TEST

Örgü bilmeyenler ya da yeni başlayanlar

Hülya
9-08-06, 11:08
Arkadaşlar örgü Hem Stres Alir Hem Vakit Geçirirsiniz Hem De Kendi Yaptiğiniz Dilediğiniz Renklerde Kazaklariniz Atkilariniz Bereleriniz Olur..bilmiyorum Demeyin..hevesliyseniz Buyrun öğrenelim:)

Hülya
9-08-06, 11:08
Yapılışı:
45 ilmek atarak başlayın.1 kenar ilmeği,1 düz,3 haraşo,1 düz ,3 haraşo......................1 düz ,1 kenar ilmeği olarak ilk sırayı tamamlayın.
Arka yüzünde 1 kenar ilmeği,2 haraşo,1 düz,3haraşo,1 düz,3 haraşo ,1 düz.................1 düz,1 kenar ilmeği şeklinde örün.Örnek arka yüzde yaptığımız bu kaydırma ile kurulmuş oluyor.Bundan sonraki tüm sıralar ön ve arka yüzde görüldüğü gibi örülüyor. (düzü düz haraşoları haraşo şeklinde)

Hülya
9-08-06, 12:08
5 zincir çerek yuvarlağı yapın.
1. sırayı tığın üzerine ip atarak bir seferde çekerek bitirin.
2. sırayı bir tane örüp bir tane artırın.
3. sırayı üç örüp bir artırın.
4. sırayı dört örüp bir artırın.
4. sıradan sonra düz örmeye devam edin.
Şapkanın yarıçapı 7 cm ve boyu 18 olunca dört taraftan tekrar dört tane daha artırın , burası şapkanın kıvrılacak , dışa gelecek kısmı. Sık iğne yaparak yani tığın üzerine iplik atmadan istediğiniz kıvrımı elde edinceye kadar örün . Kolay gelsin.

emcan01
9-08-06, 13:08
oklava ile örgü öğrenmek için için bide buna bakın
http://www.teddys-handarbeiten.de/xhak-broomstick-gr.htm

Hülya
9-08-06, 16:08
Örümcek şalımı nasıl ördüm

Bana daha önce bu modeli soranlar herhalde umutlarını kesmişlerdi artık ama işte dikdörtgen örümcek şal:

1. ıstenilen genişliğe göre zincir çekilir.
2. Sona gelince ilmek tığ yardımıyla uzatılır.
3. Elinize doladığınız ipten uzatılan ilmek kadar bir pay bırakılıp daha önce uzatılan ilmeğin içinden geçirilir. Aynı uzunlukta olmaları gerekir iplerin. Kaymaması için dibinden değil ucundan sol baş parmakla tutulur.
4. Yine elinize doladığınız ip tığla uzatmadan alınır . bu kez daha önce uzatılan ilmekten değil 3. islem sonucundaki uzayan bölünüm içinden geçirilir.Sonuçta tığınızda 2 ilmek olacak.
5. Bu iki ilmek de tek seferde çekilir.
6. Bu işlemi 2 defa yaptıktan sonra zincire gerekli mesafeyi bırakarak batılır.
7. Bundan sonra da hep aynı işlemle örmeye devam edilir. Yalnız her kenar dönüşünde tarif edilen işlem 3 kere yapılır ki kenar zincirleri çekilirken örümcekler zincire tutturulabilsin.
8. Daha sonraki sıralarda ikişer defa aynı işlem yapılıp daha önceki ikili motifin ortasına batılır, tek seferde çekilir.
9. ıstediğiniz büyüklükte ördükten sonra kenarlara zincir çekilir ve ara ara kenarlarda bulunan ikili motifin ortasına batırılır.

Anlatmakta biraz zorlandım ama umarım az da olsa becerebilmisimdir.
resimli gösterimi aşağıda..
(Alıntı)

Mune
17-08-06, 02:08
Selanik Örgüsü:
1. sıra: 1 ilmeği ters örün,yanındaki ilmeği örmeden tersten alın ve ipliği şişe bir kez dolayın. Sıra sonua dek bu şekilde devam edin.
2. sıra: Önceki sırada ters ördüğünüz ilmeği örmeden alın ve ipliği şişe bir kez dolayın, örmeden aldığınız ve dolama yaptığınız ilmekleri birlikte ters örün.
Örgü sonuna dek bu iki sırayı tekrarlayın.

Pirinç Örgüsü:
1. sıra: 1 ilmeği yüz 1 ilmeği ters örerek sıra sonuna dek gidin.
2. ve sonraki sıralarda: Yüz ilmekleri ters, ters ilmekleri yüz örün.

Çift Pirinç Örgüsü:
1. sıra: 2 ilmeği yüz, 2 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar devam edin.
2. ve sonraki sıralarda: Yüz ilmekleri ters, ters ilmekleri yüz örün.

Hülya
21-08-06, 05:08
[​IMG]yakadan başlayıp kol altına gelinceye kadar arttırın. sonra kolları kesip bedenden örmeye devam edin.
78 ilmekle başlayın. deseni yapmaya kolları kestikten sonraki sırada başlayın. deseni yapmak için; 6 haroşa 10 düz + 1 ajur + 2 düz + 1 ajur + 6 düz + 1 ajur + 2 düz + 1 ajur + 26 düz + 1 ajur + 2 düz + 1ajur + 6 düz + 1 ajur + 2 düz + 1 ajur + 10 düz + 6 haroşa örün.
ajurlardan arttırarak devam edin. 3 ters + 1 kes düzden +1 arttır + 1 düz + 1 arttır + 1 kes + 3 ters şeklinde örün.
arka sıraya 1 sıra ters + 1 sıra düz olarak devam edin. öne gelince desenli kısımdan örün.
kolay gelsin.

Hülya
Arkadaşlar bu örneğin nasıl yapıldığı yazılmamaış..ben anlatayım size.Yaklaşık 6-7 sıra 1 ters 1 düz lastik örgü yapıyorsunuz.Sonrasında 6 ilmekten saç örgüsü yapıyorsunuz kol ağzına kadar.Kola geldiğinizde önce 3 diğer gelişinizde 2 ve son olarak 1 ilmek kesiyorsunuz kol oyuntusu için.Kol kesmeye başladığınızda ilmekleri sayın ve 2 ye ayırın.Tam yarısında örgünün diğer tarafını başka bir şişe takıp bekletin.Diğer taraftaysa her sırada bir ilmek kesip v şeklini verin.Diğer tarafı da aynı şekilde 1 1 keserek v yakayı tamamlayın.Arka tarafı ters örün veya isteğe göre aynı işlemleri uygulayın.Yalnız yaka bölümünde omuz hizasına kadar kesim yapmayın.Örgü bitiminden 3 sıra önce ön tarafın son kesimini(yani v yakanın son sırasının ilmek sayısı) kadar kesip bitirin.Dikin.Sonrasında kol ağzına 1 ters 1 düz lastik yapın..Kolay gelsin.

Hülya
Üsttekinin modeli.[​IMG]

Elif
21-08-06, 21:08
[​IMG]Malzemeler:
Feza premier 4 x 100 gr
Şiş numarası:8

Yapılışı:
Arka:70 ilmekle örgüye başlanır. 42 cm oluncaya kadar düz olarak örülür. Koltuk altı için 3 2 1 . . koltuk kesimi yapılır. 20 cm kol evi örülür. ve şişte kalan ilmeklerin hepsi birden kesilir

Ön:33 ilmekle örgüye başlanır. kenarlarına 4 ilmek haroşa örülür. diğer ilmekler haroşa örülür. 40 cm olunca yakayı oluşturmak için haroşadan sonraki iki ilmek birlikte örülerek kesme işlemi yapılır. 4 sıra koltuk kesimi 3-2-1… olarak yapılır ve 20 cm oluncaya kadar örülür. V yaka hırkanın haroşadan sonraki kesimi her iki sıradada yapılır.

Kol:38 ilmekle örgüye başlanır. 44 cm oluncaya kadar düz örgü örülür. sonra 3-2-1. . kol kesimi yapılır. bundan sonra iki sırada 1 ‘er tane kesilerek kol evi 2 cm olana kadar örgüye devam edilir. ve böylece bitirilir.
Kaynak Feza iplik

Elif
21-08-06, 22:08
Malzemeler:
Feza zara 4×100 gr.
Feza oriantel 200 gr

Şiş numarası: 6 ve 8

Yapılışı.

Arka:Oriantel iple ve 8 numaralı şiş kullanılarak 68 ilmekle örgüye başlanır8 sıra haroşa örüldükten sonra 6 numaralı şişle Feza zara ipi takılır ve örgüye haroşa ile devam edilir. 80 cm olunca 3-2-1 kol kesimi yapılır. 22 cm oluncaya kadar örüldükten sonra örgü bitirilir.

Ön:Oriantel ip ve 8 numara şiş kullanılarak 36 ilmekle örgüye başlanır. 8 sıra haroşa örüldükten sonra 6 numaralı şişle Feza ip takılarak örgüye haroşa olarak devam edilir. 80 cm olunca 3-2-1 kol kesimi yapılır ve koltuk altından yukarıya 20 cm örülür ve örgü bu şekilde bitirilir.

Kol:Oriantel ip ve 8 numara şiş kullanılarak 48 ilmekle örgüye başlanır. 8 sıra haroşa örüldükten sonra 6 numaralı şişle Feza zara ip takılarak örgüye haroşa olarak devam edilir. 46 cm olunca 3-2-1-1. . kol kesimi yapılır. 20 cm oluncaya kadar örüldükten sonra bitirilir.

Hırkanın dikimi yapıldıktan sonra 8 numaralı şişle önlerden kesilen ilmekler toplanıp 18 cm yaka haroşa örülür ve örgü bitirilir.

Kaynak :Feza İplik

Hülya
12-11-06, 20:11
Bilmeyenler için örgüde ilk sıra

Hülya
12-11-06, 20:11
Örgü bilmeyenlere ve yeni başlayanlara resimlerle anlatım..devamı gelecek..

yaren_76
17-11-06, 09:11
burcukutlu
peki bana V yakanin nasil yapildigini anlatacak biri var mi acaba??

Eki Görüntüle 1089

örgüyü ortala ilk seferde bir ilmek kes,sonra yanlardan her sırada birer ilmek keserek istediğin V büyüklüğüne gelince kesmeyi bırak,yukarı doğru kesmeden ör

ecren20
21-11-06, 13:11
İyi günler bana bu kazağın nasıl örüldüğünü basit yollara anlatabilirmisiniz..Biraz acemiyim de:KK43:((

ecren20
2-12-06, 20:12
cep nasıl yapılır bana tarif edebilirmisiniz ama basit yollarla.. şimdiden teşekkürler...

edmarmela
2-12-06, 22:12
bende bi panço örmek istiyorum ama nasıl yapılıyo anlayamadım yardım eder misiniz acaba? ayrıca o örgünün resmini de ekleyemiyorum :KK43:

CaRMiN
3-12-06, 15:12
ya kızlar allah aşkına bi bana şu arttırmayı anlatsın... ilk sayfada yazanı anlamadım.. bu işi nası yapıyoduk?unutmuşum:1rolleyes:

Hülya
3-12-06, 23:12
burcukutlu
peki bana V yakanin nasil yapildigini anlatacak biri var mi acaba??
burcucum v yakaya gelmeden önce imeğini say v yakaya geldiğinde örneğin 80 ilmeğin varsa 40 nı başka şişte beklet. diğer 40 ilmeği her sırada kes yakanın bir bölümünü bitir bu şekilde.diğer tarafta beklettiğin 40 ilmeği şişe tak ve aynı şekilde her sırada yaka tarafından 1 ilmek kes...

Hülya
ecren20
İyi günler bana bu kazağın nasıl örüldüğünü basit yollara anlatabilirmisiniz..Biraz acemiyim de:KK43:((
canım ben bu modeli hiç örmedim ama ucundaki model diğer topicte var anlatımı faydalı bilgiler bölümünde örgü örmeye ne dersiniz adlı topice göz at istersen. cep yapmak istediğin yerden aynı yakadan ilmek alır gibi ilmek al ve istediğin tipte ör ve dik..

Hülya
CaRMiN
ya kızlar allah aşkına bi bana şu arttırmayı anlatsın... ilk sayfada yazanı anlamadım.. bu işi nası yapıyoduk?unutmuşum:1rolleyes:
carmin artırmak istediğin yerde şişe boş bir ilmek al, sonra o ilmeğe başka hç bir işlem yapmadan normal örgüne devam et..arka sırada o aldığın ilmeği ör..ilmek artmış olur..

gulizmet
4-01-07, 10:01
Hülya
Üsttekinin modeli.[​IMG]
saç örgülü bebek yeleğinin yapılışını anlatır mısın?

Hülya
6-01-07, 23:01
1 ters 1 düz ilmek başlıyorsun...lastik yaptıktan sonra 6 sıra düz örgü örüyorsun..daha sonra saç örgüsü modeline başlıyorsun.(saç örgüsü 4 ilmek üzerinde: 4 ilmeği şişe al ve sol taraftaki iki ilmeği sağ şişe al.yani çapraz olacak o aldığın iki ilmeği çapraz şekilde ör diğer kalan iki ilmeği de örerek sağ şişe geçir)bu işlemi yaptıktan sonra 1 sıra düz ör tekrar saç örgüsü yap tekrar 1 düz örerek sıra sonuna gel..arka sırayı ters ör..her 6 sırada bu işlemi tekrar et..kol oyuntusunda önce 3 ilmek kes(3 ilmeği birden değil tek tek 3 ilmek keseceksin) arka sırayı ters ör..2 kes.son sırada 1 ilmek keserek kol oyuntusunu yap.v yaka ise önce ilmek sayısını ikiye böl(toplam tüm ilmekleri) daha sonra ilmeğin yarısını başka şişte beklet örmeye başladığın taraftan her sırada yaka kısmından 1 ilmek keserek yakaya V şeklini ver..
Kolay gelsin..

gulizmet
7-01-07, 18:01
hülya ben örmeye başladım bu örneği.lastiği yaptım.6 sıra düz ördüm.ama saç örgüsünü çıkaramadım.4 ilmeği 3.bir şişemi alıyoruz?çapraz örmek nasıl oluyo.kusura bakma henüz çok acemiyim.biraz yardım edersen sevinirim

Hülya
8-01-07, 22:01
gulizmet
hülya ben örmeye başladım bu örneği.lastiği yaptım.6 sıra düz ördüm.ama saç örgüsünü çıkaramadım.4 ilmeği 3.bir şişemi alıyoruz?çapraz örmek nasıl oluyo.kusura bakma henüz çok acemiyim.biraz yardım edersen sevinirim
Hayır canım 3. şiş gerekmiyor..çapraz olarak alıyorsun ilk iki ilmeği yani şöyle anlatayım..başta düz örmek gereken iki ilmek arkada kalırken 3.ve 4. ilmeği alıyorsun çapraz olarak ve örüyorsun düz şekilde..burgu oluşuyor..deneyerek yaparsan elin alışır kolay gelsin.

Hülya
12-01-07, 19:01
ayseaydin1977
canım merhaba
ben saç örgüsünü ayrıntılı istiyorum ama
normalde örgü örmeyi biliyorum
Canım saç örgüsünü 4 ilmek üzerinden anlatayım sana
Normalde öreceğin 2 düz ilmeği öne al ve beklet..daha sonra sol şişte kalan öbür iki ilmeği şişe geçir(çapraz olduğunu göreceksin)..şişe geçirdiğin o iki ilmeği düz örgü olarak ör..beklettiğin ilmekleri de sağ şişe alarak düz örgü olarak devam et...daha iyi anlaman için resim ekliyorum...

Hülya
Arkadaşlar örgüye yeni başlayanlar için en baştan alıyorum..

Hülya
İşte örgüye başlamak için ilk ilmeğimiz..[​IMG]

Hülya
Devam...[​IMG][​IMG]

Hülya
26-01-07, 03:01
İlk sıra...[​IMG]

Hülya
26-01-07, 03:01
[​IMG]Düz ...[​IMG]Ters örgü..

asmeak
31-01-07, 01:01
hülya merhaba benimde senden bi ricam olacak ben şuan lif örmeye takmış vaziyetteyim google daki bütün modelleri hemen hemen ördüm elinde değişik modeller yada değişik site adresleri varsa bana yollarmısın?şimdiden tşk.

Hülya
31-01-07, 21:01
http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?p=117608#post117608 Buraya bir göz at canım

ıslakmavi
3-02-07, 09:02
merhabalar ben bi yelek örmeye çalışıyorum ama nasıl ilik açıldığını unutmuşum.düz örgüde nasıl ilik açıldığını bana anlatabilirmisiniz.şimdiden teşekkür ederim

ezine
3-02-07, 10:02
Hülya
5 zincir çerek yuvarlağı yapın.
1. sırayı tığın üzerine ip atarak bir seferde çekerek bitirin.
2. sırayı bir tane örüp bir tane artırın.
3. sırayı üç örüp bir artırın.
4. sırayı dört örüp bir artırın.
4. sıradan sonra düz örmeye devam edin.
Şapkanın yarıçapı 7 cm ve boyu 18 olunca dört taraftan tekrar dört tane daha artırın , burası şapkanın kıvrılacak , dışa gelecek kısmı. Sık iğne yaparak yani tığın üzerine iplik atmadan istediğiniz kıvrımı elde edinceye kadar örün . Kolay gelsin.
çiçegi nasıl yapcaz peki anlatırsan çok sevinirim

Hülya
3-02-07, 21:02
ıslakmavi
merhabalar ben bi yelek örmeye çalışıyorum ama nasıl ilik açıldığını unutmuşum.düz örgüde nasıl ilik açıldığını bana anlatabilirmisiniz.şimdiden teşekkür ederim
Canım...1 ilmek boş alırsın...arka sırada o ilmeği kesersin..delik oluşur..kolay gelsin..

Hülya
3-02-07, 21:02
ezine
çiçegi nasıl yapcaz peki anlatırsan çok sevinirim
Uzun zincirler çekerek ortada birleştiriyorsunuz..ortasında 3-4 zincir çekip yuvarlak yap içini doldur..daha sonra da oluşan yuvarlağın üstüne dolgu yap..çiçek olacak..kolay gelsin..

günbatımı
4-02-07, 11:02
ıslakmavi
canım ilik açacağın kısma gelince şişin üzerine ip sararsın (arttırma yapar gibi) sonra sıradaki iki taneyi bitlikte örersin (kesmiş olursun) ters sırada şişin üzerine doladığını düz örersin. delik olur. kolay gelsin.
bu arada hülyacığım tekrar tebrik ederim. örğüyü bilmek değil burda anlatabilmekmiş asıl marifet.:çiçek: tekrar kolay gelsin canım

umut ateşi
4-02-07, 11:02
merhaba ben yeni aranıza katıldım ve daha bugun konuştum arkadaslarımla örgü örmeyi şapka nasıl örülür ona bakacaktım bu kadar tesedüf olur size tşk ederim yana düşen şapkalardan örmeyi istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim...

günbatımı
6-02-07, 15:02
canım haroşa örgünün her iki yüzününde hep ters veya hep düz örülmesidir. yani örgüye düzden başladıysan örgünün arkasınıda düz öreceksin.

Hülya
6-02-07, 20:02
umut ateşi
merhaba ben yeni aranıza katıldım ve daha bugun konuştum arkadaslarımla örgü örmeyi şapka nasıl örülür ona bakacaktım bu kadar tesedüf olur size tşk ederim yana düşen şapkalardan örmeyi istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim...
Canım şapkanın yana düşmesi için eğer tığla örüyorsan yana düşecek kısmı daha çok örersin 2 ve 5 sıra arası değişir senin seçimine göre..Şişle de aynı taktiği uygularsın..

Hülya
6-02-07, 20:02
miracle
merhaba ben haroşanın nasıl örüldüğünü bilmiyorum bana yardım edermisiniz şimdiden teşekkürler
Canım en kolayı her tarafta ters örmektir..ama elin en güzel hangisinde duruyorsa mesela düz örgüyü güzel örüyorsan her iki tarafı da düz olur..

hadin
16-02-07, 13:02
çok güzel anlatmışsınız hepinizde sayenizde bende örgü örüyorum kızıma süeter ördüm fakat lastiğini sonradan ördüm yaka ve kol lastiğini ben öyle değilde birlikte örmek istiyorum onu nasıl yapacağım bunu bilen varmı acaba aranızda eğer anlatırsanız sevinirim

Hülya
16-02-07, 22:02
gamzelikiz
çok güzel anlatmışsınız hepinizde sayenizde bende örgü örüyorum kızıma süeter ördüm fakat lastiğini sonradan ördüm yaka ve kol lastiğini ben öyle değilde birlikte örmek istiyorum onu nasıl yapacağım bunu bilen varmı acaba aranızda eğer anlatırsanız sevinirim
Kol oyuntusundan sonra ne kadar lastik yapmak istiyorsan o kadar ilmek al şişe..böylece beraber lastik yapmış olursun..bilmek istediğin başka bir şey varsa sor canım.

hadin
19-02-07, 06:02
çok teşekkür ederim Hülyacım mümkünse birde yakaya lastiği nasıl koyacağım onuda anlatabilirmisin

Hülya
19-02-07, 16:02
gamzelikiz
çok teşekkür ederim Hülyacım mümkünse birde yakaya lastiği nasıl koyacağım onuda anlatabilirmisin
O biraz daha zor canım..v yaka ise ilmekleri ayırdıktan sonra kaç ilmek istiyorsan o kadar ilmek al şişe..ve her sırada 1 ilmek kesmen gerekiyor ya..lastikten sonra keseceksin..yuvarlak yaka ise mecburen yaka oyuntusu kestikten sonra lastik yapabilirsin..yuvarlak şiş kullanırsan daha kolay olur.

Hülya
26-02-07, 08:02
xxarzuxx95
hülyacım ben bolera kazak örmek istiyorum ama nasıl yapılcanı ve model bulamadım bana bu konuda yardımcı olursan sevinirim canım benim şimdiden teşekkürler
[​IMG][​IMG]
[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

biranne54
27-02-07, 21:02
: hülyaaaaaaaaa ya çok sağol ne kadar emek vermişsin.allah razı olsun.
ben selanik atkı ördüm ama şapkasını öremedim.4 parmak ördüm devamını getiremedim.yardımcı olursan sevinirim.:KK46:

öcük
28-02-07, 14:02
slm bende örgü örmeyi çokk seviyorum ama bir türlü beceremiyorum. birazcık örüp sonra sıkılıyorum daha doğrusu ördüğümü beğenmiyorum, 5 aylık kızıma panço örmek istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz ama çok zor bir model olmasın. teşekkürler şimdiden. he birde hülya arkadaşımın avatarındaki bebek patiği çook güzel onuda bana anlatabilirseniz çok mutlu olurum.

Hülya
28-02-07, 19:02
biranne54
: hülyaaaaaaaaa ya çok sağol ne kadar emek vermişsin.allah razı olsun.
ben selanik atkı ördüm ama şapkasını öremedim.4 parmak ördüm devamını getiremedim.yardımcı olursan sevinirim.:KK46:
Açıkcası selanik hiç örmedim..4 parmak ördüm diyorsun neden devamını getiremedin canım? Şapka modelli bir örgüdür ..yani artırmak gerekir.Bu ayrıntıyla dene bakalım nasıl olacak?