Bebekler İçin Yemek Tarifleri

blueflower
8-04-10, 14:04
Arkadaşlar tarifleri paylaşalımki bebişlerimize çeşit çeşit mamalar hazırlayalım... cokacimcoook :KK46:

blueflower
8-04-10, 14:04
Yoğurt Çorbası

2 su bardağı suyu kaynatın Su kaynayınca içine 1 çorba kaşığı bulgur ya da pirinç atın Bu arada ayrı bir kapta 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 yumurta (eğer bebeğiniz 6 aydan küçükse yumurtasız hazırlayabilirsiniz) ve bir dolu tatlı kaşığı unu karıştırın Bulgur piştikten sonra karışımın üzerine yavaş yavaş kaynar sudan ilave edinBu arada kesilmeyi önlemek için sürekli karıştırın Sulandırdığınız karışımı tencereye boşaltıp kaynayana kadar karıştırın Kaynadıktan hemen sonra ateşten alın Üzerine kuru nane ve 2 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ilave edin Yaklaşık olarak 2 ya da 3 bebek porsiyonudur

ben bugün yumurtasız olarak bunu deneyeceğim bakalım beğenecek mi?

blueflower
8-04-10, 15:04
kızlar yaptım çorbayı ve severek içti :))) pirinci kırık pirinçten yaptım yutması rahat olsun diye...

blueflower
8-04-10, 15:04
Meyve Püresi
Ek gıdalara geçişin 2. ayında uygulanabilir. Bebek önceden tüm bu meyvelere alıştırılmış olmalıdır.
Soyulmuş bir elma, yarım muz, 2 kuru incir, yarım su bardağı suda kısık ateşte pişirilir. Pişince cam süzgeçten geçirilip suyu ilave edilir.

Havuç Püresi

Ek gıdalara geçişin ilk ayında uygulanabilir.

1 havuç yarım litre suda pişirildikten sonra püre haline getirilir. ıçine kızarmış ekmek, 1 kaşık ufalanmış peynir ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir

Ispanak Püresi

Ek gıdalara geçişin 2. ayında uygulanabilir.

Bir buçuk su bardağı sebze suyuna bir çorba kaşığı pirinç unu ilave ederek 15 dakika pişirilir. Üzerine 2 çorba kaşığı haşlanmış elde küçük parçalara ayrılmış ıspanak eklenerek 5 dakika daha pişirilir. Daha sonra rendelenmiş peynir ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir.Kaynakwh:

YOĞURTLU SEBZE ÇORBASI

Ek gıdalara geçişin ilk ayında uygulanabilir.
- 1 kepçe yoğurt
- 1 patates ( ve daha önce bebeğe tattırılmış çeşitli sebzeler)
- 1 yemek kaşığı buğday veya pirinç unu
- 1 yemek kaşığı sıvı yağ
- Az miktarda tuz

Yoğurt su ile sulandırılır, sebzeler doğranır, tahıl grubundan birisi ve sıvı yağ ilave edilerek pişirilir.

SEBZE ÇORBASI

Verilen malzemeler 2 porsiyona göredir.
- 1 küçük havuç
- 1 orta boy patates
- 1 orta boy domates
- 1 yemek kaşığı (mercimek, bulgur, veya pirinç)
- 1 yemek kaşığı sıvı yağı
- Az tuz

Sebzeler küçük küçük doğranır, 1 yemek kaşığı tahıl unu, 1 yemek kaşığı sıvı yağ , az tuz konularak pişirilir. Cam süzgeçten geçirilir.

1 tatlı kaşığı kıyma da eklenebilir

ELALI
8-04-10, 17:04
bende bugün kızıma tarhana çorbası yaptım beğendi baya...
1 yemek kaşığı tarhanaya 1 su bardağı su koydum, tarhanayı 5 dk önceden ıslattım, 1 kaşıkta zeytinyağı koydum.
benim tarhanam acısızdı, acılı olmamasına dikkat edelim...

ruj22
8-04-10, 18:04
canım tarhanayı bende yaptım bugün ama sütten yaptım ben daha besliyeci oluyo aklında olsun
benimki az yeddiği için sebze çorbalarınıda öyle yapabiliyorum arada

Amazon
8-04-10, 18:04
Sütten derken devam sütünden mi ,inek sütünden mi yaptın Leylacım?

selina79
8-04-10, 19:04
arzucum güzel bir topik olmus. cok isimize yarıca zemuszemus

ruj22
8-04-10, 20:04
kızım daha 5 aylık olduğu için devam sütünden yaptım
180cc süt hazırladım 1 yemek kaşığı kadar tarhana
ama benimki hepsini yiyemedi çok geldi
sizde bebekinizin yeme durumuna göre ayarlıyabilirsiniz
benim yiğenim 4 yaşında hala sütlü tarhana diye ağlar çocuklar çok severler

blueflower
8-04-10, 20:04
oooohhh afiyet olsun bebişlerimize :)
bengücüm inşallah hepimizin işine yarar...araştırmalara devam yeni tariflerle geleceğim :))

blueflower
8-04-10, 21:04
DOMATESLı SEMıZOTU PÜRESı (6 AY)
1 avuç semizotu
Yarım küçük patates
1 küçük domates
Çeyrek soğan
1 çay bardağı su
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Tuz

HAZIRLANIŞI:
Domates, soğan ve patatesleri küçük küçük doğrayın. Tencereye suyla beraber koyun, hemen semizotunu ilave edin. Haşlandıktan sonra tuz ve zeytinyağını ilave edip rondodan geçirin. Püreyi tabağa alıp servis yapın.

Not: ısterseniz içine yarım dilim ekmek içi ilave edebilirsiniz. Ama bebek püreleri normal pürelere göre daha sıvı olmalıdır.

PATATES ÇORBASI (6 AY)

2 büyük patates
1/2 soğan, dörde bölün
1 çimdik erişte
1 tutam tereyağı
1 çimdik tuz

Patates ve soğan yaklaşık 20 dakika tuzlu suda kaynatılır. Mikserden geçirilir, erişte, tereyağı, tuz atılıp biraz daha pişirilir. Bebeğe servis edilir.

Not: Daha büyük bebeklere, karabiber, tarçın, maydanoz ve yarım limon suyu ekleyerek de servis edilebilir

BAHAR ÇORBASI (5 AY)

50 gram bezelye tanesi
50 gram havuç
50 gram yeşil fasulye
1 dal maydanoz
1 tutam tereyağı

Havucu küçük doğrayın, yeşil fasulyeyi ince kıyın, bezelye ile birlikte hepsini haşlayın, kıyılmış maydanozu ve tereyağını katıp mikserden geçirin.

YOĞURTLU PATATES ÇORBASI (6 AY)

1 kabak
1 patates
2 çorba kaşığı yoğurt
1 çimdik tuz
1 dal dereotu
2 bardak su

Bütün malzemeyi çok küçük doğrayıp haşlayın, en son yoğurdu katıp karıştırın.

DOMATES ÇORBASI (7 AY)

1 hormonsuz olgun domates
1 patates
2 fesleğen yaprakları
1 çimdik tuz
1 çorba kaşığı mısır nişastası
5 g tereyağı
3 bardak su

Biraz soğuk su ile mısır unu karıştırın. Doğranmış sebzeleri 3 bardak suda haşlayıp ezin, tuzu yağı ve nişastalı suyu katın kaynatın.

Not: Daha besleyici çorba için, su yerine süt kullanılabilir.

SEBZE ÇORBASI (6 AY)

1 küçük patates
1 havuç
1 dal ıspanak
1 tatlı kaşığı bulgur
1 tatlı kaşığı mercimek
1 tatlı kaşığı irmik veya pirinç

Malzemeler çok iyi yıkanır, soyulur, doğranır.
2 bardak su ilave edilerek küçük bir kapta ateşe konur.
1 tatlı kaşığı bulgur, mercimek ,irmik veya pirinç eklenir.
Sebzeler ezilinceye kadar beraber pişirilir.
Süzgeçten geçirilir.
1 tatlı kaşığı sıvı yağ konur.

Not: Her gün, o mevsimde kolayca bulunabilen bir sebze bu çorbaya katılabilir. Örneğin ; domates, kabak gibi.

engidi
8-04-10, 21:04
çok faydalı bi nilgiler teşekkürler paylaşım için canım. ben daha önce eylül annelerinden takip ediyodum. onlarında var böyle bir başlığı. arad bakıp fikir ediniyorum.. linki kopyalayım belki işinize yarar sizlerinde. çok uzun bu ama olsun..

http://www.kadinlarkulubu.com/eylul-anneleri/346334-doktordan-ogun-bilgileri-tarifler.html

kuzularim
8-04-10, 22:04
leylaela
kızım daha 5 aylık olduğu için devam sütünden yaptım
180cc süt hazırladım 1 yemek kaşığı kadar tarhana
ama benimki hepsini yiyemedi çok geldi
sizde bebekinizin yeme durumuna göre ayarlıyabilirsiniz
benim yiğenim 4 yaşında hala sütlü tarhana diye ağlar çocuklar çok severler
canım ama onu aslında suyla pişirip sonra koydun suya gore devem maması ılave etmen gerekıyodevem mamaları ısı maruz kalmamaları lazım bızde anne sutu olmadı için butun mamalara ılave edıyoruz ama sonradan.

blueflower
9-04-10, 05:04
engidi
çok faydalı bi nilgiler teşekkürler paylaşım için canım. ben daha önce eylül annelerinden takip ediyodum. onlarında var böyle bir başlığı. arad bakıp fikir ediniyorum.. linki kopyalayım belki işinize yarar sizlerinde. çok uzun bu ama olsun..

http://www.kadinlarkulubu.com/eylul-anneleri/346334-doktordan-ogun-bilgileri-tarifler.html
çok teşekkürler canım,buradaki bilgilerde çok güzelmiş kaydirigubbakcemile5

ZuZuu
9-04-10, 07:04
çiçeem çok iyi olmuş canm..çok mersi:) engidi sana da:)

blueflower
9-04-10, 07:04
ZuZuu
çiçeem çok iyi olmuş canm..çok mersi:) engidi sana da:)
opuyorumnanaktan Şeniz

selina79
9-04-10, 08:04
ya tariflerde tuz var arkadaslar tuz eklemeyin bebeklere verilmiyor tuz

bide birsey sorcam kavanoz verince miktar baya cok oluyor ya. ben bazen sadece elma rendeliyorum. mesela 1 kücük elma ve miktar olarak baya az oluyor. siz sadece elma rendeleren ne kadar rendeliyorsunuz. birazda meyve püre yazın miktarları merak ediyorum.

mesela dün yarın kavanoz armut ve biraz muz ezdim verdim.

corba suan alıstırma yapıyorum diye sadece patates ve havuc yaptım ama ögüre ögüre yiyor cocuk yaa. bide ben tencerede degil buharda pisiriyorum. siz pirinc ve irmik ekliyrosunuz ben onları ayrı yerde haslayıp mı eklicem acaba?

YAĞMURCN
9-04-10, 09:04
meyve zaten ara öğün olduğu için çok fazlasına gerek yok ama ben fazla yapıyurm bzaen veriyorum 1 küçük elma 1 armut veriyourm :)) büyükse yarım yarım

selina79
armutlar bu sene iyi degilmis cok ilaclımıs. ben vermiyorum armut sadece kavanoz armut alıyorum diyerlerini taze ekliyorum

ruj22
kuzularim
canım ama onu aslında suyla pişirip sonra koydun suya gore devem maması ılave etmen gerekıyodevem mamaları ısı maruz kalmamaları lazım bızde anne sutu olmadı için butun mamalara ılave edıyoruz ama sonradan.
aslında doğru söylüyosun yaparken bende düşündüm bunu ama yaptım gitti.ama asıl eşime sorayım ben bunu işin uzmanı o, onun dediğini yazarım sanada

ruj22
arkadaşlar tuz olayına katılıyorum bizimde drumuz tuz verme bebek çok lezzet arıyosa tuz yerine 1 tatlı kaşığı maden suyu koy dedei tuz tadı ordan gelicektir

nickminkenari
9-04-10, 10:04
ya bende tarhana yok annaneme gidip almam lazım..
dün bende kabak enginar ve maydanozlu çorba yaptım hiççççç sevmedi sıpaaa.enginarı çok sevdiğim için ben yedim ziyanmı olsun tanesi 2.75 kaydirigubbakcemile3

fffiliz
9-04-10, 10:04
muhalebi veriyorsanız bir tarif benden irmik çok faydalı olduğu için irmiği suyla pişirin piştikten sonra devam sütü ekleyip muhallebi yapın çok sevecektir. bunun yanında meyve olarak avokado çok faydalı sebze olarak kırmızı biber kırmızı pancar ve bal kabağıda çok faydalı afiyetle yesin bebişler birde semiz otu

solstice
9-04-10, 11:04
selina79
ya tariflerde tuz var arkadaslar tuz eklemeyin bebeklere verilmiyor tuz

bide birsey sorcam kavanoz verince miktar baya cok oluyor ya. ben bazen sadece elma rendeliyorum. mesela 1 kücük elma ve miktar olarak baya az oluyor. siz sadece elma rendeleren ne kadar rendeliyorsunuz. birazda meyve püre yazın miktarları merak ediyorum.

mesela dün yarın kavanoz armut ve biraz muz ezdim verdim.

corba suan alıstırma yapıyorum diye sadece patates ve havuc yaptım ama ögüre ögüre yiyor cocuk yaa. bide ben tencerede degil buharda pisiriyorum. siz pirinc ve irmik ekliyrosunuz ben onları ayrı yerde haslayıp mı eklicem acaba?
Cnm ben her çorbama patates havuç ve 1 tatlı kaşığı pirinci ekliorum mutlaka yanına her gün değişik 1-2 sebze katıyorum çok karışık olunca sevmio benim kuzu bende bebe makinaı var o buharda pişiriyo sebzelerin altına koyuyorum pişiyo pirinçlerde

fikirdelisi
9-04-10, 12:04
nickminkenari
ya bende tarhana yok annaneme gidip almam lazım..
dün bende kabak enginar ve maydanozlu çorba yaptım hiççççç sevmedi sıpaaa.enginarı çok sevdiğim için ben yedim ziyanmı olsun tanesi 2.75 kaydirigubbakcemile3
anammm kaziklanmisim alsanaalsanasmile soyulmamis enginarin tanesini 4.5 tl ye aldim ki bide soymak icin caba sarfedicem kaydirigubbakcemile

ruj22
9-04-10, 13:04
bukett
anammm kaziklanmisim alsanaalsanasmile soyulmamis enginarin tanesini 4.5 tl ye aldim ki bide soymak icin caba sarfedicem kaydirigubbakcemile
ayol ne kadar pahalı merak ettim yarın pazarda bakayım izmirde nekadar bu enginar
aaa geçen yıl diffirize atmıştım çıkaramda yapam bari:KK46:

nickminkenari
bukett
bende soyulmamış aldım 1 gün önce 2 liraydı aman yarın alırım dedim bi bakdım 2.75 olmuşş

nickminkenari
ben bütün sebze çorbalarının içine 1 tane elma mutlaka koyuyorum kızım tatlı olmayan şeyleri yemiyooooo

zencefine
pazarda 4 tanesi 5 liraydı

cicibisi
blueflower
Yoğurt Çorbası

2 su bardağı suyu kaynatın Su kaynayınca içine 1 çorba kaşığı bulgur ya da pirinç atın Bu arada ayrı bir kapta 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 yumurta (eğer bebeğiniz 6 aydan küçükse yumurtasız hazırlayabilirsiniz) ve bir dolu tatlı kaşığı unu karıştırın Bulgur piştikten sonra karışımın üzerine yavaş yavaş kaynar sudan ilave edinBu arada kesilmeyi önlemek için sürekli karıştırın Sulandırdığınız karışımı tencereye boşaltıp kaynayana kadar karıştırın Kaynadıktan hemen sonra ateşten alın Üzerine kuru nane ve 2 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ilave edin Yaklaşık olarak 2 ya da 3 bebek porsiyonudur

ben bugün yumurtasız olarak bunu deneyeceğim bakalım beğenecek mi?

Her zmn yaptımız yayla çorbasıya kız bu lülülülülülü
Ben dün yapmışdım kendime,tuz koymadım,şehriye koymuşdum kuzuya ezip verdim braz afiyetle yedi :ecrin_bebek: (ilk kez çorba içdik)hihoyyyt

selina79
bukett
kızlar naptınız yaaaa. enginarın büyük olanları 1 TL kücük olanlar burda 4-5 tanesi 1 TL ye var ya.

ruj22
9-04-10, 14:04
zencefine
pazarda 4 tanesi 5 liraydı
ben biliyom bizim izmirimiz okaa pahalı olmaz yani

blueflower
9-04-10, 17:04
cicibisi

Her zmn yaptımız yayla çorbasıya kız bu lülülülülülü
Ben dün yapmışdım kendime,tuz koymadım,şehriye koymuşdum kuzuya ezip verdim braz afiyetle yedi :ecrin_bebek: (ilk kez çorba içdik)hihoyyyt
evet canımcım yayla çorbası :))
bu arada tariflerde tuz var ama bende koymuyorum arkadaşlar...
bengücüm pirinç , irmik ekle çorbasına hem daha doyurucu hemde lezzeti olur canım
enginar büyükler 1 lira arkadaşlar yaa... çok pahalı değil hemde çok besleyici... ama bizim dr dörtte birini koy dedi,ya da küçüklerinden koyun a.s

blueflower
leylaela
ben biliyom bizim izmirimiz okaa pahalı olmaz yani
alkisalkisalkis opuyorumnanaktan

cicibisi
blueflower
evet canımcım yayla çorbası :))
bu arada tariflerde tuz var ama bende koymuyorum arkadaşlar...
bengücüm pirinç , irmik ekle çorbasına hem daha doyurucu hemde lezzeti olur canım
enginar büyükler 1 lira arkadaşlar yaa... çok pahalı değil hemde çok besleyici... ama bizim dr dörtte birini koy dedi,ya da küçüklerinden koyun a.s
Valla listenizi çaldım kuzum izninle,aklinialirimsmile
tamamen başlayınca bende böle yapıcammmaklinialirimsmile
ya bide bişe sorucam kızlar,ek gıdaya tamamen başlamadan önce özellikle dr.a götürdünüzmü? 6 ay 15 nisanda bitiyo bizim,aşısı 26 nisanda.sadece ek gıdaları danışmak için dr.a gidimmi şimdi benCADIARZU

blueflower
9-04-10, 18:04
cicibisi
Valla listenizi çaldım kuzum izninle,aklinialirimsmile
tamamen başlayınca bende böle yapıcammmaklinialirimsmile
ya bide bişe sorucam kızlar,ek gıdaya tamamen başlamadan önce özellikle dr.a götürdünüzmü? 6 ay 15 nisanda bitiyo bizim,aşısı 26 nisanda.sadece ek gıdaları danışmak için dr.a gidimmi şimdi benCADIARZU
canım biz her ay düzenli gidiyoruz dr'a... bence sende önce git,çünkü her bebeğe verilen liste farklı... olumunekankayizsmile a.s

cicibisi
9-04-10, 19:04
blueflower
canım biz her ay düzenli gidiyoruz dr'a... bence sende önce git,çünkü her bebeğe verilen liste farklı... olumunekankayizsmile a.s

Doğrubilmiyorumkismile
Ufak ufak başladım ama,çorbaya filan öğün olarak başlamadım,,meyve püresi verdim,bide azıcık yayla çorbası işdebilmiyorumkismile ha tattırıyorum herşeyden,karnıbahar,yoğurt,kabak,peynir (tuzsuz) bakalım pazartesi ne dicek dr.umuz..

blueflower
9-04-10, 19:04
cicibisi

Doğrubilmiyorumkismile
Ufak ufak başladım ama,çorbaya filan öğün olarak başlamadım,,meyve püresi verdim,bide azıcık yayla çorbası işdebilmiyorumkismile ha tattırıyorum herşeyden,karnıbahar,yoğurt,kabak,peynir (tuzsuz) bakalım pazartesi ne dicek dr.umuz..

canım ben 4 ay doduktan sonra minik minik tattırıyordum bişeyler... ama ilk meyve sularıyla başladık,elma,havuç vs...
bu ay asıl ek gıdalara başladık...

zemmrax
9-04-10, 20:04
bizim burada ek gida tamamen farkli arkadaslar. 1 yasina kadar süt veya süt ürünü vermiyoruz. ama haftada 2-3 kere etli sebze veriyoruz. demir almasi acisindan...ilk önce hazmi en kolaylardan basliyoruz: Bal kabagi, havuc, patates, kabak, brokoli, karnibahar. daha sonra farkli sebzeler tahillar ekleniyor ve meyveler. 1 yasindan sonrada süt ürünleri.

SEYMA
9-04-10, 20:04
Hangisi doğru kafa karıştırıcı işte...

DoraGizem
10-04-10, 15:04
şekercim süper bi topik açmışsın süpersin opuyorumnanaktan

blueflower
10-04-10, 16:04
DoraGizem
şekercim süper bi topik açmışsın süpersin opuyorumnanaktan
opuyorumnanaktan olumunekankayizsmile

blueflower
10-04-10, 17:04
Tuz Kullansak mı?

l Bebekler, hepimiz gibi bir miktar tuza ihtiyaç duyarlar. Fakat yine hepimiz gibi çok fazla tuza da gereksinim duymazlar.
l Gerçekte, böbrekler yüksek miktarlarda sodyumla başa çıkamaz ki doğa da kesinlikle bu sebepten dolayı anne sütünüçok düşük bir sodyum oranıyla yaratmıştır.
Ona yiyecekleri tuzla karıştırmadan tatması için bir şans verin. Böylece bütün hayatı boyunca sahip olacağı doğal bir yiyecek lezzeti geliştirmiş olur.

kızlar bir yerde okudum paylaşayım dedim :))

blueflower
Tatlı Sebze Püresi

•1 yemek kaşığı rendelenmiş havuç

•1 yemek kaşığı rendelenmiş kırmızı pancar

•1 adet brokoli çiçeği

•1 yemek kaşığı haşlanmış pirinç

Pürenin yapılışı:
Bütün sebzeleri tencereye koyun,üzerini geçecek kadar sıcak su ilave ederek pişirin.Sebzeler pişince pirinci içine katıp ezerek bebeğinize yedirin.

blueflower
Balkabaklı Bebek Muhallebisi

Bebek beslenmesinde muhallebi önemli bir yer tutar ve her bebek ek gıdaya geçtiği andan itibaren muhallebi yemeye başlar.Genelde bebeklere muhallebi hazırlamak için pirinç unu kullanılır.

Bal kabaklı bebek muhallebisi sade muhallebiye göre daha besleyici ve sade pirinç unlu muhallebinin bir alternatifi olarak verilebilir.

Balkabaklı Bebek Muhallebisinin Malzemeleri:
150ml süt
yarım dilim balkabağı
1 tatlı kaşığı tepeleme pirinç unu
Balkabaklı Bebek Muhallebisinin Yapılışı:

Balkabaklarını ince tatlı dilimi şeklinde doğrayıp tencereye koyun.Kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin,buharda da pişirebilirsiniz,kabağınız susuzsa biraz su ilave etmeniz gerekebilir.Pişen balkabaklarını iyice ezin.

Süte piriç ununu katarak muhallebiyi pişirin ve pişen muhallebiye balkabaklarını ilave edin.

bebeğiniz 9 aydan küçükse sütü yarıyarıya sulandırın ya da sade su ile yapabilirsiniz.Afiyet olsun.

Sebzeli Bebek Maması

Sebzeli Bebek Mamasının Malzemeleri:

1 çorba kaşığı buğday
1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
Çeyrek kabak
Çeyrek havuç
1 küçük brokoli
1tatlı kaşığı zeytinyağ
su
Bebek Mamamızın Yapılışı

Buğdayı yıkayıp geceden 300 ml su ile ıslatın,aynı suda ertesi gün pişirin.Buğdaylar çatlayıp pişince yulaf ezmesini ilave edin ve 5 dakika daha pişirin.Pişirdiğiniz bu tahıllı karışımı blendırla ezin.Diğer tarafta sebzeleri buharda ya da az su ile pişirerek iyice ezin.Sebzeleri tel bir süzgeçten geçirebilirsiniz daha küçük parçalara ayırmış olursunuz. Sebzeleri hazırladığınız tahıllı karışıma ilave edin ve yağı katın,bebek mamanız hazır

Revolucion
10-04-10, 22:04
çorbaları gördükçe içim gitti ama malesef benim sıpa çorba içmiyo :KK43:(( bende ya püre olarak veriyorum sebzeleri yada çorbasına pirinçli mamalardan ekliyorum katılaşması için.ayrıca bir arkadaşımız istemiş meyva püresi tarifleri sanırım ilgi alanım :))
canım ikindi öğününe önce tek meyva olarak başladım (birer tane) sonra iki üç karışımlar olarak verdim. şimdide tatları birbirie yakın olanları karıştırıyorum ve artık süzme yoğurtla karıştırmaya başladım. yoğurdu kendim bir bebek kavanozu kadar yapıp sabahtan tülbente koyup süzülmesini sağlıyorum.sonra içine 1 çay kaşığı pekmez duruma göre ( bir dilim elma 1 dilim armut ve havuç rendesi)(yarım muz, çeyrek kivi rendesi) ekliyorum.
yada portakal mandalina gibi suyunu verebileceğim bir meyvaysa bebek muhallebileri var paket onu onunla karıştırıyorum öyle veriyorum.
ayrıca aklınızda olsun kızlar bebekler için özel tarhana yapılmış 200 gr'lık ambalajlarda satılıyor bebeklere özel bazı malzemeler içerikten çıkarılığ bazıları eklenmiş gaz yapmaması sindirim sorunu yaşanmasın diye. bazı bebek marketlerinde bulunuyor nettende e bebekten ulaşabilirsiniz.

solstice
antika 13
çorbaları gördükçe içim gitti ama malesef benim sıpa çorba içmiyo :KK43:(( bende ya püre olarak veriyorum sebzeleri yada çorbasına pirinçli mamalardan ekliyorum katılaşması için.ayrıca bir arkadaşımız istemiş meyva püresi tarifleri sanırım ilgi alanım :))
canım ikindi öğününe önce tek meyva olarak başladım (birer tane) sonra iki üç karışımlar olarak verdim. şimdide tatları birbirie yakın olanları karıştırıyorum ve artık süzme yoğurtla karıştırmaya başladım. yoğurdu kendim bir bebek kavanozu kadar yapıp sabahtan tülbente koyup süzülmesini sağlıyorum.sonra içine 1 çay kaşığı pekmez duruma göre ( bir dilim elma 1 dilim armut ve havuç rendesi)(yarım muz, çeyrek kivi rendesi) ekliyorum.
yada portakal mandalina gibi suyunu verebileceğim bir meyvaysa bebek muhallebileri var paket onu onunla karıştırıyorum öyle veriyorum.
ayrıca aklınızda olsun kızlar bebekler için özel tarhana yapılmış 200 gr'lık ambalajlarda satılıyor bebeklere özel bazı malzemeler içerikten çıkarılığ bazıları eklenmiş gaz yapmaması sindirim sorunu yaşanmasın diye. bazı bebek marketlerinde bulunuyor nettende e bebekten ulaşabilirsiniz.
Cnm e bebek dışında acaba nerde bulabiliriz ki tarhanayı ben burdaki yerlere baktım ama yok sen bildiğin başka bi yer varsa söylermisin belki ist dada şubesi vardıropuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

engidi
zümrüt bugün baktım ebebek e.. ama yoktu.. bitmiş daha doğrusu.. hatırladığım kadarıyla hipp indi.. başka yerlere bakıcam artık..

solstice
10-04-10, 23:04
Anladım cnm bende netten bakıyorum ama bulamadım henüz netten bebe&çocuk la nar bebeye baktım ama yok sinir oldum migroslarda falan olurmu ki yarın da oralara bakıyım bari umarım buluruz cnm ...CADIARZU

ruj22
10-04-10, 23:04
antika 13
canım yoğurda pekmez katıyorum demişsin ama bu doğru değil aklında olsun demir ve kalsiyum birbirini bağlar oyüzden ikisininde etkisi çok azalnaniknanikır dr.lar hatta pekmezi metal kaşıkla verilmesini söyler. sende bi arşatır ona göre bebişine ver istersencokacimcoook