Otizm

geceL
27-09-11, 13:09
cokmasum
sizlerde bizim için çok özelsiniz öğretmenlik çok kutsal bir meslek ama siz özel çocuklarımızın öğretmenleri yeriniz daha bir ayrı daha bir emek veriyorsunuz normal çocuğa bir kere söylenirken siz yeri geliyor 5 kere 10 kere tekrar ediyorsunuz hiç tartışılamaz çok özelsiniz...bende oğlumdan bahsetmek isterim biraz 5 yaşına girdi 2 yıl özel kreşe gitti şimdi devlet anaokuluna başladı 3 yaşında tuvaletini öğrendi şimdi 4 kelimelik cümleler kuruyo şarkı söylüyo kısa masallar anlatıyo çekingen değil ama yaşıtlarıyla fazla ilgelenmiyo ondan biraz büyük çocuklarla daha iyi anlaşıyo yada yetişkinlerle bana göre sosyal bir çocuk gördüğümüz tanıdığı kişilerle selmalaşıyo merhaba nasılsın hoşçakal falan..takıntıları var kitaplar dergiler cailoo dergisi gece bahçesi dergisi aylık çıkan çocuk dergilerini eliden düşürmüyo hiç yatağa bile onlarla giricek izin versem dergileri saklayınca çok sinirleniyo ağlıyo,takıntılarımız beni çok yoruyo işte onun dışında herşey çok güzel
güzel ve nazik sözleriniz için çok teşekkür ederim ama emin olun severek isteyerek yapıyoruz biz işimizi çünkü mesleğimizden önce bu çocuklar çocuklarımız kutsal diye düşünüyoruz:)
sizin oğlunuzu hayretler içinde okuyorum zaten maşallah ona:nazar: özellikle tuvaletini bilmesi takdire şayan çünkü en zor eğitimlerden biri tuvalet. bunu nasıl başardığınızı diğer arkadaşlarımızla da paylaşırsanız çok iyi olur. kitap konusunda sakın engel olmayın elinizden geldiği kadar okuyun anlatın şarkı söyleyin konuşun onunla çünkü öncelikle dil gelişimi sonra okul başarısı buna bağlı. konuşmaları böyle 3-5 kelime arasında olan çocuklarımız için "PARE" eğitimi var. rehabilitasyondaki öğretmenlerinizle görüşün pare eğitimi her yerde olmuyor çünkü ama akıcı konuşmadaki en büyük destek diyebilirim. yaşı ilerleyincede şöyle 9-10 gibi mesela kesinlikle REFLEKSOLOJİ tedavisine başlamanızı öneririm. çünkü anlattıklarınıza göre çocuğunuz normal bir birey olmak için çabalıyor lütfen sizde pes etmeyin...

nazdem
27-09-11, 14:09
bizim bugün dersimiz vardı bol bol şarkı sölediler materyallerle oynamak istemedi benim oğlan kırmızı balık ve arı vız vız sölediler normalde bikaç kere söler öğretmeni inat eder sölemez ama bugün bir kere söledi hemen oda başladı masumcum dergi kitap takıntısı bizdede var yemek yerken filan hep elinde arabaları saklıyorum arada veriyorum pepe düşkünü ama ikiside seviyor şimdi dergiside çıktı alıcaz napalım dil baya gelişti bugün yan sınıf öğretmenide çene durmuyo bazen gidip sus diyorum bıdık bıdık cvp vermeye çalışıyor tekrar başladı devamı gelir yakında dedi pepe nin şarkılarını ezberledi zaten inş dahada güzel olacak herşey hee bide arabaya binince direksiyona oturuyor çevirip bide vites değişiyor el freninide ihmal etmiyor bizim şöför :KK1:

cokmasum
27-09-11, 16:09
geceL
güzel ve nazik sözleriniz için çok teşekkür ederim ama emin olun severek isteyerek yapıyoruz biz işimizi çünkü mesleğimizden önce bu çocuklar çocuklarımız kutsal diye düşünüyoruz:)
sizin oğlunuzu hayretler içinde okuyorum zaten maşallah ona:nazar: özellikle tuvaletini bilmesi takdire şayan çünkü en zor eğitimlerden biri tuvalet. bunu nasıl başardığınızı diğer arkadaşlarımızla da paylaşırsanız çok iyi olur. kitap konusunda sakın engel olmayın elinizden geldiği kadar okuyun anlatın şarkı söyleyin konuşun onunla çünkü öncelikle dil gelişimi sonra okul başarısı buna bağlı. konuşmaları böyle 3-5 kelime arasında olan çocuklarımız için "PARE" eğitimi var. rehabilitasyondaki öğretmenlerinizle görüşün pare eğitimi her yerde olmuyor çünkü ama akıcı konuşmadaki en büyük destek diyebilirim. yaşı ilerleyincede şöyle 9-10 gibi mesela kesinlikle REFLEKSOLOJİ tedavisine başlamanızı öneririm. çünkü anlattıklarınıza göre çocuğunuz normal bir birey olmak için çabalıyor lütfen sizde pes etmeyin...
özelden size rehabitilasyon merkezimizin ismini göndericem sitesini incelerseniz çok memnun olurum pare eğitimi çalışıyorlarmı bilmiyorum. Montessori Yöntemii pecs yöntemi çalıştıklarını söylemişti öğretmenlerimiz bizim grubumuz yok raporumuz yanlızca bireysel 2 ayrı bireysel öğretmenle çalışıyo gruba aldılar arada sırada sonra gerek yok dediler çünkü benim oğlum diğer çocuklara fırsat vermemiş herşeyi o yapmak istiyormuş ben biliyorum ben yaparım diyormuş..refleksoloji yi duydum ama nedir bilmiyorum hemen araştırıcam..kitapları saklamamızı öğretmenimiz söyledi ben okurum kitap ona sık sık ama o hep aynı masalı aynı kitabı okumamı ister ısrarla şimdi o kitapları unutana kadar resimli olmayan kalın masal kitaplarından aldım okuyorum oğlum diğer kitaplarıda ezberledi bu arada hiç bişeyi unutmuyo buda onların özelliği güzelliği olsa gerek...tuvalet eğitimi burda paylaşırım daha sonra 3 kez denedik 2 kez başarısız olduk 3 üncü kez de 2 günde öğrendi..ben hiç pesetmem oğlum iyi olsun yeterki hayatımı herşeyimi ona adadım

cokmasum
27-09-11, 16:09
nazdem
bizim bugün dersimiz vardı bol bol şarkı sölediler materyallerle oynamak istemedi benim oğlan kırmızı balık ve arı vız vız sölediler normalde bikaç kere söler öğretmeni inat eder sölemez ama bugün bir kere söledi hemen oda başladı masumcum dergi kitap takıntısı bizdede var yemek yerken filan hep elinde arabaları saklıyorum arada veriyorum pepe düşkünü ama ikiside seviyor şimdi dergiside çıktı alıcaz napalım dil baya gelişti bugün yan sınıf öğretmenide çene durmuyo bazen gidip sus diyorum bıdık bıdık cvp vermeye çalışıyor tekrar başladı devamı gelir yakında dedi pepe nin şarkılarını ezberledi zaten inş dahada güzel olacak herşey hee bide arabaya binince direksiyona oturuyor çevirip bide vites değişiyor el freninide ihmal etmiyor bizim şöför :KK1:
kırmızı balık gölde kıvrıla kıvrıla yüzüyor umu benim oğlanda çok sever..sizde aylık dergilerden almaya başlarsınız artık canım ucuzda değillerki 2 sayfa bişey 6 milyon bide hepsinden istiyo benimkisi..maşallah canım ya konuşması ne kadar çok ilerlemiş daha küçük bide daha çok çok iyi olucak görürsün yakında anne bana araba alda ben okula kendim gideyim demesin sana..biz sabahları okula taksiyle gidiyoruz servise vermiştim çok gezdiriyor diye aldım her sabah taksiye yol tarif ediyorum ya öğrenmiş k...n bu sabah taksiciye sağ dön şimdi burdan karşıya geç diye komut veriyo sabah sabah güldürdü beni

nazdem
27-09-11, 21:09
cokmasum
kırmızı balık gölde kıvrıla kıvrıla yüzüyor umu benim oğlanda çok sever..sizde aylık dergilerden almaya başlarsınız artık canım ucuzda değillerki 2 sayfa bişey 6 milyon bide hepsinden istiyo benimkisi..maşallah canım ya konuşması ne kadar çok ilerlemiş daha küçük bide daha çok çok iyi olucak görürsün yakında anne bana araba alda ben okula kendim gideyim demesin sana..biz sabahları okula taksiyle gidiyoruz servise vermiştim çok gezdiriyor diye aldım her sabah taksiye yol tarif ediyorum ya öğrenmiş k...n bu sabah taksiciye sağ dön şimdi burdan karşıya geç diye komut veriyo sabah sabah güldürdü beni
evet o şarkı bide arı vız vız vız :KK1:evet geçen ay gördüm migrosta varmış gece bahçesi seyretmek yasaklandı benimkine tuhaf konuşuyolar diye bende dergisini aldım şimdide pepe çıkacakmış belkide çıktı ben bulamadım evet biraz pahalı ama napalım kendime 2şey eksik alırım degimizi alırım aaayy keşke dese valla ne güzel ama evet gerçekten eğitimle çok farketti akşam babasıyla oyun oynadı baya eğitime servisle gidiyorduk bizde ama çok dolandırıyor tabi ne yapsın sadece biz değiliz bide büyükler çok mıncıklıyolar kalabalık bende artık kendim götürüyorum atıyorum ikisinide arabaya haftada 3kez gidip geliyoruz daha rahat oluyor adamcağız kışın napıcak bilmem arabasız canım yaa maşallah oğluna :nazar:

nazdem
27-09-11, 21:09
birde masumcum bu refleksijoloji yi ben baya bi inceledim ama izmirdeler ist yok kalacak yeri var ama gidenler için geçen sene bakmıştım arada msj filan geliyor ama burda şimdi varmı bilmiyorum

cokmasum
28-09-11, 15:09
nazdem
evet o şarkı bide arı vız vız vız :KK1:evet geçen ay gördüm migrosta varmış gece bahçesi seyretmek yasaklandı benimkine tuhaf konuşuyolar diye bende dergisini aldım şimdide pepe çıkacakmış belkide çıktı ben bulamadım evet biraz pahalı ama napalım kendime 2şey eksik alırım degimizi alırım aaayy keşke dese valla ne güzel ama evet gerçekten eğitimle çok farketti akşam babasıyla oyun oynadı baya eğitime servisle gidiyorduk bizde ama çok dolandırıyor tabi ne yapsın sadece biz değiliz bide büyükler çok mıncıklıyolar kalabalık bende artık kendim götürüyorum atıyorum ikisinide arabaya haftada 3kez gidip geliyoruz daha rahat oluyor adamcağız kışın napıcak bilmem arabasız canım yaa maşallah oğluna :nazar:
nazdem
birde masumcum bu refleksijoloji yi ben baya bi inceledim ama izmirdeler ist yok kalacak yeri var ama gidenler için geçen sene bakmıştım arada msj filan geliyor ama burda şimdi varmı bilmiyorum
ben gece bahçesini hiç izlemedim hangi kanalda bilmiyorum bile oğlumda izlemedi denk gelmedi belki bize migrosa girince oğlum ilk önce dergilerini yanına gider benten dergisi diye tutturdu bende benten güzel değil dedim gece bahçesi vardı yanında hediyesi falan ona kandı degiden öğrendi isimlerini pantipiniler haahoolar..pepeyi bende sordum ama migrosta kalmamış büfe tarzı yerlerde bulunur belki pepeyi almam gerek bende çok seviyorum onu

nazdem
28-09-11, 15:09
cokmasum
ben gece bahçesini hiç izlemedim hangi kanalda bilmiyorum bile oğlumda izlemedi denk gelmedi belki bize migrosa girince oğlum ilk önce dergilerini yanına gider benten dergisi diye tutturdu bende benten güzel değil dedim gece bahçesi vardı yanında hediyesi falan ona kandı degiden öğrendi isimlerini pantipiniler haahoolar..pepeyi bende sordum ama migrosta kalmamış büfe tarzı yerlerde bulunur belki pepeyi almam gerek bende çok seviyorum onu
trt çocuk ta vardı ama epeydir yok bizde yok diye dvd lerini almıştık ama baktım dikkatimi çekti onların dediklerini diyor anlamsız şeyler öğretmene söledim oda yasakladı izletmiyorum artık bide çok seviyor diye apzideyzinin bebeğini aldım yürüyor şarkı sölüyor o yürüyor benimkide oyun yaptı kaçıyor sanki onu kovalıyormuş gibi sorma yaa çok şeker hele bebe ayrı bi şeker bende izliyorum :KK1::KK1::KK1:

geceL
28-09-11, 16:09
cokmasum
özelden size rehabitilasyon merkezimizin ismini göndericem sitesini incelerseniz çok memnun olurum pare eğitimi çalışıyorlarmı bilmiyorum. Montessori Yöntemii pecs yöntemi çalıştıklarını söylemişti öğretmenlerimiz bizim grubumuz yok raporumuz yanlızca bireysel 2 ayrı bireysel öğretmenle çalışıyo gruba aldılar arada sırada sonra gerek yok dediler çünkü benim oğlum diğer çocuklara fırsat vermemiş herşeyi o yapmak istiyormuş ben biliyorum ben yaparım diyormuş..refleksoloji yi duydum ama nedir bilmiyorum hemen araştırıcam..kitapları saklamamızı öğretmenimiz söyledi ben okurum kitap ona sık sık ama o hep aynı masalı aynı kitabı okumamı ister ısrarla şimdi o kitapları unutana kadar resimli olmayan kalın masal kitaplarından aldım okuyorum oğlum diğer kitaplarıda ezberledi bu arada hiç bişeyi unutmuyo buda onların özelliği güzelliği olsa gerek...tuvalet eğitimi burda paylaşırım daha sonra 3 kez denedik 2 kez başarısız olduk 3 üncü kez de 2 günde öğrendi..ben hiç pesetmem oğlum iyi olsun yeterki hayatımı herşeyimi ona adadım
okulunuzu inceledim sitelerinde gösterdiklerine göre yöntemleri muhakkak uyguluyorlardır. evet pecs yöntemi oldukça iyi ve gördüğüm kadarı ile okulunuz daha çok dil konuşma ağırlıklı bu da sizin için artı bir avantaj. oğlunuzu orada gruba almamaları çok sorun olmasın sizin için çünkü kreşe gidiyordu dimi. kreş zaten onun için fazlasıyla grup çalışması olur:) refleksoloji duygularını ifade etmede yani duygu ve düşüncelerini birleştirip ifade etmede yararlı ama dediğim gibi daha ilerki yaşlarda benim 17 yaşında bir erkek öğrencim var o bu tedaviyi alıyor ve büyük gelişmeler var onda mesela bayan öğretmenlerine ağzını açarak hayran hayran bakmasının yanlış olduğunu, tuvaleti gelince sınıfta fermuarını açmasının ayıp olduğunu kız arkadaşları ile aynı tuvaleti paylaşmaması gerektiğini vb şeyleri öğrendi. lütfen bunları küçümseyip geçmeyin çünkü çocuklarımız büyüdükçe bunlarda gerçekten önem kazanıyor. hele ki ergenlikte.. ısrarla neden aynı kitapları istiyor çünkü çocuklarımız malum takıntılı ya aynı nesneyi elinde tutmaya ya dönmeye ya sallanmaya ya aynı kıyafetleri giymek istemeye ya da böyle aynı kitaplara yani nerede neye takıntı yapacakları belli olmuyor. unutmaması da çok doğal çünkü onlar fotokopik zekaya sahipler:) Allah sabır ve güç versin sevgiler...

geceL
28-09-11, 17:09
nazdem
nazdemcim istanbulda da var refleksolojı merkezi

cokmasum
28-09-11, 20:09
nazdem
trt çocuk ta vardı ama epeydir yok bizde yok diye dvd lerini almıştık ama baktım dikkatimi çekti onların dediklerini diyor anlamsız şeyler öğretmene söledim oda yasakladı izletmiyorum artık bide çok seviyor diye apzideyzinin bebeğini aldım yürüyor şarkı sölüyor o yürüyor benimkide oyun yaptı kaçıyor sanki onu kovalıyormuş gibi sorma yaa çok şeker hele bebe ayrı bi şeker bende izliyorum :KK1::KK1::KK1:
çizgifilm bizim çocuklarımız için hiç iyi birşey değil aslında ben artık cailoo yu da izletmiyorum hep aynı şeyler cevir cevir izle pepede öyle ama sadece pepeyi izliyor oda sabahları okula gitmeden önce 7.30 da oynuyo ben onun ağzına bişeyler tıkıştırırken biraz izliyo eve gelincede bidaha açmıyorum ama istemiyormu istiyor ağlıyor yasakmış diyorum öğretmen yasakladı seninki daha küçük belki hayırdan anlamaz öğretmen kızıyormuş açmayalım de bakalım ne yapıcak oyuncaklarla oynasın daha iyi...bebekle kovalambaçmı oynuyor ısırırım ben onu tombik şey

geceL
okulunuzu inceledim sitelerinde gösterdiklerine göre yöntemleri muhakkak uyguluyorlardır. evet pecs yöntemi oldukça iyi ve gördüğüm kadarı ile okulunuz daha çok dil konuşma ağırlıklı bu da sizin için artı bir avantaj. oğlunuzu orada gruba almamaları çok sorun olmasın sizin için çünkü kreşe gidiyordu dimi. kreş zaten onun için fazlasıyla grup çalışması olur:) refleksoloji duygularını ifade etmede yani duygu ve düşüncelerini birleştirip ifade etmede yararlı ama dediğim gibi daha ilerki yaşlarda benim 17 yaşında bir erkek öğrencim var o bu tedaviyi alıyor ve büyük gelişmeler var onda mesela bayan öğretmenlerine ağzını açarak hayran hayran bakmasının yanlış olduğunu, tuvaleti gelince sınıfta fermuarını açmasının ayıp olduğunu kız arkadaşları ile aynı tuvaleti paylaşmaması gerektiğini vb şeyleri öğrendi. lütfen bunları küçümseyip geçmeyin çünkü çocuklarımız büyüdükçe bunlarda gerçekten önem kazanıyor. hele ki ergenlikte.. ısrarla neden aynı kitapları istiyor çünkü çocuklarımız malum takıntılı ya aynı nesneyi elinde tutmaya ya dönmeye ya sallanmaya ya aynı kıyafetleri giymek istemeye ya da böyle aynı kitaplara yani nerede neye takıntı yapacakları belli olmuyor. unutmaması da çok doğal çünkü onlar fotokopik zekaya sahipler:) Allah sabır ve güç versin sevgiler...
benim korkularımda hep bu ergenlik yaşları o zaman ne yaparız kara kara düşünüyorum bahsettiğiniz tarzda çocuk bizim okuldada var öğretmenlere falanda dokunuyomuş arada yaşıda büyüktü 18 yaşlarında babası annesi zor zaptediyordu allah kolaylık versin hepimize güç sabır versin.anaokuluna gidiyor evet devlet okulu refloksolojiyi ben araştırdım netten istanbuldada varmış bakırköyde şubesi varmış sonuçları bu kadar iyiyse tabiikide ilerki yaşlarda yaptırırım bende

nazdem
28-09-11, 21:09
geceL
nazdemcim istanbulda da var refleksolojı merkezi
öylemi ben sadece izmir diye okumuştum teşekkürler neresinde acaba istanbulun yada ismi bi bakmak isterim yinede

nazdem
28-09-11, 21:09
cokmasum
çizgifilm bizim çocuklarımız için hiç iyi birşey değil aslında ben artık cailoo yu da izletmiyorum hep aynı şeyler cevir cevir izle pepede öyle ama sadece pepeyi izliyor oda sabahları okula gitmeden önce 7.30 da oynuyo ben onun ağzına bişeyler tıkıştırırken biraz izliyo eve gelincede bidaha açmıyorum ama istemiyormu istiyor ağlıyor yasakmış diyorum öğretmen yasakladı seninki daha küçük belki hayırdan anlamaz öğretmen kızıyormuş açmayalım de bakalım ne yapıcak oyuncaklarla oynasın daha iyi...bebekle kovalambaçmı oynuyor ısırırım ben onu tombik şey

benim korkularımda hep bu ergenlik yaşları o zaman ne yaparız kara kara düşünüyorum bahsettiğiniz tarzda çocuk bizim okuldada var öğretmenlere falanda dokunuyomuş arada yaşıda büyüktü 18 yaşlarında babası annesi zor zaptediyordu allah kolaylık versin hepimize güç sabır versin.anaokuluna gidiyor evet devlet okulu refloksolojiyi ben araştırdım netten istanbuldada varmış bakırköyde şubesi varmış sonuçları bu kadar iyiyse tabiikide ilerki yaşlarda yaptırırım bende
benimki kalıkıyor ben kapıyorum o açıyor tv yi kumandada elinde evet dön dön aynı kanal değişiyorum hiç beklemiyor arayıp buluyor istediğini evimiz bahçeli havalarda iyice soğumadan oyalansınlar diye arka bahçeyi onlara ayarladım salıncak bisiklet ne varsa çıkardım o zaman tv le pek ilgilenmiyor ama akşam benim evde kimse laf anlamıyor açık malesef bizim öğretmenimizinde geçen anlattı ergen bir öğrencisi varmış koltuğa yatıyormuş malum şeyi yapmak için şimdi tatildelermiş ben hiç görmedim gelince annesiyle tanıştırıcam dedi biraz uzaklaşması için memelekete gitmişler durulsun sonra geleceklermiş bilmiyorum bende napıcaz inş çok kötü heçmez daha çok küçükler ama bizimde yaşımız durmuyor yerinde yaşlanıyoruz sen daha çok gençsin canım allah hepimize sabır ve kolaylık versin

cokmasum
28-09-11, 22:09
nazdem
öylemi ben sadece izmir diye okumuştum teşekkürler neresinde acaba istanbulun yada ismi bi bakmak isterim yinede
senin akşam yolladığın feysten ordan baktım sanırım canım bakırköydede varmış yerleri

nazdem
benimki kalıkıyor ben kapıyorum o açıyor tv yi kumandada elinde evet dön dön aynı kanal değişiyorum hiç beklemiyor arayıp buluyor istediğini evimiz bahçeli havalarda iyice soğumadan oyalansınlar diye arka bahçeyi onlara ayarladım salıncak bisiklet ne varsa çıkardım o zaman tv le pek ilgilenmiyor ama akşam benim evde kimse laf anlamıyor açık malesef bizim öğretmenimizinde geçen anlattı ergen bir öğrencisi varmış koltuğa yatıyormuş malum şeyi yapmak için şimdi tatildelermiş ben hiç görmedim gelince annesiyle tanıştırıcam dedi biraz uzaklaşması için memelekete gitmişler durulsun sonra geleceklermiş bilmiyorum bende napıcaz inş çok kötü heçmez daha çok küçükler ama bizimde yaşımız durmuyor yerinde yaşlanıyoruz sen daha çok gençsin canım allah hepimize sabır ve kolaylık versin
bizim dijitürk kartını çıkarıp saklıyorum tabi açıyo kanal yok diyorum bozulmuş tv alıştı artık zaten okuldan gelince yoruluyo yemek yiyip sızıyo :)) benim yaşım genç evet ama ruhen o kadar çökmüşümki hiçbirşeye tahamülüm yok oğlumla yeteri kadar savaş veriyorum zaten bide etrafımdaki insanlar varya onların durumu benim oğlumdan beter artık herkese peşin peşin söylüyorum vallahi kızan kızssın hiç konuşmasın benimle başka çocuk yapacak takatim yok inanırmısın o gücü bulamıyorum kendimde sen yine 3 tane yapmışssın allah uzun ömürler versin keşke oğlum çok küççüken bitane alsaydım bende :KK43:(

nazdem
28-09-11, 22:09
cokmasum
senin akşam yolladığın feysten ordan baktım sanırım canım bakırköydede varmış yerleri

bizim dijitürk kartını çıkarıp saklıyorum tabi açıyo kanal yok diyorum bozulmuş tv alıştı artık zaten okuldan gelince yoruluyo yemek yiyip sızıyo :)) benim yaşım genç evet ama ruhen o kadar çökmüşümki hiçbirşeye tahamülüm yok oğlumla yeteri kadar savaş veriyorum zaten bide etrafımdaki insanlar varya onların durumu benim oğlumdan beter artık herkese peşin peşin söylüyorum vallahi kızan kızssın hiç konuşmasın benimle başka çocuk yapacak takatim yok inanırmısın o gücü bulamıyorum kendimde sen yine 3 tane yapmışssın allah uzun ömürler versin keşke oğlum çok küççüken bitane alsaydım bende :KK43:(
canım yaa yap bi tane daha yaa tahammülü hiç sorma etraftaki insanlardan nefret aşamasına geldim başımı alıp gidesim geliyor bazen cahil insanlarla uğraşmak zor ayyy ben bilerekmi yaptım ne rahatmışım tek çocukla ama ikinciyi çok istedim bende oğlumda sonuncu süpriz oldu çünkü benim tedavisiz çocuğum olmuyordu senelerce bunun mücadelesini verdim hep etrak için yaşadık bundan sonra tamıyorum etrafı ağzıma gelenide çekinmiyorum ne derlerse desinler umrumda değil bıktım

geceL
29-09-11, 21:09
selamlar en kutsal anneler tek tek alıntı yaparak cevap vermek çok uzun olur diye yazdıklarınızı okudum genel yazayım dedim:))
ergenlik konusu bizim en büyük kabusumuz desem yeridir ben burada çok yazmak istememiştim ama nazdemcim yazmış bende ondan cesaret alarak yazıyorumki koltuk ve malum şey olayı doğru özellikle erkek çocuklarında bu büyük bir sıkıntı hele birde öğrendikleri zaman unutmaları imkansız değiştiremediğimiz tek davranış desem yeridir:KK43:(
bende istanbul merkezin adı adresi tel numarası hepsi var ama buradan yazmak olmuyor galiba özeldende yazamıyorum 100 msj olmamış çünkü:KK43: şöyle diyeyim ki bu merkez istanbulda levent, bakırköyü kozyatağında var. belki takip eden başka annelerde vardır diye yazıyorum: ankara(çankaya), samsun(ellialtılar), bursa(osmangazi), manisa(akhisar), gaziantep(şahinbey) ve sivas bu illerde de var.
google istanbul bakırköy refleksoloji merkezi yazınca merkez çıkıyor anca böyle adını verebilirim size:)))

nazdem
geceL
selamlar en kutsal anneler tek tek alıntı yaparak cevap vermek çok uzun olur diye yazdıklarınızı okudum genel yazayım dedim:))
ergenlik konusu bizim en büyük kabusumuz desem yeridir ben burada çok yazmak istememiştim ama nazdemcim yazmış bende ondan cesaret alarak yazıyorumki koltuk ve malum şey olayı doğru özellikle erkek çocuklarında bu büyük bir sıkıntı hele birde öğrendikleri zaman unutmaları imkansız değiştiremediğimiz tek davranış desem yeridir:KK43:(
bende istanbul merkezin adı adresi tel numarası hepsi var ama buradan yazmak olmuyor galiba özeldende yazamıyorum 100 msj olmamış çünkü:KK43: şöyle diyeyim ki bu merkez istanbulda levent, bakırköyü kozyatağında var. belki takip eden başka annelerde vardır diye yazıyorum: ankara(çankaya), samsun(ellialtılar), bursa(osmangazi), manisa(akhisar), gaziantep(şahinbey) ve sivas bu illerde de var.
google istanbul bakırköy refleksoloji merkezi yazınca merkez çıkıyor anca böyle adını verebilirim size:)))
kozyatağı bana çok yakın dediğiniz adresten bi inceliyim bakalım teşekkürler

nazdem
bu arada şimdi biraz geçmişe göz attımda daha önce bazı arkadaşlar yazmışlar ama hiçbiri uzun süredir bişey yazmamış neva123_marynaz_kerdelen_zemmrakx_elifsenaesra nasılsınız arkadaşlar epeydir girmemişsiniz sanırım çocuklarınız nasıl

nazdem
30-09-11, 00:09
Ben her yerdeyim, evinizde, hayatınızın içinde, hayallerinizin peşinde...
her dilden konuşurum, ne dil, ne din, ne para tanımam...
Benden korkuyorsunuz, korkmalısınız da,
her sabah benden sonra çocuğuma ne olacak diye ağlıyorsunuz sayemde, gerçek şu ki, ben kazanıyorum, çünkü ben çok hızlı yayılıyorum,
AIDS'den ve şeker hastalığından bile daha çok!
ve sizin hala bir çareniz yok!

Biz de otizme diyoruz ki;
ben anneyim, ben babayım,
ben anneanne, dede,
babaanneyim, büyükdedeyim,
terapistim, kardeşim,
öğretmenim, komşuyum..

ABDLi, Avrupalı, Birleşmiş Milletler'den..
Çocuklarımız konuşmadığı için zayıf olduğumuzu mu düşünüyorsun,
işte bu da senin zayıflığın otizm:
Eğer korkmuyorsan, sen de bizden korkmalısın,
çünkü çocuğumuz için geliyorsan,
karşında bizi ve sevgimizi bulacaksın!

ALINTI:KK58::KK58::KK58:

cokmasum
30-09-11, 11:09
nazdem
canım yaa yap bi tane daha yaa tahammülü hiç sorma etraftaki insanlardan nefret aşamasına geldim başımı alıp gidesim geliyor bazen cahil insanlarla uğraşmak zor ayyy ben bilerekmi yaptım ne rahatmışım tek çocukla ama ikinciyi çok istedim bende oğlumda sonuncu süpriz oldu çünkü benim tedavisiz çocuğum olmuyordu senelerce bunun mücadelesini verdim hep etrak için yaşadık bundan sonra tamıyorum etrafı ağzıma gelenide çekinmiyorum ne derlerse desinler umrumda değil bıktım
konuya abone olduğum halde msj görmeyorum ana sayfadan buluyuorum konuyu sizede öyle oluyormu...:))) hihihi oğlumda kardeş istiyo sanırım ona bebeklik videosunu izlettim geçen akşam bak oğlum ne tatlıymışsın ne tombik bebekmişsin diyorum anne bebek alalım arabaya koyup gezdirelim dedi bende alamayız annecim dedim baba işten gelirken alsın diyo kendisi videoda izlerken utandı arkama saklandı bu iyimi kötümü bilemedim

geceL
banada en yakın yer bakırköy şubesi öğretmenimizle görüşücem bu tedaviyi ergenliğe gelmeden başlanılırsa bu tedaviye belkide ergnlik dönemi daha az sorunla geçeblirmi acaba beni en çok korkutan ilköğretim ve ergenlik zamanları

cokmasum
nazdem
bu arada şimdi biraz geçmişe göz attımda daha önce bazı arkadaşlar yazmışlar ama hiçbiri uzun süredir bişey yazmamış neva123_marynaz_kerdelen_zemmrakx_elifsenaesra nasılsınız arkadaşlar epeydir girmemişsiniz sanırım çocuklarınız nasıl
giriyorlardır canım yazdıklarımız okuyorlardır muhakak

nazdem
Ben her yerdeyim, evinizde, hayatınızın içinde, hayallerinizin peşinde...
her dilden konuşurum, ne dil, ne din, ne para tanımam...
Benden korkuyorsunuz, korkmalısınız da,
her sabah benden sonra çocuğuma ne olacak diye ağlıyorsunuz sayemde, gerçek şu ki, ben kazanıyorum, çünkü ben çok hızlı yayılıyorum,
AIDS'den ve şeker hastalığından bile daha çok!
ve sizin hala bir çareniz yok!

Biz de otizme diyoruz ki;
ben anneyim, ben babayım,
ben anneanne, dede,
babaanneyim, büyükdedeyim,
terapistim, kardeşim,
öğretmenim, komşuyum..

ABDLi, Avrupalı, Birleşmiş Milletler'den..
Çocuklarımız konuşmadığı için zayıf olduğumuzu mu düşünüyorsun,
işte bu da senin zayıflığın otizm:
Eğer korkmuyorsan, sen de bizden korkmalısın,
çünkü çocuğumuz için geliyorsan,
karşında bizi ve sevgimizi bulacaksın!

ALINTI:KK58::KK58::KK58:
ben bu yazıları okumuyorum artık önceden çok okuyordum gözlerim şişene kadar da ağlardım sende okuma canım benim üzme kendini

elifsenaesra
nazdem
evet canım epeydir girmiyorum 2 otizimli çocuk annesi olarak onlarla uğraşmak baya zor okullar açıldı şimdide okullarıyla dersleriyle ilgileniyorum arada bakmaya çalışıyorum allah hepimize kolaylık versin

nazdem
30-09-11, 22:09
elifsenaesra
evet canım epeydir girmiyorum 2 otizimli çocuk annesi olarak onlarla uğraşmak baya zor okullar açıldı şimdide okullarıyla dersleriyle ilgileniyorum arada bakmaya çalışıyorum allah hepimize kolaylık versin
merhaba daha önce yazdıklarınızı okudumda epeydirde girmemişsiniz nedir çocuklarınızın durumu yaşları okulda neler yapıyorsunuz bizlede paylaşırmısınız amin canım amin

nazdem
elifsenaesra
merhaba daha önce yazdıklarınızı okudumda epeydirde girmemişsiniz nedir çocuklarınızın durumu yaşları okulda neler yapıyorsunuz bizlede paylaşırmısınız amin canım amin

nazdem
okumıyım diyorum paat önümde bir sayfa okumadanda geçemiyorum sonra kötü oluyorum ağla ağla dur

nazdem
1-10-11, 21:10
pepe nin dergisini aldım bi büfeden çok güzel oyunlar pepe ve şila nin kağattan bebeği be üzerinde resimli balonları birde posterleri var vcd ve dvd şarkıları yakında çıkacakmış

cokmasum
1-10-11, 22:10
bu akşam migrosa gittik ama yoktu oğlum çok heveslendi koşa koşa gitti sevinççten alıcaz diye büfelere baksın eşim yarın bende çok merak ediyorum

neva123
2-10-11, 15:10
merhaba kızlar
merak etmıssınız benı de eksık olmayın
benım hıc nete gıresım gelmıyo daha kotu oluyorum
elım ayagım bosalıyo
resmen
ya sız ne guzel bı yerlerden baslamıssınız mesafe katedıyosunuz
ben daha hıc bı sey yapmıyorum gunum oglumu sakınlestırmeye calısmakla gecıyo
bı sey ogrenmeye hıc ısteklı degıl
soyledıklerınız cok karısık gelıyo bana
hıc bı sey gelmıyo elımden

neva123
kızlar ben sımdı krese vereyımmı yavrumu
yoksa rapor falan cıkmasını mı beklıyıım
kıs da gelıyo kreste cok hasta olurmu
rapor alamzsak rehabılıtasyon merkezlerıne paray lamı gonderıyoruz
bu konuda ınanılmaz cahılım kusura bakmayın nolur

neva123

cokmasum
2-10-11, 19:10
neva123
merhaba kızlar
merak etmıssınız benı de eksık olmayın
benım hıc nete gıresım gelmıyo daha kotu oluyorum
elım ayagım bosalıyo
resmen
ya sız ne guzel bı yerlerden baslamıssınız mesafe katedıyosunuz
ben daha hıc bı sey yapmıyorum gunum oglumu sakınlestırmeye calısmakla gecıyo
bı sey ogrenmeye hıc ısteklı degıl
soyledıklerınız cok karısık gelıyo bana
hıc bı sey gelmıyo elımden
neva123
hoşgeldin canım şimdi bunalımdasın sen çok iyi anlıyorum oğlundan vakit buldukça otizim hakkında bilgiler edin kitaplar var nette de aynı şekilde sen bilinçlen önce otizimi tanı oğluna hak vericeksin sonra hiçbirşeyi isteyerek yapmıyor canım farklı sadece ve otizim aslında nette yazıldığı gibi ömür boyu devam eden bi rahatsızlık değil artık nette ki bilgilerede çok takılma çok eski bilgiler erken eğitim almaya başlayan çoğu otizimli çocuklar normal çocuklarla aynı okullara gidebiliyor meslek okulları bile var onlar için...rehabitilasyon merkezi araştırmaya başlamalısın önce sana göre doğru olan en iyi okulu bulup başlayın hemen raporunuzun çıkmış olması şart değil bizim okulumuzda bunu sağlıyorlar heryer aynımı bilmiyorum ama mesala raporun çıkmasına 2 ay var o çocuğu ayda 8 kere değilde 4 kere ders veriyorlar raporları çıkınca yavaş yavaş düşüyorlar..rapor almazssan ücretli seans başı 120..devlet 8 ders bireysel eğitim veriyor grup da olursa 4 te ordan alıyorsun bireysel eğitim öğretmen ve çocuk birebir eğitim,grupta kendi yaşıtları varsa onlarla birlikte giriyo okulda yaşına kapasitesine uygun çocuk yoksa grup derslerini bireysele çevirebilirsiniz..hepimiz cahildik bu konuda ama şimdi çok şey biliyoruz ne sormaak istiyorsan sor ama kendini ve çocuğunu eve kapatma sakın oğlunu oyun gruplarına yazdırabilirsin yaşı küçük anne çocuk grupları var haftada bi kaç gün araştır oğlunada sanada iyi gelir

nazdem
2-10-11, 22:10
cokmasum
hoşgeldin canım şimdi bunalımdasın sen çok iyi anlıyorum oğlundan vakit buldukça otizim hakkında bilgiler edin kitaplar var nette de aynı şekilde sen bilinçlen önce otizimi tanı oğluna hak vericeksin sonra hiçbirşeyi isteyerek yapmıyor canım farklı sadece ve otizim aslında nette yazıldığı gibi ömür boyu devam eden bi rahatsızlık değil artık nette ki bilgilerede çok takılma çok eski bilgiler erken eğitim almaya başlayan çoğu otizimli çocuklar normal çocuklarla aynı okullara gidebiliyor meslek okulları bile var onlar için...rehabitilasyon merkezi araştırmaya başlamalısın önce sana göre doğru olan en iyi okulu bulup başlayın hemen raporunuzun çıkmış olması şart değil bizim okulumuzda bunu sağlıyorlar heryer aynımı bilmiyorum ama mesala raporun çıkmasına 2 ay var o çocuğu ayda 8 kere değilde 4 kere ders veriyorlar raporları çıkınca yavaş yavaş düşüyorlar..rapor almazssan ücretli seans başı 120..devlet 8 ders bireysel eğitim veriyor grup da olursa 4 te ordan alıyorsun bireysel eğitim öğretmen ve çocuk birebir eğitim,grupta kendi yaşıtları varsa onlarla birlikte giriyo okulda yaşına kapasitesine uygun çocuk yoksa grup derslerini bireysele çevirebilirsiniz..hepimiz cahildik bu konuda ama şimdi çok şey biliyoruz ne sormaak istiyorsan sor ama kendini ve çocuğunu eve kapatma sakın oğlunu oyun gruplarına yazdırabilirsin yaşı küçük anne çocuk grupları var haftada bi kaç gün araştır oğlunada sanada iyi gelir

bende ilk duyduğumda şoka girmiştim ama biran önce silkelenmek gerekiyor oyun grubuna vermiştim rapor çıkana kadar hiç ilgisini çekmiyordu diğer çocukların ne yaptığı ama bir senede çok yol katettik sen gereken herşeyi yazmışsın canım bencede biran önce kolları sıvamalı kendimden biliyorum ağlamakla eve kapanmakla zaman kaybından başka bişey değil bizim merkezdede senin dediğin gibi yapılıyor rapor çıkmamışsa bile çocuğu geri kalmasın diye eğitime başlatıyorlar mesela bizim raporumuz doldu tekrar bu hafta gidicez ama boş bırakmıyorlar derslere devam ediyolar bu çok iyi evet seans başı 120 ve seans 45dk sürüyor grup daha pahalıymış bizlerede yaz ne sormak istiyorsan çekinme bizlerde geçtik bu yollardan hele ben mahvolmuştum dr otizm dediğinde daha önce ismini bile duymamıştım araştırma yaptığımda şok olmuştum ama gerçekten öle değilmiş düzelebiliyormuş mesela m.köyde bi cafe ve çalışanlar otizmli gençler gidicem oraya mutlaka

cokmasum
3-10-11, 18:10
sanırım ilaca başlıycaz oğlum çok hiperaktif okulda hiç oturmuyormuş:KK14::KK14::KK14:

preeklemsi
3-10-11, 19:10
merhaba ben daha önce özel egıtım kurumunda calısmıs bır bayanım,su an bebgım oldugu ıcın ısıme dvm etmıyorum,daha once bır arkadasın da soyledıgı gıbı goz temasınız varsa korkmayın cunku otıstık cocuklar goz teması kurmazlar,dıger belırtılere gelınce otıstıklerın cogu cok hareketlı cocuklar olmakla bırlıkte hıperaktıf olması da bır olasılık,reklamlar her cocugun bellı donemde ılgısını ceker bu otıstık oldugunu gostermez.bır kelımeyı sureklı tekrarlıyor ve takıntı halıne getırıyorsa,goz teması kurmuyorsa,bır yerde cok fazla durmaktan sıkılıyorsa otızm den suphelenebılırsınız.yıne de ınsallah degıldır fakat bı özel egıtım ve rehabılıtasyon merkezıne goturup yardım ısteyebılırsınız,özel egıtım ogretmenlerı cocugu gorup sıze bılgı verebılırler.

nazdem
3-10-11, 21:10
Prof. Dr. Ahmet Aydın, aşılar ile otizm arasındaki ilişkiyi açıklıyor..

Bazı aşıların içinde bulunan cıvanın (timerosal) otizme neden olup olmadığı tıp dünyasında önemli bir tartışma konusu. Genel kanı bunun bir dedikodu olduğu! 7 Temmuz 1999’da Amerika Pediatri Kurumu (AAP) ve Amerika Birleşik Devletleri Halk Sağlığı Servisi (PHS) bileşik bir toplantı yaparak kesin bir kanıt olmamasına rağmen bir önlem olarak (çok fazla gönüllü olmasalar da) tiomerosalin (cıva) aşılardan çıkartılmasına karar verdiler. O tarihten itibaren ABD’de cıva kademeli olarak aşılardan çıkartıldı. Otizm bulguları aşıları yapıldıktan birkaç yıl sonra (genellikle 3-5 yaşlarında) ortaya çıktığı için sonuçlar 2003’ten sonra alınabilirdi. Nitekim Journal of American Physicians and Surgeons’ın 2006 Mart sayısında yayınlanan araştırmaya göre ABD tarihinde ilk defa otizm azaldı.

Aşı içindeki cıva çıkartılınca otistik çocukların sayısı azaldı!

1990 yıllarından itibaren çocuklarda görülen nörolojik gelişim ve davranış bozukluklarında müthiş bir artış olmuştur. Örneğin günümüzde ABD’de her 6 çocuktan birine bir gelişim/davranış bozukluğu tanısı, her 166 çocuktan birine de otizm tanısı konulmaktadır.

Bu süre zarfında bazı çocuk hekimleri, nörologlar, psikiatristler ve ebeveynler bazı bilimsel ipuçlarına dayanarak otizmdeki bu artıştan önemli ölçüde bazı aşılarda bulanan timerosal adlı cıva bileşiğini ileri sürdüler.

Fakat tıbbi kanaat önderlerinin büyük çoğunluğu ise aşıdaki timerosalin otizme neden olduğu fikrinin bilimsel bir dayanağının olmadığını, bir safsata olduğunu söyleyerek karşıtlarını suçladılar ve aşı firmalarının örtülü ya da açık desteği ile yapılan bazı araştırmaları göstererek kendi haklılıklarını bilimsel olarak kanıtlamaya çalıştılar. Onlara göre tıp ilerledikçe daha önce dikkate alınmayan davranış bozukluklarına da artık teşhis konuluyordu; hastaların sayısı da bu yüzden artıyordu.

Başlangıçta makul gibi görünen bu açıklama yıllar içinde geçerliliğini kaybetti. Çünkü tanı kriterleri aynı kalsa da artış durmuyordu. Bu müthiş artışı izah edecek önemli bir göç dalgası da yoktu. ‘Cıva otizm yapıyor’ diyenler daha fazla taraftar toplar hale geldi. Konu defalarca Amerikan Temsilciler Meclisinde tartışıldı.

Bunun üzerine 7 Temmuz 1999’da Amerika Pediatri Kurumu (AAP) ve Amerika Birleşik Devletleri Halk Sağlığı Servisi (PHS) bileşik bir toplantı yaparak kesin bir kanıt olmamasına rağmen bir önlem olarak (çok fazla gönüllü olmasalar da) tiomerosalin (cıva) aşılardan çıkartılmasına karar verdiler. O tarihten itibaren ABD’de cıva kademeli olarak aşılardan çıkartıldı.

Otizm bulguları aşıları aldıktan birkaç yıl sonra (genellikle 3-5 yaşlarında) ortaya çıktığı için sonuçlar 2003’ten sonra alınabilirdi. Nitekim Journal of American Physicians and Surgeons’ın 2006 Mart sayısında yayınlanan ve Mark ve David Geier (baba-oğul) tarafından kaleme alınan araştırmaya göre ABD tarihinde ilk defa otizm azaldı.

Resmi halk sağlığı verilerini irdeleyen bu çalışmaya göre Californiada 1995 yılında yılda 120 civarında olan ‘ortaya çıkan yeni otistik çocuk sayısı’ 2000’de 600’e ve 2003 yılında 800’e fırlamıştır. 2006’nın başında vaka sayısı 1000’in üzerinde beklenirken 620’ye inmiştir. Yani reel olarak %22, beklenilen sayıya göre ise %40 kadar azalmıştır.

Yıl

Yeni Ortaya çıkan olgu sayısı

1995
2000
2003
2006

120
600
800
620*

*Beklenen sayı 1000’in üzeri

TÜRKİYEDE AŞI HABERLERİ

Geçen yıla kadar Türkiye’de aşıların otizme yol açabileceğine dair haberler hiç yok değilse de son derece azdı. Konu 28 Ağustos 2005 Vatan Gazetesi’nde ‘Korkunç şüphe’ 30 Ağustos 2005 Sabah Gazetesi’nde ise ‘ Aşı kurbanları’ başlığı ile manşete çıktı. Haber büyük yankı uyandırdı. Bu sırada bazı üniversite kuruluşları, pediatri dernekleri ve Tabip odaları bilimsel (!) verilere dayalı açıklamalarında hiçbir tehlikenin olmadığını, aşılardaki cıvanın düşük miktarda olduğunu, bir midyeninkinden daha az cıva içerdiğini söyleyerek aşı karşıtlarını yerin dibine batırdılar. Hatta bu tarz düşünenleri aşı düşmanı ilan edip ‘halkın sağlığını tehlikeye atmakla’ suçladılar.

Fakat ABD ve Avrupa ülkeleri bu tip aşıları niçin yasaklamışlardı? ABD ve Danimarka’daki aşı firmalarının ısmarladıkları ve sonuçlarını tahrif ettikleri araştırmaları bilimsel dayanak olarak ileri süren ülkemizin kanaat erbapları, ‘cıva otizme yol açabilir’ diyenleri aşı düşmanı ilan edip suçladılar. Peki bu üretici ülkeler, ucuz bir koruyucu olmasına rağmen kendi ülkelerinde sattıkları aşılardan cıvayı niye çıkartmışlardı? Bizimkiler kraldan çok kralcılar ya da bu konuda çok bilgisizler. İki durum da çok kötü.

Karşı tarafa çamur atmak kolaydı, fakat otistik anne babaları ikna etmek mümkün görünmüyordu. Çünkü ateş düştüğü yeri yakıyordu. Birçok yüksek eğitimli ebeveyn, psikiatrlarının ‘bu safsatalarla uğraşmayın ‘ diye itiraz etmelerine rağmen çocuklarına detoksifikasyon işlemleri ve hiperbarik oksijen tedavisi yaptırıyorlar, özel diyetler uyguluyorlar ve çoğu kez de fayda görüyorlardı!

Hurafelere hiç de inanmayan bu insanlar hekimlerinden umut kestikleri için internette okuduğu şeyleri çocuklarına kendileri uygulamak zorunda kaldılar. Halbuki uygulamak istedikleri şeyler, DAN protokolü, son derece de bilimseldi. Neyse ki önlerinde örnek alacakları nükleer tıp uzmanı Dr. Cem Kınacı gibi idealist bilim adamları da vardı. Gazetede çıkan haberlerden sonra birçok otistik çocuk ebeveyni kendi çocuklarının başına gelenlerin başkalarının çocuklarının başına gelmemesi için Sağlık Bakanlığına müracaat ettiler. Yoğun baskı altında kalan Sağlık Bakanlığı geçen ağustosta bir açıklama yaparak bundan sonra timerosal içermeyen aşıların kullanılacağına dair söz verdi. Neyse bu da önemli bir ilerlemeydi. Artık mızrak çuvala sığmıyordu.

1980’li yılların ortalarında sadece karma (difteri-tetanoz-boğmaca), çocuk felci ve kızamık aşıları uygulanıyordu ve bunlardan sadece karma aşı cıva (timerosal) içeriyordu. İki yaşına kadar 4 kere aşılanan çocuk ortalama (4x25)= 100 μg timerosal alıyordu. 1990 yıllarının başında menenjit (HiB) ve sarılık (Hepatit B) aşıları da rutin aşılar arasına katıldı. Böylece 2 yaşındaki bir çocuğun enjeksiyon yolu ile aldığı cıva miktarı 100 μg’dan 237.5 μg’a yükselmiş oldu.

(Bak Tablo 1)

Çoklu dozlarla yapılan toplu aşılamalarda ise tehlike daha da büyüyordu. Çünkü aşı şişesi iyi çalkalanmadıysa şişenin sonunda kalan bölümü alanlardaki cıva miktarı daha da yükseliyordu.

Tablo 1. Aşıların içerdiği cıva miktarları

Yıl

Aşı
Cıva/doz
Doz sayısı
Toplam cıva
Kümülatif cıva

1980 ortaları

1980 sonları

1990 başları

Karma (DTP)

Menenjit (HiB)

Sarılık (Hepatit B)

25 μg

25 μg

12.5 μg

4
4
3

100 μg

100 μg

37.5 μg

100 μg

200 μg

237.5 μg

ALINTI

nazdem
cokmasum
sanırım ilaca başlıycaz oğlum çok hiperaktif okulda hiç oturmuyormuş:KK14::KK14::KK14:
üzülme canım yaa görüştünmü dr omu dedi ilaç diye

nazdem
cokmasum

cokmasum
nazdem
doktor ilacı bana 5 ayda vermişti ama ben almadım kıyamadım kuzucuğuma eşimde bende karşıyız ilaca ama öğretmen hiç oturmadığını hep hareket halinde olduğunu söyledi bugün ve cuma günü çok yaramazmış ondan önce bu kadar değildi dedi ortama iyice alıştığı için mi bilmiyorum ki okulda arkadaşı oyuncağa elinden aldı diye ona vurmuş çocuğunda gözlüğü varmış gözünde alnına gelmiş gözlük alnı şişmiş ben mahfoldum üzüntüden annesinden kaç kere özür diledim anlayışlı bir hanımdı allah razı olsun olabilir çocuk onlar dedi..öğretmene söyledim elinden oyuncağa zorla alırlarsa vurma huyu var çocukları tembihleyin dedim isteyince verir benim oğlum ama zorla elinden çekilince kızıyo özel eğitim öğretmeni ile konuştum oda ilaç taraftarı değil ama böyle devam ederse ne yaparım ben aklım başımda değil çok mutsuzum

cokmasum
ahmet aydının bu yazılarını okudum kendisinede sormuştum hatta otizimle gerçekten ilişkilimi aşılar diye güldü bana yazdığımla kaldım diye ispat edemiyor sanırım

nazdem
3-10-11, 23:10
cokmasum
doktor ilacı bana 5 ayda vermişti ama ben almadım kıyamadım kuzucuğuma eşimde bende karşıyız ilaca ama öğretmen hiç oturmadığını hep hareket halinde olduğunu söyledi bugün ve cuma günü çok yaramazmış ondan önce bu kadar değildi dedi ortama iyice alıştığı için mi bilmiyorum ki okulda arkadaşı oyuncağa elinden aldı diye ona vurmuş çocuğunda gözlüğü varmış gözünde alnına gelmiş gözlük alnı şişmiş ben mahfoldum üzüntüden annesinden kaç kere özür diledim anlayışlı bir hanımdı allah razı olsun olabilir çocuk onlar dedi..öğretmene söyledim elinden oyuncağa zorla alırlarsa vurma huyu var çocukları tembihleyin dedim isteyince verir benim oğlum ama zorla elinden çekilince kızıyo özel eğitim öğretmeni ile konuştum oda ilaç taraftarı değil ama böyle devam ederse ne yaparım ben aklım başımda değil çok mutsuzum
ne yazacağımı bilemedim canım yaa oyuncak konusunda bütün çocuklar bu şekilde yani çoğunluğu vermek istemez benimki isteyincede vermiyo sevdiği şey olunca valla bilemedim ne diyim sana ama üzülmek çare olmuyor biliyorsun yıpratma kendini

cokmasum
4-10-11, 11:10
nazdem
ne yazacağımı bilemedim canım yaa oyuncak konusunda bütün çocuklar bu şekilde yani çoğunluğu vermek istemez benimki isteyincede vermiyo sevdiği şey olunca valla bilemedim ne diyim sana ama üzülmek çare olmuyor biliyorsun yıpratma kendini
bugün iyiymiş okulda sulu boya yapmış oyun hamuru oynamışlar sabah giderken yanına gülen yüzlü stıcker yapışkanları götürdü öğretmen hepsinin tişörütüne yapıştırmış arkadaşları teşekkür etmiş hoşuna gitti dedi öğretmen bugün iyiydi ama ya sonra

geceL
4-10-11, 12:10
cokmasum
ilaç gerçekten kötü çocukları resmen uyuşturuyor hele ki R harfı ile başlayan malum ilaç. bireyselde çocuk başka alemlerde oluyor dersi duymuyor bile:KK43: canım öncelikle üzülme elinden geldiği kadar oğlunun enerjisini atmasını sağla mesela gezdir dolaştır tabi yürüyerek oyun parklarına götür mesela bol bol zıplasın koşsun. ama yine olmuyorsa çok çok az dozda ver

cokmasum
4-10-11, 12:10
geceL
ilaç gerçekten kötü çocukları resmen uyuşturuyor hele ki R harfı ile başlayan malum ilaç. bireyselde çocuk başka alemlerde oluyor dersi duymuyor bile:KK43: canım öncelikle üzülme elinden geldiği kadar oğlunun enerjisini atmasını sağla mesela gezdir dolaştır tabi yürüyerek oyun parklarına götür mesela bol bol zıplasın koşsun. ama yine olmuyorsa çok çok az dozda ver
uyuşturmak aman allahım hiç istemiyorum bunu allahım buna mecbur etme nolur beni r harfi ile başlayan ilaç evet böbreklere de zarar veriyormuş obeziteye yol açıyormuş buna hakkım yok diye düşünüyorum ama zaman ne gösterecek bilmiyorum

nazdem
4-10-11, 15:10
cokmasum
bugün iyiymiş okulda sulu boya yapmış oyun hamuru oynamışlar sabah giderken yanına gülen yüzlü stıcker yapışkanları götürdü öğretmen hepsinin tişörütüne yapıştırmış arkadaşları teşekkür etmiş hoşuna gitti dedi öğretmen bugün iyiydi ama ya sonra
inş böyle devam eder çikolata filanda verme yiyormu bilmiyorum ama enerji yapıyorya

cokmasum
4-10-11, 15:10
nazdem
inş böyle devam eder çikolata filanda verme yiyormu bilmiyorum ama enerji yapıyorya
çok çikolata yediği söylenemez zaten yemek bile çok yemek iştahsız çöp gibi hep zorla yemek yediriyorum nerden buluyor bukadar enerji bilmiyorum

nazdem
4-10-11, 21:10
cokmasum
çok çikolata yediği söylenemez zaten yemek bile çok yemek iştahsız çöp gibi hep zorla yemek yediriyorum nerden buluyor bukadar enerji bilmiyorum
benimkide devamlı hareket halinde bitek sevdiği çizgi filmi izlerken bide yemek yedirirken oturuyor bakalım biz ne yapıcaz ooof of düşün düşün deli olucam ama bi taraftan başka çocuklarada bakıyorum geneli böyle kural ne demek biliyormu senin oğlun biliyorsa çünkü konuştuğunu anlıyor değilmi anlatsan sık sık ne bileyim

cokmasum
nazdem
benimkide devamlı hareket halinde bitek sevdiği çizgi filmi izlerken bide yemek yedirirken oturuyor bakalım biz ne yapıcaz ooof of düşün düşün deli olucam ama bi taraftan başka çocuklarada bakıyorum geneli böyle kural ne demek biliyormu senin oğlun biliyorsa çünkü konuştuğunu anlıyor değilmi anlatsan sık sık ne bileyim
anlamaz olurmu hiç öyle bir anlıyorki üzerine düşünce daha çok yapıyor birşeyi dikkat çekmeye çalışıyo.. o gün arkadaşına vurduğu için çok kızdım eve gelince bütün gün anlattım sakın bidaha vurma annecim dedim arkadaşın çok üzülür öğretmenin üzülür ben üzlürüm arkadaşının anneside üzülür kızına vurmuş diye dedim oğlumda üzgün üzgün dinledi bana söz ver dedim söz annecim dedi arkadaşı sevicem gel beraber oyun oynuyalım diycem dedi..ama ertesi gün aynı kıza yine vurmuş oda bizimkine vurmuş gözünü tırmalamış kızda şımarık bişeye benziyo eve gelince yine kızdım niye vurdun yine dedim ama o yamazlık yapıyo dil çıkarıyo dedi hem vurma huyu hemde hiperaktive var anlıycağan.onunla çok konuşuncada daha çok yapıyo gibi geldi bana uykusunda bile arakadaşa vurma güzel güzel oyna diye sayıklıyodu az önce

cokmasum
en son doktora gittiğimizde ben çok hiperaktif yerinde durmuyo demiştim doktoraa oda değil 15 dk oturuyo masada kalkmadı dedi ben deidm önünde değişik bişeyler var ortam değişik ama evde böyle değil demiştim siz bilrsiniz yine deyip bana ilaç yazmıştı ama almadık özel kreşte böyle şikayetler almadım vurma yada yerinde durmuyo diye ama bu okul devlet 23 öğrenci ve tek öğretmen var merak ediyorum acaba hepsi yerinde oturuyormu yada hiçmi birbirlerine vurmuyorlar 4 yaşındaki çocuktan bahsediyoruz burda

nazdem
4-10-11, 22:10
cokmasum
en son doktora gittiğimizde ben çok hiperaktif yerinde durmuyo demiştim doktoraa oda değil 15 dk oturuyo masada kalkmadı dedi ben deidm önünde değişik bişeyler var ortam değişik ama evde böyle değil demiştim siz bilrsiniz yine deyip bana ilaç yazmıştı ama almadık özel kreşte böyle şikayetler almadım vurma yada yerinde durmuyo diye ama bu okul devlet 23 öğrenci ve tek öğretmen var merak ediyorum acaba hepsi yerinde oturuyormu yada hiçmi birbirlerine vurmuyorlar 4 yaşındaki çocuktan bahsediyoruz burda
vurmaz olurlarmı canım yaaa benim büyük oğlumdan her gün şikayet alırdım şuna vurdu bunu dövdü diye ama benimkide ben öle demiştim kendini koru kimseye vurma ama vuruncada öğretmene şikayet et ediyorum inkar ediyolar diyordu yada yanlızken bişey yok öğretmeni görünce ağlamaya başlıyolarmış benimkide vurunca o zaman çocuk haklı birde yalan sölemekten çok korkardı bende dedim ilk vuran sen olmada küçükten alışıyolar yalana hileye bi kere birine vurmuş vurdu diye ağlamadı diyor öğretmeni görünce başlamış ağlamaya ne biçim yetiştiriyolarsa bilemiyorum hem çocuğu tahrik et hemde ağlamaya başla üste çık daha sonra hiç karışmadım bizim öğretmende dayakçıydı bi kere geldi burnunun yanı morarmış tabi ben dururmuyum hiç bi zaman ona yüz vermedim ama gizliden öğretmenle görüştüm yok ben az vurdum bilmemne dedim morarmış ayrıca hiç yalan konuşmazdı yavrum eşimde dayanamaz aradı filan müdürle papaz olduk neyseki arada tanıdık filan vardıda tatlıya bağlandı daha sonra hiç vurmadı ben sıkı takipteydim zaten şimdi özel durumuda biliyorya öğretmeniniz çocuk tahrik altında bile yapmış olsa suçlu

cokmasum
4-10-11, 22:10
canım haklısın bende ilkokula giderken az dayak yemedim sonra vurmayıda öğrendim biyere kadar dayak yemekte değilmi :)) oğlum bana okulda ne olup bitse anlatıyor öğretmene söyledim o bile şaşırdı baksen laftamı taşırmış diye niye vurdun oğlum diyorum neden vuruyosun:84::84:yaramazlık yapıyo dil çıkarıyo diyo dedim öğretmene o zaman bu ikisini birbirinden uzak tutucaksın diğer çocuklara neden vurmuyor özellikle gidip o kıza vuruyo hep :26:bide öğretmen sana kızdımı dedim kafama vurdu dedi bağarmış yapmaaaaaa vurmaaaaaa dedim sanaaaaa aynen böyle uzatıp taklidini yapıyo öğretmene dedim k..n dedi öğretmen kafama vurdu yok canım olurmu hiç höyle şey dedi ama kesin vurdu bence içim hiç rahat değil okuldan soğudum artık ben bugün özel eğitim dersimizde vardı sormuş oğluma öğretmen sana kızıyomu demiş vurmmaaaa yapmaaa diyo demiş çocuğumun içine işledi artık hep aynı hikaye vurma oğlum yapma oğlum oysa biz evde ne kadar mutluyuz çocuğumla