Hangi İlimizin Nesi Meşhur?

fatoş_02
8-12-07, 12:12
ben adıyamanlıyım ama mersinde kalıyorum adıyaman gölbaşının pidesi çok güzellllllllllllllllllllllllllllllllll,çiğ köftesi ,içli köftesi bide üzümü çok güelllllllll tavsiye ederim hepiniz için diyorum adıyamana yolunuz düşerse benim misafirim olun gezdireyim sizi bekliyorum

fatoş_02
8-12-07, 12:12
size çiğ köfte yaparım sizi kıyı restorantına götürürüm gelirseniz yardımcı olurum....

Adivar
8-12-07, 18:12
niğde;patates,elma,niğde kalesi,barajı,,,,,,

çedene
8-12-07, 18:12
elazıgın orcığı,harputu,dut unu,pestili,keban barajı.....harput köftesi..

>>>SENemmm<<<
9-12-07, 09:12
Burdur'un cevizli pekmezli sucuğunun meşhur olduğunu biliyorum

Sakarya'nın da ıslama köftesi,kabak tatlısı... meşhur

Desibel
26-12-07, 14:12
İzmir'in de üzümü, denizi bi de çok güzel kızları.

nilyaa
6-01-08, 19:01
bırde kadıfe kalesı var kı gıtmeye gormeye deger 2,5 yıldır ayrıyım ızmırden aslında uzak degılım kusadası ama ızmırın kokusu baska yaaaaa

S&S
9-01-08, 21:01
silifkenin yogurdu...mersinin tantunisi...

yaramas
9-01-08, 21:01
adıyamanın da nemrut daği ve türbeleri ünlüüüüü

S&S
10-01-08, 10:01
silifkenin--cennet cehennem'i..evet isimleri öyle cok güzel yerler ya

Joy
10-01-08, 10:01
edirne nin beyaz peyniri,peynir şekeri ,deva'i misk helvası ve selimiye camisi

arzu varo
10-01-08, 11:01
igdir,dogunun cenneti pamuk,pancar,bugday,üretiminde doguda sayili illerindendir.kaysi; bu sizin bildiginiz malatya kaysisi degil seftaliden biraz kücük ve son derece sulu harika bir tadi vardir.elma, armut,kiraz,visne, karpuz,kavun ve daha neler neler yetisir igdirda. ama malesef pazarlama sorunu cok büyük. bu yüzden igdir pek taninmaz.halkin büyük kismi azeri kökenlidir.folklor cok zengindir hele halk oyunlari türkiye capinda taninir. ve agri ,mutesem manzarasi büyüler tüm insanlari buyrun gelin sizde .erzurumdan 6saatlik , sarp daglarin arasindan yapilan yolculuktan sonra agrinin eteginde koskoca igdir ovasi boylu boyunca uzanir ufuktaki daglara kadar.

S&S
mersinin cezeryeside meshurdur

SEFİL
kayseri mantısı ve pastırması kızlar muhteşem valla.

sergüzeşt
10-01-08, 12:01
Değerli arkadaşlarım yönetimimizin aldığı kararlar doğrultusunda sohbet ,teşekkür, selam kelam türü mesajlar silinecektir.
teşekkür için teşekkür et butonları beğenileriniz içinde terazilerin olduğu rep butonlarını kullanalım lütfen.
Bu köşe yörelerinizin örf adet gelenek ve göreneklerinin paylaşımı içindir.
Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
sevgiyle kalın a.s.

laledan
15-01-08, 22:01
Erzurum un Dadaşları,Dadaş barı,kadayıf dolması,E bide karı ,kışı ,buzu ,......

EU2
15-01-08, 23:01
edirnenin selimiye cami kırkpınar yağlı güreşleri ayçekirdeği başka edirneli varsa yöresel yeemeklernide yazsın...

GunduzunKaranligi
15-01-08, 23:01
Banuska
KIZLAR BEN BU KADARINI BULDUM AMA MUTLAKA EKSİKLER VARDIR . SİZDE KENDİ İLİNİZ VE İLÇENİZLE İLGİLİ EKSİK BİRŞEY VARSA EKLEYİN. BAKALIM BİLMEDİĞİMİZ NELER VAR :)

DÜZCE
Samandere, Güzeldere, Aydınpınar, Sarıyayla, Saklıkent ve Aktaş Şelaleleri,Fakıllı, Sarıkaya ve Aksu Mağaraları, Akçakoca Turizm Merkezi, Efteni Gölü ve Kaplıcası, Konuralp Müzesi, Sakarca, Topuk, Kardüz, Odayeri , Torkul Yaylaları

birde tütün kolanyası meşhur a.s

ayl@
16-01-08, 18:01
Bir İzmirli olarak Düzce'nin Düzcelilerce farkedilmemiş özel bir tadını ekleyeyim: kaşarlı mantar-toprak kapta pişiriliyor bir de alabalık çiftlik ve lokantaları,bir balık bir de mantar söylemeli ve ağaç üstündeki ahşap balkonlarda yemelisiniz.

ayl@
16-01-08, 18:01
İzmir için de bir ekleme yapayım: Kemeraltında gezip de üstüne bir kömürde kahve içmek, yemekte turp otu salatası yemek ve herkesin çekirdek dediği şeye çiğdem demek...:)

S&S
16-01-08, 22:01
silifkenin:cennet cehennemi,astim magarasi,cökelegi,yogurdu,foklor ekibi,göksü irmagi,kuyumculari ve salgami +karsambaci meshurdur

GÜLDENİZ
18-01-08, 11:01
Samsun Çarşamba'nın çivisiz camii,Keşkek yemeği,Kıymalı pidesi,Kıvratma tatlısı,Yeşilırmak Şenliği,Samsun Havzanın kaplıcası,ladik'in hamam ayağı kaplıcası,Samsun'un simiti,Terme'nin amazon şenlikleri,veeeeeeee Samsun'un ÇİFLİK caddesi,ayıptır söylemesi kızları güzelliğiyle ve süsüyle meşhurdur

serenat
18-01-08, 19:01
aydın nazilli'nin inciri(orda yemiş derler), zeytini, zeytinyağı ve turunçgilleri vardır.

Puantiye
29-01-08, 10:01
Amasya lıyım ve bununla gurur duyuyorum....
dünyaya bir daha gelsem yine amasyada dogmek isterdim.gelmeyen ve görmeyen herkesin hayatında bir defada olsa buraya ugrayıp gezmesini tavsiye ederim.Medeniyetler beşiği Amasyam tarih kokuyor her yeri buram buram...ferhat ı şirini, akşemsettini,kral kaya mezarları,yeşilırmağı, hazeranlar konağı,keşkek, baklalı dolma ve daha neler nelr.....
mutlaka gelin görün iyice gezin yemeklerimizden yiyin.Tarih kokan o havayı soluyun.Canım memleketim benim..

sasyilmaz75
6-02-08, 13:02
izmirin boyozu simiti güzel kızları ardahanın çeçil ve deri peyniri

dhilek
10-02-08, 23:02
Çanakkale'nin aynalı çarşısı, boğazı, boğazın iki tarafında karşılıklı kaleleri, ezine peyniri...
bir de unutmadan rüzgarı,(kolay kolay 1-etek giyemezsiniz,2- şemsiye taşıyamazsınız)

en önemlisi tarihi...

haydeç
11-02-08, 00:02
arkadaşım sakaryanın kabağı nı unutmuşsun birde kabağımız vara.s.

fato43
11-02-08, 11:02
kütahyanın kaplıcalarıda vardır çok güzeldir arkadaşlar üyelerimizden kütahyalı olan yokmu:uhm:

Caylan87
29-02-08, 00:02
fato43
kütahyanın kaplıcalarıda vardır çok güzeldir arkadaşlar üyelerimizden kütahyalı olan yokmu:uhm:
fato kth neresi?? .

Caylan87
29-02-08, 00:02
bende biliorum da oyüsden sordum yoncalı fLN.

*Kus-Yuvasi*
29-02-08, 15:02
Ordu:

Arkadaslar Ordunun birde kara lahanasi meshurdur.

Evet tabi bir de finduk: UNUTMAYIN GÜNDE 1 AVUÇ FINDIK KALBE İYİ GELİR.
AGA NİGİ NAGA NİGİ jeyyar

asmira
3-03-08, 08:03
izmirin boyozu kumrusu kemeraltısı kordonu tarihi asansörü fuarı ve tabiki kıları çok güzel

Amonra
3-03-08, 08:03
GİRESUN
Giresun Kalesi, Fındık Üretimi, Hayırsız Ada, Şebinkarahisar Kalesi, Kümbet, Bektaş, Gölyanı, Kulakkaya ve Sisdağı Yaylaları, Aksu Şenlikleri, Pınarlar Şelalesi Aygır Gölü, Giresun Kalesi, Gedikkaya

Ayrıca kirazın da anavatanı Giresun' dur.. ve güzel kızlarıyla meşhurdur...:teytey:

Sibel80
4-03-08, 07:03
hani bir şarkı vardı ya şurası başbaşa kaldığımız yer şurası söyleşip güldüğümüz yer,buralara sık sık gelişim ondan.amonra sizin mesajınızı görünce bu şarkıyı hatırladım.ben giresuna dair bide şunu hatırlıyorum.eşsiz manzarada yaptığımız piknikler.evin 1 metre ilerisine bile piknik yapmak için oturabilirsiniz.çünkü her yer çok güzel.gözünü sevdiğim bulancak.şimdi dağın başında otururken seni daha çok arıyorum.

Amonra
4-03-08, 09:03
Sibel80
hani bir şarkı vardı ya şurası başbaşa kaldığımız yer şurası söyleşip güldüğümüz yer,buralara sık sık gelişim ondan.amonra sizin mesajınızı görünce bu şarkıyı hatırladım.ben giresuna dair bide şunu hatırlıyorum.eşsiz manzarada yaptığımız piknikler.evin 1 metre ilerisine bile piknik yapmak için oturabilirsiniz.çünkü her yer çok güzel.gözünü sevdiğim bulancak.şimdi dağın başında otururken seni daha çok arıyorum.
giresun hasretin tavan yapmış anladığım kadarıyla.. dilerim tekrar gitme fırsatın olur.. belki de bu yaz misafir ederim seni :1hug:

Askisi
7-03-08, 08:03
TRABZON
Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü, Uzungöl, Zağanos Köprüsü, Hamsiköy Sütlacı, Kadırga Yaylası, Trabzon Bileziği, Akçaabat Köftesi, Boztepe, Beton Helva ve Vakfıkebir Odun Ekmeği, Ayasofya Müzesi, Horon, Kisarna ( Bengisu ) Madensuyu, Sultan Murat Yaylası, Kızlar Manastırı

Hamsimiz de var yaaa, Kemençemiz, Atma türkülerimiz..Findik, Tonya tereyagi, Acisu,..aslinda saymayla bitmez :KK66:

bride_
7-03-08, 09:03
Rizemin neşeli, heyecanlı, espirili insanları meşhurdur. Bir de tüm karadenizin olduğu gibi rizenin de fıkraları meşhurdur. Hamsikolisi, mısır ekmeği, fasülye turşusu, kokulu üzümü, karayemişi meşhurdur.

özo_35
7-03-08, 12:03
izmirin nesi meşhurdur bilmem söylememe gerek var mı? lülülülülülü

iclo
7-03-08, 15:03
GAZİANTEP,in.baklavası,fıstığı,yemekleri,kebapları,lahmacunu meşhurdur.Kızlar yolunuz düşerse mutlaka yemeklerinden ve baklavasından yiyin.Birde zeugma(çingene kızı)kazıları meşhurdur.

ilkim_1983
zonguldağın kömürü.kömür kent:)

EU1
KARSIN=> ketesi...hangeli(mantı)...haşılı...kazı...eveliği...hastası(yemek)....tandır ekmeği...kalesi...yaylaları...temiz havası...

İZMİRİN=>50C'ye varabilen yaz sıcaklığı...denizi...karşıyakadan alsancağa vapurla geçişi...boyozu...kumrusu...sebze çeşidi...rahat,özgür ortamı(özellikle karşıyaka ve merkez taraflar)...palmiyeleri...

Kanarya
7-03-08, 17:03
eskisehirin
cig böregi,mercimekli mantisi meshurdur..............

gonca778
7-03-08, 17:03
çok teşekkürler canım yurdumuzun güzelliklerini gösremişsin ben hem karabük Safranboluluyum hemde Orduluyum yurdumun her mekanı başka güzelkıymetini bilelim

egelim
7-03-08, 18:03
izmirin en başta güzel kızları meşhur,üzümü,simiti,boyozu(börek türü)
ayrıca alsancak,konak,incir altı,kemeraltı................

ÇİĞDEM 33
15-03-08, 09:03
Canim Mersini En Meşhur şeylerinden Biri De Tantunisi Bunu Asla Atlayamayiz Biz Mersinliler Olarak Ve Batiriği Meşhur

CORUMUNCADISI
15-03-08, 09:03
ÇORUM
Yazılıkaya, Hattusaş, Alacahöyük Ören Yeri, Çorum Leblebisi ve Saat Kulesi

bi de keskegi meshurdur cok yaparia nefis olur :) ah kurban oldugum corum ahhhhhhhh

meri82
15-03-08, 10:03
Eskişehir'in de lületaşı meşhurdur

mektupp
20-03-08, 12:03
balıkesirliler uyuyormu kimse yazmamış. balıkesirin höşmerim tatlısı, kaymaklısı, kurtdereli mehmet pehlivanı havranın leblebisi, ayvalık tostu, edremitin zeytinleri ve zeytinyağı akçayın sarıkızı, manyasın peynirleri meşhurdur.

İZMİR
30-03-08, 21:03
Bursa`da oturan bir İzmir`li olarak,İzmir`in boyozunu,gevreğini,arapsaçı,radikasını unutamam.:a015:

charming
30-03-08, 21:03
manisnın da mesir macunu meşhurdur :icecream: