Anne adayları, hangi ilaçları kullanıyoruz, paylaşalım..

anelssa
28-02-11, 12:02
neva10
hayır canım sabah kahvaltıdan sonra içiyorum demir hapını,kalsiyum hapını ise akşam yemeğinden sonra içiyorum,doktorlar genelde ilaçları aç karna almayı tavsiye etmiyorlar ki benim doktorumda ilaçlarımı tok karna almam gerektiğini söyledi.
Bende ilk 3 ay folic plus kullandım.Dr 3 aydan snra test sonuçlarınada bakarak ilaçları değiştreceğini söyledi. Elevit ve ferrum fort verdi. eczacı ferrum için günde 2 aç yazmış ama çok ilginç ilacın kullanım şeklni okuduğumda yemeklerle birlkte ve yemeklerden sonra yazıor. Bunu dr. a bi sormak lazım:S

anelssa
28-02-11, 12:02
seyduna
asos cum bana biraz öyle geldi bu arada herkese söylemek istiyorum a vitaini içeren vitaminleri kullanırken dikkat edilmeliymiş birikim olabiliyormuş allah korusun tabi böyle bi durumdanda aklınızda bulunsun bu arada asoscum ben bukadar hapın yerine elevit kullanıyorum doktoruna sor istersen ve şu anda zaten balık yağını almana gerek olmadığını söylüyorlar 3. aydan sonra kullanıyor arkadaşlar benim gördüğüm kadarıyla şuda var okadar hububat ve süt içiyorsan bu vitaminlerin bir çoğunu alıyorsaundur fazlalığı kilo almana sebebp olabilir çünkü bebek daha çok küçük nekadarını yicek onlarınkaydirigubbakcemile3:CüvCüv:eek:haoldumsmile
Bunu bnde duymuştum hatta balık hapı için tvde dr. söylemişti balık hapı kullanan hamileler için söyledi. 2 çeşit balık hapı varmış ve birinde a vitamini olduu için vucuttan atılmıyor ve birikim yapıormuş buda bebek için zararlymış. Bende hatta bu yüzden doktoruma balık hapı kullanmalımym die sorduumda gerek yok dedi. Bu balık hapı olayı ve a vitamini içeren ilaçlar dr.a danışmadan bncede kullanmayn derim. Ben doktor sölemedii halde kendm alcktm balık yağı hapını ama Dr un bu anlattıklarını dinledikten sonra kafama göre kullanmamam gerektiini anladım..

a_y_l_a
1-03-11, 11:03
ilk 3 ay progestan ve folik asit kullandım.şimdi ise multitabs provit ve gynoferon kullanıyorum.

pinarakas
6-03-11, 09:03
6 aylik oldu bebisim hala daha migde bulantisina karsi ilaclar aliyorum... umarim zarar vermez bebegime...

ebebek
6-03-11, 12:03
selam arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım. bende 16 yıllık evlilikten sonra tüp bebekle nihayet 2.denemede hamile kaldım. şimdi 11 haftalık oldu çok çok mutluyuz gerçekten güzel duygu bizde çok üzüntüler yaşadık allah olmayan herkese tattırsın bu duyguyu ben crınone jel kullanıyorum aranızda kullanan varmı kaç haftaya kadar kullanmnızı doktorunuz önerdi. :nazar:

şirinetuğba
5-04-11, 07:04
hoşgeldin ebebek. Bende ikinci denememe hamile kaldım suanda 4,5 aylık hamileyim. Yanlıs hatırlamıyorsam 14. haftaya kadar falan kullanılıyordu.Bebegin hayırlı ugurlu olsun inşallah Allah saglıkla kucagına almayı nasip etsin.

ebebek
selam arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım. bende 16 yıllık evlilikten sonra tüp bebekle nihayet 2.denemede hamile kaldım. şimdi 11 haftalık oldu çok çok mutluyuz gerçekten güzel duygu bizde çok üzüntüler yaşadık allah olmayan herkese tattırsın bu duyguyu ben crınone jel kullanıyorum aranızda kullanan varmı kaç haftaya kadar kullanmnızı doktorunuz önerdi. :nazar:

şirinetuğba
5-04-11, 07:04
Arkadaşlar bende tüp bebek tedavisiyle hamile kaldım. Kullandıgım ilaclar söyleydi hamile kalmadan önce elevite başlamıştım hala devam ediyorum günde bir tane. Yine transfer sonrası günde 1 tane corasprin hala devam ediyorum. Crinone jel kullandım o bitti suanda 20 haftalık hamileyim kullanmıyorum. Bunlara ek olarak günaşırı dr önerdigi octacare gibi bi ismi vardı sanırım içinde magnezyum+cinko gibi vitaminler olan bi ilac kullanıyorum. Yine günde bir tane omega 3 kullanıyorum. Bazı arkadaslar balık yagının zararlı oldugunu söylemis ama ben her gittigimde soruyorum doktorum devam et diyo zaten bende pek balık yiyemiyorum belki o acıgı kapatmıs olabilirim. Benden hamileligin ilk haftalarında kan testleri istemisti ve hafif kansızlık cıkmıstı doktorum suanda verirsem agır gelir demişti normalde 26. haftada baslatıyorum ama sana 24.haftada baslatıcam dedi.

ygmrsrcn
5-04-11, 10:04
Arkadaşlar bende tüp bebek yöntemi ile hamile kaldım.10.haftadayız. Crinone jele devam ediyorum. Ve bemiksC Folik asit ve C vitamin kullanıyorum.Bemiks c içen arkadaşlar var mı ?

JELLYMELLY
16-04-11, 11:04
17.haftaya giriyorum.sabahları 1 tane feramat kahvaltıdan sonra decavit vitamin alıyorum.

plnhsyn
17-04-11, 11:04
merhaba kızlar 3 ayımı tamamlamak üzereyim folik plus verdi doktorum ilk gittiğimde yeni bitti dün gittim tekrar kontrole folic plus alma artık dedi decavit pronatal yazdı şimdi onu kullanıyorum kan ilacı yazmadı kanım yüksek çıktı çünkü hatta şaşırdı çok güzel dedi yani sanırım kişiye göre değişiyor

kippu
17-04-11, 11:04
Arkadaslar ben Materna kullaniyorum, yurtdisindan getirdim. Hamilelik boyunca
ve dogumdan sonra emzirirkende kullanmaya devam edicem (onerilen buymus):KK16:
icindekiler soyle:

Vitaminler

Beta-Carotene (a source of Vitamin A) 2500 IU
Vitamin A (Vitamin A as acetate) 1000 IU
Vitamin E (dl- tocopheryl acetate) 30 IU
Vitamin C (ascorbic acid) 85 mg
Folic Acid (folate) 1 mg
Vitamin B1 (thiamine mononitrate) 1.4 mg
Vitamin B2 (riboflavin) 1.4 mg
Niacin (niacinamide) 18 mg
Vitamin B6 (pyridoxine hydrochloride) 1.9 mg
Vitamin B12 (cyanocobalamin) 2.6 mcg
Vitamin D (cholecalciferol) 400 IU
Biotin 30 mcg
Pantothenic Acid (calcium pantothenate) 6 mg

MINERALLER

Calcium (calcium carbonate) 250 mg
Magnesium (magnesium oxide) 50 mg
Iodine (potassium iodide) 220 mcg
Iron (ferrous fumarate) 27 mg
Copper (cupric sulfate) 1 mg
Zinc (zinc oxide) 7.5 mg
Chromium (chromium chloride) 30 mcg
Manganese (manganese sulfate) 2 mg
Molybdenum (sodium molybdate) 50 mcg
Selenium (sodium selenate) 30 mcg

Materna: Home

ebebek
17-04-11, 19:04
şirinetuğba
hoşgeldin ebebek. Bende ikinci denememe hamile kaldım suanda 4,5 aylık hamileyim. Yanlıs hatırlamıyorsam 14. haftaya kadar falan kullanılıyordu.Bebegin hayırlı ugurlu olsun inşallah Allah saglıkla kucagına almayı nasip etsin.
sağol canım inşallah sende kucağına sağlıklı sıhatli alırsın. ben 17. haftaya girdim. sitede bazen
sayfaları geziniyorum. bazı mesajları ağlıyarak okuyorum. allah isteyen herkese bebek nasip etsin.
şimdi hangi ilaçları kullanıyorsun. :KK46:

KevserS
20-04-11, 13:04
Şu an 14+3 günlük hamileyim. sadece folidoce kullanıyorum folik asit. son kontrolümde doktor gynoferon diye kan ilacı ve elevit vitamin ilacı verdi ama 16 haftadan itibaren kullanmaya başlıycam. şimdilik sadece folik asit yeterli mi bilmiyorum doktoruma güveniyorum ama tanıdığım kişiler bu vitaminlere daha erken başlamış. sizce beklemeli miyim??

kippu
21-04-11, 07:04
Bence bosuna bekliyorsun, ben hamile oldugumu ogrendigimden beri kullaniyorum.. ilk zamanlar bebegin gelisimi icin cok kritik zamanlar butun organlarinin gelisimi ilk 2 ay zaten.. yani bence vitamine en basinda daha cok ihtiyac var.. zaten benim bildigim hamile kalmayi dusunuosan, hamile kalmadan oncede vitamin kullanmaya baslaman lazimki vucudun bebek icin hazir bi konumda olsun.. yurtdisina gittigimde doktorum vermisti bana vitaminimi.. nedense turkiyedeki doktorlar 3 aydan sonra vitamine baslanmasini uygun goruyorlar ama yurtdisinda tam tersi hamile kalmadan basliyorsun.. turkiyede banada doktorum 3 ay sonra demisti ama ben dinlemedim cok daha onceden basladim.. tercih yine senin canim... :KK16:

sbnmcsm
24-04-11, 19:04
ben 12.haftama kadar folifasit kullandım ama devamında bişey kullanmadım dr verdi ama 6.ayına kadar egerki yediklerine dikkat edersen hiçç gerk yok dedi.bende kullanmıyoum toplasan 3 -4 tane ferevit içmişimdir 21.haftama kadar

şirinetuğba
28-04-11, 11:04
Bence türkiyedeki doktorlar falan diye bi ayırım yapmak yanlıs olur cünkü türkiyedede cok başarılı ve işini cokcok iyi yapan doktorlar var.Benim doktorum ben hamile kalmadan önce elevit kullandırmaya başlamıştı. Şuanda 23 haftalık hamileyim ve hala eleviti kullanıyorum. Buna ek olarak hergün bir tane corasprin, bir tane omega3 (icinde Avitamini olmaması gerekiyor) ve iki günde bir tanedede octacare gibi bi ilac içinde kalsiyum, magnezyum, cinko gibi şeyler var. Önümüzdeki hafta kontrolüm var şeker yüklemesi ve bazı kan tahlilleri yapılacak ona göre bazı ilaclar eklenebilir veya çıkarılabilir. Birde bende hafif kansızlık cıkmıstı doktorum kan ilaclarına normalde 26. haftada baslanacagını ama benim 24. haftada baslayacagımı söylemisti.

kippu
11-05-11, 20:05
turkiyedeki doktorlar derken ayrim anlaminda kullanmadim.. turkiyedeki doktorlari anlatmak icin mecburen turkiyedeki doktorlar demeliyim bence bunu hemen ayrim yapilmis gibi algilamak yanlis..... ben cumlelerimde turkiyedeki doktorlar basarisiz gibi bi ifade kullandigimi hatirlamiyorum... isinde basarili yada basarisiz doktor her ulkede var.. farkettigim birseyden soz ettim, genel olarak 3 aydan sonra vitamine baslatiyorlar.. bu bi genelleme tabi.

doktorcicek
14-05-11, 13:05
demir eksikliğim olduğu için sabah-akşam 1 tane ferro sanol duodenal kapsül kullanıyorum.

tayyibe16
14-05-11, 22:05
polivit c,progestan,folik asit,proton iğne,birde her gün vurulduğum bir iğne var üüçüncü hamileliğim düşük tehlikesi var dinleniyorum 8.haftaya girdim biraz düzelme var ne olcak bilmiyorum arkadaşlar

yamatake
23-05-11, 08:05
tayyibe16
polivit c,progestan,folik asit,proton iğne,birde her gün vurulduğum bir iğne var üüçüncü hamileliğim düşük tehlikesi var dinleniyorum 8.haftaya girdim biraz düzelme var ne olcak bilmiyorum arkadaşlar
bendede canım seninki ile aynı her gün bir iğne haftada birde progestan iğnesi yanında hergün progestan hapı elevit ve cor asprin şimdi nasılsın benim 7 haftalık daha beklemedeyim insallah şu sıkıntılı günleri atlatırız kendine ve bebişe dikkat ett dua ediyorum her gün ben herkez için...

turkmengelini
3-06-11, 12:06
ben öğrendiğimden beri elevit pronatal kullanıyorum. 3 gün önce hafif lekelenme olunca doktor progestan başladı...şimdilik ikimiz de iyiyiz... şu iki hafta bitseydi...4. aya gireceğiz inşallah.riskler azalır..

bicicekbibocek
10-06-11, 11:06
bende 7 haftalık hamişim doktor bana folbiol, emedur,gaviscon verdi diğer iki ilaç bulantı için başkada vermedi bişi, folbiolada kalp atışlarını görünce başlarsın dedi

merve2211
13-06-11, 13:06
benimkide yedi haftalık doktorum bulantı ilacı ve folbiol yazdı. bulantıyı çok fazla kullanmamaya çalışıyorum. folbiolü günde bi tane alıyorum. doktor hamilelik kesemi gösterdi ama kalp atışını dinletmedi. bi sorun yoktur inş. allah hepimize bebişlerimizi kucağımıza almayı nasip etsin

Nursati
13-06-11, 13:06
Pronotal (bu hafta bitiyor)
Clexane 4000
Elevit
Folbial (Yarım Doz)
Magvital
Nerox B12
+ Günde 3 Litre Suuuuuuuuuuuuuu :)))

fatmasuheyla
16-06-11, 12:06
ben 35. haftanın içersindeyim bana doktor ilk zamanlarda ilaç vermedi. daha sonra çok şiddetli midem bulanınca ilaç verdi ama kullanmadan bulantılarım azalmaya başladı. 24. haftadan sonra demir ve folik asit içeren bir hap verdi. sadece günde 1 tane bundan alıyorum birde malesef reflüm var onun içinde gaviskona başlıcam.

Limon_ik
16-06-11, 14:06
Yaklaşık 6 - 7 haftalık hamileyim ve yaklaşık 1,5 hafta önce ilk kez doktora gittim ve sadece Elevit verdi başka hap vermedi. Bazı ebe arkadaşlarım nasıl olur yanına ayrıyeten bir hap daha vermesi gerekiyordu (folbiol gibi) dediler.. bebeğin beyin gelişimi için gerekli dediler kafam çok karıştı ama bakalım haftaya kısmetse gitcem doktora...

Nursati
16-06-11, 15:06
Limon_ik
Yaklaşık 6 - 7 haftalık hamileyim ve yaklaşık 1,5 hafta önce ilk kez doktora gittim ve sadece Elevit verdi başka hap vermedi. Bazı ebe arkadaşlarım nasıl olur yanına ayrıyeten bir hap daha vermesi gerekiyordu (folbiol gibi) dediler.. bebeğin beyin gelişimi için gerekli dediler kafam çok karıştı ama bakalım haftaya kısmetse gitcem doktora...
B12 ve Folikasit evet ilk aylarda bebeğin sinir sisteminin gelişiminde çok etkili. Bugün kontrole gittim ilaçlardan kurtulmak için hamle yaptım ama hoca 38. haftaya kadar devam dedi. Sabır artık. :KK46:

duygu75
18-06-11, 10:06
kızlar marincap omega-3 balık yağı konsantresi hapında vitamin A var mı?günde kaç tane alıyorsunuz?

bersu_791
18-06-11, 19:06
elevit folıbol ferrum kullandım ve balık yagı hapı suan tam hatırlayamıyorum dogum yapalı 16 ay oldu şimdi ıkıncıye hamişim suan için elevıt kullanıyorum

Nursati
20-06-11, 11:06
duygu75
kızlar marincap omega-3 balık yağı konsantresi hapında vitamin A var mı?günde kaç tane alıyorsunuz?
Morincap dahil balık yağlarının güvenli olmadığını söyledi hoca. Balık yağları balık sakatadlarından yapılıyormuş. Konserve balık bile yasak bana.
Kullanma derim. İlla omega-3 diyorsan taze balık yada ceviz.

yuvarlaginkoseleri
21-06-11, 13:06
valla faydalı hiçbir ilacı kullanamıyorum.itamin,demir kan gibi çünkü bulantımı çok artırıyor.bunun dışında bulantı için zofran ve emedur .mide için lansor ve ranitab,bozulan ruh sağlığım için de selektra ve tofranil kullanıyorum.artık o çocuk ne hale geldi bilemiyorum ama çaresizim...ne olur bana dua edin bitsin şu bulantı kusma normale döneyim artık....

plnhsyn
21-06-11, 13:06
ben decavit pronotal kullanıyordum şimdi onunla birlikte magnorm başladık magnezyum kanım fazla olduğu için demir ilacı vermedi doktorum

DeHan
22-06-11, 19:06
Demir desteği için günde 1 adet oroferon şekerim içinde günde 4 kez insülin kullanıyorum.:85:

esssen
28-06-11, 13:06
Benim folik asit bitince doktor elevite başlattı. sadece onu kullanıyorum. Arkadaşım da balık yağı kullanınca bende doktoruma sordum. Kesinlikle hayır dedi. Balık yemeye çalış dedi.
Acayip başım ağrıyor o zaman bile parol içmiyorum.

balkaymak35
1-07-11, 10:07
slm kızlar 21+3 haftalık hamileyim. folik asitten başka ferro sanol kullanıyordum. dün doktorum magnorm ve calcımax-d3 verdi. bu ilaçları kullananlar var mı? içip içmeme konusunda kararsızım da. şimdiden teşekkürler.

zifiri3428
1-07-11, 20:07
balkaymak35
slm kızlar 21+3 haftalık hamileyim. folik asitten başka ferro sanol kullanıyordum. dün doktorum magnorm ve calcımax-d3 verdi. bu ilaçları kullananlar var mı? içip içmeme konusunda kararsızım da. şimdiden teşekkürler.
Folik asiti bende kullanıyorum. Diğerlerini bilmiyorum ama magnorm u banada verdi bacaklarım güçsüzleşti ve kramplarım var diye açıkcası fazla kullanmadım aşırı derecede midemi bulandırıyor diye o yüzdenmidir nedir çok faydasını görmedim. Hap şeklinde olan başka bir mağnezyum ilacı aldım doktora danışarak onu kullanmaya başlayacağım. Bu arada 10 haftalık hamileyim bende :)

elaboga
2-07-11, 11:07
bende sadece elevit kullanıyorum

almulalal
2-07-11, 15:07
5 aylık hamıleyım ben:21::21:5ıncı aya kadar folik asıt kullandım. şimdi doktorumun onerısıyle folik asidi bıraktım elevit vıtamın mıneral takviyesi feramat kan kapı ve seven seanpulse omega 3 kullanıyorum. hiç şikayetım yok arada u7nutmak dışında:26::26:

bluehouse
4-07-11, 09:07
merhabalar....ben 12. haftadayım,doktorum simdiye kadar kullandıgım vitamin ve folikasiti bırakmamı syledi.sadece demir hapını kullan yeter dedi.yorumları okuyunca kafam karıstı acıkcası,sankı hic cocuk için gereklı bisey kullanmıyomusum gibi geldi.sizce ne yapmalıyım?

benim durumumda olan varmı?yorumlarınızı beklıyorum....

berfinbilgen
7-07-11, 11:07
dr bana dusuk rıskım oldugu ıcın myomlardan dolayı progestan verdı 3 ay kullanıcam coraspin, folice verdi ama bugun degistirdi folic plus ve birde ılave bır vıtamın verdı daha almadım bugun alıcam, 4 tane ılac kullanıyorum

SAKUNYA
10-07-11, 18:07
Arkadaşlar ben de 14+2 haftalık hamileyim.
ilk başta folbiol, calcium-d ve progestan içtim.
sonra elevit e başladım o da bitti
şimdi kan hapı ve solgar kalsiyum içiyorum.
zaten tiroid için sürekli sabahları euthrox içiyorum.
bunlar bir şey değil de 11. haftamda ciğerlerimi üşüttüm, dr Aksef 500 antibiyotik, levopron şurup içtim.
İyileşemedim, dün de zitromax 500 antibiyotik ve astımlıların kullandığı nefes açma ilacından verdi(içine çekiyorsun.)
İçerken ağlaya ağlaya bir hal oldum, ne olacak bebişin hali? ilk ü ayda enfeksiyon olup da bu antibiyotikleri kullanan oldu mu? sağlıklı doğum yapan oldu mu? Yada bronşiti atlatan oldu mu? Moralim çok kötü.

merwe_emre
13-07-11, 12:07
bende 14 haftalık hamileyim,elevit,ferrum kullanıyorum günde 1er kez.bi de efa-p omega takviyesi alıyorum haftada 2-3 kez.bu 2. bebeğim,ilk hamileliğimdede elevit ve kan şurubu kullanmıştım,çok sağlıklı bir bebek dünyaya getirmiştim,yine öyle olur umarım,hepimiz için...:KK46:

Tuana 35
13-07-11, 13:07
bende 13+6 oldum bugün.elevit kullanıyorum.birde calcimax d3 kullanıyorum kalsiyum için ve magnorm kullanıyorum magnezyum desteği için ve birdeee lierac kullanıyorum çatlaklarım oluşmasın diye:KK64:

merwe_emre
14-07-11, 10:07
aslında hepimiz ne çok şey içiyoruz bakarmısınız...aslında aşermesi olmayan,iyi beslenilebilen bir hamilelik için çok fazla desteğe gerek yok,vitamin,doğal destek vs.de olsa içtiklerimiz ilaç sonuçta...

mutlumutlumusun
15-07-11, 16:07
herkes birden fazla ilaç kullanıyor ben hamile kaldığımı öğrendiğimden beri ilk kontrolümdne itibaren eleviti kullandırıyor doktorum içinde birçok vitamin bulunduğu için yeterli dedi sadece bir ay kan yapıcı şu şuruplardan kullandım tadıda berbattı aradada mide yanmalarım için bi tabletim var onu atıyorum:KK49:

bicicekbibocek
17-07-11, 09:07
kızlarr 13. haftamdayım doktor geçen hafta FERREVİT PRONATAL verdi vitamin olarak folik asiti kullan veya kullanma da demedi sizde bu ilacı kullanan varmı acaba folik asiti alsammı acaba bu ilaçla birlikte

..seval..
20-07-11, 19:07
21 haftalık hamileyim. sadece elevit ve magnezyum kullanıyorum. üstelik vejeteryanım. yazılanları okuyunca yeterli değil gibi geldi :KK50:

haticeemm
22-07-11, 10:07
kızlar ben hamile kalmdan önce folik asit kullandım.doktora gitikten sonrada doktor bana folbiol vitanemin hapı verdi yani şuanda tek vitamin kullanıyorum.size bu ilaçları doktormu önerdi yoksa siz ek olarakmı kullanıyorsunuz

alis87
4-08-11, 07:08
arkadaşlar şuan 14 haftalık hamileyim doktorum bana decavit pronatall verdi ve bu ilaçı kullanmaya başladıktan sonra büyük abdesim simsiyah doğalmı lütfen kullanan varsa cevaplarsa sevinirim.

opustotonus
12-08-11, 09:08
demir ve eleviti haftada bir anca alıyorum bence abartmaya gerek yok
kalsiyum alıyorum kramplar için
bi de günlük cleaxan iğnem var