TEST

Evi cekip ceviremiyorum!!!

missplayful
13-11-10, 09:11
Kizlar ben 2 yillik evliyim ve ciddi bir sorunum var,Basliktada yazdigi gibi evimi cekip ceviremiyorum. Elimden is gelmiyor:KK43:( Ev islerini organize edemiyorum. Millet hergun nasil cam cerceve silip supurup ustune yemek yapiyor anlamis degilim. Evimiz hep maalesef daginik ve kirli... Esimde benden beter bazen yardimci oluyor bazen ben kendimi zorluyorum ama ikimizde tembeliz ve nasil basa cikicaz bu evle bilmyioruz.Cocugumuz bile yok daha henuz.Surekli ya bulasik birikiyor,katlanicak camasirlar oteki odada dag gibi,kopegimiz var illaki hergun supurge istiyor ev cam zaten silemiyorum acikcasi koyverdim gitti..kiyafetler heryerde sacili... Yemek deseniz elimden geliyor herseyi yapamasamda onuda her gun pisiremiyorum strese giriyorum bugun ne yapica m diye,.,Hic bi zaman 3 ogunu evde hazirlayamadim .. ya kahvalti hazirlasam oglen yemegi yapsam aksam yemegin i yapamiyorum yada aksam yemegi hazirlayamadigim zamanlar oluyo esimle gidip disardan yiyoruz...nolcak bizim halimiz boyle bilemiyorum...iki banyoda full makyaj malzemesi dolu icik cincik heryerde...Ben haftanin 3-4 gunu calisiyorum geceleri ama onun disinda bos oldugum gunlerde oluyor esimde oyle...

Bu evin daginikligindan pisliginden biktim , Yemek,bulasik,temizlik bunlari organize edemiyorum. Lutfen akil verin temiz titiz ev icin ne yapmaliyim. Ben hep ogrenciydim bu arada annem is yaptirmadi... oldum olasi ev isini sevemedim...Ne ZAMAN is yapacak olsam mecalim olmuyor yorgun halsiz hissediyorum. Esim arada sikayet etsede o da benden beter acikcasi.... lutfen bir akil verin:KK43:

yaowwwwssss
Çözüm :

Size bir yardımcı gerek belli ki ev işleri sizin harcınız değil ...

zeynebada
cnm gündelik liste yap her yaptıgın işin işaretle hem zevkli oluyo hemde egleniyon hemde çabuk bitiyo programlı bi şekilde yaz saat 10 kahvaltı edilcek mutfak tıoplancak saat 11 müzik eşliginde cam silincek gibi

zeynebada
eminim sn böyle programlı süper bi ev hatunu olcan yapamıyorum kelimesini ben tanımıyorum azimle insanın yapamayacagı hiç bişi yoktur

missplayful
Canim bunun farkindayim elimden gelmiyo napiyim ama yardimci derken gundelikci bir bayan gibimi diyorsunuz?? eger hizmetci gibi bir calisan ise yok onu karsilayamayiz ama .. napiyim bende isterim yapabilmek ama napiyim hem calisip hem ev isi yapip yemek yapamiyorum.... napiyim motivemi etmeliyim kendimi napsam ki?? Ben ciddi cok uzuluyorum,.. Esim arada uyariyor ben iyi bir ev hanimi degilim ama duzelmek istiyorum.. Yani caba harcamak kotu bir ev hanimi olabilirim ama daha iyi olmak esimi mutlu etmek istiyorum.Esimde titiz duzenli degil mesela yatagi yorgani yikamis oluyorum kopegin cikmasina izin veriyor.,.Benim cabalarim bosa gidiyor. Yedigi tabagi sudan gecirmiyor kuruyor ben el atip yikayana kadar... Veya ustunden cikani yere atiyor napalim yani boyle iste...

Annem hep derdi kizim sen rezil olcaksin diye.... aynen rezil oluyorum. Kizlar anneniz ev isi yaptiriyorsa sizide zorluyorsa sakin kizmayin elinizden geldigi kadar yapin benim gibi olmayin... Ben cok pismanim..

zeynebada
ben gece 11de kızımı uyuttum 1yaşında gittim 4 odalı evimin bütün camlarını dip köşe sildim kızım hasta odadan çıkaramıyom die sobalı odada duruyo o bende akşamları o uyuyunca temizlik yapıyom mesela üret sende bişiler

zeynebada
buarada benim eşimde cidi pasaklı ben tuvaleti yarım saat bogulup içerde çamaşır sıuyundan geçiririm o ise kül döker napyıım anlamıyo konuştuk kaçkere iş bana bakıyo yine üzmüyom kendimi aynen devam motive ede ede kendimi

lirik guzel
İş de yemek de yapmıyorum.Yardımcı tutun,eviniz mis gibi olur.Ütüyü de yapar,hatta çamaşırları makineye bile atar.:KK34:Sıkmayın canınızı ,fani dünya iş yapmakla heba edilmemeli zaman.:87:

cokmasum
off çok kötü bi durum dağanıklığı hiç sevmem kendimi övmek için söylemiyorum ama saat 8 de kalktım evim şu anda çiçek gibi misgibi tertemiz:KK12:hayatını düzene sokmalısın bugünün işini yarına bırakma hergün bi odanı topla mesala atılacakları at sil süpür toz al organize et her eşyayı yerli yerine koy bulaşığı yıkamdan yatma yada makinen varsa içine doldur ütünü çok biriktirme yapamıyorsan durmunda müsaitse yardımcı tut

ela.
bencede size yardımcı şart...birde eşinizde dağınık olması sizin için iyi olmuş yoksa titiz tertipli bir adamla yapamazdınız ...

MuzipRakkase

Hayatın gerçekleri de göz ardı edilmemeli şahsım adına hem çalışan hem de marifetli hanımlara bayılırım,temizlikçi tutulur o ayrı ama insan sevdiğinin gömleğini ütülemek ister ona elleriyle güzel yemekler yapmak ister eminim her eşinde hoşuna gider :93:

missplayful
Ancak haftasonlari icin gundelikci tutabilirim ama esimde bende para birikrtiriyoruz acikcasi almak istediklerimiz var yardimic tutmaya hayatta yanasmaz... Isin kotusu adamacagizda alisti ve kabul etti. Ikimizde pissiz tembeliz dengimizi bulduk diyor:KK70:D Yani bir iki sikayet etti bakti kendiside benden beter o da artik bisi demiyor:KK70: Ya ben sakaya vurdum olayi ama be eve misafir alamiyorum utancimdan. Esimin arabasi deseniz oyle allahim yedigi cikolatanin copunu , hamburgerin kabini, muzun kabugunu atmis arabanin arka koltuguna o kadar yani... Ben eve misafir sokamiyorum o arabasina arkadaslarini alamiyor ikimizde utancimizdan kivrniyoruz ... Yarin ben esimi bi zorlyim gitsin arabayi temizlesin ben kendimi ev isine veriyim... yoksa pisligimizde bogulucaz:KK70:

missplayful
13-11-10, 10:11
ela.
bencede size yardımcı şart...birde eşinizde dağınık olması sizin için iyi olmuş yoksa titiz tertipli bir adamla yapamazdınız ...
Canim haklisin ya adam bosardi beni yada koca bulamazdim... gercekten sansliyim bu konuda kendimi biliyorum ne diyim ki dogru soze ne denir

AminMellaLle
tek sorun biriktirmek..
işinizi ertelemeyeceksiniz..
işimi ertelemem evim hep çiçek gibidir..
hep iş mi yapıyorum? hayır..

missplayful
AminMellaLle
tek sorun biriktirmek..
işinizi ertelemeyeceksiniz..
işimi ertelemem evim hep çiçek gibidir..
hep iş mi yapıyorum? hayır..
Ben hep ozeniyorum boyle hanimlara ama yapamiyorum iste... Hep yorgun halsizim niye boyleki?

ela.
missplayful
Canim haklisin ya adam bosardi beni yada koca bulamazdim... gercekten sansliyim bu konuda kendimi biliyorum ne diyim ki dogru soze ne denir
bende nişanlıyım ,nişanlım her zaman taktir eder pratiksin tertiplisin diye ama 2 gün üst üste evimize geldi yıkanmamış biraz bulaşık vardı evde ,inanırmısın işten geldi attı kendini mutfağa tertemiz yaptı sonra ne desin temizkil imandan gelir sevgilim :90:

kuzum
missplayful
Ben hep ozeniyorum boyle hanimlara ama yapamiyorum iste... Hep yorgun halsizim niye boyleki?
Yapmak istemediğinden olabilirmi bu halsizlik yorgunluk. Bahane yani:KK51:

hadi 2-3 gün yorgunsun halsizsin ertesi günlerde de mi aynısın. yada akşam yorgun geldin eve diyelim sabahtamı yorgunsun.

Kendine bahane bulma, inandırma kendini ben yorgunum, offff bugün yapmiyim de 2 gün sonra yapiyim diye. yapabilirsin elbetteki. İstemen lazım ilk başta. Ne demişler istemek başarmanın yarısıdır diye. (öylemiydi o laf yav:26:)

Programlı planlı olacaksın yoksa kralıda olsa ev dağınık düzensiz pis olur.

Günlere böl yapacağın işleri yaz bir tarafa, not defteri gibi. Odaların kapısına as. Bugün yatak odası, ptesi salon, salı mutfak diye koca harflerle "beni temizle" diye.:KK9: Sabah işe gitmek için kalktığında yüzünü yıkadıktan sonra 5 dk da tuvaleti lavaboyu ov temizle. çamaşırlarını katlamadan gidip oturma yada başka bir şey yapma. "Ben bu çamaşırları yerlerine koymalıyım" diye telkinde bulun kendine.

Haftanın bir günü ütü günün olsun mesela. Tak kulaklığı kulağına müzik eşliğinde yap ütünü. yada geç TV karşısına hem TV izle hem ütünü yap.:KK19:

yemeğini de haftanın belli günlerinde yap mesela. Diğer günlerde idare edin birşekilde. Sonra zamanla zaten elin pratikleşecek, alışacaksın yeni düzenine. herşeyin ilk başta mükemmel olmasını bekleme. "yapamıyorum amaaan başlarım lan bu işe" diyede vazgeçme. YAPABİLİRSİN

lirik guzel
Benim eşimin öyle kompleksleri yok,eşim ütülesin,eşim pişirsin diye.Aksine ben yorulmayayım diye pervane olur etrafımda.:KK48::KK73:

missplayful
lirik güzel
Benim eşimin öyle kompleksleri yok,eşim ütülesin,eşim pişirsin diye.Aksine ben yorulmayayım diye pervane olur etrafımda.:KK48::KK73:
Canim bende takmazdim ama su anda yatak odamizda kiyafetlerden yerlerde kucuk dagciklar olusmus durumda.. 2-3 saat sonra ustlerinden atlayarak yatagi bulup uyumaya calisacagim. Durum vahim oyle evi aslinda azicik danigik pis olupta cok abartan bayanlardan olabilsem keske bende... Yok bir ustteki arkadasinda dedigi gibi ben plan yapip gunlere boleyim bakalim ise yarayacak mi?

bozo85
bi gün temizlik yapın bi gün yemek yapın
hergün cam silicek değilsin toz al sil süpür bi gün de tamam.... madem o kadar zor geliyor ayda bir dip köşe yaparsın....şuan kızım uyumadığı için evi süpüremedim sinir oluyorum...ben de bekarken çok fazla bişey yapmazdım...evlendim hiç zorlanmadım....

missplayful
bozo85
bi gün temizlik yapın bi gün yemek yapın
hergün cam silicek değilsin toz al sil süpür bi gün de tamam.... madem o kadar zor geliyor ayda bir dip köşe yaparsın....şuan kızım uyumadığı için evi süpüremedim sinir oluyorum...ben de bekarken çok fazla bişey yapmazdım...evlendim hiç zorlanmadım....
Utanarak soyluyorum 1 yildir bu evde oturuyoruz ben 3 kere cam sildim galiba.. Ne biliyim esimde hic niye silmedn demedi....durum vahim bunlari buraya yazarken idrak edebiliyorsam popoyu zorlayipta silmek lazim...

ThirtyFouR

bi kereye mahsus temizlikci tut, evini birlikte mis gibi yapin
ondan sonra mecburen temiz tutmak icin kendin cabalicaksin
simdi zaten evim pis diye koyvermis gitmisin
nerden baslicagini bilmiyorsun
ama bence bi gün her yerini mis gibi yaptiktan sonra
tekrar ayni hala gelmesin diye caba gösterirsin

benim anlamadigim hem sikayetcisin ama hic bi sekilde degistirmek icin birsey yapmiyorsun
madem sIKILiosun, utaniosun
neden yapmiosun ki?

herkesin cani temizlik yapmak istemez bende cok üseniyorum bazen
ama bi basladimida gerisi geliyor, kendime isi verince üsengecligim gidiyor
evin icinde fir dönüyorum :)

bozo85
missplayful
Utanarak soyluyorum 1 yildir bu evde oturuyoruz ben 3 kere cam sildim galiba.. Ne biliyim esimde hic niye silmedn demedi....durum vahim bunlari buraya yazarken idrak edebiliyorsam popoyu zorlayipta silmek lazim...
ozaman siz günlük işlerinizi yaparsınız ayda bir yardımcı alırsınız cam kapı siler
bence şimdi kalkın bi odayı temizleyin yavaş yavaş başlayın

missplayful
canim ben haftasonlarina aliyim gundelikci cikamiyorum basa ... dedigin gibi diger temizlikleride kendimi zorliyim hergun baska birsey yaparaktan sonra pratiklesirim belki... Allahim niye boyleyim ben ya.... niye niye niye!!!!

zeynebada
bak sana yorumlar gelene kadar ben çamaşırlarımı topladım yerleştirdim mutfagı süpürdüm sildim balkonumu yıkadım kızıma yemek koydum ocagaa bence sende başla ucundan çabuk biterrr

missplayful
ThirtyFouR

bi kereye mahsus temizlikci tut, evini birlikte mis gibi yapin
ondan sonra mecburen temiz tutmak icin kendin cabalicaksin
simdi zaten evim pis diye koyvermis gitmisin
nerden baslicagini bilmiyorsun
ama bence bi gün her yerini mis gibi yaptiktan sonra
tekrar ayni hala gelmesin diye caba gösterirsin

benim anlamadigim hem sikayetcisin ama hic bi sekilde degistirmek icin birsey yapmiyorsun
madem sIKILiosun, utaniosun
neden yapmiosun ki?

herkesin cani temizlik yapmak istemez bende cok üseniyorum bazen
ama bi basladimida gerisi geliyor, kendime isi verince üsengecligim gidiyor
evin icinde fir dönüyorum :)

Canim haklisin ... ne desmeki utaniyorum iste... ama yapamiyorumda... Birde bu kisir donguden biktim napiyim. Mesela ozeniyorum yapiyorum oyle kalmiyo tabiki haydii tekrardan don basa.. bazen diyorum allahim hic camasir bulasik bitmicek mi bu evde biktim 100 parca incik cincik corap t shirt pantolon katlamaktan... sorap teklerini eslemekten kaybolanlari aramaktan.,. napiyim ..eve gundelikci bayan bulmak sart oldu dediginiz gibi. Ev artik dayanilmaz dereceye geliyor esimde bende karar verip girisiyoruz ev isine...

missplayful
musyas
bak sana yorumlar gelene kadar ben çamaşırlarımı topladım yerleştirdim mutfagı süpürdüm sildim balkonumu yıkadım kızıma yemek koydum ocagaa bence sende başla ucundan çabuk biterrr
Ya bak sen bile ne cok sey yapmissin!!! Burda sabahin 5 i kizlar ben artik yeni uyanmis olacagim siz aksam yemegine oturmusken... ins kalkinca bende kendimi zorlayip yapabilirim.Bu aksam yaptiklarimi yazayim bari buraya motivasyon olur..

zeynebada
evet cnm kendi kendini motive ett iş yaptıkça dinlenn ama çok ara verme bitmek bilmez biandada tüm işlere yüklenmee

mehtap51
sen temizlik yapmak istemiyorsun.ama o kadarda dağınık olunmaz ki.daha çocuk yok.birde çocuk olsa tneler olacak.bence çocukda olmadan evdeki köpeğe bir çözüm bulun.o köpek bile evi kirletir.gerçi eviniz bahçeli mi bilmiyorum.açıkcası ben evde kedi ve köpeğe karşıyım.hele birde o evde çocuk varsa.(bahçeli evi olanlar hariç)bilgisayarda fazla vakit geçirme.bilgisayarda 1-2 saat boşa geçiyor.sen 1 saatte evi süpürürü, bulaşıklarını yıkarsın, çamaşırlarını katlarsın.
yemekten hemen sonra bulaşıklarını yıka.çamaşırların kurudumu hemen katla.akşam yatmadan evvel oturduğun odanını düzenle.bulaşığını yıka.sabah kalktığında herşey daha kolay olur.işten gelince bile evi süpürebilirsin.bu dediklerimi yapınca herşey daha kolay olacak.birde gözünde işi büyütmesen birazda işe nereden başlayacağını bilemiyorsun sanıerım.andığını yerine koyarsan, yediğini yıkarsan evin çok dağılmaz.

zeynebada
evet aslında daha 2kişisiniz bebek yok ve tüm gün ev boş çalıştıgınız için daha toplu kalması lazım herkes çıkardıgını katlar yedigini yıkarsa hemen kalan bulaşık hem kokar hemde misafirin gelse kötü görüntü oluşturur seninde için rahat olmaz

persprincess
13-11-10, 11:11
ay aynı ben valla.

bozo85
siz evinizin halini anlattıkça bana bişeyler oluyor
hayatta duramam okadar dağınık evde
bazen kızımdan dolayı gündüz iş yapamayınca
akşam eşim gelince yapıyorum

PrensesPeri
ben hiç hatırlamam yatak odamda kıyafetlerimi yerde gezdiğini :44: en başta alışkanlık edineceğiniz şey bence aldıgınızı aldıgınız yere koymak.kıyafetlerinizi çıkarınca askıya asıp dolabınıza kaldırmak.bul makineniz varsa masadan kalkar kalkmaz onları makineye doldurmak..sonrasında elinize gelen bulaşıgı mutlaka yine makineye koymak..2kişi olunca ben cumartesileri çamaşırımı yıkarım pazar günüde mutlaka ütüler kaldırım.birikmez.yine pazar günü en az 3 çeşit yemek yapar dolaba koyar 3 gün yemekle uğraşmam.temizliğimi hafta içi dizilerimizin olmadıgı bir gün eşimle yaparız.temizlikçi almam ama sen en azından 15 günde bir al bence.kapı cam dipköşe yapar.sen hafif olan kısmını yaparsın..ama bana göre en önemlisi düzenli olmak.herşeyin bir yeri vardır evimde.benim kumandamın bile evde yeri değişmez.sabahları evden çıkmadan mutlaka o yerlerine koyarım böylece hep düzenli durur :KK34:bence bir düzene oturtsan gerisi gelir alışırsın :KK19:

gulgul74
yok ben böyle bir ev düşünemiyorum herhalde arkadaş birazdan yazdıklarım şaka diyecek

gulgul74
ve gaza geldim mutfak dolaplarımı silmeye gidiyorum

didempolat
Bence cabalamıyorsunuz yada daganıklıga alıstıgınız ıcın yapmak ıstemıyorsunuz .....ama evlısınız kendınızı bıraz zorlayın :)

hece
Şaka gibi yazı:))
Eğer cidden bu durumdaysanız nasıl nefes alıyorsunuz o evde:) Hemen hiç vakit kaybetmeden bir yardımcı bul kendine ve evi sil baştan yaratın.. Herşey temizlenip yerini bulunca düzenli olarak her sabah bir saatini evinin temizliği ve düzenine ayır.. Sonra bak gör o mis gibi ortamda ne yemekler, pastalar, çörekler yapmak isteyecek canın:)

merakli_misafir
Canım kendimi gördüm sende :) Öğrencilik günlerimdeki gibi şu anda senin evin.

Artık evlendim tabi, çocugum da var ama derecesi azalsa da tembellik baki kalıyor arkadasım :) Kocam da dağınıktır. Bulduk biz de birbirimizi tencere kapak. Ama bu dağınıklığın sonu yok, bir yerde dur demek gerekiyor.

Sana bir tembelden en önemli tavsiye: "Yapacağın işleri düşünme, sakın planlama. Sadece kalk ve yapmaya başla."

Ben oturuyorum mesela bilgisayar başında, başlıyorum bir yandan düşünmeye. Kalkayım, önce şu yerdeki oyuncakları, kağıt kırpıntılarını toplayayayım. Sonra mutfaga gideyim. Bulaşık makinasındakileri boşaltıp, kirlileri koyayım, ( Bulaşık makinası boşaltmayı hiç sevmem. Bana kalsa iki tane makina alır, ordan oraya geçiririm, rafa dizmekle ugrasmam :) ) içeri gideyim, yatağımı toplayayım ( yatak toplamak hala çok saçma geliyor, itiraf ediyorum. Gece zaten yine açıp yatmayacak mıyım sanki) Çamaşır makinasına atmak için çamaşırları ayırayım, (Eşimin beyaz gömlekleri olmasa, hepsini atarım aynı anda) ama çamaşırlıkta yer yok asacak, önce onları kaldırayım (eşimin gömlek pantolonları olmasa hiç bir şey ütü istemez bana göre) akşama yemek yapmam lazım, ne yapsam ki vs. vs. derken içim şişiyor, bunalıyorum, hiç bir şeye elimi sürmek istemiyorum. Çoook uzun sürer gibi geliyor. Ama eğer kalkıp yapmaya başlarsam yarım saatimi almıyor bile. Ay diyorum bu kadar düşüneceğime yapsaymışım ya, ne kasmışım kendimi :)

Bu arada 15 günde bir temizlikçi geliyor, ev temizliği, cam temizliği, ütü hepsini hallediyor sağolsun. Çalışırken haftada bir geliyordu. Senin de büyük işler için temizlikçiye ihtiyacın var kesinlikle. Mutlaka birini ayarla. Gerçi ABD de gündelikçi yok, temizlik şirketleri geliyor ve fiyatları pahalı diye biliyorum ama yine de başka çaren yok, düzenli olarak temizletmelisin.

Benim de kedim varken, her yer tüy içindeydi. İstediğin kadar temiz ol, ondan kurtulamıyorsun maalesef. Tüyler her yerde. O yüzden bebeğim olunca kedimle vedalaşmak zorunda kaldık. Kediyi seviyorsan gönderme yani boşuna derim. O gidince ev tüysüz ama yine pis oluyor :)

Velhasıl, tembellik zor zanaat :) Biraz gayretleneceksin, yoksa bunun yaşlılığı çok fena olur. Çöp eve dönüşür eviniz. Dediğim gibi, sadece kalk ve yapmaya başla.

seyyah2806
13-11-10, 12:11
size yardımcı olabilecek bi bayan tutabilirsiniz. dışarda yemek yemeğe verdiğiniz parayı ona verirsiniz. yarım gün yada tam gün gelir evi temizler ütü yapar gider. böylece hem eviniz temiz kalır hemde bir kişi bile olasa işe ihtiyacı olan birini istihdam etmiş olursunuz.

speedy-gonzales
bi kaç çözüm olabilir.

1) Her 15 günde bir bi kadın al eve tüm evi düzenlesin silip süpürsün falan.

2) Kendini çok yormak kendine zarar sonuçta düzenli olmaya çalış dağınıklığın tek sebebi aldığını yerine koymamamn. sürekli al aldığın klullandığın yerde kalsın öyle olmuyoe işte. tüm evi komple düzenle sonra düzeni bozmamama özen gösterin.

3) Yemeklerini de fazladan yap çeşit bol olsun zeytinyağlıya ağırlık ver hatta ısıtmadan yenilecek çeşitler hem güzel oluyor hemde daha hızlı.

bergolya
yani insanın yaşadığı evi bu kadar bırakması bana hiç mantıklı gelmiyor. Eğer gerçekten ev işlerinizi düzene sokmak istiyorsanız eğer, ilk olarak evdeki tüm çöplerinizi atın, her odadaki fazlalıkları ayıklayın. Ev dekorasyon ürünleri satan mağazalardan evinizi organize edecek sevimli kutulardan alın. Camlarınızı açın evinizi havalandırın. Mutfağınızı toparlayın gereksizleri atın. Dolaplarınızı yeniden düzenleyin. Camlarınızı silin. Yatak odanızın dolaplarını hepsini boşaltıp yeniden düzenleyin. Evinize yetiştirmek üzere çiçekler alın. Onlarla da ilgilenin. Dekorasyon dergileri alın onları karıştırın.Kısacası bir plan yapın ve evinizi sevin. Misafirlerinizi davet edin. Onların geleceğini bilmek içinizdeki şevki arttıracaktır. Her üşendiğinizde o an kalkın yerinizden ve evinizle uğraşmayı görev olarak değil stres atmak için, keyif almak için yapmaya çalışın. Açın müziğinizi zevkle yapın işlerinizi. Bu kadar dert etmeyin ayrıca. Bunlar zevkli şeylerdir. :KK66:

moonna
canım zaten öyle hergün cam,kapı silmen gerekmiyor ki..ama mesela çamaşırları biiktirme toplayınca katlayıver kaldır hemen.süpürge desen 15 dk nı almaz.toz alman 10 dk sürer.günde yarım saatini ayırsan evin derli toplu olur.ev dağınıkken kendinde mutsuz olursun çünkü..

moonna
birde aklıma geldi söyleyeyim dedim..şimdi çok dağınık ve pis oldugunu söylüyorsun ya evin durumun yoksada 1 kereliğine kadın al..o dağınıklıktan kurtul...dolaplarınıda kendin düzenledinmi sonrası zaten daha kolay..günlük süpürge açarsın ,toz alırsın acil işleri yaparsın.cam-kapı ..vs.çok zorunna giden işlerde 2-3 aya bi kadın alırsın..

süperanne
ben evimi süpüremedimmi onun sıkıntısı beni daha çok yoruyor.kalkıp süpürü veriyorum sırtımdan yük kalkıyor.düşünmek işi dahada büyütüyor.düşünme kalk yap daha kolay inan...

Efla
2 kere yollanmış

Efla
evindeki dağınıkla köpeğinizi ilişkilendirmeyin, köpekten kurtul yazmış bir arkadaş da :KK43: çocuklar da evi çok dağıtıyor, onlardan kurtuluyor muyuz? fazladan ev süpürülecek, başka bir zahmeti yok ev içinde... benim de kedim var, tüyünden başkası rahatsız oluyor daha görmeden... sanki onlar gelip evimi süpürüyor :KK36:

kardeşimin köpeği var, her zaman mis gibidir evi. çok yoğun bir işi var üstelik. 10-15 günde bir yardımcı kadın gelir. her gün yemek yapacağım diye uğraşmaz. işleri briktirmeden yapar ve gereksiz hiçbir eşya elinde tutmaz... bence en önemlisi bu, evde ne kadar çok ıvır zıvır, eşya varsa onları elden geçirin önce...
bir de çalışan bayanlar genelde daha programlı oluyor. ben yoğun çalıştığım dönemlerde evi daha derli toplu tutuyordum.
yemek olayına gelince, biraz bol yapın, ertesi güne de kalsın 1-2 çeşit, yanına çorba, salata veya pilav ekleyerek bir öğün daha aradan çıkarırsınız...
banyoya girdiğinizde birkaç dk fazla kalıp çamaşır suyu ile lavabo ve klozeti elden geçirin.
toz bezini elinize alıp birden toz işini bitirin. yer silme de aynı şekilde... oda oda ayırmaktansa iş bölümünü işler üzerinde yapmak daha kolay bence. bir gün evi toparlayın, ertesi gün süpürün ve toz alın. sonraki gün cam silin vb...
çamaşırları toplarken katlayarak ayırın, ütülenecekler sepette kalsın. diğerlerini ayırın, hepsini yerine koyun. yerlere-koltuk üstlerine bırakmayın.

eşinizle iş bölümü yapın. iş yaptırabiliyorsanız ne güzel. elinden gelen her işi yaptırın. bir liste asın buzdolabının kapısına... kim kendine düşen işi o gün yapmamışsa, sofrayı o kaldırsın mesela :)

eve kadın alamazsanız, yakın bir arkadaşınız veya aileden birinden yardım rica edin. beraberken daha kolay iş yaparsınız...

Mihriban
bende bekarlığımda pek iş yapmadım.çoğu ev hanımlığını becerebileceğimi bile düşünmüyordu kesin:KK9:ama 3 çocuğum olmasına rağmen evim derli topludur temizdir diyebilirim
öncelikle canım hergün kapı pencere zaten silinmez.sabah uyandığında evini bir topla fazlalıkları kaldır sonra bir süpür daha sonra mutfağını hallet makineyi boşalt tekrar doldur
varsa çamaşırın ser ki ben bunu uyanınca hemen yapıyorum topladıklarını katla.ütülenecekleri ayır haftanın bir günü ütüle.bazen benim 2 haftada bir ütü yaptığımda oluyor.
yemeğinide öğlen fazla yap akşamada aynısını yiyin bu da işini kolaylaştırır bence:KK34:
bu kadarını bile yapsan evin derli toplu ve temiz görünür tabi eşinide uyar o da biraz titiz olsun sana yardımcı olsun yoksa çalışan bir bayan olarak zorlanırsın

yafrimu
offfff benimde en buyuk korkularımdan biri burda yazılanları kendıme ornek alcam bende:18::18::18::18:

1 yıl sonra fln evlencem ama yemeklik alısverıs yapılcak kıslık kurutmalıklar olcak fln olcak fılan olcak offfffffffff

bıde hergun ne yemek yapıyosunuz yaaaaaa bı memur maaşıyla hergun ne pişirilir annem yapıyo ben yıyorum :KK17::KK17::KK17:

kendı yuvam olunca ne pişircem ben hergun yaaaaaa:26::26::26:

Fides_
13-11-10, 13:11
aslında iş yapmaya verseniz kendinizi eminim ki yaptıkça yapasınız gelecek.
bende öğrenciyim, ailemle yaşıyorum. annemde bana pek iş yaptırmazdı ama artık yapıyorum. tek başıma bütün evi temizliyorum. çamaşırları falan yıkıyorum. ütüyü de elimden geldiğince yapıyorum. (uğraşırsam güzel ütülüyorum ama genelde annem ütüler). zaten her gün temizlik mi olur ki. bi odaya süpürge tutmak kaç dk?
zaten evde 2 kişiymişsiniz çokta kirlenmez sanıyorum. haftada 1 gün güzel bi temizlik yaparsınız olur biter. camlarda zaten sürekli silinmesi gerekmiyor. bi camları sildirmek için bi kadın çağırırsınız...

yemek konusun da da kahvaltıda zaten bişey yok. öğle yemeğini çok yaparsanız akşama da yersiniz =)

ben açıkcası ev işlerini seviyorum ama sürekli uygulama ödevlerim olduğu için genelde annem yapar. bende yardımcı olurum...

lirik guzel
13-11-10, 13:11
Dert edilecek,hayatı kabusa çevirecek bir konu değil bu,kendinizi suçlamaktan vazgeçin öncelikle.Ayda iki defa kadın alsanız bile rahat edersiniz.Dağınık olmadıktan sonra eviniz mum gibi görünür.Böyle şeyler için asla canımı sıkmam.İş güç yapmadığım için keyifli bir hayatım var,kendime ve eşime ayıracak çok zamanım kalıyor,bu daha önemli.:KK73: Eşiniz de ılımlı bir insan anlaşılan,hiç keyfinizi bozmayın,düzenli olun yeter.:KK75: