Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

2011 Ekim Anneleri

yslzytn
3-05-11, 07:05
denisss_ruj
Amiinn:KK3:
Bizim şirkette kendine çok dikkat eden, şıklık yarışına giren rüküşler çok ama bana komik geliyorlar. o onu giymiş, bu bunu almış filan acaip komedi halleri. onlarla yarışa girmedim hiç. Gayet rahatım sportif sportif gidip geliyorum. çok çok eserse bi takım elbise giyiyorum arada, o kadar. Estağfrullah kıss o nasıl laf öyle. çok güzel olmuştur benim arkadaşım, maşallah canım sana:nazar:
sen sprotif halinle bile eziyosundur benim güzeller güzeli arkadaşım :nazar:
iyi oluyo benim arada bakımlı hatun görmem kadın olduğumu hatırlıyorum :kk77:

ahtermina
endleeslove
Kan uyuşmazlığı olan arkadaşlarımın dikkatine

Özel hastanede mor reçete yazıyor doktor kan ürünü reçetesi diye geçiyor bu reçete ile birlikte beyaz reçete yazılması gerekiyor.Reçetelerde bebeğin haftası aşı erken yapılıyorsa sebebi mutlaka yazması gerekiyor.Eczacı odasını arıyorsunuz size bir yer söylüyorlar ecza deposu gibi gidip oradan alıyorsunuz yanınızda kan grubu kartlarınız,nüfus cüzdanlarınız ve evlilik cüzdanı olması gerekiyor.

Ben çok uğraştım sizin azıcık bilginiz olsun diye yazdım.

Bir kaç eczane gezdikten sonra bana eczacı odasını aramamı söylediler bu aşı eczanelerde yokmuş.Eczacı odasını aradım Maltepe'de bir ecza deposu söyledi Reçeteyi aldık Samandıradan Maltepe'ye aşıyı almaya gittik.Sadece mor reçete ile olmaz beyaz reçete de olması gerekiyor dediler.Sultanbeyli hastaneye döndük kendi doktorum yoktu başka doktora beyaz reçeteyi yazdırdık tekrar Maltepe'ye gittik aşıyı alacağız bu seferde reçetelerde iki doktorun kaşesi var olmaz dediler. tekrar hastaneye döndük reçeteler yeniden yazıldı ilaç deposuna gittik bebeğin haftası yazmıyor dediler sabrım taştı lekelenmem var bir yanda araçta git gel mahfoldum.Yakında Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi var gidelim orda reçete yazdıralım dedim.Hastaneye gittik devlet hastanesi ilgilenmez hele ki acil bir sürü de burada uğraşırız diye aklımdan geçiriyordum biz aşıyı burada yapıyoruz dediler nasıl mutlu oldum anlatamam.Aşı yı hemen orada yaptılar bir saat gözlem altında tuttular beni sonra eve gönderdiler gün boyu uğraştığım bana kaldı.
endleeslove
Özür dilerim şimdi fark ettim:KK71:

Gebelikte 28.haftada yapılması gerekiyor.Doğumdan sonra bebek babanın kan grubuna taşıyorsa anneye bir aşı daha yapılıyor.
ciddi misin benim doktorum doğumdan sonra yapacaz dedi iğneyi. söylediğin iyi oldu teşekkür ederim valla
kanaman falan olursa muhakkak haberim olsun demişti o zaman da iğne yapılması gerekiyomuş acaba senin de kanamadan dolayı mı erkene aldılar.

denisss_ruj
Zaten böyle şeyler bir çok geri kalmış ülkelerde, bir de Türkiye'de olur herhalde. Hamile, kanamalı bir kadını ordan oraya ordan oraya sürüklemek ne oluyor yaa ne zannediyor bunlar kendilerini. Belli ki aşı tekeli var depodaki adamların, bunu bu şekilde kullanmak insanlığa sığmaz. hepsini tek seferde söyleseymiş ya sorumsuzlar!! geçmiş olsun arkadaşım, neyse ki hastanede yaptırabilmişsin. sen istanbulda bu kadar sıkıntı çektin, bakalım daha küçük şehirdeki arkadaşlarımız buna nasıl bir çare bulacaklar... şehirlerarası gidip gelecekler herhalde. yuuhh yani!!
çok haklısın denizcim mesela ben. İstanbul'da bunu yapıyolarsa elazığ'da ben öleyim o zaman:KK25::KK25::KK43:

iremguzum
günaydın cicişler..dün gece gecyatmıstım halıyle henuz yarım saat oldu uyanalı..esım evımın karsısındakı okulda ogretmen ,zıl calmıs tenefuse cıkmıslar esımde kosa kosa eve gelıp ben uyurken yastıgımın kenarına pembe bir gonca gül bırakmıs :KK17:.. geldıgını duydum ama uykudan gozumu acamamıstım ,soluk soluga kalmıs bır gulu getırcem dıye aceleden :KK70: .. oooyyy kocişim benımmm.. :KK16:

ahtermina
endleeslove canım indirect coombs diye bi test var onu yaptı mı doktorun sana. genelde ondan sonra karar verilirmiş iğne yapılıp yapılmayacağına

zeyneb1982
kızlar bir kahve fincanına kaşığın ucuyla kahveyle süt koysam bişey olur mu

rumuz17
Espresso
canımmm:KK19:
aslında c vitamini alımına dikkat ediyorum ama olacagı varmış
şükür çabuk atlattım
sen nasılsın hemşom,herşey yolunda inşallah
saol canım. bu haftalarda keyfim yerinde bulantı ve kusmalarım azaldı:nazar: (maşallah deyin bakalım. )Sadece sabahları oluyor Allah'ıma şükürler olsun. O da bebişimle benim aramda bi işaret:KK69: Kızım, annecim iyiyim meraklanma diye mesaj yolluyo bana.:KK74:
Kanama için bugün son iğnemi vurulucam. İnşallah doğuma kadar daha kanama olmaz da bir daha vurulmam.
tavsiye ettiğin gibi iyi düşünmeye çalışıyorum. :KK54::KK71:

Miryem
filiz_fidan
ciddi misin benim doktorum doğumdan sonra yapacaz dedi iğneyi. söylediğin iyi oldu teşekkür ederim valla
kanaman falan olursa muhakkak haberim olsun demişti o zaman da iğne yapılması gerekiyomuş acaba senin de kanamadan dolayı mı erkene aldılar.

Evet kanama olduğu için erken yapıldı ama 28.haftada mutlaka iğne yapılıyor diye biliyorum birde bana her gitmemde indirekt coombs testi yapılıyor bu testte kan uyuşmazlığı ile ilgili.

çok haklısın denizcim mesela ben. İstanbul'da bunu yapıyolarsa elazığ'da ben öleyim o zaman:KK25::KK25::KK43:
Evet kanama olduğu için erken yapıldı ama 28.haftada mutlaka iğne yapılıyor diye biliyorum birde bana her gitmemde indirekt coombs testi yapılıyor bu testte kan uyuşmazlığı ile ilgili.

denisss_ruj
eyt
Günaydınnnnn, nasılsınız güzel anneler :KK71::KK71::KK71::KK71::KK71::KK71::KK71::KK71:
Günaydın eyt cim ben iyiyim, minnoşum da iyi. Sen de iyisindir umarı canım.

rumuz17
Kızlar bu arada Paşam dan haber var mı?
Domatesli pilav, sinem_ahmet'i de göremiyorum sanki.:KK53:
IIh:44: Haber görmedim ben, haftasonu bize yazan arkadaşı derinss di galiba, yazacağını söylemişti ama belki o da haber alamadı henüz. inşallah iyidir.

filiz_fidan
Filizcim bence sen şimdiden bunu araştır ve nerden nasıl temin edileceğini öğren. Allah korusun doğumdan sonra bi de iğne peşinde koşmayın, gerçi o zamana kadar daha çoook şey değişir uygulamalarda...

yslzytn
sen sprotif halinle bile eziyosundur benim güzeller güzeli arkadaşım :nazar:
iyi oluyo benim arada bakımlı hatun görmem kadın olduğumu hatırlıyorum :kk77:
Yok canım daha neler:KK17:
Evliyiz, hamileyiz. Amiane tabirle en alasından kadınız valla :)

advocate85
hepinize güneşli, mis gibi bir ankara havasından günaydııınnn kızlar:)
ben geçmişi okuycam biraz zor olucak arayı kapatmam ama neyse çenesi düşük arkadaşlarım benimm:)
Günaydın canım hoşgeldiin. Senin o mis gibi güneşli havan bizim buralara uğramadı şekercim yağmur çamurda geldim işe, şemsiyeyle geldim şıppır şıppır. Sizin ordan buraya doğru hava açacaktır umarım, şuan kapalı ve kasvetli söğütözü tarafı.
İstanbuldaki arkadaşlar, yarından itibaren hava sıcaklığı orda 10 derece birden düşecekmiş hazırlıklı olun, üşütmeyin.

rumuz17
zeyneb1982
offf kızlar yaaa. :KK47: ne kadan da dikkatilisiniz yaa. :KK57:Valla ben her gün sabahları bolsütlü 1 çay bardağı nescafe götürüyom. Zaten çay içmiyorum hiç. O kadar kaçak olsun ya. Onu içince mutlu oluyorum ben. Mutlu anne&mutlu bebek dimi Denizcim?

fatosersin
Günaydın kızlaaarrrr...

Yeni uyandım ama benim hala çok uykum var:85::85::85:

iremguzum
zeyneb1982
ben sık kahve tuketmem ama bazen 2 bardagı ustuste ıctıgım oluyo.. oyle aman aman bır zararı oldugunu dusunmuyorum .. olsaydı etrafımdakı en yakın olarak ablalarımın bebeklerınde dunyanın sıkıntısı cıkardı..

edut
nassınızkızla...işim çok yoğun bakamıyorum hiç ne konuşuldu ama yukarda kan uyuşmazlığı ile ilgili bişiler okudum....bizde de var

zeyneb1982
rumuz17
offf kızlar yaaa. :KK47: ne kadan da dikkatilisiniz yaa. :KK57:Valla ben her gün sabahları bolsütlü 1 çay bardağı nescafe götürüyom. Zaten çay içmiyorum hiç. O kadar kaçak olsun ya. Onu içince mutlu oluyorum ben. Mutlu anne&mutlu bebek dimi Denizcim?
iki tane toprağa vermişsen.birde her gün o iğneleri yiyorsan inan pimpirikli oluyosun

ahtermina
endleeslove
Annenin kan grubu rh negatif (-) babanın kan grubu rh pozitif (+) olan durumlarda anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığından dolayı etkileşim olma ihtimali vardır. Bu anne ve babadan meydana gelen bebeğin kan grubu rh (-) olursa kan uyuşmazlığından dolayı etkileşim olmaz, bebek kan grubu rh (4) olursa etkileşim meydana gelebilir. Hamilelik sırasında bebeğin kan grubu bilinmediği için rh (+) olma ihtimaline karşı 28. hafta civarında proflaktik (önleme) amaçlı anti-d iğnesi yapılır. İlaç uygulanmadan önce indrekt coombs testi (IDC) ile anne ve bebek arasında etkileşim var mı diye araştırılır. IDC testinde etkileşim izlenirse anti-d iğnesi uygulanmaz, etkileşim yoksa anti-d uygulanır. (Bazı merkezlerde ilk gebeliklerde 28. haftada anti-d uygulanmaz sadece doğumdan sonra gerekirse uygulanır.) Doğumdan sonra artık bebeğin kan grubunu öğrenme imkanı vardır, bebeğin kan grubuna bakılır eğer bebek kan grubu rh (+) ise anneye doğumdan sonra 72 saat içerisinde anti-d immunglobulin iğnesi yapılır. Bebek kan grubu rh (-) ise iğnenin yapılmsına gerek yoktur çünkü rh uygunsuzluğuna bağlı etkileşim sadece anne rh (-) bebek rh (+) ise gerçekleşebilir. Bebek rh (+) olduğunda anti-d immunglobulinin en iyi şekild etki gösterebilmesi için doğumdan sonra 72 saat içerisinde yapılması gerekir ancak temin edilemeyen veya gecikme yaşanan durumlarda doğumdan sonra 2-4 haftaya kadar da yapılabileceği bildirilmektedir. Anti-D immunglobulin gebeliğin 28. haftasında ve doğumdan sonra 72 saat içerisinde (bebek rh pozitif ise) olmak üzere iki kere anneye uygulanır. Bebeğe hiçbir zaman anti-d immunglobulin uygulanmaz. Bunun dışında amniosentez, kordosentez, anne karnına travma, plasenta previa veya dekolmana bağlı kanama gibi durumlarda anti-d immunglobulin uygulanır.

iremguzum
rumuz17
valla arkadasa fazlasıyla katılıyorum.. bu denlı üstune dusersenız basının beladan kurtulmaz arkadaslar.. evham yapmayın onunuze gelenı canınızın cektıgını abartmadan yıyın.. hamıleyız yahu :KK49: :KK8:

edut
endleeslove
Özür dilerim şimdi fark ettim:KK71:

Gebelikte 28.haftada yapılması gerekiyor.Doğumdan sonra bebek babanın kan grubuna taşıyorsa anneye bir aşı daha yapılıyor.
ciddenmi resmen şok oldum ben doğumdan sonra sanıyordum

denisss_ruj
zeyneb1982
bişe olmaz canım çok az koyarak iç bir bardak ama ben çay bardağıyla içiyorum, büyük fincan ya da kupayla değil.

rumuz17
hahahah :) herkes benim bu sözümdeki iyi niyeti kötüye çekiyor yahuu :) eslem de yaptı aynısını geçen gün kahveyi önce hüpletti sonra gümletti valla fondip ohh ne alaa.
mutlu anne&mutlu bebek elbette, sonsuza dek hem de :nazar: ama sağlık da önemli tabi sağlıklı anne&sağlıklı bebek :) her gün içmeyi yanlış buluyorum ben şahsen :KK19: ama çay, sigara içmiyor, çok açık ve bol sütlü içiyorsan belki görmezden gelebiliriz.:KK36:

Espresso
rumuz17
saol canım. bu haftalarda keyfim yerinde bulantı ve kusmalarım azaldı:nazar: (maşallah deyin bakalım. )Sadece sabahları oluyor Allah'ıma şükürler olsun. O da bebişimle benim aramda bi işaret:KK69: Kızım, annecim iyiyim meraklanma diye mesaj yolluyo bana.:KK74:
Kanama için bugün son iğnemi vurulucam. İnşallah doğuma kadar daha kanama olmaz da bir daha vurulmam.
tavsiye ettiğin gibi iyi düşünmeye çalışıyorum. :KK54::KK71:
ayy kırbirkere maşallah:nazar:
buğünki iğne son iğnen olacak:KK9::KK9:

zeyneb1982
tamam o zaman içiyorum.bişey olursa doktora teyzeleri iç dedi derim sizin üstünüze atarım.eşime çok kızdım sakinleşmem lazım çünkü

ahtermina
kahvaltım masada kladı koktum kahvaltıyı unuttum :KK43:((

doktorumu arıyacam bakalım ne diyecek. sağ ol endlesslove haberdar oldum sayende

fatosersin
denisss_ruj
hıhı içiyorum hala. son kontrolum 12 nisandaydı ve 11. hafta yeni bitmişti. bir sonraki kontrole kadar, yani bir ay daha iç dedi. 3 tane folic plus içiyordum, sabah akşam olacak şekilde ikiye indirdi canım.

Denizcim benim doktorumda folik asidi 12. haftamda bıraktırdı. zaten ozamana kadar günde bir tane " ferevit " ve bir tanede folik asit içiyordum. 12.haftamdan sonra "elevit " verdi onuda günde bir tane içiyorum. 13.haftamda sağlık ocağına gittiğimde ebe folik asit kullanıp kullanmadığımı sordu geçen hafta bıraktım deyince iyi yapmışsın artık folik asit kullanmana gerek kalmadı nöral tüp defekti için kullanıyordun bu durumda artık bir etkisi olmaz dedi. Sen folik asitten başka hangi vitamini alıyorsun?

eyt
denisss_ruj
Günaydın eyt cim ben iyiyim, minnoşum da iyi. Sen de iyisindir umarı canım.
Çok şükür iyiyim bende canım. Bebişimin bana çok nazlanması dışında gayet iyiyim. Bulantım halen devam ediyor inanılmaz halsiz ve güçsüzüm birde ne yesem miğdemi yakıyor. Geçicek diye bekliyorum umut fakirin ekmeği misali :KK66:

Espresso
rumuz17
evet ,valla ne kadar bilinçli anneler imreniyorum valla:KK59:
ama ben 2 dr gidiyorum;biri içmeseniz iyi olur diyor,diğer profda yede içde sen insan değilmisin
canın ne istiyorsa yap diyor:KK53:
sadece siğara konusunda günde 5 taneye kadar iç diyor:KK53:
sakınan göze çöp batar,rahat ol diyor:KK61:

iremguzum
arkadaslarım kanaması olanlar,bulantı ve kusması olanlar,karın ve kasık agrısı yasayanlar..hepınıze bol mutlu rahat neselı gunler dılıyorum.. ılk aylar bendede cok oldu bunlar ama hamdolsun gectı.. rabbım sızlerı bebekleınızı sevındırsın.. onları ve sızı korusun..masaallah sıze..:nazar: bugunun duası benden ... :KK70:

rumuz17
zeyneb1982
iki tane toprağa vermişsen.birde her gün o iğneleri yiyorsan inan pimpirikli oluyosun
Ayyy Zeynebim kusura bakma bitanem. ben öyle gülelim diye dedim. İnan gerçekten kızdığımdan değil. hani ben her gün içiyorum ya bir nevi kendimi haklı çıkarma çabaları da diyebiliriz:26:. Yoksa yeşilzeytinime göre ben pimpirikli hatunum :KK59:
10'unda doktoruma sorayım bari yaa. Aslında internetten araştırdım ama , öyle aman içmeyin sakın gibi bişi demiyor. çok tüketilmemesi gerektiği yazıyor sadece.

xxberxx
merhaba arkadaşlar günaydın
ben kasım annesi olucam ihşallah ikinci bebeğim benim 5,5 yaşında bir kızım var şimdi 11+3 hamileyim
sivilce çıktımı acaba sizde yüzünüz de

rumuz17
denisss_ruj
bişe olmaz canım çok az koyarak iç bir bardak ama ben çay bardağıyla içiyorum, büyük fincan ya da kupayla değil.

hahahah :) herkes benim bu sözümdeki iyi niyeti kötüye çekiyor yahuu :) eslem de yaptı aynısını geçen gün kahveyi önce hüpletti sonra gümletti valla fondip ohh ne alaa.
mutlu anne&mutlu bebek elbette, sonsuza dek hem de :nazar: ama sağlık da önemli tabi sağlıklı anne&sağlıklı bebek :) her gün içmeyi yanlış buluyorum ben şahsen :KK19: ama çay, sigara içmiyor, çok açık ve bol sütlü içiyorsan belki görmezden gelebiliriz.:KK36:
Valla ne sigara içiyom ne çay denizim. her gün 1 çay bardağı bol sütlü nescafe ile 1 fincan kola içiyom.:KK59: Aslında kolayı bırakayım artık ben.

zeyneb1982
3-05-11, 08:05
rumuz17
Ayyy Zeynebim kusura bakma bitanem. ben öyle gülelim diye dedim. İnan gerçekten kızdığımdan değil. hani ben her gün içiyorum ya bir nevi kendimi haklı çıkarma çabaları da diyebiliriz:26:. Yoksa yeşilzeytinime göre ben pimpirikli hatunum :KK59:
10'unda doktoruma sorayım bari yaa. Aslında internetten araştırdım ama , öyle aman içmeyin sakın gibi bişi demiyor. çok tüketilmemesi gerektiği yazıyor sadece.
kıyamam estafurullah canım.ben sabahtan beri eşime çok kızdım iki haftadır randevüm geldi hergün bir iş çıkartıyor.oğlumuda çok özledim duygusalım biraz

denisss_ruj
Espresso
her şeyi anlayabilirim, ama sigara konusunda müsamaha gösteren doktorlara anlam veremiyorum, gerçekten anlamıyorum. sigaranın normal insana bile yüzlerce zararı varken, hamile bir kadın ve bebek üzerindeki etkilerini nasıl tolere ediyorlar :KK43:

eyt
Çok şükür iyiyim bende canım. Bebişimin bana çok nazlanması dışında gayet iyiyim. Bulantım halen devam ediyor inanılmaz halsiz ve güçsüzüm birde ne yesem miğdemi yakıyor. Geçicek diye bekliyorum umut fakirin ekmeği misali :KK66:
rumuzun söylediği gibi, o nazlar, bebeğinin kendini sana ifade şekli annesi :) zamanla azalıp, kıpırdanmalarla gösterecek kendini, o zaman çok daha rahat edeceksin inşallah. benim de yeni bitti bulantım, çok rahatım. darısı başına inşallah.

fatosersin
Denizcim benim doktorumda folik asidi 12. haftamda bıraktırdı. zaten ozamana kadar günde bir tane " ferevit " ve bir tanede folik asit içiyordum. 12.haftamdan sonra "elevit " verdi onuda günde bir tane içiyorum. 13.haftamda sağlık ocağına gittiğimde ebe folik asit kullanıp kullanmadığımı sordu geçen hafta bıraktım deyince iyi yapmışsın artık folik asit kullanmana gerek kalmadı nöral tüp defekti için kullanıyordun bu durumda artık bir etkisi olmaz dedi. Sen folik asitten başka hangi vitamini alıyorsun?
bana 1 ay daha iç dedi, emir demiri keser o ilaç içilecek :) 15 gün kaldı, o zaman kesecek fatoşcum. ben de 12. haftada bırakan çok kişi okudum burda ama ne bileyim, öyle dedi ya, yapmam lazım sanki... az kaldı deyip içeyim iki hafta daha. elevit e 15 gün önce başladım, iki tane folic plus bir tane de elevit içiyorum şimdi canım.

zeyneb1982
tamam o zaman içiyorum.bişey olursa doktora teyzeleri iç dedi derim sizin üstünüze atarım.eşime çok kızdım sakinleşmem lazım çünkü
aa ben sorumluluk almıyorum :) herkes kendi bebeğinden sorumlu valla şekerim :KK19:
şaka bir yana, kahve sinirleri daha çok yorar, daha gergin yapar insanı. dikkat et de daha kötü etkileri olmasın.

Espresso
kızlar çayın kansızlık yapmasının dışında ne zararı var
kan sayımım yüksek çıktı benim,dr erkek gibi kanın var dedi:KK60:
beslenme konusunda hiç yasak koymadı,:KK57:

eyt
Deniss şimdi farkettim aramızda 1 gün varmış çizelgeye göre :KK34:

zeyneb1982
Espresso
canım çay vücuttaki demiri emiyor o sebeple en fazla 3 fincana izin veriliyor

zeynebcakmaz
:KK16::KK16::KK16:slm günaydın herkeseee:KK16::KK16::KK16:nasılsınızz...:KK49::KK49:

denisss_ruj
Espresso
maşallah :) :nazar:
bende çarpıntı yapıyor.
çok açık içerim. akşamsa ve biraz demliyse uyuyamam, uykusuzluk yapiyo bende.

eyt
Deniss şimdi farkettim aramızda 1 gün varmış çizelgeye göre :KK34:
aa evet eyt, kısmetse bir iki gün arayla gelecek bebeklerimiz :) :nazar::KK46::KK46:

rumuz17
Espresso
evet ,valla ne kadar bilinçli anneler imreniyorum valla:KK59:
ama ben 2 dr gidiyorum;biri içmeseniz iyi olur diyor,diğer profda yede içde sen insan değilmisin
canın ne istiyorsa yap diyor:KK53:
Canım ben Erciyes Üni'deki doktora gidiyosun diye biliyordum. Diğer doktorun kim? ve neden 2 doktora gitme kararı aldın?

xxberxx
merhaba arkadaşlar günaydın
ben kasım annesi olucam ihşallah ikinci bebeğim benim 5,5 yaşında bir kızım var şimdi 11+3 hamileyim
sivilce çıktımı acaba sizde yüzünüz de
Canım benim yüzüm sivilce nedir bilmezdi. Hamile kalınca değilde pruluton diye iğneler vurulmaya başlayınca çıktı sanki. Hala da çıkıyor. Artık iğneden mi hamilelikten mi bilemem.

eyt
Umudun tükenmesin EYT cim. bende sabahtan akşama kadar çekiyordum. 14. haftadan sonra azalmaya başladı. Şimdi genelde sadece sabah uyandığımda oluyor. Bazen öğleye kadar 4-5 oluyor ama nadir, haftada 2 gün falan. Bak denizin ki de geçti. Senin ki de geçecek inşallah. hep böyle düşün. Eyvah ben 9 ay mı çekeceğim deme.

Espresso
haklısın denisciğim
ben içmiyorum bu arada::KK71:
ama içen hastayı birden kendi istemediği sürece kesin yasaklar koyamıyorum dedi
çok gergin ve huzursuz oluyorlar,genelde çoğu ilk 3 ayda tiksinmeyle bırakıyormuş