TEST

Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

CITLANBIK
12-01-12, 07:01
Op.Dr. Aytun AKTAN
merhaba bu lekelenmeler gebelik için tutunma kanamaları olabilir. belki de bu kez gebelik oluşmuştur. adet gecikmeniz olursa kanda gebelik testinizi yaptırınız. sevgiler
bU ihtimali sizden duymak içimi rahatlattı..

Çok teşekkür ederim..

Bahceci
12-01-12, 13:01
merhaba adet gecikmesi sonrası fsh bakmak doğru değildir size ilaç verip kanamanızı sağladıktan sonra adetin 3. günü bakılacak fsh ve estrodiol değerieri birlikte değerlendirilmeli ve ona göre size tedavi programı belirlenmelidir. sevgiler. canınızı sıkmayın allah evlad sahibi olamnızı nasip etmiş ne güzel.

nil1971
Selam sayin Aktan
Ben 40 yasindayim oncedende baska soru sorup guzel yanit almistim tesekkurler Dunden beridir moralim coook bozuk Bizim 20 yil sonra bebegimiz oldu sukur.
Yavruma bir kardes istiyorum son iki aydiradet olamamistim doktoruma gittim doktorum 19mm yumurtam oldugunu catlatma ignesi yapalim iliskiye girin demisti sperm problemi var diyince vaz gectik kan alip hormonlara bakalim dedi fsh esradiol amh fakat ben hocam dedim bu testler adetin 3. 2. gunu yapilir dogru sonuc icin dedim.
Biz bir bakalim dedi dun sonuclari ogrendigimde buyuk sok yasadim 7.2 olan fsh 48 0.3 olan amh 0.16 cikmis sizce bunlarin gercek payi varmidir.
FSH BU KADAR YUKSEK NEDEN CIKTI ANLAMADIM GECEN SENEYE RAGMEN COOK YUKSEK DR ilac verecegini ve fsh dururuz dedi iki hafta once gittigimde hatta folikullerin oldugunu soylemisti ultrasahall durumumda iyi cikmisti yani ben su anda menepozdamiyim beni bilgilendirirseniz memnun olurum simdiden tesekkurler

nil1971
12-01-12, 14:01
Op.Dr. Aytun AKTAN
merhaba adet gecikmesi sonrası fsh bakmak doğru değildir size ilaç verip kanamanızı sağladıktan sonra adetin 3. günü bakılacak fsh ve estrodiol değerieri birlikte değerlendirilmeli ve ona göre size tedavi programı belirlenmelidir. sevgiler. canınızı sıkmayın allah evlad sahibi olamnızı nasip etmiş ne güzel.
Selam dr hanim cevabiniz icin coook tesekkur bu durumda axaba diyorum menepoz olabilirmi kafam coook karisti bu kadar yuksek cikmasi evet nasip oldu sukur 8. migro tedavimde tek bir yumurtayla hamile kaldim sukur fakat kendi doktorum tekrar deneme yapabilirsiniz dedi yum ultrashalll durumun iyi deyince adettte olamayinca dr gittim.
Doktorum bana duphaston isminde ilac verdi bitirdikten iki gun sonra normal adetimi oldum dun sonuclari almak icin aradim hemsire bana menepoz deyince soke oldum.
Bende turkiyede denemistim siz bahcecidemisiniz yoksa baska merkezdemi sevgiler

Bahceci
deidiğim gibi sonuçlarınızı yaptırınca bana haber verin lütfen. evet bahçeci kliniğindeyim.

nil1971
Selam dr hanim cevabiniz icin coook tesekkur bu durumda axaba diyorum menepoz olabilirmi kafam coook karisti bu kadar yuksek cikmasi evet nasip oldu sukur 8. migro tedavimde tek bir yumurtayla hamile kaldim sukur fakat kendi doktorum tekrar deneme yapabilirsiniz dedi yum ultrashalll durumun iyi deyince adettte olamayinca dr gittim.
Doktorum bana duphaston isminde ilac verdi bitirdikten iki gun sonra normal adetimi oldum dun sonuclari almak icin aradim hemsire bana menepoz deyince soke oldum.

nil1971
Op.Dr. Aytun AKTAN

gamze_duru
12-01-12, 15:01
doktor hanım merhaba
bende dün kimyasal gebelik geçirdiğimi öğrendim ilk doktora gittiğimde beta 340 sonrakinde 83 en son yaptığımdsa 52 çıktı doktor gebeliğimin sonlandığını soyledi daha once hiç düşüğüm olmadı fakat adetimde düzensizlikler oluyodu birde 4 ay doğum kontrol hapı kullandım bunlarla alakalı olabilirmi birde kımyasal gebelik nasıl bişey sakıncaları neler neden oluşur bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

Bahceci
16-01-12, 12:01
merhaba, biyokimyasal gebelik doğum kontrol hapıl-yla ilgili değildir. geçmiş olsun. anacak bu durum bir çok kadn tarafından farkedilmiyor bile. size bir sorun yaşatmaz. daha sonra tekrar etmesi durumnda detaylı araştırma yapmak gerekir. şimdi ayrıca birşey yapmanıza gerek yok. sevgiler.

gamze_duru
doktor hanım merhaba
bende dün kimyasal gebelik geçirdiğimi öğrendim ilk doktora gittiğimde beta 340 sonrakinde 83 en son yaptığımdsa 52 çıktı doktor gebeliğimin sonlandığını soyledi daha once hiç düşüğüm olmadı fakat adetimde düzensizlikler oluyodu birde 4 ay doğum kontrol hapı kullandım bunlarla alakalı olabilirmi birde kımyasal gebelik nasıl bişey sakıncaları neler neden oluşur bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

gamze_duru
17-01-12, 00:01
Op.Dr. Aytun AKTAN
merhaba, biyokimyasal gebelik doğum kontrol hapıl-yla ilgili değildir. geçmiş olsun. anacak bu durum bir çok kadn tarafından farkedilmiyor bile. size bir sorun yaşatmaz. daha sonra tekrar etmesi durumnda detaylı araştırma yapmak gerekir. şimdi ayrıca birşey yapmanıza gerek yok. sevgiler.
doktor hanım teşekkür ederim cevabınız için ben bide şunu danışmak istiyorum ben 12 24 çalışıyorum yani sürekli vardiyalı gece vardiyalarım 14 saat sürüyo uykusuzluk ve düzensiz beslenme problemlerim oluyo bu hamilelikte bebeğin gelişimine olumsuz etkide bulunurmu acaba

Bahceci
17-01-12, 12:01
merhaba iş koşullarınızı düzeltme şansınız var ise elbette düzenli uyku uyayabileceğiniz bir tempoyu gebelikte öneriririm. ancak bilinen çok büyük bir olumsuzluktan bahsetmek mümkün değil. iyi beslenip fırsat buldukça da dinleneceksiniz. sevgiler.

gamze_duru
doktor hanım teşekkür ederim cevabınız için ben bide şunu danışmak istiyorum ben 12 24 çalışıyorum yani sürekli vardiyalı gece vardiyalarım 14 saat sürüyo uykusuzluk ve düzensiz beslenme problemlerim oluyo bu hamilelikte bebeğin gelişimine olumsuz etkide bulunurmu acaba

tugbamaya
17-01-12, 14:01
Aytun Hanım Merhaba ;
4 Yıllık evliyim 28 yaşındayım eşimde 29 yaşında .ilk 3 sene cocuk düşünmedik fakat herhangi bir ilaçla korunma yöntemimizde olmadı eşim geri çekilme yöntemini kullandı.8-9 aydır cocuk istiyor ve deniyoruz.Geçen ay doktora gittik ve bu korunma yönteminin sağlıklı bir yöntem olmadıgını öğrendik.İlgili testler yapıldı kan idrar birde üstten ultrasonla bakıldı eşimde spermiyografi yaptırdı herşey normal cıktı.Doktor ikinci aşama olarak HSG yapılabilir dedi.Sizce doktorun söyledikleri mantıklımıdır doğru bir korunma yontemi değilmiydi bu durumda 4 yıldır cocugum olmuyor diyemi düşünmeliyim.Birde bu testi yaptırmak istiyorum.Sizinle ilerlemem mümkünmüdür.Bilginizi rica ederim.Şimdiden teşekkürler.

tugbamaya
17-01-12, 14:01
tugbamaya
Aytun Hanım Merhaba ;
4 Yıllık evliyim 28 yaşındayım eşimde 29 yaşında .ilk 3 sene cocuk düşünmedik fakat herhangi bir ilaçla korunma yöntemimizde olmadı eşim geri çekilme yöntemini kullandı.8-9 aydır cocuk istiyor ve deniyoruz.Geçen ay doktora gittik ve bu korunma yönteminin sağlıklı bir yöntem olmadıgını öğrendik.İlgili testler yapıldı kan idrar birde üstten ultrasonla bakıldı eşimde spermiyografi yaptırdı herşey normal cıktı.Doktor ikinci aşama olarak HSG yapılabilir dedi.Sizce doktorun söyledikleri mantıklımıdır doğru bir korunma yontemi değilmiydi bu durumda 4 yıldır cocugum olmuyor diyemi düşünmeliyim.Birde bu testi yaptırmak istiyorum.Sizinle ilerlemem mümkünmüdür.Bilginizi rica ederim.Şimdiden teşekkürler.
Birde şuan HSG için uygun dönemdeyim.Reglim devam ediyor bugun dorduncu gunum sizden gelcek cevaba göre hareket edeceğim.

Bahceci
18-01-12, 08:01
merhaba seçtiğiniz korunma yöntemi en çok gebelik riski taşıyan yöntemdir ama bu yöntemle gebe kalmamış olmanız temelde bir sorun olduğunun işareti olamaz. sperm testi iyi ve diğer bulgularınız da normal ise evet hsg filmi çekilsin o da doktorunuz söylemiştir adetin bitiminde çekiliyor. o nedenle bence de çektiriniz. benimle devam etmek isterseniz de bahçeci kliniğinden iletilşime geçebilşirsiniz. 02123103100. sevgiler.

tugbamaya
Aytun Hanım Merhaba ;

denizsevil
19-01-12, 08:01
Hocam merhaba,

son adet tarihim 2 kasım 2011.muhtemel ovulasyon tarihim 16 kasım 2011. 29 Kasımda boğaz enfeksiyonu için gittiğim bir özel hastanede Klocid denen bir ilaç verildi. Hamile olabileceğim düşüncesiyle idrar testi aldım ve negatif çıkmasının ardından 30 kasımda ilacı kullandım. ilacın Gebelik derecesi C. Toplamda 7 gün bu ilacı kullandım ve 6 aralıkta ilaç bitti. daha sonra 20 aralık gibi adetimin gecikmesi nedeniyle tekrar idrar testi aldım ve sonuç pozitifti. İlk başlarda çok endişelendik ama doktorumuz ilacın ancak 5 aralıktan sonra kullanılmasının bebeğe zarar vereceğini bu nedenle 1 günlük bir risk olduğunu onunda ultrasonografide izlediği kadarıyla ve tahlil değerleri ile önemsiz olduğunu söyledi.

gebeliğin 9-10 haftasında normal testlerimizi yaptırdık. 1 ocak 2012 de Bu testlerde CMV İgm testi sonucu 0,9 Pozitif çıktı.
doktorumuz bunun sınırda bir deger olduğunu bu testi yeniden yaptırmamızı söyledi.
Bundan 4 gün sonra ayın 5 inde aynı testi başka bir hastanede yaptırdık bu seferde sonuç 0,269 çıktı.

Doktorumuz bu değerlerin neden birinin yüksek birinin düşük çıktığını merak edip başka bir bağımsız laboratuvara gönderdi.
Ama tesadüf bu ya ilk Pozitif değeri yakalayan sonuç gittiğimiz laboratuvarda yapılmış. (İlk gittiğimiz özel hastane oraya göndermiş,)
Laboratuvardaki Biyolog bu testi yeniden yapmanın bir anlamı olmadığnı ve Avidite testini yapmamızı önerdi doktorumuza da danışarak bu testi yaptırdık.

Şimdi, sizce bu ilk hamilelik öncesi yaşanan boğaz enfeksiyonu ile CMV testinin pozitif çıkması arasında bir bağlantı olabilirmi..
Ovülasyon tarihi ile kullanılan ilaçları hamilelik haftasına ve dönemine kıyaslarsak bebek üzerinde bir etki bırakırmı.
Başka neler aktarabilirsiniz bu konu ile ilgili şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Bahceci
19-01-12, 14:01
Merhaba avidite testinizin sonucu önemli çünkü pencere dönemi denilen ve hastalığın aslında geçirilip bağışıklığın başladığı sürecin tespiti önemlidir. Eğer implantasyon aşamasında ve devamında bu enfeksiyonla karşılaştıysanız gebeliğinizin etkilenmiş olma ihtimali yüksek. Benim önerim perinatologlardan görüş almanız ve bu yolda ilerlemnizdir. Sevgiler.

denizsevil
hocam merhaba,

son adet tarihim 2 kasım 2011.muhtemel ovulasyon tarihim 16 kasım 2011. 29 kasımda boğaz enfeksiyonu için gittiğim bir özel hastanede klocid denen bir ilaç verildi. Hamile olabileceğim düşüncesiyle idrar testi aldım ve negatif çıkmasının ardından 30 kasımda ilacı kullandım. Ilacın gebelik derecesi c. Toplamda 7 gün bu ilacı kullandım ve 6 aralıkta ilaç bitti. Daha sonra 20 aralık gibi adetimin gecikmesi nedeniyle tekrar idrar testi aldım ve sonuç pozitifti. Ilk başlarda çok endişelendik ama doktorumuz ilacın ancak 5 aralıktan sonra kullanılmasının bebeğe zarar vereceğini bu nedenle 1 günlük bir risk olduğunu onunda ultrasonografide izlediği kadarıyla ve tahlil değerleri ile önemsiz olduğunu söyledi.

Gebeliğin 9-10 haftasında normal testlerimizi yaptırdık. 1 ocak 2012 de bu testlerde cmv igm testi sonucu 0,9 pozitif çıktı.
Doktorumuz bunun sınırda bir deger olduğunu bu testi yeniden yaptırmamızı söyledi.
Bundan 4 gün sonra ayın 5 inde aynı testi başka bir hastanede yaptırdık bu seferde sonuç 0,269 çıktı.

Doktorumuz bu değerlerin neden birinin yüksek birinin düşük çıktığını merak edip başka bir bağımsız laboratuvara gönderdi.
Ama tesadüf bu ya ilk pozitif değeri yakalayan sonuç gittiğimiz laboratuvarda yapılmış. (ilk gittiğimiz özel hastane oraya göndermiş,)
laboratuvardaki biyolog bu testi yeniden yapmanın bir anlamı olmadığnı ve avidite testini yapmamızı önerdi doktorumuza da danışarak bu testi yaptırdık.

şimdi, sizce bu ilk hamilelik öncesi yaşanan boğaz enfeksiyonu ile cmv testinin pozitif çıkması arasında bir bağlantı olabilirmi..
Ovülasyon tarihi ile kullanılan ilaçları hamilelik haftasına ve dönemine kıyaslarsak bebek üzerinde bir etki bırakırmı.
Başka neler aktarabilirsiniz bu konu ile ilgili şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

kokkorec
20-01-12, 10:01
Total B-HCG 546.5 mIU/ml kan tahlilimi yorumlayabilir misiniz? hamilemiyim?

tugce_tugce
20-01-12, 11:01
Aytun Hanım Merhaba ;
ben 1 buçuk senelik evliyim hiç korunmadığımız halde gebe kalamadım adetlerim çok düzensiz devamlı ilaç kullanıp adet oluyorum ilaç kullanmasam 8-9 ay olmuyorum bi üniversitenin infertilite bölümünde tedaviye başlıyalım dedik gittik ve benden bi kaç tahlil istendi hormon tahlili ilaçlı rahim filmi ve rahim ağzı tarama testi ilaçlı rahim filmi dışındakileri yaptım onuda bu ay yapıcam eşimin sperm testide yapıldı bi sorun çıkmadı benim hormon tahlili sonucum :
tsh:2.11
serbest t-3 :3.32
serbest t-4 :1.43
fsh :5.72
lh :10.29
estradiol :19.55
prolaktin :17.78 adetimin 2. yada 3. günü yapıldı doktorumdan net bi cevap alamadım hangi hormonumda ne gibi bi problem var bide bu değerlerle kendiliğinden hamile kalmam mümkünmü acaba yaşım daha küçük kalabilceğimi bilsem acele etmicem ama bi yandanda kendimide psikolojik olarak çok yıprattım şimdiden teşekkür ederim...

filizim81
20-01-12, 11:01
doktor hanım iyi çalışmalar;ben tüp ebekle hamile kaldım ama 6 haftalık bebeğin kalbi durduğu için kürtaj oldum ve kürtaj sonrası kontrole gittim ve dr içerde 1 cm kadar kan pıhtısı olduğunu ama miyom yada kistde olabileceğini tam seçemediğini söyledi.kan pıhtısı için cytotec kullandım 2 gün düşmesi için ama bişey olamdı tekrar kontrole gittim değişme yok,doktorum emin olmak için kısa süren ikinci kürtajla ne olduğuna bakmak istedi ve miyom olduğuna karar verdi ve endometrium tabakasındaymış rahmin içine doğru olan 8 mm lik miyommuş,histereskopi ile alınabilirmiş.Benim size asıl sormak istediğim soru şudur;dokttor bu miyomu daha ilk kürtajda anlayamazmıydı yada göremezmiydi neden ikinciye gerek kaldı.Bana doktorumun dediği şey şuydu;kürtajın tam temizlendiğine emin olduktan sonra orada küçük bişey gördüğünü ama ne olduğunu anlayamadığı için bişey yapmadığı söyledi belki kan pıhtısıda olabileceği için müdahale etmek istemediğini söyledi.birde histereskopi ile alınabilirmiş miyom sizce alınmasının zararı olurmu yada benim için iyi olurmu.TEŞEKKÜRLER...

Bahceci
20-01-12, 13:01
merhaba evet hamileleik testiniz pozitif tebrik ederim. allah tamamına erdirsin.

kokkorec
Total B-HCG 546.5 mIU/ml kan tahlilimi yorumlayabilir misiniz? hamilemiyim?

Bahceci
merhaba geçmiş olsun öncelikle. rahim içi kürtaj gibi işlemlerden sonra ya da adet kanamsının hemen ardıından ince görünür ve rahim içine baskı yapan miyom ya da polipler gözden kaçabilir. doktorunuz öncelikli olarak kürtaj sonrasına ait bir durumdan şüphelenmiş doaldır. yeni bir tadaviye başlayacaksınız ve miyom gerçekten rahim içine baskı yapıyor ise histeroskopi ameliyatıyla kolayca alınabilir. bunun büyük sorun olup olmadığını anlamnın başka basitt bir yolu da hsg denilen rahim flmi çekmektir. böylece rahim içine ne kadar baskı yapıyor daha iyi anlaşılır ve gerekli ise iyi ellerde bir histeroskopi ile tedavi öncesi bu işi halletmiş olursunuz. geçmiş olsun sevgiler.

filizim81
doktor hanım iyi çalışmalar;ben tüp ebekle hamile kaldım ama 6 haftalık bebeğin kalbi durduğu için kürtaj oldum ve kürtaj sonrası kontrole gittim ve dr içerde 1 cm kadar kan pıhtısı olduğunu ama miyom yada kistde olabileceğini tam seçemediğini söyledi.kan pıhtısı için cytotec kullandım 2 gün düşmesi için ama bişey olamdı tekrar kontrole gittim değişme yok,doktorum emin olmak için kısa süren ikinci kürtajla ne olduğuna bakmak istedi ve miyom olduğuna karar verdi ve endometrium tabakasındaymış rahmin içine doğru olan 8 mm lik miyommuş,histereskopi ile alınabilirmiş.Benim size asıl sormak istediğim soru şudur;dokttor bu miyomu daha ilk kürtajda anlayamazmıydı yada göremezmiydi neden ikinciye gerek kaldı.Bana doktorumun dediği şey şuydu;kürtajın tam temizlendiğine emin olduktan sonra orada küçük bişey gördüğünü ama ne olduğunu anlayamadığı için bişey yapmadığı söyledi belki kan pıhtısıda olabileceği için müdahale etmek istemediğini söyledi.birde histereskopi ile alınabilirmiş miyom sizce alınmasının zararı olurmu yada benim için iyi olurmu.TEŞEKKÜRLER...

Bahceci
merhaba bana yazdığınız bütün hormon değerleri adet gününzle uyumlu ve normal bu nedenle bunlarda düzenlenecek birşey yok. anacaka det düzensizliğiniz mutlaka gebelik isteminizinde gözönünde bulundurularak düzenlenmesi gerekir. diğer testleriniz de normalmiş yumurtlama takipleri başlangıç için önerilebilir başarı sağlanamaz ise tüp bebek tedavisi bir seçenek olarak sırada bekler. sevgiler.

tugce_tugce
Aytun Hanım Merhaba ;
ben 1 buçuk senelik evliyim hiç korunmadığımız halde gebe kalamadım adetlerim çok düzensiz devamlı ilaç kullanıp adet oluyorum ilaç kullanmasam 8-9 ay olmuyorum bi üniversitenin infertilite bölümünde tedaviye başlıyalım dedik gittik ve benden bi kaç tahlil istendi hormon tahlili ilaçlı rahim filmi ve rahim ağzı tarama testi ilaçlı rahim filmi dışındakileri yaptım onuda bu ay yapıcam eşimin sperm testide yapıldı bi sorun çıkmadı benim hormon tahlili sonucum :
tsh:2.11
serbest t-3 :3.32
serbest t-4 :1.43
fsh :5.72
lh :10.29
estradiol :19.55
prolaktin :17.78 adetimin 2. yada 3. günü yapıldı doktorumdan net bi cevap alamadım hangi hormonumda ne gibi bi problem var bide bu değerlerle kendiliğinden hamile kalmam mümkünmü acaba yaşım daha küçük kalabilceğimi bilsem acele etmicem ama bi yandanda kendimide psikolojik olarak çok yıprattım şimdiden teşekkür ederim...

bahar1989
ben 23 yaşındayım evliliğimin 6.ayında bir boş gebelik geçirdim evliliğimin 2.yılında hamile kaldım 9 aylık bir ölü doğumum oldu kordon dolanmasından dolayı sezeryanla gerçekleşti doğumum.ve geçtiğimiz sene temmuz ayında bilinçsiz bir doktor bana rahim filmi bile çekmeden beni ameliyata aldı ve tüplerimin kapalı olup açtığını söyledi bana tüplerimin tekrar kapanabileceğini söylediler şu anda 5 senelik evliyim ve hamile kalmak istiyorum bende polikistikover var gitmediğim tedavi görmediğim doktor kalmadı bana yardımcı olun lütlen ne yapabilirim artık bebek sahibi olmak istiyorum

bahar1989
kendimi çok çaresiz hissediyorum hiç bebek sahibi olamıcam gibime geliyo bu sıralar maddi sıkıntı içerisindeyiz hangi şehirdesiniz

Bahceci
20-01-12, 14:01
merhaba öncelikle kayıplarınızdan dolayı üzgün olduğumu söylemek isterim. beşinci yılına girmiş olmanıza rağmen gebelik olmaması artık ciddi bir yardıma ihtiyacınız olduğunu gösteriyor.bizim gibi bir infertilite uzmanıyla görüşmenizi öneririm. sevgiler

bahar1989
ben 23 yaşındayım evliliğimin 6.ayında bir boş gebelik geçirdim evliliğimin 2.yılında hamile kaldım 9 aylık bir ölü doğumum oldu kordon dolanmasından dolayı sezeryanla gerçekleşti doğumum.ve geçtiğimiz sene temmuz ayında bilinçsiz bir doktor bana rahim filmi bile çekmeden beni ameliyata aldı ve tüplerimin kapalı olup açtığını söyledi bana tüplerimin tekrar kapanabileceğini söylediler şu anda 5 senelik evliyim ve hamile kalmak istiyorum bende polikistikover var gitmediğim tedavi görmediğim doktor kalmadı bana yardımcı olun lütlen ne yapabilirim artık bebek sahibi olmak istiyorum

kokkorec
21-01-12, 13:01
Op.Dr. Aytun AKTAN
merhaba evet hamileleik testiniz pozitif tebrik ederim. allah tamamına erdirsin.
teşekkür ederim.sağolun:KK46::KK46:

SeRaMikMoZaik
21-01-12, 15:01
Merhaba,1,5 yaşında ikiz bebeklerim var..Bu bebeklerime de 16 fsh ile hamile kalmıştım..Yaşım 38..Bu sene yeniden bir bebek sahibi olmak istiyorum..Adetlerim düzenli sayılır..Ancak FSH çok yükselmiş..Dr.um Trisequens isimli ilaç önerdi...Dr.umla fazla konuşmadım,hastası çok olduğu için..Mümkünse tahlil sonucumu değerlendirebilirseniz çok sevinirim..Adetimin 5. günü olan değerlerdir..Malesef 3. gün tahlil yaptıramadım..
Estradiol :40 , FSH: 20,37 , Prolaktin : 14,68 LH: 5,27

acayi
23-01-12, 12:01
Merhabalar benimde bir sorum olucak ben 26 yaşında ve 7 senelik evli bir bayanım normal yolla hiç hamile kalamadım 2010 yılında aşılama yöntemi denedik olmadı 2011 yılı tüp bebek tedavisi gördük hamilelik oldu ama bu defada bebeğin kalp atışları olmadığı için 8 haftalık bebeğime kürtaj oldum eşimle bende kan uyuşmazlığı var acaba bunun bir etkisi varmıdır birde düşük ve kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı için bir iğne yapılması gerekiyomuş bana yapmadılar 2. bebeğim olursa ona bir etkisi olurmu cevabınız için teşekkür ederim..

Bahceci
24-01-12, 07:01
merahaba ilk gebeliğinizi yüksek fsh değer,iyle yaşamış olmanız büyük bir şansıtır anacak bana göndermiş olduğunuz değerlerle ben tüp bebek tedavisi önermem başarılı olma şansımız yoktur. gene kendiliğinden gebelik yakalayabilirseniz ikinci mucizenizi yaramış olursunuz. sevgiler.

NarMik
Merhaba,1,5 yaşında ikiz bebeklerim var..Bu bebeklerime de 16 fsh ile hamile kalmıştım..Yaşım 38..Bu sene yeniden bir bebek sahibi olmak istiyorum..Adetlerim düzenli sayılır..Ancak FSH çok yükselmiş..Dr.um Trisequens isimli ilaç önerdi...Dr.umla fazla konuşmadım,hastası çok olduğu için..Mümkünse tahlil sonucumu değerlendirebilirseniz çok sevinirim..Adetimin 5. günü olan değerlerdir..Malesef 3. gün tahlil yaptıramadım..
Estradiol :40 , FSH: 20,37 , Prolaktin : 14,68 LH: 5,27

Bahceci
24-01-12, 07:01
merhaba geçmiş olsun öncelikle ilk kürtaj işleminden sonra uyuşmazlık iğnesi yapılmalıydı. gebe kalmadan önce bazı testler yapılması gerekecektir size ve elbette gebelik esnasında da etkilenme var ise ona göre uygulannacak tedavile vardır. yeni bir denemeden önce mutlaka doktorunuzla bu bilgiyi paylaşınız. sevgiiler.

acayi
Merhabalar benimde bir sorum olucak ben 26 yaşında ve 7 senelik evli bir bayanım normal yolla hiç hamile kalamadım 2010 yılında aşılama yöntemi denedik olmadı 2011 yılı tüp bebek tedavisi gördük hamilelik oldu ama bu defada bebeğin kalp atışları olmadığı için 8 haftalık bebeğime kürtaj oldum eşimle bende kan uyuşmazlığı var acaba bunun bir etkisi varmıdır birde düşük ve kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı için bir iğne yapılması gerekiyomuş bana yapmadılar 2. bebeğim olursa ona bir etkisi olurmu cevabınız için teşekkür ederim..

SeRaMikMoZaik
24-01-12, 10:01
Op.Dr. Aytun AKTAN
merahaba ilk gebeliğinizi yüksek fsh değer,iyle yaşamış olmanız büyük bir şansıtır anacak bana göndermiş olduğunuz değerlerle ben tüp bebek tedavisi önermem başarılı olma şansımız yoktur. gene kendiliğinden gebelik yakalayabilirseniz ikinci mucizenizi yaramış olursunuz. sevgiler.
Bu bebeklerimden önce de 11 fsh ile yine ikizlere hamile kalmıştım.Fakat 18 haftalıkken rahim ağzı yetmezliği nedeniyle zamansız doğumla kaybettim...Bu son tedavimde sadece 2 embriyo konuldu ve ikisi de tuttu çok şükür...Hiç dondurulmuş embriyom olmadı...Serklaj ve doğuma kadar hastanede yatarak kavuştum bebeklerime...Çok sorunlu bir rahmim var..Adenomyozis,endometriozis odakları mevcut..Haziran ayında uterin arter embolizasyonu yaptırdım ve adet ağrılarım şimdilik kayboldu...

3.mucizeyi de bulacağıma eminim ;-) Ayrıca mini tüp bebek yönteminde FSH yüksek olsa bile tüp bebek tedavisi ertelenmiyor...Tüp bebekte şansım olmadığına inanmıyorum...

Sevgiler...

umudum24
25-01-12, 00:01
hocam tekrardan merhabalar daha öncede yazmıştım size zor dönemler geçirimiştim kan pıhtılaşması sonucu iki aya arayla iki düşükve 7 ay ara şimdide her ay bi olumsuzlukla karşılaşınca moralim çok bozuluyor bu 7 ay aradan sonra 3.ayım ama gebelik gerçekleşmedi ovulasyon zamanlarımı bile tam ayarlayamıyorum dün gece itibariyle leke geldi ve 1.gün sayılıyo diye biliyorum 29 günde bi regl oluyorum sizce ne yapmalıyım ya ben denk getiremiyorum yada bende ovulasyon olmuyo nasıl bi yol izlemeliyim doktorum 7 ay korunmadan sonra hemen bekleme en az 6 ay içinde gerçekleşmemesi normaldir demişşti bu doğrumudur nasıl bi tedavi yolu izlemeliyim???

Bahceci
25-01-12, 08:01
merhaba tekrar, eğer denemek n,iyetinz başlamış ise ki başlamış bence yumurtalamanızın olup olmadığını basit vajinal ultrason takipleryle ssağlayabilirsiniz. eğer gerçekten yumurta gelişmiyor ya da çatlamıyor ise doktorunuz size bazı yardımcı ilaçlar önerecektir. sevgiler.

umudum24
hocam tekrardan merhabalar daha öncede yazmıştım size zor dönemler geçirimiştim kan pıhtılaşması sonucu iki aya arayla iki düşükve 7 ay ara şimdide her ay bi olumsuzlukla karşılaşınca moralim çok bozuluyor bu 7 ay aradan sonra 3.ayım ama gebelik gerçekleşmedi ovulasyon zamanlarımı bile tam ayarlayamıyorum dün gece itibariyle leke geldi ve 1.gün sayılıyo diye biliyorum 29 günde bi regl oluyorum sizce ne yapmalıyım ya ben denk getiremiyorum yada bende ovulasyon olmuyo nasıl bi yol izlemeliyim doktorum 7 ay korunmadan sonra hemen bekleme en az 6 ay içinde gerçekleşmemesi normaldir demişşti bu doğrumudur nasıl bi tedavi yolu izlemeliyim???

iraysah
25-01-12, 10:01
merhaba doktor hanım
Benim geçen yıl içerisinde 3 kere peş peşe düşüklerim oldu.Düşük nedenleri araştırılırken trombofili paneli çalışıldı ve sonuçları şöyle; Faktor V Leiden (G1691A) :G/G (normal)
Protrombin:KK43:G20210A) : G/A Heterozigot mutant)
MTHFR (C677T) :T/T (Homozigot mutant)
MTHFR(A1298C) :A/A (NORMAL)
bu sonuçları hematoloji doktoruna gösterdiğimde kan pıhtılaşmam olduğunu düşüklerin bundan kaynaklandığını söyledi ve kan pıhtılaşmasını araştırmk içinde romatizmal teslerde dahil bir çok tahlil verdi.tahlil sonuçları 3 hafta içinde çıkacak.Biz şimdi tekrar bebek planlıyoruz fakat hamile kalmadan önce bir önlem alınmazsa yine aynı sonuçla karşılaşmaz mıyım?20 ocakta adet oldum ve devam ediyor. Adetim bitince ilaca başlamalı mıyım? bana ne önerirsiniz?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

Bahceci
25-01-12, 15:01
merhaba geçmiş olsun öncelikle. ben sizin gibi hastalarma düşük doz aspirin başlıyorum ve gebelik saptandığı andan itibaren de kan sulandırıcı iğneleri gerekli dozlarda öneriyorum. sonuçlarınızın tamamı çıkınca doktorunuz da benzer yolları size öenerecektir. sevgiler.

iraysah
merhaba doktor hanım
Benim geçen yıl içerisinde 3 kere peş peşe düşüklerim oldu.Düşük nedenleri araştırılırken trombofili paneli çalışıldı ve sonuçları şöyle; Faktor V Leiden (G1691A) :G/G (normal)
Protrombin:KK43:G20210A) : G/A Heterozigot mutant)
MTHFR (C677T) :T/T (Homozigot mutant)
MTHFR(A1298C) :A/A (NORMAL)
bu sonuçları hematoloji doktoruna gösterdiğimde kan pıhtılaşmam olduğunu düşüklerin bundan kaynaklandığını söyledi ve kan pıhtılaşmasını araştırmk içinde romatizmal teslerde dahil bir çok tahlil verdi.tahlil sonuçları 3 hafta içinde çıkacak.Biz şimdi tekrar bebek planlıyoruz fakat hamile kalmadan önce bir önlem alınmazsa yine aynı sonuçla karşılaşmaz mıyım?20 ocakta adet oldum ve devam ediyor. Adetim bitince ilaca başlamalı mıyım? bana ne önerirsiniz?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

umudum24
25-01-12, 17:01
Op.Dr. Aytun AKTAN
merhaba tekrar, eğer denemek n,iyetinz başlamış ise ki başlamış bence yumurtalamanızın olup olmadığını basit vajinal ultrason takipleryle ssağlayabilirsiniz. eğer gerçekten yumurta gelişmiyor ya da çatlamıyor ise doktorunuz size bazı yardımcı ilaçlar önerecektir. sevgiler.
tşk ederim hocam şu anda reglim başladı yumurta takibi için belli bi zaman varmıdır bu konuda da beni aydınlatırsanız sevinirim mesela adetin belli bi gününde gitmem gerekirmi yada bitiminden sonramı gitmeliyim bunun dışındada yaptırmm gereken başka testler var mıdır:?

Bahceci
26-01-12, 08:01
merhaba doktorunuz aksini söylemedi ise adet kanamasının 3. günü kontrolünüz yapılıp kistiniz olup olmadığı kontrol edilir yardımcı ilaçlarla yumurtlamanız desteklenir ve aarlıklı olarak takip edilir. ya da adetinizin 7-8. günü kendi yumuranızın büüyüyüp büyümediği kontrol edilip takibe çağrılırsınız. sevgiler.

umudum24
tşk ederim hocam şu anda reglim başladı yumurta takibi için belli bi zaman varmıdır bu konuda da beni aydınlatırsanız sevinirim mesela adetin belli bi gününde gitmem gerekirmi yada bitiminden sonramı gitmeliyim bunun dışındada yaptırmm gereken başka testler var mıdır:?

umudum24
26-01-12, 16:01
Op.Dr. Aytun AKTAN
merhaba doktorunuz aksini söylemedi ise adet kanamasının 3. günü kontrolünüz yapılıp kistiniz olup olmadığı kontrol edilir yardımcı ilaçlarla yumurtlamanız desteklenir ve aarlıklı olarak takip edilir. ya da adetinizin 7-8. günü kendi yumuranızın büüyüyüp büyümediği kontrol edilip takibe çağrılırsınız. sevgiler.

tşk ederim hocam bugün 3.günüm ama hala leke şeklinde geliyo ben şüphelendim test yaptım negatif ama korktum evvelki düşüklerimde de aynı şeklde oldu.şimdiye kadarki kanamalarımda da ilk iki gün leke şeklinde gellir üçüncü gün açılırdı ama hala beklemedeyim bu normalmidir hocam?üstelik ilk vajinal muayenede sol yumurtalığımda kist var ama muhtemelen kanamayla atılır dedi sonradan yok olmuştu o zaman dediğinz gibi yumurta gelişip gelişmediği konusunda takip yaptırıyım daha sonra tekrar olmassa dediğiniz gibi yaptırırım ayrıca hocam benim konum biras sıkıntılı olduğu için hematoloji bölümünden dolayı zeynep kamile gidiyodum orda önerebileceğiniz bi isim de varsa söyleyebilirmsiniz??

dewa
26-01-12, 17:01
Doktor hn mrb ben boş gebelik yaşadım çocugum yok düşük oldu .. Testleri temiz

eşimin sonuçlarnı değerlendirebilirmisiz ameliyat diolar ama yrd yol yokmu acaba gebelik için

konsantrasyon: 43.milyon
total konst : 86 milyon
motilite : %38

hızlı : %5
yavaş : 19
progresif olmayan : %14
hareketsiz: %62

morfoloji %3

başka bi testte ise

sperm :115.500.000

normal hareket 40
yavaş 20
hareketsiz 40

normal yapılı 85
anormal 15
baş 5
boyun 5
kuyruk 5

lütfen yrd edebilirmisinnizz

seydam
26-01-12, 20:01
merhaba aytun hanim;
ben 28 yasindayim ilk hamileligimi 20 yasinda sorunsuz bir sekilde gecirerek oglumu kucagima aldim,1.5 sene aradan sonra tekrar hamile kalmaya karar verdim
ama malesefki ogün bugündür (7 senedir ) tam 6 kere hamile kaldim, ama bir bebegim kendiliginden düstü diger 5 bebegiminde kalp atislari durdu,ve kürtaj olmak zorunda kaldim,ilk 3 düsükten sonra arastirildi,fakat hic bir sorun yok bendede esimdede,ben yurtdisindayim burda sadece duydugum ilk gebelik sorunsuz olduysa mutlaka bir gün yine tutacak lafiydi,bende gectigimiz yaz trde bir profa gittim kendisi tahlillerime bakti ve hic bir sorun yok dedi, sadece rahim filmi istedi ,onuda yaptirdik oda temiz cikti,bana hamile kalinca , kan sulandirici fragmin 5000 igne ,coraspin,birde deltacortil adinda bir ilac yazdi ve ben buraya döndüm,fakat hem benim hem burdaki doktorumunda kafasi cok karisik söyleki;
bende kan pihtilasmasi olmadigina göre bu ignenin günde 2 kez olmasi zararli olabilirmi?
coraspin günde 1 kez icilecek ,yine igneyle birlikte asiri kan sulanmasina yol acabilirmi?
ve almanyada kesinlikle deltacortil adindaki bu hapi, hamilelerde kullandirmiyorlarmis, özellikle doktorum kullanmami istemiyor,trdeki profda ilk 3 ay kullanmami söyledi ,sizce kullanirsam nasil bir sakincasi olabilir?
evet doktor hanim sizce bu tedaviyle bir kez daha cocuk sahibi olabilirmiyim:KK50:bir düsük daha yasamak istemiyorum,yanitlarsaniz cok sevinirim ,inanin görüslerinize ve tecrubelerinize okadar ihtiyacim varki

Bahceci
27-01-12, 14:01
merhaba yaşadığınız sıkıntılardan dolayı üzgün olduğumu ifade etmek isterim. size değerli hocamız görüş bildip tedavi programlamış zaten. bana kalırsa onun çizdiği yldan aynen gidiniz. avrupalı doktorların bazı konularda daha katı tutumları olabilir bu sizi korkutmasın. genetik testleriniz yapılmıştıor mutlaka onlar da normaldi değil mi? belki hsgniz normal olsa da histeroskopi ile rahim içine bakmak iyi olabilir. kanın sulandırılması ile ilgili iki ilacı da kullanınız. sevgiler bol şans

seydam
merhaba aytun hanim;
ben 28 yasindayim ilk hamileligimi 20 yasinda sorunsuz bir sekilde gecirerek oglumu kucagima aldim,1.5 sene aradan sonra tekrar hamile kalmaya karar verdim
ama malesefki ogün bugündür (7 senedir ) tam 6 kere hamile kaldim, ama bir bebegim kendiliginden düstü diger 5 bebegiminde kalp atislari durdu,ve kürtaj olmak zorunda kaldim,ilk 3 düsükten sonra arastirildi,fakat hic bir sorun yok bendede esimdede,ben yurtdisindayim burda sadece duydugum ilk gebelik sorunsuz olduysa mutlaka bir gün yine tutacak lafiydi,bende gectigimiz yaz trde bir profa gittim kendisi tahlillerime bakti ve hic bir sorun yok dedi, sadece rahim filmi istedi ,onuda yaptirdik oda temiz cikti,bana hamile kalinca , kan sulandirici fragmin 5000 igne ,coraspin,birde deltacortil adinda bir ilac yazdi ve ben buraya döndüm,fakat hem benim hem burdaki doktorumunda kafasi cok karisik söyleki;
bende kan pihtilasmasi olmadigina göre bu ignenin günde 2 kez olmasi zararli olabilirmi?
coraspin günde 1 kez icilecek ,yine igneyle birlikte asiri kan sulanmasina yol acabilirmi?
ve almanyada kesinlikle deltacortil adindaki bu hapi, hamilelerde kullandirmiyorlarmis, özellikle doktorum kullanmami istemiyor,trdeki profda ilk 3 ay kullanmami söyledi ,sizce kullanirsam nasil bir sakincasi olabilir?
evet doktor hanim sizce bu tedaviyle bir kez daha cocuk sahibi olabilirmiyim:KK50:bir düsük daha yasamak istemiyorum,yanitlarsaniz cok sevinirim ,inanin görüslerinize ve tecrubelerinize okadar ihtiyacim varki

Bahceci
27-01-12, 14:01
merhaba sper testinde ufak hareket ve yapı bozuklukları var ama ameliyat gerektirecek bir durum yok. bence iyi bir üroloji dokotru ile tekarar görüşşün ve eşiniz iyi bir merkezde sper testini tekrarlasın sevgiler.

dewa
Doktor hn mrb ben boş gebelik yaşadım çocugum yok düşük oldu .. Testleri temiz

eşimin sonuçlarnı değerlendirebilirmisiz ameliyat diolar ama yrd yol yokmu acaba gebelik için

konsantrasyon: 43.milyon
total konst : 86 milyon
motilite : %38

hızlı : %5
yavaş : 19
progresif olmayan : %14
hareketsiz: %62

morfoloji %3

başka bi testte ise

sperm :115.500.000

normal hareket 40
yavaş 20
hareketsiz 40

normal yapılı 85
anormal 15
baş 5
boyun 5
kuyruk 5

lütfen yrd edebilirmisinnizz

seydam
27-01-12, 15:01
Op.Dr. Aytun AKTAN
merhaba yaşadığınız sıkıntılardan dolayı üzgün olduğumu ifade etmek isterim. size değerli hocamız görüş bildip tedavi programlamış zaten. bana kalırsa onun çizdiği yldan aynen gidiniz. avrupalı doktorların bazı konularda daha katı tutumları olabilir bu sizi korkutmasın. genetik testleriniz yapılmıştıor mutlaka onlar da normaldi değil mi? belki hsgniz normal olsa da histeroskopi ile rahim içine bakmak iyi olabilir. kanın sulandırılması ile ilgili iki ilacı da kullanınız. sevgiler bol şans
cok tesekkür ederim ...
evet genetik testlerimde normal degerde cikmisti,histeroskopiyide yine hsg gibi burdaki doktorlar gerekli görmemislerdi, sanirim bu tedaviyi denemekten baska carem yok ,ilginiz icin tekrar tesekkür ederim iyi calismalar...

filizim81
30-01-12, 13:01
aytun hanım iyi çalışmalar;ben tüp bebekle hamile kaldım daha öncede size mesaj yazmıştım,ben kürtaj olduktan sonra doktorum miyom olduğu şüphesiyle 2. defa kürtaj yaptı ve sonuçta 8mm sübmükoz miyom olduğunu tespit etti.ikinci kürtajın bugün 17. günü ve miyomun alınıp alınmayacağını adet olunca kontrol ettikten sonra doktorum söyleyecek.çünkü adet olunca rahim daha küçük görünürmüş ve miyomun küçüklüğü yada büyüklüğü ordaki yeri itibariyl edaha iyi görünürmüş belkide alınmasına gerek kalmayabilirmiş.size göre 1cm altındaki miyomun alınmasına gerek varmıdır bendeki sübmuköz olduğu için tedirgin ediyo ve doğal yolla hamile kalabilirmiyim yada bebeğe bişey olurmu(sebepsiz infertilite)TEŞEKKÜR EDERİM CEVABINIZ İÇİN

Bahceci
30-01-12, 15:01
Merhaba submükoz miyomlarda büyüklük önemli değildir. Rahimiçine baskı yapıyorsa gebelikle ilgili alanı işgal ettiği içn alınmalıdır. Doktorunuzun önerdiği yoldan devam etmeniz yerinde olacaktır. Sevgiler.

filizim81
aytun hanım iyi çalışmalar;ben tüp bebekle hamile kaldım daha öncede size mesaj yazmıştım,ben kürtaj olduktan sonra doktorum miyom olduğu şüphesiyle 2. Defa kürtaj yaptı ve sonuçta 8mm sübmükoz miyom olduğunu tespit etti.ikinci kürtajın bugün 17. Günü ve miyomun alınıp alınmayacağını adet olunca kontrol ettikten sonra doktorum söyleyecek.çünkü adet olunca rahim daha küçük görünürmüş ve miyomun küçüklüğü yada büyüklüğü ordaki yeri itibariyl edaha iyi görünürmüş belkide alınmasına gerek kalmayabilirmiş.size göre 1cm altındaki miyomun alınmasına gerek varmıdır bendeki sübmuköz olduğu için tedirgin ediyo ve doğal yolla hamile kalabilirmiyim yada bebeğe bişey olurmu(sebepsiz infertilite)teşekkür ederim cevabınız için

Melan2010
1-02-12, 12:02
iyi günler aytun hanım kızıma polikistik over denilmişti.....size yeni kan tahlili hakkında bilgi almak istiyorum....malesef devlet hastanesinde soru sorma gibi bir şansımız fazla olmuyor....sizden cevap bekliyorum:

TSH: 2.03

FSH:6.54

LH:4.81

Prolaktin:9.35

Östradiol:39.19

bu sonuçla halen polikistik over denilebilir mi? 4 ay önce değerleri iki katındaydı....bu sefer düşmüş....saygılarımla....

Bahceci
2-02-12, 08:02
Merhaba kızınızın test sonuçları bugün itibariyle normal. Ancak polikstik over tanısı sadece kan test sonucuyla yorumlanamaz, ultrason ve klinik bulgular, kızınızın şikayetleri de önemlidir. Bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Sevgiler.

melan2010
iyi günler aytun hanım kızıma polikistik over denilmişti.....size yeni kan tahlili hakkında bilgi almak istiyorum....malesef devlet hastanesinde soru sorma gibi bir şansımız fazla olmuyor....sizden cevap bekliyorum:

Tsh: 2.03

fsh:6.54

lh:4.81

prolaktin:9.35

östradiol:39.19

bu sonuçla halen polikistik over denilebilir mi? 4 ay önce değerleri iki katındaydı....bu sefer düşmüş....saygılarımla....

ADAY
2-02-12, 19:02
merhaba hocam ben 2 gün önce saglık ocagında testlerimi yaptırdım hcg 533 çıktı ve tssh değerim 9
çok yüksek kadın dogum doktoruma 3 gün sonra gidebilcem bebegin beyin gelişimi açısından çok önemlimi benim hemen hemen bir ay olmuş
tsh yüksek çıktı beyin gelişimi etkilenmişmidir.birde flolik asit gebelikten önce kullanmadım buda çok büyük bir kayıpmıdır.evde levetiron guatr ilacı var doktora gidene kadar kullanmalımııym panikatak hastası oldugum için biraz fazla endişeliyim ve kafama taktım aydınlatırsanız sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

Bahceci
3-02-12, 09:02
merhaba, öncelikle hayırlı olsun. gebeliğin bu evresinde etkilenme hakkında birşey söylenemez bu nedenle evde olan ilacınızı kullanmaktansa bir an önce endokrinolog ya ada dahiliye doktorunuza gidip ilaçlarınızı doğru dozlarda başlamalısınız. folikasitinizi de şimdi başlarsınız bir kayıp değil. gebeliğinize sevinmek yerine bu kadar endişeler barındırmanız doğru değil, gerekli tedaviler yapıldığınıda sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alırsınız. allah tamamına erdirsin.

ADAY
merhaba hocam ben 2 gün önce saglık ocagında testlerimi yaptırdım hcg 533 çıktı ve tssh değerim 9
çok yüksek kadın dogum doktoruma 3 gün sonra gidebilcem bebegin beyin gelişimi açısından çok önemlimi benim hemen hemen bir ay olmuş
tsh yüksek çıktı beyin gelişimi etkilenmişmidir.birde flolik asit gebelikten önce kullanmadım buda çok büyük bir kayıpmıdır.evde levetiron guatr ilacı var doktora gidene kadar kullanmalımııym panikatak hastası oldugum için biraz fazla endişeliyim ve kafama taktım aydınlatırsanız sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

revolver
3-02-12, 13:02
Aytun Hanım merhabalar
Ben yaklaşık 1 yıldır bebek düşüncesindeyim ve aynı zamanda kasık ağrıları şikayetiyle kontrole gittiğimde sağ over da 2.5 solda ise 2 cm kist tespit edildi. ve endometroizis şüphesi var. belirtileride o yönde. ayrıca adetin 21. günü yapılan hormon testlerimde
Estradiol: 73.35
FSH:11.12
LH:4.28
PROLAKTİN:18.80
TOTAL TESTESTERON:18.55
TSH:4.08
ayrıca 21. gün progesteron testi ise : 10.33
Olarak görüldü. dğerlerimin yüksek olduğu söyledni ve sanıyorum endkronoloğa görünmem gerekiyor. Sizce bu değerleri yükselten kistmi yoksa tiroid şüpheside olabilirmi. çünkü Ben kilo problemide yaşıyorum. Yaşım 30 ve kilo olarak oldukça zayıfım. birde bu değerler ilaçla düşürülebilinirmi? gebeliği önler mi?
çok teşekkür ederim şimdiden cevabınıza...

Bahceci
3-02-12, 16:02
merhaba progesteron dıındaki kan değerleri adetin 3. gününde bakılmalıdır. bu nedenle yorumlamak doğru değil. kistleriniz küçük ameliyat ihtiyacı yok. tiroidle ilgili de tst ve serbet t3 serbest t4 birlikte değerlendirilmelidir. ondan sonra daha doğru yorumlara ulaşılabilir.sevgilier

revolver
Aytun Hanım merhabalar
Ben yaklaşık 1 yıldır bebek düşüncesindeyim ve aynı zamanda kasık ağrıları şikayetiyle kontrole gittiğimde sağ over da 2.5 solda ise 2 cm kist tespit edildi. ve endometroizis şüphesi var. belirtileride o yönde. ayrıca adetin 21. günü yapılan hormon testlerimde
Estradiol: 73.35
FSH:11.12
LH:4.28
PROLAKTİN:18.80
TOTAL TESTESTERON:18.55
TSH:4.08
ayrıca 21. gün progesteron testi ise : 10.33
Olarak görüldü. dğerlerimin yüksek olduğu söyledni ve sanıyorum endkronoloğa görünmem gerekiyor. Sizce bu değerleri yükselten kistmi yoksa tiroid şüpheside olabilirmi. çünkü Ben kilo problemide yaşıyorum. Yaşım 30 ve kilo olarak oldukça zayıfım. birde bu değerler ilaçla düşürülebilinirmi? gebeliği önler mi?
çok teşekkür ederim şimdiden cevabınıza...

yosunnk
3-02-12, 17:02
CELİKLE ,BEN 27.09.2011 DE DOĞUM YAPTIM VE 50 GÜN LOHUSA KANAMAM GELDİ VE BİTTİ.BEBEĞİM DE 3,5 AYLIKKEN KANAMAMM GELDİ SANIRIM BU ADETTİ VE 200 GÜN KESİLMEDİ İLK 10 GÜN AZDI SONRAKİ 10 GÜN BAYA BİR ÇOKTU VE PIHTILIYDI.BU ARADA BEBEĞİMİ EMZİRİYORUM EK BESİN VERMİYORUM.BÖYLE BİR DURUM OLDUSİZCE EMZİREN ANNELERDE BU NORMALMİ.DR A GİTTİM BANA DUPHASTON hemen başla dedi.VE TRANSAMİNE (adet olunca içmem için az gelmesini sağlıycakmış kansız kalma dedi)vajinal ultrasonda da rahim kalınlaşmış 17 mm dedi.duphastonu4 gündür içiyorum ama hala tam olarak kesilmedi kanamam damla damla var.bazen yok bazen var.çok canım sıkkın.olabilirmi böyle düzelir mi.emzirirken uzun kanamalar olabilir mi???? netten kendimce bakıyorum yumurtlama olmadan gerçekleşen kanamalar uzun olurmuş flnnnn.......ama birkaç uzmdandan duymak iyi olacakk moralim bozuk, ha birv de rahim duv. kalınlaşması hakk. iyi şeyler yuazmıyordu da:KK43:(((