TEST

Araba kullanmak bu kadar mı zordur?

dogaa
10-05-11, 16:05
benimminikelam
aklın yolu bir demek ki hemen hafta sonu başlıyorum bende kursa:)umarım yaparım kızlar...çok istiyorum çok.

Kesinlikle doğlu karar, tebrikler :KK9: eminim ilk günden boşa tedirdin olduğunuzu anlayacaksınız.

Pucca
benimminikelam
kızlar bu konuda çok konu açıldı bunu bilerek kusura bakmazsanız dertleşmek istiyorum:KK43:
5 yıl önce ehliyetimi aldım..ama hiç kullanma hevesinde olmadım mecbur bir işmiş gibi aldım o zamanlar..
bu sıralarda içimde çok heves var illa öğrenmek istiyorum işime arabayla gidebilmek istiyorum..adana da oturuyorum ve buranın trafiği çok fena..öncelikle çok korkuyorum..
eşim iki haftadır akşamları sakin sokaklarda çalıştırıyor beni..ama halen hatalarım var hızımı kontrol edemiyorum seri değilim vs:KK14::KK14:
sürücü kurslarından 10 saatlik ders alıyım diyorum sen bu halde sürücü kursuna başlarsan ondan da fayda alamazsın diyor..durumumu çok vahim görüyor..,
ne yapmalıyım nasıl öğrendiniz siz bayanlar ne yaptınız?En Büyük KKEn Büyük KK
Bu haldeyken anlattığına göre nasıl ehliyet aldın?

bulgur
ben ehliyet alırken verecek olan hoca trafiğe çıkmayacağıma söz verdirtmişti, durumum o derece vahimdi yani, aldıktan 1 yıl sonrada kullanmadım ancak eşimle işlerimiz ayrılınca ve benim iş yerime gidebilmemin tek yolu araba kullanmak olunca iş başa düştü, kursa da gitmedim ilk direksiyonu aldığımda hızım 30-50 ydi ve kendi şeridimde yavaş yavaş seyrediyordum 25 km lik yolu 50-55 dk da alıyordum, ama ben kuralları çok iyi biliyordum, kitapta yazılı hali ile yani:) sıkışınca resmi kuralları ileri sürüp bir dolu insanla tartışa tartışa kullanmaya devam ettim arabayı, şu anda 2 yıllık şoförüm, bir iki kez kaldırıma çıkmanın dışında hiç kazam olmadı, yavaş sürdüğüm için bir dolu kazanın ucundan yırttım, beni sollayan araçların önümde kaza yapmış hallerine de çok tanık oldum, yılın aşağı yukarı tatilleri saymassak her günü araba kullanıyorum, yani ne kurs, ne bişey tek çaresi var pratik, korkmayıp çıkacaksın yola, ilk zamanlar sen arabayı yüklenirsin, sen arabayı sürersin, sonra bi bakarsın farkında bile değilsin arabayla katettiğin mesafenin... benim önerim budur.

benimminikelam
10-05-11, 17:05
elifkbkb
Bu haldeyken anlattığına göre nasıl ehliyet aldın?
valla nasıl aldım aldım işte:)bende anlamıyorum.

zemus
11-05-11, 09:05
benimde cumartesi günü direksiyon sınavım var.daha önce eşimle trafiğin olmadığı yerlerde pratik yaptırmıştı çokta çabuk kaptım araba işini..sağolsun eşim ehliyeti almadan bana arabada aldı .
gel görelerimki ben hala bazı korkuları atamadım az cesaretimde kırıldı bu korkulardan sanki trafikte asla kullanamıcam gibi geliyor çok detaylara takılıyorum .ya kaza yaparsam ya birine çarparsam..
10 gün kursta direksiyon eğitimi aldım hocalar çok güzel kullandığımı söğlüyor hatta erkek öğrencilerden iyi sürdüğümü söğledi hocam..kursları bilirisniz pekte deteya inmezler süre kısıtlı direksiyon sınavına girip geçseniz bile hala trafiye çıkacak kadar iyi değilsinizdir..
benim direksiyon derslerim de önceden az pratiğim olduğundan heralde 1 kere gösteriyolar yapıyorum geri git,parket,100 km çık..tabi bu halim hocaların işinede geliyo ve direksiyon derslerimde sanki hocaları gezdirmeye çıkarmış hissediyorum kendimi...
tabiki faydası oldu kendi adıma çünki trafikte kullanıyoruz kamyon,otobüs ve diğer arabalarla ışıkta durup tarafiğin akışına göre sürüş yapıyoruz.istop ettirme baştan beri yoktu bende,direksiyona hakimim aynalarada az çok anlamasamda 3-5 saniyede bir bakmak refleks oldu vites geçişlerim süper tek sorunum yokuşta kırmızı ışıkta beklemek.arabayı hiç kaydırmadım ama direksiyon sınıvaı güzergahında yokuşta art arda 2 ışık var ve burda arabayı kaydırmaktan çok korkuorum.
tek başıma arabayı alıp götürmek bana hayal gibi tek sebebi korkum vede tam hazır olmamam..
eşim sınavı geç daha çok pratik yaparız diyo öle bağırmaz sabırlıdır eşim ama ben onun yanında heyecanlanıyorum hocaların yanında daha iyiyim..

SweetSeptember
11-05-11, 09:05
kızlar ben de yavaş yavaş pratik yapmaya başladım, 18ime girer girmez almıştım kaç yıl oldu evlenip kendi otomatik arabamızı alınca başladım. evimin olduğu semt çok rahat, hep siteler var,yollar geniş. alışveriş merkezlerine de gidebiliyorum, hastaneye de. ama gelin görün ki ben park özürlüyüm. arabayı geri geri çıkarırken sürttüm ön yan tarafını, boyası kalktı allahtan ezilmedi. çok üzüldüm azmim çok kırıldı. arkamda bi sürü araba bekliodu, hadi hadi diye eşim de ısrar ediyoru,bi de yağmurdan göremedim işte. tekrar nasıl gaza gelicem bilmiyorum.:KK59:

zemus
11-05-11, 10:05
SweetSeptember
kızlar ben de yavaş yavaş pratik yapmaya başladım, 18ime girer girmez almıştım kaç yıl oldu evlenip kendi otomatik arabamızı alınca başladım. evimin olduğu semt çok rahat, hep siteler var,yollar geniş. alışveriş merkezlerine de gidebiliyorum, hastaneye de. ama gelin görün ki ben park özürlüyüm. arabayı geri geri çıkarırken sürttüm ön yan tarafını, boyası kalktı allahtan ezilmedi. çok üzüldüm azmim çok kırıldı. arkamda bi sürü araba bekliodu, hadi hadi diye eşim de ısrar ediyoru,bi de yağmurdan göremedim işte. tekrar nasıl gaza gelicem bilmiyorum.:KK59:
bence hevesini kırma kendini idare edcek kadar kullanıyorsun hiç değilse zamanla ustalaşırsın.
park etmek zaten pratikle olacak bişi gibi zaman buldukça partik yap bu konuda .
birde insan kendi kararını kendi vermeli yani arabada biri sizi yönetiyorsa hep hata yapılıyo
benim fikrim tek başına yada yanında biri varsa şöferin siz olduğunu hissettirin..
ben daha yolun çok başındayım ama gözlemlerim bu..

balımnur
11-05-11, 13:05
sürekli pratik yaparak geliştirebilirsin ancak. araba kullanmaya ara verdiğimzide bile afallıyoruz biraz. ya özü değil o korkma kendine güven duyarak bin ilk önce. kalkışları doğru yapıyorsan hızda problem yok öndeki aracı takip mesafesinde takip et yavaşlayınca frene basarsın az az ama birdne basarsan arkanda seni takip eden zor duruma düşer. ara sokaklarda birde boş arazilerde sürekli pratik yap. ama yinede şehir trafiği dahada farklı daha girerken stres yapıyor insan. merak etme sen devamlı kullanınca alışıyorsun ama

ZYNPalp
12-05-11, 13:05
ehliyet sınavından 1 hafta önce kaza yaptım. kafamda dikişle sınava girdim :) ve arabayı doğru düzgün kullanamadım. çünkü debriyajı problemli bir brodway dı . anca o kadar sürülürdü. arabayı kaldıramadım bile. neyseki geçtim :)

ama trafige çıkıyorum. küçük bir ilçedeyim. canım isterse kullanıyorum. işe yürüyerek geliyorum çünkü. arkadaşlara oturmaya giderken. çocuğumu doktora götürürken kullanıyorum genelde. hala acemiyim gerçi. ama cesaretli olup, üstüne birde heyecan yapmazsan çoook rahat kullanırsın. araba korkulacak bişey değil

neleroluyorhayatta
12-05-11, 15:05
Cumartesi direksiyon sınavım var benim de ne yapıcam onu düşünüyorum
Hiç ama hiç hazır değilim unuttum her şeyi:26::44:

Meg
neleroluyorhayatta
canım bak korkcak bişey yok..
kimler kullanıyo arabayı,sen mi kullanamıcaksın..
kalkış 1. vites
hemen 2ye atıyosun sora..
biraz yol alınca,şehir içi trafiğinde 3. vites iyidir..
dönüşlerde 2 ye almayı unutma..

başarılar :KK70:

Meg
arkadaşlar bu iş pratik yapmadan ol mazzz..
gözünüzü karartın,trafiğin nispeten müsait olduğu yerlerde kullanın bol bol..
zaten kısa bi süre sora dikkat de,yapmanız gereken pedal ve vites hareketleri de otomatiğe bağlanıyo..
(düşünmeden yapılıyo olucak)
herkese bol şans..
kazasız belasız sürüşler inşallahhh..

neleroluyorhayatta
12-05-11, 17:05
meg
canım bak korkcak bişey yok..
kimler kullanıyo arabayı,sen mi kullanamıcaksın..
kalkış 1. vites
hemen 2ye atıyosun sora..
biraz yol alınca,şehir içi trafiğinde 3. vites iyidir..
dönüşlerde 2 ye almayı unutma..

başarılar :KK70:
canım teşekkürr ederim çok..
umarım başarabilirim..:KK34::KK54:

elefera
benimminikelam
kızlar bu konuda çok konu açıldı bunu bilerek kusura bakmazsanız dertleşmek istiyorum:KK43:
5 yıl önce ehliyetimi aldım..ama hiç kullanma hevesinde olmadım mecbur bir işmiş gibi aldım o zamanlar..
bu sıralarda içimde çok heves var illa öğrenmek istiyorum işime arabayla gidebilmek istiyorum..adana da oturuyorum ve buranın trafiği çok fena..öncelikle çok korkuyorum..
eşim iki haftadır akşamları sakin sokaklarda çalıştırıyor beni..ama halen hatalarım var hızımı kontrol edemiyorum seri değilim vs:KK14::KK14:
sürücü kurslarından 10 saatlik ders alıyım diyorum sen bu halde sürücü kursuna başlarsan ondan da fayda alamazsın diyor..durumumu çok vahim görüyor..,
Gozunu korkuttunuz valla.
Esımı henuz ıkna etmısken, ehlıyet almaya!
Ben aslında aman aman ıstemıyorum ehlıyet almayı.
Ama yasaklar tatlı gelır :-)

Neyse, konu sızsınız.
Gecen ofısten bır arkadasım soylemıstı.
'terlıkler ve cola kutusu ıle araba kullanmayı ogrendım' dıye.
Terlıklerı, gaz v.s. (adlarını bıle bılmıyorum :KK69: ) yapıyormus.
Cola kutusunu da neydı o, vıtes mı? onu ıste yapıyormus.
Bayagı faydasını gormus.
Deneyın ıstersenız.

Bol sans...

zemus
neleroluyorhayatta
cumartesi benimde sınavım var .ilk direksiyon derslerimi ford fıesta ile almıştım süper bir arabaydı
sonra sınav güzergahları belli olunca 2 ders daha almamız gerekiyordu vee hocam değişmiş kurada bana başka hoca ve hyundai getz araba çıktı acayip moralim bozuldu hoca neysede araba çok kötü geldi bana alışamadım ama sınava o araçla girmeye mecburum bunun kavrama noktasını anlayamadım daha okadr zamanda olmadı zahti..art arda 2 ışıkta durmam lazım oda rampa işte kabusum o nokta..:18:

benimminikelam
12-05-11, 18:05
elefera cım sen yine de al ehliyetini cidden:) benim durumum korkutmasın sakın seni:) yapacak bişey yok olacak bu iş..
bugün okuldan dönüş maceramı anlatayım..bir arkadaşın arabası ile çarşı yoluna geçip oradan otobüsle eve dönüyordum...ark işi çıkmış başka yere binemedim arabaya...okuldan çıktım biraz mesafe yürüdüm..otobüse bindim.yağmur yağmaya başladı şakır şakır..sonra çarşı yolundan gene otobüs eve çok az kala indim o ara öyle yağdı ki yağmur hani bardaktan boşanırcasına resmen su gibi oldum ayakkabılarım su doldu..düşündüm şu çektiğime bak...bu böyle nereye kadar...c.tesi başlayacağım kursa..
eşim hafta içi çalıştıracaktı güya hiç çıkamadık hep bir engel bir mani çıktı..onun beni çalıştırmasını da beklersem çok bekleyeceğim..:82:

asistan27
bende eskiden kısa mesafelerde kullanmıştım araba ama 2 senedir kullanmıyordum kasım gibi ehliyete başvurdum sınavlarımı verdim direksiyon sınavı içinse haftasonları 1 er saat eşimle çalıştık ama ne çalışma kavga dövüş binbir eleştiryle ağlama noktasında kullandım bir keresinde bana çok kızdı in dedi kendi geçti direksiyona sonra tekrar gel bidaha dedi, böyle böyle 3 hafta falan haftasonları çalıştık direksiyon sınavından 90 aldım,
eşlerle gerçekten öğrenmek çok zor imkanım olsa onunla çıkmazdım ama mecburdum, haa öğrendim iyi kullanıyorum sınavda komisyondakiler yola çıkar çıkmaz bana -sizin arabanız var anlaşılan dediler bende evet var dedim gülerek onları rahatça sakin sakin gezdirdim
ehliyetimi henüz alamadım sıra çok oluyor dediler bende kızımı bırakacak yer yok diye gidemedim ama gidicem yarın yada pazartesi alıcam ehliyeti ondan sonrada kullanıcam inşallah :KK53:

marti25.28
bende bir sene once aldım ehlıyetı ara ara cıkıyorum trafıge ve öncekı gun kaza yaptım.ooofffffff cok kotu bır duygu.ıyıce dıreksıyon hakımıyetı kazanmadan , bolca pratık yapmadan cıkmayın trafıge.cunku panıkleyebılıyoruz ve kotu sonuclar olabılıyor.

neleroluyorhayatta
zemus
cumartesi benimde sınavım var .ilk direksiyon derslerimi ford fıesta ile almıştım süper bir arabaydı
sonra sınav güzergahları belli olunca 2 ders daha almamız gerekiyordu vee hocam değişmiş kurada bana başka hoca ve hyundai getz araba çıktı acayip moralim bozuldu hoca neysede araba çok kötü geldi bana alışamadım ama sınava o araçla girmeye mecburum bunun kavrama noktasını anlayamadım daha okadr zamanda olmadı zahti..art arda 2 ışıkta durmam lazım oda rampa işte kabusum o nokta..:18:
ben de kavşaklarda dönüş yapamıyordum en son,yani bundan 1 ay önce aldım eğitimimi kursun hemen bitiminde..
o zaman hatam kavşaklarda durup kalkmakta zorlanıyordum ve dönüşlerde direksiyonu kullanamıyordum:KK43: şimdi nasılım kimbilir:KK23:

melek1701
13-05-11, 00:05
Slm canım konuyu okuyunca benimde araba kullanma maceralarım geldi aklıma :) ben ehliyetimi 2007 yılında aldım. ve aldığım günden beri aktif olarak kullanıyorum ama nasıl oldu gelde bana sor... Eşim babam şiddetle karşıydı araba kullanmama yok kaza yaparmışım yok birine çarparmışım ne göz yaşı döktüm inat ettim kullanıcamda kullanıcam diye eşim öğretmeye çalıştı olmadı bildiğin sinir küpü oluyor babam öğretmeye çalıştı olmadı oda eli el freninde bi araba görse el frenini çekiyor öylece kalakalıyorum en sonunda benim bu konuda her zaman arkamda olan anneciğimle plan yaptık ve direksiyon hocasından almaya başladım bu arada da benim için annem araba aldı hiç unutmam 94 model uno :)) ama eski arabada öğrenmek çok iyi oluyor parçası ucuz çarp istediğin kadar :)) neyse benim dersler bitti eee napcam şimdi araba aşağıda duruyor anahtarlarda bende... Anneme gitmek istiyorum ama hiç yalnız kullanmamışım ki arabayı anneminde evi 20 km falan uzak.. Ben bi cesaret aldım arabayı çıktım yola çıkış o çıkış :)) devamı geldi bidaha... Araba kullanmak birazda heves işi eğer gerçekten çok özeniyorsan kullanmayı merakın varsa gayet güzelde şöfor olursun ama tabi gayret ve sabır isteyen bir iş.. Ama inanılmaaaazzz zevklii..

ayyildizim
13-05-11, 00:05
bizde 4 ay önce sıfır araç aldık.benimde ehliyetim vardı ama eşim kendi öğrenmeden bana öğretemezdi.2 saatlik bir kursa gitti ,bir iki de arkadaşları çıkarttı bunu sürüşe.sonra tabi bir hafta olmuştu aracı alalı hadi tek başına çık dedim yoksa daha çıkamazsın diye yoladım bunu sonra oturdum pencereden bakıyorum nasıl çıkıcak .sitede oturuyoruz arkaya park etmiş aracı neyse bekle 10 dk aa bir baktım çıkmış geliyo derken tam dönüşte daha sitenin içinde kenarda duran sıfır bir passatın arkasını dağıttı :KK52: durmadanda direk kaçmış uyanık sonra siteden çıkınca bakmış bizim aracın arka sağ çamurluğu içine gitmiş .sonra tabi geldi bu telaşla güvenliğe bildirmiş ben passata çarptım diye :KK1: sonraki gün gittiler hallettiler boyandı vs .sonra korktu site içine değil misafir otoparkına koyuyordu.şimdilerde ustalaştı site içine giriyor bakalım memnunum 4 ayda usta şoförlere taş çıkartıyor .:nazar: ben korkuyorum ama kendim nasıl sürerim bilmiyorum gerçi şuanda değil ancak 2-3 sene sonra öğrenmeyi düşünüyorum sanırım hırs yok bende :KK1:

benimminikelam
13-05-11, 05:05
melek1701
Slm canım konuyu okuyunca benimde araba kullanma maceralarım geldi aklıma :) ben ehliyetimi 2007 yılında aldım. ve aldığım günden beri aktif olarak kullanıyorum ama nasıl oldu gelde bana sor... Eşim babam şiddetle karşıydı araba kullanmama yok kaza yaparmışım yok birine çarparmışım ne göz yaşı döktüm inat ettim kullanıcamda kullanıcam diye eşim öğretmeye çalıştı olmadı bildiğin sinir küpü oluyor babam öğretmeye çalıştı olmadı oda eli el freninde bi araba görse el frenini çekiyor öylece kalakalıyorum en sonunda benim bu konuda her zaman arkamda olan anneciğimle plan yaptık ve direksiyon hocasından almaya başladım bu arada da benim için annem araba aldı hiç unutmam 94 model uno :)) ama eski arabada öğrenmek çok iyi oluyor parçası ucuz çarp istediğin kadar :)) neyse benim dersler bitti eee napcam şimdi araba aşağıda duruyor anahtarlarda bende... Anneme gitmek istiyorum ama hiç yalnız kullanmamışım ki arabayı anneminde evi 20 km falan uzak.. Ben bi cesaret aldım arabayı çıktım yola çıkış o çıkış :)) devamı geldi bidaha... Araba kullanmak birazda heves işi eğer gerçekten çok özeniyorsan kullanmayı merakın varsa gayet güzelde şöfor olursun ama tabi gayret ve sabır isteyen bir iş.. Ama inanılmaaaazzz zevklii..
böyle okuyunca acaip şevk geldi bana..bugün gideyim kursla görüşeyim bakalım cuma c.tesi pazar p.tesi salı gün uygunum iş açısından 5 gün günde bir saat mi verirler acaba? 2 saat mi.
neyse bir görüşeyimde bende başlıyayım.

ipektuncer
13-05-11, 05:05
benimminikelam

Canım, yok endişe edecek bişey..
İlk başlarda acemilik oluyor, tereddütler oluyor..
Ama sonra elin, ayağın gibi olacak araba, 1 gün bile arabasız yapamayacaksın, bak gör.

benimminikelam
13-05-11, 06:05
ipektuncer

Canım, yok endişe edecek bişey..
İlk başlarda acemilik oluyor, tereddütler oluyor..
Ama sonra elin, ayağın gibi olacak araba, 1 gün bile arabasız yapamayacaksın, bak gör.
inşallah öyle olurum bende..böyle siz gibi araba kullanan bayanlara nassıl imreniyorum bilseniz..

tosdik
13-05-11, 10:05
araba kullanmayı ben öğrendiysem herkes öğrenir
bunu diye diye 3 arkadaşı gayretlendirdim
ve şimdi onlar da süper kullanıyor
ben çok zor öğrendim
ama cidden çok kolay
kafanda büyütme

Lullaby
13-05-11, 10:05
sırf böyle durumlar için şehir içi kursları oluyor.
bakın ehliyet için değil pratik için.
sevgilim de ilk arabasını aldığında bilmesine rağmen şehir içi kurslara gitmiş 5 sene önce.
onlar sıkışık trafikte vs ilgili taktikler veriyorlarmış ve onların da altında fren olduğu için daha güvenli başlıyormuşsun.
bence paraya kıy bol bol ders al. iyice acemiliğini at, trafiğin az olduğu yerlerden başla sürmeye sonra iyice artık düşünmeden araba kullanabildiğini fark ettiğinde bol trafikli yerlere de çıkabilirsin.
ben de ehliyetimi aldım ama henüz arabam yok, aldığım zaman sana bu dediklerimi yapıcam.

benimminikelam
13-05-11, 12:05
Lullaby
sırf böyle durumlar için şehir içi kursları oluyor.
bakın ehliyet için değil pratik için.
sevgilim de ilk arabasını aldığında bilmesine rağmen şehir içi kurslara gitmiş 5 sene önce.
onlar sıkışık trafikte vs ilgili taktikler veriyorlarmış ve onların da altında fren olduğu için daha güvenli başlıyormuşsun.
bence paraya kıy bol bol ders al. iyice acemiliğini at, trafiğin az olduğu yerlerden başla sürmeye sonra iyice artık düşünmeden araba kullanabildiğini fark ettiğinde bol trafikli yerlere de çıkabilirsin.
ben de ehliyetimi aldım ama henüz arabam yok, aldığım zaman sana bu dediklerimi yapıcam.
evet canım şimdi başvurdum u kursa..yarın başlıyayım dedim ehliyet sınavı varmış.hafta içi artıdan hafta sonu da istedim toplamda 12 saat kurs alacağım 19 mayıs tatil..hafta içi 17 den 18 30 a kadar en yoğun trafik..ama napayım yapacağım artık..pazartesi başlıyorum kızlar inşallah yapacağım bu işi.

pakize85
13-05-11, 13:05
bende 2007 de ehliyeti aldım ondan öncede kullanıyordum hatta flört ederken kocişin arabasını bağlattım ehliyetsizdim mahkemeye bile çıktım :)

şimdi aktif sürücüyüm oğlusumla geziyoruz işe araba ile gidip geliyorum valla ben çok zevk alıyorum müziği aç bas gaza kızım bas :)

zemus
13-05-11, 19:05
neleroluyorhayatta
ben de kavşaklarda dönüş yapamıyordum en son,yani bundan 1 ay önce aldım eğitimimi kursun hemen bitiminde..
o zaman hatam kavşaklarda durup kalkmakta zorlanıyordum ve dönüşlerde direksiyonu kullanamıyordum:KK43: şimdi nasılım kimbilir:KK23:
ben dönüşleri falan yapıyorum aslında benim sorunum biraz pratik yapmam ve cesaretim yok .. aslında biliyorum araba kullanmak öle hop diye olacak bişi dğeil süre süre tecrübe kazanıcaz ben öğrendim tamamdır diye bişi kabul etmez sanırım araba sürmek her sürdüğünde yeni bir tecrübe kazanılır..hocam az daha çalış gir trafiğe dedi o ışığı görmese demezdi heralde.eşime göre geç bile kaldım trafiğe çıkmakta
her işten geldiğinde arabanın tekerini bile kıpırdatmamışın diye eleştiriyo beni al çık arabayı diyo
tabi ben cesaret edemiyorum hem ehiyette yok ..
tek başıma bana bakan arabamı alıp gtürecekmiyim diye düşünmekten kall geldi..
geçen çarşıda bi teyze gördüm 55 yaşlarında üzerinde şalvar,altında kocaman münübüs çıktı dükkandan bindi arabasına uçarak gitti resmen bende ağzımı açtım baktım kaldım arkasında..:KK17:

zemus
benimminikelam
evet canım şimdi başvurdum u kursa..yarın başlıyayım dedim ehliyet sınavı varmış.hafta içi artıdan hafta sonu da istedim toplamda 12 saat kurs alacağım 19 mayıs tatil..hafta içi 17 den 18 30 a kadar en yoğun trafik..ama napayım yapacağım artık..pazartesi başlıyorum kızlar inşallah yapacağım bu işi.
peki ücreti nekadar canım .. aslında bende istiyorum özel hoca ama çoğu kişi burda iyi hoca bulamassın ehliyet kursundaki gibi tur attırır getirirler diyor yani boşa verirsin paranı ama bilmiyorum kafam karıştı..:KK37:

hanne
araba sürme eşle babayla falan öğrenilmez ben bunu öğrendim babamla çıktım güya çalışacağız bütün hevesimi kırdı ben de vitese bakıyomuşum falan sanki sanırsın analarının karnında öğrenmişler bu işi:KK19: daha da cesaretim yok valla sen en iyisi özel ders al bidaha da eşinle çıkma

leyla_81
ben ehliyeti aldığım gibi trafiğe çıktım valla ama bende korku yoktu çok hevesliydim Allaha şükür 6 yıldır araç kullanıyorum tek kazam bile yok.bence eşten dosttan araba kullanmayı öğrenmeyin çünkü çabuk sinirleniyolar ve insanın hevesini kırıyolar kendine olan güvenini sarsıyolar. özel ders alın derim.
bide ara sokaklarda araç kullanmak otobanda kullanmaktan daha zordur.

melahatt
arkadaşlar benim yarın direksiyon sınavım var ve paniğim. aslında kötü kullanmıyorum ama arabayı ilk kaldırırken heyecanlanıyorm ve şimdi her şeyi birbirine karıştırdım.aranızda bilenler bana yardımcı olabilir mi acaba? şimdi ilk önce:
1- koltuk ayarlanır
2- aynalar ayaralanır
3- kemer takılır
4- vites boşta mı diye bakılır.
5- sınavda vites boşta ve el freni çekik bırakılıyormuş.ama yine de vites boşta mı diye kontrol edilecek.değilse debriyaja basılıp boşa alınacak.
6- marşa basıp araba çalıştırılacak.
7-burayı karıştırıyorum. ayak debriyaj ve frende el freni indirilecek. daha sonra mı vites 1 e alınacak yoksa araba çalışır çalışmaz mı??*
8- sonra debriyaj-fren, yavaş yavaş kavramamya al, frenden çek gaza bas,sonra yavaşça debriyajdan çek.

ecm
13-05-11, 20:05
melahatt
arkadaşlar benim yarın direksiyon sınavım var ve paniğim. aslında kötü kullanmıyorum ama arabayı ilk kaldırırken heyecanlanıyorm ve şimdi her şeyi birbirine karıştırdım.aranızda bilenler bana yardımcı olabilir mi acaba? şimdi ilk önce:
1- koltuk ayarlanır
2- aynalar ayaralanır
3- kemer takılır
5- sınavda vites boşta ve el freni çekik bırakılıyormuş.ama yine de vites boşta mı diye kontrol edilecek.değilse debriyaja basılıp boşa alınacak.
7-burayı karıştırıyorum. ayak debriyaj ve frende el freni indirilecek. daha sonra mı vites 1 e alınacak yoksa araba çalışır çalışmaz mı??*
8- sonra debriyaj-fren, yavaş yavaş kavramamya al, frenden çek gaza bas,sonra yavaşça debriyajdan çek.
ayy ne kadar karışık iş ya kolay gibi görünsede birçok işi bir arada yapıyosun zor olmalı ben hiç bilmiorum araba kullanmayı :KK53:

melahatt
13-05-11, 20:05
ecm
ayy ne kadar karışık iş ya kolay gibi görünsede birçok işi bir arada yapıyosun zor olmalı ben hiç bilmiorum araba kullanmayı :KK53:
ben biraz karışık anlattım canım. yaparken bu kadar karışık değil.

dokuzcanlikedi
13-05-11, 21:05
Kizlar sizlerin hic bir sucu yok bu konuda, tamamen ehliyet kursu ve sizi egiten ile ilgili bir durum.

Gecen yil esimin israri ile kursa gittim ama en buyuk hatayi ilk dersi esimden almakla yaptim!!! trafige kapali bir alana gittik burda oyle ara sokaklarda market otoparklarinda ders verim filan olmaz cezayi yersiniz (bu arada almanyada yasiyorum) trafikteki kurallar gecerli orda da tabelalar filan var... 1saat icin 15euro verdik ama inanin esimin ilk 15dk anlatimlari bitmedi soyle olucak boyle olucak ben hareket etmek giderken ogrenmek istiyordum cunki bir yandan kursta teori derslerine gidiyordum ve egitmenin soyledigine gore cok hizli ogreniyor ve hafizamda iyi tutuyordum tek istedigim pratige cevirmekti yanii... Benim cinler tepeme cikmaya baslamisti yavas yavas baktim 20dk olmus calistirdim arabayi yavasca gazdan cektim ayagimi :KK70: esim biraz bozuldu ama teori dersimi zaten ogretmenden alirken esimden de almak fenalik getirdi ayrica bir erkegin dogrusunu ogrenmektense yasalar ne gerektiriyorsa onu ogrenmek isterim her erkek baska bir seyler ogretmeye calisiyor ama her araba ayni sekilde calisiyor!!!

Teoriyi ve pratigi ilk sinavda verdim (burda malesef teori sinavindan %50 ilk sinavdan gecemiyorlar) ve ehliyetimi alir almaz esim arabanin anahtarini verdi yani daha kursun kapisindan cikar cikmaz :S daha yeniyim dedim, burda araba kullanmayi bilmeyene ehliyet vermezler dedi :KK70: 1yildir %90 araba bende ve ablamin soyledigi cok dogruymus araba acayip bir ozgurluk! mutluyken mutsuzken alisverise giderken hatta bazen sirf onunla muzigin sesini acip bagira bagira sarki soyleyerek gitmek bile ayri bir keyif :)

Ablam ehliyetini 2 kez arac kullanarak aldi ve uzun sure araba kullanamadi ilk trafige cikisinda kaza yapti dusunun nasil egitim veriliyor 2kere araba kullanmakla ogrenilir mi! abim 20kusur yildir araba kullaniyor gecen yil ingiltereye yerlesti ama orda 2 kez sinavda kalmis ehliyetini yenileyemiyor ve hem kizgin hem saskin :KK70: istanbulun hizli soforlerindendi :)))

Sizlerin hic bir hatasi yok, yok kadinlar iyi kullanamiyor yok park edemiyor... Turkiye de daha trafige cikacak durumda degilken veriyorlar ehliyeti suclu kurslar ve egitmenler asla siz degilsiniz!

Sakin korkmayin ve mutlaka ehliyet alin bu gun degilse bile bir gun isinize mutlaka yarayacaktir.

benimminikelam
14-05-11, 07:05
zemus
peki ücreti nekadar canım .. aslında bende istiyorum özel hoca ama çoğu kişi burda iyi hoca bulamassın ehliyet kursundaki gibi tur attırır getirirler diyor yani boşa verirsin paranı ama bilmiyorum kafam karıştı..:KK37:
canım ben ehliyet kursuyla anlaştım.hafta içi ve hafta sonu programları ayrıymışönümüzdeki hafta 19 mayıs tatil olduğundan sadece önümüzdeki hatfa programı hafta içi 4 gün yani 8 saat...bende düşündüm bana az geldi.hafta sonu içinde ayrı programları avrmış birde haftasonu için anlaştım iki gün toplamda 4 saat olmuş oldu yani 12 saat..saat dememe de bakmayın bir ders saatinin anlamı 45 dakika demek:) bütün bunların hepsi indirmde yaptılar 300 olmuş oldu..
açıkçası daha da öğrenemediğimi hissedersem gene bir hafata sonu ile daha anlaşacağım...başka çarem yok öğrenene kadar..

NaF
14-05-11, 13:05
Koca' dan Hoca olmaz. En güzeli sürücü kursunda eğitim alın daha sonra yavaş yavaş trafiğe çıkın :97:

neleroluyorhayatta
14-05-11, 15:05
neyse ki geçtim direksiyon sınavını,sıra pratik yapmakta:KK49:

mybaby34
14-05-11, 18:05
bende çok ıstıyorum araba kullanmayıııı.....

sürmelim
14-05-11, 18:05
kızlar merhaba,hani demiştimya p.tesi özel derse başlıyorum diye,salı sabahı yataktan öyle bir uyandımki boğazlarım ağrıyor,hiçbiryerim tutmuyor,o gun bugun iğnelerle ayaktayım:KK59:
pazartesi yeniden başlıyorum inşallah,ilk akşam çok güzel geçti,otobana çıktım,ara sokaklardan geçtim,hatta annemi evimizden alıp kendi evine bıraktım ta sitenin içine kadar:KK74:sonrada evimin önüne arabamı parkettim ve hocayla ayrıldık.esımde evde oglumu bakıyodu benı onlar karsıladı evde,hersey cok guzeldı fakat sabahı kotu oldu ıste:26:ha bide sabah akşam iğnelerım vardı hastahane evımızın yakınında oraya bıaksam kendım gıttım esımde yanımdaydı,iğnemı vurundum geldım,görüyosunuz dımı ıcımdekı araba askını hasta hasta dıreksıyon basındaydım...:KK53:

kbra90
14-05-11, 21:05
melahatt
1- koltuk ayarlanır
2- aynalar ayaralanır
3- kemer takılır
7-burayı karıştırıyorum. ayak debriyaj ve frende el freni indirilecek. daha sonra mı vites 1 e alınacak yoksa araba çalışır çalışmaz mı??*8- sonra debriyaj-fren, yavaş yavaş kavramamya al, frenden çek gaza bas,sonra yavaşça debriyajdan çek.
çok da önemli değil o ister önce el frenini indir,sonra vitesi 1e al ister el frenini en son indir.herkesin tarzı farklı oluyo araba kullanırken.bana ehliyet alcağım zaman hoca en son el frenini indiriyosun demişti,daha garanti olsun diye galiba ama annem de önce el frenini indirir sonra vitesi 1e alır mesela.ben en son el frenini indiriyorum öle alıştım:97:

benimminikelam
15-05-11, 05:05
sürmelim
kızlar merhaba,hani demiştimya p.tesi özel derse başlıyorum diye,salı sabahı yataktan öyle bir uyandımki boğazlarım ağrıyor,hiçbiryerim tutmuyor,o gun bugun iğnelerle ayaktayım:KK59:
pazartesi yeniden başlıyorum inşallah,ilk akşam çok güzel geçti,otobana çıktım,ara sokaklardan geçtim,hatta annemi evimizden alıp kendi evine bıraktım ta sitenin içine kadar:KK74:sonrada evimin önüne arabamı parkettim ve hocayla ayrıldık.esımde evde oglumu bakıyodu benı onlar karsıladı evde,hersey cok guzeldı fakat sabahı kotu oldu ıste:26:ha bide sabah akşam iğnelerım vardı hastahane evımızın yakınında oraya bıaksam kendım gıttım esımde yanımdaydı,iğnemı vurundum geldım,görüyosunuz dımı ıcımdekı araba askını hasta hasta dıreksıyon basındaydım...:KK53:
geçmiş olsun allah acilen şifa versin.
engeller hep olacak ama yılmak yok:)
dün bende adana yı bilenler bilir menderes taraflarında kullandım şehir trafiğine gelene kadar eşimle:) direksiyonu bana verdi yokuş aşağı inerken bizimki bir panikle frene bas dedi.bende sen dedim hiç ağzını açma ne yaparsam yapayım lüften ağzını açma dedim:) nasıl olduysa tuttu kendini.ama onun konuşmaması bile bana moral oldu çok rahat kullandım..tabi o civarda dur kalk bir trafik yoktu..yani ben şu dur kalklı trafiğe girmek istiyorum bakalım..benimde yarın başlıyor kursum..
dileğim 12 saat kursun ardından okuluma gidip gelebilecek duruma gelmiş olmak..okula artık arabayla gidiyim geleyim istiyorum çok hemde çok.

helinim08
15-05-11, 06:05
canım ,
benim eşim de tam tersi kafana vura vura öğretecem diyor ama bende tık yok :KK53: ve çalıştırırken de oldukça sakin ve sabırlı :))
kardeşim özel direksiyon dersi almıştı baya baya kullanmaya başlamıştı sonra yengemin vefatı kardeşimin orada kalması sebebiyle pratiği zayıflamıştı ama bu yaz yine geçti direksiyonun başına :) açık konuşmak gerekirse ilk bindiğimde çaktırmadım ama epey tedirgin olmuştum hele bir de sağdan soldan gelen arabaları gördükçe içim bir hoş oluyordu ama zamanla kardeşimin kullanmasına da alıştım :)) ama arabada babam varsa kardeşim de ben de geriliyorduk .
birinci kural en azından ustalaşana kadar yanına pıt pıtlanacak birini alma kendine güvenen seni tedirgin etmeyen biriyle çalış
ikinci kural araba kullanma işi kesinlikle bol pratiğe dayanıyor sakın pes etme
üçüncü kural eğer yine sıkıntı yaşıyorsan özel hoca tut
dördüncü kural bir gün bir yerde buluşursak beni de gezdir :)))

benimminikelam
helinim08
canım ,
benim eşim de tam tersi kafana vura vura öğretecem diyor ama bende tık yok :KK53: ve çalıştırırken de oldukça sakin ve sabırlı :))
kardeşim özel direksiyon dersi almıştı baya baya kullanmaya başlamıştı sonra yengemin vefatı kardeşimin orada kalması sebebiyle pratiği zayıflamıştı ama bu yaz yine geçti direksiyonun başına :) açık konuşmak gerekirse ilk bindiğimde çaktırmadım ama epey tedirgin olmuştum hele bir de sağdan soldan gelen arabaları gördükçe içim bir hoş oluyordu ama zamanla kardeşimin kullanmasına da alıştım :)) ama arabada babam varsa kardeşim de ben de geriliyorduk .
birinci kural en azından ustalaşana kadar yanına pıt pıtlanacak birini alma kendine güvenen seni tedirgin etmeyen biriyle çalış
ikinci kural araba kullanma işi kesinlikle bol pratiğe dayanıyor sakın pes etme
üçüncü kural eğer yine sıkıntı yaşıyorsan özel hoca tut
dördüncü kural bir gün bir yerde buluşursak beni de gezdir :)))
canıım:)
bende zaten baktım bu eş tayfasıyla olmuyormuş bu iş kadınlar kulübündeki tüm kadınlar diyorsa bildikleri vardır elbet dedim:):KK52::KK52:
gittim kursa yazıldım..pazartesi başlıyorum hafta içi 4 birde hafta sonu 2 gün toplamda 6 gün 12 saat:)
sonrasında da bırakmayacağım trafiği altüst etsemde:) çekecekler artık beni:)
inşallah bir gün bir yerde olur canım dünya küçük derler:KK66: ya da tesadüfe bırakmayıp plan yapıveririz ne olacak:):KK64:

hlycn
Bnm kocamda araba almadn once tabi senee surersin diodu.arabayi aldik kiymetlisi oldu.vermioo versede burnumdan gtrio soyle yap bole yap surekli direksiyonda elii.herseferinde bu mevzuuu acilinca direk degisen ers bi adam oluo.bnde ugrasmmaak icin susuorumm.b ogrenince arabayi elinden alcm die korkuo swnrimm.ne aptal bi dsunce bencilcr:93:

benimminikelam
15-05-11, 10:05
hlycn
Bnm kocamda araba almadn once tabi senee surersin diodu.arabayi aldik kiymetlisi oldu.vermioo versede burnumdan gtrio soyle yap bole yap surekli direksiyonda elii.herseferinde bu mevzuuu acilinca direk degisen ers bi adam oluo.bnde ugrasmmaak icin susuorumm.b ogrenince arabayi elinden alcm die korkuo swnrimm.ne aptal bi dsunce bencilcr:93:
aynı durum bizde de mevcut :) diyor ki bana öğren araba al senin olsun..ama içinden öyle düşünmediğine eminiim.bugün yine çalıştık kabasakal taraflarından mavi bulvara kadar getirdim arabayı..trafiğe bile karıştım..ama heyecan yaptım eşimde sağolsun iyice körükledi..müdahale etmeye kalkıştı direksiyona felan çıldırttı beni..sonra baktık göstergelerde değişik ışıklar yanıyor..anlamına baktık motor ve egzoz arıza yapmış anlamı bu..nasıl canı sıkıldı..yani senin durum..hem bana diyor öğren sen al daha şimdiden bu tip bir duruma da gelemiyor...
bende söylendim artık bana araba alalım madem böyle olacak diye..bişey demiyor...neyse bir başlıyayım yarın kursa bunaldım eşimle çalışmaktan..:KK3:

eksikklavye
15-05-11, 11:05
Evet araba kullanmak çok zor ...

Çünkü trafikte tek başına değilsiniz ,bilen bilmeyen, magandasından ,trafıkte kadın görmek istemeyen yobazından

baba arabasıyla hava atan züppesine kadar hepsiyle mücadele içinde bulabılıyorsunuz kendinizi

sadece arabaya deh diyip gitmekle bitmiyor bu iş ,aynı anda size yolda önünüze birden direksiyon

kırabilecek ve zevk için sol şeritte sıkıştırmak isteyecek erkekleride hesaba katın.

şevkinizi kırmak istemem ama eşlerinize sorun yalansa ,yalan desinler

eksikklavye
15-05-11, 11:05
unutmadan yolda karsıdan karsıya gecen erkek yayalar bile

kadın olduğunuzu görünce resmen yoldan sek sek yaparak gecebılıyor

yolun kenarında yürüyen üç beş tanesi iyice yola yayılıyor

Tabi ben hepsini hoplatıyorum yoldan ama insan sinir oluyor

inadına silme gecerim hızla popolarının yanından

kazara vursan zaten sakat olan beyınlerıne birde kalça çıkıklığı eşlik edecek :KK1:

seLis
15-05-11, 12:05
kizlar benimde sorunuma bir care lutfen yaa

simdi ben 2002 yilinda Turkiyede aldim ehliyetimi cok guzel araba kullaniyordum arkadasimin arabasi vardi bol bol pratik yaparak elimi alirtirmistim 1 sene kadar sonra evlendim yurtdisina geldim ehliyet degistirme falandi filandi derken yollarida bilmiyordum tabi aradan yillar gecti kullanmadim sonra esimle kullandim birkac kere ee tabi arada gecen zamanda baya gerilemisim normal kullaniyorum ama bazi hatalarim var ve yavas gidiyorum diye esim senin tekrardan ders alman lazim dedi...bende surucu kursundan 3 saat ders aldim 2009 da yani 7 sene sonra ama o arada hamileydim 4 aylik tansiyonum falan dusuyordu vazgectim....ama ilk dersten sonrasinda iyi kullandigimi soylemisti egitmen...simdi yeniden kullanmak istiyorum sizce kac saat ders almam uygundur????:44::44: