Araba kullanmak bu kadar mı zordur?

KibritciKiz
8-06-11, 07:06
puccaandgaru
sevgili ablalarım kardeşlerim arkadaşlarım =D nooooolur acemiyken size rahat geliyo diye sol şeridi kapatmayın =) en az 70 80le gidilen bi yolda 50yle gitmek kazaya sebebiyet vermektir... bide anlık paniklerde arabayı başka şeritlere kırmayın bi anda lütfen... yoksa ben acemi birini farkettiğimde korna bile çalmam panik yapmasın diye hatta hatunlara özellikle yer veririmki bekleyip durmasınlar
hatunlaramı????? bu erkeksi bir cümle????

SHLOVE
8-06-11, 08:06
badezuzum
hatunlaramı????? bu erkeksi bir cümle????
Canım bende " bayan, kız, kadın vs " demekden pek hoşlanmıyorum hitap tarzıyla alakalı sanırım bende hatunlar diyorum ve bayanım belirtmek istedim :)

Konuya gelirsek benimde 4 seneyi aşkın zamandır ehliyetim var fakat araba almak şimdiye nasip oldu ve onca yıl geçince tabi direksiyona geçmedim şimdi babam diyo ki derse vereceğin parayla kendine bişeyler alırsın ben sana öğretirim ( babam uluslararası tır şöförüdür ) şimdi babam tüm iyi niyetiyle bunu derken inadına yapar gibi ders alsam hoş olmayacak bi yandan işin öğretmeninden öğrenmek tabiki daha iyi ay arada kaldım kızlar :)

48ve58
8-06-11, 12:06
bizimki de düz vites :KK55: düze alışan otomatiği hayli sürer herhalde, olur da düz kullanmak zorunda kalırsa napıcak otomatiğe alışanlar:KK52: otomatiğin de rahatlığı başka tabi :KK51:

DatluCadu
8-06-11, 13:06
yaklaşık 6 aydır sürekli kullanıyorum. 2001 sensinde aldım ehliyetimi ama hiç kullanmadım. 8 sene sonra yavaş yavaş geçtim başına . küçük bi kaza atlattım. tamamen uzaklaştım. ama sonrasında yavaş yavaş tekrardan başladım. önce eşimden gizli bi kaç tur attım. bir arkadaşımın desteğiyle 20 dklik bi yola çıktım. baktım kullanıyom sorun yok . ilerlettim. kızımı bakıcısına götürüp getimeye başladım. sakin bir yoldu. bu yolda devam ettim sürekli ve direksiyon hakimiyetimi kazandım. sonra park sorunumu hallettim. şimdi çok daha rahat sürüyorum. tek başıma ile gidip gelebiliyom. bi kaç korktuğum yol vardı onlarıda hallettim. tek sorun hala o kaza yaptığım caddeye giremiyom. :KK50:

ayynill
8-06-11, 17:06
araba kullanmak hiç de zor değil canım. Ehliyet aldıktan 5 sene sonra kullanmaya başladım. 2 yıldır da kullanıyorum.Ama sakın baban veya eşinin sana öğretmesini bekleme. Hevesini ve cesaretini kırmaktan başka bir işe yaramaz. Şehir içi kursları çok faydalı oluyor. 10 saat yeter de artar bile

benimminikelam
8-06-11, 18:06
evet arkadaşlar desteğiniz ve fikirlerinizle bu işte baya yol aldım çok şükür:) çook teşekkürler yorum yapan herkese..:KK71::KK71::KK71:
artık kendimi geliştirme ustalaşma yolunda ilerleyeyim:) park olayı birz beni korkutuyor şu anda...birde bu şerit değiştirme olayı...:KK49:

razuat
8-06-11, 18:06
benimminikelam
evet arkadaşlar desteğiniz ve fikirlerinizle bu işte baya yol aldım çok şükür:) çook teşekkürler yorum yapan herkese..:KK71::KK71::KK71:
artık kendimi geliştirme ustalaşma yolunda ilerleyeyim:) park olayı birz beni korkutuyor şu anda...birde bu şerit değiştirme olayı...:KK49:
aslında çok zevkli araba kullanmak öğrendikçe daha fazla zevk almaya başlıyo insan....park benimde en büyük sorunum kaldırıma sıfır parktmek istiyorum mesela olmuyo....ama asıl kendime kızıdığım konu şu; o kadar zamandır tek çıkıyom yola ama bazen el frenini indirmeyi unutuom araba stop ediyo bakıom el freni..hala böyle şaçma hatalar yapmam moralim bozuyo..bi de önceleri arabayı düz parkeder geri geri çıkardım son bi haftadır direk çıkabileceğim şekilde parkediyorum...biraz uğraştırıyo ama çıkarken kolay oluyo..

zemus
8-06-11, 20:06
araba kullanmak için can atıyorum arabaları hastalık derecesinde seviyorum ama bu endişelerim kendime olan güven eksikliği yüzünden arabayı kullanırken özellikle trafikte soğumaya başlıorum şurda durupta inim falan kendi içimden geçiriyorum ama ertesi gün eşimle araba kullanma zamanını iple çekiyorum ah ah bii relax olup zevk ala ala müzk dinlerken bi yandan kolumu camdan çıkarcammıki acep.
her gece yarın sabahın köründe arabayı tek başıma alıp sürücem diyorum sabah olunca perdenin ardından arabaya bakıyorum sadece hayal çok ama icrata geçiremiyorum ya bi türlü..:KK37:

GaydiriGubbakCemile
9-06-11, 07:06
kızlar bende ehliyet kursuna gidiyorum.. benim sevgilim göstermişti ilk araba kullanmasını bana valla gayet te güzel anlatmıştı.. :KK1: inşallah bende kalkarım bu işin altından :KK4:

zemus
9-06-11, 08:06
siyah_inci
kızlar bende ehliyet kursuna gidiyorum.. benim sevgilim göstermişti ilk araba kullanmasını bana valla gayet te güzel anlatmıştı.. :KK1: inşallah bende kalkarım bu işin altından :KK4:
yazılı sınav ve direksiyon sınavından hiiç korkma inan hiç bişisi yok.
asıl iş ehliye aldıktan sonra trafiğe çıkmak ve aynı zamanda sakince arabaya hükmetmek mesele
eğer cesretin varsa bunu kaybetmeden ehliyeti kapar kapmaz atla arabaya
bende geçen ay aldım ehliyeti arabamda var ,arabayla ilgisi sorunum pek yok ama trafikte ve arabanın her girdiği yerde kullanırken heyecan yapmıyorum ama sakinde olamıyorum.
tek başıma hiç çıkmadım tek başıma bi çıksam eminim zamanla aşıcam ama özgüven eksikliğim var azcık:KK57:

MduyguM
9-06-11, 08:06
çok zevkli bence, zor da değil belki kişiden kişiye öğrenme süreci değişebilir, bol pratikle çok rahat trafiğe çıkabilirsin canım dert etme

fecstasy
9-06-11, 11:06
kızlar ben 6-7 yıl önce ehliyetimialmıştım ve alıralmaz babamın da cesaret vermesiyle kullanmaya başlamıştım; hem de kartal kullanıyordum! birgün Bursa'da Buski civarında keskin bir kavşak vardır orda frene basınca arabayı kaydırdım ve sonra direksiyona geçemez oldumresmen kabusum oldu ama eşimle tanışınca yeniden cesaretlendim farkettim ki ben araba kullanmak namına birşey bilmiyomuşum... Allah'a emanet yani.
o araba kullanırken devamlı bana da anlatırdı; yanlış kullanırsam ne olacağını gösterirdi; viraja hızlı girince n'olur; virajda fren yapınca n'olur; bayır aşağı nasıl gitmek lazım hepsini teknikleriyle beraber anlattı; ikimiz de mühendis olduğumuzdan zevkli bir süreç oldu tabi;
özetle babam bana çok cesaret vermişti ama düzgün kullanmayı eşim sayesinde öğrendim;
başlarda çok bildiğim yollarda pratik yaptık sonra şehiriçi şehirdışı her fırsatta bana kullandırdı ve ben de alıştım

sürmelim
9-06-11, 13:06
siyah_inci
evet canım sevgiliyken çok güzel anlatıyolar:KK53::KK53:benimkide öyleydi...:KK66::KK66:

sürmelim
ya arabamız hala abimde ve seçim sonuna kadar onda olucak Allahtan bikac gun kaldı:)valla bi gelsin hemen geçicem direksiyon başına alcam kaçcam vallaaaa:KK53::KK53:tabi özel derslerede devam innnşallahhh.ya çok istiyorum,istek var cesaret var ama araba yokk:KK19:

sürmelim
EzgiTanem
Ben otomatik aldım cnm..
çok rahat kullanımı,vites değiştirme istop etme gibi sorunlar yok..
kesinliklee..süper birşey geçende bi arkadaşın manuel vitesli arabasında deneyeyim dedim çok uzak geldi bana ve ilk anda stop ettim:KK53:e 3 sene oldu en son kursta binmiştim manuel vitesli arabaya.alıştım şimdi bizim otamatik vitesli arabaya onda çalışmaya başladım ohhh ne rahat dünyada rahatlık varmış,ah bide bi gelsede arabamız tekrar devam etsemm..

setenayay74
9-06-11, 15:06
erkekler genelde daha çocuk yaşlarda öğrenmeye başlıyorlar ve çok tecrübeli oluyorlar. ama bayanlar belli bir yaştan sonra öğrenmeye başlıyorlar. benim ağbim 30senedir araba kullanıyır bende aynı seriliği ve aynı pratiliği bekliyor sonrada kavga çıkıyor. bence kurs bu işi çözer. ufak tefek çarpmadan öğrenilmez

benimminikelam
9-06-11, 15:06
fecstasy
kızlar ben 6-7 yıl önce ehliyetimialmıştım ve alıralmaz babamın da cesaret vermesiyle kullanmaya başlamıştım; hem de kartal kullanıyordum! birgün Bursa'da Buski civarında keskin bir kavşak vardır orda frene basınca arabayı kaydırdım ve sonra direksiyona geçemez oldumresmen kabusum oldu ama eşimle tanışınca yeniden cesaretlendim farkettim ki ben araba kullanmak namına birşey bilmiyomuşum... Allah'a emanet yani.
o araba kullanırken devamlı bana da anlatırdı; yanlış kullanırsam ne olacağını gösterirdi; viraja hızlı girince n'olur; virajda fren yapınca n'olur; bayır aşağı nasıl gitmek lazım hepsini teknikleriyle beraber anlattı; ikimiz de mühendis olduğumuzdan zevkli bir süreç oldu tabi;
özetle babam bana çok cesaret vermişti ama düzgün kullanmayı eşim sayesinde öğrendim;
başlarda çok bildiğim yollarda pratik yaptık sonra şehiriçi şehirdışı her fırsatta bana kullandırdı ve ben de alıştım

canım teknikleri bizimle de paylaşır mısın? öğreniriz senden bişeyler hem?.)

fecstasy
9-06-11, 17:06
benimminikelam
canım teknikleri bizimle de paylaşır mısın? öğreniriz senden bişeyler hem?.)
canım usta değilim ama naçizane birkaç şey söyleyebilirim ki onları bildiğinde kendine güvenin geliyor.
ben manuel vites kullanıyorum; eski işyerimde otomatik varı zevk almadım;
manuel vitesli bir arabada ilk anlaman gereken debriyajın kavrama noktasıdır.

**düz bir zeminde debriyajı yavaşça çekmeye başladığında araba bir noktada hareket etmeye başlar; işte bu nokta debriyajın kavrama noktasıdır; yokuşlarda falan geri kaçırmamak için çabukça bu noktaya çekersin araba öylece kalır geri kaçmaz; sonra hafifçe gaz veriyosun zaten :KK9:

**ben yarı spin attığımda virajda frene basmıştım asla deneme!!
viraja yaklaştığında frene bas; vitesini düşür ve düşük vitesle viraja gir. çok yaklaşmadan basma ama trafikte arkandakiler açısından sıkıntı olur.
ben eskiden virajda debriyaj fren yapıp vites falan değiştiriyordum araba savruluyordu o zaman;
vitesini önceden düşüp düşük vitesle devam edersen lastiklere hala kuvvet gittiği için savrulmaz.

**başka bir tüyo da şu olabilir: sağ sol aynalar nesneleri dikiz aynandan daha uzakmış gibi gösterir; o yüzden atıyorum sol şeride geçceksen sol aynana baktıktan sonra bir de dikizden kolaçan edebilirsin ikisi farklı mesafeler gösteriyor zaten

**yan şeridindeki araç çok yakınındaysa aynandan görünmez o yüzden şerit değiştirirken bi de başını hafif çevirip bakabilirsin

**dönel kavşaklara girerken de acemilikte ayak hep debriyajda unutulur; virajdaki gibi hızını düşür; vitesini düşür ve kavşaya gir

**yokuş yukarı giderken hemen vites yükseltirsen araç bayılıp stop edebilir; atıyorum 2deysen ve araba kesiliyorsa hemen 1e at kendine gelsin

**yokuş aşağı boşta inip sık sık fren yapmak yerine vitesini düşürüp motor freni yaparak inebilirsin. aynı şekilde kırmızı ışığa doğru giderken de ayağını frende tutmak yerine vitesini düşürürsen motor boğulacağından otomatikman yavaşlayacaktır; frenlerini daha az yıpratırsın

çok detay olduysa kusura bakma aklıma ne geldiyse yazdım kardeşime de anlatıyorum da bu aralar aklımda zaten hep :KK64:

EzgiTanem
9-06-11, 19:06
bi kaç gündür istanbul trafiğine iyden iye çıkıyorum..
ilk başlarda ne kadar korkuyodum,boşa aldım arabayı satayımda gitsin diyodum,
kullanmann zevkine varınca inesi gelmiyor insanın,
problem özgüven eksikliğiymiş,
o halloldumu gerisi çok kolay..
hatta bugün şu kanaata vardım,keşke çok daha önce araba kullanma işini halletseydim,
bu zevki daha önce yaşasaydım...
bi bayana en çok yakışan şeylerden biri araba sürmek,
trafikte kaba erkekleri görmektense,narin bayanları görmek çok daha güzel:KK71::KK71:

zemus
9-06-11, 20:06
fecstasy
canım usta değilim ama naçizane birkaç şey söyleyebilirim ki onları bildiğinde kendine güvenin geliyor.
ben manuel vites kullanıyorum; eski işyerimde otomatik varı zevk almadım;
manuel vitesli bir arabada ilk anlaman gereken debriyajın kavrama noktasıdır.

**düz bir zeminde debriyajı yavaşça çekmeye başladığında araba bir noktada hareket etmeye başlar; işte bu nokta debriyajın kavrama noktasıdır; yokuşlarda falan geri kaçırmamak için çabukça bu noktaya çekersin araba öylece kalır geri kaçmaz; sonra hafifçe gaz veriyosun zaten :KK9:

**ben yarı spin attığımda virajda frene basmıştım asla deneme!!
viraja yaklaştığında frene bas; vitesini düşür ve düşük vitesle viraja gir. çok yaklaşmadan basma ama trafikte arkandakiler açısından sıkıntı olur.
ben eskiden virajda debriyaj fren yapıp vites falan değiştiriyordum araba savruluyordu o zaman;
vitesini önceden düşüp düşük vitesle devam edersen lastiklere hala kuvvet gittiği için savrulmaz.

**başka bir tüyo da şu olabilir: sağ sol aynalar nesneleri dikiz aynandan daha uzakmış gibi gösterir; o yüzden atıyorum sol şeride geçceksen sol aynana baktıktan sonra bir de dikizden kolaçan edebilirsin ikisi farklı mesafeler gösteriyor zaten

**yan şeridindeki araç çok yakınındaysa aynandan görünmez o yüzden şerit değiştirirken bi de başını hafif çevirip bakabilirsin

**dönel kavşaklara girerken de acemilikte ayak hep debriyajda unutulur; virajdaki gibi hızını düşür; vitesini düşür ve kavşaya gir

**yokuş yukarı giderken hemen vites yükseltirsen araç bayılıp stop edebilir; atıyorum 2deysen ve araba kesiliyorsa hemen 1e at kendine gelsin

**yokuş aşağı boşta inip sık sık fren yapmak yerine vitesini düşürüp motor freni yaparak inebilirsin. aynı şekilde kırmızı ışığa doğru giderken de ayağını frende tutmak yerine vitesini düşürürsen motor boğulacağından otomatikman yavaşlayacaktır; frenlerini daha az yıpratırsın

çok detay olduysa kusura bakma aklıma ne geldiyse yazdım kardeşime de anlatıyorum da bu aralar aklımda zaten hep :KK64:
püf noktaları için çok teşekkürler.gerçekten çok yararlı hepsi..:KK71:

birde tek başına trafiğe çıkma cesareti için püf noktası virsen fena olmaz:KK53:

KaRaLaHaNa
9-06-11, 20:06
ahh ahh ilk zmanlarım geldi aklıma.
az ağlamadım az dövünmedim.
şimdi oldumu oldu...
hemde arabasına bindiğim bir çok erkketen daha güzel oldu.
ama tabi benim özgüven eksikliğim ve güvensizliğim her daim dibimde olduğu için hala idare eder diyebiliyorum.
kolay değil hemde hiç değil.
ama bir zamn sonra yaptıkça oluyor,bırakırsan kayboluyor.
Allah hepinizin yardımcısı olsun:KK24:

asistan27
10-06-11, 07:06
dün yine karayoluna çıktım tabi eşimle beraber bide arabaya otogaz aldım ordan otobana girdim ama otoban bence daha zor hızlı kullanmak gerekiyor 5.vitese kadar çıktım 4.viteste kullanmıştım ama 5 ne bilim korktum 80-100 yaptım, eşim otobandaysan hızlı kullanacaksın dedi gaza basmaktan sanki ayağım uyuştu gibi oldu hissetmez oldum eşimede söyledim oda ayağı birçek geri bas kendine gelsin ayağın dedi tabi ben yapamadım korkudan, otobanda özellikle çok stres yüklendim hoşuma gitmedi sanki :44:

fecstasy
5. ya da 6. vitese atabilmek bir dönüm noktası bence :) ben de ilk 5'e attığımda çok heyecanlanmıştım :) ama arabanın frene bastığında yavaşlayacağını bilmek yeter. birkaç kere deneyip güvenin yerine gelebilir. 5te giderken bas frene yavaşla yavaşla ve vites düş; direkt 3'e düşersen motor da fren yapacağından gayet normal bir hıza inmiş olursun zaten.
trafik cidden acayip; erkekler hödük; dün acıbademe giderken bir parti minibüsü kavşakta resmen önümde durdu; napıyosun sen diye seslendim adam öpücük atmaya başladı! sonra bastım başka yoldan gittim mecbur; deli dolu memleket!

zemus
asistan27
dün yine karayoluna çıktım tabi eşimle beraber bide arabaya otogaz aldım ordan otobana girdim ama otoban bence daha zor hızlı kullanmak gerekiyor 5.vitese kadar çıktım 4.viteste kullanmıştım ama 5 ne bilim korktum 80-100 yaptım, eşim otobandaysan hızlı kullanacaksın dedi gaza basmaktan sanki ayağım uyuştu gibi oldu hissetmez oldum eşimede söyledim oda ayağı birçek geri bas kendine gelsin ayağın dedi tabi ben yapamadım korkudan, otobanda özellikle çok stres yüklendim hoşuma gitmedi sanki :44:
bende otobanda 100km çıkmıştım hızlandıkça korktum hocam bas bas diyodu hala ürkmüştüm baya:KK52:

bunun sebebi ise acemi olmamız ve hala korkularımız olması öle olmasa otabanda herkes 50 km giderdi.birde hızlı giderken direksiyon hakimiyetini kaybetmiyorsan bu iyiye işaret..

zemus
10-06-11, 08:06
fecstasy
5. ya da 6. vitese atabilmek bir dönüm noktası bence :) ben de ilk 5'e attığımda çok heyecanlanmıştım :) ama arabanın frene bastığında yavaşlayacağını bilmek yeter. birkaç kere deneyip güvenin yerine gelebilir. 5te giderken bas frene yavaşla yavaşla ve vites düş; direkt 3'e düşersen motor da fren yapacağından gayet normal bir hıza inmiş olursun zaten.
trafik cidden acayip; erkekler hödük; dün acıbademe giderken bir parti minibüsü kavşakta resmen önümde durdu; napıyosun sen diye seslendim adam öpücük atmaya başladı! sonra bastım başka yoldan gittim mecbur; deli dolu memleket!
henüz hödüklerle karşılaşacak kadar trafik deneyimim yok ama koltuğun altına bide sopa bulundurmayı düşünüyorum :KK53:
---------------
kızlar ben hala tek başıma trafiğe çıkamadım eşim hazır olduğumu geç kaldığı söğlüyo ve tek çıkmassan hep yanına birini bulundurarak aylar geçirirsin diyo:KK36: ben ise ürküyorum özgüven eksikliğim var siz ne zaman tek başınıza çıkmaya başladınız.

fecstasy
10-06-11, 10:06
zemus
henüz hödüklerle karşılaşacak kadar trafik deneyimim yok ama koltuğun altına bide sopa bulundurmayı düşünüyorum :KK53:
---------------
kızlar ben hala tek başıma trafiğe çıkamadım eşim hazır olduğumu geç kaldığı söğlüyo ve tek çıkmassan hep yanına birini bulundurarak aylar geçirirsin diyo:KK36: ben ise ürküyorum özgüven eksikliğim var siz ne zaman tek başınıza çıkmaya başladınız.
ben spin atmadan önce ehlyieti alır almaz çıkıyordum deli cesareti; ama spinden sonra eşim hatalanınca işe arabayla gelmek zorunda kaldığım gün çktım; köy yolundan sakin sakin; akşam da trafik azalınca döndüm; sonra baktım oluyor hiç bırakmadım
kuaförüne doktoruna arkadaşlarına kendi başına gidersin büyük rahatalık gözünün karart bence

elif_sena
10-06-11, 12:06
sana tavsiyem arkadasim cevrende bos bi yerler varsa magzalarin parki, bos arazi gibi yerler oyle yerlere tek basina git .. esinle gidersen bile esin olmasin arabada
once dur kalk birinci vites ikinci vites 2,3 gun sur bi bastan bi basa sonra 3. vites 4. vites bos bi yerde ilk heycanini panigini atarsin sonra yavas yavas trafige cik .. yalniz yapamam dersen samimi bi arkadasini al yanina cunku insan esinin babasinin yaninda mutlakaki panik yapiyor .. ama kesinlikle trafige yalniz cikmani tavsiye ederim insanin kendine guveni geliyor .. inan yaparsin kesinlikle zor degil .. sadece kendine guven ..

birde sunu diyecegim turkiyedeki ehliyet kurslarina, seri bi sekilde kullandirip, trafige cikartmadan ehliyet veren insanlara zehir zikkim olsun aldiklari o paralar diyorum .. ehliyeti veriyorlar sonra bide gidip parayla ders veriyorlar nasil bi sistem bu nasil bi mantik bunlarin ki
kizlar cok sinirliyim bu konuda kusura bakmayin sizler para veriyorsunuz ehliyet sahibi olmak icin ehliyet cebinizde ama trafige cikamiyorsunuz tek sorumlusu ehliyet kursu bu durumda ..

bi bayan esinden babasindan abisinden araba kullanmayi ogrenmek zorundami ya nasil bi sacmalik bu ..

ben fransada yasiyorum burda en az 20 saat ders almak zorundasin halada olmazsa mecbur ders saatini yukseltiyorlar
gorumcem 4. sefer kaybetti ehliyet sinavini son kaybedisinde sadece stop cizgisini biraz gecip oyle durmus ama affetmiyorlar iyikide etmiyorlar
turkiyede trafige girmek resmen can pazarina girmek gibi birsey

asistan27
10-06-11, 13:06
zemus
bende otobanda 100km çıkmıştım hızlandıkça korktum hocam bas bas diyodu hala ürkmüştüm baya:KK52:

bunun sebebi ise acemi olmamız ve hala korkularımız olması öle olmasa otabanda herkes 50 km giderdi.birde hızlı giderken direksiyon hakimiyetini kaybetmiyorsan bu iyiye işaret..
ehliyetimi alalı şurda 1 ay oldumu bilmem yani daha yeniyim genede iyi kullanıyorum benim kanaatim ama nebilim otobanı sevmedim tamam rahat ama hızlı gidemem ben yaa acemiyim korkuyorum, direksiyon hakimiyetim var ama Allah muhafaza hızlı giderken hakimiyetimi kaybetsem fena olur ondanda ürkürüyorum.:26:

benimminikelam
10-06-11, 15:06
zemus

haklısın canım bana da geçenlerde arabadan çıkkıp el salladılar bişeyler hız yaptılar önümde...sinir bir durum

bir cesaret çık...insan sürdüğünü tek çıktığında anlıyormuş..

fecstasy

:) canım püf noktalarına teşekkürler çok...bişey sorucam aynı dediğin gibi döner kavşakta hep debriyajda ayağım sen deyince anladım yani hızı 1 e felan mı alayım normalde o durumda 2 bile bana hızlı gelebiliyor..karışık döner kavşaklarda.

asistan27
bende otoban deneyimi yapmadım hiç bakalım nasıl bir duygudur?

zemus
10-06-11, 16:06
fecstasy
ben spin atmadan önce ehlyieti alır almaz çıkıyordum deli cesareti; ama spinden sonra eşim hatalanınca işe arabayla gelmek zorunda kaldığım gün çktım; köy yolundan sakin sakin; akşam da trafik azalınca döndüm; sonra baktım oluyor hiç bırakmadım
kuaförüne doktoruna arkadaşlarına kendi başına gidersin büyük rahatalık gözünün karart bence
haklsın canım sanırım gözümü karartıp çıkmassam böle biri yanımda olsun diye bakarsam 2 çocukla hep yaya kalıcam birde tatilde 2 oğlumuda yaz okuluna yazdırdık servisle gidecekler ama benimde küçük oğlum için beslenme götürmem lazım ve evime uzak mesafe araba kullanmak şart oldu belkide bu bahane olur bana.
elif_sena
sana tavsiyem arkadasim cevrende bos bi yerler varsa magzalarin parki, bos arazi gibi yerler oyle yerlere tek basina git .. esinle gidersen bile esin olmasin arabada
once dur kalk birinci vites ikinci vites 2,3 gun sur bi bastan bi basa sonra 3. vites 4. vites bos bi yerde ilk heycanini panigini atarsin sonra yavas yavas trafige cik .. yalniz yapamam dersen samimi bi arkadasini al yanina cunku insan esinin babasinin yaninda mutlakaki panik yapiyor .. ama kesinlikle trafige yalniz cikmani tavsiye ederim insanin kendine guveni geliyor .. inan yaparsin kesinlikle zor degil .. sadece kendine guven ..

birde sunu diyecegim turkiyedeki ehliyet kurslarina, seri bi sekilde kullandirip, trafige cikartmadan ehliyet veren insanlara zehir zikkim olsun aldiklari o paralar diyorum .. ehliyeti veriyorlar sonra bide gidip parayla ders veriyorlar nasil bi sistem bu nasil bi mantik bunlarin ki
kizlar cok sinirliyim bu konuda kusura bakmayin sizler para veriyorsunuz ehliyet sahibi olmak icin ehliyet cebinizde ama trafige cikamiyorsunuz tek sorumlusu ehliyet kursu bu durumda ..

bi bayan esinden babasindan abisinden araba kullanmayi ogrenmek zorundami ya nasil bi sacmalik bu ..

ben fransada yasiyorum burda en az 20 saat ders almak zorundasin halada olmazsa mecbur ders saatini yukseltiyorlar
gorumcem 4. sefer kaybetti ehliyet sinavini son kaybedisinde sadece stop cizgisini biraz gecip oyle durmus ama affetmiyorlar iyikide etmiyorlar
turkiyede trafige girmek resmen can pazarina girmek gibi birsey
canım benim oturduğum şehir kütahya ve küçük bir şehir istanbul kadar tarfik yok belki ama burdada araba çok kişi başına 2 araba düşüyormuş . en yoğun trafik çarşı göbeği ve çevresi ..
ben sokağımdan arabayı çıkartıp işim olan yerlere market dr kuaför vb gitme için önce normal sonra orta tarfik olan yerlere ve hep 4-5 yolun kesiştiği yerlere girmem lazım saatine göre buralar araba kaynar bazen işte o benim gözümü korkutuyo kestirmeden çıkım diyorum ilk çıkacağım yol 5 yolla birleşiyo ve yolun biri sanayiye bağlı düşün vızır vızır araba kamyon çıkıyo böle boş yere gitmem için bu yolları aşmam lazım uff .. bi kere tek çıksam gerisi gelicekte işte çıkmıyorum ve arabaya geyet iyi hakimim hani karşına araba çıkınca yada kırmızıda sapıtmam en iyisi yarın gözümü karartıp çıkım olmucak çıkıcam ve başarıcam..
ve son olarak türkiyedeki kurslar için söğlediklerin az bile en az 800 tl bayıyoruz ben direksiyon sınavında resmen hocaları gezdirdim zaten araba kullanmasından az çok anlıyordum ölee geziyrduk..
sonra direksiyonu geçen veer elini trafik halbuki ehliyet alanların yüzde doksan beşi kesnlikle hiç anlandan atıyo kendini yollara..

asistan27
ehliyetimi alalı şurda 1 ay oldumu bilmem yani daha yeniyim genede iyi kullanıyorum benim kanaatim ama nebilim otobanı sevmedim tamam rahat ama hızlı gidemem ben yaa acemiyim korkuyorum, direksiyon hakimiyetim var ama Allah muhafaza hızlı giderken hakimiyetimi kaybetsem fena olur ondanda ürkürüyorum.:26:
bende mayısta direksiyon sınavına girdim canım henüz taze ehliyet benimde.hızlı giderken senin yaşadığın korkuları bende yaşıyorum ..

brutia
14-06-11, 07:06
ben de dün kızları yemeğe götürdüm işyerimdeki :) gayette iyiydi pratik şart başka bişeye gerek yok bence

minel09
14-06-11, 09:06
otomatik vites arabamız var ama ben yinede kullanamıyorum en iyisi 1 hafta kurs almak eşle öğrenilmiyor

benimminikelam
14-06-11, 12:06
kızlar ben artık iyiden iyiye ilerlettim..okula oraya buraya hep arabayla geçiyorum..dün arkadaşlarımı aldım gezmeye bir arkadaşa geçtik..onlarda beğendiler..ama bir tedirginlik var mı var maalesef...

eylul.yn
14-06-11, 13:06
ilk araba kullanmayı manuelde öğrenmiştim ama arabamız otomatik vites o kadar alıştım ki manuele binsem kullanamam sanırım.

will_done
Konu sahibi arkadaş hala öğrenemedi mi araba kullanmayı :)) konu ne zamandır güncel..:KK24:

benimminikelam
will_done
Konu sahibi arkadaş hala öğrenemedi mi araba kullanmayı :)) konu ne zamandır güncel..:KK24:
canım öğrendim:) gidip geliyorum heryere artık:) ama burda ben gibi daha öğrenme aşamasında olan ve dertleşen arkadaşlarda var:) paylaşımlar sürüyor..
ama ben öğrendim:)

EzgiTanem
14-06-11, 14:06
benimminikelam
canım bu konu için sana sonsuz teşekkürler..
ilk arabaya bindiğimde allahım ne kadar becerisizim diyip duruyodum,
özgüven sıfırdı,korku tavan yapmıştı..
ama bu konu sayesinde baktımki tek acemi ben değilim ve herkes benzer sorunlar yaşıyor..
bi nevi güç aldım bu topicten..
bende en yoğun trafiğe çıkar hale geldim şükür..
istanbul trafiğinde öğrenmek baya zaman alsada,başarılmıycak bişe değil..
korkan ve yapamıycam arkadşlara şunu demek istiyorum,
oto sanayide el kadar çocuklar çalışıyor ve vızır vızır o araçları sahiplerinden alıp sanayinin içine sokuyolar,
düşünün 10-11 yaşlarında çocukların başardığını biz neden başaramıyalım..:KK8::KK8:

benimminikelam
EzgiTanem
benimminikelam
canım bu konu için sana sonsuz teşekkürler..
ilk arabaya bindiğimde allahım ne kadar becerisizim diyip duruyodum,
özgüven sıfırdı,korku tavan yapmıştı..
ama bu konu sayesinde baktımki tek acemi ben değilim ve herkes benzer sorunlar yaşıyor..
bi nevi güç aldım bu topicten..
bende en yoğun trafiğe çıkar hale geldim şükür..
istanbul trafiğinde öğrenmek baya zaman alsada,başarılmıycak bişe değil..
korkan ve yapamıycam arkadşlara şunu demek istiyorum,
oto sanayide el kadar çocuklar çalışıyor ve vızır vızır o araçları sahiplerinden alıp sanayinin içine sokuyolar,
düşünün 10-11 yaşlarında çocukların başardığını biz neden başaramıyalım..:KK8::KK8:
canım asıl ben teşekkür ederim:) o dönem ciddi bir dertleşme gereği duyuyordum ve burası sizler bana güç verdiniz..
yapabilirlik hissi verdinizi zaten bu en önemlisi:) neyse sonuç çok iyi oldu hepimiz adına:)artık bırakmak yokk:)

will_done
benimminikelam
canım öğrendim:) gidip geliyorum heryere artık:) ama burda ben gibi daha öğrenme aşamasında olan ve dertleşen arkadaşlarda var:) paylaşımlar sürüyor..
ama ben öğrendim:)
tebrik ederim canım maşallah :):nazar:

inci_tanesi
Kızlar merhaba,
Bu topiği sürekli takip ediyorum.
1 ay kadar önce otomatik vites araba aldık.
8 yıldır ehliyetim var ama sürmek bugüne kısmetmiş.
Ehliyet aldığım günden beri hiç kullanmamıştım.
Arabayı aldı ve eşimle ara sokaklarda sürmeye başladım.
1 hafta bıyunca sürekli aralarda dolaştım.
Daha sonra trafiğe çıktım yavaş yavaş kısa mesafelere gidip geldim.
Yanımda sürekli biri vardı.
Ve dün akşam başıma geleni sizlerle paylaşmak istiyorum :)
İstanbul'da yaşayanlar bilir mesafeyi.
Avcılar metrobüsün oradan eşimi almak için yola çıktım.
Yenibosnaya gidecektim.
Bu arada ilk kez yalnızım.
Saat akşam 9 suları.
Ana yoldan giderken yan yola nereden gireceğimi şaşırdım ve kaldım e5in ortasında.
Gittikçe gidiyorum.
Eşimi aradım dedim ben yolu kaçırdım, bu gidişle mecidiyeköye kadar gidicem sanırım.
Ve öyle de oldu.
Tam 30 km yol yapıp mecidiyeköye gittim.
Oradan dönmeyi başardım :)
Sağ salim gidip geldim çok şükür.
Bu benim ilk ciddi deneyimimdi.
Eşimi aldım, eve geçtik.
Adam yolda pek çaktırmadı, eve gittik bana bittim ben bu akşam diyor.
Çok korkmuş yalnızım diye.
Ama tebrik etmeyi ihmal etmedi :)
Dün akşamdan sonra bayağı bir güven geldi.
Özellikle otomatik arabası olan arkadaşlar, hiç korkmayın.
İnsan zevk almaya başladıktan sonra hiç bırakası gelmiyor.

brutia
16-06-11, 07:06
merhaba herkese :KK31:
dün akşam işten çıktım ve eşimle eve gittik çarpıntıdan ölecektim çünkü bayağı trafik vardı :KK17: ama olsun çok kalabalıktı bi ara eşim müdahele etti yavaşla şimdi sağa geç diye çünkü bilen bilir ankarada altgeçit olayı bir efsanedir tabii ordan çıkmak ve üstten gelen arabalara çarpmadan sağa geçebilmekte problem oluyor :KK53:
Allah yarımcımız olsun isteyen herkese yardım etsin

KibritciKiz
16-06-11, 08:06
geçen bi sizin yazdıklarınıza bakıp birde kendime tabii bir sürü güldüm millet kendi arabasını almış kendi gidip geliyo bi yerlere ben daha ehliyet bile alamadım(ki sınava giricem daha yania alamadım dediğim beceriksizlikten değil:)))))) ve benim arabam da yok çok güldüm ya ...benim olay ''adamın biri yolda bir nal bulmuş sevinmiş bundan 3tane daha bulup birde at buldummu tamamdır demiş'' olayına döndü:))))çohh pis inat ettim ama ,araba alamasam da sepetli motosiklet alıcam

Dranas
16-06-11, 10:06
Dün arabayla alışveriş merkezinin önünde bir bayanın arabayı park etmesini bekliyoruz park edince de biz yolumuza devam edeceğiz bayan acemiydi sanırım baya bir uğraştı park etmek için eşim baya bir söylenip durdu sonunda camı açıp kadına uçak mı kaldırıyorsun dedi. Ben tabi şok kadın da neye uğradığına şaşırdı.

brutia
16-06-11, 10:06
keşke eşin geri vitesi kullansaymış :KK20:

Boswer
17-06-11, 06:06
Dün bu konuda eşimle tartıştım.Artık trafiğe çıkmak istiyorum ama eşim buna karşı.Arabayı garajdan çıkar gündüz ben çıkayım diyorum olza diyor.Akşam inat uğruna bıraktı dışarda arabayı.Bende birazdan doktora gidecem arabayı alacam.İnşallah bir problem yaşamam

brutia
17-06-11, 08:06
ölücem heyecandan az önce saat 9,30 da işten çıktım arabayla evime gittim kızımı aldım okula götürdüm karnesini aldık tekrar eve götürdüm ve ordanda işe geri geldim :KK55: tabii giderken sağa geçemedim neden sol şeride gittimki ben hayır süper sol şerit fakat sağa geçmek problem kaldım orda taa batıkente gittim yahuu :KK1: bana tecrübe oldu sol şerit yok bitti artık yeter solun bi yanı benim için tam süper olur herkese sevgiler Allah hepimizi kazalardan korusun ve bize dikkat ve azim versin aminn

zemus
17-06-11, 10:06
kızlar ben karar verdim özel hocadan ders alıcam hafta içi problem çıkmassa 5 ders alıcam.neden ders aldığıma gelince tek başıma hala trafiğe çıkamıyorum henüz ehliyet çok yeni ama o ehliyetin bu cesaretsizliğim yüzünden cüzdana mahkum olmasını istemiyorum.cesaret öle oturmakla gelmiyo bi yerden başlamak lazım son haftada 4 defa eşimle yoğun trafiğe girdim ama farkettimki gerçekten eşle yada başka bir aile bireyiyle bu iş olmuyo onlar kendileri gibi araba kullanmanızı istiyorlar empati yapamıyorlar sizinle ,korkularınız onlara saçma abartı geliyo .
bende madem kullanmaya karralıyım bu arabayı ne kadar arabayı çoğu kişiden güzel kullansamda hocadan ders alıcam ve başarıcam bu işi.

inanın önceden hoca işi çok saçma gelirdi kendi adıma çünki eşim bıkmadan anlatıp öğretiyordu :63:...ama şimdi herkes hocadan ders alıp trafiğe çıkmalı ve bu işi ciddiye almalı diye düşünüyorum..inşallah derslerden sonra tek başıma trafiğe çıkarım...

birde kızlar ben ders için paket program falan istemedim şimdilik 5 ders olsun dedim sonra duruma göre devam ederim dedim ve kurs arabasıyla eğitim vericez dediler sonra duruma göre kendi abanızda ders veririz dediler.. bu 5 dersi arabamlamı alsam yoksa kurs arabasıylamı acep

melahatt
17-06-11, 12:06
zemus
kızlar ben karar verdim özel hocadan ders alıcam hafta içi problem çıkmassa 5 ders alıcam.neden ders aldığıma gelince tek başıma hala trafiğe çıkamıyorum henüz ehliyet çok yeni ama o ehliyetin bu cesaretsizliğim yüzünden cüzdana mahkum olmasını istemiyorum.cesaret öle oturmakla gelmiyo bi yerden başlamak lazım son haftada 4 defa eşimle yoğun trafiğe girdim ama farkettimki gerçekten eşle yada başka bir aile bireyiyle bu iş olmuyo onlar kendileri gibi araba kullanmanızı istiyorlar empati yapamıyorlar sizinle ,korkularınız onlara saçma abartı geliyo .
bende madem kullanmaya karralıyım bu arabayı ne kadar arabayı çoğu kişiden güzel kullansamda hocadan ders alıcam ve başarıcam bu işi.

inanın önceden hoca işi çok saçma gelirdi kendi adıma çünki eşim bıkmadan anlatıp öğretiyordu :63:...ama şimdi herkes hocadan ders alıp trafiğe çıkmalı ve bu işi ciddiye almalı diye düşünüyorum..inşallah derslerden sonra tek başıma trafiğe çıkarım...

birde kızlar ben ders için paket program falan istemedim şimdilik 5 ders olsun dedim sonra duruma göre devam ederim dedim ve kurs arabasıyla eğitim vericez dediler sonra duruma göre kendi abanızda ders veririz dediler.. bu 5 dersi arabamlamı alsam yoksa kurs arabasıylamı acep
merhabalar ben de daha yeni ehliyet aldım.ve özel ders aldım 6 ders. bunun 5 dersi hocanın arabası ile 1 dersi kendi arabamla .sondersten sonra hoca artık kendin çıkabilirsin dedi. daha bugün son dersimizdi. akşam eşim gelsin ilk defa hoca olmadan çıkacağım trafiğe.inşallah sorunsuz hallederiz.

ilk dersi zaten kendi aracınla vermiyorlar senden emin olmak istiyorlar.ben 2 dersten sonra kendi aracıma geçebilirdim ama araba o ara servisteydi.bence 2 dersten sonra kendi aracınla al.çok daha çabuk adepte oluyorsun.

brutia
17-06-11, 13:06
arkadaşlar kendi arabanızda ders alın derim ben ha ben süpermi kullanıyorum yok ama bende 5 ders aldım hocanın arabasında ıh ıh olmuyo 6 sonra kendimi trafiğe attım çok tırsıyorum :KK50:

benimminikelam
17-06-11, 14:06
bugün yaşadıklarımı ille anlatmam lazım..arkadaşlarla çıktık yemekten sonra bir yerde oturalım diye..adana yı bilen bilir.tahta masa diye bir yer.ama ben ilk defa gidiyorum yanımda arkadaş var park ettim..sonra dönüşe çıkarken geri taktım gaza verdim ama araba öne gidiyor öne meyilli ya ben de korkutan yine frene basıyorum..geriye düzgün taktım mı die kontrol ediyorum ama yok yine ileri gidiyor..artık orda çalışan birinden yardım aldım o da hafif öne kaçırdı ama geri aldı sonrasında..bugün bunu da görmüş oldum böylesi bir duurmun varlığını...yani öne meyilli yerde park edince dibine kadar park etmemek gerekliymiş:) araba öne gidiyormuş çünkü..delirdim kötü hissettim kendimi..
hiç tam olamıyor hep bir eksiğim bir şeyim...