PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tesettürlü arkadaşların paylaşım ve sohbet topiğiSayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70

cyd86
12-01-2012, 12:52
bu fotolar ıyı guzelde ıgnesiz nasıl kullanılıyo bır yontemı var mı durusu cok guzel ...hıcmı kaymıyor omuzdan dusmuyor bu sallar ben rahat edemem acıkcası bı gıdıktan bı de tepeden ıgnelemzsem olmaz uclarını da arkaya atıp baglıyorum serbest bırakınca onume dusuolar

Ben tepeye 1 tane iğne takıyorum canım ama çene altından hiç bağlamıyorum. Ben çok rahat kullanıyorum şalları, tabii eğilince öne düşüyor ama ben alıştığım için eğileceğim zaman elimle tutup öyle eğiliyorum. :34:

BalePabucu
12-01-2012, 19:40
İnanmıyorum topuz tokası mı?! :53:
Kızlar gözünüzü seveyim lütfen biri bana söylesin şu tokayı nereden bulacağımı. :23:
Yahu benim böyle bir şeyden nasıl haberim olmaz hayretler içerisindeyim. :9:

asiksanvursaza
12-01-2012, 22:01
yeni kapanmayı düşünüyorum bendee.. herşeyi kayra ve setrmsten aldmm şal kullancamm:))

asiksanvursaza
12-01-2012, 22:06
slm herkese ..cumartesi günü aldığım 5 tl lik trençler :))

mor olanı bi türlü istediğim gibi çekemedim ,renginden sanırım hep ışık vurdu parlak çıktı ,artık bunlarla yetiniverin :1:


323622323623

5 tlyeeeeeeeeee trencmiiii nerden aldnnnnnnn

elagam
12-01-2012, 22:26
Arkadaslar gittiğim 3-4 eşarp satan ( bilindik esarpçı) mağazaya girdiğimde Armandanın %100 ipeklisini sordum .Hepsi de Armandanın yüzyüz ipek satmadığını sadece %18 ipeklisinin gerçek Armanda olduğunu söyledi. %100 Armanda ipekli diye satılan şallara inanmayın. Sahibi de acıklamış bunu . Üzerlerine fahiş fiyat koyup kalitesiz şalları ipek diye satıyorlarmış .Paranız ziyan olmasın. Tek yer söylemedi bunu , eğer tek mağazadaki satıcı söyleseydi inanmazdim doğruluk payı var demekki

gerçekten mi canım :53:
niye böyle bişey yapıyorlarki?
Allah'tan niyetlenmeme rağmen almak nasip olmadı: )
bi tane %18 ipeklisi var sadece bende: )

deli_kiz0606
13-01-2012, 08:03
5 tlyeeeeeeeeee trencmiiii nerden aldnnnnnnn

herhangi bir dükkandan :1:
başka yok ama son kalanları ben aldım :1:
denk gelince ucuz bulunca alıyorum :34:

_WhitePearl_
13-01-2012, 09:19
gerçekten mi canım :53:
niye böyle bişey yapıyorlarki?
Allah'tan niyetlenmeme rağmen almak nasip olmadı: )
bi tane %18 ipeklisi var sadece bende: )

%18 ipekliler gerçekmiş zaten
bende alacaktım çok niyetlenmiştim canım :)))

_WhitePearl_
13-01-2012, 09:21
İnanmıyorum topuz tokası mı?! :53:
Kızlar gözünüzü seveyim lütfen biri bana söylesin şu tokayı nereden bulacağımı. :23:
Yahu benim böyle bir şeyden nasıl haberim olmaz hayretler içerisindeyim. :9:

heryerde var canım
sefamerve.com sitesinde görmüştüm 4 tl civarı idi .

deli_kiz0606
13-01-2012, 09:42
heryerde var canım
sefamerve.com sitesinde görmüştüm 4 tl civarı idi .

ben baktım var evet ..yalnız şallara da baktım da ,aynı şallar migrosta var 7,90 a ,hem de aynısı yaa :53:

deli_kiz0606
13-01-2012, 09:52
nette topuz tokasını ararken bir sitede şöyle bir yazı gördüm ve paylaşmak istedim ..
yazan belliki örtülülere gıcık olan birisi ..
ancak güzel tespitleri de yok değil..
biz de aslında bazı noktalara dikkat etsek ii olur sanırım ,bu yazıyı okuyunca ben de kendimde bir özeleştiri yapmadım değil ..

Onlar saç değil, bez!

“Onlar halka değil, fil!” üzerinden gideceğim bir konum var bu hafta (demek isterdim ama sanırım ay demem gerekiyor :)

Eminim kadın erkek çoğumuzun dikkatini çekiyordur. Dışarıda kapalı olan bayanların eşarplarının içindeki o muazzam şişkinlik.. Tabi işin iç yüzünü bilmeyen her insan “Kızda (kadında) ne saç var arkadaş!” diye düşünür. Kimse de onu ayıplamamalı bak kız örtmüş, bu da içindekini düşünüyo diye. Lisede bir erkek hocamız demişti ki: “O başörtülerinizin altından kocaman topuzlar yapmayın. Bunun insanlara verdiği mesaj şudur: Örtüyorum ama bunun içindekini bi bilsen. Bende ne saç var..” Hocam çok haklıydı. İnsan bakınca ne uzun saçı vardır diyo. O devasa kitleye bakınca bunu dememek mümkün değil zira. Peki olayın iç yüzü ne? Anlatalım. Öncelikle mevcut saç toplanır. Topuz yapılarak tokası takılır. Örtü bunun üzerine yapılsa doğal bir görüntü ortaya çıkacaktır. Lakin olmaz. Mevcut saçla yetinilmez. Bir yemeni alınır. Bir el içi boyutuna gelinceye kadar katlanır. Oldukça şişkin olan bu katlanmış yemeni yeterince şişkin olmamışsa bir yemeni daha alınır. O da aynı boya gelinceye kadar katlanır. (Ki genelde artık bir yemeni ile de yetinilmez, iki yemeni kullanılır.) Bunlar bonenin içine konulur. Sonra bu bone dikkatle, yemeniler topuz kısmına gelecek şekilde başa bağlanır. Ardından kimi arkadaşlar saçla, pardon yapay saçla baş arasında kalan bölgeye yastık mahiyetinde bi kumaş parçası daha katlayıp koyabilmektedir. Üzerine de örtü yapılır. Kimi kızlar vardır ki bakarsınız, bir homo-saphiens’in bu ebatta bir kafası olması mümkün değil… Açıklıyorum: Onlar zaten kafa değil, hatta saç bile değil. 2-3 tane katlanmış yemeni onlar. Peki örtünen insanların kafalarını bu hale getirmesinin sebebi nedir? Sorulara cevap olarak sunulan 3 cümle var: 1- Örtünün güzel görünmesi için böyle yapıyorum. (İyi de örtünün katalog çekimine mi gidiyorsun? Örtünün neden güzel görünmesi gerekiyor ki?) 2- Saçım kısa ya ondan. (İyi de her kapalı olan kızın saçının uzun olması gibi bir şart mı var? Yoksa erkeklerin senin saçını da uzun düşünmesini istemen gibi bir alt sebep mi?) 3- Ya sırf saçı toplayınca güzel olmuyo.. (Aslında en makulü bu. Sırf saçı toplayıp, onu da biraz özensiz toplayınca hörgüç gibi durabiliyo. Lakin bunun da yapay saç üretmekten ziyade bir çaresi var: Saçı özenlice toplayarak topuz yapmak.) Bence bizler daima doğallıktan yana olmalıyız.

Gelelim diğer baş şekillerine:

Türbe Başlar:

Ben onlara türbe kafa diyorum çünkü kafalarının üzerinde bir türbe ihdas ediyorlar. Alnın yukarısında kafatası bir müddet devam ediyor, lakin ondan sonra bir dağ, bir türbe, bir heybet ihdas oluyor. Bu şey kızın kafasıysa, küçükken susam sokağında izlediğimiz bir Edi ile karşı karşıyayız demektir. Yok eğer değilse, kız etrafında fatihalarla dönmemiz için bir türbe oturtmuş başına… Bir kaydırak yapsanız börtü böcek bilumum mahlukata eğlence alanı olur… Üstüne kar yağsa mahlukatın Uludağ’ı olur… Bir gün uzaylılar memlekete inse ilk bunlarla iletişim kurmaya çalışmazsa ben de neyim! (Efendim bunlar farklı bir tür. Kafa yapılarına bakınız. Demek bizden önce gelip aralarına karışmışlar. Plüton’dan olabilirler.)

Tezgahtar Başlar:

Bu modeli ilk ortaya çıkaran arkadaşlar bilumum mağazalarda tezgahtarlık mesleği icra eden arkadaşlar olduğu için tezgahtar baş diyoruz. Burada “tezgahtar” kesinlikle ve kesinlikle bir hor görme, tepeden bakma, aşağılama unsuru olarak kullanılmamıştır. Eşarbı dolama modeli Şulebaş’tır. Çünkü ilk o yapmıştır. O anlamda yani.. Bu modelin özelliği iğnenin ikametgâhıdır. İğne normal örtme biçimlerinde, örtünün kaymaması için tepeye bir adet takılması suretiyle kullanılır. Oysa bu modelde örtü normal olarak yapılır. Sonra eşarbın önü biraz geriye çekilir veee iğne başın en ön kısmında bir yere ikamet ettirilir. Eşarbın önü borsa tablolarında gördüğümüz grafikler gibi dik bir şekilde yükseliiiiiir ve sivri bir zirveden sonra düşeeeer… Arkadaşa önden bakınca sanki kafasında boşluktan bir kukuleta takmış gibi görürsünüz. Bir nevi dağ vardır kafasında. Ancak bu arkadaşların dağları örtünün çizgileriyle çizilmiştir. İçleri dolu değildir, fonları bonenin rengi ne ise odur. Yandan baktığınızda ise eşarpta muazzam bir katlanmışlık, şekilsizlik görürsünüz. Gelin görün ki bu model, kullanıcısına (hani havadan bir dağ ihdas olmuştu ya) yine havadan bir de hava verir. Bu arkadaşlarda bir havalı bakış, bir havalı yürüyüş vardır ki sormayın. Eşarptaki havadarlık, kullanıcısının tüm tavırlarına yansımıştır adeta. Örtülü tikilerin en favori modelidir. Altında çok dar bir kot pantolon görme ihtimali çok çok yüksektir ancak pardesü ile de kullananlara rastlanılmıştır.

Varoş başlar:

Bu örtü modeli kentimizin genelde varoş kesimlerinde yaşayan özellikle genç kızlarımızın kullandığı bir modeldir. Daha evvelde bahsedildiği üzre kocaman bir topuz ve bone takılır. Üzerine oyalı bir yemeni üçgen olarak katlanılarak örtülür ancak önü asla iğnelenmez. Daima ve daima açıktır. Takan kişi rüzgarda vs. örtüsünü kendisi kontrol etmek ister. Bu örtünmenin olmazsa olmaz iki tamamlayıcı unsuru vardır: Dapdar bir body (badi) ve yine dar ama uzun bir etek. Bu arkadaşlar da oldukça havalıdırlar. Oldukça havalı bir eda ile yürürler. Sanırım yine eşarbın havadarlığının yansıması olacak… Ha bir de ironik bir şekilde varoş baş modelinin muhafazakar/entelektüel/kadın çevresinde bir temsilcisi vardır. N.B. Karaca. Elbette o yemeni örtmez. Topuz büyüklüğüne de hiç dikkat etmedim ancak eşarbını tıpkı bu arkadaşlarımız gibi asla iğnelemez. Eh ona özgü tek bir kategori açamadığımızdan şekilsel açıdan en çok benzeyen bu kategoriye aldık:)

Ben aslında örtülü değilim ki, örtmedim ki, hani nerde eşarp, nerde nerde başlar:

Bu örtünme türünün iki çeşidi, bir değişmezi vardır. Değişmezi boğazlı dar bir kazak yahut bodydir. Modellerin ise biri eşarbın arkadan bağlanılması diğeri önden bağlanıp tamamen bodynin içine sokulmasıdır. Her ikisinde de eşarp sadece kulak hizasından başlayıp yarım daireden biraz fazlaca görünmesi suretiyle tüm dikkati giyilen elbiseye çekerek, örtülü olduğunu mümkün olduğunca kamufle etme amacı güder. Tv’ye konuk olarak çıkan kadınlar böyle yapar/yaptırılır. (Buraya bir parantez gerekiyor. Kazağın boğazı genişçe olduğunda onun üzerine eşarp yapma zor olduğunda bu model kullanılır. Kastımız bu uygulama değildir.)

Bu bir örtü değildir başlar:

Bu örtünme şekli Sn. First Lady’miz ile başlamıştır. Resepsiyonda hepimiz o bir örtü müdür, değil midir diye düşündük zira…

Ben bir mendil taktım başlar:

Bu örtünme şeklinde kızlarımız eşarp arkasını o kadar kısa bırakırlar ki başlarını her oynatışlarında boyunlarını görürsünüz. Arkadaşın verdiği imaj, ben zenginim, eşarbımın markası omurilik soğanımın yukarısında, beyincik hizamda, örtülü bir burjuvaziyim ve beni eşarbımın bu modelinden ayırdedebilirsiniz. Asıl önemsediğim şey hatlarımı gizlemek değil elbette. Öyle olsa boynumu gizlerdim. Asıl önemsediğim şey grubumun belli olması ve havalı görünmek.

Şimdilik bu kadar yeter.. Yeni modeller keşfettiğimizde, yahut hatırladığımızda elbette eklemelerde bulunma hakkımızı sabit tutuyoruz.. Bu yazıdan sonra hepinizin dışarı ilk çıkmanızda artık örtülülere bakışınızda bir kategorizasyona gideceğinize kalıbımı basarım:)

_WhitePearl_
13-01-2012, 10:22
Delikız evet o salları bende tas catlasa 10 tl ye görüyorum heryerde , ama hiç düzgün durmuyor örtünce.

Bazı insanlar kapalılara takık oluyor malesef ne giyse yada herhangi bir ayıbı olsa ballandırarak anlatıyorlar .Sahsen bu yazıda da öyle .Haklı olduğu bölümlerde var tabiki ama anlatış tarzını hiç beğenmedim .
Topuz meselesinde bazı arkadaslarımız cok abartarak yapıyor. Normal saclarına bişey eklemeyerek yapılması makbul diye düsünüyorum.

deli_kiz0606
13-01-2012, 10:32
Delikız evet o salları bende tas catlasa 10 tl ye görüyorum heryerde , ama hiç düzgün durmuyor örtünce.

Bazı insanlar kapalılara takık oluyor malesef ne giyse yada herhangi bir ayıbı olsa ballandırarak anlatıyorlar .Sahsen bu yazıda da öyle .Haklı olduğu bölümlerde var tabiki ama anlatış tarzını hiç beğenmedim .
Topuz meselesinde bazı arkadaslarımız cok abartarak yapıyor. Normal saclarına bişey eklemeyerek yapılması makbul diye düsünüyorum.

e peki nettetkiler nasıl düzgün duruyor :1:
evet bence de takık olan insan herşeye takıyor ,sanki bizim güzel giyinme hakkımız yokmuş gibi ,ancak gerçekten de abartanlar oluyor ,ama bu yazı şu açıdan ii oldu ,farklı bir görüşten kendime özeleştiri yaparak bu yazının neresinde olduğumu düşündüm açıkçası

nursena07
13-01-2012, 11:51
nette topuz tokasını ararken bir sitede şöyle bir yazı gördüm ve paylaşmak istedim ..
Yazan belliki örtülülere gıcık olan birisi ..
Ancak güzel tespitleri de yok değil..
Biz de aslında bazı noktalara dikkat etsek ii olur sanırım ,bu yazıyı okuyunca ben de kendimde bir özeleştiri yapmadım değil ..

Onlar saç değil, bez!

“onlar halka değil, fil!” üzerinden gideceğim bir konum var bu hafta (demek isterdim ama sanırım ay demem gerekiyor :)

eminim kadın erkek çoğumuzun dikkatini çekiyordur. Dışarıda kapalı olan bayanların eşarplarının içindeki o muazzam şişkinlik.. Tabi işin iç yüzünü bilmeyen her insan “kızda (kadında) ne saç var arkadaş!” diye düşünür. Kimse de onu ayıplamamalı bak kız örtmüş, bu da içindekini düşünüyo diye. Lisede bir erkek hocamız demişti ki: “o başörtülerinizin altından kocaman topuzlar yapmayın. Bunun insanlara verdiği mesaj şudur: örtüyorum ama bunun içindekini bi bilsen. Bende ne saç var..” hocam çok haklıydı. Insan bakınca ne uzun saçı vardır diyo. O devasa kitleye bakınca bunu dememek mümkün değil zira. Peki olayın iç yüzü ne? Anlatalım. öncelikle mevcut saç toplanır. Topuz yapılarak tokası takılır. örtü bunun üzerine yapılsa doğal bir görüntü ortaya çıkacaktır. Lakin olmaz. Mevcut saçla yetinilmez. Bir yemeni alınır. Bir el içi boyutuna gelinceye kadar katlanır. Oldukça şişkin olan bu katlanmış yemeni yeterince şişkin olmamışsa bir yemeni daha alınır. O da aynı boya gelinceye kadar katlanır. (ki genelde artık bir yemeni ile de yetinilmez, iki yemeni kullanılır.) bunlar bonenin içine konulur. Sonra bu bone dikkatle, yemeniler topuz kısmına gelecek şekilde başa bağlanır. Ardından kimi arkadaşlar saçla, pardon yapay saçla baş arasında kalan bölgeye yastık mahiyetinde bi kumaş parçası daha katlayıp koyabilmektedir. üzerine de örtü yapılır. Kimi kızlar vardır ki bakarsınız, bir homo-saphiens’in bu ebatta bir kafası olması mümkün değil… açıklıyorum: Onlar zaten kafa değil, hatta saç bile değil. 2-3 tane katlanmış yemeni onlar. Peki örtünen insanların kafalarını bu hale getirmesinin sebebi nedir? Sorulara cevap olarak sunulan 3 cümle var: 1- örtünün güzel görünmesi için böyle yapıyorum. (iyi de örtünün katalog çekimine mi gidiyorsun? örtünün neden güzel görünmesi gerekiyor ki?) 2- saçım kısa ya ondan. (iyi de her kapalı olan kızın saçının uzun olması gibi bir şart mı var? Yoksa erkeklerin senin saçını da uzun düşünmesini istemen gibi bir alt sebep mi?) 3- ya sırf saçı toplayınca güzel olmuyo.. (aslında en makulü bu. Sırf saçı toplayıp, onu da biraz özensiz toplayınca hörgüç gibi durabiliyo. Lakin bunun da yapay saç üretmekten ziyade bir çaresi var: Saçı özenlice toplayarak topuz yapmak.) bence bizler daima doğallıktan yana olmalıyız.

Gelelim diğer baş şekillerine:

Türbe başlar:

Ben onlara türbe kafa diyorum çünkü kafalarının üzerinde bir türbe ihdas ediyorlar. Alnın yukarısında kafatası bir müddet devam ediyor, lakin ondan sonra bir dağ, bir türbe, bir heybet ihdas oluyor. Bu şey kızın kafasıysa, küçükken susam sokağında izlediğimiz bir edi ile karşı karşıyayız demektir. Yok eğer değilse, kız etrafında fatihalarla dönmemiz için bir türbe oturtmuş başına… bir kaydırak yapsanız börtü böcek bilumum mahlukata eğlence alanı olur… üstüne kar yağsa mahlukatın uludağ’ı olur… bir gün uzaylılar memlekete inse ilk bunlarla iletişim kurmaya çalışmazsa ben de neyim! (efendim bunlar farklı bir tür. Kafa yapılarına bakınız. Demek bizden önce gelip aralarına karışmışlar. Plüton’dan olabilirler.)

tezgahtar başlar:

Bu modeli ilk ortaya çıkaran arkadaşlar bilumum mağazalarda tezgahtarlık mesleği icra eden arkadaşlar olduğu için tezgahtar baş diyoruz. Burada “tezgahtar” kesinlikle ve kesinlikle bir hor görme, tepeden bakma, aşağılama unsuru olarak kullanılmamıştır. Eşarbı dolama modeli şulebaş’tır. çünkü ilk o yapmıştır. O anlamda yani.. Bu modelin özelliği iğnenin ikametgâhıdır. Iğne normal örtme biçimlerinde, örtünün kaymaması için tepeye bir adet takılması suretiyle kullanılır. Oysa bu modelde örtü normal olarak yapılır. Sonra eşarbın önü biraz geriye çekilir veee iğne başın en ön kısmında bir yere ikamet ettirilir. Eşarbın önü borsa tablolarında gördüğümüz grafikler gibi dik bir şekilde yükseliiiiiir ve sivri bir zirveden sonra düşeeeer… arkadaşa önden bakınca sanki kafasında boşluktan bir kukuleta takmış gibi görürsünüz. Bir nevi dağ vardır kafasında. Ancak bu arkadaşların dağları örtünün çizgileriyle çizilmiştir. Içleri dolu değildir, fonları bonenin rengi ne ise odur. Yandan baktığınızda ise eşarpta muazzam bir katlanmışlık, şekilsizlik görürsünüz. Gelin görün ki bu model, kullanıcısına (hani havadan bir dağ ihdas olmuştu ya) yine havadan bir de hava verir. Bu arkadaşlarda bir havalı bakış, bir havalı yürüyüş vardır ki sormayın. Eşarptaki havadarlık, kullanıcısının tüm tavırlarına yansımıştır adeta. örtülü tikilerin en favori modelidir. Altında çok dar bir kot pantolon görme ihtimali çok çok yüksektir ancak pardesü ile de kullananlara rastlanılmıştır.

Varoş başlar:

Bu örtü modeli kentimizin genelde varoş kesimlerinde yaşayan özellikle genç kızlarımızın kullandığı bir modeldir. Daha evvelde bahsedildiği üzre kocaman bir topuz ve bone takılır. üzerine oyalı bir yemeni üçgen olarak katlanılarak örtülür ancak önü asla iğnelenmez. Daima ve daima açıktır. Takan kişi rüzgarda vs. örtüsünü kendisi kontrol etmek ister. Bu örtünmenin olmazsa olmaz iki tamamlayıcı unsuru vardır: Dapdar bir body (badi) ve yine dar ama uzun bir etek. Bu arkadaşlar da oldukça havalıdırlar. Oldukça havalı bir eda ile yürürler. Sanırım yine eşarbın havadarlığının yansıması olacak… ha bir de ironik bir şekilde varoş baş modelinin muhafazakar/entelektüel/kadın çevresinde bir temsilcisi vardır. N.b. Karaca. Elbette o yemeni örtmez. Topuz büyüklüğüne de hiç dikkat etmedim ancak eşarbını tıpkı bu arkadaşlarımız gibi asla iğnelemez. Eh ona özgü tek bir kategori açamadığımızdan şekilsel açıdan en çok benzeyen bu kategoriye aldık:)

ben aslında örtülü değilim ki, örtmedim ki, hani nerde eşarp, nerde nerde başlar:

Bu örtünme türünün iki çeşidi, bir değişmezi vardır. Değişmezi boğazlı dar bir kazak yahut bodydir. Modellerin ise biri eşarbın arkadan bağlanılması diğeri önden bağlanıp tamamen bodynin içine sokulmasıdır. Her ikisinde de eşarp sadece kulak hizasından başlayıp yarım daireden biraz fazlaca görünmesi suretiyle tüm dikkati giyilen elbiseye çekerek, örtülü olduğunu mümkün olduğunca kamufle etme amacı güder. Tv’ye konuk olarak çıkan kadınlar böyle yapar/yaptırılır. (buraya bir parantez gerekiyor. Kazağın boğazı genişçe olduğunda onun üzerine eşarp yapma zor olduğunda bu model kullanılır. Kastımız bu uygulama değildir.)

bu bir örtü değildir başlar:

Bu örtünme şekli sn. First lady’miz ile başlamıştır. Resepsiyonda hepimiz o bir örtü müdür, değil midir diye düşündük zira…

ben bir mendil taktım başlar:

Bu örtünme şeklinde kızlarımız eşarp arkasını o kadar kısa bırakırlar ki başlarını her oynatışlarında boyunlarını görürsünüz. Arkadaşın verdiği imaj, ben zenginim, eşarbımın markası omurilik soğanımın yukarısında, beyincik hizamda, örtülü bir burjuvaziyim ve beni eşarbımın bu modelinden ayırdedebilirsiniz. Asıl önemsediğim şey hatlarımı gizlemek değil elbette. öyle olsa boynumu gizlerdim. Asıl önemsediğim şey grubumun belli olması ve havalı görünmek.

şimdilik bu kadar yeter.. Yeni modeller keşfettiğimizde, yahut hatırladığımızda elbette eklemelerde bulunma hakkımızı sabit tutuyoruz.. Bu yazıdan sonra hepinizin dışarı ilk çıkmanızda artık örtülülere bakışınızda bir kategorizasyona gideceğinize kalıbımı basarım:)
örtülülere gıcık olan biri yazmış olsa da,bazı tesbitleri çok doğru malesef...çok yazık..

BalePabucu
13-01-2012, 13:24
Kızlar teşekkür ederim, söylediğiniz siteye hemen bakacağım topuz tokası için. :)
Valla ben topuz tokasının duruşuna bayıldım.
Hiçbir şekilde göze batmıyor, abartılı bir yanı da yok.
Şu yazıyı yazan mükemmel insan daha topuz tokasına rastlamamış olsa gerek.
Görseydi bir bu kadar kocaman paragraf daha yazı yazardı eminim. :)
Hepimiz kadınız... Hepimiz her şeyimizin estetik görünmesi için uğraşıyoruz.
Zaten o füze gibi kafalar hiçbir şekilde estetik görünmüyorlar, onları yapabilen zihniyeti de anlamış değilim, anlayamayacağım da.
Ama ister füze gibi yapar ister türbe gibi yapar isterse tezgahtar yapar vs bu kimseyi ilgilendirmez bence. (isimler de ayrı bir hoş hey Allahım)
Günaha giriyorsa kendi günahına giriyor sanane.
İnsanlar saçlarını türlü türlü şekillere sokup geziyorlar, adı gençlik çılgınlık özgürlük oluyor.
Piercinglerle delik deşik oluyorlar adeta insanlıktan çıkıyorlar, rock akımı oluyor festival oluyor bilmemne oluyor.
Söz konusu başını kapatan bir kız olunca da böyle her türlüsü kategorize ediliyor, isimler takılıyor.
Yakında türbanlılar grubunun tezgahtar familyasından Ayşe, Fatma diyenler de çıkar hiç şaşırmam.
Neyse, yanlış giyinen tesettürlüler yüzünden hepimize laf gelmesi de bizim toplumumuzun bir güzelliği tabii.
Bu yazıyı yazan insanlar gibileri var oldukça bu kaçınılmaz maalesef.

deli_kiz0606
13-01-2012, 13:53
Kızlar teşekkür ederim, söylediğiniz siteye hemen bakacağım topuz tokası için. :)
Valla ben topuz tokasının duruşuna bayıldım.
Hiçbir şekilde göze batmıyor, abartılı bir yanı da yok.
Şu yazıyı yazan mükemmel insan daha topuz tokasına rastlamamış olsa gerek.
Görseydi bir bu kadar kocaman paragraf daha yazı yazardı eminim. :)
Hepimiz kadınız... Hepimiz her şeyimizin estetik görünmesi için uğraşıyoruz.
Zaten o füze gibi kafalar hiçbir şekilde estetik görünmüyorlar, onları yapabilen zihniyeti de anlamış değilim, anlayamayacağım da.
Ama ister füze gibi yapar ister türbe gibi yapar isterse tezgahtar yapar vs bu kimseyi ilgilendirmez bence. (isimler de ayrı bir hoş hey Allahım)
Günaha giriyorsa kendi günahına giriyor sanane.
İnsanlar saçlarını türlü türlü şekillere sokup geziyorlar, adı gençlik çılgınlık özgürlük oluyor.
Piercinglerle delik deşik oluyorlar adeta insanlıktan çıkıyorlar, rock akımı oluyor festival oluyor bilmemne oluyor.
Söz konusu başını kapatan bir kız olunca da böyle her türlüsü kategorize ediliyor, isimler takılıyor.
Yakında türbanlılar grubunun tezgahtar familyasından Ayşe, Fatma diyenler de çıkar hiç şaşırmam.
Neyse, yanlış giyinen tesettürlüler yüzünden hepimize laf gelmesi de bizim toplumumuzun bir güzelliği tabii.
Bu yazıyı yazan insanlar gibileri var oldukça bu kaçınılmaz maalesef.


tabi işn bide o yanı var ,çamur at izi kalsın mantığı,her bir şeyi yapıp tesettürlüleri eleştirme mantığına ayrıca gıcığım..

cyd86
13-01-2012, 14:31
İnanmıyorum topuz tokası mı?! :53:
Kızlar gözünüzü seveyim lütfen biri bana söylesin şu tokayı nereden bulacağımı. :23:
Yahu benim böyle bir şeyden nasıl haberim olmaz hayretler içerisindeyim. :9:

topuz tokası facebook'ta VEra Şal'da mevcut :34:

AskInihan
13-01-2012, 17:33
Bu yazıyı okuyunca üzüldüm gerçekten.
Tesettürlüleri sevmeyen birinin yazdığını düşünüyorum. İncitici bir üslup kullanılmış, çok yazık.

Ayrıca topuz tokasını ben de ilk defa duyuyorum:1:

elagam
13-01-2012, 18:36
%18 ipekliler gerçekmiş zaten
bende alacaktım çok niyetlenmiştim canım :)))

vay be :53: :9:
peki canım neden böye bişey yapılıyormuş biliyor msun?
yazık insanların parasına yaa :50:

BalePabucu
13-01-2012, 20:06
topuz tokası facebook'ta VEra Şal'da mevcut :34:

Teşekkür ederim facebookta buldum hemen beğendim sayfayı. :)

BalePabucu
13-01-2012, 20:07
Bu yazıyı okuyunca üzüldüm gerçekten.
Tesettürlüleri sevmeyen birinin yazdığını düşünüyorum. İncitici bir üslup kullanılmış, çok yazık.

Ayrıca topuz tokasını ben de ilk defa duyuyorum:1:


Yalnız değilmişim. :9:

AskInihan
13-01-2012, 22:03
Evet ben de :1::1::1::1:

black42
13-01-2012, 22:08
topuz tokası o pembe tokamı resmini koyarmısınız bide ben göreyim:1::1::1::1::1::9:

deli_kiz0606
13-01-2012, 22:11
topuz tokasını araştırırken karşıma topuzlu bone çktı iimi :1:
demekki herşeyin bir yöntemş var ama topuzlu bone çok tepede gözükmüyor biz ayarlayabiliyormuyuz acaba merak ettim kızıaya inince ilk işim bunu araştırmak olacak :34:

black42
13-01-2012, 22:12
bu arada yeri burada olurmu bilmiyorum ama vakkoda 50tl.eşarplar var indirim var vakkoda ben bi tane aldım.:3:

black42
13-01-2012, 22:15
topuz tokasını araştırırken karşıma topuzlu bone çktı iimi :1:
demekki herşeyin bir yöntemş var ama topuzlu bone çok tepede gözükmüyor biz ayarlayabiliyormuyuz acaba merak ettim kızıaya inince ilk işim bunu araştırmak olacak :34:

canım iyi bişeyse alırsan nereden bulduğunu paylaşırmısın yakında ankarada olacağım bende alıyım:1:

_WhitePearl_
14-01-2012, 08:29
vay be :53: :9:
peki canım neden böye bişey yapılıyormuş biliyor msun?
yazık insanların parasına yaa :50:

bilmiyorum ama armanda tanınmış bi marka olduğu için yapıolar olabilir .
zaten eşimle gitmiştim bana dediki bu nasıl ipek böyle emin misin bunların ipek olduğuna demişti :)))

_WhitePearl_
14-01-2012, 08:58
3 liralık topuz tokasına 5 lirada kargo parası :)))
en iyisi bulursanız sizin almanız kızlar

BalePabucu
14-01-2012, 11:18
topuz tokasını araştırırken karşıma topuzlu bone çktı iimi :1:
demekki herşeyin bir yöntemş var ama topuzlu bone çok tepede gözükmüyor biz ayarlayabiliyormuyuz acaba merak ettim kızıaya inince ilk işim bunu araştırmak olacak :34:

Topuzlu bone hiç kullanışlı değil. Ben görüp duruyordum geçen gün dayanamadım aldım. Ama hiç tahmin ettiğim gibi olmadı. :26: Görüntüsü güzel değil bir kere zaten üstelik saçlarımı nereye koyacağımı bilemedim. :9: Acaba dedim kısa saçlılara olur mu diye bir de saçlarımı toplamadan denedim, sonuç yine felaket. Tabii bu benim aldığım boneden de olabilir hepsi aynı değildir bilemem. Ama üzerinde biraz uğraşmak lazım içini kendi isteğine göre doldurursan ya da kenarlardan dikersen falan istediğin gibi olabilir belki. Ama ben sevemedim.

BalePabucu
14-01-2012, 11:21
topuz tokası o pembe tokamı resmini koyarmısınız bide ben göreyim:1::1::1::1::1::9:

Evet topuz tokası o pembe toka. :)

elagam
14-01-2012, 21:06
bilmiyorum ama armanda tanınmış bi marka olduğu için yapıolar olabilir .
zaten eşimle gitmiştim bana dediki bu nasıl ipek böyle emin misin bunların ipek olduğuna demişti :)))

Allah tan almamışım ya: )))
ipeklerini bilememde ipek karışımlılar bayağı kullanışlı çıktı.ütüsüde bozulmuyor hiç.
kaç gün üst üste örtündüm bana mısın demedi: )
nişanlımda bayıldı rengine :69:
o yüzden sürekli örtünüyorum
ama bi dahakisine başka markadan alacağım,içime kurt düştü armandadan :9:

nursena07
14-01-2012, 22:48
topuzlu bone hiç kullanışlı değil. Ben görüp duruyordum geçen gün dayanamadım aldım. Ama hiç tahmin ettiğim gibi olmadı. :26: Görüntüsü güzel değil bir kere zaten üstelik saçlarımı nereye koyacağımı bilemedim. :9: Acaba dedim kısa saçlılara olur mu diye bir de saçlarımı toplamadan denedim, sonuç yine felaket. Tabii bu benim aldığım boneden de olabilir hepsi aynı değildir bilemem. Ama üzerinde biraz uğraşmak lazım içini kendi isteğine göre doldurursan ya da kenarlardan dikersen falan istediğin gibi olabilir belki. Ama ben sevemedim.
kesinlikle bence de hiç kullanışlı değil topuzlu bone..geçen gün normal bone kalmadığı için topuzlulardan aldım bir tane,ama kullanamadımki..saçı toplamamak gerekiyor,zaten arkadan dağ gibi bi görüntüsü varki hiç sevmediğim bişi...ve kayıyo,önden saçlar çıkıyo,hemen gittim başka bonelerle değiştirdim...topuz tokasını ben de ilk defa burada duydum..topuz tokasının özelliği nedir?

BalePabucu
15-01-2012, 15:51
kesinlikle bence de hiç kullanışlı değil topuzlu bone..geçen gün normal bone kalmadığı için topuzlulardan aldım bir tane,ama kullanamadımki..saçı toplamamak gerekiyor,zaten arkadan dağ gibi bi görüntüsü varki hiç sevmediğim bişi...ve kayıyo,önden saçlar çıkıyo,hemen gittim başka bonelerle değiştirdim...topuz tokasını ben de ilk defa burada duydum..topuz tokasının özelliği nedir?

Bir önceki sayfada şalın nasıl kullanıldığını anlatan resimler var, orada topuz tokası var canım oradan bakabilirsin.
Topuzun daha düzgün görünmesini sağlıyor.
Yani buradan görünüşü öyle..
İnşallah göründüğü gibidir sonradan hayal kırıklığına uğramayayım topuzlu bone gibi. :)

TersAlfabe
16-01-2012, 00:48
Selamlar kızlar, aşağıdaki resimdeki eteklerden hangisi sizce daha güzel? Fiyatı 19.90 tl. biri kiremit rengi biri lacivert. Hangisi daha güzel acaba?
327370

deli_kiz0606
16-01-2012, 08:37
Selamlar kızlar, aşağıdaki resimdeki eteklerden hangisi sizce daha güzel? Fiyatı 19.90 tl. biri kiremit rengi biri lacivert. Hangisi daha güzel acaba?
327370
bence kiremit rengi hoş ,bu sene kiremit rengi moda zaten ,ben de bunun bir ton açığı ama düz maxi olanı var:1:

canım iyi bişeyse alırsan nereden bulduğunu paylaşırmısın yakında ankarada olacağım bende alıyım:1:
yorumlardan sonra topuzlu bone almaktan vazzgeçtim ..aslında benim kafamdaki topuzum güzel duruyor onu farkettim :1:
hiç uğraşmaya değmez ama denk gelirsem belki topuz tokasını alabilirim:34:

3 liralık topuz tokasına 5 lirada kargo parası :)))
en iyisi bulursanız sizin almanız kızlar
sorma yaa bence de ben bulursam alırım netten almam doğrusu :1:

Topuzlu bone hiç kullanışlı değil. Ben görüp duruyordum geçen gün dayanamadım aldım. Ama hiç tahmin ettiğim gibi olmadı. :26: Görüntüsü güzel değil bir kere zaten üstelik saçlarımı nereye koyacağımı bilemedim. :9: Acaba dedim kısa saçlılara olur mu diye bir de saçlarımı toplamadan denedim, sonuç yine felaket. Tabii bu benim aldığım boneden de olabilir hepsi aynı değildir bilemem. Ama üzerinde biraz uğraşmak lazım içini kendi isteğine göre doldurursan ya da kenarlardan dikersen falan istediğin gibi olabilir belki. Ama ben sevemedim.


kesinlikle bence de hiç kullanışlı değil topuzlu bone..geçen gün normal bone kalmadığı için topuzlulardan aldım bir tane,ama kullanamadımki..saçı toplamamak gerekiyor,zaten arkadan dağ gibi bi görüntüsü varki hiç sevmediğim bişi...ve kayıyo,önden saçlar çıkıyo,hemen gittim başka bonelerle değiştirdim...topuz tokasını ben de ilk defa burada duydum..topuz tokasının özelliği nedir?

ii bari almayalım o zaman :1:
hem kısa tülbentle de topuz güzel duruyor ...
bu arada ben de ekose şallardan aldım kızılaydan ..geçerken 5 tl şal diye dikkatimi çekti:1:
bir baktım ekose kışlık şallardan..
denemek için aldım ..ve çok hoşuma gitti ,duruşu bir harika ..ben siyah gri almıştım ,gidip bir de camel rengini alacağım :1:

Duru
16-01-2012, 09:44
Selam kızlar nasılsınız bende tesettürlüyüm ve kapanmayı çok seviyorum :16:
Şey bi kaç sayfa konuştuklarınıza baktım da topuz yapıp saçlarını deve hörgücü gibi yapanlara Allah lanet etsin demiş Peygamber efendimiz (sallallahüaleyhivesellem)
Bilginiz olsun kötü bişi olduğunu bilinde..

nursena07
16-01-2012, 10:00
selam kızlar nasılsınız bende tesettürlüyüm ve kapanmayı çok seviyorum :16:
şey bi kaç sayfa konuştuklarınıza baktım da topuz yapıp saçlarını deve hörgücü gibi yapanlara allah lanet etsin demiş peygamber efendimiz (sallallahüaleyhivesellem)
bilginiz olsun kötü bişi olduğunu bilinde..
evet canım haklısın,deve hörgücü diye tabir edilmiş..hele bazıları öyle bir yapıyorki dağ gibi mübarek..estetik de durmuyor..o kadar kocaman baş yapmanın ne alemi var..neyse herkesin kendi fikri..bana kalırsa normal saçı toplarsın ve boneyle beraber eşarbını güzelce örtersin..

deli_kiz0606
16-01-2012, 10:04
Selam kızlar nasılsınız bende tesettürlüyüm ve kapanmayı çok seviyorum :16:
Şey bi kaç sayfa konuştuklarınıza baktım da topuz yapıp saçlarını deve hörgücü gibi yapanlara Allah lanet etsin demiş Peygamber efendimiz (sallallahüaleyhivesellem)
Bilginiz olsun kötü bişi olduğunu bilinde..

a.selam hg..bi kaç sayfa okumuşsun ama sanırım eksik okumuşsun ..biz zaten deve hörgücü gibi yapalım demedik ,sadece topuz güzel dursun dedik ,yoksa deve hörgücü gibi duruyorsa ben almam dedim zaten ,burda da deve hörgücü gbi yapan da yok ayrıca ..umarım aydınlatabilmişimdir:27:

nursena07
16-01-2012, 10:13
a.selam hg..bi kaç sayfa okumuşsun ama sanırım eksik okumuşsun ..biz zaten deve hörgücü gibi yapalım demedik ,sadece topuz güzel dursun dedik ,yoksa deve hörgücü gibi duruyorsa ben almam dedim zaten ,burda da deve hörgücü gbi yapan da yok ayrıca ..umarım aydınlatabilmişimdir:27:
ben kendi adıma cevap vereyim,bu konuda ben de mesaj yazdım yukarıda çünkü..benim mesajımda bazıları öyle yapıyorki...şeklinde yazıyor..yani bizim söylediklerimiz deve hörgücü şeklinde başlarını örtenler içindir..yoksa buradaki arkadaşların hiçbirine bi lafımız sözümüz olamaz..kaldıki sizlerin eşarp örtme tarzınızı bile bilmem..genelleme yapıldı bu mesajlar ile..duru arkadaşımızın da benimle aynı fikirde olduğunu düşünmekteyim..

BalePabucu
16-01-2012, 10:20
Selam kızlar nasılsınız bende tesettürlüyüm ve kapanmayı çok seviyorum :16:
Şey bi kaç sayfa konuştuklarınıza baktım da topuz yapıp saçlarını deve hörgücü gibi yapanlara Allah lanet etsin demiş Peygamber efendimiz (sallallahüaleyhivesellem)
Bilginiz olsun kötü bişi olduğunu bilinde..

Canım bilgilendirme için teşekkürler ama zaten deve hörgücü gibi yapmak için uğraşmıyoruz. :)
Senin saçın nasıl bilemiyorum ama kiminin saçı yeteri kadar uzunluğa ve dolgunluğa sahip olduğu için ne tokaya ne topuza ihtiyacı olmuyor.
Benim saçım bonenin altında o kadar sönük kalıyor ki eminim o minicik topuz daha çok dikkat çeker...

BalePabucu
16-01-2012, 10:24
Selamlar kızlar, aşağıdaki resimdeki eteklerden hangisi sizce daha güzel? Fiyatı 19.90 tl. biri kiremit rengi biri lacivert. Hangisi daha güzel acaba?
327370

İkisi de güzelmiş; ama ben laciverti daha çok beğendim canım. :16:
Önemli olan senin hangisinin içine sindiği... :)

deli_kiz0606
16-01-2012, 10:27
boşverin topuzu mopuzu :1:

benim aldığım çisilin 7,90 lık eşarbına bakın hele :1:
bu kumaştan eşarpları çok seviyorum kafada çok güzel duruyor kaymıyor da ..
sizce nasıl duruşu :27:
327413


bugün de böyleydim :1:


327414


327416


327417

AskInihan
16-01-2012, 14:01
Bu topuz konusu uzayacak gibi:1:
Evet Peygamber Efendimizin o sözünü dikkate alarak abartıya kaçmaksızın yapmakta fayda var.
Dinen doğru olmadığı gibi güzel bir görüntü de değil açıkçası. Şahsen beğenmiyorum.
Biraz büyük kıskaçlı toka yetiyor bana,,ama bazı saçlara ek bir şeyler gerekebiliyor. Abartılmadan çok kabarık olmayacak şekilde yapmakta yarar var.

Delikız nerde ucuzluk var diye içine mi doğuyor ya:1:
Bir ben bulamıyorum :50: :1:

deli_kiz0606
16-01-2012, 14:12
Bu topuz konusu uzayacak gibi:1:
Evet Peygamber Efendimizin o sözünü dikkate alarak abartıya kaçmaksızın yapmakta fayda var.
Dinen doğru olmadığı gibi güzel bir görüntü de değil açıkçası. Şahsen beğenmiyorum.
Biraz büyük kıskaçlı toka yetiyor bana,,ama bazı saçlara ek bir şeyler gerekebiliyor. Abartılmadan çok kabarık olmayacak şekilde yapmakta yarar var.

Delikız nerde ucuzluk var diye içine mi doğuyor ya:1:
Bir ben bulamıyorum :50: :1:

evet gaipten sesler geliyo :60:
ay ben ucuz bulma konusunda bir numarayım hatta bu işe mi başlasam ne :60:
küçük bi primle isteyene ucuz kıyafet bulma firması kurayım bari nasıl:60:

nesyav
16-01-2012, 16:16
merhaba arkadaşlar bn uzun süredir kk takipçisiyim ancak üye oldum :)
ben de kapalıyım ve giyinmeyi çok sewiorum
çalışıorum ve her gün yeni bişeler giyinmek çok hoşuma gidior
forumdaki kombinler çok hoşuma gtti gerçekten
bir de arkadaşlar yenimoda.com dan alışveriş yapan var mı aranızd bilgi almak istiorum da
ben internetten alışveriş yapmaya cesaret edemiorum da

AskInihan
16-01-2012, 17:09
evet gaipten sesler geliyo :60:
ay ben ucuz bulma konusunda bir numarayım hatta bu işe mi başlasam ne :60:
küçük bi primle isteyene ucuz kıyafet bulma firması kurayım bari nasıl:60:

Kur kur, piyasada bir numara olursun:60::60:

AskInihan
16-01-2012, 17:11
merhaba arkadaşlar bn uzun süredir kk takipçisiyim ancak üye oldum :)
ben de kapalıyım ve giyinmeyi çok sewiorum
çalışıorum ve her gün yeni bişeler giyinmek çok hoşuma gidior
forumdaki kombinler çok hoşuma gtti gerçekten
bir de arkadaşlar yenimoda.com dan alışveriş yapan var mı aranızd bilgi almak istiorum da
ben internetten alışveriş yapmaya cesaret edemiorum da

O zaman hoşgeldiniiiiz diyeyim.:42:
İnternetten alışveriş konusunda ben de cesaretsizim malesef:26:

nesyav
16-01-2012, 17:12
O zaman hoşgeldiniiiiz diyeyim.:42:
İnternetten alışveriş konusunda ben de cesaretsizim malesef:26:

aslında alıcam almasına ama ya olmazsa problem çıkar mı acaba
bi hevesle alıcam olmaz geri gönderirsem çok üzülürüm
aslında çok süper indrimler var yaaaa

Berrak
16-01-2012, 18:14
boşverin topuzu mopuzu :1:

benim aldığım çisilin 7,90 lık eşarbına bakın hele :1:
bu kumaştan eşarpları çok seviyorum kafada çok güzel duruyor kaymıyor da ..
sizce nasıl duruşu :27:
327413


bugün de böyleydim :1:


327414


327416


327417

elbisenin renkleri çok güzel yeşili çok severim bende:1: nerden aldın desem:37: hatta kaça aldın:53:

gulsunoguz
16-01-2012, 19:31
merhaba arkadaşlar bn uzun süredir kk takipçisiyim ancak üye oldum :)
ben de kapalıyım ve giyinmeyi çok sewiorum
çalışıorum ve her gün yeni bişeler giyinmek çok hoşuma gidior
forumdaki kombinler çok hoşuma gtti gerçekten
bir de arkadaşlar yenimoda.com dan alışveriş yapan var mı aranızd bilgi almak istiorum da
ben internetten alışveriş yapmaya cesaret edemiorum da

canım ben bu sitelerle tanıstım tanısalı magaza magaza gezıp kendıme ve esıme işkence etmekten kurtuldum.yenımoda cok guzel bı sıte hemen cevap verıo musterı hızmetlerı .ayrıca markafonı trendyol gıbı 15-20gunde degıl 2-3gun sonra kargoluyorlar en guzel yanı bu.ben bu zamana kadar 4etek bır etek pantolan aldım cok uygun fıyata ve kalıtelı kesınlıkle tavsıye ederım beden olculerın problem cıkarmayacaksa(yanı ara bedensen markadan markaya bedenın degısırse sıkıntı yasayabılırsın)tereddüt etme derim

Sinoplu57
16-01-2012, 19:59
İnanmıyorum topuz tokası mı?! :53:
Kızlar gözünüzü seveyim lütfen biri bana söylesin şu tokayı nereden bulacağımı. :23:
Yahu benim böyle bir şeyden nasıl haberim olmaz hayretler içerisindeyim. :9:

Mutlaka karsına cıkmıstır canım..bugun pazarda sordum 5 tl dedi.. Pendık pazarından 3 e alırım ben bunları..
bak görüntüsü de böyle..
327677

haziran
16-01-2012, 22:29
Arkadaşlar kullanmayın topuz tokası falan, dikmeyin öyle, bi kafa daha ekleniyor gibi oluyor kimilerininki yapmayın öööyle emiii :)) :31:

Bu arada internette alışverişe de bende en başta sıcak bakmazdım ama şimdi hiç sorunsuz yapıyorum alışverişimi,
hem istemediğiniz gibi bir şey gelirse iade edebilirsiniz..:112:

Gulperi
16-01-2012, 23:59
Mutlaka karsına cıkmıstır canım..bugun pazarda sordum 5 tl dedi.. Pendık pazarından 3 e alırım ben bunları..
bak görüntüsü de böyle..
327677

Sn. sinoplu57. Pendık pazarında bu tokadan gordunzmu acaba daha once. Yoksa varsayım mı.Bende yakın sayılırım pendıke cumartesı gunu bıbakarım havaya baglı tabıı

tesşekkurler...

nursena07
17-01-2012, 08:12
Allah’a yemin ederim ki, ya iyiliği emreder, kötülükten nehyeder, zâlimin elini tutup zulmüne mani olur, onu hakka döndürür ve hak üzerinde tutarsınız; ya da Allah Teâlâ kalblerinizi birbirine benzetir, sonra da İsrâiloğullarına lânet ettiği gibi size de lânet eder.
(Ebû Dâvûd, “Melâhim”, 17)

Kendimce yeni kararlar alıyorum bu aralar. Sünnetlere daha çok dikkat etmek, daha çok misvak kullanmak, daha az yemek, gördüğüm yanlışları zorda olsa söylemek gibi. Bir kaç gün evvel dışarı çıkmıştım. Bize yakın bir markete girdim. Market çalışanlarından bir kızın kıyafeti dikkatimi çekti.

Başında mendil kadar bir başörtüsü. Vücuduna yapışan, kalça kısmını bile tam örtmeyen bir kazak, ayakta bir çizme ve kot kilotlu çorap(strech pantalon). Yanındaki bir beyle gayet rahat tavırlar içinde konuşuyordu.

Adam yanından ayrılınca, kızın yanına gidip, elimi omzuna koydum:

“Canım” dedim. “Sana bir şey söylesem kızar mısın?”

Biraz şaşkın ve tedirgince süzdü beni: istemeyerek “kızmam herhalde” dedi.

Ona, başörtüsü ve ayağındaki pantalonun birbirlerine zıt olduğunu, bu kıyafetin İslam’a uygun olmadığını anlattım.

“Bu herkesin kendi bileceği bir iş” dedi. Yani “Sana ne” demek istedi. “Evet” dedim, “herkesin kendi bileceği bir iş olabilir ama ben müslümanım ve müslüman kardeşimi uyarmak zorundayım. Bu tür kıyafetleri giyenler için Peygamberimiz Giyinmiş çıplaklar diyor ve onların cennetin kokusunu alamayacağını buyuruyor.”

“Ben bunları biliyorum, ama markette uzun etekte giyilmiyor” dedi. Bir kaç cümle daha edip ayrıldık. Ortanca oğlum yanımdaydı. “Anne bence anlamadı” dedi. Bende “olsun yavrum, ben görevimi yaptım” dedim. Sonra beni çok etkileyen bir söz söyledi: “Ama anne böyle olanlar o kadar çok ki…”

Çoğumuzun hayatında ki islam, kimliğinde yazılı olandan öteye gidemiyor malesef. Toplumu yetiştirecek anneler, İslam’dan çok uzaktalar. Tesettür bilincini içselleştiremedik. Hem örtülü, hem cazibeli nasıl olunur, bunun uğraşını veriyoruz. Allah’ı kandırmaya, vicdanımızı rahatlamaya çalışır gibi bir halimiz var sanki. Ahiretten biraz çalıp, dünyamızı mamur edelim, dünya tam olsun ama küçük göz boyamalarla Ahirette elimizden gitmesin istiyoruz.

Ne kolay yaşıyoruz. Ne ucuz…

Son zamanlarda yaygınlaşan güya örtünme şekilleri, modalaştırılan, içi boşaltılan tesettürün toplumdaki bir yansıması. Müslüman kadın da artık ne giyineceğini, nasıl örtüneceğini kataloglardan, yeni trendlerden öğreniyor. Mevsime göre başörtüsü modelleri çıkıyor. Tesettür modasını anlatan dergiler kızlara modern örtünme şekilleri hakkında tüyolar veriyor.


60′lı yıllarda ilk kez tayt’ı modaya kazandıran(!) kızıl haçta gönüllü olarak çalışan, erkek ve kadın giyim mağazalarına Adem ve havva ismini veren Pierre Cardin, tesettür modasını takip eden kızlarımız tarafından çok tutuluyor ve bu firmanın “P” logolu eşarpları müslüman kızların başında arz-ı endam ediyor. Pierre Cardin’in topluma kazandırdığı “Tayt” çılgınlığı, şimdilerde kızlarımızın bacaklarında kot tayt olarak hayat buluyor. Nasıl da yakışıyor ama! Başta güya eşarp, bacakta tayt, ayakta bir karış topuklu ayakkabı. Ne oradan, ne buradan, arada kalmış, kimliksiz, şahsiyetsiz bir görüntü meydana geliyor.

“Etraf başörtülü yarı çıplaklardan geçilmiyor
Tesettürle başkaları değil ama başörtülüler fena halde dalga geçmekte.
Arkadaş zor geliyorsa çıkar kafandaki örtüyü. Sana zorla taktıran mı var?
Bir salaşlık, bir derbederlik.
Sanki kafasındaki iki kılı kapatınca hatun kişi, bütün vazifelerini tamamlamış gibi vücudunu orta yere saçıveriyor. Göbekler, göğüsler, kalçalar orta yerde.
En baştakilerdeki bozulma bütün toplumu etkilemekte. VIP kadınlardan başlayan bir dezenformasyon.
Tesettürün bozulmasında en büyük suçlu erkekler. Onlar açık bayanlara, televizyonun edepsiz çıplaklarına hayranlıkla bakarken, hanımları da; o aptal beylerini ellerinde tutabilmek için açılma yarışına girdiler.”(Mine Alpay Gün)

Yıllardır tesettürlü hanımların yanlış giyimleri tartışılıyor. Önceleri pantalon giymesi, bele oturan pardesüler, renkli eşarplar tartışılırken şimdilerde göbeği açık kıyafetler ve strech pantalonlardan bahsediyoruz. Var mı bunun daha ötesi, düşünmek bile istemiyorum.

Böyle giyinen, tesettürü basitleştiren, belki de bilmediği için bunları yapanlardan müslümanlar olarak sorumluyuz. Asla “banane” diyemeyiz. Sorumluluktan kaçan inanç ucuzluğu bize yakışmaz.

Her birimiz fırsatını bulduğumuz ilk anda, en uygun ortamlarda, olması gerekeni tebliğ etmeyi boynumuza bir borç bilmeliyiz. Yazılar, iç sıkıntıları, üzülmeler, kendi aramızda konuşmalar yetmiyor. Toplumun düzelmesinde bir fayda sağlamıyor. Peygamberleri düşünün, dışlandılar, horlandılar, meczup dendi onlara. Kolay mı Müslüman olmak? Sıcak yerlerimizde oturarak cenneti kazanmak kolay mı?

Allah’ın dinini ayakta tutmak hepimizin asli vazifesi olmalı.

Müslümanım diyen, hayatında Allah ve Rasulünü söz sahibi yapan herkese bir çağrıda bulunuyorum. Önce kendimizi düzeltelim. Tavır ve kılık kıyafetimizde İslama uymayan ne varsa değiştirmeye, yerine doğru olanı koymaya gayret edelim. Başımız dik olsun. Sonra İslam’ı, tesettürü yanlış anlayan, yanlış giyinen kardeşlerimizi uyaralım. Lütfen susmayalım! Otobüs durağında, yolculuk esnasında, hastane koridorunda yanımızda duran bu haldeki kardeşlerimize yanlış yaptığını güzel bir dille hatırlatalım. Tepki gösterebilir, azarlayabilir, “sana ne” diyebilir. Olsun varsın. Ne kaybederiz ki? Belki kafasında bir soru işareti belirir. Belki sizin gibi birilerini gördüğünde yine aynı tepkiyi alır mıyım endişesi yaşar ve kendini düzeltme yoluna gider.

Ama biz susarsak, görmemiş gibi yaparsak, normalmiş gibi davranırsak onlar yaptıklarından rahatsızlık duymayacaklar. Cahil cesareti ile yanlışlar yapmaya, toplumda istisnalıktan çıkıp genel olmaya başlayacaklar. Biz azınlıkta kaldığımız zaman insanlar üzerindeki tesirimiz azalacak.

Sadece tesettür değil, Allah’ın dinine aykırı olan, toplum düzenini ifsad etmeye sebep olan her yanlışı elimizden geldiği kadar düzeltmeye çalışalım. Komşumuzun, arkadaşımızın günahlarına susarak ortak olmayalım. Banane dediğiniz küçük şeyleri bile Ahiret gününde hesaba çekildiğiniz konular olarak bulabiliriz.

“Onlar birbirlerini, yaptıkları fenalıktan alıkoymazlardı. Gerçekten ne kötü iş yapıyorlardı.” (Maide süresi 79)

Çünkü bir din daha yok. Bir peygamber daha gönderilmeyecek. Bu din bizim yaşantılarımızda,dillerimizde,kalplerimizde hayat buluyor. Biz ayakta tutamazsak, kadrini bilemezsek, Allah’ın bizi yok edip, dinini yaşatacak bir toplum yaratmaya gücü yetmez mi?
BU YAZI ÇOK HOŞUMA GİTTİ,PAYLAŞMAK İSTEDİM...

_WhitePearl_
17-01-2012, 08:19
Nursena ellerine sağlık çok beğenerek okudum .

_WhitePearl_
17-01-2012, 08:21
Arkadaslarhsonu aşağıdaki ceketi aldım ne ile kombinleyebilirim fikir verirseniz sevinirim .aldığım renk kahverengi koyu kahve bundan koyu yani.

deli_kiz0606
17-01-2012, 09:00
merhaba arkadaşlar bn uzun süredir kk takipçisiyim ancak üye oldum :)
ben de kapalıyım ve giyinmeyi çok sewiorum
çalışıorum ve her gün yeni bişeler giyinmek çok hoşuma gidior
forumdaki kombinler çok hoşuma gtti gerçekten
bir de arkadaşlar yenimoda.com dan alışveriş yapan var mı aranızd bilgi almak istiorum da
ben internetten alışveriş yapmaya cesaret edemiorum da
hg.ay aynı sorun bende de var ben de çalışıyorum her gün farklı giyinmek gerektiğinden zaten hep ucuz ve güzel şeyleri bulamaya çalışıyorum :34:
yoksa kıyafete para mı yeter ..
evde otursam dışarı az çıksam belki daha pahalı şeylere bakardım ama çalışınca maalesef öyle olmuyor...
ben netten alışveriş çok yapıyorum ..
bir sorun yaşamadım ..
ben de önceden tedirgindim ama bi almaya başlayınca müptelası oldum :60:
kitaplarımı bile netten alıyorum ben aramadan rahat oluyor...:34:
fakat kıyafet konusunda netten alma taraftarı değilim ..çünkü bedeni olmaz güzel durmaz tekrar geri yolla ,bazen istediğin beden ellerinde kalmıyor iade ediyorsun o süreç insanı uğraştırıyor..bir parça şey için uğraş dur ..
yok kartına iadesini bekle kontrol et vs ..
bi de ben üzerimde nasıl durduğunu görmeden alamam doğrusu ..
geçenlerde sadece trendyoldan çekim vardı işte onunla iki etek aldım onun dışında kıyafet almıyorum..:34:

Kur kur, piyasada bir numara olursun:60::60:
ortak olalım ne dersin :60:
bu kıyağı da kimseye yapmama hee :60:

aslında alıcam almasına ama ya olmazsa problem çıkar mı acaba
bi hevesle alıcam olmaz geri gönderirsem çok üzülürüm
aslında çok süper indrimler var yaaaa
aslında çok süper indirim değil onlar hatta indirim değil yükseltim..
yenimoda pahalı bir yer zaten bi bluza 50 tl diyorlar ..
bazen indirim oluyor ama o da bikaç üründe hepsi o ..
ha özel gün için elbise vs alınabilir belki ama o da belki ..
ben mesela trendyolda 20 tlye satılıp dışarda aynısını 10 tlye o kadar çok ürün gördümki artık almıyorum netten ,gidip dükkandan alıyorum..
mesela kızılayda addax diye bir mağaza var tarzı çok hoşuma gidiyo ,orda geçen bi hırka baktım kremit rengi..
10 tl idi...trendyolda 24,90 dı ve bi de 5 tl kargo ödüyorsun 30 tlye geliyor...
ucuz gibi ama piyasayı bilene yani bana göre :1: hiç de ucuz değil ..
ha küçük yerde yaşayıp alma imkanı olmayanlar için ideal orası kesin:34:

elbisenin renkleri çok güzel yeşili çok severim bende:1: nerden aldın desem:37: hatta kaça aldın:53:

teşekkür ederim:17:
ben de yeşil ve mor hasatasıyım :1:
ben bunu pazardan almıştım sosyete pazarında 2 sene önce ,10 tlye almıştım ,zaranın elbisesi:34:

nursena07
17-01-2012, 09:20
nursena ellerine sağlık çok beğenerek okudum .
sağol tuana,benim de çok hoşuma gitti bu makale,başlığı da örtülü örtüsüzler...

nursena07
17-01-2012, 09:22
arkadaslarhsonu aşağıdaki ceketi aldım ne ile kombinleyebilirim fikir verirseniz sevinirim .aldığım renk kahverengi koyu kahve bundan koyu yani.
güle güle giy tuana..aklıma ilk olarak zümrüt yeşili geldi...

deli_kiz0606
17-01-2012, 09:49
Allah’a yemin ederim ki, ya iyiliği emreder, kötülükten nehyeder, zâlimin elini tutup zulmüne mani olur, onu hakka döndürür ve hak üzerinde tutarsınız; ya da Allah Teâlâ kalblerinizi birbirine benzetir, sonra da İsrâiloğullarına lânet ettiği gibi size de lânet eder.
(Ebû Dâvûd, “Melâhim”, 17)

Kendimce yeni kararlar alıyorum bu aralar. Sünnetlere daha çok dikkat etmek, daha çok misvak kullanmak, daha az yemek, gördüğüm yanlışları zorda olsa söylemek gibi. Bir kaç gün evvel dışarı çıkmıştım. Bize yakın bir markete girdim. Market çalışanlarından bir kızın kıyafeti dikkatimi çekti.

Başında mendil kadar bir başörtüsü. Vücuduna yapışan, kalça kısmını bile tam örtmeyen bir kazak, ayakta bir çizme ve kot kilotlu çorap(strech pantalon). Yanındaki bir beyle gayet rahat tavırlar içinde konuşuyordu.

Adam yanından ayrılınca, kızın yanına gidip, elimi omzuna koydum:

“Canım” dedim. “Sana bir şey söylesem kızar mısın?”

Biraz şaşkın ve tedirgince süzdü beni: istemeyerek “kızmam herhalde” dedi.

Ona, başörtüsü ve ayağındaki pantalonun birbirlerine zıt olduğunu, bu kıyafetin İslam’a uygun olmadığını anlattım.

“Bu herkesin kendi bileceği bir iş” dedi. Yani “Sana ne” demek istedi. “Evet” dedim, “herkesin kendi bileceği bir iş olabilir ama ben müslümanım ve müslüman kardeşimi uyarmak zorundayım. Bu tür kıyafetleri giyenler için Peygamberimiz Giyinmiş çıplaklar diyor ve onların cennetin kokusunu alamayacağını buyuruyor.”

“Ben bunları biliyorum, ama markette uzun etekte giyilmiyor” dedi. Bir kaç cümle daha edip ayrıldık. Ortanca oğlum yanımdaydı. “Anne bence anlamadı” dedi. Bende “olsun yavrum, ben görevimi yaptım” dedim. Sonra beni çok etkileyen bir söz söyledi: “Ama anne böyle olanlar o kadar çok ki…”

Çoğumuzun hayatında ki islam, kimliğinde yazılı olandan öteye gidemiyor malesef. Toplumu yetiştirecek anneler, İslam’dan çok uzaktalar. Tesettür bilincini içselleştiremedik. Hem örtülü, hem cazibeli nasıl olunur, bunun uğraşını veriyoruz. Allah’ı kandırmaya, vicdanımızı rahatlamaya çalışır gibi bir halimiz var sanki. Ahiretten biraz çalıp, dünyamızı mamur edelim, dünya tam olsun ama küçük göz boyamalarla Ahirette elimizden gitmesin istiyoruz.

Ne kolay yaşıyoruz. Ne ucuz…

Son zamanlarda yaygınlaşan güya örtünme şekilleri, modalaştırılan, içi boşaltılan tesettürün toplumdaki bir yansıması. Müslüman kadın da artık ne giyineceğini, nasıl örtüneceğini kataloglardan, yeni trendlerden öğreniyor. Mevsime göre başörtüsü modelleri çıkıyor. Tesettür modasını anlatan dergiler kızlara modern örtünme şekilleri hakkında tüyolar veriyor.


60′lı yıllarda ilk kez tayt’ı modaya kazandıran(!) kızıl haçta gönüllü olarak çalışan, erkek ve kadın giyim mağazalarına Adem ve havva ismini veren Pierre Cardin, tesettür modasını takip eden kızlarımız tarafından çok tutuluyor ve bu firmanın “P” logolu eşarpları müslüman kızların başında arz-ı endam ediyor. Pierre Cardin’in topluma kazandırdığı “Tayt” çılgınlığı, şimdilerde kızlarımızın bacaklarında kot tayt olarak hayat buluyor. Nasıl da yakışıyor ama! Başta güya eşarp, bacakta tayt, ayakta bir karış topuklu ayakkabı. Ne oradan, ne buradan, arada kalmış, kimliksiz, şahsiyetsiz bir görüntü meydana geliyor.

“Etraf başörtülü yarı çıplaklardan geçilmiyor
Tesettürle başkaları değil ama başörtülüler fena halde dalga geçmekte.
Arkadaş zor geliyorsa çıkar kafandaki örtüyü. Sana zorla taktıran mı var?
Bir salaşlık, bir derbederlik.
Sanki kafasındaki iki kılı kapatınca hatun kişi, bütün vazifelerini tamamlamış gibi vücudunu orta yere saçıveriyor. Göbekler, göğüsler, kalçalar orta yerde.
En baştakilerdeki bozulma bütün toplumu etkilemekte. VIP kadınlardan başlayan bir dezenformasyon.
Tesettürün bozulmasında en büyük suçlu erkekler. Onlar açık bayanlara, televizyonun edepsiz çıplaklarına hayranlıkla bakarken, hanımları da; o aptal beylerini ellerinde tutabilmek için açılma yarışına girdiler.”(Mine Alpay Gün)

Yıllardır tesettürlü hanımların yanlış giyimleri tartışılıyor. Önceleri pantalon giymesi, bele oturan pardesüler, renkli eşarplar tartışılırken şimdilerde göbeği açık kıyafetler ve strech pantalonlardan bahsediyoruz. Var mı bunun daha ötesi, düşünmek bile istemiyorum.

Böyle giyinen, tesettürü basitleştiren, belki de bilmediği için bunları yapanlardan müslümanlar olarak sorumluyuz. Asla “banane” diyemeyiz. Sorumluluktan kaçan inanç ucuzluğu bize yakışmaz.

Her birimiz fırsatını bulduğumuz ilk anda, en uygun ortamlarda, olması gerekeni tebliğ etmeyi boynumuza bir borç bilmeliyiz. Yazılar, iç sıkıntıları, üzülmeler, kendi aramızda konuşmalar yetmiyor. Toplumun düzelmesinde bir fayda sağlamıyor. Peygamberleri düşünün, dışlandılar, horlandılar, meczup dendi onlara. Kolay mı Müslüman olmak? Sıcak yerlerimizde oturarak cenneti kazanmak kolay mı?

Allah’ın dinini ayakta tutmak hepimizin asli vazifesi olmalı.

Müslümanım diyen, hayatında Allah ve Rasulünü söz sahibi yapan herkese bir çağrıda bulunuyorum. Önce kendimizi düzeltelim. Tavır ve kılık kıyafetimizde İslama uymayan ne varsa değiştirmeye, yerine doğru olanı koymaya gayret edelim. Başımız dik olsun. Sonra İslam’ı, tesettürü yanlış anlayan, yanlış giyinen kardeşlerimizi uyaralım. Lütfen susmayalım! Otobüs durağında, yolculuk esnasında, hastane koridorunda yanımızda duran bu haldeki kardeşlerimize yanlış yaptığını güzel bir dille hatırlatalım. Tepki gösterebilir, azarlayabilir, “sana ne” diyebilir. Olsun varsın. Ne kaybederiz ki? Belki kafasında bir soru işareti belirir. Belki sizin gibi birilerini gördüğünde yine aynı tepkiyi alır mıyım endişesi yaşar ve kendini düzeltme yoluna gider.

Ama biz susarsak, görmemiş gibi yaparsak, normalmiş gibi davranırsak onlar yaptıklarından rahatsızlık duymayacaklar. Cahil cesareti ile yanlışlar yapmaya, toplumda istisnalıktan çıkıp genel olmaya başlayacaklar. Biz azınlıkta kaldığımız zaman insanlar üzerindeki tesirimiz azalacak.

Sadece tesettür değil, Allah’ın dinine aykırı olan, toplum düzenini ifsad etmeye sebep olan her yanlışı elimizden geldiği kadar düzeltmeye çalışalım. Komşumuzun, arkadaşımızın günahlarına susarak ortak olmayalım. Banane dediğiniz küçük şeyleri bile Ahiret gününde hesaba çekildiğiniz konular olarak bulabiliriz.

“Onlar birbirlerini, yaptıkları fenalıktan alıkoymazlardı. Gerçekten ne kötü iş yapıyorlardı.” (Maide süresi 79)

Çünkü bir din daha yok. Bir peygamber daha gönderilmeyecek. Bu din bizim yaşantılarımızda,dillerimizde,kalplerimizde hayat buluyor. Biz ayakta tutamazsak, kadrini bilemezsek, Allah’ın bizi yok edip, dinini yaşatacak bir toplum yaratmaya gücü yetmez mi?
BU YAZI ÇOK HOŞUMA GİTTİ,PAYLAŞMAK İSTEDİM...

çok güzel bir yazı ..
aslında tüm bunların sebebi bize küçüklükten beri öğretilen bazı tabulardan kaynaklanıyor ve ben bazı şeylerin bize yanlış öğretildiğini düşünüyorum ..
şöyleki:
ben imam hatip mezunuyum..
bize hep islam namaz kılmak ve kadınlar için kapanmaktan ibaret gibi anlatıldı herşey ..
bir kadın kapalıysa ooo maşşallha kızımız ne güzel kapalı dendi ,oo maşş..namazında niyazında adam dendi ..
ve bir müslüman prototipi oluşturuldu..
kadınsan örtülüysen namaz kılıyorsan tamamdır senin iş ,sen cennetliksin..
artık islam adına başka hiçbir vazifen kalmadı ,köşeyi döndün gibi bir yaklaşım vardı hep benim bulunduğum camiada..
ben başkalarını eleştirmek kadar kendimizi de eleştirmek gerektiğini düşünüyorum..
kaldıki insanlar başını örtüp namaz kılıp arkasından her işi çevirmeye başladılar..
sbepse işte bize empoze edilen dışı güzel içi boş ilam öğretileriydi..
çünkü aslında insanlar için en kolay kaçış yolu buydu..
tabiki namaz ve örtünmek farz bunları tartışmak bile yersiz ..
ancak islam bunların üzerinden anlatıldığı için şimdi belki de insanlar içlerindeki vicdan azabını başını örterek azaltmaya ,başımı örttüm nasılsa gersii mühim değil köşeyi döndüm gözüyle bakıyor..
başı örtmek bütün islami vazifelerin 4te 3 ünü halletmiş olmak olarak görülüyor..
işyerinde de öyle çok örnek varki gözümün önünde gördükçe kahroluyorum..
dışardan bakıyorsun 5 vakit namazında ama namaz dışında islam adına hiçbirşeyleri yok ,her türlü pisliğe bulaşmış durumdalar ..
ancak namaz kıldıkları için bunları örttükleri ni yırttıklarını düşünüyorlar..
bize de hep namaz ve örtünme eksenli islam anlatıldı ,islamın ahlaki özellikleri de anltıldı ama daha çok ilk bahsettiklerim üzerinden bir islam anlayışı geliştirildi ,şimdiki nesil de işte bunun cezasını çekiyor ...
keşke insanlara islamın asıl ahlaki özelliklerinden çokça bahsedilip bunlar üzerinden bir islam çizilip öğretilseydi bugün çok daha farklı bir islam anlayışı olurdu emin olun...
diğer insanları eleştirmek çok kolay ama bir düşünün sizce bunda ilim alimlerinin din adamlarının hiçmi suçu yok ..
onlar acaba islamı düzgün anlatabiliyorlar mı ,acaba islam günümüzde yanlışmı anlatılıyor ..
bence kesinlikle bir hata var ..
iki tane insan düşünün şimdi ..
biri güzel bir şekilde örtülü diğeri yazıdaki gibi..
insanlardaki bakış açısı biri ii insan ,diğeri tü kaka ..
tabiki diğer kapanan yanlış kapanmış ama acaba biz çok düzgünmüyüz de onu eleştirme hakkını kendimizde görüyoruz ..
o halde benim burdaki bütün namaz kılıp iş çeviren insanlara savaş açmam lazım ,insanlara tabiki doğru yolu göstermek lazım ama kimseyi de kınama şeklinde yapmamak gerek bunu ,çünkü biz kapalıyız belki ama biz ne kadar müslümanız biliyormuyuz da onu kınıyoruz ,belki o bizden daha müslüman ,kalplerdekini yalnız ALLAH bilir..
insanları uyarmak bu konuda konuşmak güzel şeyler ama asla kınamamak lazım ..çünkü çarşaflı da olsak bu bizim dört dörtlük müslüman olduğumuz anlamına gelmez .
ALLAH hepimizi doğru yola iletsin inş.

nursena07
17-01-2012, 10:22
çok güzel bir yazı ..
Aslında tüm bunların sebebi bize küçüklükten beri öğretilen bazı tabulardan kaynaklanıyor ve ben bazı şeylerin bize yanlış öğretildiğini düşünüyorum ..
şöyleki:
Ben imam hatip mezunuyum..
Bize hep islam namaz kılmak ve kadınlar için kapanmaktan ibaret gibi anlatıldı herşey ..
Bir kadın kapalıysa ooo maşşallha kızımız ne güzel kapalı dendi ,oo maşş..namazında niyazında adam dendi ..
Ve bir müslüman prototipi oluşturuldu..
Kadınsan örtülüysen namaz kılıyorsan tamamdır senin iş ,sen cennetliksin..
Artık islam adına başka hiçbir vazifen kalmadı ,köşeyi döndün gibi bir yaklaşım vardı hep benim bulunduğum camiada..
Ben başkalarını eleştirmek kadar kendimizi de eleştirmek gerektiğini düşünüyorum..
Kaldıki insanlar başını örtüp namaz kılıp arkasından her işi çevirmeye başladılar..
Sbepse işte bize empoze edilen dışı güzel içi boş ilam öğretileriydi..
çünkü aslında insanlar için en kolay kaçış yolu buydu..
Tabiki namaz ve örtünmek farz bunları tartışmak bile yersiz ..
Ancak islam bunların üzerinden anlatıldığı için şimdi belki de insanlar içlerindeki vicdan azabını başını örterek azaltmaya ,başımı örttüm nasılsa gersii mühim değil köşeyi döndüm gözüyle bakıyor..
Başı örtmek bütün islami vazifelerin 4te 3 ünü halletmiş olmak olarak görülüyor..
Işyerinde de öyle çok örnek varki gözümün önünde gördükçe kahroluyorum..
Dışardan bakıyorsun 5 vakit namazında ama namaz dışında islam adına hiçbirşeyleri yok ,her türlü pisliğe bulaşmış durumdalar ..
Ancak namaz kıldıkları için bunları örttükleri ni yırttıklarını düşünüyorlar..
Bize de hep namaz ve örtünme eksenli islam anlatıldı ,islamın ahlaki özellikleri de anltıldı ama daha çok ilk bahsettiklerim üzerinden bir islam anlayışı geliştirildi ,şimdiki nesil de işte bunun cezasını çekiyor ...
Keşke insanlara islamın asıl ahlaki özelliklerinden çokça bahsedilip bunlar üzerinden bir islam çizilip öğretilseydi bugün çok daha farklı bir islam anlayışı olurdu emin olun...
Diğer insanları eleştirmek çok kolay ama bir düşünün sizce bunda ilim alimlerinin din adamlarının hiçmi suçu yok ..
Onlar acaba islamı düzgün anlatabiliyorlar mı ,acaba islam günümüzde yanlışmı anlatılıyor ..
Bence kesinlikle bir hata var ..
Iki tane insan düşünün şimdi ..
Biri güzel bir şekilde örtülü diğeri yazıdaki gibi..
Insanlardaki bakış açısı biri ii insan ,diğeri tü kaka ..
Tabiki diğer kapanan yanlış kapanmış ama acaba biz çok düzgünmüyüz de onu eleştirme hakkını kendimizde görüyoruz ..
O halde benim burdaki bütün namaz kılıp iş çeviren insanlara savaş açmam lazım ,insanlara tabiki doğru yolu göstermek lazım ama kimseyi de kınama şeklinde yapmamak gerek bunu ,çünkü biz kapalıyız belki ama biz ne kadar müslümanız biliyormuyuz da onu kınıyoruz ,belki o bizden daha müslüman ,kalplerdekini yalnız allah bilir..
Insanları uyarmak bu konuda konuşmak güzel şeyler ama asla kınamamak lazım ..çünkü çarşaflı da olsak bu bizim dört dörtlük müslüman olduğumuz anlamına gelmez .
Allah hepimizi doğru yola iletsin inş.
aminn...çok güzel tesbitlerde bulunmuşsun..ben de anadolu imamhatip ve ilahiyat önlisans mezunuyum..malesef okullarda belli biryere kadar öğretiliyor..kimseyi asla kınamamak gerek,çünkü kişi kınadığı şey başına gelmedikçe ölmezmiş..allah ne mala ne evlada ne güzelliğe bakar,yalnızca takvaya bakar..kimin takvası az,kimin çok bunuda yalnızca allah bilir..allah bizleri doğru yoldan ayırmasın şu 3 günlük dünyada...

deli_kiz0606
17-01-2012, 10:43
aminn...çok güzel tesbitlerde bulunmuşsun..ben de anadolu imamhatip ve ilahiyat önlisans mezunuyum..malesef okullarda belli biryere kadar öğretiliyor..kimseyi asla kınamamak gerek,çünkü kişi kınadığı şey başına gelmedikçe ölmezmiş..allah ne mala ne evlada ne güzelliğe bakar,yalnızca takvaya bakar..kimin takvası az,kimin çok bunuda yalnızca allah bilir..allah bizleri doğru yoldan ayırmasın şu 3 günlük dünyada...

benim bbam bir din alimi kitabı da çıktı yakın zamanda ..:34:
ben mesela lisedeyken kendi isteğimle pardesü giymiştim ,öyle bir imaj vardıki okulda ,pardesü giyersen müslüman olduğunun kanıtydı bu ..
bir çok ablamız vardı sohbet yapan hepsinin teması buydu ..
fakat içlerinde hep sohbetini dinlediğim hiçbir cemaate bağlı olmayan ,tek derdi islamı anlatmak olan ,gayet de örtülü bir ablamız vardı ..
o ise diğerlerinin aksine sürekli islamın ahlaki yönünü anlatıp dururdu..
helali haramı ,kul hakkını ,adaleti ,hoşgörüyü ,peygamberimizin haytını öyle içten anlatırdıki onun sayesinde örtünmenin dışında da bir islam olduğunu ,örtünmek akdar islami olarak ahlakımızı doygunlaştırmanın önemini kavramış oldum .ALLAH ondan razı olsun ..
işte o gerçek islam öğretisini insanlara anlatıyordu .
keşke herkes onun gibi olsaydı ..
keşke insanalr popüler olmak adına tvlere çıkıp tesettür mağazalrını eleştirmekle kendilerine prim yapmak yerine gerçeği güzeli anlatsalardı ..
herks birbirini eleştiriyor sinir oluyorum herkes birbirini sorguluyor ama aynaya bakan yok nedense ..
adam çıkmış düzgün örtünmeyenleri eleştiriyor ,sonra bir haberi çıkıyor ,adamın yemedği halt kalmamış ..
peki nedir şimdi bu ..sen kimsin ? biz kimiz ? uyarmak başka şey ama tvlere çıkıp acımasızca eleştirip kendini dört dörtlük müslümanmış gibi addetmek o havaya bürünmek başka şey..
öyleki bu camiada olduğum için gerçekleri çok yakından tanık oluyorum ..
kimlerin neler yapıp ettiğini çok ii biliyorum ..
o yüzden tabiki düzgün örtünmek şart ama düzgün örtünen de bir başkasını kınayarak kendini yüceltmemeli ,hakeza kendi ne kadar düzgün önce onu bi düşünmeli ..
ben mesela doğru olmayan şeyi söylüyorum ama kınamak babında değil ,doğruyu söylerken bir yandan da kendimi eleştiriyorum hatalarımı sorguluyorumki karşımdakini kınama moduna düşmeyeyim diye..
bu konuda yüzlerce binlerce örnek verebilirim size ..
en basiti bir örnek vereyim..
bir aile dostu imam tanıdğımız vardı ..
kızları pardesülü idi.
biz ise pardesülü değildik ama düzgün giyiniyorduk..
bu adam kadınlarla konuşmazdı aynı ortamda nadir bulunurdu..
karısı da sürekli kend ikızlarını över ,bizi ise pardesü giymediğimiz için sürekli laf sokar ,benim kızlarım ii ,siz tü kakasınız moduna girerdi ..
halbuki ne onlar pardesü giydikleri için çok ii anlamına geliyorlardı ne de biz giymediğimiz için kötü müslüman oluyorduk..
sonra bu adam yurtdışına gitti ,orda evlendi ,senelerce gelmedi türkiyeyi ,kızlarını eşini perişan etti ,
bizden çok daha dindar havasında olan bu adamın yaptıklarına bir bakın hele..
karsı deseniz ben evlenirken eşimle flört ederek evlendim diye burun kıvrdı bize ,biz kötü müslüman olduk ,sonra kızı koca aradı bulamadı bi türlü ,internete bile karşı olan kızı face hesabı açtı oralardan koca adayı buldu gitti görüştü uymadı ,benim faceim yok mesela ama kız oralarda fink attı ,kınadığı herşey başlarına geldi ..
sandılarki biz dört dörtlük müslümanız ama işte müslümanlık sadece bunlardan ibaret olmuyor ..o yüzden örtünmek farz ama bir şeyin etiketi ya da garantisi ya da ölçüsü değil :34:

cami yaptırma derneklerinin yedikleri paraları ,imamların çevirdikleri dolapları ,ama dışarıdan bi güzel herkeesi eleştirme kınama haklarını kendilerinde görmeleri ,nefret ediyorum kendini bişey sanan insanlrdan ,hele de kendini müslümanlık babında yüce ulu insan görenlerden..
ALLAH hepimizi gerçek müslümanlardan eylesin ..kaldıki onlardan çok az kaldı malesef..

AskInihan
17-01-2012, 10:49
Nursena ne güzel bir yazı paylaşmışsın Allah razı olsun.
Burdaki gibi yapabilsek, o takvaya o güçlü imana sahip olabilsek ne güzel olurdu.
Kendi adıma ben burda yazılanı yapamıyorum, yapamadım.
Dün topuzu aşırı kabarık, ignesiz şal örtmüş ve boynu görünen birini gördüm. Ama gidip uyarabildim mi. Malesef hayır.
Sen önce kendine bak dedim, yanlış anlarlar dedim... ama hep içimden dedim işte.
Böyle böyle susarak çoğalıyor tüm bu yanlışlar.
Nefsimize yenik düşüyoruz, arkadaşlarımızın yanlışlarına göz yumuyoruz.
Susuyoruz!!!
Elimden geldiğince giyimime dikkat etmeye çalışıyorum.
Etek giyiyorum, dar giyinmemeye çalışıyorum ama işte bu kadar.
Ötesini yapamadım:50::50::50:

nursena07
17-01-2012, 11:04
benim bbam bir din alimi kitabı da çıktı yakın zamanda ..:34:
Ben mesela lisedeyken kendi isteğimle pardesü giymiştim ,öyle bir imaj vardıki okulda ,pardesü giyersen müslüman olduğunun kanıtydı bu ..
Bir çok ablamız vardı sohbet yapan hepsinin teması buydu ..
Fakat içlerinde hep sohbetini dinlediğim hiçbir cemaate bağlı olmayan ,tek derdi islamı anlatmak olan ,gayet de örtülü bir ablamız vardı ..
O ise diğerlerinin aksine sürekli islamın ahlaki yönünü anlatıp dururdu..
Helali haramı ,kul hakkını ,adaleti ,hoşgörüyü ,peygamberimizin haytını öyle içten anlatırdıki onun sayesinde örtünmenin dışında da bir islam olduğunu ,örtünmek akdar islami olarak ahlakımızı doygunlaştırmanın önemini kavramış oldum .allah ondan razı olsun ..
Işte o gerçek islam öğretisini insanlara anlatıyordu .
Keşke herkes onun gibi olsaydı ..
Keşke insanalr popüler olmak adına tvlere çıkıp tesettür mağazalrını eleştirmekle kendilerine prim yapmak yerine gerçeği güzeli anlatsalardı ..
Herks birbirini eleştiriyor sinir oluyorum herkes birbirini sorguluyor ama aynaya bakan yok nedense ..
Adam çıkmış düzgün örtünmeyenleri eleştiriyor ,sonra bir haberi çıkıyor ,adamın yemedği halt kalmamış ..
Peki nedir şimdi bu ..sen kimsin ? Biz kimiz ? Uyarmak başka şey ama tvlere çıkıp acımasızca eleştirip kendini dört dörtlük müslümanmış gibi addetmek o havaya bürünmek başka şey..
öyleki bu camiada olduğum için gerçekleri çok yakından tanık oluyorum ..
Kimlerin neler yapıp ettiğini çok ii biliyorum ..
O yüzden tabiki düzgün örtünmek şart ama düzgün örtünen de bir başkasını kınayarak kendini yüceltmemeli ,hakeza kendi ne kadar düzgün önce onu bi düşünmeli ..
Ben mesela doğru olmayan şeyi söylüyorum ama kınamak babında değil ,doğruyu söylerken bir yandan da kendimi eleştiriyorum hatalarımı sorguluyorumki karşımdakini kınama moduna düşmeyeyim diye..
Bu konuda yüzlerce binlerce örnek verebilirim size ..
En basiti bir örnek vereyim..
Bir aile dostu imam tanıdğımız vardı ..
Kızları pardesülü idi.
Biz ise pardesülü değildik ama düzgün giyiniyorduk..
Bu adam kadınlarla konuşmazdı aynı ortamda nadir bulunurdu..
Karısı da sürekli kend ikızlarını över ,bizi ise pardesü giymediğimiz için sürekli laf sokar ,benim kızlarım ii ,siz tü kakasınız moduna girerdi ..
Halbuki ne onlar pardesü giydikleri için çok ii anlamına geliyorlardı ne de biz giymediğimiz için kötü müslüman oluyorduk..
Sonra bu adam yurtdışına gitti ,orda evlendi ,senelerce gelmedi türkiyeyi ,kızlarını eşini perişan etti ,
bizden çok daha dindar havasında olan bu adamın yaptıklarına bir bakın hele..
Karsı deseniz ben evlenirken eşimle flört ederek evlendim diye burun kıvrdı bize ,biz kötü müslüman olduk ,sonra kızı koca aradı bulamadı bi türlü ,internete bile karşı olan kızı face hesabı açtı oralardan koca adayı buldu gitti görüştü uymadı ,benim faceim yok mesela ama kız oralarda fink attı ,kınadığı herşey başlarına geldi ..
Sandılarki biz dört dörtlük müslümanız ama işte müslümanlık sadece bunlardan ibaret olmuyor ..o yüzden örtünmek farz ama bir şeyin etiketi ya da garantisi ya da ölçüsü değil :34:

Cami yaptırma derneklerinin yedikleri paraları ,imamların çevirdikleri dolapları ,ama dışarıdan bi güzel herkeesi eleştirme kınama haklarını kendilerinde görmeleri ,nefret ediyorum kendini bişey sanan insanlrdan ,hele de kendini müslümanlık babında yüce ulu insan görenlerden..
Allah hepimizi gerçek müslümanlardan eylesin ..kaldıki onlardan çok az kaldı malesef..
babanız kim acaba,içimizde bir merak oluştu?

nursena07
17-01-2012, 11:05
Sizin kendi imanınız için ne dediğinizin hiçbir önemi yok. Önemli olan Allah'ın sizin imanınız için ne dediğidir. - Mustafa İslamoğlu -

deli_kiz0606
17-01-2012, 11:09
babanız kim acaba,içimizde bir merak oluştu?
boşver nursena önemli değil bende kalsın :17:

Sizin kendi imanınız için ne dediğinizin hiçbir önemi yok. Önemli olan Allah'ın sizin imanınız için ne dediğidir. - Mustafa İslamoğlu -

evet işte en doğru söz :46:

nesyav
17-01-2012, 14:18
canım ben bu sitelerle tanıstım tanısalı magaza magaza gezıp kendıme ve esıme işkence etmekten kurtuldum.yenımoda cok guzel bı sıte hemen cevap verıo musterı hızmetlerı .ayrıca markafonı trendyol gıbı 15-20gunde degıl 2-3gun sonra kargoluyorlar en guzel yanı bu.ben bu zamana kadar 4etek bır etek pantolan aldım cok uygun fıyata ve kalıtelı kesınlıkle tavsıye ederım beden olculerın problem cıkarmayacaksa(yanı ara bedensen markadan markaya bedenın degısırse sıkıntı yasayabılırsın)tereddüt etme derim
hmmm anladım canım saol bakalım belki alırım :)
[QUOTE=deli_kiz0606;22688833]hg.ay aynı sorun bende de var ben de çalışıyorum her gün farklı giyinmek gerektiğinden zaten hep ucuz ve güzel şeyleri bulamaya çalışıyorum :34:
yoksa kıyafete para mı yeter ..
evde otursam dışarı az çıksam belki daha pahalı şeylere bakardım ama çalışınca maalesef öyle olmuyor...
ben netten alışveriş çok yapıyorum ..
bir sorun yaşamadım ..
ben de önceden tedirgindim ama bi almaya başlayınca müptelası oldum :60:
kitaplarımı bile netten alıyorum ben aramadan rahat oluyor...:34:
fakat kıyafet konusunda netten alma taraftarı değilim ..çünkü bedeni olmaz güzel durmaz tekrar geri yolla ,bazen istediğin beden ellerinde kalmıyor iade ediyorsun o süreç insanı uğraştırıyor..bir parça şey için uğraş dur ..
yok kartına iadesini bekle kontrol et vs ..
bi de ben üzerimde nasıl durduğunu görmeden alamam doğrusu ..
geçenlerde sadece trendyoldan çekim vardı işte onunla iki etek aldım onun dışında kıyafet almıyorum..:34:

aslında çok süper indirim değil onlar hatta indirim değil yükseltim..
yenimoda pahalı bir yer zaten bi bluza 50 tl diyorlar ..
bazen indirim oluyor ama o da bikaç üründe hepsi o ..
ha özel gün için elbise vs alınabilir belki ama o da belki ..
ben mesela trendyolda 20 tlye satılıp dışarda aynısını 10 tlye o kadar çok ürün gördümki artık almıyorum netten ,gidip dükkandan alıyorum..
mesela kızılayda addax diye bir mağaza var tarzı çok hoşuma gidiyo ,orda geçen bi hırka baktım kremit rengi..
10 tl idi...trendyolda 24,90 dı ve bi de 5 tl kargo ödüyorsun 30 tlye geliyor...
ucuz gibi ama piyasayı bilene yani bana göre :1: hiç de ucuz değil ..
ha küçük yerde yaşayıp alma imkanı olmayanlar için ideal orası kesin:34:

ya aslında haklısın bi bakıma bi bluza 50 tl ben vermem ama eteklerde falan sağlam indirimler oluyor
ben istanbuldayım ama çok gezemiorum çalışıroum bebeğim küçük zamanım pek kalmıo
giycek bişeler sürekli uydurmaya çalışıorum canımı sıkıo bu durum
nette görüorum çok beğeniorum almak istiorum ama cesaret edemiorum işte
zamanım olsa sürekli takip edebilsem dışarıyı internete dadanmam bile :)

haziran
17-01-2012, 16:22
Arkadaslarhsonu aşağıdaki ceketi aldım ne ile kombinleyebilirim fikir verirseniz sevinirim .aldığım renk kahverengi koyu kahve bundan koyu yani.


Yüksek bel bi etekle ya da normal maksi tarzı bi eteğin üzerinde hoş durur. Siyah, kahverengi,lacivert bir çok renk olur bu montun altına. Eteğin altına da çizme. Başına da şal. Tamamdır bence.:112:
Çok beğendim ayrıca deri montunu canım

AskInihan
17-01-2012, 17:04
Deli_kız bu alkışlar sana:46::46::46::46:
Çok doğru tespitlerde bulunmuşsun, Allah dediğin gibi gerçek iman sahiplerinden eylesin cümlemizi.
Zaten "ben oldum" dediği an bitmiştir insan. Bunun idrakına varmalı ve kendimizle yüzleşmeliyiz.

Tuana ceketine ba-yıl-dım. Nerden aldın kaça aldın acaba:17:
Arkadaşın dediği tarz etekleri diyecektim ben de, tekrarlamış olmayayım:1:
Ama direk lacivert ve siyah geldi. Farklı renkler de olabilir tabi ki. Güle güle giy canım:16:

gulsunoguz
17-01-2012, 17:16
nursena07, bende okudum yazıyı bı yerden tanıdık geldi sonradan hatırladımkı cahıdemin sitesinde okumustum allah ondan razı olsun cok guzel seyler yazıyor arkadaslar mutlaka takıp edın silkelenip kendinize geliyorsunuz(...........)

elagam
17-01-2012, 17:59
iyi akşamlar kızlar: )
sizlerden fikir almak istiyorum: )
17 şubatta Allah nasip ederse nikahım var.
nikahta ailelerimiz ve samimi dostlarımız olacak sadece(düğün haziranda inşallah).
nişanlım takım elbise giyecek fakat ben hala ne giyeceğime karar veremedim :50:
elbise giymek istediğim kesin...ama ne renk olacağı yönünde çok kararsızım.aslında bi kaç bişey var kafamda.şöyle;
328392328391 bu elbise ve şal var bende.(şal kırmızı gibi duruyor ama pembe)
bunları kombinleyim,pembe bi ayakkabı ve çanta takayım diyorum.
fakat nişanlım,bu düğüne gitmiş havası verir biraz ciddi bişeyler olsun dedi: (
söz kıyafetim var ama o da abiye gibi.siyah bi elbisem var o da spor tarzda...
nişanlımda ben geldiğimde yeni bi elbise alalım dedi,tatmam dedim bende.
bide şöyle bişey oldu...bugün annemle sandığımı kurcalarken,annemin 20 sene evvel ördüğü bu hazine çıktı karşıma: )))
çok mutlu oldum: ) çünkü aksesuar olarak eldiven takmaya bayılırı: ))
328394328393328395
bu eldiven ve yakalıkları kullanacağım nikanımda.buna şu şalımı düşündüm sizce uyar mı?
328396
şalımın zemini eldiven ve yakayla aynı renk...ikiside kırık beyaz olduğundan uyar diye düşündüm.elbiseyide şaldaki çiçeklerin pembesinden alayım diyorum ama hafif kaçar mı diye korkmuyor değilim :44:
sizce ne yapayım,ne giyeyim ben: ((?
bu eldiven ve yakalara çok güzel uyacak şal ve elbise arıyorum.
alternatif olarak şu şallarım var
328399328400328401328402
sizce nasıl kombinlemeliyim?

Berrak
17-01-2012, 20:11
iyi akşamlar kızlar: )
sizlerden fikir almak istiyorum: )
17 şubatta Allah nasip ederse nikahım var.
nikahta ailelerimiz ve samimi dostlarımız olacak sadece(düğün haziranda inşallah).
nişanlım takım elbise giyecek fakat ben hala ne giyeceğime karar veremedim :50:
elbise giymek istediğim kesin...ama ne renk olacağı yönünde çok kararsızım.aslında bi kaç bişey var kafamda.şöyle;
328392328391 bu elbise ve şal var bende.(şal kırmızı gibi duruyor ama pembe)
bunları kombinleyim,pembe bi ayakkabı ve çanta takayım diyorum.
fakat nişanlım,bu düğüne gitmiş havası verir biraz ciddi bişeyler olsun dedi: (
söz kıyafetim var ama o da abiye gibi.siyah bi elbisem var o da spor tarzda...
nişanlımda ben geldiğimde yeni bi elbise alalım dedi,tatmam dedim bende.
bide şöyle bişey oldu...bugün annemle sandığımı kurcalarken,annemin 20 sene evvel ördüğü bu hazine çıktı karşıma: )))
çok mutlu oldum: ) çünkü aksesuar olarak eldiven takmaya bayılırı: ))
328394328393328395
bu eldiven ve yakalıkları kullanacağım nikanımda.buna şu şalımı düşündüm sizce uyar mı?
328396
şalımın zemini eldiven ve yakayla aynı renk...ikiside kırık beyaz olduğundan uyar diye düşündüm.elbiseyide şaldaki çiçeklerin pembesinden alayım diyorum ama hafif kaçar mı diye korkmuyor değilim :44:
sizce ne yapayım,ne giyeyim ben: ((?
bu eldiven ve yakalara çok güzel uyacak şal ve elbise arıyorum.
alternatif olarak şu şallarım var
328399328400328401328402
sizce nasıl kombinlemeliyim?


canım hayırlı olsun şimdiden:34: o eldivenler çok güzel benimde arkadaş nikahında bu eldivenlere benzer eldiven giydi krem elbise ve onun tüllü şapkası vardı:34:
eski zamanlara ait gibi çok guzel olmuştu :34:sen de bu yolda git bence:26:

elagam
17-01-2012, 21:35
canım hayırlı olsun şimdiden:34: o eldivenler çok güzel benimde arkadaş nikahında bu eldivenlere benzer eldiven giydi krem elbise ve onun tüllü şapkası vardı:34:
eski zamanlara ait gibi çok guzel olmuştu :34:sen de bu yolda git bence:26:

krem rengi elbiseyi bende düşünüyorum canım: )
krem elbise bu eldivenlerle güzel uyar.peki şalım çiçekli şal mı olsun,yoksa başka bi renk mi kullanayım?

haziran
17-01-2012, 21:46
328402


Şu şalını görünce şöyle bi kombin görmüştüm o geldi aklıma,elbise de olabilir ama şöyle bi kombinde hoş olur canım,
Nikah için de gayet sade ve şık bence

328614

AskInihan
17-01-2012, 22:05
civcivvvv hayırlı olsun, mutluluklar diliyorum:16:
Bence de elbise giy, sonra da giyebileceğin bir tarz ama nikaha da yakışacak bir şey olsun da ne olsun di mi:1:
Benim bir arkadaşım nikahında üstü sütlü kahve tonlarında etek kısmı siyah bir elbise giymişti, yine s.kahve düz bir şal örtmüştü.
Çok şık olmuştu. Bu tarz elbiselere bakabilrsin canım.
Çiçekli şalın sende nasıl duracağını bilemiyorum ama düz örtsen daha iyi olmaz mı?
Gerçi elbisene de bağlı...

Haziranın eklediği kombin de çok şıkmış.

akabe
17-01-2012, 22:12
Şu şalını görünce şöyle bi kombin görmüştüm o geldi aklıma,elbise de olabilir ama şöyle bi kombinde hoş olur canım,
Nikah için de gayet sade ve şık bence

328614

civcivv nikahin hayirli olsun insallah
kiyafet konusunda bende haziran arkadasa katiliyorum bir degerlendir istersen

elagam
17-01-2012, 22:56
Şu şalını görünce şöyle bi kombin görmüştüm o geldi aklıma,elbise de olabilir ama şöyle bi kombinde hoş olur canım,
Nikah için de gayet sade ve şık bence

328614

canım kombine bayıldım :69:
ama bunu birebir bulmam zor gibi...yani böyle bi eteğe ancak kolları böyle hafif karpuz kol bi üst gider onuda bul bulabilirsen...bide açıkçası gönlüm elbiseden yana.
elbiseyi çok yakıştırıyorlar bana.belim ince birazda kalçam olduğu için gayet güzel gidiyor.
ama aklımı bulandırdın,bu kombine bayıldım doğrusu: )


civcivvvv hayırlı olsun, mutluluklar diliyorum:16:
Bence de elbise giy, sonra da giyebileceğin bir tarz ama nikaha da yakışacak bir şey olsun da ne olsun di mi:1:
Benim bir arkadaşım nikahında üstü sütlü kahve tonlarında etek kısmı siyah bir elbise giymişti, yine s.kahve düz bir şal örtmüştü.
Çok şık olmuştu. Bu tarz elbiselere bakabilrsin canım.
Çiçekli şalın sende nasıl duracağını bilemiyorum ama düz örtsen daha iyi olmaz mı?
Gerçi elbisene de bağlı...

çok teşekkür ederim canım: ) dediğin tarzda bi elbise bende de var.benimkininde altı sütlü kahve üstü krem rengi.ben bu elbiseyi sözümde giymiştim.ama benimki tüllü o yüzden biraz abiyeye kaçıyor,yani nikah için biraz fazla gibi...
az evvel nişanlımla konuşuyorduk...eklediğim yeşil elbise varya?onun pembeside satılıyor arminede.fuşya rengi.onu giysem,fuşya şalımı taksam,yakama dantel yakalığı bide eldivenlerimi taksam hoş olmaz mı?
hem pembe biraz canlı bi renk olduğu için dantelleri daha iyi gösterir gibi...


Haziranın eklediği kombin de çok şıkmış.


civcivv nikahin hayirli olsun insallah
kiyafet konusunda bende haziran arkadasa katiliyorum bir degerlendir istersen

amin inşallah canım: )
kombin gerçekten hoşuma gitti.
kafam karıştı :17:

nursena07
18-01-2012, 06:50
nursena07, bende okudum yazıyı bı yerden tanıdık geldi sonradan hatırladımkı cahıdemin sitesinde okumustum allah ondan razı olsun cok guzel seyler yazıyor arkadaslar mutlaka takıp edın silkelenip kendinize geliyorsunuz(...........)
evet yazı ........... ten...bence de harika bir site..tavsiye ediyorum..

nursena07
18-01-2012, 06:56
iyi akşamlar kızlar: )
sizlerden fikir almak istiyorum: )
17 şubatta Allah nasip ederse nikahım var.
nikahta ailelerimiz ve samimi dostlarımız olacak sadece(düğün haziranda inşallah).
nişanlım takım elbise giyecek fakat ben hala ne giyeceğime karar veremedim :50:
elbise giymek istediğim kesin...ama ne renk olacağı yönünde çok kararsızım.aslında bi kaç bişey var kafamda.şöyle;
328392328391 bu elbise ve şal var bende.(şal kırmızı gibi duruyor ama pembe)
bunları kombinleyim,pembe bi ayakkabı ve çanta takayım diyorum.
fakat nişanlım,bu düğüne gitmiş havası verir biraz ciddi bişeyler olsun dedi: (
söz kıyafetim var ama o da abiye gibi.siyah bi elbisem var o da spor tarzda...
nişanlımda ben geldiğimde yeni bi elbise alalım dedi,tatmam dedim bende.
bide şöyle bişey oldu...bugün annemle sandığımı kurcalarken,annemin 20 sene evvel ördüğü bu hazine çıktı karşıma: )))
çok mutlu oldum: ) çünkü aksesuar olarak eldiven takmaya bayılırı: ))
328394328393328395
bu eldiven ve yakalıkları kullanacağım nikanımda.buna şu şalımı düşündüm sizce uyar mı?
328396
şalımın zemini eldiven ve yakayla aynı renk...ikiside kırık beyaz olduğundan uyar diye düşündüm.elbiseyide şaldaki çiçeklerin pembesinden alayım diyorum ama hafif kaçar mı diye korkmuyor değilim :44:
sizce ne yapayım,ne giyeyim ben: ((?
bu eldiven ve yakalara çok güzel uyacak şal ve elbise arıyorum.
alternatif olarak şu şallarım var
328399328400328401328402
sizce nasıl kombinlemeliyim?
gönül kolat ı bir araştır derim..facebook kullanıyorsan yada googledan aratabilirsin,harika tasarımları var,benim hoşuma gidiyo şahsen..gönül kolat designology şeklinde geçiyor..nikah için süper olur..15 günde dikiyolar sanırım..

deli_kiz0606
18-01-2012, 09:01
[QUOTE=AskInihan;22698757][B][COLOR="#000000"]Deli_kız bu alkışlar sana:46::46::46::46:
Çok doğru tespitlerde bulunmuşsun, Allah dediğin gibi gerçek iman sahiplerinden eylesin cümlemizi.
Zaten "ben oldum" dediği an bitmiştir insan. Bunun idrakına varmalı ve kendimizle yüzleşmeliyiz.

teşekkür ederim :17:
civciv ben de nette gezerken şunları çok beğenmiştim belki sana fikir olur
tabiki ceketi böyle almayabilirsin cekette değişiklik yapabilirsin ama bu tarz çok hoşuma gitti benim:34:
328784

bir de daha klasik dersen şunlar da var
blogta yüzleri kapalı değildi ben de kapatmadım :17:

328785

_WhitePearl_
18-01-2012, 09:06
Yüksek bel bi etekle ya da normal maksi tarzı bi eteğin üzerinde hoş durur. Siyah, kahverengi,lacivert bir çok renk olur bu montun altına. Eteğin altına da çizme. Başına da şal. Tamamdır bence.:112:
Çok beğendim ayrıca deri montunu canım
tskler ederim canım fikirlerin için. hemen hmen ayni şeyleri düsündüm ama renkte karar kılamadım.


Deli_kız bu alkışlar sana:46::46::46::46:
Çok doğru tespitlerde bulunmuşsun, Allah dediğin gibi gerçek iman sahiplerinden eylesin cümlemizi.
Zaten "ben oldum" dediği an bitmiştir insan. Bunun idrakına varmalı ve kendimizle yüzleşmeliyiz.

Tuana ceketine ba-yıl-dım. Nerden aldın kaça aldın acaba:17:
Arkadaşın dediği tarz etekleri diyecektim ben de, tekrarlamış olmayayım:1:
Ama direk lacivert ve siyah geldi. Farklı renkler de olabilir tabi ki. Güle güle giy canım:16:


Askınihan tşkler canım, Kayradan aldım ,120 tl fiyatı.. indirime girmiş öyle aldım 240 tl idi önceden .ama üstte çok şık duruyor tavsiye ederim.

_WhitePearl_
18-01-2012, 09:08
Civcivvv bu özel gününde çok özel olmalısın canım, gösterdiğin kombinlerde çok güzel ama Haziran arkadasımızın eklediği gibi bişi de düsünebilirsin. karar senin. Kayranın internet sitesinde de elbiseler indirme girmiş ve çok şok göz atmanı tavsiye ederim. Allah mutlu mesut etsin inş.

elagam
18-01-2012, 09:56
kızlar hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim :29:
paylaştığınız kombinler çok güzel.aslında haziranın gösterdiği kombinde çok hoş,dünden beride aklımda :1:
bi arkadaş diktirmemi önermiş...aslında çok güzel olurdu...ama şuanda gelinlikte diktiriyorum,onun provaları yoğun geçiyor: (
başka bi dikime vaktim olmaz gibi çünkü şu sıra eline hiç dikiş almamış ben,nişanlıma atkı örüyorum: )))daha doğrusu ömeye çlışıyorum :)
tercihim hazır giyimden yana: )
elbise olursa daha mutlu olacağım: )
peki kızlar haziran arkadaşımın paylaştığı eteğin renginde bi elbise giyip,şalımı örtsem,eldiven ve yakalığımıda kullansam nasıl olur?

haziran
18-01-2012, 11:28
Canım aynı o tarz bi gömlek bulmana gerek yok. Böyle krem tonlarda ipekimsi ön kısmı biraz hareketli (fırfırlı vs vs ) bir bluz bulabilirsen , yine benzer etekle çok güzel durur.
bahsettiğin eldiveni de takıp denersin, fena durmaz aslında:31:

AskInihan
18-01-2012, 11:51
civcivvvv eklediğin elbise de güzel, dediğin tarzda kombinlersen de hoş durabilir.
Nikah için fazla olur gibi düşünme, özel bir gün, nişanlın da takım elbise giyecek bu yüzden biraz araştırırsan güzel şeyler bulacağına inanıyorum.:34: İçine sinen bir şey olmazsa pembe elbiseyi alırsın.

elagam
18-01-2012, 16:39
Canım aynı o tarz bi gömlek bulmana gerek yok. Böyle krem tonlarda ipekimsi ön kısmı biraz hareketli (fırfırlı vs vs ) bir bluz bulabilirsen , yine benzer etekle çok güzel durur.
bahsettiğin eldiveni de takıp denersin, fena durmaz aslında:31:
canım alırken bakınacağım eğer içime sinen bi elbise bulamzsam,böyle bi kombin yapacağım: )
çok hoşuma gitti çünkü :69:


civcivvvv eklediğin elbise de güzel, dediğin tarzda kombinlersen de hoş durabilir.
Nikah için fazla olur gibi düşünme, özel bir gün, nişanlın da takım elbise giyecek bu yüzden biraz araştırırsan güzel şeyler bulacağına inanıyorum.:34: İçine sinen bir şey olmazsa pembe elbiseyi alırsın.

canım aslında bi kaç elbisem daha var,birazdan onlarıda ekleyeyim bakın: )
inşallah içime sinen bişey bulabilirim: (

elagam
18-01-2012, 16:49
329025

kızlar bu ayakkabıları bugün aldım: )
görünce çok hoşuma gitti dayanamadım aldım: )
bu renk bi şalım var(hatta 2 şalım var: ))
yeşil elbisemle kombinlemek için aldım

329027 bu şalıda dün aldım,burda mat çıkmış ama rengi turuncu: )
bu şal ipek ve ben sadece
3 liraya aldım: )))
tamamen tesadüf oldu...arkadaşımla geziyorduk,büyük bi çarşının önünde adam dikilmiş dükkandan içerisini işaret ederek bağırıyordu,''indirim vaaar,ipek şallar sadece 3 lira'' diye...
aslında alma niyetimiz yoktu,sonuçta çakmada çıkabilirdi,dükkana bi girdik millet kapışıyor,bunu zor kaptım: ))
arkadaşımda yeşilini kaptı güç bela: ))
aldık 3 liraya(çakma bile olsa 3 liradan zarar olmaz dedik: ))
sonra arkadaşımla sık sık eşarp almaya gittiğimiz bi yer vardı,ordaki hanıma gösterdik,bu gerçek ipek,italya kumaşı dedi: )))))))
renk olarak çok sevdiğim bi renk olduğu söylenemez ama illaki kombinlerim ben onu: )
tatilllerde veya pikniklerde kullanım için çok ideal,kumaşı çok hafif çünkü: )

AskInihan
18-01-2012, 17:28
3 liraya ve ipek şal mııı?Maşallah ne şanslıymışsınız.:nazar:
Ayakkabının rengi de tatlı, güle güle giy :16:

elagam
18-01-2012, 17:35
3 liraya ve ipek şal mııı?Maşallah ne şanslıymışsınız.:nazar:
Ayakkabının rengi de tatlı, güle güle giy :16:

sağol canım : )
aslında bende şanstan eser yoktu ama denk geldi bu sefer: )))
Allah devam ettirsin diyelim: )))

enzey
18-01-2012, 17:39
merhaba arkadaşlar ben de tesettürlüyüm ben de arkidiş olabilirmiyim sizinle? :9: :9:

elagam
18-01-2012, 18:27
merhaba arkadaşlar ben de tesettürlüyüm ben de arkidiş olabilirmiyim sizinle? :9: :9:

hoşgeldin enzey: ))))
:29:

enzey
18-01-2012, 18:30
hoşgeldin enzey: ))))
:29:

hoşbulduk canım :29: :29: yuppiiiii çok sevindim böyle bir topic bulduğuma :9: :9: :9: aynı düşünen insanları bulmak çok zor

deli_kiz0606
19-01-2012, 08:25
329025

kızlar bu ayakkabıları bugün aldım: )
görünce çok hoşuma gitti dayanamadım aldım: )
bu renk bi şalım var(hatta 2 şalım var: ))
yeşil elbisemle kombinlemek için aldım

329027 bu şalıda dün aldım,burda mat çıkmış ama rengi turuncu: )
bu şal ipek ve ben sadece
3 liraya aldım: )))
tamamen tesadüf oldu...arkadaşımla geziyorduk,büyük bi çarşının önünde adam dikilmiş dükkandan içerisini işaret ederek bağırıyordu,''indirim vaaar,ipek şallar sadece 3 lira'' diye...
aslında alma niyetimiz yoktu,sonuçta çakmada çıkabilirdi,dükkana bi girdik millet kapışıyor,bunu zor kaptım: ))
arkadaşımda yeşilini kaptı güç bela: ))
aldık 3 liraya(çakma bile olsa 3 liradan zarar olmaz dedik: ))
sonra arkadaşımla sık sık eşarp almaya gittiğimiz bi yer vardı,ordaki hanıma gösterdik,bu gerçek ipek,italya kumaşı dedi: )))))))
renk olarak çok sevdiğim bi renk olduğu söylenemez ama illaki kombinlerim ben onu: )
tatilllerde veya pikniklerde kullanım için çok ideal,kumaşı çok hafif çünkü: )

güle güle kullan ..desene sen de benim gibi ucuzculardansın :))
nedense bana da hep böyle ucuz ve tek kalmış şeyler denk gelir ,kapar alırım hemen :))
dün lc ye gittim ..bi tane tek beden etek kalmış 9,90 dı kaptım aldım valla :1:
ayakkabın ve şalının renkleri çok hoş..
ama ben o kadar topuklu ayakkabı giyemem orası ayrı :1:

nursena07
19-01-2012, 09:27
merhaba arkadaşlar ben de tesettürlüyüm ben de arkidiş olabilirmiyim sizinle? :9: :9:
hoşgeldin enzey aramıza..

elagam
19-01-2012, 09:30
güle güle kullan ..desene sen de benim gibi ucuzculardansın :))
nedense bana da hep böyle ucuz ve tek kalmış şeyler denk gelir ,kapar alırım hemen :))
dün lc ye gittim ..bi tane tek beden etek kalmış 9,90 dı kaptım aldım valla :1:
ayakkabın ve şalının renkleri çok hoş..
ama ben o kadar topuklu ayakkabı giyemem orası ayrı :1:

aslında bende hiç şans yoktur ama nasıl oldu hala anlamış değilim :27:
sende güle güle giy canım bluzunu,dün bende baktım lc ye ama bulamadım hoşuma giden bişey: (
ayakkabı resimde daha farklı çıkmış,aslında iraz koyu pembe ve burnu yuvarlak değil çok hafif sivri,metro altından aldım onuda: )))

elagam
19-01-2012, 09:31
hoşbulduk canım :29: :29: yuppiiiii çok sevindim böyle bir topic bulduğuma :9: :9: :9: aynı düşünen insanları bulmak çok zor

bu topiği ilk bulduğumda bende çok sevinmişştim ve tam bir gece neredeyse uyumadan tüm sayfaları okumuştum: ))))))

deli_kiz0606
19-01-2012, 09:42
aslında bende hiç şans yoktur ama nasıl oldu hala anlamış değilim :27:
sende güle güle giy canım bluzunu,dün bende baktım lc ye ama bulamadım hoşuma giden bişey: (
ayakkabı resimde daha farklı çıkmış,aslında iraz koyu pembe ve burnu yuvarlak değil çok hafif sivri,metro altından aldım onuda: )))

ay lcde süper şeyler vardı ben de dün gittim de :1: en yakın zamanda çekip göstereceğim size inş.:1:
ben dün lcden iki etek bir mont aldım :1:
eteklerin resmi yok ama montu ekleyeyim :1:

329622

_WhitePearl_
19-01-2012, 10:52
Civcivv - Delikız aldıklarınızı güle güle kullanın..

enzey
19-01-2012, 11:30
hoşgeldin enzey aramıza..

hoşbulduk canım :9: :9: :9:

enzey
19-01-2012, 11:32
bu topiği ilk bulduğumda bende çok sevinmişştim ve tam bir gece neredeyse uyumadan tüm sayfaları okumuştum: ))))))

bende çok sevindim en azından ortak paylaşabileceğimiz şeyler daha fazla değil mi?

enzey
19-01-2012, 11:33
ay lcde süper şeyler vardı ben de dün gittim de :1: en yakın zamanda çekip göstereceğim size inş.:1:
ben dün lcden iki etek bir mont aldım :1:
eteklerin resmi yok ama montu ekleyeyim :1:

329622

güle güle kullan canım...

deli_kiz0606
19-01-2012, 12:01
Civcivv - Delikız aldıklarınızı güle güle kullanın..
teşekkürler :16:

güle güle kullan canım...

teşekkürler:16:
hg bu arada ..:1:

trendyoldan aldığım eteği eklemek istedim sizlere :17:

329760


329761


329762

_WhitePearl_
19-01-2012, 12:34
delikız boy pos masallahın var :)) etegını de gule gule kullan

deli_kiz0606
19-01-2012, 12:50
delikız boy pos masallahın var :)) etegını de gule gule kullan

TEŞEKKÜR EDERİM :17::16::38:
AMAN BOY OLSA ne olduk 29 :43::1:

_WhitePearl_
19-01-2012, 13:28
TEŞEKKÜR EDERİM :17::16::38:
AMAN BOY OLSA ne olduk 29 :43::1:

bende 29 yasındayım :)) yaslandık ii ce yaa

deli_kiz0606
19-01-2012, 13:30
bende 29 yasındayım :)) yaslandık ii ce yaa

senin maş.kızın var ,bende o da yok ,yaşlandık ki ne yaşlandık :)))

_WhitePearl_
19-01-2012, 13:36
senin maş.kızın var ,bende o da yok ,yaşlandık ki ne yaşlandık :)))

Allah sana da nasip eder inş istiyorsanız canım

deli_kiz0606
19-01-2012, 13:45
Allah sana da nasip eder inş istiyorsanız canım

istiyoruz ama olmuyr 1,5 yıldır :43:
Hakkımızda hayırlısı olsun inş.:16:

_WhitePearl_
19-01-2012, 13:49
istiyoruz ama olmuyr 1,5 yıldır :43:
Hakkımızda hayırlısı olsun inş.:16:

Allah hayırlısıyla versin inş tez zamanda

deli_kiz0606
19-01-2012, 13:52
allah hayırlısıyla versin inş tez zamanda

allah razı olsun :16::16::16:

elagam
19-01-2012, 18:08
ay lcde süper şeyler vardı ben de dün gittim de :1: en yakın zamanda çekip göstereceğim size inş.:1:
ben dün lcden iki etek bir mont aldım :1:
eteklerin resmi yok ama montu ekleyeyim :1:

329622

canım montun çok hoşmuş: )))
güle güle giyin: ))
bende lc de bi çanta beğendim almayı düşünüyorum,nette foosunu koyayım bulursam: )


Civcivv - Delikız aldıklarınızı güle güle kullanın..

çok sağol canım: )))


bende çok sevindim en azından ortak paylaşabileceğimiz şeyler daha fazla değil mi?

evet canım,düşüncelerimiz birbirine yakın olduğundan muhabbet,amimiyet daha güzel ilerliyor: )
öbür türlü net ortamı olduğu için kimin ne tepki vereceğini kstiremiyor insan...
mesela bi başlık açayım diyorum(kıyafetlerle ilgili) sonra acaba zıt biri bişey der mi tereddütü oluyor,böyle olunca çok rahat oluyorum,iyiki bizimde toplandığımız bi başlık var: )


teşekkürler :16:


teşekkürler:16:
hg bu arada ..:1:

trendyoldan aldığım eteği eklemek istedim sizlere :17:

329760


329761


329762

canım eteğin çok hoşmuş,güzelde kombinlemişsin :34:

aslında bende kombin paylaşmak istiyorum ama foto çekinmeyi hep unutuyorum :9:

enzey
19-01-2012, 19:30
[QUOTE=deli_kiz0606;22730094]teşekkürler :16:


teşekkürler:16:
hg bu arada ..:1:

trendyoldan aldığım eteği eklemek istedim sizlere :17:

hoşbulduk canım :1: güzelmiş eteğin güle güle kullan.bu arada baya uzun boylusun ne güzel ben 1.60 olunca baya uzun gördüm seni :1:

AskInihan
19-01-2012, 22:52
Deli_kıııız :34::34::34: Maşallahın var. :nazar:
renkler harika, güzel bir etek ve güzel bir kombin :46::46:

Enzey hoşgeldiin

deli_kiz0606
20-01-2012, 08:37
[COLOR="#000000"]Deli_kıııız :34::34::34: Maşallahın var. :nazar:
renkler harika, güzel bir etek ve güzel bir kombin :46::46:

ay çok teşekkür ederim:17::17::38:
valla bu tip etek ilk defa alıyorum alırken renkleri çok mu karışık dedim ama bedenime güzel oturdu duruşunu sevdim ,senin de beğenmene sevindim:34:


[QUOTE=deli_kiz0606;22730094]teşekkürler :16:


teşekkürler:16:
hg bu arada ..:1:

trendyoldan aldığım eteği eklemek istedim sizlere :17:

hoşbulduk canım :1: güzelmiş eteğin güle güle kullan.bu arada baya uzun boylusun ne güzel ben 1.60 olunca baya uzun gördüm seni :1:
ben de 160 ım :1:
zayıf olduğum için uzun görünüyor olabilirim :1:
ayağımda dolgu topuk çizmem var ama siz deyince bi daha baktım çok mu uzun duruyorum :1:
bana öyle gelmedi ama :1:
teşekkür ederim yorumun için :16: