evlenirken gelin ve damat hangi eşyaları çeyiz almalı???

cottonsugar
8-09-11, 08:09
Arkadaşlar yeni evlenecek gelin ve damat evlenirken hangi eşyaları almalıdır çeyiz diyelim?
sizler nasıl yaptınız benimle paylaşırmısınız????????

milan
Biz nişanlımla birlikte yaptık, her maaş aldıktan sonra eksiklerimizi alıyoduk öyle senin paran benim param olmadı :KK70:

ssedoshh
canım mutfak ve yatak odası tümüyle kız tarafına ait bizde,halısından perdesinden aksesuarına kadar,hatta annem nişanlım için birer düzine iç çamaşırı,çorap,yazlık-kışlık pijama ve damatlık pijaması alacakmış,dolabın o kısmınıda kız düzer dedi. bulaşık makinesi normalde bizim almamız gerekiyordu ama nişanlım aldı,almayı kendi istedi. erkek tarafı da salon ve oturma odasının tüm eşyalarından sorumlu televizyon oturma grubu yemek odası gibi.tabi yine yemek odasını dolduracak olan kız çeyizi :KK1::KK1:

cottonsugar
milan
Biz nişanlımla birlikte yaptık, her maaş aldıktan sonra eksiklerimizi alıyoduk öyle senin paran benim param olmadı :KK70:
hani derler ya kıza yatak odası cocuk beyaz esya mı nedir ben pek bilmem?
gerçi annem herseyı bılır ama sizlerden duymak istiyorum cok seymı yüklenılıyor diye?

cottonsugar
ssedoshh
canım mutfak ve yatak odası tümüyle kız tarafına ait bizde,halısından perdesinden aksesuarına kadar,hatta annem nişanlım için birer düzine iç çamaşırı,çorap,yazlık-kışlık pijama ve damatlık pijaması alacakmış,dolabın o kısmınıda kız düzer dedi. bulaşık makinesi normalde bizim almamız gerekiyordu ama nişanlım aldı,almayı kendi istedi. erkek tarafı da salon ve oturma odasının tüm eşyalarından sorumlu televizyon oturma grubu yemek odası gibi.tabi yine yemek odasını dolduracak olan kız çeyizi :KK1::KK1:
suan sevgiliyiz bir eve girdi:nazar: Allah ödeme kolaylıgı verrse ödicek 1+1 ama küçücük kutu gibi ben yatak odası alırsam?o koltuk talımı alcak,tv,beyaz esyalar komple mi alcak? başkaa evde yer yokki teferruatlar neler var mesela?

ssedoshh
cottonsugar
suan sevgiliyiz bir eve girdi:nazar: Allah ödeme kolaylıgı verrse ödicek 1+1 ama küçücük kutu gibi ben yatak odası alırsam?o koltuk talımı alcak,tv,beyaz esyalar komple mi alcak? başkaa evde yer yokki teferruatlar neler var mesela?
inş. Allah ödeme kolaylığı versin.. o size kalmış,çalışıyorsanız ikinizde milan arkadaşımın dediği gibi ortak alın canım herşeyinizi.ben henüz atanamayan bir öğretmen olduğum için annemler sağolsun bana yardımcı oldular ve oluyorlar çeyiz masraflarında.ama nişanlım üstüne düşen herşeyi kendi yapıyor ve askerden dönüşte de nasipse yapmaya devam edecek..

_asmunikal_
milan
nekdar gzl ya..tebrik edrim.. bizde öyle yapcaz inş:)

cottonsugar
ssedoshh
inş. Allah ödeme kolaylığı versin.. o size kalmış,çalışıyorsanız ikinizde milan arkadaşımın dediği gibi ortak alın canım herşeyinizi.ben henüz atanamayan bir öğretmen olduğum için annemler sağolsun bana yardımcı oldular ve oluyorlar çeyiz masraflarında.ama nişanlım üstüne düşen herşeyi kendi yapıyor ve askerden dönüşte de nasipse yapmaya devam edecek..
askımın 7-8 bin esyaları tutsa, dügün 3-4 tutsa bide takı varki hiçbirini yapamıcak gibi ya poffffffff
en az 15binin olması lazım yaaaaaaaa:KK5:

cottonsugar
_asmunikal_
nekdar gzl ya..tebrik edrim.. bizde öyle yapcaz inş:)
benim annem bizde hep erkek yaptı kıza aldrmadı götrdüler kız secti diyor bizim tarafta bu bisey alamaz dio taksiti bile zor ödüyor diyor yaaaaaaaaaa:KK47:
ay cesaretim kırılıyor ben calısır yaparız diyorum niye rahatı secmıyorsun diyor yaaaa ayy:KK69::KK50:

_asmunikal_
cottonsugar
benim annem bizde hep erkek yaptı kıza aldrmadı götrdüler kız secti diyor bizim tarafta bu bisey alamaz dio taksiti bile zor ödüyor diyor yaaaaaaaaaa:KK47:
ay cesaretim kırılıyor ben calısır yaparız diyorum niye rahatı secmıyorsun diyor yaaaa ayy:KK69::KK50:
toplumun geneli böyle.. erkek tarafı bu onun yükü nediyor..
adam borç alsın.. evlensin.. artık evlenince borç ödemek saha saçma..
2kişi birbiriyle evleniyo.. burda 2 kişi var. ve bnce sorumluluk bu 2 kişiye düşüyor..

cottonsugar
_asmunikal_
toplumun geneli böyle.. erkek tarafı bu onun yükü nediyor..
adam borç alsın.. evlensin.. artık evlenince borç ödemek saha saçma..
2kişi birbiriyle evleniyo.. burda 2 kişi var. ve bnce sorumluluk bu 2 kişiye düşüyor..
kız ailelerinin çoğuu böyle düşünmüyor maalesef yaa :KK43:

_asmunikal_
cottonsugar
kız ailelerinin çoğuu böyle düşünmüyor maalesef yaa :KK43:
malesef bnm babamda böyle düşüyor..
bnm ablamda beyaz eşyalarını aldı.. ama babama söylemedi:) babam buzdolabını aldı bi onu biliyor..
bnde şuan altın yapıyorm hep maaşımla 2013 gibi evlncem.. oda evlenince ev alırız de topluyorum

cottonsugar
_asmunikal_
bnm ablamda beyaz eşyalarını aldı.. ama babama söylemedi:) babam buzdolabını aldı bi onu biliyor..
bnde şuan altın yapıyorm hep maaşımla 2013 gibi evlncem.. oda evlenince ev alırız de topluyorum
kac civarı maas alıyorsun canm??
annen biliyormu birkim yaptıgını ne için??,
eve para verıyormusun?

cottonsugar
_asmunikal_
eve para verıyormusun?

_asmunikal_
cottonsugar
eve para verıyormusun?
canım 800-1000 arası alıyorum. ama bu sadece işe girdiğimden beri yaptıgım bişi değil..
bn lisedeyken aldıgım staj parasından bile almıştım:)
eve veriyodum eskiden. şuan vermiyorum.
annem biliyo. zaten annemden gelmiş bu altın biriktirme huyu:)
masraflı bi kişi değilim.. cimride değilim.. pek bi ihtiyacım olmuyor..
arkadaşlarla haftada bir buluşursak çay yemek falan..
bide kıyafet alırım..

_asmunikal_
para harcıyorum diosun bu popiği takip et

http://www.kadinlarkulubu.com/ekono...1-ceyrek-aliyoruz-nasil-898.html#post20807823

bana etkisi olmuyor. çnkü ben parayı elimde tutabiliyorum..
hani sen tutamıyosun bu tpik gibi payarsın.herkes çok memnun

cottonsugar
8-09-11, 09:09
_asmunikal_
canım 800-1000 arası alıyorum. ama bu sadece işe girdiğimden beri yaptıgım bişi değil..
bide kıyafet alırım..
bende senın civarlarda alıyorum ben kendi ve evşin k.kartına ayda ödüyorm
ayda 100 tl güne girdim bnde 1yıl olcak..
para pek harcamam giysi sadece tutmluyum ama bu devirde ne alıyoruzki ne kalsn kenara..
baska mutfak küçük aletlerimi tamamladm süpürgede aldm okadar.
ama askım nasıl yapcak işte en az 15bini olması lazm yaaaa:KK43:(

cottonsugar
_asmunikal_
bide kıyafet alırım..
para pek harcamam giysi sadece tutmluyum ama bu devirde ne alıyoruzki ne kalsn kenara..

milan
olması gereken şudur tatlım, tabi bu yöreden yöreye değişir ama artık töresi adeti kalmadı bence iki tarafta yapabileceğini yapıyor sonuçta bi yuvakuruyosun onun borcu senin olacak senin borcun onun yani erkek yapcak kadın yapcak die bişe bana çok saçma geliyor... Herkes imkanları doğrultusunda yapar,,,

ama genelde olan kız tarafı kına gecesi, mutfak ve yatak odası na ait herşeyi yapıyo
ev, mobilya ve beyaz eşyalar düğün salonu erkek tarafına aitttir.
çok canını sıkma bunlar iki tarafın anlaşmasına bağlı bişe o ne dedi bu ne dedi diye değilde ihtiyaçların ne ne kadar paranız var ona göre hareket et Allah yardımcın oluyo merak etme ben Nisan da nişanlandım şimdi çeyizim hemen hemen hazır yani bi şekilde halloluyor zaten herşey..
Annene veya kaynana veya bi ikinci herhangi bi kişinin lafına göre hareket etme kapıyı kapattığında herkes dışarda kalıcak sen eşinle bi ömür geçireceksin o yüzden önemli olan sen ve eşin böle düşünürsen kendinizi sıkmadan tatlılıkla aşarsınız emin ol...

_asmunikal_
cottonsugar
bnde güne girdim.. kasımda 400 tl gelicek direk inş..
bn çeyiz almıyorum işte:S bi tencere takımlarım var:) toplu alırım evime mutfagıma göre alırım die almıyorum..
bnm demek istediğim şuydu, geçen günde bu yorumu bi yerde yapmıştım,
hani eger seviyosan bişeylerden kıscaksın kendini.. herşeyin 4 4 lük olmayacak belki..
4 4 lük olmayacınca ah vah etmiceksin.. zamnla olur die düşünceksin..
1yıl öncesine kadar, mutfagım şöyle oturma odam böyle şu renkelrde olcak diodum.. şimdi ise önemli olan yanyana olmak diyorum..
zamnla bunlar tamamlanır çnkü..
bnmki hala okuyor. 3. sınıfta. şuan ailesinin eline bakıyor zaten.. ondada birikim yok.. evlenince yaparız işte

cottonsugar
milan
olması gereken şudur tatlım, tabi bu yöreden yöreye değişir ama artık töresi adeti kalmadı bence iki tarafta yapabileceğini yapıyor sonuçta bi yuvakuruyosun onun borcu senin olacak senin borcun onun yani erkek yapcak kadın yapcak die bişe bana çok saçma geliyor... Herkes imkanları doğrultusunda yapar,,,

ama genelde olan kız tarafı kına gecesi, mutfak ve yatak odası na ait herşeyi yapıyo
çok canını sıkma bunlar iki tarafın anlaşmasına bağlı bişe o ne dedi bu ne dedi diye değilde ihtiyaçların ne ne kadar paranız var ona göre hareket et Allah yardımcın oluyo merak etme ben Nisan da nişanlandım şimdi çeyizim hemen hemen hazır yani bi şekilde halloluyor zaten herşey..
Annene veya kaynana veya bi ikinci herhangi bi kişinin lafına göre hareket etme kapıyı kapattığında herkes dışarda kalıcak sen eşinle bi ömür geçireceksin o yüzden önemli olan sen ve eşin böle düşünürsen kendinizi sıkmadan tatlılıkla aşarsınız emin ol...
ya orası öylede sonra bizi saymıyorsun oluyor daha sözlenmeden yaa

_asmunikal_
ay diğer konudada senle yazışyıyorum:)

_asmunikal_
milan

olay budur işte:)

cottonsugar
_asmunikal_
ay diğer konudada senle yazışyıyorum:)
hangi konuda canım??

milan
cottonsugar
ya orası öylede sonra bizi saymıyorsun oluyor daha sözlenmeden yaa
o zaman bırakıcaksın onlar yapıcak daha güzel :KK51: