Çocuk ve dayak

evrenmore
28-09-11, 21:09
3.5 yasında bi oğlum var ve bazen sinirlerime hakim olamıyorum vuruyorum.hani vurmasam da bagırıyorum.su anda kendimi çok kötü hissediyorum:KK43:((ben kötü bi anne miyim?ama gerçekten bazen sinirlerim kaldırmıyor....

myzt
28-09-11, 22:09
3.5 yaşında ki bir çocuk ne anlar sinirden ondan bundan :KK47:.. Nasıl vurabiliyorsunuz merak ettim doğrusu :KK50:... Sinirlerinize hakim olun, yada doktora görünün ... :80:
3.5 yaşında ki çocuğu dövmek ne demek ya vurmak ne demek .. Kıyamam ben ona :85:

Lütfen vurmayı kesin :KK45::KK45: Güzelce konuşup uyarın, birşeyleri dayakla değil konuşarak çözün ..
:KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20:

Dayak kelimesinden bile tiksiniyorum, hele çocugun yanına hiç yakışmıyor, hiç kimseye yakısmaz da , masum kendini koruyamayan bir miniğe vuramazsınız ... Şükredin ki annesiniz ..

Flamenca
28-09-11, 22:09
evrenmore
3.5 yasında bi oğlum var ve bazen sinirlerime hakim olamıyorum vuruyorum.hani vurmasam da bagırıyorum.su anda kendimi çok kötü hissediyorum:KK43:((ben kötü bi anne miyim?ama gerçekten bazen sinirlerim kaldırmıyor....
Evet, elbette kötü bir annesiniz, aksini söyleyen açıkça yalan söylüyor demektir. Şiddetin her türlüsü kötüdür ama en kötüsü sizden küçük, kendisini savunamayacak durumda olan bir varlığa el kaldırmaktır. Ya çocuk yapmayacaksınız ya da hakkını vererek büyüteceksiniz. Daha minnacıkken dövdüğünüz çocuğunuz hep minik kalmayacak, büyüdüğünde o da size el kaldırırsa hakkıdır, o zaman hatayı hiç onda aramayın, hayırsız evlat demeyin, ektiğinizi biçeceksiniz! En azından sevilmeyeceksiniz, önemsenmeyeceksiniz çünkü önemsenmeyi, değer görmeyi hak etmiyorsunuz. Anne denilen varlık sabırlı, şefkatli ve merhametli olmalıdır, bu erdemlere sahip bir anne çocuğuna asla vurmaz. Sinirlerinizi bahane etmeyin, hiçbirimizin hayatı kolay değil, el kadar çocuktan hıncınızı çıkarmaya devam ederseniz Allah mutlaka sizi onunla cezalandıracaktır ama onun eliyle, ama yokluğuyla. Böyle devam ederseniz, bir gün mutlaka bununla yüzleşeceksiniz.

Afrasyab
29-09-11, 05:09
benim 1 aylik bir oglum var. opmeye bile kiyamiyorum. ona asla el kaldirmiycam. ben annemden hic dayak yemedim. bir bakisiyla herseyi anlardim. nasil kiyabiliyorsun cocuguna. o senin merhametina birakilmis. bir hastaneye git de cocugu olmayanlarin halini gor. nasil hayattan sogumuslar. elindeki nimetin degerini bilmiyorsun. o cocugu koruyup kollayasin diye Allah seni anne yapti. sana gucu yetmiyor diye ona boyle davranamazsin. eltimlerden gorumcelerimden biliyorum. hepsi cocugunu evire cevire dovuyor. ve simdi cocuklari okulda dayak yiyor baska cocuklardan. kendinden kucuk cocuklar bile onlari dovebiliyor. hepsinin de cocugu pisirik, ozguveni olmayan, herseyden herkesden korkan cocuklar. sen de boyle bir evlat yetistir. zavalli ezik bir cocuk olsun. sinirlerine hakim olamiyorsan bi piskologa git. cocugunun gelecegini etkilediginin farkinda degilsin.

ask2009
29-09-11, 06:09
Benimde 2,5 yaşında bir oğlum var .Evet bazen sabrımızı taşırabiliyorlar benimde bağırdığım oluyor ama dövmeyin lütfen..Sinirlerinize hakim olun.En güvendiği insanın ona el kaldırması içinde derin yaralar açacaktır.Kimbilir nasıl korkuyordur yazık yapmayın bir daha.Ne olursa olsun vurmayın.Gidin duvara vurunn yada çocuğun yanından uzaklaşın elinizi yüzünüzü yıkayın sakinleşin.Önce vurupta sonrada vicdan yapmanıza gerek kalmaz böylece..

evrenmore
29-09-11, 19:09
arkadaşlar sanırım ben fazla üzüldüm ve size de yanlış anlattım ben çok yavasça vurdum bir kez öyle evire çevire döven bi cani anne yaptınız.
ben oğlumun kıymetini çok çok iyi biliyorum.tüm vaktimi işimi bile bırakıp ona ayırdım.öyle dr.a görüncek bi sinirimde yok.herkes bu kadar çıgrından çıkar

baloncu
29-09-11, 19:09
evrenmore
arkadaşlar sanırım ben fazla üzüldüm ve size de yanlış anlattım ben çok yavasça vurdum bir kez öyle evire çevire döven bi cani anne yaptınız.
ben oğlumun kıymetini çok çok iyi biliyorum.tüm vaktimi işimi bile bırakıp ona ayırdım.öyle dr.a görüncek bi sinirimde yok.herkes bu kadar çıgrından çıkar

anlamayan anlamaz 6 qaylık bebegine bakıp ay nasıl yapıyosun diyorlar.
bizde namızdan sopa yedik bir sey olmadı .
onemli olan cocukla iletişimin bozulmamaı
sevginin surekli ve yurekten oldugunu
bilmesi
1 kere vurdun diye cani anne olmazsın bazen öfke baldan tatlı oluyor.
ama yinede dikkat et iletişimin yerini almasın soooooon çare diye düşünüyorum.
yani hangimizi annemiz biraz okşamadı.

evrenmore
29-09-11, 20:09
teşekkür ederim ya.tabi ki son çare zaten çocuk büyütmeyen ya da daha yeni anne olanın anlaması imkansız.bagırmakta çok normal hani sanki her gün sadece bagırıp dövüyorum sandı arkadaşlar.
gerçi iyi oldu üzüldüm ama bunu bile yapmamam gerektiğini anladım.

Nessy
evrenmore
Dejavu gibi birşey oldu bu.
Bir kere daha bir anne çocuğunu dövdüğünü söylemişti,herkes tepki gösterince de ''poposuna vurdum cani yaptınız beni.'' gibilerinden açıklamada bulunmuştu.
Birincisi sizin yazdıklarınızdan yola çıkıyor insanlar.
Dövüyorum,vuruyorum demişsiniz.Genel olarak böyle söylemişsiniz,detay vermemişsiniz.Dolayısıyla da böyle genel bir tepki alırsınız.

İkincisi,bana göre şiddet şiddettir,ama poposu olsun ama yüzü olsun ama eli olsun.
Niye anne-baba çocuğuna vurur?
Gücü yettiği için.
O çocuk,küçük karşı gelemez.
Anne babasına muhtaçtır bırakıp gidemez onları.

baloncu
anlamayan anlamaz 6 qaylık bebegine bakıp ay nasıl yapıyosun diyorlar.
bizde namızdan sopa yedik bir sey olmadı .
onemli olan cocukla iletişimin bozulmamaı
sevginin surekli ve yurekten oldugunu
bilmesi
1 kere vurdun diye cani anne olmazsın bazen öfke baldan tatlı oluyor.
ama yinede dikkat et iletişimin yerini almasın soooooon çare diye düşünüyorum.
yani hangimizi annemiz biraz okşamadı.

Sopa yiyenlere birşey olmuyor?Yani yemeyenlerden bir sorun mu çıkacak demek bu?
Herkes siz değil.Her çocuk bir değil.
Kimisine vurursun bunu kaldıramaz çok daha kötü olur.
Kimisi dayak arsızı olur ''ne olacak en fazla vurur'' der.
Kimisi de dayağı normal olarak kabul eder hatta aynını kendi evladına da uygular.

Bir kere annemden tokat yedim.Azarı haketmiştim ama tokadı değil hem de herkesin içinde...Aklıma gelince hala gözlerim dolar,bunun için de asla affetmeyeceğim annemi.
Üvey abim de zamanında babamdan çok dayaklar yemiş.Sonu kabristan.

evrenmore
sizin çocugunuz var mı?
gerçi sanırım siz biraz sorunlu bir çocukluk geçirmişiniz benim oğluma ben bir kez vurdum bagırırım ama sadece disiplin edecek kadar.fazlası yok diyorsam yoktur.

Nessy
evrenmore
sizin çocugunuz var mı?
gerçi sanırım siz biraz sorunlu bir çocukluk geçirmişiniz benim oğluma ben bir kez vurdum bagırırım ama sadece disiplin edecek kadar.fazlası yok diyorsam yoktur.
Birincisi..
Bu forumun kurallarında çocuğu olmayan yazamaz diye bir kural olmadığına göre fikir beyan etme hakkım var.
Peki çocuğum yoksa neye dayanarak yaparım bu yorumu?
Çevreme bakarım,gözlemlerim.
Kitaplar okurum..
Ailemin bana kattığı belli bir görüş vardır.
Kitapalrda yazılanların bir çoğu çocuk olunca değişir.
Çünkü ''kazın ayağı öyle değildir.''
Değişmeyecek olanlar da vardır.Hiçbir şekilde dayak iyi birşey olamaz.
İki iki daha dört.
Şiddet de şiddettir bunun azı çoğu yoktur.
Dikkat ederseniz ben bağırmakla ilgili tek kelime de etmedim.
Söyleyeceğimi de söyledim.
Kendimle ilgili şunu söyleyebilirim.
Çocukken de böyleydi şimdi de böyledir,bir bakış bir kelime nerede duracağımı anlamak için gayet yeterlidir bana.
Bu sorunlu bir çocukluksa evet sorunlu bir çocukluk yaşadım,sorunlu bir insanım.
Yine de atıyorum eşime,patronuma çok çok kızıp vuramayıp,yine çocuğuma çok çok kızıp vurmaktan iyidir.Çünkü bu çok açıkça gücüme sığındığımın göstergesidir.

Esra
30-09-11, 12:09
doğru bir davranış değil evet ama bunca tepki anlamsız...anne de insan,bazen öyle şeyler yaşanıyor ki ,kendini kaybetmek imkansız.
evire çevire dövmediğine eminim,öyle yapıyor olsan zaten buraya da yazmazsın.zor da olsa kendine hakim olmaya çalış.
bir bakıştan her şeyi anlayanlar eskideydi biraz sanırım,şimdikiler çok fena,bu demek değil ki dayağı hak ediyorlar.elbetteki hayır ama anneyi de anlıyorum bu durumda.8 aylık bir kızım var,bazen o kadar kızıyorum ki'büyü de ben sana yapacağımı bilirim.' diyorum.bunu dedim diye kötü mü oluyorum yani? asla...ben de öpmeye,dokunmaya kıyamıyorum.

hulyabaskurt
buyuk yengem ogluna vuruyorken ben ağlardım onun elınden alır ben sarılırdım yavrum ve suan üzüldüm vurmayın yanı size kızmıyorum belkı sinirle yaptınız ama vurmayın ne olur yazıktır nasıl ezilip büzülürdü şimdi süreklı benım evımde kalmak istiyor okula gıtmedıgı gunler hep alırım yanıma kıyamam yavruma kıymayın evlatlarımıza sağlıklı bırer evlat buyutelımm nasipse rabbım hayırlısı ile banda versın ınsallah...:KK43::KK43::KK43:

35papatya
ben şaşırıyorum gerçekten... ''zamanında bizde yenidik te ne oldu '' diyenlere..... kesinlikle YANLIŞ... sizinle olan güven bağını nasıl zedeliyorsunuz bilemezsiniz... zararlarını yaz yaz bitmez... o minicik bedeniyle kime sığınsın annesi? o anı kendinizi onun yerine koyarak beyninizde canladırsanıza.... değil vurmak yüksek sesle bağırmak bile zedeliyor ruhsal dünyasını... kızdığımız anlar olamayacak mı; tabiki olacak ama o an işte o an çok çok önemli... o anda sorunu değiştiremiyorsanız ayrı odaya çekilin... bağırmayın kızmayın... ve doğru iletişimi yakalayın...

evrenmore
1-10-11, 13:10
Esra
doğru bir davranış değil evet ama bunca tepki anlamsız...anne de insan,bazen öyle şeyler yaşanıyor ki ,kendini kaybetmek imkansız.
evire çevire dövmediğine eminim,öyle yapıyor olsan zaten buraya da yazmazsın.zor da olsa kendine hakim olmaya çalış.
bir bakıştan her şeyi anlayanlar eskideydi biraz sanırım,şimdikiler çok fena,bu demek değil ki dayağı hak ediyorlar.elbetteki hayır ama anneyi de anlıyorum bu durumda.8 aylık bir kızım var,bazen o kadar kızıyorum ki'büyü de ben sana yapacağımı bilirim.' diyorum.bunu dedim diye kötü mü oluyorum yani? asla...ben de öpmeye,dokunmaya kıyamıyorum.
ne demek istediğimi anlamışsınız işte. insan çok sinirlenince arada bacaklarına bir tane vuruyor ve ben bundan çok üzüntü duydugum için paylaştım zaten.evet çocugu olmayanlar da yazar ama bende çocugum olmadan önce o kitaplardaki gibi büyütecegime sanırdım.bu yüzden sordum o arkadaşa çocugunuz var mı diye.bir de gerçekten o bakıştan anlayacak nesil yok artık.siz de anlayacaksınız.fakat şu konu çok dogru kesinlikle vurmak yanlış.zaten benim oğlum özgüveni çok gelişmiş ve sonuçta ne kadar sevildiğinin farkında bir çocuk oldugundan benim bu kadar sorun yaptıgım bir tane vurma olayını o aslında bana karşılk vererek çözüyor yani bunalıma falan da girdiği yok.ama ben çok üzülüyorum o benim herşeyim bir tane bile vurmamalıyım.

asikumrall
1-10-11, 13:10
bende çok sinirli biriyim çocuğum olduğunda dövmek istemiyorum kesinlikle ve bende annemden inanılmaz dayaklar yedim ama insan bazen bi anlık sinirle yapabiliyo malesef yoksa hiç bir anne çocuğun canını yakmak istemez onun ufacık canı yansa annenin bin kat yanar
size tavsiyem o sinirli anda başka bir odaya geçin derin derin nesef alın siniriniz geçecektir mutlaka

sofika
1-10-11, 16:10
bir sure once kuzenim gelmsiti bize ve sirtimin cok agridigindan sikayet ettim,o da gel masaj yapayim dedi.kizim da ayni odada babasiyla oynuyordu,kuzanim bana masaj yapmaya basladiginda geldi yanimiza basladi tuhaf tuhaf mizildanmaya,kuzenimin elini cekmeye sonra da aglayarak tepki gostermeye.Ya kiskandi ya da anneme zarar veriyor diye korumaya calisti o 14 aylik ufacik bedeniyle.Dusunun ki o yavrucak bile annesine bir zarar geldigini dusunudgunde kendini siper etmeyi goze aliyor.bir iki defa yaninda aglamam soz konusu oldu,yanima geliop gozletimin icine bakip sanki aglama diye yapvarircasinda mir mir kuruldu kucagima.O yavrucak anne ne kadar kotu olursa olsun kiyamiyor annesne iste,anne de yavrusu ne kadar yaramz olursa olsun kiyamamali.ben her an sukrediyorum Allahima onu bana layik gordugu icin ve cok sinirlendigim anlarda hep aklima getiriyorum"o sana Allahin emaneti" diye.bazen cok cileden cikarsam da park yatagina koyuyorum ve oturup agliyorum diger odada.Sesimi yukselttigim anlar da kendine zarar verebilecegi seyleri yapmaya kalkistiginda farkli bir tepki oldugunu gorsun ve yapmamayi ogrensin diye.Saglicakla.

ohcanimadeysin
1-10-11, 16:10
bende arkadaşın evire çevire dövdüğünü düşünmüyorum.eskiden çocuğum yokken ayyy nasıl bağırırlar anlamıyorum ne kadar düşüncesizlik derdim.ama baktım bazen delirttikleri anlar oluyor sabrınızı zorluyor kendinize zor hakim olduğunuz dönemler oluyor..o yüzden lütfen çocuğu olmayanlar ahkam kesmesinler.bekara karı boşamak kolay diye bir laf vardır.bu sözlerime hiç kusura bakmayın tepkide göstermeyin.çünkü bende sizin gibiydim hatta böyle dediğimde çocuğun olsunda bi göreyim seni bağırıyormusun bağırmıyormusun derlerdi.o kadar kızardımki ne alaka o kendine hakim olamıyorsa derdim..başıma geldi gördüm.bide benim kızım asi hırçın falanda değil.ama çok dağınık evin altını üstüne getirir sesszce.ve sürekli bi toplama hali bunalıyor ve yoruluyorsun.yapma dediğim çok zaman oluyor üstüne inat edip yapınca bağırdığım oluyor.o yüzden gerçekten çocuğu olmnayanların yorum yapması çok anlamsız..

denizkızıl
1-10-11, 17:10
yapmamak lazım ama bazen insan hataya düşüyor... sonra köpek gibi pişmanlık duyuyorsun... o daha çok zorluyor insanı... maksimum özen göstermek lazım sinirlere hakim olmaya... bir arkadaşın dediği gibi patrona komşuya, ona buna ne kadar kızsanda vuramadığına göre çocuğa da yapmamalısın, yapmamalıyız...

Bögürtlennn
1-10-11, 17:10
sabredilmiyor diye bisey yok.sabredilmeli.annemin bende actigi yaralar hala kaniyo.....
simdi bende anneyim kizim daha 2.5 aylik,gözünden düsen her damla icimi parcaliyo nasil kiyarim.böyle düsündükcede anneme olan öfkem dahada artiyo.onu asla ama asla affetmiycem.

pembevemaviler
1-10-11, 18:10
kimse kusura bakmasin annelik oyle kolay bi is degil cok cok sabir isteyen bir olay ,oyle disardan ahkam kesmek kolay bazen insan istemeyerek o anki psikolojiyle vurabiliyor ileriye gitmedigi surece popoya bacaga ufak vuruslardan birsey olmaz,zaten diger turlu evire cevire doven annenin aklindan suphe etmek lazim ,bu konu tartismaya cok musait bir konu herkesin bakis acisi farkli :KK22:

ohcanimadeysin
2-10-11, 05:10
kelebeklerim0407
kimse kusura bakmasin annelik oyle kolay bi is degil cok cok sabir isteyen bir olay ,oyle disardan ahkam kesmek kolay bazen insan istemeyerek o anki psikolojiyle vurabiliyor ileriye gitmedigi surece popoya bacaga ufak vuruslardan birsey olmaz,zaten diger turlu evire cevire doven annenin aklindan suphe etmek lazim ,bu konu tartismaya cok musait bir konu herkesin bakis acisi farkli :KK22:
aynen...her zamanda olmuyor bir birikme oluyor..defalarca aynı şey olunca insanın sabrı çok zorlanıyor..veya kendine çok zarar verecek bişey yaptığı zaman aklın çıkıyor o korkuyla kızdığın oluyor.vursanda popoya ufak şaplak atarsın en fazla.ama onada ağzını 5 karış açıp ağladığında çok pişman oluyorsun o ayrı...eğer evire çevire çat çut yüzüne falan vuran bi anne varsa akıl sağlığı yerinde değildir,yardım almalıdır.kaldıki SABİHA PAKTUNA KESKİN bile oğlunu dövmüş.o kadar bilgili,yurtdışında eğitim görmüş,ödüller almış,insanlar ne tavsiye edecek diye ağzının içine bakıyor.ama nihayetinde oda insan ve bir kere olmuş.o yüzden diyorum çocuk sahibi olmayanlar yorum yapmasın.yaşamadan asssla bilemezler.büyükte konuşmasınlar.

35papatya
2-10-11, 16:10
o zaman bu videoyu izleyin arkadaşlar......................sabiha paktuna keskin - çocuk ve kızmak video , Bebek Sağlığı, Anne ve bebek, Hamilelik Dönemi, Bebek Videosu izle. Bebek Sağlığı - Agubugu

evrenmore
2-10-11, 20:10
akli başında insan zaten evire çevire dövmez.bende oğlum 3 yaşına gelene kadar daha sabırlıydım.bu yaşlara gelen bir erkek çocugunu zaptetmek gerçekten zor.zaten vuruyorum ya da bagırıyorum dediğim konular da aslında onun kendine zarar verecegi korkusundan anlık tepkiler.allah tüm çocoukları korusun çocugu olmayana da versin.çocuguna birkaç vuranı da anlayacak imkan versin.inanın kimse kıymaz evladına ama korku ve sinir karıışınca oluyor işte.ama sizlerin yorumları gerçekten iyi geldi.bir tane bile vurmamak gerektiğini anladım ve o anda başka odaya gitmeyi başardım.
annelik mükemmel bir duygu

yine de anne olmayanın ne o sevgiyi ne de o andaki bir tane vurmayı ya da bagırmayı anlaması imkansız.

evrenmore
2-10-11, 21:10
35papatya
o zaman bu videoyu izleyin arkadaşlar......................sabiha paktuna keskin - çocuk ve kızmak video , Bebek Sağlığı, Anne ve bebek, Hamilelik Dönemi, Bebek Videosu izle. Bebek Sağlığı - Agubugu
izledim teşekkür ederim.

zeytin gözlü
3-10-11, 07:10
kimse kusura bakmasın o vurmuyorum kızmıyorum diyen annelerin büyük çoğunluğu ya çalışıyo yada etrafında kimsesi yok bütün ilgisi çocuğuna olan anneler..çalışan bi anneyi baz alalım sabah 8 de gidiyo akşam 8de geliyo eve geldikten bir kaç saat sonra çocuk uyuyor bi tek tatiller ve hafta sonları var tabikide kızmazlar vurmazlar çünkü kısıtlı vakit geçirirler ama evdeki anne öle değil 24 saat bi çocukla geçirmek inanın ki insanın sabrını taşırabiliyor kızmayacağım kızmayacağım diye kendine ne kadar telkin versende öle bişey oluyoki artık tamamen sabrın bitiyor napıcan öle bi anda oğlum çok güzel yaptın bi daha yap tamam mı diyeceksin kusura bakmayında kimse bu kadar sakin olamıyor dövüp evire çevire yapmıyoruz heralde ama eline vuruyosun ama poposuna..sonra ezikliğini hissediyosun ama olan oluyor.. öyle ahkam kesmek çok kolay herkes der hiç vurmayacağım bağırmayacağım kızmayacağım ama sabrın da bir sonu olabiliyor malesefff....

Nessy
3-10-11, 16:10
Şu mesele gerçekten canımı sıkmaya başladı.
Ciddi ciddi konuşulup karara varılırsa çok güzel olur.
Bir konu açılıyor,konuya yorum yapma hakkım var.Şöyle bir kural var da ben mi hatırlamıyorum.
''Bekarlar,anne olmayanlar yorum yapamaz.''
Böyle bir kural var ve ben de ona göre yorumumu yapıyorum.İsteyen dikkate alır,istemeyen almaz.
Ama kimse de yorum yapma hakkıma karışamaz.
Madem o kadar rahatsızsınız bekarların yorum yapmasından buyurun ciddi ciddi yönetime iletin rahatsızlığınızı.
Toptan bütün forum bekarlara kapalı olsun.

Bekarım,ve özellikle yorum yaparken neleri kaynak aldığımı yazdım.
Başta ailem olmak üzere,çevremden.Gördüklerimden.Yaşadıklarımdan.

Madem empati yapamam anlayamam kıtım sorarım o zaman size,
Yavaş vurmak nedir?Madem yavaş vuracaksınız o zaman hiç vurmayın.
Popoya ele vurmakla birşey olmaz ama boyunuz da uzamaz.
Çözüm değil ki bu.O an için bir çözüm sağlar.
Kimi çocuk kaldıramaz.
Kimisi de dayak arsızı olur.
Kimi şiddet görür ama kendi ailesinde bu yola başvurmaz.
Seçenek çok.

Yavaş ya da hızlı vurmak,acıyan yere ya da acımayan yere vurmak farketmez.
Bariz ''ben senden güçlüyüm.'' mesajı verir.İki iki daha dört.

Bazen eşiniz,patronunuz sizi çocuğunuzdan daha fazla sinir etmiyor mu?
Onlara da vurun o zaman.Ay pardon yavaş vurun.
Böyle birşey yok !

Şu lafa da öldüm.
''Sabiha Paktuna da çocuğunu dövmüş.''
Yanlış anlaşılmasın özellikle tuvalet eğitimi konusunda yazılarını çok beğenirim Sabiha Paktuna'nın..
Ama ne yani O kendini köprüden aşağı atsa siz de mi atacaksınız kendinizi.

Bekarlar büyük konuşuyormuş !
Allah hayırlı bir evlat nasip etsin,hayırlı bir anne olmamı nasip etsin.
Eğer evladımı birazcık okşayacaksam (!) Allah bana anne olmayı nasip etmesin.
O'na fiske olayının dışında dünyada cehennemi yaşatacaksam anne olmamı nasip etmesin.

Bu forumda bekarlara karşı önyargı olduğunu biliyordum ama bu kadar suçlama olacağını tahmin edemezdim.
Siz bekarlara karşı önyargılı değil düşmansınız resmen.
Halbuki benden bir farkınız yok.İnsanız işte !
Tek bir olay;bir imza.
Ki siz de önceden bekardınız.
Şimdi ise bekarları resmen ''kıt'' yapıyor,aşağılıyorsunuz.

Elim kırılaydı da şu konuya hiç yorum yapamayaydım.
Ne diyeyim..

ohcanimadeysin
5-10-11, 14:10
Nessy
Bir konu açılıyor,konuya yorum yapma hakkım var.Şöyle bir kural var da ben mi hatırlamıyorum.
Böyle bir kural var ve ben de ona göre yorumumu yapıyorum.İsteyen dikkate alır,istemeyen almaz.
Madem o kadar rahatsızsınız bekarların yorum yapmasından buyurun ciddi ciddi yönetime iletin rahatsızlığınızı.

Kimi çocuk kaldıramaz.
Seçenek çok.

Böyle birşey yok !

Şu lafa da öldüm.
Yanlış anlaşılmasın özellikle tuvalet eğitimi konusunda yazılarını çok beğenirim Sabiha Paktuna'nın..

O'na fiske olayının dışında dünyada cehennemi yaşatacaksam anne olmamı nasip etmesin.

Bu forumda bekarlara karşı önyargı olduğunu biliyordum ama bu kadar suçlama olacağını tahmin edemezdim.
Tek bir olay;bir imza.

Ne diyeyim..
konuya tabiki herkes yorum yapabilir ama ben ne demişim okumuşsundur.çocuğum olmadan önce çok kızar ahkam keserdim söyleyenlerede sinir olurdum diye sende şuan aynı durumdasın onu anlatmaya çalışıyorum.sadece çocuğun olsun şöyle 1.5-2 yaşlarına gelsin ondan sonra gel ve bu konuyu bir daha oku o zaman bizim neden bahsettiğimizi çok daha iyi anlayacaksın.böyle çooook uzun yazmana edebiyat parçalamana falan gerek yoktu :)

gülsu
6-10-11, 23:10
ayyy ohcanıma deysin hala aynısın okadar zaman geçti aradan geldim siteye ama hiç değişmemişsin herkese sataşıp kavga ediyosun hala yazık sana

olivia
7-10-11, 05:10
Eskiden dayakla çocuğu disiplin etmek çocuk yetiştirmenin doğal bir parçasıydı. Gerek evlerde anne babalar tarafından uygulansın, gerekse okullarda öğretmenler tarafından uygulansın çocuğa atılan dayak “cennetten çıkma” kabul edilirdi. Günümüzde çocuk dövmenin, biz bunu “fiziksel istismar” olarak tanımlıyoruz ki, çocuklar (veya uygulanan herhangi bir kişi) üzerindeki negatif psikolojik etkileri artık bilinmekte. Bugün bu yazıda dikkat çekmek istediğim konu, bazı anne babalar tarafından “hafifçe vurma” olarak nitelendirilen disiplin uygulamaları.

Gerçekten oldukça şaşırtıcı; isteyerek ve planlayarak çocuk sahibi olmuş, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, kendileri eğitimli olan ve çocuk eğitiminden de anlayan (veya anlıyor görünen), aklı selim insanlardan duyuyoruz bazen: “vallahi beni öyle çok kızdırdı ki poposuna şöyle bir tane indiriverdim”... veya bazen oldukça kendinden emin: “efendim bir yaramazlık yaptığı zaman, özellikle kendisine zarar verecek bir davranışta bulunduğu zaman bunun zararlı olduğunu anlatmak için şöyle eline bir iki kez vuruyorum ama acıtmadan” Belki de fiziksel olarak zarar vermediği için, psikolojik olarak ta negatif bir etkisi olmayacağı sanılan bu disiplin uygulamaları gerçekte ciddi anlamda hatalı anne baba tutumlarıdır.

Çocuklarımıza bu hayatta öğretmek istediğimiz şeylerden biri öfke dürtülerimizi nasıl kontrol etmemiz gerektiği olmalıdır. Vurma eylemini bizzat gerçekleştirerek bunu elbetteki öğretemeyiz. Çocuklarımıza bu davranışla öğrettiğimiz tek şey vurmanın kabul edilebilir bir davranış olduğudur. Onların algıladığı “büyükler çocuklara veya güçlüler zayıflara vurabilirler” mesajlarıdır. Çocuklar için büyükleri özellikle de doğruluk timsali olarak gördükleri anne babaları ne yaparsa doğrudur ve onlar anne babalarını taklit ederek büyür ve gelişirler. Bir kız çocuğu annesinin topuklu ayakkabılarını giymeye meraklıdır; bir erkek çocuğu babasını traş olurken görür ve kendisi de traş olma oyununu oynamaya başlar. Aynen bu örneklerde olduğu gibi çocuklar elbetteki vurma davranışlarını da taklit etmeye başlarlar. Bunu oyunlarında kullanır, sonra da gerçek hayata geçirerek arkadaşları veya kardeşleri, yani özellikle kendinden küçük veya zayıf olanlar üzerinde uygulamaya başlarlar, yani aynen anne babasının yaptığı gibi... Böylece davranış problemleri baş gösterebilir. “Bu çocuk kardeşiyle hiç geçinemiyor”lar başlar, yuvaya veya okula gidiyorsa “geçimsiz çocuk, uyumsuz çocuk” gibi etiketler edinmeye başlayabilir. Hayata yuva döneminden bu şekilde başlamış bir çocuk için sosyal güçlükler birbirini kovalayabilir. Bu senaryo elbetteki bütün “hafif derecede dayak yemiş” çocuklar için geçerlidir demek yanlış olur fakat bu tip bir risk her zaman hem de yüksek bir olasılıkla vardır.
Ayrıca çocukların edindiği bir başka mesaj da problemlerin kaba kuvvetle çözülmesinin uygun olduğudur. Ortada bir sorun varsa bunu çözmenin yollarından biri de vurmak olabilir, neden olmasın, zaten anne babası da bu yolu kullanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre dayakla büyümüş çocuklar yetişkin olduklarında çocuklarını büyütürken bu yöntemi kullanırlar. Böylece bu döngü nesillerce devam edip durur.

Bu eğitimli aileler çocuklarına sevgi göstermenin çocuğun özgüven gelişimi açısından ne kadar önemli olduğunu bilirler. Bu sevgiyi de gerçekten verebiliyor olabilirler. Fakat arada sırada belki bilinçli belki de kendilerine hakim olamayarak vurmalarına “ben çocuğumu seviyorum ve ona bu sevgimi gösteriyorum, arada sırada vurmalarım onu hiç etkilemez” derler. Biz buna psikolojide “rasyonalizasyon veya haklı çıkarma savunma mekanizması” diyoruz. Adı üstünde yaptıkları yanlışı rasyonalize ederler. Bu savunma bazı çocuklar için doğru olabilir. Fakat çocuklar kendilerini acıtan bir mesajı, bir de gerçekleşen vurma davranışı öfke doluysa sevgi mesajından daha fazla alırlar ve akıllarında daha fazla kalır. Hayatta en sevdiklerinden gelen böyle bir mesaj çocukların kafasını karıştırır, anne babaya karşı duydukları güveni sarsar. Dolayısıyla hayata ve insanlara karşı duydukları güven de sarsılır, artık dimdik durdukları zemin kayganlaşır, otorite karşısında korku duyan aciz çocuklar haline gelirler. Ne de olsa en sevdikleri böyle şeyler yapabiliyorsa herkes yapabilir.... Öte yandan özgüvenleri ve kendilerine olan saygıları da sarsılır. Çünkü bu tür bir davranış elbetteki gülümseyerek yapılmaz. Vurma davranışıyla birlikte çok muhtemel yapılan diğer yanlışlardan biri de kullanılan sözlerdir. Örneğin “seni yaramaz, başbelası çocuk” gibi yaftalar, “bak hemen doğru dürüst davranmaya başlamazsan seni bırakıp giderim”; “bak bir daha seni hiç sevmem, annen olmam” gibi sözler de vurmalara eklenince çocuk için çok daha fazla yıkıcı olur elbetteki. Çocuk anne babası başta olmak üzere etrafındaki kişiler onu nasıl algılıyorsa o da kendisini öyle algılar. Ayrıca çocuk yetiştirmedeki en büyük hatadır belki de “sadece iyi çocuk olduğu zaman sevilebileceği yoksa sevilmeye layık olmadığı” mesajı.... Çocuk anne babası tarafından her zaman ve her koşulda sevileceğini fakat bazı davranışlarının uygun olmayabileceği ve bu davranışlarının kabul görmeyeceği ama sevilmeye devam edileceği gerçeğini içine sindirerek büyümelidir.

Psikolojik anlamda düşünüldüğünde dayağın hafifi ağırı olmaz. Fiziksel olarak ta olmaz aslında. “Hafif dayak” yöntemi kullanılmaya devam edilip te, artık çocuk sözel olarak kontrol edilemedikçe gittikçe ağırlaşmaya başlayabilir. Hangi noktada artık elin ayarının kaçtığını anne baba kendisi bile farkedemeyebilir.
Ayrıca işin bir de etik yönü var. İster yetişkin olsun, isterse de çocuk olsun bir insanın vücudu kendisine aittir. Anne baba olmak çocuğun vücudunun da sahibi olmak ve bu vücuda istediğini yapma hakkına sahip olmak anlamına gelmez. Çocuğun vücudu kendisine aittir. Onu en güzel şekilde kullanmak onun en doğal hakkıdır. Ufacık elleri, ayakları, ufacık vücutları vurulmak için değil “keşfetmek” için vardır.

Hiçbir çocuk, hiçbir davranış vurulmayı haketmez. Mutlaka ve mutlaka doğruları öğretmek için vurmaktan başka bir yöntem her zaman vardır. Bir doğru asla bir yanlışla öğretilemez. Eğer siz de vuran anne babalardan biri iseniz annelik babalık yöntemlerinizi gözden geçirmelisiniz. Öncelikle kişilik yapınızı, altta yatan nedenleri düşünebilirseniz: Dürtüsel yani dürtülerine hakim olamayarak bu davranışları sergileyen birer anne baba olabilirsiniz; çocuğun dönemsel gelişimlerini veya kapasitesini bilmiyor olabilirsiniz; eğer dayak hafifse zarar vermez diye düşünüyor olabilirsiniz ..kendinizi çok çabuk kaybediyor olabilirsiniz, vb. O zaman yapacağınız şey basit: hemen dayakla çocuk yetiştirmeye bir son verip profesyonel yardım alarak annelik babalık becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Siz de çocuklarınızla sorunları karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde çözebilirsiniz.

alinti

ema1
Daha dün yaşlı bir kadının herhalde torunu,çocuğun saçını başını yolduğunu tokat attığını gördüm çocuk ,çncuk parkında aletlerle oynamak yerine parkın etrafında dolanmak istedi ama bir düşse aşağsı 10mt çocuk inat etti kadında dövdü acaip inatçı ve aksi laf dinlemeyen çocuktu, öyle anlar varki o an hemen akıl devreye girmesi gerek duygusal olursanız dayak kaçınılmaz oluyor

incimnaz
arkadaşım senin yaşadığın üzüntüyü anlıyorum benim oğlumda beni çok ama çok kızdırıyor 10 yaşına girecek şimdiye kadar bir iki kere hafifçe vurmuşumdur poposuna falan oda ama inanın sonrasında saatlerce ağlıyorum ben nasıl yaptım diye
çok sabırlıyımdır anlayışlıyımdır oğluma bazen o kadar çok sabır gösteriyorum hep sıcak yaklaşıyorum hatta başka kişiler sen ne sabırlısın falan diyorlar inanın

eşim çok sinirlidir kızar devamlı bende arada kalırım kızdığı kadarda ilgilenir özünde çok iyi bir babadır çocuğunun herşeyiylede ilgilenir bir kere ben okuldayken eşimi çok kzıdırmış oda oğlumu yatağına doğru itmiş inanın adamcağız neler yaptı kendini affetirmek için çocuk ara ara hatırlıyor ağlıyor 4 sene önceki olayı ara ara yaşıyor

bende dertliydim bu konuyla ilgili bende çocukken annemden abimden dayak yedim baya suçsuzda olsam yerdim ama hiç unutmadım hep acısı kalpte kalıyor
eskiden dayak eğitimde sıradan parçasıydı ama şimdi oda yok biz çocukken öğretmenimiz sıra dayağına falan sokardı ne kötü bir duygudur o herşeyden korkar olmuştum
dayağa karşıyım sokakta çocuğunu vuranları görünce sinir oluyorum çocuğunu döven velilere kızıyorum

dayak atmak kimsenin hakkı değil kendimize hakim olalım :KK20:

ohcanimadeysin
7-10-11, 12:10
incimnaz
arkadaşım senin yaşadığın üzüntüyü anlıyorum benim oğlumda beni çok ama çok kızdırıyor 10 yaşına girecek şimdiye kadar bir iki kere hafifçe vurmuşumdur poposuna falan oda ama inanın sonrasında saatlerce ağlıyorum ben nasıl yaptım diye
çok sabırlıyımdır anlayışlıyımdır oğluma bazen o kadar çok sabır gösteriyorum hep sıcak yaklaşıyorum hatta başka kişiler sen ne sabırlısın falan diyorlar inanın

eşim çok sinirlidir kızar devamlı bende arada kalırım kızdığı kadarda ilgilenir özünde çok iyi bir babadır çocuğunun herşeyiylede ilgilenir bir kere ben okuldayken eşimi çok kzıdırmış oda oğlumu yatağına doğru itmiş inanın adamcağız neler yaptı kendini affetirmek için çocuk ara ara hatırlıyor ağlıyor 4 sene önceki olayı ara ara yaşıyor

bende dertliydim bu konuyla ilgili bende çocukken annemden abimden dayak yedim baya suçsuzda olsam yerdim ama hiç unutmadım hep acısı kalpte kalıyor
eskiden dayak eğitimde sıradan parçasıydı ama şimdi oda yok biz çocukken öğretmenimiz sıra dayağına falan sokardı ne kötü bir duygudur o herşeyden korkar olmuştum
dayağa karşıyım sokakta çocuğunu vuranları görünce sinir oluyorum çocuğunu döven velilere kızıyorum

dayak atmak kimsenin hakkı değil kendimize hakim olalım :KK20:
benim kuzenin eşi çok sinir bu konuda.çocuğa vura vura aptal etmiş.çocuk doğru düzgün cümle kuramıyor.çok çok basit şeyler için çocuğa bağrıyor,yazın yolda yürürken çocuklarla gülüşüyorlar diye kafasına su şişesiyle vura vura eve geldi.çocuk bu kırıyorda döküyorda.ki yaptığı şey çok doğal normal bişey.gülmek yani bunun için çocuğa kızılırmı.yapmasana yaa dedim yazık çocuğa ne yaptı şimdi diyorum,o biliyor suçunu diyor.arkadaş dondurma aldı çocuklara ortamın gerginliğini almak için,o yemeyecek cezalı diyor.sinirlerimize zor hakim olduk.çocuk boncuk boncuk gözyaşı dökerek yedi dondurmayı..eleştirmek istemedim suratına karşı ama sınırını fazlasıyla aşmıştı.

incimnaz
7-10-11, 14:10
ohcanimadeysin
benim kuzenin eşi çok sinir bu konuda.çocuğa vura vura aptal etmiş.çocuk doğru düzgün cümle kuramıyor.çok çok basit şeyler için çocuğa bağrıyor,yazın yolda yürürken çocuklarla gülüşüyorlar diye kafasına su şişesiyle vura vura eve geldi.çocuk bu kırıyorda döküyorda.ki yaptığı şey çok doğal normal bişey.gülmek yani bunun için çocuğa kızılırmı.yapmasana yaa dedim yazık çocuğa ne yaptı şimdi diyorum,o biliyor suçunu diyor.arkadaş dondurma aldı çocuklara ortamın gerginliğini almak için,o yemeyecek cezalı diyor.sinirlerimize zor hakim olduk.çocuk boncuk boncuk gözyaşı dökerek yedi dondurmayı..eleştirmek istemedim suratına karşı ama sınırını fazlasıyla aşmıştı.
yazık çocuğa okurken çok sinirlendim kuzeninizin bir çözüm bulması lazım konuşsun eşiyle, psikologa falan gitmeye ikna etmeli , olmuyorsa boşanmalı böyle devam etmemeli çocuk için bu daha doğru olur
bırakın babasını çocuğunda psikolojisi nasıldır kimbilir
çocuklarını döven kişiler geleceği düşünmüyorlar o çocukta büyüyecek ileride nasıl o çocuğa söz geçirecekler
ayrıca bu tarz çocuklar büyüyünce anne ve babaya bile şiddet uyguluyor ne ekersen onu biçersin

evrenmore
7-10-11, 19:10
ema1
Daha dün yaşlı bir kadının herhalde torunu,çocuğun saçını başını yolduğunu tokat attığını gördüm çocuk ,çncuk parkında aletlerle oynamak yerine parkın etrafında dolanmak istedi ama bir düşse aşağsı 10mt çocuk inat etti kadında dövdü acaip inatçı ve aksi laf dinlemeyen çocuktu, öyle anlar varki o an hemen akıl devreye girmesi gerek duygusal olursanız dayak kaçınılmaz oluyor
işte böyle bi durumda dinlemeyince ne yapacakki insan ona bişey olmasındansa diyorsunuz ve çok hızlı hareket ediyorlar her an düşebilir.off yaaa

evrenmore
incimnaz
yazık çocuğa okurken çok sinirlendim kuzeninizin bir çözüm bulması lazım konuşsun eşiyle, psikologa falan gitmeye ikna etmeli , olmuyorsa boşanmalı böyle devam etmemeli çocuk için bu daha doğru olur
bırakın babasını çocuğunda psikolojisi nasıldır kimbilir
çocuklarını döven kişiler geleceği düşünmüyorlar o çocukta büyüyecek ileride nasıl o çocuğa söz geçirecekler
ayrıca bu tarz çocuklar büyüyünce anne ve babaya bile şiddet uyguluyor ne ekersen onu biçersin
bu örnekler tüylerimi diken diken etti.bunları duyunca içim ürperti ne eşim ne ben asla böyle değiliz kaldı ki kendi yaptıklarıma bile kızdım benimki bunun yanında hiç halbuki.kıyılır mı ya.benim eşim daha oğluna sesini bile yükseltemez.

evrenmore
gülsu
ayyy ohcanıma deysin hala aynısın okadar zaman geçti aradan geldim siteye ama hiç değişmemişsin herkese sataşıp kavga ediyosun hala yazık sana
arkadaşım biz burda bir konuyu paylaşıyoruz kişisel yorumlarınızı kendisine özel msjla yazın.en azından konuya ve onun dışındaki diğer kişilere saygı duyun.ohcanıma deysine diyorsunuz ama sataşma konusunda siz de fena değilsiniz:KK1:

olivia
7-10-11, 21:10
Cocugunu döven bir anne veya baba aslinda kendi caresizliginden, gücsüzlügünden ve sinirinden dolayi siddete yöneliyor.
Cünkü akli basinda, cocuguna iyi egitim vermis bir birey, bazi kurallari cocuklarina normal yönden yani anlatarak veya ilgilenerek yansitir, kolay yoldan vurarak halletmeye calisanlar aslinda cocuk egitiminden hic bir bilgisi olmayanlar.
Cocuk büyütmek sabir isidir, cok özveri ister ama zamani annelerin pek fazla ne sabri kalmis nede istegi...
Herkes hamile olma meraklisi ama cocuguyla ilgilenme ve egitim verme cogunlukla sifir.
Simartarakda olmaz, döverekde olmaz bunun orta yollunu secmek lazim.

ohcanimadeysin
8-10-11, 12:10
olivia
Cocugunu döven bir anne veya baba aslinda kendi caresizliginden, gücsüzlügünden ve sinirinden dolayi siddete yöneliyor.
Cünkü akli basinda, cocuguna iyi egitim vermis bir birey, bazi kurallari cocuklarina normal yönden yani anlatarak veya ilgilenerek yansitir, kolay yoldan vurarak halletmeye calisanlar aslinda cocuk egitiminden hic bir bilgisi olmayanlar.
Cocuk büyütmek sabir isidir, cok özveri ister ama zamani annelerin pek fazla ne sabri kalmis nede istegi...
Herkes hamile olma meraklisi ama cocuguyla ilgilenme ve egitim verme cogunlukla sifir.
Simartarakda olmaz, döverekde olmaz bunun orta yollunu secmek lazim.
ben aksine günümüz annelerinişn çok daha sabırlı ve bilgili olduğunu düşünüyorum.eski zamanlarda pedagog mu vardı eğitimlilermiydi.şimdi eminim herkesin evinde kitaplar var okuyorlar en azından kızılsa bile yanlış yaptığının farkında anneler ve kısa zamanda kendine çeki düzen verebilirler.eskiler sürekli dayak atarmış.asıl eskiler sabırsızmış....

Yesim83
9-10-11, 14:10
merhaba hanimlar
konunun hepsini okudum. bazi yorumlarin cok sert oldugunu dusunuyorum tabi bu bakis acisina gore degisir,
benimde bir kizim var 3 yasina gelicek. elimden geldigi kadar onu uzmeden buyutmeye calisiyorum.
ama bizde buyuk bir istahsizlik sorunu var, Ac ama yemiyor sevdigi seyleri yapmaya calisiyorum bazen onlarida
redediyor. mumkun mertebe ustune gitmemeye calisiyorum ama bu durum beni cok geryor
en son bugun disari cikarken hirka giydirmek istememle kiyamet koptu.
o istemedi ama hava serin hadi buyur burdan ye. o zaman icine dedim bir penye daha giydireyim yok onuda kabul
etmedi ve benimde sarteller atti. poposuna vurum ve agladi.
bende pisman oldum tabi keske daha sabirli davransaydim diye, ama o kadar zorluyorki sinirlari
hala ilac kullaniyor daha duzelmedi ben iyilestirmeye calistikca ters tepiyor.
bazilari anne olmak kolay degil, bakamayacaksan dogurma , ben cocugumu doveceksem Allah
bana evlat nasip etmesin gibi seyler yazmis.
Ben anneyim evet ama ayni zamanda hisseleri olan bir insanimda,
ben normalde cok sinirli biriydim beni kizim egitti desem yeridir. bazilari sinirleniyorsun ona
bagiriyorsun patronunada bagiriyormusun kizdginda yazmis evet bagirmisligim vardir.
o da bir insan benim gozumde ve sinirlenince bir farki kalmiyor,
anladigim kadariyla zaten konu sahibide bunun yanlis oldugunu dusunmus ve bunun icin burda
konu acmis. Insanlar hatalar yapabilir arkadaslar onemli olan onu farkedip kendmizi torpulemiz.
cocugu dogurur dogurmaz sinirlerimiz alinmiyor ya bizde yasayarak ogreniyoruz,
gonul isterki ne olursa olsun vurmayalim kizmayalim bagirmayalim ama bizde programlanmis robot degiliz ya ki kaldiki
onlar bize ariza cikarir arada, yanlis anlasilmasin ben yaptigimi hakli cikartmaya calismiyorum.
cocuga yaklasimda annenin yukude cok onemli eger bir yardimci yoksa este ben ne anlarim cocuk bakmaktan o senin
isin diyorsa o zaman bu super, sinirleri alinmis, sabirli kadina is dusuyor.
Ben bugunku olaydan sonra daha cok dikkat edicem davranislarima.
birde bu arada vurdum vicdan azabi cektim diyerek cokta yumusamamam gerektigini dusunuyorum
elbette bunlar benim nazicane fikirlerim

evrenmore
10-10-11, 09:10
Yesim83
merhaba hanimlar
konunun hepsini okudum. bazi yorumlarin cok sert oldugunu dusunuyorum tabi bu bakis acisina gore degisir,
benimde bir kizim var 3 yasina gelicek. elimden geldigi kadar onu uzmeden buyutmeye calisiyorum.
ama bizde buyuk bir istahsizlik sorunu var, Ac ama yemiyor sevdigi seyleri yapmaya calisiyorum bazen onlarida
redediyor. mumkun mertebe ustune gitmemeye calisiyorum ama bu durum beni cok geryor
o istemedi ama hava serin hadi buyur burdan ye. o zaman icine dedim bir penye daha giydireyim yok onuda kabul
bende pisman oldum tabi keske daha sabirli davransaydim diye, ama o kadar zorluyorki sinirlari
bazilari anne olmak kolay degil, bakamayacaksan dogurma , ben cocugumu doveceksem Allah
ben normalde cok sinirli biriydim beni kizim egitti desem yeridir. bazilari sinirleniyorsun ona
bagiriyorsun patronunada bagiriyormusun kizdginda yazmis evet bagirmisligim vardir.
anladigim kadariyla zaten konu sahibide bunun yanlis oldugunu dusunmus ve bunun icin burda
konu acmis. Insanlar hatalar yapabilir arkadaslar onemli olan onu farkedip kendmizi torpulemiz.
gonul isterki ne olursa olsun vurmayalim kizmayalim bagirmayalim ama bizde programlanmis robot degiliz ya ki kaldiki
onlar bize ariza cikarir arada, yanlis anlasilmasin ben yaptigimi hakli cikartmaya calismiyorum.
cocuga yaklasimda annenin yukude cok onemli eger bir yardimci yoksa este ben ne anlarim cocuk bakmaktan o senin
birde bu arada vurdum vicdan azabi cektim diyerek cokta yumusamamam gerektigini dusunuyorum
çok güzel özetlemişsiniz tüm konuyu.elbette kimse vurmak istemez vurunca da bin kez pişman oluyoruz zaten.ama öyle hareketli ve inatçılar ki bir de erkek çocugunun hareketliliğini düşünün.zaten ben yazılarımda da belirttiğim gibi çok daha sabırlı olmaya çalışsacagım.çocugu olmayanların anlaması çok zor dedik bu da yanlış anlaşıldı fakat hepimiz çocugumuz bu yaşa gelip bu kadar hareketli olana kadar zaten vuracagımıza ihtimal vermezdik.çok yanlış savunması olmayan bir davranış ama bizde insanız.hatamız bu kadar olsun bir daha tekrarı olmasın diyorum.yorumunuz için teşekkürler.

ohcanimadeysin
17-10-11, 13:10
gülsu
sinir katsayısı tavan yapan sen mi söylüyorsun bunu.asıl sana yazık.kendini benle karıştırıyorsun ya çok komiksin gerçekten.:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9: kime sataşmışım doğru düzgün oku.asıl sataşan sensin.herşeyi sen başlattığın halde hala canın sataşmak kavga etmek istiyor ki utanmadan gelip yazıyorsun bana...kalbin kinle nefretle dolu senin,Allah ıslah etsin seni ne diyeyim artık.hala beni takip ediyorsun değilmi:))

ikrar
oglum 2 yasını bıtırcek onumuzdekı ay, sanırım 2 yas sendorumuna girdi,
cok hırcın ıstedıgı olmadı zaman yere yatıp aglıyo, esyaları kırıp döküyo,

cok sınırlenıyorum ccok, işte o anda camı acıp dısarıya bakıyorum, derın nefes alıp, gecicek ikrar buyuycek ikrar, sabır et ikrar, butun cocuklar boyle ikrar, onu sahıp oluyum derken ölümle burun buruna geldın, ölümü göze aldın ikrar, dıyorum ıcımden kendı kendımı tesellı edıyorum:KK31::KK31: geçiyo

annesın sen hataların elbette olucak canım, üzülme bidaha yapma
cok pişman oluyosun zaten..

HayyaL
Bekarım çocuğum da yok ama sizi anlayabiliyorum.
Yetiştirilmesi en zor varlık insan yavrusudur.
Herkesin bir dayanma noktası var zaman zaman sinirlerinize hakim olamamanız çok normal.
Bunlarla alakalı kitaplar okuyun derim.
Sinirlerinizi yatıştıracak terapiler yapın kendinize.
Bir şekilde yenmeniz lazım bu durumu.
Çünkü zannedildiği gibi çocuklar kendilerine o dönemlerde yapılanı tamamen unutmuyor.

DepresifPolyanna
21-10-11, 06:10
ikrar
oglum 2 yasını bıtırcek onumuzdekı ay, sanırım 2 yas sendorumuna girdi,
cok hırcın ıstedıgı olmadı zaman yere yatıp aglıyo, esyaları kırıp döküyo,

cok sınırlenıyorum ccok, işte o anda camı acıp dısarıya bakıyorum, derın nefes alıp, gecicek ikrar buyuycek ikrar, sabır et ikrar, butun cocuklar boyle ikrar, onu sahıp oluyum derken ölümle burun buruna geldın, ölümü göze aldın ikrar, dıyorum ıcımden kendı kendımı tesellı edıyorum:KK31::KK31: geçiyoannesın sen hataların elbette olucak canım, üzülme bidaha yapma
cok pişman oluyosun zaten..
Çok iyi yapıyorsun, dün akşam bende çok sinirlendim sabrımın son noktasına gelmiştim hemen uzaklaştım gittim nefes aldım biraz senin yaptığın gibi kendimi yatıştırdım, sonra yanına gittim verdiği ilk tepki "sen bana kızıyorsun" dedim sabrımı taşırdın ama sende bana kızıyorsun dedim sarıldım öptüm :KK43:

soie
21-10-11, 18:10
anne olup olmamak değil olay
önce insansınız ve şiddetin az ya da çok diye bir kavramı yok bence bi insana ya vurmuşsunuzdur ya da vurmamışsınızdır
evet bazen çok sinirlenebiliriz ama bu bizi haklı çıkarmaz
eşiniz mesela size ufak bir tokat atsa ne hissedersiniz aa azıcık okşadı beni mi dersiniz
bir eylemde bulunmadan önce kendinize bir 10 saniye verin ve empati kurmaya çalışın karşınızdakinin yaşına ve cinsiyetine bakmadan önce.
Umarım ilk ve son vurmanız olur.

ozlemix
19-12-11, 00:12
Nessy

Kimi çocuk kaldıramaz.
Seçenek çok.

Böyle birşey yok !

Şu lafa da öldüm.

Tek bir olay;bir imza.

Ne diyeyim..
sana açık ve net sadece iki kelimem var arkadaşım....nekadar yorum yaparsan yap anne olmadın için kimse seni ciddiye almaz ikinciside ANNELERİN dediği gibi BOŞ KONUŞUYOSUN...

ozlemix
19-12-11, 00:12
Yesim83
merhaba hanimlar

HAY AĞZINA SAĞLIK ARKADAŞIM YAZIN SÜPER OLMUŞ.seninle aynı dertteyim.inanılmaz ama aklının almıycağı kadar iştahsız bir çocuk gücsüz kalıp olduğu yerden kalkmıyor bazen doktorada götürdüm herşey geçici oldu.tvde dizi izlerken bile beynim bu konuyla meşgül yedi 24 bunu düşünüyorum sinirlerim çok zayıfladı.içi içine sığmıyor.koltuğun üstüne çıktı kafamın üstünden kendini aşa bıraktı farkedemedim tutayım derken ki beklemedim bi hareketti tırnağım boynunu çizdi öyle fena oldum öyle sinirlendimkki canını yaktımamı yanayım daha kötüsü olabilirdi bunamı.öyle sınır zorluyolarki bazen.bide böle yaşamayanların ahkam kesmesi yokmu bittiğim nokta işte.saol herşeyi güzelce özetlemişsin teşekkürler.

cryptic
19-12-11, 01:12
2 şına geldi sayılır ,umarım bir fiske bile vurmam..kendim çocukluğunda dayak yemiş biriyim..onedenle çocuğuma uygulamak asla istemem..34 yaşındayım bu arada..şidete kesinlikle karşıyım..

balem
19-12-11, 01:12
benim çocuğum yok evli bile değilim ama sadece fikrimi paylaşmak istiyorum. evet çocukların dünyası çok hassas ama kızlar onlar hep sizin korumanızda olmııycak okula başladığı zaman ya da kreşte vs kimse onu sizin gibi pamuklara sarıp sarmalamıycak. evet çok şefkatli çok sabırlı olmak gerek ama biraz da onu gerçek dünyaya hazırlamak gerek diye düşünüyorum siz onu 5 6 yaşına en mutlu çocuğu olarak büyütebilirsiniz ama sosyal yaşamı başladığı zaman belki de kendini çok mutsuz ve savunmasız hissedicek. herkes ona sizin gözünüzden bakmıycak ki bi gün arkadaşı oğlunuza vuracak veya kızınızın saçını çekicek. bi soruyu yapamadığı zaman öğretmeninden azar yicek belki hakaret yicek hepimiz yaşadık bunları okul yıllarımızda ve ben üniversitedeym sürekli yaşıyoruz. benm demeye çalıştığım çok sabır zorladığı zaman eline vurdu diye hiçbi çocuğun dünyası yıkılmaz. ya da yıkılcaksa bile hemen yıkılsın o dünyaya alışıp daha büyük problemler yaşamasın çünkü gerçek dünya çok daha acımasız çocukların kuzu gibi savunmasız değil çok daha güçlü büyümesi lazım. tabi bu benim düşüncem..