Ankara'daki hamileler, tanışalım ve paylaşalım mı?

lagrima
23-03-12, 10:03
luxxor
Hayırlısı canım sağlıkla gelsin de inşallah. Hangi hastanede yapacaksın doğumu?
zekai tahir burak hastanesinde yapacagım cnm doğumu inşallah.

lagrima
Doğuma Girmeden Okunacaklar
1.Meryem Suresi
2.Fatiha-Yasin-Tebareke-Amme
3.Ashâb-ı Kehf
Yemlîhâ, Mekselînâ, Mislînâ, Mernûş, Debernûş, Şâzenûş, Kefeştatayyûş ve köpekleri Kıtmîr'dir.(üstünde de taşınabilir)
4.Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

"İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın" A'raf suresi/54.

Doğum Anında Tekrarlanacaklar: ( Doğum yapan ve onu bekleyenler tarafından)
1.Lailahe illa ente kuntuminezzalimin
2.İnşirah suresi
3.Rabbiyesir duası
Rabbiyesir vela tuasır Rabb, temim Bil hayr.
4.İnşikak suresi ilk üç ayet
5. Abese suresi 19. 20. Ayet (özellikle doğum ve sancı anında tekrarlanmalı)

87nurcan
lagrima
Doğuma Girmeden Okunacaklar
1.Meryem Suresi
2.Fatiha-Yasin-Tebareke-Amme
3.Ashâb-ı Kehf
Yemlîhâ, Mekselînâ, Mislînâ, Mernûş, Debernûş, Şâzenûş, Kefeştatayyûş ve köpekleri Kıtmîr'dir.(üstünde de taşınabilir)
4.Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

"İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın" A'raf suresi/54.

Doğum Anında Tekrarlanacaklar: ( Doğum yapan ve onu bekleyenler tarafından)
1.Lailahe illa ente kuntuminezzalimin
2.İnşirah suresi
3.Rabbiyesir duası
Rabbiyesir vela tuasır Rabb, temim Bil hayr.
4.İnşikak suresi ilk üç ayet
5. Abese suresi 19. 20. Ayet (özellikle doğum ve sancı anında tekrarlanmalı)

canım allah razı olsun çoğunu bilmiyordum bunları yanıma not alayım bizimkilerede vereyim, inşallah kolay doğum yaparız, rabbim hepimizin yardımcısı olsun

alsen
belki size fikir olur doğum çantama neler koymuştum tecrübeli biri olarak:)

bebek için:

*iki adet hastane çıkışı
*15 adet kadar bebek bezi
*bir ince birde kalın battaniye(ben nisan da doğum yapmıştım)
*bebek çorabı
*ıslak mendil

anne için:

*3 adet pijama
*1 adet gecelik
*1 adet sabahlık yada uzun bir hırkada olabilir
*terlik
*8 adet kilot
*2 adet emzirme sütyeni
*3 adet atlet
*2 adet çorap yeterli
*gögüs pedi
*gögüs ucu kremi
*tarak,makyaj malzemesi,taç
*taburculukta giymek için rahat bir kıyafet
*1 paket ped
*fotoğraf makinesi ve kamera

ben sezeryan oldum ve iki gece yattım.özel hastanede doğum yaptım.
şampuan,sabun havlu koymuştum ama kullanmadım.

nuray0606
23-03-12, 12:03
87nurcan
Allah yardımcın olsun canım bir an önce izne ayrılırsında inşallah, hem kendine hem evdeki oğluna vakit ayırabilirsin, çalışan bir bayan olarak seni çok iyi anlıyorum evde birde çocuk olunca gercekten zordur, ama sevgileri güç veriyor işte:))

teşekkür ederim canım saolasın, teteonos mu oldun, benim tetonusun 2. aşısı yalan oldu:)) sağlık ocağına gitmiyorum ektim hemşireyi diye:)

evet cnaım bende ne olur ne olmaz diye bi tane aldım koydum çantama, bu arada doğum çantasına bebek maması koymayı düşünen var mı?
evet canım tetanoz oldum bidaki ayada ikincisi için gidicem

arcak81
23-03-12, 12:03
luxxor
selam canım nasılsın ne var ne yok?
cok saol canım ıyıyım sükür bulantılar harıcı:KK1:
bugun doktor kontrolum vardı kesede kanama gözüküyordu onun ıcın cagırmıstı cok sukur azalmıs ama 1 kutu daha progestan yazdı onun harıcı bebıs canavar gıbı masallah dedı 1 ay sonra gel dedı boyle ıste canım gerı ıse geldım:KK34:

sen nasılsın ıyı mısın canım bebiş nasıl:KK34:

87nurcan
24-03-12, 10:03
hey millet nerelerdesiniz, havayı güzel bulan kendini dışarı attı galiba:)) benim kocişin sınavları var bu hafta tek çıkıp dolaşıcım, oğluşu gezdirelim gelelim bakalım:) hadi öptük teyzeleri

luxxor
25-03-12, 08:03
Herkese merhabalar güzel anneler grip salgını var ya sanırım ben de ufaktan şifayı kaptım boğazım şişti umarım kısa sürede atlatacağım.

alsen
günaydın kızlar umarım hepinizin keyfi yerindedir.

ben işe başladım zor oluyor biraz eve geliyorum oğlum üstüme atlıyor.karnımda çok büyüdü ben çok yoruluyorum.bebişler için dayanıyoruz ne yapalım

ilk bebeği olan anneler keyfini çıkarın doğumdan sonra hayat hem çok güzel ehh birazda kısıtlanıyoruz.
doğru saöylüyorsun canım hem çalışıp hem hamile olmak zor inşallah hakkımızda hayırlısı olsun bebişler sağlıkla gelsin de varsın kısıtlanalım napalım

87nurcan
Allah yardımcın olsun canım bir an önce izne ayrılırsında inşallah, hem kendine hem evdeki oğluna vakit ayırabilirsin, çalışan bir bayan olarak seni çok iyi anlıyorum evde birde çocuk olunca gercekten zordur, ama sevgileri güç veriyor işte:))

teşekkür ederim canım saolasın, teteonos mu oldun, benim tetonusun 2. aşısı yalan oldu:)) sağlık ocağına gitmiyorum ektim hemşireyi diye:)

evet cnaım bende ne olur ne olmaz diye bi tane aldım koydum çantama, bu arada doğum çantasına bebek maması koymayı düşünen var mı?
ben düşünüyorum nurcancım aldım bile aptamilpre, ne olur ne olmaz belki süt gelmez bi komplikasyon bişi çıkar hemen emziremem vs.

arcak81
cok saol canım ıyıyım sükür bulantılar harıcı:KK1:
bugun doktor kontrolum vardı kesede kanama gözüküyordu onun ıcın cagırmıstı cok sukur azalmıs ama 1 kutu daha progestan yazdı onun harıcı bebıs canavar gıbı masallah dedı 1 ay sonra gel dedı boyle ıste canım gerı ıse geldım:KK34:

sen nasılsın ıyı mısın canım bebiş nasıl:KK34:
geçmiş olsun canım iyi olmana sevindim şimdi ayy evet o bulantılar bende de olmuştu dramamine vermişti bana doktor da onla rahat etmiştim geçene kadar. Biz de iyiyiz çok şükür kızım pek hareketli maşallah kıpır kıpr

luxxor
25-03-12, 08:03
Canlar bu sefer en çok fayda sağladığım çocuk doktorunun verdiği bilgilerdi buyrun:

• Bebek ancak 5. Ayında destekli olarak oturmaya başlar. Bebeğin nörolojik gelişimini etkilememek için erken oturtmaya çalışmamak gerekir.
• 1 aylıkken mutlaka işitme testi yaptırılmalıdır.
• Göz kontrolü 3-6 ay arasında takibe alınmalıdır.
• 15. Gününde D vitamini başlatmak gerekir.(güneşe çıkarılabilir bebeğimiz ancak ya sabah güneşi ya saat öğleden sonra 3-4 güneşidir 10-15 dakikadan fazla tutulmamalıdır. Güneş koruyucu sürülürse d vitamini alınamaz)
• 6. Ayında demir ilavesi bebek için zorunludur.
• Bebeğin üşüdüğünü ya da sıcakladığını eline-ayağına bakarak değil ensesine dokunarak anlarız. Bebeklerin ter bezleri gelişmediğinden fazla ısıyı ter olarak atamaz , fazla giydirirseniz direkt ateşi çıkar. Ateş 37’nin üzerinde ise doktora gitmek gerekir.
• Bebeğin uyuduğu erde nem oranı yüzde ortalama 50 olmalıdır. Oda ısısı 22-24 derece arasında olmalıdır. Buhar makinesi kullanılıyorsa sürekli çalıştırmamak gerekir oda nemini sağlayana kadar 1-2 saat çalıştırılıp kapatılmalıdır.
• Bebeğin göbeğine düşene kadar pansuman yapmak gerekli değildir. Önemli olan kuru tutmak ıslatmamaktır.
• Bebeğimizi kontrole götürmemiz gereken süreler 5.gün, 15.gün, 1. Ay, 2,3,4,6,9,12,15 ve 18 aylar, 2 yaş sonra senede bir kontrole götürülmelidir.

_BALIM_
25-03-12, 11:03
MERHABALAR topıgınız hayırlı olsunn emınım cok faydalı bır topık olucak ...bende ankaradanım ve tap taze eylul_ekım annesıyım .... 12 haftamızın ıcındeyız ve konturollerımıze lınada dr şükran çakma a gıdıyoruz cok ama cok memnunuz dogumumu nerede yapacagıma henuz karar vermedım ama drum HRS onerıyor...

kızlarr cınsıyet kacıncı haftada ogrenılıyorrr?? gecen hafta dr gıttıgımızde cok ısrar ettık cınsıyet ogrenmek ıcın soylemedı amaa ımalı bır sekılde kız cocuk ıyıolur ılk kızınız olsun ısterım felan dedıı bızdede supe kaldı kızmı acaba dıe

87nurcan
25-03-12, 12:03
luxxor
Canlar bu sefer en çok fayda sağladığım çocuk doktorunun verdiği bilgilerdi buyrun:

• Bebek ancak 5. Ayında destekli olarak oturmaya başlar. Bebeğin nörolojik gelişimini etkilememek için erken oturtmaya çalışmamak gerekir.
• 15. Gününde D vitamini başlatmak gerekir.(güneşe çıkarılabilir bebeğimiz ancak ya sabah güneşi ya saat öğleden sonra 3-4 güneşidir 10-15 dakikadan fazla tutulmamalıdır. Güneş koruyucu sürülürse d vitamini alınamaz)
• Bebeğin üşüdüğünü ya da sıcakladığını eline-ayağına bakarak değil ensesine dokunarak anlarız. Bebeklerin ter bezleri gelişmediğinden fazla ısıyı ter olarak atamaz , fazla giydirirseniz direkt ateşi çıkar. Ateş 37’nin üzerinde ise doktora gitmek gerekir.
• Bebeğin uyuduğu erde nem oranı yüzde ortalama 50 olmalıdır. Oda ısısı 22-24 derece arasında olmalıdır. Buhar makinesi kullanılıyorsa sürekli çalıştırmamak gerekir oda nemini sağlayana kadar 1-2 saat çalıştırılıp kapatılmalıdır.
• Bebeğin göbeğine düşene kadar pansuman yapmak gerekli değildir. Önemli olan kuru tutmak ıslatmamaktır.
• Bebeğimizi kontrole götürmemiz gereken süreler 5.gün, 15.gün, 1. Ay, 2,3,4,6,9,12,15 ve 18 aylar, 2 yaş sonra senede bir kontrole götürülmelidir.

canım ya ne güzel bilgilerle gelmişsin yine, eline sağlık:)) bende şimdiden iyi bir çocuk doktoru bulmaya karar verdim sincan civarı iyi birçocuk doktor bileniniz varsa tavsiyelere açığım bayanlar
_BALIM_
MERHABALAR topıgınız hayırlı olsunn emınım cok faydalı bır topık olucak ...bende ankaradanım ve tap taze eylul_ekım annesıyım .... 12 haftamızın ıcındeyız ve konturollerımıze lınada dr şükran çakma a gıdıyoruz cok ama cok memnunuz dogumumu nerede yapacagıma henuz karar vermedım ama drum HRS onerıyor...

kızlarr cınsıyet kacıncı haftada ogrenılıyorrr?? gecen hafta dr gıttıgımızde cok ısrar ettık cınsıyet ogrenmek ıcın soylemedı amaa ımalı bır sekılde kız cocuk ıyıolur ılk kızınız olsun ısterım felan dedıı bızdede supe kaldı kızmı acaba dıe
hoşgeldin canım, rabbim sağ salim hayırlısıyla kucağına almayı nasip etsin inşallah bebeğini, bence 16. haftaya kadar sabret kesin cinsiyet öğrenimi için, kendni de şimdilik hiç bir fikre alıştırma derim ben , bende doktorların ilk tahminlerine göre önce kendimi kıza çok hazırlamıştım sonra erkek olduğunu öğrenince epey afalladım:))) hayırlısuyla sağlıklı gelsinler inşallah mutlaka öğreniceksin nasılsa sabır :KK66:)

dtes1312
25-03-12, 12:03
kızlar hepinize selam umarım hepiniz iyisinizdir bebeklerinizle beraber bende cuma günü şeeker yüklemesi yaptırdım sınırda çıkınca pazartesi 100gr istedi doktor bakalım gidicez inş yüksek çıkmaz bu arada hava çok güzel canımız sıkıldıkça çıkıyoruz kızımla dışarı güneşin tadını çıkarıyrz bol bol yürüyüş yapıyorz

_BALIM_
25-03-12, 13:03
nurcan arkadfasımm ınsallah 16 haftada ogrenıcez cınsıyetımızı ama ınsan duramıyor bırde cok ozledım yaaa bıran once gormek ıstıyorummm nasıl bır sevgıdır bu anlatamıyorum kımseyeee

87nurcan
25-03-12, 13:03
dtes1312
kızlar hepinize selam umarım hepiniz iyisinizdir bebeklerinizle beraber bende cuma günü şeeker yüklemesi yaptırdım sınırda çıkınca pazartesi 100gr istedi doktor bakalım gidicez inş yüksek çıkmaz bu arada hava çok güzel canımız sıkıldıkça çıkıyoruz kızımla dışarı güneşin tadını çıkarıyrz bol bol yürüyüş yapıyorz

geçmiş olsun canım bazen yediklerimize dikkat etmiyooruz o yüzdende çıkmış olabilir, güzel havaları değerlendirmek lazım bende çok seviyorum yürüyüşü ama iyice ağırlaştım çok uzun kalamıyorum, iyi bak kızına annesi iyi gezmeler:)
_BALIM_
nurcan arkadfasımm ınsallah 16 haftada ogrenıcez cınsıyetımızı ama ınsan duramıyor bırde cok ozledım yaaa bıran once gormek ıstıyorummm nasıl bır sevgıdır bu anlatamıyorum kımseyeee
ilk haftalar insann içi her ultrasyonda kıpır kıpır oluyo sanki sevgiliye kavuşmuş gibi oluyo insan o görüntülere bakınca::) harika bir duygu rabbim herkese tattırsın inşallah, bende çok özledim bebeiğimi gelsede şöyle iyice çeksem kokusunu içime :))

luxxor
25-03-12, 15:03
_BALIM_

hoşgeldin balım:KK71: hayırlı olsun sana da cinsiyeti biz 16. haftada öğrenmiştik canım 20 de öğrenen de var

dtes1312
inşallah iyi haberlerini bekliyoruz dtescim:13:

87nurcan
geçmiş olsun canım bazen yediklerimize dikkat etmiyooruz o yüzdende çıkmış olabilir, güzel havaları değerlendirmek lazım bende çok seviyorum yürüyüşü ama iyice ağırlaştım çok uzun kalamıyorum, iyi bak kızına annesi iyi gezmeler:)

ilk haftalar insann içi her ultrasyonda kıpır kıpır oluyo sanki sevgiliye kavuşmuş gibi oluyo insan o görüntülere bakınca::) harika bir duygu rabbim herkese tattırsın inşallah, bende çok özledim bebeiğimi gelsede şöyle iyice çeksem kokusunu içime :))
canım yaa ne güzel yüzdün yüzdün kuyruğuna geldin sen ben de artık sabırsızlanıyorum son haftalara gelebilsem bir an önce diye. Doğum da beni korkutuyor ama Allah yardımcımız olsun inşallah

nurceren
25-03-12, 19:03
_BALIM_

hoşgeldin canım. hayırlı olsun sağlıkla kucağına alırsın inşallah. bende şükran hanımın hastasıyım son iki haftamız kaldı kısmet olursa, doğumu şükran hanım hrs de yaptıracak. bizde 13. haftada söylemişti cinsiyeti bizimde oğlumuz oluyor allahın izniyle

arcak81
26-03-12, 05:03
luxxor
Herkese merhabalar güzel anneler grip salgını var ya sanırım ben de ufaktan şifayı kaptım boğazım şişti umarım kısa sürede atlatacağım.

doğru saöylüyorsun canım hem çalışıp hem hamile olmak zor inşallah hakkımızda hayırlısı olsun bebişler sağlıkla gelsin de varsın kısıtlanalım napalım

ben düşünüyorum nurcancım aldım bile aptamilpre, ne olur ne olmaz belki süt gelmez bi komplikasyon bişi çıkar hemen emziremem vs.

geçmiş olsun canım iyi olmana sevindim şimdi ayy evet o bulantılar bende de olmuştu dramamine vermişti bana doktor da onla rahat etmiştim geçene kadar. Biz de iyiyiz çok şükür kızım pek hareketli maşallah kıpır kıpr
saol canım bana da verdı o haptan ama etkı etmedı malesef:KK50:
luxxor

elıne saglık canım cok guzel bılgıler :KK34:

kızlar hrsde dogum yapacak olanlar fıyatlar nedır bılıyor musunuz:26:

bu arada gunaydın
bızde haftasonu hava gzuel olunca dısarı attık kendımızı oglus ıcın cok ıyı oldu altınparka gıttık baya kalabalıktı ozlemısız dısarıyı yaa:21:

betty_sew
26-03-12, 07:03
Günaydın annecikler

bende kızımı gördüm haftasonu üçlü tarama için kan alındı detaylı ultrason içinde tarih alık inş güzel sonuçlarını bekliyorum şimdi

nuray0606
betty_sew
Günaydın annecikler

bende kızımı gördüm haftasonu üçlü tarama için kan alındı detaylı ultrason içinde tarih alık inş güzel sonuçlarını bekliyorum şimdi
GÜNAYDIN SONUÇLARINIDA HAYIRLISIYLA ALIRSIN İNŞALLAH:KK46::nazar:

87nurcan
günaydın bayanlar, ben gribi atlatamadım burnum tıkalı kaldı:KK43: gece çok zorlandım, betty inşallah sonuçların iyi çıkar, sizler nasılsınız?

arcak81
26-03-12, 08:03
87nurcan
günaydın bayanlar, ben gribi atlatamadım burnum tıkalı kaldı:KK43: gece çok zorlandım, betty inşallah sonuçların iyi çıkar, sizler nasılsınız?
tüh ya gecmedı mı daha dogum yapıcaksın güçlü olman lazım canım bol bol vıtamın al dınlen ıns gecer bıran once:KK34:

87nurcan
26-03-12, 08:03
arcak81
tüh ya gecmedı mı daha dogum yapıcaksın güçlü olman lazım canım bol bol vıtamın al dınlen ıns gecer bıran once:KK34:

evet ya nefese en çok ihtiyacım olduğu zaman :KK43:( buhar yapıcam iyice bu gün, çok dikkat edin son günler kimseyle sarılıp öpüşmeyin bana kardeşim bulaştırdı:KK43:(

alsen
26-03-12, 10:03
dtes1312
canım beninde sınırda çıkmıştı ama 100 gr normal geldi ben cikolatayı biraz abartıyordum.seninde iyi çıkar inşallah..

alsen
_BALIM_

hoşgeldin sağlıkla kucağına alırsın bebişini inşallah.benim oğlumda 12.haftamda söylemişti doktor.ama şimdi 20.haftaya girdik ama karar veremedi doktorlar:KK1:

sağlıklı olsunlarda önemli değil canım.

alsen
87nurcan
evet ya nefese en çok ihtiyacım olduğu zaman :KK43:( buhar yapıcam iyice bu gün, çok dikkat edin son günler kimseyle sarılıp öpüşmeyin bana kardeşim bulaştırdı:KK43:(
aman dikkat et kendine artık çok yaklaşmış doğum.doktorunada sor istersennormal doğum düşünüyorsan zor olabilir.
güzel haberlerini bekliyoruz.