Buda Benim Lezzet Topiğimmm

Th4Lia
31-05-12, 22:05
Etimek Tatlısı

Eki Görüntüle 433767

Malzemeler
12 adet tuzsuz etimek

şerbeti için:
1,5 su bardağı şeker
2 su bardağı su

Muhallebisi için:
1 litre süt
6 yemek kaşığı şeker
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı tereyağ
6 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı mısır nişastası

Üzeri için:
1 paket krem şanti
1 su bardağı süt (200ml)
Ceviz ya da antep fıstığı

Yapılışı
2 su bardağı sıcak su ile 1,5 su bardağı şekeri minik bir tencereye alarak kaynattım. Kaynamaya başladıktan 5-6 dk. sonra altını kapatarak. Şerbeti 10 dk kadar beklettim. Bu arada da genişçe bir borcama 12 tane etimeği güzelce sıraladım. Kepçe yardımı ile şerbeti etimeklerin her yerine gelecek şekilde dağıttım. Etimekler ıslanırken hemen muhallebiyi hazırlamaya başladım.

Tarifin aslında malzemeler 750ml süte göre verilmişti ama ben tepsim geniş olduğu için 1 litre süt ile hazırladım. Eğer sizde küçük bir tepsiye yapıyorsanız etimek sayısına göre malzemenizi ayarlayabilirsiniz.

1 litre sütün içine vanilya ve tereyağ hariç tüm muhallebi malzemelerini ekledim ve iyice çırptıktan sonra kaynayana kadar karıştırarak muhallebiyi hazırladım. Kaynamaya başladıktan sonra vanilya ve tereyağı ilave ederek 2-3 dk kadar daha karıştırdım ve ocağı kapattım. Muhallebi 5 dakika kadar dinlendikten sonra etimeklerin üzerine dökerek yüzeyini düzelttim.

Krem şantiyi tatlının üzerine dökmeden önce iyice soğuması için tatlıyı beklemeye aldım. Eğer muhallebinin soğumasını beklemezseniz krem şanti eriyerek kötü bir görüntü oluşturur bu nedenle soğuduğundan emin olmadan krem şantiyi eklemeyin.

Soğuyan tatlının üzerine 1 su bardağı süt ile hazırladığım krem şantiyi hazırlayarak sürdüm. Üzerini streç film ile kapatarak buz dolabına kaldırdım.

Bu tatlıyı bir gün buzdolabından beklettikten sonra servis etmelisiniz. Üzerine tercihinize başlı olarak ceviz ya da antep fıstığı serperek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun..

Th4Lia
Haşhaşlı Kek

Eki Görüntüle 433769

Malzemeler
3 adet yumurta
1 su bardağı şeker
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı irmik
1 su bardağı un
1 su bardağı haşhaş
1 Pk. vanilya
1 Pk. kabartma tozu
Şerbeti İçin:

2 su bardağı su
1 su bardağı şeker
Krema:

2 su bardağı süt
1 yemek kaşığı un
3 yemek kaşığı şeker
1 yemek kaşığı nişasta
Üzeri İçin

1 Pk. Krem Şanti
1 su bardağı süt

Yapılışı
Şerbet: Şeker ve Su 15 dk. kaynatılıp soğumaya bırakılır.

Kek kalıbının her tarafını yağla. Bir kabın içerisinde un-irmik-haşhaş-vanilya ve kabartma tozunu karıştır.
Karıştırma kabının içerisinde yumurta ve şekeri 6-7 dk. iyice köpürene kadar çırp. Sonra yağı ilave edip 1-2 dk. daha çırp. Diğer kapta kek için hazırladığın un-irmik karışımını da ilave et iyice çırptıktan sonra kek kalıbına dök. Önceden ısınmış 170 derece fırında 35-45 dk. arası pişir. Üzeri kızarınca fırından çıkar. Kek sıcak iken önceden hazırlayıp soğuttuğumuz şerbeti üzerinden dökerek 10-15 dk.kekin şerbeti emmesini bekleyin.

Krema: Kek fırında pişerken, Krema malzemeleri eklenip sürekli karıştırarak ocakta pişirilir ve soğumaya bırakılır.

Krem şanti ve süt karıştırılarak mikser ile iyice çırpılır.

Soğumaya bırakılan krema son kez karıştırılıp, krem şanti ile birleştilerek iyice çırpılır. Şerbeti emmiş olan kekin üzerine dökülür. 2-3 saat dolapta beklettikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

NOT: Lütfen Bütün işlemleri numaralandırdığım sıraya göre yapın.

Th4Lia
Makarna Böreği Tarifi

Eki Görüntüle 433771

Malzemeler

3 adet yufka
Peynir
Maydanoz
5 yemek kaşığı yoğurt
1 çay bardağı su
3 yumurta
8 yemek kaşığı yağ
1 paket fiyonk makarna

Yapılışı
Önce fiyonk makarnayı normal makarna gibi pişiriyoruz. Yalnız biraz fazla haşlansın. Piştikten sonra suyunu süzün. İçine koyacağınız peynir az tuzlu ise biraz makarnaya tuz ilave edin. Ayrı bir kapta peynir ve maydanozu harmanlayın. Yine başka bir kapta yoğurt, su, yağ ve yumurtayı karıştırın. Eğer yoğurt sulu ise normal su yerine yoğurdun suyunu kullanabilirsiniz. Böreği yapacağınız tepsiyi yağlayın. İlk yufkayı kenarları dışarıda kalacak şekilde tepsiye yerleştirin, diğer yufkayı ortadan ikiye bölün. Yarısını ilk yufkanın üzerine zemini örtecek şekilde yerleştirin. Sonra hazırladığınız yoğurtlu karışımdan yufkanın üzerine kaşık yardımı ile gezdirin. Makarnanın yarısını tepsiye yayın. Üzerine peynir ve maydanoz karışımını yayın. Kalan makarnayı da peynirin üzerini kapatacak şekilde yayın. Kalan yarım yufkayı makarnanın üzerini örtecek şekilde kapatın. İlk yufkanın tepsinin dışında kalan kısımlarını içe doğru kapatın. Son yufkayı da üste koyarak kenarlarını tepsinin içine doğru gizleyin. Bıçak yardımı ile böreği dilimleyin. Kalan yoğurtlu karışımı üzerine yedirin. Sonra fırında 200 derece pişirin. Üzeri tamamen kızarınca fırından çıkarın. Afiyet olsun.

NOT: Bu böreğin tadı fırında lazanya ya benziyor. Lezzeti çok güzel. Herkese tavsiye ederim.

Eki Görüntüle 433772

Th4Lia
Sebzeli Kuskus

Eki Görüntüle 433773

Malzemeler
½ paket kuskus
2 adet havuç
2 adet kabak
1 kaşık tereyağı
2 kaşık sıvı yağ
Tulum veya kaşar peyniri(rendelenecek)

Yapılışı
Kuskusu üzerindeki tarife göre hafif tuzlu suda 7-8 dakika haşlayın. Kuskuslar pişince kevgire boşaltıp suyunu süzdürün. Soğuk sudan geçirin. Kabakların yeşil kısmını ve havuçları aşağıdaki resimdeki gibi minik küpler halinde doğradıktan sonra, sıvı yağda kavurun. Sebzeler kavrulunca (tercihe göre)tereyağını koyun. kuskus ve tuzunu da ilave ederek karıştırın. Üzerine rendelenmiş peynir serperek servis yapın. Afiyet olsun.

Eki Görüntüle 433774

Eki Görüntüle 433775

Th4Lia
Sebzeli Erişte

Eki Görüntüle 433776

Malzemeler
1 adet orta boy kuru soğan
1 adet büyük boy patates
1 çay bardağı maydanoz
1 çay bardağı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı salça
pul biber, tuz
1 paket erişte

Yapılışı
Önce erişteyi makarna gibi haşlayın suyunu süzün. Soğanları yarım ay şeklinde doğrayın ve yağda hafif pembeleşene kadar kavurun. Patatesleri kızartmalık ince uzun doğrayın ve soğana ekleyin biraz kavurun. Maydanozu istediğiniz gibi doğrayın tencereye koyun 1-2 dk. karıştırın, salçayı ve baharatları ekleyin 2 dk. sonra da erişteyi ekleyin 2 dk. daha karıştırın ve ocağı kapatın afiyet olsun.

Eki Görüntüle 433778

Th4Lia
Kremalı Makarna

Eki Görüntüle 433779

Malzemeler
1 paket makarna ( ben pastavilla’nın şerit şeklinde kesilmiş makarnasını kullandım.)
1 küçük paket hazır krema
1 kase mantar
100 gr salam
sıvıyağ ve tuz

Yapılışı
Makarnayı 1.5 lt kadar tuzlu kaynar suda haşlayalım. Makarna haşlanırken diğer taraftan da mantarları temizleyip doğrayalım. Teflon tavaya az miktar sıvı yağ koyup mantarları ilave edelim. Tavanın kapağını kapatıp mantarları kendi suyunda pişmeye bırakalım. Bu arada salamları makarnalar gibi şerit şeklinde keselim.Mantarların pişmesine yakın tencerenin kapağını alıp salamları ilave edelim. Salam ve mantarları beraberce bir iki dakika soteleyelim. Daha sonra üzerlerine hazır kremayı boşaltalım. Birkaç dakika daha pişirdikten sonra sosu ocaktan alalım. Bu sırada pişmiş ve süzülmüş olan makarnamızı çok az miktarda yağ koyduğumuz tencereye alalım ve hafifçe karıştıralım. Üzerine mantarlı sosu ilave edip karıştırarak sıcak bir şekilde servis yapalım.

Th4Lia
Ev Yapımı Çokoprens Kurabiye

Eki Görüntüle 433780

Malzemeler
200 gr margarin
4 yemek kaşığı pudra şekeri
yarım paket kabarma tozu
1 paket vanilya
Nutella
Alabildiği kadar mısır nişastası(yaklaşık iki paket)

Yapılışı
Margarin ve pudra şekerini iyice karıştırıyoruz üzerine yavaş yavaş nişastayı ekleyip yoğurmaya devam ediyoruz. Orta kıvamdaki hamura kabarma tozu ve vanilyayı ekleyip hamur kulak memesinden biraz sert oluncaya kadar nişasta ekleyip yoğuruyoruz.

Hamuru merdane yardımı ile açıp su bardağının tersi ile kesiyoruz.biri alta biri üste gelecek kurabiyemizin üste gelecek olanını pipet yardımı ile aralıklı deliyoruz. Unladığımız tepsimize dizip 180 derecelik fırında 7-10 dakika pişiriyoruz.kenarları hafif kızaran kurabiyelerimizi çıkarıp soğumaya bırakıyoruz, Soğuduktan sonra aralarına nutella sürüp delikli parçayı üzerine bastırıyoruz. Afiyet olsun..

Th4Lia
Coco Star Kurabiye

Eki Görüntüle 433782

** Az unla yuvarlanabilir kıvamda ele yapışmayan bir hamur hazırlamaya çalışın. Unutmayın ki ununu ne kadar çok koyarsanız o kadar sert bir kurabiye elde edersiniz. Bu nedenle bu cici kurbiye fazla un katarak sert bir hamur yapmayın. Haydi geçiyorum şimdi tarife:

Hamuru İçin:

2 yumurta (birinin akını iç malzemesi için ayırın)
250 gram margarin
2 kahve fincanı pudra şekeri
1 pkt kabartma tozu
1 pkt vanilya
1 kahve fincanı kakao
Aldığı kadar un (yaklaşık 2,5 su bardağı kadar aldı
İçine:

2 çay bardağı hindistan cevizi
1 çay bardağı pudra şekeri
1 yumurtanın akı (hamur malzemesinden artan yumurtayı kullanın)
Üst Süsleme İçin:

1 yemek kaşığı nişasta
1 yemek kaşığı kakao
1 yemek kaşığı şeker
1 su bardağı süt (birazı su olursa parlaklık verir.ben bir su bardağının 4/3 üçüne süt,kalanına su koydum.)

Yapımı
Un dışında tüm hamur malzemelerini bir kabın içinde karıştırın.unu azar azar ekleyerek yumuşak bir hamur elde edin. Ayrı bir kapta hindistancevizi, yumurta akı ve şekeri karıştırın. Hamurdan küçük parçalar kopartarak yuvarlayın ve mümkün olduğunca ince olmasını sağlayarak avuç içi kadar açın. İç malzemeden koyarak hamuru kapatıp yuvarlayın. Kapalı yeri alta gelecek biçimde yağlı kağıt serili tepsiye dizin. Kurabiyeleri yassıltmaya çalışmayın.Elinizden geldiğince yuvarlak formu korumaya dikkat edin. 180 ‘C fırında kurabiyeleri pişirin ve fırından çıktıktan sonra soğumaya bırakın. Üst süsleme malzemelerini karıştırarak pişirin ve ılımasını bekleyin. Soğuyan kurabiyelerin üzerini ılık üst süsleme malzemesine batırın ve servis tabağına alın. Sonra üzerini hindistan cevizi ile süsleyerek servis yapın…
Afiyet Olsun :)

NOT: Aynı browni kıvamında süper kurabiyeler…

Th4Lia
Kalp Kurabiye

Eki Görüntüle 433784

Malzemeler
1 paket margarin (250g)
8 yemek kaşığı pudra şekeri
1 paket vanilya
Alabildiğince un
Kırmızı gıda boyası

Yapımı
Oda sıcaklığında yumuşamış margarine diğer malzemelerimizi ilave ediyoruz. Hamur şekil verecek kıvama gelene kadar un ilave ederek yoğuruyoruz. Hamuru incelterek açıyoruz ve kalp kalıp ile kesiyoruz. 150 derecelik fırında rengi değişmeden pişiriyoruz.
Afiyet olsun..

Th4Lia
Hindistan Cevizli Kurabiye

Eki Görüntüle 433785

Malzemeler
1 paket (250g) oda sıcaklığında margarin veya tereyağı
2 adet yumurta
1 su bardağı toz seker
1 paket kabartma tozu
4 su bardağı un
üzeri için;

1 çay bardağı hindistan cevizi

Yapılışı
Karıştırma kabına unu döküyoruz. Havuz şeklinde ortasını açıyoruz.
Margarin veya tereyağını koyup yumurtaların bir tanesinin beyazını ayırıyoruz (kurabiyenin üzerine kullanmak için) digerlerinin hepsini unun ortasına koyuyoruz.
Unun üzerine toz şekeri ve kabartma tozunu koyup önce havuzun içindekileri karıstırıp sonra kenarlardaki unu yavas yavas içeriye alarak kulak memesinden biraz daha yumusak bir hale getiriyoruz.
Tezgahın üzerine un serpip hazırlamıs oldugumuz hamuru fotograftaki gibi yuvarlak bir hale getiriyoruz (ben biraz daha büyük yapmayı tercih ettim)
Yumurta beyazını çatalla biraz çırpıp fırçayla hamura sürüp her iki tarafını hindistan cevizine batırıp fırın tepsisine diziyoruz.
Önceden ısıtılımıs 180 derecelik fırında yaklasık 20-25 dakika pisiriyoruz.

çay keyfimize eşlik edecek bu kolay ve lezzetli kurabiyeleri umarım begenirsiniz
AFIYET OLSUN :)

Th4Lia
Damla Çikolatalı Kurabiye

Eki Görüntüle 433787

Malzemeler
125 g margarin(oda sıcaklığında)
1çay bardağı sıvı yağ
1 yumurta
3 kahve fincanı pudra şekeri
1 paket kabartma tozu
Aldığı kadar un
Damla çikolata

Yapılışı
Damla çikolata hariç malzemelerin tamamını derince bir kapta yoğurun. Hamurunuz elinize yapışmayacak kıvama gelene kadar yavaş yavaş un ekleyerek hamuru hazırlayın. Fotoğraftaki gibi kurabiyelerinizi şekillendirin ve üzerine damla çikolataları batırın. 180 derecede yaklaşık 15 20 dk pişirin. Afiyet olsun.

sweetkatara
Topiğiniz hayırlı olsun :KK16:

Bu tarifleri yapmak ve yemek hakikaten çok keyifli :KK56: ahh ahh bir de kilo problemi oluşturmasa :KK53:

Th4Lia
Tarçınlı Cevizli Kurabiye

Eki Görüntüle 433788

Malzemeler
1 çay bardağı pudra şekeri
1 yumurta beyazı
Yarım çay bardağı sıvı yağ
1 paket (250 gram) yumuşak margarin
4 su bardağı un
1 çay bardağı ince dövülmüş ceviz
1 çay kaşığı tepeleme dolu tarçın
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
Üzeri için;

3 yemek kaşığı pudra şekeri
2 tatlı kaşığı tarçın

Yapılışı
Bütün malzemeler yoğurma kabında karıştırılarak kurabiye hamuru elde edilir. Hamurdan avuç içi kadar parçalar kopartılarak yuvarlanır ve fırın tepsisine dizilir. 160 derece fırında 20-25 dakika pişirilir. Kurabiyeler fırından çıkar çıkmaz, bir kase içinde karıştırılmış pudra şekeri ve tarçın karışımına bulanarak servis tabağına alınır. Afiyet olsun.

Th4Lia
sweetkatara
Topiğiniz hayırlı olsun :KK16:

Bu tarifleri yapmak ve yemek hakikaten çok keyifli :KK56: ahh ahh bir de kilo problemi oluşturmasa :KK53:
Teşekkür ederim :KK16: Evet çok keyifli, bende sardım bu aralar sürekli tariflerle haşır neşirim yapmasam bile incelemek, biriktirmek ve paylaşmak hoşuma gidiyor e yapacagımız zaman elimizin altında bulunur di mi :)) Kilo problemi her zaman yapmassak oluşmaz ya :KK1:

Th4Lia
Şeftali Kurabiye

Eki Görüntüle 433789

Malzemeler
1 paket margarin
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı pudra şekeri
1 yumurta
1 paket kabartma tozu
Aldığı kadar un
Arasına sürmek için çikolata
Üzeri için de biraz toz şeker
Gıda boyası (kırmızı ve sarı)

Yapılışı
Oda sıcaklığına gelmiş margarini pudra şekeri ile özleştirelim, daha sonra diğer malzemeleri ekleyelim. Sert olmayacak şekilde bir hamur elde edelim. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak ellimizde yuvarlayıp yassılaştıralım daha sonra yağlı kağıt serilmiş veya unlanmış tepsiye dizelim. 180 derecede yaklaşık 20 dakika üzeri beyaz kalacak şekilde pişirelim. Soğuduktan sonra birinin alt kısmına çikolata sürüp diğerini üstüne yapıştıralım. Daha sonra önceden sulandırdığımız kırmızı gıda boyasına bir tarafını batırıp hemen çıkaralım, sonra da diğer yarısını sulandırdığımız sarı gıda boyasına batırıp hemen alalım; diğer tarafına da aynı işlemi uygulayalım üzerine bol toz şeker serpelim ve servis tabağına alalım. Afiyet olsun.

sahara84
topiğin çok güzel olmuş hayırlı olsun, tarifler de çok güzel takipteyim....:))

Th4Lia
Sürpriz Kurabiye (Biskrem)

Eki Görüntüle 433790

Malzemeler
125 gr margarin (yumuşak)

1 çay bardağı sıvıyağ

2 yemek kaşığı yoğurt

2 çay bardağı pudra şekeri

1paket kabartma tozu

1 paket vanilya

1 adet yumurta

Aldığı kadar un( 3 su bardağı)

İçine koymak için krem şokella

Yapılışı
Yoğurma kabında margarin, sıvıyağ, yumurta, yoğurt ve şekeri karıştırın. Üzerine kabartma tozu, vanilya ve elenmiş unu azar azar ilave ederek kulak memesi kıvamında hamur yoğurun.

Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartın. Elinizde yuvarlayıp açtırın, içine bir tatlı kaşığı krem şokella koyup kapatın. Kapattığınız yer alta gelecek şekilde yağlanmış tepsiye sıralayın. Önceden ısıttığınız fırında(180 derecede) pembeleşene kadar pişirin. İsteğe göre üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz

Not: kurabiyelerin içine şokella yerine evde hazırladığınız kremadan koyabilirsiniz.

Malzemeler
1 su bardağı süt

5 yemek kaşığı şeker

1 yemek kaşığı nişasta

1 yemek kaşığı kakao

Yapımı
Malzemeleri karıştırıp koyulaşana kadar pişirin. Evde çikolata varsa muhallebi sıcakken ilave edin ve eriyene kadar karıştırın. Muhallebi soğuduktan sonra kurabiyelerin içine koyun.

Th4Lia
sahara84
topiğin çok güzel olmuş hayırlı olsun, tarifler de çok güzel takipteyim....:))
Teşekkürler :KK16:

Th4Lia
Naneli Kurabiye Tarifi

Eki Görüntüle 433791

Malzemeler
2 adet yumarta (sarının birtanesi üzerine sürmek için)
1 kahve fincanı yoğurt
1 kahve fincanı sıvıyağ
1 kahve fincanı tereyağ
1 çay bardağı rendelenmiş beyaz peynir
1 tatlı kaşığı kuru nane
1 çay kaşığı tuz
3 su bardağı un
1 paket kabartma tozu

Yapılışı
Yumurtamızı iyice çırpıyoruz,sırayla yoğurt,sıvıyağ,tereyağ ve rendelenmiş peynirimizi,nane,tuzuda ekleyip iyice çırpıyoruz,en son un ve kabartma tozumuzu ekleyip 2-3 dakika yoğuruyoruz.Yağlı kağıt serdiğimiz tepsimize ceviz büyüklüğünde kopardığımız parçaları yuvarlayıp koyuyoruz,üzerine ayırdığımız yumurtanın sarısını sürüp 180 dereceli fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz….

Afiyet olsun :)

Th4Lia
Belik Kurabiye Tarifi

Eki Görüntüle 433792

Malzemeler
2 su bardağı un
2 adet yumurta
3 yemek kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 yemek kaşığı dolusu sıvıyağ
1 paket margarin
1 paket vanilya
3 yemek kaşığı süt veya yoğurt
1 yemek kaşığı susam
(Kabartma tozu kullanılmıyor ama isteyen yarım paket kullanabilir.)

Yapılışı
Yumurta sarılarını hamura ,akları ise ayrı bir kaba alın.Oda ısısındaki margarine susam hariç tüm malzemeyi ekleyerek ele yapışmayacak bir hamur yapın.Hamura istenilen şekli verip yumurtanın akını sürüp,susam serpin.170 derecede 20 dakika pişirin.

Yumuşak kurabiye sevenler için ideal bir kurabiye .Kalıpla keseceksiniz benim yaptığım gibi fazla ince olmamasına özen gösterin çünkü bisküvi gibi ince olmamalı.

Th4Lia
Damla Çikolatalı Bisküvi

Eki Görüntüle 433793

Kıtır kıtır çok güzel bir bisküvi hele yanında birde sütlü kahve ile mmm doyulmaz tadına…

Malzemeler

Yarım paket margarin (125gr) (oda sıcaklığında olacak)
1 su bardağı pudra şekeri
1 adet yumurta
Yarım su bardağı nişasta
1 er paket kabartma tozu ve vanilya
Aldığı kadar un ( 2-2.5 su bardağı kadar)
1 su bardağı damla çikolata

Hazırlanışı

2 su bardağı un ve kabartma tozu ile vanilya ayrı bir kaba elenip hazır edilir. Margarin, pudra şekeri, yumurta ve nişasta yoğurulacak kaba alınır ve karıştırılır. Daha sonra un karışımı yavaş yavaş eklenerek hamur yoğurularak kulak memesi kıvamı verilir. 2 bardak az gelirse un ilave edilerek kıvam tutturulur. En son damla çikolata eklenir ve son kez yoğurulur. Ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp yuvarlatılarak yassı şekiller verilir. 180 derecede üstü hafif kızarana kadar pişirilir. Kıtır kıtır çok güzel bir kurabiye oluyor. Biz bisküvide beyaz rengi pek sevmediğimizden fırında biraz fazla tuttum. İsterseniz daha beyazken çıkarabilirsiniz. Afiyet olsun..

Eki Görüntüle 433795

sweetkatara
Th4Lia
Teşekkür ederim :KK16: Evet çok keyifli, bende sardım bu aralar sürekli tariflerle haşır neşirim yapmasam bile incelemek, biriktirmek ve paylaşmak hoşuma gidiyor e yapacagımız zaman elimizin altında bulunur di mi :)) Kilo problemi her zaman yapmassak oluşmaz ya :KK1:
Rica ederim emeğine sağlık .

Ben de çok seviyorum değişik tarifler denemeyi keşke tadına bakıp bırakabilsem ama nerde :KK1: Şimdi misafirden misafire yapıyorum en azından yaptığım bana kalmıyor :KK1:

Th4Lia
Kuru Pasta

Eki Görüntüle 433798

Malzemeler
125 gram margarin
1 çay bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 yumurta(akı içine, sarısı üstüne)
2 çay kaşığı pekmez
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı kabartma tozu
aldığı kadar un

Üstü için;
Çörekotu ve susam

Yapılışı
Tüm malzemeleri sırayla bir kaba alın.Oldukça yumuşak bir hamur yapın sadece şekil verilecek bir hamur olacak.15 dakika dinlendirin ister kalıpla ister bardakla şekil verin.Yumurtaya pekmezi katıp karıştırın daha iyi kızarmasını sağlayacak.Üstüne yumurta sarısı sürün ve susam ve çörekotu serpin.160 derecede üstleri iyice kızarana kadar pişirin.

Th4Lia
31-05-12, 23:05
Truffle

Eki Görüntüle 433802

Malzemeler
200 ml. krema
400 gr bitter çikolata
40 gr kadar tereyağı
Bulamak için; hindistan cevizi, kakao, pudra şekeri, petibör kırıkları, ceviz kırıkları, antep fıstığı kırıkları..

Yapılışı
Önce çikolatayı ufak ufak kırıyoruz bir kabın içerisine, tereyağını da yine başka bir kapta ufak ufak bölün.. Kremayı bir tavada ısıtıyoruz ve kaynamaya başlayınca çikolatalarımızın üzerine döküyoruz. Sonra kaşık yardımıyla pürüzsüz bir kıvam elde edinceye kadar çırpıyoruz. ve en son tereyağımızı da ilave edip biraz daha karıştırıyoruz. Sonra bu karışımın üzerini bir kapakla kapatıp 1 gün dolapta bekletiyoruz.
Ertesi gün bir kaşık yardımıyla karışımdan biraz alın ve top şekli verin ve dilediğiniz arzu ettiğiniz malzemeye bulayın/batırın.Ben kakao ve hindistan cevizi tercih ettim.
Eğer karışımınız yaparken elinize yapışır ve erirse buzdolabında yarım saat beklettikten sonra tekrar devam edebilirsiniz yuvarlamaya..

Eki Görüntüle 433803

Th4Lia
Islak Kurabiye

Eki Görüntüle 433804

Malzemeler
1 paket margarin(oda sıcaklığında yumuşatılmış)
1 paket kabartma tozu
2 yemek kaşığı sıvıyağ
2 yemek kaşığı kakao
1 su bardağı şeker
2 adet yumurta
aldığı kadar un

Şerbeti için;

1 su bardağı şeker
2 su bardağı su

Üzeri İçin;

Hindistan Cevizi
Dövülmüş Antep Fıstığı

Yapılışı
Yumuşamış margarin, şeker, yumurta, sıvıyağ, kakao, kabartma tozu ve aldığı kadar unu bir kapta yoğurun ve kurabiye hamurunu hazırlayın. Kurabiyeleri ceviz büyüklüğünde (dilerseniz biraz daha büyük olabilir ama pişince yayılıyorlar) hamurlar kopararak şekillendirip tepsiye dizin. 170 dereceye ayarlanmış fırında pişirin.

Kurabiyeleriniz pişerken derince bir kapa şeker ve suyu koyun ve şekerin tamamen erimesini sağlayana kadar karıştırın. NOT: Şerbet kaynatılmıyor soğuk su ile şeker karıştırılıyor sadece.

Fırından çıkan sıcak kurabiyeleri şerbete batırın 5-6 sn kadar ısladıktan (dağılmadan almalısınız)sonra üst kısmını hindistan cevizi ve antep fıstığı karışımına batırın. Bir tepsiye dizin. Üzerini kapatırsanız hemen kurumazlar.

Ben sadece hindistan cevizi kullandım siz de kendi tercihlerinize göre düzenleyebilirsiniz.

Th4Lia
Mantar Kurabiye Tarifi

Eki Görüntüle 433805

Malzemeler
1 paket margarin
2 adet yumurta
1 paket kabartma tozu
1 su bardağı şeker dilerseniz 3/4 su bardağı şekerde koyabilirsiniz.
400 gr. mısır nişastası (2 paket)
Yeteri kadar un
2 yemek kaşığı kakao

Yapılışı
Oda sıcaklığında olan yumuşamış margarin, yumurta, şeker iyice karıştırılır, içine kabartma tozu, un ve nişasta ilave edilerek hamur elde edilir. Hamur ceviz büyüklüğünde veya daha küçük yuvarlanabilir. Yuvarlandıktan sonra ağzı kakaoya bastırılmış şişe ile hamur üstüne bastırılarak mantar şekli verilerek tepsiye dizilir. Normal sıcaklıktaki fırına(170 derece) atılıp beyaz kalacak şekilde pişirilir.

Püf noktası: Yağ yumurta ve şekeri mikser ile krema gibi olana kadar karıştırmalısınız. Böylelikle kurabiyenin yüzeyi pürüzsüz olur ve kurabiyeniz ağızda dağılır. Nefis bir tarif.

Eki Görüntüle 433806

Eki Görüntüle 433807

Eki Görüntüle 433808

Eki Görüntüle 433809

Eki Görüntüle 433810

teamcoco
Th4Lia
Mantar Kurabiye Tarifi

Eki Görüntüle 433805

Malzemeler
1 paket margarin
2 adet yumurta
1 paket kabartma tozu
1 su bardağı şeker dilerseniz 3/4 su bardağı şekerde koyabilirsiniz.
400 gr. mısır nişastası (2 paket)
Yeteri kadar un
2 yemek kaşığı kakao

Yapılışı
Oda sıcaklığında olan yumuşamış margarin, yumurta, şeker iyice karıştırılır, içine kabartma tozu, un ve nişasta ilave edilerek hamur elde edilir. Hamur ceviz büyüklüğünde veya daha küçük yuvarlanabilir. Yuvarlandıktan sonra ağzı kakaoya bastırılmış şişe ile hamur üstüne bastırılarak mantar şekli verilerek tepsiye dizilir. Normal sıcaklıktaki fırına(170 derece) atılıp beyaz kalacak şekilde pişirilir.

Püf noktası: Yağ yumurta ve şekeri mikser ile krema gibi olana kadar karıştırmalısınız. Böylelikle kurabiyenin yüzeyi pürüzsüz olur ve kurabiyeniz ağızda dağılır. Nefis bir tarif.

Eki Görüntüle 433806

Eki Görüntüle 433807

Eki Görüntüle 433808

Eki Görüntüle 433809

Eki Görüntüle 433810
Daha dün annemle konuşmuştuk ne çok yapardım demişti:KK1: Yarın ben de bir deneyeyim. Topiğin hayırlı olsun :nazar:

Th4Lia
Truffle Kurabiyeleri

Eki Görüntüle 433813

Malzemeler
1 su bardağı un
1/4 su bardağı kakao
1 çay kaşığı kabartma tozu
1/4 su bardağı ince çekilmiş şeker
2 yemek kaşığı tereyağı
1 adet yumurta
2 yemek kaşığı portakal suyu
Pudra şekeri

Hazırlanışı

Malzemeleri yoğurma kabına alarak hamuru hazırlayın. Üzerini streç film ile kapatarak yarım saat kadar buz dolabında dinlendirin.

Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alarak şekillendirin ve pudra şekerine bulayarak yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine yerleştirin. 180 derecede ısıtılmış fırında 15 dakika pişirin.

Eki Görüntüle 433814

Eki Görüntüle 433815

Th4Lia
teamcoco
Daha dün annemle konuşmuştuk ne çok yapardım demişti:KK1: Yarın ben de bir deneyeyim. Topiğin hayırlı olsun :nazar:
Teşekkürler :KK16: Yaptıktan sonra bizimlede paylaşır mısın sonucu merak ediyorum :KK1: Şimdiden afiyet olsunn:KK56:

Th4Lia
Çörek Otlu Kurabiye

Eki Görüntüle 433816

Malzemeler
250 g margarin( yumuşak olacak)
1 çay bardağı çörek otu
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 yumurta beyazı hamurun içine (sarısı üzerine sürülecek)
1 çorba kaşığı sirke
1 paket kabartma tozu
4.5 su bardağı un

Yapılışı
Un ve margarin iyce yoğurup ortası açılır. Çörek otu,sıvıyağ, toz şeker, yumurta beyazı, tuz, sirke ve kabartma tozunu koyup kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapılır. Hamuru merdaneyle açıp,( bir parmak kalınlığında olucak). İstediğiniz şekli verip yağnamış tepsiye dizip,üzerine yumurta sarısı sürün. 175 derecede pişirin.

teamcoco
Th4Lia
Teşekkürler :KK16: Yaptıktan sonra bizimlede paylaşır mısın sonucu merak ediyorum :KK1: Şimdiden afiyet olsunn:KK56:
Tabi ki paylaşırım:KK9: Sağolasın:KK56:

Th4Lia
Tuzlu Pastane Kurabiyesi

Eki Görüntüle 433818

Kesinlikle ağızda dağılan pastane kurabiyesi hatta daha da güzeli.. Kötü yanı; yiyenleri, evde yapılmış olduğuna inandırmak biraz zor oluyor :)

Malzemeler

1 paket margarin (oda sıcaklığında)
Yarım çay bardağı sıvı yağ
Yarım çay bardağı üzüm sirkesi
1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı mahlep
1 paket kabartma tozu
Aldığı kadar un (Kulak memesi kıvamında ele yapışmayan yumuşak bir hamur olacak )

Üzeri için
Susam
Çörekotu
2 yumurta sarısı

Yapılışı
Un ve kabartma tozu hariç tüm malzeme karıştırılır. Sonra un ve kabartma tozu elenerek karışan malzemeye eklenir ve iyice yoğrulur. Resimdeki gibi ya da daha farklı şekiller verilerek tepsiye dizilir. Üzerlerine yumurta sarısı sürülüp çörek otu ve susam serpilir. 180-200 derecede üzerleri kızarana kadar pişirilir. Yalnız kızarınca hemen alınmalı çünkü biraz fazla pişince acı oluyor.
Afiyet olsun.

Eki Görüntüle 433819

Th4Lia
Karamelli Top Kek

Eki Görüntüle 433820

Malzemeler

2 yumurta
yarım su bardağı toz şeker
yarım su bardağı sıvı yağ
yarım su bardağı süt
1 paket kabartma tozu

İçin için:
yarım su bardağı toz şeker
2 çorba kaşığı krema yada süt
1 tatlı kaşığı buğday nişastası

Yapılışı
Kek malzemeleri ile yaptığımız hamuru silikon muffin kalıplarına yarıya kadar koyuyoruz.. 175 derece pişiriyoruz..
Diğer taraftan şekeri kısık ateşte karamelize ediyoruz. Kahverengileşince kremayı ilave ediyoruz. Buğday nişastasını da ekleyip kıvam alınca ocaktan alıyoruz( topak topak olamaması için karıştırıcı ile devamlı karıştırıyoruz). Soğumaya bırakıyoruz.. Bir şırınga içine alıp(iğne şırınga)
kek de soğuyunca her birinin içine kürdan batırıp hafif dairesel hareketler yapıyoruz. bu kısımdan kremayı enjekte ediyoruz.tamamlayınca üzreini kapatmak için, çikolatayı benmari usulü eritip keke sürüyoruz. süslüyoruz. afiyet olsun

Th4Lia
Çaylı Kek

Eki Görüntüle 433821

Malzemeler
3 yumurta
2 su bardağı şeker
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı demlenmiş çay
3 su bardağı un
1 yemek kaşığı kakao
Yarım yemek kaşığı tarçın
2 kabartma tozu

Üzerine serpmek için:
Pudra şekeri

Yapılışı
Yumurtalar şekerle birlikte köpük köpük olana kadar çırpılır. Daha sonra sıvı yağ ve daha önceden demlenmiş, soğumuş bir su bardağı çay eklenir. Çırpmaya devam edilir. Un, kakao ve tarçın eklenir. En son olarak kabartma tozu eklenir ve karıştırılır. Daha sonra margarinle veya sıvı yağla her tarafı yağlanmış kek kalıbına dökülür. 180 derecede pişirilir. Fırından çıkınca soğuması beklenir ve ters çevrilir. Üzerine pudra şekeri serpilir.
..::Afiyet Olsun::..

*Çok beğeni toplayan bu kek, özellikle aniden gelebilecek misafirler için kısa sürede ve kolaylıkla (önceden de demlenmiş çayınız varsa) hazırlanabiliyor.

Th4Lia
Tahinli Kek

Eki Görüntüle 433822

Malzemeler
3 adet yumurta
1,5 su bardağı toz şeker
Yarım su bardağı süt(100 ml.)
Yarım su bardağı tahin
1 paket kabartma tozu
4,5 Türk kahvesi fincanı un

Kek kalıbı için;

Yeteri kadar susam

(Un miktarını gene de kontrollü koyun)

Yapılışı
Bir kabın içinde yumurta ve şekeri krema kıvamına gelene kadar çırpın. Süt ve tahini ilave edin. Un ve kabartma tozunu eleyin. İçine sıvıyağ koymadığımızdan koyu bir kıvamda olacak (Nedeni tahin;susam yağı olduğu için fazla yağlı olmasın diye koymadım). Mikseri kaldırdığınızda akan şekil hamurda kalıyorsa kıvamı tamamdır.
Kek kalıbını yağlayın içinin her tarafına susam serpin. Hamuru boşaltığınızda her yerine yapışacaktır. 165 derecelik ılık fırına verin 10 dakika sonra 150 dereceye düşürün. 35 dakika içinde pişiyor.
Fırında ılınmaya bırakın. Tepsinizi fırından çıkarın servis yapın.

Eki Görüntüle 433823

Th4Lia
Pratik Alman Pastası

Eki Görüntüle 433826

Malzemeler
Keki için;
2 adet yumurta
1,5 çay bardağı şeker1 çay bardağı yoğurt
3,5 çay bardağı un
125 gr margarin
1 paket kabartma tozu

Kreması için;
Yarım kg süt
3 yemek kaşığı un
1 çay bardağı şeker
1 adet yumurta
1 yemek kaşığı margarin
1 paket vanilya

Yapılışı
İlk olarak keki hazırlamalıyız. Bu nedenle derince bir kapta 2 adet yumurta ile 1,5 çay bardağı şekeri beyazlaşana kadar çırpın. Daha sonrakalan malzemeleri yani yoğurt, un, erimiş margarini, kabartma tozunu ekleyerek kekin hamurunu oluşturun. Hamuru yağlamış olduğunuz tepsiye dökün. Tepsinin çapı yaklaşık 25 cm genişliğinde olsun. Hamurumuzun miktarı çok değil o nedenle büyük bir tepsiye koymayın. Keki 160 derecede önceden ısıtılmış fırında üzeri pembeleşinceye kadar pişirin. Kek piştikten sonra fırından çıkararak soğumaya bırakın ve bu arada kremasını hazırlayın.

Krema için yukarıda belirtilen malzemeleri bir tencereye ekleyerek koyulaşana kadar karıştırarak pişirin. Krema hazır olduğunda kekinizi ortadan ikiye bölün, Keklerin arasına tüm kremayı dökün ve eşit olarak yayın. Kekin üst kısmını kapatın ve en üstüne pudra şekeri serpin. Soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun..

Not: İsteyen İçine Mevsim Meyveleride Ekleyebilir.

Th4Lia
Top Kek

Eki Görüntüle 433827

Malzemeler
Yarım su bardağı şeker
Yarım su bardağı yoğurt
Yarım su bardağı sıvı yağ
1 yumurta
1 paket kabartma tozu
Aldığı kadar un

Hazırlanışı
Şeker ve yumurta çırpılır, ardından diğer malzemelerin hepsi karışıma eklenir. İsteğe göre içine kakao, damla çikolata veya kuru meyveler eklenebilir. (Bu ölçülerden 12 adet kek elde edilir).

Eki Görüntüle 433831

Th4Lia
Ağlayan Pasta Tarifi

Eki Görüntüle 433832

Malzemeler

Keki;
2 kahve fincanı şeker
2 kahve fincanı kakao
3 adet yumurta
3 yemek kaşığı süt
2 kahve fincanı un
1 paket kabartma tozu

Üstünü ıslatmak için;
2 kahve fincanı süt

Süslemek için;
1 paket krem şanti
Yarım paket çikolata sosu

Yapımı
İlk önce yumurta ve şekeri iyice çırpın. Kek için olan malzemeleri ilave edin. Yağlanmış tepsiye dökün. 185 derecelik önceden ısıtılmış fırında kontrollü bir şekilde pişirin. Pişen kekin ilk sıcaklığı çıkınca üstüne 2 kahve süt döküp ıslatın. Soğuduktan sonra üstüne krem şantiyi sürüp, çikolata sosunu dökün. En az 3 saat dinlendirip öyle servis yapın.

Not : Kakao sevmeyenler kakao miktarını 1,5 kahve fincanı olarak da yapabilirler.

Eki Görüntüle 433833

Th4Lia
Limon Kremalı Kek

Eki Görüntüle 433834

hamurlu karışım için:
1,5 su bardagı un
1 tatlı kaşı tuz
yarım kabartma tozu
1 tatlı kaşıgı limon rendesi

limonlu karışım için:
1,5 adet limon suyu
1 su bardagı toz şeker
yarım su bardagı sıvıyağ(isteyen tereyagıda kullanabilir ben tercih etmedim)
3 yumurta

krem peynirli karışım için:
yarım su bardagı krem peynir
1 tatlı kaşıgı limon rendesi
2 yemek kaşıgı toz şeker
2 tatlı kaşıgı limon suyu

Hazırlanışı:
Unu tuzu kabartma tozunu bir kab içinde süzgeçten eleyin.en son üzerine 1 tatlı kaşıgı limon rendenizden ekleyin.

Başka bir kab içinde sıvıyagınızı tozşekeri ve limon suyunuzu mikserle çırpın, bu işlemden sonra yumurtalarınızı üzerine kırın …

Hazırlamış oldugunuz her iki karışımı birbirine ekleyin ve karıştırın buradaki işlemniz tamamlanmış bulunmaktadır…
Son olarak , başka bir kab içinde krem peynirinizi toz şekerinizi ve limon rendeniz ile limon suyunuzuda ekleyip bir çırpıcı ile karıştırın.malzeme hazırlama işleminiz sona ermiştir şimdi fırına verme zamanı ,
bir fırın tepsisi üzerine eger evde kalıbınız varsa ister onlara yoksa benimki gibi kagıt kek kalıplarına dökebilirsiniz,hazırlamış oldugunuz kek hamurunuzun içinden 2 çorba kaşıgı
alarak tek tek kalıplarınıza dökün üzerlerine krem peynirli karışımınızdan 1 çay kaşıgı alarak hepsinin üzerlerine ekleyin ve üzerlerini kaşıgınızın ucu ile karıştırıp düzeltin.
fırınınıza 180 derecede 20-25 dk arasında üzerleri pembe renk alana kadar pişirin ….afiyet olsun

Eki Görüntüle 433835

Th4Lia
Sodalı Kek Tarifi

Eki Görüntüle 433836

Malzemeler
3 yumurta
5 kahve fincanı şeker
2,5 kahve fincanı sıvı yağ
8 fincan un
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
1 adet portakal veya limon kabuğu rendesi
1 şişe maden suyu

Not:Türk kahvesi fincanı ile ölçülecek

Yapımı
Yumurta ve şeker kabarıp şeker eriyene kadar çırpılır.(Bu kısmı genelde oğlum yapar.)Yağı,portakal rendesi ilave edilir.Elenmiş un,vanilya ve kabartma tozu ilave edilip koyu bir hamur elde edilir.Maden suyu eklenip iyice karıştırılır ve yağlanmış kalıba dökülür.Ilık 180 derecede kızarana kadar pişirilir.

NOT:Un miktarı yeterlidir azaltma ve eksiltme yapmayın.Bu kekte sönme olmaz ilk kez yapanlar bile yapabilir.

Th4Lia
Patatesli Peynirli Tuzlu Kek

Eki Görüntüle 433837

Malzemeler
3 yumurta
1 çay kaşığı tuz
1 su bardağı sıvı yağ
3/4 su bardağı yoğurt
250 gr. sert beyaz peynir
2 su bardağı un
1 ad. patates
1 pk. kabartma tozu
Bir tutam dereotu
Nane, Pulbiber, Karabiber

Yapımı
Yumurta ve tuzu mikserin en yüksek devrinde en az 15 dk. çırpın. Sıvı yağı ve yoğurdu ekleyip çırpmaya devam edin. Un, kabartma tozu, nane, pulbeber ve karabiber ekleyip pürüzsüz bir kek hamuru elde edene dek çırpın. Patatesi soyup minik küpler halinde doğrayın. Beyaz peyniri çatal yardımıyla ezip ufalayın. Kıyılmış dereotu, peynir ve patatesleri hamura ekleyip tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın. (Biraz koyu macun kıvamında hamur oluyor) Yağlanmış kek kalıbına dökerek önceden ısıtılmış 180° fırında üzeri kızarıp batırdığınız bıçak (veya kürdan) temiz çıkana dek pişirin. Dilimleyerek sıcak veya soğuk servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

Th4Lia
Havuçlu Pilav

Eki Görüntüle 433841

Malzemeler

1,5 su bardağı pirinç
1 adet orta boy havuç
Yarım çay bardağı dolmalık fıstık
1 yemek kaşığı dolusu kuş üzümü
2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı sıvı yağ
1,5 su bardağı sıcak su
Tuz
Karabiber
Tarçın

Yapımı
Pirinci yaklaşık bir saat kadar önce soğuk suda bekletin.

Pilav tencerenize tereyağını ve sıvı yağı alarak suyunu süzmüş olduğunuz pirinçleri 2 dakika kadar yağda kavurun. Üzerine kuş üzümünü, daha önceden az yağda renkleri dönene kadar kavurmuş olduğunuz dolmalık fıstıkları ve rendelemiş olduğunuz havucu ilave edin. Yaklaşık 1 dakika daha kavurduktan sonra sıcak suyu, tuz ve karabiberi ilave edin. Pirinçler suyunu çekmeye başladığın da kısık ateşe alın ve pilavın üzerine tarçın gezdirin. Piştikten sonra üzerini havlu ile kapatarak dinlendirin. Afiyet olsun..

Th4Lia
Pirinç Salatası (Çin Pilavı)

Eki Görüntüle 433844

Malzemeler
3 su bardağı pirinç
yarım demet ince doğranmış dere otu
yarım demet ince doğranmış maydanoz
1 adet limon
8 adet kornişon salatalık turşusu
varsa havuç ve domates turşusu(şart değil)
4 adet yeşil soğan
tuz,
yarım su bardağı sıvı yağ

Yapılışı
Pirinçler yıkanıp tuzlu ılık suda 1 saat bekletilip süzülür.
Yağ kızdırılıp pirinçler tane tane oluncaya dek tuz eklenerek kavrulur.(kısık ateşte yaklaşık 5 dakika kadar )
3 bardak kaynar su piriçlerin üzerine dökülüp önce yüksek ateşte -fokurdayıncaya dek-sonra kısık ateşte pirinçler uzayıp suyunu çekene kadar pişirilir.Pirinçlerin üzeri göz göz olmalı
Pilavı demlenmeye bırakmalayız.
Salatalık,havuç ve domates turşularını ince ince küp şeklinde doğrarız
Taze soğan ,maydanoz ve dereotuda ince ince doğranır
Tüm malzemeler soğuyan pilavla birlikte karıştırılır ve limon suyu eklenir ve servis kabına alınır…AFİYET OLSUN :)

Th4Lia
Domatesli Pirinç Pilavı

Eki Görüntüle 433845

Malzemeler
3 adet iri olgun domates (kabuksuz,rendelenmişi 2 su bardağı )
½ su bardağı su
1,5 su bardağı baldo pirinç
1,5 kaşık tereyağı
1 su bardağı sıcak su
Tuz
Yarım çay kaşığı karabiber

Yapılışı
Yarım ölçü su ile 2 ölçü rende domatesimizi teflona alıyoruz. Suyunu çekinceye kadar pişiriyoruz (Suyunu çektikten sonraki ölçü 1,5 bardak olacak)
Tereyağımızı pilavı pişireceğimiz tencereye alıyoruz. Eritiyoruz, 20-30 dk ılık suda beklettiğimiz yıkayıp ,süzdüğümüz pirinci ekliyoruz 1-2 dk kavuruyoruz. Pişmiş domates rendemizi ekliyoruz. 1-2 dk daha kavuruyoruz. 1 bardak sıcak suyumuzu tuz ve karabiberimiz ekleyip pişmeye bırakıyoruz.
Suyunu çektikten sonra 20 dk kadar bezle bohçalayıp dinlendiriyoruz.
Servis için öneri, sarımsaklı cacık..
Afiyet Olsun.

Th4Lia
Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi (Hapseli Aşı)

Eki Görüntüle 433849

2 su bardağı haşlanmış yeşil mercimek
2 su bardağı bulgur
1 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı salça
tuz, karabiber, sıvı yağ (isteyen tereyağı kullanabilir)

Yemeklik doğradığınız soğan ve salçayı yağda kavurun. Üzerine yıkadığınız bulgur ve haşlanmış yeşil mercimekleri ilave edin. bir iki karıştırıp,3 su bardağı sıcak su,tuz ve karabiberini ekleyin,kısık ateşte pilav suyunu çekene kadar pişirin.10 dakika demlendikten sonra servis yapın.

Th4Lia
Maklube

Eki Görüntüle 433850

Malzemeler
500 gr kuşbaşı dana eti
1 adet soğan
1 adet sarımsak
1 adet patates
2 kase pirinç
1 kaşık tereyağı
tuz, karabiber, kırmızı biber

Hazırlanışı

Kuşbaşı doğranmış eti bir tavada pişirin, suyunu çekmeye yakın birkaç parçaya böldüğünüz sarımsağı ve baharatları ekleyin.1 bardak kaynar su ilave edin ve pişmeye bırakın. Diğer taraftan patatesi dilim dilim doğrayıp kızartın. Soğanı halka halka doğrayın. Tabanı yağlanmış derince bir tencerenin dibine soğanları dizin. Üzerine pişirdiğiniz etleri suyu ile beraber boşaltın. Etlerin üzerini kızarmış patates il kapatın. Son olarak üzerine pirinci yayın. Yaklaşık 4 kase kaynamış suyu yavaşça pirincin üzerine boşaltın. En üste tereyağı parçaları koyup kısık ateşte pilav suyu çekene kadar pişirin.
Tencerenin üzerine servis tabağını örtün ve tabakla beraber dikkatli bir şekilde tencereyi ters çevirin. Yavaş yavaş tencereyi kaldırın.
Maklubenin üzerini maydanoz ile süsleyip servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Eki Görüntüle 433851

Th4Lia
Perde Pilavı

Eki Görüntüle 433852

Pilavı için:

1 kase pirinç
2 yemek kaşığı margarin
2 kase tavuk suyu
2 adet tavuk budu
kuş üzümü
karabiber, tuz

Hamuru için:

2 adet yumurta
4 yemek kaşığı yoğurt
100gr margarin
1 paket kabartma tozu
tuz
aldığı kadar un

Eki Görüntüle 433853

Yapılışı
Perde pilavının yapımına ilk olarak tavuk butlarının haşlanması ile başladım. Tavukları haşladıktan sonra tavuk suyu ile pilavın yapımına başladım.

Margarini pilav tenceresinde eritin ve yıkayıp suyunu iyice süzdüğünün pirinçleri yağda 3-4 dakika kadar kavurun. Haşladığımız tavukların suyundan 2 kasesini pirinçlerin üzerine ekleyin, yarım yemek kaşığı da tuz ekleyerek kapağını kapatın. Pilav tam olarak pişmeden, hala diriyken ocaktan alın. Didiklediğiniz tavukları, kuş üzümünü ve karabiberi pilav ile iyice harmanlayın.

Hamurun yapımı: tüm malzemeleri karıştırarak hamurunuzu yoğurun. Hamuru biri küçük biri büyük iki parçaya ayırın. Büyük olanı 3 mm kalınlığında açıp kabın tabanına, kenarları da kapatacak şekilde güzelce yerleştirin.İçine pilavı boşaltın. Hamurun küçük parçasını da aynı şekilde açıp pilavın üzerine kapatın.

200 derece ısıtılmış fırında kızarana kadar pişirin. Ters çevirip servis yapın.

Not: Perde pilavının görünüşünü güzelleştirmek için hamuru sermeden önce kabın tabanına badem sıraladım.

Eki Görüntüle 433854

Th4Lia
Yalancı İşkembe Çorbası

Eki Görüntüle 433855

Malzemeler
2 adet tavuk budu
2 yemek kaşığı un
3 yemek kaşığı tereyağı
6-7 bardak tavuk suyu
1 yumurta sarısı
3-4 diş sarımsak
3-4 yemek kaşığı sirke
Tuz, karabiber, kırmızı biber

Yapılışı
Tavukları haşlayıp didikliyoruz. Tencereye tereyağını koyup eritince unu ilave edip kavuruyoruz. Kavrulan unun üzerine tavuk suyumuzu ekliyoruz. Kaynamaya başlayınca tavuk etlerini ekleyip pişirmeye devam ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini ilave ediyoruz. Bir kasede 1 yumurta sarısını, ezilmiş sarımsağı ve sirkeyi karıştırıyoruz. Üzerine kaynayan çorbadan 1 kepçeyi azar azar ilave edip hızlı bir şekilde karıştırıyoruz. Çorbaya terbiyesini ilave edip karıştırıyoruz. 1-2 taşım daha kaynattıktan sonra ocaktan indiriyoruz. Kalan bir kaşık tereyağını bir tavada eritip kırmızı biberi ilave ediyoruz. Servis tabaklarına alınan çorbanın üzerine gezdiriyoruz.
Afiyet olsun..

Th4Lia
Sütlü Domates Çorbası Tarifi

Eki Görüntüle 433856

Malzemeler
4 adet iri domates
3 çorba kaşığı un
3 çorba kaşığı sıvı yağ
1 su bardağı süt
5 bardak su
Kaşar rendesi
Tuz

Yapılışı
Domatesleri soyduktan sonra blender ya da robottan geçirin. Tencereye sıvı yağı ve unu koyun. Unu biraz kavurduktan sonra üzerine domatesleri ilave edip biraz daha çevirin. Suyunu da ekleyerek yaklaşık 20 dk pişirin.Çorbanın topaklanmamasına dikkat edin, eğer topaklanırsa el blenderından geçirebilirsiniz. Son olarak sütü ilave ettikten sonra bir 5 dk daha pişirin. İsteğinize göre tuzunu ayarlayın ve servis ederken kaşar rendesini ekleyin. Karabiberle de süsleyebilirsiniz.
Not: Çorbaya daha fazla renk vermek isterseniz domates salçası kullanabilirsiniz.

Th4Lia
1-06-12, 00:06
Mercimekli Erişte Çorbası

Eki Görüntüle 433857

Malzemeler
1 su bardağı yeşil mercimek
1 su bardağı hamur(erişte veya kuskus olabilir, aşağıya resim ekliyorum)
1 yemek kaşığı nane
2 yemek kaşığı tereyağ ya da margarin
2 su bardağı yoğurt
2 diş sarımsak

Yapılışı
Mercimeği yıkayarak, 5 su bardağı su ile kaynatıp pişmesine yakın erişteyi ilave edin. Su yetersiz gelirse kaynamış su ilave edin. 15-20 dakika daha kısık ateşte pişirin. Hamur da piştikten sonra altını kapatın.
Geniş bir kapta yoğurt ile isteğe göre sarımsak ekleyerek çırpın. Çorbanın kesmemesi için çorbadan biraz sıcak su alarak yoğurda ilave edin ve yoğurdun ılınmasını sağlayın. Daha sonra yoğurdu çorbaya karıştırarak ilave edin. Tavada tereyağ ya da margarin eriterek naneyi ekleyin ve çorbanın üzerine dökün. Tuzunu da ayarlayarak servis edebilirsiniz.

Annem bu çorbadan çok yapar bizde severek yeriz o yüzden görünce paylaşmak istedim:KK56: