anneyiz ama önce KADINIZ...

_Zebos_
1-06-12, 19:06
ben sizin doğurma hakkınıza saygılıysam, sizde ben ve benim gibi düşünenlere saygılı olmak zorundasınız

haa bende kürtaja karşıyım ama bazı arkadaşların dediği giibi ya engelliyse?

ya tecavüz sonrası hamile kalmışsam? -tecavüzcüleri ortaya salAN zihniyetin yasakları-

ya maddi-manevi hazır değilsem?

bakın nedenim çok...

burda diğer büyük sorunda bedenimiz üzerinden, başkaları tarafından yönetilen erkek beyinlerinin siyaset yapıp, yasak koymasıdır

bi zahmet yaratıcıyla aramıza girmesinler... hesabını kadın verecek

benazir
gelinciksurubu
unutmayın ki bizim gibi kadınlar,her ne kadar aynı düşünceyi taşımasak da,sizin gibilerin de haklarını korumaya çalışıyor.
bizler en azından sizleri anlıyoruz,hak da veriyoruz cünkü ben bir can a kıyılması taraftarı değilim olamam da çünkü anneyim.
annelik duygusunu tattım çok şükür.kürtaj bir korunma yöntemi değil evet ama yasaklarda çözüm değil.herkesin kendi vicdan ve seçme ,değerlendirme özgürlüğü var.
Sağolun, teşekkür ederim. Çok şükür kendi haklarımı savunabilecek ehliyete sahibim. Başından beri okursanız ne bir partiye hak vermişim, ne de adaletsizlikten bahsetmişim.
Tartışmaya yönelik değil, çözüm sunmaya yönelik yazmışım hep. Kanun içeriği henüz belli değil, 1 ay sonra belli olacak. Duruma bakalım tamamen yasaklıyorlarsa o zaman haykıralım, bağıralım şu an gereksiz demişim. Ben bir canın kullanım hakkı sırf karnında taşıyor diye anneye ait olamaz, emanet olan cana kıyma hakkı mecburi gerekçeler olmadıkça anneye olamaz dememe rağmen çatışma çıkaracak şekilde düşüncelerime saldırıyor, sizin gibi düşünmeyen herkes aptalmış gibi tavır takınıyorsunuz. Kürtaj yanlısı değilim diyorsunuz ama bangır bangır bağırıyorsunuz o benim bedenim kime ne diye. O beden de o bedenin içinde oluşan yeni beden de bizim değil. Nasıl dünyaya gelmiş bir insanın can sağlığı devletten soruluyorsa, anne karnındaki canlının da hakkını devlet savunmalıdır. Ama adaletlice. Yeni çıkacak yasa bir gelsin, bakalım. Adaletsizlik varsa tüm kadınlar olarak ayağa kalkalım. Yasadan bahsetmiyorsunuz ki siz, resmen bu beden benim öldürürüm size ne diyorsunuz. Hayata bakış açımız çok farklı. Bu tartışmamız asla uzlaşarak sona ermeyeceği için problem çıkmaması adına sohbeti sonlandırıyorum. Her iki taraf için de zaman kaybından başka birşey değil..

ysl74
tweety_yteewt
amacim polemik degil ama kürtaj haksa o karindaki bebeginde yasama hakki yok mu ?

ve kürtaj haksa zorunlu zamanlarda haktir bebegin dogumu anneyi yada bebegi etkiliyorsa ölüme sebebiyet veriyorsa,keyfine kürtajin hak oldugunu dusunmuyorum...
benim de amacım polemik değil. Düşüncelerimin arkasındayım. Kesinlikle bir hak olduğuna inanıyorum.

kadesa
weiss
Ne güzel..
Demek ki yasayi savunmaya bilirim ama ayni zamanda keyfi kütrajada karsi olabilirim.
Bir kadinin sirf erkek degil diye cocugunu aldirmasina karsi cikabilirim, bir genc kizin sevgisilini tuzaga düsürmek icin hamile kalip amacina ulasamayinca cocugu aldirmasina karsi cikabilirim. Bir kadinin kocasina sinirlenip, bebegini aldirmasina karsi cikabilirim.
Ama ayni zamanda, yasa yetersizdir. Merdiven alti kürtaja zemin hazirlar diyebilirim.
Insanlarin bilinclenmesini isteyebilirim.
Burda fikir beyan edince, sinirlandirilmak isteniyor insan.
Sanki ya yasaka karsiyim, kürtaji destekliyorum demek zorundayim, yada yasayi destekliyorum kürtaja karsiyim demek zorundayim.
Böyle bir mantik yok.
Bakiyorsun insanlara, baska konularda ki yazdiklarina ve ne kadar mantikli bir insan diyorsun.
Sonra bir bakiyorsun ki, kendi fikri ile zit düsen bir konu olunca degisiyor, baska bir yüzü cikiyor ortaya.
çok ilginç,bunu ben yazdım sanki..aynı düşünüp nasıl ayrı düştük çözemedim????

freeware
aynı okulda çalıştığım bir öğretmen arkadaş 45 yaşlarında.. ilk çoğucuğu 1.5 yaşındayken 2. ye hamile kalmış ve aynı sizin dediğiniz gibi embriyo diye kürtaj olmuş gençken. sonra 2. düşündüğünde hamile kalmış ama o düştü ve 2. çocuğa sahip olamadı bir daha asla..
çok pişmandı .. 1.yi özel üni de okutuyordu. 2 . olsa belki 2 side devlet üni. de okuyacaktı ve 2. si de yaşama hakkına sahip olacaktı.
maddi kaygılar yüzünden yapılması üzücü bir durum.

destiny555
gelinciksurubu
ben bir anneyim,çocuğunu çok seven kendini onun iyi bir birey olarak yetiştirmeye adayan bir anne..
hamile olduğumu öğrendiğim ilk andan beri anneliğin ne demek olduğunu bilen bir anneyim..
çok şanslıyım ki bana sadece anne olduğum için değil aynı zamanda kadın olduğum,birey olduğum için değer veren bi eşe sahibim..
şanlıyım evet eşimle konuşabiliyorum,tartışabiliyorum ve en önemlisi eşim tarafından saygı görebiliyorum..burdan eşime tşk ediyorum çünkü onun gözünde evdeki kadın,doğuran kadın,hizmetini gören kadın olarak değilim.hayatı birlikte paylaştığım,yol arkadaşım olduğu için çok şanslıyım....

peki yaa evimin dışında ben neyim söylermisiniz....
xxxx in karısı,x in annesi.....
bedeni üzerinde bile hakkı olmayan,ne düşündüğü ne hissettiği önemsiz,yaptıklarının (önemli ya da önemsiz) sorumluluklarını alamayan,bakamayacağı,güzel bir gelecek sağlayamayacağı bir cocuğu dünyaya getirmeme hakkına bile sahip olmayan ve sadece bunu düşündüğü için katil,vicdansız olan bir anne...

ee madem korunsaymışsın diyenler,olmadı bir anlık o zevki yaşamasaydın diyenler, beni kınayanlar, benim başıma gelmez diyenler ,%100 korunma diye bir şeyin mümkün olmadığını unutanlar,bilmeyenler...
sırf kürtaj cinayettir diyee hakkımızı çiğneyen koca koca adamlar,kadın olduklarını unutup haklarından vazgeçen üstelik kendi bedenim kendi hakkım diye düşenen hemcinslerine karşı önyargılı bakan başka kadınlar,anneler...

içim acıya acıya,gözyaşlarımı akıta akıta,mecbur olduğum,maddi ve manevi olarak hazır olmadığım,5 yaşındaki evladıma verebildiklerimi veremiceğim,belki o evladımın aşından,giyiminden,eğitiminden en önemlisi mutluluğundan kısarak büyütmek zorunda kalacağım bir embriyo nun hakkını savunanlarr,bunu kendinde hak görenler diğer evladımın haklarını sizler mi karşılıcaksınız merak ediyorum..

hiç bir annee yokturki sebepsiz yere doğmamış bebeğinden vazgeçsin...ve emin olun sebebi ne olursa olsun çok zor olan bu kararı güle oynaya uygulasın ve arkasından ohh be kurtuldum desin...

ben anneyimm,kadınımm,sevgili kocamın da eşiyimm..

herşeyden önemlisi ben bireyimmmm...

yaşama gözlerini açmamış, vicdani sorumluluğu sadece bana ait olan doğmamış bebeğimden çok fazla hakka sahip olmalıyım,saygı duyulmalıyım.bunu hakediyorum çünkü unutmayın ki dünyaya getirdiğim çocukları geleceğe ben hazırlıyorum...
tamam da..neden korunmuyorsunuz?madem çoccuk düşünmuyorsun korunacaksın

neun
london2012
Ve sen onu aldirma taraftarisin. Kendinle celistiginin farkinda misin?
Of arkadaşım yani ben burda çatlayacağım, konu sahibi iyi sabrediyor. Kadın aldırma taraftarı değil ama aldırma hakkının kadınların elinden alınmasına karşı. İdrak etmek çok mu zor anlamıyorum.

weiss
kadesa
çok ilginç,bunu ben yazdım sanki..aynı düşünüp nasıl ayrı düştük çözemedim????
Anlamadim ne demek istediginizi kadesa. Kusura bakmayin biraz Türkce problemi var.

Tweety
ysl74
benim de amacım polemik değil. Düşüncelerimin arkasındayım. Kesinlikle bir hak olduğuna inanıyorum.
peki ya bebegin yasama hakki ???

kadesa
weiss
Anlamadim ne demek istediginizi kadesa. Kusura bakmayin biraz Türkce problemi var.
bu konuda benzer düşünüyoruz ama sizin konunuzda nasıl ayrı düşündük çözemedim onu diyorum.

gelinciksurubu
weiss
Ne güzel..
Demek ki yasayi savunmaya bilirim ama ayni zamanda keyfi kütrajada karsi olabilirim.
Bir kadinin sirf erkek degil diye cocugunu aldirmasina karsi cikabilirim, bir genc kizin sevgisilini tuzaga düsürmek icin hamile kalip amacina ulasamayinca cocugu aldirmasina karsi cikabilirim. Bir kadinin kocasina sinirlenip, bebegini aldirmasina karsi cikabilirim.
Ama ayni zamanda, yasa yetersizdir. Merdiven alti kürtaja zemin hazirlar diyebilirim.
Sanki ya yasaka karsiyim, kürtaji destekliyorum demek zorundayim, yada yasayi destekliyorum kürtaja karsiyim demek zorundayim.
Böyle bir mantik yok.
Bakiyorsun insanlara, baska konularda ki yazdiklarina ve ne kadar mantikli bir insan diyorsun.
Sonra bir bakiyorsun ki, kendi fikri ile zit düsen bir konu olunca degisiyor, baska bir yüzü cikiyor ortaya.
şahsi düşüncem istediğiniz fikre sahip olma hakkınızın olduğudur.kürtaja karşı olabilirsiniz evet hakkınız .bende kürtaja karşıyım,keşke bunu yaptırmak zorunda olan kadın olmasaydı.
kürtaja karşıyım evet,ama istemediği bir bebeği doğurmak yerine aldıran bir kadına da saygı duyuyorum ve hakkı olduğunu düşünüyorum.bu o kişinin vicdan meselesi.

keşke kürtaj yerine başka çareler sunulsa caydırıcı.yani doğur ben bakarım demek yerine ,başka çözümler aransa

şimdi siz de benim size saygı duyduğum kadar siz de bana saygı duyabiliyormusunuz.sadece sizinle aynı düşünmediğim için suçlumuyum ben.hangisi?

Cudana
weiss
Ne güzel..
Böyle bir mantik yok.
Sonra bir bakiyorsun ki, kendi fikri ile zit düsen bir konu olunca degisiyor, baska bir yüzü cikiyor ortaya
.[/B]

Şu kısmı üzerime alındım .

Ne demek istediniz?

Başka yüz hangi yüz mesela?

Lambrusco
Gelinciksurubu,

Güzel düşüncelerin için ve bıkmadan usanmadan açıklamaya çalıştığın için birşeyleri sana teşekkür ediyorum. İki gün önce bu konu yine burada gündemdeydi ve sonunda konu kapatıldı. Ben de olur ya belki insanlar anlar diye, bir sürü örnek verdim, bir sürü açıklama yaptım ama yok.

Yani eğer bir insan 800 lira maaş aldığı halde 5 çocuğa baktığı halde ve 6.çocuk kazara geldiğinde olsun, bu canı veren sabrını da desteğini de esirgemez diye bakıyorsa olaya, o çocuğa gerekli sosyal şartları hazırlamak, gerekli bakımı sunmak, kişilik gelişimini sağlaması için elinden gelen herşeyi yapmak zorunda hissetmiyorsa kendini ve karnı doysun yeter, hepimiz nasıl büyüdük mantığında bakıyorsa , sen daha ne anlatabilirsin ki?

Çünkü bakış açısı arasında 1km değil, dağlar var!

Bana en komik gelen nedir biliyor musun? Hani bizler çocuklarımıza yeterli sevgiyi ilgiyi sosyal ortamı sağlayabilme kaygısı taşırken, birileri aman canım hepimiz sarayda mı doğduk mantığında bakıyor ya olaya?! Ne diyeyim ki...

Ben de zor şartlardan geçtim, ekonomik sıkıntılarımız tavan yaptı, kıt kanaat geçindiğimiz zamanlar uzun oldu.

Ya insan bunu bildiği halde, bu evreleri yaşadığı halde, nasıl olurda OLSUN BİZ BÖYLE BÜYÜDÜK BİZİM Kİ DE ÖYLE BÜYÜR diye bakar olaya?

Bence asıl bu BENCİLLİKTİR. İNSANCIL BİR YANI YOKTUR, ANNE OLMAK ÇOCUĞUNU DÜŞÜNMEKTİR.

Ve ben çocuğumu düşündüğüm için, istemediğim ve mutlu olmadığım kendime dahi yetemediğim bir zamanda onun dünyaya gelmesini İSTEMİYORUM.

Kimse KÜRTAJ ÇOK ACAYİP GÜZEL BİR ŞEY! HERKES KULLANSIN DEMİYOR Kİ???????!!!!!

Ama korunduğun halde %100 her koruma yöntemi korumadığına göre ve KAZARA HAMİLE KALDIĞIN NOKTADA, EĞER SEN O ÇOCUĞA " İNSANCA YAŞAMA HAKKI" SUNAMAYACAKSAN, niye doğuruyorsun?

Ama işte burada ne kadar nefes tüketirsen tüket, insanların bakış açıları birbirinden farklı, sen çocuğunun geleceğini düşünürken, sen bu kadar duygusal yaklaşırken aslında olaya BUNU BAHANE OLARAK GÖREN düşünce sistemleri de var etrafımızda.

O yüzden sinir katsayıların yükselmeden önce sana bunu yazmak istedim, kendini yorma dileklerimle , iyi akşamlar!

fahri konsolos
niye anlamak istemiyorsunuz arkadaşlar? tutturmuşsunuz %100 korunma yöntemi yoktur. tecavüzdür vs.

bakın ilk denemede hamile kaldım demek ki hamile kalmam kolaydı. ancak 2 yıldır neden hamile kalmadım?
ya da konu sahibi 6 yıldır neden hamile kalmamış. koruduğunuz, bize hakaretler saçarak savunduğunuz kişilerin doğru dürüst korunarak mı hamile kaldığını düşünüyorsunuz?

bunlar hep uydurma. %100 korunma yöntemi vardır. kullanana.

kürtajın zararını göz ardı edip ertesi gün hapının zararından bahsedenler hiç cevap vermenize bile lüzum yok.

kürtaj yasağına karşıyım. çünkü önceden de dediğim gibi, kürtajı durdurmaz, sadece yasal kürtajı durdurur bu yasak!

heliconia
tweety_yteewt
amacim polemik degil ama kürtaj haksa o karindaki bebeginde yasama hakki yok mu ?

ve kürtaj haksa zorunlu zamanlarda haktir bebegin dogumu anneyi yada bebegi etkiliyorsa ölüme sebebiyet veriyorsa,keyfine kürtajin hak oldugunu dusunmuyorum...
olaya bu açıdan bakıldığında tamamen haklısınız. fakat "keyfi" kürtaj nedir. yanlış anlamayın ben herkesi anlamak istiyorum. aksi taktirde bu at gözlüğüyle bakmak olur. 20 yaşında bir kız sevgilisiyle ilişkiye girdi hamile kaldı. ilk aşkı ya sonuçta onu her zaman koruyup kollayacak bir sevgilisi olduğuna inanıyor. sevgilisine hamileyim diyor ve sevgilisi o gün kayıplara karışıyor. kızın yaptığı hata mı? evet tam dayaklık hatta. çocuğu doğurayım dese toplum baskısı var. babası gebeliği öğrenir öğrenmez kızı tanımadığı bir adamla evlendiriyor. adam 45 yaşında. bebek doğuyor babası yaşındaki herif kızı dayak manyağı yapıyor. sonuç kız bebeğini bırakıp kendisini asıyor. demek istediğim "kız çocuğu aldırsaydı bunlar olmazdı" değil. hamile bir kadına kimsenin sahip çıkmaması. türkiyenin böyle sorunları var. bu sayı 1-3-5 değil. binlerce...

gazetede okuduğum yaşanmış bir hikayeyi dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. gayrimeşru yollarla hamile kalan kadın toplumda yaptığı bir hatadan dolayı "o...u" muamelesi görüyor. dışlanıyor. iş sahibi olamıyor. desteği olmadığı için eğitim göremiyor. hayatı mahvoluyor

weiss
kadesa
bu konuda benzer düşünüyoruz ama sizin konunuzda nasıl ayrı düşündük çözemedim onu diyorum.
Hee tamam anladim simdi:)
Ben o gün büyük talihsizlik yasadim.
Yasanin cikacagi söylenen ilk günmüs ogün sanirim.
Bir arkadasin konusuna istinaden ben konu acinca insanlar beni dinlemek ve anlamak istemedi.
Ama olsun, önemli olan birseyleri düzeltebilmek.

london2012
neun
Of arkadaşım yani ben burda çatlayacağım, konu sahibi iyi sabrediyor. Kadın aldırma taraftarı değil ama aldırma hakkının kadınların elinden alınmasına karşı. İdrak etmek çok mu zor anlamıyorum.
O zaman etik degil, siyasi dusunuyorsunuz. Baska sorum yok sayin hakim:)

gwencooper
cocugun yasama hakkı denilip duruluyor cocuga bakıcak olan karnında tasıycak olan kisinin hakları neden hice sayılıyor peki..kadın dogursun bakamadıgı icin devlete mi versin cocugu yani cozum bumu yada belki bakabilirim dusuncesiyle dunyaya bilincsizce sorumsuzca bir canlımı getirsin..hani kurtaja karsı olanlardan cok olmayanları ilgilendirir bu yasa aslında ve kadınlarda bu haklarının elinden alınmasını istemiyor ben ilerde ne olacagımı bilemem belkiistemedigim bir gebelik yasayacagım ve ben istemedigim bircocugu neden dunyaya getirmek zorunda bırakılıyım ben bakıcam kardesim ben tasıycam senmi veya bir baskasımı tasıycak bakıcak o cocuga anlamadım gitti ya

kindarrrr
kürtaj yasaklanınca sanki istenmeyen doğumlara son verilebilecek.

bu tarz pratikte çözümü olmayan konuların arkasından hep bişeyler gelir, o bişeylerin etkisini azaltmak için bu konular gündeme getirilir.

korkuyorum vallahi...

Yusum
weiss
Sahsim adina yazayim " hergün bir canliyi öldürüyoruz" cümlesi o kadar ucuk ki benim icin.
Ben örümcekten deli gibi korkarim ama asla onu bile öldürmem, esimi cagaririm, disari attiririm.
Ne demek hergün biir can aliyoruz.
Ayrica, devlet hakkimi aldi, devlet hakkimi aldi deniliyor, arastirdim kanun bile cikmamis, daha ne olacagi bile belli degil.
Kürtaj konusulunca herkes tutturmus bir tecavüzdür gidiyor.
Okuyunca zannediyorum ki Türkiye de hergün binlerce kadina tecavüz ediliyor ve hamile birakiliyor.
Kürtaj oranina ve tecavüz oranina baksan arada daglar var.
Keyfi kürtaja karsiyim.
Nedir keyfi kürtaj?
Evli oldugu halde hamile kalan ve sirf keni rahati icin yada maddiyat bahanesi ile yapilan kürtaj.
17-18 yasinda olup, cinsellik yasamasini bilip, korunmasini bilmeyip hamile kalip aldiranlar.

Tecavüz sonucu olan gebeliklerin, bebegin sakat oldugu anlasilan gebeliklerin, annenin sagligi söz konusu olan gebeliklerin, istege bagli olarak sonlandirilmasi taraftariyim.
Sizi ne ilgilendirir bu durum?
İster keyfi ister değil...
Size ne oluyor da başkalarının hayatlarına karışıyorsunuz?
HEy allahım ya bugün bunları konuşuyorsak yakındır yakında kılık kıyafet üzerine de konuşuruz... Yok kadınlar şöyle giyinmeli, yok erkekler bunu yapmalı....

gelinciksurubu
benazir
Sağolun, teşekkür ederim. Çok şükür kendi haklarımı savunabilecek ehliyete sahibim. Başından beri okursanız ne bir partiye hak vermişim, ne de adaletsizlikten bahsetmişim.
Tartışmaya yönelik değil, çözüm sunmaya yönelik yazmışım hep. Kanun içeriği henüz belli değil, 1 ay sonra belli olacak. Duruma bakalım tamamen yasaklıyorlarsa o zaman haykıralım, bağıralım şu an gereksiz demişim. Ben bir canın kullanım hakkı sırf karnında taşıyor diye anneye ait olamaz, emanet olan cana kıyma hakkı mecburi gerekçeler olmadıkça anneye olamaz dememe rağmen çatışma çıkaracak şekilde düşüncelerime saldırıyor, sizin gibi düşünmeyen herkes aptalmış gibi tavır takınıyorsunuz. Kürtaj yanlısı değilim diyorsunuz ama bangır bangır bağırıyorsunuz o benim bedenim kime ne diye. O beden de o bedenin içinde oluşan yeni beden de bizim değil. Nasıl dünyaya gelmiş bir insanın can sağlığı devletten soruluyorsa, anne karnındaki canlının da hakkını devlet savunmalıdır. Ama adaletlice. Yeni çıkacak yasa bir gelsin, bakalım. Adaletsizlik varsa tüm kadınlar olarak ayağa kalkalım. Yasadan bahsetmiyorsunuz ki siz, resmen bu beden benim öldürürüm size ne diyorsunuz. Hayata bakış açımız çok farklı. Bu tartışmamız asla uzlaşarak sona ermeyeceği için problem çıkmaması adına sohbeti sonlandırıyorum. Her iki taraf için de zaman kaybından başka birşey değil..
henüz yasa çıkmadı diyorsunuz da ,önemli olan zaten o yasa çıkmadan sesimizi duyurmak,caydırıcı olabilmek değil mi.

yoksa yasalaştıktan sonra,hakkımıza tecavüz edildikten sonra isyan etmek neye fayda.

ayrıca ''kendimi savunabilecek ehliyete sahibim'' diyorsunuz ya,umarım bu hakkınız elinizden alınmaz.

heliconia
Reputable
niye anlamak istemiyorsunuz arkadaşlar? tutturmuşsunuz %100 korunma yöntemi yoktur. tecavüzdür vs.

bakın ilk denemede hamile kaldım demek ki hamile kalmam kolaydı. ancak 2 yıldır neden hamile kalmadım?
ya da konu sahibi 6 yıldır neden hamile kalmamış. koruduğunuz, bize hakaretler saçarak savunduğunuz kişilerin doğru dürüst korunarak mı hamile kaldığını düşünüyorsunuz?

bunlar hep uydurma. %100 korunma yöntemi vardır. kullanana.

kürtajın zararını göz ardı edip ertesi gün hapının zararından bahsedenler hiç cevap vermenize bile lüzum yok.

kürtaj yasağına karşıyım. çünkü önceden de dediğim gibi, kürtajı durdurmaz, sadece yasal kürtajı durdurur bu yasak!
bakın kadın doğum uzmanı değilsiniz. 6 yıl çocuğu olmadıysa onun başına şanssızlık gelmemiştir. yumurtalıklarımda kist var doğum kontrol hapı kullanıyorum hapın üstünde %98 koruma sağlar diyor. prezervatifler yırtık olabiliyor delik olabiliyor. kutularının üzerinde bile gerekli talimatlar ve uyarılar mevcut

kürtajı desteklemiyor olabilirsiniz illa kimse yaptırmasın diyor olabilirsiniz. ama insanlara yanlış bilgi vermeyin bu konuyu yüzlerce insan okuyor ya.

Ercin
bu birkere kadin haklarina ozgurluge tecavuzdur , ya kimi iilgilendirir , isterim yada istemem benim hayatim benim gunahim benim sevabim, belki hazir degilim belki istemeyerek kaza belki belki belki ama kimi ilgilendirir yaa , sizlermi onlar mi gelip bakacak??? kimse hic kimsesin ozeline karismamaz bu demokresi degildir bu diktatorlukltr bu kisilikleri ezmedir bu sadece kolelesdirmedir bu senin en degerlini ozgurlugunu almaktir, bu tecavuzculerin yolunu acmaktir bu yavas yavas sesi kismaktir bu senin ilerde hic birseye söylemeye hakki olmayan zavalli bir varlik olacagindir, cogu insanlar ilimli yaklasiyorlar madem öyle diyorsunuz disarda sokak cocuklarini gordugunuzde acaba yardim elini uzattinizmi hic?? hic sanmiyorum gormemezlikten gelip yolunuza devam ettiniz, siddete magdur kalana el uzatdinizmi hayir kader diye diye cekilmisinizdir, sizlerin kaderini bizler istemioyrum cumhuriyetci kadinlar olarak, devlet once Egitime el atsin siddete el atsin insanlar hamklarina el atsin sonra vajina ,

weiss
Angeldreams
Şu kısmı üzerime alındım .

Ne demek istediniz?

Başka yüz hangi yüz mesela?

Neyi üzerinize alindiniz?
Insanlarin zit düsüncede olunca baska yüzü ortaya cikiyor yazmami mi?
Neden alindiniz ki üzerinize, siz bende böyle düsünüyorum dediniz.
Yani ayni fikirdeyim dediniz.
Benmi yanlis anladim?

Tweety
heliconia
olaya bu açıdan bakıldığında tamamen haklısınız. fakat "keyfi" kürtaj nedir. yanlış anlamayın ben herkesi anlamak istiyorum. aksi taktirde bu at gözlüğüyle bakmak olur. 20 yaşında bir kız sevgilisiyle ilişkiye girdi hamile kaldı. ilk aşkı ya sonuçta onu her zaman koruyup kollayacak bir sevgilisi olduğuna inanıyor. sevgilisine hamileyim diyor ve sevgilisi o gün kayıplara karışıyor. kızın yaptığı hata mı? evet tam dayaklık hatta. çocuğu doğurayım dese toplum baskısı var. babası gebeliği öğrenir öğrenmez kızı tanımadığı bir adamla evlendiriyor. adam 45 yaşında. bebek doğuyor babası yaşındaki herif kızı dayak manyağı yapıyor. sonuç kız bebeğini bırakıp kendisini asıyor. demek istediğim "kız çocuğu aldırsaydı bunlar olmazdı" değil. hamile bir kadına kimsenin sahip çıkmaması. türkiyenin böyle sorunları var. bu sayı 1-3-5 değil. binlerce...

gazetede okuduğum yaşanmış bir hikayeyi dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. gayrimeşru yollarla hamile kalan kadın toplumda yaptığı bir hatadan dolayı "o...u" muamelesi görüyor. dışlanıyor. iş sahibi olamıyor. desteği olmadığı için eğitim göremiyor. hayatı mahvoluyor
bahsettigim tamda bu kiz sevgilisiyle iliskiye giriyor ve hamile kaliyor amac iste burda bilincli olmak iliskiye girmesini biliyorsa korunmayida bilsin...

gayrimesru cocuguda dislayanlar cahil zihniyetler bence o cocugun ne gunahi varki evet annesi saf ve temiz duygularla birsey yasamis olabilir ama kimse yuzde yuz guvenmedigi birinden cocuk yapmasin,nihaksiz cocuk yapmasin,karsindakiyle beraber bi gelecegi yoksa cocuk yapmasin,ha evlenip bosanilmiyormu o ayri mesele o zaman cocugun babasi belli diyorlar zihniyetler diyor bunu ama evlilik disi cocuk olunca kim bilir kim babasi oluyor ama yinede o cocugun yasam hakkini elinden alamayiz...

aklin yolu bir korunmasiz iliski yasanmasin...