anneyiz ama önce KADINIZ...

gelinciksurubu
1-06-12, 20:06
1Sen
Bir konu açılsa burada, küçük bir genç kız sevgilimle birlikte olduk hamileyim ne yapmalıyım diye bir soru sorsa,
bizlerin ilk tepkisi ''o senin bedenin sen kullandın, sen karar ver ? '' mi olur yoksa neden bu yaşta böyle bir hayat tercih ediyorsun diye mi olur, ya da buna benzer bir soru işte herneyse ?

Zihinlerimizde ilk oluşan hangi soru olur ?
küçük bir gençkız sa eğer yani çocuk yaştaysa şahsen ben yetkililere kopyalardım bu sayfayı.
ergen bir genç hanımsa ,tabiki annelik iç güdüsüyle kızarım önce neden bu hataya düştü die ama yardım edebileceğim ya da yol gösterebileceğim fikirlerimi yazarım tabikii.
bu sayfalarda arsızca yanlış yaptım die itiraf eden ama pişmanlık duymayanları görüyorum,ama hataya düşmüş ve bundan pişmanlık duymuş birine hadi kızım yürü demem .
vicdanım el vermez

weiss
Bence ne kadar tartisirsak tartisalim bir noktada bulusamiyoruz.
Yasayi bir kenara biraksak.
Herkes keyfi kürtaja karsiyim diyor. Ama bu seferde keyfiyet sinirlarinda sorun oluyor.
Zaten tecavüz ve saglik sorunlarinda cocunluk hemfikir.
Keyfiyet sinirlarini cizmekte cok cok zor.
Ben bir kadinin vücudum deforme olmasin diye cocuk aldirmasina keyfiyet derim, baskasi tercih hakki der.
Yani sanirim ortada bulusmak en dogrusu ama o orta neresi:)

macpro
hmyrali
işte bizim insanımız tartışmayı bile beceremiyor ancak böyle hakaret edebiliyor:KK20:
bu yorumu kınıyorum:KK20::KK20::KK20::KK20:
Cok üzüldüm..bana aptal muamelesi yapan insanlar benim tüm haklarım hakkında ahkam keserken de bu kınama merakınız devam ediyor olur umarım.

london2012
Bizim agzimiz kapanmaz. Admin gelse de kapatsa:)
"İste ben bilmem beyim bilir" düsüncesinin tohumu

Lambrusco
1-06-12, 21:06
pin_up_girl
ne güzel bugün sakinleşmiş ortalık, herkes düzgünce fikrini belirtiyor, ortalarda dolaşıp ilkokul öğretmeni gibi uyarılar yapmak, konular kapatmak zorunda kalan editörler yok, kalkıp kendi fikirlerini açıklamak yerine insanlara sen çok kürtaj yaptırdın galiba diyen tipler yok, güzel bir platform olmuş burası En Büyük KK
fotoğrafının yanındaki yazıya bayıldım :KK9:

gelinciksurubu
1Sen
Koca istemeyince o beden sizin beden olmuyor mu ? Bu da bir müdahale değil mi ?

Böyle bir evlilik ne kadar sağlıklı olur ki zaten ?
atladığınız şey hamileliğin sonlandırılması sadece karı ve kocayı alakadar eden bir durumdur die defalarca yazdım.

queenofthenight
london2012
Tartismak yerine bence anket yapilmali. Herkes kendi fikrini savunuyor sonucta kimsenin degistigi yok:)
Ben fikrini paylaşanların argümanlarından etkileniyorum açıkçası , karşıt ya da değil.
Bu konunun kadınlar tarafından tartışılmasını da oldukça yararlı buluyorum.
Anket de yapılabilir önerdiğiniz gibi , ancak o zaman kuru sonuçlarla karşılaşabiliriz.
Oysa düşüncelerin temellendirilmesini izlemek daha etkili ve düşüncelerin açıkça ortaya koyulması bence daha önemli.

1Sen
gelinciksurubu
küçük bir gençkız sa eğer yani çocuk yaştaysa şahsen ben yetkililere kopyalardım bu sayfayı.
ergen bir genç hanımsa ,tabiki annelik iç güdüsüyle kızarım önce neden bu hataya düştü die ama yardım edebileceğim ya da yol gösterebileceğim fikirlerimi yazarım tabikii.
bu sayfalarda arsızca yanlış yaptım die itiraf eden ama pişmanlık duymayanları görüyorum,ama hataya düşmüş ve bundan pişmanlık duymuş birine hadi kızım yürü demem .
vicdanım el vermez
Bunu bir vicdansız yapar ancak ''ne halin var gör'' demeyi..Ben akıldan geçen ilk soruyu, ilk çağrışımı merak etmiştim aldım cevabımı.

Demek ki bedeni kendisininde olsa bu şekilde kullanması insan kalbine,mantığına ağır geliyor.
...

Hani dediniz ya merdiven altınıda bulur..
O bu kadar değerli bizim bedenlerimiz sırf özgürce kullanma hakkına sahibiz diye oralara mı layık sırf eşimiz istiyor diye ?

Ben anlamıyorum bu benim beden cümlesini ?

ebruebrum
hamile kalmamaya çalışmak en iyisidir.böylece böyle acı bir ikilemde kalınmaz

london2012
macpro
Ne kadar sig dusunuyorsun. Ortaligi yumusatmak icin yazilmis bir cumleyi bu kadar abartmissin. Benim diger yazdiklarimi okumamissin. Ayrica cumlende cok basit, seni siddetle kiniyorum:)) Dusunmeyen bir beyinden cikmis talihsiz bir cumle oldugu icin fazla da takmiyorum.

1Sen
gelinciksurubu
atladığınız şey hamileliğin sonlandırılması sadece karı ve kocayı alakadar eden bir durumdur die defalarca yazdım.
Defalarca ifade etsenizde idrakım almıyor..Neden karı-kocayı ilgilendir ki ? Bu beden sadece bizim değil mi ? Bu şekilde savunulmuyor mu saatlerdir ?

O zaman neden koca ! eşini zorlayabiliyorsa o bedenin özgürlüğünden söz edilebiliyor ?

gelinciksurubu
_KeLeBeK_
Benimde iki düşüğüm var,ahirette cennette bekleyen iki meleğim var.
İkisinin de kalp seslerini duydum aman Allahım o ses neydi anne bak dinlee ben burdayim bir atın hizlı koşma ayak sesleri gibi hiç bir zaman kulaklarımdan gitmeyecek silinmeyecek.
Sonra gelişimleri durdu doktor bekleyelim kendiliğinde düşebilir düşmezse kürtaj.
Kürtaja gerek kalmadan rahim birakdi meleklerimi
Biliyorum'ki meleklerim beni ahirette bekliyor, annelerinin biricik şefaatçileri onlar.
Lütfen ama lütfen kürtajı bir doğum kontrolu olarak lanse etmeyelim.
öncelikle başınız sağolsun ,çok zor bi durum yaşamasamda acınızı anlayabiliyorum.

çok ama çok haklısınız kürtaj bir doğum kontrol şekli değildir.toplum bilinçli olmalı ve sonuçtan önce sonuca giden yol bilinmeli önlem alınmalı

sumuzz
pin_up_girl
Ne güzel bugün sakinleşmiş ortalık, herkes düzgünce fikrini belirtiyor, ortalarda dolaşıp ilkokul öğretmeni gibi uyarılar yapmak, konular kapatmak zorunda kalan editörler yok, kalkıp kendi fikirlerini açıklamak yerine insanlara sen çok kürtaj yaptırdın galiba diyen tipler yok, güzel bir platform olmuş burası En Büyük KK
Keske söylemeseydiniz ters tepki yapti.....

gwencooper
1Sen
Bir konu açılsa burada, küçük bir genç kız sevgilimle birlikte olduk hamileyim ne yapmalıyım diye bir soru sorsa,
bizlerin ilk tepkisi ''o senin bedenin sen kullandın, sen karar ver ? '' mi olur yoksa neden bu yaşta böyle bir hayat tercih ediyorsun diye mi olur, ya da buna benzer bir soru işte herneyse ?

Zihinlerimizde ilk oluşan hangi soru olur ?
bahsedilen kucuk yasta bir genc kız ise ona bunu neden yaptıgından cok bundan sonraki hayatıyla ilgili akıl vermeye calısırım elden geldigince.. bir bebegi dunyaya getirip onun bakımını ustlenip ustlenemeyecegi konusunda dusunmesini saglardım acıkcası ama karar yine ona kalmıs aslında yası kritik olan kızların hamileliklerinde isin ehli kisilerden yardım almaları en guzeli bir psikolog gibi mesela..

weiss
macpro
Cok üzüldüm..bana aptal muamelesi yapan insanlar benim tüm haklarım hakkında ahkam keserken de bu kınama merakınız devam ediyor olur umarım.

Su yaptiginiz yoruma bakin.
Ne olursa olsun, secmenin sectigini, sevmeseniz, benimsemeseniz, sizinle zit düsünce ve yasam tarzinada sahip olsa.
Secim yapan insanlara koyunlar demeklemi siz koyun olmadiginizi ispatlamis oluyorsunuz.
Sizi o koyunluktan ayiran tek sey düsünce farkliligimi?
Kalkip sizin düsünceleriniz icinde birileri koyun dese, ne kadar hosunuza gider?
Kendinizden uslubunuzdan, kalp kirici söylemlerinizden utanin!

fahri konsolos
london2012
Ne kadar sig dusunuyorsun. Ortayi yumusatmak icin yazilmis bir cumleyi bu kadar abartmissin. Benim diger yazdiklarimi okumamissin. Ayrica cumlende cok basit, seni siddetle kiniyorum:)) Dusunmeyen bir beyinden cikmis talihsiz bir cumle oldugu icin fazla da takmiyorum.
ben de bu tarz cevaplardan bıktığım için cevap yazmayı kestim :KK49:

london2012
Reputable
ben de bu tarz cevaplardan bıktığım için cevap yazmayı kestim :KK49:
Dusunen az , yazan cok oldugu zaman oyle oluyor:)

gelinciksurubu
1Sen
Bunu bir vicdansız yapar ancak ''ne halin var gör'' demeyi..Ben akıldan geçen ilk soruyu, ilk çağrışımı merak etmiştim aldım cevabımı.

Demek ki bedeni kendisininde olsa bu şekilde kullanması insan kalbine,mantığına ağır geliyor.
...

Hani dediniz ya merdiven altınıda bulur..
O bu kadar değerli bizim bedenlerimiz sırf özgürce kullanma hakkına sahibiz diye oralara mı layık sırf eşimiz istiyor diye ?

Ben anlamıyorum bu benim beden cümlesini ?
arkadaşım okumadan mı yorumluyosun anlamıyorum ben yasaklar olursa doğabilecek durumlardan bahsettim.bunlar olmasın yaşanmasın die.yoksa çok şükür benim eşim son derece saygılı eşine evkadına değer veren biri.herkes benim kadar şanslı değil diyorum bunlara sebebiyet verenler çıkar diyorum.
yoksa ben zaten kimsenin boyunduruğu altına girmem.

çok rica ediyorum 1 defa da anlamıyorsanız 5 defa okuyun 1 defa yorum yapın .
ama anlyarak yoksa resil oluyorsunuz farkında değilsiniz.
siz daha okuduğunuzu anlamazken benim savunduklarımı anlayamazsınız tabi.
rica ediyorum

Lambrusco
weiss
Bence ne kadar tartisirsak tartisalim bir noktada bulusamiyoruz.
Yasayi bir kenara biraksak.
Herkes keyfi kürtaja karsiyim diyor. Ama bu seferde keyfiyet sinirlarinda sorun oluyor.
Zaten tecavüz ve saglik sorunlarinda cocunluk hemfikir.
Keyfiyet sinirlarini cizmekte cok cok zor.
Ben bir kadinin vücudum deforme olmasin diye cocuk aldirmasina keyfiyet derim, baskasi tercih hakki der.
Yani sanirim ortada bulusmak en dogrusu ama o orta neresi:)
Bak ne güzel demişsiniz, ben bir kadının vücudum deforme olmasın diye çocuk aldırmasına keyfiyet derim. BEN DEEEE! :) Ama mesela kalkıp da cinayet demem. Bana yanlıştır çok yersiz ve gereksiz de bulurum ve belki hatta annemi arar: Anne ya kadın vücudu deforme olmasın diye çocuğunu aldırmış diye dedikodu bile yaparım keyfim yerindeyseeee..... ama O , KADININ TERCİHİ İSE BUNA DEVLETİN EL ATMASINI MANTIKLI BULMUYORUM. BİZE NE?

AZ ÖNCE BBC NİN SİTESİNDEN AVRUPA'DAKİ KÜRTAJ LİMİTİNE BAKTIM ve AVRUPA İÇİN GENEL OLARAK 12 HAFTA....

Dolayısıyla bence keyfiyet sınırlarını çizmeye gerek yok, bilimsel yapılmış araştırmalara bakılır, 12 hafta mı, 10 hafta mı , neyse onda karar kılınır.

GERİSİ KİŞİLERİN ÖZGÜR TERCİHLERİDİR.

Sen " günah" dersen hiç aldırmazsın,
Ben " korunduğum halde kazara olursa" der aldırırım,
Öteki " vücudum deforme olacak yok istemiyorum" der aldırır.

DOLAYISIYLA BEN A'nin A benimkinin B C'nin düşüncesini beğenmiyor olabilir.

YARGILAMAK DA KİŞİLERE MAHSUSTUR, İSTEDİĞİN KADAR YARGILA VE HATTA DİYORUM YA DEDİKODUSUNU DA YAP İSTERSEN İÇİNDEN ATMAK GELİRSE, AMA " HAK" farklı bir kavramdır, KİMSENİN ELİNDEN ALINAMAZ.

Bunun sınırı da bilim adamlarının doktorların psikologların sosyologların yapacağı araştırmalarla belli olur.

Bu arada" özgürce" baskı altında değil.

gelinciksurubu
1Sen
Defalarca ifade etsenizde idrakım almıyor..Neden karı-kocayı ilgilendir ki ? Bu beden sadece bizim değil mi ? Bu şekilde savunulmuyor mu saatlerdir ?

O zaman neden koca ! eşini zorlayabiliyorsa o bedenin özgürlüğünden söz edilebiliyor ?
walla çocuğu sizinle yapsam sizle beni ilgilendirir derdim ama kocayla yapılan çocuk karı kacocayı ilgilendirir.

saçma soruya bakın ya .burda feministçilik oynamıyorum ben.siz benle dalgamı geçiyorsunuz

weiss
Bence sizde iyice bir dikkatli okuyun gelinciksurubu.
HAni savunulurken deniliyor ya " benim bedenim yanliz benim tasarrufumdadir. Kimsenin söz hakki yoktur. Benim bedenime karismasinlar " diye.
Sonra da dediniz ya " ben istemeden hamile olsaydim, kocam maddi olarak hazir degiliz deseydi ve cocugu aldirmak isteseydi. Ben istemsemde aldirmak zorunda kalsaydim. O zaman merdiven altina gidecektim" diye.
Ista madem beden sizin. madem kimse karisamaz, sizin bedendeki bebegi aldirmak istememenize ragmen, esinizin sizi zorla merdiven altina götürmeside sizin bedenize müdahale olmuyor mu?

( Burada ki " siz geneldir. Beden benim diyenlere hitabendir. Sahsiniz kasdedilmemektedir.)

mylittlesunshine
bu tip konularda insanların birbirine kendi fikirlerinin üstünlüğünü ve haklılığını kabul ettirmeye çalışması açıkçası bana komik geliyor. ilk mesajı yazan arkadaş içinden geçenleri yazmış birileri de dedektif edasıyla cümlelerin arasından kelimeleri cımbızla seçip kendi çapınca arkadaşı sıkıştırmaya çalışıyor. yazılan her mesajdan sonra onu mu demek istedin bunu mu demek istedin google'sınız sanki mübarekler.

ben kürtajın hak olduğuna inananlardanım bir başka dini ya da vicdani sebeplerden ötürü kesinlikle karşıdır saygıyla karşılarım. burda en önemli sorun kürtajı yasaklamaya çalışmak, sana tersse yaptırmazsın başkasına da karışamazsın. ne hakla ne hadle diye sorarlar adama. benim maddi manevi durumumu, o çocuğa verebileceklerimi, ilgilenip ilgilenmeyeceğini sen nerden biliyorsun? bilsen bile kimsin ki buna karışıyorsun el uzatıyorsun dil uzatıyorsun?

yıllar önce bir sözlüğe yazdığımı buraya kopyalayayım çünkü hala aynı düşüncedeyim:

bir doğum kontrol yöntemi olmamakla beraber maddi imkansızlıklar nedeniyle bakılamayacak ya da gayri meşru olduğu için sokağa atılacak bebeğin doğmasından kat kat iyi bir seçenektir. bu çocuğun yaşama hakkını elinden almak onu doğurmaktır. her bebek gibi onun da anne baba sevgisine hakkı vardır. diğer bebekler gibi iyi şartlarda yetiştirilmeli büyütülmelidir. buna karşılayacak gücü olmayan insanların bebeği doğurmaları onun yaşama hakkını elinden almaktır evet.

*** kürtaj bir doğum kontol yöntemi değildir***

bu arada amerikan filmlerindeki dedektif gibi her cümleden soru çıkaranları gördükçe gülüyorum sadece, hakikaten gülünecek durumdasınız yapmayın kendinize bunu Allah aşkınıza.

sumuzz
Bu forumda bu konuda anket yapmak isterdim.

Kürtaj ve yasalar hakkinda neler düsünüyorsunuz

1. yasa ciksin , kürtaj yasaklansin

2. Kürtaja karsiyim ,özel durumlar haricinde kimse kürtaj olmasin, yasalarda bu konuda cikabilir.

3. Birakin kadinlar özgürce karar versin (maddi manevi)

4. Hicbiri..........

AngelicaPickles
sumuzz
Keske söylemeseydiniz ters tepki yapti.....
Nazar değdirdim galiba :nazar: :KK9:

cagladan
fotoğrafının yanındaki yazıya bayıldım :KK9:
Fatih Altaylı'nın sözü aslında. Kürtaj cinayetse mastürbasyon soykırımdır, meseleye sadece canlı olma, canlı kalma hakkı olarak bakarsak, bunu da baz almamız gerek bence de :) Ama Dünya'ya gelecek her bir bireyin sadece canlılık hakkını değil, insanca şartlarda yaşama, sağlıklı bir ailede sağlıklı bir psikolojiyle büyüme, bedensel ve ruhsal, maddi ve manevi en temel ihtiyaçlarını karşılayabilme hakkını da gözetmemiz gerek ve malesef ülkemizde bu şartları makul düzeyde karşılayamayacak bir çok kadın hamile kalabiliyor ve sırf korunmayı beceremiyorlar diye - ki hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 güvenli değil - diğer şartları iyileştirmeden onları doğuma zorlamak, sadece kadına değil, doğacak o bireye de zulüm bana göre.

sdktm
queenofthenight
40 günde bir regl olan kadın kendini bilebilir mi bu durumda ?
Yanlış anlamayın , siz düşüncelerinizi belirtiyorsunuz , ben de sorularımı içtenlikle soruyorum.
Amacım size muhalefet etmek değil , yanıtlarınızı öğrenmek istiyorum gerçekten. Size bir sorum daha olmuştu.
yasalar istisnalardan ve fıkralardan ve bendlerden oluşuyor biliyorsunuz ki
bu durumda yasaya buna göre fıkralar ve bendler eklenebilir
henüz konuya teferrüatlı bilgi sahibi olmadığım için net bir şekilde nasıl ayarlanabilir bilemiyorum
ama böyle bir yasa çıkarsa hukukçular psikologlar ve kadın hastalıkları uzmanı mutlaka ortak payda da buluşup çıkarmalı
böyle olursa çok daha mantıklı demokratik yasa çıkmış olur

tekrar belirtmek istiyorum çıkacak yasayı tam anlamıyla savunmuyorum sadece bir düzenleme gerektiğini düşünüyorum
her ne kadar burdaki arkadaşlar inanmasada keyfi kürtaj zorunlu kürtajdan daha fazla yapılıyor bu ülkede
bunun yanında özellikle doğuda ailelere aile eğitimi verilmeli erkek kız çocuğu ayrımı yapmamak için (doğuda kürtajın büyük sebeplerinden biri)
genç kızlar genç delikanlılar bu konuda bilgilendirilmeli
diye de düşünüyorum

Tweety
sumuzz

2. Kürtaja karsiyim ,özel durumlar haricinde kimse kürtaj olmasin, yasalarda bu konuda cikabilir.

4. Hicbiri..........
2.numara:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:

london2012
sumuzz

4. Hicbiri..........
2 diyorum ben. Anket nerde goremedim.

sevimli7880
gelinciksurubu
evet evladım var 5 yaşında.herşeyim o benim.bebeğimi öğrendiğimde 5 haftalık hamileydim ben.adetlerim düzensizdi ve d.kontrol hapı kullanıyordum bu arada.allahtan yakın zamanda bebek planımız vardı da maddi ve manevi hazırlandık bebişimize.tersi olsaydı belki ben kıyamazdım ama eşimin çocuk konusunda belli kriterleri vardı.ondan önce yapmam olursada aldırırsın diyordu.korunurken ya şartları eşimin istediği duruma getirememiş olsaydık.bende eşimin baskısı nedeniyle kürtaj olmak zorunda olsaydım.böyle kadınlar yok mu.yasak olsa nolurr koca istemedimi o merdiven altını da bulur
hani kocanız size karışmazdı ? hani mükemmel bir evliliğinz vardı ?
hani eşiniz isteklerinize karışmazdı ?bi dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor ?

sumuzz
london2012
2 diyorum ben. Anket nerde goremedim.
Konu sahibi arkadasimiz yaparsa sevinirim.

queenofthenight
weiss
HAni savunulurken deniliyor ya " benim bedenim yanliz benim tasarrufumdadir. Kimsenin söz hakki yoktur. Benim bedenime karismasinlar " diye.
Sonra da dediniz ya " ben istemeden hamile olsaydim, kocam maddi olarak hazir degiliz deseydi ve cocugu aldirmak isteseydi. Ben istemsemde aldirmak zorunda kalsaydim. O zaman merdiven altina gidecektim" diye.
Ista madem beden sizin. madem kimse karisamaz, sizin bedendeki bebegi aldirmak istememenize ragmen, esinizin sizi zorla merdiven altina götürmeside sizin bedenize müdahale olmuyor mu?

( Burada ki " siz geneldir. Benden benim diyenlere hitabendir. Sahsiniz kasdedilmemektedir.)
'Bize kimse karışamaz' - bu ideal , ulaşılmak istenen nokta. (Bu görüşü paylaşanlar açısından)
Kocasının bir kadını kürtaja zorlamasıysa ülkemizde sıkça karşılaştığımız içler acısı bir tablo.
Yani bu görüşü savunanlar her iki duruma da , kürtaja zorlanmaya ve bunun devletçe yasaklanmasına karşı.
Bir anlaşmazlık olmuş görüyorum ki.

acemiperi
Kurtaj bir haktir, bu benim bedenim soylemleri cok itici gelmeye basladi bana.

Sorumsuzca hamile kalip bebegini oldurenlere sonuna kadar karsiyim.

Kurtaji tamamen yasaklamak cozum degil ama mutlaka sinirlari cizilmeli. Her isteyen her doktora yaptiramamali. Liseli kizlarimiz kurtaja gider olmus ne kadar aci bir sey bu. Korunma saglayamayanlar aldir gitsin diyebiliyor, yazik degil mi o cana, once onlemini al.

Egitimini, masraflarini dusunup cocuk oldurmek ise bence akillara zarar. Iflas edip bes parasiz kalinca, borca batinca ben bu cocuga istedigim sartlari veremem deyip cocuklari da oldurmek gerek bu mantiga gore.

Tartisalim ama fikirlerimizi beyan ederken duygu somurusu yapmayalim. Konu sahibine kizdim bu yuzden.Hamile degilken sanki su an hamile de hakki elinden alinmis ve zor durumdaymis gibi yazmis. Konuya dikkat cekmek icin yapmis belli ki ama bence fazla olmus.

Kurtaj yasaklansa da merdiven alti devam edecektir. O yuzden devletin bunu tamamen yasaklamasina karsiyim. Ama sinirsiz birakmamali. Yani 6-7 aylik hamile bir kadin kalkip da `esimle kavga ettim bu cocuga bakamayacagim, onun cocugunu dogurmayacagim, bu beden benim` diyememeli.

Kurtaj konusunda tecavuze ugrayanlarin on plana cikarilmasi da bence yanlis. Anne sagliginin tehlikede oldugu durumlar cok daha onemli bence. Bir kadin olarak bunun on plana cikarilmasi gerektigini dusunuyorum.

Bu yasa bizim icin cikiyor. Erkek kadin her biray tartismali, fikrini beyan etmeli. Ama kirmadan, fikirlere inanclara saldirmadan

benazir
macpro
Burda bahsi gecen ülke hangi ülke cok merak ettim yaa..İlk önce istedikleri yasaları seve seve,hiic kimseyi takmadan meclisten gecirdiklerini söylerken arkasından da günaydın demek istiyorum :))) ay ya cok güldüm..KAmuoyu olustururmus, sen carsıya alısverise giderken yanına iki kisi bul o yeter.Kamuoyu olusturabiliyorsanız rica etsek de icerde aylarca yatan gazeteciler icin bir kamuoyu olustursanız? Birilerinin canını sıkıyor diye isinden olan köse yazarları icin, kadın cinayetleri icin, töre cinayetleri icin veya hayvanlara uygulanan zulümler icin kamuoyu niye olusturmadınız? o sırada Muhtesem yüzyıl mı oynuyordu televizyonda ? Sizin gibi bir aktivistin bile haberi olmadan cıkarıvermis yasaları haylazlar :))))) ayy ya, vekiller de o mailleri görüp okuyor, emin ol.
Siz benim o saydığınız konularda aktivizm göstermediğimi de nereden çıkarttınız? Demek ki benim kadar sesi çıkan yokmuş ki meclis çoğunluğunu oluşturacak partiye oy veriyorlar. Siz neredesiniz kuzum? Ayrıca benim tv izlediğimi nereden çıkarttınız? Haber programları hariç tv ile meşgul olduğum da yoktur. Bayılıyorum sizin gibilerin zihniyetine. Sizin gibi düşünmeyince hemen cahil, tv başından kalkmayan saf oluyoruz. Yok yaaaa?? Evet vekiller birçok konuda geri dönüş yaptılar. Bir çok partiden geri dönüş aldım. Arkadaşlarım da aldı. He kaale almayan da çoktu. Ben hepsi kaale alır maille hallederiz de demedim. Hepimiz bu şekilde haraket edersek hallederiz diyorum. İnsanlar bilinçlenir, en azından kimlere oy vereceğini bilir. İnsanlar neden AKP ye oy veriyor biliyor musunuz? Çünkü aşağılanıyorlar. Düşüncelerinden ötürü kör, saf, dizi izleyen aptal ilan ediliyorlar, Allah'ın kitabına göre haraket edince denilmeyen kalmıyor. E tabi niye AKP ye vermesinler? Kendilerini küçük gören, aşağılayan insanlara niye versinler? Benim söylediklerimi siyasete çekerek sizin de onlardan bir farkınızın olmadığını görüyorum. Madem siz çok mükemmel aydın insansınız benim yaptığımın birazını yapın anca böyle sanal alemde insanları küçümsersiniz.

weiss
cagladan
Bak ne güzel demişsiniz, ben bir kadının vücudum deforme olmasın diye çocuk aldırmasına keyfiyet derim. BEN DEEEE! :) Ama mesela kalkıp da cinayet demem. Bana yanlıştır çok yersiz ve gereksiz de bulurum ve belki hatta annemi arar: Anne ya kadın vücudu deforme olmasın diye çocuğunu aldırmış diye dedikodu bile yaparım keyfim yerindeyseeee..... ama O , KADININ TERCİHİ İSE BUNA DEVLETİN EL ATMASINI MANTIKLI BULMUYORUM. BİZE NE?

AZ ÖNCE BBC NİN SİTESİNDEN AVRUPA'DAKİ KÜRTAJ LİMİTİNE BAKTIM ve AVRUPA İÇİN GENEL OLARAK 12 HAFTA....

Dolayısıyla bence keyfiyet sınırlarını çizmeye gerek yok, bilimsel yapılmış araştırmalara bakılır, 12 hafta mı, 10 hafta mı , neyse onda karar kılınır.

GERİSİ KİŞİLERİN ÖZGÜR TERCİHLERİDİR.

Sen " günah" dersen hiç aldırmazsın,
Ben " korunduğum halde kazara olursa" der aldırırım,
Öteki " vücudum deforme olacak yok istemiyorum" der aldırır.

DOLAYISIYLA BEN A'nin A benimkinin B C'nin düşüncesini beğenmiyor olabilir.
YARGILAMAK DA KİŞİLERE MAHSUSTUR, İSTEDİĞİN KADAR YARGILA VE HATTA DİYORUM YA DEDİKODUSUNU DA YAP İSTERSEN İÇİNDEN ATMAK GELİRSE, AMA " HAK" farklı bir kavramdır, KİMSENİN ELİNDEN ALINAMAZ.

Bunun sınırı da bilim adamlarının doktorların psikologların sosyologların yapacağı araştırmalarla belli olur.

Bu arada" özgürce" baskı altında değil.

Peki bu durum da, benim vücudum deforme olmasin diye cocuk aldiramaya karsi olma hakkim sakli mi?

Bunu ifade etme hakkim sakli mi?

Yasaya destek cikmama ama bunu toplumsal yara görme hakkim sakli mi?

Erkek evlat olmadigi icin ( sanki dünyada kadina ihtiyac yok) aldirilan cocuga üzülme hakkim sakli mi?.

Engel olunmasini isteme hakkim var mi?

Engel olunmasini istedigimi ifade hakkim var mi?
Bende bu haklarimi kullaniyorum ve erkek olmadigi icin öldürülen kiz cocuguna üzülüyor. Bu toplumsal yaradir. Engel olunsun.
Ama yasa yetersizdir. Merdiven altina zemindir diyorum.

Lambrusco
sumuzz

4. Hicbiri..........

2. seçeneğin sınırları yine tekrar başkalarının sınır anlayışı ile belirleneceğinden

NUMARA 3 diyorum!:)

Nasılsa DEDİKODU BEDAVA:) İstemediklerinizi çekiştirebilirsiniz hanımlar!:)

Bırakın herkesin terchi kendine kalsın!:)

queenofthenight
sdktm
yasalar istisnalardan ve fıkralardan ve bendlerden oluşuyor biliyorsunuz ki
bu durumda yasaya buna göre fıkralar ve bendler eklenebilir
henüz konuya teferrüatlı bilgi sahibi olmadığım için net bir şekilde nasıl ayarlanabilir bilemiyorum
ama böyle bir yasa çıkarsa hukukçular psikologlar ve kadın hastalıkları uzmanı mutlaka ortak payda da buluşup çıkarmalı
böyle olursa çok daha mantıklı demokratik yasa çıkmış olur

tekrar belirtmek istiyorum çıkacak yasayı tam anlamıyla savunmuyorum sadece bir düzenleme gerektiğini düşünüyorum
her ne kadar burdaki arkadaşlar inanmasada keyfi kürtaj zorunlu kürtajdan daha fazla yapılıyor bu ülkede
bunun yanında özellikle doğuda ailelere aile eğitimi verilmeli erkek kız çocuğu ayrımı yapmamak için (doğuda kürtajın büyük sebeplerinden biri)
genç kızlar genç delikanlılar bu konuda bilgilendirilmeli
diye de düşünüyorum
Elbette biliyorum , ben de hukuk dersleri aldım.
Ve bu durumun yetkin kişilerce değerlendirilmesi gerektiği görüşünüze katılıyorum.
Her adet döngüsüne özel bir düzenleme yapılamayacağını göz önünde bulundurursak böyle bir sonuç çıkıyor.
Haklısınız , ülkemizde eğitim yaygınlaşmalı ve bu süreçte niteliği de artmalı. Kürtajın gerekçeleriyle mücadele edilmeli , kürtajla değil.
Diğer soruma da yanıt verebilir miydiniz vaktiniz varsa ?

gelinciksurubu
weiss

( Burada ki " siz geneldir. Benden benim diyenlere hitabendir. Sahsiniz kasdedilmemektedir.)
bakın yorumlar o kadr iç içe girdi ki bu şekilde algılamanız normal.şöyle izah edeyim.

hamilelik durumunda bebeğin istenip istenmediği ebeveyn olarak anne ve babanın tasavvufudur,sanırız hemfikiriz değilmi.
böyle bir durumda gebeliğin sonlandırılması konusunda karı koca ortak bir karar veriyor,birileride yok artık biz yasakladık diyebiliyorsa orda ben beden benim bedenim kime ne derim.sanırım izah edebildim.

ayrıca şahsıma örneklendirmediğiniz için tşk ediyorum,benimde çoğu örneklerim ben yada eşim die geçiyor.arkadaşların yanlış anlamasını istemem .ben kürtaj yaptırmadım,hamile de değilim.benim duruşum sadece kadın hakları vicdani karaların sadece bireye ait olması gerektiği.
tekrar tşkler

AngelicaPickles
weiss
Peki bu durum da, benim vücudum deforme olmasin diye cocuk aldiramaya karsi olma hakkim sakli mi?

Erkek evlat olmadigi icin ( sanki dünyada kadina ihtiyac yok) aldirilan cocuga üzülme hakkim sakli mi?.

Bende bu haklarimi kullaniyorum ve erkek olmadigi icin öldürülen kiz cocuguna üzülüyor. Bu toplumsal yaradir. Engel olunsun.
Hakkınız tabiki saklı, ama bildiğim kadarıyla kürtajın yasal sınırı, bir bebeğin cinsiyetinin belli olması için gereken minimum sürenin altında. Erkek değil diye sonlandırılan gebeliklerin suçunu değiştirilmek istenen yasaya değil de topluma ve ataerkil sisteme atmak lazım bana göre.

gwencooper
ya asıl olay yasaklar aslında bir kadının bedeniyle ilgili kendisine sorulmadan yapılan yasaklar bunun sonrasında sezaryende yasaklanırsa ki bildigim kadarıyla sadece saglık degil keyfi olarakda kadınlar sezaryeni tercih edebiliyor bende karsıyım sezaryena ama bu kararı ancak ben verebilirim benim adıma bir baskası veremez baska bir kadın cıkıpda derki ben acı cekmek istemiyorum sezaryen yaptırmak istiyorum bu onun tercihi bu hakkını onun elinden almaya hakkınız varmı..

keyfi kurtaj soyle oluyor sanırım hadi bebek yapalım istiyorum ardından hayır ben vazgectim istemiyorum aldıralım bu psikolojiye sahip olan kisi bencede cocuk sahibi olmasın ..kimsenin kurtajı dogum kontrol yontemi olarak kullanacagını sanmıyorum oyle olsa devamlı kurtaj olmak zorunda kalırlardı sanırım hangi kadın dayanır buna..kurtajın keyfi bir sebebide olamaz aslına bakılırsa istenmeyen gebeligi sonlandırmakdı kurtaj degilmi ortada '' istenmeyen'' bir bebek varsa ne kadar karsı dursanızda farkedermi bebegi istemeyen kisinin onu tasıyacagı bakıcagı gercegini dusunursek eger bizim karsı olmamız ne anlam ifade ediyor meraktayım..

queenofthenight
sevimli7880
Hanımefendi , bir kez daha konuyu kişiselleştirip konu sahibine olmadık sorular yöneltiyorsunuz.
Bir önceki mesajınızda olduğu gibi , yazar yine toplumsal bir gerçeği örneklendiriyor. Konu sahibinin evliliği bu konuda bizi hiç ilgilendirmez.

benazir
Uzun zamandır bu kadar sinirlenmemiştim ya. Hayret birşey yaaa.. Ne bir partiyi savundum, ne yasayı savundum, sadece kürtaja karşı çıkma sebeplerimi sıraladım. Beni tanımayan hakkımda en ufak bişey bilmeyen insanlar saf, salak, AKP yanlısı, tv başından kalkmayan, hayvan haklarıyla ilgilenmeyen, başını kuma gömmüş yaratık yapıp çıkarttılar. Yeter herkes haddini bilsin. Açılan konu hakkında fikriniz varsa konuşun yoksa kimseye hakaret edemezsiniz. Böyle tipler reel hayatta karşıma geçip tek laf edemez zaten. Klavye delikanlığına gerek yok. Laf salatasına da gerek yok. Konuyla ilgili derdin varsa paylaş sıkıntını yoksa defol git. Amma terbiyesiz insanlar var ya. Hayatta aklıma gelmezdi böyle saçma salak birşey için sinirlenebileceğim.

gelinciksurubu
sevimli7880
hani siz akıllıydınız,ondan yorum yapıyordunuz.

arkadaşım konu değişik konulara giriyo çıkıyoo her yorumu okuyup yaptığın yorum bu mu.

merak etmeyin fazlasıyla istikrarlıyım kadınım ve hala hakkımı savunuyorum.

ya siz nesiniz neyi savunuyosunuz

Lambrusco
weiss

Ama canım tamam buna ben de katılıyorum ERKEK DOĞMAYAN ÇOCUĞUN ALDIRILMASINA BEN DE KARŞI ÇIKARIM, AMA BUNUN YOLU KÜRTAJI YASAKLAMA DEĞİLDİR Kİ???

İNSANINI EĞİTECEKSİN, ATAERKİL TOPLUM YAPISINDA BÜYÜMÜŞ ERKEĞİNE ÇEKİ DÜZEN VERECEKSİN.....Bu kadar basit.

HAK DİYORSUNUZ,

BEN DE DİYORUM Kİ "HAKKIN" sınırları vardır, HERKESİ KAPSAMAK ZORUNDADIR. BELİRLİ TARİHİ SOSYOLOJİK PSİKOLOJİK VS etkenlere dayandırılarak üzerinde düşünülerek hesaba alınmalıdır.

Yani sizin hakkınız yerine gelecek diye, ben korunduğum halde kazara HAMİLE KALIRSAM ve çocuğumu aldırmak istersem ne olacak????? Bunu soruyorum!

Dolayısıyla KİŞİYE ÖZEL HAK ÇIKARILAMAYACAĞI İÇİN, GENEL BİR KURAL ÜZERİNDE UZLAŞILMALIDIR ve bu dünya üzerinde genelde 12 haftaysa 12 haftadır.

gelinciksurubu
benazir
Uzun zamandır bu kadar sinirlenmemiştim ya. Hayret birşey yaaa.. Ne bir partiyi savundum, ne yasayı savundum, sadece kürtaja karşı çıkma sebeplerimi sıraladım. Beni tanımayan hakkımda en ufak bişey bilmeyen insanlar saf, salak, AKP yanlısı, tv başından kalkmayan, hayvan haklarıyla ilgilenmeyen, başını kuma gömmüş yaratık yapıp çıkarttılar. Yeter herkes haddini bilsin. Açılan konu hakkında fikriniz varsa konuşun yoksa kimseye hakaret edemezsiniz. Böyle tipler reel hayatta karşıma geçip tek laf edemez zaten. Klavye delikanlığına gerek yok. Laf salatasına da gerek yok. Konuyla ilgili derdin varsa paylaş sıkıntını yoksa defol git. Amma terbiyesiz insanlar var ya. Hayatta aklıma gelmezdi böyle saçma salak birşey için sinirlenebileceğim.
farklı düşünüyorsunuz diye size saygısızlık yapıp hakaret edenleri şahsınız üzerinden bende kınıyorum.

lütfen siz sakin olun bakın bende sizin tam tersini savunuyorum ama saygı çercevesinde

sevfurkereym
amacım tartışmak değil kimseyle kimsede yazdıklarımı üstüne alınmasın sadece konuyu okudum ve şahsi görüşlerimdir.
.
öncelikle bende kürtaja karşıyım.bebek anne rahminde varolmaya başladığı andan itibaren ona ruh verilir.ha doğan bir bebeği öldürüp çöpe atmışsın ha kürtaj olmuşsun.kürtajda bile sınırlar zorlandı çok bebek kürtaj adı alrında katledildi.kimse nasıl korunuruz daha iyi nasıl önlem alırız die düşünmüyorda kürtaj yasaklanmasın die konuşuyor.bunu facebookta yazılan konulara videolara karşın sölüyoruz.bugun bi resim gördüm bazı kadınlar karınlarına yazmış benim bedenim benim kararım.ama o beden benim diorsun kürtaj olacağında eşinle beraber karar veriyorsun.bazı durumlarda eşlerin imzası dahi alınıyor.beden benim kararım benim die yazmışlar karınlarına ama sanmıyorum böle bi durumda yalnız başlarına karar versinler.ben bilmem beyim bilire gidiyor işler.

bence konu bu kadar uzatılacağına tartışma çıkacağına korunma yöntemleri araştırılmalı.çocuk istenmiyorsa güvenilir yöntemler bulunmaya çalışılmalı çare budur.o et parçası cenin dedikleri şey 9 ayda nasıl insana dönüşebiliyosa hayatının bi anlamı parçası herşeyi oluyosa onmu yok etmekte gerçekten cinayettir.

weiss
pin_up_girl
Hakkınız tabiki saklı, ama bildiğim kadarıyla kürtajın yasal sınırı, bir bebeğin cinsiyetinin belli olması için gereken minimum sürenin altında. Erkek değil diye sonlandırılan gebeliklerin suçunu değiştirilmek istenen yasaya değil de topluma ve ataerkil sisteme atmak lazım bana göre.
Ben suclu budur, sudur diyye ayirmiyorum, toplumsal yara var ortada bende bu toplumun ferdi olarak üzülüyorum, engellensin diyorum ama bunu kanunla yaparlar ama tesvikle yaparlar bilemem.
Ben bir kadinim, esim, en önemlisi anneyim. Baska bir bedende de olsa bir bebegin sirf erkek degil diye aldirilmasi icimi yakiyor ( sürekli erkek bebegi söylüyorum cünkü en cok icimi yakan bu, sanki kiz kendi kiz olmak istedi, kiz oldu diye cezalandiriliyor) bunun icinde karsiyim, engel olunsun diyorum.

lakeoftears
kürtaj cinayettir diyen arkadaşlar.Bunu tam olarak neye dayanarak söylüyorsunuz.
Dinimize göre yumurta döllendikten 40 gün sonra ruh veriliyor,bazı hadislerde ise bu süre 120 güne kadar çıkıyor.(bana kaynak göster demeyin internette arayın bulun)
Bilimsel olarak ise anneden ayrı yaşayabilecek ise canlı kabul edilir tam emin değilim ama bu süre 6 ay falandır.Bazı ülkelerde bu baz alınarak 6 aya kadar kürtaj yapılabilir.

BEN TECAVÜZ VS GİBİ ZOR BİR DURUM DIŞINDA ASLA KÜRTAJ YAPTIRMAZDIM.BUNA SADECE KADIN KENDİ VİCDANINA GÖRE KARAR VEREBİLİR
KÜRTAJ BİR DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ DEĞİLDİR.

Bu yasa ile yapılmaz.Tecavüz sonucu gebeliklerde bile kürtajın yasaklanmasından bahseden siyasetçiler var ortada.evet yasa henüz çıkmadı ama çıktıktan sonra herşey için çok geç olacak.

Tecavüz deyip durmayın diyen arkadaşlar!!!!!,yarın başımıza ne geleceği belli mi.Hepimiz kadınız,hayatta hiçbir zaman tecavüze uğramayacağımızın garantisi var mı.Türkiyede hukuk sisteminin nasıl işlediğinden haberiniz yok mu.Yasada tecavüz hariç gibi bir ibare bile olsa(ki olmayacağından bahsediliyor-bu bile ürkünç) nasıl tecavüz sonucu hamile kaldığınızı ispatlayacaksınız.Açacağınız davalar yıllarca sürecek.Bunun farkında değil misiniz.O süre zarfında çocuk doğar zaten.

Ayrıca doğum kontrolünden bahsden arkadaşlar,insanları ve özellikle 'Erkekleri' bu konuda bilinçlendirmek için böyle bir yasak mı getirilmeli?

Lütfen belli siyasi düşünceyi korumak adına böyle insanlık dışı bir yasayı bu yasa ile ilgili söylenen sözleri aklamaya çalışmayalım.Hani annesiniz ya.Gerçekten canlı olan kızlarınızı düşünün.Onların geleceğini düşünün.Çünkü geriye gitmenin sınırı yok.Buradaki olay belki kürtaj bile değil.Kadınların gittikçe aşağı varlık olarak görülmesi ve varolan haklarının alınması.

Evet yasa henüz çıkmadı ama çıktıktan sonra zaten herşey için çok geç olacak.

london2012
benazir
Sinirlenmene gerek yok. AKP yanlisi degil miydin:)

Lambrusco
pin_up_girl
Aynı şeyi demişiz:)
Hımm Aklın yolu birdir. Şimdi bunu doğrulamış olduk mu bunu düşüneceğim bir süre:) Sonra da ders çalışacağımm...Yine alamadım kendimi geri...

sevimli7880
queenofthenight
Hanımefendi , bir kez daha konuyu kişiselleştirip konu sahibine olmadık sorular yöneltiyorsunuz.
Bir önceki mesajınızda olduğu gibi , yazar yine toplumsal bir gerçeği örneklendiriyor. Konu sahibinin evliliği bu konuda bizi hiç ilgilendirmez.
konuyu o açıp kendi yazdığı şeylerde çeliştiği için soruyu ona yönlendirdim hanımefendi

Lambrusco
weiss
Ben suclu budur, sudur diyye ayirmiyorum, toplumsal yara var ortada bende bu toplumun ferdi olarak üzülüyorum, engellensin diyorum ama bunu kanunla yaparlar ama tesvikle yaparlar bilemem.
Ben bir kadinim, esim, en önemlisi anneyim. Baska bir bedende de olsa bir bebegin sirf erkek degil diye aldirilmasi icimi yakiyor ( sürekli erkek bebegi söylüyorum cünkü en cok icimi yakan bu, sanki kiz kendi kiz olmak istedi, kiz oldu diye cezalandiriliyor) bunun icinde karsiyim, engel olunsun diyorum.
Ya bunda anlaşılmayacak bir şey mi var WEİSS?

Tamam biz de aynı şeye üzülüyoruz zatennnn... Yine aynı şekilde çok üzülüyorum içimi yakıyor diyorsun! Engellensin diyorum diyorsun.

Tamam engellensinnn, ama bunun yolu KÜRTAJA YASAK KOYMAK DEĞİL. Bunun da farkında olmanı diliyorum, bunun YOLU , ERKEĞİ EĞİTMEK. ERKEĞİN KADINA DEĞER VERDİĞİ BİR SİSTEM YARATMAK. ERKEĞİ KADINDAN ÜSTÜN GÖREN ATAERKİL YAPIYI KIRMAK.

Bununla mücadeleye katılın o zaman, kürtajı yasaklamaya değil.

benazir
gelinciksurubu
farklı düşünüyorsunuz diye size saygısızlık yapıp hakaret edenleri şahsınız üzerinden bende kınıyorum.

lütfen siz sakin olun bakın bende sizin tam tersini savunuyorum ama saygı çercevesinde

Teşekkür ediyorum size. İnsanlar her zaman aynı düşünemez. Farklı düşünceler olmazsa kendimizi geliştiremeyiz zaten. Her düşüncenin muhalefeti de olmalı. Konuşmalıyız, tartışmalıyız, anlaşmalıyız. Bunları kavga etmek için değil çözüm bulmak için yapmalıyız. Ben hep terbiye çerçevesinde yazdım bu foruma ama yeter yani her insanın bir sabrı var. Haberleri bile çoğu zaman netten okurum tv kumandasını kolay kolay elime almam. Muhteşem yüzyıl gibi dizilerden tiksinen insanken hakkımda bilip bilmeden bir sürü şey dendi. Ayıptır, yazıktır. Bu şekilde ülke kaosa sürüklenir. Kimsenin kimseyi anlamaya çalışmaması yüzünden bu ülke bu halde. Neyse herkese hayırlı akşamlar diliyorum. tek kötü alışkanlığım var arada bir sigara içerim. Gidip sakinleşmek üzere sigara içeceğim işte o derece sinir sistemim bozuldu :KK47: