TEST

evimizde kış hazırlıkları yapanlar...hadi paylaşalım..önerelim...öğrenelim..:)

sue1
11-08-12, 15:08
gazeldustubaglara
canım yaptınmı havuçlarını :) merak ettim valla aklım burda kaldı da iftar hazırlığı işte çıktım..şimdi geldim..naptın hangisini yaptın...toplarımı?
evet topları yaptım canım. ama şekil verip bi tabakla koydum buzluğa. biraz donunca poşetledim öbür türlü şekli bozulur diye:KK6:

gazeldustubaglara
11-08-12, 15:08
sue1
evet topları yaptım canım. ama şekil verip bi tabakla koydum buzluğa. biraz donunca poşetledim öbür türlü şekli bozulur diye:KK6:
tabakla koyman iyi olmuş ama direk poşetle koysan da pek bozulmuyordu...bende koymuştum geçen kış... zaten hemen donunca şekli öylece kalıyor...ama unutma kışın yiyeceğin zaman fırın tepsisinde azcık ısıt...tavada falan ısıtma sakın hindistan cevizleri yanar...birde şeker iyice erir hoş olmaz..fırın tepsisinde hafiften sadece ısınsın...buzunu çözsün yeterli...çayın yanına çok hoş oluyor ben çok seviyorum bu topları hem hafif hem şık...birde tabağa sıraladığında üzerlerine kürdan batır şekli daha cezbedici olur yerken :)

sue1
11-08-12, 16:08
evet ben küçükken annem yapardı bu toplardan misafirlere. o zaman pek sevmezdim ama şimdi bayıldım. tarifini de akıl edip sormamışım hiç. çocukluğuma gittim resmen:KK46:

gazeldustubaglara
sue1
evet ben küçükken annem yapardı bu toplardan misafirlere. o zaman pek sevmezdim ama şimdi bayıldım. tarifini de akıl edip sormamışım hiç. çocukluğuma gittim resmen:KK46:
çok sevindim güzel bişeye sebep oldum ozaman :)

suuucum
gazeldustubaglara
selam kızlar...bugün başladığım bu seneki kış için evimdeki hazırlıklarını, hem birbirimizle paylaşalım, hemde birbirimizden bilmediklerimizi öğrenelim istedim....
konserveler..reçeller..turşular.. dipfrize konulan gıdalar...aklınıza ne gelirse hepsini paylaşalım ne dersiniz...
ben bugün fazlaca içpilavı hazırladım ve dolma doldurdum, baya artmıştı kalan içle de yaprak sardım...buzdolabu poşetlerine koyup attım buzluğa :)
dün eşime ısmarladığım kırmızı et biberleri önce fırında közledim... sonra oturup kabuklarını soydum...daha sonra yine poşetlere koyu attım onlarıda buzluğa...kışın zeytinyağlı sirkeli sos yapıp karıştırıp koyacam sofraya :)
iki kiloya yakın patlıcanlar vardı evde bi kaç günlük...bu işe girişmişken onlarıda aradan çıkarayım dedim...
yuvarlak şekilde doğradım yağda kızarttım, sonra poşetlere koydum, üzerlerine doğradığım domateslerde ve biberlerden çiğ şekilde biere avuç koydum bağladım poşetleri attım dolaba :) bugün baya çalışmışım sanırım....:) şimdi aklımda domates alıp menemen yapıp konserve şişelerine doldurmak...hem kışın hazır menemen olarak kullanıyorum, hemde kışın sebze yemekleri yaparken bi kaç kaşık yemeğin içine katıyorum bu menemenden...hem çok lezzetli oluyo hemde kışın o taş gibi sert hormonlu domateslerden almak istemiyorum...
dah yapacaklarım çok..kış hazırlıklarıyla uğraşmayı seviyorum...benim gibi seven yapan varsa paylaşsın kızlar...tavsiye öneri anlamında...:) yada paylaşım.. :)
ohh ne güzel hazrılık yapmışsın ellerine sağlık,bende severim kışın çıkarıp hazırlaması kolay oluyor,kompostolar,kırmızı biber,domates,yeşil fasulye ,patlıcan foslatması...vs. birsürü şey hazırlardım ...bu sene yapmadım:KK43:

gazeldustubaglara
suuucum
ohh ne güzel hazrılık yapmışsın ellerine sağlık,bende severim kışın çıkarıp hazırlaması kolay oluyor,kompostolar,kırmızı biber,domates,yeşil fasulye ,patlıcan foslatması...vs. birsürü şey hazırlardım ...bu sene yapmadım:KK43:
evet canım çok büyük kolaylık... nickinizde yazan yazıya çok üzüldüm...bebeğinizi kaybettiniz sanırım allah sabırlar versin...çok üzüldüm gerçekten evlat acısı en zor olanı..allah kimseyi evladının acısıyla sınamasın..amin..

geztapo
12-08-12, 11:08
sue1
gerçekten yeni pişmiş gibi mi oluyor canım yaa? ben güvenemiyorum. beğenmezse diye
evet ama burda işin püf noktası tazeyken pişirir pişirmez soğuyunca ayırıp buzluğa koymak ..yani dolapta beklememeli...

mylittlesunshine
12-08-12, 11:08
evimde olsam ben de domates bezelye falan atardım buzluğa da düğün hazırlıkları için annemlerin yanındayım ne zamandır :/

pişirilmiş şeyleri saklamayı ilk defa sizden duyuyorum ama bizde genelde barbunya, fasulye, bezelye, domates gibi şeyler temizlenip ayıklanıp buzdolabı poşetiyle dipfrize atılır. hiç pişirip de koyan duymamıştım daha önce :44:

gazeldustubaglara
12-08-12, 15:08
kızlar bugünkü buzluk işlevlerimden bi tane daha paylaşayım :)evde biberlerim vardı zaten bir kiloya yakın sivri biber, komşumda bahçesinden topladığı biberlerden göndermiş sağolsun...düşündüm napsam bu kadar biberi diye, geçen sene yaptığım aklıma geldi..biberleri ortadan bölüp kızarttım yağda...sonra koydum poşete.. iki poşet oldu hepsi..poşetlere birer avuç da çiğ domatesi doğrayıp koydum...attım buzluğa...kışın çıkarınca teflon tavada şöyle bi kavurup koyacam sofraya..biber kızartmasını çok severim kahvaltıda..veya akşam yemeklerinde sarımsaklı yoğurt döküp üzerine pul biber serpelemeyi çok severim... :) paylaşmak istedim sizlerle..

sue1
gazeldustubaglara
kızlar bugünkü buzluk işlevlerimden bi tane daha paylaşayım :)evde biberlerim vardı zaten bir kiloya yakın sivri biber, komşumda bahçesinden topladığı biberlerden göndermiş sağolsun...düşündüm napsam bu kadar biberi diye, geçen sene yaptığım aklıma geldi..biberleri ortadan bölüp kızarttım yağda...sonra koydum poşete.. iki poşet oldu hepsi..poşetlere birer avuç da çiğ domatesi doğrayıp koydum...attım buzluğa...kışın çıkarınca teflon tavada şöyle bi kavurup koyacam sofraya..biber kızartmasını çok severim kahvaltıda..veya akşam yemeklerinde sarımsaklı yoğurt döküp üzerine pul biber serpelemeyi çok severim... :) paylaşmak istedim sizlerle..
ayyy sabahtan beri mutfaktayım desem yeri var. eşim bu sabah nöbetten gelirken 10 kilo domates 3 kilo da biber getirmiş. işin kötü yanı ben yarın yola çıkıcam. biberleri doğradım sevmesem de bi kısmını menemenlik yaptım. bi kısmını da çiğden attım buzluğa. domatesleri de rendeledim. birer yemeklik poşetleyip attım dolaba. menemenliklerin soğumasını bekliyorum. soğuyunca o da dolaptaki yerini alacak.:KK6:

gazeldustubaglara
sue1
ayyy sabahtan beri mutfaktayım desem yeri var. eşim bu sabah nöbetten gelirken 10 kilo domates 3 kilo da biber getirmiş. işin kötü yanı ben yarın yola çıkıcam. biberleri doğradım sevmesem de bi kısmını menemenlik yaptım. bi kısmını da çiğden attım buzluğa. domatesleri de rendeledim. birer yemeklik poşetleyip attım dolaba. menemenliklerin soğumasını bekliyorum. soğuyunca o da dolaptaki yerini alacak.:KK6:
canım menemeni sevmiyorsan acılı sos yapsaydın...hem kahvaltıda yenirdi kışın hemde misafirlerine kısır yanında falan ikram ederdin...rendeleyip domatesleri tencerede kaynat, sonra içine sarımsak doğra göz kararı...varsa acı yeşil biber doğra içine...bir su bardağı da sirke dök içine...ohh mis gibi sos işte..sonra istersen konserve şişelerine koy kapağını sıkıca kapat ters çevir ve tutsun kapağını.. veya büyük cam kavanozlara yada plastik bidonlara doldur soğuyunca kapağını kapat buzdolabının alt kısmında sakla...keşke böyle yapsaydın menemeni sevmiyorsan eğer yemezseniz sos yapsan iyi olurdu...

sue1
gazeldustubaglara
canım menemeni sevmiyorsan acılı sos yapsaydın...hem kahvaltıda yenirdi kışın hemde misafirlerine kısır yanında falan ikram ederdin...rendeleyip domatesleri tencerede kaynat, sonra içine sarımsak doğra göz kararı...varsa acı yeşil biber doğra içine...bir su bardağı da sirke dök içine...ohh mis gibi sos işte..sonra istersen konserve şişelerine koy kapağını sıkıca kapat ters çevir ve tutsun kapağını.. veya büyük cam kavanozlara yada plastik bidonlara doldur soğuyunca kapağını kapat buzdolabının alt kısmında sakla...keşke böyle yapsaydın menemeni sevmiyorsan eğer yemezseniz sos yapsan iyi olurdu...
ben sevmesem de eşim arıyor menemeni maalesef. hadi dedim onun gönlü olsun.:KK19:

gazeldustubaglara
sue1
ben sevmesem de eşim arıyor menemeni maalesef. hadi dedim onun gönlü olsun.:KK19:
hepsini yapmasaydın keşke 10 kilo off :) kışın bol bol menemen yiceksinzi :) biberleri kızartıp poşetleseydin benim yaptığım gibi...kışın tavada kavurur azcık yerdiniz..

sue1
gazeldustubaglara
hepsini yapmasaydın keşke 10 kilo off :) kışın bol bol menemen yiceksinzi :) biberleri kızartıp poşetleseydin benim yaptığım gibi...kışın tavada kavurur azcık yerdiniz..
yok yok hepsini menemen yapmadım. biberlerin birazını kızartmalık da yaptım. domateslerin de birazını rendeleyip yemeklik attım dolaba

Berrem
çarliston biberleri salamura yapıp kışın kızartması çok güzel olur. kıl sivri biberlerden yağlı sallama turşu yaptım. /QUOTE]

arkadaşım zahmet olmazsa bu iki tarifi yazarmısın.özellikle çarliston biber salamuru

mrs.who
12-08-12, 17:08
Bende kis icin yemeklik - dolmalik patlican biber kurutuyorum suan tarhanami yaptim oda kuruyor menemen yapip buzluga attim bu sene bebegim oldugu icin dolmalik biberleri bos degil doldurup atmayi planliyorum :) onun disinda kozlenmis biber patlican yapicam e tabi sise domates gecen kis en cok yedigimiz ménemen ve sise domatesle pisirdigim corba oldu ama ne ararsaniz atmistim buzluga bu sene bol bol menemen ki sogan olmadigi icin biber kizartmasi olarakta yenilebilir kahvaltida bide acili sosum kaldi gocmenler lutenista diyolar :))

konu sahibi kizartma atmissin patlicandan onu ne olarak pisiriceksin musakka filan mi olacak bende yapmak isterim

sinosis
12-08-12, 19:08
bende bu sene dolaba patlıcanları közleyip atmakla başladım kısın cıkarıyorum sarımsaklı yogur 1 kasık mayonez ve cevızle karıstırıyorum mis gibi oluyor.... bide ilk defa kızılcık tarhanası yaptım çok güzel oldu hemde çok saglıklıymıs kızın et suyuyla yapıp hastalıklardan koruycam kocacıkımı ve kendımı... daha yapıcak cok sey var ama ramazan ın bıtmesını beklıyorum:)

gazeldustubaglara
12-08-12, 21:08
mrs.who
Bende kis icin yemeklik - dolmalik patlican biber kurutuyorum suan tarhanami yaptim oda kuruyor menemen yapip buzluga attim bu sene bebegim oldugu icin dolmalik biberleri bos degil doldurup atmayi planliyorum :) onun disinda kozlenmis biber patlican yapicam e tabi sise domates gecen kis en cok yedigimiz ménemen ve sise domatesle pisirdigim corba oldu ama ne ararsaniz atmistim buzluga bu sene bol bol menemen ki sogan olmadigi icin biber kizartmasi olarakta yenilebilir kahvaltida bide acili sosum kaldi gocmenler lutenista diyolar :))

konu sahibi kizartma atmissin patlicandan onu ne olarak pisiriceksin musakka filan mi olacak bende yapmak isterim
canım o patlıcanları oturtma şeklinde yapıcam kışın...tepsiye döşeyip üzerine kıymalı soğanlı karışım yapıp döşeyecem...üzerine salçalı su döküp fırında pişirecem... benim vazgeçilmez yemeklerimdendir patlıcan oturtması veya karnıyarık....hem çok lezzetli oluyor hemde acil bi misafir gelse aparatif yemeklerden hariç özenilmiş bi yemek olarak sunuyorum misafirlerime... hatta aynı şekli karnıyarıklık olarak da atabilirsin buzluğa...patlıcanları soy kızart bütün bütün.. sonra poşetle at buzluğa....kışın çıkar içlerine kıymalı soğanlı karışım yap salçalı su dök fırında pişir..aynı benim yaptığım oturtma gibi oluyo...

gazeldustubaglara
kızlar baktım ki topik gayet güzel gidiyor birbirimizle fikir alışverişi yapıyoruz...üşenmedim buzluğun resmini çekip koydum. :) fikir olsun diye paylaşmak istedim...

Eki Görüntüle 487362

resim pek net görünmüyor haliyle donmuş gıdalar :) ben tek tek yazayım sırasıyla...
soldan ilk üst raftaki sigara böreği...onun yanındaki iki poşette patlıcan kızartması var domatesle birlikte...sonraki üç poşette kuşbaşı et var kavrulmuş hazır...onun yanındaki kırmızı renkte görünen üç poşette de közlenmiş kırmızı biber var kabukları soyulmuş....onun yanındaki yeşil görünenlerde biber dolması iki poşet..:)
alt raftakiler ise solda sarı renkli görünenler haşlanmış mısır...:) onlarıda kışın sıcak suda bekletip tuzlayıp yiyecez nasipse :) onun hemen yanındaki de yaprak sarması..onunda yanındaki beyaz poşette kemikli haşlamalık et var... kışın haşladıktan sonra etleri didikleyip bulgur pilavı ile karışık pişriyorum...haşlamanın suyuyla tabi... veya bazende nohutlu et yahnisi yapıyorum :) eşim çok seviyor :) devam edeyim onun yanında da bayat ekmek var.. onuda köfte yapacağımda çıkarıp robottan çekiyorum köfte harcı olarak kullanıyorum...
en üstteki küçük rafta da ufak ufak kalmış peynirler var... arka kısımda da haşlanmış rendelenmiş patates var..onla da patatesli poğaca veya börek yapıyorum...
işte bu kadar kızlar :) allah hepsini ağız tadı ile yemeyi nasip eder inşallah... bu tür şeyler basit görünse de bence çok büyük rahatlıktır...özellikle ani misafirlerde veya hastalık durumlarında hemen çıkarıp pişirmenin kolaylığıdır..

gazeldustubaglara
sinosis
bende bu sene dolaba patlıcanları közleyip atmakla başladım kısın cıkarıyorum sarımsaklı yogur 1 kasık mayonez ve cevızle karıstırıyorum mis gibi oluyor.... bide ilk defa kızılcık tarhanası yaptım çok güzel oldu hemde çok saglıklıymıs kızın et suyuyla yapıp hastalıklardan koruycam kocacıkımı ve kendımı... daha yapıcak cok sey var ama ramazan ın bıtmesını beklıyorum:)
haklısın canım ramazan baya erteletiyor bazı işleri...oruç oruç yapması kolay değil..zaten az kaldı bayram sonu burda bekliyoruz seni yaptıklarını paylaşacaksın bak ona göre :)

gazeldustubaglara
kızlar bunlarda az önce yaptığım erik hoşafı konserveleri.. :) sıcağı sıcağına :)
Eki Görüntüle 487369

rehnuma14
12-08-12, 23:08
ben de iki gün önce 8 kavanoz erik kompostosu 8 kavanoz nektarin kompostosu 8 kavanoz da kışın domates çorbası yapmak için sallama bi karışım yaptım bakalım nasıl olacak.4 kilo domatesi robottan geçirip sıvı kıvama getirdim,içine 3 tane közlenmiş kırmızı biber ve iki tane haşlanmış havuç koydum robottan geçirilmiş.tuzunu koyup kaynattım ve kavanozlara koyup kaldırdım.kışın da yağda salça ve az un kavurup bu karışımı ekleyip domates çorbası yapmayı planlıyorum,yanında kaşarla misss :)))

sue1
13-08-12, 08:08
gazelcim oturtma yaparken buzunu çözdürüp mü döşüyosun? tavada tekrar kızartıyo musun? ben hiç yapmadım şimdi memlekete gidiyorum. 2 hafta yokum. 2 hafta sonra dönücem o zaman görüşürüz:KK58:

gazeldustubaglara
13-08-12, 13:08
rehnuma14
ben de iki gün önce 8 kavanoz erik kompostosu 8 kavanoz nektarin kompostosu 8 kavanoz da kışın domates çorbası yapmak için sallama bi karışım yaptım bakalım nasıl olacak.4 kilo domatesi robottan geçirip sıvı kıvama getirdim,içine 3 tane közlenmiş kırmızı biber ve iki tane haşlanmış havuç koydum robottan geçirilmiş.tuzunu koyup kaynattım ve kavanozlara koyup kaldırdım.kışın da yağda salça ve az un kavurup bu karışımı ekleyip domates çorbası yapmayı planlıyorum,yanında kaşarla misss :)))
ayy domates çorbasını öyle bi anlatmışsın ki vallahi canım çekti :) ellerine sağlık eminim çok güzel olmuştur.... bu arada bizim burda domates çorbasının içine minik minik top köfte koyuyorlar pişerken...misket büyüklüğünde...çok lezzetli oluyor dene istersen :) bakalım beğenecekmisin..

gazeldustubaglara
sue1
gazelcim oturtma yaparken buzunu çözdürüp mü döşüyosun? tavada tekrar kızartıyo musun? ben hiç yapmadım şimdi memlekete gidiyorum. 2 hafta yokum. 2 hafta sonra dönücem o zaman görüşürüz:KK58:
hayır canım tekrar kızartmıyorsun...bi süre önceden çıkarırsan buzu çözer tepsiye döşersin...ama işin aceleyse eğer yetişecek falansa sıcak suda poşetiyle birlikte beklet..ben acele olursa sıcak suda bekletiyorum canım...buzu çözünce tepsiye döşeyip pişiriyorum fırında.. üzeri kıymalı tabi...

gazeldustubaglara
kızlar bunlarda buzluğumdaki gıdalar...geri sayfada kalmış geç kopyalanınca...:) orda detaylı izah ettim.. bi önceki sayfaya bakmak isterseniz..

Eki Görüntüle 488197

gazeldustubaglara
sue1
memleketten gelince doludizgin bekliyorum seni burda...:) güle güle git gel canım..sanırım düğün var kardeşinin hayırlı olsun...

dafi
13-08-12, 16:08
Berrem
çarliston biberleri salamura yapıp kışın kızartması çok güzel olur. kıl sivri biberlerden yağlı sallama turşu yaptım. /QUOTE]

arkadaşım zahmet olmazsa bu iki tarifi yazarmısın.özellikle çarliston biber salamuru
Baskı biberi :
çarliston biberlerin saplarını kısa kısa kesip yıkayıp bir bidona basıyorsun (istersen doğrayıp boş kola şişesinede doldurabilirsin ) birbuçuk litre suya tepeleme üç çorba kaşığı tuz koyup eritip biberlerin üzerine döküyorsun. ne kadar biber koyarsan koy üzerine çıkana kadar su koyulacak. birbuçuk litreye üç kaşık olmak üzere biberlerine göre çoğaltırsın. bidonun ağzı genişse üzerine saplarıyla birlikte asma yaprağı koyup, bastıracak bir ağırlık konursa biberler üste çıkıp bozulmaz. su arıtılmış veya kaynatılıp soğutulmuş olursa dahada iyi olur.

sallama turşu:
sivri biberleri bir litrelik su şişesine dolduruyorum alsın diye yere vura vura dolduruyorum
sonrada üzerine dört çay kaşığı tuz (ben kaya tuzu kullanıyorum normal tuz biraz daha fazla konabilir.) bir çay bardağı yağ, bir çay bardağı sirke , bir çay kaşığı şeker koyup kapatıyorum( isteğe göre sarımsakta konur ve güzel oluyor.) sonra sıkıca kapatılan şişeleri ayakaltı bir yere koyuyorum gelip geşerken ayaklarımla ileri geri itekliyorum. 10 gün böyle duruyor sonra kaldırıyorum istediğin zaman aç ye.
ben buyıl yaptıklarımın bir şişesini açtım iftarda misafirlere ilram ettim herkes tarifini istedi.

dafi
13-08-12, 16:08
mrs.who
e tabi sise domates gecen kis en cok yedigimiz ménemen ve sise domatesle pisirdigim corba oldu
şişe domatesi nasıl yaptın anlatırmısın benimkinden farklıysa denemek isterim

gazeldustubaglara
13-08-12, 20:08
dafi
canım ben kendi tarifimi anlatayım istersen,,
iki çeşit yapıyorum ben biri acılı sos olarak, kısır yanında yemeye veya kahvaltıda ekmeğe sürmek için...
biride acısız domates çorbası veya diğer çorbalara eklemek için yaptığım...

acısız olan basit.. domatesleri rondodan geçiriyorum, sonra hafif ateşte kaynatıyorum..çok uzun süre değil çok uzun süre kaynarsa koyulaşmaya başlıyor..sadece bir iki kere kabarcık oluşana kadar kaynatıyorum... tuz koyuyorum.. göz kararı da sıvı yağ koyuyorum...hepsi bu kadar...sonra konserve şişelerine doldurup kapaklarını sıkıca kapatıyorum, hemen ters çevirip sabit biyerde bekletiyorum..soğuyunca kapakları tutunca ayakaltı olmayan biyere kaldırıyorum...

acılı olan da şöyle...aynen rondodan geçiriyorum domatesleri, tencerede kaynamaya bırakıyorum...bu esnada sarımsakları ikiye üçe bölüp atıyorum içine göz kararı işte çok veya az farketmez... zevke göre.. sonra minik minik acı cin biberleri varya, işte onları bütün bütün atıyorum... fakat acısı bol çıkmasını istiyorsan biberleri bölerek at ki acısı çıksın.. biz aşırı acı yiyemiyoruz o yüzden sadece saplarını koparıp atıyorum... sonra bir su bardağı civarı sirke döküyorum, göz kararıda sıvı yağ döküyorum...sirkeyi ölçmene bile gerek yok bi yandan döküp bi yandan tadına bakarsan tadını anlarsın zaten..çünkü domatesin miktarına göre aayarlanıyor...mesela ben 10 kiloluk tencereye bir su bardağı dökmüştüm çok güzel tadı oldu... hatta acısını fazla istersen eğer acı pul biber ekleyeblirsin... bi taşım kaynadıktan sonra aynı konserve şişelerine koy kapat ters çevir, soğuyunca kaldır bi yere...ohh canım çekti...ben yemeklerin yanında ekmek bandırıp yemesini de çok seviyorum...

gazeldustubaglara
dafi
canım bişey sorcam ben niyetlendim bu çarliston biberi yapmaya, ama aklıma takılan bişey var... kışın çıkarıp kızartırken sulu sulu olduğundan dolayı kızarıyormu...haşlama gibimi oluyor pek anlamadım orasını...

dafi
gazeldustubaglara
canım ben kendi tarifimi anlatayım istersen,,
iki çeşit yapıyorum ben biri acılı sos olarak, kısır yanında yemeye veya kahvaltıda ekmeğe sürmek için...
biride acısız domates çorbası veya diğer çorbalara eklemek için yaptığım...

acısız olan basit.. domatesleri rondodan geçiriyorum, sonra hafif ateşte kaynatıyorum..çok uzun süre değil çok uzun süre kaynarsa koyulaşmaya başlıyor..sadece bir iki kere kabarcık oluşana kadar kaynatıyorum... tuz koyuyorum.. göz kararı da sıvı yağ koyuyorum...hepsi bu kadar...sonra konserve şişelerine doldurup kapaklarını sıkıca kapatıyorum, hemen ters çevirip sabit biyerde bekletiyorum..soğuyunca kapakları tutunca ayakaltı olmayan biyere kaldırıyorum...

acılı olan da şöyle...aynen rondodan geçiriyorum domatesleri, tencerede kaynamaya bırakıyorum...bu esnada sarımsakları ikiye üçe bölüp atıyorum içine göz kararı işte çok veya az farketmez... zevke göre.. sonra minik minik acı cin biberleri varya, işte onları bütün bütün atıyorum... fakat acısı bol çıkmasını istiyorsan biberleri bölerek at ki acısı çıksın.. biz aşırı acı yiyemiyoruz o yüzden sadece saplarını koparıp atıyorum... sonra bir su bardağı civarı sirke döküyorum, göz kararıda sıvı yağ döküyorum...sirkeyi ölçmene bile gerek yok bi yandan döküp bi yandan tadına bakarsan tadını anlarsın zaten..çünkü domatesin miktarına göre aayarlanıyor...mesela ben 10 kiloluk tencereye bir su bardağı dökmüştüm çok güzel tadı oldu... hatta acısını fazla istersen eğer acı pul biber ekleyeblirsin... bi taşım kaynadıktan sonra aynı konserve şişelerine koy kapat ters çevir, soğuyunca kaldır bi yere...ohh canım çekti...ben yemeklerin yanında ekmek bandırıp yemesini de çok seviyorum...
sağol canım tariflerin benimkiler gibi ben acılı olana domatesi rendeliyorum bir bardak sirke, bir bardak yağ, bir bardak su, bir çorba kaşığı tuz , bir çorba kaşığı şeker koyuyorum sonrada acı veya tatlı biberleri içine atıp biraz kaynayınca kavanoza doldurup ters kapatıyorum.

gazeldustubaglara
dafi
sağol canım tariflerin benimkiler gibi ben acılı olana domatesi rendeliyorum bir bardak sirke, bir bardak yağ, bir bardak su, bir çorba kaşığı tuz , bir çorba kaşığı şeker koyuyorum sonrada acı veya tatlı biberleri içine atıp biraz kaynayınca kavanoza doldurup ters kapatıyorum.
hemen hemen aynıymış canım yalnız ben su ve şeker koymuyorum... bu sene daha yapmadım, bayramdan sonra yapıcam nasipse...şekeri bilmem de su mantıklı geldi...kıvamını dengeler haklısın mantıklı...

dafi
gazeldustubaglara
canım bişey sorcam ben niyetlendim bu çarliston biberi yapmaya, ama aklıma takılan bişey var... kışın çıkarıp kızartırken sulu sulu olduğundan dolayı kızarıyormu...haşlama gibimi oluyor pek anlamadım orasını...
canım kışın kızartacağın kadar çıkartıyorsun biberler sert oluyor. tuzuna bakıyorsun tuzu normalse yıkayıp, süzüp kızartıyorsun. tazesi gibi istersen sarımsaklı sos ta ekleyebilirsin yada sade sos veya sulandırılmış salça ekleyip sarımsaklı yoğurt dökebilirsin. biberler çok tuzlu olmuşsa biraz ılık suda bekletip, tuzunu çıkartırsın sonra yıkayıp süzüp kızartırsın.istersen buyıl denemek için bir kola şişesine yap beyenirsen önümüzdeki yıl paylaşırsın.

gazeldustubaglara
dafi
canım kışın kızartacağın kadar çıkartıyorsun biberler sert oluyor. tuzuna bakıyorsun tuzu normalse yıkayıp, süzüp kızartıyorsun. tazesi gibi istersen sarımsaklı sos ta ekleyebilirsin yada sade sos veya sulandırılmış salça ekleyip sarımsaklı yoğurt dökebilirsin. biberler çok tuzlu olmuşsa biraz ılık suda bekletip, tuzunu çıkartırsın sonra yıkayıp süzüp kızartırsın.istersen buyıl denemek için bir kola şişesine yap beyenirsen önümüzdeki yıl paylaşırsın.
cam konserve şişesine bastırarark yapsam olmazmı canım... birde sadece çarlistonla mı oluyor normal biberler varya tombul onlardan eklesem karışık olur dimi...yarın yapıcam eğer olursa...baya biber var evde...

dafi
13-08-12, 21:08
gazeldustubaglara
cam konserve şişesine bastırarark yapsam olmazmı canım... birde sadece çarlistonla mı oluyor normal biberler varya tombul onlardan eklesem karışık olur dimi...yarın yapıcam eğer olursa...baya biber var evde...
istediğin biberden istediğin kaba yapabilirsin her çeşidi güzel olur helede yuvarlak domates biberlerinden yapıyorlar etli etli çok güzel oluyor. eskiden köyde kışın tütün pastalı yaparken öğle yemeklerinin en başında baskı biberi gelirdi. üzerinede sarımsaklı yoğurt döküldümü dahada güzel oluyor.bizim o zamandan gelen damak tadımız dır bazen canımız çekiyor diye yapıyoruz yine geçen sene kızkardeşim çok canım çekti baskı biberi olsada kızartsak dedi. ablamda bende var vereyim kızartın dedi. birer şişe getirdik ablamdan. birazını yaptım birazı kalmıştı. birgün yemeğim azdı şu biberleri kızartayım dedim . tam kızartırken yeğenimin hanımı geldi. gelinimiz gümüşhaneli. çok güzel birşey kokuyor ama ne olduğunu çözemedim dedi. bende yerken çözersin dedim. bryandanda acaba yadırgar beyenmezmi diye düşünüyordum. bir lokma aldı benim tabağımı doldur dedi. şimdide bu sene çok yap bende isterim diyor. inşaAllah senin damak tadınada uyar.

gazeldustubaglara
dafi
istediğin biberden istediğin kaba yapabilirsin her çeşidi güzel olur helede yuvarlak domates biberlerinden yapıyorlar etli etli çok güzel oluyor. eskiden köyde kışın tütün pastalı yaparken öğle yemeklerinin en başında baskı biberi gelirdi. üzerinede sarımsaklı yoğurt döküldümü dahada güzel oluyor.bizim o zamandan gelen damak tadımız dır bazen canımız çekiyor diye yapıyoruz yine geçen sene kızkardeşim çok canım çekti baskı biberi olsada kızartsak dedi. ablamda bende var vereyim kızartın dedi. birer şişe getirdik ablamdan. birazını yaptım birazı kalmıştı. birgün yemeğim azdı şu biberleri kızartayım dedim . tam kızartırken yeğenimin hanımı geldi. gelinimiz gümüşhaneli. çok güzel birşey kokuyor ama ne olduğunu çözemedim dedi. bende yerken çözersin dedim. bryandanda acaba yadırgar beyenmezmi diye düşünüyordum. bir lokma aldı benim tabağımı doldur dedi. şimdide bu sene çok yap bende isterim diyor. inşaAllah senin damak tadınada uyar.
damak tadıma uyacağına eminim canım...bende konyalıyım ve bizde bu kırmızı et biberlerini közleyip salamura falan yapıyoruz oda çok lezzetli ama seninkide çok cazip geldi kesin yapıcam allah izin verirse..çok heveslendim :) asıl heveslenmemin sebebi de şu canım... geçen gün ben iki üç kiloya yakın dolmalık biber almıştım, 4 kiloda kırmızı et biber aldım, bir kilo da sivri kıl biber vardı evde, düşün artık ev biber doldu kaldı derken komşumda sağolsun bahçesinden topladıkça bana da gönderir bitiremiyoruz yazık oluyor diye, evde var dedim olsun at dolaba dedi...dolmalık biber baya iki kilo falan var...dolap biberle doldu bi görsen..:) şimdi hem tarif çok lezzetli geldi bana hemde evdeki biberler çürümesin diye yapmak istiyorum...birazını doldurdum buzluğa attım, kırmızı et biberleri közledim attım derken yinede baya arttı...ben sabah kalkınca nasip olursa hepsini ele alayım... çarlistonları ikiye bölüp yapayım, 4 tane de kırmızı et biber kalmıştı onları da halka şeklinde doğrayım, dolmalık biberleri de boyuna keseyim dörde böleyim diyorum...hepsini harmanlayıp doldurayım diye dşündüm şimdi...3 kiloluk zeytin bidonum var boşta şuan o aklıma geldi sana yazarken... ayy dur heveslendim :) sabah nasipse yapıcam allaz izin verirse aksilik olmazsa...sana resmini koyarım burdan... :)

suuucum
dafi
hanımlar elinize sağlık,bende bu şekilde yapıyorum..

goflett
ben 12 senelik evliyim sadece et,kıyma marketten aldıgım pizzavs..vs.. koyuyordum dolabıma... ama iki senedir elime ne geçerse dolduruyor büyük kolaylık... fasulye koydum bezelye.barbunya,,(biri geldiginde hemen elinin altında ugraşmayada gerek yok yikanmış ayıklanmış) .....vişne koydum 5-6 kilo (koy suyunu baş şekeri ohhh kışın ortasında vişne suyu iç )sigara böregi,yaprak sarması mantı.. hatta bazen misafir geldiginde arta kalan böregimi çoregimi poşetliyop koyuyorum dolaba...aradan zaman geçince aksamları çayın yanında yiyoruzzz...domates koyucam konsarve düşünüyorum ...bakalım tuttura bilecekmiyim..biraz gözümde buyuyor :S

goflett
​kızlar ben mantıyı yaptıktan sonra ..fırında kurutup öyle koyuyorum dolaba.......farkılı yöntemde koyan varmı????

gazeldustubaglara
goflett
ben 12 senelik evliyim sadece et,kıyma marketten aldıgım pizzavs..vs.. koyuyordum dolabıma... ama iki senedir elime ne geçerse dolduruyor büyük kolaylık... fasulye koydum bezelye.barbunya,,(biri geldiginde hemen elinin altında ugraşmayada gerek yok yikanmış ayıklanmış) .....vişne koydum 5-6 kilo (koy suyunu baş şekeri ohhh kışın ortasında vişne suyu iç )sigara böregi,yaprak sarması mantı.. hatta bazen misafir geldiginde arta kalan böregimi çoregimi poşetliyop koyuyorum dolaba...aradan zaman geçince aksamları çayın yanında yiyoruzzz...domates koyucam konsarve düşünüyorum ...bakalım tuttura bilecekmiyim..biraz gözümde buyuyor :S
canım domates konusunda hiç çekinme rahatca yap..anlatıldığı gibi değil valla..çocuk bile yapar...menemenlik mi yapacaksın yoksa sosluk mu..?
menemenlikse çok kolay robotta çek tencereye koy bi taşım kaynasın tuz at hafifde yağ gezdir...tamamdır..şişelere koy kapağını sık ters çevir..bu kadar basit..sormak istediğin varsa sor her zaman yardımcı oluruz tek tek yazarız ayrıntılı...

gazeldustubaglara
goflett
​kızlar ben mantıyı yaptıktan sonra ..fırında kurutup öyle koyuyorum dolaba.......farkılı yöntemde koyan varmı????
bende fırında azcık kurutuyorum canım...direk koyarsak hamur olur zaten...kurutunca daha tane tane oluyor...

goflett
13-08-12, 22:08
gazeldustubaglara
canım domates konusunda hiç çekinme rahatca yap..anlatıldığı gibi değil valla..çocuk bile yapar...menemenlik mi yapacaksın yoksa sosluk mu..?
menemenlikse çok kolay robotta çek tencereye koy bi taşım kaynasın tuz at hafifde yağ gezdir...tamamdır..şişelere koy kapağını sık ters çevir..bu kadar basit..sormak istediğin varsa sor her zaman yardımcı oluruz tek tek yazarız ayrıntılı...
melemenlık diye düşünüyorum walla gaza geldim yapıcam :)yarın alırım domateslerri yaparım gece... kabuklarını soymadan dimi...kaç kilo yaptın sen cnm ..

gazeldustubaglara
goflett
melemenlık diye düşünüyorum walla gaza geldim yapıcam :)yarın alırım domateslerri yaparım gece... kabuklarını soymadan dimi...kaç kilo yaptın sen cnm ..
ben bu sene daha yapmadım bayramdan sonra yapıcam canım, ama her sene yaparım mutlaka çünkü kışın hep elimin altında olması lazım :) yemeklere koy bir iki kaşık, çorbalara ekle, veya acil misafir geldi veya yemek yapasın yokmu ? :) aç kapağını dök tavaya azcık kaynasın kır iki yumurta ohh mis gibi menemen hazır :)
ben geçen sene tam kilosunu hatırlamıyorum ama bir kasa vardı :) birazda biber koydum yeşil biber minik minik doğramıştım... yok kabuklarını falan soyma...direk çek robottan koy tencereye yağ dök azcık..çok koyu olursa azcık su ekleyebilirsin... benim 20 şişe çıkmıştı :) off kış boyunca bitti hemen..bu sene daha fazla yapıcam :) bana çok işe yarıyor

goflett
gazeldustubaglara
ben bu sene daha yapmadım bayramdan sonra yapıcam canım, ama her sene yaparım mutlaka çünkü kışın hep elimin altında olması lazım :) yemeklere koy bir iki kaşık, çorbalara ekle, veya acil misafir geldi veya yemek yapasın yokmu ? :) aç kapağını dök tavaya azcık kaynasın kır iki yumurta ohh mis gibi menemen hazır :)
ben geçen sene tam kilosunu hatırlamıyorum ama bir kasa vardı :) birazda biber koydum yeşil biber minik minik doğramıştım... yok kabuklarını falan soyma...direk çek robottan koy tencereye yağ dök azcık..çok koyu olursa azcık su ekleyebilirsin... benim 20 şişe çıkmıştı :) off kış boyunca bitti hemen..bu sene daha fazla yapıcam :) bana çok işe yarıyor
kavonozda almak lazım şimdi... sao l cnm ilgilendigin için mutlaka yapıcam:)

gazeldustubaglara
sevgili dafi hanıma çok teşekkür ederim bi anlık cüretle kalktım yaptım..üşenmeden :) gerçekten kolay ve zevkliymiş bakalım kışın tadı nasıl olacak :)
resmi bu..karşınızda baskı biberi :)))

Eki Görüntüle 488752

üç çeşit biber var, çarliston biberi, kırmızı et biberi, birde az biraz kalan dolmalık biberleri dikine doğradım.. :) karma bişey çıktı ortaya.. ölçüyü aynen dafinin anlattığı gibi yaptım...

dafi
14-08-12, 01:08
gazeldustubaglara
sevgili dafi hanıma çok teşekkür ederim bi anlık cüretle kalktım yaptım..üşenmeden :) gerçekten kolay ve zevkliymiş bakalım kışın tadı nasıl olacak :)
resmi bu..karşınızda baskı biberi :)))

Eki Görüntüle 488752

üç çeşit biber var, çarliston biberi, kırmızı et biberi, birde az biraz kalan dolmalık biberleri dikine doğradım.. :) karma bişey çıktı ortaya.. ölçüyü aynen dafinin anlattığı gibi yaptım...
gayet güzel görünüyor ellerine sağlık :KK56: tadıda güzel olur inşaAllah
ben kırmızı biberden hiç denemedim ama güzel olur herhalde .biraz senişince azalır biraz daha bastırailirsin biber olduğunda üzerine biraz daha koyabilirsin

mrs.who
14-08-12, 02:08
dafi
Domatesleri rondodan cekktim ben kabuk sevmedigimden soydum kaynattim siselere doldurup ters cevirdim tamamdir gecen senekilerin bir kismina tuz koymayi unutmustum ama bozulmamisti yag falan koymuyorum

kalporganik
14-08-12, 07:08
ya çok iyiymiş bu domates olayı marketlerde konserve ya da karton kutuda satılan doğranmış domates gibi mi oluyo? hemen denicem:)))

bikucukeylulmeselesi
14-08-12, 07:08
Buzluktaki hazır yemeği çıkarıp ısıtmak benim gibi çalışan bayanlar için çok pratik oluyor.
Ben de buzluğa közlenmiş biber ve patlıcan, bezelye, taze fasulye yemeği koydum. Kiraz da koydum kışın meyve suyu ve komposto amaçlı kullanacam.
Kayısı ve şeftali kompostosunu konservelere doldurdum.
Bozulmak üzere olan bibe ve bamya vardı. Onları da kuruttum.:KK23: