Okullarda kılık kiyafet serbestlıği

Ausencia
27-11-12, 15:11
Kazen
Din dersi kesinlikle seçmeli olmalı aynı zamanda ahlak bilgisi dersi kesinlikle zorunlu ders olmalı...

Konu kılık kıyafet serbestliği ama ısrarla din dersine bağlanıyor bunu çözemiyorum ?

Korkular ve endişeler insanları akıl almaz teoriler üretmeye zorluyor çünkü.

Akıl almaz diyorum çünkü her fikir kendi içinde çelişiyor aslında.

Nasıl mı?

Önce bir yaftalama sevdasına tutuluyoruz.Sonra etiketlediğimiz insanları ve onların hayatlarını ; bu hayatlar doğrultusundaki yaşam tarzını eleştiriyoruz.

Bu ülke sınırları içinde eğitim alırken çocuğum / kardeşim vs... hangi dayatma ile ona din dersi verilir , Hz. Muhammedin hayatı zorla öğretilmeye çalışılır diye savunurken ;

diğer taraftan o yaştaki bir çocuk seçim hakkına sahip değildir , ailesinin baskısı ile başı örtülecek diye feryat edebiliyoruz.

Bir taraf kendi ideolojisinde evlat yetiştirme çabasında sistemi eleştirirken ve dayatmalara karşılık isyan ederken diğer tarafından pak tabii kendi doğrularıyla evladını yetiştirmesine çocuk hakları gasp ediliyor diyebiliyoruz.

O yaştaki çocuğun kendi iradesi ile seçme yetisi yok ise hiçbirşeye yoktur.Aile yönlendirir , ağacını yaşken eğer kendi inandıkları doğrultusunda ...Sonra ağaç büyür ve ister aynı yoldan devam eder isterse farklı mecralara dalar.

Her bireyin aktif ya da değil bir akla sahipliği var ise ; bu korkunun manası neden?

Fikir özgürlüğünü bile kendi fikrimizi empoze etme doğrultusunda savunuyoruz , komik oluyor.

_MedceziR_
Din dersi seçmeli de olmamalı...Kesinlikle din dersi kaldırılmalı bu ülkede...
Sıraların tepesinde namaz kılmaya zorlanan bir ortaokul öğrenciliği geçirdik..Malum kız öğrenciler pantolon giymiyor, nasıl bir görüntü oluşuyordu yazmama gerek yok.Nasıl soğumuştum o dönem..Allahım affetsin beni, namaz/dua denildimi cilerim tepeme üşüşüyordu...

Ben namaz kılmayı annemi taklit ederek öğrendim...
Şükür ki ailemden İslam ahlakını da, "insan ahlakı"nı da fazlasıyla öğrendim....

Eğitimcilerin esas amacı, topluma faydalı, doğru ile yanlışı ayırt edebilen, en önemlisi de "üretken ve ahlaklı" bireyler yetiştirmek olmalıdır...
Bırakalım artık din dersini, türbanı bilmemneyi...Pek sevgili yöneticileriniz isteseler dakikasında bu sorunları çözerler...Neden ısrarla çözülmeyip, bunun üzerinden çirkin bir siyaset yürütülüyor bunu düşünmek gerekir...

Zaten 1950 lerden beri, eğitime aldığı darbelerden dolayı bu ülke bu halde...
Bu ülkede amaç "eğitilmemektir","gençlerin içini boşaltmaktır"...Yine bu zihniyetlerin birincil amacı; sorgulamayan, düşünmeyen, okumayan, öğrenmeyen, üretmeyen, etrafta müze gezer gibi dolanan bireyler yetiştirmektir...Zira eğer bilinçli bireyler yetişirse, emperyalist kuklalarının işi çok zorlaşacaktır...

Kazen
Din dersi kesinlikle seçmeli olmalı aynı zamanda ahlak bilgisi dersi kesinlikle zorunlu ders olmalı...

Konu kılık kıyafet serbestliği ama ısrarla din dersine bağlanıyor bunu çözemiyorum ?
İlahi Kazen, bu da soru mu şimdi...
Her türlü yasama, yürütme ve hatta yargı konusuna dini alet eden, her türlü alengirli işlerini diz üzerinden yürüten bir devletin halkıyız biz...

Ekleme: Bu mesajımdan din düşmanı olduğum nasıl anlaşılmış pek şaşkınım doğrusu...Ne yazdığım gayet açık...
Şükür ki Allah'a ve güzel dinim İslam'a inancım tamdır...Ben bu dini çirkinleştirenlerin , dini ve müslümanlığı tekeline alanların düşmanıyım..

BenKader
BenIpek
ben de derslerin birinde kağıda 50 tane çizgi atıyordum. her dakika geçince 1 tane siliyordum. hatta bir süre bakmayınca 10 tane falan aynı anda siliyordum da kendimce motive oluyordum....aman ders de gerçekten bi daha olsa bu yaşta aynısını yapardım valla:KK1:

Doğrudur.. Öğretmenden öğretmene bile değişiyo dersi sevmek.. Ortaokulda din dersinde uyuklardım ben örneğin :KK1: Kitaptan okuyordu adeta hemde jet hızıyla, azcıkta şiveli.. Biz esneye esneye bir hal olur duvara yaslanırdık hemen hemen herkes..

Ama lisede bi din kültürü öğretmenimiz avrdı aynı zamanda müdür yardımcısı, adam o kadar güzel anlatıyor ki ve kitap dil ile değil herşeyi biliyor hikaye tarzı da arada güzel şeyler anlatıyordu bize.. Anne baba hakkında ayet, şehitlik hakkında hadis vs. sınav sorularıydı genelde, sayesinde ayet hadis ezberlemiştik :KK1: Tabi anlatımı iyi olmasa sıkılır o hadisleri bile not etmezdik deftere..

KibritciKiz
parkon
Mutaasıp ailelerin belli okullara yollama lüksü yok çocuklarını.
Çocuklar e-okul un otomatik yerleştirmesiyle en yakın okula yerleştiriliyorlar.
Yasakçı zihniyet dediğin şey 8 yaşındaki çocuğun hak ve özgürlüklerini korumaksa seninde tek bir pencereden baktığını düşünürüm ben.
Dinimizde ergen olmayan çocukların başının kapatılması yokken ,bunu yapan aileleri inançlarını yaşıyorlar diye savunmak çok saçma geliyor bana.
Bu insanlar çocuk haklarına tecavüz ediyorlar.
özel okulları ve anasınıflarını kastetmiştim...yoksa eğitim sisteminin nasıl işlediğini biliyorum..
asıl ben senin tek bir pencereden baktığını düşünüyorum
ben okulda başı kapalı kızlarında açık kızlarında olmasına karşı değilim asıl buna sen karşısın ve tek pencereden bakıyosun
önce de demiştim benim çocuğum olsa kapatmam ama asla kapatana karışmam
nasıl ki başı açık olana zorla başını kapa demeye kimsenin hakkı yoksa tersinede kimse karışamaz..
özgürlüğü tek taraflı görmekten vazgeçemedik parkoncuum..
dinimiz de 72 kısım vardır
insanların islam dininde bile görüş mezhep ayrılıkları vardır
bazı kişiler çocuklarına bu hayatı sevdirmek için küçük yaşta kapatmak isterler
bir başörtüsü ile kimsenin hakkına tecavüz edilmez korkma:)
o çocuğa gerçekten dinine uygun yaşamayı öğretilse onun gibi kıymetli biri, inan bulunmaz bunada emin ol..

cincikk
M e L o D i
Sıraların tepesinde namaz kılmaya zorlanan bir ortaokul öğrenciliği geçirdik..Malum kız öğrenciler pantolon giymiyor, nasıl bir görüntü oluşuyordu yazmama gerek yok.Nasıl soğumuştum o dönem..Allahım affetsin beni, namaz/dua denildimi cilerim tepeme üşüşüyordu...
Şükür ki ailemden İslam ahlakını da, "insan ahlakı"nı da öğrendim....

Eğitimcilerin esas amacı, topluma faydalı, doğru ile yanlışı ayırt edebilen, en önemlisi de "üretken ve ahlaklı" bireyler yetiştirmek olmalıdır...
Bırakalım artık din dersini, türbanı bilmemneyi...Pek sevgili yöneticileriniz isteseler dakikasında bu sorunları çözerler...Neden ısrarla çözülmeyip, bunun üzerinden çirkin bir siyaset yürütülüyor bunu düşünmek gerekir...

Bu ülkede amaç "eğitilmemektir","gençlerin içini boşaltmaktır"...Yine bu zihniyetlerin birincil amacı; sorgulamayan, düşünmeyen, okumayan, öğrenmeyen, üretmeyen, etrafta müze gezer gibi dolanan bireyler yetiştirmektir...Zira eğer bilinçli bireyler yetişirse, emperyalist kuklalarının işi çok zorlaşacaktır...

Her türlü yasama, yürütme ve hatta yargı konusuna dini alet eden, her türlü alengirli işlerini diz üzerinden yürüten bir devletin halkıyız biz...
kesinlikle katılıyorum. devletin görevi de din dersi vermek değil din dersi veren vakıf kurs vs. gibi yerleri denetlemek olabilir ancak.

HurremSultan2012
M e L o D i
Şükür ki ailemden İslam ahlakını da, "insan ahlakı"nı da öğrendim....

Farkindamisiniz bilmiyorum ama suan dini alet eden sizsiniz,
bu nasil bir din düsmanligidir ya nasil bir nefrettir bu, hristiyanliga ve yahudilige hatta budizme karsida bukadar nefret dolumusunuz merak ettim ??

Biraz relax olun ya bu türkiyedekiler kadar fanatik kimseleri ben hayatimda görmedim,
basörtüye bukadar nefretiniz size asilandigindan dolayi geliyor, sizide anlamak lazim tabi, yillardir bu asilaniyor size,
ben almanyada yasiyorum burda kim basörtü takmis, kim sapka takmis, kim mini giymis kimsenin umrunda degil,
türkiyede herkes birseylere karsi kin ve nefret dolu bunu anlamakda mümkün degil,
biraz rahat olun ya, yok su namaz kilmis yok bu dua etmis,
kime ne ya size ne bikere ???

Din hakkinda konusmak yasak bunu biliyorum ama cevap vermek istedim

Konuya dönünce aslinda kilik kiyafetin serbest olmasi iyi degil (basörtüsü haric, o serbest olmali)
Cünkü dedigin gibi yurtdisinda yasiyorum burda serbest,
su marka giymis, bu hergün degisik giymis derdi burdada var,
durumlari iyi olmayan aileler burdada var, devlet yardimiyla gecinenler misalen,
onlar tabi marka giyinemiyor güzel giyinemiyor ve dolayisiyla dislaniyor,
dövülüyor hakaret ediliyor,
o yüzden hep demisimdir burdada forma sart diye,
ayrica son yillarda tabiiki kizlar ellerinde hos cantalarla, makyajlarla, süper minilerle geziniyor,
hemde bu dedigim kizlar 12-13 yasindaki kizlar,
tabi böyle giyinmeyende asagilaniyor, dislaniyor, ve kimse buna engel olamiyor..

Ha ama ögretmenlerin kiyafetlerinde biraz serbestlik olmali,
bizim ögretmenler kotla, etekle, tshirtle istedigi gibi geliyor,
öylesi daha rahattir diye düsünüyorum

evaris
Kader
Ben sadece konuya cevap vermiştim ilk yorumumda, katılıyorum serbest olmasın şeklinde...

Ancak öyle bir dallanıp budaklandı ki şaştım kaldım..

Bence serbestlik varsa herkese olmalı, türbana mini eteğe vs. göre değişmemeli..

Ders konusuna gelince de , sevmeyen dinlemesin din dersini.. Örneğin ben matematiği öyle yapıyordum, çok güzel resimler çiziyordum matematik dersinde :KK1:

Evet din dersi egitimi ile matematik egitimi zaten o kadar birbiriyle aynı ki... hani elma armut değil elma ile fil i toplamaya calısıyorsunuz.

Din egitimini zaten isteyen aile cocuguna yaz tatillerinde, hafta tatillerinde aldırıyor. kaldı ki bir ülkede cocuklara 10 yasından itibaren din dersi verip, mantık dersi vermemek, felsefe dersi vermemek nedeniyle biz bugun 3. dunya ülkesiyiz.

Zaten mevcut matematik, fen egitimi yetersiz iken, universitede verilen temel bilim dersleri bile evreni anlamayı saglamaktan uzakta iken bizim tutup sacma sapan değişimler yapmamızın tek bir amacı var.

Eğitimi parası olan alsın parası olmayan havasını alsın

keykey
Bende uzuldum cunku alabilen var alamayani var yazik.
Ben fransa da yasiyorum burda da serbest kiyafet ama burda ailelere cocuklar icin devlet para veriyor.

Inanin herkezin alma gucu var normal sartlarda giydirebiliyorsun cocuginu
Ama bu kezde marka giyme yarisi oluyor.yani bunu sinirlandiramazlar zor

Bazi arkadaslara katiliyorum yarin ne giyecegim kaygisi olucak cocuklarda ne gerek var onlarin oncelikleri dersleri olmali.

acemiperi
seyyahalemi
diğer mesajınıza ve türbanı okulda savunanlara karşı yazıyorum
kızımın sınıfında başı kapalı olmayan 4 kişiyiz
öle şortla falan da gezmiyoruz
kızım 9 yaşında 3e gidiyor
ve bana diyor ki
anne sen günahkar mısın
sen neden başını kapatmıyorsun
bütün arkadaşlarımın annesinin başı kapalı
şimdi biz dinsiz imansız vicdansız mıyız
başı kapatmakla mı dindar oluyoruz
bunu bu yaşa kadar düşürmenin anlamı ne
benim çocuğum sadece arkadaşlarından duyduğu ,onların da evden duyduğu ile bana bunu söylüyorsa
ilerisi ne olacak
Çocuklarda kıyafet serbestliği ile bunun alakasını çözemedim. Sonuçta bu durum her zaman karşılaşabileceğiniz bir şey. Siz çocuğunuza bakış açınızı anlatır ve onu rahatlatırsınız. Neden sorun olsun ki bu? Kızınız size bu soruyu sormasın diye tüm velilerin başı açık olmasını mı isteyeceksiniz? Bence bu soruları sormalı, cevabınız sizden duyup hayatını öyle çizmeli. Karakter şekillenmesi için çok gerekli şeyler bu sorular. Çocuk merakından bir soru sormuş, siz alınıp ben dinsiz miyim diyorsunuz :KK53:
kedi35
Bende bunu anlamıyorum haşa elhamdurllah muslümanım. lakin bu kuran-ı kerim dersleri , Din dersleri ebnce kaldırılmalı. ya bu okul okul dini evde öğren. okulda dua okumak bana hiçte aklllıca gelmiyor. Üniversitedede türbanın üstüne peruk takan çok insan var... Bu ne zorluk kaldırılsın bunlar.
Her ailenin dini bilgisi çok iyi değil ki. Sizin teklifiniz çarpım tablosunu evde öğren demeye benziyor. Eğer çocuğun matematiğe ihtiyacı varsa matematik dersi alacak, başka dinleri merak ediyorsa din dersi alacak. Bizim din dersimizde başka inançlar, mezhepler de anlatılıyordu ara sıra. Kimse de rahatsız değildi. Tarih kütaplarında, türkçe kitaplarında yunan tanrılarından bahsedilirken kimse itiraz etmiyor ama iş Allah Muhammed olunca sürekli itiraz. Seçmeli din dersi ile bu rahatlıkla aşılabilir. Zaten çocuk ailenin yaşantısını örnek alıp ona göre yaşar. Okulda sübhanekeöğrendi diye irticacı ya da bombacı olmaz merak etmeyin

HurremSultan2012
cincikk
kesinlikle katılıyorum. devletin görevi de din dersi vermek değil din dersi veren vakıf kurs vs. gibi yerleri denetlemek olabilir ancak.
Niyemis o ?
Her konuda avrupayi örnek alirsiniz, avrupada din dersi sart,
katoliklere ayri evangeliklere ayri din dersi veriliyor, hic dini olmayanlarada ayri bir ders veriliyor mesela
Bence haftada 1 saat olsun din dersi, ayrica evet Ahlak dersi de verilmeli,
yoksa nasil bir toplum yetistir ben artik bilemiyorum

YaseminYC
Kötü olmuş ya şuan ki çocuklar çok fena.Hem marka takıntılığı,hem güzel görünme hevesliliği vs.Sevdiğine güzel görünmek için yarışanlar olucak,derse ilgi azalacak diye düşünüyorum.Çocukların ilgisi oraya gidecek,ailelere de zarar başkasının hergün başka birşey giydiğini gören çocuk ailesinden de o imkanı bekleyecek.Durumu olmayan ailelerin çocuklarının durumu beni en çok üzen konu :KK50: İnsan ister istemez özenir arkadaşına.21 yaşındayım ben bile bazen başkasında güzel şeyleri görüp alamadığım zaman üzülüyordum çocuk psikolojisi daha da etkilenir bu tür olaylardan.İptal edilir umarım bu karar.

_MedceziR_
HurremSultan2012
Farkindamisiniz bilmiyorum ama suan dini alet eden sizsiniz,
bu nasil bir din düsmanligidir ya nasil bir nefrettir bu, hristiyanliga ve yahudilige hatta budizme karsida bukadar nefret dolumusunuz merak ettim ??

Biraz relax olun ya bu türkiyedekiler kadar fanatik kimseleri ben hayatimda görmedim,
basörtüye bukadar nefretiniz size asilandigindan dolayi geliyor, sizide anlamak lazim tabi, yillardir bu asilaniyor size,
ben almanyada yasiyorum burda kim basörtü takmis, kim sapka takmis, kim mini giymis kimsenin umrunda degil,
türkiyede herkes birseylere karsi kin ve nefret dolu bunu anlamakda mümkün degil,
biraz rahat olun ya, yok su namaz kilmis yok bu dua etmis,
kime ne ya size ne bikere ???

Din hakkinda konusmak yasak bunu biliyorum ama cevap vermek istedim

Benim yazdıklarımdan bu çıkarımları nasıl yaptın merak ettim....

Derin bir nefes al ve yazdıklarımı tekrar oku, gözlerinle ve anlayarak...
Her kim çirkin emellerini dini alet ederek gerçekleştirmeye çalışıyorsa, ben ona düşmanım...
Din düşmanı olacak en son insanlardan biriyim...

BenIpek
evaris
Evet din dersi egitimi ile matematik egitimi zaten o kadar birbiriyle aynı ki... hani elma armut değil elma ile fil i toplamaya calısıyorsunuz.

Din egitimini zaten isteyen aile cocuguna yaz tatillerinde, hafta tatillerinde aldırıyor. kaldı ki bir ülkede cocuklara 10 yasından itibaren din dersi verip, mantık dersi vermemek, felsefe dersi vermemek nedeniyle biz bugun 3. dunya ülkesiyiz.

Zaten mevcut matematik, fen egitimi yetersiz iken, universitede verilen temel bilim dersleri bile evreni anlamayı saglamaktan uzakta iken bizim tutup sacma sapan değişimler yapmamızın tek bir amacı var.

Ülkede hangi ders hakkıyla veriliyor peki. Her sen bir şey değişiyor… bu durumda mantık ya da felsefe dersi işi çözecek mi? Her şeyin not ve türevleri olduğu bir eğitim sisteminde bu dersleri de öğrenmek kaç alacağınla bağlantılı olacak.. ben sosyolojiyi çok seven biriydim. Okul zorunlu seçmeliydi.. aman o kadın yüzünden nefret ettim.. 50 çizik attığım ders sosyolojidir…………………………….
Yani önce sistemi not olmaktan çıkarmalıyız.

mlkctk
askitotomsu
ona gelene kadar neler yasak neler
bırak da hiç takamadıkları başörtüyü Kuran okurken takabilsinler
yahu kim takamıyor başörtüyü? ilkokula giden çocuğun iradesinden bahsediyoruz burada dini kurallara girerek irade şu yaşta başlar falan demeyin o işler uhrevi işler kişinin özel hayatını bağlar
5.sınıfa giden çocuk takmak için ölüyorda taktırmıyorlar mı

o yaşta çocuk türban takmayı istemez istiyorsada ailesi ya zorlar ya da özendirir

okulun dışında taksın okulun içine girdi mi o başlar açılmalı...

ondan sonra bu dindar bu dinsiz oldu...

kuran kursuna giden çocuk takar başörtüsünü okur kuranı kerimi öğrenir

bu konuda ülkede bir eksiklik mi vardıda taa ilkokula koyuldu bu ders

kuranı kerim kursları yok mu hatta küçükken her yaz gitmezmiydik? giderdik.kapatıldı mı hayır,o zaman sorun nerde?

birde seçmelide değil zorunlu seçmeli...

Kader

Üniversitelerde bu saydıklarınızın hepsi serbestken başörtüsü yasak ona bakılırsa..

Ayrıca Kuran-ı Kerim okunurken bi zorunluluk olmasa da başörtü takılır benim bildiğim, bi mevlüğt vs. varsa ben örtüyorum incilerim filanda dökülmüyor hani..

Nasıl düğüne giderken abiye giyiyorsam..

İstemeyen takmasın o beni bağlamaz, tercih meselesi der geçerim ancak birçok etken dururken bu serbestlikten ötürü gidip en son şeyi söyleyipte hemen hucümmm şeklinde kapalılığa ya da din kültürü derslerine saldırılması bana art niyetli geldi..

Ki gayet normal bir şekilde de belirttim..
şu anda hiç bir üniversitede başörtüsü yasak değil kimsede neden taktın demiyor ki diyemez ama daha çocuk olan insanlara bu dayatılamaz.

BenIpek
YaseminYC
Kötü olmuş ya şuan ki çocuklar çok fena.Hem marka takıntılığı,hem güzel görünme hevesliliği vs.Çocukların ilgisi oraya gidecek,ailelere de zarar başkasının hergün başka birşey giydiğini gören çocuk ailesinden de o imkanı bekleyecek.Durumu olmayan ailelerin çocuklarının durumu beni en çok üzen konu :KK50: İnsan ister istemez özenir arkadaşına.21 yaşındayım ben bile bazen başkasında güzel şeyleri görüp alamadığım zaman üzülüyordum çocuk psikolojisi daha da etkilenir bu tür olaylardan.İptal edilir umarım bu karar.
Olay çok sığ ele alınıyor aslında….yani konu özenti olmanın ötesinde… özenir özenir durur…ama türban olayının parladığı zamanı hatırlayın mersinde ilk okul öğrencisi öğretmene kafa tuttu çıkarmam türbanımı diye.. buna benzer olaylar zincirleme oldu. Bu yaşlarda çocuklar kendi iradelerini kullanamazlar. Yani kıyafetin serbest olması onlara özgürlük vermek değildir. Eğer ilk okul sıralarına türban olayı dağılır da bunun önüne geçilmezse bu sorun teşkil eder. Ama reşit bir insan için de üniversiteler gibi sonuna kadar özgürlük derim…

BenKader
evaris

E şimdi niye bu kadar celallendiniz..

Ki ben hiç bi derse kaldırılsın demedim.. Örnek verdim, bende matematiği sevmiyorum ama kaldırılmasını istemem din dersini sevmeyende dinlemesin neden kaldırılması isteniyor ki dedim..

Matematik size göre çok önemli olabilir, kimisine de o derece din dersi önemlidir..Siz sadece elma ile fili karıştırsaydınız keşke, daha 'ben' den öteye gidememişsiniz..

acemiperi
HurremSultan2012
Niyemis o ?
Her konuda avrupayi örnek alirsiniz, avrupada din dersi sart,
katoliklere ayri evangeliklere ayri din dersi veriliyor, hic dini olmayanlarada ayri bir ders veriliyor mesela
Bence haftada 1 saat olsun din dersi, ayrica evet Ahlak dersi de verilmeli,
yoksa nasil bir toplum yetistir ben artik bilemiyorum
Adı üstünde din kültürü ve ahlak bilgisi. Nezaket kuralları, toplumsal ahlak kuralları da anlatılıyor. Yaşlıya saygı, akrabaya sevgi, kardeşlik, yardımlaşma da anlatılıyor. Ayrıca o çok özenilen batıda kurallar çok daha sert.

Ben kılık kıyafet serbestliğini güvenlik açısından ve gelir adaletsizliğinin yol açacağı sosyal adaletsizlikten dolayı istemiyorum. Gerçekten çok zor durumda olan insanlar var. O formayı alabilmek bile o kadar zor ki onlar için. Kalem, silgi, defter ayrımı çocuklarda tabi ki var ama başkasındaki güzel kalemi tenefüsten tenefüse görür belki, belki de görmez. Ya da kalemi kabullenmek daha kolay. Üzerinde bağıran kıyafet gibi değil. Ayakkabılarda da mesela özenti sorunu var. Şu an herkes istediği ayakkabıyı giyiyor gördüğüm kadarıyla. Hepsini tek tip yapmak da imkansız. Ezilen yine eziliyor yani. Bu açıdan bakınca kıyafet serbestliği çok da farklı bir şey değil gibi geliyor insana. Oysa ayakabı, silgi, defter sürekli alınan bir şey değil. Bir tane alıp aylarca kullanılabilir. kıyefet öyle değil ki. Hem çok çeşit var, hem moda var, hem de her gün giyilecek bu

HurremSultan2012
M e L o D i
Benim yazdıklarımdan bu çıkarımları nasıl yaptın merak ettim....

Derin bir nefes al ve yazdıklarımı tekrar oku, gözlerinle ve anlayarak...
Her kim çirkin emellerini dini alet ederek gerçekleştirmeye çalışıyorsa, ben ona düşmanım...
Din düşmanı olacak en son insanlardan biriyim...
Gayet güzel okudum ve yazdiklarindan yola cikarak seni dogru anladigima inaniyorum,
düsman ol olma bu senin bilecegin is,
ama nasil bir acik bir bayani cok cok normal olarak görüyorsam,
benide normal görün olurmu ??
Yani bu bukadar zormu ?
Kapali insanlar yok böcek gibi, yok ninja gibi, ya neler duyuyoruz,
Yani komigime gidiyor artik gercekten, kapaliliklar bukadar ugrasan bir ülke ben baska daha görmedim, demekki bu ülkenin baska derdi yok,
(öyle olmadigini biliyorum tabi)
Ama hala bu konu böyle dert ya bunu anlamak mümkün degil, cidden komik artik.

Ayrica dini kim niye alet etsin allah askina ben bunu anliyamiyorum,
Din bir dindir yani inandigimiz seydir, bir alet veya bir araci degilki ????

BenKader
mlkctk
şu anda hiç bir üniversitede başörtüsü yasak değil kimsede neden taktın demiyor ki diyemez ama daha çocuk olan insanlara bu dayatılamaz.

Öyle deniliyor ama ters bir hocaya denk gelirsen takıyor da takıyor..

Sınav kapısında açtıranı mı dersin, jetonu sınavın son 10 dakikasında düşeni mi dersin.. Yurdum insanı kendi doğrularından başka doğrulara açık değil, ister öğretmen olsun ister Prof..

evaris
BenIpek
Ülkede hangi ders hakkıyla veriliyor peki. Her sen bir şey değişiyor… bu durumda mantık ya da felsefe dersi işi çözecek mi? Her şeyin not ve türevleri olduğu bir eğitim sisteminde bu dersleri de öğrenmek kaç alacağınla bağlantılı olacak.. ben sosyolojiyi çok seven biriydim. Okul zorunlu seçmeliydi.. aman o kadın yüzünden nefret ettim.. 50 çizik attığım ders sosyolojidir…………………………….
Yani önce sistemi not olmaktan çıkarmalıyız.
Zaten mevcut egitim sisteminde aksaklıklar var bunu defaatle belirttim.
fizikte mesela, moment de moment coz soru coz soru ama asla ve katha fizigin dunyayı anlamak için kullanılabilecegini ogretmediler.

Her sene kobay gibi değişiklik yapılmaz, yapılmamalı da.

OGretmenlere insan gibi yasam standardı sunabilmeliyiz mesela once ki ogretmenlik gozde bir meslek olsun. Hayat standartlarını iyileştirmeliyiz ki ogretmen kendini geliştirebilsin...

Mesela tarih dersini, yendi yendi yenildi, anlı tarihimiz pis dusmanlarımız anlayısından cıkarmalıyız.

Elbette egitim sistemi oldukça aksak ancak su an yapılmak istenen mevcudu iyileştirme değil mevcut sorunu kokleştirme olucak

HurremSultan2012
acemiperi
Adı üstünde din kültürü ve ahlak bilgisi. Nezaket kuralları, toplumsal ahlak kuralları da anlatılıyor. Yaşlıya saygı, akrabaya sevgi, kardeşlik, yardımlaşma da anlatılıyor. Ayrıca o çok özenilen batıda kurallar çok daha sert.

Ben kılık kıyafet serbestliğini güvenlik açısından ve gelir adaletsizliğinin yol açacağı sosyal adaletsizlikten dolayı istemiyorum. Gerçekten çok zor durumda olan insanlar var. O formayı alabilmek bile o kadar zor ki onlar için. Kalem, silgi, defter ayrımı çocuklarda tabi ki var ama başkasındaki güzel kalemi tenefüsten tenefüse görür belki, belki de görmez. Ya da kalemi kabullenmek daha kolay. Üzerinde bağıran kıyafet gibi değil. Ayakkabılarda da mesela özenti sorunu var. Şu an herkes istediği ayakkabıyı giyiyor gördüğüm kadarıyla. Hepsini tek tip yapmak da imkansız. Ezilen yine eziliyor yani. Bu açıdan bakınca kıyafet serbestliği çok da farklı bir şey değil gibi geliyor insana. Oysa ayakabı, silgi, defter sürekli alınan bir şey değil. Bir tane alıp aylarca kullanılabilir. kıyefet öyle değil ki. Hem çok çeşit var, hem moda var, hem de her gün giyilecek bu
Aynen bende bunu dedim yani, din kültürü ahlak dergisi dersi verildiginde kimse ölmüyor
hatta türkiyede bircok hristiyanda var onlarada katolik dersi verilsin mesela, olsun ya niye olmasin ?

Ayrica kiyafet serbestligi hakkinda bende senle ayni sekilde düsündüm, marka sorunu, yada fakirlik zenginlik cok ortaya cikacak diye,
bencede sorun olcak,
zira burda almanyadada var böyle bir sorun

KibritciKiz
güzelim dinimiz,kıymetli peygamberimiz(s.a.v)böyle konulara alet edilmemeli..
yıllarca hükümetler ;türbanı yasaklayıp dinini yaşayanlara eziyet edip ,bu düşüncede olanların oylarını topladırlar
şimdi yine dini kullanarak, oy toplama peşine düşülmüş
konu ne kadar başka, asıl tehlike nedir kimsenin umrunda değil
hepimzi yine dinsiz, türbanlı kavgasına düştük,
saygı, özgürlük diye yırtınıp karşısındakinin hayatına acımasızca saldırmak, söz sahibi olmak çok komik..
beğenmediğimiz siyasetçiler gibi dıdıdı boş bir çekişme...
ben bu konuda her iki tarafında bir arpa boyu yol aldığını düşünmüyorum.
şu saatten sonrada çocukların arkadaşları arasında ezilmemesini, ayrım yapılmamasını sorun ederim
diğer konularda yırtınsak da herkes tutturduğu şarkıyı söylüyo yapacak bişey yok...

Excuseme
M e L o D i
%90'ı müslüman olan bir ülkede dini sömürerek emellerini gerçekleştirenlere bende düşmanım.

BenIpek
Kızlar akşamın son demleri. Memurlar gitti. 18:00 gibi biz özelciler de dağılırız. Hassas bir konuyu bu kadar güzel tartışabildiğim için herkese kendi adıma teşekkür ederim.

evaris
Kader

E şimdi niye bu kadar celallendiniz..

Ki ben hiç bi derse kaldırılsın demedim.. Örnek verdim, bende matematiği sevmiyorum ama kaldırılmasını istemem din dersini sevmeyende dinlemesin neden kaldırılması isteniyor ki dedim..

Matematik size göre çok önemli olabilir, kimisine de o derece din dersi önemlidir..Siz sadece elma ile fili karıştırsaydınız keşke, daha 'ben' den öteye gidememişsiniz..
Tamam hanımefendi eşit onemdeler hiç kaldırılmasın

Üçgenin iç açıları Hindistan'da da 180, Kanada'da da, Somali'de de. Ama hak din İsrail'de Musevilik, İtalya'da Hristiyanlık, Hindistan'da Hinduizm...
okul eğitimi nesnel dogrulara dayanır, o nedenle nesnel olmayan objeler uzerinden, ki din gibi gayet ayrım yaratıcı ve kerameti kendinden menkul bir olguyu, ders yapıp okutmak gerçekten cok mantıklı.

_MedceziR_
HurremSultan2012
Gayet güzel okudum ve yazdiklarindan yola cikarak seni dogru anladigima inaniyorum,
Farkettim ne kadar güzel okuyup anladığını...

HurremSultan2012
Ayrica dini kim niye alet etsin allah askina ben bunu anliyamiyorum,
Din bir dindir yani inandigimiz seydir, bir alet veya bir araci degilki ????
Değil mi ama ya?
Gelin de bunu yöneticilerinize anlat...
Ama "dini kim neye alet etsin" diye bir soru soruyorsan belli ki bu ülkede yaşamıyorsun...

Neyse, konudan çıktık yetirince..

e3a1
cogu arkadas takilmis durumda isi turbana baglamis kucucuk cocuklarin zorla yada baskiyla basinin kapatilcagini dusunuyolar
ben boyle biseyin asla olmiycani dusunuyorum
bizim konusmamiz gereken seyin cocuklarin arasinda marka olaylari yuzunden birbirlerini kirabilcekleri olmasi gerekirken biz yok acik yok kapali onu tartisir olduk
mevzu dine gelmis herkesin inanci kendine

ben sadece basima gelen bi olayi anlatayim siz karar verin turkiyedeyken ailecek ama sadece kadinlar olarak erkek yoktu yanimizda ve lokantaya gittik yemek yiyelim dedik bizden sonra bir cift geldi ve ben ve ailem kapaliyiz kadin agiza alinmiycak sekilde hakaret etti hallerinede bakmiyolar ne hakla buralara gelebiliyolar ve bunun gibi bir suru sey esi duyuyolar sus dediginde duyarlarsa suysunlar gelmesinler boyle yerlere sayip durdu onun dusuncesine gore biz evden disari cikmamak zorundayiz simdi almanyadayim ve istedigim yere gidiyorum kafede oturuyorum birkere bile yan bi bakis gormedim
kisacasi once biz onyargilarimizdan vazgecmeliyiz acik yada kapali fark etmeden ozgurce nasil istiyosak oyle yasayabilmeliyiz
ozaman gercekten mutlu bi toplum olabilcegimizi dusunuyorum

Piskolata
yeğenim arkadaşında gördüğü okul çantasından istiyor fiyatı 150 den fazla :KK53:
öğrenciler arasında sadece çantaların farklı olduğu zamanda olan bu kıyafetlerde eklenince istekleri düşünemiyorum

ama konu yine dine gelmiş :26:

BenKader
evaris
Tamam hanımefendi eşit onemdeler hiç kaldırılmasın

Üçgenin iç açıları Hindistan'da da 180, Kanada'da da, Somali'de de. Ama hak din İsrail'de Musevilik, İtalya'da Hristiyanlık, Hindistan'da Hinduizm...
okul eğitimi nesnel dogrulara dayanır, o nedenle nesnel olmayan objeler uzerinden, ki din gibi gayet ayrım yaratıcı ve kerameti kendinden menkul bir olguyu, ders yapıp okutmak gerçekten cok mantıklı.
O sizin düşünceniz..

Bana göre din kültürü dersleri her ülkenin inancına göre uygulanabilir..

Beden eğitiminde takla atıyorsak, din kültürü dersinde de namazı öğrenmiş olmak o kadar sıkıntı yaratmamalı.. Ha zaten o derece rahatsızsan değil haftada 1 saat gördüğün din dersini 1 hafta boyunca sürekli görsende öğrenemezsin ki..

kedi35
BenIpek
Aaaa orası öyle onda hem fikiriz. Gençlik belli bir yöne koşuyor.. tutabilene aşk olsun..
Ancak ve ancak kıyafet yönetmeliği bugün değişti ki 2013 te uygulanacak. Gençlik zaten çoktan bozulmuş… bu değişiklik çakmak çakmayacak bu olaya. Ben onu anlatmaya çalıştım.ayrıca bizim dönemimizde imkanlar kısıtlıydı belki ya da anne babalar marka kavramını tam bilmiyordu. Ama şimdi ailelerin imkanları genişledi. Yoksa ondan bundan borç almayla bu şekilde giyinemez bu çocuklar.
Elbette ailerin imkanı genişledi şimdi nerey baksam her arabada 1 kişi.
herkezde güzel eşyalar giyim kuşam.
Ama sonuç olarak aileler çok zorlanacak bu durumdan.
Ben orta halli bir ailede buyudum ben ilk okuldayken biraz daha kötüydü durumlar hatırlarımda okul serbest kıyafet olunca ben gene önlük giymek isterdim.
ozamanlar herkez giyinemezdi ama Şidim serbest kıyafeti duyan hooop mağzalara Anne babanın kredi kartları alınsın ayakabılar çantalar ona uykun elbiseler..
Heyy anam heyyy ben daha geçen sene mango berhska mavi colins bunları yeni öğrendim ya..
13 kız orjınal bershka yazılı çantalarla dolaşıyor.
Ki gece hafta alışverişe gittiğimde gene bi markadan ipekyoldan alışveriş yaptım neysse biri 13 yaşnda biride15 var kredi kartını çıkarttı deri eldiven topuklu bot kısa etek..
Ya benim bile giymediğim eşyaları ayyy bunları gideceğimiz partide giyerim diyo..
Belli ya 15 yaşındalar. İnanamıyorum... ki pek yol genelde çalışan bayanlar giyinir orda biraz daha resmidir. herkez ozenmeye başladı.

Diceğim o ki uzatmadan bu kılık kiyafet sadece Kötü olucak hemde çok kötü piskolojı ekonomı..

Lambrusco
Herşeyimiz tam bir serbest kıyafetimiz eksikti...
Tek tipçiliği eleştirirken bir yandan oluşabilecek dengesizlikleri düşünen yok tabi, bu da ayrı bir dert başlı başına.
Eşim, tek tip kıyafetle okula gidildiğini görünce Türkiye'de çok şaşırmıştı. Anlayamadı durumu. Çünkü Avrupa'da öğrenciler serbest kıyafetlerle okula gidiyorlar, metroda rahat rahat kıyafetleri sırtlarında çantaları, insanın gözüne güzel görünse de bizim ülkemize uyarlanması için önce bir alt yapı oluşturulması gerekiyor.
Zenginle fakirin uçurum gelir farkını düşünen yok ki....

Çocuğunuza başkasından gördüğünü istememeyi öğretin diyeceklerdir muhtemelen, ama çocuk bu nihayetinde.. Derse her gün ayrı bir ayakkabı ayrı bir kazak ve pantolonla gelen öğrenciye baka baka iç geçirmeyecek mi bir hafta boyunca aynı kıyafeti giyen çocuk?

Ya da ergenliğinin baharında marka takıntılı gençler birbirleriyle yarışa girmeyecekler mi?

Üniversitede bile var böyle insanlar ya...

Benim bir oda arkadaşım vardı, ailesi çok zor durumdaydı, kıt kanaat geçinen bir aile. Ama kızın aklı fikri arkadaşlarının kıyafetlerinde, yurt parasını yatırıcam deyip, 300TL yi bir güzel kıyafete harcayıp, ailesine çalmışlar paramı dedi. Ben ağladım annesinin isyanına, o oralı olmadı. Aradan zaman geçti yılbaşı geliyor, aradı giyecek hiçbirşeyim yok diye telefonda ağladı, arkadaşlarının neler neleri varmış, o kıyafetlerle o davete giderse rezil olurmuşşş..Ki dolabı FULL doluydu...
Açtım dolabımı gösterdim, 2 kot, 5 kazak, iç çamaşırı, 2 pijama... Bir kışlık dolabım, yaz gelince de o 5 kazak 5 tişört olurdu...
Yine de utanmadı...

Şimdi bu büyümüşü, çocuklarla 15 16 yaşındaki ergenler ne olur bilemiyorum...

bahargunesi
maddi durumu herkesin iyi değil zengini de fakiri de aynı sıralarda buluşuyorken, yeri geliyor formaların dışına giyilen hırkalar veya şaca takılan herhangi bir aksesuar bile durumu iyi olmayan çocuğu imrendiriyorken, kılık kıyafet serbestliğiyle bu durum nereye varır acaba? kimisi hergüne bir kıyafet giyecek çeşit çeşit renk renk. diğeri ise belki 3 ayda belki yılda bir kere alabildiği kıyafeti giyecek. Sınıf farkını iyice ortaya çıkaracak bu durum. Ayrıca bazı hanımlar türbanın gelmesinden yakınmış çocukların kapatılacağını ifade etmişler. Ben başka bir örnek vereceğim. Bir devlet lisesinde ücretli öğretmen olarak çalıştığım zamanda etek veya pantolon giyilebiliyordu. Pantolon giyenler hiç bir zaman kumaş giymediler ya dar kotlar ya farklı renk pantolonlar ya da keten pantolonlar giyiyorlardı. Üstelik kız öğrenciler saçları röfleli,çıt çıtlı, makyaj desen sanki akşama club'e gidecek gibi, tırnaklar frech manikürlü. Önceki çalıştığım okul disiplinli olduğundan böyle bir şeye alışkın değildim kız öğrencileri derli toplu giyinmeleri için uyardığımda(tabi erkek öğrenciler de saçlar bol jöleli, farklı renk kazaklar,sakal beş karış) hocam idare karışmıyo sana ne oluyo oluyordu. Madem türbandan bu kadar korkuluyorsa, bu tarz giyim tarzı da beni korkutuyor açıkcası. Bu çocuklar derse eğitim yuvasına değil avm'ye alışverişe gider gibi club'e gider gibi tiki gibi giyinsinler istemiyorum. Marka takıntısına kapılacaklarına geleceklerini hazırlasınlar istiyorum.

curiouss
bende böyle birşey olursa karşıyım şahsen.......
onlar daha çocuk ve olan var olmayan var............ insanları özentiliği aileleri maddi darboğaza (çünkü herkes sürekli aynı kıyafet bıktım küçünsüyorlar sizin yüzünüzden lafı muhakkak kurulacaktır.....)

bence okul bir öğrenci için eşitliği çağrıştırmalı.........
herkes standart olmalı.....

SheZofren
Zaten yeterince serbest giyinmiyorlar mı?
Saçlar maşa yapılmış ve boyalı, yüzde full makyaj, kulakta sallantılı küpeler, etek minicik, kilotlu çorap diye bişey zaten yok, daha ne kadar serbest olabilirler acaba?

bahargunesi
SheZofren
Zaten yeterince serbest giyinmiyorlar mı?
Saçlar maşa yapılmış ve boyalı, yüzde ful makyaj, kulakta sallantılı küpeler, etek minicik, kilotlu çorap diye bişey zaten yok, daha ne kadar serbest olabilirler acaba?
kesinlikle katılıyorum size.

db55
kibela24
Bugun itibarıyle okullarda kılık kıyafet serbest olacak.

Ben 10 yıllık lise öğretmenı olarak karara karşıyım

Bızım genclerımızde cok fazla marka takıntısı ozentı olacak..

maddı durumlar herkesın aynı degıl

Artık cocuklarımız yarın hangı ders var degıl hangı kıyafetı giysem dıye dusunecek..
sızın fıkırlerınız neler
Ben maddi durumu kotu olan ogrencilere uzulurum. Her gun ayni kiyafet giyecek belki de. Belki de diger arkadaslarindan daha eski kiyafetler... Kendilerini kotu hissedecekler.

Ogrencilerden once ogretmenlere serbestlik gelse daha iyi olurdu.

okypete
berenerva2
cogu arkadas takilmis durumda isi turbana baglamis kucucuk cocuklarin zorla yada baskiyla basinin kapatilcagini dusunuyolar
ben boyle biseyin asla olmiycani dusunuyorum
bizim konusmamiz gereken seyin cocuklarin arasinda marka olaylari yuzunden birbirlerini kirabilcekleri olmasi gerekirken biz yok acik yok kapali onu tartisir olduk
mevzu dine gelmis herkesin inanci kendine

ben sadece basima gelen bi olayi anlatayim siz karar verin turkiyedeyken ailecek ama sadece kadinlar olarak erkek yoktu yanimizda ve lokantaya gittik yemek yiyelim dedik bizden sonra bir cift geldi ve ben ve ailem kapaliyiz kadin agiza alinmiycak sekilde hakaret etti hallerinede bakmiyolar ne hakla buralara gelebiliyolar ve bunun gibi bir suru sey esi duyuyolar sus dediginde duyarlarsa suysunlar gelmesinler boyle yerlere sayip durdu onun dusuncesine gore biz evden disari cikmamak zorundayiz simdi almanyadayim ve istedigim yere gidiyorum kafede oturuyorum birkere bile yan bi bakis gormedim
kisacasi once biz onyargilarimizdan vazgecmeliyiz acik yada kapali fark etmeden ozgurce nasil istiyosak oyle yasayabilmeliyiz
ozaman gercekten mutlu bi toplum olabilcegimizi dusunuyorum
bunun tersinide ben yaşadım. başım açık diye.
olay bu işte. karşımızdakini olduğu gibi görememek. şekilleştirmek. ister takar ister takmaz. sana ne
.belki bu dönemde en sevdiğim şey bu şekilciliğin kalkması. kapalı arkadaşların biraz daha rahat hareket edebilmesi. o kadar. geri kalan şeyleri takdir etmiyorum o ayrı:).

ha okulda çocukların takması konusundaki görüşüm değişmez onuda ekleyim..
yıllarca bu dayatma oldu sizlere.. belki bizlerde sustuk. ses çıkarmadık. sizin yanınızda olmadık. belkide aaynı şeyleri yaşarızdan korktuk. halada o korku var.bende bile oluyor arada..
keşke olmasa bu.. birbirimizden korrkmasak... kapalılar bir gün bizi zorla örtecek korkusunu yaşamasak...aslında ötekileştirmemeliyiz birbirimizi.
olduğu gibi kabul etmeliyiz
neyse düşüncelerimi yazmak istedim. konu yine dine geldi değilmi. geliyor işte..
kot tişort iyi olurdu ya deyip ,mesajımı yollayım:)
..

ArkAngel
Din kültürü ve ahlak bilgisi verilmelidir... Lakin iş seçmeli yapılacak diye imam hatip tarzına dönüşecekse bu olmaz.

Daha eğitim sistemimiz doğru düzgün değil kaldıki bunlara giriyorlar. Seçmeli arapça! neden? Biz arapmıyız? Kur'an arapça demeyin sakın! Evrensel bir Kitabın dili olmaz her dilde okunabilir... Tevrat ve incil ibranice indi yeryüzüne ama ingilizce'de okunabiliyor değilmi?

Bu derslerin verileceği yer okullar değildir. Özel kurslar açarsın tabiki öğrenilmeli bu konuda eksiğiz dediğim gibi bunun yeri okullar değildir. Ve bunu diyenlerede Din düşmanı denmez bu bir cahilliktir.

Kılık kıyafet ise ona geçebilmek için daha çok yolumuz var. Bizde marka hastalığı hakir görme diz boyu olduğu için belli kurallar getirilmeli.

Belissa
27-11-12, 16:11
fikirlerin zorla empoze edildigi şu ülkeye cocuk getirilmez
zira biz Türkler özgürlüge düskünüzdür.(bu söz havada kalıyor ama)
der kendi fikrime noktayı koyarım

kibela24
Konu sahibi olarak tek tek yorumları okudum.Dogrusu üzüldüm.

Yıllardır kk dayım derdım varda konu açmam ...Derdine çözüm ararken yeni dertler edinirsin..

Ama bu konu önemli bır konu 10 yıllık bir lise öğretmeni olarak.Her türlü lsede çalışmış.bu ülkenin her ucunda görev yapmış bırı olarak..

Velilerin öğrencilierin meslektaşlarımın fikrini merak ettim.

Konu her zaman ki gibi başörtüsüne geldi..

Eğitim sistemimizin en buyuk sorun bu..Bırılerı zamanında İmamhatipleri kaldıracagız diye 8 yıllık kesitisiz eğitim geitrdi.Meslek okulların puanı düşürdü..Eğitim mahfoldu...

Şimdide birileri başka şeyler...

Başörtü ayrı şey ..Kılık kıyafet serbetligi ayrı şey..

Komuşunuz anneniz anneaneniz başörtü takıyor dıye gençlerimiz takmıyor...

Benim başörtülü öğrencilerim oldu sınıf ıcınde açıyorlardı..Kimse onlara özenmedi..Kapanmadı da..Korkulacak bırşey yok..

Ama bızım kızlarımız makyaja markaya....renkli kıyafetlere boyalı saçlara ozenıyor bu bır gercek...

Okulların kıyafetlerı bellı ıkı magazadan alınır hepsıde hemen hemen aynı kalıtededır...

Pahalı kalemlere gelınce...Onları sınıf ıcınde çalan cok var..
Pahalı telefonları çalan cok var..

Ben kac rehberlık dersımı hırsızlığa ayırdım.....

Dın dersi seçemli olmalı bencede ama ahlak bilgisi zorunlu....

Bende beden dersını hıc sevmezdım..Ama yıllarca aldım.

Keske sıstem guzel olsada ıkı uc öğrencıye bır secmeli ders olsa..Ama degil

Benım de derdım bu eğitimde bu kadar sorun varken kıyafetle uğraşmak niye.......

BU KADAR ONEMLI BIR KONUYUDA hemen dini degerlere bağlamak niye...

Sizler veli olarak kapalı öğretmen açık öğretmen dıye ayrım yapıyormusunuz..

Öğrencinizi 1 sınıfa vereceksınız.Öğretmen kapalı ama işinde en ıyısı..

Öğretmen açık ama öğretmenlık mesleğini bilmiyor herkes şikayetçi..

Yada tam dersi kapalı öğretmen bırsey bılmıyor.Açık öğretmen cok ıyı..

1.Sınıfa vereceğiniz cocuğunuz için hangısını secersiniz..

Artık bazı yakıştırmaları aşalım en kalıtelı eğitim nasıl olur..Bu kararın sonuçları nasıl olur.

Geleceğimiz olan gençlere bu kararla nasıl kotuluk yapılıyor bunu tartışalım

sourapple
Amac sadece turbani serbest birakmak.
Mini etegi,kolsuzu,askisizi yasakla ama turbani serbest birak.
Her tur kiyafet serbest olsaydi kimse de bisey demezdi.
Amaclarini belli etmisler
Ben ABD de yasiyorum ,burda sac,sakal,her turlu kiyafet serbest.
Din dersi de yok.
Isteyen aileler cocuklarini din okullarina gonderiyor.

aysu35
reptomim
fikirlerin zorla empoze edildigi şu ülkeye cocuk getirilmez
zira biz Türkler özgürlüge düskünüzdür.(bu söz havada kalıyor ama)
der kendi fikrime noktayı koyarım
bende katılıyorum. özgürlük adı altında zorla yapılıyor herşey...... özgürlük diye bir şey kalmadı tek düze bir hayata doğru ufaktan ufaktan gidiyoruz... sonumuz hayırlı olsun...

Onora
ArkAngel
Din kültürü ve ahlak bilgisi verilmelidir... Lakin iş seçmeli yapılacak diye imam hatip tarzına dönüşecekse bu olmaz.

Daha eğitim sistemimiz doğru düzgün değil kaldıki bunlara giriyorlar. Seçmeli arapça! neden? Biz arapmıyız? Kur'an arapça demeyin sakın! Evrensel bir Kitabın dili olmaz her dilde okunabilir... Tevrat ve incil ibranice indi yeryüzüne ama ingilizce'de okunabiliyor değilmi?

Bu derslerin verileceği yer okullar değildir. Özel kurslar açarsın tabiki öğrenilmeli bu konuda eksiğiz dediğim gibi bunun yeri okullar değildir. Ve bunu diyenlerede Din düşmanı denmez bu bir cahilliktir.

Kılık kıyafet ise ona geçebilmek için daha çok yolumuz var. Bizde marka hastalığı hakir görme diz boyu olduğu için belli kurallar getirilmeli.
Ben hep isterdim ki, okullarda seçmeli Arapça dersi olsun. Ama dine bağlı olarak değil, o düşünceyle değil. Çocuklara ileride mesleklerinde yardımcı olabilmesi için, ne bileyim işte 1 dil 1 insandır mantığıyla olmalı böyle dersler. Arap ülkeleriyle ticaret yaptığımız için. Bu mantıkla Rusça da olmalı, Almanca daha çok olmalı. Kurslar ve etüdlerle de yapılabilir. Ücretsiz olduktan ve herkese fırsat eşitliği tanındıktan sonra sorun olmaz tabii ki.
Ama yok bizim başka dertlerimiz var. Çünkü insan yetiştirmiyoruz, köle ve asker yetiştiriyoruz. (Asker dediğim, mehmetçik değil yanlış anlaşılmasın).
ArkAngel söylediklerim sana değil, genel. Ne demek istediğini anladım ve katılıyorum.

ArkAngel
Onora
Ben hep isterdim ki, okullarda seçmeli Arapça dersi olsun. Ama dine bağlı olarak değil, o düşünceyle değil. Çocuklara ileride mesleklerinde yardımcı olabilmesi için, ne bileyim işte 1 dil 1 insandır mantığıyla olmalı böyle dersler. Arap ülkeleriyle ticaret yaptığımız için. Bu mantıkla Rusça da olmalı, Almanca daha çok olmalı. Kurslar ve etüdlerle de yapılabilir. Ücretsiz olduktan ve herkese fırsat eşitliği tanındıktan sonra sorun olmaz tabii ki.
Ama yok bizim başka dertlerimiz var. Çünkü insan yetiştirmiyoruz, köle ve asker yetiştiriyoruz. (Asker dediğim, mehmetçik değil yanlış anlaşılmasın).
ArkAngel söylediklerim sana değil, genel. Ne demek istediğini anladım ve katılıyorum.
Tabiki ne kadar dil öğrenirsek o kadar iyidir. Ama arapçanın öğretilme sebebi senin benim mantığımdaki gibi değil biliyorsun bunu... :KK34:

aysu35
konu sahibi olayın türbana gelmesi çok normaldi ben şaşırmadım açıkcası. kılık kıyafet deyince türban tartışılır direk...son zamanlarda herşey türbana bağlanır oldu çünkü özellikle tartıştırılıyoruz türban konusunda..... görün bakın tv programlarında da bu konu tartışılırsa yine mesele türbana bağlanır... türban tartışmaktan konunun dışına çıkılır ve kimse asıl önemli konuları konuşmaz... olay budur yani...

cevapveriyorum
Aaaa serbestlik mi geldiii ?
Bende lise öğrencisiyim de şaşırdım bilmiyordum, neden böyle bir karar alındı ki :44:

Lambrusco
Arkadaşlar,

Din tartışmasının yapılması yasak değil mi? Bildiğim kadarıyla yasak ve görünen de o ki tartışma seviyeyi henüz bozmamış olsa da, bozmaya çok yakın gidiyor.

Ayrıca Türkiye-Almanya karşılaştırması yapılırken de lütfen birbirinize geri dönüşü olmayan cümleler sarf etmeyin, kimse din düşmanı falan değildir, fakat 2 ülkenin tarihi, gelenekleri, okur-yazar oranı vs farklı olduğu gibi, politik yapıları da farklıdır. Karşılaştırılmaya gidilirken, ülke nüfusu, ülke içinde müslüman nüfus, ülke içindeki örgütlenmeler, ülkenin rejimi vs hepsine bakmanız gerekir. Bu da epey bir araştırma gerektirir.
En iyisi olay çirkinleşmesin kimseyi din düşmanı ilan etmeyelim.
Türkiye'deki ateist sayısı % 5 i geçmemiştir daha, ki her ateistin de din düşmanı olduğunu söyleyemeyiz..

ArkAngel
aysu35
konu sahibi olayın türbana gelmesi çok normaldi ben şaşırmadım açıkcası. kılık kıyafet deyince türban tartışılır direk...son zamanlarda herşey türbana bağlanır oldu çünkü özellikle tartıştırılıyoruz türban konusunda..... görün bakın tv programlarında da bu konu tartışılırsa yine mesele türbana bağlanır... türban tartışmaktan konunun dışına çıkılır ve kimse asıl önemli konuları konuşmaz... olay budur yani...
Türban...

1: Türban islam dininin bir kıyafeti değildir.

2: Kur'anda kapanma vardır. Bakınız böyle türbana bürün diye birşey yoktur.

3: Osmanlı dönemine ve Cumhuriyet dönemine bakınız. Hatta bundan 20 yıl öncesine bakınız. Böyle bir kıyafet varmıydı?

Bana kızmayın şu söylediklerime bir bakın... Dinin emrettiği kapanmak başka birşey Türban bambaşka birşey..

Düzeltmemi yapayım amacım türbanlıları aşağılamak değil... Benimde ailemde türbanlılar var, hani kılık kıyafet konusundayız ya Türbanı siyasi kimlik halinde kullananlar ve Türbansız olanları aşağılayanlar içindir bu söylediklerim...

Dante
acemiperi
Çocuklarda kıyafet serbestliği ile bunun alakasını çözemedim. Sonuçta bu durum her zaman karşılaşabileceğiniz bir şey. Siz çocuğunuza bakış açınızı anlatır ve onu rahatlatırsınız. Neden sorun olsun ki bu? Kızınız size bu soruyu sormasın diye tüm velilerin başı açık olmasını mı isteyeceksiniz? Bence bu soruları sormalı, cevabınız sizden duyup hayatını öyle çizmeli. Karakter şekillenmesi için çok gerekli şeyler bu sorular. Çocuk merakından bir soru sormuş, siz alınıp ben dinsiz miyim diyorsunuz :KK53:

Her ailenin dini bilgisi çok iyi değil ki. Sizin teklifiniz çarpım tablosunu evde öğren demeye benziyor. Eğer çocuğun matematiğe ihtiyacı varsa matematik dersi alacak, başka dinleri merak ediyorsa din dersi alacak. Bizim din dersimizde başka inançlar, mezhepler de anlatılıyordu ara sıra. Kimse de rahatsız değildi. Tarih kütaplarında, türkçe kitaplarında yunan tanrılarından bahsedilirken kimse itiraz etmiyor ama iş Allah Muhammed olunca sürekli itiraz. Seçmeli din dersi ile bu rahatlıkla aşılabilir. Zaten çocuk ailenin yaşantısını örnek alıp ona göre yaşar. Okulda sübhanekeöğrendi diye irticacı ya da bombacı olmaz merak etmeyin
çocuk bir başörtüyle dini dinsizliği nasıl bağdaştırabilir
kızım bana arkadaşlarından duyduğu şeyi sordu
çünkü arkadaşları evde duydu bunu

ben başı kapalılar hakkında kızıma bu yorumu yapmazken kapalılar açıklar hakkında bu yorumu yapıyor
kızım bana daha çok şey sordu da arkadaşlarının söyledikleriyle ilgili
banlanmıcam

Mikerinos
sourapple
Amac sadece turbani serbest birakmak.
Mini etegi,kolsuzu,askisizi yasakla ama turbani serbest birak.
Her tur kiyafet serbest olsaydi kimse de bisey demezdi.
Amaclarini belli etmisler
Ben ABD de yasiyorum ,burda sac,sakal,her turlu kiyafet serbest.
Din dersi de yok.
Isteyen aileler cocuklarini din okullarina gonderiyor.
Bunu üzerine lafım yok... Yazılabilecek herşeyi yazmışsınız zaten:KK9: