Göçmenler (Yugoslav,Bulgar,Arnavut...) ?

olilya
30-09-06, 19:09
bızde selanık ve arnavut gocmenızyız bızde en cok papura kabak boregı nohutlu ekmek ve kase yaparlar hepsıde cokkkkkkkkk lezız

OZGEM
30-09-06, 22:09
KIZANIM BENDE VARIM ANNEM YUNANİSTAN GÜMÜLCİNE DOĞUMLU ORDA DOĞMUŞ 7 YAŞINDA İZMİRE GELMİŞ HALA AKRABALARIMIZ ORDA BENDE ZATEN TAM GÖÇMEN TİPİ VAR RENKLİ GÖZLÜ SARIŞINIM:yes: BİRDE DARI UNUYLA VE PIRASAYLA YAPILAN KAŞNİKA DEDİĞİMİZ BÖREĞİMİZ VAR :yes:

Beatrice
1-10-06, 09:10
sinemm
Kacamak ile bir anim var benim durun bir anlatayim:
Ben kacamagi Kayinvalidem ögrendim.
Birgün kayinvalidem bana geldi ve dedi ki "gelinim canim kacamak istedi,gel kacamak yapalim"tabi ben aynen :bigeek: böyle ne kacamagi anne dedim,
sen kacamak bilmiyor musun? dedi bende:1no2: bilmiyorum o ne dedim:laugh:

Gel o zaman mutfaga dedi ben hala :uhm: su konumda mutfaga yöneldim:laugh: kayinvalidem yaninda getirdigi poseti mutfaga getirdi icindekileri bosaltti,misir unu-pekmez simdi kacamak yapacagiz dedi ben ama icimden gülüyorum ,artik hem kacamak isminin yemege takilmasina,hemde kendi halime:laugh:

Sonra aksam esim eve geldiginde dedim ki esime,annen geldi bugün ....annenle kacamak yaptik dedim,
Benim esim(sanirim esim annesinin yaptigi o yemegi unutmus ki)dedi ki,neeeeeeeeee kacamagi yaw!
:Roflol: aynen bende sekil A daki güldüm,yemek canim, annenden ögrendim bende dedim ...
sonra esim hatirladi ya tabi ,biz kücükken annem yapardi dedi.

Yani kizlar bir yemek ismi bilinmeyince o isimden dolayi komik düsünceler olusabiliyor:laugh:

Iste Böyle!

Ha pirasa böreginide bilirim ve kendim de yaparim,tavsiye ederim,leziz oluyor.
'KAçamak yapmak' la ilgili ancak böyle bir anı olabilirdi zaten, teşekkürler paylaşım için.:KK66:
Ben hala tadını hatırlamıyorum, anneanneme gidince yapmasını isteyeceğim.
Anneannemin pırasa böreğini diğerlerinden ayıran şey, yufkasını kendisinin açmasıydı. Çok daha lezzetli ve özel oluyor o açınca. Yoğurdunu ta kendi mayalar hala.
ARtık her şeyi hazır aldığımız için yöresel lezzetleri arıyor insan.
Koy konserve taze fasulyeyi, azcık soğan, azcık salça, al sana yemek :sm_confused:

Beatrice
1-10-06, 09:10
lente
Kizlar ben hepinizi tanidigim icin cok mutlu oldum .Bu daha baska bir mutlulukmus , yani ortak gecmisi paylasmis kimselerle karsilasip geleneklerimiz hakkinda konusmak harika bir duygu :)Ben de goc yolunda yasanlarin hikayeleriyle (tabii gercek ama , aradan yillar gecince hikaye gibi geliyor ) buyudum . Nasil herseylerini satip ayrilmak zorunda kaldiklarini ve gemilerle yaptilari uzun yolculuklari anlatirdi buyuklerimiz ... O zamanlar keske daha can kulagiyla dinleseymisim derim bazen ... Bir gecmis yasayanlar olunce kaybolup gidiyor maalesef ...
Eger cevrenizdebu uzak gocu yasayanlar varsa bu hikayeleri dinleyip bizlerle paylasin burada . Belki bir gun biri cikip bir film bile yapar :smilewinkgrin: Ben cok isterim acikcasi .
Bizim geleneklerimiz , yemeklerimiz daha farkli, aradan yillar gecmis olmasina ragmen hala da oyle . Benim anlatacak oyle cok seyim var ki kizlar :)

Ornegin '' Mantufar Cikarmak '' nedir desem , bilen var mi aranizda ?:)
Ne oldugunu sonra anlatacagim .:)
Seninle aynı hisleri paylaşıyoruz Lente. Sanırım bu başlığı da bu içgüdüyle açtım.
Anneannemin yemeklerini ve geleneklerini kaybetmek istemiyorum. Aksine yaşatmak, ileride çocuklarıma onun tarhanasını yapmayı çok isterim. Yaşadığımız post-modern dünyada, bu tür miraslara ihtiyacımız var.

Göç anıları konusunda da hemfikirim. Allah rahmet eylesin senin büyük annen-baban vefat etmiş, benimkiler hala sağlar. Onların da eskiden anlattıkları hikayeler vardı, şimdi pek gündemde değiller nedense.
Dediğin gibi, sanırım TİTO Yugoslavyalıların mal varlıklarına el koyarak memleketlerinde yaşamaz hale getirmiş atalarımızı. Arada savaşlar olmuş, dedem galiba 4 sene askerlik yapmış. Bu anıları derleyip toplayıp yazsak hiç fena olmaz aslında. :1rolleyes:

Yeni kızanlar hoş gelmiş :dance:

Beatrice
1-10-06, 10:10
Yaa çok güzeeel şeyler yaşamışsın gerçektenn...

Benden büyük olduğun kesin, benim çocukluğuma kalmadı böyle şeyler.

O zamanlar, insanlar bitkiyle, doğayla, çevreyle daha iç içeymişler. Bakın ne güzel şeyler öğretmişler çocuklara.

İşte asıl çocukluğu sizler yaşadınız. Şimdiki ve birkaç önceki nesil arabalarla, asfaltlı yollarla, anaokullarıyla, bilgisayarla büyüdüler.

Çok şanslı olduğunuzu bilin...

Mantufar da ilginçmiş gerçekten.
Doğayla barışık bir gelenek.
Bilgi için teşekkürler Lente.

Lereenim
1-10-06, 12:10
Lenteciğim bende beatrise katılıyorum yaşadığın şeyler çok güzel ,bende sizleri tanıdığıma çok sevindim,yalnız olmamak çok güzel bir duygu ,hepinizi öpüyorum.

Beatrice
1-10-06, 15:10
Ankara, Amsterdam, HAtay
Buluşmak aslında ne kadar kolay! :1hug:

Lereenim
1-10-06, 19:10
Neden olmasın Beatrisciğim, olmayacak bir şey değil.Türkiye'ye geldiğinde görüşebiliriz istersen.

sani
3-10-06, 13:10
Merhaba bende Şumenliyim Dobriç geliniyim İzmirde yaşıyorum 89 göçmeniyi
bende .....
bulgar göçmeni denilmesine kıl oluyorum

izida
4-10-06, 22:10
Sevgili BEATRİCE,KAÇAMAK..MISIR UNUNDAN yapılıyor canım..MAMALİGA diye duyduğun varmı?O da ROMANYA yemegi aslında..Kaçamak,su ve mısır unundan yapılan bir karışım,sonra üzerine yagda kırmızı biber dökülüp yenen bir karışım..Belki tam anlatamamış olabilirm..Ama en azından neden yapıldıgını bileni istedim canım..Sani sen ŞUMNUNUN neresindesin..Ben içindenin..yani ŞUMNU doğumlu:yes:

Beatrice
9-10-06, 09:10
izida
Sevgili BEATRİCE,KAÇAMAK..MISIR UNUNDAN yapılıyor canım..MAMALİGA diye duyduğun varmı?O da ROMANYA yemegi aslında..Kaçamak,su ve mısır unundan yapılan bir karışım,sonra üzerine yagda kırmızı biber dökülüp yenen bir karışım..Belki tam anlatamamış olabilirm..Ama en azından neden yapıldıgını bileni istedim canım..Sani sen ŞUMNUNUN neresindesin..Ben içindenin..yani ŞUMNU doğumlu:yes:
Sağol İzidacım, mısır unu deyince hatırladım tadını az çok :)
AMa üstüne şeker serpilir diye hatırlıyorum... Belki de yanlış hatırlıyorumdur.

Lereenim
9-10-06, 10:10
Beatrice
Sağol İzidacım, mısır unu deyince hatırladım tadını az çok :)
AMa üstüne şeker serpilir diye hatırlıyorum... Belki de yanlış hatırlıyorumdur.
Şeker değil de pekmez konulur,pekmeze batırılarak yenir.

Lereenim
9-10-06, 10:10
Beatrice,yukardaki mesajım da yanlış ifade etmişim ,senin amsterdam da olduğunu sanıyordum.Özür.:smile:

beal
9-10-06, 21:10
young
Aa Bende Göcmenim Ama Bulgar Deil Sunu Düzeltelim Bulgaristan şuna Bulgar Göçmeni Filan Demeyin Sinir Oluyorum Bulgarlik Filan Yok Elhamdülillah Müslümanim Türküm Atatürkçüyüm
evet bende Bulgaristan göçmeniyim 75 de gelenlerden kafa kagıdımda dogum yerı Burgas yazıyor.

anestezist55
16-10-06, 23:10
evet bende göçmenim aslında türkiyede doğan ikinci kuşak ama geleneklerimize hala sımsıkı bağılıyız
dedemler selanikte doğmuş selanik kavala ailenin bir kısmı samsuna bir kısmı izmir konaka bir kısmıda kocaeline gitmiş biz samsun tekkeköye yerleşmişiz
mübadil yani takasla gelmişler samsundan yer verilmiş beğenmemişler tekköye yerleşmişler şimdi istabulda oturuyoruz annem hal kaçamak ve papara yapar
ben bilmiyorum ama çok seviyorum buradan bütün göçmen kardeşlerime selamlar
aslında göçmen felan değil bizler MACIRIZ böyle demeliyiz en azından ben öyle düşünüyorum geleneklerimize sahip çıkalım

inşirah
17-10-06, 00:10
ya benim babamın bir iş arkadaşı vardı bulgar göçmeni o kadar tatlı,o kadar iyi bir adamdı ki anlatamam.
iyi ki varsınız :)

canavar
17-10-06, 08:10
dugme
burdaki gçömen arkadaşlar nerede oturuyorsunuz istanbul, izmir, bursa...
gebze/ kocaelide oturanınız var mı :))
ben daha önce oturmuştum 3 yaşımdan 17 yaşıma kadar delikafadulden şimdi 28 yaşındayım ve liseden sonra izmire taşındım ama oraları çok özlüyorum. yeni çarşıda babamın dükkanı vardı. bizde filamingo caddesinin yakınında oturuyorduk. (sokağın ismini unuttumda ondan böyle yazdım) sonra eşrefbey ilköğretime ve sarkuysan lisesine gittim. Ordaki arkadaşlar ile hala görüşüyorum. Sen nerdensin?

canavar
17-10-06, 08:10
sinemm
Önce benim atalarimin nerden geldigini yazayim,Annem Yunanistan-Gümülcine göcmeni,Babamin soyu Kafkasya`dan yani ben dogu-bati karisimiyim:laugh:

Lente`cigim, su Sekerli kara kabak Böregi tarifini verir misin?Bir ara paylasimdada öyle bir konu olmustu ama karambola geldi,kaynadi senin Sekerli kara kabak Böregi(kara kabak ,hangi kabak su bildigimiz dolma,mücver yaptigimiz kabak mi:uhm: )

Kacamak ile bir anim var benim durun bir anlatayim:
Ben kacamagi Kayinvalidem ögrendim.
Birgün kayinvalidem bana geldi ve dedi ki "gelinim canim kacamak istedi,gel kacamak yapalim"tabi ben aynen :bigeek: böyle ne kacamagi anne dedim,
sen kacamak bilmiyor musun? dedi bende:1no2: bilmiyorum o ne dedim:laugh:

Gel o zaman mutfaga dedi ben hala :uhm: su konumda mutfaga yöneldim:laugh: kayinvalidem yaninda getirdigi poseti mutfaga getirdi icindekileri bosaltti,misir unu-pekmez simdi kacamak yapacagiz dedi ben ama icimden gülüyorum ,artik hem kacamak isminin yemege takilmasina,hemde kendi halime:laugh:

Sonra aksam esim eve geldiginde dedim ki esime,annen geldi bugün ....annenle kacamak yaptik dedim,
Benim esim(sanirim esim annesinin yaptigi o yemegi unutmus ki)dedi ki,neeeeeeeeee kacamagi yaw!
:Roflol: aynen bende sekil A daki güldüm,yemek canim, annenden ögrendim bende dedim ...
sonra esim hatirladi ya tabi ,biz kücükken annem yapardi dedi.

Yani kizlar bir yemek ismi bilinmeyince o isimden dolayi komik düsünceler olusabiliyor:laugh:

Iste Böyle!

Ha pirasa böreginide bilirim ve kendim de yaparim,tavsiye ederim,leziz oluyor.
bende baba tarafından kafkas ( avar türklerinden ) anne tarafından çerkesim. Eşimde yunan göçmeni

aylacım
19-10-06, 07:10
yunanistan iskeçe göçmeniyiz...

etkin
19-10-06, 10:10
benim dedemlerde yunanistan selanikten göç edip çeşmeye yerleşmişler.

aylacım
19-10-06, 11:10
etkin
benim dedemlerde yunanistan selanikten göç edip çeşmeye yerleşmişler.
aynen bizimkilerde beşiktaşa yerleşmiş...

anestezist55
20-10-06, 19:10
ceylan21
aynen bizimkilerde beşiktaşa yerleşmiş...
aslında buraya dedemin resmini falan versem izmirde akrabalar varmış tanımıyoruz hiç belki oradakiler tanırlar

DeFnEE
20-10-06, 20:10
benim anneanemde cok kucukken bulgaristandan goc etmis izmire

ANGLE67
22-10-06, 09:10
arkadaşlar bende göçmenim bulgaristan kırcaali.1989 göçmeniyim.bakıyorum baya göçmen var.buna sevindim:öperim:

young
22-10-06, 18:10
kaç yaşındasın angle ? tr de nerde oturuyorsun hemserim