K in Deepfreezde,Derin Dondurucuda Saklanan Gdalar,K'a Hazrlk

UzmaN
6-08-07, 19:08
yeşilim
Ağabeyiniz, deepfreezde saklanan hiç bir şeyi sevmiyor,yemiyor da
Ben az,bir iki şey koyuyorum.. Haşlanmış nohut,(çorbalar için elimin altında bulunsun diye)...Milföy hamuru gibi çok beklemeyecek malzemeler..
Gerçekten mi ablacım..Sen kendine koy o zaman..Ben yufkadan sardığım böreklerden tutunda,kızarmış ama şerbetlenmemiş baklavaya kadar herşeyi koyuyorum..
Bezelye,barbunya,közlenmiş kırmızı biber(en severek yediğim şey),süzme yoğurtlu kızarmış biberler,yeşil fasülye,erik,haşlanmış mısır..Ooooooo valla çok şey var ya.....:dance:

yesilim
6-08-07, 20:08
Arada bende kendime birşeyler koyuyorum,buradan takip ederim sizi ..Sağolun

Barcman
bol limonun suyunu sıkıp içine birazda kabuğundan rendeleyip buz kalıbında dondurun bardağa bir adet donmuş limon toz şeker ve soğuk su ekleyip kolay limonata yapabilirsiniz sevgiler

Barcman
ben en çok barbunya bezelye enginar koyuyorum birde hazır yemekler aniden misafir gelince yada yemek için vaktim darsa çok rahat oluyor sevgiler

UzmaN
Bi yöntem daha sizlere..

Pazardan üzüm yaprağını aldım..Kaynayan suda rengi değişene kadar beklettim..Ama çok bekletirseniz,daha sonra saramazsınız,çünkü yaprak dağılıyor.
Daha sonra bunları süzdüm ve soğuttum..Diyelim ki,dört parmak kalınlığında olacak şekilde üst üste alıp,buzdolabı poşetlerine indirdim..

Kışın,dondurucudan alıp,dolap içerisinde(dışarda değil,kesinlikle dolap içerisinde) çözülmesini bekleyiniz ve sonra sarınız..Tıpkı salamura şeklinde ki gibi hatta ondan daha iyi oluyor..Sarması daha kolay ve yırtılma,sararken elde dağılma olmuyor..

bera-berrak
benim anlamadığım bir şey var;meyvelere neden şeker serpip donduruyorsunuz:uhm:şeftali yapmadım ama vişneyi sade donduruyorum ben..

UzmaN
barçman
bol limonun suyunu sıkıp içine birazda kabuğundan rendeleyip buz kalıbında dondurun bardağa bir adet donmuş limon toz şeker ve soğuk su ekleyip kolay limonata yapabilirsiniz sevgiler
Bunu bilmiyordum işte!!Ben de bunu deneyim bakalım..Teşekkürler coşkulu arkadaşım!!yerimseniben

UzmaN
bera-berrak
benim anlamadığım bir şey var;meyvelere neden şeker serpip donduruyorsunuz:uhm:şeftali yapmadım ama vişneyi sade donduruyorum ben..
berrak ben de sordum kayınvalideme..O da donuncaya kadar,meyve şekeri içine iyi çekiyor,tadlandırıyor dedi..Denedim valla hiç fena olmadı..Eskiler çok iyi biliyor kardeşim..

bera-berrak
BerŞule
Bi yöntem daha sizlere..

Pazardan üzüm yaprağını aldım..Kaynayan suda rengi değişene kadar beklettim..Ama çok bekletirseniz,daha sonra saramazsınız,çünkü yaprak dağılıyor.
Daha sonra bunları süzdüm ve soğuttum..Diyelim ki,dört parmak kalınlığında olacak şekilde üst üste alıp,buzdolabı poşetlerine indirdim..

Kışın,dondurucudan alıp,dolap içerisinde(dışarda değil,kesinlikle dolap içerisinde) çözülmesini bekleyiniz ve sonra sarınız..Tıpkı salamura şeklinde ki gibi hatta ondan daha iyi oluyor..Sarması daha kolay ve yırtılma,sararken elde dağılma olmuyor..
alternatif bir yöntem de ben denedim;asma yapraklarını çiğ olarak demetleyip poşetledima.sa.sama biraz kaynar suda bekletmek daha mantıklı çünkü çiğ konan bazı sebzelerde -mesela fasulye ve mısırda-tuhaf bir koku oluyor pişince:1closedeyes:

şunu da ekleyeyim,dondurulan sebzeler çözdürülmeden pişirilmeye başlanmalı deniyor,bu yüzden yapraklar direkt sıcak suya ayılıp yumuşatılmalıa.s

UzmaN
Hepsini bu akşam yazarsam yarına ne kalacak peki??Yok valla bu günlük benden bu kadar..Bi yapmayında görüyüm sizi,tek tek soracam..Hadi kolay gelsin hepinize..Pazarları boşa geçirmeyin,bitmek üzere olan gıdalardan alın,dondurucuya atın..
Sonra yok ben görmedim,ben duymadım diyen olursa,yaptıklarımı pc den camı açar,gözünün içine baka baka yerim,inanın yaparım..
Hepinizden önerilerinizi bekliyorum..
Sevgiler...

EU2
Bende hic birsey koyamiyorum buzluga..Burda buzluga koyacak kadar ucuzlamiyor cünkü...Türkiyeden getirdigim kurularimi,yapragimi koyuyorum..
Ama bilgiler cok güzel..Dikkatle sizi takip ediyorum..
Ayrica Sulenin buzluguna bir gece ansizin girebilirim...

UzmaN
hira_nur
Baklavayı ilk kez duydum Berşulecim kesin deneyeceğim annem süper yapar artık bayram olsunda baklava yiyelim diye beklemeye son yaşasıııınnn :dance::dance:
Gülüm şu gittiğimde iki tepsi yaptırdım görümcelerime..Hani bülbül yuvası falan deniyor ya ondan işte..Yağlandı,kızardı ve soğudu..Aldım,beşerli,onlu poşetledim,dondurucuya attım..

Köşemde de dedim ya,pc nin başına oturmadan,bir poşet çıkardım,şerbetini yaptım..İki kişiyiz ve sadece 8 adet çıkardım..Şerbeti soğutup,üzerine döktüm..Şu saatlerde şerbetini çekmiştir bile..
Eşim dayanamadı baktı tadına..''Hımmmmmmm hatun ellerine sağlık''dedi..Ahh cancazım,ablalarıyın ellerine sağlık,onlar yaptı ben yiyorum..Akıllı gelinim vesselam..

Barcman
BerŞule
berrak ben de sordum kayınvalideme..O da donuncaya kadar,meyve şekeri içine iyi çekiyor,tadlandırıyor dedi..Denedim valla hiç fena olmadı..Eskiler çok iyi biliyor kardeşim..
koyu şerbet meyvaların havayla temasını kesiyor böylece renginde bozulma olmuyor bende vişne ve kızılcığı öylece koyuyorum hiçbirşey olmuyor

UzmaN
bera-berrak
alternatif bir yöntem de ben denedim;asma yapraklarını çiğ olarak demetleyip poşetledima.sa.sama biraz kaynar suda bekletmek daha mantıklı çünkü çiğ konan bazı sebzelerde -mesela fasulye ve mısırda-tuhaf bir koku oluyor pişince:1closedeyes:

şunu da ekleyeyim,dondurulan sebzeler çözdürülmeden pişirilmeye başlanmalı deniyor,bu yüzden yapraklar direkt sıcak suya ayılıp yumuşatılmalıa.s
Mısır ve fasülyeyi sakın çiğden koymayın dondurucuya..Hem dediğin gibi kokuyor hemde düdüklüde bile olsa iki saate zor pişiyor..Onun için de kolay bir yol var arkadaşım..yerimseniben

Eski_dünya
6-08-07, 21:08
şulem nasıl görmemişim burasını ben yaaaa:)

illaki derin dondurucu olacak diye bir kaide yoksa, vişneleri kışa saklamanın başka bir yöntemini sizlerle paylaşmak istedim, bizzat tarafımdan denenmiştir,

vişneleri saplarından ayırıp, 1 veya 2 litrelik kola şişelerine doldurun,üzerine üç yemek kaşığı şeker atın ve kapağı sıkıca kapatın. kaç ay sonra açarsanız açın vişneler taptaze çıkıyor şişeden.. ben komposto ve pasta süslemelerinde çok kullanıyorum vişneyi ve şuan evimde 8 şişe vişne var.bana güvenebilirsiniz.

Alsebe
Dokturmussunuz hanimlar marifetlerinizi..Benim buzluk kulturum yoktur hiç yapmadim bu seneye kadar...Bu yil artik basladim...Ama buralarda oyle cok ucuz olmuyor hiçbirsey,yinede ogrenmek amaciylada olsa az az birseyler koymaya karar verdim bende...Bu sayfadanda yararlanicam emin olun...Misir falan nasil koyuluyorsa kolayini yaz Bersule'cim..Bu arada bende borek yapip yaglayip pisirmeden donduruyorum...Istedigimde cikartip biraz cozuldukten sonra firinda pisiriyorum..

Yaptiklarinizi,onerilerinizi merakla bekliyorum... :KK66:

Eski_dünya
taze bamyayı limonlu suda 2 dakika haşlayıp, haşlanan bamyaları kaynayan sudan çıkarıp soğuk suya atın ki şoklansın,( bu bütün sebzeleri dondurucuya koyarken besin değerlerini yitirmemesi açısından çok önemli) ve delikli bir kevgire aldığınız bamyaları soğuduktan sonra buzdolabı poşetine koyun veee durunn daha bitmedi, poşetin havasını almak için ben poşetin ağız kısmını balon şişirir gibi ağzıma alıp, nefesimi içime çekerek alıyorum(hijyene dikkat etmek sureti ile tabii) tamamen vakumlanıyor bu işlemle... ewt şimdi dondurucuya atabilirsiniz arkadaşlar... :)

UzmaN
6-08-07, 22:08
nephente
şulem nasıl görmemişim burasını ben yaaaa:)

illaki derin dondurucu olacak diye bir kaide yoksa, vişneleri kışa saklamanın başka bir yöntemini sizlerle paylaşmak istedim, bizzat tarafımdan denenmiştir,

vişneleri saplarından ayırıp, 1 veya 2 litrelik kola şişelerine doldurun,üzerine üç yemek kaşığı şeker atın ve kapağı sıkıca kapatın. kaç ay sonra açarsanız açın vişneler taptaze çıkıyor şişeden.. ben komposto ve pasta süslemelerinde çok kullanıyorum vişneyi ve şuan evimde 8 şişe vişne var.bana güvenebilirsiniz.

Tatlım bu başlık yoktu zaten..Akşam üstü dondurucudan baklava çıkardım yapmak için..Aklıma geldi acaba başlığı varmıdır diye..Baktım yok,kıslara sordum,iyi fikir dediler..
Anlayacağın akşam üstü açıldı bu başlık..
Verdiğin bilgileri değerlendireceğim bilesin..

kar tanesi
7-08-07, 01:08
barçman
burası güzel bir köşe olmuş ben deepfrezede hem bazı sebze ve meyvaları saklıyorum hemde bazı yiyecekleri ilk olarak şeftali için bir önerim var çok sert şeftalileri soyun ortadan ikiye bölüp çekirdeğini çıkarın yarım bardak suyla yarım bardak şekerden bir iki damla limon sıkıp koyu bir şerbet hazırlayın şerbet soğuyunca şeftalileri şerbete batırıp göbek bölümleri üste gelicek şekilde dizin tolbalayıp dondurun
NOT şeftalilerin her yerine şerbet gelmesine dikkat edin sevgiler
Benimde seftalilerim vardi, kompostosunu cok seviyorum. Kisin komposto yapmak icin buzluga nasil atabilirim diye dusunuyordum deneyecegim Barcman tesekkurler..

Bersule paylasimlar cok guzel, vesile oldugun icin sana da tesekkurler..a.s.

EU2
7-08-07, 07:08
oooo
Arkadaşlar çoğumuz yazlık ürünleri bir kaç işlemden geçirip kışa hazırlık olsun deepfreze atıyor.
Ben bamya, taze fasülye, patlıcan, mantar, bezelye atıldığını biliyorum. Ama bunları ne şekilde yapıyorsunuz?
Bide başka şeylerde konuyor mu?

Beşinci ayda konuyu vermiştim diyosun yani :Roflol:

Kızlardan öğrendiğime göre canım, canlı insan ve hayvan dışındaki herşeyi deepfreze atmak mümkün:))

Ben rondoda çektiğim soğanları ve minik doğranmış domatesleri 1 er pişirimlik olarak poşetlere bölüp dondurucuya atıyorum. Malum çalışan kadınız, yemeği akşamdan yapmamışsam işten gelirgelmez yapıyorum. Malzemler hazır olduğu için işim kolaylaşıyor.

Bunun dışında közlenmiş patlıcan-biber, şoklanmış sebzeler, haşlanmış et-tavuk, aklıma ne gelirse atıyorum deepfreze :1rolleyes:

mesure
7-08-07, 08:08
Annem domatesleri salça haline getirip buzdolabı poşetlerinde atar dondurucuya birde bezelyeleri ayıklayıp çiğden atar çıkardığında hiçbir şey olmaz.

Evin Kedisi
9-08-07, 11:08
bende patlıcanları kaynıyarık için kızartıp içini doldurup atıyorum dondurucuya

yüreğim rehin
putzie
kızlar bezelye ve barbunya fasulyesini iç ettikten sonra hiç haşlamanıza gerek yok çiğ olarak atın çıkardığınızda hiçbişey olmuyo.enginarıda limonlu suda hafif haşlayıp buzluğa atın ama kırmızı biberi buzluğa atmayın başka bir yöntemi var biberleri fırında közleyin kabuklarını soyun bir kavanoza koyun arasına bol bol soyulmuş sarımsak koyun miktarına göre limon ve sirkede koyun birazda sıvıyağ ekleyin aynı turşu gibi biraz bekletin sonra deneyin nefis oluyo inanın tazesini yapsanız bu lezzeti vermiyo.
bende yapıyom kızlar bunu çok güzel oluyo tavsiye ederim.Ama fasulyeyi nedense pek beğenmiyorum sanki kokuyo yoksa benmi yanlış yapıyorum.

AYN
kuru kafaa ben neler atmıyorum ki,
fasulyeyi,bir taşım kaynatıyorum sonra hemen soğuk suya alıp,şoklama yapıyorum,soğuyunca poşetleyip atıyorum,hiç kokmuyor ve hemen pişiyor,
taze barbunya atıyorum,en vazgeçilmezim bu benim

ayrıca fasulye çorbası için,fasulyeleri minik minik doğrayıp atıyorum,
mantar atım bir kere tadını beğenmedim bir daha atmadım
brokoli ve bürüksel lahanası nı hiç bir uygulamadan geçirmeden atıyorum,
pırasayı,doğrayıp hafif ateşte karıştırıp,soğutuyorum sonra atıyorum
çalıştığım içinde eve gidince pişirmesi kolay olsun die de,önceden kuru fasulye ve nohutu haşlayıp atıyorum,ayrıca nohut çorbalarda da süper oluyo
çorbalar için de,havuç,soğan rendeliyorum,eve gelince uğraşmiyim die,
efenim kıymayıd a hep köfte haline getirip atıyorum,davetsiz misafirler için birebir

Ben neymişim bee,kendimi çok hamarat gördüm ayol

SEN_KOLIK
ben her seyi atarim ekmek fazlaysa atarim cikarinca hic bayatlamaz poacalarimi atarim zebze atarim dolmanin artan icini atarim yani fazla gelen herseyi atarim cikarinca ayni tazeligini koruyor