K in Deepfreezde,Derin Dondurucuda Saklanan Gdalar,K'a Hazrlk

UzmaN
2-09-07, 15:09
Kabağı iki türlü deefreezde saklıyorum..
İlki kızartarak..Bildiğimiz şekilde kabakları kızartıyorum,soğuduktan sonra buzdolabı poşetine bırakıp,ağzını kapatıyorum..Kışın çıkarıp,üzerine sarımsaklı yoğurt yada domates sosu yapıp yiyoruz..Akşam yada sabah kahvaltısında süper oluyor..

İkincisi,kabağı yemeklik doğrayıp,yıkıyorum..Süzdükten sonra tencereye alıp,sadece kabuğu soyulmuş domatesle şöyle bir çevirip alıyorum ocaktan..Soğutup poşetliyorum..Kışın aynı şekilde çıkarıp,yemeğini yapıyorum..
Ben yaptım,deneyebilirsiniz..Tadında hiç bir değişme olmuyor..Tavsiyemdir..

UzmaN
Ben şeftalileri dilim dilim yapıp,üzerine biraz toz şeker serpip buzdolabı poşetinde saklıyorum..Yemek istediğimizde çıkarıp,suyla şekerle güzel bir komposto yapıyorum..Özellikle Ramazan ayında güzel oluyor..

UzmaN
Aldım vişneleri bi güzel yıkadım..Çöplerini alıyorum tabiki,ama çekirdekleri kalsın..Sonra bunları saklama kaplarına koydum..Poşette olabilir ama poşetten vişne suyu sızma yapıyor ve dondurucu kirleniyor..Üstelik yapacağımızda olaki az yapmak istedik,poşetin tamamını çözdürmek gerekiyor..

Vişnelerin üzerine yine toz şeker serpip,dondurucuya bıraktım..Dün yapıyım bakalım dedim..Vişneden kaşıkla üstten ne kadar istiyorsam tencereye aldım,üzerine soğuk su ekledim.Ama soğuk su olacak arkadaşlar..Şekerini ilave edip,kaynattım..Vişneler yumşayıncaya ve suyu kan kırmızı olana kadar kaynattım..Ocaktan aldım ve soğumaya bıraktım..Rengi çok güzel oluyor gerçektende.Tadı size kalmış,ister çok şekerli,ister az..Bunu vişne bitmeden alın ve dondurucunuza atın derim...Pişman olamaycaksınız..

figenn
2-09-07, 20:09
arkadaslar ben haftaya yolcuyum esime hazir yemekler yapiyorum.börek manti vs.bunlarini yanina köfte de yapmak istiyorum köfteyi yapip pisirip dolaba atsam olurmu.ve baska hazir ne yemekler yapabiliirm bilgi verirseniz cokk sevinirim az bir zamanim kaldi cunku

Şila
3-09-07, 08:09
ben soganı kavuruyorum ,sonra ayıklanmış fasulyeleride ekliyorum 1,2kez çevirip sogutup poşetlere koyuyorum,istenirse domatesleride bu aşamada ekleyebilirsiniz.çok güzel oluyor,tadıda bozulmuyor,

kanaviçe
3-09-07, 11:09
kızlar size cips tarifi veriyimmi

patatesleri kabak sayacağı varya onunla doğrayın sonra yarım saat buzlukta bekletin hemen çıkarıp kızgın yağda kızartın sonra tuzlayın alın size mis gibi ev yapımı cips baharatlı isterseniz buzluktan çıkarınca kör falan artık ne seviyosanız serpin kızartın yada yağa atın baharatları

UzmaN
3-09-07, 12:09
Ben bulamıyorum ama siz büyük şehirlerde bulabilirsiniz..Süzme yoğurdu alın ve biraz su ekleyip büyük kapta karıştırın..
Daha sonra tüm tüm kızarttığınız yeşil biberleri süzme yoğurt ile harmanlayın..Biraz da tuz eklediniz mi tamam..
Bunları bir seferlik yeme olacak şekilde poşetleyin ve dondurıcuya atın..Kışın çıkarıp(dışarda değil,dolap içinde çözülmesini bekleyin) kahvaltılarda hazır yoğutlu kızarmış biberiniz oluyor..Dilerseniz sonradan sarmısak da ekleyebilirsiniz..Afiyet olsun..

Bu arada közleme yaptığımız kırmızı salçalık biberlerden çiğ olarak dondurucuya 3 5 tane atınız..(yıkanmış ve çekirdekleri çıkmış olarak)
Kışın lahana ve biber dolmasının yanına çok yakışıyor..Tıpkı normal dolmalık biber gibi atın dondurucuya,pişirmeden önce,çözülmeden iç malzemesini koyun öyle pişirin,daha pratik oluyor..
Kolay gelsin yaptıklarımdan aktarmaya devam edecem yine..

Ms.Eda
3-09-07, 12:09
Yazını şimdi gördüğüm için geç cevaplıyorum kusura bakma. Biz evde iki kişiyiz ve bütün kış tarhana eksik olmaz fakat tarifim 2-3 katta 4 kişilik bir aile için yeterlidir. İsterseniz bu listenin yarısı kadar yapıp deneyebilirsiniz. Uzun uzun yazdığıma bakma yapılışı kolay, ben detaylı anlattığım için uzun oldu, yapanlara afiyet olsun.a.s.

Malzemeler:
1 kg yoğurt (lezzetli iyi bir yoğurt olsun ama)
2 kg. domates
1 kg. kırmızı biber
2 demet dereotu
2 tane soğan
Yarım pkt. tuz
Biraz acı seviyorsanız 3-5 tane acı biber
1/2 taze nane
3-4 kaşık kuru nane
yarım paket yaş maya

Yapılışı
Yoğurdu büyük bir tencereye alıp içine iyice yıkadığınız 2 demet dereotunu, 2 tane elma gibi gelişi güzel doğranmış soğanı, 2 tane iri domates, 2 yemek kaşığı tuz, acı istiyorsanız acı biberleride yine gelişi güzel kesip yoğurdun içinde bunları bir güzelkarıştırın ve bu yoğurt aromalansın diye çok sıcak olmayan bir odada 2 gün bekletiyorum. Günde 3-4 kere karıştırıyorum ben ve o muhteşem kokusuna dayanamayıp arada kaşıklarımda :)

İki günün sonunda önce domateslerimizi soyup robota atıyoruz, taze naneyi, (yazmadım ama ben yarım demette maydanozda ilave ediyroum), ardından biberleri közleyip soyduktan sonra domateslere ilave ediyor ve robottan geçiriyorum. Mümkün olduğunca pürüzsüz olsun. Tencerede bekleyen yoğurdumuzuda makarna süzgeçinde süzüp, süzgeçin üstüne kalan malzemeyide elimizle iyice sıkarak alıyoruz. Büyüükçe bir kap (ki benim tarhana leğenim vardır, bulaşık leğenlerinin daha büyüğü bir leğen aldım) içine domatesli biberli püremizi, yoğurdumuzu, yarım paket tuzu, mayayı karıştırıp unla karmaya başlıyoruz. Bu karışık 3 kilo civarı un alır ama yoğrdunuzun, domatesinizin ne kadar sulu olduğuna bağlı. Bu işlemi yere bir sofra örtüsü serip yerde yaparsanız daha kolay olur. Kulak memesi denilen kıvamından daha kıvamlı makarna hamuru gibi sert bir hamur yapıp temiz bir masa örtüsü ile sarıp 3 gün kadar ara sıra karıştırarak mayalanması ve lezzetlenmesi için bekletip büyük kavanoz, borcam yada yoğurt kaplarına koyarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Buzlukta değil normal bölümünde bekliyor. Ama tuz çok önemli tarhanamızı küften koruyacak olan tuzdur, sakın çok diye korkmayın pişerken eklemeniz bile gerekecek. Dolaba koyduktan sonra 2 hafta kadar beklerseniz tarhana tadını anca alır.

Kısaca
1- yoğurdu dereotuyla bekletip lezzetlendiriyoruz
2- Kırmızı biber, domates, naneyi robottan geçiriyoruz
3- Yoğurdu güzelce süzüp içine roobottaki malzemeleri, tuz, maya ve aldığı kadar unu ilave edip katı bir hamur elde ediyoruz
4- Malzemeyi 2-3 gün mayalayıp dolabın alt tarafında muhafaza ediyoruz
5- Kış günlerinde afiyetle yapıp yiyoruz.

selena
3-09-07, 15:09
kızlar bende fasulye ve domatesi ocakta şöyle rengi dönene kadar pişirip sıcak sıcak kavonozlara doldurup sıkıca kapatıyorum .sonra ters çevirip üzerini bir battaniyeyle sarıyorum.çok pıratik ve sağlıklı .ben dondurucuya koyunca kokuyo sanki yiyemiyoruz ama böyle mis gibi oluyo.

vicdan
4-09-07, 16:09
BerŞule
Ben şeftalileri dilim dilim yapıp,üzerine biraz toz şeker serpip buzdolabı poşetinde saklıyorum..Yemek istediğimizde çıkarıp,suyla şekerle güzel bir komposto yapıyorum..Özellikle Ramazan ayında güzel oluyor..
Berşulem,hamaratım fazla oluyorum artık farkındayım ama yemek konusundaki cahilliğime ver lütfen.Sefkafalarımızı soyup,şekerleyip,poşetleyip attık dondurucumuza derken yeme vakti geldi;şekerli suya buzlu buzlu atıp,cekirdeksiz kuru üzüm ve elma ilave edip kaynatıyoruz degilmi şekerciğimfisfisfis

UzmaN
4-09-07, 17:09
vicdan
Berşulem,hamaratım fazla oluyorum artık farkındayım ama yemek konusundaki cahilliğime ver lütfen.Sefkafalarımızı soyup,şekerleyip,poşetleyip attık dondurucumuza derken yeme vakti geldi;şekerli suya buzlu buzlu atıp,cekirdeksiz kuru üzüm ve elma ilave edip kaynatıyoruz degilmi şekerciğimfisfisfis
Şeftalileri dilimledik,üstüne şeker serpip poşetledik,dondurucuya attık..Yiyeceğimizde bir tabağa al,kendi çözülsün..Karışık komposta yapacaksan üzümü,elmayı öncen pişir..Çünkü dondurucudan çıkan şeftaliler zaten yumşak oluyor..Beraber kaynatırsan karman çorman olur..Üzüm ve elma ona nazaran daha sert..Önce onları,sonra şeftalileri ekle..Bu ara bunlar erik için de geçerli..Erikleri aynı yöntemle at dondurucuya,sonra kompostosunu yap...
Afiyet olsun..

UzmaN
4-09-07, 17:09
Baklavayı görümceme yaptırdım memlekete gittiğimde..Çünkü elimden herşey geliyor,bir yufka açmak gelmiyor,beceremiyorum..
Neyse baklavayı yapın(bülbül yuvası falan diyorlar ya o daha iyi oluyor),üzerini tereyağlayın,fırında kızartın..
Soğuduktan sonra,diyelim ki,8'li 10'lu şekilde poşetleyin dondurucuya atın!Ben attım,geçenlerde merak ettim,8 adet çıkarıp şerbetledim..İnanın bana tarifi yok..Tazecik,kıtır kıtır..
Bu tavsiyeme kulak verin..Bide baklava yapacak kadar hamaratsanız valla durmayın..
Devamı var geliyor arkadaşlar,yazarım yine..

melisasen
12-09-07, 23:09
arkadaşlar bendende bir tarif hersene yaparım çok güzel valla patlıcanları kızarrttım kare kare dogradım biberleride kızarttım ayrı ayrı sonra domatesleri dogradım eşit miktarda hepsi malzemenin domatesi tencere koy ateşe koy kaynamaya başlayınca patlıcan biberi koy içine iyice kaynat sonra şişelere koy sıcak olarak kapat sonra kışın aç içine 2 diş sarmısak ez az ısıt kaynamaya başlayınsa 2 dak fazla pişirme eriyo süper oluyo acil biyerden gelince çayın yanına bayılıyo burda millet

yaren_76
18-01-08, 09:01
DONDURUCUDA SAKLANABİLİR GIDALAR

1- taze fasulyeye kabukları soyulmuş domates doğrayın kavurun ılıyınca poşetleyin ,her poşete suyunu bölüştürün

2-yazın karışık kızartma yapın üzerine sarımsaklı domates sos yapın,saklama kaplarına doldurun kışın çıkarıp hazır yiyin

(yazın dondurma kaselerini saklayın bu işlerde işe yarıyor)

3-közlenmiş biber poşetleyebilirsiniz
4-kompostoluk tüm meyveleri poşetleyip saklayabilirsiniz
5-mısırı ister haşlayın ister çiğden koyun
6-hazır yufkaları tek tek poşetleyip saklarsanız,dışarda beklettiğinizde istediğiniz böreği yapabilirsiniz,bunu yapılmış olarakta saklayabilirsiniz
7-ben pişirdiğim tüm hamur işi,tatlı kek börek poğaça,kurabiye kalanları yada çok yapıyorum dolaba atıyorum,misafir gelince çıkarıp buzu çözülünce servis yapıyorum,börek yada vs sıcak yenilicekleri fırına sokup çıkarıyorum
8-yapılmış baklavayı dolaba attım,çıkarıp şerbetledim hemde karton kutuda attım ,çok güzel oldu
9-asma yaprağı ister dolma yapıp atın,ister o şekilde
10-pişirdiğim yemek fazla geldiğinde saklar 2-3 gün sonra çıkarır aynı tazeliğinde yeriz
11-mayalı yada normal yoğurduğum tüm fazla gelen çiğ hamuru poşetleyip dondurucuya atarım,gerektiğinde çıkarır şekil verir pişiririm
12-patlıcanı karnıyarıklık kızartır poşetlerim
13-bezelyeyi poşetleyip direk koyarım
14-bamyayı ayıklayıp direk koyarım
15-kıymayı çok alır,çeşit çeşit köfte yapar,köpük tabaklara yerleştirip,poşetleyip atarım dondurucuya,
16-böreklik peynir ve tereyağınıda atın kullanıcak kadar çıkarın hem bozulmuyor hem kokusu deyişmiyor
17-domatesi kabuklarını soyar içine biber doğrar biraz pişirip poşetlerim,soslarda yemeklerde ve menemen olarak kullanırım,pişirilmesse buz kokuyor
aklıma geldikçe yazarım

yaren_76
23-01-08, 17:01
AYN arkadaşım yufkaları nasıl attığımı sormuş,

1- dia bim vs marketlerden alınan poşetteki yufkalar çok kuru olduğu için paket halinde atmayın birbirine yapışıyor açamassınız,ya tek tek ayırıp ayrı ayrı poşete atın,yada yufkayı gözlemelik hazırlayın içine peynir kıymalı harç vs koyun katlayın tekli poşetleyin

2- normal pazar yufkasını tek tek katlayıp 4-5 taneyi üst üste koyup tek poşette yapabilirsiniz ,ayrı ayrı poşetlede atabilirsiniz

3- sigara böreği yada istediğiniz şekildede atabilirsiniz

4-gözlemelik dediğim tarz:yufkayı açın ortasına harcını koyun,kare olucak şekilde yanlarını üstüne kapatın,tek olarak poşetleyin

5- pişmiş böreğinizi milföy hamuruda dahil,dağılmıycak şekilde poşetleyin,ister fırında ister tavada ısıtıp tazeleyin nefis oluyor

birde:köpük tabaklardan bulundurun yada hazır aldığınız köfte tavuk tabaklarını atmayın,dolapta saklanıcak yiyecekleri yerleştirip poşetleyin

suavea
23-01-08, 18:01
Ms.Eda
Yazını şimdi gördüğüm için geç cevaplıyorum kusura bakma. Biz evde iki kişiyiz ve bütün kış tarhana eksik olmaz fakat tarifim 2-3 katta 4 kişilik bir aile için yeterlidir. İsterseniz bu listenin yarısı kadar yapıp deneyebilirsiniz. Uzun uzun yazdığıma bakma yapılışı kolay, ben detaylı anlattığım için uzun oldu, yapanlara afiyet olsun.a.s.

Malzemeler:
1 kg yoğurt (lezzetli iyi bir yoğurt olsun ama)
2 kg. domates
1 kg. kırmızı biber
2 demet dereotu
2 tane soğan
Yarım pkt. tuz
Biraz acı seviyorsanız 3-5 tane acı biber
1/2 taze nane
3-4 kaşık kuru nane
yarım paket yaş maya

Yapılışı
Yoğurdu büyük bir tencereye alıp içine iyice yıkadığınız 2 demet dereotunu, 2 tane elma gibi gelişi güzel doğranmış soğanı, 2 tane iri domates, 2 yemek kaşığı tuz, acı istiyorsanız acı biberleride yine gelişi güzel kesip yoğurdun içinde bunları bir güzelkarıştırın ve bu yoğurt aromalansın diye çok sıcak olmayan bir odada 2 gün bekletiyorum. Günde 3-4 kere karıştırıyorum ben ve o muhteşem kokusuna dayanamayıp arada kaşıklarımda :)

İki günün sonunda önce domateslerimizi soyup robota atıyoruz, taze naneyi, (yazmadım ama ben yarım demette maydanozda ilave ediyroum), ardından biberleri közleyip soyduktan sonra domateslere ilave ediyor ve robottan geçiriyorum. Mümkün olduğunca pürüzsüz olsun. Tencerede bekleyen yoğurdumuzuda makarna süzgeçinde süzüp, süzgeçin üstüne kalan malzemeyide elimizle iyice sıkarak alıyoruz. Büyüükçe bir kap (ki benim tarhana leğenim vardır, bulaşık leğenlerinin daha büyüğü bir leğen aldım) içine domatesli biberli püremizi, yoğurdumuzu, yarım paket tuzu, mayayı karıştırıp unla karmaya başlıyoruz. Bu karışık 3 kilo civarı un alır ama yoğrdunuzun, domatesinizin ne kadar sulu olduğuna bağlı. Bu işlemi yere bir sofra örtüsü serip yerde yaparsanız daha kolay olur. Kulak memesi denilen kıvamından daha kıvamlı makarna hamuru gibi sert bir hamur yapıp temiz bir masa örtüsü ile sarıp 3 gün kadar ara sıra karıştırarak mayalanması ve lezzetlenmesi için bekletip büyük kavanoz, borcam yada yoğurt kaplarına koyarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Buzlukta değil normal bölümünde bekliyor. Ama tuz çok önemli tarhanamızı küften koruyacak olan tuzdur, sakın çok diye korkmayın pişerken eklemeniz bile gerekecek. Dolaba koyduktan sonra 2 hafta kadar beklerseniz tarhana tadını anca alır.

Kısaca
1- yoğurdu dereotuyla bekletip lezzetlendiriyoruz
2- Kırmızı biber, domates, naneyi robottan geçiriyoruz
3- Yoğurdu güzelce süzüp içine roobottaki malzemeleri, tuz, maya ve aldığı kadar unu ilave edip katı bir hamur elde ediyoruz
4- Malzemeyi 2-3 gün mayalayıp dolabın alt tarafında muhafaza ediyoruz
5- Kış günlerinde afiyetle yapıp yiyoruz.
Edacım ne kadar süreyle saklayabiliriz bildiğimiz tarhana gibi yayıp kurutmuyormusun?çok miktarda yaparsak ne kadar dayanır merak ettim biz çok seviyoruz tarhanayı ama kurutup ufalaması zor oluyor robotla çektiğim halde çok zaman alıyor

yaren_76
29-01-08, 07:01
Yaş Tarhanayi Kisa Zamanda Tüketicek Kadar Yapin,3 Kg Lik Bir Kavonoz 3- Ay Gider ,üstü Küf Tutuyor Bu Yüzden Her Kullanimdan Sonra Kavanozun üstüne Biraz Sivi Yağ Yada Su Ilave Edin

güneşimm
11-03-08, 16:03
bence kızartarak bısey koymayın deepfreeze tadları cok agır oluyor ben yapmıyorum saglıklıda degıl seyı merak ettım patlıcanları nasıl yapıyoruz onlarıda şokluyormuyuz

Diamond
29-04-08, 13:04
güneşimm
bence kızartarak bısey koymayın deepfreeze tadları cok agır oluyor ben yapmıyorum saglıklıda degıl seyı merak ettım patlıcanları nasıl yapıyoruz onlarıda şokluyormuyuz
Bence en güzel közlenerek saklanıyor patlıcan,diğerlerini hiç beğenmiyorum ben.

iipekk
7-06-08, 15:06
Baslıgı acan arkadasımdan ve katkıda bulunanlarda Allah razı olsun
Ben ılk bu sene koyacagım buz dolabına
Bastan sona kadar okudum sayfaları
arkadaslar patlıcanı nasıl kozluyorsunuz malum mangalda kozleyemıyoruz bız
fırında falan olurmu
ocagın uzerı cok fazla kırlenıyor hemde saglıklı degılmıs nasıl yapıyorsunuz

Kanarya
8-06-08, 04:06
ellerinize saglik arkadaslar...........................

Ayla54
8-06-08, 09:06
Benim ufak bir hobi bahcem var.Bahceden ne cikarsa yedigimizi yiyoruz yemedigimiz direk buzluga gidiyor.Fasulyeleri haslamadan canli olarak koyuyorom.Sevdigim icin torbanin icine bir miktar yaz domatesi ilave ediyorum,yemeklik olarak kiriyorum fasulyeyi dolaptan cikarincada hic donunu söktürmeden yemek icin kavurdugum soganla salcaya ilave edip üstüne kaynar su dökerek kisik ateste pisiriyorum lezzeti harika oluyor.Misir da koyuyorum.Misiri da canli olarak koyun cikarinca kaynar suyla pisirin sakin tuz atmayin tuz yerine bir iki tatli kasigi seker deneyin göreceksiniz tatlari yazdaki gibi oluyo.Yesil biberleri ince ince dogruyorum bu da bulgur pilavi veya kisir da harika oluyo.Malum kisin bunlarin yanina yanasilmiyo hemde sagliksiz.Patlicanlari karniyariklik gibi kizartarak koyuyorum.Kisin harika karniyarigi oluyo.Ben balkabaginida koyuyorum.Temizleyip normal tatlilik seklinde koyarsaniz ve fazla kaynatmazsaniz o da cok güzel oluyor.Ben bos günlerimde manti yapip donduruyorum.Acil yemek oluyor.Derin dondurucusuz hayat düsünemiyorum.Biraz uzun oldu ama mazur görün .Sorusu olan varsa yanitlayabilirim.

ikizler11
9-06-08, 18:06
Ayla54
Benim ufak bir hobi bahcem var.Bahceden ne cikarsa yedigimizi yiyoruz yemedigimiz direk buzluga gidiyor.Fasulyeleri haslamadan canli olarak koyuyorom.Sevdigim icin torbanin icine bir miktar yaz domatesi ilave ediyorum,yemeklik olarak kiriyorum fasulyeyi dolaptan cikarincada hic donunu söktürmeden yemek icin kavurdugum soganla salcaya ilave edip üstüne kaynar su dökerek kisik ateste pisiriyorum lezzeti harika oluyor.Misir da koyuyorum.Misiri da canli olarak koyun cikarinca kaynar suyla pisirin sakin tuz atmayin tuz yerine bir iki tatli kasigi seker deneyin göreceksiniz tatlari yazdaki gibi oluyo.Yesil biberleri ince ince dogruyorum bu da bulgur pilavi veya kisir da harika oluyo.Malum kisin bunlarin yanina yanasilmiyo hemde sagliksiz.Patlicanlari karniyariklik gibi kizartarak koyuyorum.Kisin harika karniyarigi oluyo.Ben balkabaginida koyuyorum.Temizleyip normal tatlilik seklinde koyarsaniz ve fazla kaynatmazsaniz o da cok güzel oluyor.Ben bos günlerimde manti yapip donduruyorum.Acil yemek oluyor.Derin dondurucusuz hayat düsünemiyorum.Biraz uzun oldu ama mazur görün .Sorusu olan varsa yanitlayabilirim.
canım bende senin gibi hemen hemen herşeyi(bezelye ,yeşil fasülye,dolma biberi,bamya,barbunya,doğranmış biber,menemene çok kolaylık,kabukları ayrılmış ve rendelenmiş domates,sarma bunuda deneyin çok süper oluyor,haşlanmış nohut v.s.) çiğden koyuyorum.kızartılarak koyulanların tadı gerçekten değişiyor.ben çok denedim.benim ikizlerim olduğu için kışın yaz sebzesi kesinlikle almam.hormonlular onlar.kayınvalidemler köyde oturuyorlar oradan geliyor bana yazın bende de hemen derin dondurucuya.
yanlız en dikkat edilecek nokta çözdürmeden kullanmak.bunu doktorlar söylüyor sürekli.

kedicik81
9-06-08, 21:06
arkadaslar cok guzel bılgıler vermıssınız hepsını okudum bende bunların cogunu denedım fakat domates olayına kafam takıldı bır cogunuz guzel oldu demıssınız bende denedım fakat benımkıler cok tatsız oldu sulandı sızler nasıl koyuyosunuz merak ettım dogrusu

AskKirintisi
10-06-08, 14:06
kedicik81
arkadaslar cok guzel bılgıler vermıssınız hepsını okudum bende bunların cogunu denedım fakat domates olayına kafam takıldı bır cogunuz guzel oldu demıssınız bende denedım fakat benımkıler cok tatsız oldu sulandı sızler nasıl koyuyosunuz merak ettım dogrusu
Çözdürmeden kullan arkadaşım, yoksa berbat oluyor.
Ben domatesi hiç sevmiyorum buzluktaki haline.
Buzluğa koyacağına yemeklik doğra yada rondadan geçir ateşte pişir ve pet şişlerine yada cam kavanoza koy ağzını kapat yaz kış ye...

Ayla54
kedicik81
Domates pek güzel olmuyo canim dedigin gibi sulaniyor.Ben domates koyuyorum ama sadece bulgur pilavinda kullanmak icin.Domatesi konserve olarak koyarsan daha basarili olursun.Domatesi kimseye tavsiye etmem.Cikaririm menemen yaparim diye düsünüyorsan o pek olmuyo sulaniyo.

Ayla54
ikizler11
canım bende senin gibi hemen hemen herşeyi(bezelye ,yeşil fasülye,dolma biberi,bamya,barbunya,doğranmış biber,menemene çok kolaylık,kabukları ayrılmış ve rendelenmiş domates,sarma bunuda deneyin çok süper oluyor,haşlanmış nohut v.s.) çiğden koyuyorum.kızartılarak koyulanların tadı gerçekten değişiyor.ben çok denedim.benim ikizlerim olduğu için kışın yaz sebzesi kesinlikle almam.hormonlular onlar.kayınvalidemler köyde oturuyorlar oradan geliyor bana yazın bende de hemen derin dondurucuya.
yanlız en dikkat edilecek nokta çözdürmeden kullanmak.bunu doktorlar söylüyor sürekli.
Evet hayatim bende senin gibi ne var ne yok dolaba atiyorum.Sarma hakikatten güzel oluyor,yazim biraz uzun oldugu icin yazamamistim.Ben maydanozda koyuyorum böreklerde kullanmak icin.Etimizide kendimiz kesiyoruz oda buzluga iniyor.Biliyorum ne yedigimi en azindan.Kasaplardan kokmus ,beklemis et almaktansa kendim temiz temiz koyuyorum dolaba.Asagi yukari yesil sebzelerin hepsi buzlukta iyi oluyor,dedigin gibi kesinlikle buzunu söktürmeyelim.

Dishe
10-06-08, 18:06
taze fasulye,bezelye,barbunya,dolmalık patlıcan,domates,seftalı,nohut,sarma,bıber ve yazkı varolan hemen hemen tum sebzelerı koyarım dondurucuma..
suan yasadıgımız yerde bulmanın pek ımkanı yok..
ve yaptıgım hamur ıslerını tuzlulardan felan fazla kaldıysa onları da atarım dondurucuya:kahve:
cok buyuk kolaylık

kedicik81
10-06-08, 19:06
Aşk Kırıntısı
Buzluğa koyacağına yemeklik doğra yada rondadan geçir ateşte pişir ve pet şişlerine yada cam kavanoza koy ağzını kapat yaz kış ye...
evt haklısınız galıba bazı arkadaslar guzel oluyo yazmıs bende oyuzden merak etmıstım acaba baska br yontemımı vardıye

monpetit
12-06-08, 17:06
arkadaşlar ben herşeyi tamamen pişirip atıyorum banada poşeti akşamdan çıkarmak kalıyor çalışan anne olunca
aklınıza ne gelirse misafirlerden artan kek,börek ekmek bile herşey tazeliğini koruyor
şeftaliyi denememiştim eşim komposto istiyordu burda verdiğiniz tarifi denicem bende
birde ben dereotunu temizleyip doğrayıp streçle küçücük paketler ypıyorum kabakta patates salatasında iyi oluyor her zaman elimin altında olmuş oluyor
pişmiş sarmalarıda koyuyorum misafir gelince ısıtıyorsun hemen

monpetit
12-06-08, 17:06
domatesi annem rondodan geçirip çiğ koyuyor çorbalar için hazır oluyor

keçi kız
13-06-08, 15:06
Kızlar domatesi çözdürmeden kullanınca sorun olmuyor. Beimkiler fasulyeyi patlıcanı ne şekilde koyarsam koyayım, dolap kokuyor diye yemiyorlar.

keçi kız
13-06-08, 15:06
Ama artan yemekleri ne olursa olsun koy çözdürmeden ısıt tazeliğinden hiç bir şey kaybetmiyor. Bu her yamek için geçerli. Yaprak sarması dolma bunları hazırlayıp çiğ koyarsan pirinçler kırılıyor ve tane tane olmuyor ama pişmiş şekilde koy taze gibi oluyor. Nacizane paylaşım istedim. Afiyet olsun.

yorgun savaşçı
13-06-08, 20:06
keçi kız
Ama artan yemekleri ne olursa olsun koy çözdürmeden ısıt tazeliğinden hiç bir şey kaybetmiyor. Bu her yamek için geçerli. Yaprak sarması dolma bunları hazırlayıp çiğ koyarsan pirinçler kırılıyor ve tane tane olmuyor ama pişmiş şekilde koy taze gibi oluyor. Nacizane paylaşım istedim. Afiyet olsun.
annem de yaprak sarması olur mu acaba dondurucuya diye düşünüyordua.s.

Bizim evde de hayatımızı en çok kolaylaştıran şey oldu dondurucu bölmemiz.

Annem en çok yazın bezelye, barbunya, dolmalık kırmızı biber(salatalara koymak için) yapıyordu.

Bunun dışında börek vb. şeyler az da olsa yarım-bir tepsi kadar kesilip poşetlenip duruyor, ansızın misafir gelirse diye.

Ayrıca mantı, ev yapımı ama dışarıdan alıyoruz, her zaman var dolabımızda, rahatlıkla arkadaşları yemeğe, mantı yemeye çağırabiliyoruz:icecream::icecream: ziyafet hazır oluyor.

bir de artan ekmeklerden, az kişiyiz ama yine de, ansızın ekmek bitmiş olsa çıkarıyoruz, teflonda iki çevirin mis gibiii:icecream:

Aksi
14-06-08, 02:06
kek,börek, pogaca, kuru pasta, hamur islerinin tamimi + ekmek hepsini saklarim.
öyle ikidebir zirt pirt hamur isi yapmiyorum, bi basladimmi 5-6 tepsi yapip atiyorum,
degisik degisik misafir geldiginde veya gerektiginde cikartip kullaniyorum.
cok rahat oluyo.

yorgun savaşçı
14-06-08, 09:06
arkadaşlar bir sorum olacak;

bizim ayrı bir dolap şeklinde değil de, buzdolabımızın üst bölümü dondurucu. Yani yerimiz kısıtlı oluyor. Annem de önceki senelerde bir sürü bezelye dondurduğu için yer kalmıyordu diğer şeylere.

Bu sene için şöyle düşündük; bezelyeyi konserve olarak da bulabiliyoruz kışın, ya da dondurulmuş olanları da çok pahalı olmuyor. Ama diğer şeyler daha önemli oluyor, yani hazırda yemek olması, hamur işi, balık, köfte vb. ve mesela kırmızı dolmalık biber salatalarda çok faydalı oluyormuş çiğ şekilde yenince. Sizlere de tavsiye ederim, annem tohumlarını çıkarıp ortadan boyuna ikiye kesiyor ve öyle poşetliyor, birer tane, salata yaparken çıkarıyor doğruyor. Hem lezzetli hem sağlık açısından faydalı.

yorgun savaşçı
14-06-08, 09:06
Geçen seneden tecrübeleriniz nedir? Mesela kışın keşke geçen yaz şundan da atsaydım dondurucuya dediğiniz oldu mu?

Ben mesela meyvelerden istiyorum, ama hangisi daha lezzetli olur bilmiyorum:uhm:

keçi kız
14-06-08, 13:06
Kızlar domatesi rendeledim şimdi kaynatıyorum içinede tuz attım. Kaynatıp kavonoza koymak istiyorum ama nasıl bilmiyorum. Hemen acil yardım istiyoırum bilen varsa bana tiyo versin.

yorgun savaşçı
14-06-08, 15:06
keçi kız
Kızlar domatesi rendeledim şimdi kaynatıyorum içinede tuz attım. Kaynatıp kavonoza koymak istiyorum ama nasıl bilmiyorum. Hemen acil yardım istiyoırum bilen varsa bana tiyo versin.

annem de bu soruyu sormamı istemişti. Arkadaşlar bilenler nasıl yaptığını yazarsa sevinirim.a.s.

keçi kız
14-06-08, 22:06
Amanın soruma kimse cevap vermemiş ya domateslerim kaynamış tepsilerde duruyor ve ben ne yapacağımı bilmiyorum. Bari güneşe çıkarıp salça yapayım.

keçi kız
yorgun savaşçı
arkadaşlar bir sorum olacak;

bizim ayrı bir dolap şeklinde değil de, buzdolabımızın üst bölümü dondurucu. Yani yerimiz kısıtlı oluyor. Annem de önceki senelerde bir sürü bezelye dondurduğu için yer kalmıyordu diğer şeylere.

Bu sene için şöyle düşündük; bezelyeyi konserve olarak da bulabiliyoruz kışın, ya da dondurulmuş olanları da çok pahalı olmuyor. Ama diğer şeyler daha önemli oluyor, yani hazırda yemek olması, hamur işi, balık, köfte vb. ve mesela kırmızı dolmalık biber salatalarda çok faydalı oluyormuş çiğ şekilde yenince. Sizlere de tavsiye ederim, annem tohumlarını çıkarıp ortadan boyuna ikiye kesiyor ve öyle poşetliyor, birer tane, salata yaparken çıkarıyor doğruyor. Hem lezzetli hem sağlık açısından faydalı.
Canım ya meyve konusuna ben sıcak bakmıyorum. Kışın meyveside yazın meyveside zamanında güzel, sizinde benim gibi derin dondurucuymuş zaten seninde dediğin gibi az alıyor daha zaruri şeyler koysanız daha iyi olur. Bende bezelye barbunya bamya koyuyordum onlarla doluyordu ama şimdi koymuyorum artık. Bamyeyi kurutup barbunyayıda kurusunu alıyorum, bezelyede konserve iyi oluyor.

keçi kız
Mantyı artınca dolaba atmayın arkadaşlar, ben yaptım bu gün çıkarınca yiyelim dedik tam bir rezalet, parça parça oldu kıymaları döküldü hamuru dağıldı tabi sonuç çöp. Ama pişirmeden koyunca bir şey olmuyor. Sarmısaklı köfte bilen varsa onuda koyuyorum. Ama pişirmeden. Köfteleri bir tepsiye döküp tepsiyle dondurucuda bekletiyorum. Donunca alıp poşete koy. Sonrada lazım olunca çıkar pişir hiç dağılmıyor. Şimdilik aklıma gelenler bunlar aklıma geldikçe yazarım ama şu domatesi bilen anlatsın lütfen.

keçi kız
Aşk Kırıntısı
Domatesi rondadan geçirdin ne kadar kaynatıyorsun? Sıcakmı soğutupmu koyuyorsun şişelere? İçine tuz atıyormusun? Pet şişe dediğin şu bildiğimiz su şişelerimi yani plastik? Peki hazırladığın domatesleri buzdolaptamı dışardamı bırakıyorsun. Canım benim bana bilgi verirsen denemek istiyorum.

keçi kız
iipekk
fırında falan olurmu
Yazın yeni dikkatimi çekti. Patlıcanları fırında közletiyorum ve soyup öylece buzluğa atıyorum.Çıkarıncada çözdürmeden teflon tavaya koyup ısıtıyorum ve malzemelerini katıyorum. Ve inanın kızlar taze gibi oluyor. Benimkiler yeşil fasulyeyi ve bazı şeyleri buzluktan yemezler. Dolap kokusu geliyor diye ama oğluma kışın patlıcanı yedirdiğimde yeni közlettim dedim bilmedi bile. Yedikten sonra söyledim inanmıyor, taze gibiydi dolap kokmuyordu dedi.

keçi kız
14-06-08, 23:06
selena
kızlar bende fasulye ve domatesi ocakta şöyle rengi dönene kadar pişirip sıcak sıcak kavonozlara doldurup sıkıca kapatıyorum .sonra ters çevirip üzerini bir battaniyeyle sarıyorum.çok pıratik ve sağlıklı .ben dondurucuya koyunca kokuyo sanki yiyemiyoruz ama böyle mis gibi oluyo.
Ben bu syfayı pek takip edemedim, daha doğrusu hepsini okuyacak vakit bulamadım.Şimdi gördüm yazını bizde fasulyeyi buzluktan yemiyoruz dolap kokuyor diye senin yaptığını denemek istiyorum ama bazı sorularım var cevaplarsan sevinirim. Tuz atıyormusun? Yağ koyuyormusun şöyle rengi dönene kadar çevirirken? Sonra ters çeviriyorsunda neden battaniyeye sarıyorsun? Battaniyeye sardıktan sonra ne yapıyorsun? Ve son bir soru buzdolabın normal yerindemi yoksa dışardamı saklıyorsun? Canım benim biraz çok oldu ama yanıtlarsan sevinirim. Teşekkür ederim.

hayat_bu
14-06-08, 23:06
keçi kız
bende sizin gibi kavanozlara koyacaksam doğrayıp içine tuz atıp kaynatıyorum.Kaynama işlemi bittikten sonra kavanozları kaynatıyorum kapaklarınıda kaynar suya sokup çıkarıyorum.domatesler sıcak iken kavananoza kayarak kapaklarını kapıyorum,ters çevirip soğumaya bırakıyorum.Bunu dışarıda dolaptada muhafaza edebiliyoruz.
Dondurucudan çıkan domatesleri birçok arkadaşımız beğenmiyormuş.Bende çiğ olarak konulanı beğenmiyorum ama domatesleri rendeleyerek yada doğrayarak kaynatıp (salça gibi olacak şekilde değil çok kaynatmıyorum)soğuduktan sonra buz kaplarına döküp donduruyorum.Sonra bunları kaplarından çıkarıp çok yer kaplamasın diye dolap poşetlerine koyuyorum.Yemeğe yetecek kadar 4 yada 5 küp alıp atıyorum o zaman tadı değişik ve lif lif olmuyor.İsterseniz domatesleri istediğiniz miktarda alıp biraz daha kaynatıp içine istediğiniz baharatları atarak kahvaltılıkta yapabiliyorsunuz.Yaz ortasındaki gibi mis gibi kokulu,katkısız lezzetli kahvaltılık domates sosu yiyebiliyorsunuz.
Taze fasulyeyi ise dondurucuda saklamak için tencereye fasulyeleri koyuyorum soğanı ve domatesi doğruyorum yağınıda koyup kısık ateşte ocakta 15 dk gibi çevirttiyorum.Domates suyunu saldığı için su koymaya gerek yok.ocağı kapatınca içine 2 küp şeker atark soğumaya bırakıyorum.Soğuduktan sonra bir yemeklik olarak saklama kaplarına koyarak dondurucuya atıyorum inanın tazasinden hiç farkı olmuyor ,çabuk pişiyor ve dolabada kokmuyor.
Maydanoz dere otu gibi şeyleride yıkayarak torbalara koyuyorum lazım olduğunda torbadan kırılarak döküldüğü için doğramayada gerek kalmıyor.
Kırmızı yeşil biberleride yıkayıp fırına atıyorum.Zarlarını soyduktan sonra isteğe bağlı olarak bütün yada doğrayarak kaplara koyuyorum.Zeytinyağın içine tuz atarak eritiyor ve biberlerin üzerine döküyorum.Çıkardığınızda ister yoğurtlayarak ister salata gibi yiyebiliyorsunuz.
Vişne ,kiraz ,kayısı,şeftali,dut gibi meyveleride diğer arkadaşların yaptığı gibi şekerlerip kaplara koyuyorum ister pastalarda ister kompsto olarak kullanıyorum.
Tüm börek kurabiye hatta simiti bile dondurucuya atıyorum gerektiğinde habersiz gelen misafirler için hemen çıkarıp fırına atıyorum taze yapmış gibi ikram ediyorum
Bezelyeyi çiğ olarak donduruyorum hiç koku olmuyor.Hele pişirme poşetlerinde tavuk ile beraber yemek yaparsanız çok lezzetli oluyor.
Bamyayı ise aynen taze fasulyeye uyguladığım işlemi yapıyorum hiç salyalı olmuyor.Ben bamyaları temizlerken kafa kısımlarını düz olarak kesiyorum hemen uç kısmından.Bazı kişiler döndürerek yamamen kesiyorlarmış.Bilmem kesme işini anlatabildim mi:)))düz olarak hemen tepesini alırsanız salyalı hiç olmuyor.fasulye gibi pişme işlemi bittiğinde tek fark olarak ateşi kapadığımda 1 kg lık bamyaya yarım limon sıkarak işlemi tamamlıyorum.
Bu saklama işlemlerinin hiçbirinde inanın dolap kokusu olmuyor güvenle yapabilirsiniz.Bende en az sizler kadar bu koku konusunda hassasımdır.Hepinize afiyet olsun tüm kış afiyetle yiyiniz

selena
15-06-08, 15:06
keçi kız
Ben bu syfayı pek takip edemedim, daha doğrusu hepsini okuyacak vakit bulamadım.Şimdi gördüm yazını bizde fasulyeyi buzluktan yemiyoruz dolap kokuyor diye senin yaptığını denemek istiyorum ama bazı sorularım var cevaplarsan sevinirim. Tuz atıyormusun? Yağ koyuyormusun şöyle rengi dönene kadar çevirirken? Sonra ters çeviriyorsunda neden battaniyeye sarıyorsun? Battaniyeye sardıktan sonra ne yapıyorsun? Ve son bir soru buzdolabın normal yerindemi yoksa dışardamı saklıyorsun? Canım benim biraz çok oldu ama yanıtlarsan sevinirim. Teşekkür ederim.
canım tuz ve yağ atmıyorum domatesin kendi suyuyla biraz pişiriyorum.battaniyeye sarıyorumki kapaklar iyi tutsun diye .bende annemden gördüm böyle yapıyorum.dolaba havalar sıcakken koyuyorum havalar soğuyunca dışarıya koyabilirsin.dolabın alt tarafına koyuyorum.umarım yardımcı olmuşumdur.

BarbunyaPilaki
16-06-08, 07:06
Arkadaşlar bu topic e yorum yazan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Ben gelmeyeli topic almış başını gitmiş okumadığım bütün sayfaları okudum. Ve bir çok şey öğrendim. Herkese çok teşekkür ederim.Allah hepinizden razı olsun

saral
24-06-08, 19:06
iipekk
fırında falan olurmu
patlıcanları fırında közleyebilirsin.eğer ocakta yapmak istersen ocağın üzerini aliminyum kağıtla kaplayarak yapabilirsin,ama en rahatı fırın için de:enbuyukkk:

pılot andaç
25-06-08, 20:06
acasiaa
yani derin dondurucuya koymadan önce bir hazırlık yapıyomusun yoksa aldığın gibi koçanını ayıklayıp poşetleyip koyuyomusun ? ben daha önce fasulye koyarken sıcak suya bastırıp çıkarıp soğuttuktan sonra koyuyodum geçen sene sadece yıkayıp koydum tadı çok kötüydü arkadaşlar değişik bir işlem yapan varsa yazsın lütfen
taze fasulye çiğ koyarsan buzu çözülmeden hemen pişir rengi tadı değişmez,kızartmak için çiğ koyulan bıberleride aynı şekilde kızgın yağa atarsan bişey olmuyo.:1hug: