K in Deepfreezde,Derin Dondurucuda Saklanan Gdalar,K'a Hazrlk

UzmaN
2-09-07, 15:09
Kabağı iki türlü deefreezde saklıyorum..
İlki kızartarak..Bildiğimiz şekilde kabakları kızartıyorum,soğuduktan sonra buzdolabı poşetine bırakıp,ağzını kapatıyorum..Kışın çıkarıp,üzerine sarımsaklı yoğurt yada domates sosu yapıp yiyoruz..Akşam yada sabah kahvaltısında süper oluyor..

İkincisi,kabağı yemeklik doğrayıp,yıkıyorum..Süzdükten sonra tencereye alıp,sadece kabuğu soyulmuş domatesle şöyle bir çevirip alıyorum ocaktan..Soğutup poşetliyorum..Kışın aynı şekilde çıkarıp,yemeğini yapıyorum..
Ben yaptım,deneyebilirsiniz..Tadında hiç bir değişme olmuyor..Tavsiyemdir..

UzmaN
Ben şeftalileri dilim dilim yapıp,üzerine biraz toz şeker serpip buzdolabı poşetinde saklıyorum..Yemek istediğimizde çıkarıp,suyla şekerle güzel bir komposto yapıyorum..Özellikle Ramazan ayında güzel oluyor..

UzmaN
Aldım vişneleri bi güzel yıkadım..Çöplerini alıyorum tabiki,ama çekirdekleri kalsın..Sonra bunları saklama kaplarına koydum..Poşette olabilir ama poşetten vişne suyu sızma yapıyor ve dondurucu kirleniyor..Üstelik yapacağımızda olaki az yapmak istedik,poşetin tamamını çözdürmek gerekiyor..

Vişnelerin üzerine yine toz şeker serpip,dondurucuya bıraktım..Dün yapıyım bakalım dedim..Vişneden kaşıkla üstten ne kadar istiyorsam tencereye aldım,üzerine soğuk su ekledim.Ama soğuk su olacak arkadaşlar..Şekerini ilave edip,kaynattım..Vişneler yumşayıncaya ve suyu kan kırmızı olana kadar kaynattım..Ocaktan aldım ve soğumaya bıraktım..Rengi çok güzel oluyor gerçektende.Tadı size kalmış,ister çok şekerli,ister az..Bunu vişne bitmeden alın ve dondurucunuza atın derim...Pişman olamaycaksınız..

figenn
2-09-07, 20:09
arkadaslar ben haftaya yolcuyum esime hazir yemekler yapiyorum.börek manti vs.bunlarini yanina köfte de yapmak istiyorum köfteyi yapip pisirip dolaba atsam olurmu.ve baska hazir ne yemekler yapabiliirm bilgi verirseniz cokk sevinirim az bir zamanim kaldi cunku

Shiilla
3-09-07, 08:09
ben soganı kavuruyorum ,sonra ayıklanmış fasulyeleride ekliyorum 1,2kez çevirip sogutup poşetlere koyuyorum,istenirse domatesleride bu aşamada ekleyebilirsiniz.çok güzel oluyor,tadıda bozulmuyor,

kanaviçe
3-09-07, 11:09
kızlar size cips tarifi veriyimmi

patatesleri kabak sayacağı varya onunla doğrayın sonra yarım saat buzlukta bekletin hemen çıkarıp kızgın yağda kızartın sonra tuzlayın alın size mis gibi ev yapımı cips baharatlı isterseniz buzluktan çıkarınca kör falan artık ne seviyosanız serpin kızartın yada yağa atın baharatları

UzmaN
3-09-07, 12:09
Ben bulamıyorum ama siz büyük şehirlerde bulabilirsiniz..Süzme yoğurdu alın ve biraz su ekleyip büyük kapta karıştırın..
Daha sonra tüm tüm kızarttığınız yeşil biberleri süzme yoğurt ile harmanlayın..Biraz da tuz eklediniz mi tamam..
Bunları bir seferlik yeme olacak şekilde poşetleyin ve dondurıcuya atın..Kışın çıkarıp(dışarda değil,dolap içinde çözülmesini bekleyin) kahvaltılarda hazır yoğutlu kızarmış biberiniz oluyor..Dilerseniz sonradan sarmısak da ekleyebilirsiniz..Afiyet olsun..

Bu arada közleme yaptığımız kırmızı salçalık biberlerden çiğ olarak dondurucuya 3 5 tane atınız..(yıkanmış ve çekirdekleri çıkmış olarak)
Kışın lahana ve biber dolmasının yanına çok yakışıyor..Tıpkı normal dolmalık biber gibi atın dondurucuya,pişirmeden önce,çözülmeden iç malzemesini koyun öyle pişirin,daha pratik oluyor..
Kolay gelsin yaptıklarımdan aktarmaya devam edecem yine..

Ms.Eda
3-09-07, 12:09
Yazını şimdi gördüğüm için geç cevaplıyorum kusura bakma. Biz evde iki kişiyiz ve bütün kış tarhana eksik olmaz fakat tarifim 2-3 katta 4 kişilik bir aile için yeterlidir. İsterseniz bu listenin yarısı kadar yapıp deneyebilirsiniz. Uzun uzun yazdığıma bakma yapılışı kolay, ben detaylı anlattığım için uzun oldu, yapanlara afiyet olsun.a.s.

Malzemeler:
1 kg yoğurt (lezzetli iyi bir yoğurt olsun ama)
2 kg. domates
1 kg. kırmızı biber
2 demet dereotu
2 tane soğan
Yarım pkt. tuz
Biraz acı seviyorsanız 3-5 tane acı biber
1/2 taze nane
3-4 kaşık kuru nane
yarım paket yaş maya

Yapılışı
Yoğurdu büyük bir tencereye alıp içine iyice yıkadığınız 2 demet dereotunu, 2 tane elma gibi gelişi güzel doğranmış soğanı, 2 tane iri domates, 2 yemek kaşığı tuz, acı istiyorsanız acı biberleride yine gelişi güzel kesip yoğurdun içinde bunları bir güzelkarıştırın ve bu yoğurt aromalansın diye çok sıcak olmayan bir odada 2 gün bekletiyorum. Günde 3-4 kere karıştırıyorum ben ve o muhteşem kokusuna dayanamayıp arada kaşıklarımda :)

İki günün sonunda önce domateslerimizi soyup robota atıyoruz, taze naneyi, (yazmadım ama ben yarım demette maydanozda ilave ediyroum), ardından biberleri közleyip soyduktan sonra domateslere ilave ediyor ve robottan geçiriyorum. Mümkün olduğunca pürüzsüz olsun. Tencerede bekleyen yoğurdumuzuda makarna süzgeçinde süzüp, süzgeçin üstüne kalan malzemeyide elimizle iyice sıkarak alıyoruz. Büyüükçe bir kap (ki benim tarhana leğenim vardır, bulaşık leğenlerinin daha büyüğü bir leğen aldım) içine domatesli biberli püremizi, yoğurdumuzu, yarım paket tuzu, mayayı karıştırıp unla karmaya başlıyoruz. Bu karışık 3 kilo civarı un alır ama yoğrdunuzun, domatesinizin ne kadar sulu olduğuna bağlı. Bu işlemi yere bir sofra örtüsü serip yerde yaparsanız daha kolay olur. Kulak memesi denilen kıvamından daha kıvamlı makarna hamuru gibi sert bir hamur yapıp temiz bir masa örtüsü ile sarıp 3 gün kadar ara sıra karıştırarak mayalanması ve lezzetlenmesi için bekletip büyük kavanoz, borcam yada yoğurt kaplarına koyarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Buzlukta değil normal bölümünde bekliyor. Ama tuz çok önemli tarhanamızı küften koruyacak olan tuzdur, sakın çok diye korkmayın pişerken eklemeniz bile gerekecek. Dolaba koyduktan sonra 2 hafta kadar beklerseniz tarhana tadını anca alır.

Kısaca
1- yoğurdu dereotuyla bekletip lezzetlendiriyoruz
2- Kırmızı biber, domates, naneyi robottan geçiriyoruz
3- Yoğurdu güzelce süzüp içine roobottaki malzemeleri, tuz, maya ve aldığı kadar unu ilave edip katı bir hamur elde ediyoruz
4- Malzemeyi 2-3 gün mayalayıp dolabın alt tarafında muhafaza ediyoruz
5- Kış günlerinde afiyetle yapıp yiyoruz.

selena
3-09-07, 15:09
kızlar bende fasulye ve domatesi ocakta şöyle rengi dönene kadar pişirip sıcak sıcak kavonozlara doldurup sıkıca kapatıyorum .sonra ters çevirip üzerini bir battaniyeyle sarıyorum.çok pıratik ve sağlıklı .ben dondurucuya koyunca kokuyo sanki yiyemiyoruz ama böyle mis gibi oluyo.

vicdan
4-09-07, 16:09
BerŞule
Ben şeftalileri dilim dilim yapıp,üzerine biraz toz şeker serpip buzdolabı poşetinde saklıyorum..Yemek istediğimizde çıkarıp,suyla şekerle güzel bir komposto yapıyorum..Özellikle Ramazan ayında güzel oluyor..
Berşulem,hamaratım fazla oluyorum artık farkındayım ama yemek konusundaki cahilliğime ver lütfen.Sefkafalarımızı soyup,şekerleyip,poşetleyip attık dondurucumuza derken yeme vakti geldi;şekerli suya buzlu buzlu atıp,cekirdeksiz kuru üzüm ve elma ilave edip kaynatıyoruz degilmi şekerciğimfisfisfis

UzmaN
4-09-07, 17:09
vicdan
Berşulem,hamaratım fazla oluyorum artık farkındayım ama yemek konusundaki cahilliğime ver lütfen.Sefkafalarımızı soyup,şekerleyip,poşetleyip attık dondurucumuza derken yeme vakti geldi;şekerli suya buzlu buzlu atıp,cekirdeksiz kuru üzüm ve elma ilave edip kaynatıyoruz degilmi şekerciğimfisfisfis
Şeftalileri dilimledik,üstüne şeker serpip poşetledik,dondurucuya attık..Yiyeceğimizde bir tabağa al,kendi çözülsün..Karışık komposta yapacaksan üzümü,elmayı öncen pişir..Çünkü dondurucudan çıkan şeftaliler zaten yumşak oluyor..Beraber kaynatırsan karman çorman olur..Üzüm ve elma ona nazaran daha sert..Önce onları,sonra şeftalileri ekle..Bu ara bunlar erik için de geçerli..Erikleri aynı yöntemle at dondurucuya,sonra kompostosunu yap...
Afiyet olsun..

UzmaN
4-09-07, 17:09
Baklavayı görümceme yaptırdım memlekete gittiğimde..Çünkü elimden herşey geliyor,bir yufka açmak gelmiyor,beceremiyorum..
Neyse baklavayı yapın(bülbül yuvası falan diyorlar ya o daha iyi oluyor),üzerini tereyağlayın,fırında kızartın..
Soğuduktan sonra,diyelim ki,8'li 10'lu şekilde poşetleyin dondurucuya atın!Ben attım,geçenlerde merak ettim,8 adet çıkarıp şerbetledim..İnanın bana tarifi yok..Tazecik,kıtır kıtır..
Bu tavsiyeme kulak verin..Bide baklava yapacak kadar hamaratsanız valla durmayın..
Devamı var geliyor arkadaşlar,yazarım yine..

melisasen
12-09-07, 23:09
arkadaşlar bendende bir tarif hersene yaparım çok güzel valla patlıcanları kızarrttım kare kare dogradım biberleride kızarttım ayrı ayrı sonra domatesleri dogradım eşit miktarda hepsi malzemenin domatesi tencere koy ateşe koy kaynamaya başlayınca patlıcan biberi koy içine iyice kaynat sonra şişelere koy sıcak olarak kapat sonra kışın aç içine 2 diş sarmısak ez az ısıt kaynamaya başlayınsa 2 dak fazla pişirme eriyo süper oluyo acil biyerden gelince çayın yanına bayılıyo burda millet

yaren_76
18-01-08, 09:01
DONDURUCUDA SAKLANABİLİR GIDALAR

1- taze fasulyeye kabukları soyulmuş domates doğrayın kavurun ılıyınca poşetleyin ,her poşete suyunu bölüştürün

2-yazın karışık kızartma yapın üzerine sarımsaklı domates sos yapın,saklama kaplarına doldurun kışın çıkarıp hazır yiyin

(yazın dondurma kaselerini saklayın bu işlerde işe yarıyor)

3-közlenmiş biber poşetleyebilirsiniz
4-kompostoluk tüm meyveleri poşetleyip saklayabilirsiniz
5-mısırı ister haşlayın ister çiğden koyun
6-hazır yufkaları tek tek poşetleyip saklarsanız,dışarda beklettiğinizde istediğiniz böreği yapabilirsiniz,bunu yapılmış olarakta saklayabilirsiniz
7-ben pişirdiğim tüm hamur işi,tatlı kek börek poğaça,kurabiye kalanları yada çok yapıyorum dolaba atıyorum,misafir gelince çıkarıp buzu çözülünce servis yapıyorum,börek yada vs sıcak yenilicekleri fırına sokup çıkarıyorum
8-yapılmış baklavayı dolaba attım,çıkarıp şerbetledim hemde karton kutuda attım ,çok güzel oldu
9-asma yaprağı ister dolma yapıp atın,ister o şekilde
10-pişirdiğim yemek fazla geldiğinde saklar 2-3 gün sonra çıkarır aynı tazeliğinde yeriz
11-mayalı yada normal yoğurduğum tüm fazla gelen çiğ hamuru poşetleyip dondurucuya atarım,gerektiğinde çıkarır şekil verir pişiririm
12-patlıcanı karnıyarıklık kızartır poşetlerim
13-bezelyeyi poşetleyip direk koyarım
14-bamyayı ayıklayıp direk koyarım
15-kıymayı çok alır,çeşit çeşit köfte yapar,köpük tabaklara yerleştirip,poşetleyip atarım dondurucuya,
16-böreklik peynir ve tereyağınıda atın kullanıcak kadar çıkarın hem bozulmuyor hem kokusu deyişmiyor
17-domatesi kabuklarını soyar içine biber doğrar biraz pişirip poşetlerim,soslarda yemeklerde ve menemen olarak kullanırım,pişirilmesse buz kokuyor
aklıma geldikçe yazarım

yaren_76
23-01-08, 17:01
AYN arkadaşım yufkaları nasıl attığımı sormuş,

1- dia bim vs marketlerden alınan poşetteki yufkalar çok kuru olduğu için paket halinde atmayın birbirine yapışıyor açamassınız,ya tek tek ayırıp ayrı ayrı poşete atın,yada yufkayı gözlemelik hazırlayın içine peynir kıymalı harç vs koyun katlayın tekli poşetleyin

2- normal pazar yufkasını tek tek katlayıp 4-5 taneyi üst üste koyup tek poşette yapabilirsiniz ,ayrı ayrı poşetlede atabilirsiniz

3- sigara böreği yada istediğiniz şekildede atabilirsiniz

4-gözlemelik dediğim tarz:yufkayı açın ortasına harcını koyun,kare olucak şekilde yanlarını üstüne kapatın,tek olarak poşetleyin

5- pişmiş böreğinizi milföy hamuruda dahil,dağılmıycak şekilde poşetleyin,ister fırında ister tavada ısıtıp tazeleyin nefis oluyor

birde:köpük tabaklardan bulundurun yada hazır aldığınız köfte tavuk tabaklarını atmayın,dolapta saklanıcak yiyecekleri yerleştirip poşetleyin

suavea
23-01-08, 18:01
Ms.Eda
Yazını şimdi gördüğüm için geç cevaplıyorum kusura bakma. Biz evde iki kişiyiz ve bütün kış tarhana eksik olmaz fakat tarifim 2-3 katta 4 kişilik bir aile için yeterlidir. İsterseniz bu listenin yarısı kadar yapıp deneyebilirsiniz. Uzun uzun yazdığıma bakma yapılışı kolay, ben detaylı anlattığım için uzun oldu, yapanlara afiyet olsun.a.s.

Malzemeler:
1 kg yoğurt (lezzetli iyi bir yoğurt olsun ama)
2 kg. domates
1 kg. kırmızı biber
2 demet dereotu
2 tane soğan
Yarım pkt. tuz
Biraz acı seviyorsanız 3-5 tane acı biber
1/2 taze nane
3-4 kaşık kuru nane
yarım paket yaş maya

Yapılışı
Yoğurdu büyük bir tencereye alıp içine iyice yıkadığınız 2 demet dereotunu, 2 tane elma gibi gelişi güzel doğranmış soğanı, 2 tane iri domates, 2 yemek kaşığı tuz, acı istiyorsanız acı biberleride yine gelişi güzel kesip yoğurdun içinde bunları bir güzelkarıştırın ve bu yoğurt aromalansın diye çok sıcak olmayan bir odada 2 gün bekletiyorum. Günde 3-4 kere karıştırıyorum ben ve o muhteşem kokusuna dayanamayıp arada kaşıklarımda :)

İki günün sonunda önce domateslerimizi soyup robota atıyoruz, taze naneyi, (yazmadım ama ben yarım demette maydanozda ilave ediyroum), ardından biberleri közleyip soyduktan sonra domateslere ilave ediyor ve robottan geçiriyorum. Mümkün olduğunca pürüzsüz olsun. Tencerede bekleyen yoğurdumuzuda makarna süzgeçinde süzüp, süzgeçin üstüne kalan malzemeyide elimizle iyice sıkarak alıyoruz. Büyüükçe bir kap (ki benim tarhana leğenim vardır, bulaşık leğenlerinin daha büyüğü bir leğen aldım) içine domatesli biberli püremizi, yoğurdumuzu, yarım paket tuzu, mayayı karıştırıp unla karmaya başlıyoruz. Bu karışık 3 kilo civarı un alır ama yoğrdunuzun, domatesinizin ne kadar sulu olduğuna bağlı. Bu işlemi yere bir sofra örtüsü serip yerde yaparsanız daha kolay olur. Kulak memesi denilen kıvamından daha kıvamlı makarna hamuru gibi sert bir hamur yapıp temiz bir masa örtüsü ile sarıp 3 gün kadar ara sıra karıştırarak mayalanması ve lezzetlenmesi için bekletip büyük kavanoz, borcam yada yoğurt kaplarına koyarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Buzlukta değil normal bölümünde bekliyor. Ama tuz çok önemli tarhanamızı küften koruyacak olan tuzdur, sakın çok diye korkmayın pişerken eklemeniz bile gerekecek. Dolaba koyduktan sonra 2 hafta kadar beklerseniz tarhana tadını anca alır.

Kısaca
1- yoğurdu dereotuyla bekletip lezzetlendiriyoruz
2- Kırmızı biber, domates, naneyi robottan geçiriyoruz
3- Yoğurdu güzelce süzüp içine roobottaki malzemeleri, tuz, maya ve aldığı kadar unu ilave edip katı bir hamur elde ediyoruz
4- Malzemeyi 2-3 gün mayalayıp dolabın alt tarafında muhafaza ediyoruz
5- Kış günlerinde afiyetle yapıp yiyoruz.
Edacım ne kadar süreyle saklayabiliriz bildiğimiz tarhana gibi yayıp kurutmuyormusun?çok miktarda yaparsak ne kadar dayanır merak ettim biz çok seviyoruz tarhanayı ama kurutup ufalaması zor oluyor robotla çektiğim halde çok zaman alıyor

yaren_76
29-01-08, 07:01
Yaş Tarhanayi Kisa Zamanda Tüketicek Kadar Yapin,3 Kg Lik Bir Kavonoz 3- Ay Gider ,üstü Küf Tutuyor Bu Yüzden Her Kullanimdan Sonra Kavanozun üstüne Biraz Sivi Yağ Yada Su Ilave Edin

güneşimm
11-03-08, 16:03
bence kızartarak bısey koymayın deepfreeze tadları cok agır oluyor ben yapmıyorum saglıklıda degıl seyı merak ettım patlıcanları nasıl yapıyoruz onlarıda şokluyormuyuz

Diamond
29-04-08, 13:04
güneşimm
bence kızartarak bısey koymayın deepfreeze tadları cok agır oluyor ben yapmıyorum saglıklıda degıl seyı merak ettım patlıcanları nasıl yapıyoruz onlarıda şokluyormuyuz
Bence en güzel közlenerek saklanıyor patlıcan,diğerlerini hiç beğenmiyorum ben.

iipekk
7-06-08, 15:06
Baslıgı acan arkadasımdan ve katkıda bulunanlarda Allah razı olsun
Ben ılk bu sene koyacagım buz dolabına
Bastan sona kadar okudum sayfaları
arkadaslar patlıcanı nasıl kozluyorsunuz malum mangalda kozleyemıyoruz bız
fırında falan olurmu
ocagın uzerı cok fazla kırlenıyor hemde saglıklı degılmıs nasıl yapıyorsunuz

Kanarya
8-06-08, 04:06
ellerinize saglik arkadaslar...........................

Ayla54
8-06-08, 09:06
Benim ufak bir hobi bahcem var.Bahceden ne cikarsa yedigimizi yiyoruz yemedigimiz direk buzluga gidiyor.Fasulyeleri haslamadan canli olarak koyuyorom.Sevdigim icin torbanin icine bir miktar yaz domatesi ilave ediyorum,yemeklik olarak kiriyorum fasulyeyi dolaptan cikarincada hic donunu söktürmeden yemek icin kavurdugum soganla salcaya ilave edip üstüne kaynar su dökerek kisik ateste pisiriyorum lezzeti harika oluyor.Misir da koyuyorum.Misiri da canli olarak koyun cikarinca kaynar suyla pisirin sakin tuz atmayin tuz yerine bir iki tatli kasigi seker deneyin göreceksiniz tatlari yazdaki gibi oluyo.Yesil biberleri ince ince dogruyorum bu da bulgur pilavi veya kisir da harika oluyo.Malum kisin bunlarin yanina yanasilmiyo hemde sagliksiz.Patlicanlari karniyariklik gibi kizartarak koyuyorum.Kisin harika karniyarigi oluyo.Ben balkabaginida koyuyorum.Temizleyip normal tatlilik seklinde koyarsaniz ve fazla kaynatmazsaniz o da cok güzel oluyor.Ben bos günlerimde manti yapip donduruyorum.Acil yemek oluyor.Derin dondurucusuz hayat düsünemiyorum.Biraz uzun oldu ama mazur görün .Sorusu olan varsa yanitlayabilirim.

ikizler11
9-06-08, 18:06
Ayla54
Benim ufak bir hobi bahcem var.Bahceden ne cikarsa yedigimizi yiyoruz yemedigimiz direk buzluga gidiyor.Fasulyeleri haslamadan canli olarak koyuyorom.Sevdigim icin torbanin icine bir miktar yaz domatesi ilave ediyorum,yemeklik olarak kiriyorum fasulyeyi dolaptan cikarincada hic donunu söktürmeden yemek icin kavurdugum soganla salcaya ilave edip üstüne kaynar su dökerek kisik ateste pisiriyorum lezzeti harika oluyor.Misir da koyuyorum.Misiri da canli olarak koyun cikarinca kaynar suyla pisirin sakin tuz atmayin tuz yerine bir iki tatli kasigi seker deneyin göreceksiniz tatlari yazdaki gibi oluyo.Yesil biberleri ince ince dogruyorum bu da bulgur pilavi veya kisir da harika oluyo.Malum kisin bunlarin yanina yanasilmiyo hemde sagliksiz.Patlicanlari karniyariklik gibi kizartarak koyuyorum.Kisin harika karniyarigi oluyo.Ben balkabaginida koyuyorum.Temizleyip normal tatlilik seklinde koyarsaniz ve fazla kaynatmazsaniz o da cok güzel oluyor.Ben bos günlerimde manti yapip donduruyorum.Acil yemek oluyor.Derin dondurucusuz hayat düsünemiyorum.Biraz uzun oldu ama mazur görün .Sorusu olan varsa yanitlayabilirim.
canım bende senin gibi hemen hemen herşeyi(bezelye ,yeşil fasülye,dolma biberi,bamya,barbunya,doğranmış biber,menemene çok kolaylık,kabukları ayrılmış ve rendelenmiş domates,sarma bunuda deneyin çok süper oluyor,haşlanmış nohut v.s.) çiğden koyuyorum.kızartılarak koyulanların tadı gerçekten değişiyor.ben çok denedim.benim ikizlerim olduğu için kışın yaz sebzesi kesinlikle almam.hormonlular onlar.kayınvalidemler köyde oturuyorlar oradan geliyor bana yazın bende de hemen derin dondurucuya.
yanlız en dikkat edilecek nokta çözdürmeden kullanmak.bunu doktorlar söylüyor sürekli.

kedicik81
9-06-08, 21:06
arkadaslar cok guzel bılgıler vermıssınız hepsını okudum bende bunların cogunu denedım fakat domates olayına kafam takıldı bır cogunuz guzel oldu demıssınız bende denedım fakat benımkıler cok tatsız oldu sulandı sızler nasıl koyuyosunuz merak ettım dogrusu

AskKirintisi
10-06-08, 14:06
kedicik81
arkadaslar cok guzel bılgıler vermıssınız hepsını okudum bende bunların cogunu denedım fakat domates olayına kafam takıldı bır cogunuz guzel oldu demıssınız bende denedım fakat benımkıler cok tatsız oldu sulandı sızler nasıl koyuyosunuz merak ettım dogrusu
Çözdürmeden kullan arkadaşım, yoksa berbat oluyor.
Ben domatesi hiç sevmiyorum buzluktaki haline.
Buzluğa koyacağına yemeklik doğra yada rondadan geçir ateşte pişir ve pet şişlerine yada cam kavanoza koy ağzını kapat yaz kış ye...