Kan Pıhtılaşması nedeniyle düşük yaşayanların paylaşım alanı


aysude_mir
15-01-10, 18:01
SORU:

Toxoplazma igm ve Toxoplazma igg testleri pozitif sonuç verdi. Hastalığın ciddiyeti hakkında bilgi edinmek istiyorum(hasta hamile)?


CEVAP:

Toksoplazma enfeksiyonu nedir?

Toksoplazma enfeksiyonu, Toxoplasma Gondii adı verilen parazitin vücuda girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Parazit bazı hayvanların vücutlarında bulunur ve bu hayvanların etleri pişirilmeden ya da az pişmiş yenmesiyle insana geçebilir. Paraziti taşıyan evcil kedilerin dışkılarında bulunan parazit de insana bulaşma yollarından birini oluşturur.

Gebelik esnasında anne adayının toksoplazma enfeksiyonunu plasenta yoluyla bebeğine geçirmesi enfeksiyon oluşması için diğer bir yoldur ve bu sayfanın konusunu oluşturmaktadır.

Yukarıdaki bulaşma yollarının yaygınlığı nedeniyle toksoplazma nispeten sık olarak geçirilen bir enfeksiyondur. Belirti vermemesi ya da diğer hastalıklarla karışan belirtiler vermesi nedeniyle toplumdaki sıklığı net olarak bilinmemektedir. Ancak doğurganlık çağında bulunan kadınların %25'inin enfeksiyonu daha önce geçirdiği tahmin edilmektedir. Özellikle evinde kedi besleyenler arasında bu oran daha da yüksek olabilir. Yaş ilerledikçe parazitle herhangi bir şekilde karşılaşma olasılığı arttığından enfeksiyonu geçirmiş olma olasılığı da artar.

Daha önce enfeksiyonu geçirmemiş anne adaylarının gebelikte enfeksiyonu geçirme olasılığı yaklaşık %1'dir. Daha önceden enfeksiyonu geçirenlerin ise enfeksiyona bağışık oldukları kabul edilir. Toksoplazma enfeksiyonu, tam bağışıklık bırakan bir enfeksiyondur ve bir insan bu enfeksiyonu yalnızca bir kez geçirir.


Gebelikte geçirilen enfeksiyonun önemi nedir?

Toksoplazma adı verilen bu parazit gebelik döneminde geçirilen enfeksiyonun seyrinde bebeğe bulaşabilir. Bunun sonucunda bebekte ortaya çıkan enfeksiyon düşüğe neden olabileceği gibi göz, beyin gibi organlarda hasara yol açabilir ve/veya bebekte gelişme geriliği (IUGG)oluşturabilir.

Gebelik haftası ne kadar ileriyse gebelik esnasında geçirilen enfeksiyonun plasenta yoluyla bebeğe geçme olasılığı o kadar yükselir. Böylece birinci trimesterde geçirilen enfeksiyonun bebeğe geçme olasılığı %15 iken, bu olasılık ikinci trimesterde %25'e, üçüncü trimesterde ise %60'a çıkmaktadır. Bebekte oluşan her enfeksiyon sekel (kalıcı bozukluk) bırakmaz.


Toksoplazma enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Toksoplazma enfeksiyonu sıklıkla belirti vermeden geçirilen bir enfeksiyondur. Ancak nadir durumlarda çok ağır bir seyir gösterir. Gebelikte geçirilen enfeksiyonun belirti vermeden seyretmesi enfeksiyonun bebeğe geçme riskini azaltmaz. Yani hiç bir belirtisi ve hiçbir şikayeti olmayan bir anne adayının da bebeğinde toksoplazmaya bağlı bir sekel oluşması mümkündür.

Toksoplazma belirti verdiğinde bu sıklıkla lenfadenopati (lenf bezlerinin şişmesi), ya da döküntüler şeklindedir. Ağır durumlarda enfeksiyonu geçiren bireylerde koryoretinit (gözün retina tabakasının enfeksiyonu), miyokardit (kalp kasının enfeksiyonu), meningoensefalit (beyin ve beyni örten zarların enfeksiyonu) gibi organ enfeksiyonlarına ait belirtiler oluşabilir.

Bazı anne adaylarında ateş, kas ağrıları, farenjit (boğaz enfeksiyonu) ve baş ağrısı gibi grip ya da sitomegalovirüs enfeksiyonunu andıran belirtiler ön planda olabilir.


Enfeksiyon bebeğe geçtiğinde ne olur?

Birinci trimesterde anne adayının geçirdiği enfeksiyonun bebeğine geçme olasılığı az, fakat bebekte enfeksiyon oluştuğunda düşük oluşma ya da bebekte ciddi toksoplazma enfeksiyonu sekelleri görülme riski yüksektir. Gebelik haftası ilerledikçe enfeksiyonun bebeğe geçme olasılığı giderek artarken bebeğin geçireceği enfeksiyonun sekel (kalıcı bozukluk) bırakma riski de azalmaktadır. Bu kuralın istisnaları da vardır.

Toksoplazma anne adayından plasenta yoluyla bebeğine geçtiğinde bebekte göz enfeksiyonlarına (koryoretinit) ve buna bağlı şaşılığa ya da körlüğe neden olabileceği gibi, beyin dokusu enfeksiyonu oluşursa, doğumdan yıllar sonra ortaya çıkan sara hastalığının ve/veya zeka geriliğinin nedeni olabilmektedir.

Doğmadan önce enfeksiyonu geçiren bebeklerde doğumda sarılık, gelişme geriliği, çok sayıda lenf bezinin büyümesi, karaciğer ve dalakta büyüme, havale, beyin dokusunda kalsifikasyon (kireçlenme), hidrosefali (beyinde su toplanması), göz enfeksiyonu, mikrosefali (kafanın ufak olması), nörolojik gelişim kusurları gibi belirti ve bulgular gözlenebilmektedir.


Nasıl tanı konur?

Toksoplazma tanı yöntemlerinin çeşitliliğine rağmen en sık kullanılan, kanda toksoplazmaya özgü antikorların aranmasıdır. Bu amaçla toksoplazma IgG (immunglobulin G) ve toksoplazma IgM adlı antikorlar aranır. IgM halihazırda geçirilmekte olan bir enfeksiyonu gösterirken, IgG genellikle daha önceden geçirilmiş bir enfeksiyonu gösterir. IgG'nin belli bir süre sonra alınan kanda arttığının gösterilmesi de yeni geçirilmiş, ya da geçirilmekte olan bir enfeksiyona işaret eder.

Toksoplazma IgM antikorları bazı insanlarda enfeksiyon geçirildikten sonra aylar boyu düşük titrelerde pozitif kalabilmektedir.


Gebelikte enfeksiyon geçirildiği saptandığında ne yapılır?

Gebelikte enfeksiyon geçirilmesi enfeksiyonun mutlaka bebeğe bulaşacağı ve bulaşması durumunda da bebekte mutlaka bir problem oluşacağı anlamına gelmez. Özellikle ileri gebelik haftalarında geçirilen enfeksiyonların bebeğe bulaşması nadiren problem yaratır.

Anne adayında enfeksiyon varlığı kanıtlandığında enfeksiyonun bebeğe geçip geçmediğinin belirlenmesi için kordosentez uygulanabilir. Bu yolla alınan bebek kanında toksoplazma IgM antikorunun saptanması bebekteki enfeksiyonun kanıtlar. IgM çapı büyük bir molekül olduğundan anne kanından bebeğe geçemez. Bebek kanında IgM varlığı bebeğin bu maddeyi ürettiğinin, yani enfeksiyonu geçirdiğinin kesin kanıtıdır.

Kordosentez yapılmayan durumlarda ya da ileri gebelik haftalarında geçirilen enfeksiyonlarda ayrıntılı ultrason incelemeleriyle bebekte muhtemel enfeksiyon bulguları aranır (beyin dokusunda kalsifikasyon (kireçlenme), gelişme geriliği, hidrosefali, mikrosefali gibi). Bebek doğduktan sonra da ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulur.

Spiramisin adlı antibiyotik etken madde toksoplazmaya etkili olduğu bilinen ve gebelikte ilk trimesterden itibaren kullanılabilen bir antibiotiktir. Annedeki enfeksiyonun erken dönemlerinde kullanıldığında enfeksiyonun bebeğe geçme riskini azaltabilir, ancak bebekte enfeksiyon oluştuğunda enfeksiyona bağlı sekelleri önleyip önlemediği konusunda kesinleşmiş veriler mevcut değildir.


Gebelikte toksoplazmadan korunmak için neler yapılabilir?

Öncelikle anne adaylarının bu enfeksiyonu geçirip geçirmediklerini bilmelerinde fayda vardır. Bu amaçla gebeliğin planlandığı dönemde ya da gebeliğin en erken dönemlerinde kanda toksoplazma IgM ve IgG ölçümleri yapılır. IgG'si pozitif olanların (çok yüksek pozitiflik olmaması koşuluyla) daha önceden enfeksiyonu geçirdikleri kabul edilir. Bu anne adaylarındaki antikorlar yeni bir enfeksiyona karşı koruyucu olduklarından gebelikte enfeksiyon geçirme riskleri olmadığı kabul edilir.

Herkes için geçerli olan genel gıda hijyen kuralları anne adayları için daha önem kazanır. Etleri iyi pişirerek yemek, meyve ve sebzeleri iyi yıkamak önemlidir. Anne adaylarının kedilerle yakın temasta bulunmamaları önemlidir. Özellikle dışarıda dolaşma alışkanlığı olan ev kedilerinin dışkılarında toksoplazma olma olasılığı çok yükselir ve siz ne kadar temizliğinize önem verseniz de herhangi bir şekilde bu parazit yumurtaları size geçebilir.

aysude_mir
15-01-10, 18:01
Bu bahsedilen test hamile olduğu anlaşılan tüm kadınlara yapılıyor.... Umarım işinize yaar bir bilgidir

aysude_mir
15-01-10, 18:01
feryad
allah rahmen etsin ailesine sabır versin canım ...:KK43:
çok teşekkür ederim... Dostlar sağolsunn..

aysude_mir
15-01-10, 18:01
internet
amin cnm ya rabbim hepimizin hayırlısıyla evlat sahibi olmayı nasip etsin onların acısını tattırmasın artık bilemiyorum dediğim gibi evimden bile soğudum eve girmek bile istemiyorum
seni çok iyi anlıyorum ... Bende uzunca bi zaman evime yabancılaşmıştım... Sonra ev aldık ve evimize taşınınca biraz rahatladım.. Sanki tüm kötü anılar o evde kaldıı...umarım herşey yoluna girer bian önce.... Alah sabrını artırsın... Bu arada baş sağlığı dileğin için de allah razı olsun dostlar sağolsun...

aysude_mir
15-01-10, 18:01
büşra44
Canım başınız sağ olsun çok üzüldüm allahım geride kalanlarına sabır versin
Hayat çok kısa yarına çıkacağımızn garantisi yok onun için hayatı dolu dolu yaşamalıyız
İçimizden geleni yapıp mutlu olmaya bakmalıyız
çok teşekkür ederim... Dostlar sağolsunn..

gobete
15-01-10, 18:01
MELEKCIM,
Canım cok sükür testler normal cıkmıs.Gecen kontrole gıtdıgımde hocaya sordum bu ıgneler ılerde kemık erımesı yaparmı? Kalsıyum hapı takvıye almamız gereklı mı* dıye?Oda hayır öyle bırsey yok dedı.Ama bu topıkte olsun dısarda olsun bı kac kısıden duymustum kalsıyum alınmazsa erıme yapıyor dıye?Senın bılgın varmı canım?

aysude_mir
15-01-10, 18:01
daisy4
merhaba,ben siteye yeni üye oldum.ben şu an hamileyim..:KK46:ama ilk test yaptığımda 7 gün gecikmem olmuştu,ve çok silik çıkmıştı.sat 30.11.2009 normalde 30-31 gün içinde adet olurum bazen 32-33 günü bulur ama aslında adet günlerim düzenlidir.ama aralıkta bnm tahminimce adet tarihime yakın eşimle birlikte oldum.imkansız bir şekilde hamile kaldım.aslında bebek istiyorduk ama daha vakit vardı sonuç olarak doktorum kan testi istedi ilk olarak 07.01.2010 tarihinde 33.8 çıktı doktor düşük bir değer ama bakalım dedi sonra 11.01.2010 tarihinde 259 çıktı.doktorum değerler yükseliyor dedi 14.01.2010 da tekrar kan vercem inş. Daha da yükselir yazılarınızı okudum acaba geç yumurtlama sonucu oluşan bir gebelik mi die düşünüorum.1 sene önce bir düşük yaşadım..mafoldumbenyaptırdığım testler sonucu kanda pıhtılaşma çıktı.onunla ilgili de corasprin alıyorum şu anda çok korkuyorumm cvp verirseniz çok sevinirim..şimdiden teşekkürler..arkadaşlar cvplarınızı bekliyorum:1rolleyes:
bende geç yumurtlayanlardanım... Tüm gebeliklerim de böyle oldu. Ve bu normal bi durummuş kafana takma.... Sadece adet tarihine göre gelişim iki hafta geriden gelir... Korkma... Rabbim korusun bebişinide senide inşallah....

esterya
16-01-10, 05:01
Kizlar Gunaydın, son kan sayımımı koydum albume bi bakarmısınız ben hic bisi anlamadım

esis
16-01-10, 10:01
Merhaba arkadaşlar ben siteyi uzun zamandır takip ediyorum fakat yeni üyü oldum . sanırım burada bazı şeyleri paylaşırsam kendimi daha iyi hissedeceğime karar verdim bende 2 düşük yaşadım .2 genimde heterezigot mutasyon var. önce coraspirin gebelikten itibaren ise heparin 0.4 iğne kullanacağım .Fakat şuan çok rahatım çok iyi iki doktora gittim bu iğnenin hiç bir yan etkisi olmadığını bu kan pıhtılaşmasının ise çok büyük bir sorun olmadığını söylediler. beni inanılmaz rahatlattılar. ben şuanda sadece bekliyorum.ve inanmaya devam ediyorum...

crawford
16-01-10, 10:01
günaydın esterya demek fasülyen el salladı sana senina dına sevindim. sonuçlarına bakmaya çalıştım ama nerden bakkılıyor bulamadım ama diğer topikte yorumlamışlar zaten (38 yaş üsti bayanlar topiğinde) o yüzden gerek kalmadı demektir. Kötü günler geride kaldı ne güzel umutla gelen bu günler. Allah tamamına erdirsin. Bende regl olmam gerekiyordu 14 ocakta bugün 3 gün oldu geçeli. ılk bu ay denedim düşük yapalı 3 ay olduydu. doktorum başla dedi başladık. sanki hamile gibiyim sürekli gaz var (ayıptır söylemesi) acaba bebel varda yerleşiyormu diye düşünüyorum sürekli aniden ateş basıyor.Bu arada vurulacağımız iğneyide gördüm içim bir tuhaf oldu. Bugün test alacağım yarın sabah uyanır uyanmaz yapacağım. Çünkü diğerindede 4. gün yaptım silik çıktıydı. Silik bile çıksa en azından olduğunu anlıyorum.Herşeyin hayırlısını versin yarabbim.

crawford
16-01-10, 10:01
hoşgeldin esiscim.Evet iğnenin yan etkisi yok denecek kadar az ama mide problemi olanların dikkat etmesi gerekiyormuş.Özlelikle mideyi boş bırakmamak lazımmış.Aç kalınca kan da cıvıdığı içi kanama yapabilirmiş. TAbi amile kalıcada mideyi boş bırakmak imkansız olduğuna göre sorun yok kaydirigubbakcemile3

esterya
16-01-10, 10:01
crawfordcum keske kan testi yaptırıp hemen igneye baslasaydın ben oyle yapmıstım hic beklemedim

crawford
16-01-10, 11:01
esteryacım haftasonu olduğu için beklemedeyim yarın test aldığımda eğer silik bile çıksa pazartesine randevu alacağım. Çünkü doktorum hamile kalır kalmaz gel dedi fragmin başlayacakmış öyle dedi.

nergis60
16-01-10, 11:01
esterya
Kizlar Gunaydın, son kan sayımımı koydum albume bi bakarmısınız ben hic bisi anlamadım
canım geçmiş olsun
anladığım kadariyle baktım.tsh ın normal.guatr bezlerin iyi çalışıyor
hgb:iyi yani kansızlığın yok rbc kırmızı küren iyi wbc: beyaz küren biraz yüksek sanırım bi enfeksiyon geçiiriyorsun beyaz küren 10 bin olmuş. ilk koyduğun fotodaki tetkiklerden bişey anlamadım negatif falan yazıyo ya işte ondan.

esterya
16-01-10, 11:01
saglıklısı hayırlısı ile crawford cum Allah tamamına erdirsin

esterya
16-01-10, 11:01
nergiscim cok sagol canım, o negatif yazanda rubell mubella bazı testler var sarılık aids falan.. sadece rubella ve cmv de bişi cıkmıs sanırım

esis
16-01-10, 11:01
crawford canım senin adına çok sevindim inan. umuyorum sağlıkla kucağına da alacaksın bebbişini. iğne olayınada hemen başlamanı öneririm .çünkü benim doktorum işi şansa bırakmayalım istersen adetin 14. gününde bile iğneye başlayabiliriz demişti. eğer hamile olursam zaten devam .Ama hamile olmzasam kesip öbür ay tekrar başlayabileceğimizi söylemişti.

crawford
16-01-10, 11:01
esterya
saglıklısı hayırlısı ile crawford cum Allah tamamına erdirsin
amin canım.allah mı söyletti kız? (test almama gerek kalmadı desene :)) ):dance:

crawford
16-01-10, 11:01
esis
crawford canım senin adına çok sevindim inan. umuyorum sağlıkla kucağına da alacaksın bebbişini. iğne olayınada hemen başlamanı öneririm .çünkü benim doktorum işi şansa bırakmayalım istersen adetin 14. gününde bile iğneye başlayabiliriz demişti. eğer hamile olursam zaten devam .Ama hamile olmzasam kesip öbür ay tekrar başlayabileceğimizi söylemişti.
sağolasın canım. inşallah. iğneye başlıycam canım dediğim gibi haftasonu olduğundan bekliyorum. eğer testte çıkarsa dediğin gibi iğneye başlıycam şimdilik doktorun verdiği asprinle idare ediyorum.darısı sana (duyanda hamile olduğuım kesin sanacak ya nebilim testte çıkmadan inanmam) illa o iki çizgiyi görmem lazım.

esterya
16-01-10, 11:01
ayyy icimden geldi yazdım walla crawfordcum :)
yaw sen yapsana su testi ne diye yarınıbekliyorsun :)

nergis60
16-01-10, 11:01
crawford
amin canım.allah mı söyletti kız? (test almama gerek kalmadı desene :)) ):dance:
crawford delikafadulden kısss hemen gidip alsana nasıl sabrediyorsun bacım anlamadım.çıkarsa şimdide çıkar zaten hadi yap ta şu mutluluğumuzu pekiştirelim.:lepi:

nergis60
16-01-10, 11:01
kızlar bu arada ben dün mens oldum ve 5 gün sonra çalışmaya başlıycaz daha şimdiden heyecanlıyım.bu sefer herşey güzel olacak inşallah.

esterya
16-01-10, 11:01
ay ben daha regl olacagım gun yapmıstım cokk silik cıkmıstı ama cıkmıstı :)
kız crawford yap iste.. hatta ben aksam 20 gibi falan yaptım sabah falan degil

esis
16-01-10, 11:01
crawford valla ben senin yerinde olsam uçarak almıştım....hadi yapta sevinelim artık. koş açık bir eczane falan bul:)

crawford
16-01-10, 11:01
bende merak ediyorum kızlar sizin bu verdiğiniz gazla alayım barii . zaten alacaktım ama yarın kullanacaktım. sizi kırarmıyım arkadaşlar. bugün yapacağım. size sonucu bildiririm.

busra44
16-01-10, 11:01
crawford
Bende regl olmam gerekiyordu 14 ocakta bugün 3 gün oldu geçeli. İlk bu ay denedim düşük yapalı 3 ay olduydu. doktorum başla dedi başladık. sanki hamile gibiyim sürekli gaz var (ayıptır söylemesi) acaba bebel varda yerleşiyormu diye düşünüyorum sürekli aniden ateş basıyor.Bu arada vurulacağımız iğneyide gördüm içim bir tuhaf oldu. Bugün test alacağım yarın sabah uyanır uyanmaz yapacağım. Çünkü diğerindede 4. gün yaptım silik çıktıydı. Silik bile çıksa en azından olduğunu anlıyorum.Herşeyin hayırlısını versin yarabbim.
Canım ya bekleme bence yap şimdi ben adetime 6gün kala yapmıştım ve silik çizgi çıkmıştı hadi yap ve bize hemen güzel haberi ver

busra44
16-01-10, 11:01
nergis60
kızlar bu arada ben dün mens oldum ve 5 gün sonra çalışmaya başlıycaz daha şimdiden heyecanlıyım.bu sefer herşey güzel olacak inşallah.
Hadi canım sende bize güzel haberi verirsin inşallah tembellik yapmayın bu ayı iyi değerlendirin gelsin bir an önce yiğenimiz:KK46:

nergis60
16-01-10, 11:01
esis
Merhaba arkadaşlar ben siteyi uzun zamandır takip ediyorum fakat yeni üyü oldum . sanırım burada bazı şeyleri paylaşırsam kendimi daha iyi hissedeceğime karar verdim bende 2 düşük yaşadım .2 genimde heterezigot mutasyon var. önce coraspirin gebelikten itibaren ise heparin 0.4 iğne kullanacağım .Fakat şuan çok rahatım çok iyi iki doktora gittim bu iğnenin hiç bir yan etkisi olmadığını bu kan pıhtılaşmasının ise çok büyük bir sorun olmadığını söylediler. beni inanılmaz rahatlattılar. ben şuanda sadece bekliyorum.ve inanmaya devam ediyorum...
sevgili Esis:
öncelikle hoşgeldin. madem böyle bir rahatsızlığın var.en doğru yer burası. paylaşımlarla desteklerle çok güzel bir hamilelik geçirip sağlıkla bebişini kucağına alırsın inşallah.bu aşamada yaşadığın güzel heyecanlarıda bizimle paylaşırsın.birbirimize desteğimizle aşarız bu problemlerikaydirigubbakcemile5

busra44
16-01-10, 11:01
Kızlar bu arada dün doktor kontrolüm vardı ameliyattan sonraki ilk kontrolümdü doktorum hiç bi sorun yok gibi görünüyor ama adetliyken bakmam lazım dedi adet olmam için bi ilaç verdi 10gün sonra adet olcan dedi ondan sonrada bebek çalışmalarına başlıya bilirsiniz dedi ama ben hala istemiyorum heralde bebek :KK43:
Birde sprealimi çıkardı çok canım yandı ya bir daha asla spreal taktırmam

esis
16-01-10, 11:01
ne güzel ya herkes iyi dileklerle yazıyorda yazıyor. bu kadar pozitif kelimeler arasında güzel şeylerden başka ne yaşanabilirkiiii..
çok heycanlandım inannın hamile olduğumu ilk öğrenen sizler olacaksınız (tabii eşimden sonra) nasıl bir umut ve huzur doldu içim anlatamam

busra44
16-01-10, 11:01
esis
ne güzel ya herkes iyi dileklerle yazıyorda yazıyor. bu kadar pozitif kelimeler arasında güzel şeylerden başka ne yaşanabilirkiiii..
çok heycanlandım inannın hamile olduğumu ilk öğrenen sizler olacaksınız (tabii eşimden sonra) nasıl bir umut ve huzur doldu içim anlatamam
Canım inşallah en kısa zamanda seninde hamile haberini alırız :)
Ve inşallah bu sefer herşey çok güzl olur

esis
16-01-10, 11:01
büşra44
Canım inşallah en kısa zamanda seninde hamile haberini alırız :)
Ve inşallah bu sefer herşey çok güzl olur
inşallah büşracım :CüvCüv:

esis
16-01-10, 11:01
bu arada dün rahim filmi çektirdimm kürtajın yanında solda sıfır kalır... çok korkmuştum ama dayanılmayacak acı değilmiş

nergis60
16-01-10, 11:01
büşra44
Kızlar bu arada dün doktor kontrolüm vardı doktorum hiç bi sorun yok gibi görünüyor ama adetliyken bakmam lazım dedi adet olmam için bi ilaç verdi 10gün sonra adet olcan dedi ondan sonrada bebek çalışmalarına başlıya bilirsiniz dedi ama ben hala istemiyorum heralde bebek :KK43:
Birde sprealimi çıkardı çok canım yandı ya bir daha asla spreal taktırmam
inşallah bir sorun çıkmaz canım.sanırım senin sadece 20 güne ihtiyacın var.tabi ki bu fiziksel olarak gereken süre. bu arada senin psikolojini de hazırlamak, sana destek olamakta bize düşer. kendini hazır hissetmen için gereken destek burdaki tüm arkadaşlarada gelecektir....emin ol bu bebek fikri sana yeniden çooook sıcak gelecektir. ama eğer istersen belki bir ay daha beklersin. biz seni bekleriz.
bu arada kesinlikle eşimde bende çok hazırız . rabbim izin verirse kısmetimizde varsa biz başlıycaz .Rabbim hakkımızda hayırlı kılar inşallah.

nergis60
16-01-10, 11:01
esis
bu arada dün rahim filmi çektirdimm kürtajın yanında solda sıfır kalır... çok korkmuştum ama dayanılmayacak acı değilmiş
sonucun nasıl çıktı esis?

esis
16-01-10, 11:01
nergis60
inşallah bir sorun çıkmaz canım.sanırım senin sadece 20 güne ihtiyacın var.tabi ki bu fiziksel olarak gereken süre. bu arada senin psikolojini de hazırlamak, sana destek olamakta bize düşer. kendini hazır hissetmen için gereken destek burdaki tüm arkadaşlarada gelecektir....emin ol bu bebek fikri sana yeniden çooook sıcak gelecektir. ama eğer istersen belki bir ay daha beklersin. biz seni bekleriz.
bu arada kesinlikle eşimde bende çok hazırız . rabbim izin verirse kısmetimizde varsa biz başlıycaz .Rabbim hakkımızda hayırlı kılar inşallah.
evet nergis hazır olmak gerçekten çok önemli...ve rahat olmak taaa. ben bir ara inanılmaz sitres yapmıştım...ama artık çok relaks herşey...

busra44
16-01-10, 11:01
nergis60
inşallah bir sorun çıkmaz canım.sanırım senin sadece 20 güne ihtiyacın var.tabi ki bu fiziksel olarak gereken süre. bu arada senin psikolojini de hazırlamak, sana destek olamakta bize düşer. kendini hazır hissetmen için gereken destek burdaki tüm arkadaşlarada gelecektir....emin ol bu bebek fikri sana yeniden çooook sıcak gelecektir. ama eğer istersen belki bir ay daha beklersin. biz seni bekleriz.
bu arada kesinlikle eşimde bende çok hazırız . rabbim izin verirse kısmetimizde varsa biz başlıycaz .Rabbim hakkımızda hayırlı kılar inşallah.
Canım desdeğin için çok teşekkür ederim iyiki varsınız:)
Sizin bu iyi dilekleriniz tesellileriniz kendimi çok iyi hissetmemi sağlıyor
Umarım 10gün içinde allahım içime tekrar o bebek sevgisi koyar
çünkü eşim çok istiyor annem kayınvalidem babam hepsi gözümün içine bakıyor
tekrar denemek için hazırım demem için
Canım inan kendim için dua ettiğimde topikdeki herkes içinde dua ediyorum allahım inşallah bize aynı acıları tekrar yaşatmaz inşallah bu sefer acıyla deil mutlu sonla biter hikayemiz

esis
16-01-10, 11:01
nergis60
sonucun nasıl çıktı esis?
filmi çeken kişi bir problem göremediğini söyledi ama ben yinede doktorum dilinden dökülen kelimeleri bekleyeceğim. salı gününe randevu aldım ozaman sonucu sizlerle paylaşacağım. zaten benim durumum tümüyle saı günü netleşecek.:sm_cool:

feryad
16-01-10, 11:01
crawford
günaydın esterya demek fasülyen el salladı sana senina dına sevindim. sonuçlarına bakmaya çalıştım ama nerden bakkılıyor bulamadım ama diğer topikte yorumlamışlar zaten (38 yaş üsti bayanlar topiğinde) o yüzden gerek kalmadı demektir. Kötü günler geride kaldı ne güzel umutla gelen bu günler. Allah tamamına erdirsin. Bende regl olmam gerekiyordu 14 ocakta bugün 3 gün oldu geçeli. İlk bu ay denedim düşük yapalı 3 ay olduydu. doktorum başla dedi başladık. sanki hamile gibiyim sürekli gaz var (ayıptır söylemesi) acaba bebel varda yerleşiyormu diye düşünüyorum sürekli aniden ateş basıyor.Bu arada vurulacağımız iğneyide gördüm içim bir tuhaf oldu. Bugün test alacağım yarın sabah uyanır uyanmaz yapacağım. Çünkü diğerindede 4. gün yaptım silik çıktıydı. Silik bile çıksa en azından olduğunu anlıyorum.Herşeyin hayırlısını versin yarabbim.
Ayyyyyyy çok heyecanlandım şimdi :) hadi bekletme bizi çatlıycam meraktan...Allahım hayırlısını versin inş vardır ve acı yaşamazsın birdaha bayanssulusmile

nergis60
16-01-10, 11:01
aman aman kimler gelmiş kimler......
FERYAD nasılsın canım ? Ankara nasıl...neyse sen geç ankarayı senin keyfin nasıl tatlım?

feryad
16-01-10, 11:01
nergis60
canım geçmiş olsun
anladığım kadariyle baktım.tsh ın normal.guatr bezlerin iyi çalışıyor
hgb:iyi yani kansızlığın yok rbc kırmızı küren iyi wbc: beyaz küren biraz yüksek sanırım bi enfeksiyon geçiiriyorsun beyaz küren 10 bin olmuş. ilk koyduğun fotodaki tetkiklerden bişey anlamadım negatif falan yazıyo ya işte ondan.
ne bu ay hepimiz uzman olduk sonunda :dkaydirigubbakcemile3 araştıra araştıra yalayıp yuttuk keşke zamanında doktor olsaydı kaydirigubbakcemile3

aysude_mir
16-01-10, 11:01
feryad
Ayyyyyyy çok heyecanlandım şimdi :) hadi bekletme bizi çatlıycam meraktan...Allahım hayırlısını versin inş vardır ve acı yaşamazsın birdaha bayanssulusmile
ben iki gündür yalvarıyorum bi test yap diye hatuna ne sabırlıymışş yaaa.. helal crawford a

aysude_mir
16-01-10, 12:01
esis
bu arada dün rahim filmi çektirdimm kürtajın yanında solda sıfır kalır... çok korkmuştum ama dayanılmayacak acı değilmiş
bu zıkkıma herkes farklı tepki veriyo galiba... benim çok canım yanmıştııı.. rahmi ters olanlar çok sıkıntı yaşıyorlarmış... benim de biraz arkaya dönüklük varmış o yüzden sorun oldu sanırım.. çok geçmiş olsunn....

stellamaris
16-01-10, 12:01
Merhabalar; sizlere moral olsun diye yazmak istedim..Benimde başımdan 3 tane düşük geçti..hatta 3.bebeğimi 25 haftalık iken suyumun erken gelmesiyle kaybettim:KK43: ama yılmadan usanmadan denemeye devam ettim. araştırmalar sonucu heretizogot çıktı bendede. ve 4. hamileliğimde 4 haftalıkken hemen iğnelere başladım. Allaha çok şükür bebeğimi 38. haftada sağlıcakla kucağıma aldım... diğer hamileliklerim kanamalarla geçerdi.Bu hamileliğimde 1 damla bile kan görmedim iğneler sayesinde.(Tabi önce Allah'ın izniyle) Bebeğimin adınıda ARMAĞAN koyduk. Dilerim Allahtan Allah bunca sıkıntılarınızın ardından sizlerede birer tane ARMAĞAN yollasın...Dualarım sizlerle inşallah bu muhteşem duyguyu sizlerde yaşarsınız...
Yılmak yok , yola devam...............

feryad
16-01-10, 12:01
nergis60
aman aman kimler gelmiş kimler......
FERYAD nasılsın canım ? Ankara nasıl...neyse sen geç ankarayı senin keyfin nasıl tatlım?
ah be gülüm nasıl olsun keyfim bir iyiyim bir kötü zaman zaman kendimi dinlemeye engel olamıyorum :KK43: Ama olsun sağlık olsun herşeyin çaresi var değil mi :) neyse güzel olan senin bekleme süren bitti darısı bana bak çok çalış ha kaytarmak yok 1 ay sonra sınav yapcamkaydirigubbakcemile3aklinialirimsmile

aysude_mir
16-01-10, 12:01
esis
filmi çeken kişi bir problem göremediğini söyledi ama ben yinede doktorum dilinden dökülen kelimeleri bekleyeceğim. salı gününe randevu aldım ozaman sonucu sizlerle paylaşacağım. zaten benim durumum tümüyle saı günü netleşecek.:sm_cool:
filmi çekeninde doktor olması lazım o yüzden sorun yok dediyse için rahat olsun...

esis
16-01-10, 12:01
feryad
ne bu ay hepimiz uzman olduk sonunda :dkaydirigubbakcemile3 araştıra araştıra yalayıp yuttuk keşke zamanında doktor olsaydı kaydirigubbakcemile3
valla haklısın feryad gerçekten uzman olduk.eşim ve ben test sonuçlarımızı alıp bir yorumluyoruzzzz :) olumunekankayizsmile . zaten benim doktor benden bıktı tam bir şey açıklayacak duruyor... 'gerçi sen bunuda araştırmışsındır ama..' diyor...of of yeterki bir sonuç olsun artıkkkk

busra44
16-01-10, 12:01
stellamaris
Merhabalar; sizlere moral olsun diye yazmak istedim..Benimde başımdan 3 tane düşük geçti..hatta 3.bebeğimi 25 haftalık iken suyumun erken gelmesiyle kaybettim:KK43: ama yılmadan usanmadan denemeye devam ettim. araştırmalar sonucu heretizogot çıktı bendede. ve 4. hamileliğimde 4 haftalıkken hemen iğnelere başladım. Allaha çok şükür bebeğimi 38. haftada sağlıcakla kucağıma aldım... diğer hamileliklerim kanamalarla geçerdi.Bu hamileliğimde 1 damla bile kan görmedim iğneler sayesinde.(Tabi önce Allah'ın izniyle) Bebeğimin adınıda ARMAĞAN koyduk. Dilerim Allahtan Allah bunca sıkıntılarınızın ardından sizlerede birer tane ARMAĞAN yollasın...Dualarım sizlerle inşallah bu muhteşem duyguyu sizlerde yaşarsınız...
Yılmak yok , yola devam...............
Saol canım bize umut olduğun için bende 3bebeğimi kaybettim canım çok yandı şimdi tekrar deneye hiç cesaretim yok inan aynı şeyleri tekrar yaşamaktan okadar korkuyorumki anlatamam bu korku içimdeki bebek sevgisinide bebek isteğinide öldürdü malesef

nergis60
16-01-10, 12:01
stellamaris
Merhabalar; sizlere moral olsun diye yazmak istedim..Benimde başımdan 3 tane düşük geçti..hatta 3.bebeğimi 25 haftalık iken suyumun erken gelmesiyle kaybettim:KK43: ama yılmadan usanmadan denemeye devam ettim. araştırmalar sonucu heretizogot çıktı bendede. ve 4. hamileliğimde 4 haftalıkken hemen iğnelere başladım. Allaha çok şükür bebeğimi 38. haftada sağlıcakla kucağıma aldım... diğer hamileliklerim kanamalarla geçerdi.Bu hamileliğimde 1 damla bile kan görmedim iğneler sayesinde.(Tabi önce Allah'ın izniyle) Bebeğimin adınıda ARMAĞAN koyduk. Dilerim Allahtan Allah bunca sıkıntılarınızın ardından sizlerede birer tane ARMAĞAN yollasın...Dualarım sizlerle inşallah bu muhteşem duyguyu sizlerde yaşarsınız...
Yılmak yok , yola devam...............
teşekkür ederim gerçekten bende hamile kalınca tuvalete gitmek istemiyorum. ya kan görürsem!!! korkusu hiç bitmiyor .demekki zamanı gelince herşey güzel olabiliyor rabbim herkese nasip etsin Senin armağanına da bol ömür sağlık sıhhat versin inşallah.
feryad
ah be gülüm nasıl olsun keyfim bir iyiyim bir kötü zaman zaman kendimi dinlemeye engel olamıyorum :KK43: Ama olsun sağlık olsun herşeyin çaresi var değil mi :) neyse güzel olan senin bekleme süren bitti darısı bana bak çok çalış ha kaytarmak yok 1 ay sonra sınav yapcamkaydirigubbakcemile3aklinialirimsmile
tamam feryad konu belli. çalışacağımız yer belli. sadece bir RABBİMin ol demesi kalıyor işte bide o gerçekleşirse yıldızlı peki alacam senden...........
bu arada sende sakın serme haaa dr unla irtibat halinde devam.... bak biz birlikte ilerliycez ok...........olumunekankayizsmile

crawford
16-01-10, 12:01
büşra44
Canım ya bekleme bence yap şimdi ben adetime 6gün kala yapmıştım ve silik çizgi çıkmıştı hadi yap ve bize hemen güzel haberi ver
eşim şu an uyuyor. akşama doğru çıkıp alırız diyor.aldıktan sonra ilk size haber vericem.