Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Evde hazrladmz bakmlar


sevdiyar
1-11-07, 16:11
Yüz Maskeleri

Bezelyeden patlıcana kadar birçok sebzenin,cildimiz içinbirer cansimidine dönüşebileceğini biliyor musunuz?Sebzeler vücudumuzaolduğu kadar cildimiz üzerinde de olumlu etkilere sahip.Hazırlanmasıçok kolay olan bu maskeleri uygulayarak pürüzsüz ve sağlıklıbir cilde kavuşabilirsiniz.

1.SALATALIK MASKESİ : İki tutam çuha çiçeği kurutularak,dövülüptoz haline getirilir.Kabukları soyulmuş yarım salatalık,birfincan pirinç unu,çuha çiçeği tozu ile birlikte on dakikaateşte pişirilir.Elde edilen karışım bulamaç halinegetirilir.Hazırlanan bulamaça yarım fincan elma suyu,bir çorbakaşığı saf zeytinyağı ilave edilerek krem haline getirilir.

ETKİSİ : Yüz ve boyuna uygulanan bu maske cildin canlı ve sağlıklıgözükmesini sağlar.Yüzde yarım saat beklettikten sonra ılıksu ile yıkanır ve gül suyu sürülür.

2.BAL MASKESİ : Civan perçemi çiçeği,saf suda on dakika kaynatıldıktansonra sıkılarak süzülür.Bir fincan su soğutulur.Elde edilenposa ezildikten sonra,yarım fincan limon suyu,bir çorba kaşığızeytinyağı,bir tatlı kaşığı bal ve çırpılmış yumurtasarısı ile karıştırılır.Hazırlanan karışıma soğukcivan perçemi suyu ilave edilir.Maske kıvamına gelinceye kadaryulaf unu
eklenir.

ETKİSİ : Yüzdeki çöküntü ve kırışıklıklarıngiderilmesini önler.Bu maske bir hafta uygulanmalıdır.Yüzdebir saat kalması gereklidir.

3.YUMURTA MASKESİ : İki avuç buğday,iki bardak suda ezilir.İkiyumurta sarısı ve bir çorba kaşığı badem yağı konulur.Yüzesürülür ve kurumaya başlayınca yıkanır ve gülsuyu sürülür.

ETKİSİ : Kızıl lekelerin ve sivilcilerin giderilmesini sağlar.Sabahve akşam olmak üzere günde iki defa uygulanır.Bu maske şampuanolarak kullanılabilir,saçların parlamasını sağlar.

4.BEZELYE MASKESİ : İki su bardağı taze bezelye,ezildiktensonra üzüm pekmezi ile karıştırılır.Yumurta akı ve yarımfincan ayçiçek yağı ilave edilir.Bir miktar un konularakmaske kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

ETKİSİ : Ten dokusu üzerinde parlaklık sağlar,gece yatmadanuygulanmalıdır.Sabah cilt temizlenir.

5.ÇİLEK MASKESİ : Bir avuç taze çilek ezilip,yulaf unu ile karıştırılır.Biradet yumurta sarısı ile iki çrba kaşığı yoğurt çırpılır,kremkıvamına getirilir.

ETKİSİ : Kuru ciltler için besleyici olan bu maske 20 dakikaciltte kaldıktan sonra ılık su ile yıkanır.Çilek maskesi özelliklegözaltlarındaki kırışıklıkların azalmasında önemli roloynar.

6.PATLICAN MASKESİ : Dilimlenmiş yarım patlıcan iki bardak sudakaynatılır.Hazırlanan karışıma bir diş sarımsak eklenereklapa haline getirilir.Buna kaymak katılarak krem halinegetirilir.Bu karışım iki ay boyunca hergün tekrarlanmalıdır.

ETKİSİ : Tendeki mikropları arındırmada ve yüze canlı bir görünümkazandırmada etkindir.

7.KAYISI MASKESİ : Üç tutam defne yaprağı,bir tutam tarçınkayısı suyunda pişirilir.Bir adet yumurta ve yarım fincan sütkarıştırılarak krem haline getirilir.

ETKİSİ : Yüzdeki sivilcelerigidermek ve tene tazelik kazandırır.Saçauygulandığında dökülmeyi durdurur ve saçın geç ağarmasınısağlar.

• YULAF MASKESİ İLE SİYAH NOKTALARDAN KURTULUN

Yulaf ezmesi, cildin derinlemesine temizlenmesi ve siyah noktalarınyok edilmesini sağlayan bir maskedir. Bu maske ayrıca cildin içindedolaşan pislikleri temizleyip, cildin fazla yağlanmasını daengeller. Bu nedenle kuru ciltli kişiler tarafından pek fazlakullanılmamalıdır. Yulaf ezmesi maskesinin yapımı son derecebasittir. Pişirdiğiniz yulafları süzdükten sonra, bunlarıgeniş bir kabın içinde bir kaç dakika ezin. Hazırladığınızbu yulaf ezmesini yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika kadarbekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Bumaskeyi vücudunuza da uygulayarak, şaşırtıcı sonuca ulaşabilirisiniz.

Evde yapabileceğiniz yüz maskeler

• Yumurta, bal, yoğurt evimizde hemen her zaman bulunanyiyecekler. Ama bu kez bunları yemek pişirirken değil, güzellikmaskeleri uygularken kullanacağız. Hazır mısınız? O zamantariflerimize başlıyoruz! Besleyici maske İçinde bulunanbadem yağı ve yumurta sarısı sayesinde cildi sanki yeni doğmuşbir bebeğinki gibi yumuşacık yapan bu besleyici maskeyi aydabir kez uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

3 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş badem

1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı

1 tatlı kaşığı krema

1 adet yumurta sarısı

Hazırlanışı : Yoğun bir kıvama gelinceye kadar tümMalzemeleri bir kasede karıştırın.

Uygulaması Gözlerin etrafına gelmeyecek şekilde maskeyi yüzünüzesürün. 15 20 dakika dinlenmeye bırakın. Ilık suyla durulayın.

Sonuç Kırışıkları gerilmiş, daha pürüzsüz bir cilt.

• Onarıcı maske Özellikle yaz aylarında uzun süreli güneşbanyolarının ardından uygulamak için ideal. Balın vegliserinin yumuşatıcı etkileri sayesinde cildin nem oranınıartıran bir maske.

Malzemeler

1 adet limon

3 çorba kaşığı bal

Gliserin

Hazırlanışı : Limon suyuyla balı hızlı hareketlerle iyicekarıştırın. 15 gram gliserini ilave edin. Özlü bir karışımelde edinceye kadar karıştırın.

Uygulaması Hazırladığınız maskeyi masaj yapmadan yüzünüzeve boynunuza yayın. 15 dakika kadar yüzünüzde dinlendirdiktensonra ılık suyla
temizleyin.

Sonuç Cildi derinlemesine nemlendiriyor.

• Dinlendirici maske Bu maske aynı zamanda yüzünüzün dahakolay bronzlaşmasını sağlar. Karışımdaki Malzemeler cildibesler ve aynı zamanda pürüzsüz bir görünüm almasına yardımcıolur.

Malzemeler

1 adet yumurta sarısı

1 kase yoğurt

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

5 damla havuç yağı

Hazırlanışı : 1 adet yumurta sarısını 2 tatlı kaşığı yoğurtlaçırpın. Zeytinyağını ve havuç yağını ekleyin.

Uygulaması Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. 20dakika kadar dinlendirip, ılık suyla temizleyin.

Sonuç Cildi, özellikle güneşin zararlı etkilerine karşıkoruyan ama bronzlaşmayı da artıran bu maskenin nemlendiricive besleyici etkisi kendini hemen gösteriyor.

• Evde yapabileceğiniz vücut maskeleri

Yukarıda evde yapabileceğiniz yüz maskeleri'nin tariflerinivermiştik. Şimdi sıra vücut için yapılabilecek maskelerde...Eğer ipek gibi bir ten istiyorsanız, bu iki maskeyi mutlakauygulayın!

Peeling Kremi Bu peeling kremini ayda bir kez uygulayın. Ölü hücreleritemizler ve vücudun yumuşak, pürüzsüz olmasını sağlar.

Malzemeler

1 çorba kaşığı deniz tuzu

3 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı : Küçük parçalara ayrılmış deniz tuzunu,zeytinyağı ile iyice karıştırın.

Uygulaması Ilık bir duş alın. Hazırladığınız karışımı,dairesel hareketlerle masaj yaparak vücudunuza sürün. Bu karışımıözellikle topuklar, dirsek, diz gibi bölgelere yoğunlaşarakuygulayın. Ilık suyla durulayın.

Sonuç Gözenekleri tıkayan ölü deri temizleniyor ve cilt yapılacakbakıma hazır hale geliyor.

• Bal Maskesiyle epilasyon Cildin hassas olduğu noktalarauygulanabilecek balla yapılan epilasyon.

Malzemeler

1 kase bal

Limon suyu

Bez parçaları (eski çarşafları kesebilirsiniz)

Hazırlanışı : Kısık ateşte balı ısıtın. Yoğun bir kıvamageldiğinde birkaç damla limon suyu ekleyin. Soğumaya bırakın.

Uygulaması Hazırladığınız karışımı tüylerin bulunduğubölgeye yayıp, birkaç saniye bekletin. Ağdanın üzerine birbez parçası yapıştırıp, üzerini düzeltin. Tüylerin tersiyönünde tek hamlede çekin. Ağda bittikten sonra soğuk suylatemizleyin.

Sonuç Pürüzsüz, ipek gibi bir ten!

YÜZ GÜZELLİÃ�İNİZİ DEVAM ETTİRME USULLERİ

Bitkisel maskeler

1) Kuru Ciltler İçin Maskeler :

• Yulaf İçi Maskesi :2 çorba kaşığı yulaf içi, suda veyasütde 15 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra mahlülle bir kaşıkbal ilave edilir. Hafif sıcak vaziyette yüze sürülüp, 15dakika bekletilir. Yüz ılık su ile yıkanır.

• Kabak Maskesi : Pişirilmiş kabaktan 2 çorba kaşığı iyicekarıştırıldıktan sonra, içerisine 1 çorba kaşığızeytin yağı veya badem yağı karıştırılır. Elde edilenkarışım yüze sürülür, 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

• Havuç Maskesi : 2 havuç rendelenir, yumurta akı ile çırpılır,1 tatlı kaşığı zeytin yağı veya süt ve az miktarda nişastakarıştırılır. Sonra yüz boyun ile birlikte yağlanır. 30dakika sonra ılık su ile yıkanır.

• Marul Maskesi : Marul yaprakları ince ince kıyılır, üzerinezeytin yağı ve birkaç damla limon suyu sıkılır (lapa halinegelmesi için). Yüze sürülür. 20 dakika sonra yavaş yavaşevvela sıcak su ile, sonra soğuk su ile yıkanır. Marulyerine, rendelenmiş turp veya patates püresi de kullanılabilir.

• Muz Maskesi : Bir adet muz iyice dövüldükten sonra, içerisine1 tatlı kaşığı süt veya kaymak katılarak karıştırılır.Sonra yüze sürülür. 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

• Elma Maskesi : Bir elma iyice rendelendikten sonra, içerisinebir çorba kaşığı zeytin yağı, süt veya kaymak karıştırılır.Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılıksu ile yıkanır.

• Şeftali Maskesi : OIgun bir şeftali iyice ezildikten sonra, haşlamapapatya suyu ile lapa haline gelinceye kadar karıştırılır.Sonra yüze sürülür. 20 dakika bekletildikten sonra yüz, sıcaksu ile yıkanır.

• Hıyar (salatalık) Maskesi : Rendelenmiş hıyara birkaç damlalimon suyu damlatılır. Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakikasonra bir mendil veya bir bezle iyice temizlenir, yüz yıkanmalıdır.

2) Yağlı Ciltler İçin Maskeler :

• Badem Maskesi : Papatya, Ihlamur çiçeği, lavanta, mürver ağacıçiçeği ve çam filiz uçlarından eşit miktarda alınıp karıştırılır.Bu karışımdan 2 çorba kaşığı alınıp 150 g. kaynar su içindehaşlanır. Bu haşlamaya (50 grama 1 çorba kaşığı badem içigelecek şekilde) badem içi ilave edilip, haşlamaya devamedilir. Sonra haşlanmış terkibe (1 tatlı kaşığı un ve yarımtatlı kaşığı bal ilave edilir. Sıcak vaziyette yüze sürülür.(Sıcaklık dayanılacak gibi olmalıdır.) 30 dakika beklediktensonra, evvela sıcak sonra soğuk su ile yıkanmalıdır.

• Elma Maskesi : 12 elma rendeledikten sonra, iyice çırpılmışyumurta akı ile karıştırılır. Elde edilen karışım yüzeve boyna sürülüp 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

KOZMETİKDE KULLANILAN DİÃ�ER BİTKİLER

• Hatmi Tentürü : 2 çorba kaşığı hatmi yaprağı veya incekıyılmış kökü 300 g. soğuk suda 1 saat bekletilip, süzülür.Elde edilen tentür mantarlarla ve kuru cilde karşı kompres şeklindekullanılır.

• Karahindiba Haşlaması : Bitkiden 2 çorba kaşığı 300 g.suda 10 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Eldeedilen mayi ile sabah akşam yüz yıkanır. Yüzdeki küçüksiyah lekeleri ve çilleri giderir.

• Nane haşlaması : 100 g. nane yarım kova kaynar suda yarımsaat bırakıldıktan sonra yorgunluktan dolayı şişmişayaklara banyo şeklinde uygulanır.

• Gül Yaprakları İle Tütsülenmek (İnhalasyon) : Hafif ateşüzerinde, su kaynatılan bir kab üzerine kevgir veya elek kapatılır.Eleğin kaidesine gül yaprakları serilir. Yüz gül yapraklarına1520 cm. kadar yaklaştırılır, baş bir havlu ile örtülür.Güldeki eterik yağ cildi sağlamlaştırır ve yüze canlılıkve tazelik verir.

• Yüzde Beliren Mantarlar : Tuzlu su ve kızıl ağaç veya huşağacı yapraklarının haşlaması ile giderilir. Satimantarlarda ise : Atkuyruğu veya büyük kuzukulağı haşlamasıylakompres yapılır.

• Dudaklarda Meydana Gelen Uçuklarda : Meşe kabuğu veya menekşehaşlanarak kompres yapılır.

• Yüzde Çıkan Siyah Lekecikler : 2 çorba kaşığı mısırunu veya yulaf unu 1 yumurta akı ile köpükleninceye kadar çırpılır.Yüzdeki siyah lekelere sürülür. Kuruduktan sonra kuru,pamuklu bir bezle silinir. Sonra soğuk su ile yıkanır.Yüzezeytin yağı ile hafif masaj yapılması tavsiye olunur. Yüzmasajdan evvel, sabun kullanmadan sıcak su ile yıkanır ve soğuksu ile durulanır. Sonra da zeytin yağı ile yüze hafif masajyapılır ve 20 dakika bekletildikten sonra tekrar sabun kullanılmadansıcak su ile yıkanır, soğuk su ile de durulanır. Zeytinyağıdirsek ve tırnaklar içinde yararlıdır. Zeytin yağına tazefesleğen (100 g. fesleğen 1/2 It. zeytin yağı) karıştırılır.Bir hafta bekletilerek yapılırsa çok yararlıdır.

• Yüzde beliren lekeler (siyah ve sarı lekeler). Taze (hıyar)salatalık püresi yüze devamlı sürülerek giderilir. Ciltyumuşak ve pürüzsüz olur.

alıntıdır

mız mız
1-11-07, 23:11
:dance:arkadaslar sıze su fıkrı paylasmak ıstıyorum ben ne zman meyve yesem mesela bugun greyfut yedım bırazını yedım bırazınıda suratıma surdum acayıp bır canlılık verıo surata tafsıye ederım lımon,greyfut, ne bılıyım aklınıza gelen tum sulu meyvenın suyunu suratına surun mennun kalcaksınız bır parlaklık canlılık ılk suruste meydana gelıo meyve ozlerııııı bence kullandıgımız kremlerden daha ıyı derım bılırsınızkı bazı kremlerde meyve ozlerı ıle yapılıo

az once surdum suratım bıraz gerıldıııı sankı lıposaksın yapmıs gıbı hıssettım bıraz bekledım kurudu sonraaaaa yıkadım :dance:

leaf
3-11-07, 10:11
1 yemek kaşığı yoğurt, 5 6 damla limon, 1 çay kaşığı balı karıştırıp ince tabaka halinde yüzünüze sürün kuruyunca ılık suyla yıkayın çok güzel oluyo annemle ben her hafta yapıyoruz:içelim:

DeKoLTe
5-11-07, 12:11
Göz altı morluklarından şikayetçiseniz göz çevrenize kullanacağınız bakım ürünleri konusunda hassas davranmanız gerekiyor.İçinde K,C ve E vitaminleri, folik asit,alfa lipoik asit, üzüm çekirdeği özütleri, yeşil çay ekstresi, meyan kökü(licorice), kojil asit,GABA olan ürünler oldukça etkili.Özellikle K vitamini kan damarlarında büzüşmeye yol açarak ve kan emilimlerini azaltarak fayda sağlıyor.Piyasada K vitamin içeren etkili ürünler var.Bunları deneyebilirsiniz.Meyan kökü ve kojik asit doğal renk açıcı özellikleriyle etki gösteriyor.GABA mavi-mor renkler açarken, folik asit dolaşımı düzenliyor.alfa lipoik asit, üzüm çekirdeği ve yeşil çay özütleri ile C ve E vitaminleri de antioksidan etkileriyle yarar sağlıyor.Peptidler hemoglobin yıkılımını azaltarak göz altı morluklarını azaltabiliyor.Sizin için hangi ürünün doğu olduğuna mutlaka cilt doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.Eğer bu tedavilerden beklediğiniz sonucu alamadıysanız göz altı morluklarının lazer ve cerrahi yöntemlerle azaltabileceği aklınızda olsun.Basit bir kapatıcıda bu morlukları tedavi etmesede estetik olarak fark edilmemesini sağlayacakdır.

Alıntıdır.. Dr. Ece HATTAT
Okuyunca Paylaşmak istedim.. Umarım işinize yarar Geçmiş olsun sevgiler...

ko-ko
6-11-07, 12:11
Bezelyeden patlıcana kadar birçok sebzenin,cildimiz için birer cansimidine dönüşebileceğini biliyor musunuz?Sebzeler vücudumuza olduğu kadar cildimiz üzerinde de olumlu etkilere sahip.Hazırlanması çok kolay olan bu maskeleri uygulayarak pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

1.SALATALIK MASKESİ : İki tutam çuha çiçeği kurutularak,dövülüp toz haline getirilir.Kabukları soyulmuş yarım salatalık,bir fincan pirinç unu,çuha çiçeği tozu ile birlikte on dakika ateşte pişirilir.Elde edilen karışım bulamaç haline getirilir.Hazırlanan bulamaça yarım fincan elma suyu,bir çorba kaşığı saf zeytinyağı ilave edilerek krem haline getirilir.

ETKİSİ : Yüz ve boyuna uygulanan bu maske cildin canlı ve sağlıklı gözükmesini sağlar.Yüzde yarım saat beklettikten sonra ılık su ile yıkanır ve gül suyu sürülür.

2.BAL MASKESİ : Civan perçemi çiçeği,saf suda on dakika kaynatıldıktan sonra sıkılarak süzülür.Bir fincan su soğutulur.Elde edilen posa ezildikten sonra,yarım fincan limon suyu,bir çorba kaşığı zeytinyağı,bir tatlı kaşığı bal ve çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırılır.Hazırlanan karışıma soğuk civan perçemi suyu ilave edilir.Maske kıvamına gelinceye kadar yulaf unu
eklenir.

ETKİSİ : Yüzdeki çöküntü ve kırışıklıkların giderilmesini önler.Bu maske bir hafta uygulanmalıdır.Yüzde bir saat kalması gereklidir.

3.YUMURTA MASKESİ : İki avuç buğday,iki bardak suda ezilir.İki yumurta sarısı ve bir çorba kaşığı badem yağı konulur.Yüze sürülür ve kurumaya başlayınca yıkanır ve gülsuyu sürülür.

ETKİSİ : Kızıl lekelerin ve sivilcilerin giderilmesini sağlar.Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa uygulanır.Bu maske şampuan olarak kullanılabilir,saçların parlamasını sağlar.

4.BEZELYE MASKESİ : İki su bardağı taze bezelye,ezildikten sonra üzüm pekmezi ile karıştırılır.Yumurta akı ve yarım fincan ayçiçek yağı ilave edilir.Bir miktar un konularak maske kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

ETKİSİ : Ten dokusu üzerinde parlaklık sağlar,gece yatmadan uygulanmalıdır.Sabah cilt temizlenir.

5.ÇİLEK MASKESİ : Bir avuç taze çilek ezilip,yulaf unu ile karıştırılır.Bir adet yumurta sarısı ile iki çrba kaşığı yoğurt çırpılır,krem kıvamına getirilir.

ETKİSİ : Kuru ciltler için besleyici olan bu maske 20 dakika ciltte kaldıktan sonra ılık su ile yıkanır.Çilek maskesi özellikle gözaltlarındaki kırışıklıkların azalmasında önemli rol oynar.

6.PATLICAN MASKESİ : Dilimlenmiş yarım patlıcan iki bardak suda kaynatılır.Hazırlanan karışıma bir diş sarımsak eklenerek lapa haline getirilir.Buna kaymak katılarak krem haline getirilir.Bu karışım iki ay boyunca hergün tekrarlanmalıdır.

ETKİSİ : Tendeki mikropları arındırmada ve yüze canlı bir görünüm kazandırmada etkindir.

7.KAYISI MASKESİ : Üç tutam defne yaprağı,bir tutam tarçın kayısı suyunda pişirilir.Bir adet yumurta ve yarım fincan süt karıştırılarak krem haline getirilir.

ETKİSİ : Yüzdeki sivilcelerigidermek ve tene tazelik kazandırır.Saça uygulandığında dökülmeyi durdurur ve saçın geç ağarmasını sağlar.

• YULAF MASKESİ İLE SİYAH NOKTALARDAN KURTULUN

Yulaf ezmesi, cildin derinlemesine temizlenmesi ve siyah noktaların yok edilmesini sağlayan bir maskedir. Bu maske ayrıca cildin içinde dolaşan pislikleri temizleyip, cildin fazla yağlanmasını da engeller. Bu nedenle kuru ciltli kişiler tarafından pek fazla kullanılmamalıdır. Yulaf ezmesi maskesinin yapımı son derece basittir. Pişirdiğiniz yulafları süzdükten sonra, bunları geniş bir kabın içinde bir kaç dakika ezin. Hazırladığınız bu yulaf ezmesini yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Bu maskeyi vücudunuza da uygulayarak, şaşırtıcı sonuca ulaşabilirisiniz.

Evde yapabileceğiniz yüz maskeler

• Yumurta, bal, yoğurt evimizde hemen her zaman bulunan yiyecekler. Ama bu kez bunları yemek pişirirken değil, güzellik maskeleri uygularken kullanacağız. Hazır mısınız? O zaman tariflerimize başlıyoruz! Besleyici maske İçinde bulunan badem yağı ve yumurta sarısı sayesinde cildi sanki yeni doğmuş bir bebeğinki gibi yumuşacık yapan bu besleyici maskeyi ayda bir kez uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

3 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş badem

1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı

1 tatlı kaşığı krema

1 adet yumurta sarısı

Hazırlanışı : Yoğun bir kıvama gelinceye kadar tüm Malzemeleri bir kasede karıştırın.

Uygulaması Gözlerin etrafına gelmeyecek şekilde maskeyi yüzünüze sürün. 15 20 dakika dinlenmeye bırakın. Ilık suyla durulayın.

Sonuç Kırışıkları gerilmiş, daha pürüzsüz bir cilt.

• Onarıcı maske Özellikle yaz aylarında uzun süreli güneş banyolarının ardından uygulamak için ideal. Balın ve gliserinin yumuşatıcı etkileri sayesinde cildin nem oranını artıran bir maske.

Malzemeler

1 adet limon

3 çorba kaşığı bal

Gliserin

Hazırlanışı : Limon suyuyla balı hızlı hareketlerle iyice karıştırın. 15 gram gliserini ilave edin. Özlü bir karışım elde edinceye kadar karıştırın.

Uygulaması Hazırladığınız maskeyi masaj yapmadan yüzünüze ve boynunuza yayın. 15 dakika kadar yüzünüzde dinlendirdikten sonra ılık suyla
temizleyin.

Sonuç Cildi derinlemesine nemlendiriyor.

• Dinlendirici maske Bu maske aynı zamanda yüzünüzün daha kolay bronzlaşmasını sağlar. Karışımdaki Malzemeler cildi besler ve aynı zamanda pürüzsüz bir görünüm almasına yardımcı olur.

Malzemeler

1 adet yumurta sarısı

1 kase yoğurt

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

5 damla havuç yağı

Hazırlanışı : 1 adet yumurta sarısını 2 tatlı kaşığı yoğurtla çırpın. Zeytinyağını ve havuç yağını ekleyin.

Uygulaması Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. 20 dakika kadar dinlendirip, ılık suyla temizleyin.

Sonuç Cildi, özellikle güneşin zararlı etkilerine karşı koruyan ama bronzlaşmayı da artıran bu maskenin nemlendirici ve besleyici etkisi kendini hemen gösteriyor.

• Evde yapabileceğiniz vücut maskeleri

Yukarıda evde yapabileceğiniz yüz maskeleri'nin tariflerini vermiştik. Şimdi sıra vücut için yapılabilecek maskelerde... Eğer ipek gibi bir ten istiyorsanız, bu iki maskeyi mutlaka uygulayın!

Peeling Kremi Bu peeling kremini ayda bir kez uygulayın. Ölü hücreleri temizler ve vücudun yumuşak, pürüzsüz olmasını sağlar.

Malzemeler

1 çorba kaşığı deniz tuzu

3 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı : Küçük parçalara ayrılmış deniz tuzunu, zeytinyağı ile iyice karıştırın.

Uygulaması Ilık bir duş alın. Hazırladığınız karışımı, dairesel hareketlerle masaj yaparak vücudunuza sürün. Bu karışımı özellikle topuklar, dirsek, diz gibi bölgelere yoğunlaşarak uygulayın. Ilık suyla durulayın.

Sonuç Gözenekleri tıkayan ölü deri temizleniyor ve cilt yapılacak bakıma hazır hale geliyor.

• Bal Maskesiyle epilasyon Cildin hassas olduğu noktalara uygulanabilecek balla yapılan epilasyon.

Malzemeler

1 kase bal

Limon suyu

Bez parçaları (eski çarşafları kesebilirsiniz)

Hazırlanışı : Kısık ateşte balı ısıtın. Yoğun bir kıvama geldiğinde birkaç damla limon suyu ekleyin. Soğumaya bırakın.

Uygulaması Hazırladığınız karışımı tüylerin bulunduğu bölgeye yayıp, birkaç saniye bekletin. Ağdanın üzerine bir bez parçası yapıştırıp, üzerini düzeltin. Tüylerin tersi yönünde tek hamlede çekin. Ağda bittikten sonra soğuk suyla temizleyin.

Sonuç Pürüzsüz, ipek gibi bir ten!

YÜZ GÜZELLİĞİNİZİ DEVAM ETTİRME USULLERİ

Bitkisel maskeler

1) Kuru Ciltler İçin Maskeler :

• Yulaf İçi Maskesi :2 çorba kaşığı yulaf içi, suda veya sütde 15 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra mahlülle bir kaşık bal ilave edilir. Hafif sıcak vaziyette yüze sürülüp, 15 dakika bekletilir. Yüz ılık su ile yıkanır.

• Kabak Maskesi : Pişirilmiş kabaktan 2 çorba kaşığı iyice karıştırıldıktan sonra, içerisine 1 çorba kaşığı zeytin yağı veya badem yağı karıştırılır. Elde edilen karışım yüze sürülür, 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

• Havuç Maskesi : 2 havuç rendelenir, yumurta akı ile çırpılır, 1 tatlı kaşığı zeytin yağı veya süt ve az miktarda nişasta karıştırılır. Sonra yüz boyun ile birlikte yağlanır. 30 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

• Marul Maskesi : Marul yaprakları ince ince kıyılır, üzerine zeytin yağı ve birkaç damla limon suyu sıkılır (lapa haline gelmesi için). Yüze sürülür. 20 dakika sonra yavaş yavaş evvela sıcak su ile, sonra soğuk su ile yıkanır. Marul yerine, rendelenmiş turp veya patates püresi de kullanılabilir.

• Muz Maskesi : Bir adet muz iyice dövüldükten sonra, içerisine 1 tatlı kaşığı süt veya kaymak katılarak karıştırılır. Sonra yüze sürülür. 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

• Elma Maskesi : Bir elma iyice rendelendikten sonra, içerisine bir çorba kaşığı zeytin yağı, süt veya kaymak karıştırılır. Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

• Şeftali Maskesi : OIgun bir şeftali iyice ezildikten sonra, haşlama papatya suyu ile lapa haline gelinceye kadar karıştırılır. Sonra yüze sürülür. 20 dakika bekletildikten sonra yüz, sıcak su ile yıkanır.

• Hıyar (salatalık) Maskesi : Rendelenmiş hıyara birkaç damla limon suyu damlatılır. Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakika sonra bir mendil veya bir bezle iyice temizlenir, yüz yıkanmalıdır.

2) Yağlı Ciltler İçin Maskeler :

• Badem Maskesi : Papatya, Ihlamur çiçeği, lavanta, mürver ağacı çiçeği ve çam filiz uçlarından eşit miktarda alınıp karıştırılır. Bu karışımdan 2 çorba kaşığı alınıp 150 g. kaynar su içinde haşlanır. Bu haşlamaya (50 grama 1 çorba kaşığı badem içi gelecek şekilde) badem içi ilâve edilip, haşlamaya devam edilir. Sonra haşlanmış terkibe (1 tatlı kaşığı un ve yarım tatlı kaşığı bal ilave edilir. Sıcak vaziyette yüze sürülür. (Sıcaklık dayanılacak gibi olmalıdır.) 30 dakika bekledikten sonra, evvela sıcak sonra soğuk su ile yıkanmalıdır.

• Elma Maskesi : 12 elma rendeledikten sonra, iyice çırpılmış yumurta akı ile karıştırılır. Elde edilen karışım yüze ve boyna sürülüp 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

KOZMETİKDE KULLANILAN DİĞER BİTKİLER

• Hatmi Tentürü : 2 çorba kaşığı hatmi yaprağı veya ince kıyılmış kökü 300 g. soğuk suda 1 saat bekletilip, süzülür. Elde edilen tentür mantarlarla ve kuru cilde karşı kompres şeklinde kullanılır.

• Karahindiba Haşlaması : Bitkiden 2 çorba kaşığı 300 g. suda 10 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Elde edilen mayi ile sabah akşam yüz yıkanır. Yüzdeki küçük siyah lekeleri ve çilleri giderir.

• Nane haşlaması : 100 g. nane yarım kova kaynar suda yarım saat bırakıldıktan sonra yorgunluktan dolayı şişmiş ayaklara banyo şeklinde uygulanır.

• Gül Yaprakları İle Tütsülenmek (İnhalasyon) : Hafif ateş üzerinde, su kaynatılan bir kab üzerine kevgir veya elek kapatılır. Eleğin kaidesine gül yaprakları serilir. Yüz gül yapraklarına 1520 cm. kadar yaklaştırılır, baş bir havlu ile örtülür. Güldeki eterik yağ cildi sağlamlaştırır ve yüze canlılık ve tazelik verir.

• Yüzde Beliren Mantarlar : Tuzlu su ve kızıl ağaç veya huş ağacı yapraklarının haşlaması ile giderilir. Sati mantarlarda ise : Atkuyruğu veya büyük kuzukulağı haşlamasıyla kompres yapılır.

• Dudaklarda Meydana Gelen Uçuklarda : Meşe kabuğu veya menekşe haşlanarak kompres yapılır.

• Yüzde Çıkan Siyah Lekecikler : 2 çorba kaşığı mısır unu veya yulaf unu 1 yumurta akı ile köpükleninceye kadar çırpılır. Yüzdeki siyah lekelere sürülür. Kuruduktan sonra kuru, pamuklu bir bezle silinir. Sonra soğuk su ile yıkanır.Yüze zeytin yağı ile hafif masaj yapılması tavsiye olunur. Yüz masajdan evvel, sabun kullanmadan sıcak su ile yıkanır ve soğuk su ile durulanır. Sonra da zeytin yağı ile yüze hafif masaj yapılır ve 20 dakika bekletildikten sonra tekrar sabun kullanılmadan sıcak su ile yıkanır, soğuk su ile de durulanır. Zeytinyağı dirsek ve tırnaklar içinde yararlıdır. Zeytin yağına taze fesleğen (100 g. fesleğen 1/2 It. zeytin yağı) karıştırılır. Bir hafta bekletilerek yapılırsa çok yararlıdır.

• Yüzde beliren lekeler (siyah ve sarı lekeler). Taze (hıyar) salatalık püresi yüze devamlı sürülerek giderilir. Cilt yumuşak ve pürüzsüz olur.
Şaşırtıcı etkileri var. :1shok::1shok::1shok:

ece_kaan
6-11-07, 14:11
tonik ve aynı zamanda lekeler için tarif

2tane ayvanın çekirdeklerini çıkarın bi kavanoca koyun içine bi su bardağı su koyun ayazda 1hafta bekletin sonra buzdolabında 25gün bekletin pelte kıvamına gelir onu tonik olarak kullanabilirsiniz

sürmeli_kız
6-11-07, 18:11
Lekeler İçin Maske:

Lekeleri gidermek için epey sabır ve çaba göstermeniz gerekecek, öncelikle bunu belirtelim.

Tavsiyem ise şu: bir çorba kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı yulaf unu, çeyrek limon suyu ve bir tatlı kaşığı elma suyunu karıştırıp cildinize sürün. 30 dakika sonra hafifçe ovarak çıkarın. Ardından koruma faktörlü kreminizi sürün. Bu maskeyi haftada bir tekrarlayın.

Maske:

Dört adet olgun çilek, bir yumurta akı ve bir çay kaşığı balı karıştırıp cildinize ve dekoltenize sürüp 25 dakika kadar bekletin.

Güneşin Cildi Yaşlandırmasını Önlemek İçin Maske:

Normal ciltler için: bir çorba kaşığı yoğurt ile bir çorba kaşığı yaş mayayı karıştırın, tüm cildinize yayın. 20 dk bekletin. Önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın.

Alerjik Ve Hassas Ciltler İçin: 50 gr. 37 derecede ısıtılmış susam yağına tülbendi batırıp cildinize 30 dk. Kompres yapın. Kırışıklıklara iyi gelir.

Güneş Lekeleri İçin Maske:

Bir çorba kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp temizlenmiş cilde gözaltları dâhil olmak üzere sürün. Kurudukça tekrar yenileyip 30 dk. Beklettikten sonra ovarak çıkartın. Ardından bir buz parçasını yüzünüzde gezdirin. Bu maske haftada 1 kez tekrarlanmalı ve yz boyunca devam edilmeli.

Yaz Boyunca Cildin Sarkmaması İçin:

Kuru ciltler için; 500 gr. Sütü buz kabına döküp dondurun. Ya da kaynamak üzere olan sütün içine bir tutam papatya atıp demleyin ve çay gibi süzdükten sonra buz kabına koyup dondurun her ikisini de günde iki kez cildinizde dolaştırın.

Yağlı Ciltler İçin; bir şişe maden suyu, bir tutam dereotu, 1–2 dal semizotu ve yarım limon suyunu blender’den geçirin. Buzlukta dondurun. Otları bulamazsanız direk maden suyu ve yarım limon suyu ile de yapabilirsiniz. Bunu sabah akşam cildinizde dolaştırın. Cildinizin sarkmasını engellersiniz.

Cildi toparlayan maske;

Yarım olgun mangoyu rendeleyin. İçine bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı nar çekirdeği yağı karıştırın. 20 dakika beklettikten sonra ovalayarak çıkarın. Arzuya göre haftada bir tekrarlayın.

island
6-11-07, 18:11
GÖZLER İÇİN KOMPRES

Önce çayı için, sonra poşetlerini daha güzel gözlere sahip olmak için kullanın! Böylece hem içten hem dıştan çift etki yaratmış olacaksınız. Çünkü yeşil çayın uykusuzluk ve stresten dolayı gözlerde oluşan sorunlara karşı rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi var.

Sadece sağlıklı bir içecek değil, aynı zamanda güzellik konusunda da haklı bir ünü var. İnce ve formda, sağlıklı bir beden, pırıl pırıl bir ten ve canlı dinamik ruh hali için herkesi yeşil çayın nimetlerinden daha fazla yararlanmaya çağırıyoruz.

ÇAY CİLDİ GENÇ TUTAR

Yeşil çay mucizesini teninize taşımak için kendi yaptığınız bu pratik maskelerden de yararlanabilirsiniz. Yeşil çay kullanarak yüzünüz ve vücudunuz için özel maskeler hazırlayabilirsiniz. Zaten pek çok kozmetik firması da ürünlerinde yeşil çay özü kullanıyor ve onun sıkılaştırıcı etkisinden yararlanıyor.

TEMİZLEYİCİ TONİK

1 çay kaşığı yeşil çayın üzerine 10 ml. kaynamış su koyun 5 dakika demlendirin. Soğumaya bırakın. Sonra cildinizi bununla temizleyin. Daha sonra çayın içine batırılmış pamukla cildinizi silin. Bu cildinizin koruyucu tabakasını düzenler, cildi parlatır.

CANLANDIRICI MASKE

2 çay kaşığı kili, ılık yeşil çayla kıvamlı bir karışım oluncaya kadar karıştırın. Sonra ince bir tabaka olarak cildinize sürün. Bu şekilde 30 dakika beklettikten sonra durulayın. Ardından yine yeşil çayla hazırladığınız tonikle yüzünüzü yıkayın.

YEŞİL ÇAY NİYE BU KADAR FAYDALI?

Aslında yeşil çay siyah çayla (Camellia sinensis) aynı bitkiden elde ediliyor. Siyah çay oksidasyona maruz kalıyor ve bu da antioksidan özellikteki maddenin yapısının bozulmasına neden oluyor. Fakat yeşil çay ve siyah çayın kafein miktarı aynı.

İşte yeşil çayın içindeki maddeler:

FLAVONOİDLER: Pek çok bitkide bulunan, bitkiye kendi rengini veren antioksidanlar.

KATEŞİNLER: Çay yaprağında bol miktarda bulunuyor. En az A, C, E vitaminleri kadar antioksidan aktivite gösteriyorlar.

POLİFENOLLER: İçerisinde flavonoid ve kateşinlerin de bulunduğu geniş bir antioksidan grubu polifenolleri oluşturuyor.

Tüm bu maddeler antioksidan özellikte. Peki antioksidan ne demek? Bilindiği gibi serbest radikaller, vücudumuzun normal metabolik faaliyetleri sırasında oluşabileceği gibi çevre koşullarından da oluşabilir.

Örneğin stres, hava kirliliği, güneş ışınları serbest radikallere neden olabilir. Bu şekilde oluşan enerjisi fazla serbest radikaller vücutta karşılaştıkları hücrelere enerjilerini boşaltırlar ve o hücrenin çalışmasını engeller. Dolayısıyla dokularda erken yaşlanma veya kanser riski gelişir. Yeşil çay bu anlamda güçlü bir koruyucu.

GÖĞÜSLERİ SIKILAŞTIRIYOR

4 kaşık süzme yoğurt ve 2 yemek kaşığı yeşil çayı karıştırın. Karışımı göğüslerinizin üzerine sürün. 10 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Ardından da cildinizi yine bitkisel kökenli adaçayı ve kekik yağı gibi cildi sıkılaştırıcı bir yağ ile nemlendirin. Böylece hem cildinizin nem ve yağ dengesini düzenleyecek hem de göğüslerinizin sıkılığını artıracaksınız.

CANLANDIRICI SUYA DALIN

Banyo yapmadan önce, yeşil çay ile tuz peelingi yapmaya ne dersiniz? Ayrıca küvetteki suyun içine yeşil çay esansı atabilir ve yeşil çayın canlandırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Fransız Sothys firmasının banyo tuzları ve Wella'nın yeni banyo serisi Back To Basics'in yeşil çaylı vücut jelleri, kremleri de yeşil çayın faydalarını mümkün olduğunca çıkarmanızı sağlıyor. Yine Elizabeth Arden'in ünlü parfümü Green Tea, yeşil çayın rahatlatıcı kokusunu cildinize taşıyor.

ZAYIFLATIYOR!

Farmakognozi (tıbbi bitki bilimi) uzmanlarından alınan bilgiye göre, son zamanlarda yapılan çalışmalarda yeşil çaydaki epigallokatesin galat isimli polifenolün antioksidan özelliği yanında formunu korumak isteyenlere de yardımcı olduğu ortaya çıkarılmış. Deney hayvanlarında yeşil çayın vücuttaki yağ oranını düşürdüğü gözlenmiş.

Araştırmaya göre yeşil çay kahverengi adipoz dokuların ısısını artırarak yağ yakımını ve enerji sarfiyatını artırıyor. Epigallokatesin galat'ın asıl etkisi ise vücuda alınan yağların emilimini azaltması. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, bir grup, doymuş yağ oranı yüksek besinle, diğer grup ise doymuş yağ oranı yüksek besinler ve yeşil çayla beslenmiş. Yeşil çayla beslenen farelerin daha az kilo aldığı gözlenmiş.

NOTLAR....

· Yeşil çayın hoş bir çay olmasının dışında kullanılmasının nedeni yaşlanmayı geciktirici etkileri ve kanser riskini azaltması. Birçok yüz maskesinin içinde yer almasının nedeni daha çok antioksidan özellikleri yani yaşlanmayı geciktirici etkileri.

· Cilt için üretilmiş ürünlerde yaşlanmayı önleyici olarak yer alan yeşil çaydaki antioksidan maddeler bunu yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin etkilerini azaltarak gerçekleştiriyor.

· Yeşil çayın ruh sağlığı üzerine etkileri sanıldığı gibi yatıştırıcı değil. Çünkü içerisinde kafein var. Kafein var. Kafein yeterli miktarda alındığında kişide canlılık hissi yaratıyor. Daha aktif bir gün geçirmenizi sağlıyor. Yani yeşil çay kişiye canlılık ve zindelik kazandırıyor.

YEŞİL ÇAY VARKEN...

Gün boyunca kahve ve asitli içecekler tüketmek pek çoğumuzun fazla hoşnut olmasa da bırakamadığı alışkanlıklarından. Oysa tüm bunların yerine yeşil çay içerek kendimize büyük bir iyilik yapabiliriz! Canlandırıcı özelliği sayesinde ruhumuzu harekete geçiren yeşil çay, antioksidan özelliği ile de gençliğimizi koruyor.

ilgin0707
7-11-07, 14:11
selam arkadaşlar limon ve yoğurtla yapılan maske gerçekten işe yarıyor limon dezenfekte edip sivilceleri kurutuyor yoğurtta nemlendiriyor ben denedim faydasını gördüm inşallah sizede iyi gelir:dance:

EU1
8-11-07, 11:11
BEZELYE MASKESİ : İki su bardağı taze bezelye,ezildikten sonra üzüm pekmezi ile karıştırılır.Yumurta akı ve yarım fincan ayçiçek yağı ilave edilir.Bir miktar un konularak maske kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

ETKİSİ : Ten dokusu üzerinde parlaklık sağlar,gece yatmadan uygulanmalıdır.Sabah cilt temizlenir
ya ama içinde yumurta akı var kokar her yer sabaha kadar yumurta akını koymadan olmuyomu bu maske..hadi bi kaç saat dense neyse ama sabaha kadar yatagıda batırır..annem parçalar beniiibenneyaptımkibenneyaptımkibenneyaptımkibenneyaptımkibenneyaptımkibenneyaptımkibenneyaptımki

zays71
8-11-07, 23:11
arkadaşlar cildinize e vitamini sürün çok faydalı

ESPRIT
10-11-07, 10:11
benimde 27imden sonra çene bölgemde hayvan gibi sivilceler çıkmaya başladı koskocamanlar bu arada 4ledim cinnet geçiriyorum.cildim kupkuru ama çenem yağlı ondan çıkıyo sanırım..şimdi baktım netten imex adında eczanelerde satılan bir sabun varmış ve sivilcelere birebirmiş pahalıda diil pek 12 ytl...ondan alıcam ben sende al..bide bu formül çok hoşuma gitti hemde masrafsız..imexle yıkayıp sonra sodayla masah yapıcam güsel olcak cildim eminim..bi de suna dumankayanın şu tarifini yaptım akşam sonuç inanılmazzz:)

2 tatlı kaşığı yğurt
1 talı kaşığı kabartma tozunu karıştırıp yüzüme sürdüm..remen fokur fokur oluyor yoğurt cildimdede fokurdadı ama gözenekleri açtığını hissettim yıkadıktan sonra ten rengimi açılmış,ve gergin bir hal aldığını gördüm inanılmaz bir maske herkes denesin...yerimseniben

hayalli
11-11-07, 15:11
Selam arkadaslar ben yogurtlu karbonat maskesını denedim evet cidden işe yarıyor.ben abartıp günlük yapıyodum ama zaten beyaz tenliyim cilt rengim daha acıldı.göz altlarımda morluk oldugu icin daha belli oldu bıraktım.böyle sorunu olmayan arkadaslar deneyebilirler.bende cene kısmımdan şikayetciyim cok leke var kahverengi sivilce lekeleri.bilmem nasıl gececek:KK43:(

Selam arkadaslar bende yogurtlu limon karısımını hep kullanıyorum faydalı gercekden .ben yogurtlu maskelerı genelde kullanıyorum .cildim hep yaglı yanaklarım kuru dengeliyor yogurt.elma sirkesiyle buhar banyosuda yapıyorum.ama yinede cilt yaglı olunca sonu gelmiyor sıkıntıların.

ece_kaan
11-11-07, 23:11
Normal ve kuru cilt için elma maskesi: Kabuğu soyulan bir elma, ince ince rendelenir ve 1 yemek kaşığı dolusu krema ile iyice karıştırılır. Yüze, boyuna ve dekolteye uygulanır ve 10 dakika etkilemeye bırakıldıktan sonra ılık su ile durulanır.

* Yağlı cilt için çökelek maskesi: 4 yemek kaşığı dolusu çökelek, 10 ml adaçayı, destile suyu, 10 ml gülsuyu, 1 kahve fincanı ılık süt mikserde iyice karıştırılır. Yüze ve boyuna uygulanarak 30 dakika etkilemeye bırakılır.

* Yağlı cilt için zencefil kompresi: 1 bardak zeytinyağı hafifçe ısıtılır, 1 yemek kaşığı dolusu öğütülmüş zencefil yağa iyice karıştırılır ve 1-2 saat bekletilir. Bu karışımın emdirildiği bez parçaları yüze uygulanır ve 20 dakika etkilemeye bırakılır.

* Kuru cilt için buğday kırması maskesi: 100 gr kırılmış buğday, krem haline gelebilecek ölçüde zeytinyağı ile mikserde karıştırılır. Yüzde 15 dakika etkilemeye bırakılır.

* Olgun cilt için havuç maskesi: 1 yumurta sarısı, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı dolusu havuç suyu iyice karıştırılır. Yüze, boyuna ve dekolteye sürülerek, 20-30 dakika etkilemeye bırakılır.

* Yağlı cilt için salatalık maskesi: Soyulmuş salatalıktan kesilen 5 kalın dilim mikserde püre haline getirilir, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı susam yağı, 1 yumurta sarısı iyice çırpılır ve hepsi mikserde iyice karıştırılır. Yüze ve boyuna uygulanarak, 45 dakika etkilemeye bırakılır.

* Kuru cilt için avakado maskesi: Olgun bir avokado meyvesi kabuksuz olarak çatalla ezilir ve yarım tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ile iyice karıştırılır. Bu karışım daha sonra bir yumurta sarısı ile karıştırılır ve içine 3 yemek kaşığı dolusu zeytinyağı eklenir. Cilde 20-30 dakika uygulanması yeterli olur.

* Olgun cilt için yeşil çay maskesi: Bir bardak su kaynatılır ve 5 dakika bekletilir. 1 yemek kaşığı dolusu yeşil çay eklenerek, 5 dakika demlendirilir, süzülür ve soğumaya bırakılır. Bu arada, 3 yemek kaşığı bademyağı ve 1 yemek kaşığı dolusu çiçek balı iyice karıştırılır. Yeşil çay bu karışıma yavaş yavaş eklenirken karıştırmaya devam edilir. Maske, yüze, boyuna ve dekolteye uygulanır ve 20 dakika etkilemeye bırakılır.


ARKADAŞLAR EVDE HAZIRLADIĞIMZ TARİFLERİ BURADA TOPLUYORUZ AMA SADECE TARİF YAZILIYO

kivilcim
13-11-07, 16:11
bir miktar limon suyunu , bir tatlı kaşığı bal ve biraz su ile karıştırıp akşam yüzünüze sürüp 1 saat bekletin ve yıkayın..yağlı ciltler için çok iyi bir formulmuş kızlar cildi sıkılaştırıyormuş..limon da sıkılaştırıcı özelliğe sahip olduğundan çok iyi geliyormuş.yalnız ben denemedim çünkü cildim yağlı omadığından denemek istemedim fakat özelliklede limonun iyi geleceğine inanıyorum
özelliklede gözeneklere..a.s.

hll_legend
15-11-07, 14:11
kamelya
Kızlar 1 haftadır bugday yağını kullanıyorum cildime cok iyi geldi benim cildim karma üstelik sivilce izlerimide yavaş yavaş gecirdigini görüyorum yalnız kullanmak isteyenlere tavsiyem ben pamuga döküp ıslatıyorum direk sürmüyorum ve akşam yatarken kullanmanızı tavsiye ederim

Ya buğday yağını nemli pamuğa döküpmü kullanıyosun????Doğrumu anlamışım???

hll_legend
15-11-07, 14:11
mız mız
:dance:arkadaslar sıze su fıkrı paylasmak ıstıyorum ben ne zman meyve yesem mesela bugun greyfut yedım bırazını yedım bırazınıda suratıma surdum acayıp bır canlılık verıo surata tafsıye ederım lımon,greyfut, ne bılıyım aklınıza gelen tum sulu meyvenın suyunu suratına surun mennun kalcaksınız bır parlaklık canlılık ılk suruste meydana gelıo meyve ozlerııııı bence kullandıgımız kremlerden daha ıyı derım bılırsınızkı bazı kremlerde meyve ozlerı ıle yapılıo

az once surdum suratım bıraz gerıldıııı sankı lıposaksın yapmıs gıbı hıssettım bıraz bekledım kurudu sonraaaaa yıkadım :dance:


Aynısını bende yapıyorum.İşe yarıyo gerçekten.....Ayrıca cilt yumuşacık oluyo ...

xulay
17-11-07, 16:11
sorunum sizinkiyle aynıydı ve yazınızı okuyunca gidip rezene ve kayısı yağı aldım ama kullanım şeklini öğrenmek istiyorum.

eger nasıl sürüldüğünü, hangi saatte, ne kadar süre ile sürmem gerektiğini ve ne kadar zaman sonra morlukların geçtiğini söyleyebilir misiniz?


chili
merhaba arkadaslar göz altı morluklarından kım ne kadar sıkayetcı bılmıyorum ama ben hayatım boyunca bır eroınmanmısım gıbı mosmor gozlerle gezdım hayatım boyuncva hıc bır arkadasımın gozlerı benım kı kadar mor olmadı , nefret ederdım bu durumdan , kı babamın gozlerıde boyledır bırazda soya cekım sanırım , ayrıca cok duzensız yasıyorum onunda etkısı oldugu kesın genelde gecelerı uyanık kalıp gunduz uyurum bıyolojık saatım tam tersıne donmus durumda
bu sonunu ziraat fakultesınden mezun olup almanyada şifalı bitkilerin ilaçlarda kullanılması uzerıne arastırma yapmıs bır bayana anlatmıstım , rezene yagı kullanmamı soyledı
rezene yagı hanı su sıskınlıge sındırım bozukluklarına ıyı gelen bıtkının yagı
once fazla ınanmadım bu arada goz cevremde sanıyorum makyaj malzemelerınden oldu bılmıyorum ama bır kuruma derılerın dokulmesı gıbı bır sorun olustu neutrogenanın urunlerıne her zaman guvenmısımdır goz cevresı nemlendırıcısını aldım ama masaj fılan yapmak bana gore degıl sadece surdum , soyulmalar gectı morluklarada bıraz faydası oldu
daha sonra bu rezene yagını aldım , ve ınanamazsınız su an gozlerımın altı mor fılan degıl , kendımı cok yıprattıgım zamanlarda morarıyor sadce sınav donemlerınde fılan

rezene yagı ucucu bır yag oldugundan gozcevresınde yag bezesı fılan olusturmuyor ayrıca yıne ucucu yag oldugundan sabıt yaglardan bırıyle kullanılması gerekıyor kayısı yagı fılan gıbı
ılk surdugunuzde bır kac dakıka suren bır yanma oluyor kı ılk zamanlarda cok yakıyor sonra sanırım alısıyor ınsan

sımdı aklıma gelırse ayda yılda bır kere suruyorum rezene yagını ve eskı morluklarımdan eser yok

bızzat denedım gordum tavsıye ederım boyle bır sorunu olanlara

bu arada yas mayayı yzuunuzun heryerıne ve boynunuza surebılırsınız sıkılasma saglar , ama nemlendırmesıyle ılgılı bırsey hıc duymadım ferahlatıyor bu durum nem hıssı verebılır bırde sıvılcelı cıltlere mayayı sadece suyla karıstırıp surersenız azalacaktır sıvılceler

kupakızı
17-11-07, 20:11
1 tatlı kaşığı bal
1 çay kaşığı tarçı
bir kaç damla limon
çok süper bir karışım.yüzüme sürdükten sonra streçle sarıyorum,yarım saat bekletiyorum.her gün yapılırsa sivilce,iz ne varsa geçiriyor.

pubikanne
20-11-07, 11:11
Meraba arkadaşlar..Benim çene bölgemde sivilceler ve sivilce izleri var özelliklede mens dönemlerinde biraz artıyo..Özelliklede lekeler için ne yapmalıyım..Ayrıca biraz sa diyah noktalarım var.Ben beyaz tenliyim o yüzden azda olsa çok dikkat çekiyo..
Önerileriniz bekliyorum..Bu arada buğday yağı nelere iyi geliyo..

pubikanne
21-11-07, 07:11
Arkadaşlar yardımcı olacak yok mu aşk olsun ya..:KK43:((

xulay
23-11-07, 22:11
kızlar, gözaltı morluğuna rezene yağı, kayısı yağı kullanan var mı?

leaf
24-11-07, 09:11
ECRİNA
ARKADAŞLAR HEPİMİZİN MALUM YA GÖZ ALTLARINDA KIRIŞIK YADA MORLUK MUTLAKA VARDIR.

BUNU ÖNLEMEK İÇİN KOZMETİK ÜRÜNLERENİ ÇOKÇA PARA YATIRMAYIN.BEN KULLANDIM MEMNUNKALDIM .

AKTARLARDA SATILAN BUĞDAY YAĞI MORLUK VE KIRIŞIKLIKLARA ÇOK İYİ GELİYOR.:1yes2: :1yes2: :1yes2:

AKŞAMLARI PARMAK UCUNUZLA MASAJ YAPARAK SÜRÜN.KULANDIKTAN SONRA DEĞİŞİKLİĞİ FARKEDECESİNİZ...

GÜZEL GÜNLER...:içelim: :içelim: :içelim:

Bende 3 Günde Farketti.göz Altlarim Artik Okadar Güzel Geliyorki Tavsiye Ederim Inanin.içine Birazcikta Hint Yaği Katin Etkisi Dahada Artacak.emin Olun Masaj Yapmayi Unutmayin Ufak Dokunuşlar Halinde Ama...

Bide Unutmadan Belirteyim Buğday Yaği Içinde çokça Vitamini Varmiş Ve Cildi Besliyormuş.aldiğim Aktar Tavsiye Etti Hakikaten Yumaşik Yapiyor...sonuçta Doğal Bi Yağ...
iyide buğday yağı göz altı morlukları içinmi neresi için kırışıklık içinmi nereye süreyim yazmamışsınki tatlım cvp verirsen sevinirim

Bi-tanem
24-11-07, 16:11
merhaba benim bu gece acilen yüzümü canlandıracak bir formüle ihtiyacım var aranızda bilen varsa lütfen cevap yazın

mavi misket
24-11-07, 18:11
seda_sivas
Meraba arkadaşlar..Benim çene bölgemde sivilceler ve sivilce izleri var özelliklede mens dönemlerinde biraz artıyo..Özelliklede lekeler için ne yapmalıyım..Ayrıca biraz sa diyah noktalarım var.Ben beyaz tenliyim o yüzden azda olsa çok dikkat çekiyo..
Önerileriniz bekliyorum..Bu arada buğday yağı nelere iyi geliyo..
mavi misket
canım, suna dumankaya'nın kitabına bir göz attım da, sana uyan tarifleri yazıyorum, en kolaylarını yazıyorum bu arada
bunları hiç denemedim ama, onu söyleyeyim


1- dolapta kalmaktan sararmış bir salatalığı ikiye bölüp lekelere sür, demiş. bunu haftada 3 gün yapabilirmişsin.

2- MALZEMELER:

1 elma
1 şeftali
bir tutam şeker
5-6 adet kara üzüm
4 yemek kaşığı şarap

meyveler mikserden geçirilir, kavanoza konur. şeker ve şarap da üzerine ilave edilir, bu karışım karanlık ve soğuk bir yerde 10 gün muhafaza edilir. sonra süzülüp cam şişeye konur. her gün cilde sürülüp 30 dk bekletilir.


3- MALZEMELER:

1 kivi
1 çay kaşığı arı sütü

kivi mikserden geçirilir, üzerine arı sütü ilave edilir. gazlı bez üzerinden veya direkt olarak 30 dk ciltte bekletilir.4- MALZEMELER:

2 çay kaşığı sirke
1 çay kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı su

malzemeler karıştırılır, cilde her gece pamuk ile sürülür
.
kolaygelsin a.s.

sedacım buraya da yazdım nereye bakacağını tam olarak kestiremediğimden...

mavi misket
24-11-07, 18:11
geçen cuma annemlere gittim, kursa... cildim kurudur normalde, zımpara kağıdı gibi de oluyor kış gelince...

bana tahmini 45 dk. süren bir maske yaptı anacığım, farka inanamadımmm!

MALZEMELER:

Mısırunu
Yoğurt
Gülsuyu
Pamuk ya da sürme işini görebilecek herhangi bir şey
kaynatılmış papatya

1. BASAMAK:

kaynatılmış papatyalarla yüzünüze 10-15 dk. buhar banyosu yaptırın2. BASAMAK:

yüzünüzü kurulamayın ve yüzünüze yedirebileceğiniz kadar mısır unu ve yoğurdu karıştırıp, bulamaç halinde yüzünüze yayın ve kurumasını bekleyin...
kuruduktan sonra avuç içlerinizle nazikçe, yön yukarıya doğru olacak şekilde, karışımı çıkartın...3. BASAMAK:

ardından, pudra ve gülsuyu karışımından, yüzünüzden kayıp düşmeyecek kıvamda, hazırlayıp, bu defa bunu yüzünüze sürün, pamukla... ve pudra yüzünüzde kuruyup, bembeyaz olana kadar yüzünüzde tutun... önceki basamakta olduğu gibi ellerinizle yüzünüzü temizleyin... en sonunda gülsuyu ile yüzünüzü yıkayıp, 5-10 dk dinlenin... ve o gün içinde 3-4 saat kadar yüzünüze su değdirmeyin


inanılmaz sonuç veriyor ve 15 günde bir yapılması kafi...

kolaygelsin
a.s.

Sympathique
25-11-07, 20:11
mrb arkadaslar yuzumde lekeler var bunlari giderebilmek icin , evde uygulayabilcegim bi maske varmi veya ne yapmam gerekir

EU1
26-11-07, 00:11
cok güsel bilgiler paylaşım için tşkrler

mavi misket
26-11-07, 07:11
cappadocia
mrb arkadaslar yuzumde lekeler var bunlari giderebilmek icin , evde uygulayabilcegim bi maske varmi veya ne yapmam gerekir

cappadociacım az yukarda yazdığım rengarenk tarifler var, bir dene istersen... Suna Dumankaya'nın tarifleri, kolaygelsin.

karenkoran
26-11-07, 12:11
Oldukça yoğun çalışan biri olarak ,evde krem hazırlamama imkanım yok.Ama müthiş bir ürün buldum.OHT Peptide göz altı kremi.Eczacıma sorduğum zaman memnun kalırsın dedi.Haklıymış.Kendimi bildim bileli göz altım hep şiş ve mordur.Sürekli kapatıcı kullanıyordum.Bu ürünü kullanmaya başlayalı 1 ay oldu ve sonuç muhteşem.Tavsiye ederim.

ayhatol
26-11-07, 13:11
selamm valla ben gözaltlarıma naptıysam olmadı:)

hala mor
buğday yağını deneyeceğim
denedikten sonra size yazarımm bye

aleyna72
30-11-07, 17:11
ay cogunluk yogurt ve limon dıyo oylemı kızlar sıyah noktalar için denemekte fayda var denıyelım haydı iş basına

pubikanne
4-12-07, 06:12
Kızlar bapanten blus krem+bepanten merhem+mediascoll üçlüsünü kullanan varmı..Sivilce izleri için iyi gelldiğini okumuştum burda...Kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum..Şimididen teşekkürler..

EU1
4-12-07, 12:12
Merhabalar
Ben bu siteye yeni üye oldum. Bana faydalı bilgiler verdiği için. Bende elimden geldiğince sizle paylaşmak isterim.
Bende buğday yağı ve kayısı çekirdeği yağı kullannalardanım.Ve ikisindende çok memnunum tavsiye ederim herkeze kızlar istediğiniz yağ bilgileri bende saklı :KK66:

EU1
4-12-07, 12:12
Buğday yağı ve kayısı çekirdeği yağını kyllanın derim kızlar.Memnun kaldım her ikisindende.Yağlar uzmanı konuşuyo burda :KK66:

<sermin>
5-12-07, 22:12
yaw burada ne kadar çok tarif,yağ var aklım karıştı kafamçokkarıştı