PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya YazabilirSayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

a_leaf
29-03-2010, 17:00
ben 36 yıllık evliyim eşim evi terk etti emekli boşanmak istemiyorum nafaka alabilirmiyim boşanmadan 68 yaşında 45 50 senedir esrar içiyor sorumsuz yaşlandı ölmesini bekleyecem kendi dava açsa beni boşayabilirmi kaç sene sürer ben dışarda börek yapıyorum sigortam yok belirli bir ücret alıyorum hastayım zor çalışıyorum nafaka alabilirmiyim şindiden teşekkür etiyorum saygılar acil cevap bekliyorum

Zor durumunuzun çözülmesi dileğiyle merhabalar...
Eşiniz evi terk etti ise terk nedeniyle, esrar bağımlısı ise haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle boşanma davası açabilirsiniz. Nafaka boşanmadan evvel tedbiren boşanmadan sonra kesin olarak bağlanır. Ayrı yaşadığınızı ispatla nafaka davası açabilirsiniz ancak boşanmanızın daha doğru olacağını düşünüyorum. O dava açarsa kusurlu olduğunuzu ispat etmesi gerekir aksi halde davası reddedilir. Önerim bulunduğunuz şehir barosuna başvuru ile avukat talebinde bulunmanız ve eşinizden boşanmanızdır.
Saygı ile...

a_leaf
29-03-2010, 17:05
merhaba avukat arkadaşlar sizden soruma yanıt vermenizi rica edicem ticaret davasında alacaklı taraf mahkeme sonuan kadar karşı tarafın mal varlığına tedbir koyabilirmi mahkeme sonucunda alacağını kesin alabilsin diye ve bu tedbir için alacağın % kaçını ödemek gerekiyor ölyle bişey varmı acaba mesela 10.000 tl lik bir alacak için misal 100 liramı verilir yosa sabit bir ödenekmi ödemek lazım adliyeye

Merhabalar...
Alacaklı taraf kanunda belirtilen sebepler dahilinde mal varlığına dava sonuna dek tedbir koydurabilir. Bunun için %15 oranında bir teminat aranır. Bahsettiğiniz miktar için bin beş yüz lira teminat alınır. Ancak alacaklı sigorta şirketi veya banka gibi maddi yönden güçlü bir kurum ise mahkeme takdirle teminat aramayabilir.
Saygı ile...

a_leaf
29-03-2010, 17:09
Merhabalar..Benimde bir sorum olucak;Ben 1,5 yıllık evliyim,1 yıldır ayrı yaşıyorum.Bira hırlı gürlü bir ayrılma oldu kendisi çekti gitti ve ozamandan beri haber alamıyorum .Avukatı aradı dava açtık dedi ama ne bir celp nede başka birşey geldi.Adresini bilmiyorum ailesi yerini söylemiyor ben tazminat talep edicem demiştim sanırım oyüzden şimdi ben nasıl bir prosedür uygulamalıyım.İkamatim başka bir şehirde şu an ailemin yanında istanbul'da kalıyorum.Barodan avukat isteyebiliyormuşuz galiba o şekilde yapmak istiyorum ama nasıl bir yol çizicem bilemiyorum.:((Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Öncelikle celp gelip gelmediğini, eşinizle son ikamet ettiğiniz evde yaşıyorsanız da yaşamıyorsanız da kaydınızın bulunduğu muhtarlıktan öğrenmenizi öneririm. Tebligat gelmiş ancak size değil muhtara tebliğ edilmiş ise dava gıyabınızda görülüyor olabilir. Tebligat yok ise tavsiyem boşanma davası açmanızdır. Bunun için son ikametgah adresinizi vermeniz yeterlidir eşinizi bulmak mahkemenin ve vekilinizin ödevidir. En kötü ihtmalle gazetede ilanen tebligat ile eşinize dava tebliğ edilir. Nerede yaşadığınızı bilmiyorum ancak bulunduğunuz şehrin barosu adli yardım servisinden, muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgesi ile bir avukat tayin edilmesi mümkündür. Bu birime başvurmanızı öneririm.
Saygı ile...

a_leaf
29-03-2010, 17:13
Avukat hanım, ben bir kamu kurumunda çalışıyorum. Eşim ise yerel bir gazetede asgari ücretle çalışıyor. Eşimin adına olan kredi kartını ödeyemedik ve şu anda borcumuz bayağı yükselmiş durumda. Benim sizden öğrenmek istediğim bir kaç şey var.
1- Eşim evimize haciz geleceğini düşünüyor ancak evimiz kira olduğu için ve adımıza herhangi bir mal varlığı olmadığı için eşyalarımıza gelir diyor. Eşimin maaşı olduğu için eşyalarımıza haciz gelir mi?
2- İcra Müdürlüğünden "ortak kullanım alanı" adı altında bir belge alınırsa eşyalara haciz gelmiyormuş. Yani benim böyle bir belge almam gerekliymiş. Acaba böyle bir belge veriliyor mu? ve bunun için nereye müracaat etmem gerekli? Ben İcra Müdürlüğü yazdım ama öyle tahmin ettiğim için yazdım.
3- Eşiminde benimde maaşlarımızdan başka gelirimiz veya adımıza kayıtlı arsa, araba vs. gibi hiç bir mülkümüz yoktur. Eşimin maaşının asgari ücret olması nedeniyle eşyalarımızı alırlar mı acaba? Lütfen beni bu konularda aydınlatır mısınız? Durumumuz gerçekten çok acil. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.a.s.

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
Evinizdeki eşyalara haciz gelir maalesef bunun için böyle bir belge alabilme imkanınız yoktur. Ancak haczedilen malların faturası mevcut ve sizin ya da başka birinin üzerine ise hacizden itibaren üç gün içinde icra müdürlüğüne istihkak iddiasında bulunabilirsiniz. Haciz esnasında da malların eşinize ait olmadığını beyan etmeniz gerekir. Ancak evinizde ederi çok yüksek bir mal yok ise bankalar genellikle bu malları haczederek yeddi emin olarak size bırakmaktadırlar. Bu durumda hacizli malları elinizden çıkarmamanız gerekir. Eşinizin maaşı üzerine haciz konulması yoluna gidilecek ve maaşının 1/4 kadarı kesilecektir. Banka ile görüşerek borcunuzun yapılandırıllması konusunda yardımcı olmalarını istemelisiniz. Bu durumda uygun taksitlerle borcunuzu ödemenizi sağlayabilirler.
Saygı ile...

a_leaf
29-03-2010, 17:16
merhaba bu sorum cevaplanirsa gercekten cok mutlu olucam
ben 18 yasina girip resit oldugum zaman ismimi degistirmek istiyorum.bir sorun yasanir mi bu yuzden yani zorluk falan cikar mi?cok ugrastirir mi?simdiden tesekkurler

Aysu Hnm merhabalar...
Herhangi bir zorluk çıkmaz ancak mahkemede isminizi değiştirmeniz için geçerli bir nedeniniz olup olmadığı değerlendirilir. Örneğin adınız Aysu ancak herkes sizi Didem olarak biliyor ve bu şekilde sesleniyorsa bu geçerli bir gerekçedir. Bu durumda bir iki tanıkla durumu ispatlayabilir ve sabıkalı veya aranan bir kimse değilseniz isminiz değiştirilebilir. Ancak geçerli nedeni ispatta güçlük çekerseniz, değiştirmede de sorunla karşılaşabilirsiniz.
Saygı ile..

a_leaf
29-03-2010, 17:19
merhaba yardımınıza ihtiyacım var eşimin şans oyunları oynamak gibi bir alışkanlığı var şu an tedavi görüyor ancak bir miktar borç yaptı ve şu an onları ödüyoruz ben daha fazla borca girmesinden korkuyorum bu durumda benim kendi üstüme para veya mal olursa evlendikten sonra edinilmiş onları kaybedermiyim yani haciz falan gelirmi birde şu an boşanmıyoruz ancak eğer boşanırsak mal paylaşımı olmaması için birşey alırsam falan başkasının üstünemi almak zorundayım yada parayı başkasının hesabınamı yatırmalıyım çünkü herşeyi benim kazancımla yapıyoruz çok teşekkürler

İyi günler diliyorum.
Eşinizin böyle bir alışkanlığı ve ciddi savurganlığı var ise, mahkemeden kısıtlanması talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda mal varlığını, vasisi yönetecektir. Kendi üzerinize olan mallarınıza eşinizin borcu nedeniyle haciz konmasına imkan bulunmamaktadır, geliriniz de aynı şekildedir. Borç kimin adına ise ancak onun mallarına el konabilir. Bundan sonra edineceğiniz mallardan eşinizin hak sahibi olmamasını istiyorsanız malları başkasının üzerine almalısınız. Ancak bu da hileli bir işlem olacağından eşiniz aksini iddia etmek suretiyl boşanma neticesinde yine sizden hak talep edebilir.
Saygı ile...

a_leaf
29-03-2010, 17:22
e-devlet şifresiyle sisteme girildiğinde neler görülebilir? Takipteki kredi borçları görülür mü? Çok acil bilgiye ihtiyacım var. Birde borç ödenincede eski bilgiler görülürü mü? yada geçen yıllarda çekilip ödenmiş krediler görülebilir mi? Çok acil bilgiye ihtiyacım var

Asıl olarak neyi öğrenmek istediğinizi yazmamışsınız. Ancak tahminen cevaplamak isterim. E-devlet şifresiyle girildiğinde, bir araca ilişkin bilgiler gibi şeyler görülebilir. Takipteki kredi borçları bankaların özel sistemleri ve Merkez Bankası tarafından görüntülenebilir. Eski borçlarınızın ödenip ödenmediği de bu sistemden görülebilir.

a_leaf
29-03-2010, 17:25
2010 model toyota corolla araba aldık, şirket gaz pedali sorunu yüzünden geri çağırdı bir cisim takıp halloldu dediler, bu sabah arabayı çalıştıramadık servis geldi benzinden kaynaklanıyor dedi .Bu arabadan çok soğuduk binmek istemiyoruz alalı 4 ay oldu geri iade edebilirmiyiz ,kredi kullanarak aldık .Beni en kısa sürede aydınlatırsanız çok memenun olurum .Saygılar.

Benzer bir davada tüketici mahkemesi kararı ile aracın değiştirilmesi kararı aldırmıştık. Siz de tüketici mahkemesine açacağınız dava ile bu yönde bir karar aldırabilirsiniz. Yardım isterseniz özel mesajla da tarafıma ulaşabilirsiniz. Öte yandan hem size hem sitedeki diğer üyelere bilgi olması açısından belirtmek isterim, tüketici mahkemesinde açılacak davalar harçtan muaftır.
Saygı ile...

a_leaf
29-03-2010, 17:29
merhabalar
biz ailecek babamdan dolayı mağdur oluyoruz.
kendisi nereye nasıl harcadığını bilmediğimiz krediler alıyor. ilçemizde ne kadar banka varsa hepsinden kredi kartı çıkartıyor, kredi çekiyor. fakat bunları evine harcamıyor.
biz borcunu duyduğumuzda ailece birlik olup borçlarını kapatıyoruz o da her seferinde yeminler sözler veriyor bir daha olmayacak diye ama sözünde durmuyor. Şöyle ki kendisi memurdur ve 2000 de yaptığı borç toplam üç yıllık maaşı kadardı. borcu ödedik. beş sene sonra yine toplam iki yıllık maaşı kadar borç yapmış .onu da kapatıyoruz kendisini emekli ettirip emekli ikramiyesini borçlara yatırarak. şimdi yine birkaç bankadan kredi aldığını öğrenmiş bulunuyorum. ama henüz itiraf etmedi. bir bankadan çekip diğerine yatırmak suretiyle idare ettiği sürece söylemez zaten. biz onun kredi borçlarıyla bizi mağdur etmesine engel olmak için ne yapabiliriz. televizyonda eşin onayı olmadan kredi çekilemez, başkasına kefil olunamaz demişlerdi ama uygulamada öyle bir şey yok sanırım. annem mahkemeden bir karar falan çıkartabilir mi? bankalardan uzak durması senet işlerine bulaşmasın diye. ya da babamın borçlar iyice faizlenmeden öğrenmek için yapabileceğimiz yasal haklarımız nelerdir? ben ve kardeşim çalışıyoruz babamın bizle ilgisi olmayan borçları yüzünden bize haciz gelir mi? bizim kendi çalışmalarımızla aldığımız mülk elimizden alınabilir mi? cevaplarsanız çok sevinirm . ilçemizde bir avukata danışmaya utanıyorum herkes birbirini tanır çünkü

Aslı Hnm merhabalar...
Geçmiş olsun diyorum önce. Mağduriyetiniz üzücü. Yukarıda da benzer bir cevap vermiştim, babanız savurganlığı kontrol edilemez ölçüde yaşayan birine benziyor. Bu durumda savurganlığını belgeleyerek babanızın kısıtlanması için bir dava açmalısınız. Bu kısıtlanma durumunda kendisi borç yapamaz, kredi çekemez, tüm mallarının yönetimi bir vasiye verilir. Bu vasi ailenizden biri olabileceği gibi çoğunlukla bir hukukçu da olabilmektedir. Siz de mahkemeye başvurarak kısıtlanma talebinde bulunmalısınız.
Saygı ile.

ebrusu_22
29-03-2010, 21:28
soru:mrb öncelikle tşk şimdiden soruma gelince .Babam rahmetli olalı 27 yıl oluyor dedemde öldü bize tapulu tapusuz üzerimize arsa dükkan ve tarlalar düştü.ama daha bunlara bir hak iddaa edemiyoruz
sebebi amcam hepsini elinde tutuyor .birde rahmetli bekar bir amcam daha vardı ondanda bize birşeyler düşüyor amcam üzerimize geçirmiyor biz 6 kardeşiz annemizde öldü
bu konuda ne yapabiliriz üzerimize nasıl alabiliriz ve nasıl hak iddaa edebiliriz .biraqaz karmasık ama ?

a_leaf
29-03-2010, 23:54
soru:mrb öncelikle tşk şimdiden soruma gelince .Babam rahmetli olalı 27 yıl oluyor dedemde öldü bize tapulu tapusuz üzerimize arsa dükkan ve tarlalar düştü.ama daha bunlara bir hak iddaa edemiyoruz
sebebi amcam hepsini elinde tutuyor .birde rahmetli bekar bir amcam daha vardı ondanda bize birşeyler düşüyor amcam üzerimize geçirmiyor biz 6 kardeşiz annemizde öldü
bu konuda ne yapabiliriz üzerimize nasıl alabiliriz ve nasıl hak iddaa edebiliriz .biraqaz karmasık ama ?

merhabalar...
olayın üzerinden çoook uzun zaman geçmiş. olayı inceleyerek zamanaşımı tespitinde bulunmak gerekir. ancak herhangi bir zamanaşımı yok farzederek sorunuzu yanıtlıyorum. öncelikle miras bırakanlarınızdan size düşen payları öğrenmek için veraset ilamı çıkarmalısınız. uzun bir işlem değildir, sulh hukuk mahkemesi kısa sürede ilamı size verecektir. ardından üzerinize düşen malvarlığı üzerinde diğer mirasçılarla şu an ortak olduğunuzdan izale-i şüyu dediğimiz ortaklığın giderilmesi davasını açmalısınız. bu dava niteliğine göre uzun da sürebilir kısa da.

amcanız hileli şekilde malvarlıklarının tamamını elden çıkarmış ise, bu varlıkları tespit edip amcanıza karşı tazminat davası açmanız gerekecektir ki bu işin iyice meşakkatli kısmıdır. dilerim kötü varsayımlarınızın hiçbiri olmaz ve veraset ilamı ve ortaklığın giderilmesi dediğimiz yukarıdaki davayı açarak netice elde edersiniz.

yine de tüm bu işlemler oldukça güç olduğundan bir meslektaşımın işinizi takibi zorunlu görünüyor.
saygı ile...

PAPATYAM
30-03-2010, 11:07
Merhabalar...
Alacaklı taraf kanunda belirtilen sebepler dahilinde mal varlığına dava sonuna dek tedbir koydurabilir. Bunun için %15 oranında bir teminat aranır. Bahsettiğiniz miktar için bin beş yüz lira teminat alınır. Ancak alacaklı sigorta şirketi veya banka gibi maddi yönden güçlü bir kurum ise mahkeme takdirle teminat aramayabilir.
Saygı ile...

cevabınız için teşkkür ederim a.s.

nevban
30-03-2010, 22:15
Benim de merak ettiğim bir konu var eğer yanıtlarsanız çok memnun olurum.
Çocuğu olmayan eşlerden birinin vefatı durumunda erkeğin veya kadının akrabaları kalan mirastan pay alma hakkına sahipmidir?
Erkeğin annesi veya kardeşleri çocuksuz eşe kalan mallardan hak dava edebilirler mi ?
Ederlerse yüzde kaç oranında hakları var eğer böyle bir hak varsa eşler hayattayken bunları haklarından (Anne ve kardeşleri) nasıl mahrum bırakabilirler mi?
Şimdiden çok teşekkürler

kubrabarbaros_canbey
30-03-2010, 22:17
Öncelikle iyi geceler herkese.Benım de bana göre çok önemli bir sorunum ve sorum var.yaklaşık 3 yıl önce babamın kefilliğinde taşıt kredısiyle araba aldık eşimle beraber.bizim durumumuz yoktu babam ödeicekti.Babam olayın üstünden hemen sonra iflas etti ve 1.5 yıl arabayı ödemeden kullandık,bankanın bize verdiği avukat tanıdık olduğu için bizi 1 yıl idare etti ödeyebiliriz belki diye ama biz sadece 2 taksit ödeyebilmiştik,sonunda 2 sene önce yazın götürdük arabayı bıraktık icra yoluyla satıldı,15-20 binlik bir kalan borç çıkardılar.ama bizim onuda ödicek durumumuz yoktu çünkü ben okuyodum hala okuyorum eşimde tek maaşla geçindirmeye çalışıyo evimizi babam iflas ettiği için kendi borçlarını ödiyemiyo her yerden hayat vurdu.neyse biz araba satılalı 2 sene geçmesine rağmen 1 mılyon dahı ödiyemedik çünkü benden 5 mılyar ocakta 15 mılyarda şubatta öderseniz dosyanızı kapatırım dedi avukat,biz kendımızı zor geçindirirken ısteseler bı kerede 500 mılyon bıle veremıcekken benden 2 ay içinde 15 mılyar istediler.ödiyemıyoruz tabı.bu arada kredı aldığım bankanın köklü avukatlarından biriyle tanıştım,kendısı benım o bankadan kredı cektığimi bilmeden bana herşeyi anlattı,yani dosyaların belli seneler sonra rafa kalktığını söyledi 15 mılyarı verdiğim taktirde enayı durumuna düşüceğimi söyledi aile arasında 2-3 mılyar toparlayıp vericekken hapse falan girmezsınız sıkmayın kendınızı dıyerek bizi rahatlattı aılemde birşey olmaz dıye borcu ödemediler,şuanda babama icra kağıdı gelmiş.artık avukatı aramayya da utanıyorum ve ısın kotusu işletme okuyorum ve bir bankaya girebilirmiyim giremezmıyım bundan çok korkuyorum acaba bende icraya düştümmü yada hakkımda işlem başlarmı,okuyup yardım ederseniz çok sevinirim.

kahvekokusu
31-03-2010, 08:06
Benim de merak ettiğim bir konu var eğer yanıtlarsanız çok memnun olurum.
Çocuğu olmayan eşlerden birinin vefatı durumunda erkeğin veya kadının akrabaları kalan mirastan pay alma hakkına sahipmidir?
Erkeğin annesi veya kardeşleri çocuksuz eşe kalan mallardan hak dava edebilirler mi ?
Ederlerse yüzde kaç oranında hakları var eğer böyle bir hak varsa eşler hayattayken bunları haklarından (Anne ve kardeşleri) nasıl mahrum bırakabilirler mi?
Şimdiden çok teşekkürler

...................................

kahvekokusu
31-03-2010, 08:13
kubrabarbaros_canbey;

yanlış yönlendirilmişsiniz..asıl borçlu siz iseniz borcu ödemeniz gerekir..bir avukata gidip yüz yüze yardım almanızı öneririm,
kolaylıklar..

nevban
31-03-2010, 09:20
Mirasbırakanın birinci derece mirasçıları, onun altsoyudur. Çocuklar eşit olarak mirasçıdırlar.Altsoyu(çocuğu) bulunmayan mirasbırakanın mirasçıları, ana ve babasıdır. Bunlar eşit olarak mirasçıdırlar.Sağ kalan eş, Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısından pay alır , diğer yarısı da mirasbırakanın ana babası arasında paylaştırılır.kardeşler ancak mirasbırakandan önce ölen ana ve babanın yerine mirasçı olabilirler.
mirasbırakan hayatta iken ; Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın yakınlarından birine karşı ağır bir suç işlemişse, yahut Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın ailesi üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemişse mirasçılarını mirasçılıktan çıkarabilir..öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum
anlattıklarınızdan ben şunu anladım eşlerden birinin vefatı durumunda kalan eş ve miras bırakanın anne ve babası mirasa eşit olarak ortak, eğer anne baba ölmüşse o zaman kardeşler mirascı oluyor
doğru anlamışmıyım acaba? Peki mirasçıların herhangi olumsuz bir hareketi olmasada mirasçılıktan çıkarılamaz mı ? ve çıkarmak için nereye başvurmak gerekir
Vaktinizi ayırıpta cevap yazarsanız çok memnun olurum

kubrabarbaros_canbey
31-03-2010, 11:17
kubrabarbaros_canbey;

yanlış yönlendirilmişsiniz..asıl borçlu siz iseniz borcu ödemeniz gerekir..bir avukata gidip yüz yüze yardım almanızı öneririm,
kolaylıklar..

benı yanlış yönlendirdiğini düşündüğüm avukat köklü bir bankanın 25 yıllık avıukatı kendisi.15 mılyarlık borcumu dediğine göre 2.5-3 mılyara kapatabilirmişim.kabul etmek zorunda oldukları için ederlermiş.

detelina
31-03-2010, 13:53
Merhaba arkadaşlar,

Sevimsiz bir konu farkındayım ama inanın bunu yaşamak mı zor yazmak mı bilemiyorum.
Özetle, eşimin "ablası" (abla diyorum düşmanımız bile olmaya hakkı yok) evlendiğimizden beri bizimle uğraşıyor geçtiğimiz yaz benim evde yalnız olduğum bir gün kapıma gelip zile basıp ben açtığımda "bizi binadan çıkarıyorlar, vay siz mi çıkarıyosunuz" dedi ben de "ne dediğini anlamadım bunlarla uğraşacak vaktim yok" dedim fakat bayan oldukça kontrolsüz biri ve aniden bana saldırdı kolumu tırmaladı v.s. akabinde ben polise şikayette bulundum (kısa geçiyorum sıkmak istemem) çünkü bu ilk vukuatı değildi daha önce de bana saldırdı artık haddini aştı. Doktordan (sıyrık ve morluk) rapor aldım ve dilekçeme ekledim. Kendisi de gidip ifade verirken benim de bana saldırdığında hakaret ettiğimi ve "onun da şikayetçi olduğunu" söylemiş. Cürrete bakarmısınız Allah aşkınıza...kadın saldırıp bir de üste çıkma çabasında. Kimse kapısına gelip saldırana "aaa teşekür ederim aman ne iyi ettin güzel kardeşim demez"...Herhalde artık "defol kapımdan burda işin yok artık senin tüm rezilliğini mahmemeye taşıyacağım" da diyebilelim. Az bile. Neyse elime mahkeme kağıdı geldi, iki gün sonra duruşma var. Şimdi ben davaya savunma dilekçesi eklemek istiyorum yani kendisinin kapıma gelip saldırdığı için kendimi nefsi müdafaa kapsamında korumak amaçlı kovduğumu içeren bir dilekçe ne şekilde düzenlenir avukat arkadaşlar??? Lütfen yardım...

Bunlara ek olarak; bayanın cep telime gece vakti hakaret mesajı çekmesi, eşimin msn adresine girip özel-mahrem maillerimizi okuması da ayrı suçlar olarak değerlendirilmeli ki kişilerin mail adresleri TCK' ya göre malları olarak değerlendirilip hırsızlık kapsamında ele alınıyormuş....AVUKAT ARKADAŞLAR LÜTFEN YARDIM.

a_leaf
31-03-2010, 14:49
Merhaba arkadaşlar,

Sevimsiz bir konu farkındayım ama inanın bunu yaşamak mı zor yazmak mı bilemiyorum.
Özetle, eşimin "ablası" (abla diyorum düşmanımız bile olmaya hakkı yok) evlendiğimizden beri bizimle uğraşıyor geçtiğimiz yaz benim evde yalnız olduğum bir gün kapıma gelip zile basıp ben açtığımda "bizi binadan çıkarıyorlar, vay siz mi çıkarıyosunuz" dedi ben de "ne dediğini anlamadım bunlarla uğraşacak vaktim yok" dedim fakat bayan oldukça kontrolsüz biri ve aniden bana saldırdı kolumu tırmaladı v.s. akabinde ben polise şikayette bulundum (kısa geçiyorum sıkmak istemem) çünkü bu ilk vukuatı değildi daha önce de bana saldırdı artık haddini aştı. Doktordan (sıyrık ve morluk) rapor aldım ve dilekçeme ekledim. Kendisi de gidip ifade verirken benim de bana saldırdığında hakaret ettiğimi ve "onun da şikayetçi olduğunu" söylemiş. Cürrete bakarmısınız Allah aşkınıza...kadın saldırıp bir de üste çıkma çabasında. Kimse kapısına gelip saldırana "aaa teşekür ederim aman ne iyi ettin güzel kardeşim demez"...Herhalde artık "defol kapımdan burda işin yok artık senin tüm rezilliğini mahmemeye taşıyacağım" da diyebilelim. Az bile. Neyse elime mahkeme kağıdı geldi, iki gün sonra duruşma var. Şimdi ben davaya savunma dilekçesi eklemek istiyorum yani kendisinin kapıma gelip saldırdığı için kendimi nefsi müdafaa kapsamında korumak amaçlı kovduğumu içeren bir dilekçe ne şekilde düzenlenir avukat arkadaşlar??? Lütfen yardım...

Bunlara ek olarak; bayanın cep telime gece vakti hakaret mesajı çekmesi, eşimin msn adresine girip özel-mahrem maillerimizi okuması da ayrı suçlar olarak değerlendirilmeli ki kişilerin mail adresleri TCK' ya göre malları olarak değerlendirilip hırsızlık kapsamında ele alınıyormuş....AVUKAT ARKADAŞLAR LÜTFEN YARDIM.

Detelina merhabalar..
Öncelikle mahkeme celbinin neye ilişkin olduğunu yazmamışsınız. Yani müşteki sıfatı ile darptan sizin açtığınız dava mı, yoksa davada sanık sıfatıyla mı görünüyorsunuz bu önemli.
Müşteki olan yani sizi yaraladığı için dava açan siz iseniz zaten bir problem yok. Ancak sanık sıfatı ile hakaret davası ile ilgili yargılanacaksanız, olayı olduğu gibi anlatacaksınız. Zaten eşinizin ablası, ettiğiniz hakaretleri tanıklarla ispatlamak zorunda.

Cep telefonunuza gelen mesajlar bir başka suç konusudur. Bununla ilgili Cumhuriyet savcılığna suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

Söylediğim gibi, size gelen tebligatın üzerine bir bakın müşteki sıfatlı mı yoksa sanık sıfatlı mısınız, görüşmek üzere bize de bilgi verirseniz sevinirim şutarafagitti

Aylanur
31-03-2010, 19:57
Avukat arkadaşım eski eşimin ssk emekli maaşından nafaka kesiliyor.Fakat ben aynı şehirde değilim.O şehirdeki avukatım nafakayı alıyor ( devlet nafakayı bir müddet bekletip ödediği icin elime gec geciyor) sorum şu bu nafakayı yaşadığım şehir olan ist da tahsil etme imkanım varmı varsa ne yapmam gerekiyor.Araya aracı avukatımı koymadan devletten nasıl alabilirim? cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum zira buna cok ihtiyacım var.

pukaa
31-03-2010, 20:33
merhabalar dükkan kiracımıza ihtarname çektirmek için avukata vekalet vermiştk noterde ihtarname için olduğunu belirtmiştk ona göre hazırlamışlardı bu verilen vekalletle avukat başka herhangi bişey yapabilirmi ihtar çekmek dışında şimdiden teşekkürler

a_leaf
31-03-2010, 22:22
merhabalar dükkan kiracımıza ihtarname çektirmek için avukata vekalet vermiştk noterde ihtarname için olduğunu belirtmiştk ona göre hazırlamışlardı bu verilen vekalletle avukat başka herhangi bişey yapabilirmi ihtar çekmek dışında şimdiden teşekkürler

sadece ihtarname çekmek ile yetkilendirdiyseniz özel vekalet anlamına gelir ve size vekaleten başka hiçbir işlem yapılamaz... kaldı ki genel vekaletname olsa dahi hukukçu bir meslektaşımın böyle bir şey yapacağını düşünmüyorum.
saygı ile...

kahvekokusu
01-04-2010, 07:37
öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum
anlattıklarınızdan ben şunu anladım eşlerden birinin vefatı durumunda kalan eş ve miras bırakanın anne ve babası mirasa eşit olarak ortak, eğer anne baba ölmüşse o zaman kardeşler mirascı oluyor
doğru anlamışmıyım acaba? Peki mirasçıların herhangi olumsuz bir hareketi olmasada mirasçılıktan çıkarılamaz mı ? ve çıkarmak için nereye başvurmak gerekir
Vaktinizi ayırıpta cevap yazarsanız çok memnun olurum


kolaylıklar dilerim..

nevban
01-04-2010, 07:59
ve
doğru anlamışsınızvereliniortak
mirasçıların herhangi bir olumsuz hareketi olmasa da sebep gösterilmeden mirasçılıktan çıkarmak mümkündür , fakat ölümden sonra bu durumu öğrenen mirasçılar dava açarlar ise , paylarına düşen kısmın tamamını alamasalar dahi ''saklı pay'' olarak nitelendirilen miktarı alırlar..
kolaylıklar dilerim..

Kahvekokusu, vaktinizi ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ediyorum

epic
01-04-2010, 19:50
merhaba
aslında derdimi buraya yazıp yazmamayı çok düşündüm ama kendi başıma işin içinden çıkamadım.

ben yaklaşık 1.5 senelik evliyim. ve 4.5 aylık hamileyim. olayın ayrıntısını yazıp sizi sıkmak istemem. benim sorum ben yaklaşık 1 hafta önce eşimden şiddet gördüm. yüzümde vücudumda darp izi olmadığı için ispatlayamıyorum ama ben de ve bebeğimde yarattığı ruhi travmayı ifade etmem mümkün değil. üstelik bu eşimin bana karşı ilk yanlışı da değil.
olay zamanı üzüntüden ve darbeden dolayı ağrılarım arttı.kasılmalar yaşadım. bebeğimi kaybetme riski yaşadım. ailem gelip beni aldı.ertesi günü doktora gittim eşim ne doktora geldi ne de o günden beri aradı. üstelik aileme bir mail yollamış ki akıllara zarar. kzınız nasıl gittiyse gelir gelip özür dilemem hatta gelmese de sorun değil demiş.zehir zemberek. o mailde bana vurduğunu itiraf da ediyor.
boşanmak üzereyim kararımı verdim dava açacağım ama haklarımı bilmek istiyorum. eşim bunca hatasına rağmen anlaşmalı boşanmaz çirkefleşecektir daha önce yaptıkları bana yaşattıklarından bana zorluk çıkaracağını biliyorum.

darp raporu ile ispatlayamasam da yazdığı itirafi le mahkeme de hakkımı savunabilir miyim bunu öğrenmek istiyorum. hukuk bilgisi olan yada kk da mesleği avukat olan arkadaşlardan yorum bekliyorum. bilgiye ve akla çok ihtiyacım var şuan.

yazdıklarınız benim içn çok önemli. karar vermem de yardımcı olacak. komşularımdan tanıklık isteyebilirim sanırım.yüksek ihtimal sesleri duyarak şahit olmuşlardır. daha önce benim işimden çıkmamı sağlamak için çalıştığım kurumda müdürümle tartışmış olay çıkarmıştı. eğer maddi özgürlüğümü ve kişisel haklarımı elimden alması da manevi şiddet kabul ediliyorsa bunu da kanıtlyabilirim.

eşimin itiraf ettiği maili mahkemede geçersiz saydırmaya çalışması o yazmış demesi ihtimal dahilinde. çünkü kendisi sistem uzmanı istediği her pc ye ve hesaba ulaşabilir. ben şifrelerimi hesaplarımı değiştirdim ama ne kadar işe yarar bilmiyorum.

bni hala aramadı doktora gittiğimi bildiği halde hala ne ondan ne ailesinden tık yok.tamamen ilgisiz. bu tavrı da işe yarar mı acaba?

şu an bile eşim yavuz hırsız misali hatasını bastırmaya çalışmakta. ben bana vurduğu için boşanacağım ama o kendisini tahrik ettiğimi şiddetli geçimsizlik olduğunu savunacak.
şiddetin boyutu da şu şekilde ben koltukta otururken üstüme uçtu resmen karnıma oturdu ben 56 kiloyum o 107 kilo!! bileklerimi tutup kendimi savunmamı engelledi.çenemi sıkıp yüzüme vurdu bırak ellerimi dediğimde bana emretme yalvar bırakayım dedi. nasıl bir psikoloji ise!! psikopat eğilimleri var.geçmişe bakıp düşününce bazı eylemlerinin normal olmadığını farkettim. zaten öncelikle acayip kıskanç beni kısıtlayacak engelleyecek boyutta.sözleriyle manevi şiddeti var. umarım bunlar ondan kurtulmama yeter. çünkü biliyorum ki boşanmamak için elinden geleni yapacak yada ilerde bebeğimi almak için çok uğraşacak. benim istediğim onu benden ve bebeğimden uzak tutmak. çünkü eşim mahkemenin izin verdiği zamanlarda bebeği görmekle yetinmeyip çocuğumu kaçırabilcek krakterde bi insan.

detelina
01-04-2010, 20:53
Detelina merhabalar..
Öncelikle mahkeme celbinin neye ilişkin olduğunu yazmamışsınız. Yani müşteki sıfatı ile darptan sizin açtığınız dava mı, yoksa davada sanık sıfatıyla mı görünüyorsunuz bu önemli.
Müşteki olan yani sizi yaraladığı için dava açan siz iseniz zaten bir problem yok. Ancak sanık sıfatı ile hakaret davası ile ilgili yargılanacaksanız, olayı olduğu gibi anlatacaksınız. Zaten eşinizin ablası, ettiğiniz hakaretleri tanıklarla ispatlamak zorunda.

Cep telefonunuza gelen mesajlar bir başka suç konusudur. Bununla ilgili Cumhuriyet savcılığna suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

Söylediğim gibi, size gelen tebligatın üzerine bir bakın müşteki sıfatlı mı yoksa sanık sıfatlı mısınız, görüşmek üzere bize de bilgi verirseniz sevinirim şutarafagitti

Merhaba,

Öncelikle ilgi ve yardımınıza teşekkür ederim.

Mesajı ilk olarak Mart ayı başında yazmıştım dolayısı ile aslında dava görüldü. Msj arada kaybolup yanıtsız kaldığından tekrar ettim ve davanın görüldüğünü eklememişim.

Beni derinden sarsan şu ki; ben şikayet ettiğim halde hanımefendi karakola gittiğinde onun bana saldırdığını benim de hakaret ettiğimi "asıl onun şikayetçi olduğunu" ifade etmiş dolayısı ile elime gelen kağıtta ben müşteki olacağım yerde "müşteki - sanık" konumundayım:1shok:

Mahkemeye çıktık ben gayet öğrenci konumunda öğretmeninin karşısına çıkmış gibi mahçup ve şaşkındım. Kendisi ise gayet pişkin ve de köy kabadayısı duruşu ile hakimin bile dikkatini çekti ve Hakim Bey "Öncelikle burasının mahkeme olduğunu unutmayın ve duruşunuzu düzeltin diye" uyardı. Onun yerine ben utandım. Sonra da öncelikle onun ifadesini aldı ve de oldukça sinir bozucu konuştuğundan Hakim "böyle konuşmaya devam ederseniz salondan çıkartıcam" dedi....Sıra bana geldiğinde Hakim bey' in sinirleri gerilmişti ve ben "Aaa.... demeden" tamam çıkın dedi..."ama ben ne zaman ifademi kıllanıcam" bile diyemedim. Yazılı olarak önceden yazmıştım. Hakime verdim. Özetle, benim kendisini defalarca saldırımasından dolayı artık caydırıcı olması bakımından adalete bildirmek durumunda kaldığımı, fakat ne yazık ki hakkımı ararken karşı tarafın bir sözü ile nerdeyse "sanık" konumuna düştüğümü ifade etmiştim. Dava bir sonraki celseye ertelendi.

Şaşkınım inanın, ben hakkımı ararken karşı taraf dedi (ki öyle demesi gerekir çünkü benimle ilgili elle tutulur bir şikayeti olmadığından ve kendisi fazlsıyla suçlu olduğundan bir yerden beni suçlaması gerekirdi. Ben uslübümü bozacak olsam bana cep msj.yazdığında yanıt verirdim ki vermedim bu kolayca kanıtlanabilir. Araştırsınlar. Oysa hanımefendi en yakın arkadaşının tanık olabileceğini söyledi. Tabi ki mahkeme "şahit" gösterilen ismin kendisinin en yakın arkadaşı olduğunu yedikleri içtiklerinin ayrı gitmediğini bilemez. Fakat, 6 aylık bebeği olan biri o esnada nasıl tanık olmuş merak ediyorum:olmaz: Olması için kapımda yatması gerekir ki kendisi 3 kat yukarıda oturuyor lakin arkadaşını kurtarmak için yapmayacağı yoktur. Ben bu kadar entrikayı filmlerde izlerdim şimdi tam ortasındayım. Şaşkınım, ben bu rezilliği şikayet etmesem devam edecekti ki ilk değildi, daha önce de oldu. Ettim zor durumda kaldım:çok üzgünüm: Ozaman her saldırıya uğrayanın saldırganı kendisini kurtarmak için en yakın arkadaşını şahit gösterse kurtulmuş mu olacak ?! Nasıl bir yol izlemeliyim ?! Şahit olabileceği söylenen ismin saldırganın en yakın arkadaşı olduğuna mı dikkat çekmeliyim. Gizli tanık diye bir şey olabiliyor m?. Komşularmız bu bayanın defalarca bana saldırıda bulunduğunu ve huzurumuzu kaçırdığını gördüler fakat ben şu ana kadar kimseyi bu olaya dahil etmek istemedim. Olay genelde kocalarının işte olduğu saatlerde olduğundan ben kimseyi şahit gösterip kocasıyla eşler arasında herhangi bir tatsızlığa sebebiyet vermek istemediğimden gidip görenlere "siz olanları gördünüz lütfen benim de bulunmadığım bir ortamda gidip şahitlik yapın doğruyu söyleyin ben ne dediğinizi bile bilmeyeyim sadece doğruyu söylemeniz zaten her şeyi açığa çıkartır" demeye çekiniyorum. Şahit olan sonradan bu bayanın saldırısına maruz kalmasın acaba gizli tanıklık edilebiliyor mu ?Lütfen bana yol gösterin ?! Ben nerdeyse şikayet ettiğim için pişman olacağım ama etmezsem de bunun sonu yoktu....korktuğumu sanıp devam edecekti?! Elbette ki adalete sığınmalıydım ama sonucu bu mudur ?! Kadın belli ki kendisini kurtarmak için senaryo yazıyor ve ben ağzım açık sadece izliyorum:1shok::1no2::kızgın:turkbayragi:çok üzgünüm:

kahvekokusu
02-04-2010, 08:37
merhaba
aslında derdimi buraya yazıp yazmamayı çok düşündüm ama kendi başıma işin içinden çıkamadım.

ben yaklaşık 1.5 senelik evliyim. ve 4.5 aylık hamileyim. olayın ayrıntısını yazıp sizi sıkmak istemem. benim sorum ben yaklaşık 1 hafta önce eşimden şiddet gördüm. yüzümde vücudumda darp izi olmadığı için ispatlayamıyorum ama ben de ve bebeğimde yarattığı ruhi travmayı ifade etmem mümkün değil. üstelik bu eşimin bana karşı ilk yanlışı da değil.
olay zamanı üzüntüden ve darbeden dolayı ağrılarım arttı.kasılmalar yaşadım. bebeğimi kaybetme riski yaşadım. ailem gelip beni aldı.ertesi günü doktora gittim eşim ne doktora geldi ne de o günden beri aradı. üstelik aileme bir mail yollamış ki akıllara zarar. kzınız nasıl gittiyse gelir gelip özür dilemem hatta gelmese de sorun değil demiş.zehir zemberek. o mailde bana vurduğunu itiraf da ediyor.
boşanmak üzereyim kararımı verdim dava açacağım ama haklarımı bilmek istiyorum. eşim bunca hatasına rağmen anlaşmalı boşanmaz çirkefleşecektir daha önce yaptıkları bana yaşattıklarından bana zorluk çıkaracağını biliyorum.

darp raporu ile ispatlayamasam da yazdığı itirafi le mahkeme de hakkımı savunabilir miyim bunu öğrenmek istiyorum. hukuk bilgisi olan yada kk da mesleği avukat olan arkadaşlardan yorum bekliyorum. bilgiye ve akla çok ihtiyacım var şuan.

yazdıklarınız benim içn çok önemli. karar vermem de yardımcı olacak. komşularımdan tanıklık isteyebilirim sanırım.yüksek ihtimal sesleri duyarak şahit olmuşlardır. daha önce benim işimden çıkmamı sağlamak için çalıştığım kurumda müdürümle tartışmış olay çıkarmıştı. eğer maddi özgürlüğümü ve kişisel haklarımı elimden alması da manevi şiddet kabul ediliyorsa bunu da kanıtlyabilirim.

eşimin itiraf ettiği maili mahkemede geçersiz saydırmaya çalışması o yazmış demesi ihtimal dahilinde. çünkü kendisi sistem uzmanı istediği her pc ye ve hesaba ulaşabilir. ben şifrelerimi hesaplarımı değiştirdim ama ne kadar işe yarar bilmiyorum.

bni hala aramadı doktora gittiğimi bildiği halde hala ne ondan ne ailesinden tık yok.tamamen ilgisiz. bu tavrı da işe yarar mı acaba?

şu an bile eşim yavuz hırsız misali hatasını bastırmaya çalışmakta. ben bana vurduğu için boşanacağım ama o kendisini tahrik ettiğimi şiddetli geçimsizlik olduğunu savunacak.
şiddetin boyutu da şu şekilde ben koltukta otururken üstüme uçtu resmen karnıma oturdu ben 56 kiloyum o 107 kilo!! bileklerimi tutup kendimi savunmamı engelledi.çenemi sıkıp yüzüme vurdu bırak ellerimi dediğimde bana emretme yalvar bırakayım dedi. nasıl bir psikoloji ise!! psikopat eğilimleri var.geçmişe bakıp düşününce bazı eylemlerinin normal olmadığını farkettim. zaten öncelikle acayip kıskanç beni kısıtlayacak engelleyecek boyutta.sözleriyle manevi şiddeti var. umarım bunlar ondan kurtulmama yeter. çünkü biliyorum ki boşanmamak için elinden geleni yapacak yada ilerde bebeğimi almak için çok uğraşacak. benim istediğim onu benden ve bebeğimden uzak tutmak. çünkü eşim mahkemenin izin verdiği zamanlarda bebeği görmekle yetinmeyip çocuğumu kaçırabilcek krakterde bi insan.

sitaree merhaba;
lütfen bulunduğunuz ilin adli yardım bürosundan bir avukat bulun,ya da bildiğiniz bir avukat var ise gidip yüz yüze görüşün , zira davanız çekişmeli boşanma davası olacağından haklı iken haksız duruma düşmenizi istemem..
geçmiş olsun dileklerimle..
kolaylıklar..

lunapiena
02-04-2010, 11:30
Avukat arkadaşlardan bilgi almak istediğim bir konu var...

Yaklaşık 15 gün önce babama,bir motorsiklet ters yola girerek çarptı ve kaçtı.Babamı yoldan geçen insanlar,çağırdıkları ambulansa bindirip hastaneye yollamışlar.Çok şükür hayati herhangi problemi yok fakat yüzü asfalta çarpmak suretiyle oldukça kötü durumda.Morluklar oldukça fazla ve sol kaşından yanağına doğru da dikiş attılar.Bu durumu ile ilgili tüm raporları da gerekli yerlerden alınmış durumunda..

Kaçan sürücü yaklaşık 10 gün sonra teslim oldu ve bizimle hiçbir bilgisi paylaşılmıyor.(Yaşı,ifadesi vs..)

Şimdi doğal olarak bir mahkeme süreci başlayacak ,şu an bir avukat arayışımız sürmekle beraber,ben ön bilgi almak açısından,maddi manevi hangi haklara sahip olduğumuzu,mahkemede özellikle neyin üzerinde durmamız gerektiğini merak ediyorum...

Cevaplarsanız çok sevinirim...Teşekkürler...

a_leaf
02-04-2010, 11:56
Avukat arkadaşlardan bilgi almak istediğim bir konu var...

Yaklaşık 15 gün önce babama,bir motorsiklet ters yola girerek çarptı ve kaçtı.Babamı yoldan geçen insanlar,çağırdıkları ambulansa bindirip hastaneye yollamışlar.Çok şükür hayati herhangi problemi yok fakat yüzü asfalta çarpmak suretiyle oldukça kötü durumda.Morluklar oldukça fazla ve sol kaşından yanağına doğru da dikiş attılar.Bu durumu ile ilgili tüm raporları da gerekli yerlerden alınmış durumunda..

Kaçan sürücü yaklaşık 10 gün sonra teslim oldu ve bizimle hiçbir bilgisi paylaşılmıyor.(Yaşı,ifadesi vs..)

Şimdi doğal olarak bir mahkeme süreci başlayacak ,şu an bir avukat arayışımız sürmekle beraber,ben ön bilgi almak açısından,maddi manevi hangi haklara sahip olduğumuzu,mahkemede özellikle neyin üzerinde durmamız gerektiğini merak ediyorum...

Cevaplarsanız çok sevinirim...Teşekkürler...


Geçmiş olsun diyorum öncelikle...
Öncelikle sürücü hakkında bir ceza davası açılacak... Kazadan sonra çarpıp kaçması, babanızın durumuyla ilgilenmemesi ve ters yönden gelmesi aleyhinde ceza artırıcı hususlardır.

Bunun yanında bir de maddi - manevi tazminat davası açmanızı öneririm. Babanızın yüzünde kalıcı bir iz oluşması gibi bir durum söz konusu olacaksa bu raprolarla zaten belirtilir. Bu durum hem cezayı artırıcı etki yapar hem de tazminatın miktarını artırır.

Avukat aramalarınızda özel mesajla tarafıma mail adresinizi ileterek ulaşabilirsiniz. Kendim takip edebileceğim gibi, yönlendirebileceğim pek çok meslektaşım mevcut.
Saygı ile...

lunapiena
02-04-2010, 15:01
Geçmiş olsun diyorum öncelikle...
Öncelikle sürücü hakkında bir ceza davası açılacak... Kazadan sonra çarpıp kaçması, babanızın durumuyla ilgilenmemesi ve ters yönden gelmesi aleyhinde ceza artırıcı hususlardır.

Bunun yanında bir de maddi - manevi tazminat davası açmanızı öneririm. Babanızın yüzünde kalıcı bir iz oluşması gibi bir durum söz konusu olacaksa bu raprolarla zaten belirtilir. Bu durum hem cezayı artırıcı etki yapar hem de tazminatın miktarını artırır.

Avukat aramalarınızda özel mesajla tarafıma mail adresinizi ileterek ulaşabilirsiniz. Kendim takip edebileceğim gibi, yönlendirebileceğim pek çok meslektaşım mevcut.
Saygı ile...

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum..

ŞIMARIK
02-04-2010, 17:08
bende bi soru sorıyım cvplarsanız çok sevinirim sözlüm şuan cezaevinde 1 ay oldu ben onu nasıl görebilirim bi akıl verin :(

epic
03-04-2010, 20:02
sitaree merhaba;
diğer tarafta da anlattığım gibi sizin davanızda tanıkların ifadeleri yarışacak..burada önemli olan husus boşanmaya sebebiyet veren olaylarda karşı tarafın daha fazla kusurlu olduğunu ispat etmek..mail mahkemenin vicdani kanaatine etki edebilir de etmeyebilir de fakat ilk bakışta çok kuvvetli bir ispat aracı değil gibi görünüyor..
bu nedenle kendinize adam akıllı tanıklar bulmanızı öneriyorum..önceki işyerindeki bahsettiğin kişiler,komşular,dayak olayından sonra dertleştiğin kişi olabildiğince fazla tut tanıklarını..ayrıca yine söylediğim gibi bilmiyoruz etmiyoruz tarzında ifadeler kullanacak tanıklar sana lazım değil,''oldu'',''gördüm'','işittim'',''şahit oldum''tarzında net ifadeler kullanmalılar..
ama lütfen bulunduğunuz ilin adli yardım bürosundan bir avukat bulun,ya da bildiğiniz bir avukat var ise gidip yüz yüze görüşün , zira davanız çekişmeli boşanma davası olacağından haklı iken haksız duruma düşmenizi istemem..
geçmiş olsun dileklerimle..
kolaylıklar..

çok tşk ederim canım. zorlukları göze alıyorum ama sanırım eşim söz konusu olunca daha da zor günler bekliyor beni. sağlam deliller bulmam gerekecek..

de facto
07-04-2010, 09:02
Savcılıktan izin almalısınız

yld
07-04-2010, 13:18
Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
Evinizdeki eşyalara haciz gelir maalesef bunun için böyle bir belge alabilme imkanınız yoktur. Ancak haczedilen malların faturası mevcut ve sizin ya da başka birinin üzerine ise hacizden itibaren üç gün içinde icra müdürlüğüne istihkak iddiasında bulunabilirsiniz. Haciz esnasında da malların eşinize ait olmadığını beyan etmeniz gerekir. Ancak evinizde ederi çok yüksek bir mal yok ise bankalar genellikle bu malları haczederek yeddi emin olarak size bırakmaktadırlar. Bu durumda hacizli malları elinizden çıkarmamanız gerekir. Eşinizin maaşı üzerine haciz konulması yoluna gidilecek ve maaşının 1/4 kadarı kesilecektir. Banka ile görüşerek borcunuzun yapılandırıllması konusunda yardımcı olmalarını istemelisiniz. Bu durumda uygun taksitlerle borcunuzu ödemenizi sağlayabilirler.
Saygı ile...

cevabınız için çok teşekkür ederim. saygılarımla.....

beatilful
08-04-2010, 11:30
avukat arkadaşlar varsa soru sormak istiyorum.dedim babasının üzerine kayıtlı tarlaları var ama daha dedmin üzerine tabulu değil ve 3 abisinin çocukları da mirasa ortak.dedmin babası sağken tarlaları paylaştırmış ama üzerlerine geçirmemiş.dedmlerde kendilerine ait olan bölüme zeytin ekmişler.yaklaşık 10,12 sene önce tarlalardan doğalgaz hattı geçti ve bu sebeple zeytinler sölükdü.sonrasında şirket tarla parası verdi ve dedmin diğer 3 abi çocuklarına de bölüştürdü.bu bölüştürmeden sonra dedmler şirkete dava açtılar ve bir avukat tuttlar. dedim kardeş çocukları ve dedem avukata vekalet verdiler.avukat mahkemeyi yürttü ve şuan sonuçlanmış ve bitmiş durumda.alıancak para 35bin ve avukat davayı durdular diyormuş ve para vermiyormuş.biz avukattan şüpheleniyoruz acaba paraları kendisimi aldı böyle bir yetkisi varmı çünkü ona vekalet verildi.vekalete görede parayı istediği gibi yönlendirir die biliyorum.acil cvp verirseniz sevinirim.

ebrusu_22
12-04-2010, 05:44
ben sorduğum soruyu bulamıyorum cevabına bakabilmek için lütfen yardım edin buraya sormuştum

yesilgosluMELEK
12-04-2010, 09:49
avukat arkadaşlar acil cevaplarınızı bekliyorum

bizim alt komşumuz sürekli sarhoş gezen birisi ve son 1 yıldır silahla dolaşıyor sarhoş olduğu içinkimse muhatap olmak istemiyor ama iyice azıttı artık silahla insanları tehdit etmeye başladı.
en ufak bi seste binaya silahla çıkıyor.. bina olarak rahatsız oluyoruz dediğim gibi sürekli sarhoş olduğu için konuşamıyolar bile
bunun için ne yapmamız gerekir TEŞEKKÜRLER

mglove
15-04-2010, 10:03
avukat arkadaşlar acil cevaplarınızı bekliyorum

bizim alt komşumuz sürekli sarhoş gezen birisi ve son 1 yıldır silahla dolaşıyor sarhoş olduğu içinkimse muhatap olmak istemiyor ama iyice azıttı artık silahla insanları tehdit etmeye başladı.
en ufak bi seste binaya silahla çıkıyor.. bina olarak rahatsız oluyoruz dediğim gibi sürekli sarhoş olduğu için konuşamıyolar bile
bunun için ne yapmamız gerekir TEŞEKKÜRLER
bunun için çeşitli yollara başvurulabilir.
savcılığa suç duyurusunda bulunabilirisniz bu bir bu kişi malik mi yoksa kiracımı kiracıysa bina olarak karar alıp ama oy birliğiyle karar alıp bu kişiyi binadan attırabilirsiniz malikse attırabilmek için bina olarak para toplayıp onun payını satın almanız gerekir o şekilde binadan attırabilirsiniz.
suç duyurusu bulunma halinde her kes kişisel olarak yaşadığı şeyi yazar ve davada da bu durumu sözlü olarak bildirir

BenGulsu
15-04-2010, 13:41
merhaba arkadaslarim su anda bi haber aldim cok morelim bozuldu.benim bii erkek kardesim var 24 yasinda bilgisayar mühendisligi okuyor gecen seneden 3dersi kalmis bu sene onu veriyor,ama gecenler de basina bi olay gelmis.ve moreli cok bozuk ona cil cevap vermem motivasyon yapmam lzim.anlatigina göre bi arkdasi esrar satiyormus baska bi arkadasida o sehre yeni gelmis ve esrar alacak birini sormus oda ben icmiyorum ama bi tanidga götürüm demis.tam götürdügü sirada polisler baskin yapmis.bunu araciliktan 1gün iceri almislar ve tutuksuz yargilanmak üzere servest kalmis.arkadaslar sizce bu olaydan bisey cikarmi kardesime bi zarari olurmu.kizlar cevap hemen verirseniz seinirim kardesimin sinav haftasi ve cok paniklemis onu sakinlestirmem lazim.simdiden cok tesekür ederrrrim hepinize.

serenade.
15-04-2010, 23:08
Biz henüz evlenmedik ama şubat ayında nikah işlemleri için başvurduk ve memura kızlık soyadımı kullanmak istediğimi belirttim. Bunla ilgili işlemler yapıldı. Ancak çok uzun olacağından şimdi kızlık soyadımı kullanmak istemiyorum . Ne yapabilirim?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Çok teşekkürler...mirmirmirmir

superogo
16-04-2010, 22:04
merhaba zamanında eşim için ev alınmış ama kayınvalidenin yani annesinin üzerineyapılmış şimdi kaınvalidem daireyi eşimin üzerine vermek istiyor fakat bunun için kardeşlerinin de imzası lazım eğer kardeşleri imzayı vermezse kayınvalidem satış yaparak eşime kardeşlerin imzası olmadan satış yapabilirmiİ??şimdiden teşekkürler...

TozToprak
21-04-2010, 08:06
merhaba

Araba almak istiyorum.bir tane araba buldum ama arabanın sahibi bayanda ölmüş 99 depreminde.
Bu arabada erkek kardeşine kalmış kardeşide en yakın arkadaşına satmış arabayı ama alan kişi satışı üstüne almamış gerek duymamış yani.
Şimdi aracı bize satmak istiyor bende aracın satışını üzerime almadan parasını vermek istemiyorum doğal olarak.
Veraset davası için bir hafta 10 gün müsade istediler.
Merak ettiğim konu veraset davası kaç günde sonuçlanır acaba???
Ölen bayanın ne kocası ne çocukları varmış.hukuki olarak 2 kardeşe kalmış araç.

lastangel
21-04-2010, 15:16
merhaba, benim işyerime haciz geldi, o sırada benim kendi bilgisayarımda ofisteydi ve bana yediemin olarak bıraktılar, fakat bilgisayarımın faturası falan yok, beni işten ayrılmayı düşünüyorum, sonrasında yedi emin olarak biraktıkları için sorun yasarmıyım acaba,
bilgisayarım ayrılırken işyerine bıraksam, orda calısanlara güvenenmem, ne yapmalıyım,
şimdiden cok tesekkür ederim

seher54
21-04-2010, 21:55
merhaba 2,5 yıllık evliyim, geçen sene bir dava açmıştım sonra barışıp feragat ettim fakat şimdi tekrar açtım ve boşanma davamızın 2 duruşması görüldü .davayı ben açtım fakat eşim ayrılmak istemiyor hakim 2 duruşmada şahit dinlenmesine ve aile danışmanlığı almamızı kararlaştırdı fakat ben hiçbir şekilde bu evliliğn devam etmesini istemiyorum artık eşimden nefret ediyorum.sizce ne gibi bi yol izlemem lazım
1.eşimin internet üzerinden başka baynlarla konuşmaları var elimde bu ne gibi işime yara acaba boşanmak için.
2.geçen seneki ayrılmak istediğimi söylediğimde elinde bıçakla beni tehdit etti
3. bu seferkindede intahar etmeye kalktı kendisi
bunlar işime yararmı acaba

ferihann
22-04-2010, 10:39
merhaba avukat arkadaşlara danışmak istediğim bir konu var yardımcı olursanız çokmemnun olurum . Annem kamudan emekli eşinin yürüttüğü bir nakliye şirketimiz var 3 yıl önce annem kendisine ait şahsi çekten 1500 ytl meblası olan bir çek yazmış ve eşinin ilgilendiği şirketin araçlarıyla ilgili bir şahsa vermiş bu çeki sonrasın emeklili oldu diye annem elindeki çek koçanlarını bankaya teslim etti ticaret kanuınunun 711 / 3 maddesine göre bankaya teslim etti fakat elinde 1500 ytl olarak yazılı çek bulunan şahıs şimdi annemi tehdit ediyor ve bu çeki tahsil etmek istiyor bankayla konuştuğumuzda 711 / 3 ün iptal olduğunu bunun için ticaret mahkemesine başvurmamızı söylediler şimdi ticaret mahkemesine nasıl bir dilekçeyle başvurabiliriz bu konuda yardımcı olursanız sevinirim . Birde bu çekte ytl ibaresi yazılı nasıl bir faydası olur bilmiyorum ama çekin yazıldı zaman ytl kullanılıyordu bir faydası olurmu ne yapmalıyız bilemiyorum yardımlarınıızı ve bilgilendirmenizi rica ediyorum teşekkür ederim .

sbl84
26-04-2010, 20:05
9 yıllık evliyim eşim boşanma davası açtı.2 çocuğum var.ben 25 eşim 32 yasında.ben boşanmak istemiyorum .eşim dilekçesinde kıskançlık demiş.yurt dışına iş için gittiğini benim bunu kıskandımı ifade etmiş.ben istemediğim sürece mahkeme ne kadar sürer.

sbl84
26-04-2010, 20:07
neolur cevap yazın ben antalyada oturuyorum.oğlum koleje gidiyodu dava açınca kolejden aldı eşim.üzerinde tüm malları devretmiş.maddi durumu çok iyi ama şu anda işçi gözüküyor şirketinde.napabilirim boşanmak istemiyorum

edacaa
26-04-2010, 22:46
arkadaşlar merhaba.ben bişi sormak istiyorum.yakın bi arkadaşımın sevgilisi 7 yıldır aynı havayolunda çalışıyor kabin amiri olarak.kendisinden bi hafta öncesinde askerlik belgesi istiyorlar ve belge götüremiyor bazı sebeplerden dolayı.ve şuanda istifa etmesini istiyorlarmış,gerekli işlemleri başlatmışlar.bu durumda tazminat hakkı varmıdır,hakkını arayabilirmi,böyle bianda işten çıkarabilirlermi.buarada havacılar borçlar kanununa tabiymiş.umarım avukat arkadaşlarımız dikkate alıp cevap yazarlar.şimdiden teşekkürler.

ipeğimu
28-04-2010, 10:24
Merhaba,
Ben doğum iznini kullandım. Üzerine 6 ay da ücretsiz izin aldım. ıçeride 52 gün yıllık iznim var. Bu izinleri de kullanmak istiyorum. Vereceklerini pek sanmıyorum. Kanunda izin bölünemez şeklinde madde var. En azından bir yılda hak kazandığım 20 günü kesintisiz alabilir miyim?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

gabri
28-04-2010, 16:53
Arkadaşlar anlataçağım konuyla ilgili bilgisi olanlardan beni bilgilendirmeleri için rica ediyorum şimdiden teşekkürler
ben 1986 da evlendim 1987 ve 1992 doğumlu 2 oğlum var buyük oğlum 1yıldır evli ve bu sene dışarıdan lise eğitimini bitiriyor ve gelecek yıl açıköğretim fakültesinden devam edecek küçük oğlum ise hala lise 2de oda açıkdan lise eğitimi görüyor eşim alkolikdi ancak 20 yıl dayanabilidim ve 2008.11. ayında eşimden boşandım ev temizliklerine giderek çocuklarımın eğitimini devam etmesini ve kendi ayaklarımızın üzerinde durmaya çalışıyorum ama eşim buyıl 6 mart 2010da vefat etti ve arkasındında 27 milyarlık kredi kartı borcu bırakarak gitti.
BENİM BU KONUYLA BİLGİSİ OLANLARDAN RİCAM ŞU
Biz bu borcu asla ödeyemeyiz çocuklarım mirası red davası açacaklar,(bu arada eşimin hiç bir mal varlığı kalmadı hepsini satarak alkola verdi )ama
1)babannelerinin mirası var onlar öldüklerinde çocuklarım bu mirasda hak albileceklermi ?
2)eşim temmuz 2010 da ssk dan emekli olacak dı buna göre çocuklar açıkdan liseye devam ediyorlar babalarının maaaşını okudukları için alabilirlermi alabildiklerini okudum internetten ama alabilirlerse okurken bir yandanda ssk li bir işde çalışdıklarındada almaya devam hakları varmıdır ?
3)birde ben 2008.11. ayında boşandım ve hiç evlenmedim evlenmediğim için eşimim maaşını almaya hak edebilirmiyim?
4)birde ben boşanırken mahkme bana eski parayla 12 milyar 8 milyar manevi tazminat ve küçük oğluma 1215 banada 125 milyon nafaka bağlanmişdı eşimin hiç bir geliri bulunmaması nedeni ile talep edemedim şimdi bu haklarım ölümü halinde ne olacak
LÜTFEN BU KONUYLA BİLGİSİ OLANLAR BANA YARDIMCI OLABİLİRSE SEVİNİRİM AVUKAR TUTAMAM BOŞANIRKEN BARADAN ADLİ YARDIM ALMIŞLDIM TEKRAR İSTEDİM AMA BU SEFERDE KABUL ETMEDİLER BİLGİLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

ncakir89
29-04-2010, 09:14
merhaba bana yardımcı olursanız sevinirim.
ben şuanki işyermde yaklaşık 1,5 senedr çalışıorum ama sigortamıgeç başlattılar sürekli ertelediler zamanını 9 aydır sigortalı çalışıo gözüküorum.6 haziranda düğünm var ve işten ayrılıcam evleneceğim için eşim çalışmamı istemio.ama 1 senen dolmadan herhangi bir hak talep edemezsin die duydum.tazminat falan alamazmısım.işsizlikte onlar çıkarmaları gerekiomuş almak için.parayada ihtiyacmız var ama çalışamıcam malesef.artı ben bu sgortasız çalıştığım günleri sigorta parasınıda almadım onu almaya hakkım varmı.alablrmym sigortasız çalıştıım günlerin parasını.

oyelken
06-05-2010, 09:58
avukatlardan rica ediyorum yurtdışı ve konsolosluklarla ilgili çok çok önemli sorunum var lütfen ilgili avukat arkadaş varsa özelden yazsın lütfen çok çok önemli ve acil

kakule
07-05-2010, 13:55
merhaba.. benim sorum hatta sorunum şu ki 2008 yılıda satmış olduğumuz dükkanın su saatleri kayınpererimin üzerineydi. kayınpederim 2007 yılında vefat etti. dükkanın yeni sahibi su saatlerini üzerine almayıp 1000 tl su borcu yaptı.. dükkanıda başkasına sattı. yeni sahibi eski borcu üzerine almadan başka yeni anlaşma yapmış.. bizde varis olarak gözüktüğümüz için bu borç bizim oluyormuş. biz veraset davası açmadık.. yani mirası almak istemedik ki zaten hiç bir şey yoktu kayınpederimin üzerine.. şimdi bu borcu biz ödemek zorundamıyız yada reddi miras davasımı açmalıyız. zaman aşımından yada borca batık olmasından bizi etkilemezmi. yardımcı olursanız çok sevinirim vaktimiz çok daraldı....

AskAsk
10-05-2010, 09:08
avukat olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.benim bi ihtarname örneğine ihtiyacım var bu konuda yardımcı olabilecek birisi varsa bilgileri aktaracağım.şimdiden teşekkür ederim avukatlara....

lithium84
13-05-2010, 06:28
Arkadaşlar,
40 gün önce kayınpederimi kaybettik.Kendisi son 20 gündür hastanede yattı ve ölmeden önce emeklilik için dilekçesini imzalamış. (MEB-Okul müdürü) Kayınpederimin üstüne şu an kayınvalidemin oturduğu ev, kirada olan başka bir evin yarısı, bir araba ve başka bir arabanın yarısı var.Eşim ailenin 2.çocuğu ve küçük kardeş.Biz kayınvalidem ve kaynımdan ayrı bir ilde yaşadığımız için işlemleri yakından takip edemiyoruz zaten etmek istesek de bazı şeyler bizden gizleniyor.Benim merak ettiğim konu kısaca şu: Kayınpederin emeklilik ikramiyesi sadece anneye mi devredilecek yoksa çocuklar ve anne arasında bölüşülecek mi? Eğer çocuklar ve anne arasında bölüşülecekse eşimin imzası alınmadan haberi olmadan annenin tüm parayı kendisi alma veya diğer oğluyla paylaşma gibi bir durum olabilir mi?(EK bilgi: annenin kendi yatırdığı sigortasından emeklilik maaşı var.) Diğer ev araba gibi mallar nasıl paylaşılacak? Şimdiden tşkr ederim.

Aidanu
15-05-2010, 21:50
anne ve babamın boşanma davasında şahitlik yapabilir miyim? annem davacı, babam davalı. 19 yaşındayım. aileden olmam şahit olmama engel olur mu?

kedi34
19-05-2010, 16:11
merhaba
boşanma dilekçesi için yardıma ihtiyacım var bilgi verebilecek birileri olursa çok sevineceğim

nursaygin
19-05-2010, 21:26
arkadaşlar bi sorum olacak eşime dün boşanma davası açtım çekişmeli olarak birde çocuğumuz var 49 günlük boşanmaya gerekçe olarak şiddetli geçimsizlik ve evlilik birliğinin temelden sarsılması yazıldı duruşmaya çıktığımızda hakimden terapist talep edebilirmiyim davayı benim açmış olmam bu talebimi engellermi bu konuda fikri olanlardan yardım rica ediyorum

undomiel
20-05-2010, 11:06
Avukat arkadaşlara benim de bir sorum olacak. Apartmanda evcil hayvan beslerken herhangi bir komşumuz hiç bir neden yokken beni şikayet ederse bu duruma karşı olarak ben ne yapabilriim?

AskAsk
21-05-2010, 08:37
kızlar niye kimse sorularımıza cevap vermiyorrrrrrrrr

AskAsk
21-05-2010, 08:38
sanırım boşuna yazıyoruz buraya başka hangi topiğe yazsak sorularımza cevap bulabiliriz acaba

serenade.
21-05-2010, 20:51
Evet galiba boşuna yazıyoruz bunları. Sorun çok cevap yok:(

AskAsk
22-05-2010, 06:51
evet maaleseffffff

ela_ela
26-05-2010, 18:38
anne ve babamın boşanma davasında şahitlik yapabilir miyim? annem davacı, babam davalı. 19 yaşındayım. aileden olmam şahit olmama engel olur mu?

Tanıklık yapmana engel bir hal yok canım.. Sadece dinlenirken yemin ettirilmez sana.. Sevgiler..

ela_ela
26-05-2010, 18:43
merhaba.. benim sorum hatta sorunum şu ki 2008 yılıda satmış olduğumuz dükkanın su saatleri kayınpererimin üzerineydi. kayınpederim 2007 yılında vefat etti. dükkanın yeni sahibi su saatlerini üzerine almayıp 1000 tl su borcu yaptı.. dükkanıda başkasına sattı. yeni sahibi eski borcu üzerine almadan başka yeni anlaşma yapmış.. bizde varis olarak gözüktüğümüz için bu borç bizim oluyormuş. biz veraset davası açmadık.. yani mirası almak istemedik ki zaten hiç bir şey yoktu kayınpederimin üzerine.. şimdi bu borcu biz ödemek zorundamıyız yada reddi miras davasımı açmalıyız. zaman aşımından yada borca batık olmasından bizi etkilemezmi. yardımcı olursanız çok sevinirim vaktimiz çok daraldı....

Dükkanınsatışı tapu dairesinde yapıldığından, satış işleminin yapıldığı tarih belli, o tarihten sonra taşınmazın mülkiyeti ve kullanımı satın alana geçtiğinden, o tarihten sonra kullanılan su faturalarını onun ödemesi gereklidir, bunu rahatlıkla ispat edebilirsiniz, gerekirse borcun size ait olmadığına dair menfi tespit davası açabilirsiniz.. Borç kayınpederinizin ve sizin olmadığından mirası reddetmenize gerek yok.. Eğer başka borçları varsa da, mirasın reddi için 3 aylık süre var, onu kaçırmışsınız ama.. Sevgiler..

ela_ela
26-05-2010, 18:51
Arkadaşlar,
40 gün önce kayınpederimi kaybettik.Kendisi son 20 gündür hastanede yattı ve ölmeden önce emeklilik için dilekçesini imzalamış. (MEB-Okul müdürü) Kayınpederimin üstüne şu an kayınvalidemin oturduğu ev, kirada olan başka bir evin yarısı, bir araba ve başka bir arabanın yarısı var.Eşim ailenin 2.çocuğu ve küçük kardeş.Biz kayınvalidem ve kaynımdan ayrı bir ilde yaşadığımız için işlemleri yakından takip edemiyoruz zaten etmek istesek de bazı şeyler bizden gizleniyor.Benim merak ettiğim konu kısaca şu: Kayınpederin emeklilik ikramiyesi sadece anneye mi devredilecek yoksa çocuklar ve anne arasında bölüşülecek mi? Eğer çocuklar ve anne arasında bölüşülecekse eşimin imzası alınmadan haberi olmadan annenin tüm parayı kendisi alma veya diğer oğluyla paylaşma gibi bir durum olabilir mi?(EK bilgi: annenin kendi yatırdığı sigortasından emeklilik maaşı var.) Diğer ev araba gibi mallar nasıl paylaşılacak? Şimdiden tşkr ederim.

Emeklilik ikramiyesi sadece kayınvalidenize kalmaz.. Kayınpederiniz üzerine ne kadar malvarlığı var ise onlar gibi ikramiyede tüm mirasçılar arasında paylaştırılır.. Eşiniz, kardeşi ve kayınvalideniz arasında bu miras paylaşılır.. Tüm malvarlığının 1/4'ü kayınvalideye, kalan 3/4'lük kısım ise 2 çocuk arasında eşit olarak paylaştırılır.. Eşinizin haberi olmadan paylaşım yapılamaz, örneğin tapuda işlem yapılacaksa mutlaka veraset ilamı istenir ve tüm mirasçıların orada olması aranır.. Malvarlığını mirasçılar kendi aralarında anlaşarak paylaşabilirler, ancak anlaşmanın olmadığı hallerde mahkemeye taksim(paylaşım) davası açılır, yukarıda belirttiğim oranlara göre mahkeme taksim eder, ev gibi bölünmesi mümkün olmayan şeyler için tapu kaydında paylı malik olarak görünür mirasçılar.. Sevgiler..

ela_ela
26-05-2010, 18:53
merhaba
boşanma dilekçesi için yardıma ihtiyacım var bilgi verebilecek birileri olursa çok sevineceğim

Yardım istediğin konuyu daha açık yazarsan, yardımcı olabilirim canım.. Sevgiler..

ela_ela
26-05-2010, 18:56
arkadaşlar bi sorum olacak eşime dün boşanma davası açtım çekişmeli olarak birde çocuğumuz var 49 günlük boşanmaya gerekçe olarak şiddetli geçimsizlik ve evlilik birliğinin temelden sarsılması yazıldı duruşmaya çıktığımızda hakimden terapist talep edebilirmiyim davayı benim açmış olmam bu talebimi engellermi bu konuda fikri olanlardan yardım rica ediyorum


Boşanma davalarında mahkemeler sadece boşanmaya veya ayrılığa karar verirler, ayrıca talep edilmişse velayet ve nafaka konularında da karar verilir.. Yani psikolojik destek verilmez.. Çocuğun olduğu durumlarda psikolog yada sosyolog tayin edilir mahkemece, o da yalnızca çocuğun annenin mi, yoksa babanın mı yanında daha iyi bakılacağı hususunda görüş belirtir.. Yani talebiniz reddedilir, mahkemelerin böyle bir hizmeti yoktur..
Sevgiler...

ela_ela
26-05-2010, 19:01
neolur cevap yazın ben antalyada oturuyorum.oğlum koleje gidiyodu dava açınca kolejden aldı eşim.üzerinde tüm malları devretmiş.maddi durumu çok iyi ama şu anda işçi gözüküyor şirketinde.napabilirim boşanmak istemiyorum

Boşanmayı istemediğiniz için, kocanızın geçimsizliği ispatlaması gerekir.. Bunu ispatlaması için tanık dinletmesi, diğer delillerini sunması gerek, bu da birkaç celse duruşmaların uzamasına neden olur.. Geçimsizliği ispatlayamazsa da dava redle sonuçlanır.. Duruşmaya gittiğinizde devretmediği mallar varsa, bunlar için mutlaka devrinin önlenmesi için tedbir talep edin mahkemeden, devredilen diğer malların da sizden kaçırılmak amacıyla 3. kişilere nakledildiğini belirtin.. Zaten onların devir tarihi yakınsa, özellikle de dava açıldıktan sonra ise, sizden kaçırılmak için yapıldığı anlaşılır, bu devirlerin iptalini de istemeniz mümkün.. Sevgiler...

ela_ela
26-05-2010, 19:07
merhaba 2,5 yıllık evliyim, geçen sene bir dava açmıştım sonra barışıp feragat ettim fakat şimdi tekrar açtım ve boşanma davamızın 2 duruşması görüldü .davayı ben açtım fakat eşim ayrılmak istemiyor hakim 2 duruşmada şahit dinlenmesine ve aile danışmanlığı almamızı kararlaştırdı fakat ben hiçbir şekilde bu evliliğn devam etmesini istemiyorum artık eşimden nefret ediyorum.sizce ne gibi bi yol izlemem lazım
1.eşimin internet üzerinden başka baynlarla konuşmaları var elimde bu ne gibi işime yara acaba boşanmak için.
2.geçen seneki ayrılmak istediğimi söylediğimde elinde bıçakla beni tehdit etti
3. bu seferkindede intahar etmeye kalktı kendisi
bunlar işime yararmı acaba


Bunları tabiki delil olarak mahkemede ileri sürebilirsin, eşinizin kişiliği hakkında hakime ipucu verir.. Ama bunlar soyut olay olarak kalmamalı, yani bunları ispatlamanız gerekli.. Tehdit ettiğinde yanınızda birileri varsa onları tanık olarak dinletebilirsiniz örneğin.. Yine intihar vakası hastaneye yansıdıysa, o evrakları sunabilirsin.. Hiçbir delilin yoksa bu iki olayla ilgili, bunları anlattığında da eşin inkar ederse pek bir işine yaramaz.. İnternet üzerindeki konuşmaları mutlaka sun.. sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığını gösterir.. Ama en önemlisi eşinle açık açık konuşup, evli kalmak istemedğini söyle.. İkna olur ve boşanmak isterse, o celse biter davanız.. Sevgiler..

ela_ela
26-05-2010, 19:09
sanırım boşuna yazıyoruz buraya başka hangi topiğe yazsak sorularımza cevap bulabiliriz acaba

Öyle düşünmeyin, fırsat buldukça cevap yazmaya çalışacağım.. Ama inanın çok yoğunum, vaktim olmuyor.. sevgiler..

Aidanu
26-05-2010, 20:22
Tanıklık yapmana engel bir hal yok canım.. Sadece dinlenirken yemin ettirilmez sana.. Sevgiler..

çok teşekkür ederim cevabınız için. dün dava görüldü ve tanıklık yaptım. sonuç olarak annem ve babam boşandı. annem ve 11 yaşındaki kardeşime 200'er tl nafaka bağlandı fakat ben reşit olduğum için ayrı dava açmam gerekiyormuş. bu davayı nasıl açabilirim nereye başvurmam lazım? bir de nafakalar için babamın maaşını icraya vermek istiyoruz. bunun için de ayrı dava mı açmak gerekiyor yoksa dilekçe mi vermemiz gerekiyor? biraz uzun oldu kusura bakmayın ama cevap verirseniz çok sevinirim

ela_ela
26-05-2010, 21:14
çok teşekkür ederim cevabınız için. dün dava görüldü ve tanıklık yaptım. sonuç olarak annem ve babam boşandı. annem ve 11 yaşındaki kardeşime 200'er tl nafaka bağlandı fakat ben reşit olduğum için ayrı dava açmam gerekiyormuş. bu davayı nasıl açabilirim nereye başvurmam lazım? bir de nafakalar için babamın maaşını icraya vermek istiyoruz. bunun için de ayrı dava mı açmak gerekiyor yoksa dilekçe mi vermemiz gerekiyor? biraz uzun oldu kusura bakmayın ama cevap verirseniz çok sevinirim

Öncelikle annen ve baban için geçmiş olsun bitanem.. Babanın ikamet ettiği yerdeki aile mahkemesine nafaka davası açacaksın( aile mah. yoksa asliye hukuk mahkemesine).. Babanız eğer annen ve kardeşin için bağlanan nafakayı ödemezse düzenli olarak, mahkeme kararını icraya koyacaksınız.. Bunun için bulunduğunuz yerdeki icra dairesine gitmeniz yeterli.. Onlar size takip talebinize ilişkin matbu form vereckler, onu doldurup masrafları yatırarak takibi başlatırsınız.. Sende hakkındaki nafaka davası sonuçlandıktan sonra, o mahkeme kararını anlattığım şekilde icraya koyacaksın..

Aidanu
27-05-2010, 07:12
Öncelikle annen ve baban için geçmiş olsun bitanem.. Babanın ikamet ettiği yerdeki aile mahkemesine nafaka davası açacaksın( aile mah. yoksa asliye hukuk mahkemesine).. Babanız eğer annen ve kardeşin için bağlanan nafakayı ödemezse düzenli olarak, mahkeme kararını icraya koyacaksınız.. Bunun için bulunduğunuz yerdeki icra dairesine gitmeniz yeterli.. Onlar size takip talebinize ilişkin matbu form vereckler, onu doldurup masrafları yatırarak takibi başlatırsınız.. Sende hakkındaki nafaka davası sonuçlandıktan sonra, o mahkeme kararını anlattığım şekilde icraya koyacaksın..

çok çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için a.s.

EftelyaSanem
28-05-2010, 12:19
Mrb. Babam amcasıyla yaklaşık 20 yıl çalıştı. Ortaklı olarak inşaat yaptılar.sonra işleri bitti ayrıldılar. Nasıl olduysa kısa sürede inşaatlardan kar etmediğini hatta iflas etiğini göstermiş.aslında bundan 10 yıl önceydi çok küçük degildim ama detayı net hatırlamıyorum. Ortak olarak göstermemiş evraklarda sonradan babamı bir sürü dala vera işte. Avukat tutmadan babam tamam dedi zaman istedi sonra işini gördü.kılıfına uydurdu.saf dışı bıraktı. Avukat tuttuk biraz ugrasıp olmaz bu iş diye bıraktı.allah varya ondanda şüphelenmedik degil.şimdi üzerinden bu kadar zaman geçti bu durum için yapılabilecek bişe varmı?teşekkür ederim.

EftelyaSanem
28-05-2010, 12:20
bu arada bi çok apartman dairesi ve para var ortada.nasıl şirketi kar etmedi olarak gösterdi anlamadım...babm çok üzüldüğü için açamadım konuyu ona ..sormadım detayları geçen gün sakladığı evrakları gördümm.

yol__yolcu
30-05-2010, 16:20
merhaba avukat arkadaşlarım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
ben bir arkadaşım için sizlerden yardım almak istiyorum. lütfen yardımlarınızı bekliyom.
2010 girdigimiz ocak ayında arkadaaşımın başına bir olay geldi ve benden yardım istedi bende bi bilgim olmadığı için sizlerden yardım almak istedim.

Ocak ayında arkadaşım bir giyim magazasına gitmiş ve oradan 3 4 parça kıyafet almış bunları denemiş ve kabinde bunların alarımlarını sökerek çantaya koymuş. olayı kat görevlisinin fark etmesi üzerine orada çantası aranmış ve sonra oranın müdürüne çıkılmış.arkadaşım bunları hırsızlık adına yapmadım çıkartılacagını düşündüm ve o yüzden çıkarttım. kasaya ödemesiini yapacağım mağazadan daha dışarıya çıkmadın falan demiş.bunun üzerine polisler gelmiş ve ifadesinin ardından bir gece nezarette yatırıp sabahında savcılığa sevk etmişler. gecen ay ifadesi tekrar alınmış ve 1 ay sonra için çağrı gelmiş ve belgelerin inceleneceği gelmezseniz tutuklanıp getirileceğiniz falan yazıyormuş. Çok korkuyor sizce ne olur? Arkadaşı olarak çok üzülüyorum. bir bilgim olmadığı için ne diyeceğimi bilmiyorum. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.mafoldumbena.s.

zebbra
01-06-2010, 12:27
Arkadaşlar 1 yıl önce bir mağazadan alışveriş yaptık ve son zamanlarda bir kaç taksiti ödeyemedik. Kalan son 2 taksit için hukuk bürosuna gidip taksit yaptırdık. Hukuk bürosunda çalışan bir avukat (!) hanım daha taksit günlerinin sabahı arayıp bizi tehdit edip hakaret ediyor, gün içerisinde ödememizi bekleyemiyordu. Bu sabah gene bir taksit gününde hanfendi annemi arayıp hakaretlerine devam etti ve aynen şunları söyledi: 'Hanımefendi sana gelip neler yapacağım seni nasıl ağlatacağım gör bak oraya gelip ağz.. s..' dedi ve resmen bu küfürü etti. Biz şok olduk kadın zaten her zaman ki gibi avaz avaz bağırıyodu ama bu bardağı taşıran son damla oldu. Annem genede çok sakin cevaplar verdi fakat bu bayanın tehditlerine bir son vermek için şikayet etmek istiyoruz. Ne yapabiliriz lütfen yardım.

semaveela
02-06-2010, 00:19
..............

ela_ela
02-06-2010, 16:56
merhaba avukat arkadaşlarım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
ben bir arkadaşım için sizlerden yardım almak istiyorum. lütfen yardımlarınızı bekliyom.
2010 girdigimiz ocak ayında arkadaaşımın başına bir olay geldi ve benden yardım istedi bende bi bilgim olmadığı için sizlerden yardım almak istedim.

Ocak ayında arkadaşım bir giyim magazasına gitmiş ve oradan 3 4 parça kıyafet almış bunları denemiş ve kabinde bunların alarımlarını sökerek çantaya koymuş. olayı kat görevlisinin fark etmesi üzerine orada çantası aranmış ve sonra oranın müdürüne çıkılmış.arkadaşım bunları hırsızlık adına yapmadım çıkartılacagını düşündüm ve o yüzden çıkarttım. kasaya ödemesiini yapacağım mağazadan daha dışarıya çıkmadın falan demiş.bunun üzerine polisler gelmiş ve ifadesinin ardından bir gece nezarette yatırıp sabahında savcılığa sevk etmişler. gecen ay ifadesi tekrar alınmış ve 1 ay sonra için çağrı gelmiş ve belgelerin inceleneceği gelmezseniz tutuklanıp getirileceğiniz falan yazıyormuş. Çok korkuyor sizce ne olur? Arkadaşı olarak çok üzülüyorum. bir bilgim olmadığı için ne diyeceğimi bilmiyorum. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.mafoldumbena.s.

Canım alarmlarının söküleceğini snaıyordum demiş arkadaşın ama bu çok mantıklı bir savunma değil.. Hadi çıkarttı diyelim, neden çantasına koyuyor.. Görevlinin araması üzerine çantasından çıkarılmış.. Tüm bunlar arkadaşının hırsızlık kastı ile hareket ettiğini gösteriyor.. Duruşma günü mutlaka gidip mahkemeye savunmasını versin, aksi halde hakkında yakalama emri çıkartılır..

ela_ela
02-06-2010, 17:03
avukat arkadaşlar cevaplarsanız sevinirim bunu konu olarakda açtım ama belki gözden kaçar diye burdanda sormak istedim
merhaba babamın ilk evliliğinden 2 çocuğu var ve 2. ve halen süren evliliğinden 4 çocuğu var yani ben ve 3 kardeşim 6 ay önce babam annemle tartışıp evden ayrıldı ve başka şehirlerde yaşayan kızının yanına gitti gider gitmez ordaki kızını alıp buraya geri gelip değerli bir arsasını ilk evliliğinden olan 1 kızının üstüne yapmış bizim bundan haberimiz yok tabi sonra o kızı babamı döner dönmez evden kovmuş bir süre akrabalarda kaldı ve bizim yanımıza geri döndü şimdi verdiğine pişmanmış ama neler yapıyor hukuki olarak bilmiyoruz kendisi çok sinirli hiçbirşey soramıyoruz kızıda teyid etti aldığını ama alır almaz satmış bile olabilir akibetini bilmiyoruz biz bu konuda ne yapabiliriz sonuçta bizimde hakkımız olan bir arsa

ve giderken annemin kendine ait 1999 da aldığı malının tapusunuda yanına almıştı o tapuyla bişey yapmış olabilirmi laf arasında şerk koydurttum demiş ama bize hiçbir bilgi gelmedi şerk koydurttuysa bunu nasıl öğrenebiliriz

bu arada o 2 kızın annemle bağlantısı yok yani babamın kızları ilk eşindenya o kızlar bana dediki mahkemeye verdik annenin o malındanda paylarımızı alıcaz dedi annem babam hayattalar

cevaplarsanız yönlendirirseniz çok sevinirim

Annenin adına kayıtlı bulunan taşınmazla ilgili olarak babanız tapuda işlem yapamaz.. eğer anneniz babanıza vekaletname falan vermişse vekil sıfatıyla devir yada başka işlemelr yapabilir, aksi halde yapılmaz.. Taşınmazla ilgili tapu kayıtlarında şerh olup olmadığını anneniz tapuya gidip öğrenebilir..
Babanız eğer çok yaşlı değilse ve akıl sağlığı yerinde ise kızına taşınmazını vermesi işlemi geçerli olur, malın sahibi ögür iradesi ile hertürlü devir, alım-satım, bağış vs. gibi işlemleri yapabilir.. Ama eğer akıl zayıflığı varsa, çok yaşlı ise, kandırılmış ise devir işleminin iptali için babanız dava açabilir.. Kızına devrettiği arsanın tamamı babanız adına kayıtlı ise, Siz şu anda babanız sağ olduğu için hak sahibi değilsiniz, ancak onun ölümü ile mirasçı sıfatıyla hak sahibi olacağınızdan şu an için herhangi bir dava açamazsınız, yalnızca babanız açabilir..
Babanız sağ iken mirasçılarının hakları doğmadığından, bu aşamada dava açılamaz..

ela_ela
02-06-2010, 17:05
Arkadaşlar 1 yıl önce bir mağazadan alışveriş yaptık ve son zamanlarda bir kaç taksiti ödeyemedik. Kalan son 2 taksit için hukuk bürosuna gidip taksit yaptırdık. Hukuk bürosunda çalışan bir avukat (!) hanım daha taksit günlerinin sabahı arayıp bizi tehdit edip hakaret ediyor, gün içerisinde ödememizi bekleyemiyordu. Bu sabah gene bir taksit gününde hanfendi annemi arayıp hakaretlerine devam etti ve aynen şunları söyledi: 'Hanımefendi sana gelip neler yapacağım seni nasıl ağlatacağım gör bak oraya gelip ağz.. s..' dedi ve resmen bu küfürü etti. Biz şok olduk kadın zaten her zaman ki gibi avaz avaz bağırıyodu ama bu bardağı taşıran son damla oldu. Annem genede çok sakin cevaplar verdi fakat bu bayanın tehditlerine bir son vermek için şikayet etmek istiyoruz. Ne yapabiliriz lütfen yardım.


Bulunduğunuz yer Cumhuriyet Başsavcılığına gidip, şikayet dilekeçsi verebilirsiniz.. Savcılık yeterli delil bulursa o bayan hakkında hakaretten dava açar, bu dava neticesinde hakaret suçundan ceza alırsa, kişilik haklarınız rencide olduğundan manevi tazminat davası da açabilirsiniz..

semaveela
02-06-2010, 19:14
...............

yol__yolcu
02-06-2010, 21:12
QUOTE=ela_ela;13535659]Canım alarmlarının söküleceğini snaıyordum demiş arkadaşın ama bu çok mantıklı bir savunma değil.. Hadi çıkarttı diyelim, neden çantasına koyuyor.. Görevlinin araması üzerine çantasından çıkarılmış.. Tüm bunlar arkadaşının hırsızlık kastı ile hareket ettiğini gösteriyor.. Duruşma günü mutlaka gidip mahkemeye savunmasını versin, aksi halde hakkında yakalama emri çıkartılır..[/QUOTE]peki, mahkemeye 2 ci 3 cu kez cagırılma falan olur mu ? cunku guvenlık kamerası var ne bılıyım bunlar falan tek mahkemede bakılıp da mı karar verılır yok sa 2 cı ye cagırılır da orda sorarlar mı?
kararı tek duruşmada mı verilir. ne ceza alır ? bu ifadeye göre.... ama hırsızlık adına yapmadım diyor. aldım koydum fakat magazadan cıkmadım ustumdeydı evet ama bnde magazadaydım falan dedi bana ... çok samimi olduğum bir insan onun adına endişelerim var. yardımlarınız için çok teşekküür ederim .. ela_elaa.s.a.s.[

ela_ela
02-06-2010, 22:05
çok teşekkür ederim

peki annem şerh koydurttuysa ne yapabilir bu malı 1999 da satın aldı yani bildiğim kadarıyla eski medeni kanuna giriyor şerhi kaldırtabilirmi

ve bu babamın devrettiği malı mal kaçırmaya girmiyormu yani babamın vefatı durumunda biz dava açıp saklı paylarımızı devrettiği kızından isteyebilirmiyiz yada bu arada kızı o arsayı satarsa babam sağken ve sonra biz mirasçısı olunca nasıl bir hak taleb edebiliriz

şimdiden çok teşekkürler

Canım öncelikle Allah babana uzun ömürler versin.. Dediğim gibi eğer baban, kızına bu malı devrettiğinden pişmansa ve daha önce belirttiğim nedenler varsa iptal davası açabilir kendi adına.. Eğer açmaz ise, babanın ölümünden sonra mirasçıları olarak sizlerin dava açma ihtimaliniz olabilir, ama bu teknik bir konu, süreleri falan var, şu an ihtimallerden bahsediyoruz farkındaysan ve baban sağ henüz..

Taşınmaz annenin üzerine ise, baban bu taşınmazın 3. kişilere devrini engellemek amacıyla şerh koydurtmuştur, bunun için de mahkeme kararı olması gerekir.. Annen tapu dairesine gidip şerh olup olmadığını öğrensin, ona göre net bir cevap veririm sana.. Annen kendi tapulu malı üzerine neden şerh koydursun ki..

ela_ela
02-06-2010, 22:13
[peki, mahkemeye 2 ci 3 cu kez cagırılma falan olur mu ? cunku guvenlık kamerası var ne bılıyım bunlar falan tek mahkemede bakılıp da mı karar verılır yok sa 2 cı ye cagırılır da orda sorarlar mı?
kararı tek duruşmada mı verilir. ne ceza alır ? bu ifadeye göre.... ama hırsızlık adına yapmadım diyor. aldım koydum fakat magazadan cıkmadım ustumdeydı evet ama bnde magazadaydım falan dedi bana ... çok samimi olduğum bir insan onun adına endişelerim var. yardımlarınız için çok teşekküür ederim .. ela_elaa.s.a.s.[[/QUOTE]


Canım, hırsızlık kastı var bence arkadaşının.. Ama giysileri mağazadan çıkartamadığı için eylem teşebbüs aşamasında kalıyor.. Bu nedenlede alacağı cezasından indirim yapılır.. Eğer mahkeme suçlu bulursa, hırsızlığın cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapistir.. Alt sınırdan ceza verilmesi halinde 1 yıl hapis cezası verilir, eylem teşebbüs halinde kaldığından cezanın 1/4'ünden 3/4'üne kadarı indirilir, indirim oranını hakim takdir eder.. Büyük ihtimalle verilecek sonuç ceza 2 yılın altında kalır.. Eğer arkadaşının sabıkası yoksa, ilk kez suç işlemişse ve pişmansa verilecek cezanın açıklanması geri bırakılır.. Yani bu şu demek oluyor, 5 yıl deneme süresi verilir, bu süre içinde suç işlemezse verilen ceza düşüyor, ortadan kalkıyor.. Karar tek duruşmada da verilebilir, ancak mağaza çalışanlarının tanık olarak dinlenilmesi gerekir, eğer hepsi ilk celse gelirse bitebilir.. Ama gelmezlerse onlar dinlenilinceye kadar uzayabilir.. Arkadaşınıza söyleyin, yaşantısına dikkat etsin olurmu..

ilfa
02-06-2010, 22:16
slmlarrr ben de birşey sorabilirmiyim???

semaveela
02-06-2010, 23:14
Canım öncelikle Allah babana uzun ömürler versin.. Dediğim gibi eğer baban, kızına bu malı devrettiğinden pişmansa ve daha önce belirttiğim nedenler varsa iptal davası açabilir kendi adına.. Eğer açmaz ise, babanın ölümünden sonra mirasçıları olarak sizlerin dava açma ihtimaliniz olabilir, ama bu teknik bir konu, süreleri falan var, şu an ihtimallerden bahsediyoruz farkındaysan ve baban sağ henüz..

Taşınmaz annenin üzerine ise, baban bu taşınmazın 3. kişilere devrini engellemek amacıyla şerh koydurtmuştur, bunun için de mahkeme kararı olması gerekir.. Annen tapu dairesine gidip şerh olup olmadığını öğrensin, ona göre net bir cevap veririm sana.. Annen kendi tapulu malı üzerine neden şerh koydursun ki..

teşekkürler sağolun iyi dilekleriniz için evet farkındayız babam sağ çok şükür allahım hepimizin ailesine uzun ömürler versin bu yaptığı hareket hepimize maddi manevi kayıp verdi çünkü taşınmaz babamın üzerine ama yıllarca kooperatif arsası olması nedeniyle aidatlarını biz ödedik ve götürüp 1 kuruş bile katkısı olmayan bir insana gerideki 4 kardeşimizin hakkını çiğneyerek hediye etti ben o yüzden haklarımızı öğrenmek istedim tabi sorarken mecburen hukuki taraflarını anlatmak zorundaydım işin insani ve manevi boyutunda hukukun yapabileceği bişey olmadığı için şu an karşı taraf resmen dalga geçiyor bizimle yani biz babamın malına sağken göz koymadık bunu yapan karşı taraf oldu ve biz bunu hazmedemiyerek haklarımızı merak ettik
velhasıl babamla ablam konuşmış az önce öğrendik bir süre önce dava açmış ve kandırıldığını idda ediyor

anneminkinede gelince annem şerh koydurtmadı babam koydurttuğunu söylemiş ve diğer 2 kızıda bize dava açtıklarını annemin kendine ait mallarınıda daha hayattayken alıcaklarını söyledi annem endişe halinde yani daha ailem hayattayken mal peşine düşüp hepimizi yıpratan karşı taraf malesef

neyse biz bu arada zaten bi çoğunu hallettik sizede teşekkürler

yol__yolcu
05-06-2010, 19:54
[peki, mahkemeye 2 ci 3 cu kez cagırılma falan olur mu ? cunku guvenlık kamerası var ne bılıyım bunlar falan tek mahkemede bakılıp da mı karar verılır yok sa 2 cı ye cagırılır da orda sorarlar mı?
kararı tek duruşmada mı verilir. ne ceza alır ? bu ifadeye göre.... ama hırsızlık adına yapmadım diyor. aldım koydum fakat magazadan cıkmadım ustumdeydı evet ama bnde magazadaydım falan dedi bana ... çok samimi olduğum bir insan onun adına endişelerim var. yardımlarınız için çok teşekküür ederim .. ela_elaa.s.a.s.[


Canım, hırsızlık kastı var bence arkadaşının.. Ama giysileri mağazadan çıkartamadığı için eylem teşebbüs aşamasında kalıyor.. Bu nedenlede alacağı cezasından indirim yapılır.. Eğer mahkeme suçlu bulursa, hırsızlığın cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapistir.. Alt sınırdan ceza verilmesi halinde 1 yıl hapis cezası verilir, eylem teşebbüs halinde kaldığından cezanın 1/4'ünden 3/4'üne kadarı indirilir, indirim oranını hakim takdir eder.. Büyük ihtimalle verilecek sonuç ceza 2 yılın altında kalır.. Eğer arkadaşının sabıkası yoksa, ilk kez suç işlemişse ve pişmansa verilecek cezanın açıklanması geri bırakılır.. Yani bu şu demek oluyor, 5 yıl deneme süresi verilir, bu süre içinde suç işlemezse verilen ceza düşüyor, ortadan kalkıyor.. Karar tek duruşmada da verilebilir, ancak mağaza çalışanlarının tanık olarak dinlenilmesi gerekir, eğer hepsi ilk celse gelirse bitebilir.. Ama gelmezlerse onlar dinlenilinceye kadar uzayabilir.. Arkadaşınıza söyleyin, yaşantısına dikkat etsin olurmu..[/QUOTE]yani tamamen hakimin kararına mı bağlı... bildiğim kadarıyla herhangi bir sabıkası yok peki bu sabıkasına işler mi yani sabıkası görünür mü çünkü bu yıl atamalara başvuracak ögretmenliği okudu bu durumda devlet memuru olabilir mi?
bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim bu davalar asliye ceza mahkemesinde mi görülür. para cezası verir mi ya özür diliyorum çok mu soru sordum ya bilgisizliğime verin inanın merak ettiğim için ve arkadaşımın endişelerim olduğu için soruyorum. teşekkür ederim nilüfer hanım saygılar

glzfb
07-06-2010, 13:20
selamlar,
e-haciz ile ilgili bilgisi olan var mı? eşimin vergi borcu var. maaşını aldığı akbank'ta kalan hesabına geçtiğimiz aylarda devlet e-haciz koyarak aldı. hesabı değiştirkdik yine 250 tl gibi bi rakam biiz çekemeden yine gitti. bununla ilgili ne yapmamız lazım. sanırım belli günlerde bakılıyor hesaplara. maaşı yattığında tamamına el koyarlar diye de cok korkuyoruz. çünkü ev kira cocuk var ben calışmıyorum. nasıl işler bu sistem bilen varsa anlatırsa cok sevinirim

gunesbulut
11-06-2010, 08:16
Avukat arkadaşlar beni yönlendirebilirmisiniz? Eşim benden önce ki evliliğinde dolandırılmış 7 milyarlık birikimine eski karısı almış götürmüş ayrıca yalancı şahitlerle mahkemeyi kazanmış heray 300-TL nafaka alıyor 11-TL de avukat dosya parası alıyor. Eşim haklı olduğu icin kendisini savunacağını düşünmüş kazanacağının düşünmüş fakat hakim karşıyı haklı görmüş yalancı şahitlere inanmış. Kadının şahitlerde o bayanın annesi, babası, kardeşi dört kişi. Aile şahit olamaz demiş eşime avukat birisi ama orda kadına olmuşlar. 3 yıllık bir evlilikleri olmuş ve çocuk yok. Biz yeni evliyiz ve çok borcumuz var. Farklı bir şehirdeyiz. Diger bayan 2008 den beri nafaka alıyor. ilk aldığı nafaka toplu 10 aylık bir nafaka idi, 2007 de annesinin evine gittigi günlerin bile nafakasını aldı ödeyebilmek icin eşim birde arabasını satmış. Satılan arabanın biz kredi borcunu ödüyoruz. Dava ıç Anadolu Bölgesinde bir şehirde görüldü. Biz Bursa dayız şu an. Eşim memur maaşı 1300-TL-. Her ay 311-TL-.Nafaka idi, satılan arabanın 290-tl-kredi borcu idi, yeni evliyiz beyaz eşya taksitleri, mobilya taksitleri, masraflar vs. vs. yetiştiremiyoruz..Ayrıldığı bayan 1985 doğumlu yani 25 yaşında ve sağlıklı çalışabilir , çocukta yok. Yani ayağına bağ yok..Zaten eşimin tüm birikimi olan , o zamanki değeri 7 milyarlık altını çalmış götürmüş, 2008 den beride her ay 311-TL alıyor , 2 yıldır yirmi milyarı gecti.Biz bu hırsızdan nasıl kurtulabiliriz ? Ya nafaka tamamen iptal olsun yada insin istiyorum. Ben 35 yaşındayım çalışıyorum o 25 yaşında haydi haydi çalışabilir, çocukta yok. SGK da kaydı gözükmüyor ama bir ara kreş te bakıcılık yaptığını duyduk.Nafaka kesilmesin diye sigortasız çalışıyor sanırım. Lütfen birileri cevap versin. Nafakayı iptal ettirebilecek çok iyi bir avukat arıyorum, yeterki bizi kurtarsın ücret ne isterse veririz , altı yedi aylık nafaka parasını avukata veririm , dolandırıcıdan kurtuluruz sonucta. Özel cevap yazmak isteyen olursa mail adresim, saharaleyla hotmail.com

yol__yolcu
11-06-2010, 13:37
bir de bu durumda hağpis cezası yer mı dun mahkemesı vardı ve hakım sunu soylemıs suçlu bulunmus ve 2 yıl ceza verilmiş (yanlız maddeleri yanlıs soylemıs olabılır) 142 maddenın 53 bendı ve 168 maddenın 35 cı bendınden dolayı ındırıme gıdılecekmıs. bu durumda ne olur ? hapis cezası yer mı? bunlar ne demek oluyor?

yol__yolcu
11-06-2010, 14:04
ayrıca birşey daha sorabilirmiyim şu durumda devlet bize herhangi bir avukat verirmi? yani ücretsiz avukatı biz ne zaman kullanabiliyoruz.?
arkadasımın maddi durumu pek iç açıcı değil ve bir avukatta en az 4 5 milyar istiyor bu durumda ücretsiz avukat tutabilirmiyiz_? avukat arkadaşlarımız sizler daha iyi bilirsiniz yardımlarınız bekliyorum teşekkür ederim şimdiden....

ela_ela
14-06-2010, 17:39
bir de bu durumda hağpis cezası yer mı dun mahkemesı vardı ve hakım sunu soylemıs suçlu bulunmus ve 2 yıl ceza verilmiş (yanlız maddeleri yanlıs soylemıs olabılır) 142 maddenın 53 bendı ve 168 maddenın 35 cı bendınden dolayı ındırıme gıdılecekmıs. bu durumda ne olur ? hapis cezası yer mı? bunlar ne demek oluyor?

142. madde hırsızlık suçunu düzenler.. 35. madde teşebbüse ilişkin, yani eylem tamamlanmadığından cezada indirim yapılır.. 168. madde pişmanlığa ilişkin hükümler öngörürü, ceza indirimine ilişkin yine.. 53. madde ise hak yoksunluğunu düzenler, suç nedeniyle hapis cezası alınması halinde belli bir süre bazı hakların kullanılamamasına ilişkin düzenleme..

ela_ela
14-06-2010, 17:41
ayrıca birşey daha sorabilirmiyim şu durumda devlet bize herhangi bir avukat verirmi? yani ücretsiz avukatı biz ne zaman kullanabiliyoruz.?
arkadasımın maddi durumu pek iç açıcı değil ve bir avukatta en az 4 5 milyar istiyor bu durumda ücretsiz avukat tutabilirmiyiz_? avukat arkadaşlarımız sizler daha iyi bilirsiniz yardımlarınız bekliyorum teşekkür ederim şimdiden....


18 yaşından küçük olanlara, sağır-dilsizler, ve işlenilen suçun cezasının alt sınırının 5 yıldan fazla olduğu hallerde avukat ataması yapılır.. Bu hallerin dışında avukat tutmak zzorunlu değildir, ama avukat talebi var ise arkadaşınızın, duruşmada müdafii istediğini söylesin mahkemeye ve müdafii olmadan da savunmasını yapmasın..

yol__yolcu
14-06-2010, 20:24
142. madde hırsızlık suçunu düzenler.. 35. madde teşebbüse ilişkin, yani eylem tamamlanmadığından cezada indirim yapılır.. 168. madde pişmanlığa ilişkin hükümler öngörürü, ceza indirimine ilişkin yine.. 53. madde ise hak yoksunluğunu düzenler, suç nedeniyle hapis cezası alınması halinde belli bir süre bazı hakların kullanılamamasına ilişkin düzenleme..


Bu durum ne demek bana acıklaya bılırmısınız yani ceza alır mı almaz mı ? sicile işler mi ? hakim suçlu bulmuş, ındırıme gidiliyor anladıgım tek şey bu ? lütfen yardımınızı esirgemeyin bilgilenilmek çok güzel birşey teşekkür ederim...a.s.

gunesbulut
15-06-2010, 06:44
Avukat arkadaşlar beni yönlendirebilirmisiniz? Eşim benden önce ki evliliğinde dolandırılmış 7 milyarlık birikimine eski karısı almış götürmüş ayrıca yalancı şahitlerle mahkemeyi kazanmış heray 300-TL nafaka alıyor 11-TL de avukat dosya parası alıyor. Eşim haklı olduğu icin kendisini savunacağını düşünmüş kazanacağının düşünmüş fakat hakim karşıyı haklı görmüş yalancı şahitlere inanmış. Kadının şahitlerde o bayanın annesi, babası, kardeşi dört kişi. Aile şahit olamaz demiş eşime avukat birisi ama orda kadına olmuşlar. 3 yıllık bir evlilikleri olmuş ve çocuk yok. Biz yeni evliyiz ve çok borcumuz var. Farklı bir şehirdeyiz. Diger bayan 2008 den beri nafaka alıyor. ilk aldığı nafaka toplu 10 aylık bir nafaka idi, 2007 de annesinin evine gittigi günlerin bile nafakasını aldı ödeyebilmek icin eşim birde arabasını satmış. Satılan arabanın biz kredi borcunu ödüyoruz. Dava İç Anadolu Bölgesinde bir şehirde görüldü. Biz Bursa dayız şu an. Eşim memur maaşı 1300-TL-. Her ay 311-TL-.Nafaka idi, satılan arabanın 290-tl-kredi borcu idi, yeni evliyiz beyaz eşya taksitleri, mobilya taksitleri, masraflar vs. vs. yetiştiremiyoruz..Ayrıldığı bayan 1985 doğumlu yani 25 yaşında ve sağlıklı çalışabilir , çocukta yok. Yani ayağına bağ yok..Zaten eşimin tüm birikimi olan , o zamanki değeri 7 milyarlık altını çalmış götürmüş, 2008 den beride her ay 311-TL alıyor , 2 yıldır yirmi milyarı gecti.Biz bu hırsızdan nasıl kurtulabiliriz ? Ya nafaka tamamen iptal olsun yada insin istiyorum. Ben 35 yaşındayım çalışıyorum o 25 yaşında haydi haydi çalışabilir, çocukta yok. SGK da kaydı gözükmüyor ama bir ara kreş te bakıcılık yaptığını duyduk.Nafaka kesilmesin diye sigortasız çalışıyor sanırım. Lütfen birileri cevap versin. Nafakayı iptal ettirebilecek çok iyi bir avukat arıyorum, yeterki bizi kurtarsın ücret ne isterse veririz , altı yedi aylık nafaka parasını avukata veririm , dolandırıcıdan kurtuluruz sonucta. Özel cevap yazmak isteyen olursa mail adresim, saharaleyla hotmail.com
Biride bana yarım etse yaaa........:sm_confused:

PatikliPenguen
15-06-2010, 09:31
cok acil yardıma ihtıyacım var 70 tl lik bır senedın icraya verılmesı sonrası avukatlık veklaet ücreti 160 tl bir sey duydum vekalet avk. ücretı ana paradan yüksek olamaz diye su an gecerlımı bilgisi olan yardım edebılırmı???*

semu_55
17-06-2010, 09:27
benmde acil bi sorunum var...

mobilya aldık eksik geldi. çizik geldi... bi kısım parayı verdik şimdi adamlar köşe bucak kaçıolar bizde iade etmek istiyoruz... ama ulaşamıyoruz.. ve oyalıyolar... biz mdf istedik onlar sunta göndermişler. ne yapabiliriz ne şekilde bi çözüm olabilir ve bnm 20 gün snra düğünüm var... eşya geleli daha 1 hafta oldu... ve eksikleri var gözle görülür biçimde bizde malı teslim aldık die imza atmadık zaten... ama verdiğimiz paraya makbuzda almadık... çok acil yardımcı olursanız çok sewinirim...

şimdiden tşk ederim...

yilmezden
17-06-2010, 11:32
Arkadaşlar Merhaba,
Düğünümüz için 2 ay önce bir düğün salonu ile görüştük ve 3000 tl lik anlaşma için ilk taksit olan 1000 tl yi salon sahibine verdik. Bundan 2 hafta sonra vazgeçtik ve salon sahibi o an sıkışık olduğunu verdiğimiz parayı bir iki hafta sonra verebileceğini söyledi.
1 ay sonra aradık ve aldığımız cevap bizi endişelendirdi: Tutmak için anlaştığımız günü bir başkası tutmazsa paramızı geri veremeyecekmiş.
Ama nasıl nazik nasıl kendinden emin zaten ha bugun ha yarın tutulur dedi.
2 gün önce gittik tekrar ve şu ana kadar tutulmadığını yapacak bir şeyin olmadığını söyledi.

Elimizde bir belge henüz yok. Ne yazık ki bir tanıdık vasıtasıyla görüşmüştük ve sadece salon sahibinin elindeki düğün tarihlerini kaydettiği defterde yazılı olandan başka belgemiz yok.
Gerçi mekan sahibi de hiç bir tasası olmayacak kadar rahat birisi, galerisi ve lokantası var, belediye başkanını ağırlıyor mekanında, böylede maddi açıdan bizim 1000 tlmize muhtaç biri değil anlayacağınız.
Defterdeki diğer kayıtları açıp bize onları gösteriyor:
Biri varmışmış gelmiş 3500 peşin vermiş ama vaz geçmiş, sonra istememiş bile,
Başkası varmış ayrılmışlarmış çocuk 2000 tl vermişmiş ama o da istememiş,
Düğün salonu sahibi olup böyle bir durumda parayı geri iade eden birini bul getir , 10 katını vereceğim, diye dalga geçer gibi de konuşuyor.
Arkadaşlar çok bunaldık inanın.
Bir fikir bir yardım, hukuki açıdan bir yaptırım için sizlere ihtiyacım var.
Gerekirse ses kaydı görüntü kaydı alabilirim bizden para aldığına dair. Ne gerekiyor bilemiyorum.
Sevgiler.

nazocuks
19-06-2010, 18:01
mrb ablam eşinden ayrılmak istiyor bunun içinde bir avukat tutmak istiyor. birnci sorum herhangi bir avukata danışmaya gittiğinde danışma ücreti talep ederler mi ikinci sorum ablamın boşanması çekimeli bir boşanma olcak. ablam maddi manevi tazminat ziynet eşyası ev eşyalarını ve nafaka taleplerinde bulunacak bir avukat tuttuğunda ne kadara mal olur kendisine lütfen çok acil cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekürler

smrozn
23-06-2010, 13:04
iyi günler banadan yardımcı olursanız sevinirim, patronumla hamileliğim sırasında ve doğum olduktan sonra bir sürü sorun yaşadım şimdi de süt iznim bittikten sonra beni işten çıkardı mahkemeye versem bir kazancım olur mu?

demet35
11-07-2010, 00:21
slm benim de 1sorum olacak fabrikamız kapandı ve tazminatımız ve içerde kalan maaşlarımız için senet aldık ve tabiki ödenmedi 20 kişi kadar mahkemeye verdik ve verdiğimiz avukat dava açtık haciz koyduk ama itiraz ettiler dava sürüyor diyordu geçen aradığımda yeni alınan 1bayan avukat dava filan açılmamış dedi sonra ben sizi aratırım dedi arayıp soran yok peki tüm senetlerimizi ve noterden bunlar için kefil yaptıgımız avukatımızın dava açıp açmadığı ve 1şeyler yapıp yapmadığını nasıl ögrenebiliriz bunun için bilği alabileceğimiz 1yer varmı ve 2007 şubatta çıkartılıp almış olduğum senetlerim toplamda 22 bin lira son senet tarihim 2009 ağustos ve üstünden 1yıl daha geçti senetlerin ödenmesi için son 1tarih varmı geçersiz sayılabilirmi

1az karışık olsada cevaplarsanız sevinirim yani avukatımızın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız ve ödenmeyen senetlerin son 1tarihi varmı firma mı bilecikte meşhur tekstil şirketi
mafoldumben

nevin84
01-08-2010, 20:08
maaş hacizi

Mesaj Linki
yaklaşık 16 aydır bir fabrikada işçi olarak çalışmaktayım. 2008 yılında çektiğim krediyi 3 taksit ödedikten sonra ödeyemedim .bundan dolayı 4 ay önce maaşımın 1/4 e haciz kağıdı iş yerine gönderilmiş .eger ödemeyi kabul etmezsem işveren beni işten cıkarmak zorunda kalacagını söyledi.ben de kendi rızamla taksitleri ödemeyi kabul ettim.su ana kadar 3 taksit ödedim.ama bu aydan sonra artık ödeyecek durumum yok.eğer taksitleri ödeyemeyeceğimi söylersem işten cıkarılırmıyım.yada cıkarılırsamda tazminat alabilirmiyim.böyle bi hakkım varmı.lütfen bana yardımcı olun.ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum.şimdiden teşekkürler.

byrose
03-08-2010, 10:47
Merhaba ilk olarak soruma verilecek cevaplar için şimdiden tşk. ederim. sorum şu: çekişmeli bir boşanma davası abim açtı. yengem uzlaşma yapmamakta ve uçuk tazminatlar da talep etmekte. abimin kredi kartlarına yengem için yaptıgı borçlar nedeniyle ortalama 65 bin tl borcu buunmakta. kendisi suan kiraya taşındı. yengemin abisi kardeşi ile konusup ikna edeceğini ve anlaşmalı boşanma olacağını söyledi. 1. duruşma temmuzda yapıldı. mahkeme psikoloğa yönlendirdi ve 2. duruşmaya şahit stedi. 2. duruma kasım ayında. yengm anlaşmalı boşamaya ikna olur ise yine kasım ayındaki duruşma mı beklenmeli avukat öle söylemekte. anlaşmalı boşanma için bir belge doldurulup hakimden randevu talep edilebilinirmi acaba? anlaşmalı boşanmadaşahitlerinde hazır bulunması yne de gerekirmi ve bu duruşmanın ertelenmesi veya uzaması söz konusu olabilirmis. cevpalarınız için tşkler...

kahvefincanı
05-08-2010, 20:29
slm ablam 20 senelik evli dört çocuğu var, eşi evlilik süresince ablama çok çektirdi maddi durumu yerinde olmasına rağmen ablama doğru dürüst para vermez, bazen evde aç bıraktığı bile oluyor, şiddet hakaret duygusal baskının haddi hesabı yok evlerinde, ablam artık dayanamıyor...sorumuz boşanma aşamasına gelinirse eniştem mal varlığını (ev-araba..)başkasının üzerine yapabilir mi (büyük ihtimalle bu yola başvuracaktır)...ablam bu korkudan boşanma davası açamıyor, kendisi çalışmıyor başka geliri yok...çocuklar ablamın tarafını tutuyor onlarda artık bu zulme dayanamıyorlar...lütfen bu konuda bize yol gösterebilir misiniz?

daphne81
06-08-2010, 15:10
Oturdukları ev için tapuda aile konutu şerhi koydurursa evin satışını önlemiş olur

kahvefincanı
06-08-2010, 20:04
Oturdukları ev için tapuda aile konutu şerhi koydurursa evin satışını önlemiş olur

tşk ederima.s.

daphne81
09-08-2010, 07:54
Evet duruşma günü beklenmeli, ya da yeni bir dava açıp diğer davayı müracaata bırakabilirsiniz. Bu durumda yeni mahkemeden yeni bir duruşma günü alabilirsiniz ama daha erken olur mu bilmem.

daphne81
09-08-2010, 07:58
iyi günler banadan yardımcı olursanız sevinirim, patronumla hamileliğim sırasında ve doğum olduktan sonra bir sürü sorun yaşadım şimdi de süt iznim bittikten sonra beni işten çıkardı mahkemeye versem bir kazancım olur mu?

Öncelikle işten çıkarma sebebini bilmemiz lazım. Sebep doğumsa fesih haksızdır. Tazminatlarınızı talep edebilirsiniz ya da işe iade isteyebilirsiniz.

daphne81
09-08-2010, 08:04
cok acil yardıma ihtıyacım var 70 tl lik bır senedın icraya verılmesı sonrası avukatlık veklaet ücreti 160 tl bir sey duydum vekalet avk. ücretı ana paradan yüksek olamaz diye su an gecerlımı bilgisi olan yardım edebılırmı???*

Ana para düşük de olsa vekalet ücreti en az 160 tl'dir. Daha az olamaz.

daphne81
09-08-2010, 08:09
Arkadaşlar Merhaba,
Düğünümüz için 2 ay önce bir düğün salonu ile görüştük ve 3000 tl lik anlaşma için ilk taksit olan 1000 tl yi salon sahibine verdik. Bundan 2 hafta sonra vazgeçtik ve salon sahibi o an sıkışık olduğunu verdiğimiz parayı bir iki hafta sonra verebileceğini söyledi.
1 ay sonra aradık ve aldığımız cevap bizi endişelendirdi: Tutmak için anlaştığımız günü bir başkası tutmazsa paramızı geri veremeyecekmiş.
Ama nasıl nazik nasıl kendinden emin zaten ha bugun ha yarın tutulur dedi.
2 gün önce gittik tekrar ve şu ana kadar tutulmadığını yapacak bir şeyin olmadığını söyledi.

Elimizde bir belge henüz yok. Ne yazık ki bir tanıdık vasıtasıyla görüşmüştük ve sadece salon sahibinin elindeki düğün tarihlerini kaydettiği defterde yazılı olandan başka belgemiz yok.
Gerçi mekan sahibi de hiç bir tasası olmayacak kadar rahat birisi, galerisi ve lokantası var, belediye başkanını ağırlıyor mekanında, böylede maddi açıdan bizim 1000 tlmize muhtaç biri değil anlayacağınız.
Defterdeki diğer kayıtları açıp bize onları gösteriyor:
Biri varmışmış gelmiş 3500 peşin vermiş ama vaz geçmiş, sonra istememiş bile,
Başkası varmış ayrılmışlarmış çocuk 2000 tl vermişmiş ama o da istememiş,
Düğün salonu sahibi olup böyle bir durumda parayı geri iade eden birini bul getir , 10 katını vereceğim, diye dalga geçer gibi de konuşuyor.
Arkadaşlar çok bunaldık inanın.
Bir fikir bir yardım, hukuki açıdan bir yaptırım için sizlere ihtiyacım var.
Gerekirse ses kaydı görüntü kaydı alabilirim bizden para aldığına dair. Ne gerekiyor bilemiyorum.
Sevgiler.

İmzaladığınız sözleşmeye bakmak lazım. Sözleşmede vazgeçilmesi halinde paranın ne kadarının iade edileceği yazar.