Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Sofie'nin Dünyası - Özet - Jostein Gaarder


seaBahAR
8-12-08, 17:12

Sofie'nin Dünyası / Jostein Gaarder


Konu :
BM taburunda binbaşı olarak görev yapan Albert Knag’ın okullarda verilen felsefe eğitimi yetersiz ve toplumun felsefenin önemini yeterince brnimsememesinden dolayı Sofi adındaki bir kızın felsefe tarihi içindeki heyecanı ve bir o kadar da düşündürücü olan serüvenini yer aldığı felsefe tarihi üzerine bir roman yazıp bunu onbeşinci yaş gününde kızı Hilde’ye armağan etmesi anlatılmaktadır.

Özet:
Yaşamının diğer insanlarınkinden pek bir farkı olmayan ve onbeşinci yaş gününe girmeye hazırlanan Sofi okulden eve döndüğü sırada posta kendi adına bırakılmış ve kimden geldiği belli olmayan sarı bir zarf bulur. Şaşırmıştır. Çünkü kimden geldiği belli değildir ve pul yapıştırılmamıştır. Zarfı açtığında kendisi kadar küçük bir kağıt bulur ve kağıtta şöyle yazar:” Kimsin ?” bunun üzerine kim olduğu konusunda düşünmeye başlar. Belkide bu gizemli olay Sofi için sonun başlangıcı olacaktır.

Bu esrarengiz mektup olayı tek bir zarfla kalmaz. İlerleyen günlerde Sofi her birinin içinde değişik ve düşündürücü soruların bulunduğu zarfları posta kutusunda bulmayabaşlar. Sofi artık iyice heyecanlanmıştır ve mektupların kimden geldiğini araştırmaya koyulur. Bir gün mektubu bir köpek tarafından posta kutusuna bırakıldığını görür ve tüm bu olaylar karşısındaki şaşkınlığı iyce artar.Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Yeni gelen zarflarda sorularla beraber felsefenin başlangıcına ve ilk filozoflara dair bilgiler yer almaktadır. Sofi artık bunun bir oyun olmaktan ötesistemi, mekanı ve öğretmene ilginç ve bir o kadfar da gizemli olan felsefe kursundan başka birşey olmadığın farkına varır.

Varoluş filozof olmanın sırları, mitler, doğu filozofları. Demokritos derken felşsefe kursunun kurucusu ve tek öğretmen olan Alberto Knox kimliğini SofiYe açıklar. Bu mektupları kader ,Sokrates ve ilk medeni kent olan Atina izler. Kimi zaman mektuplardaki ipuçlarından yola çıkarak Sofi değişik zaman ve yerlerde akıl almayacak olaylarla karşılaşır. Evinde kırmızı bir ipek eşarf, kolye ,bozuk para ve en önemlisi ilkj olmayacak yerlerde karşısınaçıkan “ Sofi Amundsen eliyle Hilde Möller Knag” yazılı doğumgünü davetiyeleri… Sofi, Atina’nın yer aldığı mektubu okurken yatağının altında bir video kasedi bulur. Hiç vakit kaybetmeden videoyu izlemeye başlar. İşte karşısındaki yaşlı ve sevimli adam Alberto Knox’dur. Adam Sofi’ye Atina’yı anlatmaya ve eski yapıtla-rı göstermeye başlar ama imkansız olan bir şey vardır. Nasıl oluyorda bu yapıtlar karşısında bu kadar yeni durabiliyor? Bunu yapamaya kimsenin parasının ve gücünü yetmyeceğini düşünür. Ardından hiç akıl almayacak bir şey olur ve Sofi bu esrarengiz filmin içöinde bulur. Alberto ile tanışır o da onu bir yere götürüp Platon’la tanıştırır. Sofi artık rüya mı değil mi diye düşünmeye başlar.

Felsefe kursunun iyice kabullenmiş ve olayları akışına bırakmıştır. Aristoteles,Helenizm , aydınlanma çağı, Darwin ve tüm bunları öğrenirken karşılaştığı değişik insanlar, konuşan hayvanlar, doğum günü kartları…

Yaşadığının bir rüya olmadığının fakat yaşamının bir rüyadan farklı olmadığının ve sanki birisi tarafından yönetiliyormuş olduğunun farkına varan talihsiz Sofi, Alberto ile bu işin içinden çıkılmaz duruma bir son vermeyi kararlaştırır. Bunun üzerine Alberto, Sofi’nin az da olsa tahmin edebileceği bir konuyu açıklığa kavuşturur.Kendilerinin aslında var olmadıklarını, tüm bu doğum günü kartlarını yazan binbaşının aklındaki elektromanyetik dalgalardan başka birşey olmadıklarını ve kızına doğum gününde verecek olduğu felsefe kitabının kahramanı olduklarını anlatır.


-alıntı-

Guzidex
15-12-08, 19:12
Okudugumm ama sonuna gelmeyı basaramadıgım bır kıtap cok begendım. Felsefe tarıhı roman tarzında anlatılmıs ozellıkle ılk cag fılozoflarını ben bu kıtaptan daha ıyı anladım ve felsefeye cıddı anlamda ılgı duymaya basladım. Elıne saglık deprofundis.

Bulcuk
17-12-08, 08:12
bu kitap yıllar önce okuduğum ve hala unutamadığım güsellikde bi kitap

EFSUNN
9-11-09, 21:11
felsefeye ilk adım kitabı bence

tria
3-06-10, 14:06
:1no2:begenmediğim ender kitaplardan biri

Nofretete
13-01-11, 12:01
Bende Yillar önce okudum, çok beğenmiştim. Hatda Kitabin bölümünde Kiz yani Sophie Amundsen Odasini Topluyor bir süzene sokuyor onu okuduktan sonra bende odami toparlamiştim :nazar:

Felsefe Tarihin anltan güzel bir Roman bence, Felsefeye ilk adim..Nofretete
13-01-11, 19:01
Şuan Almanca Filmini izliyorum......

Tabiki Kitap daha güzeldi ama Filmde fena değil :KK61:


bluesoul
22-02-11, 03:02
ödev şeklinde zorla okutulunca daha bir çekilmez olmuştu

minik06
22-02-11, 04:02
çok beğendiğim kitaplardan birii :KK69::KK69::KK69:

umutsuz34
8-07-11, 16:07
Felsefeye yeni başlayanlar için oldukça anlaşılır,akıcı,keyifli bir kitap.Hala ara sıra içini karıştırdığım kitaplardan.

pinaran
7-09-11, 20:09
çocuğuma ilk önereceğim kitaplardan biri, diğer önceliğim de Momo..

felsefeye sıkıcı öcü gözüyle bakmasın, düşünmeyi öğrensin, düşünmeyi sevsin..