Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Rahim filmi (HSG) tecrübesini yaşayanların paylaşım alanı..


vicdan
26-03-07, 09:03
Arkadaşlar rehim filmi cektirmem gerekiyor fakat jinekologumu genel anestezi için ikna edemedim:çok üzgünüm: Yaptığım araştırmalar son derece gözümü korkuttu.Bu konuda tecrübesi olan arkadaslar paylasırsanız cok mutlu olurum.Şimdiden tesekkürler.

kuzum
26-03-07, 09:03
Ne lokal ne genel anesteziye ihtiyaç yok. Sadece 10 dk süren bir operasyon. Ben iki kere çektirdim.Hiç korkma.

vicdan
26-03-07, 09:03
kuzum
Ne lokal ne genel anesteziye ihtiyaç yok. Sadece 10 dk süren bir operasyon. Ben iki kere çektirdim.Hiç korkma.
Kuzum tesekkür ederim.Öyle korkutucu seyler duydum ki:çok üzgünüm: İnanılmaz stres yaptım elimde olmadan.

gulen
26-03-07, 11:03
canım bende geçen ay çektirdim.sol kanalım da kapalıymış açıldı.ama hiç bir acı,ağrı falan olmadı sakin ve rahat ol.10 dakikalık bir işlem.

vicdan
26-03-07, 14:03
Çok tesekkür ederim arkadaslar.inanın rahatladım.

karamio
26-03-07, 14:03
bende 15 gün önce çektirdim canım.benim doktorum da anestezi uygulamadı.10 dakika sürüyor.korkulacak bişey yok.tamam ağrıyor ama dayanılamıyacak kadar değil tabiki.zaten işlem çok kısa sürdüğü için anlamıyosun bile.inşallah allah hepimizin uğraşlarını görür ve bizi sağsalim bebişleirmize kavuşturur kızlar.allah isteyip de sahip olamayan tüm kadınlara sağlıklı bebekler nasip etsin.dualarımızı karşılıksız bırakmasın.hiç korkma canım.içini ferah tut.

CeylinNaz
26-03-07, 14:03
amin karamiocum Vivdancım hiç korkma sadece adet ağrısı gibi hafif bi ağrı oluyo o kadrcık hem bebişine giden yolda bi adım daha atmış olucksın inş yakında kavuşursun bebişine sevgiyle kal

EU1
29-03-07, 12:03
vicdan ne oldu çekildi rahim filmin. Çekildiyse sonuçların inşallah iyi çıkmıştır. çekilmediyse hiç korkma çünkü bende çektirdim mart 15'te daha çok yeni yani. hazırlanmanla birlikte 10 dk süren bir işlem canım. biraz ağrı oluyor ama oda hafif adet ağrısı gibi canım. inan korkulacak bişi değil. bende olmadan önce internetten araştırma yapmıştım ve kafam çok karışmıştı fakat hiç endişelenecek birşey olmadığını gördüm...

vicdan
29-03-07, 13:03
Canlarım hepinize ayrı ayrı tesekkür ederim:çiçek: Sevarcım regl bitiminden hemen sonra cekiliyormus yaklasık 15 günüm var,merakla bekliyorum:1rolleyes:

EU1
29-03-07, 13:03
haydi hayırlısı canım. Sen rahat tut kendini ve sonuçlarında temiz çıkacaktır inşallah canım. Ben çektirdiğim görüntüleme merkezine kendi sonuçlarımı öğrenmeden önce sormuştum genelde çıkan sonuçların oranı nedir diiye. Aldığım cevap yüzümü güldürmüştü, Dr. %90 temiz çıkıyor dedi ve çok şükür benim sonucumda temiz çıktı. Darısı senin başına canım

karamio
29-03-07, 18:03
rahim filmi tüplerde herhangi bir tıkanıklık varmı diye yapılan bir test

humane
29-03-07, 20:03
vicdancım gecmiş olsun canım naptın iyi misin film cekildinmi

cityangel
29-03-07, 21:03
geçmiş olsun cnm.....

yaseemin
30-03-07, 11:03
benim arkadaşımda çektirdi dün o da çok korktu.ilaç sıkıyolarmış biraz yanma ve ağrı olmuş sonrasında da biras kanaması olmuş.ama tabiki bebek yolunda dayanılamayacak bir ağrı değilmiş bu :)

tyfdn
18-04-07, 11:04
canım sana şunu söyleyip bu insandan insana değişiyor ben ilk çektirdiğimde öleceğim zannettim çünkü çok zor oldu rahim dar olduğu için yapmaları problem oldu ve ilac çok yakıyor 2 gün kasıklarım ağrıdı ameliyat masasından fırlayacaktım nerdeyse..inşallah seninki kolay olur

seLis
23-04-07, 14:04
vicdan selam canim ben rahim filmi cektirdim seni korkutmak istemem ama inanilmaz aci veren bisey icinden bir parca kopariyorlar sanki rahimin icinde iki demir varken saga don sola don diyorlar o sekilde filmi cekiyorlar ben anestezisiz yaptirdim ve cikista bayildim.Mutlaka ikna et doktorunu anestezi icin canim

vicdan
29-04-07, 09:04
Arkadaşlar hepinize tesekkürler.Cok şükür sonuçlarım iyi cıktı.Fazlada canım acımadı :KK66: Umarım en kısa zamanda güzel haberler vermek nasip olur:KK46:

sekinci
29-04-07, 12:04
vicdanım canım inanamazsın nasıl sevindim.çok güzel bir gelişme bu.anşallah tez zamanda hamile oldugun haberinide alırım burdan.canım arkadaşım sen sakın hiç birşeye kafana takma olurmu.öpüyorum seni birtanem

vicdan
29-04-07, 14:04
Sekincim canım dostum,birtanem coook tesekkür ederim,inşallah.Allah isteyen herkesi evlat sahibi olmayı nasip etsin inşallah.:KK46:

vicdan
30-04-07, 12:04
[​IMG]
Histerosalpingografi (HSG) veya türkçe tanımıyla ilaçlı rahim ve tüp filmi jinekolojide rahimağzı kanalının, rahim içinin ve Fallop tüplerinin yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemede yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Rahimiçine verilen özel bir sıvı, bu yapıların yandaki röntgen filminde olduğu gibi görüntülenmesine olanak verir.

HSG hangi durumlarda uygulanır?

HSG genel olarak söylemek gerekirse rahimağzı kanalındaki bir tıkanıklıktan, rahim içindeki bir yapışıklıktan veya Fallop tüplerindeki bir tıkanıklıktan şüphelenildiğinde uygulanır.

Daha da genişletilecek olursa HSG'nin temel kullanım alanları şu şekildedir:

Gebe kalamama durumunun tıbbi değerlendirilmesi aşamasında tüplerin açık olup olmadığının belirlenmesinde;

Rahimağzına veya rahime uygulanan bir müdahale sonrasında (kürtaj gibi) adet kanamalarının kesilmesi durumunda rahimağzı kanalındaki muhtemel bir tıkanıklığın veya rahimiçindeki muhtemel bir yapışıklığın (Asherman sendromu) değerlendirilmesinde;

Tekrarlayan düşüklerde rahimde doğumsal bir gelişim kusuru bulunup bulunmadığının belirlenmesinde;

HSG Nasıl Uygulanır?

HSG prensip olarak adet kanamasının tümüyle bittiği bir zaman diliminde ve adet döngüsünün ilk yarısında uygulanır. Bunun nedeni bir yandan adet kanamasının rahim içinden tüplere ve buradan da karın boşluğu içine dolmasının yaratacağı sorunlara engel olmak, öte yandan rahim içindeki muhtemel bir gebeliğe (gebe kalamama nedeniyle değerlendirilen bir kadında da her zaman gebelik oluşabileceği gerçeği gözardı edilmemelidir..) zarar vermemektir.

HSG uygulanması öncesinde tam bir jinekolojik değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmede pelvik enfeksiyon bulguları saptanması durumunda enfeksiyon tedavi edilene kadar işlem ertelenir. Enfeksiyon varken uygulanan bir HSG hastalığın yayılmasına neden olabilmektedir.

HSG bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı veya Radyoloji Uzmanı tarafından uygulanabilir. Rapor verme yetkisi ise Radyoloji Uzmanı'na aittir.

Jinekolojik muayene pozisyonundayken rahimağzını görüntülemek için spekulum adı verilen alet yerleştirilir. Rahimağzı sabitlendikten sonra rahimağzı kanalına kanül adı verilen pipet benzeri alet yerleştirilir. Kanüle iliştirilen enjektörden birkaç aşamada basınç uygulanarak kontrast madde adı verilen özel bir sıvı verilir. Bu sıvı röntgen filminde bulunduğu yerlere radyoopak yani beyaz bir görünüm kazandırır. Sıvı verilmesi esnasında ya belli aralıklarla tek tek röntgen filmleri alınır veya floroskopi adı verilen yöntem kullanılarak ekrandan sıvının geçişi sürekli olarak izlenir ve kaydedilir.

HSG röntgen ışınları verilerek uygulanan bir yöntem olmasına karşın ışın dozu çok yüksek değildir.

HSG genellikle dayanılacak kadar az ağrı veren bir işlemdir ve bu nedenle genellikle genel anestezi altında uygulanmaz.

HSG Nasıl Yorumlanır?

Yukarıda sayfanın başında bir HSG görüntüsü yer almaktadır. Bu görüntüde rahim üçgen bir şekilde görülmekte, rahimin altında vajina ve rahimağzı kanalı gözlenmektedir. Rahimin yanlarında sağlı sollu kılcal yapılar Fallop tüpleridir ve bu yapıların devamında sıvının karın içi boşluğu içinde yayılarak dağılması görülmektedir. Bu film rahim içi tümüyle normal ve tüpleri iki taraflı açık bir film örneğidir.

* Rahim içine hiç sıvı ulaşamadığında bu bir rahimağzı kanalı tıkanıklığını gösterir.
* Rahimiçinin üçgen yapısı içerisinde "lekeler" görüldüğünde bu rahimiçindeki bir yapışıklığın belirtisi, rahimiçinin üçgen yapısı bozulduğunda bu bir doğumsal rahim kusurunun belirtisidir.
* Kılcal yapılar yani tüpler görülemediğinde veya bu yapıların devamında sıvının karın içi boşluğuna dağılımı gözlenemediğinde bu tüplerin tıkalı olduğunun bir belirtisidir.

HSG'de saptanan sorunun giderilmesi için ne yapılır?

HSG esnasında sıvı basınçlı olarak verildiğinden bazen hafifçe tıkalı bir rahimağzı kanalı veya Fallop tüpü bu basınçla açılabilmektedir. Bunun dışında HSG'nin tedavi edici özelliği yoktur.

HSG'de Fallop tüplerinin tıkalı olduğu saptandığında direkt olarak tüp bebek kararı verilebileceği gibi, laparoskopi uygulanarak tüplerdeki yapışıklığın nedeninin anlaşılması veya mümkünse tedavi edilmesi yoluna gidilebilir.

HSG'de rahimiçinde yapışıklık saptandığında bu yapışıklığın çözülmesi için farklı yollar vardır.

HSG'de rahimde yapısal bir kusurun ön tanısını koymak mümkün olmakla beraber kesin tanıyı koymak için genellikle histeroskopi ve beraberinde laparoskopi gerekir. Bu işlemler esnasında sorunun giderilmesi mümkün olmakla beraber bazı doğumsal kusurların tedavisinde açık ameliyat gerekebilir.

bestben
30-04-07, 17:04
sizlerin rahim filmi msj larınızı okudum şok oldum ben iki sene önce çektirmiştim nerdeyse komaya giriyordum kanamam oldu bayıldım ardından kustum ilaç yan etki yaptı herhalde bütün vücudum kabardı ya bana yanlış bişey yapıldı o zaman ya size uyuşturucu da verdiler filmi çektirdikten sonra uyuşturucu bağımlıları olurya resmen radyoloji uzmanının ayaklarına kapandım ağrı kesici vursun diye kasık ağrılarım beni öldürüyordu çünkü hayret ettim doğrusu:sm_confused:

egecan
30-04-07, 18:04
bestben inan bendede aynısı oldu,yani tam anlattığın gibi.
ağrı olmadı diyenlere bende hayret ediyorum.

vicdan
1-05-07, 05:05
Bende kendime hayret ettim arkadaslar:1rolleyes: Ama cok kısa sürdü ve kendimi ciddi ciddi iyi hazırlamıstım.Filmin sonrasında gün içinde cok hafif ağrım ve kanamam oldu hepsi bu.

pamuk26
1-05-07, 13:05
Yapmayın arkadaşlar şimdiden ağlamaya başlıcam...bebek tedavisi görüyorum ve doktorum en son rahim filmi çektireceğimizi söyledi moralim çok bozuk..

vicdan
1-05-07, 14:05
Pamukcum öncelikle hayırlısı olsun,umarım en kısa zamanda tedavin sonuçlanır ve alırsın bebişini kucagına.Moral bu tarz tedavilerde cok önemli ve belirleyici lütfen gözardı etme.Rahim filmi konusunda ise lütfen bir endişen olmasın.Bebişe bir adım daha yaklastıracaksa 15 dk lık minicik bir sızının ne önemi var ki,ben kendimi hep bunu düşünerek motive ettim.
Sevgilerimle...

egecan
1-05-07, 17:05
pamuk arkadaşım genel yada lokal anestezi uyguluyorlarmış fakat bundan benim haberim olmadı çünkü ne olduğunu bilmeden gittim.

seLis
1-05-07, 19:05
canim heralde benim rahim filmiyle ilgili yazdigimi gormemissin aynen senin gibi oldum canim kan revan icinde kaldim cikistada bayildim eve zor gittim sanirim bizim rahmimiz dar oldugu icin oldu butun bunlar canim allahtan tupler acik ciktida teselli olmustum:1no2: :1no2:

pamuk26
1-05-07, 20:05
vicdan
Pamukcum öncelikle hayırlısı olsun,umarım en kısa zamanda tedavin sonuçlanır ve alırsın bebişini kucagına.Moral bu tarz tedavilerde cok önemli ve belirleyici lütfen gözardı etme.Rahim filmi konusunda ise lütfen bir endişen olmasın.Bebişe bir adım daha yaklastıracaksa 15 dk lık minicik bir sızının ne önemi var ki,ben kendimi hep bunu düşünerek motive ettim.
Sevgilerimle...
Haklısın canım saol..Allah isteyen herkese nasip etsin..Kafama çok takıyorum olmuyor diye eğer bu rahim filmi seninde dediğin gibi beni bir adım daha yakınlaştıracaksa herşeye razıyım..herşeyin hayırlısı..

gulen
1-05-07, 21:05
kızlar bende çektirdim anestezi uygulandı.ama sonrasındada ne bir ağrı ne bir acı hiç olmadı.üstelik 2 kere çekildi.bir taraf tıkalıymış ama açıldı.

pamuk26
14-05-07, 12:05
Haftaya bugün rahim filmi çektiricem çok korkuyorum..İnşallah iyi sonuç alırım..Doktoruma anestesi yapılabilirmi diye sordum ve sen içini rahat tut düşünme dedi..ama ben yinede korkuyorumm..senağlama

cebid
15-05-07, 07:05
arkadaşlar merhaba ben dün akşam hsg çektirdim.dr adet sancısına benzer bi sancı olur en fazla demişti, ama benim inanılmaz sancım oldu.ki ben her adet döneminde çok sancı çekerim.kesinlikle onun gibi deil.ilaç bende baş dönmesi ve mide bulantısı da yaptı.masadan dahi kalkamadım... hani gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama kendinizi de hazırlayın, ve mutlaka yanınızda biri olsun...

askingundar
15-05-07, 07:05
merhabalar bende çektirdim ve hiç acı duymadım.o masaya uzandığımda küçücük bir bebek hayal ettim sende öyle yap hayal kur emin olki hiçbirşey duymıycaksın.genel anestezi alman senin için daha kötü anestezi ve ayılman filmi çektirmenden daha zor.ben hemşireyim bana bu konuda güvenebilirsin.

pamuk26
22-05-07, 14:05
Sonunda çektirdim...biraz acı,ağrım ve kanamam oldu...ilacı verince kasıklarımda ağrı hissettim..çok korkulacak bir ağrı değilmiş..ben korktuğum için biraz mızmızlandım sanırım...ama çok şükür sonuçlarım iyi normal çıktı..benim için sonucu daha önemliydi..o çektiğim ağrı sadece bir günlüktü..bir adım daha attım içimden bir ses yaklaştığımı söylüyor..inşallah yarabbim..Allah tüm isteyenlere yardım etsin...şimdi sıra iğnelerdeeeee ben yine korkuyorum çünkü karnımdan vurulcakmışşşş :çok üzgünüm::çok üzgünüm::çok üzgünüm:

sabiş
22-05-07, 14:05
ben 25 ınde cektırıcem.kesin anestezıyle olmasını ıstıyorum dayanam sankı.doktorum rahım fılmi istıyorum mutlaka olması gerekıyo falan derken, konuşmasından anladım zor bişi oldugunu.kişye göre degışıyomuş.bakalım hayırlısı

figen26
22-05-07, 14:05
pamuk 26 aynı benimde senin düşündüğün gibi oldu canım şimdi hangi iğnlere başlayacaksın bend başlıcam iğnelere

pamuk26
22-05-07, 16:05
figen26
pamuk 26 aynı benimde senin düşündüğün gibi oldu canım şimdi hangi iğnlere başlayacaksın bend başlıcam iğnelere
figencim henüz almadım iğnelerimi o yüzden ismini bilmiyorum..:uhm:ama öğrenince söyleyim..sadece karından vurulacak diye biliyorum..:çok üzgünüm:
senin iğnelerinin ismi nedir canım..?