PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rahim filmi (HSG) tecrübesini yaşayanların paylaşım alanı..



Sayfa : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

vicdan
26-03-2007, 10:14
Arkadaşlar rehim filmi cektirmem gerekiyor fakat jinekologumu genel anestezi için ikna edemedim:çok üzgünüm: Yaptığım araştırmalar son derece gözümü korkuttu.Bu konuda tecrübesi olan arkadaslar paylasırsanız cok mutlu olurum.Şimdiden tesekkürler.

kuzum
26-03-2007, 10:24
Ne lokal ne genel anesteziye ihtiyaç yok. Sadece 10 dk süren bir operasyon. Ben iki kere çektirdim.Hiç korkma.

vicdan
26-03-2007, 10:33
Ne lokal ne genel anesteziye ihtiyaç yok. Sadece 10 dk süren bir operasyon. Ben iki kere çektirdim.Hiç korkma.

Kuzum tesekkür ederim.Öyle korkutucu seyler duydum ki:çok üzgünüm: İnanılmaz stres yaptım elimde olmadan.

gulen
26-03-2007, 12:55
canım bende geçen ay çektirdim.sol kanalım da kapalıymış açıldı.ama hiç bir acı,ağrı falan olmadı sakin ve rahat ol.10 dakikalık bir işlem.

vicdan
26-03-2007, 15:29
Çok tesekkür ederim arkadaslar.inanın rahatladım.

karamio
26-03-2007, 15:45
bende 15 gün önce çektirdim canım.benim doktorum da anestezi uygulamadı.10 dakika sürüyor.korkulacak bişey yok.tamam ağrıyor ama dayanılamıyacak kadar değil tabiki.zaten işlem çok kısa sürdüğü için anlamıyosun bile.inşallah allah hepimizin uğraşlarını görür ve bizi sağsalim bebişleirmize kavuşturur kızlar.allah isteyip de sahip olamayan tüm kadınlara sağlıklı bebekler nasip etsin.dualarımızı karşılıksız bırakmasın.hiç korkma canım.içini ferah tut.

CeylinNaz
26-03-2007, 15:59
amin karamiocum Vivdancım hiç korkma sadece adet ağrısı gibi hafif bi ağrı oluyo o kadrcık hem bebişine giden yolda bi adım daha atmış olucksın inş yakında kavuşursun bebişine sevgiyle kal

EU1
29-03-2007, 13:14
vicdan ne oldu çekildi rahim filmin. Çekildiyse sonuçların inşallah iyi çıkmıştır. çekilmediyse hiç korkma çünkü bende çektirdim mart 15'te daha çok yeni yani. hazırlanmanla birlikte 10 dk süren bir işlem canım. biraz ağrı oluyor ama oda hafif adet ağrısı gibi canım. inan korkulacak bişi değil. bende olmadan önce internetten araştırma yapmıştım ve kafam çok karışmıştı fakat hiç endişelenecek birşey olmadığını gördüm...

vicdan
29-03-2007, 14:45
Canlarım hepinize ayrı ayrı tesekkür ederim:çiçek: Sevarcım regl bitiminden hemen sonra cekiliyormus yaklasık 15 günüm var,merakla bekliyorum:1rolleyes:

EU1
29-03-2007, 14:50
haydi hayırlısı canım. Sen rahat tut kendini ve sonuçlarında temiz çıkacaktır inşallah canım. Ben çektirdiğim görüntüleme merkezine kendi sonuçlarımı öğrenmeden önce sormuştum genelde çıkan sonuçların oranı nedir diiye. Aldığım cevap yüzümü güldürmüştü, Dr. %90 temiz çıkıyor dedi ve çok şükür benim sonucumda temiz çıktı. Darısı senin başına canım

karamio
29-03-2007, 19:37
rahim filmi tüplerde herhangi bir tıkanıklık varmı diye yapılan bir test

humane
29-03-2007, 21:41
vicdancım gecmiş olsun canım naptın iyi misin film cekildinmi

cityangel
29-03-2007, 22:38
geçmiş olsun cnm.....

yaseemin
30-03-2007, 12:51
benim arkadaşımda çektirdi dün o da çok korktu.ilaç sıkıyolarmış biraz yanma ve ağrı olmuş sonrasında da biras kanaması olmuş.ama tabiki bebek yolunda dayanılamayacak bir ağrı değilmiş bu :)

tyfdn
18-04-2007, 12:52
canım sana şunu söyleyip bu insandan insana değişiyor ben ilk çektirdiğimde öleceğim zannettim çünkü çok zor oldu rahim dar olduğu için yapmaları problem oldu ve ilac çok yakıyor 2 gün kasıklarım ağrıdı ameliyat masasından fırlayacaktım nerdeyse..inşallah seninki kolay olur

mehay
23-04-2007, 15:11
vicdan selam canim ben rahim filmi cektirdim seni korkutmak istemem ama inanilmaz aci veren bisey icinden bir parca kopariyorlar sanki rahimin icinde iki demir varken saga don sola don diyorlar o sekilde filmi cekiyorlar ben anestezisiz yaptirdim ve cikista bayildim.Mutlaka ikna et doktorunu anestezi icin canim

vicdan
29-04-2007, 10:42
Arkadaşlar hepinize tesekkürler.Cok şükür sonuçlarım iyi cıktı.Fazlada canım acımadı ;) Umarım en kısa zamanda güzel haberler vermek nasip olur:emir_bebek:

sekinci
29-04-2007, 13:36
vicdanım canım inanamazsın nasıl sevindim.çok güzel bir gelişme bu.anşallah tez zamanda hamile oldugun haberinide alırım burdan.canım arkadaşım sen sakın hiç birşeye kafana takma olurmu.öpüyorum seni birtanem

vicdan
29-04-2007, 15:31
Sekincim canım dostum,birtanem coook tesekkür ederim,inşallah.Allah isteyen herkesi evlat sahibi olmayı nasip etsin inşallah.:emir_bebek:

vicdan
30-04-2007, 13:14
http://www.jinekoloji.net/resim24.jpg
Histerosalpingografi (HSG) veya türkçe tanımıyla ilaçlı rahim ve tüp filmi jinekolojide rahimağzı kanalının, rahim içinin ve Fallop tüplerinin yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemede yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Rahimiçine verilen özel bir sıvı, bu yapıların yandaki röntgen filminde olduğu gibi görüntülenmesine olanak verir.

HSG hangi durumlarda uygulanır?

HSG genel olarak söylemek gerekirse rahimağzı kanalındaki bir tıkanıklıktan, rahim içindeki bir yapışıklıktan veya Fallop tüplerindeki bir tıkanıklıktan şüphelenildiğinde uygulanır.

Daha da genişletilecek olursa HSG'nin temel kullanım alanları şu şekildedir:

Gebe kalamama durumunun tıbbi değerlendirilmesi aşamasında tüplerin açık olup olmadığının belirlenmesinde;

Rahimağzına veya rahime uygulanan bir müdahale sonrasında (kürtaj gibi) adet kanamalarının kesilmesi durumunda rahimağzı kanalındaki muhtemel bir tıkanıklığın veya rahimiçindeki muhtemel bir yapışıklığın (Asherman sendromu) değerlendirilmesinde;

Tekrarlayan düşüklerde rahimde doğumsal bir gelişim kusuru bulunup bulunmadığının belirlenmesinde;

HSG Nasıl Uygulanır?

HSG prensip olarak adet kanamasının tümüyle bittiği bir zaman diliminde ve adet döngüsünün ilk yarısında uygulanır. Bunun nedeni bir yandan adet kanamasının rahim içinden tüplere ve buradan da karın boşluğu içine dolmasının yaratacağı sorunlara engel olmak, öte yandan rahim içindeki muhtemel bir gebeliğe (gebe kalamama nedeniyle değerlendirilen bir kadında da her zaman gebelik oluşabileceği gerçeği gözardı edilmemelidir..) zarar vermemektir.

HSG uygulanması öncesinde tam bir jinekolojik değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmede pelvik enfeksiyon bulguları saptanması durumunda enfeksiyon tedavi edilene kadar işlem ertelenir. Enfeksiyon varken uygulanan bir HSG hastalığın yayılmasına neden olabilmektedir.

HSG bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı veya Radyoloji Uzmanı tarafından uygulanabilir. Rapor verme yetkisi ise Radyoloji Uzmanı'na aittir.

Jinekolojik muayene pozisyonundayken rahimağzını görüntülemek için spekulum adı verilen alet yerleştirilir. Rahimağzı sabitlendikten sonra rahimağzı kanalına kanül adı verilen pipet benzeri alet yerleştirilir. Kanüle iliştirilen enjektörden birkaç aşamada basınç uygulanarak kontrast madde adı verilen özel bir sıvı verilir. Bu sıvı röntgen filminde bulunduğu yerlere radyoopak yani beyaz bir görünüm kazandırır. Sıvı verilmesi esnasında ya belli aralıklarla tek tek röntgen filmleri alınır veya floroskopi adı verilen yöntem kullanılarak ekrandan sıvının geçişi sürekli olarak izlenir ve kaydedilir.

HSG röntgen ışınları verilerek uygulanan bir yöntem olmasına karşın ışın dozu çok yüksek değildir.

HSG genellikle dayanılacak kadar az ağrı veren bir işlemdir ve bu nedenle genellikle genel anestezi altında uygulanmaz.

HSG Nasıl Yorumlanır?

Yukarıda sayfanın başında bir HSG görüntüsü yer almaktadır. Bu görüntüde rahim üçgen bir şekilde görülmekte, rahimin altında vajina ve rahimağzı kanalı gözlenmektedir. Rahimin yanlarında sağlı sollu kılcal yapılar Fallop tüpleridir ve bu yapıların devamında sıvının karın içi boşluğu içinde yayılarak dağılması görülmektedir. Bu film rahim içi tümüyle normal ve tüpleri iki taraflı açık bir film örneğidir.

* Rahim içine hiç sıvı ulaşamadığında bu bir rahimağzı kanalı tıkanıklığını gösterir.
* Rahimiçinin üçgen yapısı içerisinde "lekeler" görüldüğünde bu rahimiçindeki bir yapışıklığın belirtisi, rahimiçinin üçgen yapısı bozulduğunda bu bir doğumsal rahim kusurunun belirtisidir.
* Kılcal yapılar yani tüpler görülemediğinde veya bu yapıların devamında sıvının karın içi boşluğuna dağılımı gözlenemediğinde bu tüplerin tıkalı olduğunun bir belirtisidir.

HSG'de saptanan sorunun giderilmesi için ne yapılır?

HSG esnasında sıvı basınçlı olarak verildiğinden bazen hafifçe tıkalı bir rahimağzı kanalı veya Fallop tüpü bu basınçla açılabilmektedir. Bunun dışında HSG'nin tedavi edici özelliği yoktur.

HSG'de Fallop tüplerinin tıkalı olduğu saptandığında direkt olarak tüp bebek kararı verilebileceği gibi, laparoskopi uygulanarak tüplerdeki yapışıklığın nedeninin anlaşılması veya mümkünse tedavi edilmesi yoluna gidilebilir.

HSG'de rahimiçinde yapışıklık saptandığında bu yapışıklığın çözülmesi için farklı yollar vardır.

HSG'de rahimde yapısal bir kusurun ön tanısını koymak mümkün olmakla beraber kesin tanıyı koymak için genellikle histeroskopi ve beraberinde laparoskopi gerekir. Bu işlemler esnasında sorunun giderilmesi mümkün olmakla beraber bazı doğumsal kusurların tedavisinde açık ameliyat gerekebilir.

bestben
30-04-2007, 18:55
sizlerin rahim filmi msj larınızı okudum şok oldum ben iki sene önce çektirmiştim nerdeyse komaya giriyordum kanamam oldu bayıldım ardından kustum ilaç yan etki yaptı herhalde bütün vücudum kabardı ya bana yanlış bişey yapıldı o zaman ya size uyuşturucu da verdiler filmi çektirdikten sonra uyuşturucu bağımlıları olurya resmen radyoloji uzmanının ayaklarına kapandım ağrı kesici vursun diye kasık ağrılarım beni öldürüyordu çünkü hayret ettim doğrusu:sm_confused:

egecan
30-04-2007, 19:00
bestben inan bendede aynısı oldu,yani tam anlattığın gibi.
ağrı olmadı diyenlere bende hayret ediyorum.

vicdan
01-05-2007, 06:45
Bende kendime hayret ettim arkadaslar:1rolleyes: Ama cok kısa sürdü ve kendimi ciddi ciddi iyi hazırlamıstım.Filmin sonrasında gün içinde cok hafif ağrım ve kanamam oldu hepsi bu.

pamuk26
01-05-2007, 14:31
Yapmayın arkadaşlar şimdiden ağlamaya başlıcam...bebek tedavisi görüyorum ve doktorum en son rahim filmi çektireceğimizi söyledi moralim çok bozuk..

vicdan
01-05-2007, 15:17
Pamukcum öncelikle hayırlısı olsun,umarım en kısa zamanda tedavin sonuçlanır ve alırsın bebişini kucagına.Moral bu tarz tedavilerde cok önemli ve belirleyici lütfen gözardı etme.Rahim filmi konusunda ise lütfen bir endişen olmasın.Bebişe bir adım daha yaklastıracaksa 15 dk lık minicik bir sızının ne önemi var ki,ben kendimi hep bunu düşünerek motive ettim.
Sevgilerimle...

egecan
01-05-2007, 18:09
pamuk arkadaşım genel yada lokal anestezi uyguluyorlarmış fakat bundan benim haberim olmadı çünkü ne olduğunu bilmeden gittim.

mehay
01-05-2007, 20:39
canim heralde benim rahim filmiyle ilgili yazdigimi gormemissin aynen senin gibi oldum canim kan revan icinde kaldim cikistada bayildim eve zor gittim sanirim bizim rahmimiz dar oldugu icin oldu butun bunlar canim allahtan tupler acik ciktida teselli olmustum:1no2: :1no2:

pamuk26
01-05-2007, 21:49
Pamukcum öncelikle hayırlısı olsun,umarım en kısa zamanda tedavin sonuçlanır ve alırsın bebişini kucagına.Moral bu tarz tedavilerde cok önemli ve belirleyici lütfen gözardı etme.Rahim filmi konusunda ise lütfen bir endişen olmasın.Bebişe bir adım daha yaklastıracaksa 15 dk lık minicik bir sızının ne önemi var ki,ben kendimi hep bunu düşünerek motive ettim.
Sevgilerimle...

Haklısın canım saol..Allah isteyen herkese nasip etsin..Kafama çok takıyorum olmuyor diye eğer bu rahim filmi seninde dediğin gibi beni bir adım daha yakınlaştıracaksa herşeye razıyım..herşeyin hayırlısı..

gulen
01-05-2007, 22:50
kızlar bende çektirdim anestezi uygulandı.ama sonrasındada ne bir ağrı ne bir acı hiç olmadı.üstelik 2 kere çekildi.bir taraf tıkalıymış ama açıldı.

pamuk26
14-05-2007, 13:34
Haftaya bugün rahim filmi çektiricem çok korkuyorum..İnşallah iyi sonuç alırım..Doktoruma anestesi yapılabilirmi diye sordum ve sen içini rahat tut düşünme dedi..ama ben yinede korkuyorumm..senağlama

cebid
15-05-2007, 08:22
arkadaşlar merhaba ben dün akşam hsg çektirdim.dr adet sancısına benzer bi sancı olur en fazla demişti, ama benim inanılmaz sancım oldu.ki ben her adet döneminde çok sancı çekerim.kesinlikle onun gibi deil.ilaç bende baş dönmesi ve mide bulantısı da yaptı.masadan dahi kalkamadım... hani gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama kendinizi de hazırlayın, ve mutlaka yanınızda biri olsun...

askingundar
15-05-2007, 08:31
merhabalar bende çektirdim ve hiç acı duymadım.o masaya uzandığımda küçücük bir bebek hayal ettim sende öyle yap hayal kur emin olki hiçbirşey duymıycaksın.genel anestezi alman senin için daha kötü anestezi ve ayılman filmi çektirmenden daha zor.ben hemşireyim bana bu konuda güvenebilirsin.

pamuk26
22-05-2007, 15:10
Sonunda çektirdim...biraz acı,ağrım ve kanamam oldu...ilacı verince kasıklarımda ağrı hissettim..çok korkulacak bir ağrı değilmiş..ben korktuğum için biraz mızmızlandım sanırım...ama çok şükür sonuçlarım iyi normal çıktı..benim için sonucu daha önemliydi..o çektiğim ağrı sadece bir günlüktü..bir adım daha attım içimden bir ses yaklaştığımı söylüyor..inşallah yarabbim..Allah tüm isteyenlere yardım etsin...şimdi sıra iğnelerdeeeee ben yine korkuyorum çünkü karnımdan vurulcakmışşşş :çok üzgünüm::çok üzgünüm::çok üzgünüm:

sabiş
22-05-2007, 15:57
ben 25 ınde cektırıcem.kesin anestezıyle olmasını ıstıyorum dayanam sankı.doktorum rahım fılmi istıyorum mutlaka olması gerekıyo falan derken, konuşmasından anladım zor bişi oldugunu.kişye göre degışıyomuş.bakalım hayırlısı

figen26
22-05-2007, 15:59
pamuk 26 aynı benimde senin düşündüğün gibi oldu canım şimdi hangi iğnlere başlayacaksın bend başlıcam iğnelere

pamuk26
22-05-2007, 17:20
pamuk 26 aynı benimde senin düşündüğün gibi oldu canım şimdi hangi iğnlere başlayacaksın bend başlıcam iğnelere

figencim henüz almadım iğnelerimi o yüzden ismini bilmiyorum..:uhm:ama öğrenince söyleyim..sadece karından vurulacak diye biliyorum..:çok üzgünüm:
senin iğnelerinin ismi nedir canım..?

cebid
23-05-2007, 07:51
pamuk geçmiş olsun sonuçların iyi çıkmasına çok sevindim, bundan sonraki tedavinde başarılar..

mehay
23-05-2007, 09:39
pamukcum karindan igne yaptirmaya bende korkuyordum ama hicde korkulacak bidey yok canim korkma rahim filmi daha zor inan!!!

EU1
23-05-2007, 14:22
Canım kesinlikle korkma bi arkadaşım o kadar abarttı gözümü korkuttuki benimde ödüm patladı lokal istedim bende ablam anestezi uzmanı bana lokal yaptıracağını söyledi benimle birlikte film çekilecek olan yere geldi ben mengeneye yattım ablam kapıda hemşilerler sohbet ederken görevli bişeyler yapmaya başladı ben ablam anestezi verecek onu bekleyelim dedim.Dr.ok ok vercek ben sadece ön hazırlığı yapıyorum dedi.Neyse 5 dk.sonra kalk iş bitti dedi nasıl yani dedim hazırlık değildi film çekildi bitti dedi şok oldum.Sadece çok fazla sıkışıklık hali hissettim birazcıkda yanma hepsi o millet,in canı tatlı bakma sen.:teselli:

prenses4
23-05-2007, 14:41
ya arkadaşlar nolur böle şeyler yazmayın! ben daha 10 aylık evliyim! yazılanları okudukça daha da çok korkuyorum! :çok üzgünüm: ne hamile kalasım geliyo nede doktora gidesim..niye bütün bu acı şeyleri biz yaşıyoruz ki? birazda erkekler yaşasınlar çeksinler! :kızgın: ne olsa kabak hep bize patlıyo! keşke anam beni erkek doğursaymış sırnaşık şey

EU1
23-05-2007, 15:09
kesinlikle kassma kendini

pamuk26
23-05-2007, 16:11
pamuk geçmiş olsun sonuçların iyi çıkmasına çok sevindim, bundan sonraki tedavinde başarılar..

Sağol canım Allah yardımcımız olsun...
:çiçek::1hug:

pamuk26
23-05-2007, 16:13
pamukcum karindan igne yaptirmaya bende korkuyordum ama hicde korkulacak bidey yok canim korkma rahim filmi daha zor inan!!!

İnşallah kolay bişeydir canım yaa..rahim filmi çektirmeden önce inanılmaz stres yapmıştım şimdi düşünüyorum da ne zaman oldu bitti diyee..off şimdide iğnelere stres yapıyom..:çok üzgünüm:

pamuk26
23-05-2007, 16:17
acarboncuk haklısın canım herkesten o kadar yanlış şeyler duydum ki..yok kesip biçiyorlar..yok yürüyemiyon...yok kasıkların çok ağrır falan filan...yaa hiç ağrı olmadı diyemem oldu fakat abartacak şekilde değil..mümkünmü hiç olmaması..biraz da kanamam oldu ama sadece o günlüktü..yani korkmayın arkadaşlar ne kadar kendinizi kasıp korkarsanız doktorunuz o kadar zorlanır ve filminiz iyi çıkmaz...relax...! relax...!

pamuk26
25-05-2007, 16:31
pamuk 26 aynı benimde senin düşündüğün gibi oldu canım şimdi hangi iğnlere başlayacaksın bend başlıcam iğnelere

Canım iğnelerimi aldım biraz bize pahalıya patladı ama olsun sonucuna değer..iğnelerimin ismi gonal f ...inşallah bir vesile olur ve bizde o duyguyu yaşarız canım...

pamuk26
26-05-2007, 07:54
Haktancım benim pko rahatsızlığım var.Bunun için bebeğim olmuyor.Rahim filmi çektirdim ve çok şükür iyi çıktı.Şimdi de iğneleri vurunmaya başlıcam daha sonra da ALLAH kerim...Canım yaa sen nasıl vuruyon kendi kendine ayy ben çok korkağımdır yapamam...adetimin 1.günü gel dedi herhalde o gün başlıcaz.Herşeyin hayırlısı canım...:çok üzgünüm:
Bu arada senin rahatsızlığın ne..? Neden vurunuyorsun iğneleri canım..?:uhm:

mehay
26-05-2007, 15:21
arkadaslar ben rahim filmi cektirdigimde acayip kanamam oldu ve ameliyat masasi kalktigimda kan revan icindeydi kasiklarim cok agridi cunku benim rahim girisim dardi ve cikista kapida bayilmisim gozlerimi actigimda basimda 2 doktor 3 hemsire vardi?kimsyi korkutmak degil amac bilgilendirmek!!!

25Temmuz
28-05-2007, 13:25
Arkadaşlar rehim filmi cektirmem gerekiyor fakat jinekologumu genel anestezi için ikna edemedim:çok üzgünüm: Yaptığım araştırmalar son derece gözümü korkuttu.Bu konuda tecrübesi olan arkadaslar paylasırsanız cok mutlu olurum.Şimdiden tesekkürler.


merhaba ben rahim filmi çektirdim ve sanıldığı kadar acı veren birşey değil :1no2: inanın ilk başta bende korkmuştum ama korkumun yersiz olduğunu anladım.sadece rahat olun. geçmiş olsun:1rolleyes:

SeRaRe
29-08-2007, 22:58
merhaba herkeze hayırlı geceler ben de bugun rahım fılmı cektırdım oldum oldum dırıldım cok agrım oldu ama agrım 15 dak surdu sonrasında gecti agrının sıddetlı olmasının nedenı tuplern acık olmasındanmı yoksa kapalı olmasından mı kaynaklanıyo merak edıyorum sahsen bılgılendırırsenız sevınırım

cemrem
30-08-2007, 02:29
vicdanim gecmis olsun canim benim.insallah hayirli haberlerimizi burda vermekte nasip olur.bende 2 ay once turkuyede cektirdim filmi.ama genel anesteziyle oldum uyandigimda hersey oluvermisti.sukurler olsunki bi sorun cikmadi.sonucumda iyi cikti.hayirlisiyla bekliyoruz iste.rabbim tum isteyenlere icinde de bizlere o kutsal duyguyu nasip etsin insallah....

*YAĞMUR*
30-08-2007, 09:02
bende çektirdim.internette okumuştum ve baya korktum anestezi falan ugulandığı yazıyordu..
ama 10-15 dk lık bişey korkulacak hiç bişey yokmuş

burcuavcı
30-08-2007, 09:04
geçmiş olsun canım

ÖzgürCe
30-08-2007, 09:09
ben de kendimi çok kasmıştım dr.da sağolsun zaten muayene de filan bile iyi davranmamıştı.zaten beni zorlayan spekulumun yerleştirilmesi oldu.ağrı oldu ama hemen kalkıp yürüdüm.sonuçta ölmüyoruz işte:))hatta ben şimdi cesaretimi toplarsam tekrar çektirmeyi düşünüyorum.çünkü tıkanıklık varsa açılabiliyormuş.

Nazhan
31-08-2007, 20:04
Muhakkaki ağrı oluyo ama dayanamayacağını zannetmiyorum 10 15 dakika sürüyo en çok ağrı veren kısmı tüplere sıvıları yollarken oluyo ondan önceki işlemler pek fazla bişey yapmıyo ama sakın elini karnına koyma gerçi doktorun söyler bunu sana elini karnına götürürsen işlem tekrarlanıyomu .Hayırlı haberler inşallah.

Nazhan
31-08-2007, 20:14
Bu filmden sonra hamile kalan çok arkadaşım var ben kalmadım .Bu arada bu filmden sonra bende bayıldım ve kanamam oldu

sepetsepetyumurta
02-09-2007, 13:35
merhaba herkeze hayırlı geceler ben de bugun rahım fılmı cektırdım oldum oldum dırıldım cok agrım oldu ama agrım 15 dak surdu sonrasında gecti agrının sıddetlı olmasının nedenı tuplern acık olmasındanmı yoksa kapalı olmasından mı kaynaklanıyo merak edıyorum sahsen bılgılendırırsenız sevınırım

eğer kanallar zaten tıkalıysa filmin sonunda çıkıyor.Ama bazen tıkanma değilde yapışık olma durumu varmış film çeklilirken verilen sıvının basıncı nedeniyle açılıyormuş ve sonuç yine pozitif çıkıyor.Yani aslında en başta yapışık olup olmadığı hakkında bir fikir sahibi olamıyorsun.Bu filimden sonra 100 kadından 17 si hamile kalabiliyormuş sırf bu sebepten dolayı.Ha bir de şu var bazen vajinal sıvılar spermin işlevini öldürüyor ,işte bu verilen sıvı onuda pozitif yönde etkiliyormuş.zaten 5-10 dakika arası sürüyor.cesaret kızlar

EylülRana
02-10-2007, 08:31
Benim doktorumda rahim filmi istedi ve çok korkuyorum....
Okuduğum mesajlarda kimine göre çok kolay kimine görede çok zor olduğunu gördüm...
Doktorum anestezi eşliğinde yapabileceğimi söyledi..
Acaba öyle mi yapmalıyım??

fero
02-10-2007, 08:52
rahım fılmı
gercekten bu kadar zor bı ıslemse neden doktorlar "nevarkı zaten kısa bı ıslem anestezı vermeye gerek yok" dıyebılıyorlar

EylülRana
02-10-2007, 10:21
Walla bilmiyorum benim doktorum anestezi alarak çektirebilirsin dedi.
Ama ben kararsızım 10 15 dakikalık bi işlem için anestezi almalımıyım ki??

EU1
02-10-2007, 10:55
Canım geçmiş olsun umarım çabalamam sonucunda bebişine kavuşursun
Allah yardımcın olsun.Sende bizlere dua et emin olun kızlar dua çok önemli.:teselli:
http://media.bigoo.ws/letters/style31/c.gifhttp://media.bigoo.ws/letters/style31/e.gifhttp://media.bigoo.ws/letters/style31/y.gifhttp://media.bigoo.ws/letters/style31/l.gifhttp://media.bigoo.ws/letters/style31/a.gifhttp://media.bigoo.ws/letters/style31/n.gif

EylülRana
02-10-2007, 11:34
Sağol ceylandilek. Rabbim herkese tüm isteyenlere nasip eder inaşllah:))

jülide kurt
02-10-2007, 13:39
arkadaşlar bende 1 yıllık evliyim. çocuk sahibi olmak için tedavi görüyorum. geçen ayki tedavim hüsranla sonuçlandı. doktorum 2 ay daha ilaçlara devam edelim eğer olmazsa rahim filmi çekicez dedi. o kadar korkuyorum ki anlatamam. internette araştırdım bide burda yazılanları okudum dahada korktum. şimdi hep dua ediyorum inşallah olurda rahim filmine gerek kalmaz. olurda gerek kalırsa anestezi için doktorumu ikna edicem yok olmadı anestezi ile yapan bi doktor bulana kadar uğraşıcam.

jülide kurt
02-10-2007, 13:50
ay arkadaşlar allahmı söyletti bilmem başlığa rahim kanseri yamışım ay allah korusun nerden çıktı bu ya? bide bu doktorlarının anestezi ile yaptıkları hastalar söylermisiniz hangi hastane bu bende ona giderim

<yumyum>
02-10-2007, 14:11
canm korkma bende daha 3 gün önce çektirdim adet sancısı gibi oluyor sen sadace kendini sıkma rahat ol

EylülRana
02-10-2007, 17:09
Jülidecim bende senle aynı durumdayım bu ay doktorum istedi bakalım ben ne zaman cesaretimi toplayıp çektiricem..
Allah kolaylık versin canım.

jülide kurt
02-10-2007, 20:46
keşki denildiği gibi kolay olsa allah sanada yardım etsin bi cesaret versin. çektirince kesin yaz. çok merak ediorum. benim her ay adet sancılarımda felaket oluo kendimi hep hastanede buluorum. eğer adet sancısı gibiyse onada dayanamam. yok ya anestezi şart.

melissa78
02-10-2007, 21:40
seni korkutmak istemem canim ama ben resmen öldüm cok agridi bende

meralun
02-10-2007, 21:45
canım bunun gerçekten çok gerekli olduğunu düşün

acı ama ne yapalım, bebişimiz olsun diye değil mi bunlar...


inşallah atlatırsın ben de çekindim acıdı ama kimi de hiç hisetmiyor kendini kasmaman çok önemli

o ilaç tplerdeki hafif tıkanıklıkları da açıyor, HSG sonrası hastalarda %20-40 oranında hamilelik artıyormuş

Allahım kolaylık versin

mira
03-10-2007, 09:46
geçmiş olsun umarım bir an önce bebişin olur

mira
03-10-2007, 09:48
birde insan daha büyük acılara katlanıyor.bebiş için azda olsa bu acıya dayan.kendini rahat bırak kasma daha kolay oluyo herşey

EylülRana
03-10-2007, 10:15
Jülide merak etme arkadaşım çektirdi geçen hafta iki ağrı kesici alarak girmiş ve hiç de korktuğum gibi değil diyor.
İnan bana biz beynimizde çok büyütüyoruz.
Ben çekilince yazarım inşallah.
Üzme kendini sende ok?,

nurmus
03-10-2007, 10:24
Arkadaşlar bende çocuk tedavisinde rahim filmi çektirmiştim. tedavi için bu çok önemli bir aşama. sakın korkupta çektirmemezlik yapmayın doğru biraz canımız yanıyo ben 12-13 sene önce çektirmiştim. ve 2 gün peşpeşe gitmiştim. şimdi öylemi bilmiyorum ama ilk günkünde biraz canım yanmıştı. 2.günküne kendimi kasarak gitmiştim, ama inanın ogün hiç ağrım olmadı. hem bu çektiklerimizin karşılığında bebeğimizi kucağımıza aldığımızda bütün acılar unutuluyor, o evlat sevgisidirki herşeye değiyor. şu mübarek günlerde Allah isteyen herkese çocuk nasip etsin, emeklerinizi boşa çıkarmasın.

EylülRana
04-10-2007, 09:33
Şu anda da iki gün mü gidiliyor??
Bilen arkadaşlar yazabilir mi lütfen????

seherim
04-10-2007, 09:59
Şu anda da iki gün mü gidiliyor??
Bilen arkadaşlar yazabilir mi lütfen????
hayır canım br gun gıdıyorsun 15 dk falan sürüyor biraz agrılı bır fılm bende cektirdım ama anestezi almadım yine cektırsem yıne almam fılme gıtmeden yarım saat önce bir agrı kesıcı ıctım fılm sırasında ağrım oldu tabıkı ama dayanılabılecek gıbıydı fılmden sonrada hemen kalkıp yudurum 3 gun hafıf bır kanamam oldu oda normal dedı doktor
bence bebişlerimiz icin katlanmaya deger Allah hepimize en kısa zamanda verir inşallah

EylülRana
04-10-2007, 11:08
Teşekkürler seherim bilgilendirmen için.
Evet bende 15 dakikalık bi işlem için anestezi almayı düşünmüyorum...

AnlamadanDinlemeden
04-10-2007, 20:03
Rahim filmi çektirmeden önce bir sürü şehir efsanesi duyuyorsunuz zaten. Bende de böyle olmuştu.Gitmeden önce kas gevşetici iğne yaptırdım bide ağrı kesici almıştım.Ama hiç korkulacak birşey yokmuş..Rahat olmak her zaman avantajlı.

jülide kurt
04-10-2007, 20:54
hepinize verdiğiniz cvplar için teşekkür ederim. ama ben hala çok korkuyorum. benim alt komşumda çektirdi. kadın 2 gün kendine gelemedi. çok ağrısı oldu. kendini kasıp kasmamak insanın elinde değilki. heleki benim elimde hiç değil. ben böyle şeylerden çok korkuyorum ya. inşallah gerek kalmazda bu 2 ay içinde ilaç tedavisiyle hamile kalırım. of ya of:1no2:

EylülRana
05-10-2007, 09:49
walla jülide sanki beni anlatıyosun inan benim de senden hiç bi farkım yok...
Ama bebek için mecburuz canım..
Ama umarım senin için gerek kalmaz...
Ben önümüzdeki ay adet sonraSı çektiricem artık napim.

AnlamadanDinlemeden
05-10-2007, 17:43
hepinize verdiğiniz cvplar için teşekkür ederim. ama ben hala çok korkuyorum. benim alt komşumda çektirdi. kadın 2 gün kendine gelemedi. çok ağrısı oldu. kendini kasıp kasmamak insanın elinde değilki. heleki benim elimde hiç değil. ben böyle şeylerden çok korkuyorum ya. inşallah gerek kalmazda bu 2 ay içinde ilaç tedavisiyle hamile kalırım. of ya of:1no2:

Benim kadar korkmamışsındır heralde.Biliyormusun tek hissettiğin spektum denilen aletin takılması oluyor gerisini hissetmiyorsun.Spektum(yanlış yazmadım umarım) zaten çok yerde karşımıza çıkıyor.Aşılamada da karşıma çıktı.Hemde öyle ağrı kesici kas gevşetici felan da kullanmamıştım.Hatta ilaç kullandığımdan daha rahattım.Neden biliyormusun çünkü rahim filmine ön yargıyla gidiyoruz.
Ayrıca bu birazda acı eşiğiyle ilgili sanırım.

sevdanın rengi
05-10-2007, 22:17
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım bende 4 senelik evliyim 1 senedir bebek istiyoruz bende aşamalardan geçtim rahim flimim çekildi tabi biraz zordu şimdi ise doktorum çatlatma iğnesi vurdu güv verdi şimdi bekliyorum oldumu olmadımı diye çok zor bişey beklemek inş bu sefer olmuştur allah herkesin gönlüne göre versin

EylülRana
06-10-2007, 10:01
darkinlife bu spekulum dediğin hani vajinal muayene esnasında doktorun kullandığı alet mi???

EylülRana
06-10-2007, 10:01
Amin sevdanın rengi... İnşallah olmuştur. Biliyosun moral çok önemli..

AnlamadanDinlemeden
06-10-2007, 14:27
darkinlife bu spekulum dediğin hani vajinal muayene esnasında doktorun kullandığı alet mi???

normal muayenede onunla bakmıyorlar yani bende hiç bakmadılar.Sen ultrasondaki uzun beyaz aleti diyorsun sanırım bu o değil.Metal gibi bişe içinde vidası varmış çevirince rahim açılıo. ordan bie enjektörle sıvıyı gönderiyorlar tüplere doğru.

sevdanın rengi
06-10-2007, 20:42
evet eylülranacım moral çok önemli ama elimde deil kafam sürekli bebeğe endeksli oluyor bu durumada eşim çok kızıyor kendini fazla kaptırıyor sonunda da üzülüyorsun diyor ama ne yapayım gerçi bazen espiriye vuruyorum anneme arkadaşlarıma siz hiç yumurtalarınızı görmüşmüydünüz bu zamana kadar bakın ben ayda 3,4 defa onları seyrediyorum doktorumada soruyorum nasıl bu ay onlara iyi bakmışımmı diye doktorum dahil hepsi bana gülüyolar :)

EylülRana
07-10-2007, 12:14
Hmm... sanırım o dediğini biliyorum ben ilk muayene olmaya gittiğimde doktorum metal gibi bişeyle bakmıştı çatala çıkarıp.
Metal diyorum çünkü soğukluğundan anladım.
Ama o çok acıtan bişi değil değil mi yani bende çok acıtmadı.

EylülRana
07-10-2007, 12:15
Haklısın canım sonuçta aynı duyguları yaşıyoruz..
Bana da eşim üzüldüğümü gördükçe bırakalım öyleyse herşeyi önemli değil diyor..
Ama insan çevresinde gördükçe de bu özlemi artıyor inan...

EylülRana
07-10-2007, 12:16
Haklısın canım...
Sonuçta aynı duyguları yaşıyoruz..
Bana da eşim üzüldüğümü gördükçe bırakalım öyleyse tedaviyi diyor..
Tedavi iyi ama insan her ay beklentiye giriyo her olmadığında da üzülüyo tabii

AnlamadanDinlemeden
07-10-2007, 22:12
Hmm... sanırım o dediğini biliyorum ben ilk muayene olmaya gittiğimde doktorum metal gibi bişeyle bakmıştı çatala çıkarıp.
Metal diyorum çünkü soğukluğundan anladım.
Ama o çok acıtan bişi değil değil mi yani bende çok acıtmadı.

Evet çok acıtmıyor.olay ondan ibaret en zor kısım o aletin genişletilmesi işte.onuda daha önce yaşamışsın zaten korkacak bişey yok.
Geçen alttan ultrasonda yumurtalarıma baktı doktor inan onda daha çok canım yandı.sanırım benim yaram azımsanmayacak kadar önemli bi boyutta, ondan canım yanmış olmalı :(

Ahmir09
08-10-2007, 08:53
kızlar benimde bugün rahim filmi çektirmem lazım ama korkudan gidemiycem sanırım.birde merak ettiğim bişey var.bu film regl bittikten sonra çekilmiyormu?

EylülRana
08-10-2007, 11:04
iyi yaa okudukça moral buluyorum..
Evet kendini kasınca alttan yumurta takibi zor oluyor..

EylülRana
08-10-2007, 11:13
evet bende öyle biliyorum hemen regl sonrası.

Ahmir09
08-10-2007, 12:11
ama beni reglin son günü çağırdı.ama ben gitmiycem.az önce aradım yarın gideceğimi söyledim.korkulacak bişey yok.biz gerekeni yapacağız dedi.

EylülRana
08-10-2007, 12:57
ayyy anlat olur mu nasıl geçtiğini yarın
Allah kolaylık versin canım..

Ahmir09
08-10-2007, 13:56
tamam canım anlatırım tabi korkudan ölmezsem:)))

AnlamadanDinlemeden
08-10-2007, 22:44
tamam canım anlatırım tabi korkudan ölmezsem:)))

ilahi kim ölmüş ki sende öleceksin :)) Biz de gitmeden ölenlerdeniz de gidince ya ne kadar da abartmışlar dedim.
siz de benim gibi kas gevşetici ve ağrı kesici alın belki ben ondan iyidim ;)) kimbilir?? :P

EylülRana
09-10-2007, 19:38
canım benim merak ediyorum neler oldu?
çektirdin mi filmi???

Ahmir09
10-10-2007, 06:12
evet çektirdim.ama feci ağrıyo.utanmasam masadan kalkıp gidecektim.dün çektirdim 3 gibi falan.ama hala ağrıdan duramıyorum.hele akşam ağrıdan öldüm resmen iki büklüm gezdim.ne ağrı kesici ne başka bişey vermediler.gerek yokmuş öyle söyledi.ama en azından değdi acısına bir sorun yokmuş bunu öğrenmiş oldum.

EylülRana
10-10-2007, 08:49
ayy çok geçmiş olsun...
sorun olmammasına sevindim..
ağrıtan ilaç mıydı sıktıkları yoksa cihazların oraya yerleştirilmesi miydi

Ahmir09
10-10-2007, 09:15
cihazlar hiç ağrı yada acı vermiyo.verdikleri ilaç çok can yakıyo.ilacı tazyikli veriyolar birden taaa karnına kadar gidiyo.ilaç verildiği an felaket ağrıdı.

EylülRana
10-10-2007, 09:22
hmm anladım..
ağrı kesici falan almamışmıydın öncesinde ben öyle duydum bikaç kişiden pek ağrı olmadığını sölediler

Ahmir09
10-10-2007, 10:32
yok bişey almamıştım.çünkü biz gerekeni yapacağız dediler,ama hiçbişey yapmadılar.işlemden sonra aldım ağrı kesici daha beter yaptı.bi tanede bugün içtim hala fayda etmedi.bu filmi çektirenler sizinki nasıl geçti.tabi ağrınız olduysa.dayanılır gibi değil de.

EylülRana
10-10-2007, 10:42
hmmm..
anlıyorum kişiye göre değişiyo demek ki..
umarım benim ki kolay olur çok korkuyorum çünkü.

EylülRana
10-10-2007, 10:45
ayyy öyle mii..
Allah kolaylık versin yaa..

Ahmir09
10-10-2007, 12:15
güllüper neden 2.kez çektiriyosun.büyük konuşmayayım ama dayanamam bi daha ben.uyutsun sonra napıyosa yapsın.çekerken dersin hadi dayanayım 15 dk.ama ben 2 gündür ağrıdan ölüyorum.

civ_civ1
10-10-2007, 17:13
nasıl çektiriliyor bu rahim filmi?bilgi verirseniz sevinirim.

AnlamadanDinlemeden
10-10-2007, 20:29
Rahim filmi şöle kısaca, spekulumla rahimaçılıyor ve içeri sıvı enjekte ediliyor.sıvı kanallardan geçerse kanalların açık geçmezse kapalı demek oluyor.

civ_civ1
11-10-2007, 16:54
ee bu kadar korkulacak bişey mi?

EylülRana
11-10-2007, 20:30
sıvı verilince biraz ağrı yapıyormuş..
yani duyduğuma göre henüz çektirmedim ben..

EylülRana
11-10-2007, 20:31
Arkadaşlar hepinize iyi bayramlar diliyorum...

Cimcime
11-10-2007, 21:05
ben çektirdim senin gibi çok korkuttular bende bayılarak yaptırdım allah kolaylık versin

SedaVeRecep
11-10-2007, 21:16
korkulucak ve abartılıcak hiç bişey yok bende çektirdim normal muayene olur gibi aleti yerleştirip sıvıyı veriyor. kendini sıkarsan o sıvının gitmesini engellediğin için ağrı oluyor onun dışınca hiçbir zorluğu yok. adetin ilk gününde nasıl ağrı oluyorsa birazcık öyle ağrıyor o kadar çok kolay

AnlamadanDinlemeden
11-10-2007, 22:08
korkulucak ve abartılıcak hiç bişey yok bende çektirdim normal muayene olur gibi aleti yerleştirip sıvıyı veriyor. kendini sıkarsan o sıvının gitmesini engellediğin için ağrı oluyor onun dışınca hiçbir zorluğu yok. adetin ilk gününde nasıl ağrı oluyorsa birazcık öyle ağrıyor o kadar çok kolay

Bendede öyle oldu insan kasınca ağrı oluyo heralde.
Ben kendimi telkin ettim yapabilirsin başarırsın die.
Bendede iyi geçti. Benden önceki bayan çektirememiş yarım bırakıp çıkmıştı ben girdim çektirdim dışarda beni görünce noldu çektirdinmi dedi ewet çok basitmiş dedim.meğersem o yarıda kestirmiş yapamamış ben korkmayayım diye bana söylememiş.bölede kişiden kişiye ve motivasyona bağlı değişiklikler oluyor.
Aslında bazen 2. kez yaptırsammı diyorum çünkü bazı tıkanıklıkları açabiliyomuş, film sıvısı ya.sol kanalım açılır belki :P
Korkmayın yaa cesur olun.:enbuyukkk::enbuyukkk::enbuyukkk::enbuyukkk:

sherry456
12-10-2007, 21:12
arkadaşlar o kadar korkacak bişey değilmiş.3 gün önce çektirdim bende.öncesinde ağrıkesici içtim sadece aleti yerleştirirken canım yandı.ilacı verdiğini hissetmedim bile.aynen adet sancısı gibi bende çok korkuyordum ama o kadar da acı vermiyo.iki üç gün biraz kanamam oldu o kadar.bence anesteziye gerek yok ama herkesin ağrı eşiği farklı tabi.yinede bir daha yaptırmayı asla istemem..........