Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Gebelik Konusunda En çok Merak Edilen Sorular ve Cevapları..


Adivar
24-01-09, 16:01

Bu soru ve cevapların hepsi netten alıntıdır arkadaşlar;doktorluk ile yakından uzaktan alakam yoktur,amacım burada sıkça sorulan soruları derleyerek sizlere yardımcı olup paylaşmak adınadır.
Sevgilera.s.

Düşük Yaptıktan Ne Kadar Sonra Tekrar Gebe Kalabilirim?


Düşük yapmış olan kişilere düşükten sonra 3 ay korunması önerililir, daha sonra gebe kalabilirsiniz.
Gebelikte Epilasyon Yapılabilir mi?

Gebelikte lazer yada elektroliz (iğne aspirasyonu) yöntemleriyle epilasyon yapılmasının bir zararı yoktur. Yalnız 5 aydan sonra karın ve meme bölgesindeki tüylere epilasyon yapılması önerilmez.Gebelikte tüy dökücü kremler v.b maddeler genellikle önerilmezler.Gebelikteki tüylenme artışı çoğu kadında olabilmektedir ve doğumdan sonra düzelebilmektedir o yüzden gebelikte bu tür kaygılardan mümkün olduğunca uzak durup bu tüylenmeyi azaltıcı girişimlerin doğum sonrası tüyler azalmazsa uygulanması daha doğru olur.
Hangi Zamanlarda Korunmadan ılişkiye Girersem Gebelik Oluşmaz ?

Teorik olarak korunmasız girilen ilişki ne zaman olursa olsun gebeliğe sebep olabilir.
Fakat düzenli ve 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlamanın (ovulasyon) en sık 14. gün olduğunu düşünürsek adetinin 8. ve 18. günleri arası ilişki için en riskli idönemdir. Bu dönem dışındaki günler daha az risklidir. (Çünkü yumurta hücresi 1 gün, sperim 3 gün (nadiren 7 gün) canlı kalır.)
Fakat daha önce de bahsedildiği gibi bunun garantisi yoktur. Adetleri düzenli olan bir kadında bile yumurtlama her zaman 14. gün olmayabilri, daha önce yada daha sonra olabilir, bu da o dönemde girilen ilişkide gebelik riskini arttırır.
Erkeğin Boşalmadan Geri Çekmesine Rağmen Gebelik Oluşabilir mi?

Geri çekme yöntemi doğum kontrolü için önerilmez çünkü bu yöntemle gebelik oluşma riski çok yüksektir. Nedenine gelince erkek boşalmadan önce de penisten çok az miktarda sıvı ve sperm kadın vajinasına geçebilir, bunu erkek yada kadın farketmez. Bu az sayıda sperm bile gebelik oluşturabilir.
ılişkiden Sonra Vajinayı Yıkamak Gebeliği Önler mi?

Önlemez. Çünkü spermler çok hızlıdır ve saniyeler içinde kadının rahmine ulaşırlar.
Ayrıca vajinayı (hazneyi) yıkamak enfeksiyon yani vajinit ve akıntıya sebep olacağı için kesinlikle yapılmaması gerekir.
Banyo Yada Havuzlarda Olabilecek Spermler Gebeliğe Neden Olabilir Mi?

Buralarda olabilecek spermler gebeliğe neden olamaz.
Gebelikte Cinsel ılişkiye Girilebilir Mi ?

Genel olarak gebelikte bir problem yoksa cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur. Yalnız erken gebelik döneminde yani ilk 3 ay herhangi bir kanama v.b riskli durum varsa ilişkiden kaçınılmalıdır. Plasentanın rahim ağzını kapattığı durumlarda doktorunuz ilişkiye girmemenizi tavsiye edecektir. ıleri gebelik aylarında göğüslere aşırı dokunulması rahim kasılmasına sebep olabilir, bundan kaçınılmalıdır.
Amniosentezde Düşük Riski Ne Kadardır?

Amniosentez yapılan her 200 - 300 kişiden birinde işlemden sonra 2-3 hafta içinde düşük izlenmektedir.
Ultrason Bebeğe Zarar Verir Mi?

Karından yada transvajinal yapılan ultrasonun bebeğe herhangi bir zararı yoktur.
Doğum Kontrol Hapını Bıraktıktan Ne Kadar Sonra Gebe Kalabilirim? Ara Vermeden Gebe Kalırsam Bebeğe Zararı Olur mu?

Doğum kontrol hapını kestiğiniz andan itibaren gebe kalma yeteneğinizi hemen geri kazanırsınız, belli bir süre geçmesi gerekmez.
Hapları kestikten hemen sonra gebe kalmanızın da bebeğe herhangi bir zararı olmaz. Gebe kalmak için ara vermenize, belli bir süre geçsin diye beklemenize gerek yoktur.
Adetin Kaçıncı Günlerinde Gebe Kalmam Daha Kolay Olur ?

Düzenli adetleri olan ve ayda bir adet gören kadınlarda yumurtlama çoğunlukla adetin başlamasında 14 gün önce olur. Yani adetleriniz düzenliyse birdahaki adetinizin başlayacağı günü tahmin edebilirsiniz ve bu günden yaklaşık 14 gün önce yumurtlama olacağını düşünerek yumurtlama gününden birkaç gün önce başlayarak 2 gün arayla ilişkiye 1 hafta boyunca girebilirsiniz. Bu dönemde gebelik şansınız en yüksektir.
Fakat her kadının adeti düzenli değildir ve her kadında yumurtlama bu kadar düzenli olmaz, o yüzden herhangi bir zamanda da gebelik olma şansı vardır.
Gebelikte Sigaranın Zararları Nelerdir ?

Gebelikte sigara kesinlikle kullanılmamalıdır. Sigaranın vereceği başlıca zararlar:
- Düşük doğum ağırlığı, prematurite
- Bebeğin akciğer gelişimi daha zayıf olur, doğum sonrasında sıkıntı riski artar.
- Bebeğin doğumdan sonra erken dönemde ölme riski 2 kat artar.
- Bebeğin doğumdan sonra hasta olma oranı artar.
- Bebeğin eşinin erken ayrılma (dekolman, ablasyo) riski artar.
- Sigara içenlerde düşük yapma riski de artar.
Gebelikte Bacaklarda Ağrı

Gebelikte en sık rastlanan problemlerden birisidir. Doğumdan sonra geçecektir.
Bu ağrıları gidermek için egzersiz yapmak, bol sıvı almak, ayakta çok durmaktan kaçınmak faydalı olabilir
Vejeteryanım. Gebe Kaldığımda Et Yemek Zorunda Mıyım?

Dengeli beslendiğiniz ve doktorunuzun önerdiği vitamin ve demir haplarını aldığınız sürece vejeteryan beslenmeye devam edebilirsiniz. Et yemek zorunda değilsiniz. Et yemediğiniz için gebelikte artan demir ihtiyacınızı demirden zengin sebzelerden ve demir haplarından almalısınız.
Gebelikte Kabızlık

Gebelikte artan hormonların (progesteron) etkisi ve büyüyen uterusun baskı yapması sonucu kabızlık (konstipasyon) çok sık görülür. Bol sıvı almak, düzenli ve bol lifli beslenmek, egzersiz yapmak kabızlık şikayeti olanlara faydalı gelecektir.
Gebelikte Kedi, Köpek Kuş Beslemek Sakıncalı Mıdır?

Gebelikte evde kedi besleyenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Kedinin dışkısı ile gebeler temas etmemeliler, temas toxoplazma enfeksiyonunu almanıza sebep olabilir ve bu bebeğinize zarar verebilir. Kedinin dışkısını ve kumunu evde gebe olmayan kişiler temizlemeli. Kediye dokunduktan sonra ellerinizi sabunla yıkamalısınız.

Köpekler karnınıza yada üstünüze atlayıp düşmenize sebep olmadıktan sonra gebelikle ilgili bir risk taşımazlar.

Kuşlar bazı salmonella, kampilobakter gibi bakteriel enfeksiyonlar yada protozoal enfeksiyonları insanlara bulaştırabilirler o yüzden veteriner tarafından mutlaka bu tür hastalıklar açısından muayene edilmeleri gerekir.
Gebelikte Folik Asiti Ne Kadar Kullanmalıyım?

Gebe kalmayı planladığınız andan itibaren (gebelikten önce) folik asit günde 400 mikrogram (mcg) kullanmaya başlamalısınız ve gebeliğin 12. haftası bitene kadar buna devam etmelisiniz.Gebelikte bu şekilde folik asit takviyesi bebekte nöral tüp defekti (anensefali, spina bifida v.b) yani omuriliğinde doğumsal anomaliler (sırtında oluşacak sinirsel anomaliler) oluşma riskini azaltır.

Daha önceki gebekliklerinde nöral tüp defekti oluşmuş bebek öyküsü olan kadınlarda ve diabeti olanlarda esk fazla olduğu için folik asit günlük dozu 4000 mikrogram olacak şekilde verilir.
Gebelikte Demir ve Vitamin Hapı Kullanmalı Mıyım?

Gebelikte kesinlikle önerilen folik asit alımıdır. Gebelikten önce folik asit kullanılmaya başlanır ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca günde 0.4 mg folik asit almaya devam edilir. Her gebeye anemi (kansızlık) yoksa bile günde en az 60 mg demir takviyesi verilmelidir. ıyi ve dengeli beslenen bir anne adayına vitamin takviyesi vermek de şart değildir, ancak dengeli beslendiğinden şüphe varsa verilebilir.
Gebelikte Ton Balığı Yiyebilir Miyim?

Büyük balıklar fazla miktarda civa içerdikleri için genellikle hamilelikte önerilmezler. Ton balığı ise büyük olmasına rağmen az miktarda civa içerir. Yüksek oranda Omega 3 içermesi, doymuş yağ oranlarının düşük olması ve yüksek kaliteli proteini nedeni ile ton balığı tüketilmesi gebelikte önerilmektedir. Fakat gebelikte light yani yağsız konserve ton balığı tüketilmeli ve haftadan iki kereden fazla tüketilmemelidir.

Adivar
24-01-09, 16:01
Gebelikte Diğer Çocuğumu Emzirmemim Zararı Olur Mu?

Kadınların emzirmesi beyinden oxitosin dediğimiz hormonun salgılanmasına sebep olur. Bu hormonda rahimde kasılmalara sebep olur ve gebe kadında düşük ve erken doğuma sebep olabilir.
Emzirirken Gebe Kalmam Mümkün Mü?

Emzirme gebelikten "kısmen" korur fakat gece dahil çok düzenli emzirenlerde yüksek oranda korunma sağlar. O yüzden emzirdiğiniz sürece korunmanıza gerek yok demek çok yanlış olur. Gece dahil çok düzenli emzirenler: Doğumdan 3 ay sonra korunmaya başlamalı. Aralıklı yada düzensiz emzirenler: Doğumdan 3 hafta sonra korunmaya başlamalı. Aksi taktirde emzirirken de gebelik oluşabilir.
Evde Yaptığım Gebelik Testi Yanlış Gösterebilir Mi?

Evde yapılan yani idrarda yapılan gebelik testlerinin gebeliği göstermesi için adetinizin geciktikten sonra yapılması gerekir genellikle. Adet gecikmesinden sonra bile çok erken dönemde (1-2 gün adet gecikmesinde) yapılmışsa test yine de negatif (gebelik yok) şeklinde çıkabilir ve 1 hafta sonra tekrarlanmasında fayda vardır.
İdrarda gebelik testlerinde pozitif yani gebelik var çıkması daha güvenilirdir. Yani test gebelik var göstermişse çok büyük ihtimalle gebesinizdir. Fakat bu testlerin gebelik yok (negatif) göstermesi daha az güvenilirdir, bu durumda 1 hafta sonra test tekrarlanmalı yada doktora başvurmalı ve kanda gebelik testi çalışılmalıdır.
Gebelik Düşünüyorum, Yeme İçme Konusunda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle kesinlikle alkol ve sigara kullanmayı bırakmalısınız. Aşırı kafein alımından kaçınmalısınız. Bazı çalışmalar aşırı kafeinin (günde 300 mg'dan fazla) fertiliteyi azalttığını (gebe kalmayı zorlaştırdığı) ve düşük riskini arttırdığını göstermiştir.
Gebelik düşünen herkes gebe kalmadan önce hergün 400 mcg folik asit takviyesi almaya başlamalıdır.(Bebekte nöral tüp defektlerini önlemek için.)
Baı tür yiyeceklerin-içeceklerin tüketilmesinin gebe kalma şansınızı arttırdığına yada bebeğin cinsiyetini belirlemenize yardım etmesi konusunda hiçbir bilimsel kanıt yoktur.
Bebek Hareketlerini Ne Zaman Hissetmeye Başlarım?

Bebek hareketleri 18 - 25 haftalar arasında hissedilmeye başlanır. İlk gebeliklerde daha geç hissedilirken, ikinci-üçüncü gebeliklerde daha erken haftalarda hissedilir.
Gebelikte Yolculuk Yapabilir Miyim? Uçağa Binebilir Miyim?

Sizin gebeliğinize has doktorunuzun belirttiği bir problem yoksa normal bir gebelikte yolculuğun bir sakıncası yoktur. Gebeliğin her döneminde yolculuk yapılabilir fakar ikinci trimester (4-6 aylar) daha uygundur.

Uçak Yolculuğu da gebelikte yapılabilir. Bazı hava yolları 8 aylıktan sonra gebeleri kabul etmemektedirler. Günümüzde büyük hava yollarının uçaklarında kabin içi basınç ayarlaması vardır bunlarla yolculukta bir sakınca yoktur fakat bazı özel küçük uçaklarda bu özellik olmayabilir bunlar sakıncalı olabilir sizin için.

Uçak yolculuğı sırasında maruz kalınan kozmik radyasyon bebeğe zarar verebilecek dozun (20 millisievert - 2 rem) çok altındadır.

Gebelikte uçak yolculuğunun sakıncalı olabileceği durumlar:
- Erken doğum riski yüksek olduğu tespit edilen gebelikler
- Gebelikte tansiyon yüksekliği
- Gebelikte kanama
- Orak hücreli anemisi olanlar
- Önemli kalp hastalığı (siyanotik) olanlar

Gebelikte deniz yolculuğu
Gebelikte deniz yolculuğu yapılabilir fakat geminin hareketlerinin aşırı bulantı ve kusmaya neden olabilemsi açısından dikkatli olmalısınız.
Bebek Hareketlerini Nasıl ve Ne Kadar Saymalıyım?

Bebek hareketlerini saymak bebeğinizin durumu hakkında fikir vermesi açısından önemlidir.
Bebek hareketlerini sayma konusunda çeşitli yöntemler önerilmiştir. Bunlardan en sık kullanılanlardan birisi:
"Bebeğinizin hareketlerini saymaya başlayın ve saati not edin. Bebeğinizin 10. hareketini saydığınızda en fazla 2 saat geçmiş olmalıdır. 2 saatten daha önce 10 hareket yapması normal kabul edilir."

Bebeğiniz 2 saatte 10 kere hareket etmemişse bir kaç saat sonra tekrar sayın. ikinci sayımınızda da aynı şekilde 2 saatte 10 kereden az hareket ederse doktora başvurmalısınız.
Bebeğiniz 2 saatte 10 hareket etmesine rağmen hareketlerinde son günlerde önemli bir azalma farketmişseniz bu durumda da doktorunuza başvurmalısınız.

Kaynak: The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG)
İkiz - Üçüz Gebelik Ne Gibi Riskler Taşır?

Çoğul gebeliklerde artan riskler:
- Erken doğum
- Düşük doğum ağırlığı
- Rahim içerisinde gelişme geriliği (IUGR)
- Preeklampsi, hipertansiyon
- Diabet (Şeker hastalığı)
- Dekolmam plasenta (Plasentanın erken ayrılması)
- Fetüs ölümü
- Sezaryen olma oranı daha yüksektir


İlgili Konular:
İkiz (Çoğul) Gebelik
Gerçek ve Yalancı Doğum Sancılarının Farkı Nedir?

Yalancı doğum sancılarına "Braxton Hicks kontraksiyonları" denir. Bunlar gebellikle son trimesterde (6. aydan sonra) başlar ama daha önce de (4. aydan sonra) görülebilir. Bu yalancı ağrılar rahimde açılmaya ve doğuma sebep olmazlar, fakat gerçek ağrılardan ayırt edilmesi gerekir.

- Yalancı ağrılar düzensizdir, sabit aralıklarla gelmezler, önceden geleceğini tahmin edemezsiniz. Gerçek doğum sancıları ise hep aynı aralıklarla düzenli gelir ve kaybolurlar.
- Yalancı doğum sancılarının sıklıkları ve şidddeti giderek artmaz. Gerçek doğum sancıları giderek sıklaşır ve şiddeti artar.
- Yalancı ağrılar pozisyonunuzu değiştirmekle yada hareket etmekle geçer fakat gerçek ağrılar geçmez.
- Gerçek ağrılar 30 - 60 saniye arasında sürer. Yalancı ağrıların süresi her seferinde çok değişiklik gösterir, genellikle daha kısa (15 - 20 saniye) sürer
- Yalancı ağrılar ağrı vermekten çok rahatsızlık verir tarzdadır.

Bu tür yalancı sancılar hissettiğinizde uzanıp dinlenin yada zaten yatıyorsanız kalkıp biraz yürüyün hareket edin. Bol su için çünkü vücutta su azalması da bu kasılmalara neden olabilir. Bunlara rağmen bu sancılar geçmiyorsa doktora başvurmalısınız.
Kaç Haftadan Önceki Doğumlar Erken Doğumdur?

Normalde gebelik 40 hafta sürer fakat 37 haftanın üzerindeki doğumlarda normal zamanında olmuş kabul edilir ve 37 haftadan önceki doğumlar erken doğum olarak kabul edilir.
Nişan Gelmesi Nedir? Doğum Ne Kadar Sonra Başlar?

Gebelik sürsince rahim ağzında oluşan salgılar burada birikmeye başlar ve bu rahim ağzının içindeki kanalı tıkar. Sümüğümsü bir yapı olan bu birikmiş salgılar mukus tıkaç olarak adlandırılır. Bu tıkaç bebeği dış etkenlerden korur, enfeksiyon etkenlerine karşı bariyer görevi görür. Hamileliğin sonlarına doğru doğum zamanı yaklaştıkça rahim ağzında bir takım değişimler başlar ve bu mukus tıkaç düşer, buna nişan gelmesi denir. Kişi bunu çamaşırında bulabilir ya da tuvalete gittiğinde fark edebilir. Çoğu zaman nişan ile birlikte koyu kahverengiden açık kırmızıya ve pembeye kadar değişen renkte bir miktar akıntı da görülür. Bazı kadınlarda 36. hafta civarında gelebileceği gibi son ana kadar görülmeyebilir. Hatta bazı kadınlarda olay çok yavaş ve uzun sürede gerçekleştiğinden anne adayın olayın farkında bile olmayabilir. Mukus tıkaç hamilelik sırasında sıkça görülen akıntıların içinde fark edilmeyebilir. Akıntı açık kırmızı renge dönerse ve miktarı artarsa zaman kaybetmeden doktora başvurmanız gereklidir, bu nişan gelmesi değil kanama olabilir. 36 haftadan küçük gebeliklerde böyle kanlı sümüğümsü bir yapı geldiğinde mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Eğer hamileliğiniz 36 haftadan büyük ise endişe etmenize gerek yoktur.

Nişan gelmesi doğumun ilk belirtilerinden biri olmakla birlikte nişan gelmesinden ne kadar sonra doğumun başlayacağını söylemek mümkün değildir. Bazen saatler sonra, bazen günler hatta haftalar sonra doğum başlar.
Gebelikte Kafein (Kahve, Çikolata v.b) Sakıncalı Mı?

Gebelikte aşırı kafeinin (kahve , bazı çaylar. kola ve çikolatadan alınabilir) sakıncalı olabileceğii konusunda bazı çalışmalar vardır. Hayvanlarda yapılan öalışmalarda düşük riskini arttırabildiği, erken doğuma sebep olabildiği, doğumsal anomalileri arttırabildiği hatta gebe kalmayı zorlaştırabildiği (infertilite) gösterilmiştir.
Her içecek yada yiyecekteki kafein oranı farklılık gösterir. Burada bahsedilen aşırı dozdan kasıt genellikle günde 150 mg'dan fazla kafein olmakla beraber gebelerin kafeinli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalarında fayda vardır.
Doğumun Yaklaştığı Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler doğumun birkaç gün yada hafta sonra başlayacağının işareti olabilir.
1. Bebeğin pelvisten aşağıya inmesindendolayı daha rahat nefes almaya başlarsınız.
2. Bebeğin pelvisten aşağıya inmesi mesanenin sıkışmasına ve daha sık idrar yapmanıza neden olur.
3. Bebeğin inmesiyle karnınızın şeklinde değişiklik farkedilebilir.
4. Nişan gelmesi doğumun yaklaştığını gösterir.
5. Muayenede rahim ağzında yumuşama, silinme, açılma farkedilmesi.

Adivar
24-01-09, 16:01
Gebelikte Bitkisel Çaylar, Bitkisel İlaçlar Zararlı Olur Mu?

Gebelikte bu tür bitkisel ürünler ve çaylar konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü bunlar çok çeşitli maddeler içerirler, bu maddelerden bazıları rahimin kasılmasına sebep olabilir bazıları ishal, bulantı, kusma v.b etkiler yaratabilir. O yüzden özellikle bilmediğiniz, hiç duymadığınız bitkisel ürünlerden uzak durmalısınız, bunları içmemelisiniz hatta yemeklerde de kullanmamalısınız. Ülkemizde yaygın kullanılam limon, ıhlamur, elma, portakal, ahududu, nane, adaçayı gibi çayları aşırı olmamak şartıyla içebilirsiniz.

Fesleğen, aloe vera, ardıç, ginseng, kimyon, yasemin, lavanta, melek otu gibi ülkemizde de satılan bazı bitkiler gebelikte zararlı olabilir, kesinlikle uzak durmalısınız.
Gebelikte Neleri Yemek Sakıncalıdır?

Gebelikte yemekten kaçınılacak bazı yiyecekler:
- Çiğ et
- Çiğ yumurta
- Fazla civa içeren balıklar
- Çiğ deniz ürünleri
- Pastörize edilmemiş süt ve bundan yapılan peynirler
- Yıkanmamış meyve ve sebzeler
Gebelikte Ve Emzirirken Saç Boyatmanın Zararı Olur Mu?

Saç boyaları deriden çok az emilirler o yüzden gebelikte saç boyatmanın muhtemelen hiçbir zararı yoktur fakat bazı bilim adamları yine de gebeliğin ilk 3 ayında saçların boyatılmamasını önerirler.

Deriden çok az emilen saç boyasının süte geçmesi beklenmez o yüzden emzirme sırasında saç boyatmanın zararı yoktur.
Sabah Bulantılarını Azalmak İçin Neler Yapabilirim?

- Yataktan kalkmadan bisküvi, kraker, kızarmış ekmek gibi kuru şeyler yenmeli
- Az ve sık yemek yenmeli
- Soslu, yağda kızartılmış, çok şekerli sulu gıdalar alınmamalıdır
- Haşlama patates, ekmek, yumurta, peynir, yoğurt, pirinç pilavı, makarna, yenebilir
- Sodada faydalı olabilir
Gebelikte Dövme Yaptırmak Sakıncalı Mıdır?

Dövme steril ve uygun şartlarda yapılmadığında gebe olan yada olmayan herkeste kan yoluyla bulaşan hastalıkların geçişine sebep olabilir. (Hepatit B ve C, AiDS, tetanoz v.b)
Gebelikte vücuttaki hormonal değişimlerden dolayı dövme yapılan cilt bölgesinde kanama, ağrı, enfeksiyon, şişlik, allerji gibi komplikasyonların oluşması daha kolay olabilir. Bu nedenlerden dolayı gebelerde geçici yada kalıcı dövme yaptırılması önerilmez.
Gebelikte Rötgen Çekilmesi Sakıncalı Mıdır?

Gebelik sırasında çekilen bir röntgen vücudun neresine çekilirse çekilsin (karına bile çekilse)bebeğe zarar verecek kadar radyasyon dozu içermez. Diş için çekilen röntgen rahimden çok uzaktır ve kurşun bir perde rahmi korumakta ve bebeğinizin ışından etkilenmesini önlemektedir.
Ama elbette risk ne kadar küçük olursa olsun gereksiz risk almanızın mantığı da yoktur. Bu nedenle genellikle acil önemi olmayan röntgen çekimlerinin sonraya ertelenmesi önerilir.
Gebelikte Tomografi (CT, BT, CAT) ve MR Sakıncalı Mıdır?

Gebelikte MR (magnetik rezonans görüntüleme) çekilmesinin bir zararı yoktur çünkü radyasyon yaymaz. Nadiren bebekteki bazı anomalileri teşhis amacıyla da kullanılabilmektedir.

Bilgisayarlı tomografi (BT, CT, CAT) fazla miltarda radyasyon yaydığı için gebelikte bebek açısından zararlıdır. Anne için acil ve hayati derecede önemli olmadıkça çekilmez.[/B
]

Adivar
24-01-09, 16:01
Gebelikte Vajinal Akntı Normal Midir?

Gebelikte oluşan hormonal değişimlere bağlı oluşan değişimlerden birisi de vajinal akıntıda olan artıştır. Fakat gebelikte olan her vajinal akıntı normal akıntı değildir.
Gebeliğe bağlı normal akıntı genellikle ince, beyaz, açık renkte, kokusuz yada hafif kokuludur. Bu tür akıntı normaldir, telaş yapmanıza yada tedaviye gerek yoktur.

Gri, sarı, yeşil, kötü kokulu , pembe-kırmızı içerikli, kaşıntılı vajinal akıntı anormaldir, doktorunuz tarafından tedavi edilmesi gerekir .Bu mantar (kandida) enfeksiyonu yada başka bir mikrobik enfeksiyon olabilir.
Gebelikte Prozac (Fluoxetine) Kullanabilir Miyim?

Fluoxetine içeren ilaçlar (Prozac v.b) C kategorisinde ilaçlardır. Bu kategori insanlarda yapılmış kontrollü deneyler olmamakla birlikte hayvanlarda yapılan incelemelerde herhangi bir olumsuz etkiye rastlanmamıştır manasına gelir.

Gebeliğin ilk 3 ayında Procaz kullanmış 2000'den fazla kadında yapılan araştırmadan ilacın gebelik üzerinde olumsuz bir etkisi incelenmemiştir. Düşüğe sebep olduğu izlenmemiştir.Emziren annelerde ise prozac %15 oranında anne sütüne geçebileceği için çocukta bulantı, kusma, ishal v.b sorunlar olabilir.

Emziren annelerde prozac kullanımı ile ilgili yeterli bilimsel veri yoktur. Emzirenlerin doktora danışmadan kullanmaması gerekir.
Bacak Kramplarını Azaltmak İçin Ne Yapabilirim?

Gebelikte artan kiloya bağlı yada büyüyen rahmin sinir ve kan damarlarına bası yapmasına bağlı bacak krampları çok sık rastlanan şikayettir. Bunları azaltmak için bazı öneriler:
- Egzersiz yapmak (baldırları gerdirecek hareketler)
- Bacaklarınızı yükseğe koyarak dinlenmek
- Bacaklara, baldırlara ve ayaklara masaj yapmak
- Bacaklara sıcak uygulamak

Bunlara rağmen geçmeyen kramplarda doktorunuza başvurmalısınız.
Gebe Kalmak İçin En Uygun İlişki Pozisyonu Nedir?

Gebe kalmak için spermin vajina içerisinde uzun süre kalmasına uygun pozisyonlar daha uygunudur. Spermlerin vajinadan dışarıya kolayca aktığı pozisyonlar (kadının üstte olması gibi) gebelik için daha az uygundur.
İlişkiden sonra kadının belinin altına bir yastık koyarak yarım saat - 1 saat yatması spermlerin rahim ağzından içeriye girişini kolaylaştırır.
Ne Kadar Sürede Gebe Kalabilirim?

Kadınlar genellikle gebe kalmayı denedikleri ilk ayda hemen gele kalamazlar, aylar geçtikçe yumurtlamalarla beraber gebelik olasılığı artar fakat bu bazen 1 yıla kadar sürebilir. 1 yıla kadar gebe kalmayı düzenli ilişkilerle deneyen bir çiftte halen gebelik oluşmamışsa doktor kontrolü önerilir ve sebebi araştırılır fakat bu araştırmadan önce çiftlerin 1 yıl düzenli ilişkiyle kendiliginden gebelik oluşmasını denemeleri gerekir.

Çiftlerin sadece %20'si ilk ayda gebe kalabilir.
4 ay içinde %30-40'ı gebe kalabilir.
6 ay içinde %70'i gebe kalabilir.
1 yıl içinde %85'i gebe kalabilir.
Yumurtlama Olduğunu Nasıl Anlarım?

Yumurtlama adetleri düzenli olan kişilerde sıklıkla adet başlamasından 14 gün önce olur. yumurtlama olduktan sonra vajinal akıntı ve vajinada ıslaklık artabilir, göğüslerde hassasiyet başlar, karın ve kasık bölgelerinde ağrı olabilir.
Eczanelerde satılan ovülasyon (yumurtlama) belirleme için idrar yada tükürük testleri ile de yumurtlama olduğu tespit edilebilir.
Gebelik İçin En Uygun Yaş Kaçtır?

Gebe kalmak için en uygun yaşlar 20-32 yaşlar arasıdır. Çünkü 20 yaşından önce oluşan gebelikler ve 35 yaşından sonra oluşan gebelikler daha fazla risk taşır.
İleri yaşta özellikle bebekte down sendromu görülme riski artar. İleri yaşlarda her insanda olduğu gibi gebelerde de tansiyon, şeker, kalp-damar hastalıkları gibi sistemik hastalıkların görülme riski artığından bu da gebeliği daha riskli yapar.
Küçük yaşta olan gebeliklerde ise düşük, erken doğum, ölü bebek daha sık görülmektedir.
Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Normal gebelik süresi son adetin başladığı tarihten itibaren 40 haftadır.
Tahmini doğum tarihi son adetin başladığı tarihe 7 gün eklenip 3 ay geriye gidilerek pratik bir şekilde hesaplanabilir. Örneğin son adet tarihi 10 Nisan 2007 olan birisinin tahmini doğum tarihi
10+7=17
Nisan --> 3 ay geriye gidilirse Ocak
Fakat bu yöntem özellikle adetleri düzensiz olan kişilerde yanılmalara sebep olabilir. Bu durumda ultrason ölçümlerinden faydalanılarak tahmini doğum tarihi hesaplanır.17 Ocak 2008 olur.
Bebeğin Kalp Atışları İlk Ne Zaman Görülür ve Duyulur?

Ultrasonla 5. - 6. gebelik haftalarında kalp atışlarını görmek mümkündür.
Bebeğin kalp atışları ilk olarak 10-12 haftalarda doppler cihazı ya da doppler ultrasonografi ile işitilebilir.
Gebelikte Memelerden Süt gelmesi Normal Midir?

Bazı gebelerde gebelik sırasında memelerden süt gelebilir. Özellikle 5. aydan sonra gerçekleşebilir. Bu normal bir durum durumdur ve tedavi gerektirmez. Gebelikte artan hormonların sonucu oluşur.Fakat memelerden gelen sıvı berrak yada beyaz değilse, süte benzemiyorsa, kanlı yada koyu renkli görünümde ise doktora başvurmalısınız.
Memelerden süt gelmesi durumunda memeler sıkılmamalı, süt sağılmamalı, bu tür hareketler rahim kasılmasına sebep olabilir. Bol sütyen giyilmelidir.
Gebelikte Parfüm - Deodorant Kullanmak Sakıncalı Mıdır?

Gebelikte parfüm - deodorant benzeri ürünler kullanmak aşırıya kaçılmadığı sürece sakıncalı değildir. Mümkün olduğunca kaliteli ürünler tercih etmekte fayda vardır.
Gebelikte Tatlandırıcı Kullanılabilir Mi?

Tatlandırıcılarla ilgili bazı deneyler yapılmıştır fakat gebeliğe olabilecek etkileri henüz net olarak bilinmemektedir o yüzden gebelikte tatlandırıcılardan (sakarin, aspartam v.b) kaçınılmalıdır.
Gebelikte Mide Yanması Şikayeti Neden Olur?

Gebelikte hormonların artması ve rahmin büyüyüp mideye bası yapması mide yanmasına (göğüs - kalp bölgesinde yanma olabilir) sebep olabilir. Artan hormonların etkisiyle midenin yemek borusuyla birleştiği bölgedeki girişi gevşer ve buradan mide asiti yemek borusuna geçerek yukarı kaçar, yanma şikayetine sebep olur. Rahminde giderek büyüyüp mideye bası yapmasıyla bu şikayetler gebeliğin son aylarında daha da artar.

Mide yanmasını azaltmak için:
- Bir seferde çok yemek yeride, sık sık az miktarda yemeli.
- Ilık süt mide yanması şikayetinize iyi gelebilir.
- Kızartmalar, aşırı yağlı, baharatlı yiyecekler bu şikayetleri arttırır, bunlardan kaçının.
- Sıkı giyecekler giymeyin.
- Yüksek yastık kullanabilirsiniz.
- Doktorunuzun önereceği mide asitini giderici ilaçları kullanabilirsiniz.
Gebelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

İlk 3 ay rahim küçük olduğu için yatma pozisyonu çok önemli değildir. Fakat özellikle 3. aydan sonra sol yana yatış önerilir. Çünkü bu pozisyonda bebeğe giden kan miktarı en fazladır.Sırt üstü yatmak büyük damarlara rahmin baskı yapmasına sebep olur ve bebeğe giden kan miktarı azalır, annede de nefes almada zorluk gibi şikayetlere sebep olabilir.
Güvenlik Kapıları Ve Cihazları Gebeliğe Zarar Verebilir Mi?

Alışveriş merkezleri, havaalanı v.b yerlerde bulunan güvenlik kapıları ve elde bulunan güvenlik cihazları manyetik alan etkisi ile çalışırlar. Rötgen ışını yaymazlar. Gebelikte manyetik alanın bir zararlı etkisi yoktur o yüzden bu cihazlardan kaçınmak gerekmez. Gebelikte bu cihazlara göre çok daha fazla miktarda manyetik alan oluşturan magnetik rezonans görüntüleme (MR) bile çekilebilmektedir.

Adivar
24-01-09, 16:01
Gebelikte Bilgisayar Kullanmak Zararlı Mıdır?

Gebelikte bilgisayar kullanmak sakıncalı değildir. Gebe kişinin yine de monitöre 50 cm uzakta olacak şekilde durması önerilmektedir.Bilgisayar karşısında saatlerce hiç kalkmadan oturmayın, arada bir hareket edin. Belinizin arkasında bir ufak destek olması da sizi daha rahatlatabilir.
Hamile Olduğum Kaç Aylık Olunca Dışardan Belli Olur?

Gebeliğin oluşmasıyla beraber rahim büyümeye başlar. Fakat gebenin karnının büyümesi ve bunun dışardan bakan kişiler tarafından anlaşılması ancak 4-5 ay sonra mümkün olur, yani 16. -20. haftalar civarında karnın büyümesi dışarıdan farkedilmeye başlar.
Gebelikte Diet Yiyecekler Alınabilir Mİ?

Gebelikte diet ürünler tatlandırıcı içerenler hariç sakıncalı değildir. Yani ligh kolalı içecekler gibi aspartam, sakarin v.b tatlandırıcıları içerenler içecekler ve yiyecekelr sakıncalı olabilir fakat yağı azaltılmış yoğurt yada karbonhidrat oranı azaltılmış yiyecekler sakıncalı değildir.
İdrarda Gebelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir?

İdrarda gebelik testi ilişkiden hemen sonraki günlerde sonuç veremez. Genellikle doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesi olana kadar bekleyip o günlerde testi yapmak gerekir.

Bunun sebebi: İdrarda gebelik testi gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi sonucu idrarda saptanması mantığına dayanır. Gebelik yumurtlama zamanına yakın günlerde girilen ilişkiyle oluşabilir. Yumurtlama gününe yakın gerçekleşmiş bir ilişkiyle gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 - 10 gün kadar sürer. Rahime yerleştikten sonra gebelikten salgılanan HCG hormonu anne kanına geçebilir. Hatta gebelik rahime yerleştikten sonra bu hormonun anne kanına ve oradan da annenin idrarına geçmesi de bir kaç gün alabilir. Bütün bunlardan dolayı kısacası yumurtlama zamanına yakın girilen bir ilişkiden sonra gebelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun annenin idrarına geçmesi için neredeyse 15 gün kadar zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir, yani gebelik oluşmussa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir.

O yüzden gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi olunca yapılmalıdır. Bu testte gebelik çıkmazsa güvenilirliği arttırmak açısından 1 hafta sonra test tekrarlanmalıdır. Bu şekilde ilk testte %90 olan test günenilirliği ikinci test yapılırsa %95'lere kadar çıkar.

Testin pozitif (gebelik var) göstermesi negatif (gebelik yok) göstermesine göre daha günenilirdir. Yine de her tür adet gecikmesinde test neyi gösterirse göstersin doktora başvurmalısınız çünkü test gebelik gösterse bile bu normal bir gebelik olmayabilir, dış gebelik olabilir. Test gebelik yok gösterse bile farketmeden gebe olabilirsiniz.
Ultrasonla Cinsiyet Tespiti Ne Zaman Yapılabilir?

Cinsiyetin dış görünüş olarak 11. hafta civarında farklılaşmaya başlar fakat ultrasonla bu kadar erken tespit edilemez. Çoğunlukla 15-20 haftalarda ultrasonla ayırt edilebilir. Tabi bunda her zaman yanılma payı vardır. Ayrıca bazen bebeğin duruşundan dolayı cinsiyet tespitini yapmak hiç mümkün olmayabilir.

Gebelikte Güneşlenmek ve Solaryum Zararlı Mıdır?

Gebelikte özellikle ilk 12 haftada güneşlenmek ve solaryum önerilmez. Gebelikte artan hormonlardan dolayı güneşe duyarlılık daha da artar ve güneşlenme ve solaryum cildinizde aşırı lekelenmelere neden olabilir. Güneş ışınlarının etkisi ile vücudun aşırı ısınması ve sıvı kaybı da gebelikte zararlı olabilir.
Gebelikte Ciltte Oluşan Çatlakları Nasıl Engelleyebilirim?

Gebelik ilerledikçe ve cilt gerildikçe oluşan çatlaklar öncelikle sizin cilt yapınızla ilgilidir, cildiniz esnekse ve çatlak oluşturmaya yatkın yapıda değilse hiçbir ürün kullanmamanıza rağmen çatlak oluşmayabilir. Nemlendirici kremler veya badem yağı gibi doğal ürünler kullanmayı deneyebilirsiniz. Aile öyküsü ve genetik yatkınlık yada daha önceki gebeliğinizde çatlak oluşması çatlakların ortaya çıkmasında önemlidir. Anneniz ya da kızkardeşlerinizde varsa sizde de görülme riski artar.

barby_zennure
26-01-09, 10:01
kizlar gebelikte papatya cayi icilmesinde acaba bi zarar varmidir bilgisi olan varmi ben günde iki kere iciyorum ama iyimi kötümü bilmiyorumCADIARZU

Adivar
26-01-09, 12:01
barby_zennure
kizlar gebelikte papatya cayi icilmesinde acaba bi zarar varmidir bilgisi olan varmi ben günde iki kere iciyorum ama iyimi kötümü bilmiyorumCADIARZU
Senin için bir araştırma yaptım,şu sonuçlar çıktı canım;Aynen kopyalıyorum buraya..
Hamilelik döneminde kadınların çoğu zencefil, ıhlamur, papatya, rezene, kuşburnu, normal çay, yeşil çay ve meyve çaylarını bulantı gidermek için (zencefil), sıvı ihtiyaçlarını gidermek için, sakinleştirici özelliklerinden faydalanmak için (rezene) veya lohusalık döneminde süt yapımını artırmak için (papatya, rezene, ısırgan otu çayları) kullanmaktadırlar. Bu sayılanlarda günlük miktar iki fincanı aşmadığı sürece sorun yok gibi görünmektedir.

barby_zennure
26-01-09, 17:01
Adıvar
Senin için bir araştırma yaptım,şu sonuçlar çıktı canım;Aynen kopyalıyorum buraya..
Hamilelik döneminde kadınların çoğu zencefil, ıhlamur, papatya, rezene, kuşburnu, normal çay, yeşil çay ve meyve çaylarını bulantı gidermek için (zencefil), sıvı ihtiyaçlarını gidermek için, sakinleştirici özelliklerinden faydalanmak için (rezene) veya lohusalık döneminde süt yapımını artırmak için (papatya, rezene, ısırgan otu çayları) kullanmaktadırlar. Bu sayılanlarda günlük miktar iki fincanı aşmadığı sürece sorun yok gibi görünmektedir.
cok sagol tatlim ugrasin icin. Valla ben normal cay icemiyorum demir eksikligim oldugu icin geriye benim icin bi papatya kaliyor onuda iste korkarak. Bilgin icin sagol:icecream:

Ayşenur Amine Su
26-01-09, 18:01
Çok güzel ve bilgilendirici bir paylaşım,
kafamıza takılan birçok sorunun cevabı önümde şu an
teşekkür ederiza.s.

papatya1982
5-02-09, 14:02
merhaba benım dogumuma 1 ay kaldı ve ben sezeryan yapıcam ona kar verdım ama netur anestezı uygulamak ısdeıgıme henuz karar veremedım sızın bı bılgınız varmı bu konuda

ebru1987
5-02-09, 14:02
çok teşekkür ederim harika bilgiler

gizemx
7-02-09, 15:02
emeğine sağlık çok önemli bilgiler vermişsin.

Adivar
10-02-09, 12:02
Tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır?
. Dr. Murat Taşdemir :Gebelik son adet tarihinden itibaren 40 haftadır. Son adet tarihine 7 gün ekleyip 3 ay geri gidildiğinde tahmini doğum tarihi bulunabilir. Son adet tarihi 5 Mart 2001 olan bir hamilenin tahmini doğum tarihi 12 Aralık 2001''dir. Ancak adetleri düzensiz olan hastalarda yumurtlama ve döllenmenin ne zaman olduğunu tahmin etmek zordur. Gebeliğin büyüklüğü ve tahmini doğum tarihi son adet tarihine göre değil de ultrasonografik ölçümlere göre belirlenir.

Bebeğin kalp atışları ilk kez ne zaman duyulur?
. Dr. Murat Taşdemir :Bebeğin ilk kalp atışları 10. - 12. haftalar arasında duyulmaya başlanır. Bebeğinizin kalp atışlarını hekiminiz Doppler cihazı ya da doppler ultrasonografi ile size dinletebilir.

Düşüğün bulguları nelerdir?
. Dr. Murat Taşdemir :Vajinal kanama ve takiben kasıklardaki kramplar düşük habercisi olabilir. Uzun süren kanama ve kramplar çoğunlukla düşükle sonuçlanır. Bu bulgular saptandığında derhal doktorunuza başvurmanız gerekir. İstirahat ve doktorunuzun önereceği ilaçlar düşüğü önleyebilir.

İlk gebeliğin düşükle sonuçlanması durumunda tekrar düşük yapma ihtimali var mıdır?
. Dr. Murat Taşdemir :Gebeliklerin % 20''si düşükle sonuçlanır. Hamileliğin ilk dönemlerinde görülen düşükler genellikle genetik bozukluklara bağlı olur ve bunların önlenmesi mümkün değildir. Ayrıca bazı enfeksiyonlar, progesteron adı verilen hormonun eksikliği ve bağışıklık sistemindeki bozukluklar da düşüğe neden olabilir. Önceki gebeliği düşükle sonuçlanan kişilere gerekli incelemeler yapılmalı ve hamileler gebelikleri süresince doktor kontrolü altında olmalıdır.

Anne adayının kan grubunun RH negatif olması bir problem yaratır mı?
. Dr. Murat Taşdemir :Kan grubu Rh negatif olan bir kadın kan grubu Rh pozitif olan bir erkek ile evli ise ve RH pozitif bir bebek taşıyorsa kan uyuşmazlığı görülebilir. Kan grubu RH negatif olan bir gebenin kan dolaşımına RH pozitif kan karışırsa bağışıklık sistemi uyarılır ve oluşan antikorlar plasentaya geçer. Varolan gebelikte ve sonraki gebeliklerde bebeğe zarar verir. Bu durumun engellenmesi için gebelere 28. haftada RhoGAM adı verilen immünglobulin preparatı uygulanır. Düşüklerde de sonraki gebeliklerin sağlıklı olabilmesi için RhoGAM uygulanmalıdır.

Hamilelikteki bulantılar ne zaman son bulur?
. Dr. Murat Taşdemir :Gebeliğin 8. haftasında başlayan bulantılar 16. haftaya kadar sürebilir. Gebelikte yükselen beta - HCG hormonuna bağlı oluşan bulantı çoğul gebeliklerde daha çok olur. Sık sık ve az yemek ile önlenebilen bulantılar sağlıklı bir gebeliğin göstergesidir.

Hamilelik döneminde kaç kilo alınması gerekir?
. Dr. Murat Taşdemir :Tüm hamilelik boyunca 8 - 10 kg alınması sağlıklıdır.Bunun ilk üç aya düşen kısmı yaklaşık 2 kilogramdır. Hamileliğin ilk üç ayında fazla kilo alan kadınlar genellikle gebeliğin sonuna dek istenenin üzerinde kilo alırlar.

Hangi laboratuar testleri kesinlikle yapılmalıdır?

. Dr. Murat Taşdemir :Hamilelik döneminde idrar testi, kan grubu tayini, kansızlığın tesbiti için kan sayımı, Hepatit B, Rubella ( kızamıkçık ), sifiliz ( Frengi ) toksoplazma, herpes vb. gibi bazı enfeksiyonları araştıran testler yapılmalıdır.

Dr.Murat Taşdemir (alıntıdır)

Adivar
10-02-09, 12:02
Adetleri düzensiz olan birinin yaklaşık doğum tarihi nasıl hesaplanır?
Adetleri düzensiz olan anne adaylarında yumurtlama ve döllenmenin ne zaman olduğunu tahmin etmek çok zordur. Gebeliğin büyüklüğü ve tahmini doğum tarihi son adet tarihine göre değil de ultrasonografik ölçümlere göre belirlenir.

İlk ultrasonografi ne zaman yapılmalı?

Beklenen adet günü geçtikten yaklaşık iki hafta sonra gebelik ultrasonografik olarak tespit edilir ve bebeğin gelişimi izlenir.

Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kamanın bebeğe bir zararı olur mu?
Doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanıldığında gebelik oluşmaz. Çok nadir görülen bu durumda bebek için bazı riskler olsa da yapılan çalışmalar bu gebeliklerin diğer gebeliklere göre daha yüksek oranda anormal bebek doğumu veya düşük ile sonlanmadığını gösteriyor. Ancak gebelik farkedildiği anda doğum kontrol hapı derhal kesilmelidir.

Hamileyken bilgisayar kullanmak zarar verir mi?

Hayır. Ancak belli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bilgisayar kullanırken yayılan ışınlardan etkilenmemek için 40 – 50 cm uzakta oturmak gerekir.

Hamilelik sırasında evde kedi beslemek problem yaratır mı?


Kediler toksoplazma gondi olarak adlandırılan ve toksoplazmozis hastalığına yol açan bir paraziti taşır. Hamilelik döneminde bu parazit alınır ve bebekte enfeksiyon oluşursa; zeka geriliğine, körlüğe ve diğer bazı anormalliklere yol açar. Bu parazit kedi dışkısı ve iyi pişmemiş etler ile bulaşır. Bu parazitle karşılaşılan kişiler genelde enfeksiyonu fark etmeden hafif bir grip gibi atlatırlar. Çiğ etmek yemekten kaçınmak, çiğ etle temas ettikten sonra ağzı ve gözleri ellememek, sebze ve meyveleri çok iyi yıkamak, kedi dışkısı ile temas edileceğinde eldiven kullanmak gibi basit önlemler ile bu enfeksiyondan korunabilir.

Hamilelik sırasında tırnaklara oje sürmek sakıncalı mıdır?

Ojelerde sabitleştirici olarak formaldehid denen kimyasal kullanılır, bu maddenin tırnaklardan emilimi fazla olmaz. Fakat ojenin iyi havalandırılan bir odada sürülmesi önerilir.

Hamilelik sırasında aşı yaptırılabilir mi?

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında tüm aşılardan kaçınmak gerekir. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak gibi canlı virüs aşılarından hamile kalmadan üç ay öncesinden itibaren ve hamilelik döneminde kaçınılmalıdır. Ölü bakteri aşıları salgınlarda ve gerekli olduğu zaman yapılabilir. Kuduz riski veya hepatit riski olan durumlarda gebeler aşılanmalıdır. Gelişmekte olan ülkelerde tetanus aşısının uygulanması önerilir.

28 haftalıktan itibaren bazı anne adaylarında süt geliyor. Bu durum normal midir?

Bu gebelikte sık görülen bir durumdur. Memeleri emzirmeye hazırlayan hormonlar doğumdan önce süt salınmasına ve göğüslerden süt gelmesine neden olabilir. Bu ilk önce sadece cinsel ilişki sırasında olabilir. Sıvı beyaz renkli ve temiz görünümlüdür. Kanlı ve koyu renkli akıntılar hemen değerlendirilmelidir. Doğumdan önce göğüslerinden süt gelen gebelerin bu sütü sağmaması gerekir. Çünkü bu işlem erken doğuma neden olabilir.

İkiz Bebek Beklemek Kolay Değil

9 ay boyunca bir bebeği taşımak çok zor, elbette. Hele bir de iki bebek beklemek çok daha zor. Buna bağlı olarak anne adaylarını bekleyen sorunlar değişiyor.

Çoğul gebeliklerin tanımını yapabilir misiniz?
Rahim içinde birden fazla fetüsun oluşması olarak tanımlanabilir. Bunlar tek yumurtanın bir sperm tarafından döllendikten sonra bölünme aşamasında ikiye ayrıldığı tek yumurta ikizleri veya iki ayrı yumurtanın spermle döllenmesi ile oluşan çift yumurta ikizleri şeklinde olabilir. Tek yumurta ikizleri aynı genetik yüklü ve aynı cins olurken çift yumurta ikizleri ayrı veya aynı cinsiyette olabilir.

İkiz gebeliklerin görülme sıklığı nedir? Kimlerde görülme olasılığı vardır?

İkiz gebelikler 85 doğumda bir görülür. Anne ve ya babanın ikiz eşi olma durumunda ikiz gebelik şansı artmaktadır. Tabii ki günümüzde yumurta arttırıcı ilaç kullananlarda veya tüp bebek uygulamalarında çoğul gebelik şansı vardır.

İkiz gebeliklerde anne adayını bekleyen risk faktörleri nelerdir?
İkiz gebeliklerde annenin yükü artmıştır erken gebelik döneminde bulantı ve kusma şikayetleri artmış olup düşük riski de daha fazladır. Kansızlık, gebelik hipertansiyonu , erken doğum tehdidi, erken doğum, doğumda güçlükler gibi riskler anneyi daha fazla tehdit eder.

İkiz gebeliklerde bebeği etkileyen risk faktörleri nelerdir?
Erken doğuma bağlı prematüre riski, ikiz gebeliklerde doğum tartıları tek bebeklere göre daha düşük olur. İkizlerden birinin daha fazla diğerinin daha az beslenme riski, doğumda bilhassa ikinci bebeğin doğumunun yönetimindeki aksilikler gibi riskler mevcuttur.

İkiz gebeliklerde görülen anormal durumlar (örneğin yapışık ikiz vs. ) neden oluşur?

Tek yumurtanın bir sperm tarafından döllendikten sonra bölünme aşamasında ikiye ayrıldığı tek yumurta ikizleri veya iki ayrı yumurtanın spermle döllenmesi ile oluşan çift yumurta ikizleri şeklinde olabilir. Tek yumurtanın bir spermle döllenmesi ve bölünme aşamasında ikiye ayrılması ile oluşan tek yumurta ikizlerinde bu ikiye ayrılma aşması önemlidir, burada geç kalınma yapışık ikiz ihtimalini ortaya çıkartır.

İkiz gebeliklerde doktor muayenesinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
İkiz gebelikler yüksek riskli takibi gereken gebelikleridir. Burada gebenin takibinin düzenli olarak yapılması gerekir. Bu düzenin dışında annenin beslenmesi kansızlığı önleyici ilaç tedavisinin muntazam kullanılması önemlidir. Bilhassa erken doğum tehdidinde yönetim ve doğum yapacağı merkezin bu konudaki deneyim ve yeterliliği önem kazanır.

En uygun doğum şekli nedir?
En uygun doğum şekli anne adayından adayına değişir. Genelleme yapılacaksa çok iri olan bebeklerde. anne çatısı bebekler arası uyumsuzluk varsa , ikinci bebek ilk bebekten daha iri ise., ilk bebek ayak veya makat geliyorsa, annenin sağlık durumu veya bebeklerin anne karnındaki durumu normal doğum için elverişli değilse sezaryen tercih edilir

Hamilelikte Kansızlığa Karşı Önlem Alın
Kansızlık özellikle kadınlarda çok sık rastlanan bir problem. Hamilelik sırasında ise çeşitli risk faktörlerine bağlı olarak görülme ihtimali artıyor. Tıpta anemi olarak adlandırılan bu sorunun anne adaylarının % 50’sinde görülüyor.

Anemi nedir?
Anemi kansızlık demektir. Vücuda gerekli oksijenin taşınması kırmızı hücrelerin içindeki hemoglobin adlı bir protein yolu ile gerçekleşir. Hemoglobin miktarındaki düşme kansızlığa neden olur. Gebelikte hemoglobin değerinin 10.5gr/100 ml olduğu seviye anemi için alt sınırdır.

Hamilelik döneminde kansızlık neden artar?
Anne organizması gebelikte besin maddeleri bakımından giderek artan bir istekle karşı karşıyadır. Beslenme yetersizlikleri kolaylıkla anemiye yol açar. Gebelerin %50 sinde anemiye rastlanabilir.

Hamilelikte görülen aneminin olası nedenleri nedir?
En önemli nedeni demir eksikliğidir. Demir eksikliği anemisinin en sık karşılaşılan sebebi ise yetersiz demir alımıdır. Demir hayvansal gıdalarda ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Folik asit yetersizliği de anemiye neden olur. Ayrıca vitamin eksikliklerini de anemi nedenleri arasında sayabiliriz.

Risk faktörleri nedir?
Beslenme azlığı veya yanlış beslenme , çoğul gebelikler, birbirini izleyen sık gebelikler,gebelik kanamaları,gebelik bulantı ve kusmaları hamilelik döneminde anemi olma olasılığını arttıran faktörler arasında yer almaktadır.

Belirtileri nedir?
Anemi çok kolay belirti vermez. Bu sebeple pek çok kişi kendisinde kansızlık problemi olduğunun farkında değildir. Ancak bazı önemli belirtiler söz konusudur. Hamilelik döneminde görülen soluk yüz, yorgunluk hissi, iştahsızlık, halsizlik,nefes darlığı, ve ödemler en büyük belirtiler arasında bulunmaktadır.

Nasıl tanı konur?
Aneminin tanısını koymak zor değildir. Tanı koymak için kan sayımı yapılır. Hb değerinin 10.5 gr/100 ml’den küçük, eritrosit sayısı 3.5 milyon’dan küçük, hematokrit 35’den küçük, serum demiri 10.8mmol7l’den küçük ise kansızlık tanısı konur.

Tedavisi nedir?
Aneminin ağırlığı ve gebelik ayına göre tedavi planlanır. Genellikle erken gebelik aylarında ağız yolu ile tedavi tercih 7.aydan sonra gelişen anemilerde enjeksiyon yolu ile tedavi tercih edilebilir.

Hamilelikteki anemi komplikasyonlara neden olur mu?
Demir eksikliği anemisi hamilelikte bazı sorunlara neden olabilir. Bunların en önemlisi erken doğum riskindeki artıştır. Ağır anemi nedeniyle prematüre doğumların 3 misli, fetus ölümlerinin 2 misli , ölü doğumların 6 misli arttığı görülmüştür.

Korunmak için nasıl önlem alınmalıdır?
Gebelerin demir ihtiyacı 1230 gramdır. Bu açıdan ortalama 1010 gr hariçten demir vermek gerekir. İyi beslenmenin yanında demir takviyesi mutlak gereklidir.

HATEM
11-02-09, 13:02
çok güzel bi sayfa olmuş,emeginize saglık.ben 6aylık hamileyim karnım çok sertleşiyor yemekten sonra,üzüldügüm,sinirlenip gerildiğim zaman daha çok oluyor ve agrılrım artıyor.böyle oldugum zaman yürüyüp karnımı ovuyorum birazda olsa rahatlıyorum,önere bileceginiz rahatlamam için çaylar yada farklı şeyler varmı:uhm:

EU3
19-02-09, 07:02
Mrb benımde bı sorum olucak ben ocak 25de adet oldum ve kilo alıyourm dıye doğum kontrol kapı içmekten vaz gectım şimdi ise bende koyu kahverengı bı leke geldı bende sevınıyourm adet oldum dıye ama tık yok tamam belim felan ağrıyo ama sence hamile olabılırmıyım?

firuze-1524
25-02-09, 06:02
sndy
Mrb benımde bı sorum olucak ben ocak 25de adet oldum ve kilo alıyourm dıye doğum kontrol kapı içmekten vaz gectım şimdi ise bende koyu kahverengı bı leke geldı bende sevınıyourm adet oldum dıye ama tık yok tamam belim felan ağrıyo ama sence hamile olabılırmıyım?
hamile olma ihtimalin var cnm
dikkatli olmalısın
bence hemen test yaptır ve öğren.

berte79
5-03-09, 09:03
paylaşım için teşekkürler

ayla87
7-03-09, 18:03
merhaba ben 3aylık hamileyim 2tane dusugum oldu ve nevparin ignesi ve coraspirin kullanıyorum kan pıtılasması oldugundan bebegıme zararı olurmu ılacların dusuk olacak dıye cok korkuyorum lutfen cezap yazın teşekkürler

SARAFEM
10-03-09, 16:03
MERHABA,
Ben tahminen 5-6 haftalık hamileyim,doktorla randevum perşembe günü o zaman herşey netleşecek ama
benim bi sorum var 2 gündür bende koyu kahverengi bir akıntı geliyor bu da beni çok korkutuyor acaba neden olabilir normalmidir.?????

Adivar
10-03-09, 17:03
SıBELA
MERHABA,
Ben tahminen 5-6 haftalık hamileyim,doktorla randevum perşembe günü o zaman herşey netleşecek ama
benim bi sorum var 2 gündür bende koyu kahverengi bir akıntı geliyor bu da beni çok korkutuyor acaba neden olabilir normalmidir.?????
Canım gelen akıntı eğer koyu renkte ise, bu sorun büyük ihtimal yerleşme kanamasının işaretidir.
Muhakkak aksatma ve doktorun ile görüş.En önemli ve gerçek bilgiyi doktorun verecektir sana.
Ama sana tavsiyem kesinlikle kendini yorma ve bol bol dinlen emi canım.
Rabbim hayırlı doğumlar nasip etsina.s.

YOSUNNN
27-03-09, 12:03
Adıvar merhaba Öncelıklı olarak verdıĞın gÜzel bılgıler ıÇın teŞekkÜr ederım.
Ben yaklaŞık 5 ay Önce dÜŞÜk yaptım fakat kÜrtaja gerek kalmaıd kendı dÜŞtÜ..
Şuan da hamıle kalmak ıstıyorum ma Öncelıklı olarak mart ayında adetım bıttıĞı son gÜn bır denememız oldu. BıldıĞım kadarıyla adet dÖnemınde herhangı bır hamılelık durumu olmuyor ama halk dılınde dÜŞÜkten sonra Çok kolay hamıle kalınacaĞı sÖylenıyor... Bu konuda herhangı bır bılgın var mı? Ve bunu dıŞında bahsettıĞım olay 7 martta oldu ve 25-26 martta bıraz yumurtalık aĞrısı Çektım. ıÇıme ŞÜphe dÜŞtÜ herhangı bır aksılık yada olumsuz bı durmummu a caba ?

Adivar
27-03-09, 12:03
Halk dilinde düşükten hemen sonra hamile kalınır gibi bir şey duymadım.
Ancak düşük sonrası belirli bir süre kanaman olur ve hormonların düzene girmesi için belirli bir süreye ihtiyacı vardır.
Hemen hamile kalman belki seni sarsabilir nasılmı;hormonların düzene girmesini beklemedin ve adetinde düzene girmedi,her defasında ağrıların olucak ve sen her defasında aceba? diyeceksin.
İşte bu hayal kırıklığına uğramak istemiyorsan en az 3 veya 4 ay adetlerinin düzene girmesini bekle derim.
Çok ama çok geçmiş olsun.Rabbim bir daha yaşatmasına.s.Sağlıklı günler.

asfa
27-03-09, 18:03
hamile olduğumdan şüpeleniyorum ama karnımda adet olacakmış gibi ağrıyor normal mi?

rihan
28-03-09, 11:03
merhaba ben 1 aylık hamileyim ama sancı ve kasılmalarım ver acaba bu normalmi doktorumla görüştüm normal dedi ama benim için rahat değil yardım edin

THE_BEST_55
30-03-09, 09:03
merhaba arkadaşlar bende 2 aylık hamıleyım fakat gecen hafta bı kana ma gecırdım doktor düşük rıskı dedı dınlenıyorum fakat benden halan daha koyu kahve rengınde bır leke gelmeye devam edıyo doktora gotmedım daha acaba kötu bışeymi bu bebege zararı varmıdır bunla ilgılı bılgı verırsenız bana sevinırım hayırlı gunler...

gyildiz
30-03-09, 10:03
canım öncelikle çok büyük geçmiş olsun..geçtiğimiz sene bir düşüğüm oldu..benimde kanamalarım yada akıntılarım olmuştu..ama ben doktora gitmeyi ve dinlenmeyi ihmal ettim..şuan 3 aylık hamileyim ve inanılmaz dikkat ediyorum kendime..sana tavsiyem şudur arkadaşım..hiç vakit kaybetmeden acilen doktoruna gidip kontrol ol..doktor yapacağı ultrason incelemesiyle senin yada bebeğin durumunu daha net görür..sonra inşallah hayırlı haberler alırsın..ama yapacağın 2 şey en az 4.ayın bitene dek sırt üstü sürekli yatacak ve mümkün mertebe tuvalet ihtiyacı dışında kımıldamayacaksın dahi..bir ikincisi ise kesinlikle cinsel perhiz..tekrar geçmiş olsun..

comebaby1
30-03-09, 10:03
asfa
hamile olduğumdan şüpeleniyorum ama karnımda adet olacakmış gibi ağrıyor normal mi?
özellikle gebeliğin ilk ayında hep adet olacakmış gibi belirtilerin olması çok normal. kasıklarda ağrı, memelerde şişkinlik vs...

gebeliğimin ilk 3 ayında kasık ağrısı devam etti bende dr.um bebek kendine yer açıyor ve bebek büyüyor ağrı olması normal demişti

ağrıya kanama eşlik ediyor ise o zaman normal değil.

umarım güzel haberlerini alırız, endişe yok, bol bol dinlenmek var :1rolleyes:

sevgiler

THE_BEST_55
30-03-09, 12:03
cok sagol canım bılgılerın için senınde insallah hayırlısıyla bebegını saglıklı bı şekılde kucagına almak nasıp olur.

rihan
30-03-09, 16:03
adıvar merhaba sana soru sorabilirmiyim??

Sibelus
24-04-09, 12:04
kızlar, 27 haftalık hamileyim. son 2 haftadır inanılmaz sırt ağrısı çekiyorum. aynı zamanda göğüslerimde,kürek kemiklerimin etrafında, kollarımda ağrılar var. sabahları dayak yemiş gibi uyanıyorum. hele bugün çok fenayım göğüs kafesimden itibaren sırt dahil ağrıyor. aynı zamanda panik atak hastasıyım eşim bunlarım hepsini panik atak a bağlıyor. dokturuma anlattım normal göğüslerin büyüyor, karnın büyüyor olur böyle dedi. ama ben etrafımda duymadım bu kadar ağrısı olan. aranızda buna benzerini yaşayan varmı???

violatri
26-04-09, 14:04
merhaba ben 9 haftalık hamileyim.yeşil çay içiyorum,zararı var mı?bir de hazır sütlerde katkı maddesi var diyorlar.ilerde inek sütü alıp kaynatmayı düşünüyorum,ne dersiniz?günde ne kadar süt içmeliyim?
yaşım 40,işim zor arkadaşlar.dua edin bana....

ra_ra
26-04-09, 14:04
adıvar gercekten guzel bılgıler anlatmıssın tesekkur ederım tum hamıleler adına

osmanhava
27-04-09, 10:04
merhaba ben yeni üye oldum 3 yıllık evliyiz 23 yaşındayım eşimle birlikte yaklaşık 1 yıl dır bebek düsünüyoruz ama hamile değilim doktora gittim bi sorun olmadığını söylüyor folik asit kullandım adetim her ay geliyor ama günü gününe gelmiyor eşimle birlikte ikimizde çalışıyoruz sürekli doktora gitmeye vaktimde yok adet dönemlerinde ayaklarım da cok ağrıyor herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanmıyorum igne vurulmuyorum bilmiyorum neden olmuyor cok istiyoruz bana cevap verirseniz çok teşekkür ederim selamlar

ngd
27-04-09, 15:04
merhaba arkadaşlar

9 haftalık hamileyim gögüslerimde karın bölgem ve sırt kısmımda inanılmaz ağrı hissediyorum çalışıyorum aynı zamanda akşama kadar mahfoluyorum eve gidince biraz yatınca sırt üstü geçiyor.
birde karnım büyüyünce nefes alamıycam korkusuna kapıldım...
herşeye oturup ağlıyorum çok alınganım korkular yaşıyorum dönem dönem ...daha önce panik atak geçirmiştim bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim ...
şimdiden teşekkürler...

axelrod
9-05-09, 10:05
Merabalar, bende 11 haftalık hamileyim ,önceleri hastene de çeşitli test ve kontrollerimi yaptırdım, şimdi özel bir doktora düzenli muayene olmak istiyorum , aceba ıstanbul da bana bir doktor önerebilirmisiniz. bu anlamda tanıdığınız ve güvendiğiniz bi doktor varmı,Bide 12. haftadan sonra yapılan 2'li test ve 3'test hakkında bilginiz varmı.. Teşekkür ederim..