Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

kan damlası vermeyi bıraktım HATAMI yaptım!!


lady08
9-02-09, 20:02
kızıma 4. ayından itibaren dr.un tavsiyesiyle ferro sanol kan damlasına başladık.kilosuna göre kaç damla vericemi ayarlayarak hergün düzenli bi şekilde veriyordum.kızım şu anda 7 aylık 2-3 gündür vermiyorum.onun yerine hergün 1 çay kaşığı kadar harnup(keçiboynuzu)pekmezi vermeyi düşünüyorum.acaba hatamı ettim çok kararsızım lütfen bana yardım edin düşüncelerinizi bekliyorum:uhm:

sevhan
9-02-09, 21:02
bence hata yaptın.Ben oğlum beslenmesine korkunç şekilde dikkat ederim bende pekmez veriyorum,tüm sebzeleri seçmeden yiyor mutlaka hergün et yiyor onuncu ayı doldurlı on gün oldu hala emmeye devam bu konuda çok titzim ancak belirli aralıklarla doktor bizden kan tahlili vs..istiyor orada alınan sonuçlardan oğlumda az miktardada olsa demir eksikliği çıktı ve kan damlasını artırdık.Sen bu konuda bilir kişi değilsinki kendi arzuna göre ilacı kesiyorsun.Bebeğin tadını beğenmiyorsa markasını değiştir ferrum içerken sorun olmuyor benim kuzenimde kesmişti kafasına göre bebeğinde kansızlık çıktı demir bebekler için çok önemli vitamin yoksa sağlık ocaklarında beva dağıtılmazdı.

Mev*Can
9-02-09, 22:02
1 yaşına kadar kan ilacına devam etmen gerekiyor. bu arada elbet pekmezde verebilirsin..

lady08
9-02-09, 23:02
yorumlarınız için teşekkür ederim.bende sizin gibi düşünüyorum fakat benim kızımın dişleri erken çıktı 5.5 aylıktı ve biraz kararma oldu kan damlası yapmıştır dedi sorduklarım bundan dolayı vermek istemedim sizde de aynı sorun oldumu acaba:çok üzgünüm:

füsfüs
10-02-09, 06:02
kararma yaptığını ben de duymuştum, olmasın diye damlanın ardından su içiriyorum ben
burda bir arkadaş önermişti
kan damlası çok önemli arkaddaşım, aman bırakma

gulce2008
10-02-09, 11:02
kan damlası çok önemli bir vitamin hem kızın daha küçük bırakma bence biz zaman zaman kan testi yapıyoruz kan ilacı kullandıgımız halde demir eksikligi çıktıgıda oldu hatta hergün pekmez ve damlasını vermeme ragmen dişlerde lekeler bizdede oluyordu dişlerini temizz bezle sildim şimdi bende su veriyorum ardından leke yok

ömrüm
10-02-09, 17:02
lady08
yorumlarınız için teşekkür ederim.bende sizin gibi düşünüyorum fakat benim kızımın dişleri erken çıktı 5.5 aylıktı ve biraz kararma oldu kan damlası yapmıştır dedi sorduklarım bundan dolayı vermek istemedim sizde de aynı sorun oldumu acaba:çok üzgünüm:
oğlumun dişleride karardı çok kötü duruyor dr. sordum kan ilacından olur dedi ama 1 yaşına kadar devam hergün 9 damla veriyorum tabi bunu sağlık ocağından söylediler kafama göre asla yapmam geçen kan tahlili yaptırdık kanı güzel çıktı ayrıca sabahları 1 tatlı kaşığı pekmez veriyorum.

megilara
10-02-09, 20:02
harnup pekmezini ver sen
ama kan damlasını da ver muhakkak

sule-46
11-02-09, 06:02
kan damlası kiloya 1 damla, devit de mi aynı şekilde ?
bir de 6. aydan sonra - bunların yerine- balık yağı da içeren multivitamnleri öneriyormuş bazı doktorlar,bizim doktor kesin gerek yok der,sorucam ama,sizinkilerin tutumu nasıl?

füsfüs
11-02-09, 06:02
yok canım devit farklıdır biz acd3 kullanıyoruz o sabit 10 damla
şu zincomegaları falan diyorsun sanırım, ben de cts gidicem bir sorayım bakalım

xeno
11-02-09, 10:02
Biz oğlumu başka bir demir ilacı kullanıyoruz ve 5 damla. Dişlerinde hiçbir sorun yok. Demir bebekler için çoook önemli. Dünya Sağlık Örgütünün tavsiyesi üzerine yanılmıyorsam 2003 ten bu yana tüm dünyada kullanılıyor. Pekmez için daha erken olduğunu düşünüyorum. Çünkü doktorumuz Çınar'a verebilirmiyim diye sorduğumda 7 aydan önce üzüm, üzüm pekmezi havaleye neden olabilir diye vermemi istememişti. Tabi her çocuk bir değil. Sevhan çok doğru söylemiş. Eğer önemli olmasa neden sağlık ocaklarında bedava dağıtılsın. Zararın neresinden dönersen kar biran önce başla tekrar bebeğine demir..

lady08
11-02-09, 12:02
arkadaşlar tavsiyeleriniz için hepinize çok teşekkür ederim.kullandığımız damlanın markasını değiştirdim onu veriyorum şimdi.kilosuna göre ayarlıyorum zaten öncekinide o şekilde veriyodum.çok sağoluna.s.

tekkelix
28-04-10, 17:04
bu başlığa biraz geç kalmışım ama benim de oğlum diş çıkardı 9 ayı bitti ve kan damlası dişlerini karartıyo. sevgili xeno eğer mesajımı okursan söylermisin o dişlerde problem yapmayan damlanın adı nedir? çünkü su da içirsem farketmiyor bezle silmeme de izin vermiyor çok zor oluyo ağlıyo.cevap yazarsan sevinirim.hoşçakalın arkadaşlar

daisy83
29-04-10, 09:04
BEnim oğluma demir damlası kabızlık yaptı ne yedirsek çözüm bulamadık. Çocuğum kıvrandı günlerce. Doktor da "1 ay ara verin" dedi. Şimdi vermiyorum gidince sorucam tekrar.