Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Bebeğiniz yastıkla yatıyor mu?


kubra_suden
15-02-09, 13:02
arkadaşlar kızım 2.5 aylık olldu ve ince bir yastık ıle yatıyo.ayağımda yastıkla sallıyorum uyuduğu zaman yastığıyla bırakıyorum yastığı alınca uyanıyo,siz napıyosunuz yastık ıle yatması problem yaratır mı?yastığı ince

AnlamadanDinlemeden
15-02-09, 14:02
ben ilk zamanlar yazstıksız yatırdım ama şimdi ince bir yastık kullanıyorum.tek başını koyma birazda omuz kısmı gelsin yastığa daha rahat eder.
Sorun olcağını sanmıyorum eskiler hep kullanmışlar.

ddm
15-02-09, 14:02
ben daha 1aylık bile yoktular ozamandan beri yastıkla yatırıyorum ince tabi
sırt kısmıyla birlikte yatırıyorum

Swetter
15-02-09, 14:02
bende yastık kullanıyorum bazen kendı yattıgım yastıklardan belıne destek verecek sekılde yatırıyorum bence oda bu sekılde epey rahat edıyor

aslihanxx
15-02-09, 15:02
bende yastıkla yatırıyorum daha rahat nefes alıyo

gulizgul
15-02-09, 15:02
ben doğduğundan bu yana hiçbir zaman kullanmadım.2 yaşına kadar boyun kaslarının gelişimi için kullanılmaması gerektiğini okumuştum.yani biz kullanmıyoruz.

gulizgul
15-02-09, 15:02
ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU (ABÖS)

Ani bebek ölümü sendromu, hiçbir sağlık sorunu olmayan bir bebeğin nedeni açıklanamayan ölümü olarak tanımlanabilir. Bu bebeklerde otopsiyi de içeren tüm incelemelerde ölüm nedeni saptanamaz.
Tüm vakaların % 95’i ilk 6 ayda (2-4. aylarda en sık) görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde ABÖS, prematürite ve düşük doğum ağırlığına bağlı hastalıklar ve doğumsal anomalilerden sonra süt çocukluğunda rastlanan en sık ölüm nedeni olarak kaydedilmektedir. 1-12 ay arası ölümlerin %35-55’inden sorumludur. Türkiye’ deki sıklığı tam olarak bilinmemekle birlikte gelişmiş ülkelerde sıklık 1000 canlı doğumda 0.8 olarak verilmektedir.

Risk faktörleri

Anneye ait nedenler

Gebelikte sigara içme
Alkol veya madde bağımlılığı
Düşük sosyoekonomik düzey
Çok genç anne yaşı (20 yaş altı)
Gebelikler arasında geçen sürenin kısa olması
Doğum sayısının artması ve takipsiz gebelikler
Bebeğe ait nedenler

Yaş (2-4 ay arası)
Erkek cinsiyet (kızlara göre risk % 30-50 daha fazla)
Erken doğum (prematüre)
Düşük doğum ağırlığı
Yüzüstü uyku pozisyonu
Yakın zamanda geçirilmiş ateşli hastalık öyküsü
Doğum öncesi veya sonrasında sigaraya maruz kalma
Yatağının yumuşak olması ve yastık kullanma
Anne-baba ile aynı yatakta yatma
Bebeğin çok sıcak ortamda bulunması veya çok giydirilmesi
Anne sütü ile yetersiz beslenme
Yukarıda sayılan risk faktörlerinin sadece bir kısmının (erkek cinsiyet, bebeğin yaşı ve düşük sosyoekonomik düzey vb.) değiştirilemez olmasına rağmen, aslında büyük çoğunluğunun değiştirilebileceği ve bu şekilde ani bebek ölümlerinin büyük ölçüde engellenebileceği görülmektedir.


Ani bebek ölümlerini engellemek için alınabilecek önlemler

1. Bebekler uyurken sırt üstü yatırılmalıdır

Sağlıklı süt çocukları doğumdan itibaren sırtüstü yatırılmalıdır. Yan yatış pozisyonu tercih ediliyor ise, yüzüstü pozisyona dönüş olasılığını azaltmak için altta kalan kol öne getirilmelidir (daha iyisi, yan yatış pozisyonu tercih edilmemelidir).

Amerikan pediatri akademisi 1992 yılında açıkladığı sağlık politikasında; sağlıklı bebeklerin uyku sırasında sırtüstü yatırılmasını önermiş ve bu şekilde 4 yıl içinde Amerika’da “ani bebek ölümü sendromu” sıklığı % 40 azaltılmıştır.

2. Bebekler sert yatakta yatırılmalıdır

Bebekleri yumuşak yatak, yastık, yorgan veya hayvan postu gibi yüzeylere yatırmak doğru değildir. Yatak, karyolaya uyumlu olmalı, yatak-karyola arasında bir parmak ya da 2 cm’den daha fazla aralık olmamalıdır. Karyola parmaklıkları arasında 2 parmak ya da 5 cm genişliğinden fazla mesafe bulunmamalıdır. Ani bebek ölümü vakalarının % 30’undan bebeğin uygun olmayan yerlerde yatırılması sorumlu tutulmaktadır.

3. Bebeklerin anne-baba ile birlikte yatması engellenmelidir

Ebeveyn yatakları bebek için uygun malzemeden olmadığı gibi, sigara dumanı ile temas ve anne-babanın ağırlığı altında kalma gibi riskleri olması nedeni ile kesinlikle önerilmemektedir.

4. Bebeklerin yatağında kumaştan yapılmış oyuncaklar bulundurulmamalı ve uyurken yüzleri örtülmemelidir

Yatak çarşafları gergin ve temiz olmalı, battaniye kullanılacak ise yatağın altına sıkıca tespit edilmeli ve çocuğun ancak göğsüne kadar örtülmelidir. Uyku tulumu kullanılması düşünülebilir.

5. Annenin sigara içmesi engellenmelidir

Ani bebek ölümü sendromu ile ilgili yapılan tüm araştırmalar; hamilelikte ve doğum sonrasında sigara kullanımının riski arttırdığını açıkça ortaya koymaktadır. Annenin gebeliğinde sigara içmesinin ani bebek ölümü riskini 3.4 kat arttırdığı bilinmektedir. Hamilelikte sigara içilmesi ayrıca erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek riskini de arttırmaktadır.

6. Aşırı sıcak önlenmelidir

Çocuklar hastalık anında bile aşırı ısınmaya neden olmayacak şekilde giydirilmelidir. Özellikle yüzüstü yatan, çok giydirilen ve battaniye ile örtülen bebeklerde ani ölüm riski artabilmektedir. Bu nedenle bebekler uyurken hafifçe örtülmeli ve ideal oda ısısı sağlanmalıdır.

7. Erken doğan ve/veya düşük doğum ağırlığı olan bebeklerde monitör kullanılabilir

Bebek ne kadar erken doğduysa ve ne kadar küçükse ani bebek ölümü riski o kadar fazladır. Bu bebeklerde solunum durması ve kalp hızında yavaşlama olabileceğinden evde monitör ile izlenmesi uygun olabilir. Ancak ev mönitörlerinin ABÖS’ü önlediği kanıtlanmamıştır ve Amerikan Pediatri Akademisi ev monitörlerinin bu amaçla kullanımını önermemektedir.

8. Bebekler anne sütü ile beslenmelidir

Kesin kanıt olmamakla birlikte, bazı çalışmalarda anne sütü ile beslenen bebeklerde ani ölüm riskinin daha az olduğu gösterilmiştir. Anne sütü ile beslenenlerde enfeksiyon hastalıklarının daha az görülmesi ve anne-bebek arasındaki yakın ilişkinin ABÖS riskini azaltabileceği düşünülmektedir

Aman arkadaşlar bebeişlerimize dikkat...allah bebişlerimizi korusunnn

eylul166
15-02-09, 15:02
dümdüz yatınca rahat olamıyor,nefes alamıyor gibi oluyordu bende ince bir yastık kullanmaya başladım,yaklaşık 1 aylıkken beri kullanıyoruz omuz kısmıyla beraber yatırıyorum rahat ediyor..

mucizee
15-02-09, 16:02
ya kime uyacağımızı şaşırdım.kimi aman yan yatır kusar boğulur diyor.kimi düz yatır diyor.bende sizlerin fikrini aldıktan sonra yeni yeni yumuşak ve ince sevi bebeğin yastığını kullanmaya başlamıştım.kafam iyice karıştı valla.bide boğulmayı önleyici yastıklar vardı acaba onlar ne kadar güvenli.

eylul166
15-02-09, 16:02
mucizecim merak etme yukarıdaki yazı yeni doğanlar için sanırım .zaten bizde bebeklere kendi kullandığımız yastıkları kullanmıyoruz ya..bende alt açma minderinin incecik yastığını kullanıyorum,dr umuz hafif meyilli olsun yastık kullanın , burun tıkanıklığı olur nefes alamaz demişti..

seyra
15-02-09, 16:02
Bende alt açma minderinin ince yastığıyla yatırıyordum kulakları katlanıyor diye onuda artık kullanmıyorım.
Allahım hepimizin bebeklerini korusun

LAVİNYA4134
15-02-09, 17:02
ben gündüz bazen ayağımda sallarken yastık kullanıyorum fakat gece kullanmıyorum ama çok yakın tanıdığım bir hemşire kafasının altının az da olsa yukarda olmaı gerektiğini söyledi ben undan sonra alt açma yastığını koymayı düşünüyorum

Strawberry_83
15-02-09, 17:02
ben doğduğundan beri yastık kullanmıyorum sadece ayağımda salladığım zamanlar oda gündüzleri onda uyuyunca kaldırmıyorum yine gözetim altında tabii

sebepsiz fırtına
15-02-09, 19:02
ben sadece altını değiştirirken ince bir yastık kullanıyorum.yediklerini kusmasın diye.diğer zamanlarda yastıksız yatırıyorum.doktorumuz yastık kullanmamamız gerektiğini söylemişti.

seha
16-02-09, 17:02
kızım çok kusuyordu.kustuğunu yutmasın ya da boğulmasın diye hep yastıka yatırdım.

nazlımelek
16-02-09, 17:02
bende 3 ay yastıksız yatırdım bir aydırda ayakta sallanıyoruz annanemiz gelince alıştık onada.. beşiklerinede 3. aydan sonra uyku setlerinin küçük ince yastığıyla yatırıyorum artık ama gündüzleri anakucağında yine yastıksız yatıyorlar sadece kalın peluş battaniyelerini seriyorum iki kat onun üzerinde uyuyorlar..

elmalı turta
17-02-09, 11:02
Ben de hiç yastık kullanmayanlardanım. Sanırım 2 yaşına kadar da kullanmayacağım. Boynu da kırışmaz hem :)

PirayeHira
17-02-09, 11:02
bende daha yastık kullanmadım sadece yan yatırdığım için sırtına destek olarak koyuyorum.

andina222
17-02-09, 14:02
PirayeHira
bende daha yastık kullanmadım sadece yan yatırdığım için sırtına destek olarak koyuyorum.
ay pirayeeee ben senin kızına bayılıyorum , bu ne güzellik böyle yaa , 41 kere maşallah , Allah nazarlardan korusun :nazar:
bak bi erkek bebek annesi olarak kızını pek beğendim , yakında oğluşumla tanıştıralım kızını dersem kızma bana ama doğduğu günden beri bayılıyorum ben küçük piraye hanıma a.s.