PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SSVD(sezeryan sonrası vajinal doğum)Sayfa : [1] 2

belki
13-04-2009, 15:49
sezeryan sonrası normal doğum yapan ve yapmak isteyen anneler buraya!!!
Doğuma kadar herşey yolunda gitmişti..Bebeğinizin dünyaya gelişini her anıyla tatmak istiyordunuz..
ve..doktorunuzun ani bir kararıyla siz de ağlayarak ve istemeyerek sezeryanla doğum yapan anneler
arasına katıldınız..Haytta yaşadığınız en anlamlı tecrübe kabusa döndü..Ama ikinci sefer şansınızı
normal doğumdan yana denemek istiyorsunuz..Lütfen yaşadıklarımızı ve deneyimlerimizi paylaşalım.
Hangi hastanelerde yapılıyor? Hangi doktorlar ssvd yi destekliyor?Söylenen riskler ne kadar gerçekleşiyor?
ssvd yapanlar neler yaşıyor?.........

nil03
07-09-2009, 13:39
Arkadaşım konuyu açalı çok olmuş yinede yazmak istedim.Benimde ilk doğumum sezeryan oldu.Ama ikinci doğumumu ınşallah normal doğum yapmak istiyorum.Bizim gibi sezeryan sonrası normal doğum yapmak isteyen yada yapan arkadaşlar varsa bizleride bilgilendirin lütfen.

BenKardelen
27-12-2009, 00:00
bende istiyorum ama ne yazıkki pek örnek yok. yahoda bir gup vardı uzun zaman önce keşvetmiştim. ssvd yapanlar vardı orda dr isimleri filanda verilmişti ama çok karışık. girmeye çalıştım ama kullnıcı ismimi unutmuşum yeniden almayıda gözüm yemedi. girebilseydim bikaç bilgi yazardım okuyup. daha yeni hamileyim ilerleyen zamanda derin arştırmalara giricem. bilgilerimi sizinlede paylaşırım inş.

glupglup
27-12-2009, 08:11
Kızlar ben normal doğum yaptım ama sizin aksinize sezeryan olmadığım için korkunç derecede pişmanım. Çok ama çok zor bir doğum yaptım bir de doğum yaptığım hastane ssk olunca gerisini az çok tahmin edersiniz. Kızımın bir göz kapağında hafifte bir özür kaldı zor doğumdan ve doktorların ilgisizliği yüzünden. Şuan 3 aylık hamileyim.Bu doğumumu kısmetse özel bir hastanede ve sezeryan yapıcam. Normal doğumun en kötü yanı olan alttan dikişleri unutmayın,öyle hemen ayağa kalkamazsınız, tuvalete çıkarken korkunç ağrılarınız olur, hele birde öksürürseniz iyice yandınız , kısaca sizi 1 ay yatağa bağlıyor. Ben yaşadıklarımı kısaca yazdım, herkeste aynı olacak diye bir şey yok ama genelde böyle. Herkese hayırlı doğumlar arkadaşlar !!!

truf
27-12-2009, 08:29
ilki benden gelsin ankara dr ebru saraç bu doğumu yaptıranlardan

BenKardelen
27-12-2009, 19:05
Kızlar ben normal doğum yaptım ama sizin aksinize sezeryan olmadığım için korkunç derecede pişmanım. Çok ama çok zor bir doğum yaptım bir de doğum yaptığım hastane ssk olunca gerisini az çok tahmin edersiniz. Kızımın bir göz kapağında hafifte bir özür kaldı zor doğumdan ve doktorların ilgisizliği yüzünden. Şuan 3 aylık hamileyim.Bu doğumumu kısmetse özel bir hastanede ve sezeryan yapıcam. Normal doğumun en kötü yanı olan alttan dikişleri unutmayın,öyle hemen ayağa kalkamazsınız, tuvalete çıkarken korkunç ağrılarınız olur, hele birde öksürürseniz iyice yandınız , kısaca sizi 1 ay yatağa bağlıyor. Ben yaşadıklarımı kısaca yazdım, herkeste aynı olacak diye bir şey yok ama genelde böyle. Herkese hayırlı doğumlar arkadaşlar !!!

canım senin şansına öyle olmuş kötü insanların eline düşmüşsün. özel bi hastanede olsaydın zaten öylebi durumda alırlardı sezeryana ama en güzeli normal doğum yinede. sonuçta sezeryanlılarda 1 ay yatanlar ağrıları fazlasıyla olanlar dikiş yerleri iltahaplanıp irin akanlar da var. çokta iyi bişey değil. herkez nasibini yaşıyor. ben vakti gelmeden ıkındığım için zaten kilolu olan bebeğimin kafasını iyice şişirmişim doğuramadım oyüzden. ve acil sezeryana alındım yarım saatten fazla beklemedim doğum odasında. ve artık en azından başıma gelicekleri bildiğim için normali tekrar denemek istiyorum. tabi nasibimizde ne varsa onu yaşayacağız zamanı gelince.

BenKardelen
27-12-2009, 19:12
ilki benden gelsin ankara dr ebru saraç bu doğumu yaptıranlardan

canım sanada teşekkürler. ankaralı ssvd isteyenlerinkini bulduk. istanbuldada olsa keşke.

doğum yaptığım hastane tamamen normal doğumu deestekleyen bi hastane mecbur kalmadıkları taktirde almıyorlar sezeryana. doğum yapalı 5 yılı geçenleri yapıyorlardı ama benim 2 sene oldu yurt dışında yapıyorlar ama burayı bilmem 8. haftamda gidicem araştırıcam varsa yapan bi dr ona gidicem. eğer bulursam yazar bilgilendiririm zaten:)

truf
16-01-2010, 16:56
canım istanbulda dilek hanım ve sare hanım yaptırıyorlar bilgin olsun kardelencim

hansela
20-01-2010, 11:19
canım istanbulda dilek hanım ve sare hanım yaptırıyorlar bilgin olsun kardelencim

Doktorların tam isimlerini yazarsanız çok sevinirim.

meliSSAnil
20-01-2010, 20:03
bende sezeryan taraftariyim iki normal dogum yaptim son bebegimi ise sezeryan istedim
normal dogumda yirtilma riski var deformasyon olabiliyor ve anne icin cok zorlu gecebiliyor
acikcasi ben normal dogumu hic sevmedim ve hep korktum
son bebegim sezeryan oldu ve cok memnunum ama ilk haftalar cok sancili gecmisti
burda tanidiklarim var sezeryan sonrasi normal dogum yapan
zaten burda mecburi olmadikca sezeryana almiyorlar biri normal dogum yapti ve sorun yasamadi
digeri ise ikinci bebegine aradan 8 yil gectikten sonra hamile kaldi ve drlar normal doguma zorladi dogum sirasinda cok zorlandigi icin 8 yil onceki sezeryan ic dikisleri patlamisti
eger dogum zor gecerse boyle birde risk var

verda
25-01-2010, 02:42
merhaba kızlar! ben ilk doğumumu sezeryanla yapmak zorunda kaldım,
şimdi 39+2 günlük hamileyim, nişanımda geldi 15 saat oldu, normal doğumu
çok istediğim için bu kadar bekledim bakalım hayırlısı, başarabilirsem yazarım,

verda
25-01-2010, 02:57
ilk doğumumu 2005 nisan da yaptım, 4 yıl 9 ay olmuş, bi prensesim vardı
şimdi bi de prens bekliyoruz,

şu anda da lokman hekim hastanesine gidiyorum doktorum elif terzi,
çok fazla doktora gittim ancak genelde sezeryan sonrası normal
doğum yapamayacağımı söylediler, sadece elif hanım, bunun mümkün
olduğunu, daha önce bu şekilde doğum yapan hastalarının olduğunu söyledi,

ee 40. haftamdayım bu hafta son cumaya kadar doğuramazsam sezeryan olucam
malesef, dediğim gibi nişanım geldi inşallah herşey yolunda gider, epizyosuz falan
doğururum..

gnydn64
27-01-2010, 12:32
selam kızlar aşağıda ssvd ile ilgili oluşturulmuş grubun kurucusu nilay gülerle yapılmış bir röportaj var
pozitifdoğum hikayeleri sitesinden .....ALINTI.....

Sezaryen Sonrası Vajinal (ya da normal) Doğum, kısaca SSVD, Türkiye’de yenice konuşulmaya başlanan bir konu. Oysa, çok az da olsa, daha önceden sezaryenle doğum yapmış kadınlara vajinal doğum yaptıran doktorlar olduğu gibi, ilk (ya da ilk birkaç) doğumu herhangi bir sebepten ötürü sezaryenle gerçekleşen, takip eden doğumunu ise normal yapmak isteyen birçok kadın var Türkiye’de… Çünkü belirli şartların sağlanması dahilinde SSVD yapmak mümkün…

Avrupa ve Amerika’da Vaginal Birth After C-Section (ya da Cesarean), kısaca VBAC olarak bilinen SSVD’ye Türkiye’de büyük ölçüde tabu gözüyle bakılıyor. Bu tabuyu yıkmaya çalışan insanların başında SSVD yapmak isteyen, ya da yapıp da tecrübelerini başka SSVD adaylarıyla paylaşmak isteyen kadınlardan oluşan bir yahoo grubunun kurucusu Nilay Güler geliyor.

Aşağıdaki söyleşi, gerek SSVD konusu ve gerekse sevgili Nilay’ın oluşturduğu ve üyeleri giderek artan SSVD Yahoo grubu ile ilgili önemli bilgiler içeriyor. SSVD ile ilgilenen tüm kadınların okumasını diliyor ve faydalı bulacaklarına inanıyorum. Vakit ayırıp sorularıma yanıt verdiği için Nilay’a teşekkür ederim.

Blogcu AnneÖncelikle kendinden ve SSVD konusu ile tanışmandan bahsedebilir misin?

12 ve 10 yaşlarında iki kız, 7 ve 3 yaşlarında iki erkek çocuğu annesiyim. Ankara’da ıngilizce öğretmenliği yapıyorum. Çeşitli yabancı sitelerden derlediğim, çocuklara oyunlarla ıngilizce öğretmek üzerine bir de web sitem var: Oyunlarla ıngilizce

ılk üç çocuğumu sezaryenle dünyaya getirdim. Dördüncü çocuğuma 6 aylık hamileyken sezaryen sonrası vajinal doğumun (SSVD) mümkün olduğunu öğrendim. Bunun üzerine geniş çaplı bir araştırma yaptım.

SSVD ile ilgili yerli yabancı siteleri araştırdım. Bu konuda çalışan yabancı sivil toplum kuruluşlarına ulaştım, bu kuruluşların SSVD yapmış kurucuları ve üyeleri ile yazıştım. Avrupa ve Amerika’da SSVD, hatta mükerrer (tekrarlanan) sezaryen sonrası normal doğum hakkında yazılmış doktor raporlarına ulaştım. En önemlisi ıngiltere’de kurulmuş olan bir SSVD sivil toplum grubunun kurucusu olan ve 3 sezaryen sonrası normal doğum yapmış ve SSVD ile ilgili halkı bilinçlendirme görevini üstlenmiş olan Vicky ile tanıştım. Kendisi bana hamileliğimin 6. ayında SSVD yolunda en büyük cesareti veren kişilerden biri oldu. Bir diğeri de grubumu kurduktan sonra grubuma üye olan ve Türkiye’de 2000 yılında SSVD yapmış arkadaşım Gizem Gönül’dü.

Bu araştırmalarım sonucunda mükerrer (üst üste) sezaryenin riskinin aslında SSVD’ye oranla daha fazla olduğunu öğrendim. Bu doğumu yapabileceğime inandım. Kendime güvendim ve SSVD yapma kararı aldım.

Daha sonra SSVD yapma yolunda ilerlerken birçok sıkıntı ile karşılaştım. SSVD’ye sıcak bakmayan, hatta bundan haberi olmadığını hissettiğim doktorlardan, Türkiye’de büyük araştırma hastanesinde SSVD yapılabilir diye altına imza attığı bir raporu olmasına rağmen bana SSVD’nin yapılamayacağını söyleyen doktorlara kadar…

Ancak gebeliğimin 42. haftasında bebeğin rahme yerleşmediği, hala yukarıda olduğu söylendiği için açılma 6 santim olmasına rağmen sezaryenle doğum yapmayı kabul ettim.

Doğumumdan sonra SSVD konusunda anne adaylarımızı bilinçlendirmek gerektiğine karar verdim. 1 Aralık 2006’da Yahoo’da bir SSVD grubu kurdum. Çeşitli anne-bebek, hamile sitelerinde duyurular yaptım ve üyeler toplamaya başladım. Gizem Gönül arkadaşımla bu sayede tanıştım. Kendisi belki de 2000 senelerinde ülkemizde ilk doktor kontrolünde SSVD yapan birisi de olabilir. Grubumuza katılan SSVD yapmış diğer annelerin de desteği ile kuruluşumuzdan bu yana 10 üyemiz doktor kontrolünde başarılı SSVD’ler yapmıştır.

Sezaryenle doğum yapan birçok anne SSVD’yi duymamış bile… Sezaryenden sonra normal doğum yapmanın mümkün olmadığını düşünen birçok kadın var. SSVD ile ilgili biraz bilgi verebilir, anneleri konuda hakkında daha çok öğrenebilecekleri kaynaklara yönlendirebilir miyiz?

SSVD 25 senedir Amerika’da ve Avrupa’da uygulanmaktadır. (Hatta Avrupa ve Amerika’da tecrübeli ebeler refakatinde evde yapılan SSVD de oldukça yaygındır.) Hastane raporlarından ve yapılan SSVD’lerden yola çıkarak söylüyorum doktorlarımızın risk olarak bahsettiği rüptür yani rahim yırtılması eğer anne gerekli şartları taşıyorsa yok denecek kadar azdır. Kimi kaynaklarda bu risk 1000’de 1 olarak yazmaktadır.

Sağlık Bakanlığımızın SSVD’nin hangi şartlar altında yapılabileceğini anlatan bir açıklamasına buradan ulaşılabilir:
http://www.saglik.gov.tr/extras/birimler/acsap/taslak_protokoller.pdf

ICAN ise gereksiz sezaryen uygulamalarını önlemeyi amaçlayan ve SSVD’yi destekleyen Kanadalı bir kuruluş
International Cesarean Awareness Network (http://www.ican-online.org/)

Türk Tabipler Birliği’nin STED dergisindeki bu yazı da SSVD’yi ve çoklu sezaryen sonrası SSVD’yi anlatıyor ve mükerrer sezaryenin zararlarına değiniyor. http://www.ttb.org.tr/STED/sted0404/sezaryen.pdf

Bunun gibi çeşitli yerli ve yabancı doktor makaleleri, hastane raporları ve site adresleri SSVD grubumuzun Yahoo sayfasında mevcuttur.

SSVD Yahoo grubu hakkında biraz bilgi verebilir misin? Kaç üyeniz var? Ne gibi paylaşımlar oluyor? Bugüne kadar kaç üyeniz gruba üye olduktan sonra SSVD yaptı?

1 Aralık 2006 tarihinden sonra geçen 3,5 sene içinde yaklaşık 200 üyemiz olmuştur ve 11 üyemiz doktor kontrolünde SSVD yapmıştır. Üyelerimiz grubumuzda öncelikle ekli olan SSVD’nin yapılabileceğine dair çeşitli hastane raporlarını, SSVD yapan annelerimizin hikâyelerini, en önemlisi Sağlık Bakanlığımızın iki sezaryen yapmış anneye bile isterse SSVD yapılabilir raporunu ve SSVD hakkında diğer bilgileri okuyabilirler.

Üyelerimiz hamilelikleri esnasında grubumuzdaki üyelerimizle yazışarak SSVD yapmış annelerimizin tecrübelerinden de yararlanabilirler.

SSVD’nin Türkiye’deki uygulanışı (ya da tabu gözüyle bakılması) konusuna biraz değinelim.

SSVD ile tanışmamdan bu yana genelde doktorlar SSVD’ye sıcak bakmadılar. Ama SSVD konusunda donanımlı olan annelerimiz doktorlarını SSVD yaptırmaya ikna edebilmişlerdir. SSVD, araştırma hastanelerinde araştırma amacı ile yapılmıştır ve “SSVD yapılabilinir” raporu yazılmıştır, ancak bu rapor rafa kaldırılmıştır. Genel olarak SSVD yapmak isteyen bir anneye destek verilmemektedir. Benim SSVD yolculuğumda bir araştırma hastanesinde görev yapan bir kadın doğum doktoru SSVD’nin olamayacağı konusunda benimle tartışmıştı. Daha sonra kendisinin imzasını o hastanenin SSVD’nin olabileceği hakkında yayınladığı raporda görmüştüm. Durum bu kadar vahim.

Rapor grubumuzda mevcuttur.

Bunların dışında senin söylemek, paylaşmak istediğin herhangi bir şey var mı?

Ben bebeğimin pozisyonundan dolayı SSVD yapamadım, ancak doğumumdan bu yana SSVD hakkında anneleri bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyorum.

Grubumuzda da hem SSVD yapmış annelerimiz hem de SSVD isteyen annelerimizle bir aile olduk. SSVD ancak annelerimizin bilinçlenmesi ile yaygınlaşacak.

Gruba ve sana ne şekilde ulaşmak mümkün?

Amacımız mümkün olduğunca çok sayıda anneye ulaşmak ve onları SSVD hakkında annelerimizin bilinçlendirerek ve sezaryeni gözü kapalı kabul etmemelerini sağlamak.

Grubumuzun adresi http://health.groups.yahoo.com/group/ssvd/ Bana da nilayeguler@yahoo.com.tr adresinden ulaşılabilinir.

BenKardelen
10-03-2010, 12:34
figenarı

merhaba kızlar,

yardımcı olan bütün arkadaşlara çok tşk ederim.
verda'cım yazdıkların ve deneyimin beni gerçekten çok umutlandırdı. gerçekten isteyince
demek ki oluyormuş :) senin için de çok sevindim, sağlıkla büyüt 2.ci bebişini de işallah.
kardelen'cim sana da tşk ederim umarım uygun bir dr. bulursun ve bunu bizimle paylaşırsın.
dr. dilek yağmur ben de ararştırdım bana göre de uzak ben b.evlerde oturuyorum.

yurtdışı konusuna da gelince. ark.lar çok haklı ben de uzun süre yurtdışında yaşadım ve orada
dr.lar çok acil bir durum olmadığı sürece kesinlike sezeryan yapmıyorlar. örnek vereyim, ben annemin karnında dönmemişim doğuma kdr ve dr.lar beni elle ters çevirmişler ve anneme çatır çatır normal
doğum yaptırmışlar. başkası anatsa inanmam :) bu olayın burda olduğunu bir düşünün kesinlikle sezeryanlık bir durum buradaki dr.lara göre :)))canım bende bahçelievlerde oturuyorum ilk doğumumu yenibosna nisa hastanesinde yaptım. ikinci gebeliğimdede oraya gitmeye başlamıştım ama 2. gidişimde dr uma sordum ve devlet hastanesi bile yapmıyor diye olumsuz bi cevap aldım. yani onlar uğraşmazken biz niye uğraşalım demek istedi. cuma günü içinde medikal parkta nevin hanıma gün aldım birde şansımı onda denicem. özgeçmişini okudumda bayağı tecrübeli bir dr belki bi ümit kabul eder. ne bilim bi baş hekime filan danışayım diyorum yardımcı olur belki. yada samatya devlet ve vakıf gureba da tanıdıklar var onlara danışayım yardımcı olurlar belki diyorum. zaten int ssvd için araştırma hastanelerini tercih edin diyorlar olası bir durumda hemen müdahale ettikleri için ve ellerinde devamlı kan bulundurdukları için. sende buralarda bulabilirsen lütfen benide haberdar et....

BenKardelen
10-03-2010, 12:43
canım istanbulda dilek hanım ve sare hanım yaptırıyorlar bilgin olsun kardelencim

acaba sare davutoğlundanmı bahsettin?

figenari
11-03-2010, 01:27
merhaba kardelen,

bundan sonra verdiğin linklerden takip etmeye çalışıcam ark.ların deneyimlerini vs.
çok tşk ederim.. çok faydalı :)
benim şu anda bi hamielik fln söz konusu değil, düşünmüyorum da ama olur da kazara olursa,
(önceleri hep nasıl kazara olur der kızardım başkalarına ama oğlum gerçekten kazara oldu :)) )
tecrübe edinmiş olurum ssvd hakkında.
araştırma hastaneleri daha büyük olasılıkla kabul ederler diye düşünüyorum acil bir müdahale için gerekli ekip ve ekipmanları hep hazır durumda. ama şimdiye kdr devlet hast.leri ile ilgili hiç de güzel normal doğum hikayeleri duymadım. hatta benim bebeğimin kalbinde problem vardı ve çapa'da doğum yapmam önerildi. kardiyolğum kesinlikle onaylamadı bunu, daha ilk doğumunda böyle bir tecrübe yaşamanı istemem dedi özetle.
ama araştırma hastanesinde görevli bir dr. özel hastaneye gelebilir bu da bi ihtimal. işallah bize yakın ve ssvd'de tecrübeli bir dr. bulabilirsin.
benim de acilen bir dr.a görünmem gerek. sanırım sezeryan dikişimde bir sorun var, görüntüsü çok kötü ve acayip kaşınıyor acı acı. kendi dr.uma gittim ve pek tatmin olamadım geçmedi de ztn şikayetim. şimdi iyi bir dr. arıyorum(aslında emin değilim genel cerrahiye mi gitsem). nisa hastanesi geçti aklımdan bgn çok tavsiye okudum hakkında, bir de medikal park düşünüyordum. yrn randevu almak için bir aricam bakalım belki ben de cuma günü gelirim karşılaşırız belki ;))

BenKardelen
11-03-2010, 11:39
bende devlet hastanelerinden korkuyorum aslında ama şimdi düzeldiğini iyi olduğunu filan duyuyorum. bide aracı tanıdık olduktan sonra daha iyi ilgilenirler diye düşündüm.
gerçi ben dün truf arkadaşa mesaj attım sordum dilek ve sare hanımı önermiş. dilek hanım karşıda olduğu için onu son ihtimal olarak düşünüyordum. sare hanımda bizim burda muayeanesi olan sare davutoğluymuş. yaptığını duymuş arkadaş. bende zaten methini duymuştum onun. ters gelen bebekleri bile çeviriyormuş tamamen normali destekleyen bir dr yani öyle olması banada güven verdi düşündüm bir ihtimal kabul edebilir diye. şimdi daha çok ümitlendim. medikal parkada doğuma geliyor. hele bi yarın gideyim bakalım olmadı ona danışırım. çok ümitlendim inş başarırım bu işi:))

bende her zaman her konuda nisa hastanesine giderim. hangi doktora gittiysem çok beğendim. ilgileniyorlar hep. medikal içinde genel cerrahlıkmı işin bilmiyorum ama kadın doğumdan randevu almak istersen 1 haftadan önce pek vermiyorlar ben geçen hafta cumartesi aradım anca yarın için vardı. benimde bazen kaşınıyor acaba nedenmiş bende merak ettim. benim randevu yarın 13:45 de nevin hanıma:)

figenari
11-03-2010, 17:18
sare davutoğlu'nu ben de duydum hep, buradaki dr. ve hastane tavsiyeleri topiğinde de hep adı geçer.
bakalım inşallah kabul eder. hem muayenanesi (üff nası yazılır bilmiyorum işte) buralardaysa hamilelik ve sonrası için de iyi bir dr. olması çok iyi :)))
devlet hastanesine gelince, dediğim gibi çapa'da yapsaydım doğumu biz de aracı fln bulacaktık hatta biraz para fln sıkıştıracaktık ceplerine ki ilgilensinler fln diye ama yine de zor dedi dr.um görülen muamele fln pek değişmez dedi. özel hastanede, atıyorum günde 5 doğum oluyorsa buralarda çok daha fazla olur diğerlerinden pek farkın kalmıyor bence. ben yine de senin uudunu kırmak istemiyorum araştırma hastaneleri üzerine. netice de ben de senle aynı yoldayım :)))
bgn ben ilk defa gittim nisa hastanesine memnun da kaldım ilgiden fln. arzu hn.dı sanırım yoksa alev miydi, işte adını tam hatırlamıyorum o muayene etti beni. sezeryan dikişim benim doğumdan bu yana hem kırmızı hem de kabarık böyle solucan gibi görünüyo bi de çok kaşınıyor. takıntı yaptım ben de. netice de kendi dr.umun aynısını söyledi o da. kendi vücudum reaksiyon göstermiş o yüzden olmuş zmnla düzelir dedi ama tam olarak geçmezmiş :(( napalım bebişim için öyle oldu diyip avutuyorum kendimi :))
medikal park için randevu almam mümkün olmadı maalesef dediğin gibi önümüzdeki hafta için ancak verebiliryormuş. ben de nisa'ya gittim mecburen.
hadi bakalım yarın senden güzel ve hayırlı hbrler bekliyoruz :)))

BenKardelen
12-03-2010, 14:15
devlet hastanelerinide ilgilenmemeleri beni pek düşündürmüyor açıkçası cazip bile geliyor. çünki nisada çok ilgilendikleri için gelen giden bi el atıyordu açılma oldumu diye. bıraksınlar ben kendim doğurayım mümkünse:))))

iyi yapmışsın nisaya gitmekle. eğer wc nin hemen yanindaki odaysa arzu dede dir eğer tam karşısındakiyse alev hanımdır. alev hanımı çok metediyorlarda ben bikere arzu hanıma gittim ozaman kalp atışlarını görmek için gitmiştim bin pişman oldum. iki dk yatırdı beni kendi baktı ekrana kalbi atıyor gayet sağlıklı dedi kaldırdı beni. ekranı bana çevirip kalp atışını göstermedi bile. aaay gıcık olmuştum yaa ona. dedim bu kadına nasıl geliyor hastalar.
benim sezeryan yerimde öyleydi kızarık kabarık hatta sertti oçizgi ama şimdi öyle değil o sertlik gitti kırmızıda değil koyulaştı rengi heralde tamamen kaynadı. zaman alır seninkide 1 seneden fazla ama.

bu arada gittim dr a. muayenemi olduktan sonra sordum normal denemek istiyorum yardımcı olurmusunuz bana diye. kesinlikle olmaz dedi en az 3 sene geçmesi gerektiğini söyledi. benim için çok erkenmiş 2 sene 3 ay olucak benim doğduğu zaman. gerçi 9 ay cık var arada ama uzatmakta istemedim. nekadar kendimi alıştırsamda bu cevabı alabileceğime yinede hayal kırıklığına uğradım. cinsiyetinide göstermedi bebişim üstüne tuz biber oldu. sare hanıma kaldı son ümidim. ya oda yok derse erken derse. yapıyorlar halbuki ama iştee... (sare hanım yayala ışıklardaki şalvarlı etin hemen yanındaki binada)

bu arad dr. un 3 sen geçmesi gerekli aradan demesi bana bi ümit verdi. yani 3 seneden fazla olanlara yardımcı olabilir belkide. araştıran varsa medikal parkta nevin numanoğlunda bi şansını deneyebilir!

mamagoz
18-03-2010, 19:12
Arkadaşlar günümüzde hele de ıstanbul, Ankara, ızmir gibi büyük şehirlerde doktorlar gerek beklememek gerekse maddi sebeplerden sezaryene yöneliyorlar. Oysa sezaryen hem anne hem de bebek için son derece olumsuz bir tecrübedir ve sadece ama sadece bir kurtarma operasyonu olarak kullanılması mümkündür (bu da sanılanın aksine son derece düşük bir orandır). Ancak sıklıkla annenin suyu azaldığı, çatısının dar olduğu, bebeğin iri olduğu ve daha birçok gerekçe ile son anda zaten duygu yoğunluğu yaşıyor olan aile manipüle edilmekte ve sezaryen ameliyatı uygulanmaktadır. Sezaryen anne ve bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilecek bir ameliyattır, riskleri normal doğumdan kat kat daha fazladır ve sıklıkla gereksiz yere uygulanmaktadır. Birçok anne adayı da duyduğu gerekli gereksiz tüm doğum hikayelerinde etkilenerek sezaryeni prenseslere uygulanan bir operasyon zannetmekte maalesef. Oysa ki sezaryen hiç de masum bir ameliyat değildir. Tekrar ediyorum riskleri çok zor bir normal doğumdan bile kat be kat yüksektir. Anne adayları sezaryenin bebeğin sağlığı üzerinde oluşturabileceği etkileri araştırsalar eminim ki köşe bucak sezaryenden kaçarlardı. Ama maalesef araştırmıyoruz.

Gereksiz yere sezaryen yapan doktorlar ise ZALıMdirler. Zulüm etmektedirler. Bedelini ahirette kolay kolay ödeyemeyeceklerine inanıyorum. Ben hakkımı helal etmiyorum mesela. Yanlarına kar kalacağını düşünmüyorum. Çünkü gereksiz yere kandırılarak sezaryene alındım.

SSVD'yi kesinlikle can-ı gönülden destekliyorum, deneyecek arkadaşlara çok ciddi araştırma yapmalarını öneriyorum, doktorların semtlerine falan bakmayın arkadaşlar, şifa Çin'de de olsa gidin bulun. Anadolu yakası Avrupa yakası vs. bunlar sorun değil.

Ben de ileride hamile kalırsam SSVD yapacağım inşallah. Ve bana bunu yaşatacak olan doktor ömrümün sonuna kadar dualarımda olacak. Benden çook hayır duası alacak :)

aabeyazmelek
18-03-2010, 20:02
bende haziranda normel dogum yaptım hep sezeryan düşünüyordum korktugum için ama allahım normel dogum nasip etti çok zor geçti çıglıklarım hala kulagımda ilişkiye girmek bile zor hala acı hissediyorum tuvalete gittiginde yanma yokmu hele dikişlerden kaynaklanıyordu
tekrar hamile kaldıgımda allahım nasip ederse sezeryan düşünüyorum normel dogumu yaşadım...
allahım herkezi sagsalim kurtulmayı nasip etsin...

mamagoz
22-03-2010, 21:17
bende haziranda normel dogum yaptım hep sezeryan düşünüyordum korktugum için ama allahım normel dogum nasip etti çok zor geçti çıglıklarım hala kulagımda ilişkiye girmek bile zor hala acı hissediyorum tuvalete gittiginde yanma yokmu hele dikişlerden kaynaklanıyordu
tekrar hamile kaldıgımda allahım nasip ederse sezeryan düşünüyorum normel dogumu yaşadım...
allahım herkezi sagsalim kurtulmayı nasip etsin...

sezaryen sızısı daha mı az sanıyorsun?

sezaryen sadece seninle ilgili bir şey değil, bebeğinle de ilgili bir durum. Ve gerçek şu ki, vajinadan geçmeden sezaryenle alınan bir bebek gelişimini tam olarak tamamlamış olmuyor, ciğerlerini oksijenli yaşama hazırlıksız bir halde bırakmaya gönlün elverir mi bilemiyorum? tabi ne kadar uyarmaya çalışsak da, kendi bildiğinin dikine gidecekler olacaktır. ne diyeyim?
:çok üzgünüm:

aabeyazmelek
22-03-2010, 22:50
Normel dogumdada bebegın sorun yaŞama Şansı var kafasını vakkumla Çekıyorlar mesala daha neler var hepsı zor bence bırde bu bırazda bÜnyeyle alakalı bır durum ..

BenKardelen
27-03-2010, 12:50
Arkadaşlar günümüzde hele de İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde doktorlar gerek beklememek gerekse maddi sebeplerden sezaryene yöneliyorlar. Oysa sezaryen hem anne hem de bebek için son derece olumsuz bir tecrübedir ve sadece ama sadece bir kurtarma operasyonu olarak kullanılması mümkündür (bu da sanılanın aksine son derece düşük bir orandır). Ancak sıklıkla annenin suyu azaldığı, çatısının dar olduğu, bebeğin iri olduğu ve daha birçok gerekçe ile son anda zaten duygu yoğunluğu yaşıyor olan aile manipüle edilmekte ve sezaryen ameliyatı uygulanmaktadır. Sezaryen anne ve bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilecek bir ameliyattır, riskleri normal doğumdan kat kat daha fazladır ve sıklıkla gereksiz yere uygulanmaktadır. Birçok anne adayı da duyduğu gerekli gereksiz tüm doğum hikayelerinde etkilenerek sezaryeni prenseslere uygulanan bir operasyon zannetmekte maalesef. Oysa ki sezaryen hiç de masum bir ameliyat değildir. Tekrar ediyorum riskleri çok zor bir normal doğumdan bile kat be kat yüksektir. Anne adayları sezaryenin bebeğin sağlığı üzerinde oluşturabileceği etkileri araştırsalar eminim ki köşe bucak sezaryenden kaçarlardı. Ama maalesef araştırmıyoruz.

Gereksiz yere sezaryen yapan doktorlar ise ZALİMdirler. Zulüm etmektedirler. Bedelini ahirette kolay kolay ödeyemeyeceklerine inanıyorum. Ben hakkımı helal etmiyorum mesela. Yanlarına kar kalacağını düşünmüyorum. Çünkü gereksiz yere kandırılarak sezaryene alındım.

SSVD'yi kesinlikle can-ı gönülden destekliyorum, deneyecek arkadaşlara çok ciddi araştırma yapmalarını öneriyorum, doktorların semtlerine falan bakmayın arkadaşlar, şifa Çin'de de olsa gidin bulun. Anadolu yakası Avrupa yakası vs. bunlar sorun değil.

Ben de ileride hamile kalırsam SSVD yapacağım inşallah. Ve bana bunu yaşatacak olan doktor ömrümün sonuna kadar dualarımda olacak. Benden çook hayır duası alacak :)

canım sende dertlisin bakıyorum bu konuda. inş dilediğin gibi birdahaki bebeğini normal olarak dünyaya getirirsin. dediklerine tamamen katılıyorum. ben sezeryan olsam dahi muhakkak doğum eyleminin başlamasını bekliyeceğim günü gelmeden alınmasına karşıyım. çoçukcağız daha hazır değilken pat diye alıyorlar. eltimde 1 ay önce sezeryanla doğurdu. onuda yok suyun azalıyor incelme var filan diyerek doğumu başlatmaya çalıştılar. normal doğumu hiç istemiyordu eşinin ve dr zoruyla denediler. suni sancı verildi ne sancı ne açılma hiçbişey olmadı istemediği için bebeğin kalp atışları hızlanmaya başlayınca mecburen sezeryana alındı. bebek 1 hafta hep uyudu emziremedi doğru düzgün yeni yeni başladı düzgün emmeye ama şimdide başta iyi emziremediği için sütü yok. daha hazır değildiki bebek. benim oğlum hemen emmeye başlayıp adapte oldu doğumu kendisi istediği için. bu konuda anneninde kesinlikle istekli olması gerekiyor. şimdiki kadınlar korktukları için sezeryanı kolay görüyorlar. kesilip bağırsaklarının dışarı çıkarılması daha güzel geliyor. içimiz bile normal doğumdaki gibi güzel temizlenmiyor. gaz problemi. herkezin kendi görüşü ama bende sezeryana mecbur kalmadığım taktirde normal doğumun tüm evrelerini yaşayıp zorlukları çekip doğum odasından sezeryana alındığım halde halada normal diyorum o duyguyu muhakkak yaşamak istiyorum bebeğimi görüp tenimde hissetmek tüm evrelerini yaşamak istiyorum rabbim nasip ederse:Saruboceq:

ben DOĞAL YAŞAM, DOĞAL DOĞUM diyorum:lepi:

mamagoz
29-03-2010, 21:29
canım sende dertlisin bakıyorum bu konuda. inş dilediğin gibi birdahaki bebeğini normal olarak dünyaya getirirsin. dediklerine tamamen katılıyorum. ben sezeryan olsam dahi muhakkak doğum eyleminin başlamasını bekliyeceğim günü gelmeden alınmasına karşıyım. çoçukcağız daha hazır değilken pat diye alıyorlar. eltimde 1 ay önce sezeryanla doğurdu. onuda yok suyun azalıyor incelme var filan diyerek doğumu başlatmaya çalıştılar. normal doğumu hiç istemiyordu eşinin ve dr zoruyla denediler. suni sancı verildi ne sancı ne açılma hiçbişey olmadı istemediği için bebeğin kalp atışları hızlanmaya başlayınca mecburen sezeryana alındı. bebek 1 hafta hep uyudu emziremedi doğru düzgün yeni yeni başladı düzgün emmeye ama şimdide başta iyi emziremediği için sütü yok. daha hazır değildiki bebek. benim oğlum hemen emmeye başlayıp adapte oldu doğumu kendisi istediği için. bu konuda anneninde kesinlikle istekli olması gerekiyor. şimdiki kadınlar korktukları için sezeryanı kolay görüyorlar. kesilip bağırsaklarının dışarı çıkarılması daha güzel geliyor. içimiz bile normal doğumdaki gibi güzel temizlenmiyor. gaz problemi. herkezin kendi görüşü ama bende sezeryana mecbur kalmadığım taktirde normal doğumun tüm evrelerini yaşayıp zorlukları çekip doğum odasından sezeryana alındığım halde halada normal diyorum o duyguyu muhakkak yaşamak istiyorum bebeğimi görüp tenimde hissetmek tüm evrelerini yaşamak istiyorum rabbim nasip ederse:Saruboceq:

ben DOĞAL YAŞAM, DOĞAL DOĞUM diyorum:lepi:

ağzına sağlık kardelen, çok güzel anlatmışsın. ben de tüm sancıları yaşadım sayılır, belki bir 5 saat daha müsade etselerdi ben inanıyorum ki bebeğim kendisi gelecekti ve tereyağından kıl çeker gibi çıkacaktı içimden. 1 ay önce alınan bebeğe çok üzüldüm. gerçekten de bu zulüm değil de nedir? inşallah bu çark kırılacak, bilinçli anneler örnek olacak. hem doğal doğum hem ssvd konusunda. güzel haberlerini almak isteriz inşallah senin ve bebeğinin sağlıkla ve normal doğum yapmanızı canı gönülden isterim. ayrıca nişan gelmesi, su gelmesi, sancıların başlaması.. bunlar gerçekten çoook özel anlar ve çok güzel anlar... herkesin zamanı gelince yaşamasını dilerim.. sevgiler.

BenKardelen
31-03-2010, 10:41
canım benmi yanlış cümle kurmuşum bilemedim ama bebek doğalı 1 ay oldu bikaç gün erkenden aldılar yani hiçbir eylem başlamamıştı ne su ne sancı ne nişan.

dediğin gibi okadar güzelki o anları yaşamak ben 2 gün öncesinden nişanım gelmişti sancılarımda akşam sahil pikniğinde başlamıştı bol bol yürümüştüm sahilde:))) sabahki 5 dk 1 olan sancılar okadar hafiftiki hatta diyordum bu sancıylamı doğurucam nekadar azmış demiştim kendi kendime. meğersem sunu sancı verildikten sonra ne kadar fenaymış. ama istekli olduğum için gıkımı bile çıkarmadım göğüsgerdim o şiddetli sancılara. çok etkilendim doğumdan sonra ama yinede diyorum normal normal normal... o güzellikleri yaşamak bambaşka. bi mucizeye ön ayak oluyor yaşadıklarımız. rabbim herkeze en güzelinden yaşatsın o duyguları:)))

mamagoz
05-04-2010, 17:30
canım benmi yanlış cümle kurmuşum bilemedim ama bebek doğalı 1 ay oldu bikaç gün erkenden aldılar yani hiçbir eylem başlamamıştı ne su ne sancı ne nişan.

dediğin gibi okadar güzelki o anları yaşamak ben 2 gün öncesinden nişanım gelmişti sancılarımda akşam sahil pikniğinde başlamıştı bol bol yürümüştüm sahilde:))) sabahki 5 dk 1 olan sancılar okadar hafiftiki hatta diyordum bu sancıylamı doğurucam nekadar azmış demiştim kendi kendime. meğersem sunu sancı verildikten sonra ne kadar fenaymış. ama istekli olduğum için gıkımı bile çıkarmadım göğüsgerdim o şiddetli sancılara. çok etkilendim doğumdan sonra ama yinede diyorum normal normal normal... o güzellikleri yaşamak bambaşka. bi mucizeye ön ayak oluyor yaşadıklarımız. rabbim herkeze en güzelinden yaşatsın o duyguları:)))

anladım canım, yanlış mı okudum birinin bebeği 1 ay erken alını diye okumuşum, meğer bebek 1 aylık olmuş :) kusura bakma yanlış gördüm sanırım...

gerçekten de çok güzel anlar, çok güzel duygular... ne kadar acı çekerseniz çekin, çok kıymetli o sancılar... bebeği doğacağı dünyaya hazırlıyor, bebeği güçlendiriyor, bebeğin tüm vücuduna masaj yapıyor ve bir daha o bebek böylesine bir masaj yaşayamıyor hayatı boyunca. öyle özel.. bebeğin her yerine özel masaj... belki de kanın akışıyla ilgili sırlar da vardı bu masajda. çok özel çok önemli. tabi sunni sancılar için tam olarak aynı şeyleri söyleyemeyiz. doğal sancılar benim bahsettiklerim. zaten ssvd yapacaklarda kesinlikle sunni sancı uygulaMAMAK gerekiyor. bilginize.

hayyy_hayat
18-04-2010, 19:00
Merhabalar..

Bn de 6 yıl once sezeryan oldum. Geçen yıl bi hamilelik geçirdim. 25 haftalık bebeğimi normal doğumla ölü olarak doğurdum. Olayın üzücü yanlarını bi tarafa bırakırsak, doktoruma güvendim ve normal doğum yaptım. Dr tekrar hamile kalırsam rahatlıkla normal doğurabıleceğimi, kemıklerımın uygun olduğunu soyledi.

Demek ki olabiliyor... (Birincide bel fıtığı vs den dolayı sezeryan yaptırmıştı dr)

Kandırlıldık hep!!!!! Allah hep iyilerle karşılaştırsın.

Her tür doğumda da kolaylık versin inş.

BenKardelen
26-04-2010, 12:55
sonunda buldum:)))))))

bugün sare davutoğlu hanımı aradım ve durumumu izah ettim. 5 aylık hamile olduğumu ve 2 yaşında oğlum olduğunu doğumumu sezeryanla yaptığımı fakat normal doğum yapmak istediğimi söyledim. yapabileceğimizi ama önemli olanın iç dikişlerimin durumunun olduğunu söyledi. bu perşembeye randevu aldım. eğer bi problemim olmazsa bu sefer Allahın izniyle başarıcam. çok mutluyum okadar çok sevindimki bu olumlu cevaba umarım hüsrana uğramam:))))) dr telefonda konuşması bile çok içten çok ilgiliydi üzüldü bile bütün aşamaları geçtiğimi bebeğin kafası şiştiği için çıkmadığını deyince ''ah canım sen hem normal doğurmuşsun hemde sezeryan'' dedi. çok hoşuma gitti:)))

yani burdan ne çıkarıyoruz bu konuda doktorun önce kendine güveni olması gerek kimi dr kesinlikle diyor kimisi 4- 5 sene diyor kimiside böyle olumlu konuşuyor. Allah herkezi iyilerle karşılaştırsın inş.

ng1972
27-04-2010, 20:04
merhaba ,

bebeğim ve biz dergisinde mayıs ayı sayısında (ssvd - sezeryan sonrası normal dogum ) konusuna genis olarak yer verilmis ayrica ssvd grubundan da bahsediliyor.Ssvd yapan dr.isimleri ve ssvd yapan arkadaslarin hikayeleri de var.

Ayrıca , Sare davutoğlu nun telefon veya adresini verir misn KARDELEN ?

BenKardelen
27-04-2010, 21:17
bende yahoo daki grubun mesajlarını takip ediyorum ama orası bana karışık geldiği için yazamadım hiç. ist. bahçelievler yayla ışıklarda muayanesi. kendisi ankarada oturduğu için haftanın 3 günü burada salı perşembe ve cumartesi hastalarına bakıyor. daha gitmediğim için doğumda ne yaptığını bilmiyorum heralde uçağa atlayıp geliyordur doğum başladığında. medikal parkta doğumu yaptırıyor.
sizdemi düşünüyorsunuz ssvd yi?

ng1972
28-04-2010, 20:48
canım ben Ankara da oturuyorum. Yahoo ssvd grubundanım. Ssvd yaptıran dr. arastırıyorum. Sare davutoglunun tel nosu na nasıl ulasabilirim ?

sevgilerle

ng1972
28-04-2010, 21:00
sare davutoğluna ssvd yaptıran var mı ?

BenKardelen
29-04-2010, 14:04
canım ben Ankara da oturuyorum. Yahoo ssvd grubundanım. Ssvd yaptıran dr. arastırıyorum. Sare davutoglunun tel nosu na nasıl ulasabilirim ?

sevgilerle

bende tam yahooda yazmayı deneyecektim ama benden önce davranmışlar benim bildiğimdende fazla bilgi yazmışlar:))) bugün gittim ve iç dikiş yerimin iyi gözüktüğünü ve deneyeceğimizi söyledi. :lepi: çok mutluyum. dr çok yoğundu ama çokta iyi sıcak kanlıydı. elevit vitamin ilacını kestirdi bana bebeğe kilo aldırdığını söyledi yediklerimden vitaminimi almam yeterliymiş. kolay doğum olması için bebeğin iri olmaması daha iyi. oğlum 4 kiloydu çok zorladı beni ve normal doğuramadım o yüzden demekki. dr doğuma giricekti ve onunda ssvd olduğunu söyledi. inş başarırım bu sefer önce rabbimin sonra doktorumun yardımıyla:lepi:

isteyenler için muayanesinin numarası ve adresi: 0212 441 47 01
adnan kahveci blv. köşk apt. no62/2 ist/bahçelievler yayla

ng1972
29-04-2010, 17:29
canım sen de yahoo grubtaysan eger oraya da yaz canım yasadiklarini. Grubumuzun senin gibi ssvd yapmaya niyetlenen arkadaslara ihtiyaci var.

Sare hanım mı ssvd olmus kendisi acaba ?

wannababy
01-05-2010, 12:52
ben ikinci doğumumu sezeryan sonrası normal yaptım ama yurt dışında.

oğlum ters geldiği için mecbur sezeryan olmuştum ama kızım kanala yerleştiği için normal denememde bir sakınca olmadığını söylediler bende denedim. ama ilki sezeryan olduğu için hep gözetim altında tutularak ve belli bir süre ıkınmama izin verilerek yaptım doğumu. sonunda zaten tam tekrar sezeryan derken vakumla çektiler kızımı.

sezeryan sonrası hem dikişlerin hemde vucüdumun kendini toparlaması normal doğuma göre daha zor oldu. normal doğumda alttan dikişlerim oldu, üstüne birde hemeroid sorunu yaşadım ama 3 hafta içinde toparlandım. aldığım kiloları çok daha hızlı verdim.

hepinize sağlıklı doğumlar.

pancakee
04-05-2010, 23:38
Birkac gun once 02.05.2010 da normal baslayan dogumum yaklasik 24 saatte ilerlemeyince mecburi sezaryene alinarak oglumu dunyaya getirdim.
Gozumde yas, salya sumuk ameliyata alindim. Bas-pelvis uyumsuzlugu oldugu ortaya cikti.
Cok inat ettim, cok izdirap cektim, normal dogumun neredeyde her asamasini yasadim... Oglum saglikli cok sukur ama hala icim bir buruk, dusununce gozlerim doluyor.

Ayrintili dogum hikayemi firsat buldugumda eklerim, belki bir gun nasip our SSVD kim bilir....

BenKardelen
05-05-2010, 06:51
canım sen de yahoo grubtaysan eger oraya da yaz canım yasadiklarini. Grubumuzun senin gibi ssvd yapmaya niyetlenen arkadaslara ihtiyaci var.

Sare hanım mı ssvd olmus kendisi acaba ?
canım bilmiyorum kendisinin ssvd olup olmadığını. fırsat bulursam yazmaya çalışıcam yahoyada bu işi başarabilirsem hikayemi muhakkak yazıcam zaten:))

ben ikinci doğumumu sezeryan sonrası normal yaptım ama yurt dışında.

oğlum ters geldiği için mecbur sezeryan olmuştum ama kızım kanala yerleştiği için normal denememde bir sakınca olmadığını söylediler bende denedim. ama ilki sezeryan olduğu için hep gözetim altında tutularak ve belli bir süre ıkınmama izin verilerek yaptım doğumu. sonunda zaten tam tekrar sezeryan derken vakumla çektiler kızımı.

sezeryan sonrası hem dikişlerin hemde vucüdumun kendini toparlaması normal doğuma göre daha zor oldu. normal doğumda alttan dikişlerim oldu, üstüne birde hemeroid sorunu yaşadım ama 3 hafta içinde toparlandım. aldığım kiloları çok daha hızlı verdim.

hepinize sağlıklı doğumlar.canım ne güzel mutlu sonla sonuçlanmış herşeye rağmen. çok sevindim senin adına yeni bebeğini güle güle büyüt darısı tüm ssvd isteyenlerin başına:))


Birkac gun once 02.05.2010 da normal baslayan dogumum yaklasik 24 saatte ilerlemeyince mecburi sezaryene alinarak oglumu dunyaya getirdim.
Gozumde yas, salya sumuk ameliyata alindim. Bas-pelvis uyumsuzlugu oldugu ortaya cikti.
Cok inat ettim, cok izdirap cektim, normal dogumun neredeyde her asamasini yasadim... Oglum saglikli cok sukur ama hala icim bir buruk, dusununce gozlerim doluyor.

Ayrintili dogum hikayemi firsat buldugumda eklerim, belki bir gun nasip our SSVD kim bilir....
canım senin duygularını okadar iyi anlıyorumki bende seningibi aynı şekilde doğum masasından alındım sezeryana. psikolojim acayip bozulmuştu çok üzülüyordum hele birde neden sezeryan oldu diyenlere kayınvalidemde kocamda cevap olarak doğuramadı derlerken içim parçalanıyordu. okadar mücadeleyi edip her safayı geç ama o masada kal bişey yapama. ama üzülme hayırlısı buymuş demekki bak bende sırf bunun için bukadar mücadele ediyorum 2 yaşında şuan oğlum ve doğuma 3.5 ay kaldı. Allah izin verirse doktorumunde desteğilye deneyeceğim ssvd yi. o sahneleri tekrar yaşayacağım hiç korkmadan ama inş bu sefer mutlu sonla biter. biz mücadelemizi veririz rabbimiz ne yazmışsa onuda yaşarız. hiç üzülme canım bebişinin bu günlerin tadını çıkar düşünme. nasıl olursa olsun kavuştun bebişine gerisini boşver:1hug:

ng1972
07-05-2010, 09:13
merhaba canım ,

nasıl gidiyor ssvd planların ? Yazmadın foruma merak ettim.

Sana ozel mail atmak istiyorum. Ssvd ni takip etmek icin neler yaptın ? Nasıl gidiyor ?

Bana yahoo gruptaki rumuzunu veya bir e-mail adresi verirsen daha rahat haberleşiriz .

Ben sana özel mesaj atamadım ama sen bana atabilirsin

Sevgilerle.Nilay Güler

verda
08-05-2010, 19:45
canım ben Ankara da oturuyorum. Yahoo ssvd grubundanım. Ssvd yaptıran dr. arastırıyorum. Sare davutoglunun tel nosu na nasıl ulasabilirim ?

sevgilerle

Merhabalar!

Uzun zamandır foruma bakamıyordum, şimdi gördüm mesajlarınızı, başlarada da yazmıştım ama okumadıysanız diye tekrar etmek istiyorum, Ankara da oturuyorum ve ssvd yaptım, yaklaşık 3,5 ay oluyor, bende çok araştırmıştım, ancak doktorlar tarafından isteğim hep reddedilmişti, ta ki lokman hekim de Dr Elif Terzi ye kadar, Doğumumu kendisi yaptırdı..

Umarım yardımcı olabilmişimdir,

SEVGİLER

ng1972
08-05-2010, 22:36
Merhabalar!

Uzun zamandır foruma bakamıyordum, şimdi gördüm mesajlarınızı, başlarada da yazmıştım ama okumadıysanız diye tekrar etmek istiyorum, Ankara da oturuyorum ve ssvd yaptım, yaklaşık 3,5 ay oluyor, bende çok araştırmıştım, ancak doktorlar tarafından isteğim hep reddedilmişti, ta ki lokman hekim de Dr Elif Terzi ye kadar, Doğumumu kendisi yaptırdı..

Umarım yardımcı olabilmişimdir,

SEVGİLER

Merhaba Verda Etlik Lokman hekim galiba bahsettigin.

Canım senden rica etsem bizim ssvd grubumuza uye olarak hikayeni orada da anlatır mısın ? Ssvd yaptıran dr. isimlerini topluyoruz.
Ayrıca grubumuzda ssvd isteyen arkadaslarımız da senin tecrubelerinden yararlanırlar.

Eger uye olmazsan bana Dr. Elif in varsa muayehane ve Lokman hekimin tel nosunu da verirsen sevinirim.Ben paylasırım arkadaslarımla

Sevgierle

ng1972
08-05-2010, 22:38
Merhabalar!

Uzun zamandır foruma bakamıyordum, şimdi gördüm mesajlarınızı, başlarada da yazmıştım ama okumadıysanız diye tekrar etmek istiyorum, Ankara da oturuyorum ve ssvd yaptım, yaklaşık 3,5 ay oluyor, bende çok araştırmıştım, ancak doktorlar tarafından isteğim hep reddedilmişti, ta ki lokman hekim de Dr Elif Terzi ye kadar, Doğumumu kendisi yaptırdı..

Umarım yardımcı olabilmişimdir,

SEVGıLER

Merhaba Verda Etlik Lokman hekim galiba bahsettigin.

Canım senden rica etsem bizim ssvd grubumuza uye olarak hikayeni orada da anlatır mısın ? Ssvd yaptıran dr. isimlerini topluyoruz.
Ayrıca grubumuzda ssvd isteyen arkadaslarımız da senin tecrubelerinden yararlanırlar.

Eger uye olmazsan bana Dr. Elif in varsa muayehane ve Lokman hekimin tel nosunu da verirsen sevinirim.Ben paylasırım arkadaslarımla


Grubumuza ulasmak icin :

Google arama motoruna küçük harflerle ( ssvd ) yaz ilk cıkan yahoo grup adresine tıkla ve JOIN
Sevgierle

BenKardelen
11-05-2010, 16:40
merhaba canım ,

nasıl gidiyor ssvd planların ? Yazmadın foruma merak ettim.

Sana ozel mail atmak istiyorum. Ssvd ni takip etmek icin neler yaptın ? Nasıl gidiyor ?

Bana yahoo gruptaki rumuzunu veya bir e-mail adresi verirsen daha rahat haberleşiriz .

Ben sana özel mesaj atamadım ama sen bana atabilirsin

Sevgilerle.Nilay Güler

aa nilay hanım sizmiydiniz:))) yahoo bana çok karışık geliyor buranın düzenine alıştığım için. yazılarınızı mail adresime gelen mesajlardan takip ediyorum. benim gibi beceremeyipte yazamayan onlarca kişi vardır emin olun ama birgün muhakkak yazmaya çalışacağım. facedede grup kurmuşsunuz üye oldum ama kimsecikler yok orda. aslında ya burada yada facede yazışmalar olsa yahoya yazamayanlar yönlendirilse süper olur. hele bu sitede daha çok kitleye ulaşabilirsiniz. benimgibi yüzlerce kişi var hamile her ayın ayrı gurupları var. eminimki ssvd den haberdar bile değillerdir. asıl sesimizi daha çok kitleye duyurup daha çok kişinin aklına koyabilsek bu fikri herkez araştırsa süper olur.

ben suan beklemedeyim gün sayıyorum. bugün 25. haftam doldu. şimdilik herşey yolunda. başka bi gelişme yok. eğer olusa sizi bilgilendiririm muhakkak. mail adresimi özelinize mesaj atıyorum.

benkibele
02-07-2010, 22:13
arkadaslar ben de siki bir normal dogum taraftariydim ama malesef kizim tum cabalarima ragmen donmedi ve ters geldigi icin sezeryan olmak zorunda kaldim. su an bebegim 11 aylik. henuz hamilelik dusunmuyorum ama boyle bir grup oldugu icin cok mutluyum ve Ankara'da yasiyorum. 2. hamileliigmde insallah bir aksilik olmazsa normal dogum yapmak istiyorum.
bu grubu bulduguma sevindim.
insanlarin sirf simarikliklarindan dolayi sezeryan olmalarina inanilmaz kiziyorum ama herkesin kendi tercihi.
herkesi cok opuyorum ve isteyen herkesin normal dogum yapmasi dilegiyle...

jalesel
07-07-2010, 10:11
Giriş tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 189

Mesaj Linki

--------------------------------------------------------------------------------

bende kızımı sezeryanla dünyaya getirdim..
nisanım geldığinde hastaneye gittik dr. um birkaç gune doğurursun dedi bekleyelım bol bol yuru dedi..istersen eve git..evim uzak oldugu için gitmedim keske gitseymısım..catı muayanem yapıldı normal doguma musaıtmısım..ama hastane arastırma hastanesi her gelen dr bır olcum yapıyor cok korktum..olcumlerden..hatta dr sende troıd mı var gozlerın fırlayacak gıbı olmus dedi hayır yok dedım korkudan boyle..neyse ben beklıorum nstde cok sancım cıkıyor ama ben hıssetmıyorum..o gunun aksamına bıraz arttı sonra bır olcum daha benim korkudan sancım falan kalmadı..ertesi sabah bır docent geldı gunu dolmus bunun sunı sancı verın dedi..ama hiç doğuracak gıbı değilim kızım iyice yukarı cıktı asagı inmesi gerekirken..neyse benim dr basasistan docentin dediğini yapmak zorunda kaldı..verdiler sunnı sancıyı 5 saat boyunca ne sancı ama 2 cm acılmadan oteye gıtmedi..ve kızım kalp atısları yavaslamaya basladı tam 4 kez sonra acil sezeryana aldılar..şimdiki aklım olsa nişanim gelince gitmezdim hiç..evde cekerdım biraz hastanede adamın psikolojısı bozuluyor ancak..
neyse sezeryan oldum.genel anestezi ile...ayıldım ameliyat yerim cok yanıyor.kızımı sordum once sonra ağrı kesici istedim.asagıda yapılacak ddiler ama sorumduz hemsırem yapmayı unutmus..oglen 3 de gırdım gece 12 ye kadar agrı kesıcısız durdum ama cok yanma oldu..sagıma soluma donemedım..aksam geldiler yuruttuler bıraz zorlansamda kalkıp yurudum..gece gelen hemsıre agrı kesısımı vudru bende rahatldım..ertesi gun yurumume soyluyorlar ama ben yanmadan dolayı ayaga kalkamadım dogu duzgun gece karnım şişti mi kocaman..sutum yok zaten kızım aglayıp duruyor..hemsıreler mama bile vermediler emsin emsin diye..biz gıdıp mama ve kettle getırdık..hem kızıma hemde benimle sezeryan olan arkadasımın bebeğine mama yaptık verdik..aksama kendime geldım bıraz kaltıp yurudum gece sabaha kadar gaz cıkardım..ertesi gun eve gıttık..o yanmalar bır hafta surdu agrı kesıcıde yazmamıslar bızde korkudan içemedik şimdiki aklımla içerdım burda cok duydum..bebeğimi desteksiz kucagıma alamadım tam bir ay..dikişlerim iltihaplandı acıldı antıbıyotık kullandım her gun pansuman ve dikiş içine antıbiyotık sıktılar..bir haftada oyle gectı ..sonra kullandıgım antıbıyotık bana alerjı yaptı..bır hafta da oyle tasındım..kortızol kullandım..ilk bir ay hastaneye tasındım dogru duzgun sutum olmadı goguslerım yara içinde kızım mamayı hıc sevmedi sureklı kucagımda mememde olmak istiyor ben alamıyorum kucagıma yatsam donemıom dikişlerim acıyor..iki aydan sonra bıraz rahatlamya yatagımda daha ıyı donmeye basladım yaramın agrısı yanması azaldı benım sut cogaldı anca rahatladım..rahatladık...
normal hayatımıza donmemız 3 ayı buldu bizim..bir haftada donende var benim gibi uzun surende..sorsan memnun musun..pek değil çunku dikişlerim hala canımı sıkar kendını hıssettırır agır bır iş yapsam yada kabız olsam.
.inşallah ikincide saglıkla sıhhatla normal dogururum..

aysenfatos
07-07-2010, 11:58
merhaba kızlar ben 3yıl önce sezeryanla kızımı dünyaya getirdim ve şuan yeniden hamileyim. hep doğum istemiştim:gitme: normal doğum için tüm egzersizlerimi, nefes çalışmalarımı yaptım benim sezeryan öyküm farklı boyum kısa:gitme: 150cmin altındaki kişilere normal doğum yaptırmıyorlarmış çünkü genelde çatı dar oluyormuş bu nedenle cesaret edilemezmiş boyum 145cm kimse çatı muayenesi yapmadı bu kez doktoruma sordum neden yapamam ben istiyorum dedim yine aynı şeyleri söyledi ben çok istiyorum deyince deneriz ama bebeğin omzunu çıkartabilirsin, bebeği içeride oksijensiz bırakabilirsin, sezeryan dolayısıyla doğumu uzun tutamam seni tekrar sezeryana alırım baştan sezeryan diyelim dedi... sinir oldum çünkü çatı darlığı uzun boylularda dahi görülürken hiçbir kontrol yapılmadan olmaz 5cm daha uzun olmalıydın diyorlar....
ama kararlıyım izmirde beni sezeryan sonrası normal doğum yaptırmaya cesareti olan bi doktor bulacağım en azından çatı muyenemi yapacak bi doktor bulacağım...

mamagoz
07-07-2010, 13:20
bu forumda pek çok yerde gerek biraz sert bir tutumla (ki sert bir uslubum yoktur ama öyle anlaşılmış, çünkü sezaryeni prenses doğum olarak gören anneler sezaryene laf söyleyince bir değişik hassasiyete bürünüyor ve sizi onları korkutmakla suçlayabiliyorlar) gerek yumuşakçana (ki aslında çok fazla canım cicim de diyebilen bir insan değilim ama buna rağmen insanlar kırılmasın adına kendimden taviz vere vere canım cicim diye diye) pek çok topikte ikazımı yaptım. sezaryenin sakıncalarından doğal doğumun faydalarından bahsettim.

sezaryeni sadece annenin çekeceği acı olarak algılayan kitlelere aslında bebeğin neler hissedebileceğinin ve vücudunda nelere sebep olabileceğini açıklamaya çalıştım. bu açıklamaları da tabiri yerindeyse işkembeden sallayarak yapmadım. ama genelde umursamaz tavırlar ya da bizi korkuttun diyen yorumlarla karşılaştım. ya da herkes doktoruna çok güveniyordu, doktorunuzu biraz sorgulayın dediğimde ama ben çok güveniyorum dediler.

bununla birlikte, sözlerimin her bir kelimesini anlayan, idrak eden ve yorumlarıyla destek olan annelerle de karşılaştım, tabi sayı olarak kıyaslamak mümkün değil, 5-7 kişiyi geçmiyor maalesef beni anlayanlar. Forum üyeleriyle oranlarsak, anlaşılma oranım belki %1-2'dir :))

Ve sonra şu kanaate vardım ki, çok sayıda çok farklı insanların bulunduğu ortamlarda heşeyi açıkça konuşmak çok da doğru değil. Ama istiyorum ki herkesin kulağına bu konudaki araştırmalar bir şekilde fısıldansın. En azından bilsinler ki sezaryen iyi bir şey değil. Ve kesinlikle bundan kaçınmak lazım.

Dolayısıyla aslında ssvd'yi gerçekten isteyen ve konuyu kendisi araştıran annelerin başarma olasılığı daha yüksek. Yoksa buralarda aman dikkat edin sizi de kandırmasınlar demekle çok da anlaşılmıyorsunuz. ılla birinin başına o iş gelecek ki, sonradan iş işten geçince nerede hata yaptım diyecek :(

genel de hayat da böyle zaten...

gene de elimden geldiği kadar doğruları yazmaya devam etmek isiyorum.

dertleşeyim dedim :)
sevgiler...

jalesel
07-07-2010, 14:59
ssvd ben de cok istiyorum inşallah ikinci doğumumu normal yapabilirim gerçi büyük ihtimal yurtdısında yapacagım bu yuzden bıraz daha içim rahat bu konuda..sezeryan sonrası cok cektım yukardada anlattım..normal dogum olsaydı belkı baska seyler gelecektı basıma ama olsun..ben hala ogun bana sunni sancı veren docente kızarım..eşime de.. o zamanlar calısmıyordum ne kadar beni bayan dr a gotur desemde goturmedı..ozeller hep sezeryancıymıs devlette normale zorluyorlarmıs falan filan..hala eşimi affetmedım..herseye parası vardı doguma olmadı..

aysenfatos
07-07-2010, 17:34
sezeryanla doğumu ben onaylamıyorum. evet bazı durumlarda gerekli ama çoğu kez gereksiz yere yapıldığını düşünüyorum. mesela ben boyum 145cm diye sezeryan oldum ve doktor çatı muayenemi yapmadan karar verdiler boy 150cmin altında normal doğum sakıncalı...
annem 142cmle beni doğurdu ve en yakın arkadaşımın annesinin boyu 148cm peki benim normal doğum yapamamın sebebi onlardan 22yıl sonra mı hamile kalmammı?
bence gereksiz sezeryan oldum şuandaki hamileliğimin ilerleyen dönemlerinde çatı muayenesi yaptırıp söylediklerinin doğru olup olmadığını öğrenicem biraz olsun içim rahatlasın diye...

BenKardelen
08-07-2010, 15:08
bu topiğin böyle canlanmasına çok sevindim:))))

hep keşkelerimiz var dimi sezeryan olduğumuz için abuk sabuk nedenlere.

jaleselciğim dediğin gibi keşke eve gitseymişsin( bak yine keşke) benim nişanım geldikten 2 gün sonra sancım başlamıştı. doğumun en güzel habercisi nişan 1- 2 güne bebişin geliyor diyor negüzel:))

aysenfatoşcuğum yine seninkide abuk sabuk bir bahane herzamnki gibi. eskiden yapanlar yapıyordu nedense bize herşey cıs kaka bu doğum konusunda. eskiden suni sancımı vardı günü geçene veriyorlardı yada suyu gelene. eskiden sezeryanmı vardı köy yerlerinde boyu kısalar veya diyer bahanedekiler olsun diye.

doğum dediğin doğal olucak ne suni sancı ne su patlatma ne bişey. herşey kendiliğinden olucak. herşey cahilliğimizden geliyor başımıza. neyle karşılaşıcamızı bilmiyoruz ilk doğumda güveniyoruz dr lara onlarında bizi doğru düzgün bilgilendirdiği yok. zor durumda kalınca biz hemen sezeryan diyorlar bizde kabul ediyoruz.

benim sezeryan olmamın nedenleri doğum eylemim okadar güzel başlamışken 2 cm açıklık ve sancımla gitmişken suni sancı verilmesi. doğum esnasında kuvvetli ıkanamadığım için doğuramıyacağım korkusuyla sezeryan istemem. halbuki bana acele ettirmeyip daha zamanımın olduğunu söyleyip durmadan parmak atıp çekiştirip durmasalardı oğlumu normal doğumla kucağıma almış olucaktım. ama herşeyde bi hayır var işte kısmetse rabbim busefer izin verirse kızımı normal doğumla dünyaya getireceğim. ve belkide birilerine cesaret kaynağı olacağım.

benim ve diğer tüm normal doğum istiyenlerin Allah yollarını açık etsin güç kuvvet versin sağlıkla sıhatle doğurmamızı nasip etsin inş. amiiiin.....

osevman
13-09-2010, 15:00
bende ilk dogumunu sezeyan yapanlardanım. malesef.oğlum tersti dönmedi,son ana kadar bekleyecegim dedim(oysaki agrı eşiğimde düşüktür benim),bekledim artık dogum başlamış bebek ayaklarından geliyordu acil sezeryana aldılar.birdaha hamile olursam,normal dogum hatta dogal dogum istiyorum.ama riskleride korkutmuyor değil beni.ya ölürsem ya oglumu annesiz bırakırsam diye korkuyorum.iatanbulda ssvd yaptıran doktorlar kimler...
ssvd yapabilmek için bazı şartlarında oluşması yada oluşmaması gerekiyormuş,mesela sezeryandan sonra normal dogum yapamak için kaç yıl geçtiği,ilk dogumdaki sez. sebeplerinin hala geçerli olup olmadıgı gibi.

verda
13-10-2010, 22:53
QUOTE=seda06]merhaba konunuzdan takip ettiğim kadarıyla sanırım sezeryandan sonra normal doğum yapmışsınız,öğrenmek istediğim bikaç şey var sizden,ilk doğumdan ne kadar sonra normal doğum yaptınız,risk varmıydı ikinci doğumda,sezeryan olmanızın nedeni neydi,bende ankaradayım doktorunuzdan memnun kaldınızmı,ikinci doğum zor oldumu,,,,biraz fazla soru oldu ama benim için gerçekten önemli çünkü bende ikinci doğumu normal yapmak istiyorum inşallah...şimdiden teşekkürler...[/QUOTE]

merhaba seda hanım,özelden cevaplayamıyorum, tam olarak 4 yıl 9 ay sonra ikinci doğumumu yaptım, ama bu süre olayına takılmayın, iki yıl yeterli bi süre..

sezeryan olma sebebime gelince bana göre bi sebep yoktu:) yani sezeryanı kabullenemeyişim ilk doğumumla başladı, 41. haftadaydım ve henüz hiç bi doğum belirtim yoktu, doktorum normalde çok kolay dğurabileceğimi çatımın iyi olduğunu ve bebeğin başının kanala girdiğini söylemişti, bizde suni sancıyla normal doğuma karar verdik, randevulu bi şekide hastaneye yatışım yapıldı, ama yapılır yapılmaz doktorum bebeğin fetal distress yaşadığını acele sezeryana alınmam gerektiğini söyledi, ama yalan tabi amaç bir an önce benden kurtulmaktı gelip gidip uğraşmak istemedi, neyse ben kabul etmeyince dışarda eşimi korkutup bebeği de anneyi de kaybederiz dediği için eşime sezeryan belgesini imzalatıp, benide apar topar doğuma aldılar, daha çok ayrıntı var ama bu kadarı yeterli sanırım..

doktoruma gelince doğrusu doğuma kadar sürekli endişelerim vardı, acaba doğumuma girer mi ya gece olursa gelir mi gibi, korkumun sebebi de hastanenin yoğun olmasıydı randevuyla kontrolda bile bi 40-45 dk sıra bekliyordum, ama herşey yolunda gitti benim için,

doğumumsa çok kolay oldu 39+2 gün bekledik sabah 6 da suyum geldi 12 de doğum yaptım, sancı çekme süreci tabii ki bira acılıydı ama sezeryandan sonra bana hiç koymadı, epizyotomi de yapıldı bu arada ama o kadar kötü değilmiş..

ben ilk doğum sebebiyle normal duğumu çok istiyordum eğer kararlıysanız buna göre bi doktor aramalısınız bu benim için en zor kısmıydı, çok doktor dolaştım hiç birisi kabul etmedi, riskli falan dendi, ama sezeryanında bi ameliyat olduğu ve daha fazla risk taşıdığı hiç gündeme gelmedi, doktorlar işlerine geldiği gibi işte..

sadece benim doktorum olabilir dedi 38. haftaya kadar bekleyelim dedi ve sonrasında her hafta kararlı mısın diye yineledi ve 40. haftaya kadar bekledik ve benim için mutlu son oldu umarım sizin için de öyle olur

her türlü sorunuzu seve seve cevaplarım aklınıza takılan bişey olursa yine yazın

hansela
08-12-2010, 17:13
Kararlılığınızdan ve başarmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. Bende aynı sizin gibi aslında hiçbir sebep yokken korkutulup yanlış yönlendirilen ve sezeryan olan bir anneyim. Ve inanın doğumu yaptığım günden bu yana bir yıl oldu ve hala düşündükçe doktoruma kızarım. İlk aylar yaşadığım üzüntü ve bunalımı anlatmak dahi istemiyorum. İnşallah ikinci bebeğimi normal doğumla dünyaya getirmek istiyorum. Doktorunuzun adını söyleyebilir misiniz ?

verda
12-12-2010, 00:59
Kararlılığınızdan ve başarmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. Bende aynı sizin gibi aslında hiçbir sebep yokken korkutulup yanlış yönlendirilen ve sezeryan olan bir anneyim. Ve inanın doğumu yaptığım günden bu yana bir yıl oldu ve hala düşündükçe doktoruma kızarım. İlk aylar yaşadığım üzüntü ve bunalımı anlatmak dahi istemiyorum. İnşallah ikinci bebeğimi normal doğumla dünyaya getirmek istiyorum. Doktorunuzun adını söyleyebilir misiniz ?

doktorum lokman hekim hastanesinden Elif Terzi umarım gönlünüze göre bi doğum yaparsınız..

Bulutlar
27-12-2010, 12:48
MaşaAllah verda, demek sez. sonra normal doğum yaptınız. Darısı ablamın başına inş. O da ilk çocuğunda dr tarafından aldatılarak sez. a alındı. Haftalarca yatakta kaldı. İkincisinde normal denedi ama dr lar tarafından yine kandırıldı, 9 ay meraklandırdılar ama suyu gelip te hast.neye gittiğinde sez. a zorladılar, son anda başka dr a gitti ama zamanında müdahale edilmediği için normal doğuramadı, sez. oldu yine. Üçüncü çocuğunda da normal deneyecek, inş bu sefer hayırlı normal bir doğum nasip eder Rabbim.

matematik
03-01-2011, 18:27
Peki istanbul yada İzmirde ssvd yaptıran dr.lar kimler...Lütfen yardıııımmmm

efloş
04-01-2011, 08:11
merhaba arkadaşlar, bende kayseride ssvd yaptırabilecek, bu konuda deneyimli ve cesaretli doktor arıyorum , yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim, şimdiden tşk.

hansela
12-01-2011, 12:45
MaşaAllah verda, demek sez. sonra normal doğum yaptınız. Darısı ablamın başına inş. O da ilk çocuğunda dr tarafından aldatılarak sez. a alındı. Haftalarca yatakta kaldı. İkincisinde normal denedi ama dr lar tarafından yine kandırıldı, 9 ay meraklandırdılar ama suyu gelip te hast.neye gittiğinde sez. a zorladılar, son anda başka dr a gitti ama zamanında müdahale edilmediği için normal doğuramadı, sez. oldu yine. Üçüncü çocuğunda da normal deneyecek, inş bu sefer hayırlı normal bir doğum nasip eder Rabbim.

İstanbulda iki doktor ismine ulaştım. Dilek Yağmur ve Sare Davutoğlu. İki doktorunda çok sayıda ssvd yaptırdığını duydum. Bazı doktorlar da bir sorun yoksa denenebilir diyor ama yaptırıp yaptırmadıklarından haberim yok. Mesela Kaan kocatepe'nin ssvd ile ilgili bir röportajı var. Yapılabilir diyor ama teorik olarak mı söylüyor daha önce hiç denedi mi bilmiyorum. İzmir ile ilgili bir bilgim yok ama marmariste yaşayan ve türkiyenin birçok yerinde doğal doğum kursları veren Hakan Çoker var. Geçen yıl bir dergide ssvd yaptırdığını anlatıyordu. İzmire de geliyordur belki. Bir araştır brnce Hakan Çoker'i çünkü normal doğum konusunda çok ısrarlı bir doktor. Sen hamilemisin ikinci bebeğine ?

hansela
12-01-2011, 12:48
Peki istanbul yada İzmirde ssvd yaptıran dr.lar kimler...Lütfen yardıııımmmm

İstanbulda iki doktor ismine ulaştım. Dilek Yağmur ve Sare Davutoğlu. İki doktorunda çok sayıda ssvd yaptırdığını duydum. Bazı doktorlar da bir sorun yoksa denenebilir diyor ama yaptırıp yaptırmadıklarından haberim yok. Mesela Kaan kocatepe'nin ssvd ile ilgili bir röportajı var. Yapılabilir diyor ama teorik olarak mı söylüyor daha önce hiç denedi mi bilmiyorum. İzmir ile ilgili bir bilgim yok ama marmariste yaşayan ve türkiyenin birçok yerinde doğal doğum kursları veren Hakan Çoker var. Geçen yıl bir dergide ssvd yaptırdığını anlatıyordu. İzmire de geliyordur belki. Bir araştır brnce Hakan Çoker'i çünkü normal doğum konusunda çok ısrarlı bir doktor. Sen hamilemisin ikinci bebeğine ?

zenan
13-01-2011, 20:23
arkadaşlar bende ssvd isteyenlerdenm 23 yaşındayım we 3 çocuma hamileyim 28.haftamdayım we oturdum ilçede şiddetle beni doğurtucak birr doktor aradım neredeyse bütün kadın doğum drlarına gittim ama kimse bu riski almadı artık tam en son ewde doğuma kendimi hazırladım.:59: kii burAYA özel bir hastane açılana kadar dün sancın oldu we oraya gittim hiç ummadıım bir şekilde doktor beni destekledi we herşeyin şu anda gerektii gibi oldunu söledi epey konuştuktan sonraa ssvd yapabileceğimi söledi ama benim ilk doğumum normal olduu için şimdi son 7 hafta bakalım ne olacak ben çokk sewindimm. benim gibi ssvd düşünen arkadaslarla bunu paylaşmak istedim sonucu ben tekrar yazarım:66:

osevman
22-01-2011, 09:47
nilay hanıııım...haziranda dogum yapacagım inşallah ve tokat'ın bir ilçesinde ikamet ediyorum şu an.ssvd yi destekleyen doktor arıyorum bulamıyorum.sorduklarım hep risklerinden bahsediyorlar ve açıkçası korkuyorum.bildiginiz doktorlar varsa beni yönlendirir misiniz lütfen?ya da ne yapmalıyım?teşekkürler...

ng1972
22-01-2011, 20:16
Peki istanbul yada İzmirde ssvd yaptıran dr.lar kimler...Lütfen yardıııımmmm


merhaba nergis geçenlerde yahoo ssvd grubumuza bir doktor uye oldu .İzmirli ve ssvd yaptiriyor.
google a SSVD yazarsan yahoo grubumuza ulaşabilirsin.3. veya 3. sırada falan çıkıyor.Buraya uye ol ve mesaj at gruba

sevgilerle

ng1972
22-01-2011, 20:17
nilay hanıııım...haziranda dogum yapacagım inşallah ve tokat'ın bir ilçesinde ikamet ediyorum şu an.ssvd yi destekleyen doktor arıyorum bulamıyorum.sorduklarım hep risklerinden bahsediyorlar ve açıkçası korkuyorum.bildiginiz doktorlar varsa beni yönlendirir misiniz lütfen?ya da ne yapmalıyım?teşekkürler...


merhaba osevman ,

tokatta ssvd yaptiran bir doktor bilmiyorum ancak yahoo SSVD grubumuza uye olup bir mesaj at bakalim belki yardımcı olan çıkar

sevgilerle

birogulbirkizannesi
22-02-2011, 14:54
merhaba hanımlar ben hamileliğimde ve ssvd konusunda bu siteden çok faydalandım, şimdi ben de tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.ankarada yaşıyorum. ilk doğumum bebeğin kalp atışları sıkıntıya girdiği gerekçesi ile zekai tahir hastanesinde sezaryen oldu. ikinci bebeğimde gebeliğimin son ayına kadar takip ettiğim dr. kesinlikle normal doğuma yanaşmadı.çok riskli, bir de sezaryen den sonra en az 3 yıl geçmesi lazım filan dedi. ben de internetten yaptığım araştırmalarla ankarada ssvd u destekleyen özel bir doktor buldum. hikayemi anlattım ssvd mümkün mü değil mi ısrar etmeli miyim bun öğrenmek istiyorum dedim. gayet olumlu yaklaştı, mesele riskse zaten bütün doğumlarda risk söz konusudur. dikişlerin yırtılması riski ise 100 de 1 dir dedi. zaten normal doğumda da aksi bir durum olsa hemen sezaryene geçilir, herşey kontrollü olacak korkulacak bişey yok dedi.bir hastane kararlaştırdık ve günümün 2 gün sonrası 12 ocakta başlaması ve bitmesi 3 saat süren normal doğumla kızımı kucağıma aldım. sezaryenden 28 ay sonra normal doğum yapmış oldum. kesinlikle normal doğumu tavsiye ediyorum. benim oğlum henüz 2 buçuk yaşında ve sürekli kucağıma almamı istiyor. sezaryen olsaydı dikişlerim ilk günden patlardı. oysa normal doğumda hemen normale döndüm.çocuklarımın ikisi ile de ilgilenebildim. bu çok önemliydi benim için. normal doğuma sırf bu nedenle ısrar ettim Allah da yardım etti, oldu..hamile arkadaşlara sağlıkla bebeklerini kucaklarına almalarını diliyorum.

hemra
22-02-2011, 18:23
merhaba

bende sezeryan dogum yaptım. ama normal dogum yapmayı çok istiyordum olmadı.. ikinci bebegımı nornal dogurmak istiyorum. iki gun önce amcamlara gittim. yengemle konuşurken onların gelınleri vardı. tanıyorum ama görüşmüşlugumuz yok. ilk dogumunu sezeryan yapmak zorunda kalmiş. iki bucuk sene sonra ikinci bebegı evınde normal dogum yapmiş. ve normal dogumla 3 bebek daha olmuş. ilki sezeryan 3 tanesı ise normal dogum olmuş.. çok şasırdım bende inanamadım. hatta yazın dogurdu dörduncu bebegını... yanı ben artık sezeryandan sonra normal dogum olacagına inanıyorum..

verda
24-02-2011, 21:45
burayı çok ihmal ettim biliyorum:( kızlar mesaj sayım nedense az görünüyor sanırım alıntılarl cevapladıklarım yüzünden bu sebeple sizlere özelden cevap veremiyorum:( buraya mail adresimi yazıyorum sorularınaıza severek cevap veririm.

sevgili ng buralarda mısın bilmiyorum ama yahoo ya malesef üye olamadım, etlik lokman hekimden bahsetmiştim, doktorumun yani elif terzi nin cep nosu yok, muayenehanesi de yok sadece hastanede çalışıyor. etlik lokman hekim telefon;444 99 11

mailim;azra_yazgan@mynet.com

hathar
08-03-2011, 08:19
ben yeni katıldım aranıza benim de 7 yaşında bir kızım varinşallah hamile kalırsam ikinci bebeğime bende düşünüyorum şu an hamile değilsem hasta olmayı bekliyorum ama doktor arıyorum bir kere başladım mı devam etmek istiyorum yarım kalmasını istemiyorum tedavinin yardımlarınızı bekliyorum....:31::31::31::31::31:

inciduru
04-04-2011, 14:11
merhabalar
ben de ilk doğumumu sezeryanla yaptım malesef normal doğumu çok istiyordum fakat doktorumun ısrarları beni sezeryana itti diyebilirim neyse kısmet böyleymiş.4 seneyi geçti ben doğum yapalı ve şimdi ikinci bebeğime hamileyim 7 haftalık.şimdiden ssvd yi araştırıyorum bu sefer normal doğum yapmak istiyorum.
google dan aradım şu ssvd yahoo yu ama hiç bişey anlamadım nasıl üye olabilirim ben mersinde oturuyorum orada bulabilir miyim normal doğum yapan doktoru bana da yardımcı olabilir misiniz.
yarın ilk doktor kontrolune gidiyoruz inşallah bi aksilik olmaz gittiğim doktora da sorucam ssvd hakkında ne düşünüyor inşallah ben de güzel bir doğum yaparım ve buraya yazarım.

hathar
04-04-2011, 14:49
ssvd yapmak isteyen olursa dr. önerebilirim.... bende ssvd yapmak istiyorum 2 bebeğim için şuan hamile değilim ama önceden bulman gerekiyor doktorunu ön muayene için ben muayenemde herşey olumlu çıktı yapabilirsin dedi inşallah şimdi sıra bebekte hayırlısıyla birde hamile kalabilsem ama olmuyor işte bakalım tahlil sonuçlarına bakacağız allah herkese hayırlıs ile bir bebek versin.....

inciduru
06-04-2011, 15:43
dün doktor kontrolümüz vardı kalp atışlarını gördük bebeğimizin.doktora sordum normal doğum yapmak istiyorum falan die pek yanlı değil ama siz istiyorsanız yaparız dedi.çok riski var falan dedi bana sorarssanız yapmayın derim filan dedi.ben de eğer bi sorun olmazsa normal doğum yapmak istediğimi söyledim int. okuorum çok yapan var falan dedim biraz ikna oldu gibi aile isterse yapamayız deme şansımız yok dedi.en azından kesinlikle yapmam demedi buna şükür bakalım inşallah bi sorun olmaz da normal doğum yapabilirim.

altunummm
12-04-2011, 12:26
bende bilemiyorum kesin olarak ama belkide gereksiz bi sezeryan oldum. çokda kolay geçti. hiç sıkıntı yaşamadım ama evde bi bebek daha olunca normal olabilirmi diue çok düşünüyorum.. şimdi 1 hafta sonra ayın 20 de ilk doğumumdan tam 25 ay sonra planlı sezeryan olacağım. burda kimse cesaret etmiyor. keşke diyorum herşey kendi kendine glişse bi anda oluverse.

merveseher
19-05-2011, 19:25
arkadaşlar merhabalar,

ben ssvd yolunda yürüyen , normal doğumu canı gönülden yaşamak isteyen ve kolay olması sorunsuz olması için dualar eden Rabbimden tüm bunları dileyen 2 yıl önce sezeryan olmuş bi anneyim.sezeryan olmamın sebebi dr umun hiç mi hiç çaba sarfetmeden beklemeden tecrübesizmiş gibi davranıp beni apar topar sezeryana alması oldu yani bir çok sezeryan olan kadında olduğu gibi.aradan kısa bir zaman geçmesine rağmen ssvd yi epey araştırarak İst da dilek yağmur un ismine ulaştım(kendi dr um asla ssvd ye yanaşmadığı için),yarın itibari ile 37.haftama gireceğim ve ptesi günü dilek hnm da muayenem var geçtiğimiz ptesi günü kendisi ile ön görüşme yaptım normal doğum yapamamam için hiç bir sebep olmadığını ve kendisinin senelerdir ssvd yaptırdığını sadece hiç bir müdahelede blunmayacağını suni sancı vs gibi doğal yoldan doğumu bekleyeceğini söyledi.bakalım ptesi günü neler olacak muayenemde neler diyecek sizlerle buradan paylaşacağım inşallah...sizlerdende ssvd gönüllüleri var ise azmetsinler derim.Rabbim in mucizesine şahit olmak ne büyük mutluluk olsa gerek...

haydi bu konuyu canlı tutalım ve benim gibi gönüllülere ulaşalım , gidişatımızı paylaşalım.

herkese hayırlı ve gönüllerince bir doğum diliyorum.

merveseher
19-05-2011, 19:30
bende bilemiyorum kesin olarak ama belkide gereksiz bi sezeryan oldum. çokda kolay geçti. hiç sıkıntı yaşamadım ama evde bi bebek daha olunca normal olabilirmi diue çok düşünüyorum.. şimdi 1 hafta sonra ayın 20 de ilk doğumumdan tam 25 ay sonra planlı sezeryan olacağım. burda kimse cesaret etmiyor. keşke diyorum herşey kendi kendine glişse bi anda oluverse.
canım bende öle çoook sıkıntılı geçirdim diyemem sezeryan durumlarını ama şunu söylemeliyim ki çok aşırı bir sancı ve üşüme ile uyandım ve tabi toparlanmam neredeyse 2 haftayı buldu yatmam kalkmam çok sızılı idi ve gaz sancılarım oldu hoş normal doğumunda anne üzerinde sıkıntıları olabiliyor ama adı üstünde normal doğum.bende 2.doğumumda planlı kesilmek istemiyorum safra ameliyatına gider gibi :( .....

sanırım yarın sezeryanda olacaksın canım umarım herşey gönlünce olur.şimdiden hayırlı olsun.

ferhatt
19-05-2011, 19:33
benide umutlandırdın iyice benimde oğlum sezeryanla doğdu 5 yaşını bitirecek ve ben 21 haftalık hamileyim çok istiyorum normal doğumu ama doktorlar pek yanaşmıyor sezeryan diyor bende bekleyecem bakalım doğuracakmıyım sizide takip edecem inşalhh sağlıkla normal doğum yaparsınız bende

merveseher
20-05-2011, 11:16
benide umutlandırdın iyice benimde oğlum sezeryanla doğdu 5 yaşını bitirecek ve ben 21 haftalık hamileyim çok istiyorum normal doğumu ama doktorlar pek yanaşmıyor sezeryan diyor bende bekleyecem bakalım doğuracakmıyım sizide takip edecem inşalhh sağlıkla normal doğum yaparsınız bende

inşallah canım 5 yıl çok iyi bir zaman düşün benim 2. yılım mayısta doldu ve dr um neden omasın diyor.normal doğumda gönüllüysen lütfen bunu kabul edecek bir dr bul ve en az 35.haftadan itibaren ona devam et ssvd yaptırmaya gönülsüz olan bir dr ile doğumun çokta sağlıklı olacağını düşünemiyorum ben.hangi ildesin acaba?Allah gönlüne göre versin :)

tearful
20-05-2011, 14:47
bende ssvd yaptırmak istiyorum ama aldığım haberler ne yazık ki pekte iyi değil. Dilek hanımın yaptırdığını araştırmalar sonunda öğrendim ama oda hastanede çalışmadığı için ne yazıkki hem özel muaynehane hemde hastaneye dışarıdan doktor getirttiğim için hastane ücreti beni baya aşıyor. Ümraniyede oturuyorum yok mu bildiğiniz hastanede ssvd yaptırabilecek doktor?? Bir arkadaşımın yakını 9 santim açılmasına hatta bebeğin kafasının hissetmesine rağmen Zeynep kamilde birinci sezeryan diye sezeryana almışlar. bu çok acı.. ne yazık ki sistemin kurbanları oluyoruz..

merveseher
21-05-2011, 16:01
bende ssvd yaptırmak istiyorum ama aldığım haberler ne yazık ki pekte iyi değil. Dilek hanımın yaptırdığını araştırmalar sonunda öğrendim ama oda hastanede çalışmadığı için ne yazıkki hem özel muaynehane hemde hastaneye dışarıdan doktor getirttiğim için hastane ücreti beni baya aşıyor. Ümraniyede oturuyorum yok mu bildiğiniz hastanede ssvd yaptırabilecek doktor?? Bir arkadaşımın yakını 9 santim açılmasına hatta bebeğin kafasının hissetmesine rağmen Zeynep kamilde birinci sezeryan diye sezeryana almışlar. bu çok acı.. ne yazık ki sistemin kurbanları oluyoruz..


evet arkadaşlar dilek hnm a gitmek biraz gerçekten maddi durumu zorlamak demek oluyor ben 36.haftamda dahil takiplerimi eski sezeryanımı yapan dr da yaptırdım inatla yine sezeryan dedi dr um ben risk almam dedi bende dilek hnm ı araştırmalarım sonucunda bulup gidip konuşmaya karar verdim kendisi sağolsun beni öngörüşmeye aldı ücretsiz ve konuşup rahatladım dilek hnm risk , dikiş patlaması vs. denilen senaryolardan asla bahsetmiyor bunu sen düşünmeyeceksin bu bizim takibimiz bizim işimiz diyor ve tabiki muayene de de uygunluğuna bakıp sancını beklemek üzere seni evine yolluyor bende öle oldu yani bugün randevum vardı ilk kez kendisine muayene oldum tüm muayenelerimi yaptı ve uygun olduğumu çok rahat olmamı istediğini söyleyerek 10 gü sonra beni nst ye çağırdı ( bu arada dün sezeryanımı yapan dr da nst ye girdim sancıların kasılmaların tehlike olabilir 3 gün sonra mutlaka gel vs diyerek beni üzüntülü bi halde eve yolladı ) işte ikisi arasındaki fark yani anlıcanız bende maddi olarak harika konumlarda değilim ama gel gör ki normal doğumu her açıdan çoook arzu ediyorum ve eşimde sağolsun tmm dedi.e şimdiye dek de özel muayene ücreti ödemedim artık doğum paramız zorlasa da aman sağlıcakla doğurayımda Allah kolaylığını verir inşallah.


Arzu eden herkese Rabbim yardım etsin arkadaşlar ama kararlı iseniz arkasında durmanızı tavsiye ediyorum.zeynep kamil gibi profesyonel ötesi bir doğum hastanesinde bile bu yapıldıysa diyecek bişi bulamıyorum ben.

tearful
21-05-2011, 18:40
evet arkadaşlar dilek hnm a gitmek biraz gerçekten maddi durumu zorlamak demek oluyor ben 36.haftamda dahil takiplerimi eski sezeryanımı yapan dr da yaptırdım inatla yine sezeryan dedi dr um ben risk almam dedi bende dilek hnm ı araştırmalarım sonucunda bulup gidip konuşmaya karar verdim kendisi sağolsun beni öngörüşmeye aldı ücretsiz ve konuşup rahatladım dilek hnm risk , dikiş patlaması vs. denilen senaryolardan asla bahsetmiyor bunu sen düşünmeyeceksin bu bizim takibimiz bizim işimiz diyor ve tabiki muayene de de uygunluğuna bakıp sancını beklemek üzere seni evine yolluyor bende öle oldu yani bugün randevum vardı ilk kez kendisine muayene oldum tüm muayenelerimi yaptı ve uygun olduğumu çok rahat olmamı istediğini söyleyerek 10 gü sonra beni nst ye çağırdı ( bu arada dün sezeryanımı yapan dr da nst ye girdim sancıların kasılmaların tehlike olabilir 3 gün sonra mutlaka gel vs diyerek beni üzüntülü bi halde eve yolladı ) işte ikisi arasındaki fark yani anlıcanız bende maddi olarak harika konumlarda değilim ama gel gör ki normal doğumu her açıdan çoook arzu ediyorum ve eşimde sağolsun tmm dedi.e şimdiye dek de özel muayene ücreti ödemedim artık doğum paramız zorlasa da aman sağlıcakla doğurayımda Allah kolaylığını verir inşallah.


Arzu eden herkese Rabbim yardım etsin arkadaşlar ama kararlı iseniz arkasında durmanızı tavsiye ediyorum.zeynep kamil gibi profesyonel ötesi bir doğum hastanesinde bile bu yapıldıysa diyecek bişi bulamıyorum ben.


açıkçası söyledikleriniz beni biraz rahatlattı fikir oldu. şuan aklımda iki tane isim var doktor olarak onlara gideceğim muayne olmak için bakalım onlarda yorumlar nasıl olacak onlarda güzel bir cevap alamazsam sizin gibi bende 36 lı haftalarda dilek hanıma gidersem herhalde maddi olarak çok sarsmaz o zamana kadar para biriktiririz artık.. aslında doğuma ve muayne için yeterli derece birikmiş paramız var ama onu doğum olmadan önce araba için biriktiriyorduk acaba arabadan mı vazgeçsek.. neyse hesap kitap yapalım bakalım inş. evdeki hesabımız çarşıya uyar. :D

merveseher
22-05-2011, 16:41
açıkçası söyledikleriniz beni biraz rahatlattı fikir oldu. şuan aklımda iki tane isim var doktor olarak onlara gideceğim muayne olmak için bakalım onlarda yorumlar nasıl olacak onlarda güzel bir cevap alamazsam sizin gibi bende 36 lı haftalarda dilek hanıma gidersem herhalde maddi olarak çok sarsmaz o zamana kadar para biriktiririz artık.. aslında doğuma ve muayne için yeterli derece birikmiş paramız var ama onu doğum olmadan önce araba için biriktiriyorduk acaba arabadan mı vazgeçsek.. neyse hesap kitap yapalım bakalım inş. evdeki hesabımız çarşıya uyar. :D


tabiki eldeki dr larınızı değerlendirin onlarla görüşün ama ben derimki muhakkak ssvd için gönüllü ve birazda tecrübeli bir dr u tercih edin :) evt son haftalarınızda dilek hnm a gitmek çok mantıklı hemen değerlendirmeye alıp yönlendiriyor kendisi.ben derim ki şahsi görüşüm olarak normal doğum için gerçekten istekli iseniz lütfen ardını bırakmayın ve biraz tuzlu olsa da eğer ayırabilecek durumunuz var ise o masrafı bir kenara ayırıp unutun doğal doğum bir kadının yaşaması gereken en özel ve en güzel an Allah isteyen herkese nasib etsin.inşallah herşey hepimizin gönlünce olsun.haberleşip paylaşımlarda bulunalım derim ben :)

istanbul1982
25-05-2011, 09:49
:1:iyi dogumlar

istanbul1982
25-05-2011, 10:01
ben 2 sezeryan oldum 3cu kendim dogurmak isterdim boyle dogum yapan oldumu:41:

istanbul1982
25-05-2011, 10:07
iki sezeryandan sonra normal dogum olurmu boyle doktor varsa bildirin arkadaslar

merveseher
25-05-2011, 20:06
iki sezeryandan sonra normal dogum olurmu boyle doktor varsa bildirin arkadaslar

dilek yağmur hnm la görüşebilirsin ist da isen ist dışında bilemiyorum , durum değerlendirmesi yapıp bilgi verecektir.

merveseher
25-05-2011, 20:07
arkadaşlar ben artık 37.haftamın içerisindeyim ssvd yolunda devam ediyorum ... sabırlar doğum belirtilerimi bekliyorum bakalım Rabbim ne gösterecek dualarınızı esirgemeyin.

istanbul1982
26-05-2011, 08:58
:84:ben istanbuldayim dilek hanimin adresi ne acaba

istanbul1982
26-05-2011, 09:02
merveseher siz hangi doktora gidiyorsunuz

tearful
26-05-2011, 15:21
dilek hanımın internnette var açık adresi üsküdar da diyebiilirim sadece

merveseher
26-05-2011, 16:34
merveseher siz hangi doktora gidiyorsunuz


dilek hnm da ist da ve bende ona gidiyorum cnm salı günü nst randevum var hatta bakalım Alperen o günü beklerse

asiyimm
26-05-2011, 16:46
Sezeryan sonrası normal dogum yapanlar nasıl, nerede, herhangi bir sorunla karşılaştımı,sezeryan sonrası normal dogum yapmak için doktor ne gibi şartlar arıyor bilen varsa lüften bilgilendirsin


Ben sezeryan sonrası 2 yıl geçmişse tekrar normal dogum yapılabilir diye okudum ama bu şekilde dogum yapanlar varsa lüften paylaşalım...

istanbul1982
26-05-2011, 21:13
dilek hanim hangi hastahanede calisiyor bilen varmi

istanbul1982
26-05-2011, 21:19
cok tesekkur ederim merveseher:42:

merveseher
27-05-2011, 09:38
Sezeryan sonrası normal dogum yapanlar nasıl, nerede, herhangi bir sorunla karşılaştımı,sezeryan sonrası normal dogum yapmak için doktor ne gibi şartlar arıyor bilen varsa lüften bilgilendirsin


Ben sezeryan sonrası 2 yıl geçmişse tekrar normal dogum yapılabilir diye okudum ama bu şekilde dogum yapanlar varsa lüften paylaşalım...


ben yapmadım ssvd yapmayı bekliyorum 37.haftamdayım tam 2yıl oldu ben sezeryan olalı dr 35. haftadan sonra senin ve bebeğin uygunluk durumuna bakıyor ve karar veriliyor.tecrübeli bir dr olması ve ssvd yi desteklemesi tabi hastanında bunu istemesi gerekli şartlar bunlar.

merveseher
27-05-2011, 09:39
dilek hanim hangi hastahanede calisiyor bilen varmi

özel muayenehanesi var , doğumlarını medicana da yapıyor.


rica ederim cnm .

merveseher
29-05-2011, 18:37
37+3 ssvd yolunda sabırla sancılarımı bekliyorum arkadaşlar...

istanbul1982
30-05-2011, 23:14
insallah istedigin gibi dogurursun

istanbul1982
30-05-2011, 23:23
ben yabanci sitelerden okudum ssvd yapan cok kadin var hatta 2 ci 3cu sezeryandan sonra neden acaba turkiyede hala bu konuda ilerlemiyorlar :47:

merveseher
31-05-2011, 18:28
ben yabanci sitelerden okudum ssvd yapan cok kadin var hatta 2 ci 3cu sezeryandan sonra neden acaba turkiyede hala bu konuda ilerlemiyorlar :47:

çook teşekkür ederim aminn canım :)

neden mi sezeryana yönlendirilme sonrası tr de her zaman olduğu gibi kolayına gelen ticaret anlayışı var kimse emek harcamak istemiyor , çoğu ticaret yapmak istior dr ların işte bu yüzden cnm ...

megryann
31-05-2011, 19:29
Kardeleni merak ettim normal doğum yapabildimi?
Verdacım benimde ilk doktorum elif terzi idi ve bir çok sıkıntıya rağmen normal doğumu önerdi fakat ssvd yaptırdığını bilmiyordum sevindim elif hanımın cesaretne ve tecrübesine... Ssvd yapmak isteyen ve yapan tüm arkadaşları canı gönülden kutluyorum....

hansela
10-06-2011, 15:52
37+3 ssvd yolunda sabırla sancılarımı bekliyorum arkadaşlar...

İnşallah hayırlısıyla istediğin gibi normal doğum yaparsın. Bir sitede ssvd yapan bir bayanın sancıların gelişini çabuklaştırmak için içerisinde oksitosin hormonu olan yiyecekler yediğini yazıyordu , aşağıdaki linkte hikayesi var. Bir bak istersen.
EREĞLİ CEYİZ: SEZERYANDAN 2 YIL SONRA NORMAL DOĞUM (http://eregliceyiz............../2010/01/sezeryandan-2-yil-sonra-normal-dogum.html)

merveseher
11-06-2011, 12:51
hansela inşallah teşekkür ederim canım .

o kadar araştırma yaptım ki o verdiğin hikayeyi de okudum sağolasın

39+2 de beklemeye devam ediyorum , sancım nerelerde bilemiyorum :( biraz sabırsızlık başladı maalesef.

hansela
11-06-2011, 14:40
Dün bende bir kadın doğumcuya gittim farklı bir konu için gitmiştim tesadüfen o saatte kim müsait diye sordum beni o doktora yönlendirdiler. Muayene sırasında doğum şeklimi sordu sezeryan oldum ama beni çok kötü etkiledi hiç istemiyordum bundan sonraki doğumu normal yapma şansım varmı dedim. Açıkçası çoğunluk gibi risklerinden bahsedip tekrar sezeryanın daha mantıklı olacağını söyler sanıyordum ama tam tersi kadın bana neden olmasın normal doğum takip ederiz bir sorun çıkarsa onu o zaman konuşuruz daha önce çok böyle doğum yaptırdık dedi ben şok oldum. Hemde evime çok yakın bir hastane ve bu kadar olumlu yaklaşan bir doktor olunca her ne kadar bir kaç sene sonra düşünsem de içim çok rahatladı sanki doğurmuş gibi sevindim :)

kakkus
15-06-2011, 08:28
arkadaşlar inşallah istediğimiz gibi bir doğum yaşarız.
ben de ilk hamileliğimi sezeryan yaptım 5 yıl önce şimdiki doktorum riskli olduğunu neden ssvd istediğimi merak etti.ben de int araştırdım yapanlar var falan dedim int. her yazılana inanma falan dedi baktı ben çok ısrarcıyım o zaman gelince bakarız deyip beni geçiştirdi.özel hastane tabi git git doğum zamanı gelince yok yapamayız diyebilir pat diye o yüzden dr ma güvenmiyorum ve bu hafta değiştirmeyi düşünüyorum.tek tek burdaki doktorlara sorucam hangisi ssvd ye ılımlı yaklaşırsa ona gidicem bundan sonra.inşallah bende normal doğum yapabilirim

istanbul1982
18-06-2011, 16:24
merveseher ben seni merak ettim daha dogum yapmadimi:61:

merveseher
20-06-2011, 17:47
arkadaşlar herkese merhaba 15.06.2011 tarihinde bebeğime sağ sağlim kavuştum ama maalesef ssvd yapamadım 2 gün sancı 1haftalık doğum başlangıcına rağmen maalesef doğumumun ilerleyememesi sonucu sezeryan oldum ssvd yi ciddi düşünen arkadaşlara en büyük tavsiyem riskin daha az olması için iki doğum arasını uzak tutsunlar daha rahat olacaklarına eminim.çok istediğim normal doğumu yapamadığım için üzgünüm ama sağlıklıyız ya bu çok önemli Allah herkese hayırlısı ile gönlündekini nasib etsin Amin.

megryann
21-06-2011, 20:04
arkadaşlar inşallah istediğimiz gibi bir doğum yaşarız.
ben de ilk hamileliğimi sezeryan yaptım 5 yıl önce şimdiki doktorum riskli olduğunu neden ssvd istediğimi merak etti.ben de int araştırdım yapanlar var falan dedim int. her yazılana inanma falan dedi baktı ben çok ısrarcıyım o zaman gelince bakarız deyip beni geçiştirdi.özel hastane tabi git git doğum zamanı gelince yok yapamayız diyebilir pat diye o yüzden dr ma güvenmiyorum ve bu hafta değiştirmeyi düşünüyorum.tek tek burdaki doktorlara sorucam hangisi ssvd ye ılımlı yaklaşırsa ona gidicem bundan sonra.inşallah bende normal doğum yapabilirim

doğru düşünmüşsün ssvd konusunda son derece kararlıysan seni destekleyecek bir doktor bulmak en akıllıcası olur. inş. herşey istediğin gibi olur.


arkadaşlar herkese merhaba 15.06.2011 tarihinde bebeğime sağ sağlim kavuştum ama maalesef ssvd yapamadım 2 gün sancı 1haftalık doğum başlangıcına rağmen maalesef doğumumun ilerleyememesi sonucu sezeryan oldum ssvd yi ciddi düşünen arkadaşlara en büyük tavsiyem riskin daha az olması için iki doğum arasını uzak tutsunlar daha rahat olacaklarına eminim.çok istediğim normal doğumu yapamadığım için üzgünüm ama sağlıklıyız ya bu çok önemli Allah herkese hayırlısı ile gönlündekini nasib etsin Amin.

canım Rabbim analı babalı büyütsün üzülme nasip değilmiş demekki sen elinden geleni yaptın nihayetinde. sağlıcakla hayırla büyüt bebeğini.

kakkus
29-06-2011, 18:44
arkadaşlar herkese merhaba 15.06.2011 tarihinde bebeğime sağ sağlim kavuştum ama maalesef ssvd yapamadım 2 gün sancı 1haftalık doğum başlangıcına rağmen maalesef doğumumun ilerleyememesi sonucu sezeryan oldum ssvd yi ciddi düşünen arkadaşlara en büyük tavsiyem riskin daha az olması için iki doğum arasını uzak tutsunlar daha rahat olacaklarına eminim.çok istediğim normal doğumu yapamadığım için üzgünüm ama sağlıklıyız ya bu çok önemli Allah herkese hayırlısı ile gönlündekini nasib etsin Amin.

bebeğin hayırlı uğurlu olsun.

bebeto
02-07-2011, 23:59
merhaba kızlar bende 2. bebeğime 13 haftalı gebeyim bende ssvd doğum istiyorum kızımdaki doktorum çok ilgili çok iyi bir doktor ama gel gelelim ssvd yanaşmıyor ekim 15 de 2 yıl olucak doğum yapalı kk arkadaşların ssvd yapan doktorların verdiği isim arasında evime çok yakın yürüyerek 15 dk yolda olan bir doktor var ama ne bileyim 20 haftalık olsun doktorum ikna olmazsa diğer doktora gidicem bakalım hayırlısı allah herkesin gönlüne göre versin inşallah

pembevemaviler
03-07-2011, 16:19
bende iki kez sezeryan oldum ama normal dogurmak icin neler vermezdim:50:,bendede cati darligi varmis sebep bu eger imkani olan varsa yapsin derim

altunummm
04-07-2011, 00:32
canım bende öle çoook sıkıntılı geçirdim diyemem sezeryan durumlarını ama şunu söylemeliyim ki çok aşırı bir sancı ve üşüme ile uyandım ve tabi toparlanmam neredeyse 2 haftayı buldu yatmam kalkmam çok sızılı idi ve gaz sancılarım oldu hoş normal doğumunda anne üzerinde sıkıntıları olabiliyor ama adı üstünde normal doğum.bende 2.doğumumda planlı kesilmek istemiyorum safra ameliyatına gider gibi :( .....

sanırım yarın sezeryanda olacaksın canım umarım herşey gönlünce olur.şimdiden hayırlı olsun.

tekrar buraya ne zaman bakarsın bilmiyorum ama 19 nisanda doktora gittim ve biraz daha bekleyelim dedim. 20 sinde ameliyat olmaya kabul etmedim. sürekli Allahım bir işaret ver herşey kendi kendine olsun diye heran dua ettimmm.. hayırlı bi doğum nasip et diye hergece ağladım.. ssdv yi doktoruma sordum ama bir önceki doktorumu tanıdığı için çok büyük riske girersin dedi. çünkü önceki doktorum kestiği bir katı dikip diğerinin yapışsın diye bırakıyormuş estetik dikiş dedikleri şey. ona güvendim( çok beğenilen civar illerden hastası olan üniversitelerin bile hasta yönlendirdiği bir doktor) ve 22 nisanda kızımı yine sezeyanla kucağıma aldım. ama sanrım yüce rabbim gözyşlırıma ve dualarıma karşılık verdi.. bir rüyadan kalkar gibi uyandım hemen kızımı kucağıma aldım cok cok emmeye başlayışını ve ne kaar güzel bi mucize olduğunu izledim. gaz sancısı vs. hiçbişey yaşamadım ac bile hisstmedim. hakkımda hayırlısının bu olduğuna inandım o an. ilk gece ona kendim baktım. 2. gece annem uyudu ve biz kızımla sürekli başbaşa kaldık. beraber çay demledik içtik.. abimizi düşündük.. eve gelir gelmez hareket de başladı yemek dahi yaptım. şuan kızım2 ay 10 günlük.. karnımda uyşukluk yok.. dikişlerde acı yok.. 20 günden beri evde yanlızım tüm işlerimi kendim yapıyorum hiç sorunsuz.. Allah doktorumdan razı olsun. ilk doğumun bile hasarlarını tamir etti sanırım..


sezerynı çok övmüş gibi oldum belki yazdıklarımla ama şunu düşünüyorum 2. sezeryanımı burda olmak o doktora olmak benim şansımı arttırdı...
3. hamileliğime karar vermeden ssdv yapacak bi doktor bulacağım ve ondan sonra hamile kalıp tekrar şansımı deneyeceğim. mutlaka büyük nşehire taşınacağım bu yüzden.. en az 7 yıl sonra normal doğum hikayem olur belki :)))

altunummm
04-07-2011, 00:38
arkadaşlar herkese merhaba 15.06.2011 tarihinde bebeğime sağ sağlim kavuştum ama maalesef ssvd yapamadım 2 gün sancı 1haftalık doğum başlangıcına rağmen maalesef doğumumun ilerleyememesi sonucu sezeryan oldum ssvd yi ciddi düşünen arkadaşlara en büyük tavsiyem riskin daha az olması için iki doğum arasını uzak tutsunlar daha rahat olacaklarına eminim.çok istediğim normal doğumu yapamadığım için üzgünüm ama sağlıklıyız ya bu çok önemli Allah herkese hayırlısı ile gönlündekini nasib etsin Amin.

sonradan okudum canım bebeğin hayırlı olsun üzülme belki beraber 3. de şansımızı dneriz :)) çok geçmiş olsun

kakkus
08-07-2011, 10:51
dün doktora gittim ve doktorum kesinlikle yanaşmıyor ne yapıcam beeen.doktorum evime çok yakın ve çok tanınan bi doktor çok ilgili değiştirmek istemiyorum ama hiç bi şekilde normal doğum yapmam diyor çok kararsızım.
önceki doktorum olur demişti ama onuda ilgisizliği yüzünden bırakmıştım şimdi de bu doktoru bırakmak istemiyorum zaten 20. haftadayım kimi bulucam ben off moralim sıfırr

chnb
08-07-2011, 11:15
dün doktora gittim ve doktorum kesinlikle yanaşmıyor ne yapıcam beeen.doktorum evime çok yakın ve çok tanınan bi doktor çok ilgili değiştirmek istemiyorum ama hiç bi şekilde normal doğum yapmam diyor çok kararsızım.
önceki doktorum olur demişti ama onuda ilgisizliği yüzünden bırakmıştım şimdi de bu doktoru bırakmak istemiyorum zaten 20. haftadayım kimi bulucam ben off moralim sıfırr

Merhabalar, benim eltim sezaryenden 7 yıl sonra normal doğum istedi ve doktoru kabul etti. Ama İstanbul'da yaptı. Ben de bu şekilde tecrübe yaşadım ama benim malesef 25 haftalık erken doğumumu normal doğum yaptım. İlk çocuğum sezaryendi...

hansela
21-07-2011, 09:21
dün doktora gittim ve doktorum kesinlikle yanaşmıyor ne yapıcam beeen.doktorum evime çok yakın ve çok tanınan bi doktor çok ilgili değiştirmek istemiyorum ama hiç bi şekilde normal doğum yapmam diyor çok kararsızım.
önceki doktorum olur demişti ama onuda ilgisizliği yüzünden bırakmıştım şimdi de bu doktoru bırakmak istemiyorum zaten 20. haftadayım kimi bulucam ben off moralim sıfırr

Bana sorarsan hiçbirşekilde normal doğum yapmam diyen bir doktor sana bir iki hafta sonra bir deneyelim derse bence son anda sezeryan olman garanti gibi. En baştan ssvd'ye olumlu yaklaşan doktor bulmak lazım hatta bırak olumlu yaklaşmasını daha önce ssvd yaptırmış bir doktor olmalı ki boş yere aylarca umut edip bekleyip sonra yine sadece doktorun isteği ile sezeryan olmayalım. Çünkü doktorlar için öncesinde sezeryan olmuş bir hastayı tekrar sezeryan yapmanın yolu çok kolay son ana kadar bekler sancı gelince ssvd'de hiçbir müdahale yapılamıyor suni sancı vs. gibi. Doğum ilerlemiyor veya çocuk strese girdi dese yapacak hiçbirşeyin yok bir dakikada sezeryanda olursun. Bence ssvd'yi daha önce yapmış birilerini bul ki için biraz daha rahat olsun. İnşallah istediğin gibi bir doğum yapma şansın olur. Allah kolaylık versin.