Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Orgazm olamama(anorgazmi)nedenleri ve tedavisi


gelmesendeolur
23-05-09, 17:05
VAJİNİSMUS İLE KARIŞTIRILMASIN ANORGAZMİ FARKLI BİR RAHATSIZLIK !

Orgazm, ilişkinin doruk noktasına çıktıktan sonra rahmin ve vajinanın ritmik kasılmaları ile kendisini gösteren süreç olarak tanımlanmaktadır.

Bu dönemde cinsel haz en yoğun ve en keyifli bir şekilde yaşanmaktadır.


Aslında beynimiz “en büyük ve en önemli cinsel organımız” dır ve bir kadın orgazmı hiç cinsel ilişki yaşamaksızın yalnızca kendi erotik düşünceleri ile veya clitorisini uyararak bile yaşabilir.


Anorgazmi ise orgazmın olamaması durumudur.Anorgazmik kişilerde cinsel uyarılma olmasına rağmen “orgazm olamama” sorunu vardır ve bu sorun kadınlarda bir takım içsel sıkıntılara neden olabilir. Kişinin kendisini kötü hissetmesi, kendisine olan güvenin azalması ve depresyon en sık olarak görülen eşlik edici yakınmalardır.

Orgazm Bozukluklarında Sıklık
Normal çiftlerdeki cinsel işlev bozukluklarının sıklığına ilişkin bir çalışmada, kadınların %63’ünde orgazma ulaşmada güçlük, %47’sinde gevşeyememe, %35’inde cinselliğe ilgisizlik bildirilmiştir. Kadınlarda cinsel uyarılma zorluğu, seksüel doyumsuzlukla en sıkı ilişkili işlev bozukluğudur.

Orta sınıf çiftler arasında yapılan bir araştırmada kadınların %40’ında cinsel istek sorunları veya orgazm zorluğu saptanmıştır. Üstelik kadınlar ve erkeklerin %83’ü evliliklerini mutlu veya çok mutlu olarak nitelendirmiş ve çiftlerin çoğunluğu mevcut cinsel tatminsizliklerini evlilikleri hakkında bir yakınma olarak dile getirmemişlerdir.

Anorgazmi Nedenleri
Anorgazmide en sık nedenler psikolojik kaygılardır ve bunlar arasında “oto kontrolü kaybetme korkusu” bulunmaktadır. Diğer psikolojik etkenler arasında ise yaşanmış travmalar, problemli bir çocukluk döneminin olması, düzenli ve sağlıklı bir aile yaşantısının olmaması, baskıcı ebeveynler, partner/evlilik ilişkisinin iyi olmaması, ergenliğe geçiş döneminde problemli, travmatik cinsel deneyimlerin yaşanması ve seksüel kimlik çatışmaları sayılabilir.

Orgazm bozukluklarının %5'den daha azında ise altta yatan organik bir sebep vardır. En sık karşımıza çıkan sebepler; şeker hastalığı (diabet), kronik alkolizm, nörolojik bazı bozukluklar ve bir takım ilaç kullanımlarıdır.

ORGAZM BOZUKLUKLARINDA SINIFLANDIRMA
Rasgele (Random) anorgazmi: Dönem dönem orgazmın yaşanamamasıdır.

Koital anorgazmi : Cinsel birleşme sırasında penis vajina içindeyken orgazm olamamaya rağmen elle klitorisin uyarılarak (masturbasyon yoluyla) orgazma ulaşılması durumudur. Eş anlamlı diğer tabiri ise "Klitoral orgazmi" dir ve yalnızca klitorisin uyarılması ile orgazmın gerçekleşmesidir.

Erken orgazm: Kadınlarda çok nadir olarak görülür. Bu pek çok kadın için yakınılacak bir durum değildir. Çünkü kadınlar erkeklerden farklı olarak arka arkaya pek çok kez orgazm olabilirler.

Hiperseksüalite (Satiriazis): Orgazmın gün içinde çok sık olarak yaşanması durumudur. Erkek ve kadınlarda görülebilen bir patolojidir.


SIK SORULAN SORULAR ve CEVAPLARI
Orgazmın işlevi nedir?
Orgazmın asıl işlevi kadın ve erkeğin bedenlerinin birleşmesi sırasında kurulan bütünlüğün ruhsal anlamda da sağlanmasıdır. Yani hazzı ve zevki doruklarda yaşamaktır.

Gebelik oluşumu için orgazm olmak şart mıdır?
Bilimsel olarak gebeliğin oluşumu için orgazm şart olmamakla birlikte son yıllarda yapılan çalışmalarda, cinsel ilişki sırasında erkeğin boşalması ile birlikte vajina içine atılan spermlerin fallop tüplerine ulaşımında, kadının orgazmı sonucunda rahminin kasılması ile spermler üzerine bir “vakum etkisi” oluşmakta ve bu şekilde gebelik olasılığı artmaktadır.

"Kadının boşalması" diye bir şey var mıdır?
Orgazm sırasında vajina, rahim ve makad kısmında ritmik kasılmalar ile birlikte kadının idrar yaptığı delik (üretra) açılabilir.

Üretranın açılması ve bu ritmik kasılmalar sonucunda dışarıya idrar çıkışı olabilir. Bu durum bazı yazarlar tarafından “kadının boşalması veya kadının gelmesi” olarak tabir edilmektedir.

Vajinismus hastaları uyarılarak orgazm olabilirler mi?
Evet. Vajinismusta cinsel penetrasyon (birleşme) olmasa da cinsel partner veya kişinin kendisi tarafından elle klitorisinin uyarılması yollarıyla (masturbasyon) orgazm gerçekleşebilir.

Çok çok nadiren bir kadında vajinismus ile birlikte cinsel isteksizlik de görülebilmektedir. Genel olarak vajinismusta cinsel isteksizlik bulunmamaktadır, ancak zaman içinde ilişki deneme sıklığının azalması ile vajinada ıslanma azlığı (kuruluk) ve isteksizlik gelişebilir.

Orgazm olmak bir kadına öğretilebilir mi?
Evet. Uygulanan cinsel terapilerle bir kadına cinsel ilişkiden daha fazla zevk alma, cinsel tatmini arttırma ve orgazm olma öğretilebilmektedir.

Bir kişiye orgazm olmayı öğretmek örneğin idrar gelince kaçırmamayı öğretmek gibidir, bu da belirli alışkanlıkların geliştirilmesi ile mümkündür. şutarafagitti

gelmesendeolur
24-05-09, 11:05
arkadaşlar bu konuda belki anlatım yada yorum yapamıyorsanız en azından ankete katılırsak sorunun genelde ne kadar insanı ilgilendirdiği hakkında fikir sahibi oluruz...

inanna13
24-05-09, 11:05
valla ne anlatmak gerekli bilemedim??
ne yazıkki her ilişkide orgazm yaşayan kadınları şanslı olarak görüorum..orgazm olamamak bi zaman soona isteksizliği de getirio..

serenalar
24-05-09, 11:05
bende çok zorlanıyorum oluyorum ama 2ayda 3ayda bır oluyorum hıç olmamaktan ıyımıdır sızce

gulde
24-05-09, 14:05
kzlar bundan utanmayın
türkiyedeki çoğu kadın bu problemi çekiyor ancak dr a gidemiyor maalesef
daha sonra da sırf bu yüzden aile içi huzursuzluklar bile başlıyor..

filizim
24-05-09, 14:05
Bu iş tamamen psikolojik bunu sakın unutmayalım.Kendimizi olaya tam anlamıyla verirsek,ne kadar istekli olursak işin sonu bizi o kadar mutlu edecektir.Herşeyi akışına bırakmak lazım..

zevkalade
24-05-09, 14:05
ben hemen hemen her ilişkimde oluyorum. tabii çok sık beraber olunca olamıyorum ama genelde özlediğimi hissedip kendim istediğimde oluyor.

gelmesendeolur
24-05-09, 19:05
aynen söylediklerinize katılıyorum bu durum bazen strese ve aile içinde huzursuzluğa yol açabiliyor.önemli olan karşı tarafın anlayışı ve yaklaşım tarzı diye düşünüyorum..

EliFatihEFU
24-05-09, 20:05
bende orgazm olamama sorununu hamiel kaldigimdan beri yasiyorum
önceden cok renkli ve zevkli bir cinsel yasantimiz varken simdi bebege birsey olucak korkusuyla zevk alamiyorum..tamamen psikolojik bir durum yani dogumdan sonra eski haline dönecegine eminim...

gelmesendeolur
24-05-09, 21:05
EliFatihEFU
bende orgazm olamama sorununu hamiel kaldigimdan beri yasiyorum
önceden cok renkli ve zevkli bir cinsel yasantimiz varken simdi bebege birsey olucak korkusuyla zevk alamiyorum..tamamen psikolojik bir durum yani dogumdan sonra eski haline dönecegine eminim...
inşallah bu durum geçicidir canım.bende hamileyken hep korkardım ve aynı durumu yaşamıştım.fakat doktorum, son ana kadar cinsel yaşamla ilgili hiç bir yasaklama getirmemişti, gerçekten çok şaşırtıcı ama bebek herhangi bir şekilde zarar görmez demişti

DUYGUSUZduygu
24-05-09, 22:05
serenalar
bende çok zorlanıyorum oluyorum ama 2ayda 3ayda bır oluyorum hıç olmamaktan ıyımıdır sızce
hadi yaaa ama bu hic normal degil... bir doktora görünsen! peki hamilelik felan var mi?

DUYGUSUZduygu
24-05-09, 22:05
peki arkadaslar mesela haftada ortalama esinizle kac defa birlikte oluyorsunuz?

syh_inci
24-05-09, 22:05
kızlar ben hiç orgazm olamıyorum ya. 4 senedir :KK43: evlendiğimden beri yani hiç olmadım

DUYGUSUZduygu
24-05-09, 23:05
hadi yaaa.... Allah allah sasirdim ama simdi formu söyle inceliyordumda ya inanamadim cogu kadinlar orgazm olaamiyorlarmis... bilmiyorum benim sadece 1 defa basima geldi oda ilk zamanlardaydi canim. sonra esimle böyle konusurken hemen lafi actim ya buralarimdan daha zevl aliyorum yada böyle yaparsan daha iyi oluyorum felan diye laf citlativerdim simdi esim ona göre davraniyor. bence canim benim esinle konusmalisin nerelerden zevke geldigini nerelerden huylandigini... peki haftada kac kez birlikte oluyorsun mesela? cünkü uzun bir zaman yapmayinca cinsel isteksizlikte basliyor?

nesrin111
25-05-09, 09:05
anorgazmi kelimesini okuyunca yani ilk okuyunca ben onar orgazmı diye okudum.)) ee hani çağrıştırıyor da

EliFatihEFU
25-05-09, 11:05
sencerderen
inşallah bu durum geçicidir canım.bende hamileyken hep korkardım ve aynı durumu yaşamıştım.fakat doktorum, son ana kadar cinsel yaşamla ilgili hiç bir yasaklama getirmemişti, gerçekten çok şaşırtıcı ama bebek herhangi bir şekilde zarar görmez demişti
ben gecici olduguna inaniyorum cünkü esimle birlikteyken cok zevk aliyorum, sadece cinsel iliski sirasinda degil her animda beni mutlu ediyo...bu sadece bir sürec ..doktor bizde herhangi bir yasaklama getirmedi zararli olmadiginida biliyorum ama ikimizinde elinde degil rahat olamiyoruz..

gelmesendeolur
25-05-09, 15:05
ŞenizKadinin orgazmi yaşayabilmesi için çiftlere düşen görevler: kaydirigubbakcemile

-Erkeğin kendisinin orgazma ulaşmak için geçen süreyi mümkün olduğunca uzatmasi::içelim: erkekler çok kisa sürelerde orgazm olabilirlerken kadinlar için orgazm olabilme süresi çok daha uzundur. Bu süre bir yandan kadinin ilişkiye ruhsal ve fiziksel olarak ne kadar hazir olduğuyla, öte yandan ilişkide kadinin duyarli bölgelerinin ne kadar uyarildiğiyla ilgilidir.

-Çoğu kadinda orgazm için direkt klitoris uyarisi gerekir.yerimseniben Her kadinin anatomik yapisi farkli olduğundan çiftlerin, kadinin klitoral olarak en iyi uyarilabildiği ilişki pozisyonunu seçmeleri gerekir. Klitorisin en iyi uyarildiği ve çiftin yüzyüze bakmasi nedeniyle emosyonel özellikleri en güçlü pozisyon erkeğin üstte olduğu, en az uyarildiği ve yüzyüze bakilmamasi nedeniyle duygusal temasin en az olduğu pozisyon ise kadinin arkasini döndüğü ve erkeğin arkada olduğu pozisyondur. Ancak bu her kadin için geçerli olmayabilir. Bu yüzden kadin eşine en çok hangi pozisyonda uyarildiğini hissettirmeli ya da direkt söylemelidir.

-"Önsevişme döneminin" uzun tutulmasi: :içelim:kadinlar için "önsevişme dönemi" çok önemlidir. Kadinlarin ilişkiye hazir olmalari erkeklerdeki kadar kolay değildir. Yeterince hazir olunmadan ilişkiye başlandiğinda genital bölgenin gevşemesi ve kayganlaşmasi yetersiz olduğundan ilişki kadin için tatsiz bir deneyime dönüşebilmekte ve doğal olarak böyle bir ilişkide orgazm söz konusu bile olmamaktadir. Kadin hazir olduğu mesajini eşine verebilmeli, erkek te bu mesaji alabilmelidir.

Burada unutulmamasi gereken diğer bir önemli nokta ise önsevişme döneminin gereğinden fazla uzun tutulmasinin da hem erkeğin hem de kadinin orgazm olma süresini ve orgazm şiddetini olumsuz etkilediğidir.

-Erojen bölgeler adi verilen bölgelerin kadin orgazmina katkisi ihmal edilmemelidir: Erojen bölgeler adini verdiğimiz bölgeler kadindan kadina değişmekle beraber siklikla memeuçlari, kulak arkalari, bacaklarin iç yüzleri kadinin en erojen bölgeleridir. Kadin eşine önsevişme dönemi boyunca ve tüm ilişki boyunca erojen bölgelerinin dokunulmasindan hoşlandiği mesajini verebilmeli, erkek te bu konuda duyarli olmalidir. Erojen bölgelerin uyarilmasinin kadinin ilişkiye daha hazir olmasinin sağlanmasi yaninda orgazm olmasini kolaylaştirici özellikleri olduğu unutulmamalidir.

-Bir kadin her ilişkide vajinal yoldan orgazm olamayabilir. Bazi kadinlar vajinal yoldan hiç orgazm olamazken, bazilari bazi ilişkilerde olurlar, diğerlerinde olamazlar. Vajinal orgazm öğrenilmesi gereken bir orgazm türüdür ve bir kadinin defalarca ilişkide bulunmadan vajinal yoldan orgazm olabilmesi beklenmemelidir. Vajinal orgazm olunamadiğinda ilişkinin herhangi bir zamaninda kadinin direkt klitoris uyarisiyla orgazm olmasina imkan taninabilir. Bu o kadar da anormal bir durum değildir.

-"Penis boyu nevrozu (takintisi)" terkedilmelidir. Vajinanin üst 2/3''lük bölümü embriyolojik gelişim açisindan alt 1/3''lük bölümünden çok daha farkli bir bölgeden gelişmektedir. Bu nedenle bu iki bölgenin fizyolojik ve anatomik özellikleri birbirinden oldukça farklidir. En bariz farklilik sinir liflerinin dağilimindadir. Alt 1/3''lük kisim zengin bir sinir ağina sahipken, üst 2/3''lük kisimda sinir lifleri nispeten daha azdir. Bu nedenle alt 1/3''lük kisim dokunma, ağri gibi duyaranlara çok daha hassastir. Her zaman belirttiğim gibi penis uzunluğunun kadinin "tatmin olmasiyla" hiçbir ilişkisi olamayacağiunin da göstergelerinden biridir bu. Penis zengin sinir lifleri içeriği nedeniyle en çok vajinanin alt 1/3''lük kimini uyarmaktadir.

Ben Kadin Hastaliklari ve Doğum Uzmani olmam nedeniyle bu yaziyi daha çok kadinin anatomik ve fizyolojik özellikleri üzerinde odaklaştirdim. Bazi okuyucular "erkeklerin de erojen bölgeleri yok mu, erkekler bu kadar mekanik varliklar mi" gibi bir düşünceye kapilabilirler. Ancak konumuz ilişkiden alinan zevkin nitelikleri değil, kadinin orgazm olamamasi olduğundan bu konuya odaklandiriyorum ve bu nedenle de kadinin yapisal özelliklerinin orgazm olmasina etkilerini erkeklerle arasindaki farki vurgulayarak açiklamaya çaliştim.

Yukaridaki önlemlerle orgazm olamama problemi giderilemediğinde yapilmasi gereken bir Kadin Hastaliklari ve Doğum Uzmanina başvurmak ve genel bir jinekolojik muayeneden geçmektir. Her ne kadar kadinda orgazm olamama nadiren jinekolojik bir nedene bağli olsa da kural olarak ilk başvuru jinekolog olmalidir.

gelmesendeolur
26-05-09, 17:05
hiç bu sorunu olmayanlar azınlıkta şu an çok ilginç..

filizim
26-05-09, 17:05
Eet öyle gözüküyor durum...Ama bence bu işte büyük pay erkeklere düşüyor bence......

gelmesendeolur
27-05-09, 15:05
filizim
Eet öyle gözüküyor durum...Ama bence bu işte büyük pay erkeklere düşüyor bence......
erkekte erken orgazm sorunuda buna yol açıyor olabilir...

EU2
27-05-09, 18:05
bende evlendiğim zaman orgazm olamıyodum ama eşimi incitmeden ona konuyu actım ve ilişki sırasında onu ben caktırmadan yönlerdirdim ve şimdi öyle bi sorunum kalmadı yalnız adet olmadan 1 gün önce bazen orgazm olamıyorum umarım diger arkadaslarımda sorununu en kısa zamanda asarlar

filizim
27-05-09, 20:05
Bence kadınların nasıl orgazm oldukları bile önemli kimisi vaginal orgazm olur kimisi klitoris uyarılması ile....Zaten vaginal orgazma her zaman ulaşılmıyor bildiğim kadarıyla(araştırdım)....Bu yüzden erkeğin kadını alevlemesi ilk önce kadını orgazma ulaştırması gerekiyor.(ayrıca dinimizdede böyle öncelik kadınların)..Utandım ayol:))

gelmesendeolur
2-06-09, 13:06
filizim
Bence kadınların nasıl orgazm oldukları bile önemli kimisi vaginal orgazm olur kimisi klitoris uyarılması ile....Zaten vaginal orgazma her zaman ulaşılmıyor bildiğim kadarıyla(araştırdım)....Bu yüzden erkeğin kadını alevlemesi ilk önce kadını orgazma ulaştırması gerekiyor.(ayrıca dinimizdede böyle öncelik kadınların)..Utandım ayol:))

zaten bütün bu sorunun en başında utanma duygusu yatıyor..yazmaya bile utanıyoruz :KK43:

filizim
2-06-09, 15:06
evet belli tabular kolay yıkılmıyor ama yinede konuşuyoruz.................

erva15
2-06-09, 15:06
aLLAHIMA ÇOK ŞÜKÜR BOYLE BI SORUN YAŞAMADIM YANI CINSELKLIKLE ILGILI OLSUN ORGAZM İLE İLGİLİ OLSUN HİÇBIR PROBLEMIM YOK HER ZAMAN ISTEKLI OLMUŞUMDUR VE ORGAZM DA GENELLIKLE HEP OLURUM

gelmesendeolur
9-06-09, 12:06
erva15
aLLAHIMA ÇOK ŞÜKÜR BOYLE BI SORUN YAŞAMADIM YANI CINSELKLIKLE ILGILI OLSUN ORGAZM İLE İLGİLİ OLSUN HİÇBIR PROBLEMIM YOK HER ZAMAN ISTEKLI OLMUŞUMDUR VE ORGAZM DA GENELLIKLE HEP OLURUM

alkisalkisalkis

EU2
9-06-09, 18:06
Ben daha 2 kere ilişkiye girdim ama anlamıyorum yani ne oldu,ne olmadı.Tek hissettiğim karnıma yumruk atılıyormuş gibi olması ve ağrı.Bu normal mi bilmiyorum ki.Psikiyatriste gittim.Bir sey demedi yani dedi aslında.Bir suru soru sordu ama neticesi ne anlamadım.Cinsel ilişki boyle bir sey midir yani içerden(vajina içinden)karnına yumruk atılıyormus gibi mi oluyor?Yoksa bende mi oyle?Napicam bilmiyorum bana yol gösterir misiniz?Doktora gitmeme gerek var mı?Yoksa ilk defa ilişkiye girdiğim için mi oluyor böyle yani daha 2 kez girdim.ıkisinde de boyle oldu.Çok üzülüyorum:KK43:(

EU2
9-06-09, 18:06
Merhaba;
Ben daha 2 kere ilişkiye girdim ama anlamıyorum yani ne oldu,ne olmadı.Tek hissettiğim karnıma yumruk atılıyormuş gibi olması ve ağrı.Bu normal mi bilmiyorum ki.Psikiyatriste gittim.Bir sey demedi yani dedi aslında.Bir suru soru sordu ama neticesi ne anlamadım.Cinsel ilişki boyle bir sey midir yani içerden(vajina içinden)karnına yumruk atılıyormus gibi mi oluyor?Yoksa bende mi oyle?Napicam bilmiyorum bana yol gösterir misiniz?Doktora gitmeme gerek var mı?Yoksa ilk defa ilişkiye girdiğim için mi oluyor böyle yani daha 2 kez girdim.ıkisinde de boyle oldu.Çok üzülüyorum:KK43:(

burcinn
9-06-09, 18:06
ben buyum :
Koital anorgazmi : Cinsel birleşme sırasında penis vajina içindeyken orgazm olamamaya rağmen elle klitorisin uyarılarak (masturbasyon yoluyla) orgazma ulaşılması durumudur. Eş anlamlı diğer tabiri ise "Klitoral orgazmi" dir ve yalnızca klitorisin uyarılması ile orgazmın gerçekleşmesidir.
ama çok şanslıyım muazzam anlayışlı ve yardımcı bir eşim var..hiç sorun olmuyor yani..

EU2
9-06-09, 18:06
Peki vajinal orgazm olamayacakmısınız hiç bir zaman?Koital anorgazmi normal bir durummuymuş acaba?

filizim
9-06-09, 20:06
Ne türlü orgazm olursan ol canım sonuçta ikiside rahatlatıo insanı olay zaten kendini kasmamak ve zevkini çıkarmak...Ciku cum sende daha yeni olduğun için öle oluyordur öle sanıorum..

burcinn
9-06-09, 22:06
filizim
Ne türlü orgazm olursan ol canım sonuçta ikiside rahatlatıo insanı olay zaten kendini kasmamak ve zevkini çıkarmak...B]


evet kesinlikle katılıyorum ki zaten bu durumda olmaktan hiç şikayetim yok))

white_flowers
26-08-09, 12:08
sencerderen
ŞenizKadinin orgazmi yaşayabilmesi için çiftlere düşen görevler: kaydirigubbakcemile

-Erkeğin kendisinin orgazma ulaşmak için geçen süreyi mümkün olduğunca uzatmasi::içelim: erkekler çok kisa sürelerde orgazm olabilirlerken kadinlar için orgazm olabilme süresi çok daha uzundur. Bu süre bir yandan kadinin ilişkiye ruhsal ve fiziksel olarak ne kadar hazir olduğuyla, öte yandan ilişkide kadinin duyarli bölgelerinin ne kadar uyarildiğiyla ilgilidir.

-Çoğu kadinda orgazm için direkt klitoris uyarisi gerekir.yerimseniben Her kadinin anatomik yapisi farkli olduğundan çiftlerin, kadinin klitoral olarak en iyi uyarilabildiği ilişki pozisyonunu seçmeleri gerekir. Klitorisin en iyi uyarildiği ve çiftin yüzyüze bakmasi nedeniyle emosyonel özellikleri en güçlü pozisyon erkeğin üstte olduğu, en az uyarildiği ve yüzyüze bakilmamasi nedeniyle duygusal temasin en az olduğu pozisyon ise kadinin arkasini döndüğü ve erkeğin arkada olduğu pozisyondur. Ancak bu her kadin için geçerli olmayabilir. Bu yüzden kadin eşine en çok hangi pozisyonda uyarildiğini hissettirmeli ya da direkt söylemelidir.

-"Önsevişme döneminin" uzun tutulmasi: :içelim:kadinlar için "önsevişme dönemi" çok önemlidir. Kadinlarin ilişkiye hazir olmalari erkeklerdeki kadar kolay değildir. Yeterince hazir olunmadan ilişkiye başlandiğinda genital bölgenin gevşemesi ve kayganlaşmasi yetersiz olduğundan ilişki kadin için tatsiz bir deneyime dönüşebilmekte ve doğal olarak böyle bir ilişkide orgazm söz konusu bile olmamaktadir. Kadin hazir olduğu mesajini eşine verebilmeli, erkek te bu mesaji alabilmelidir.

Burada unutulmamasi gereken diğer bir önemli nokta ise önsevişme döneminin gereğinden fazla uzun tutulmasinin da hem erkeğin hem de kadinin orgazm olma süresini ve orgazm şiddetini olumsuz etkilediğidir.

-Erojen bölgeler adi verilen bölgelerin kadin orgazmina katkisi ihmal edilmemelidir: Erojen bölgeler adini verdiğimiz bölgeler kadindan kadina değişmekle beraber siklikla memeuçlari, kulak arkalari, bacaklarin iç yüzleri kadinin en erojen bölgeleridir. Kadin eşine önsevişme dönemi boyunca ve tüm ilişki boyunca erojen bölgelerinin dokunulmasindan hoşlandiği mesajini verebilmeli, erkek te bu konuda duyarli olmalidir. Erojen bölgelerin uyarilmasinin kadinin ilişkiye daha hazir olmasinin sağlanmasi yaninda orgazm olmasini kolaylaştirici özellikleri olduğu unutulmamalidir.

-Bir kadin her ilişkide vajinal yoldan orgazm olamayabilir. Bazi kadinlar vajinal yoldan hiç orgazm olamazken, bazilari bazi ilişkilerde olurlar, diğerlerinde olamazlar. Vajinal orgazm öğrenilmesi gereken bir orgazm türüdür ve bir kadinin defalarca ilişkide bulunmadan vajinal yoldan orgazm olabilmesi beklenmemelidir. Vajinal orgazm olunamadiğinda ilişkinin herhangi bir zamaninda kadinin direkt klitoris uyarisiyla orgazm olmasina imkan taninabilir. Bu o kadar da anormal bir durum değildir.

-"Penis boyu nevrozu (takintisi)" terkedilmelidir. Vajinanin üst 2/3''lük bölümü embriyolojik gelişim açisindan alt 1/3''lük bölümünden çok daha farkli bir bölgeden gelişmektedir. Bu nedenle bu iki bölgenin fizyolojik ve anatomik özellikleri birbirinden oldukça farklidir. En bariz farklilik sinir liflerinin dağilimindadir. Alt 1/3''lük kisim zengin bir sinir ağina sahipken, üst 2/3''lük kisimda sinir lifleri nispeten daha azdir. Bu nedenle alt 1/3''lük kisim dokunma, ağri gibi duyaranlara çok daha hassastir. Her zaman belirttiğim gibi penis uzunluğunun kadinin "tatmin olmasiyla" hiçbir ilişkisi olamayacağiunin da göstergelerinden biridir bu. Penis zengin sinir lifleri içeriği nedeniyle en çok vajinanin alt 1/3''lük kimini uyarmaktadir.

Ben Kadin Hastaliklari ve Doğum Uzmani olmam nedeniyle bu yaziyi daha çok kadinin anatomik ve fizyolojik özellikleri üzerinde odaklaştirdim. Bazi okuyucular "erkeklerin de erojen bölgeleri yok mu, erkekler bu kadar mekanik varliklar mi" gibi bir düşünceye kapilabilirler. Ancak konumuz ilişkiden alinan zevkin nitelikleri değil, kadinin orgazm olamamasi olduğundan bu konuya odaklandiriyorum ve bu nedenle de kadinin yapisal özelliklerinin orgazm olmasina etkilerini erkeklerle arasindaki farki vurgulayarak açiklamaya çaliştim.

Yukaridaki önlemlerle orgazm olamama problemi giderilemediğinde yapilmasi gereken bir Kadin Hastaliklari ve Doğum Uzmanina başvurmak ve genel bir jinekolojik muayeneden geçmektir. Her ne kadar kadinda orgazm olamama nadiren jinekolojik bir nedene bağli olsa da kural olarak ilk başvuru jinekolog olmalidir.
ben bu yazida bahsettigi gibi, klitoral yolla orgaz olabiliyorum ama vajinal yolla hic olmadim.. tabi daha yeni evliyim ve daha birkac gun oncesine kadar acicak mi korkum vardi; zaten yazida da bir kadinin defalarca iliski yasamadan orgazm olmasini beklemek yanlistir diyor... ogrenilen bir surecmis, ogrenicez bakalim

white_flowers
26-08-09, 12:08
filizim
Bence kadınların nasıl orgazm oldukları bile önemli kimisi vaginal orgazm olur kimisi klitoris uyarılması ile....Zaten vaginal orgazma her zaman ulaşılmıyor bildiğim kadarıyla(araştırdım)....Bu yüzden erkeğin kadını alevlemesi ilk önce kadını orgazma ulaştırması gerekiyor.(ayrıca dinimizdede böyle öncelik kadınların)..Utandım ayol:))
aaa, bunu duyduguma cok sevindim.... bende de aynen boyle oluyor.. ben klitoris uyarisi ile orgazm olabiliyorum, o da cok yogun oldugumda bazen olmuyor ama cogunlukla oluyor.. dinimizde de boyle olmasi gerektigini duyduguma da ayrica sevindim..

(bu arada ramazan da bu konular, orucumuzu sakatlamiyoruzdur umarim ) :roflol:

pptya87
26-08-09, 13:08
şimdi arkadaşlar ben orgazm oluyorum hem klitoral hemde vajinal ama boşalamıyorum budamı orgazm olamama durumu klitoral olanda boşalıyorum ama penis vajinamdayken boşalamıyorum bunun da tedavisi varmıdır?:kedi:
biraz açık oldu özür dilerim......

white_flowers
26-08-09, 13:08
pptya87
şimdi arkadaşlar ben orgazm oluyorum hem klitoral hemde vajinal ama boşalamıyorum budamı orgazm olamama durumu klitoral olanda boşalıyorum ama penis vajinamdayken boşalamıyorum bunun da tedavisi varmıdır?:kedi:
biraz açık oldu özür dilerim......

bu cok muaalakta kalinan bi konu,
kimileri diyor ki kadinin bosalmasi diye bisey yoktur, bosaldigini zannedenlerden gelen sivi aslinda idrardir.. (kasilmalar sirasinda idrar deligi aciliyormus cunku)
kimilerine gore ise g noktasina dokunulursa kadin bosalirmis...

ama benim bildigim kadinlar da erkeklerdeki gibi bir bosalma olmaz; bir miktar sivi gelebilir bu da uyarilma sirasinda olusan islakliktir..

orgazm denen hadise ise kasilmalar ve ardindan gelen rahatlama mutluluk hissidir..

diye biliyorum ben..
daha tecrubeliler daha iyi ynt verebilirler sanirim..