Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))


filizim
11-09-09, 10:09
spacegirl
doğrusu ben okuluna göre tapu, kira sözleşmesi, son beş aylık ada kayıtlı elektrik, su faturası isteyen okullar duydum birinci ağızdan (şehir efsanesi değil yani). O yüzden adres aldırmak da çok işe yarayacak bir yöntem değil. Okulun popüler olmasına, okul bölgesinin kalabalık olmasına vs'ye göre değişiyor durumlar. Küçük yerlerde çok sorun yaşanmasa da talibi çok olan okullar ciddi önlemler alıyorlar nakil ihtimaline karşılık
tamam canım saol..

incili kolye
11-09-09, 10:09
spacegirl
bizim öğretmenler belli olmuş ama ptesi açıklayacaklarmış. İlk hafta serbest kıyafetmiş sonra önlük giyeceklermiş. Bizim sınıflar maksimum 30 olacak gibi. En son kayıtlı 55 kişiydi, iki şube açılacaktı. Bakalım son durum pazartesi işte. Son iki gün. Esasında bugün çocuklarımızın son gerçek tatil günleri. yarından itibaren hsonu tatili moduna giriyorlar bakınca... Büyüdüler sıpacıklar.
Ayyy hakkaten bak içim fena oldu şimdi yaa.

incili kolye
11-09-09, 11:09
Benim bir arkadaşımda adres değişikliği gösterdi birde telefon aldı üstüne faturasını götürdü kayıtta kaydını yaptılar hiçbir zorluk çıkarmadılar hemde bizim burda herkesin çocuğunu göndermek istediği bir okul bu.Özel okul gibi sınıflar 25 kişilik ve güzel bir bina ve iyi bir okul imajı var.Ben cesaret edemedim bana bekle dedi ben sorun olur diye düşündüm.O kayıt içinde hiç acele etmedi.Okulların açılmasına az bir zaman kala bazı okullarda yoğunluk bazılarında tam tersi durum olacağı için kaydı oraya düşmeyen e kayıtta görünmeyen yerlerdende çocuk alacak okulların bir çoğu bence.Ama artık önümüze bakalım çocuklarımızın başarılı olması için elimizden geleni yapmak bize düşüyor.

ozlem71
11-09-09, 11:09
üff ya bugün iki okul arasında mekik dokudum adeta öbür okula gittim benim oğlumu yas oluyo diye gecen sene sistem kayıt etmiş ler bi şubeye sonrada kaydı silindi diyolar dedim şimdiki okul da hala baska yerde kaydı var yazıyor napıcaz dedim kıyafet alındı kayıt oldu sonuç pazartesi gidicem nakil gibi olucak bi baksanısa daha önceden ben e kayıtta yazan okula kayıt yaptırdım o gün görünmedi öbür okul şimdi görünüyoor

ozlem71
11-09-09, 12:09
kayıt yaptığım okula gidecek ben herseyi almışım halledin dedim iki okul müdürü konuşcak aralarında olmadı nakil gibi yapıcaklarkafamçokkarıştı

mavibenek1
11-09-09, 17:09
TERLıKÇıĞıM
cevap yazdım ama özelin mesaj kabul etmiyor canım...

sbnmcsm
11-09-09, 22:09
öylee heycanlıyız ki eşimle oturuyoruz okul yatıyoruz okul kalkıyoruz okul...
allahım inşallah oğluşum ömür boyu okul hayatında hayatının her alanında başarılı olur

daphnis35
12-09-09, 07:09
Merhaba.Ben 13 yıllık sınıf öğretmeniyim.Yazdıklarınızı en başından en son sayfaya kadar ilgiyle okudum.Bazı yazılara da geröçekten üzüldüm.Ancak burada olabildiği kadar size yardımcı olmak istiyorum.Öncelikle sabahçı öğlenci durumu ile ilgili karışıklık var gördüğüm kadarıyla.Tüm Türkiye de bu konuda3 farklı sistemm uygulanıyor.Kalabalık olmayan oullarda tam gün yani tekli öğretim 9-15 sistemi.Kalabalık okullarda ikili öğretim,sabahçı öülenci sistemi.Bazı okullar ikili eğitimi şu şekilde uyguluyor 1den 4. sınıfa kadar olanlar sürekli öğlenci,5 ten 8 .sınıfa kadar olanlar sürekli sabahçı.Bu okulun seçimine bağlıdır.Diğeri de eskiden olduğu gibi bir yıl sabahçı olan gelecek yıl öğlenci olur.Bizde bu sistem uygulanıyor.Diğer sistemi üç yıl uyguladık fakat kimse beğenmedi.4 yıl üstüste öğlenci olmak adaletli olmuyor.Bu yüzden bir yıl öğlenci bir yıl sabahçı sistemine geri döndük ortak kararlar.
Öncelikle 1. sınıf annelerinin çocuklara yaklaşımı çok önemli.Aşırı koruyucu olursanız çocuğunuz başarılı olamaz.Kendine güveni gelişemez.Sürekli sizden destek bekler.Aşırı ilgisiz anneler için de bu geçerli.Tabii burada bu grup anne olmadığını biliyorum.Bazı anneler çocuğunu okula gönderiyor.Aylarca defter kalem bile koymuyorlar çantalarına.Meslek hayatım boyunca nelere şaht oldum anlatsam sayfalar yetmez.Çocuk kalemsiz geliyor her gün,en sonunda sordum "oğlum niye kalem silgi getirmiyorsun ?" diye.Dedi ki. "annem koymuyo nasıl olsa öğretmenin verir iste ondan,ben alamam diyor." dedi Bunun gibi neler var.Önemli olan ikisinin ortasını yani dengeyi sağlamak.Çocuğunuzla ilgilenirken onuhn yerine herşeyi siz yapmayın.Okula başlarken okulda kuralların olduğunu,bu kurallara uyması gerektiğini uygun şekilde anlatın.Çocuk evde anneden birebir ilgi görüyor ancak bu ilgiyi okulda 30 kişi ile paylaşmak zorunda. Çocuğunuza mutlaka sorumluluk verin.Sorumluluk aldıkça kişilik gelişimi de sağlıklı olur.Kesinlikle programlı bir çalışma uygulayın evde.Dinlenme saati,oyun saati,ödev saati bunları belirleyin.Ödevleri çok geç saatlere bırakmayın.1. sınıfta çok çabuk yoruluop çabuk sıkılacaklardır.Buyüzden ödev yaparken sattlerce bitirmeleri için uğraşmayın.Ödevlere başlayıp,kısa aralar verin.Dinlenmelerine zaman ayırın.Ödevlerden sıkıldıklarında en önemli şey sizin göstereceğiniz sabırdır.Bağırmaya ,baskı yapmaya başlarsanız daha baştan kaybetmesine neden olursunuz.Okuldan,ödevden nefret etmeye başlar .Bu yaşta el kaslarının gelişimini henüz tamamlanmadığını ve çok çabuk yorulacaklarını unutmayın.Kesinlikle arkadaşlarınınızı çocukları ile kıyaslamayın.her çocuğun gelişimi farklıdır.yapabildikleri ile onu övün.Yapamadıklarını ön plana çıkarmayın.Beş sıra yazdığında 4 ünü çok yanlışbirini doğru yazdı diyelim.Doğru olanı takdir edin.
Yazarken çok zorlanırsa el kaslarını geliştirmek için bol bol oyun hamuru oynatın.Makasla kağıt kestirin.Fasulye ,mercimek vb şeyleri küçük kaplara aktartın.Kumla oynatın.Boş kağıtlara karalama yaptırın.Ancak kesinlikle harf vb şeyler yaptırmayın.El yazısı yazacakları için boş kağıtlara kuş yuvası dediğimiz yuvarlak karalamaları yaptırın.
Ben velilerin 5 tenefüs boyunca haftalarca okulun bahçesinde oturduğunu görüyorum.ılk günler dışında okulda beklemeniz doğru değil.Çocuğunuz kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmeli.ınanın ki okulda herşeyi o kadar çabuk öğreniyor lar ki ( tuvalet,kantin,beslenme vb.) yeter ki siz onlara bunları öğrenmeleri için fırsat verin.Herşeyi bir başkası tarafından yapılna çocuk,ilerki süreçlerde kedni başına hiç birşey yapamaz.Kişiliği sağlıksız gelişir,asosyal , bağımlı bir birey olur. Benim oğlum 1. sınıfa başladığında(kendi okulumda değildi) taksiyle onu okuluna götürdüm,taksiyi beklettim,oğlumu okulun bahçesine soktum,sınıfının sırasını buldum,sıraya bıraktım ,öptüm,iyi dersler deyip çıktım.Akşam da servisle eve geldi.
Çocuğunuzun özel durumlarını,aile sorunlarınızı mutlaka öğretmenine anlatın.
Ayrıca bazı arkadaşlar demiş ki bize bir sürü şey aldıracaklar.Bu beni çok üzdü.Devlet sers kitaplarını veriyor.Kullanıyoruz ancak her yıl bu kitaplarla ilgili o kadar çok olumsuz eleştiri yazılıp gönderiliyor ki ancak bişey değişmiyor.Kaynak kitaplar mutlaka gerekli demiyorum ancak çok büyük faydası var.Okullar tek başına yeterli değil mi? Evet yeteli mutlaka ama öyle bir sınav sistemi var ki,6. sınıftabn itibren 3 yıl SBS,sonra ÖSs .Bu yüzden 6. sınıfta benim oğlum dersaneye başladı.Haatta geçen yıl 5 de bbile gitti.Bu bakımdan kaynak kitap kullanımı çok çeşitlilik,farklı tipte soruları çözebilme,ders kitaplarındaki açıkları kapatma anlamında önemlidir.Bunun dışında zaten alınan bir şey yok.Defter,boya vb.Bunları zaten biz çocukken de kullanıyorduk.Biz okual gelen kitapçılarla kıran kırana pazarlık yyapıyoruz indirim yapsınlar diye.Yoksa kitabın adını yazıp ,şunu alın diyebiliriz.Bir kitabı geçen yıl kırtasiyeden 20 liraya almıştı bir arkadaş.Aynı kaynak kitabı biz geçen yıl kitapçıdan kavga dövüş 12500 e indirttik.Sınıf öyle aldı.Amaç velilere yük olmamak.Ne kadar indirim yaptırabilirsek o kadar iyi.Ayrıca kitapçıyla yaptığımız pazarlıkta 3 tane fakir öğrenciye de ücretsiz kitap vereceksin diyoruz.Ben kendi adıma ,veliyi ve öğrenciyi düşünmesem verir kitabın adını giidin alın derim.Ama ben de veliyim,ülkenin ekonomik durumu belli.Bu yüzden günlerce uğrşıyoruz kitapçılarla indirim yaptırabilmek için.Maalesef dışardan bakınca ,çok farklı yorumlar geliyor.Çok üzülüyorum.Bir çok öğrencinin beslenmesini,defterini,boyasını vb .hep kendimi alıyorum senelerdir.ınanın öğretmenler sizi yeri geldiğinde sizden daha çok düşünüyor.ıstisnalar vardır mutlaka her alanda olduğu gibi ama,yanlış anlaşılmalar bizleri çok üzüyor.
Oldukça uzun bir yazı oldu.Hepinize üstün moral gücü,yavrularımıza da başarılı,mutlu eğitim hayatı diliyorum.Her konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.Sevgiler.

incili kolye
12-09-09, 11:09
daphnis35
Merhaba.Ben 13 yıllık sınıf öğretmeniyim.Yazdıklarınızı en başından en son sayfaya kadar ilgiyle okudum.Bazı yazılara da geröçekten üzüldüm.Ancak burada olabildiği kadar size yardımcı olmak istiyorum.Öncelikle sabahçı öğlenci durumu ile ilgili karışıklık var gördüğüm kadarıyla.Tüm Türkiye de bu konuda3 farklı sistemm uygulanıyor.Kalabalık olmayan oullarda tam gün yani tekli öğretim 9-15 sistemi.Kalabalık okullarda ikili öğretim,sabahçı öülenci sistemi.Bazı okullar ikili eğitimi şu şekilde uyguluyor 1den 4. sınıfa kadar olanlar sürekli öğlenci,5 ten 8 .sınıfa kadar olanlar sürekli sabahçı.Bu okulun seçimine bağlıdır.Diğeri de eskiden olduğu gibi bir yıl sabahçı olan gelecek yıl öğlenci olur.Bizde bu sistem uygulanıyor.Diğer sistemi üç yıl uyguladık fakat kimse beğenmedi.4 yıl üstüste öğlenci olmak adaletli olmuyor.Bu yüzden bir yıl öğlenci bir yıl sabahçı sistemine geri döndük ortak kararlar.
Öncelikle 1. sınıf annelerinin çocuklara yaklaşımı çok önemli.Aşırı koruyucu olursanız çocuğunuz başarılı olamaz.Kendine güveni gelişemez.Sürekli sizden destek bekler.Aşırı ilgisiz anneler için de bu geçerli.Tabii burada bu grup anne olmadığını biliyorum.Bazı anneler çocuğunu okula gönderiyor.Aylarca defter kalem bile koymuyorlar çantalarına.Meslek hayatım boyunca nelere şaht oldum anlatsam sayfalar yetmez.Çocuk kalemsiz geliyor her gün,en sonunda sordum "oğlum niye kalem silgi getirmiyorsun ?" diye.Dedi ki. "annem koymuyo nasıl olsa öğretmenin verir iste ondan,ben alamam diyor." dedi Bunun gibi neler var.Önemli olan ikisinin ortasını yani dengeyi sağlamak.Çocuğunuzla ilgilenirken onuhn yerine herşeyi siz yapmayın.Okula başlarken okulda kuralların olduğunu,bu kurallara uyması gerektiğini uygun şekilde anlatın.Çocuk evde anneden birebir ilgi görüyor ancak bu ilgiyi okulda 30 kişi ile paylaşmak zorunda. Çocuğunuza mutlaka sorumluluk verin.Sorumluluk aldıkça kişilik gelişimi de sağlıklı olur.Kesinlikle programlı bir çalışma uygulayın evde.Dinlenme saati,oyun saati,ödev saati bunları belirleyin.Ödevleri çok geç saatlere bırakmayın.1. sınıfta çok çabuk yoruluop çabuk sıkılacaklardır.Buyüzden ödev yaparken sattlerce bitirmeleri için uğraşmayın.Ödevlere başlayıp,kısa aralar verin.Dinlenmelerine zaman ayırın.Ödevlerden sıkıldıklarında en önemli şey sizin göstereceğiniz sabırdır.Bağırmaya ,baskı yapmaya başlarsanız daha baştan kaybetmesine neden olursunuz.Okuldan,ödevden nefret etmeye başlar .Bu yaşta el kaslarının gelişimini henüz tamamlanmadığını ve çok çabuk yorulacaklarını unutmayın.Kesinlikle arkadaşlarınınızı çocukları ile kıyaslamayın.her çocuğun gelişimi farklıdır.yapabildikleri ile onu övün.Yapamadıklarını ön plana çıkarmayın.Beş sıra yazdığında 4 ünü çok yanlışbirini doğru yazdı diyelim.Doğru olanı takdir edin.
Yazarken çok zorlanırsa el kaslarını geliştirmek için bol bol oyun hamuru oynatın.Makasla kağıt kestirin.Fasulye ,mercimek vb şeyleri küçük kaplara aktartın.Kumla oynatın.Boş kağıtlara karalama yaptırın.Ancak kesinlikle harf vb şeyler yaptırmayın.El yazısı yazacakları için boş kağıtlara kuş yuvası dediğimiz yuvarlak karalamaları yaptırın.
Ben velilerin 5 tenefüs boyunca haftalarca okulun bahçesinde oturduğunu görüyorum.İlk günler dışında okulda beklemeniz doğru değil.Çocuğunuz kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmeli.İnanın ki okulda herşeyi o kadar çabuk öğreniyor lar ki ( tuvalet,kantin,beslenme vb.) yeter ki siz onlara bunları öğrenmeleri için fırsat verin.Herşeyi bir başkası tarafından yapılna çocuk,ilerki süreçlerde kedni başına hiç birşey yapamaz.Kişiliği sağlıksız gelişir,asosyal , bağımlı bir birey olur. Benim oğlum 1. sınıfa başladığında(kendi okulumda değildi) taksiyle onu okuluna götürdüm,taksiyi beklettim,oğlumu okulun bahçesine soktum,sınıfının sırasını buldum,sıraya bıraktım ,öptüm,iyi dersler deyip çıktım.Akşam da servisle eve geldi.
Çocuğunuzun özel durumlarını,aile sorunlarınızı mutlaka öğretmenine anlatın.
Ayrıca bazı arkadaşlar demiş ki bize bir sürü şey aldıracaklar.Bu beni çok üzdü.Devlet sers kitaplarını veriyor.Kullanıyoruz ancak her yıl bu kitaplarla ilgili o kadar çok olumsuz eleştiri yazılıp gönderiliyor ki ancak bişey değişmiyor.Kaynak kitaplar mutlaka gerekli demiyorum ancak çok büyük faydası var.Okullar tek başına yeterli değil mi? Evet yeteli mutlaka ama öyle bir sınav sistemi var ki,6. sınıftabn itibren 3 yıl SBS,sonra ÖSs .Bu yüzden 6. sınıfta benim oğlum dersaneye başladı.Haatta geçen yıl 5 de bbile gitti.Bu bakımdan kaynak kitap kullanımı çok çeşitlilik,farklı tipte soruları çözebilme,ders kitaplarındaki açıkları kapatma anlamında önemlidir.Bunun dışında zaten alınan bir şey yok.Defter,boya vb.Bunları zaten biz çocukken de kullanıyorduk.Biz okual gelen kitapçılarla kıran kırana pazarlık yyapıyoruz indirim yapsınlar diye.Yoksa kitabın adını yazıp ,şunu alın diyebiliriz.Bir kitabı geçen yıl kırtasiyeden 20 liraya almıştı bir arkadaş.Aynı kaynak kitabı biz geçen yıl kitapçıdan kavga dövüş 12500 e indirttik.Sınıf öyle aldı.Amaç velilere yük olmamak.Ne kadar indirim yaptırabilirsek o kadar iyi.Ayrıca kitapçıyla yaptığımız pazarlıkta 3 tane fakir öğrenciye de ücretsiz kitap vereceksin diyoruz.Ben kendi adıma ,veliyi ve öğrenciyi düşünmesem verir kitabın adını giidin alın derim.Ama ben de veliyim,ülkenin ekonomik durumu belli.Bu yüzden günlerce uğrşıyoruz kitapçılarla indirim yaptırabilmek için.Maalesef dışardan bakınca ,çok farklı yorumlar geliyor.Çok üzülüyorum.Bir çok öğrencinin beslenmesini,defterini,boyasını vb .hep kendimi alıyorum senelerdir.İnanın öğretmenler sizi yeri geldiğinde sizden daha çok düşünüyor.İstisnalar vardır mutlaka her alanda olduğu gibi ama,yanlış anlaşılmalar bizleri çok üzüyor.
Oldukça uzun bir yazı oldu.Hepinize üstün moral gücü,yavrularımıza da başarılı,mutlu eğitim hayatı diliyorum.Her konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.Sevgiler.
Öncelikle samimiyetine ve ilgine çok teşekkür ederim kendi adıma.Evet çok korumacıyız biz anneler.Ama yavrularımız daha bebek bizim gözümüzde,onları yabancı oldukları bir ortamda bırakacağız artık hayatlarında başkalarıda olacak.Oldukça ürkütücü ama bir o kadarda gurur verici.Ben 9-15 sisteminin çok yanlış olduğunu savunuyorum baştan beri.Sabahçı yada öğlenci olsa yarım günü kalıyor çocuğun ama 9-15 de tam günü gidiyor maalesef.Hele ki kışın havalar erken karardığında çok zor oluyor.Bizim okulumuzda 4 şube açıldı sınıflar 45-50 kişilik ve sınıflar küçük 3 kişi oturacaklar mutlaka.Ama okulumuz 9-15 te ısrar ediyor.Hemen hemen tüm veliler şikayetçi ama dikkate alan yok Milli eğitim aslında bir kota belirlese mesela şube sayısı ve öğrenci sayısı oranı gibi o zaman okulun insiyatifine kalmaz bu karar çocuklarımızda üstüste ders işlemek zorunda kalmazlar.Havasız bol mikroplu bir ortam ve gelsin hastalıklar endişe etmekte haksızmıyım sizce.Ayrıca siz eğitimcelerin hakkı ödenmez çocukalrımızın 2.anne babası oluyorsunuz onlara siz şekil veriyorsunuz Ben 38 yaşımdayım hala ilkokul öğretmenimle görüşüyorum.Çok önemlisiniz.Ama sizleride müfredatla sıkıştırıyorlar diye düşünüyorum çünkü eve çok ödev veriliyor yakın çevremden görüyorum çocuklar perişan oluyor.Bir diğer konuda performans ödevleri çok ağır hakikaten ve bunları çocuklar yapmıyor veliler yapıyor notu çocuk alıyor bu bir gerçek ama sizde belirtmişsiniz çok ilgisiz ebeveynler var bu ebeveynlerin çocuklarınada haksızlık olmuyormu öyleyse çocuklardan neden kapasitelerinin üzerinde şeyler isteniyor bunu anlamıyorum.Bakalım ne yapacağız allah herkese yardım etsin çocuklarımıza sağlıklı bol neşeli ve başarılı bir yıl diliyorum.

ozlem71
12-09-09, 12:09
daphnis35
Merhaba.Ben 13 yıllık sınıf öğretmeniyim.Yazdıklarınızı en başından en son sayfaya kadar ilgiyle okudum.Bazı yazılara da geröçekten üzüldüm.Ancak burada olabildiği kadar size yardımcı olmak istiyorum.Öncelikle sabahçı öğlenci durumu ile ilgili karışıklık var gördüğüm kadarıyla.Tüm Türkiye de bu konuda3 farklı sistemm uygulanıyor.Kalabalık olmayan oullarda tam gün yani tekli öğretim 9-15 sistemi.Kalabalık okullarda ikili öğretim,sabahçı öülenci sistemi.Bazı okullar ikili eğitimi şu şekilde uyguluyor 1den 4. sınıfa kadar olanlar sürekli öğlenci,5 ten 8 .sınıfa kadar olanlar sürekli sabahçı.Bu okulun seçimine bağlıdır.Diğeri de eskiden olduğu gibi bir yıl sabahçı olan gelecek yıl öğlenci olur.Bizde bu sistem uygulanıyor.Diğer sistemi üç yıl uyguladık fakat kimse beğenmedi.4 yıl üstüste öğlenci olmak adaletli olmuyor.Bu yüzden bir yıl öğlenci bir yıl sabahçı sistemine geri döndük ortak kararlar.
Öncelikle 1. sınıf annelerinin çocuklara yaklaşımı çok önemli.Aşırı koruyucu olursanız çocuğunuz başarılı olamaz.Kendine güveni gelişemez.Sürekli sizden destek bekler.Aşırı ilgisiz anneler için de bu geçerli.Tabii burada bu grup anne olmadığını biliyorum.Bazı anneler çocuğunu okula gönderiyor.Aylarca defter kalem bile koymuyorlar çantalarına.Meslek hayatım boyunca nelere şaht oldum anlatsam sayfalar yetmez.Çocuk kalemsiz geliyor her gün,en sonunda sordum "oğlum niye kalem silgi getirmiyorsun ?" diye.Dedi ki. "annem koymuyo nasıl olsa öğretmenin verir iste ondan,ben alamam diyor." dedi Bunun gibi neler var.Önemli olan ikisinin ortasını yani dengeyi sağlamak.Çocuğunuzla ilgilenirken onuhn yerine herşeyi siz yapmayın.Okula başlarken okulda kuralların olduğunu,bu kurallara uyması gerektiğini uygun şekilde anlatın.Çocuk evde anneden birebir ilgi görüyor ancak bu ilgiyi okulda 30 kişi ile paylaşmak zorunda. Çocuğunuza mutlaka sorumluluk verin.Sorumluluk aldıkça kişilik gelişimi de sağlıklı olur.Kesinlikle programlı bir çalışma uygulayın evde.Dinlenme saati,oyun saati,ödev saati bunları belirleyin.Ödevleri çok geç saatlere bırakmayın.1. sınıfta çok çabuk yoruluop çabuk sıkılacaklardır.Buyüzden ödev yaparken sattlerce bitirmeleri için uğraşmayın.Ödevlere başlayıp,kısa aralar verin.Dinlenmelerine zaman ayırın.Ödevlerden sıkıldıklarında en önemli şey sizin göstereceğiniz sabırdır.Bağırmaya ,baskı yapmaya başlarsanız daha baştan kaybetmesine neden olursunuz.Okuldan,ödevden nefret etmeye başlar .Bu yaşta el kaslarının gelişimini henüz tamamlanmadığını ve çok çabuk yorulacaklarını unutmayın.Kesinlikle arkadaşlarınınızı çocukları ile kıyaslamayın.her çocuğun gelişimi farklıdır.yapabildikleri ile onu övün.Yapamadıklarını ön plana çıkarmayın.Beş sıra yazdığında 4 ünü çok yanlışbirini doğru yazdı diyelim.Doğru olanı takdir edin.
Yazarken çok zorlanırsa el kaslarını geliştirmek için bol bol oyun hamuru oynatın.Makasla kağıt kestirin.Fasulye ,mercimek vb şeyleri küçük kaplara aktartın.Kumla oynatın.Boş kağıtlara karalama yaptırın.Ancak kesinlikle harf vb şeyler yaptırmayın.El yazısı yazacakları için boş kağıtlara kuş yuvası dediğimiz yuvarlak karalamaları yaptırın.
Ben velilerin 5 tenefüs boyunca haftalarca okulun bahçesinde oturduğunu görüyorum.İlk günler dışında okulda beklemeniz doğru değil.Çocuğunuz kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmeli.İnanın ki okulda herşeyi o kadar çabuk öğreniyor lar ki ( tuvalet,kantin,beslenme vb.) yeter ki siz onlara bunları öğrenmeleri için fırsat verin.Herşeyi bir başkası tarafından yapılna çocuk,ilerki süreçlerde kedni başına hiç birşey yapamaz.Kişiliği sağlıksız gelişir,asosyal , bağımlı bir birey olur. Benim oğlum 1. sınıfa başladığında(kendi okulumda değildi) taksiyle onu okuluna götürdüm,taksiyi beklettim,oğlumu okulun bahçesine soktum,sınıfının sırasını buldum,sıraya bıraktım ,öptüm,iyi dersler deyip çıktım.Akşam da servisle eve geldi.
Çocuğunuzun özel durumlarını,aile sorunlarınızı mutlaka öğretmenine anlatın.
Ayrıca bazı arkadaşlar demiş ki bize bir sürü şey aldıracaklar.Bu beni çok üzdü.Devlet sers kitaplarını veriyor.Kullanıyoruz ancak her yıl bu kitaplarla ilgili o kadar çok olumsuz eleştiri yazılıp gönderiliyor ki ancak bişey değişmiyor.Kaynak kitaplar mutlaka gerekli demiyorum ancak çok büyük faydası var.Okullar tek başına yeterli değil mi? Evet yeteli mutlaka ama öyle bir sınav sistemi var ki,6. sınıftabn itibren 3 yıl SBS,sonra ÖSs .Bu yüzden 6. sınıfta benim oğlum dersaneye başladı.Haatta geçen yıl 5 de bbile gitti.Bu bakımdan kaynak kitap kullanımı çok çeşitlilik,farklı tipte soruları çözebilme,ders kitaplarındaki açıkları kapatma anlamında önemlidir.Bunun dışında zaten alınan bir şey yok.Defter,boya vb.Bunları zaten biz çocukken de kullanıyorduk.Biz okual gelen kitapçılarla kıran kırana pazarlık yyapıyoruz indirim yapsınlar diye.Yoksa kitabın adını yazıp ,şunu alın diyebiliriz.Bir kitabı geçen yıl kırtasiyeden 20 liraya almıştı bir arkadaş.Aynı kaynak kitabı biz geçen yıl kitapçıdan kavga dövüş 12500 e indirttik.Sınıf öyle aldı.Amaç velilere yük olmamak.Ne kadar indirim yaptırabilirsek o kadar iyi.Ayrıca kitapçıyla yaptığımız pazarlıkta 3 tane fakir öğrenciye de ücretsiz kitap vereceksin diyoruz.Ben kendi adıma ,veliyi ve öğrenciyi düşünmesem verir kitabın adını giidin alın derim.Ama ben de veliyim,ülkenin ekonomik durumu belli.Bu yüzden günlerce uğrşıyoruz kitapçılarla indirim yaptırabilmek için.Maalesef dışardan bakınca ,çok farklı yorumlar geliyor.Çok üzülüyorum.Bir çok öğrencinin beslenmesini,defterini,boyasını vb .hep kendimi alıyorum senelerdir.İnanın öğretmenler sizi yeri geldiğinde sizden daha çok düşünüyor.İstisnalar vardır mutlaka her alanda olduğu gibi ama,yanlış anlaşılmalar bizleri çok üzüyor.
Oldukça uzun bir yazı oldu.Hepinize üstün moral gücü,yavrularımıza da başarılı,mutlu eğitim hayatı diliyorum.Her konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.Sevgiler.
gerçekten bazen fazla korumacı oluyoruz hep yanımızdalar okulda birden yanlız bırakınca aklımız kalıyor haliyle benim oğlumda inşallah çabuk alışır.

elif_2003
12-09-09, 12:09
ohhh beee oku oku anca bitirdim amma yazmışsınız arkadaşalar!

Selam hepinize! Benimde oğlum pazartesi okula başlıycak Allah izin verirse. Okadar heyecanlıyımki aklıma geldikçe karnımın içinde bişiler kıpırdıyor ve miğdem bulanıyor. Eşimle ilk görüştüğüm gün gibi sanki! Anlatılması zor bi duygu...
Endişelerde bi yandan bastırıyor tabii. Benim oğlumda çok titizdir hatta bazen faslsıyla titiz rahatsız edici oluyor! Hatta bazen oğlum pis ol biraz diyorum denmemesi lazım belki ama?
Ben ne illa şu okul olsun dedim neden şu öğretmen olsun! Bazı okulların adı kötülensede benim düşüncem orada okuyan çocuklar çocuk deilmi? Yeterki talebenin içinden gelsin ve veliside ilgili bilinçli olsun! Önemli olan bence bu ve öğretmenle hep irtibat içinde olmak! Sonuçta bi anne babada onlar olacaklar çocuklarımıza!
Allah hayırlı insanlarla karşılaştırsın zihin açıklığı versin! Bizlere çok önemli görevler düşüyor arkadaşlar... Burada inşaallah bugün nasıl ilk okul günlerini paylaşıyorsak gün gelirde inşaallah mezuniyet günlerinide paylaşırız!
Hepimize kolay gelsin Allah sabır ve gayret versin! Güzel paylaşımlarla buradayız inşaallah! a.s.

dimple2
12-09-09, 22:09
kızlaaaaaaaaaaaarrr

çok az kaldı az önce formalarını ütüledim

oofff bi tuhaf oldum

filizim
12-09-09, 22:09
Kızlar yeter biraz sakin olun lütfen aa siz böyle paniklerseniz çocuklar napsın...

dimple2
13-09-09, 09:09
oğlumun yanında hiç bişi belli etmiyorum hatta yanında okulla ilgili az konuşuyorum

ama düşünsenize yarın giycekler formalarını önlüklerini pıtıt pıtır okula başlıycaklar

ya acaba ilk gün kitapları dağıtacaklarmı

filizim
13-09-09, 09:09
verirler herhalde canım kitapları..

terlik
13-09-09, 13:09
ozlem71
sormayın biz kayıt yaptırdık kıyafet aldık bugün okuldan aradılar mahalledeki diğer okulda kaydı var diye anlamadım yarın gidicem bakalım bilmiyorum isim benzerliğimi dir nedir ya :sinifsinif:
Bu hepimizin çocuğu için geçerli canım bilhassa bulunduğun adrese bağlı olan okula kayıt ettirmediysen... okul açılınca öğreneceğiz bu gerçeği fakat arkadaşlarım şöyle diyorlar :
Bilgisayar otomotikmen yapıyormuş bunu ama gerçek bir kayıt değilmiş... nasılki, oy kullanacağımız adresler belli oluyor onun gibi... kaydirigubbakcemile3

terlik
13-09-09, 15:09
Heyecana saatler kala... hazırlıklar tamammı arkadaşlar...alkisalkisalkis:1hug:

ezel78
13-09-09, 16:09
terlik
Heyecana saatler kala... hazırlıklar tamammı arkadaşlar...alkisalkisalkis:1hug:
hazırlıklar tamam heyecan dorukta ama benim kafamı kurcalayan bir konu var çocuklar okula kaçta gidecekler bilen var mı ?

incili kolye
13-09-09, 17:09
ilk hafta 9-12 arası gidilecek velisiyle birlikte.Öyleyse 9 dan önce okulda olmak lazım.Bizde de tüm hazırlıklar tamam çok heyecanlıyım yepyeni bir hayata ilk adımı atacak yavrularımız önlerinde çok uzun bir maraton var.Kızımda çok heyecanlı çok sevinçli çok meraklı ve istekli umarım hep böyle gider ödevlerle çocuklar bunalıp isteklerini yitirmezler bundan çok endişe duyuyorum.Bizde erken uyuma problemi var bakalım bunu nasıl aşacağız.Doğduğundan beri çok uykusuz bir çocuk oldu.Erken yatmak istemiyor bu zamana kadar bu prolemi aşamadık bakalım ne yapacağız.Bütün prens ve prenseslerimize allah zihin açıklığı versin arkadaşlar bizimde gazamız mübarek olsun.:))

çokoprens
13-09-09, 18:09
yarın okul serüvenine başlayacak minimini yüreklere bir ömür boyu başarılar diliyorum....malesef bu heyecanı biz 24 eylülde yaşayacağız....

elimde 1. sınıfla ilgili bir sürü dokuman var, uygun olanları sizlerle paylaşmak isterim....

terlik
13-09-09, 19:09
ezel78
hazırlıklar tamam heyecan dorukta ama benim kafamı kurcalayan bir konu var çocuklar okula kaçta gidecekler bilen var mı ?
Sabah 9 da okulda olmak lazım... konuşma yapılır daha sonra İstiklâl Marşımız okunur daha sonra konuşmalar , anasınıfları belli olur daha sonra 1. sınıflar... hayırlısıyla... eşime diyorum ki, madem bizde eğitim görecekmişiz saçımı iki örük yapıp gideceğim diyorum... yerimseniben
incili kolye
ilk hafta 9-12 arası gidilecek velisiyle birlikte.Öyleyse 9 dan önce okulda olmak lazım.Bizde de tüm hazırlıklar tamam çok heyecanlıyım yepyeni bir hayata ilk adımı atacak yavrularımız önlerinde çok uzun bir maraton var.Kızımda çok heyecanlı çok sevinçli çok meraklı ve istekli umarım hep böyle gider ödevlerle çocuklar bunalıp isteklerini yitirmezler bundan çok endişe duyuyorum.Bizde erken uyuma problemi var bakalım bunu nasıl aşacağız.Doğduğundan beri çok uykusuz bir çocuk oldu.Erken yatmak istemiyor bu zamana kadar bu prolemi aşamadık bakalım ne yapacağız.Bütün prens ve prenseslerimize allah zihin açıklığı versin arkadaşlar bizimde gazamız mübarek olsun.:))
Okula gidince yorulacak ve ister istemez uyuyacak canım merak etme... opuyorumnanaktan

çokoprens
yarın okul serüvenine başlayacak minimini yüreklere bir ömür boyu başarılar diliyorum....malesef bu heyecanı biz 24 eylülde yaşayacağız....

elimde 1. sınıfla ilgili bir sürü dokuman var, uygun olanları sizlerle paylaşmak isterim....
O dökümanlara ihtiyacımız var çokoprensim... paylaşırsın bizlerle tatlım... senin evladınada, tüm çocuklarımıza hayırlı bir eğitim yılı diliyorum, emeklerimiz boşa gitmesin Allah utandırmasın... opuyorumnanaktan

yasemin81
13-09-09, 19:09
sabah 9 da gidilecek

yoruldum71
13-09-09, 20:09
slm kızceler nasılsınız bakalım
eee yarın okul günü ve ben bu gece oğlanı erken yatırma konusunda pes ettim yatıramadım ya
ssat 21:00 den beri uğraşlarıma rağmen pes dedim ayak ta şuana sizler ne yaptınız yattımı sizin şuğarlar

dimple2
13-09-09, 20:09
KIZLAAAR

Allahım hepimizinkine zihin açıklığı versin

hayırlı uğurlu olsun ilk günümüz

ÇOKOPRENS

bilgilerini bizimle paylaşırsan sevinirim

ben netten ders konularını işleyişlerini indirmek istedim olmadı sende neler var


bide kızlar hepinizde yazıcı varmı bende yok ve galiba çok gerekliymiş

dimple2
13-09-09, 20:09
benimki yatakta ama uyumadı sanırım gidip bakmıyorum benide çok uğraştırdı

terlik
13-09-09, 20:09
gündüzün karanlığı
slm kızceler nasılsınız bakalım
eee yarın okul günü ve ben bu gece oğlanı erken yatırma konusunda pes ettim yatıramadım ya
ssat 21:00 den beri uğraşlarıma rağmen pes dedim ayak ta şuana sizler ne yaptınız yattımı sizin şuğarlar
Bizim şugar 20.30 da yattı... uykuda şu an... :nazar:


dimple2
KIZLAAAR

Allahım hepimizinkine zihin açıklığı versin

hayırlı uğurlu olsun ilk günümüz

ÇOKOPRENS

bilgilerini bizimle paylaşırsan sevinirim

ben netten ders konularını işleyişlerini indirmek istedim olmadı sende neler var


bide kızlar hepinizde yazıcı varmı bende yok ve galiba çok gerekliymiş
Nelerden faydalanıyorsunuz arkadaşlar benim yazıcım var fakat neden gerekli anlamadım :uhm: açarmısınız... :1shok:

sbnmcsm
13-09-09, 21:09
kızlar benim oğluşumda geç yattı ama herzmanki saatiydi:)
sınıfımız ögretmenimiz belli oldu bakalım artık sınıfımız 39 kişi:KK43:

sbnmcsm
14-09-09, 02:09
ayyy güleceksiniz belki yadaa abartığımı düşüneceksiniz ama ben heycandan yatamadımm gözümü kapatıyorum okuul bahçesinde görüyorum kendimi

gelmesendeolur
14-09-09, 07:09
bizimkide bayramdan sonra diğer sınıflar ile birlikte başlayacakmış..okula bugün gidenler ayrıntıları paylaşırsa sevinirim :)

dimple2
14-09-09, 09:09
kızlar okulumuza gittik geldik az durduk öğretmenimizle tanıştık kitap falan dağıtılmadı cumaya kadar ancak dedi öğretmenimiz yarın beslenmeyle resim malzemeleri istedi bu arada kaynak kitap alıcaz bencede gerekli zaten ama oğlum acayip heyecanlıydı gece tuvalete götürürken bile ödevlerimi nası yapıcam diye sayıklıyodu sabahta oğlum kalk dedim hemen fırladı anneeeeeee okuuuul diye bağırarak
ayy çok etkilenmiş halbuki şimdiye kadar hiç belli etmemişti onu hemen rahatlattım

ŞEBNEM
sen benden betermişsin ben dört buçukta yattım 6 buçukta ufaklık mızırdanda kalktım biraz sonra yine yattım 8 bucukta laktık kahvaltımızı yapıp okulumuza gittik
zaten okul evimizin karşısı

buarada bizim sınıf mevcudum şimdilik 18 geçen yıllar hep 40-45 kişilikmiş bu netten kayıt iyi oldu galiba tabi nakil falan olmazsaTERLıK

yazıcı performans ödevleri çin gerekliymiş yıl içinde yani diğer velilerden duydumHEPıMıZE HAYIRLI OLSUN

sweetler
14-09-09, 09:09
başarılı bi sene geçirirler inşallah
gittik, geldik, sevdik, sevindik
öğretmenimiz bayan orta yaş üzeri
sadece tanışma yapıldı
ağlayanda vardı gülende cok şekerlerdi hepside
25 kişiyiz gayet güzelbi sınıf mevcudu
herkeslere hayırlı ve uğurlu olsun 2009-2010 öğretim yılı

spacegirl
14-09-09, 09:09
evett biz de gittik geldik, ilk günümüzü hayırlısı ile tamamladık. Tabi elimizde uuzuuun bir kırtasiye listesiyle birlikte. Başladık paraları vermeye. Bugün geç girdiler derse, öğretmen tüm velileri çıkardı sınıftan sonra teneffüs yaptılar. Ondan sonraki derste tüm okulu gezdiler öğretmenleriyle. Bizim sınıfta 30 kişi civarı gibi. Orta yaş üstü, oldukça deneyimli ve başarılı olduğu söylenen bir öğretmene düştü kurada. okula girerken bizimkilere birer küçük çukulata verdiler güzel bir sepetin içinde. Okul bitiminde de öğretmeni hepsini tek tek öperek gönderdi. Bir de resim çektik öğretmeniyle ilk gün hatırası. Yarına yanlarında resim defteri ve kuru boya götürecekler. Ertesi gün de sanırım oyuncak götürülecek. Yarın ayrıca veli toplantımız var. işte ilk gün hikayemiz böyle.
Yazıcı performans ödevleri için gerekebilir. Hatta renkli yazıcı daha bile iyi olabilir ama şart değil. Sonuçta bastıracağınız şeyleri bir internet kafeden de bastırabilirsiniz. Bunca masrafın arasına onu da sokmayabilirsiniz. Zaten performans ödevleri kasım sonu filan gibi en erken başlıyor.

çokoprens
14-09-09, 10:09
merhabalar bayanlar, ilk günün heyecanı hala yaşıyor olmasınız ne güzel....

elimde bir sürü dokuman var ancak direk ekleyemiyorum siteye. bu konuda curly e özel mesaj attım. gelen cevabı bekliyorum, gelen cevaba göre hareket edeceğim..

yasemin81
14-09-09, 10:09
bizde gittik öğretmenımızle tanışdık resim defteri güzel yazı defteri boya kalemı istedi ilk gün güzel geçti

çokoprens
14-09-09, 11:09
Kalem Tutmaya Hazırlık Oyunları

çocuklarımızn küçk kasları yeterince gelişmediği için çalışmalar esnasında çok çabuk youlabilir. kasları geliştirmek için evde minişlerinizle yapabileceğiniz hareketler...

1. HAREKET:
Kollarını öne uzatarak sağ elini, hızı giderek artacak şekilde (önce yavaş,sonra hızlı,sonra daha hızlı) aç, kapa.
a.Kollarını öne uzat.
b.Sağ elinin parmaklarını avuç içinde toplayarak elini kapa.
c.Sağ elinin parmaklarını öne doğru uzatarak aç.
ç.Ellerini açıp kapamaya devam et.

2. HAREKET:
Kollarını öne uzatarak sol elini, hızı giderek artacak şekilde (önce yavaş,sonra hızlı,sonra daha hızlı) aç, kapa.
a. Kollarını öne uzat.
b.Sol elinin parmaklarını avuç içinde toplayarak elini kapa.
c.Sol elinin parmaklarını öne doğru uzatarak aç.
ç.Ellerini açıp kapamaya devam et.

3. HAREKET:
Lâstiği al. Uçlarından tutarak çek.
a.Bir elinle lâstiğin bir ucundan tut.
b.Diğer elinle lâstiğin öteki ucundan tut.
c.Ellerini zıt yönde hareket ettir.
ç Ellerini birbirine yaklaştır.

4. HAREKET:
Ellerini göğüs hizasında yumruk yaparak baş parmaklarını kendi ekseninde döndür.
a.Ellerini göğüs hizasına kadar kaldır.
b.Baş parmağının dışındaki parmaklarını avuç içine değdirerek topla.
c.Baş parmağını kendi ekseni etrafında döndür.
5. HAREKET:
Baş parmağın serbest, diğer parmakların bitişik durumda iken baş parmağını kendi ekseninde farklı yönlerde döndür.
a.Ellerini,avuç içi yere bakacak şekilde göğüs hizasında kaldır.
b.Baş parmağın dışındaki parmaklarını birbirine birleştir.
c.Baş parmağını yukarıdan
aşağıya çevir.
ç.Baş parmağını aşağıdan yukarıya çevir.

6. HAREKET:
Baş parmağın serbest durumda iken diğer bitişik dört parmağını el ayasına doğru bük, aç.
a.Ellerini göğüs hizasında kaldır.
b.Başparmağının dışındaki parmaklarını bükerek avuç içine değdir.
c Baş parmağının dışındaki parmaklarını öne doğru uzatarak aç.

7. HAREKET:
Parmakların birbirinden ayrık durumda iken parmaklarını sırayla baş parmağına dokundur.
a.Ellerini avuç içi yukarıya / aşağıya bakacak şekilde öne uzat.
b.ışaret parmağının ucunu baş parmağının ucuna değdir.
c.ışaret parmağının ucunu baş parmağının ucundan çek.
ç.Orta parmağının ucunu baş parmağının ucuna değdir.
d.Orta parmağının ucunu baş parmağının ucundan çek.
e.Yüzük parmağının ucunu baş parmağının ucuna değdir.
f.Yüzük parmağının ucunu baş parmağının ucundan çek.
g.Serçe parmağının ucunu baş parmağının ucuna değdir.
h.Serçe parmağının ucunu baş parmağının ucundan çek.

8. HAREKET:
Masanın üzerine tek tek parmaklarını bastır.
a.Ellerini, avuç içi aşağıya bakacak şekilde masanın üzerine götür.
b.Bir elinin baş parmağının ucunu masanın üzerine bastır.
c.ışaret parmağının ucunu masanın üzerine bastır.
ç.Orta parmağının ucunu masanın üzerine bastır.
d.Yüzük parmağının ucunu masanın üzerine bastır.
e.Serçe parmağının ucunu masanın üzerine bastır.

9. HAREKET:
Elin yumruk hâlindeyken, küçük parmaktan başlayarak tüm parmaklarını yukarı kaldır.
a.Ellerini göğüs hizasında kaldır.
b.Parmaklarını avuç içinde toplayarak yumruk yap.
c.Bir elinin serçe parmağını yukarı kaldır.
ç.Yüzük parmağını yukarı kaldır.
d.Orta parmağını yukarı kaldır.
e.ışaret parmağını yukarı kaldır.
f. Baş parmağını yukarı kaldır.


10. HAREKET:
Elini masanın üstüne açık hâlde koy. Baş parmaktan başlayarak tüm parmaklarını yukarı kaldır.
a.Ellerini masanın üzerine koy.
b.Bir elinin baş parmağını yukarı kaldır.
c.ışaret parmağını yukarı kaldır.
ç.Orta parmağını yukarı kaldır.
d.Yüzük parmağını yukarı kaldır.
e.Serçe parmağını yukarı kaldır.

11. HAREKET:
ıki parmağının arasına sıkıştırdığın silgiyi düşürmeden elini yukarıdan aşağıya hareket ettir.
a.Elinin parmaklarını aç.
b.Elini silginin üzerine götür.
c.Silgiyi iki parmağının arasına alarak sıkıştır.
ç. Silgiyi düşürmeden elini yukarı kaldır.
d.Silgiyi düşürmeden elini aşağıya indir.


çizgi çalışmaları:
http://rapidshare.com/files/279897854/1.Sae_nae_f___izgi___alae___malarae_-11.doc.html

linke tıklayın, açılan sayfada free user a tıklayıp, saniyeyin dolmasını bekleyin saonra download a tıklayıp, pc nizde istediğiniz bölüme kaydedin.

filizim
14-09-09, 11:09
Bizde bugün gittik 3 bayan 1 bay öğretmen vardı kızımın şansına erkek hoca çıktı..Çok üzüldüm hep bayan istiyordum.Ve zar zor değiştirdik bir bayan hocayla...Hayırlısı olsun bakalım..