Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Uçuk-Aft nedir, nedenleri,tedavisi...


EU2
26-04-07, 12:04
UÇUKLAR: Daha çok dudak çevresinde görülen içi sıvı dolu keseciklerdir.Birkaç saat içinde patlayarak çok ağrılı yaralara dönüşürler.

Nedenleri: Uçuğun etkeni Herpes Simlex virüsüdür. Yerleştiği bölgede sessiz,sinsi bir şekilde fırsat kollar. Stres,ateşli hastalık,travma,korku,hormonal değişiklikler,güneş ışığı gibi etkenlerle aktif hale geçer. Aynı yerde yerleşip tekrarlama eğilimindedir.

Bulaşıcı mıdır?: Evet,bulaşıcı ve yayılmacıdır.Dudak çevresi dışında göz,burun,yanaklar,genital bölgelere de sıçrayabilir.


Bulaşmasına engel olmak için;
Bölgeyi enfeksiyonlardan koruyun
Uçuk bölgesindeki kabarcıkları patlatmayın
Uçuk bölgesine dokunmayın,dokunursanız ellerinizi sabunla yıkayın
Uçuk üzerine rastgele merhem vs.tatbik etmeyin.(özellikle antibiyotikli merhem kesinlikle kullanmayın)
Öpüşmekten ve yanak temasından kaçının.
Havlu,bardak vs gibi kişisel eşyalarınızı ayırın.

Tedavi: Laserle yapılan bio-stimülasyaon uygulamalarından sonra aynı bölgede tekrar görülmemiştir.Ayrıca %5 asiklovirli merhem ile semptomatik tedavi hastayı rahatlatabilir.


AFTLAR:Ağız içinde çıkan yaralar,günlük hayatımızı çok fazla etkiler. Yemek yememizi, konuşmamızı engelleyecek kadar acı verirler ve 5-10 gün arasında devam edebilirler. Bunlardan en çok görülenleri aftöz ülserler ve uçuklardır.

Aftöz ülserler: Dil,yumuşak damak,dudak,yanak içi gibi bölgelerde görülen küçük yüzeysel ülserlerdir.Oldukça ağrılıdır. 5-10 gün arasında kendiliğinden geçer.


Nedenleri: Stres,lokal travma,asitli yiyecekler,lokal tahrişler bağışıklık cevabında değişikliklere sebep olurlar,aftöz ülserlere yol açarlar.Ayrıca otoimmün bir hastalık olan BEHÇET hastalığında tekrarlayan tipte ağız ve genital bölge aftları görülür.

Bulaşıcı mıdır?: Her hangi bir mikroorganizma kaynaklı olmadığı için bulaşıcı değildir.Ayrıca başka bölgelere de yayılma eğilimi göstermezler.


Tedavi: sıkıntının giderilmesi ve üzerine enfeksiyon eklenmemesine yöneliktir. Üzerine uygulanan kortizon merhemler yardımcı olabilir. Maalesef, tedavisi henüz bulunmamaktadır

EU2
26-04-07, 12:04
Ben yıllardır çekerim bu derdi ve en iyi ilacı Zovirax. Fiyatı 25 YTL civarı. Biraz pahalı ama her kuruşuna değer...

esyn
26-04-07, 13:04
ben de aft için cenacorte orabase kullanıyorum akşamları yatmadan önce sürüyorum iki kere kullandığımda fayda ediyor :bbo:

Yeliz
26-04-07, 13:04
bende zovirax kullanıyordum ama uçuklarım gece uyurken çıkıyor.uçuk nöbeti tutmam gerekiyordu.bende asiviral veya virosil tablet kullanıyorum.uçuk çıktıktan sonra 3 tane içiyorsun geçiyor.özellikle adet döneminde millet sivilce çıkarır ben uçuk.vücut direnci düştüğü için vitaminde almak lazım.o dönemlerde.sevgiler...bu arada sağlık karnesine yazdırabiliyorsunuz..

EU2
26-04-07, 14:04
YELİZ
bende zovirax kullanıyordum ama uçuklarım gece uyurken çıkıyor.uçuk nöbeti tutmam gerekiyordu.bende asiviral veya virosil tablet kullanıyorum.uçuk çıktıktan sonra 3 tane içiyorsun geçiyor.özellikle adet döneminde millet sivilce çıkarır ben uçuk.vücut direnci düştüğü için vitaminde almak lazım.o dönemlerde.sevgiler...bu arada sağlık karnesine yazdırabiliyorsunuz..
Benim hain uçuklarda gece çıkıyor :KK43: tavsiye ettiğin ilaçları deniycem umarım yan etkisi falan yoktur. Seninde hep aynı yerde çıkıyor olmalı. Bir yere kök saldımı hep ordan çıkarmış....

Yeliz
26-04-07, 14:04
benim çenemde bile çıkıyor

Anuska
26-04-07, 16:04
bir ara aftlarla başım dertteydi.koca yazı domates yemeden geçirmek zorunda kalıyordum.bir çok kez dr a gittim.hep geçici çözümler sundular.sonra pratisyen hekim olan bir dostum aftların b vitamini eksikliğinden kaynaklanabildiğini söyledi.bana b vitamini kürü uyguladı.o günden bu yana hiç aft oluşmadı bende.(yaklaşık olarak 4 yıldır.)

SEN_KOLIK
3-05-07, 11:05
sagolun valla bende bunu ariyordum tavsiyelerinizi uygulayacagim 3 aydir gitmiyor nebicim seyse galiba en buyuk sebebi stres

sümbüll
3-05-07, 12:05
anuşka kürü nasıl uyguladuğını anlatırmısın bu konuda çok sıkıntılıyım hiç aft eksik olmuyor yardımcı olursan sevinirim

seclusion
21-05-07, 12:05
kızlar kantaron yağı sürün geçirir hemen tavsiye ederim

serena-
25-06-07, 15:06
bendede 1 yildir tekrar eden aft var ne denediysem faydasini gormedim doktor tedavisinin olmadigini soyledi bir oneriniz varmi ne yapsam tamamen kurtulurum?

evrem716
20-12-08, 14:12
Aftlarla başım dertte!!!
Daha yeni geçti bir tane. Bir hafta boyunca konuşamadım, yemek yiyemedim, gülemedimmmm!!!

tatlırüya
20-12-08, 14:12
bende de dudak çevreside çok uçuk çıkıyor..............şimdide dudağımın üstunde bir kızarıklık var.... ama anlayamadım sıvılceme uçuk mu... umarım sivilcedir....

Princess
20-12-08, 14:12
kızlar şu an benimde dudağımda uçuk çıktı.
dün çıktı.
evde o kremlerden yok. tavsiye edebileceğiniz doğal bir şey var mı? evde bulabileceğim bir şey?

Japon KIZ
22-12-08, 15:12
Bende de çok sık çıkar uçuk. Asiviral kullanıyorum çok etkili bir merhem :nazar:

peda
12-01-09, 23:01
dut pekmezi ağızdaki aftlara çok iyi geliyor.yapacağınız tek şey aft geçene kadar hergün bir çorba kaşığı dut pekmezini ağzınızda çalkalayıp biraz ağzınızda tutup tükürmek.bir kaç gün içinde farkı göreceksiniz.

meriy
22-04-09, 07:04
mrb arkadaşlar bende 3 ay önce gözümün kenarında göz uçuğu çıktı. uçuk çıktıktan 2 hafta sonra göz bebeğimde beyaz bi leke bıraktı tıp dilinde herpetik keratit deniyor.gözüm için zovirax göz merhemi kullanıyorum.doktorum vücudumun herhangi bi yerinde uçuk çıkarsa yada uçuklu birinden bulaşması durumunda,stresli zamanlarımda göz uçuğumun tekrar edebileceğini söyledi.sakın ola uçuğun üzerine dokunup gözünüze elinizi sürmeyin çünki uçuk bulaşıcıdır.benim gibi göz uçuğu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa bilgi paylaşımında bulunabilirler mi?

Elis
22-04-09, 07:04
benimde ucuklarim cok olur dudak cevremde,,ogluma doktoru hormonlu merhem vermisti,,egzama vardi oglumda,,,bende ucuk ciktigi zamanda kullandim,hatta hissettigim an,faydasini gordum,hemen geri gidiyo,,,tamamen degil tabi,gene cikacagini hissettigimde suruyorum,,,,,,su lazerli tedavi gercekten ise yararmi acaba?

meriy
22-04-09, 08:04
mrb Elis öncelikle sana ve oğluna geçmiş olsun. bildiğim kadarıyla uçuk virüsü vücuda yerleşiyor zaman zamann tekrar edip duruyo. lazerli tedavi işe yarar mı demişsin. bu konuda bilgi verir misin lazerli tedaviyi ilk defa duydum. lazer bu virüsü tamamen vücutta yok eder mi acaba ?

Elis
22-04-09, 08:04
YİYECEKLER
Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır.Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar.
DİŞ MACUNU
Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.
Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom's of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste
DİĞER NEDENLER
B12 vitamini ve demir noksanlığı,sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.
Ağrıyı azaltmak ve iyileşme periyodunu kısaltmak için:
Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalır.
"2% hydrogen peroxide" solusyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile aft bölgesi temizlenebilir.
Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem aft üzerine sürülebilir.
Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solusyonla günde üç kez gargara yapılabilir,
Yemeklerden önce aft bölgesine "xylocaine" solusyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.
Aft üzerine uygulanacak "orabase", "Gly-oxide", "Cankaid","Ambesol" gibi ağız içi kremler uygulanabilir.
"sucralfate" tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.
Özellikle aftı başlangıç aşamasında "tetrasiklin" tableti suda eriterek elde edilen solusyon ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid "%0.1 lik triamcinalone" uygulanması ya da steroidli bir gargara "betamethasone syrup" ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
"Chlorhexadine" gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.
"Tetrasiklin" şurup la hazırlanan 12,500 unite "nystatin", 1.25 mg "diphenhydramine", ve 0.25 mg/m "hydrocortisone" karışımı 'shotgun' solusyonu olarak kullanılabilir.

Aysos
1-07-09, 13:07
benimde geçenlerde hastalandigimda tam dudagimin üzerinde uçuk çikmisti. Asiviral kullandim ve faydasini hemen gösterdi. 1 hafta içinde uçuk kaybolmustu. Her sene mutlaka 1-2 defa çikar. Ailecek var bizde. :KK43: Yengem sarimsak sürmeninde faydasi olur diyordu ama ne kadar dogru bilmiyoru,

bahar82
19-12-09, 03:12
biktim bu aftlardan agzimin ici carsamba pazari gibi bende o kadar cok cikiyor ki artik kafayi yicem cok canim aciyor ne yemek yiyebiliyorum ne de dogru duzgun konusabiliyorum

_ilkay_
20-04-11, 20:04
bende de uçuk çok çıkıyor,dün çıktı mesela 3 tane aynı anda çıktı üst dudağımı komple kapladı ve çenemde de var insana benzer bir yanım kalmıyor bu durumlarda ve yememi içmemi gülmemi herşeyimi engelliyor,ayrıca çokta can yakıcı birşey :KK43:
ben aklovir krem kullanıyorum hemen kurutuyor ama uçukta kalıcı bir tedavi olmadığını biliyorum bu virüs insan vücuduna 7,8 li yaşlarda giriyormuş o yaşlarda uçuğu olmayanın bir ömür hiç olmazmış ki çevremde ben de hiç uçuk çıkmaz diyen o kadar çok insan varki
onlardan olmak isterdim :KK43:

yarenka
28-10-11, 15:10
aft için oralmedic adlı bir ilaç var çok yakıyor ama anında geçiriyor. ordaki sinirleri öldürdüğü için acı falan kalmıyor ve 1-2 gün içinde de yara geçiyor

MAYIS216
17-05-12, 21:05
sumak (kuru üzüme benziyor, aktarlarda satılıyor)ı alın bir çorba kaşıgı kadar olsa yeter, cezvede kaynatın, kendi halinde sogumaya bırakın, soguyunca agzınızda gargara yapıp tükürün. aftın çıkacagını anladıgınızda yaparsanız çıkmadan geçebiliyor, çıktıktan sonra yaparsnız acısını azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor, bizzat denenmiş fayda görülmüştür.

MAYIS216
17-05-12, 21:05
sumak (kuru üzüme benziyor, aktarlarda satılıyor)ı alın bir çorba kaşıgı kadar olsa yeter, cezvede kaynatın, kendi halinde sogumaya bırakın, soguyunca agzınızda gargara yapıp tükürün. aftın çıkacagını anladıgınızda yaparsanız çıkmadan geçebiliyor, çıktıktan sonra yaparsnız acısını azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor, bizzat denenmiş fayda görülmüştür.

sempatik_kiz
2-04-14, 09:04
kızlar konuyu seneler sonra hortlatıyorum ama biri bana uçuğa iyi gelen bitkisel bir şey söylesin ne olur bn hiç bir türlü bir uçuk kremi kullanamıyorum uçuk kremlerinin içindeki bir maddeye karşı alerjim var hangisini sürersem süreyim dudağım daha kötü oluyor:KK43::KK43: yine uçuğum çıktı geçirmek için bi çözüme ihtiyacım var kendi başına bir ayda geçiyor:KK50::KK50: dut iyi gelir dediler dut sürüyorum şuan faydasını görmedim ama zararınıda görmedim lütfen yardımm......a

lMavi
2-04-14, 10:04
sempatik_kiz
kızlar konuyu seneler sonra hortlatıyorum ama biri bana uçuğa iyi gelen bitkisel bir şey söylesin ne olur bn hiç bir türlü bir uçuk kremi kullanamıyorum uçuk kremlerinin içindeki bir maddeye karşı alerjim var hangisini sürersem süreyim dudağım daha kötü oluyor:KK43::KK43: yine uçuğum çıktı geçirmek için bi çözüme ihtiyacım var kendi başına bir ayda geçiyor:KK50::KK50: dut iyi gelir dediler dut sürüyorum şuan faydasını görmedim ama zararınıda görmedim lütfen yardımm......a
Selam canım arap kızı diye bi krem var minik pembe bi kutusu var gerçekten çok etkili bir krem, ben uçuk çıktıktan epey sonra kullanmaya başladım ama gerçekten çok işe yaradı sürekli sürdüm ve kısa sürede kuruttu tavsiye ederim sana, sarımsak aseton falan onun kadar etki etmedi :)

sempatik_kiz
2-04-14, 11:04
lMavi
Selam canım arap kızı diye bi krem var minik pembe bi kutusu var gerçekten çok etkili bir krem, ben uçuk çıktıktan epey sonra kullanmaya başladım ama gerçekten çok işe yaradı sürekli sürdüm ve kısa sürede kuruttu tavsiye ederim sana, sarımsak aseton falan onun kadar etki etmedi :)
asetonu söylediler ama hiç cesaret edemedim uçuk kremi bile ne hale getiriyor beni aseton cidden cesaret işi :KK1::KK1: ama arap kızını duymamıştım aktardan bir ara almıştım ama Allah bilir nerdedir bir bulup çıkarayım atmadıysam tabi:KK52::KK52:

lMavi
2-04-14, 12:04
sempatik_kiz
asetonu söylediler ama hiç cesaret edemedim uçuk kremi bile ne hale getiriyor beni aseton cidden cesaret işi :KK1::KK1: ama arap kızını duymamıştım aktardan bir ara almıştım ama Allah bilir nerdedir bir bulup çıkarayım atmadıysam tabi:KK52::KK52:
aseton ağrı yaptı bence deneme bile tamam biraz kurutuyor falan ama gözüme kadar ağrısı vurdu asetonun fena bişey :) arap kızı favorim o kadar ucuz bişeyin nasıl etkili olduğuna şaşıp kaldım ben :KK70:

Merry Bettle
14-01-15, 15:01
sempatik_kiz
kızlar konuyu seneler sonra hortlatıyorum ama biri bana uçuğa iyi gelen bitkisel bir şey söylesin ne olur bn hiç bir türlü bir uçuk kremi kullanamıyorum uçuk kremlerinin içindeki bir maddeye karşı alerjim var hangisini sürersem süreyim dudağım daha kötü oluyor:KK43::KK43: yine uçuğum çıktı geçirmek için bi çözüme ihtiyacım var kendi başına bir ayda geçiyor:KK50::KK50: dut iyi gelir dediler dut sürüyorum şuan faydasını görmedim ama zararınıda görmedim lütfen yardımm......a
Merhabalar,
Öncelikle geçmiş olsun, gerçekten çok sıkıntılı bir şey uçuk. Çıktığını hissettiğiniz anda aktarlarda satılan, 4-5 TL'lik lavanta yağı/esanslarından sürmenizi tavsiye ediyorum. Çok yakın bir arkadaşım biraz uykusuz kalsa, bünyesi zayıf düşse, canını sıkan bir olay olsa ertesi gün patlatıverir uçuğu :KK70: Bu lavanta yağı sayesinde çok rahatladı. Sivilceye, tahriş olmuş cilde, ufak yaralarınıza da sürebilirsiniz. Benim diyen merhemden daha etkili :)