Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Jinekolojik Muayene


Yagmurun_kizi
27-04-07, 09:04
JİNEKOLOJİK MUAYENEDE SİZİ NELER BEKLER?

Kadınlar hayatlarının belli dönemlerinde ya bir şikayetleri olduğu için, ya bir konu hakkında bilgi almak için ya da yıllık olağan muayenelerini yaptırmak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı'na başvururlar.

Daha önce jinekolojik muayene geçirmiş olanlar herhangi bir korku duymak için bir neden olmadığını bildiklerinden rahattırlar. Ancak ilk kez bir jinekoloji muayenesinden geçecek kadınlar haklı olarak korku ve merak duyabilirler. Bu korku yüzünden bir gece öncesinden uykusuz kalan ya da muayene olmayı sürekli erteleyen çok sayıda kadın vardır. Bu yazıyı okuduktan sonra muayene esnasında sizi neleri beklediğini öğrenecek ve daha az tedirginlik duyacaksınız.

Jinekolojik muayenenin sizin sağlığınızı korumak veya var olan bir sorununuza açıklık getirmek açısından önemli bir olay olduğu bilinciyle doktorla konuşur ve aklınıza takılan soruların hepsini rahatça sorarsanız jinekolojik muayeneden üst düzeyde fayda sağlamış olursunuz.

Jinekolojik Muayene Adet Döngüsünün Hangi Gününde Yapılır?

Jinekolojik muayene genellikle adet kanamasının olmadığı bir zamanda gerçekleştirilir. Ancak bazı durumlarda ve özellikle de ağrı, aşırı kanama gibi durumlarda bu kurala uyulamayabilir. Gerekli olan her durumda ve özellikle de acil durumların aydınlatılabilmesi için kanamalı olunan durumlarda da dahil her zaman jinekolojik muayene yapılabilir.

Jinekolojik muayene esnasında doktorunuzun sizden beklediği, sorulara açık ve net cevap vermeniz ve sağlığınızı ilgilendiren ayrıntıları gizlememenizdir. Muayene odasında doktorun elde ettiği bilgiler onun hiç kimseyle ve hatta özel durumlar dışında meslektaşları ile bile paylaşmadığı sırlardır. Bu sırları saklamak her doktor için mesleki bir onurdur.

Jinekolojik muayene sorgulama (latince: "anamnez") ile başlar.

Bu sorgulamada doktor şu soruların cevaplarını arar:

Genel Sorular

Yaş; Bekar mı / Evli mi? (Kaç yıldır evli); Bekarsa erkek arkadaşı olup olmadığı ve cinsel beraberlik olup olmadığı; Kendisi ve eşinin işi, eğitim durumları.

Şu andaki şikayet

Ne zaman başladı? Herhangi bir doktora bu şikayet nedeniyle başvurdu mu? Daha önce benzer şikayetleri oldu mu? Ne tedavi gördü?

Gebelik öyküsü

Daha önce kaç doğum yaptı? Kaçı yaşıyor? Daha önce düşük ya da erken doğum oldu mu? Daha önce istenmeyen gebelik nedeniyle ya da normaldışı kanama nedeniyle kürtaj uygulandı mı?

Adet döngüsü ile ilgili sorular

* Son Adet Tarihi? Burada istenen bilgi son görülen adet kanamasının bittiği gün değil, başladığı gündür.

* Kaç günde bir adet görüyor? Burada aranan kanamasız geçen günlerin sayısı değil her iki kanamanın başlangıç günleri arası süredir.

* Adet kanaması kaç gün sürüyor? Günlük kanama miktarı ne kadar?

* Son 8-12 ay içinde görülen adetlerde herhangi bir sorun yaşandı mı? Yani aşırı kanama, adet gecikmesi sonrası kanama ya da ara kanaması, lekelenme gibi problemler yaşandı mı?

* Adet öncesindeki bir hafta-10 günlük dönemde herhangi bir rahatsızlık duyuyor mu?

* Adet esnasında aşırı ağrı oluyor mu?

Gebelikten korunmayla ilgili sorular

* Korunuyor mu?

* Hangi yöntemi uyguluyor? Ne zamandan beri? Daha önce farklı bir yöntem uygulandı mı?

Genital sistemin sağlığını değerlendiren diğer sorular

* En son jinekolojik değerlendirme ne zaman yapıldı? Herhangi bir hastalık tanısı kondu mu? Ne tedavi uygulandı?

* Akıntı, kasık ağrısı, ilişki esnasında ağrı, bel ağrısı, idrarla ilgili problemler, dışkılamayla ilgili problemler var mı?

Genel vücut sağlığıyla ilgili sorular

* Daha önce tanısı konmuş bir hastalık var mı? (tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kalp hastalığı, astım, ruh sağlığı sorunu gibi)

* Daha önce geçirilen bir ameliyat var mı?(apandisit ameliyatı, bademciklerin alınması, safra kesesinin alınması gibi) Bu ameliyatlarda bir sorun yaşandı mı?

* Sürekli kullanılan bir ilaç var mı? (Ağrı kesici gibi)

* İlaçlara veya başka maddelere karşı allerji veya aşırı duyarlılık (yan etkiler dahil) var mı?

Diğer sorular

* Uyku düzeni, beslenme düzeni nasıl?

* Cinsel ilişkiyle ilgili sorun var mı?

* Sigara, alkol ya da diğer bağımlılık yapıcı madde kullanma alışkanlığı var mı?

Jinekolojik muayene (pelvis değerlendirmesi)

Sorgulama sonrası doktor pelvik muayeneye geçer. Pelvik muayene mesane boşken yapılır. Siz jinekolojik muayene masasına yatarsınız ve muayene masasının özelliğine göre bacaklarınızı ya da ayak tabanlarınızı masanın özel yerlerine yerleştirmeniz istenir. Hastanın bu şekilde durmasına tıp dilinde "litotomi pozisyonu" adı verilir.

Muayenenin ağrısız olabilmesi ve genital sistem hakkında üst düzeyde bilgi edinilebilmesi için karnınızı gevşetmiş ve belinizi masaya tümüyle yaslamış olmanız gerekir. Bunun için gerekirse doktorunuz bir süre bekler. Bu gevşeme gerçekleştiğinde muayene tamamen ağrısız olacaktır.

Pelvik muayene şu şekilde seyreder

Doktorunuz ilk önce karnınızın alt kısmına bakarak burada olan ameliyat izlerini not eder. Daha sonra her iki elini kasık bölgelerine yerleştirerek burada lenf bezi büyümesi olup olmadığını araştırır. Dış genital sistemi (vulva) gözle inceler ve varsa patolojileri saptar. Daha sonra dış dudakları her iki elle aralayarak yukarıdan aşağı klitoris, uretra girişi, kızlık zarı ve artıklarınında varolan patolojileri ve varsa doğum esnasında oluşan hasarları not eder.

Bu esnada doktor vajinayı tümüyle inceleme imkanı elde eder. Var olan akıntının niteliği not edilir. Daha sonra spekulum biraz daha derine itilerek rahimağzı gözlenir. Burada erozyon ("yara"), doğuma bağlı yırtık, varsa enfeksiyon belirtileri not edilir. Bu esnada papsmear fırçası rahimağzına yerleştirilerek birkaç kez döndürülür. Böylece rahimağzı içi ile rahimağzı-vajina birleşim yeri arasından hücre numunesi toplanır. Fırça dışarı çıkarılarak özel bir cam üzerine yayılır ve hemen özel bir sprey sıkılarak işleme tabi tutulur.

Papsmear için örnek alınması işlemi doktordan doktora değişmek üzere çeşitli yapılarda çubuklar kullanılarak gerçekleşir. Bu işlem her zaman ağrısızdır. Bazı durumlarda numune alınması sponrasında birkaç damla kanamanız olabilir. Doktorunuz aksini söylemediği sürece bu tamamen normal kabul edilir.Pelvik muayene esnasında eğer kanama yoksa papsmear rutin olarak, hiç bir patoloji saptanmasa bile alınır. Muayene esnasında gerekli bazı durumlarda vajinal kültür için numune de alınabilir. Vajinal kültür, ucu pamuklu bir çubuğun vajinanın çeşitli bölgelerine ve rahimağzına değdirilerek bu bölgeden numune alınması işlemidir.

Daha sonra spekulum bulunduğu yerden yavaşça çıkarılır. Çıkarma esnasında mesane sarkması (sistosel) veya rektosel (kalınbağırsak sarkması (rektosel) gibi doğumlara bağlı olarak gelişmiş sarkmalar varsa not edilir.

Pelvik muayenenin son aşaması elle yapılan muayenedir

Doktor bir elinin işaret ve orta parmağını vajinaya yerleştirir, diğer elini de karın alt kısmına bastırır. Bu incelemede ilk önce iki el arasında kalan rahimin büyüklüğü, kıvamı, varolan rahime ait kitleler ve rahimin duruş şekli (öne dönük, ters) not edilir. Doktor bu aşamada rahimağzını ileri geri ve yanlara doğru hareket ettirir ve bu hareketin ağrıya yol açıp açmadığını değerlendirir (Bu esnada az miktarda ağrı duyulması normal kabu edilebilirken aşırı ağrı duyulması enfeksiyon ya da dış gebelik habercisi olabilir).

Daha sonra doktor sol elini mesane üzerine yerleştirerek bastırma esnasında ağrı olup olmadığını kontrol eder (ağrı olması sistit belirtisi olabilir).

Takiben doktor sağ elini ilk önce vajinanın yan duvarına doğru getirerek sağ yumurtalık ve çevresindeki yumuşak dokular hakkında bilgi edinir. Burada muayene esnasında bölgede kitle olup olmadığı kontrol edilir. Bölgede bastırmakla aşırı ağrı olması enfeksiyon habercisi olabilir. Aynı işlem sol yumurtalık bölgesinde de tekrarlanır ve pelvik muayene tamamlanmış olur.

Bazı durumlarda elle muayene işleminde doktor bir parmağını vajinaya diğer parmağını rektum bölgesine yerleştirerek değerlendirme yapar. Rektovajinal değerlendirme adı verilen bu muayene ciddi enfeksiyon veya kanser şüphesinde uygulanan bir incelemedir. Bazı doktorlar ise bu incelemeyi rutin olarak yaparlar.

Bakirelerde Muayene

Bakire olan bir kadın jinekolojik muayeneye daha da çekinerek gelir. Hatta bazı kadınlar önceden doktoru ya direkt arayarak, ya da doktora muayene olmuş kişilerden bilgi toplayarak bu doktorun muayene yerine ultrasonografiyle değerlendirme yapıp yapmadığını araştırırlar. Unutmayın: Ultrasonografi bir görüntüleme yöntemidir ve asla elle muayenenin yerini tam olarak tutamaz. Elle muayenede muayene edilen bölgenin ağrıya duyarlı olup olmadığı, kitle varlığı durumunda kitlenin kıvamı ve diğer bazı nitelikleri ultrasonografi incelemesiyle anlaşılamaz.

Bakire bir kadının muayenesinde spekulum muayenesine kadarki aşamalar aynıdır. Spekulum muayenesi aşaması atlanır. Rektal (makattan) çift elle muayene amacıyla sağ işaret parmağı vazelinle kayganlaştırıldıktan sonra rektuma yerleştirilir ve sol el de karın alt kısmına yerleştirilir. Vajinal muayenedeki bilgilerin tümü bu muayenede elde edilir. Bu muayene hafif rahatsızlık verici olmasına karşın çok önemli bilgiler vermesi nedeniyle yapılmasında fayda vardır.

prensesfb
15-02-09, 22:02
benim cekindigim genital bolgedeki killarin nolcagi yani jilet kullandigim icin tam temizlenemio ve ic dudaklardakiler popo arasi alinamio muayene olurken doktora karsi ayip olur napmak lazim arkadaslar sizler napiosunuz bu durumu?

April
16-02-09, 19:02
prensesfb
benim cekindigim genital bolgedeki killarin nolcagi yani jilet kullandigim icin tam temizlenemio ve ic dudaklardakiler popo arasi alinamio muayene olurken doktora karsi ayip olur napmak lazim arkadaslar sizler napiosunuz bu durumu?
canım doktorlara kıl nedeniyle falan ayıp olmaz!!

bu yanlış bir düşünce...ben hem bayan jinekologa hem erkek jinekologa sordum, hiç gerek yok böyle uğraşlara dediler. temiz olması yeterli...illa ki tamamen tüysüz olacak diye bir kaide yok yani, herkes öyle dolaşmayı sevmeyebilir sonuçta.
bir de zaten doktorlar ağdaya karşılar. kıl kökleri açık kaldığı için bakteri-mikrop kapmaya çok elverişli oluyormuş. ama lazerle kıl kökü öldürülürse, sorun yok tabi. klasik ağda olayını hijyenik bulmuyor hiçbir jinekolog...

prensesfb
18-02-09, 00:02
nisan.
canım doktorlara kıl nedeniyle falan ayıp olmaz!!

bu yanlış bir düşünce...ben hem bayan jinekologa hem erkek jinekologa sordum, hiç gerek yok böyle uğraşlara dediler. temiz olması yeterli...illa ki tamamen tüysüz olacak diye bir kaide yok yani, herkes öyle dolaşmayı sevmeyebilir sonuçta.
bir de zaten doktorlar ağdaya karşılar. kıl kökleri açık kaldığı için bakteri-mikrop kapmaya çok elverişli oluyormuş. ama lazerle kıl kökü öldürülürse, sorun yok tabi. klasik ağda olayını hijyenik bulmuyor hiçbir jinekolog...
canimcim ilgin icin cok tsk ederim .ben daha once muayene olmadim cok korkuyorumm canim yancakmi nasil olcak diyede spetrum diye bi alet sokuolarmis parmak sokuolarmis falan ck tedirginim kil olayindanda huzursuzum sen doktora giderken ne yapiosun jilet malum tam temislemioo ne bilimm tuy dokucu krem surcek ic kisma orasida hassas sorun olur bide benim sansima kotu bi doktor cikar ne bu tuyler der yerin dibine gecerimm

EvCadisi
18-02-09, 00:02
prenses korkulck bişi yok merak etme...canın yanmıo emin ol...ayrıca doktorlar takılmaz kıl olayına falan...git rahat rahat muayeneni ol cnm benim..a.s.

prensesfb
18-02-09, 04:02
kibele190
prenses korkulck bişi yok merak etme...canın yanmıo emin ol...ayrıca doktorlar takılmaz kıl olayına falan...git rahat rahat muayeneni ol cnm benim..a.s.
Şeniza.s.canimcim ilgin icin tsk ederimm sanirim sen izmirdesin istanbulda oturan arkadaslardan doktorundan memnun olup tavsiye edebilcek biri varmi acaba?a.s.

esyn
18-02-09, 06:02
prensesfb
Şeniza.s.canimcim ilgin icin tsk ederimm sanirim sen izmirdesin istanbulda oturan arkadaslardan doktorundan memnun olup tavsiye edebilcek biri varmi acaba?a.s.
Anadolu yakasında oturuyorsan eğer Göztepe civarında benim gittiğim doktoru önerebilirim Dr.Hüseyin Kösoğlu, hem insancıl yönü hem mesleki tecrübesiyle çok iyi bir doktor benim doğumumda bulunmuştu rutin kontrollerim de hala giderim düşünürsen özelden telefonunu verebilirimhihoyyyt

melish83
18-02-09, 16:02
vala bekarken çok iyi de evli iken dr lar çok rutin yapıor bunu ........hiç acı çekmezsiniz kıslar bekarken elle dış dudaklarını tutup ileri çekiyor hepsi buuuuuuuuuuuu..evli iken eliyle içine sokuyor ve bu şekilde daha iyi muayene ediyor tabii vajinusmus değilseniz ...korkmayın.......temiz olun yeter

prensesfb
18-02-09, 18:02
esyn
Anadolu yakasında oturuyorsan eğer Göztepe civarında benim gittiğim doktoru önerebilirim Dr.Hüseyin Kösoğlu, hem insancıl yönü hem mesleki tecrübesiyle çok iyi bir doktor benim doğumumda bulunmuştu rutin kontrollerim de hala giderim düşünürsen özelden telefonunu verebilirimhihoyyyt
canimcim ilgin icin cok tsk ederim ben bahcesehirdeyim avrupa yakasindayim goztepeye gidip gelmem zor olur oyuzden avrupa yakasindan onerebilceniz varsa cok memnun olurum cokta tedirginim elimden geldigince jiletle aliorum ama ic kisimlara jilet degdiremiyom kescem diye o yuzden kil kalioo bide cok korkuyom nasil muayene olcam bi alette sokuomus sanirim bide parmakmi sokuoo elin hepsinimi sokuoo cok tedirginim

April
18-02-09, 19:02
prensesfb
canimcim ilgin icin cok tsk ederim ben bahcesehirdeyim avrupa yakasindayim goztepeye gidip gelmem zor olur oyuzden avrupa yakasindan onerebilceniz varsa cok memnun olurum cokta tedirginim elimden geldigince jiletle aliorum ama ic kisimlara jilet degdiremiyom kescem diye o yuzden kil kalioo bide cok korkuyom nasil muayene olcam bi alette sokuomus sanirim bide parmakmi sokuoo elin hepsinimi sokuoo cok tedirginim
canım, İkitelli'de Batı Bahat Hospital'da Serkan ÖZKUL var. ben yumurtalık kisti ameliyatımı ona oldum. asıl jinekologum Özel Göztepe Hastanesinde ama...

Batı Bahat pek nezih bir yer sayılmaz. çok kalabalık oluyor. ben doktorun cerrahlığına güvendim ve hastane tanıdıktı, o yüzden ameliyatta çok rahat ettim. ama rutin muayene için bir şey diyemem. bahçeşehirde yakın diye, aklında bulunsun dedim canım. doktor çok iyidir ama hastane ortamı çok kalabalıktır, söyliyim =))

canım muayeneden de korkma tamamen acısız bişey yerimseniben

prensesfb
18-02-09, 21:02
besiktasta jinemed klinigini duydum daha once giden varmi oneren varmi acaba

prensesfb
1-03-09, 03:03
jinekolojik muayeneden cok korkuorum bi alet sokuolarmis daha iyi gormek icin falan sonra kil sorunuda var tabi jilet kullanan biri olarak off offf

eslemim
3-03-09, 08:03
arkadaşlar jinekolojik muayeneden hiç korkmayın bende anlatılanlar yüzünden bu konuyu baya bi büyütmüştüm kafamda ama hiçte öle bişi diilmiş mantar yüzünden doktora gittim ilk olduğu için baya bi korkmuştum tamam biraz acıo ama hiç de dayanılmicak bişi diil benim adet sancımın yanında hiç kalır...

YAMUR
4-03-09, 21:03
slm kızlar

aygun2008
5-03-09, 09:03
selam kızlar ben yeni üye oldum bişey sorcam vajinal muayeneden sonra hafif bir kanama olurmu ben geçen gün muayene oldum eve geldiğimde az açık kahve kanama oldu sonra geçti bu normalmidir acaba

sumos23
5-03-09, 14:03
aygün2008
selam kızlar ben yeni üye oldum bişey sorcam vajinal muayeneden sonra hafif bir kanama olurmu ben geçen gün muayene oldum eve geldiğimde az açık kahve kanama oldu sonra geçti bu normalmidir acaba
mrb arkadaşlar canım eğer yeni muayene olmuşsan yani ilkse olur benimde ilk öyle olmuştu korkulacak bir şey yok merak etme

özlemle
5-03-09, 16:03
merhaba prensescim sana bir tavsiye vereyim bak çok işine yarar EMLA diye bir krem var karnen varsa sağlık ocakları yazıyor onu alıcan zaten içinde 5 tüp var yeticek kadar o bölgeye sür içindeki bantlarla sar zaten nasıl kullanıcan yazıyor içnde 1 saat içinde o bölge uyuşuyo ve acı hissetmiyosun sonrada epilasyonunu yaparsın oh tertemiz tamam kontrol için hiiiiiiiiiiçç korkma hadi bakiim tatlım umarım işine yaramıştır
kaydirigubbakcemile5

Kumdeniz
7-03-09, 22:03
Merhaba

Bende muane olmaya gideceğim.Yanımda eşim olacak. bende tedirginim.

gulkurusuu
8-03-09, 17:03
arkadaşlar hayatımda ılk defa alttan ultrasona girdım 1 hafta önce cok korkuttular ama degmezmiş hiç acımıyo sadece şekil rahatsız edıcı. yani açıkta olması rahatsızlık verıcı, tüydökücü kullanmak çok rahat oluo.arkadasımız demışkı heryerı alamıyoruz kalıyor dıye bır tavsıyede bulunayım; tuvalet kagıdını bölgeye dudak ıçıne ıyıce yerleştırın ve popo bölgenızın derınıne de bunu yaptıktan sonra heryerıne guzelcee surun.hıçbıryerınız yanmaz yada tahrış olmaz ılactan,CADIARZUkıl falan da kalmaz.

prensesfb
16-03-09, 19:03
gulkurusuu
arkadaşlar hayatımda ılk defa alttan ultrasona girdım 1 hafta önce cok korkuttular ama degmezmiş hiç acımıyo sadece şekil rahatsız edıcı. yani açıkta olması rahatsızlık verıcı, tüydökücü kullanmak çok rahat oluo.arkadasımız demışkı heryerı alamıyoruz kalıyor dıye bır tavsıyede bulunayım; tuvalet kagıdını bölgeye dudak ıçıne ıyıce yerleştırın ve popo bölgenızın derınıne de bunu yaptıktan sonra heryerıne guzelcee surun.hıçbıryerınız yanmaz yada tahrış olmaz ılactan,CADIARZUkıl falan da kalmaz.
ay aklina bin yasa emi cok saoll cunku agda asla yapamam jiletlede malum vajinanin her yerine ulasamiosunuz tuy dokucu kremle dedigin gibi ic kisimlara ve arkada tuvalet kagidi koyup surmek beklemek hangisini tavsiye edersinn canimcima.s.

brreze
24-03-09, 14:03
9 aylık evliyim, yaklaşık 4 aylık evliyken mantar şikayetiyle doktora gittim, muayenede başıma ne geleceğinin farkındaydım. Devlet hastanesine gittiğimde yapılan muayene o kadar kötü geçtiki benim için çok kötü tecrübe oldu. Uzun süre doktora gitmek istemedim :KK43: Sonra iyice araştırdım özel hastaneye gittim doktor benimle çok güzel konuştu aşama aşama anlattı ve muayenem güzel geçti.
Doktora gitmeden önce mutlaka araştırın...

gurbetkusuu
25-03-09, 13:03
mrb arkadaslar size bi sorum olacak yardimci olursaniz sevinirim dün benim genel kontrol icin muayenem vardi yaklasik 1 senedir gitmemistim kontrole eve geldigimde kanamam olmustu kahve rengi leke ve normal adet kanamasi gibi kanamam oldu ve hala kanli lekelenmelerim oluyo acaba sizce bu normalmi böyle bi durum yasayan varmi cvp verirseniz sevinirim

canayakın
25-03-09, 16:03
gurbetkusuu
mrb arkadaslar size bi sorum olacak yardimci olursaniz sevinirim dün benim genel kontrol icin muayenem vardi yaklasik 1 senedir gitmemistim kontrole eve geldigimde kanamam olmustu kahve rengi leke ve normal adet kanamasi gibi kanamam oldu ve hala kanli lekelenmelerim oluyo acaba sizce bu normalmi böyle bi durum yasayan varmi cvp verirseniz sevinirim
Smear yaptırmışsanız hafif lekelenme oluyor fakat sadece yaptırdığınız gün oluyor.Ertesi günde lekelenme varsa doktorunuzu arayıp sormalısınız.:1no2:

balim..
7-04-09, 12:04
arkadaşlar benim kokulu acık renk akıntım var muayene almaktan korkuyorum sabah programlarında soğan suyu kürü diye bişey duydum 15 gün boyunca hergün bir soğanın suyunu içiyormuşsun akıntı , koku, ağız kokusu, iltihap,kurt ,rahin duvarlarını kalınlaştırıyomuş falan rahimle ilgili ne problemin varsa çözüyomuş kalmıyomuş denesem mi acaba diye düşünüyorum
deneyen varmı ?

EU1
7-04-09, 19:04
arkadaslar söyle bişi duymustum dogrumudur sızce bır bayanın kımlerle ılıskıye gırdıgını vajınasından alınan ornek ıle saptamıslar bunu nasıl yaptıklarını hep merak etmıstım acaba bu papsmear fırcası ıle alınan hucre numunesındenmı yada vajınal kulturden bellı olan bırseymıdır?

bahar_3
8-04-09, 12:04
selam,papsmear rahim ağzı kanseri olup olmadığına dair yapılan bir testtir,vajinal kültür hakkında fikrim yok.sanırım bir bayanın kimle olup olmadığını da ancak şikayet olursa adli tıpta karşı cinsinde sperm örneği alınıp belli olur.Bence böyle şeylere pek inanmayın.

minar
8-04-09, 16:04
arkadaşlar merhaba (yanlış yere yazıyorum galıba ama )

bende yeni üye oldum bana da yrdımlarınızı bekliyorum ilişki sırasında cok canımacıyor ve tam anlamıyla olmuyor dıyebılırım.dr muaynesınde septalı kızlık zarı dedı alınması gerekiyor genelde bu durumda olan hastalrın alıyoruz dedi oyuzden zorlanıyormusum bu operasyonu olan veya duyan bılen varmı yarın operasyona gırecem yardım edin banaaaa

bennurxxx
16-04-09, 13:04
arkadaşlar herkese selamlar bende aranıza yeni katıldım. 8 aylık evliyim ve evlendiğimden beri adetimin düzeni bozuldu diyebilirim.bir ay normal geliyo.öbür ay çok hafif 2 gün sürüp geçiyo.aslında korkuyorumda hiç muayene için gitmedim.hormonlarda değişiklik oluyomuş sanırım evlenince sizce normal mi ?

EU3
19-04-09, 18:04
prensesfb
jinekolojik muayeneden cok korkuorum bi alet sokuolarmis daha iyi gormek icin falan sonra kil sorunuda var tabi jilet kullanan biri olarak off offf
:1ninca::1ninca::1ninca:O spekulumu hatırlamak bile istemiyorum

prensesfb
19-04-09, 20:04
gercekten o kadar kotumuuu:KK43:(((((

03gamze03
19-04-09, 21:04
prensesfb
gercekten o kadar kotumuuu:KK43:(((((
ben muayene oldum korkutucu geliyor ama özel doktora gittikten sonra kesinlikle korkutucu değil arkadaşım

prensesfb
19-04-09, 21:04
canin aciomu cokk ben daha olmadim korkuyorumm valla herkes bisey diyo bazilari ozele gittikleri halde kotu muamele gormus falan kotu oldum bende

JFR
20-04-09, 00:04
.....

dilemim
21-04-09, 09:04
merhabalar,

ben 3,5 yıllık evliim, bu zamana kadar jinekolojik muayene olmadım, biraz tedirginlikten tabiki. şimdi bebek de düşündüğümüz için ön muayene için bu forumlardan tavsiyesi çok olan leyla altuntaştan randevu aldım. aslında biraz gerginim nasıl gelişeceği hakkında muayenenin ve sonucu da önemli tabiki inşallah hiç birşey yoktur. hastane ve doktor adına da doğru seçimi yapmışımdır inşallah ne dersiniz? hastanenin ve kullanılan aparatların temizliği, doktorrun ilgisi tecrübesi ve tabiki hastanenin hasta haklarına karşı olan saygısı hakkında. yani olur olmaz şeyler için insanların manevi değerlerini kullanıp, maddi olarak yıpratmazlar inşallah. bunlar önemli şeyler inşallah memnun kalırım.

prensesfb
21-04-09, 11:04
dilemim
merhabalar,

ben 3,5 yıllık evliim, bu zamana kadar jinekolojik muayene olmadım, biraz tedirginlikten tabiki. şimdi bebek de düşündüğümüz için ön muayene için bu forumlardan tavsiyesi çok olan leyla altuntaştan randevu aldım. aslında biraz gerginim nasıl gelişeceği hakkında muayenenin ve sonucu da önemli tabiki inşallah hiç birşey yoktur. hastane ve doktor adına da doğru seçimi yapmışımdır inşallah ne dersiniz? hastanenin ve kullanılan aparatların temizliği, doktorrun ilgisi tecrübesi ve tabiki hastanenin hasta haklarına karşı olan saygısı hakkında. yani olur olmaz şeyler için insanların manevi değerlerini kullanıp, maddi olarak yıpratmazlar inşallah. bunlar önemli şeyler inşallah memnun kalırım.
canimcimm bende daha hic muayene olmadim ve cok korkuyorum muayene sonrasi ayrintilari benimle paylasirmisin neler oluyo?aciomu falan cok tsk ederim simdiden

EU3
21-04-09, 22:04
kızlar sabaha muayeneye gıdecegım. ılk gıttıgımde akınıntı şikayetım vardı. kokulu ve renklıydı doktor yara oldugunu söyledı. rahmımınde ters oldugunu söyledı. verdıgı ılaclar sıkayetımı azaltmadıgı ıcın yarın baska doktora gıdecegım. ayrıntıları yaazarım