Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

saç boyası numaralarının anlamı nedir?


lolalucy
29-04-10, 22:04
KIZLAR BİLDİĞİM KADARIYLA SAÇ BOYASI RENK NUMARALARI ŞU ANLAMLARA GELİYOR:

TEMEL RENKLER(ANA RENK SEVİYELERİ)
1-Siyah 2-Kahverengi 3-Koyu kestane 4-Kestane 5-Açık kestane 6-Koyu kumral 7-Kumral 8-Açık kumral 9-Sarı 10-Açık sarıdır.
YANSIMALAR(TAMAMLAYICI RENKLER)
1-Küllü 2-İrize 3-Dore 4-Bakır 5-Akaju 6-Kızıl 7-Yeşildir.

FAKAT BAZI BOYALARDA TEMEL RENK RAKAMINDAN SONRA GELEN 7DEN BÜYÜK RAKAMLAR NEDİR? MESELA 4.68 , 4.88 DEKİ 8'LER NEYİ İFADE EDİYOR?

lolalucy
29-04-10, 22:04
bir de dore, akaju, viyole gibi tanımlamalar ne anlama geliyor? daha önce bu konuyla ilgili başlık açıldıysa özür... ben bulamadım da...

lolalucy
29-04-10, 22:04
mesela 4.89 ne demek?

turkuaz7
29-04-10, 23:04
tam olarak emin değilim ama anladığım kadarıyla o sayılar koyuluk derecelerini gösterio, yani mesela 7.43 7.44'e göre bi ton daha açıktı. dore akaju vs de o boyanın ana tonunu belirtiyo yani tam anlatamadım ama dore bakırsa mesela boya bakır ama içinde dorelikte var yani sarı tonlarında bi bakır manasında diye biliyorum.. ay çok cahilce olmuş ama hiç yoktan bildiğimi paylaşıym dedim:)

lolalucy
30-04-10, 07:04
turkuaz7
tam olarak emin değilim ama anladığım kadarıyla o sayılar koyuluk derecelerini gösterio, yani mesela 7.43 7.44'e göre bi ton daha açıktı. dore akaju vs de o boyanın ana tonunu belirtiyo yani tam anlatamadım ama dore bakırsa mesela boya bakır ama içinde dorelikte var yani sarı tonlarında bi bakır manasında diye biliyorum.. ay çok cahilce olmuş ama hiç yoktan bildiğimi paylaşıym dedim:)
yok canım yaaa teşekkürler. dore kavramını şimdi tam olarak anladım:)

DML
30-04-10, 07:04
canım şöyle bir şey buldum netten.umarım yardımcı olura.s.

KATALOG BİLGİSİ
RENK
Işığın cisimlere çarptıktan sonra yansıyarak görme duyumuza bıraktığı etkiye renk denir.
Işığı bir prizmadan geçirirsek 7 ayrı renk grubuna ayrıldığını görürüz. Bunlar :Kırmızı,Turuncu,Sarı,Yeşil,Mavi,Lacivert,ve Mordur.
CİSMİN RENGİNİ NASIL GÖRÜRÜZ.
Rengi görmek için ışık ve göz gerekir.Işığın içersinde depo olmuş renkler bir eşyanın üzerine geldiğinde o cisim renklerin bir yutar ,bir kısmını yansıtır.Yansıttığı cismin rengidir.Örn:Eşyanın kırmızı rengi yansıtması diğer renkleri tutmasındandır.
Siyah ve beyaz renk sayılmaz.Işığın içersindeki depo olmuş renklerin tümünü yutuyorsa siyah tümünü yansıtıyorsa beyaz görülür.
ANA RENKLER
Kırmızı,Mavi ve Sarıdır. Doğada bulunan tüm renkler bu üç ana rengin değişik ölçülerde karışımından oluşmuştur.
ARA RENKLER
Yeşil,Turuncu,Mordur.Ana renkleri birbirleriyle eşit miktarda karıştırdığımızda ara renkleri buluruz.Işığın içersindeki depo olmuş renkleri birleştirdiğimizde renk çemberi meydana gelir.
RENK GRUPLARI
Renkleri şiddetlerine ve insanlar üzerindeki ruhsal etkisine göre iki gruba ayırabiliriz.
1-Sıcak renkler: Kırmızı(Kızıl) ,Turuncu (Bakır),Sarı( Dore)dir.
2- Soğuk renkler: Mavi (Küllü),Yeşil (Mat),Mor (İrize veya Viyoledir)
KATALOG BİLGİSİ

KATALOG KULLANMA:Tüm saç boyama uygulamalarında öğrenme ve uygulasmada değerli bir araçlar.Tüm renklerin ton ve yoğunluklarını kontrol etmeyi kolaylaştırır.Ana ton ve istenilen renk en iyi katalogdan tespit edilir.

ORJİNAL RENK:Kimyasal işleme tabi tutulmuş yada doğal saç rengidir.
İSTENİLEN RENK :KK70:erinlik,ton,yoğunluk
Derinlik(Seviye):Rengin açıklık yada koyuluğu anlamına gelir.
Seviye:KK70:erece olarak ifade edilir.1 ile 10 arasında değerlerle ölçülür.1 en koyu değer 10 ise en açık değerdir.
1,2 en koyu değerdir.(Siyah ,Kahverengi)
3,7 arası orta tondaki değerlerdir.
8,9,10 ise en açık renklerdir.
5 ile 7 arasındaki renkler genellikle en kırmızı pigmentler içerir.
TON:Bir rengin ışığın etkisiyle koyudan açığa doğru gösterdiği değerlerdir.Sıcak ve soğuk sınıflandırmalar arasındaki belirleyici faktör gözle görülür.Doğal saç renk tonudur.Kırmızı ve Sarı tutamlar içeren saç sıcak olarak ifade edilir.Mavi ,Mor ve Yeşil tonları içeren saç soğuk olarak ifade edilir.
TEMEL RENKLER(ANA RENK SEVİYELERİ)
1-Siyah 2-Kahverengi 3-Koyu kestane 4-Kestane 5-Açık kestane 6-Koyu kumral 7-Kumral 8-Açık kumral 9-Sarı 10-Açık sarıdır.
YANSIMALAR(TAMAMLAYICI RENKLER)
1-Küllü 2-İrize 3-Dore 4-Bakır 5-Akaju 6-Kızıl 7-Yeşildir.
RENKLERİ OKUMA BİLGİSİ
BOYA ÜZERİNDEKİ RAKAMLARIN ANLAMLARI
Birinci rakam:Temel rengin (ana rengin) derecesini gösterir.(Seviye,Derinlik)
İkinci rakam:Esas ara rengi gösterir.En kuvvetli tondur.(Yoğun yansımadır.)Saça hakim olan renktir.
Üçüncü rakam:İkinci ara rengi gösterir.Esas ara rengi destekler.Yan yansımadır.
Not: İlk rakam temel renktir.Noktadan sonra gelen rakam yoğun yansıma ,noktadan sonra gelen ikinci rakamsa yan yansımadır..
Eğer noktadan sonra gelen ikinci sayı birinci sayı ile aynıysa bu tonun iki kez yoğun kullanıldığı anlamına gelir.
Eğer noktadan sonraki sayı 0 ise yansıma renk hafif demektir.Yani ton açılmıştır.Noktadan sonra gelen 0 yansıma numarasının önündeyse yansımanın azlığını gösterir.Örn: 7.01
Noktadan sonra gelen 0 sonda ise yansıma rengin yoğun olduğunu (Çokluğunu) gösterir.Örn:8.30
Boya üstünde tek rakam varsa derinliktir.
Noktadan sonra 00 varsa Temel renk çok yoğun demektir.( İnatçı beyazlarda iyi sonuç elde edilir.) Örn: 7.00 6.00 gibi
Örnekler: 8.3 Açık Kumral Doredir. 9.1 Küllü Sarıdır.
BOYA İŞLEMİNDE UYGULANACAK YÖNTEM VE TEKNİKLER
DİP BOYAMA
Saç uçlarına uygun ( Röfle yoksa) boya seçimi yapılır.Eğer diplerde beyaz varsa 20 volüm, %100 beyazı varsa 10,15 yada 20 volum hidrojen peroksitle boya hazırlanarak saça sürülür.Dipler koyu uçlar açık ise ve beyazı yoksa 30-40 volüm hidrojen peroksit kullanılmalıdır.( Saçın koyuluğuna ve istenilen renge bağlı olarak hidrojen peroksidin etki derecesi ayarlanır.)
Uçtaki renk açıksa dipten çıkan renk koyuysa uç renginde boya seçilir.30 volumle karıştırılarak saça sürülür.30 dk sonra hafif sulandırılarak dipteki boya uçlara çekilir.5 ile 7 dk bekletildikten sonra saçtan boya akıtılır.
Not: Müşterinin saç uçları sarı ise dip boyası yaparken küllü sarı kullanılmalıdır.(Eğer dore sarı istemiyorsa)
Saçta çok açık sarı röfleler varsa dip boyası yaptıktan sonra saç uçları ıslatılarak boya akıtılmalıdır.Böylelikle röflelerin yeşermesi önlenir.
KENDİ RENGİNDEN KOYUYA BOYAMA
Saç incelenir.İstenilen renk sorularak belirlenir.İstenilen renk boya seçimi yapılarak 20 volum hidrojen peroksitle karıştırılır ve saça sürülür.35 dk bekledikten sonra saçtan boya akıtılır.PH
derecesi 4.5 yada 5.5 olan şampuan ve krem uygulanır.
Not:Eğer saç sarıysa ve ilk defa kızıla boyanıyorsa pigmentasyon işlemi yapılmalıdır.
Piğmentasyon:Müşterinin istediği renk boya suyla yada düşük volumle hazırlanır ve saça sürülür.10 dk bekletilir.Bu işleme pigmentasyon (ön boyama işlemi)denir. İnatcı beyazlarda yoğun beyazlarda ve ilk defa kızıla boyanacak saçlarda yapılmalıdır.Ayrıca önce ortalar ve uçlara sürülmelidir.Daha sonrada diplere sürülmelidir.Yani vücut ısısı dikkate alınmalıdır.
SORU: Dipler koyu kestane ( 3 numara) orta kısım koyu kumral (6 numara) saç uçları ise açık sarıdır.(10 numara)
İstenilen renk 8.34 ( açık kumral bakır dore)
CEVAP:KK70:iplere açıcı ile ve 30 volum hidrojen peroksit karıştırılarak sürülür.Daha sonra orta renge ulaştığımızda açıcı ortalarada sürülüp bekletilir.Uç renge ulaştığımızda ( sarıya ) müşteri yıkama setine getirilerek saçtan açıcı akıtılır ve üzerine müşterinin istediği renk boya sürülür.İstek renge destek renkte sıkılmalıdır.İstenilen boya 20 volümle karıştırılarak enseden dip ve uç sürülmelidir.
KENDİ RENGİNDEN AÇIĞA BOYAMA
Boyanmış bir saçsa önce açıcı ile açmak gerekir.Doğal bir saçsa açıcıya gerek yoktur.Boya ilede istediğimiz renge ulaşabiliriz.Doğal saç ise müşterinin istediği renkte boya seçilir.20,30 ,40 volüm hidrojen peroksitle karıştırılır.Önce ortalar ve uçlara daha sonrada diplere sürülür.35 dk.beklettikten sonra saçtan boya akıtılır.
SORU: Mavi siyah bir saçın bakıra çevrilmesini yazınız.
CEVAP: Açıcı ile ( Platifiz ) 40 volüm hidrojen peroksit hazırlanıp saça sürülür ve 6-7 ton açılır.Wella (0.44) yoğun bakırla zemin hazırlanır ve ön boyama işlemi yapılır.Bu boya saçta 10 dk bekletilir.7.4 kumral bakır ile 30 volüm hidrojen peroksitle hazırlayarak saçın ortalar ve uçlarına daha sonrada diplere sürülür.35 dk bekletildikten sonra saç yıkanır.Mavi siyah bir saç bakıra çevrilmiş olur.
SORU: Kestane (4.0) rengi bir saçın kızıla çevrilmesini yazınız.( saç rengi doğal)
CEVAP:30 volüm hidrojen peroksitle (66.44) boya hazırlanır.Saç kısa ise dip uç sürülerek 35 dk saçta bekletilir ve saç yıkanır.Böylelikle kestane rengi doğal saç kızıla çevrilmiş olur.
SORU: Kızıl (5.62) saçın kirli sarıya çevrilmesini yazınız.
40 volümle açıcı hazırlanır.ve 3.5 ,4 ton açılır.Üzerine 8.1 yada 8 .7 ile boya 30 volümle hazırlanarak dipten uçlara doğru enseden başlanarak sürülür ve böylelikle kızıl saç sarıya çevrilmiş olur.
BEYAZ KAPATMA
Saçta % 30 a kadar beyaz varsa istenilen renge destek renk ( temel renk) sıkılmasına gerek yoktur.% 30 ile % 50 arası beyazı varsa 4/1 tüp temel renk 4/ 3 tüp ise istek renk sıkılmalıdır.En fazla 20 volüm hidrojen peroksitle karıştırılarak saça sürülmelidir.
NOT: Temel renklerde destek renge gerek yoktur.Çünkü %100 beyaz kapanır.Örn: 6.66 ( koyu kumral çok yoğun kızıl )saçı boyanacaksa 4/1 tüp 6 numara destek renk kullanılmalıdır.
SORU:KK70:oğal kestane renk bir saçın 6 .26 ( koyu kumral irize kızıl ) renge çevrilmesini yazınız.
CEVAP:İstenilen renge 30 volüm kullanılmalıdır.Doğal saç ve beyazı olmadığı için enselerden başlanarak boya sürülür..35 dk bekletilip saç yıkanır.Ve böylelikle istenilen renk olan koyu kumral irize kızıla ulaşılmış olur.
NOT:Boya yaparken taranmamalı karıştırılmalıdır.Friksiyon yapılmalıdır.
% 70 ile % 100 beyazı varsa 4/1 tüpten biraz fazla temel renk ( destek renk) sıkılmalıdır.En fazla 20 volüm hidrojen peroksit kullanılmalıdır.Beyazı olan yerlerde 30 dk bekletilmeli ve daha sonrada uça çekilmelidir.5 dk bekletildikten sonra saçtan boya akıtılmalıdır.İnatçı beyazı varsa saç boyayı zor tutuyorsa pigmentasyon yada mordansaj işlemi yapılmalıdır.
SORU:Saç uçları açık kumral dipten çıkan saçlar kestane rengi ve %60 beyazı var dip boyası nasıl yapılır yazınız.
CEVAP:7 numara ile( kumral )5 volüm hidrojen peroksitle yada su ile piğmentasyon işlemi yapılır.Daha sonra 8 nolu boya ile 20 hidrojen peroksit karıştırılır.Beyaz olan bölgelere sürülür. 30 dk bekletilir ve saçtaki boya uçlara çekilir. 5 dk bekletilerek yıkanır.Böylelikle dip boyası yapılmış beyaz kapatılmış açık kumral renge ulaşmış oluruz.
SORU: Dipler 3 numara ( kestane) saç ortaları 6 numara uçlar 10 numara ve istenilen renk 8.34 (koyu sarı dore bakır) dır. İstenilen renge ulaşılmasında yapılacak işlemleri yazınız.
CEVAP:1 işlem:KK70:iplerde vücut ısısı göze alınarak 1cm.bırakılır. 40 volüm hidrojen peroksitle açıcı hazırlanır.Dipler orta kısımdaki 6 numaraya ulaşana kadar saça açıcı sürülerek bekletilir.Daha sonra dipteki açıcı ortalara sürülür.Kumral olan ( 6 numara) yerlerde saç 8 numaraya ulaşıncaya kadar açıcı saçta bekletilir.Yıkama setinde açıcı 1cm.lik bölümede sürülür.2-3 dk bekletilir.ve saçtan açıcı akıtılır.Saç uçları açık olduğu için (10 numara) 8.3 boya ılık su ile hazırlanır ve uçlara pigmentasyon işlemi yapılır.( ön boyama işlemi) Ve saçta piğmentlerin daha sıkı tutunabileceği tabaka oluşur.Daha sonra 8.34-8.03 20 volüm hidrojen peroksitle karıştırılır.Diplerde 10 -15 dk bekletilir.Çok az 8 ilave edilir ve uçlara çekilir.35 dk bekletildikten sonra saç yıkanır. Böylelikle istenilen renge ulaşılmış olur.

lolalucy
30-04-10, 08:04
süpermiş canım ama ara renklerde 7den sonrası yok. benim asıl merak ettiğim de bu. kırmızı renkler mi acaba 8 falan?

DML
30-04-10, 08:04
Yaratıcı saç renklendirmede DERİNLİK (seviye)
Rengin açıklığı ya da koyuluğu anlamına gelir.
Seviye ,derece olarak da ifade edilir.
1-10 arasındaki değerlerle ölçülür.
1 en koyu değer, 10 ise en açık değerdir.
1-2 en koyu değer (siyah ve kahve)
3-7 orta tondaki değerler
8, 9-10 en açık renklerdir.
5-7 arasındaki renkler genellikle en kırmızılı pigmentleri içerir.

Yaratıcı saç renklendirmede TON
Sıcak ve soğuk sınıflandırmalar arasındaki belirleyici faktör, gözle görülür doğal saç renk tonudur.
Kırmızı ve sarı tutamlar içeren saç sıcak olarak ifade edilir.
Mavi, mor ve yeşil tonlar içeren saç soğuk olarak ifade edilir.

Boya üzerindeki rakamların anlamları:
Birinci rakam: Ana rengin derecesini gösterir (seviye- derinlik)
İkinci rakam: Esas ara rengi gösterir.en kuvvetli tondur saça hakim olan renk
Üçüncü rakam: İkinci ara rengi gösterir. Esas ara rengi destekler.yansıma rengi olarak da bilinir.
(X.YY)Eğer noktadan sonraki ikinci sayı birinci sayı ile aynı ise bu, tonun iki kez yoğun kullanıldığı anlamına gelir
(X.0) Eğer noktadan sonraki ilk sayı sıfır ise ton açılmıştır
(X.0Y) Noktadan sonra gelen 0’lar yansıma numarasının önündeyse yansımanın azlığını
(X.YO) Noktadan sonra gelen 0’lar sonda ise yansımanın çokluğunu gösterir
Boya üstünde tek rakam varsa derinlik (seviyedir)

Boya Karışımlarına Dair İpuçları:
*Soğuk yansımalı renkler ana renk ile desteklenmelidir.
9.22 + 9 / 8.1+ 8

*Sıcak yansımalı renkler doreli ana renk ile desteklenmelidir.
8.30 + 8.3 /7.43 +7.3 / 6.46 +6.3


şöyle biişi daha buldum amaguclubacismile
ama ben yine 4.89 rengin açıklamasını halen yapamadım,bu rengi uydurmuşlar :roflol:
şaka bi yana,kuaför arkadaşlardan yardım edecek birileri yok mu,bende merak ettim şimdi:uhm:

stuff.edc
30-04-10, 11:04
ay matematik gibi saç boyamaktan, saç açmaktan filan uzman olduk bu konularda :)

lolalucy
30-04-10, 16:04
ayyy süpersiniz kızlar. bu numaraları hep boyalardan buldum palettenin falan var bu numaralardan. anlayamadım ben de 8 ne yaaaaa:) :eek:

nessca
30-04-10, 16:04
lolalucy
ayyy süpersiniz kızlar. bu numaraları hep boyalardan buldum palettenin falan var bu numaralardan. anlayamadım ben de 8 ne yaaaaa:) :eek:
forumda okumuştum ilk konulardan birinde yazmıştı biri.noktadan sonraki 8 numara çikolata kahve yansımaymış kuaförü öyle demiş.ben de bunu yazanın yalancısıyım.kaydirigubbakcemile2

MBRRA
30-04-10, 17:04
bende merak ediyorum 8 yansıma nedir?

antycore
30-04-10, 19:04
Iyi akşamlar arkadaşım ben saçlarımı dün palettenin altın parıltılı çikolata rengine boyadım ancak diplerim tam rengini aldı fakat uçları daha koyu kaldı. Uçtaki rengi dipteki renge nasıl yaklaştırabilirim en azından biraz daha açılmasını istiyorum uçlarının..

Beta
30-04-10, 20:04
ben çok faydalandım bu başlıktan
sağolun,kafamda oturdu artık saç boyaları kodu

renan20
1-05-10, 09:05
5.52 ne oluyor çikolata kahveydi boya aktıkça bakırlaştı senağlama

asahcakir09
1-05-10, 14:05
lolalucy
bir de dore, akaju, viyole gibi tanımlamalar ne anlama geliyor? daha önce bu konuyla ilgili başlık açıldıysa özür... ben bulamadım da...
canım akaju bakır yansıma viyole de mor yansıma demek

Güneş
1-05-10, 16:05
11 senedir saç boyamayla uğraşan birisi olarak ve renklere meraklı biri olarak bildiğim kadarıyla anlatayım..yanlışım varsa uzman arkadaşlar düzeltebilirler..

0 numara nötr yani beyaz renk yansımadır..ışık vurunca saçın tepeleri beyaz parlar

1 numaralı yansıma küllü (mavi) renk...kumral gibi sarı gibi açık renklerde hafif yeşermeye neden olan yansımadır...koyu renklerde de mavi olarak kendini belli eder..mesela mavi siyah..bildiğimiz siyahın küllü olan halidir..

2 numaralı yansıma (irize veya viyole) morumsu yansımadır..bazı boya markalarında yansıma numaraları fakrlı olabiliyor 9 falan olabiliyor...

3 numaralı yansıma dore bildiğiniz altın rengi...turuncuya kaçan sarı yansıma, şeffaf yapıda ve saçı simli gibi gösteren ve çizgi çizgi dalgalanmalar halinde parlayan renk
palette doreyi 5 olarak ifade ediyor..

4 numara bakır...bu da dore gibi simli ve çizgi çizgi dalgalı parlayan şeffaf bir renktir...
doreden farkı doreye göre daha turuncu oluşu ve dore gibi altın parlamak yerine bakır parlamasıdır..

5 numara akaju....turuncu yansımadır....bakırdan farkı bakır gibi simli yapıda ve şeffaf olmayışıdır...akaju bakıra göre daha mat ve daha kapatıcı yansımadır..

6 numara kızıl bildiğiniz kırmızı yansıma..bazı boya markalarında (mesela palette gibi) bu yansıma 8 olarak geçebiliyor...

7 numara....(kahverengi karamel veya tütün yansıma....) kolestonda 7 numaralı yansıma olarak violada ise 8 numaralı yansıma olarak geçiyor..kahvemsi karamelimsi bir yansıma...
yansıma numarası 77 olunca daha koyu olup çikolata kahve etkisi verirken tek kat 7 olursa daha açık olan karamel yansıma demek oluyor...

umarım aydınlatıcı olmuştur benim bildiklerim bunlar...
diğer söyleyeceğim şey rengin numarasından ziyade yansıma terimleri daha önemli..çünkü farklı markalar yansımaları numaralandırmada aynı sırayı izlemiyor...
birinde aynı yansıma 6 olarak ifade edilirken başka markada 8 olabiliyor örneğin...
özellikle palettedeki numaralandırma sistemi birçok markaya göre daha farklı..

axemarie
1-05-10, 18:05
teşekkürler 8 veya 9 yansıma ne hiçbirzaman emin olamıyordum ama palette de 6.888 sonbahar kızılı olarak geçiyor ya ben de o noktadan sonraki 8 i daha çok kızıl yansıma gibi düşünmüştüm

tubicik
1-05-10, 19:05
nasıl işime yaradı bir bilsenizzz

Güneş
3-05-10, 08:05
axemarie
teşekkürler 8 veya 9 yansıma ne hiçbirzaman emin olamıyordum ama palette de 6.888 sonbahar kızılı olarak geçiyor ya ben de o noktadan sonraki 8 i daha çok kızıl yansıma gibi düşünmüştüm
palettedeki 8 numara zaten kırmızı kızılı ifade ediyor doğru anlamışsınız..
markadan markaya değişiyor numaralandırma şekli.....mesela lorealde 6 diye geçer kırmızı kızıl...ama palette de 8 diye geçiyor..
palettenin numaralandırılışı diğer markalara göre biraz daha farklı...o yüzden renkli bir saç rengi tercih edeceğim zaman asla palette kullanmıyorum rakamın neyi ifade ettiğinden tam emin olmadan...

strawberrylips
3-05-10, 14:05
palette veya igora gibi boyalarda numaralar farklı biraz mesela tarçın bakır 8.77 normal boyalarda yoğun bakırlık 8.44 gibi renklerle ifade ediliyor 8.77 palettede koyu sarı yoğun bakırı ifade ediyor yine palettede dore yansıma 5 ile diğerlerinde 3 ile gösteriliyor

lolalucy
5-05-10, 21:05
vay bea ne derin bir konu açmışım. bu arada konu işine yarayan arkadaşlar için de mutlu oldum. şimdi numaralardan daha eminim. herkese çok teşekkür ederim. palettenin ana renkleri de çok farklı. mesela çikolata kahvesi 3ile başlıyor. başka markalarda 5 ile başlıyor. ben de çikolata kahve boyayım dedim ama paletteye boyarsam çok koyu olur diye korkuyorum.

stonebaby
17-03-11, 11:03
açtıgınız konuyu gormek bgne kısmetmiş... hep merak ederdm boyalardaki gizemli sayıları,,öğrenmiş oldm şmdi ..paylaşmlr için tşkkrler

Slania
18-03-11, 20:03
Güneş
11 senedir saç boyamayla uğraşan birisi olarak ve renklere meraklı biri olarak bildiğim kadarıyla anlatayım..yanlışım varsa uzman arkadaşlar düzeltebilirler..

0 numara nötr yani beyaz renk yansımadır..ışık vurunca saçın tepeleri beyaz parlar

1 numaralı yansıma küllü (mavi) renk...kumral gibi sarı gibi açık renklerde hafif yeşermeye neden olan yansımadır...koyu renklerde de mavi olarak kendini belli eder..mesela mavi siyah..bildiğimiz siyahın küllü olan halidir..

2 numaralı yansıma (irize veya viyole) morumsu yansımadır..bazı boya markalarında yansıma numaraları fakrlı olabiliyor 9 falan olabiliyor...

3 numaralı yansıma dore bildiğiniz altın rengi...turuncuya kaçan sarı yansıma, şeffaf yapıda ve saçı simli gibi gösteren ve çizgi çizgi dalgalanmalar halinde parlayan renk
palette doreyi 5 olarak ifade ediyor..

4 numara bakır...bu da dore gibi simli ve çizgi çizgi dalgalı parlayan şeffaf bir renktir...
doreden farkı doreye göre daha turuncu oluşu ve dore gibi altın parlamak yerine bakır parlamasıdır..

5 numara akaju....turuncu yansımadır....bakırdan farkı bakır gibi simli yapıda ve şeffaf olmayışıdır...akaju bakıra göre daha mat ve daha kapatıcı yansımadır..

6 numara kızıl bildiğiniz kırmızı yansıma..bazı boya markalarında (mesela palette gibi) bu yansıma 8 olarak geçebiliyor...

7 numara....(kahverengi karamel veya tütün yansıma....) kolestonda 7 numaralı yansıma olarak violada ise 8 numaralı yansıma olarak geçiyor..kahvemsi karamelimsi bir yansıma...
yansıma numarası 77 olunca daha koyu olup çikolata kahve etkisi verirken tek kat 7 olursa daha açık olan karamel yansıma demek oluyor...

umarım aydınlatıcı olmuştur benim bildiklerim bunlar...
diğer söyleyeceğim şey rengin numarasından ziyade yansıma terimleri daha önemli..çünkü farklı markalar yansımaları numaralandırmada aynı sırayı izlemiyor...
birinde aynı yansıma 6 olarak ifade edilirken başka markada 8 olabiliyor örneğin...
özellikle palettedeki numaralandırma sistemi birçok markaya göre daha farklı..
Küllüye bir aciklik getirilmis sonunda. Küllü yesil degil mavi yansimali bir renktir aslinda. Küllü sarilarda, sari renkle karisinca yesil yansima oluyor. Mavi siyahta gayet belli mavi oldugu küllünün. Tecrübem olmadigi halde az cok anlarim boya renklerinden. Bu 0 numara 1.0, 2.0, 3.0... oluyor degil mi? Benim saclarimda koleston 2.0 var hakikaten beyaz parliyor, keske 6 yansimali bir renge boyasaymisim. Bu siyah cok yapay duruyor. Bir de bu kolestonun niye 1.0i yok, en koyu rengi 2.0. Ayrica mavi siyahin bazi markada numarasi 1.1 bazisinda 1.7. :44:
Paylasim icin tesekkürler. :KK71:

boncuk34
27-04-11, 10:04
konuyu açan ve bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara çokkkkk teşekkürler :KK9::KK16::KK71:

Güneş
27-04-11, 10:04
Slania
Küllüye bir aciklik getirilmis sonunda. Küllü yesil degil mavi yansimali bir renktir aslinda. Küllü sarilarda, sari renkle karisinca yesil yansima oluyor. Mavi siyahta gayet belli mavi oldugu küllünün. Tecrübem olmadigi halde az cok anlarim boya renklerinden. Bu 0 numara 1.0, 2.0, 3.0... oluyor degil mi? Benim saclarimda koleston 2.0 var hakikaten beyaz parliyor, keske 6 yansimali bir renge boyasaymisim. Bu siyah cok yapay duruyor. Bir de bu kolestonun niye 1.0i yok, en koyu rengi 2.0. Ayrica mavi siyahin bazi markada numarasi 1.1 bazisinda 1.7. :44:
Paylasim icin tesekkürler. :KK71:
evet canım sıfırdan kastım 1.0 , 2.0 gibi numaralar..bunlar nötr yansımayı yani renksiz diyebileceğimiz (beyaz) yansımayı ifade ediyor...çoğu kuaför tarafından "doğal" olarak nitelendirilen yansımadır kendisi..doğal boyasız saç benzeri olduğunu ifade etmek için..

kolestonun neden 1.0 ı olmadığını kesin bilemeeceğim ama tahminime göre kolestonun renkleri zaten birçok markaya göre koyu çıktığını için (ki kolestonun renkleri hep bekelnenden koyu çıkmasıyla ünlüdür) ondan dolayı gerek görmemiş olabilirler..
mavi siyahlarda ise sonunda 1 rakamı olan yansıma sizin de bildiğiniz üzere mavi olan yansımadır..
açıklamamda 7 nin başka boyalarca farklı şekilde adlandırılışı olan yeşil yansımayı yazmayı unutmuşum...7 nolu yansıma eğer mavi siyahdenen bir renkte geçiyorsa o bilin ki mat yeşil yansıma demektir...farklı boya markalarında ve açık renk tonlarda ise bakır ve benzeri yansıma olarak da geçebiliyor...bizzat kullanmadığım için mavi yansımayla arasındaki farkı pek bilemeyeceğim..sanırım güvercinlerin boynundaki ışık vurunca görülen yeşil yansımalara benziyor olabilir..

ehiste
8-07-11, 19:07
forumda bir arkadaş açıklamış hepisini
http://www.kadinlarkulubu.com/sac-r...yamadan-once-mutlaka-bilmeniz-gerekenler.html
bu linkten bakın kızlar çok kolay anlaşılıo:KK52:

Kazen
2-12-11, 10:12
http://www.kadinlarkulubu.com/porta...indaki-renk-numaralarinin-anlamlari-6906.html

Ş:)

kmral
3-04-12, 09:04
peki kızlar 7.31 ne demek oluyo... yardımcı olur musunuz

gulummse
3-04-12, 09:04
kmral
peki kızlar 7.31 ne demek oluyo... yardımcı olur musunuz
bazı markalardada fındık kabuğu küllü olarakda geçer ana renk 7 yani koyu kumral 3 dore altın sarısı 1 küllü renktir baskın olan yansıma ana rengin yanındaki ilk numaradır ama boyadığınız saçın daha önce boyalı olup olmadığına açılma yapıldımı yoksa kendi doğal renginizin üstünemi boyayacaksınız röfle varmı ona görede farklı yansımalar çıkabilir:KK16: