Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Sabiha Paktuna Keskin söylediklerini paylaşalım...


AskKirintisi
19-05-10, 09:05
Gerek kitaptan, gerekse tv den söylediklerini paylaşalım, bilmediklerimizi öğrenmiş oluruz.

frambuaz
19-05-10, 10:05
Bu bayanı bi kaç hafta önce Bloomberg tv de bir programda gördüm. O günden beri de idolüm oldu..Yeni anne olmuş biri olarak söylediği herşeyi zihnime kazıdım..
Bugünlerde Prima'nın yeni ürünün reklamlarına da çıkıyor.
Söylediği şeylerden beni en çok etkileyeni ; bebeğin anne kokusunu daha anne karnındayken biliyo olması..
Anne ve bebek arasındaki bağın önemi üzerinde çok duruyor ayrıca..

askvesen
19-05-10, 10:05
PROF.DR. SABıHA PAKTUNA KESKıN

Ödül Cezadan Çok Daha Etkilidir

Çocuk Nörologu ve Doktoru Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, çocuklarla doğru iletişim kurmak için onları anlamak gerektiğini söylüyor. Tutarlı olmanın önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Keskin, 'Hayır dediğiniz şeyi takip etmiyorsanız, sonraki 'hayır'larınız geçersiz olur. Çocuk sözünüzü dinlemez' diyor.

Yaşamımızın en önemli ve hassas dönemi olan çocukluk dönemi, kendi içinde farklı dönemlere ayrılıyor. Her dönemde çocuğun davranışları ve ihtiyaçları değişiyor. Ebeveynlerin çocuklarıyla doğru iletişim kurabilmeleri için bu dönemleri bilmeleri ve ona göre davranmaları gerekiyor. Çocuk Nörologu ve Doktoru Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, ebeveynlerin çok fazla otoriter olmamalarını ve her şeye 'hayır' dememelerini tavsiye ediyor. Çocukta güven duygusunu oluşturmak için tutarlı davranmaları gerektiğini, aksi halde çocuğun söz dinlemeyeceğini söylüyor.

Çocuğa ödül vermenin, ceza vermekten daha etkili bir yöntem olduğunu belirten Prof. Dr. Keskin, 'Yanlış davranışları azaltan her şey cezadır. Doğru davranışları artıran her şey ödüldür. Dayak ve hakaret ceza değildir, bunlar yanlış davranışı artırır. Çocuk ilk fırsatta aynı davranışı tekrar yapmaya ve sizi taciz etmeye başlar. Çocuğunuz sizi taciz ediyorsa mutlaka siz hata yapıyorsunuzdur. Doğru ceza çocuğa karşı yanıtsız kalmaktır ve çocuğun haklarını elinden almaktır' diyor.

Prof. Dr. Keskin, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Pediatrik Nöroloji Bilim Dalında Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor. Ayrıca özel muayenehanesinde hizmet veriyor. Çocuk davranışlarını anlamak için çeşitli çalışmalar yapan Prof. Dr. Keskin, ABD'de Pediatrik Nöroloji üzerine eğitim aldı ve Türkiye'ye döndükten sonra otistik ve hiperaktif çocukları tedavi etti. Prof. Dr. Keskin'in 'Bana Seni Anlat Anne', 'Çocuklarla Doğru ıletişim' ve 'Anne ış'te' isimli kitapları bulunuyor. Türkiye'de bir ilke imza atmaya hazırlanan Prof. Dr. Keskin, dikkat yetersizliği olan çocuklara eğitim veren bir okul açmak için çalışmalar yapıyor.

Çocuklarla doğru iletişim nasıl kurulur?
Doğru iletişim kurmak için çocuğun içinde bulunduğu dönemi bilmek gerekir. Ebeveynler bu dönemleri bilir ve çocuğa ona göre davranırlarsa iletişim kendiliğinden kurulur. 0-3 yaş dönemi çocuğun anneye bağlandığı ve onun koruması altında olduğu dönemdir. Bu dönemde çocuğun ağlatılmaması ve her istediğinin yapılması gerekiyor. Bu şekilde çocuk şımarmaz. Şımarmak, ilişkinin bozulması, ilişkideki bağın kopması demektir. ılişkiyi koparan en önemli durum ebeveynin verdiği komutları takip etmemesidir. 'Hayır' dediğiniz şeyi takip etmiyorsanız, sonraki 'hayır'larınız geçersiz olur. Çocuk sözünüzü dinlemez. Bu durumda onun 'şımarık' olduğunu düşünürsünüz. Aslında çocuk değil, ilişki şımarır. Bunun önüne geçmek için ebeveynlerin her şeye 'hayır' dememesi gerekiyor. Genellikle çocuklar babalarının sözünü dinlerler. Çünkü babalar çok fazla komut vermezler.

Bence anneler de bu yöntemi denemeli. Çocuğun hangi davranışına sinirlendiklerini ya da hangi davranışının çocuğa zarar verdiğini tespit edip ona göre komut vermeli ve komutlarını takip etmeliler. 4-11 yaş dönemi yani 'yarış dönemi'nde de çocuğu takip etmek istiyorsanız, çocuğun yarışmasına izin verin ve yapmaktan hoşlandığı şeyleri onunla birlikte yapın. Örnek, onunla oyun oynayın. Anne ve baba aşırı otoriter olmamalı. Güçlü ve güvenilir olmalı. Çünkü insanların güce ihtiyacı vardır. Ergenlik döneminde çocukların arkadaşları için olumsuz eleştiriler yapmamak gerekiyor. Çocuğunuzun arkadaşında gördüğünüz olumsuz yanlar, çocuğunuzda da vardır. Çünkü çocuklar kendisine benzeyenin peşindedirler. Çocuğu arkadaşından uzaklaştırmak değil, olumsuz yönlerini bulup iyileştirmek gerekir. Sözel olarak olumsuzlukları ifade etmek çocukla kurulan ilişkiyi bitirir.

Tatlı-sert otorite kurun

Çocukluk döneminde yaşanan olumsuzluklar ilerleyen yıllarda çocuğu nasıl etkiler?
Bu çok hassas bir konu. Bir günlük bebeğe annesinin kucağında aşı yapılır. Bu kesinlikle yanlıştır. Çünkü anne karnında annesinin kokusunu kodlamıştır ve o kokuyu duyarken bebeğe o acıyı hissetirmemek gerekir. Çünkü beyni bunu kaydeder. 0-4 yaş döneminde kimse bir şey hatırlamaz. Ama hatırlanmayan olaylar yaşamımız boyunca davranışlarımızı etkiler. Bu dönemde beyinde anıların kaydedildiği bölüm olan 'hipokampus' çalışmaz. Onun yerine 'amigdala' fotokopi yapar gibi yaşananları kaydeder. Çocuğun beyni saniyede 30 milyon kayıt yapar. Bu kadar kayıt yapan bir teknoloji yok, olması da mümkün değil. 'Amigdala'nın kaydettikleri yaşam boyunca silinmez.

Psikolojik açıdan sağlıklı bireyler yetiştirmek için anne ve babalara ne tür görevler düşüyor?
Anne ve babanın tatlı-sert bir otorite kurması gerekir. Komut verme, öğüt verme gibi iletişimin bazı genel kuralları vardır. Bu kurallar çocukla kurulan iletişimde de geçerlidir. Çocukla konuşurken emir cümlesi kullanmamak gerekir. Kendi sorununuzu anlatmak için karşı tarafa kendinizi anlatmanız gerekir. Ancak karşı tarafı dinlemek istiyorsanız, onu ona göstermeniz gerekir. Yani 'Sana ne oldu böyle?' demek yerine, 'Çok üzgün görünüyorsun' denilmelidir. Ebeveynlerin çocuklarıyla empati kurabilmesi onları anlamasıyla mümkün olur. Çocuk davranışları için bazı genel kurallar vardır. Ama bunun dışına çıkan çocuklar da oluyor. Bu gibi durumlarda da bir uzmandan yardım almak zorunlu hale geliyor.

Ceza ve ödülün çocuk yetiştirmede rolünü anlatır mısınız?
Ceza deyince, aklımıza dayak ve azarlamak geliyor. Aslında ceza bu anlama gelmez. Çocuğu kontrol etmek için onun davranışları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Davranışları azaltan her şey cezadır. Davranışları arttıran her şey ödüldür. Dayak ve hakaret o davranışı artırır. Otomatik olarak ödül haline gelir. Çocuk ilk fırsatta aynı davranışı tekrar yapmaya ve sizi taciz etmeye başlar. Çocuğunuz sizi taciz ediyorsa mutlaka siz hata yapıyorsunuz demektir. Çocuk rövanş alıyordur. Çocukları istemedikleri davranışları tekrarlanıyorsa, ebeveynler o davranış karşılığında gösterdikleri davranışı göstermemelidir. Doğru ceza çocuğa karşı yanıtsız kalmak ve çocuğun haklarını elinden almaktır. Örneğin, televizyonu yasaklayabilirsiniz. Ya da istemediğiniz bir davranışı yaptığı zaman, sanki hiç duymamış ve görmemişsiniz gibi hiçbir yanıt vermeyebilirsiniz. Ödül cezadan çok daha etkindir. Ders çalışmayan bir çocuk kitabının başına geçtiği anda onu ödüllendirebilirsiniz. En küçük davranışı ödüllendirerek çocuğu şekillendirirsiniz.

Çocuğa güven duygusu nasıl verilir?
Tutarlıysanız çocuğa güven verirsiniz. Söylediğinizi kısa bir süre sonra unutuyorsanız çocukta güvensizlik başlar. Güven şarttır. Annelerden özellikle bu duyguyu beslemelerini istiyorum. Çocuk babasına güvenmeli, babasının güçlü olduğunu bilmeli. Boşanan anne ve babalar için de aynı kural geçerli. Baba yoksa da dede ya da dayı gibi bir akrabanın o duyguyu vermesi gerekir. Çocuk, yaşadığı evine de güvenmelidir. 'Evimiz sağlam, depremde yıkılmaz' gibi sözlerle çocuğa güven verilmelidir. Bu güvenini sarsmamak için çocuğun yanında anne ve babanın 'hastayım' dememesi, hasta olduğunu belli etmemesi gerekiyor. Çocuk anne ve babasının hasta olduğunu duymak istemez.

ıki çocuk arasında üç yaş olmalı

ıki çocuğu olan ebeveynlere neler tavsiye edersiniz? Çocuklarına nasıl davranmalılar?
Bu çok önemli bir konu. Çocuklar 0-11 yaşına kadar 'asosyatif' öğrenir. Yani bir şey olur, onun arkasından tekrar olduğu zaman çocuk onu öğrenir. Anne hamileyken çocuğuna karnında kardeşini taşıdığını ve kardeşinin doğacağını söyler. Anne çocuğuna bu durumu anlattığını ve çocuğunun ikna olduğunu düşünür. Oysa öyle değildir. Bebek dünyaya geldikten sonra çocuk kardeşinin o evde yaşamaya başladığını ve hiç ayrılmadığını görür. Bebek doğduktan altı ay sonra kardeş kıskançlığı en üst seviyeye çıkar. Aslında 'kardeş kıskançlığı' sözünü değiştirmek istiyorum. Bu, anneyi paylaşamamadır, anneyi kaybetme korkusudur. Bu nedenle annenin çocuklarına eşit davranması gerekir. Bunun için de bebeğini emzirirken diğer çocuğuyla da ilgilenmeli, onu da yanına almalı, onun elinden tutmalı. Çocuğa, 'Seni atmıyorum, Sensiz olmaz' mesajının verilmesi gerekir. Bunları yaparken de çocuklara yaşlarına göre davranılmalıdır. Ebeveynlerin iki çocuk arasında üç yaşın olmasına özen göstermesi gerekir. Çünkü 0-3 yaş anneye bağlanma dönemidir. Özellikle erkek çocukları daha hassas ve kırılgandır. Bu dönemden sonra ikinci bir çocuk düşünülmelidir. Ayrıca çocuklar üç yaşından önce kreşe gönderilmemelidir.

Çocuğu anneanne ve babaanne gibi aile büyüklerinin büyütmesine yaklaşımınız nasıl?
Normal şartlarda çocuğa annenin bakması lazım. Özellikle üç yaşına kadar çocuğa annenin bakması şart. Bebeği emzirmekle sütü sağıp biberonla vermek aynı şey değildir. Ama çalışan annelerin durumu farklı. Bu durumda çocuğa anneanne ya da babaannenin bakmasında bir sakınca yok. Bu, bir zenginliktir. Ancak çocuğu yetiştirirken anneyle anneanne ya da babaannenin çatışmaması gerekir. Anne, anneannenin bilgisinin eski olduğunu düşünür. Anneanne ve babaanneler geçmişten gelen tecrübelerine göre hareket ederler. Örneğin, anne çocuğunu klozete alıştırmaya çalışırken, anneanne lazımlığı kullanmak isteyebilir. Aslında çocuk klozetten hoşlanmayabilir. Çocuk bütün bunları 'Annem böyle yapar','Anneannem böyle yapar' şeklinde beynine kaydeder. Anneanne ve babaannenin yetiştirdiği çocuğun terbiyesi bozulmaz.

ÇOCUKLUK DÖNEMLERı

0-1,5 yaş 'emme dönemi'dir. Bu dönemde anne emzirebildiği kadar bebeğini emzirmelidir.
1,5-3 yaş 'anal dönem'dir. Çocuk, dışkısını kendisine ait bir organ gibi algılar. Bu nedenle bu dönemde çocuğa tuvalet terbiyesi verilmemeli. Çocuk bu dönemde ağlatılmamalıdır. Çocukların ağlatılması güven duygusunun zedelenmesine neden olur.
0-3 yaş 'kodlama dönemi'. Bu dönemde beyin yalnızca kodlama yapar, beyinden herhangi bir geri alım beklememek gerekir. Çocuğa renkleri ve sayıları bu dönemde öğretmeye çalışmak büyük hatadır. Çocuğun sosyalleşmesini, arkadaşlarıyla oyuncaklarını paylaşmasını beklememek gerekir. Üç yaşına kadar kimsenin bir anısı yoktur. Çünkü bu yaşa kadar henüz kendimizi fark etmeyiz. Üç yaştan sonra 'ben' fark edilir.
3-4 yaş 'cinsel kimlik' dönemi. Anne ve babanın birlikteliğine en çok ihtiyaç duyulan dönemdir. Bu dönemde anne ve baba çocuğun yanında kesinlikle kavga etmemelidir. Erkek çocuk babayı, kız çocuk da anneyi taklit eder. Bu nedenle anne ve babanın çok olumlu bir tablo sergilemesi gerekir. Bu yaşta çocuğun yaşıtlarıyla beraber olması gerekiyor.
4-11 yaş 'yarış dönemi'. Bu dönemde çocuk yarışır. Kendisini toplumun koyduğu kurallara uymak zorunda hisseder. Çocuk toplumsal kurallara uymak ve kendisini gösterebilmek için yarış halindedir.
12-18 yaş 'ergenlik dönemi'. Bu dönemde çocuk yaşıtlarına benzeme ve onların arasında sivrilme savaşı verir. Çocuğun arkadaşlarını eleştirmemek gerekir.

zeytinimmm
19-05-10, 10:05
30 günlük bi uygulamadan bahsediyor.30 gün boyunca çocuklara hiç engel koyulmadığı takdirde çocukların problemlerininden kutulduğunu söyledi.bu gün doktorum programında konuşurken duydum ama tam dinleyemedim.bilen dinleyen varsa açıklayabilirmi?

askvesen
19-05-10, 11:05
ben bu uygulamayı daha önce dinlemiştim.çocuğa 30 gün boyunca ne yaparsa yapsın kendine zarar verecek şeyler dışında hiç tepki vermemek,davranışlarına engel olmamak,kaşlarınızı bile çatmadan sevgiyle gülümseyip seni yinede çok seviyorum imajı vermek gerekiyor. ilk 15 gün çok zorlu geçeceğini çocuğun sizi sınamak için daha agrasif davranışlarda bulunacağını eğer sabredebilirseniz 15 günün sonunda çocuğun davranışlarında azalma ve 30 gün sonrada tamamen düzelme olacağını söylüyor.

tria
19-05-10, 12:05
))) bu otuz gün tavsiyesini tutarsam benim böcüklerim kesinlikle evimizi başımıza yıkarlar .

Nida
19-05-10, 13:05
Harika biri oldugunu düsünüyoum Sabiha hanimin.Kitaplarini aldim , tavsiye ederim.

UfuruktenPrenses
19-05-10, 13:05
Hitabeti ve bilgisi mükemmel..
Çocuk sahibi değilim ama can kulağıyla dinliyorum yakaladığım yerde.

TOTEM
19-05-10, 14:05
İsmini çok duydum ama ben de ilk defa bu sabah doktorum da izledim.Gerçekten konusunda harika bir uzman ... Bende anne iş te kitabını almak istiyorum.Malum doğum iznindeyim ve bitecek diye geriliyorum

gnydn64
19-05-10, 17:05
bende çok beğeniyorum doktor hanımı
internette videolarıda var ilk öyle karşılaşmıştım

videolarından bazı aklımda kalanlar
nedir çocuğun şımarması herşeye hayır demesimi
3 ve 4 yaşlarında çocuk kimliğini farkettiği için farkettirme çabasındadır ve hayır der bu birde ergenlik döneminde tekrarlanır hayır der
3-4 yaş ve ergenlik dönemi çocuğun isyan dönemidir hatta bu dönemlerde hayır demiyorsa dolayısıyla herşeyi kabulleniyorsa bir anormallik vardır.

yada şımarıklık dediğimiz sözünüzün dinlenmemesimi
15 20 tane davranışın peşine düşmek yerine anne onun için olmazsa olmaz 3 5 davranışın peşine düşer ve iyi takip ederse diğer davranışlara müdahalede bulunmazsa bu sorunda çözümlenecektir.
diyor doktor hanım

kardeş kıskançlığı...
burada büyük çocuğun sıkıntısı acaba ben ne olucam bana da bakmaya devam edeceklermi düşüncesidir.
bunuda bu dönemde ben kızımı/oğlumu bırakmam evide dağıtsa üstünüde pisletse vs. ben seni bırakmam diyerek bunu bir oyun şeklinde söyleyerek kıskançlığı en aza inirebilirsiniz

2 kardeş arasında ki kavgaya anne müdahale etmemelidir hele hele hakem hiç olmamalıdır.
karışmamalıdır.

çedene
20-05-10, 08:05
30 gün :)

bizi apatmandan da ,siteden de kovarlar))))

AskKirintisi
20-05-10, 09:05
kardeşler annelerin hangisine önce çikolata verdiğine bile dikkat edermiş, ona niye daha önce verdin ayrıntıısna takılrmış o yüzden anne ya şundadır ya bunda yaparak vermeliymiş bişeyleri. O zaman olay anneden çıkıyormuş.

AskKirintisi
20-05-10, 10:05
Nice evde oturup çocuğuna bağırıp çağıran, yemek yerken bulaşık yıkarken çocuğun sorularına cevap veren anneler var.
Kimi çalışan annelerse eve gelip tüm işi bırakıp sadece çocuğuyla ilgileniyor bu çok daha önemli.

Çocukla günde sadece 15 dak içtenlikle ilgilenmek özgüveni için yetiyormuş.
Çocuklarla doğru iletişim kitabında bunun önemi vurgulamış sabiha hanım. Kızına bebek dikiyor anne işden gelip 15 dak ayırıyor önlüğünün ne renk olacağına 15 günde karar veriyorlar ve bu bebek dikme olayı aylarca sürüyor, sonuç annede çok mutlu çocukda.

chess
20-05-10, 12:05
valla bu doktor hanım, çok güçlü ve güven verici bi tablo çiziyor tv de ama düşünceleri çok ezberbozan düşünceler
ne bileyim 0-4 yaş arasının hatırlanmadığını söylüyor ama oğlum 6 yaşına gelmek üzere ama 3-4 yaşlarını hatırlıyor
ayrıca 0-4 yaş arasında yaşadıkları ömrübillah kalıcı olur asla silinmez, geri dönüşümü yoktur demeside çok korkutucu, umarım bu konuda yanılıyordur.
ayrıca en çok dikkatimi çeken de 3 yaştan sonra tuvalet eğitimi verilmesi gerektiği, yani 3 yaş çok geç değil mi, benim bildiğim o kadar geç kalınırsada problemlerin olacağı
ben 2 yaşında öğretmiştim ve hiç bi sorun yaşamadan 3 günde öğrendi
aynı zamanda 3 yaşa kadar çocukla aynı odada yatılmalı demeside uygulamada çok zor ve yıpratıcı ama doğru olabilir
açıkcası çok köşeli açıklamaları insanı korkutuyor, çokmu yanlış yaptım acaba demesine yol açıyor insanın

chess
20-05-10, 12:05
bi önerisi çok hoş bu arada, çalışan anneyseniz çocuğa bi çakıl taşı verin işe giderken, bu çakıl taşı benim deyin, çocuk o taşı yanında taşıdıkça sizin güveninizi yanında hisseder demişti

frambuaz
20-05-10, 13:05
chess
bi önerisi çok hoş bu arada, çalışan anneyseniz çocuğa bi çakıl taşı verin işe giderken, bu çakıl taşı benim deyin, çocuk o taşı yanında taşıdıkça sizin güveninizi yanında hisseder demişti
Buna benzer bişeyi çocukla odaları ayırırmak için de söylemişti:
Çocuğa size ait bir eşya verin. Gece onunla uyusun. Ama bu eşyayı sadece o ve siz bilin.. Bu ikimize özel deyin demişti..

MERAL16
20-05-10, 13:05
Anne ış'te kitabı çok bilgilendirici.

olymposss
20-05-10, 13:05
bi programda tuvalet eğitimi için siz hiç zorlamayın . çiş yapalım mı gibi şeyler bile söylemeyin, sadece sizi klozete otururken görsün kendiliğinden 18 aylıkken söyliycektir demişti.ben de öyle yapıcam hiç sözünü bile etmiycem tuvaletin bakalım öğrenecek mi?

AskKirintisi
20-05-10, 16:05
Ben hiç duymadım bu kadının 3 yaşından sonra tuvalet eğitimini verin dediğini, onun çocukları 18 aylıkken kendileri söyleyemeye başlamışlar. Hatta programa bir bayan katıldı 2 yaşındaki kızını bezliyormuş sabiha hanımda siz sözünü bile etmeyin siz görerek yapacak, banyoya lazımlık koyun siz klozete oturunca oda lazımlığına oturak dedi.

AskKirintisi
20-05-10, 16:05
Anne işde kitabı çalışan anneler içinmi kızlar, ben d&r da baktım ama evde olunca almaktan vazgeçtim, çocuklarla doğru iletişim kitabını aldım, 2 solukta bitirdim. Çocuklara bakış açım değişti.

Başka hangi kitapları var, anne işde kitabını ev hanımlarına önerirmisiniz.

chess
20-05-10, 19:05
canım tuvalet eğitimi kısmını ben burda okudum kendi ağzından duymadım, ilk sayfada askvesen eklemiş galiba 1,5-3 yaş anal dönemdir bu dönem tuvalet terbiyesi verilmemelidir diyo yazıda

chess
20-05-10, 19:05
Aşk Kırıntısı
Anne işde kitabı çalışan anneler içinmi kızlar, ben d&r da baktım ama evde olunca almaktan vazgeçtim, çocuklarla doğru iletişim kitabını aldım, 2 solukta bitirdim. Çocuklara bakış açım değişti.

Başka hangi kitapları var, anne işde kitabını ev hanımlarına önerirmisiniz.
canım bu okuduğun kitaptan güzel ipuçlarını paylaşırmısın, mesela genelde annelerin yanlış yaptığı şeylerin doğrusunua.s.

bi de canım bu okuduğun kitap kaç yaş grubunu kapsıyo benim oğlum artık 6 yaşında, 6 yaş altını kapsıyosa almıyım boşuna

AskKirintisi
20-05-10, 20:05
chess
canım bu okuduğun kitaptan güzel ipuçlarını paylaşırmısın, mesela genelde annelerin yanlış yaptığı şeylerin doğrusunua.s.

bi de canım bu okuduğun kitap kaç yaş grubunu kapsıyo benim oğlum artık 6 yaşında, 6 yaş altını kapsıyosa almıyım boşuna
Genel olarak bilgi veriyor, mesela diyorki, anne hamileleiğinde çocuğunu çok iyi resmeder hayaller kurar, bebek doğduğunda ailenin en çirkini diye sevmiş bir akrabası ve anne hamileliğinde iyi resmettiği için o kişiden hep nefret etmiş..
Sonra bir anne doğumda rahim az açıldığı için sezeryana alınmış, kayınvalidesi bebek görmeye gelen birine, yeterince ıkınamadığı için sezeryana alındı demesini hayatı boyunca unutamamışi lohusalığın sıkıntılarından bahsediyor.
Bebeklik dönemine az değiniyor, daha çok büyük yaş gurubuna hitab ediyor ama yinede hamilelikten büyük yaş grubuna kadar gidiyor.
Yani öyle 6 yaş ve sonrası için değil ama faydası olacağını düşünüyorum. 18 tl ye almıştım ben.

AskKirintisi
20-05-10, 20:05
Kitaptan okuduklarımı vaktim oldukça ve hatırladıkça yazıcam.

Çocuklarını konuşturmak istiyorsanız soru sormayınız, yorum yapınız diyor.
Bir çocuk varmış yüzmeye gidiyormuş çok ani bir şekilde yüzme kursunu bırakmış, anne ısrarla neden gitmek istemediğini defalarca sormuş ama çocuk cevap vermiyormuş, sonra bir gün anne, yüzmeye gitmek istemiyor canın demiş, oda annenin yüzüne bakmış, anne mutfağa gitmiş çocuk arkadan gelmiş ve nedenini anlatmış.
Mesela çocuğun canı sıkkın, ne oldu sorusu yerine canın sıkkın, çok sıkılıyorsun..... gibi sorularla çocuğu konuşturmalıymışız.


Çocuk yemek yemiyormu, çocuktan uzak bir yere yemek koyun o da görsün ve çocuğa dönerek o yemeği sakın yeme sana işirmedim ben yicem deyin.

Şuan hatırlamıyorum ama bir yaş grubu vardı o yaşda çocuk herşeye itiraz her söylenilene hayır diyor, bu kendi varlığını ispatlamak içinmiş.

Çocuk gece birlikte uyumak istediğini söylüyor ve siz dinlemeyip git odana diye gönderiyorsanız bunun intikamı çok acı alırmış. Oysa onu dinleyip o korkuyorum dediğinde, "korkuyorsun" deyip anlatmasını beklerseninz ve yarın ilk işimiz odayı aydınlatıcaz derseniz sorun çözülür diyor.

Birde çocukların mantığı 10 yaşından sonra devreye girermiş.
3-4 yaşındaki çocuğa sayı saymayı harfleri öğretemessiniz, hangimiz 3 yaşındaki olayları hatırlıyoruz diyor. Çocuğa okul öncesine kadar hiçbirşey öğretmeyin algılayamaz diyor, onun için heceler kelimeden ibarettir algılayamaz diyor.

Çocuğun beyni somut şeyleri kabul etmezmiş, mesela anne çalışıyorsa ve işe giderken çocuk ağlıyorsa annenin çocuğuna "geleceğin için para kazanmak zorundayım" demesi bir anlam ifade etmezmiş çocuğa anneye ait birşey verilmeliymiş ama sadece anne ve çocuk bilicekmiş bunu ve bu bizim sırrımız diyecekmiş, ışe giderken bişey bırakım " akşam gelince senden alıcam hadi koş sakla" derse çocuk annesinin varlığını her daim hissedermiş, akşam gelincede " hani getir bakalım sırrımızı" dicek ve böylece obje devamlılığı sağlanmış olucak. Yani anne gitti zaman çocuk geri geleceğini bilmeliymiş, 5 yaşına kadar bu sağlanmassa araştırılmalımış.

AskKirintisi
20-05-10, 20:05
0-18 ay arası süt çocuğu dönemiymiş, sonrası oyun çocuğu dönemiymiş, yani çocuklar yemek yemediği zaman anne peşinden koşturup yediriyor ve kızıyor, oysaki çocuk oyun ve büyüme çocuğu olduğu için tabiki kuşlarla kedilerle yemek yiyecekmiş, uyarandan uyarana geçicekmiş, etraftaki herey adete gel ve bana dokun derlermiş.
Onlara göre herşey dokunulmalı, sallanmalı ve yere fırlatılmalıymış :)

AskKirintisi
20-05-10, 20:05
0-3 yaş anneye bağlanma yaşı anneyi kaybet korkusu oluyomuş çocukta. Baba güçlü, anne koruyucu kollayıcı.
Çocuklarının altını değiştirikende anne değiştirmeliymiş başkası değil, çocuğun cinsel kimliği için çok önemliymiş, bakıcı bakıyorsa tek bakıcıyla büyümeliymiş çocuk.
Çocuk soyut şeyleri bilmezmiş, onun beş duyuyla hissettikleri kadar anlarmış, çocuklar sürekli soru sorarlar aynı soruyu tekrara tekrar sorarlar, işde bunun nedni çocuk anlamıyormuş o yüzden tekrar soruyormuş anlayacağı dileden cevap verirseniz çocuk sorusuna cevap alıp tatmin olurmuş.

ceyo16
20-05-10, 21:05
Anne ış'te ve Çocuklarla Doğru ıletişim ,ikisii de okudum,ikisinde birebir aynı cümleler kurulmuş,en çok hayalkırıklığına uğradığım nokta bu olmuştu,ayno örnekleri vermesi şaşırtmıştı beni.O yüzden Çocukjlarla Doğru ıletişim i okumak yeterli diye düşünüyorum,bu zten çalışan annenin ne yapması gerektiğini de veriyor.

Benim de Sabiha Hanım la tanıştıktan sonra bakış açım değişti,diğer yazarlar meğer ne kadar mekanik çocuk yetiştirmeyi öğütlüyorlarmış,Sabiha Hanım,çocuğu anlamaya ve onun ihtiyaçlarına beklentilerine göre hareket etmeyi destekliyor,dolayısıyla mutlu ve güven duyan çocuk yetiştirmemizi sağlıyor.

AskKirintisi
20-05-10, 21:05
Aslında bizim doğru bildiğimiz tüm yanlışları egale ediyor.
Keşke insan yavrusuda evrim geçirseydide biz yetişkinler onun bebek olduğunu bazı şeyleri bizden farklı düşündüğünü anlayabilsek diyor. Ben ilk doktorum programında izledim ve hayretler içinde kaldım doğru bildiğim herşey ne kadar da hataymış aslında.


Ceyo hiçmi farklılık yok kitaplarda, örnekler birebir aynı olması gerçekten çok tuhaf ve saçma neden böyle bişey yapmış ki.

chess
21-05-10, 06:05
Aşk Kırıntısı
Genel olarak bilgi veriyor, mesela diyorki, anne hamileleiğinde çocuğunu çok iyi resmeder hayaller kurar, bebek doğduğunda ailenin en çirkini diye sevmiş bir akrabası ve anne hamileliğinde iyi resmettiği için o kişiden hep nefret etmiş..
Sonra bir anne doğumda rahim az açıldığı için sezeryana alınmış, kayınvalidesi bebek görmeye gelen birine, yeterince ıkınamadığı için sezeryana alındı demesini hayatı boyunca unutamamışi lohusalığın sıkıntılarından bahsediyor.
Bebeklik dönemine az değiniyor, daha çok büyük yaş gurubuna hitab ediyor ama yinede hamilelikten büyük yaş grubuna kadar gidiyor.
Yani öyle 6 yaş ve sonrası için değil ama faydası olacağını düşünüyorum. 18 tl ye almıştım ben.
teşekkür ederim canım cevabınaa.s.

peki kızlar mesela okuma öğrenmesinin ne zararı varmış, benim oğlum 4 yaşında okumaya başladı ama ben öğretmedim
ayrıca matematiğe çok meraklı, aşırı meraklı şuan 6 yaşında ve 2. sınıf matematiğini biliyor, matematikle alakalı şeyleri o sordukça ben söyledim ama öyle zorla öğretme gibi durum yok, zaten okulöncesi gruba zorla bişey öğretemezsiniz, hayır zaten zorla öğretip napcaksın bi mantığıda yok
mesela sabiha hanım bilmez soyut kavramları anlamaz diyor ya, yani günlük hayatta konuşurken 10 tane 10 un 100 etceğini söylüyodu 5 yaşındayken, bizde babasıyla şaşırıyoduk.
ama açıkcası ben oğlumun kesinlikle üstün zekalı falan olduğunu sanmıyorum, bence zekası yaşıtlarıyla bir, ama herhalde matematiksel düşünceye yeteneği var diyorum


acaba bunları bilmesinin ona bi zararı olmuşmudur sabiha hanıma göre????

chess
21-05-10, 06:05
Aşk Kırıntısı
Aslında bizim doğru bildiğimiz tüm yanlışları egale ediyor.
Keşke insan yavrusuda evrim geçirseydide biz yetişkinler onun bebek olduğunu bazı şeyleri bizden farklı düşündüğünü anlayabilsek diyor. Ben ilk doktorum programında izledim ve hayretler içinde kaldım doğru bildiğim herşey ne kadar da hataymış aslında.


Ceyo hiçmi farklılık yok kitaplarda, örnekler birebir aynı olması gerçekten çok tuhaf ve saçma neden böyle bişey yapmış ki.
bu arada canım kitapyurdunda, yorumlarda, bi okuyucuda aynı şeyden şikayet etmiş, kitaplar birebir aynı diye

AskKirintisi
21-05-10, 09:05
chess
teşekkür ederim canım cevabınaa.s.

peki kızlar mesela okuma öğrenmesinin ne zararı varmış, benim oğlum 4 yaşında okumaya başladı ama ben öğretmedim
ayrıca matematiğe çok meraklı, aşırı meraklı şuan 6 yaşında ve 2. sınıf matematiğini biliyor, matematikle alakalı şeyleri o sordukça ben söyledim ama öyle zorla öğretme gibi durum yok, zaten okulöncesi gruba zorla bişey öğretemezsiniz, hayır zaten zorla öğretip napcaksın bi mantığıda yok
mesela sabiha hanım bilmez soyut kavramları anlamaz diyor ya, yani günlük hayatta konuşurken 10 tane 10 un 100 etceğini söylüyodu 5 yaşındayken, bizde babasıyla şaşırıyoduk.
ama açıkcası ben oğlumun kesinlikle üstün zekalı falan olduğunu sanmıyorum, bence zekası yaşıtlarıyla bir, ama herhalde matematiksel düşünceye yeteneği var diyorumacaba bunları bilmesinin ona bi zararı olmuşmudur sabiha hanıma göre????
Yok canım ne zararı olacak ki, ne güzel işde biliyor çocuk.

chess
bu arada canım kitapyurdunda, yorumlarda, bi okuyucuda aynı şeyden şikayet etmiş, kitaplar birebir aynı diye
Almaktan vazgeçtim o zaman.

chess
21-05-10, 09:05
Aşk Kırıntısı
Yok canım ne zararı olacak ki, ne güzel işde biliyor çocuk.Almaktan vazgeçtim o zaman.
çok teşekkür ederim canım cevabına, içimi rahatlattına.s.a.s.

merikeklik
21-05-10, 11:05
chess
teşekkür ederim canım cevabınaa.s.

peki kızlar mesela okuma öğrenmesinin ne zararı varmış, benim oğlum 4 yaşında okumaya başladı ama ben öğretmedim
ayrıca matematiğe çok meraklı, aşırı meraklı şuan 6 yaşında ve 2. sınıf matematiğini biliyor, matematikle alakalı şeyleri o sordukça ben söyledim ama öyle zorla öğretme gibi durum yok, zaten okulöncesi gruba zorla bişey öğretemezsiniz, hayır zaten zorla öğretip napcaksın bi mantığıda yok
mesela sabiha hanım bilmez soyut kavramları anlamaz diyor ya, yani günlük hayatta konuşurken 10 tane 10 un 100 etceğini söylüyodu 5 yaşındayken, bizde babasıyla şaşırıyoduk.
ama açıkcası ben oğlumun kesinlikle üstün zekalı falan olduğunu sanmıyorum, bence zekası yaşıtlarıyla bir, ama herhalde matematiksel düşünceye yeteneği var diyorum


acaba bunları bilmesinin ona bi zararı olmuşmudur sabiha hanıma göre????
tabiki hiç sakıncası yok.senin çocuğunun gelişimi diğer çocuklara göre daha iyi demekki..
her çocuğunu gelişimi farklıdır.burda Sabiha hanımın kastetiği çocuklarımıza zamanı gelmeden seviyesi üstünde birşeyler öğretmek..aynı çocuklarımıza fizyolojik gelişimlerini tamamlamadan, kasları gelişmeden tuvalet eğitimi vermeye çalışmak gibi.
o yüzden kaygılanma.

chess
21-05-10, 12:05
merikeklik
tabiki hiç sakıncası yok.senin çocuğunun gelişimi diğer çocuklara göre daha iyi demekki..
her çocuğunu gelişimi farklıdır.burda Sabiha hanımın kastetiği çocuklarımıza zamanı gelmeden seviyesi üstünde birşeyler öğretmek..aynı çocuklarımıza fizyolojik gelişimlerini tamamlamadan, kasları gelişmeden tuvalet eğitimi vermeye çalışmak gibi.
o yüzden kaygılanma.
çok teşekkür ederim canım, ilgin ve cevabın içina.s.

PRINCESS-in-LOVE
21-05-10, 12:05
bikaç kez tvde dinledim; süper bir dr.
eğer istanbulda yaşasaydım kızımı kesin ona getirdim öğrenecekğim çok şey olurdu mutlaka
kitaplarını alıp okuyacağım eminim çok faydalı olacak

AskKirintisi
22-05-10, 08:05
PRINCESS-in-LOVE
bikaç kez tvde dinledim; süper bir dr.
eğer istanbulda yaşasaydım kızımı kesin ona getirdim öğrenecekğim çok şey olurdu mutlaka
kitaplarını alıp okuyacağım eminim çok faydalı olacak

2 şubat ayında randevu alan birine mayıs ayına vermişler acaip yoğunmuş kadın.
2 kitabı birbirinin aynıymış, anne işde ve çocuklarla doğru ileitişim.