PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabiha Paktuna Keskin söylediklerini paylaşalım...Sayfa : [1] 2

Aşk Kırıntısı
19-05-2010, 10:26
Gerek kitaptan, gerekse tv den söylediklerini paylaşalım, bilmediklerimizi öğrenmiş oluruz.

frambuaz
19-05-2010, 11:38
Bu bayanı bi kaç hafta önce Bloomberg tv de bir programda gördüm. O günden beri de idolüm oldu..Yeni anne olmuş biri olarak söylediği herşeyi zihnime kazıdım..
Bugünlerde Prima'nın yeni ürünün reklamlarına da çıkıyor.
Söylediği şeylerden beni en çok etkileyeni ; bebeğin anne kokusunu daha anne karnındayken biliyo olması..
Anne ve bebek arasındaki bağın önemi üzerinde çok duruyor ayrıca..

askvesen
19-05-2010, 11:54
PROF.DR. SABıHA PAKTUNA KESKıN

Ödül Cezadan Çok Daha Etkilidir

Çocuk Nörologu ve Doktoru Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, çocuklarla doğru iletişim kurmak için onları anlamak gerektiğini söylüyor. Tutarlı olmanın önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Keskin, 'Hayır dediğiniz şeyi takip etmiyorsanız, sonraki 'hayır'larınız geçersiz olur. Çocuk sözünüzü dinlemez' diyor.

Yaşamımızın en önemli ve hassas dönemi olan çocukluk dönemi, kendi içinde farklı dönemlere ayrılıyor. Her dönemde çocuğun davranışları ve ihtiyaçları değişiyor. Ebeveynlerin çocuklarıyla doğru iletişim kurabilmeleri için bu dönemleri bilmeleri ve ona göre davranmaları gerekiyor. Çocuk Nörologu ve Doktoru Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, ebeveynlerin çok fazla otoriter olmamalarını ve her şeye 'hayır' dememelerini tavsiye ediyor. Çocukta güven duygusunu oluşturmak için tutarlı davranmaları gerektiğini, aksi halde çocuğun söz dinlemeyeceğini söylüyor.

Çocuğa ödül vermenin, ceza vermekten daha etkili bir yöntem olduğunu belirten Prof. Dr. Keskin, 'Yanlış davranışları azaltan her şey cezadır. Doğru davranışları artıran her şey ödüldür. Dayak ve hakaret ceza değildir, bunlar yanlış davranışı artırır. Çocuk ilk fırsatta aynı davranışı tekrar yapmaya ve sizi taciz etmeye başlar. Çocuğunuz sizi taciz ediyorsa mutlaka siz hata yapıyorsunuzdur. Doğru ceza çocuğa karşı yanıtsız kalmaktır ve çocuğun haklarını elinden almaktır' diyor.

Prof. Dr. Keskin, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Pediatrik Nöroloji Bilim Dalında Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor. Ayrıca özel muayenehanesinde hizmet veriyor. Çocuk davranışlarını anlamak için çeşitli çalışmalar yapan Prof. Dr. Keskin, ABD'de Pediatrik Nöroloji üzerine eğitim aldı ve Türkiye'ye döndükten sonra otistik ve hiperaktif çocukları tedavi etti. Prof. Dr. Keskin'in 'Bana Seni Anlat Anne', 'Çocuklarla Doğru ıletişim' ve 'Anne ış'te' isimli kitapları bulunuyor. Türkiye'de bir ilke imza atmaya hazırlanan Prof. Dr. Keskin, dikkat yetersizliği olan çocuklara eğitim veren bir okul açmak için çalışmalar yapıyor.

Çocuklarla doğru iletişim nasıl kurulur?
Doğru iletişim kurmak için çocuğun içinde bulunduğu dönemi bilmek gerekir. Ebeveynler bu dönemleri bilir ve çocuğa ona göre davranırlarsa iletişim kendiliğinden kurulur. 0-3 yaş dönemi çocuğun anneye bağlandığı ve onun koruması altında olduğu dönemdir. Bu dönemde çocuğun ağlatılmaması ve her istediğinin yapılması gerekiyor. Bu şekilde çocuk şımarmaz. Şımarmak, ilişkinin bozulması, ilişkideki bağın kopması demektir. ılişkiyi koparan en önemli durum ebeveynin verdiği komutları takip etmemesidir. 'Hayır' dediğiniz şeyi takip etmiyorsanız, sonraki 'hayır'larınız geçersiz olur. Çocuk sözünüzü dinlemez. Bu durumda onun 'şımarık' olduğunu düşünürsünüz. Aslında çocuk değil, ilişki şımarır. Bunun önüne geçmek için ebeveynlerin her şeye 'hayır' dememesi gerekiyor. Genellikle çocuklar babalarının sözünü dinlerler. Çünkü babalar çok fazla komut vermezler.

Bence anneler de bu yöntemi denemeli. Çocuğun hangi davranışına sinirlendiklerini ya da hangi davranışının çocuğa zarar verdiğini tespit edip ona göre komut vermeli ve komutlarını takip etmeliler. 4-11 yaş dönemi yani 'yarış dönemi'nde de çocuğu takip etmek istiyorsanız, çocuğun yarışmasına izin verin ve yapmaktan hoşlandığı şeyleri onunla birlikte yapın. Örnek, onunla oyun oynayın. Anne ve baba aşırı otoriter olmamalı. Güçlü ve güvenilir olmalı. Çünkü insanların güce ihtiyacı vardır. Ergenlik döneminde çocukların arkadaşları için olumsuz eleştiriler yapmamak gerekiyor. Çocuğunuzun arkadaşında gördüğünüz olumsuz yanlar, çocuğunuzda da vardır. Çünkü çocuklar kendisine benzeyenin peşindedirler. Çocuğu arkadaşından uzaklaştırmak değil, olumsuz yönlerini bulup iyileştirmek gerekir. Sözel olarak olumsuzlukları ifade etmek çocukla kurulan ilişkiyi bitirir.

Tatlı-sert otorite kurun

Çocukluk döneminde yaşanan olumsuzluklar ilerleyen yıllarda çocuğu nasıl etkiler?
Bu çok hassas bir konu. Bir günlük bebeğe annesinin kucağında aşı yapılır. Bu kesinlikle yanlıştır. Çünkü anne karnında annesinin kokusunu kodlamıştır ve o kokuyu duyarken bebeğe o acıyı hissetirmemek gerekir. Çünkü beyni bunu kaydeder. 0-4 yaş döneminde kimse bir şey hatırlamaz. Ama hatırlanmayan olaylar yaşamımız boyunca davranışlarımızı etkiler. Bu dönemde beyinde anıların kaydedildiği bölüm olan 'hipokampus' çalışmaz. Onun yerine 'amigdala' fotokopi yapar gibi yaşananları kaydeder. Çocuğun beyni saniyede 30 milyon kayıt yapar. Bu kadar kayıt yapan bir teknoloji yok, olması da mümkün değil. 'Amigdala'nın kaydettikleri yaşam boyunca silinmez.

Psikolojik açıdan sağlıklı bireyler yetiştirmek için anne ve babalara ne tür görevler düşüyor?
Anne ve babanın tatlı-sert bir otorite kurması gerekir. Komut verme, öğüt verme gibi iletişimin bazı genel kuralları vardır. Bu kurallar çocukla kurulan iletişimde de geçerlidir. Çocukla konuşurken emir cümlesi kullanmamak gerekir. Kendi sorununuzu anlatmak için karşı tarafa kendinizi anlatmanız gerekir. Ancak karşı tarafı dinlemek istiyorsanız, onu ona göstermeniz gerekir. Yani 'Sana ne oldu böyle?' demek yerine, 'Çok üzgün görünüyorsun' denilmelidir. Ebeveynlerin çocuklarıyla empati kurabilmesi onları anlamasıyla mümkün olur. Çocuk davranışları için bazı genel kurallar vardır. Ama bunun dışına çıkan çocuklar da oluyor. Bu gibi durumlarda da bir uzmandan yardım almak zorunlu hale geliyor.

Ceza ve ödülün çocuk yetiştirmede rolünü anlatır mısınız?
Ceza deyince, aklımıza dayak ve azarlamak geliyor. Aslında ceza bu anlama gelmez. Çocuğu kontrol etmek için onun davranışları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Davranışları azaltan her şey cezadır. Davranışları arttıran her şey ödüldür. Dayak ve hakaret o davranışı artırır. Otomatik olarak ödül haline gelir. Çocuk ilk fırsatta aynı davranışı tekrar yapmaya ve sizi taciz etmeye başlar. Çocuğunuz sizi taciz ediyorsa mutlaka siz hata yapıyorsunuz demektir. Çocuk rövanş alıyordur. Çocukları istemedikleri davranışları tekrarlanıyorsa, ebeveynler o davranış karşılığında gösterdikleri davranışı göstermemelidir. Doğru ceza çocuğa karşı yanıtsız kalmak ve çocuğun haklarını elinden almaktır. Örneğin, televizyonu yasaklayabilirsiniz. Ya da istemediğiniz bir davranışı yaptığı zaman, sanki hiç duymamış ve görmemişsiniz gibi hiçbir yanıt vermeyebilirsiniz. Ödül cezadan çok daha etkindir. Ders çalışmayan bir çocuk kitabının başına geçtiği anda onu ödüllendirebilirsiniz. En küçük davranışı ödüllendirerek çocuğu şekillendirirsiniz.

Çocuğa güven duygusu nasıl verilir?
Tutarlıysanız çocuğa güven verirsiniz. Söylediğinizi kısa bir süre sonra unutuyorsanız çocukta güvensizlik başlar. Güven şarttır. Annelerden özellikle bu duyguyu beslemelerini istiyorum. Çocuk babasına güvenmeli, babasının güçlü olduğunu bilmeli. Boşanan anne ve babalar için de aynı kural geçerli. Baba yoksa da dede ya da dayı gibi bir akrabanın o duyguyu vermesi gerekir. Çocuk, yaşadığı evine de güvenmelidir. 'Evimiz sağlam, depremde yıkılmaz' gibi sözlerle çocuğa güven verilmelidir. Bu güvenini sarsmamak için çocuğun yanında anne ve babanın 'hastayım' dememesi, hasta olduğunu belli etmemesi gerekiyor. Çocuk anne ve babasının hasta olduğunu duymak istemez.

ıki çocuk arasında üç yaş olmalı

ıki çocuğu olan ebeveynlere neler tavsiye edersiniz? Çocuklarına nasıl davranmalılar?
Bu çok önemli bir konu. Çocuklar 0-11 yaşına kadar 'asosyatif' öğrenir. Yani bir şey olur, onun arkasından tekrar olduğu zaman çocuk onu öğrenir. Anne hamileyken çocuğuna karnında kardeşini taşıdığını ve kardeşinin doğacağını söyler. Anne çocuğuna bu durumu anlattığını ve çocuğunun ikna olduğunu düşünür. Oysa öyle değildir. Bebek dünyaya geldikten sonra çocuk kardeşinin o evde yaşamaya başladığını ve hiç ayrılmadığını görür. Bebek doğduktan altı ay sonra kardeş kıskançlığı en üst seviyeye çıkar. Aslında 'kardeş kıskançlığı' sözünü değiştirmek istiyorum. Bu, anneyi paylaşamamadır, anneyi kaybetme korkusudur. Bu nedenle annenin çocuklarına eşit davranması gerekir. Bunun için de bebeğini emzirirken diğer çocuğuyla da ilgilenmeli, onu da yanına almalı, onun elinden tutmalı. Çocuğa, 'Seni atmıyorum, Sensiz olmaz' mesajının verilmesi gerekir. Bunları yaparken de çocuklara yaşlarına göre davranılmalıdır. Ebeveynlerin iki çocuk arasında üç yaşın olmasına özen göstermesi gerekir. Çünkü 0-3 yaş anneye bağlanma dönemidir. Özellikle erkek çocukları daha hassas ve kırılgandır. Bu dönemden sonra ikinci bir çocuk düşünülmelidir. Ayrıca çocuklar üç yaşından önce kreşe gönderilmemelidir.

Çocuğu anneanne ve babaanne gibi aile büyüklerinin büyütmesine yaklaşımınız nasıl?
Normal şartlarda çocuğa annenin bakması lazım. Özellikle üç yaşına kadar çocuğa annenin bakması şart. Bebeği emzirmekle sütü sağıp biberonla vermek aynı şey değildir. Ama çalışan annelerin durumu farklı. Bu durumda çocuğa anneanne ya da babaannenin bakmasında bir sakınca yok. Bu, bir zenginliktir. Ancak çocuğu yetiştirirken anneyle anneanne ya da babaannenin çatışmaması gerekir. Anne, anneannenin bilgisinin eski olduğunu düşünür. Anneanne ve babaanneler geçmişten gelen tecrübelerine göre hareket ederler. Örneğin, anne çocuğunu klozete alıştırmaya çalışırken, anneanne lazımlığı kullanmak isteyebilir. Aslında çocuk klozetten hoşlanmayabilir. Çocuk bütün bunları 'Annem böyle yapar','Anneannem böyle yapar' şeklinde beynine kaydeder. Anneanne ve babaannenin yetiştirdiği çocuğun terbiyesi bozulmaz.

ÇOCUKLUK DÖNEMLERı

0-1,5 yaş 'emme dönemi'dir. Bu dönemde anne emzirebildiği kadar bebeğini emzirmelidir.
1,5-3 yaş 'anal dönem'dir. Çocuk, dışkısını kendisine ait bir organ gibi algılar. Bu nedenle bu dönemde çocuğa tuvalet terbiyesi verilmemeli. Çocuk bu dönemde ağlatılmamalıdır. Çocukların ağlatılması güven duygusunun zedelenmesine neden olur.
0-3 yaş 'kodlama dönemi'. Bu dönemde beyin yalnızca kodlama yapar, beyinden herhangi bir geri alım beklememek gerekir. Çocuğa renkleri ve sayıları bu dönemde öğretmeye çalışmak büyük hatadır. Çocuğun sosyalleşmesini, arkadaşlarıyla oyuncaklarını paylaşmasını beklememek gerekir. Üç yaşına kadar kimsenin bir anısı yoktur. Çünkü bu yaşa kadar henüz kendimizi fark etmeyiz. Üç yaştan sonra 'ben' fark edilir.
3-4 yaş 'cinsel kimlik' dönemi. Anne ve babanın birlikteliğine en çok ihtiyaç duyulan dönemdir. Bu dönemde anne ve baba çocuğun yanında kesinlikle kavga etmemelidir. Erkek çocuk babayı, kız çocuk da anneyi taklit eder. Bu nedenle anne ve babanın çok olumlu bir tablo sergilemesi gerekir. Bu yaşta çocuğun yaşıtlarıyla beraber olması gerekiyor.
4-11 yaş 'yarış dönemi'. Bu dönemde çocuk yarışır. Kendisini toplumun koyduğu kurallara uymak zorunda hisseder. Çocuk toplumsal kurallara uymak ve kendisini gösterebilmek için yarış halindedir.
12-18 yaş 'ergenlik dönemi'. Bu dönemde çocuk yaşıtlarına benzeme ve onların arasında sivrilme savaşı verir. Çocuğun arkadaşlarını eleştirmemek gerekir.

zeytinimmm
19-05-2010, 11:54
30 günlük bi uygulamadan bahsediyor.30 gün boyunca çocuklara hiç engel koyulmadığı takdirde çocukların problemlerininden kutulduğunu söyledi.bu gün doktorum programında konuşurken duydum ama tam dinleyemedim.bilen dinleyen varsa açıklayabilirmi?

askvesen
19-05-2010, 12:08
ben bu uygulamayı daha önce dinlemiştim.çocuğa 30 gün boyunca ne yaparsa yapsın kendine zarar verecek şeyler dışında hiç tepki vermemek,davranışlarına engel olmamak,kaşlarınızı bile çatmadan sevgiyle gülümseyip seni yinede çok seviyorum imajı vermek gerekiyor. ilk 15 gün çok zorlu geçeceğini çocuğun sizi sınamak için daha agrasif davranışlarda bulunacağını eğer sabredebilirseniz 15 günün sonunda çocuğun davranışlarında azalma ve 30 gün sonrada tamamen düzelme olacağını söylüyor.

tria
19-05-2010, 13:34
))) bu otuz gün tavsiyesini tutarsam benim böcüklerim kesinlikle evimizi başımıza yıkarlar .

Nida
19-05-2010, 14:15
Harika biri oldugunu düsünüyoum Sabiha hanimin.Kitaplarini aldim , tavsiye ederim.

UfuruktenPrenses
19-05-2010, 14:19
Hitabeti ve bilgisi mükemmel..
Çocuk sahibi değilim ama can kulağıyla dinliyorum yakaladığım yerde.

TOTEM
19-05-2010, 15:17
İsmini çok duydum ama ben de ilk defa bu sabah doktorum da izledim.Gerçekten konusunda harika bir uzman ... Bende anne iş te kitabını almak istiyorum.Malum doğum iznindeyim ve bitecek diye geriliyorum

gnydn64
19-05-2010, 18:53
bende çok beğeniyorum doktor hanımı
internette videolarıda var ilk öyle karşılaşmıştım

videolarından bazı aklımda kalanlar
nedir çocuğun şımarması herşeye hayır demesimi
3 ve 4 yaşlarında çocuk kimliğini farkettiği için farkettirme çabasındadır ve hayır der bu birde ergenlik döneminde tekrarlanır hayır der
3-4 yaş ve ergenlik dönemi çocuğun isyan dönemidir hatta bu dönemlerde hayır demiyorsa dolayısıyla herşeyi kabulleniyorsa bir anormallik vardır.

yada şımarıklık dediğimiz sözünüzün dinlenmemesimi
15 20 tane davranışın peşine düşmek yerine anne onun için olmazsa olmaz 3 5 davranışın peşine düşer ve iyi takip ederse diğer davranışlara müdahalede bulunmazsa bu sorunda çözümlenecektir.
diyor doktor hanım

kardeş kıskançlığı...
burada büyük çocuğun sıkıntısı acaba ben ne olucam bana da bakmaya devam edeceklermi düşüncesidir.
bunuda bu dönemde ben kızımı/oğlumu bırakmam evide dağıtsa üstünüde pisletse vs. ben seni bırakmam diyerek bunu bir oyun şeklinde söyleyerek kıskançlığı en aza inirebilirsiniz

2 kardeş arasında ki kavgaya anne müdahale etmemelidir hele hele hakem hiç olmamalıdır.
karışmamalıdır.

çedene
20-05-2010, 09:21
30 gün :)

bizi apatmandan da ,siteden de kovarlar))))

Aşk Kırıntısı
20-05-2010, 10:49
kardeşler annelerin hangisine önce çikolata verdiğine bile dikkat edermiş, ona niye daha önce verdin ayrıntıısna takılrmış o yüzden anne ya şundadır ya bunda yaparak vermeliymiş bişeyleri. O zaman olay anneden çıkıyormuş.

Aşk Kırıntısı
20-05-2010, 11:05
Nice evde oturup çocuğuna bağırıp çağıran, yemek yerken bulaşık yıkarken çocuğun sorularına cevap veren anneler var.
Kimi çalışan annelerse eve gelip tüm işi bırakıp sadece çocuğuyla ilgileniyor bu çok daha önemli.

Çocukla günde sadece 15 dak içtenlikle ilgilenmek özgüveni için yetiyormuş.
Çocuklarla doğru iletişim kitabında bunun önemi vurgulamış sabiha hanım. Kızına bebek dikiyor anne işden gelip 15 dak ayırıyor önlüğünün ne renk olacağına 15 günde karar veriyorlar ve bu bebek dikme olayı aylarca sürüyor, sonuç annede çok mutlu çocukda.

chess
20-05-2010, 13:54
valla bu doktor hanım, çok güçlü ve güven verici bi tablo çiziyor tv de ama düşünceleri çok ezberbozan düşünceler
ne bileyim 0-4 yaş arasının hatırlanmadığını söylüyor ama oğlum 6 yaşına gelmek üzere ama 3-4 yaşlarını hatırlıyor
ayrıca 0-4 yaş arasında yaşadıkları ömrübillah kalıcı olur asla silinmez, geri dönüşümü yoktur demeside çok korkutucu, umarım bu konuda yanılıyordur.
ayrıca en çok dikkatimi çeken de 3 yaştan sonra tuvalet eğitimi verilmesi gerektiği, yani 3 yaş çok geç değil mi, benim bildiğim o kadar geç kalınırsada problemlerin olacağı
ben 2 yaşında öğretmiştim ve hiç bi sorun yaşamadan 3 günde öğrendi
aynı zamanda 3 yaşa kadar çocukla aynı odada yatılmalı demeside uygulamada çok zor ve yıpratıcı ama doğru olabilir
açıkcası çok köşeli açıklamaları insanı korkutuyor, çokmu yanlış yaptım acaba demesine yol açıyor insanın

chess
20-05-2010, 13:56
bi önerisi çok hoş bu arada, çalışan anneyseniz çocuğa bi çakıl taşı verin işe giderken, bu çakıl taşı benim deyin, çocuk o taşı yanında taşıdıkça sizin güveninizi yanında hisseder demişti

frambuaz
20-05-2010, 14:11
bi önerisi çok hoş bu arada, çalışan anneyseniz çocuğa bi çakıl taşı verin işe giderken, bu çakıl taşı benim deyin, çocuk o taşı yanında taşıdıkça sizin güveninizi yanında hisseder demişti

Buna benzer bişeyi çocukla odaları ayırırmak için de söylemişti:
Çocuğa size ait bir eşya verin. Gece onunla uyusun. Ama bu eşyayı sadece o ve siz bilin.. Bu ikimize özel deyin demişti..

MERAL16
20-05-2010, 14:26
Anne ış'te kitabı çok bilgilendirici.

olymposss
20-05-2010, 14:50
bi programda tuvalet eğitimi için siz hiç zorlamayın . çiş yapalım mı gibi şeyler bile söylemeyin, sadece sizi klozete otururken görsün kendiliğinden 18 aylıkken söyliycektir demişti.ben de öyle yapıcam hiç sözünü bile etmiycem tuvaletin bakalım öğrenecek mi?

Aşk Kırıntısı
20-05-2010, 17:19
Ben hiç duymadım bu kadının 3 yaşından sonra tuvalet eğitimini verin dediğini, onun çocukları 18 aylıkken kendileri söyleyemeye başlamışlar. Hatta programa bir bayan katıldı 2 yaşındaki kızını bezliyormuş sabiha hanımda siz sözünü bile etmeyin siz görerek yapacak, banyoya lazımlık koyun siz klozete oturunca oda lazımlığına oturak dedi.

Aşk Kırıntısı
20-05-2010, 17:24
Anne işde kitabı çalışan anneler içinmi kızlar, ben d&r da baktım ama evde olunca almaktan vazgeçtim, çocuklarla doğru iletişim kitabını aldım, 2 solukta bitirdim. Çocuklara bakış açım değişti.

Başka hangi kitapları var, anne işde kitabını ev hanımlarına önerirmisiniz.

chess
20-05-2010, 20:50
canım tuvalet eğitimi kısmını ben burda okudum kendi ağzından duymadım, ilk sayfada askvesen eklemiş galiba 1,5-3 yaş anal dönemdir bu dönem tuvalet terbiyesi verilmemelidir diyo yazıda

chess
20-05-2010, 20:53
Anne işde kitabı çalışan anneler içinmi kızlar, ben d&r da baktım ama evde olunca almaktan vazgeçtim, çocuklarla doğru iletişim kitabını aldım, 2 solukta bitirdim. Çocuklara bakış açım değişti.

Başka hangi kitapları var, anne işde kitabını ev hanımlarına önerirmisiniz.

canım bu okuduğun kitaptan güzel ipuçlarını paylaşırmısın, mesela genelde annelerin yanlış yaptığı şeylerin doğrusunua.s.

bi de canım bu okuduğun kitap kaç yaş grubunu kapsıyo benim oğlum artık 6 yaşında, 6 yaş altını kapsıyosa almıyım boşuna

Aşk Kırıntısı
20-05-2010, 21:30
canım bu okuduğun kitaptan güzel ipuçlarını paylaşırmısın, mesela genelde annelerin yanlış yaptığı şeylerin doğrusunua.s.

bi de canım bu okuduğun kitap kaç yaş grubunu kapsıyo benim oğlum artık 6 yaşında, 6 yaş altını kapsıyosa almıyım boşuna

Genel olarak bilgi veriyor, mesela diyorki, anne hamileleiğinde çocuğunu çok iyi resmeder hayaller kurar, bebek doğduğunda ailenin en çirkini diye sevmiş bir akrabası ve anne hamileliğinde iyi resmettiği için o kişiden hep nefret etmiş..
Sonra bir anne doğumda rahim az açıldığı için sezeryana alınmış, kayınvalidesi bebek görmeye gelen birine, yeterince ıkınamadığı için sezeryana alındı demesini hayatı boyunca unutamamışi lohusalığın sıkıntılarından bahsediyor.
Bebeklik dönemine az değiniyor, daha çok büyük yaş gurubuna hitab ediyor ama yinede hamilelikten büyük yaş grubuna kadar gidiyor.
Yani öyle 6 yaş ve sonrası için değil ama faydası olacağını düşünüyorum. 18 tl ye almıştım ben.

Aşk Kırıntısı
20-05-2010, 21:44
Kitaptan okuduklarımı vaktim oldukça ve hatırladıkça yazıcam.

Çocuklarını konuşturmak istiyorsanız soru sormayınız, yorum yapınız diyor.
Bir çocuk varmış yüzmeye gidiyormuş çok ani bir şekilde yüzme kursunu bırakmış, anne ısrarla neden gitmek istemediğini defalarca sormuş ama çocuk cevap vermiyormuş, sonra bir gün anne, yüzmeye gitmek istemiyor canın demiş, oda annenin yüzüne bakmış, anne mutfağa gitmiş çocuk arkadan gelmiş ve nedenini anlatmış.
Mesela çocuğun canı sıkkın, ne oldu sorusu yerine canın sıkkın, çok sıkılıyorsun..... gibi sorularla çocuğu konuşturmalıymışız.


Çocuk yemek yemiyormu, çocuktan uzak bir yere yemek koyun o da görsün ve çocuğa dönerek o yemeği sakın yeme sana işirmedim ben yicem deyin.

Şuan hatırlamıyorum ama bir yaş grubu vardı o yaşda çocuk herşeye itiraz her söylenilene hayır diyor, bu kendi varlığını ispatlamak içinmiş.

Çocuk gece birlikte uyumak istediğini söylüyor ve siz dinlemeyip git odana diye gönderiyorsanız bunun intikamı çok acı alırmış. Oysa onu dinleyip o korkuyorum dediğinde, "korkuyorsun" deyip anlatmasını beklerseninz ve yarın ilk işimiz odayı aydınlatıcaz derseniz sorun çözülür diyor.

Birde çocukların mantığı 10 yaşından sonra devreye girermiş.
3-4 yaşındaki çocuğa sayı saymayı harfleri öğretemessiniz, hangimiz 3 yaşındaki olayları hatırlıyoruz diyor. Çocuğa okul öncesine kadar hiçbirşey öğretmeyin algılayamaz diyor, onun için heceler kelimeden ibarettir algılayamaz diyor.

Çocuğun beyni somut şeyleri kabul etmezmiş, mesela anne çalışıyorsa ve işe giderken çocuk ağlıyorsa annenin çocuğuna "geleceğin için para kazanmak zorundayım" demesi bir anlam ifade etmezmiş çocuğa anneye ait birşey verilmeliymiş ama sadece anne ve çocuk bilicekmiş bunu ve bu bizim sırrımız diyecekmiş, ışe giderken bişey bırakım " akşam gelince senden alıcam hadi koş sakla" derse çocuk annesinin varlığını her daim hissedermiş, akşam gelincede " hani getir bakalım sırrımızı" dicek ve böylece obje devamlılığı sağlanmış olucak. Yani anne gitti zaman çocuk geri geleceğini bilmeliymiş, 5 yaşına kadar bu sağlanmassa araştırılmalımış.

Aşk Kırıntısı
20-05-2010, 21:54
0-18 ay arası süt çocuğu dönemiymiş, sonrası oyun çocuğu dönemiymiş, yani çocuklar yemek yemediği zaman anne peşinden koşturup yediriyor ve kızıyor, oysaki çocuk oyun ve büyüme çocuğu olduğu için tabiki kuşlarla kedilerle yemek yiyecekmiş, uyarandan uyarana geçicekmiş, etraftaki herey adete gel ve bana dokun derlermiş.
Onlara göre herşey dokunulmalı, sallanmalı ve yere fırlatılmalıymış :)

Aşk Kırıntısı
20-05-2010, 21:57
0-3 yaş anneye bağlanma yaşı anneyi kaybet korkusu oluyomuş çocukta. Baba güçlü, anne koruyucu kollayıcı.
Çocuklarının altını değiştirikende anne değiştirmeliymiş başkası değil, çocuğun cinsel kimliği için çok önemliymiş, bakıcı bakıyorsa tek bakıcıyla büyümeliymiş çocuk.
Çocuk soyut şeyleri bilmezmiş, onun beş duyuyla hissettikleri kadar anlarmış, çocuklar sürekli soru sorarlar aynı soruyu tekrara tekrar sorarlar, işde bunun nedni çocuk anlamıyormuş o yüzden tekrar soruyormuş anlayacağı dileden cevap verirseniz çocuk sorusuna cevap alıp tatmin olurmuş.

ceyo16
20-05-2010, 22:00
Anne ış'te ve Çocuklarla Doğru ıletişim ,ikisii de okudum,ikisinde birebir aynı cümleler kurulmuş,en çok hayalkırıklığına uğradığım nokta bu olmuştu,ayno örnekleri vermesi şaşırtmıştı beni.O yüzden Çocukjlarla Doğru ıletişim i okumak yeterli diye düşünüyorum,bu zten çalışan annenin ne yapması gerektiğini de veriyor.

Benim de Sabiha Hanım la tanıştıktan sonra bakış açım değişti,diğer yazarlar meğer ne kadar mekanik çocuk yetiştirmeyi öğütlüyorlarmış,Sabiha Hanım,çocuğu anlamaya ve onun ihtiyaçlarına beklentilerine göre hareket etmeyi destekliyor,dolayısıyla mutlu ve güven duyan çocuk yetiştirmemizi sağlıyor.

Aşk Kırıntısı
20-05-2010, 22:08
Aslında bizim doğru bildiğimiz tüm yanlışları egale ediyor.
Keşke insan yavrusuda evrim geçirseydide biz yetişkinler onun bebek olduğunu bazı şeyleri bizden farklı düşündüğünü anlayabilsek diyor. Ben ilk doktorum programında izledim ve hayretler içinde kaldım doğru bildiğim herşey ne kadar da hataymış aslında.


Ceyo hiçmi farklılık yok kitaplarda, örnekler birebir aynı olması gerçekten çok tuhaf ve saçma neden böyle bişey yapmış ki.

chess
21-05-2010, 07:28
Genel olarak bilgi veriyor, mesela diyorki, anne hamileleiğinde çocuğunu çok iyi resmeder hayaller kurar, bebek doğduğunda ailenin en çirkini diye sevmiş bir akrabası ve anne hamileliğinde iyi resmettiği için o kişiden hep nefret etmiş..
Sonra bir anne doğumda rahim az açıldığı için sezeryana alınmış, kayınvalidesi bebek görmeye gelen birine, yeterince ıkınamadığı için sezeryana alındı demesini hayatı boyunca unutamamışi lohusalığın sıkıntılarından bahsediyor.
Bebeklik dönemine az değiniyor, daha çok büyük yaş gurubuna hitab ediyor ama yinede hamilelikten büyük yaş grubuna kadar gidiyor.
Yani öyle 6 yaş ve sonrası için değil ama faydası olacağını düşünüyorum. 18 tl ye almıştım ben.

teşekkür ederim canım cevabınaa.s.

peki kızlar mesela okuma öğrenmesinin ne zararı varmış, benim oğlum 4 yaşında okumaya başladı ama ben öğretmedim
ayrıca matematiğe çok meraklı, aşırı meraklı şuan 6 yaşında ve 2. sınıf matematiğini biliyor, matematikle alakalı şeyleri o sordukça ben söyledim ama öyle zorla öğretme gibi durum yok, zaten okulöncesi gruba zorla bişey öğretemezsiniz, hayır zaten zorla öğretip napcaksın bi mantığıda yok
mesela sabiha hanım bilmez soyut kavramları anlamaz diyor ya, yani günlük hayatta konuşurken 10 tane 10 un 100 etceğini söylüyodu 5 yaşındayken, bizde babasıyla şaşırıyoduk.
ama açıkcası ben oğlumun kesinlikle üstün zekalı falan olduğunu sanmıyorum, bence zekası yaşıtlarıyla bir, ama herhalde matematiksel düşünceye yeteneği var diyorum

acaba bunları bilmesinin ona bi zararı olmuşmudur sabiha hanıma göre????

chess
21-05-2010, 07:29
Aslında bizim doğru bildiğimiz tüm yanlışları egale ediyor.
Keşke insan yavrusuda evrim geçirseydide biz yetişkinler onun bebek olduğunu bazı şeyleri bizden farklı düşündüğünü anlayabilsek diyor. Ben ilk doktorum programında izledim ve hayretler içinde kaldım doğru bildiğim herşey ne kadar da hataymış aslında.


Ceyo hiçmi farklılık yok kitaplarda, örnekler birebir aynı olması gerçekten çok tuhaf ve saçma neden böyle bişey yapmış ki.

bu arada canım kitapyurdunda, yorumlarda, bi okuyucuda aynı şeyden şikayet etmiş, kitaplar birebir aynı diye

Aşk Kırıntısı
21-05-2010, 10:06
teşekkür ederim canım cevabınaa.s.

peki kızlar mesela okuma öğrenmesinin ne zararı varmış, benim oğlum 4 yaşında okumaya başladı ama ben öğretmedim
ayrıca matematiğe çok meraklı, aşırı meraklı şuan 6 yaşında ve 2. sınıf matematiğini biliyor, matematikle alakalı şeyleri o sordukça ben söyledim ama öyle zorla öğretme gibi durum yok, zaten okulöncesi gruba zorla bişey öğretemezsiniz, hayır zaten zorla öğretip napcaksın bi mantığıda yok
mesela sabiha hanım bilmez soyut kavramları anlamaz diyor ya, yani günlük hayatta konuşurken 10 tane 10 un 100 etceğini söylüyodu 5 yaşındayken, bizde babasıyla şaşırıyoduk.
ama açıkcası ben oğlumun kesinlikle üstün zekalı falan olduğunu sanmıyorum, bence zekası yaşıtlarıyla bir, ama herhalde matematiksel düşünceye yeteneği var diyorum


acaba bunları bilmesinin ona bi zararı olmuşmudur sabiha hanıma göre????
Yok canım ne zararı olacak ki, ne güzel işde biliyor çocuk.


bu arada canım kitapyurdunda, yorumlarda, bi okuyucuda aynı şeyden şikayet etmiş, kitaplar birebir aynı diye

Almaktan vazgeçtim o zaman.

chess
21-05-2010, 10:54
Yok canım ne zararı olacak ki, ne güzel işde biliyor çocuk.Almaktan vazgeçtim o zaman.

çok teşekkür ederim canım cevabına, içimi rahatlattına.s.a.s.

merikeklik
21-05-2010, 12:04
teşekkür ederim canım cevabınaa.s.

peki kızlar mesela okuma öğrenmesinin ne zararı varmış, benim oğlum 4 yaşında okumaya başladı ama ben öğretmedim
ayrıca matematiğe çok meraklı, aşırı meraklı şuan 6 yaşında ve 2. sınıf matematiğini biliyor, matematikle alakalı şeyleri o sordukça ben söyledim ama öyle zorla öğretme gibi durum yok, zaten okulöncesi gruba zorla bişey öğretemezsiniz, hayır zaten zorla öğretip napcaksın bi mantığıda yok
mesela sabiha hanım bilmez soyut kavramları anlamaz diyor ya, yani günlük hayatta konuşurken 10 tane 10 un 100 etceğini söylüyodu 5 yaşındayken, bizde babasıyla şaşırıyoduk.
ama açıkcası ben oğlumun kesinlikle üstün zekalı falan olduğunu sanmıyorum, bence zekası yaşıtlarıyla bir, ama herhalde matematiksel düşünceye yeteneği var diyorum

acaba bunları bilmesinin ona bi zararı olmuşmudur sabiha hanıma göre????
tabiki hiç sakıncası yok.senin çocuğunun gelişimi diğer çocuklara göre daha iyi demekki..
her çocuğunu gelişimi farklıdır.burda Sabiha hanımın kastetiği çocuklarımıza zamanı gelmeden seviyesi üstünde birşeyler öğretmek..aynı çocuklarımıza fizyolojik gelişimlerini tamamlamadan, kasları gelişmeden tuvalet eğitimi vermeye çalışmak gibi.
o yüzden kaygılanma.

chess
21-05-2010, 13:30
tabiki hiç sakıncası yok.senin çocuğunun gelişimi diğer çocuklara göre daha iyi demekki..
her çocuğunu gelişimi farklıdır.burda Sabiha hanımın kastetiği çocuklarımıza zamanı gelmeden seviyesi üstünde birşeyler öğretmek..aynı çocuklarımıza fizyolojik gelişimlerini tamamlamadan, kasları gelişmeden tuvalet eğitimi vermeye çalışmak gibi.
o yüzden kaygılanma.

çok teşekkür ederim canım, ilgin ve cevabın içina.s.

PRINCESS-in-LOVE
21-05-2010, 13:51
bikaç kez tvde dinledim; süper bir dr.
eğer istanbulda yaşasaydım kızımı kesin ona getirdim öğrenecekğim çok şey olurdu mutlaka
kitaplarını alıp okuyacağım eminim çok faydalı olacak

Aşk Kırıntısı
22-05-2010, 09:44
bikaç kez tvde dinledim; süper bir dr.
eğer istanbulda yaşasaydım kızımı kesin ona getirdim öğrenecekğim çok şey olurdu mutlaka
kitaplarını alıp okuyacağım eminim çok faydalı olacak

2 şubat ayında randevu alan birine mayıs ayına vermişler acaip yoğunmuş kadın.
2 kitabı birbirinin aynıymış, anne işde ve çocuklarla doğru ileitişim.

meserisra
22-05-2010, 10:13
ben sabiha hanımı elimden geldiğince takip ediyor ve söylediklerinin büyük kısmına katılıyorum kendi hayatıma bakınca hakkaten bunun önemini çok farkettim
tamamen çocuk zihniyle düşünüyor ve benim dikkatle takip ettiğim bir pedagog daha var Adem Güneş onunda muhteşem bir dr olduğunu düşünüyorum kitaplarını okuyorum sizlere de tavsiye ederim

Aşk Kırıntısı
22-05-2010, 10:19
ben sabiha hanımı elimden geldiğince takip ediyor ve söylediklerinin büyük kısmına katılıyorum kendi hayatıma bakınca hakkaten bunun önemini çok farkettim
tamamen çocuk zihniyle düşünüyor ve benim dikkatle takip ettiğim bir pedagog daha var Adem Güneş onunda muhteşem bir dr olduğunu düşünüyorum kitaplarını okuyorum sizlere de tavsiye ederim

Adem güneşin düşünceleri sabiha hanıma uyuyormu yani çocukllarla çocuk gibimi ilgilenior. Hangi kitapları var d&r varmıdır. Almak istiyorum.

AminMellaLle
22-05-2010, 11:07
adem güneşi kesinlikle bende tavsiye ediyorum..
muhteşem biri..
muazzam fikirleri var..
onun kadar iyi bir pedegog daha ne dinledim ne okudum..tamemen şahsi fikrim..

AminMellaLle
22-05-2010, 11:09
Adem güneşin düşünceleri sabiha hanıma uyuyormu yani çocukllarla çocuk gibimi ilgilenior. Hangi kitapları var d&r varmıdır. Almak istiyorum.

bazı düşünceleri evet ama bazıları uymuyor..
sabiha hanımın bazı düşüncelerine bende katılmıyorum..
yani bazen sonuca çok odaklanıp süreci önemsemiyebiliyor..
oysaki hayat o süreçleri nasıl geçirdiğimizden ibaret..

AminMellaLle
22-05-2010, 11:11
Çocuk yemek yemiyormu, çocuktan uzak bir yere yemek koyun o da görsün ve çocuğa dönerek o yemeği sakın yeme sana işirmedim ben yicem deyin.


Birde çocukların mantığı 10 yaşından sonra devreye girermiş.

Çocuğun beyni somut (soyut dediğini kabul ediyorum) şeyleri kabul etmezmiş,

mesela bu yukardaki söylediklerine katılmıyorum..

hele ilk yöntemi uygulayacağım yöntem hiç değil..

firefly38
22-05-2010, 13:20
Paktunayı bende çok beğeniyorum.Yalnız kitabını kendi anlatımı kadar akıcı ve yeterli bulmadım.Kızım için randevu almaya çalıştım ancak bu yıl içinde randevuları doluymuş:)CADIARZU

chess
22-05-2010, 15:00
valla madem herkes yazarını yazmış, bende üzerine tanımadığım ve teeek geçtiğim tek ismi yazayım :)
haluk yavuzer, kesinlikle çok bilimsel ve çok mantıklı.
http://www.hepsiburada.com/search.aspx?sText=haluk%20yavuzer

chess
22-05-2010, 15:02
özellikle bu kitabı, kitap okumayı sevmeyen anneler bile kolayca okur, karikatürlerden oluşan temel konuları verip gereksiz detaylardan, birbirinin aynı anlama gelen cümlelerden, arındırılmış bi kitap
http://images.hepsiburada.com/assets/Kitap/200/kremzi131.jpg

bluspirito
22-05-2010, 15:36
bu kıtabın aynısını arkadasım hamıle olduğumu duyunca almıs şölebı baktım cok guzel ama henuz benım için erken bı doğsun ole baslıcam

chess
22-05-2010, 15:46
sabiha hanım, prof. dr. haluk yavuzer gerçekten bilim insanları
ama sabiha hanım aynı zamanda nörolog olduğu için bazen çözümleri problemli çocuklara yönelik olabilir gibi geldi bana, ama o çocuklarda neden bir probleme sahip oluyorlar bunlarıda öğrenmiş oluyoruz

zeytinimmm
25-05-2010, 10:25
adem güneşin radyo programı var burç fm de.arşivden dinleyebilirsiniz isterseniz.her salı çarşamba 11 ile 12 arası programları devam ediyor.mesajla soruda sorabilirsiniz.sabiha hanımla düşünceleri azbuçuk uyuşuyor.ama adem güneşi daha verimli buluyorum.

cicikizsinem
25-05-2010, 10:54
teşekkür ederim canım cevabınaa.s.

peki kızlar mesela okuma öğrenmesinin ne zararı varmış, benim oğlum 4 yaşında okumaya başladı ama ben öğretmedim
ayrıca matematiğe çok meraklı, aşırı meraklı şuan 6 yaşında ve 2. sınıf matematiğini biliyor, matematikle alakalı şeyleri o sordukça ben söyledim ama öyle zorla öğretme gibi durum yok, zaten okulöncesi gruba zorla bişey öğretemezsiniz, hayır zaten zorla öğretip napcaksın bi mantığıda yok
mesela sabiha hanım bilmez soyut kavramları anlamaz diyor ya, yani günlük hayatta konuşurken 10 tane 10 un 100 etceğini söylüyodu 5 yaşındayken, bizde babasıyla şaşırıyoduk.
ama açıkcası ben oğlumun kesinlikle üstün zekalı falan olduğunu sanmıyorum, bence zekası yaşıtlarıyla bir, ama herhalde matematiksel düşünceye yeteneği var diyorum

acaba bunları bilmesinin ona bi zararı olmuşmudur sabiha hanıma göre????

valla sabiha hanımı bilmem ama çocuk çok erken sıkılcak okumaktan matematikten tanıdığım kişilerden biliyorum

Aşk Kırıntısı
26-05-2010, 09:48
Okuduğunuz, dinlediğiniz şeyler aklınızda yazın kızlar fikir olsun. Uzun uzun yazmanıza gerek yok kısaca anlatın(sıkılırsanız eğer)
Hepimize fikir olur.

chess
26-05-2010, 12:57
valla sabiha hanımı bilmem ama çocuk çok erken sıkılcak okumaktan matematikten tanıdığım kişilerden biliyorum

canım haklısın ama benim yapcak bişeyim yoktu ki, kendi öğrendi okumayı, okula gittik danıştık, çok var böyle çocuk, ilk dönem sıkılır ama 2. dönem diğer çocuklar zaten ona yetirişir dedi müdür

chess
26-05-2010, 13:03
http://images.hepsiburada.com/assets/Kitap/500/fzafasszaufzafa.jpg

en son bu kitabı okudum kızlar, okul çağında çocuk için en önemli şey arkadaşlarıymış, arkadaş edinmiyorsa bir sorun var demekmiş

mesela diyelim çoçuğunuz okula çok itilip kakılıyor, bunu önlemenin yollarını anlatmış, bunlardan sadece bi tanesi sosyal faaliyetler, çocuğunuzu olabildiği kadar çok sosyal faaliyetlere yönlendirin özellikle grup sporlarına diyor, o zaman çok arkadaşı olur, çok arkadaşı olan çocuklar okulda daha az ezilir diyor, bi de dikkatimi çekti, erkek çocuklar için olabildiği kadar çok arkadaş edinmek önemliyken, kız çocuklar iki- üç tane ama çok samimi olacağı arkadaşlıklara yönelirmiş
tabii bu kitabın sadece küçük bi kısmı, çocuğu ilkokula, ortaokula gidenlere şiddetle tavsiye ederim
bu yazarın üstünde özellikle duruyorum çünkü çocuklarla ilgili sayısız bilimsel çalışması var, yani kendi kişisel fikirlerini tavsiye etmiyo, bilimsel araştırmalara göre konuşuyo

Aşk Kırıntısı
27-05-2010, 09:17
http://images.hepsiburada.com/assets/Kitap/500/fzafasszaufzafa.jpg

en son bu kitabı okudum kızlar, okul çağında çocuk için en önemli şey arkadaşlarıymış, arkadaş edinmiyorsa bir sorun var demekmiş

mesela diyelim çoçuğunuz okula çok itilip kakılıyor, bunu önlemenin yollarını anlatmış, bunlardan sadece bi tanesi sosyal faaliyetler, çocuğunuzu olabildiği kadar çok sosyal faaliyetlere yönlendirin özellikle grup sporlarına diyor, o zaman çok arkadaşı olur, çok arkadaşı olan çocuklar okulda daha az ezilir diyor, bi de dikkatimi çekti, erkek çocuklar için olabildiği kadar çok arkadaş edinmek önemliyken, kız çocuklar iki- üç tane ama çok samimi olacağı arkadaşlıklara yönelirmiş
tabii bu kitabın sadece küçük bi kısmı, çocuğu ilkokula, ortaokula gidenlere şiddetle tavsiye ederim
bu yazarın üstünde özellikle duruyorum çünkü çocuklarla ilgili sayısız bilimsel çalışması var, yani kendi kişisel fikirlerini tavsiye etmiyo, bilimsel araştırmalara göre konuşuyo


Bunun ne demek olduğunu en iyi ben bilirim herhalde.
Bende arkadaşa edinemeyen bir çocuktum, sosyal fobim vardı hep yalnız kalırdım ailemin yüzünden olsa gerek ama evlendikten sonra ve çocuğum olduktan sonra aştım bu hastalığı. Çocuğumu bir çok sosyal faliyete yönlendirmeyi düşünüyorum. Yüzme kursuna göndermekle başlıycam.
Chess cim ktaptan okuduklarını paylaşırmısın.Benimki daha 1 yaşında ama fikir edinmek güzel..

chess
28-05-2010, 07:09
canım mesela çocğun arkadaşı yoksa hemen müdehale etmek gerekiyormuş çünkü 8-12 yaş arasında çocuğun dünyası arkadaşlıkmış, çocuk neden arkadaş edinemiyor olabilir bu maddeleri ve çözüm yolları verilmiş, mesela sınıfta saçını farklı taraıyor olması bile, dışlanma sebebi olabiliyormuş, sınıfını arkadaşlarını anne baba gözlemlemeli, çocuğuyla aynı özellikleri taşıyan çocuklara kendi çocuğunu yönlendirmeli diyor,
bi sorun karşısında asla çocuğunuza aman boşver, aldırma tarzı basit avutma sözcükleri kullanmayın diyor, bu işiten atılan bi yetişkine endişelenme demek gibi saçma olur diyor, çocuğunuza yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın empatik ve olumlu yaklaşın diyor
okulda çok hırslı olan annelerede değilinilmiş, çocukların bu yüzden bunalıma girdeiğinden bahsedilmiş, önemli olan çabadır diyo, çocuk çabalıyorsa yüksek not için tamamdır diyor ama siz çabaladığı halde yüksek not almadığı için çocuğunuzun üstüne giderseniz çocuğu bunalıma sürükler diyor
bi de çocğunuzun özgüvenin olmadığını nasıl anlarsınız diye bi yer var o da çocuğu gözlemlemek açısından çok yararlı mesela özgüveni olmayan çocuk, görevden kaçar, başladığı işi bitirmez, kısa bi süre sonra işi bırakır, başarısızlıklarını başkalarına yükler (öğretmen bana taktı gibi) yada olayları ciddiye almaz, ben bu dersi sevmiyorum zaten gibi, arkadaşlarınının olumsuz eleştirilerinden aşırı etkilenir ve kafaya takar vs.. vs.. çözüm yollarınıda madde madde anlatmış, özgüven sorununu aşmak için, ait olma duygusu, güven duygusu, hatalarını ve başarısızlıklarını kabul etme duygusu, daha bi çok özgüvenli olabilmek için duygu nasıl aşılanır bunlara değinmiş, mesela çocuğa bi sorumluluk verildiğinde sürekli onu takip etmemek lazımmış, tek başına karar vermesine izin vermek lazımmış, yoksa çocuk annem bile bana güvenmiyor, demekki ben beceriksizin tekiyim diye düşünüyormuş
kitapbı keşke tüm öğretmenlerde okusa bi kısmı öğretmenlere ayrılmış, sınıfta çocuklara nasıl davranılmalı diye, oğlum bu sene okula başlıcağı için bu kitabı aldım okudum, 6-12 yaş grubu için bu kitap, daha pek çok faydalı bilgi var ama senin kızın 1 yaşındaysa sana bu kitabı öneririm, çok faydalancağına eminim. hepsiburada da alanında çok satanlar listesinde
http://images.hepsiburada.com/assets/Kitap/500/kremzi415.jpg

Aşk Kırıntısı
28-05-2010, 11:18
canım mesela çocğun arkadaşı yoksa hemen müdehale etmek gerekiyormuş çünkü 8-12 yaş arasında çocuğun dünyası arkadaşlıkmış, çocuk neden arkadaş edinemiyor olabilir bu maddeleri ve çözüm yolları verilmiş, mesela sınıfta saçını farklı taraıyor olması bile, dışlanma sebebi olabiliyormuş, sınıfını arkadaşlarını anne baba gözlemlemeli, çocuğuyla aynı özellikleri taşıyan çocuklara kendi çocuğunu yönlendirmeli diyor,
bi sorun karşısında asla çocuğunuza aman boşver, aldırma tarzı basit avutma sözcükleri kullanmayın diyor, bu işiten atılan bi yetişkine endişelenme demek gibi saçma olur diyor, çocuğunuza yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın empatik ve olumlu yaklaşın diyor
okulda çok hırslı olan annelerede değilinilmiş, çocukların bu yüzden bunalıma girdeiğinden bahsedilmiş, önemli olan çabadır diyo, çocuk çabalıyorsa yüksek not için tamamdır diyor ama siz çabaladığı halde yüksek not almadığı için çocuğunuzun üstüne giderseniz çocuğu bunalıma sürükler diyor
bi de çocğunuzun özgüvenin olmadığını nasıl anlarsınız diye bi yer var o da çocuğu gözlemlemek açısından çok yararlı mesela özgüveni olmayan çocuk, görevden kaçar, başladığı işi bitirmez, kısa bi süre sonra işi bırakır, başarısızlıklarını başkalarına yükler (öğretmen bana taktı gibi) yada olayları ciddiye almaz, ben bu dersi sevmiyorum zaten gibi, arkadaşlarınının olumsuz eleştirilerinden aşırı etkilenir ve kafaya takar vs.. vs.. çözüm yollarınıda madde madde anlatmış, özgüven sorununu aşmak için, ait olma duygusu, güven duygusu, hatalarını ve başarısızlıklarını kabul etme duygusu, daha bi çok özgüvenli olabilmek için duygu nasıl aşılanır bunlara değinmiş, mesela çocuğa bi sorumluluk verildiğinde sürekli onu takip etmemek lazımmış, tek başına karar vermesine izin vermek lazımmış, yoksa çocuk annem bile bana güvenmiyor, demekki ben beceriksizin tekiyim diye düşünüyormuş
kitapbı keşke tüm öğretmenlerde okusa bi kısmı öğretmenlere ayrılmış, sınıfta çocuklara nasıl davranılmalı diye, oğlum bu sene okula başlıcağı için bu kitabı aldım okudum, 6-12 yaş grubu için bu kitap, daha pek çok faydalı bilgi var ama senin kızın 1 yaşındaysa sana bu kitabı öneririm, çok faydalancağına eminim. hepsiburada da alanında çok satanlar listesinde
http://images.hepsiburada.com/assets/Kitap/500/kremzi415.jpg

İnternet üzerinden alışveriş yapmam ama alacağım bu kitabı inşallah d&r de vardır. Benim oğlan canım iismi mert :) çocuğun ilk 3 yılına takığım bende. ilk 3 yıl çok önemli imiş. Verdiğin bilgiler çok güzel, dediğin gibi keşke öğretmenlerde okusa ama malaesef o kadar cahil öğretmenler varki şaşıp kalıyorum.

m.joYy
28-05-2010, 11:57
bende aldım kızlar,notlarımı aktarırımopuyorumnanaktan

nınım
28-05-2010, 12:17
sabika keskini bende seviyorum ama 2 kitabındaki örnekler aynı..
Okurken sinir oldum ya..

chess
28-05-2010, 14:33
ınternet üzerinden alışveriş yapmam ama alacağım bu kitabı inşallah d&r de vardır. Benim oğlan canım iismi mert :) çocuğun ilk 3 yılına takığım bende. ilk 3 yıl çok önemli imiş. Verdiğin bilgiler çok güzel, dediğin gibi keşke öğretmenlerde okusa ama malaesef o kadar cahil öğretmenler varki şaşıp kalıyorum.

ay niye ben kızın dediysemkaydirigubbakcemile3 allah bağışlasın canım oğlunu:nazar:


bende aldım kızlar,notlarımı aktarırımopuyorumnanaktan

bekleriz canım:hulya:

ohcanimadeysin
28-05-2010, 14:45
geçen hafta 3 kitabını aldım,okuyorum sırayla..
ama bana şu otuz gün çok garip geliyor hala..
azgının teki olup çıkmasıda çok normal değilmi..bunu kullanan çocuklar çok olur gibime geliyor..alışır,bir daha hep öyle olacak sanır..

Aşk Kırıntısı
28-05-2010, 17:01
bende aldım kızlar,notlarımı aktarırımopuyorumnanaktan
hangisini aldın canım.


sabika keskini bende seviyorum ama 2 kitabındaki örnekler aynı..
Okurken sinir oldum ya..

bende alacaktım örnekler aynı dedikleri iin vazgeçtim ne kadar saçma bişey yapmış bu kadın böyle.

ay niye ben kızın dediysemkaydirigubbakcemile3 allah bağışlasın canım oğlunu:nazar:bekleriz canım:hulya:

saol canım.


geçen hafta 3 kitabını aldım,okuyorum sırayla..
ama bana şu otuz gün çok garip geliyor hala..
azgının teki olup çıkmasıda çok normal değilmi..bunu kullanan çocuklar çok olur gibime geliyor..alışır,bir daha hep öyle olacak sanır..
bende aynı fikirdeyim, çocuğun çevresindekiler tepki vermeyince çocuk onun yanlış ya da doğru olduğunu nerden bilsin yaptığının çok normal olduğunu sanır gibime geliyor.

ohcanimadeysin
28-05-2010, 19:09
ya tamam anlatırken ağzın açık dinliyorsun çok güzel tespitleri var ama böylede şımarır gibide geliyor..
düşünsenize 30 gün boyunca çocuk canı ne isterse onu yapıp,canı nasıl isterse öyle davranacak..
doğruyu yanlışı ayırt edemez
kitabında diyorki bencillik dönemi var,hayır dönemi var,çocuk kendini ispatlamaya çalışır ama aileler hep böyle devam edecek,eyvah çocuğumuz bencil olacak diye endişe ederler diyor..bu geçici bir dönem diyor ama ben buna katılmıyorum..tamam hayır dediği benim dediği dönem var ama karakterinde %75 i 0-6 yaş arasında oturur...
çevremden de biliyorum benim benim benim diyen çocukjlara hiç bişey yapmayan ailelerinki aynen öyle bencil devam ettiler..koca koca insanlar oldular hala benciller.paylaşma nedir bilmiyorlar.

ben birkaç pedagogun kitabını okudum,bu kadın bambaşka şeyler söylüyor bazen.

mesela çocuk çarşıda pazarda kendini yerlere atıp birşeyi istiyorum diye direttiğinde bırakın ağlasın,1-2 kere yapar sonra sizin hayırınızın kesin olduğunu anlar sizi kullanmaya çalışmaz diyorlarki çok doğru yerinde bir tesbit
ama sabiha paktuna ya göre çocuk ne isterse o olacak,orda öyle yapmak inatlaşmak olarak algılıyor,dikkatini dağıtın başka bişeye çekin diyor ama takan çocuk takar ki.
off ne bileyim bazen tatmin olmuyorum okurken bazen aaa ne güzel diyorum

ohcanimadeysin
28-05-2010, 19:17
valla bu doktor hanım, çok güçlü ve güven verici bi tablo çiziyor tv de ama düşünceleri çok ezberbozan düşünceler
ne bileyim 0-4 yaş arasının hatırlanmadığını söylüyor ama oğlum 6 yaşına gelmek üzere ama 3-4 yaşlarını hatırlıyor
ayrıca 0-4 yaş arasında yaşadıkları ömrübillah kalıcı olur asla silinmez, geri dönüşümü yoktur demeside çok korkutucu, umarım bu konuda yanılıyordur.
ayrıca en çok dikkatimi çeken de 3 yaştan sonra tuvalet eğitimi verilmesi gerektiği, yani 3 yaş çok geç değil mi, benim bildiğim o kadar geç kalınırsada problemlerin olacağı
ben 2 yaşında öğretmiştim ve hiç bi sorun yaşamadan 3 günde öğrendi
aynı zamanda 3 yaşa kadar çocukla aynı odada yatılmalı demeside uygulamada çok zor ve yıpratıcı ama doğru olabilir
açıkcası çok köşeli açıklamaları insanı korkutuyor, çokmu yanlış yaptım acaba demesine yol açıyor insanın

ben 2.5 yaşındaki şeyleri hala hatırlıyorum,anlattığımda şaşıyorlar ama o kadrda unutulacak şeyler değil abartılmöasın bence..
tuvalet eğitimide 3 için çok geç olduğunu düşünüyorum..3 e gelince yapmamakta direnen çocuklar olduğunu biliyorum..
bide 3 yaşa kadar aynı odada yatma meseleside değişken bişey bence.
kızım doğduğundan beri odasında ve hiç sıkıntı yaşamadım..gık dese yanında bittiğimi bildiği için ağlaması korkmasıda yok.
arkadaşımın kızı 4 yaşına girecek,hala aynı odadalar
ayıramıyorlar,bırakın yalnız uyumayı elini tutmadan uyuyamıyoru o kadar alışmış..
bilmiyorum ya herşey kalıp halinde uygulanamz bence..değişken şeyler bunlar

ohcanimadeysin
28-05-2010, 19:22
bazı düşünceleri evet ama bazıları uymuyor..
sabiha hanımın bazı düşüncelerine bende katılmıyorum..
yani bazen sonuca çok odaklanıp süreci önemsemiyebiliyor..
oysaki hayat o süreçleri nasıl geçirdiğimizden ibaret..

aynen canım bende senin gibi düşünüyorum adem güneş ve fatih kalkınç daha tatmin etti beni..bu kitaplarda o akıcılığı o mantığı pek bulamadım..

chess
28-05-2010, 20:46
bende adem güneşi beyenmiyorum, hiç bilimsel gelmiyo bana, geleneksel komşu tavsiyesi şeklide, hatta nesil yayınlarından çıkan hiçbi çocuk eğitimi kitabını beyenmiyorum, birbirlerine benziyolar zaten. Tabii bu benim fikrim.
sabiha hanımın taktikleri zaten sorunlu, psikolojisi bozuk çocuklar için zaten, nörolog olduğu için daha çok problemli çocuklar üzerine çalışıyor
ben en sevdiğim yazar prof. dr haluk yavuzer, hem bilimsel, hem okunuşu kolay ve akıcı kitaplar yazıyor, hem sadece sorunlu çocuklar için tüm çocuklar için yazıyor:hulya:

ceyo16
28-05-2010, 22:57
Aslında bizim doğru bildiğimiz tüm yanlışları egale ediyor.
Keşke insan yavrusuda evrim geçirseydide biz yetişkinler onun bebek olduğunu bazı şeyleri bizden farklı düşündüğünü anlayabilsek diyor. Ben ilk doktorum programında izledim ve hayretler içinde kaldım doğru bildiğim herşey ne kadar da hataymış aslında.


Ceyo hiçmi farklılık yok kitaplarda, örnekler birebir aynı olması gerçekten çok tuhaf ve saçma neden böyle bişey yapmış ki.
Evet malesef,aynı olayı anlatmış ve de aynı örneklerle, o zaman neden 2 ayrı kitap çıkardın ki dimi?Hatta TV de söyedikleri bile aynı,kendi net sitesi var,orada da videoları var,onlar da aynı.Kanal D nin sitesinde Doktorum bölümünde de var videoları,programların bazılarını koymuşlar.
Ama ben buna rağmen seviyorum,bakış açımı değiştirdi,en çok önemsediğim şey,çocuğumun sevgi dolu ve özgüveni yüksek bir birey olması.


mesela bu yukardaki söylediklerine katılmıyorum..

hele ilk yöntemi uygulayacağım yöntem hiç değil..

2 yaşındaki çocuklarda gözlemlemişsinizdir,ne derseniz tersini yaparlar,kendi kimliklerini ispatlamaya çalıştıkları için.Hatta büyükler bunu bilinçsizce keşfetmişlerdir,çocukla zıtlaşırlar tamam,Yemeğini yeme,derler ,çocuk,hayır yicem işte der.Ya da Tv yi kapatmak ister,kapat derler,çocuk kapatmaz:-)Ben gördüm böyle davranan çocuklar.


canım haklısın ama benim yapcak bişeyim yoktu ki, kendi öğrendi okumayı, okula gittik danıştık, çok var böyle çocuk, ilk dönem sıkılır ama 2. dönem diğer çocuklar zaten ona yetirişir dedi müdür

Ben de ilkokula başlamadan okuma yazma biliyordum,çok şanslıydım ki,öğretmenim ilk sene arkadaşlarım okuma geçene kadar bana ayrı bir program uygulamıştı,böylece bana çok basit gelecek fişlerle harflerle uğraşmamıştım ,dolayısıyla sıkılmamıştım.

ohcanimadeysin
29-05-2010, 14:23
ben en çok neyi merak ediyoprum biliyormusunuz..bu kadının çocuklarının kişiliklerini,davranışlarını,karakterlerini acaip merak ediyorum

frambuaz
31-05-2010, 14:59
Çocuklarla .doğru ıletişim kitabını dün aldım..
Bi kaç sayfaya göz gezdirdim. Benim hoşuma gitti..
Bebeklerin bi kaç dli ana dilleri gibi öğrenebileceklerini söylüyor...

AminMellaLle
31-05-2010, 19:58
[B]bende adem güneşi beyenmiyorum, hiç bilimsel gelmiyo bana, geleneksel komşu tavsiyesi şeklide, hatta nesil yayınlarından çıkan hiçbi çocuk eğitimi kitabını beyenmiyorum, birbirlerine benziyolar zaten. Tabii bu benim fikrim.


adem güneşin kitaplarda kendini yeterince ifade edemediğini bende düşünüyorum..dinleyince daha iyi anlatıyor kendini..
bu da bu konunun eğitimcisi olması ve hep kendini konuşarak, fikirlerini anlatarak ifade etmesi ile alakalı diye düşünüyorum..

akademik mi değil mi olayına gelince, fikrine saygı duymakla beraber hiç katışmıyorum çünkü sadece eğitimini çok farklı kültürlerden almasının yanı sıra çocuklarını farklı kültürlerde başarıyla büyüttü..
buda benim için tatmin edici..

rotterdam üniversitesinde almış eğitimini ve bunu buraya uyarlamış..
yani hazır bilgi kullanmaması ve yüzlerce konferans verip insanlarla birebir ilişki halinde bulunmasıda beni tatmin ediyor..

hitap şekli gerçekten en yalın şekilde çünkü hitap ettiği kitle belli..ve eğitimli diye gördüğüm bir çok insanın ya da avm de parkta gördüğüm insanların çocuklarıyla iletişimine şahit oldukça aslında avam dilin daha uygun olduğunu düşünüyorum..
çok uzattım galiba:)


olması.2 yaşındaki çocuklarda gözlemlemişsinizdir,ne derseniz tersini yaparlar,kendi kimliklerini ispatlamaya çalıştıkları için.Hatta büyükler bunu bilinçsizce keşfetmişlerdir,çocukla zıtlaşırlar tamam,Yemeğini yeme,derler ,çocuk,hayır yicem işte der.Ya da Tv yi kapatmak ister,kapat derler,çocuk kapatmaz:-)Ben gördüm böyle davranan çocuklar.benim için sonuçtan ziyade o sonuca nasıl gidildiği daha önemlidir..
onun için çocuğun sırf bana inat olsun diye -benim istediğim birşey dahi olsun- bir davranışta bulunmasını istemem..

AminMellaLle
31-05-2010, 20:05
bu arada adem güneşi ne görmüşümdür ne de tanıyorum:)
çok savunmacı gördüm birden kendimi sanki akrabam gibi savunmuşum..
konu sahibi arkadaştanda az da olsa konunun dışına çıktığım için özürdilerim..
fikir alışverişi olması açısından belirteyim istedim sadece..

cokmasum
31-05-2010, 22:31
sabiha paktuna keskine yaklaşık 4 ay önce gittim sonuç fiyaskoydu çok paragöz birisi tv de göründüğü gibi değl çocuğumla iletişim kuramıyordum ben bana inat gidiyordu çok sıradan yorumlar yaptı yani burda derdimi size anlatsam aynılarını sizde söylersiniz:umursamaz:

ohcanimadeysin
01-06-2010, 06:01
sabiha paktuna keskine yaklaşık 4 ay önce gittim sonuç fiyaskoydu çok paragöz birisi tv de göründüğü gibi değl çocuğumla iletişim kuramıyordum ben bana inat gidiyordu çok sıradan yorumlar yaptı yani burda derdimi size anlatsam aynılarını sizde söylersiniz:umursamaz:

hadi ya çok şaşırdım gerçekten..biraz açarmısın detaylı anlatırmısın arkadaşım gerçekten çok merak ettim.

frambuaz
01-06-2010, 15:53
sabiha paktuna keskine yaklaşık 4 ay önce gittim sonuç fiyaskoydu çok paragöz birisi tv de göründüğü gibi değl çocuğumla iletişim kuramıyordum ben bana inat gidiyordu çok sıradan yorumlar yaptı yani burda derdimi size anlatsam aynılarını sizde söylersiniz:umursamaz:

benneyaptımki Niye kullanmıyo ki o bilgisini acaba...

nurdannurdan
01-06-2010, 18:19
chess ve aşk kırıntısı
kızlar çok teşekkür ederim ne güzel bilgiler vermişsiniz

özellikle okul dönemind arkadaşlık sorunları konusunda kardeşimin de problemleri var 10 yaşında ve nekadar yanlış yol izliyomuşuz onu anladım
ben de hep takma kafana boşver sen önemlisin sadece diyodum geçiştiriyomuşum meğer..
ama çok sıkıntılı yine de ya
hiç arkadaşlarından bahsetmiyo mesela ve okuldan nefret ediyo drsleri çok iyiydi sınavlarda dereceye girerdi hep,hala da öyle ama artık ders çalışmak hiç istemiyo

ben bunu arkadaş konusundaki sıkıntısına bağlıyorum

öğretmeni de ilgili bi insan değil sadece konuşmuyo çok sessiz diyo okadar..
çok uzattım galiba:) ama bilemiyorum kime danışacağımı da şaşırdım

cokmasum
02-06-2010, 23:39
hadi ya çok şaşırdım gerçekten..biraz açarmısın detaylı anlatırmısın arkadaşım gerçekten çok merak ettim.

bende senin gibi çok şaşırdım çünkü çok zor randevu aldım sabiha hanımdan neyse anlatayım oğlum 3 yaşında sınırları olan bi çocuk kendine bi dünya kurmuş ve kimsenin girmesine izin vermiyo sürekli bir inatlaşma herşey sorun olmuştu yani yemek gezme market alışverişi kabustu şimdi iyiyiz o günler göre

sabiha hanıma anlattım ilk önce benle sohpet etti tanıştık hamileliğimden bu güne dek notlar tuttu evde kaç kişi yaşıyoruz maddi durumumum eşimle aramızın nasıl olduğu çocuğumla iletişim kuramıyorum dedim eee yani çocuk çok küçük dedi alçak ses tonu ile konuşun çocukla ona büyük bir birey gibi davranın her istediğini yapmayın görevler verin ve böyle inat yaparak birşey elde edemzssin diye anlatın dedi işte falanca çocuk çok usluymuş annesini hiç üzmezmiş demeyin dedi başka çocuklarla yarış içerisine sokmayın dedi tabi bunları daha başka örnekler vererk anlattı 15 dakika falanda oğlumla yanlız kaldı tabi pek kalamadı benimki ortalığı birbirine kattı ve bize istersek 15 günde görebilceğini söyledi ben tatmin olamdığım için gitmedim birdaha böyle işte arkadaşlar

cokmasum
02-06-2010, 23:47
Otoritenizi asla kaybetmeyin!

“Sorun çocukta ise;dur durak bilmiyor,söz dinlemiyor,hırçın davranıyor olmasının nedeni beyninin gelişimi ile ilgili bir sorun olabilir.Sorun çocuğun kendisini yetiştiren ile olan ilişkisindeyse ;o zaman yaramaz ve şımarmış olan çocuk değil ,onunla kurulan ilişkidir.

Bu;sık karşılaşılan bir durumdur.Bu çocuklar farklı bireylere karşı farklı davranışlar sergiler.Örneğin;okulda uslu,annelerine karşı ise tacizkar olurlar.İhtiyaçlarını ifade edemeyen çocuk,tepki ve taciz davranışlarına yönelir.

Karşı taraf bu davranışların nedenine inmek yerine,onları bastırarak yok etmeyi seçerse ;hata yapar bu durumda en önemli şey ilişkinin şımarması yani otorite kaybıdır.Otorite kaybı halk dilinde yüz göz olmak ile eş anlamlıdır.Davranışlarında tutarsız anne-babalar,çocukları üzerindeki otoritelerini kaybeder.”
Şımaran çocuğunuz değil onunla aranızdaki ilişkinizdir

Çocuklarımız en değerli varlıklarımız.Onlara olan sevgimizin sonu yok...Peki ya sabrımızın?
Komutlarınız tutarlı olmalı!

Otoritenin bağırıp çağırmak ,zor kullanmak veya şiddete başvurmak gibi anlaşılmaması gerektiğini belirten Prof.Dr.Keskin ,sözlerini şu şekilde sürdürüyor:”Otorite ,güç anlamındadır ve tutarlılık ile kazanılır.Tutarlılıktan kasıt, anne ve babanın çocukla ilgili her konuda aynı fikirse olması değildir.

Babanın ‘yapma’ dediği bir şeye ,anne ‘yap’ diyor olabilir.Bu tutarsızlık olarak değerlendirilmemelidir.Tutarsızlık bir tarafın ‘bazen öyle,bazen böyle’ davranıyor olmasıdır.Özellikle anneler,gün boyunca sayısız komut vererek çocuklarını eğittiklerini sanırlar.

Ancak o kadar çok komut verirler ki bunları takip edemezler.Sonra da yerine gelmemiş komutlar için bağırıp çağırırlar.Bu, onların otorite kaybının işaretidir.Ve ilişkinin yüz göz olması dolayısıyla ya da çocuğun ‘yaramaz’ diye nitelendirilmesinin nedenidir.”

Anne -babaların en çok merak ettikleri soruların yanıtları:

Uyarıları dinlemeyen bir çocuğa nasıl davranmak gerekir?

Uyarının şeklini değiştirmek ve bir bilene sormak gerekir.Aynı uyarılarda bulunmakta ısrar eden yetişkinlerin davranışlarının,yaramazlığa devam eden çocuklardan hiçbir farkı bulunmaz.

Yaramaz bir çocuk ileride mutlaka sorunlu bir ergene ve yetişkine mi dönüşür?

Çocukken birtakım davranışlar şekillenmezse,sıklıkla ileride sorunlu bir ergenlik ve yetişkimnlik dönemi gözlenir.Burada,yaramazlığın nedeninin ne olduğu çok önemlidir
sabiha paktuna keskin

secosel
09-06-2010, 20:37
bende senin gibi çok şaşırdım çünkü çok zor randevu aldım sabiha hanımdan neyse anlatayım oğlum 3 yaşında sınırları olan bi çocuk kendine bi dünya kurmuş ve kimsenin girmesine izin vermiyo sürekli bir inatlaşma herşey sorun olmuştu yani yemek gezme market alışverişi kabustu şimdi iyiyiz o günler göre

sabiha hanıma anlattım ilk önce benle sohpet etti tanıştık hamileliğimden bu güne dek notlar tuttu evde kaç kişi yaşıyoruz maddi durumumum eşimle aramızın nasıl olduğu çocuğumla iletişim kuramıyorum dedim eee yani çocuk çok küçük dedi alçak ses tonu ile konuşun çocukla ona büyük bir birey gibi davranın her istediğini yapmayın görevler verin ve böyle inat yaparak birşey elde edemzssin diye anlatın dedi işte falanca çocuk çok usluymuş annesini hiç üzmezmiş demeyin dedi başka çocuklarla yarış içerisine sokmayın dedi tabi bunları daha başka örnekler vererk anlattı 15 dakika falanda oğlumla yanlız kaldı tabi pek kalamadı benimki ortalığı birbirine kattı ve bize istersek 15 günde görebilceğini söyledi ben tatmin olamdığım için gitmedim birdaha böyle işte arkadaşlar

kadın daha ne yapsın arkadaşım, ilk görüşmede anca bu kadar olur.sonuçta o da bir insan ne bekliyordun ki sihirli değnek gibi tek seferde sonuç almayı mı?
bence güzel şeyler söylemiş devam etseydin daha olumlu sonuçlar alırdın galiba..

cokmasum
10-06-2010, 21:55
kadın daha ne yapsın arkadaşım, ilk görüşmede anca bu kadar olur.sonuçta o da bir insan ne bekliyordun ki sihirli değnek gibi tek seferde sonuç almayı mı?
bence güzel şeyler söylemiş devam etseydin daha olumlu sonuçlar alırdın galiba..

benim sürekli gitmemi gerektiricek büyük bir problemim yoktu zaten psikolojim bozulmuştu zaten kendim bu konuda yardım alıyorum ayrıca sihirli değnek tabiki beklemiyordum ama tv göründüğü gibi değil onu demek istedeim sıradan telkin edici bir konuşmaydı yani bide daha girer girmez ücreti ödedinizmi dedi bunu hiç beklemezdim doğrusu aldığı parayıda haketmedi zaten

DIONYSOS
15-06-2010, 00:24
benim sürekli gitmemi gerektiricek büyük bir problemim yoktu zaten psikolojim bozulmuştu zaten kendim bu konuda yardım alıyorum ayrıca sihirli değnek tabiki beklemiyordum ama tv göründüğü gibi değil onu demek istedeim sıradan telkin edici bir konuşmaydı yani bide daha girer girmez ücreti ödedinizmi dedi bunu hiç beklemezdim doğrusu aldığı parayıda haketmedi zaten

Arkadaşlar anlamasada ben senin ne demek istediğni çok iyi anladım,yaşamayan anllamıyor..
Bize yeni evliyken evlilik danışmanına gittik, şu sürekli tvlerde boy gösteren Alanur Alptekin..
Bu kaar paracıl bir insan olamaz,şok oldum..keşke tek sorun bu olsaydı psikoojik sorunlu bir insan senle konuşurken tekefonlara bakıyor gereksiz yere girip çıkıyor odadan sen salak gibi kaıyorsun...400 ytl para saydık 2 sene önce yarım saat için..
diyoruz ki kadına ne kaar sürecek seanslar valla bilemem size ve bütçenize göre diyor salak kadın...
Zaten int.e ismini yazınca aynı yorumlar çıkıyor..
tvde gördüğümüz kişiler bambaşka çıkıyor gerçek hayatta.artık hiç birisine güvenmiyorum
Gerçek bilim insanı olsalar program program dolaşmazlar..

cokmasum
16-06-2010, 22:59
Arkadaşlar anlamasada ben senin ne demek istediğni çok iyi anladım,yaşamayan anllamıyor..
Bize yeni evliyken evlilik danışmanına gittik, şu sürekli tvlerde boy gösteren Alanur Alptekin..
Bu kaar paracıl bir insan olamaz,şok oldum..keşke tek sorun bu olsaydı psikoojik sorunlu bir insan senle konuşurken tekefonlara bakıyor gereksiz yere girip çıkıyor odadan sen salak gibi kaıyorsun...400 ytl para saydık 2 sene önce yarım saat için..
diyoruz ki kadına ne kaar sürecek seanslar valla bilemem size ve bütçenize göre diyor salak kadın...
Zaten int.e ismini yazınca aynı yorumlar çıkıyor..
tvde gördüğümüz kişiler bambaşka çıkıyor gerçek hayatta.artık hiç birisine güvenmiyorum
Gerçek bilim insanı olsalar program program dolaşmazlar..

bizede aynısı oldu işte ben ne yapmamız gerektiğini sordum yani nasıl düzeleceğini o sürekli maddiyattan bahsetti işte maddi durumunuz elverişlimi öyleyse oğlunuzu haftada 1 göreyim ama çok önemli değil atlatılabilir bir durum madem atlatılabilir niye haftada 1 görüceksinki anlamadım yani ben çok büyük hevesle gittim sorunum hemen geçmese bile bi ışık göstersin bir yok göstersin diye ama onunla yaptığım konuşmayı sıradan bi insanla bile yapıyorum yani isim yapmışlar sadece ama yazık insanlarada ne umutlarla gidiyorlar durumu daha kötü olan insanlar var ve yine birisinden duydum 1 yıl nerdeyse götürmüşler çocuğu ama hiç bir sonuç alınamamış

tria
17-06-2010, 12:04
ben burdaki arkadaşların tavsiyesiyle adem beyi dinledim 2 program falan işyerinde olduğum için indirdim daha sonra bakıcam . diğer doktoruda araştırıcam ama sabiha hanımın düşünceleri daha öncede söyledim çok bana göre değil heleki örneklerden sonra hiç bana göre değil

Aşk Kırıntısı
18-06-2010, 22:16
sabiha hanımın muayenehanesinde ilgilenmeyeceğini yabni tv deki gibi olmayacağını tahmin ediyordum, aslında tüm doktorlar öyle. Ama tv izliyorsun süper bir kadın diyorsun.

SAPHIRA
23-06-2010, 22:51
Sabiha hanımı ben de çok beğeniyoum ama emin olamadığım bazı şeyleri de yok değil.Mesela çocuklar düştükleri zaman ya da bir yerlerini,bir yerlere vurup canları acıdığında ve ağladıkları zaman,o nesneyi dövüyormuş kendisi.bizde yaptık bir dönem bunu,evet çocuk hemen susuyor ama sonuçları ne oluyor arkasından.benim çocuğum vurma huyu edşnmişti mesela,Allahıma bin şükür geçti,bayadır hiç yapmıyor.demekki şiddet aşılamışız diye düşünüyorum,sonra intikam duygusunu geliştirebilir,suçu kendinde değil hep karşı tarafta ya da bir şeylerde bulabilir.bana bu çok doğru gelmiyor açıkçası.

sonra tuvalet eğitiminin 3 yaşından sonra başlanması,bu da kafamda soru işaretlerine sebep oluyor.doktorum programında izlemiştim ben de,bir danışanına sadece tuvalete lazımlık koy demiş,çiş bile demeden,çocuklar kendiliğinden 1.5 yaşında mı 2 yaşında mı ne lazımlığa yapmaya başlamışlar.iyi de her çocuk bir değilki.bu kural her çocuk için geçerli olamaz,mümkün değil böyle bir şey ki ben kendi kızımda denedeim bunu,benim kızım laımlığını oyuncak yaptı,hala daha oyuncak olarak kullanıyor.onun ne işe yaradığını biliyor ama ;) bir kez denedim lazımlığına oturtmayı korktu ve ağladı ben de bir daha üzmedim bebeğimi.kendisi ne zaman isterse o zaman yapsın.kakasını yaptıktan sonra söylüyor,bazen yapacağı zaman da söylüyor.

bir arkadaşımın kızı 3 yaşını mayıs ayında bitirdi.daha yeni geceleri bez bağlamayı bıraktı.çişini lazımlığa yapıyor ama kakası gelince bezimi tak kaka yapıcam diyor.sonrada yatak odasındaki iki komidinin arasına giriyor,annesine sen dışarı çık diyor,orada kendi kendine yapıyor.arkadaşım hiç zorlamamış,wc eğitimi vermeye çalışmamış ve diyorki bana 'herkes etraftan aaa kocaman olmuş hala bez mi kullanıyorsunuz,üşengeç anne bakışları vs.. ile karşı karşıya kalıyorum hep' diyor.ama takmıyorum,çocuğum önemli benim için diyor.bir deçocuğun zorlamak yerine kendi istediği zaman söylemesini beklerse anne de yorulmuyor ve üüzlmüyor diyor.bunlarda çok mantıklı geliyor bana.diğer taraftan da 19 aylık kızım bu yaz öğrensin wc eğitimini istiyorum ama pek umutlu olduğumu söyleyemicem.

arkadaşlar uzun lafın sopası ( kaydirigubbakcemile3) her çocuk kendi kitabını yazıyor ;)

YENA
23-06-2010, 23:14
Ağzım açık dinliyorum..:)) hipnoz etkisi var sanki..:))

Aşk Kırıntısı
28-06-2010, 22:45
benim oğlum 12,5 aylık ve bana tuvalet eğitimini şimdiden başlamam söyleniyor söyleyin ben ne yapayım....

AminMellaLle
29-06-2010, 07:26
kim söylüyor bunu aşk kırıntısı..

SAPHIRA
29-06-2010, 09:27
aşk kırıntısı bana da söylediler hep,yukarıda da yazdım,9 aylıkken söylemişiz çişi,o yüzden anca 12 aylığa kadar sabredip e artık öğret demişlerdi bana da.olmaz yanlış dedim,kızdılar bi de,ama ben çocuğumu kimse istiyor diye üzemicem valla,o bana sinyalleri zaten verecek,hazır olduğu zamanı sbırla bekliyorum.bence sende öyle yap.bu arada benimki 20 aylık

Aşk Kırıntısı
29-06-2010, 20:32
kim söylüyor bunu aşk kırıntısı..

kayınvalidem....
bazı anneler tembellik ediyormuşda şimdiden alıştırılsa iyiymiş...


aşk kırıntısı bana da söylediler hep,yukarıda da yazdım,9 aylıkken söylemişiz çişi,o yüzden anca 12 aylığa kadar sabredip e artık öğret demişlerdi bana da.olmaz yanlış dedim,kızdılar bi de,ama ben çocuğumu kimse istiyor diye üzemicem valla,o bana sinyalleri zaten verecek,hazır olduğu zamanı sbırla bekliyorum.bence sende öyle yap.bu arada benimki 20 aylık

ben ve ablamda 1 yaşında kendiliğimizden söylemişiz ama her çocuk 1 olmazki. 18 aylık olduğunda ufaktan başlıyım diyorum ama yinede erken geliyor.

AminMellaLle
29-06-2010, 20:44
aşk kırıntısı kayınvaliden doktor mu çocuk gelişimci mi bilemiyorum ama söylediklerinin mantığa uygun hiç bir tarafı yok...

3 yaşına kadar çocuk kendi rızasıyla oturdu oturdu wc ye yoksa beklmek gerekiyor..
kaslarına tam olarak hakim olmadan..istediği gibi tutup bırakamadan nasıl öğretecekmişsin acaba..
ve o çocuğun başarısızlıkla sonuçlanan her denemesinde neler hissedecek..
bilmeden okumadan nasılda konuşuyor bu insanlar..burda bir bireyden bahsediyoruz bu kadar kolay mı..

Aşk Kırıntısı
30-06-2010, 19:34
aşk kırıntısı kayınvaliden doktor mu çocuk gelişimci mi bilemiyorum ama söylediklerinin mantığa uygun hiç bir tarafı yok...

3 yaşına kadar çocuk kendi rızasıyla oturdu oturdu wc ye yoksa beklmek gerekiyor..
kaslarına tam olarak hakim olmadan..istediği gibi tutup bırakamadan nasıl öğretecekmişsin acaba..
ve o çocuğun başarısızlıkla sonuçlanan her denemesinde neler hissedecek..
bilmeden okumadan nasılda konuşuyor bu insanlar..burda bir bireyden bahsediyoruz bu kadar kolay mı..


onlara ne söylesen söyle bildiklerini okur, bende aynen dediğin gibi söyledim, çocuk vücudundan çıkan birşeyi verip vermemek onun kararı ve en uygun zamanı beklemek lazım dedim, ama kendin söyle kendin işit, tembeller anneler geç öğretirlermiş.
erken yaşta öğretilen ve baskıcı bir tutum izlenen çocuklarla büyük sorunlar oluyor, ilerki yıllarda altına kaçırma, annenin baskıcı bir tutum izlemesi çocukta derin yaralar açıyor.

bazı insanlara göre çocuk dığar doğmaz kocamn bir bireymiş ve herşey çok küçük yaşta öğretilirmiş. Ben şimdiden çocuğa allah demeyi öğretcekmişim daha anneyi bile doğru düzgün söyleyemiyorken.

denizela
07-07-2010, 17:26
ya tamam anlatırken ağzın açık dinliyorsun çok güzel tespitleri var ama böylede şımarır gibide geliyor..
düşünsenize 30 gün boyunca çocuk canı ne isterse onu yapıp,canı nasıl isterse öyle davranacak..
doğruyu yanlışı ayırt edemez
kitabında diyorki bencillik dönemi var,hayır dönemi var,çocuk kendini ispatlamaya çalışır ama aileler hep böyle devam edecek,eyvah çocuğumuz bencil olacak diye endişe ederler diyor..bu geçici bir dönem diyor ama ben buna katılmıyorum..tamam hayır dediği benim dediği dönem var ama karakterinde %75 i 0-6 yaş arasında oturur...
çevremden de biliyorum benim benim benim diyen çocukjlara hiç bişey yapmayan ailelerinki aynen öyle bencil devam ettiler..koca koca insanlar oldular hala benciller.paylaşma nedir bilmiyorlar.

ben birkaç pedagogun kitabını okudum,bu kadın bambaşka şeyler söylüyor bazen.

mesela çocuk çarşıda pazarda kendini yerlere atıp birşeyi istiyorum diye direttiğinde bırakın ağlasın,1-2 kere yapar sonra sizin hayırınızın kesin olduğunu anlar sizi kullanmaya çalışmaz diyorlarki çok doğru yerinde bir tesbit
ama sabiha paktuna ya göre çocuk ne isterse o olacak,orda öyle yapmak inatlaşmak olarak algılıyor,dikkatini dağıtın başka bişeye çekin diyor ama takan çocuk takar ki.
off ne bileyim bazen tatmin olmuyorum okurken bazen aaa ne güzel diyorum

bende sabiha hanımın sıkı takipçisiyim..ama yapmamızı ya da yapmamamızı tavsiye ettiği şeyleri yaş gruplarına göre yazsak daha açıklayıcı olur ve yanlış anlamalara sebep olmaz diye düşünüyorum..
market olayında sözü geçen çocuk 0-3 yaş grubu ise evet ilgisini başka yöne çekmek eğer çocuk hala devam ediyorsa oradan çıkmam ve mümkünse onunla markete gitmemeye çalışmayı tavsiye ediyor..ve 0-3 yaş çocuğu kendine zarar verecek şeyler dışında neredeyse yasaksız ve ağlatılmadan büyütülmeliki sevgi dolu güvenli sakin bi çocuk olsun ve 3 yaşından itibaren o örnekteki gibi marketlerde ağlamak yerine annesini anlasın..kısaca 0-3 yaşı dediği gibi geçirirsek zaten markette ağlayan bi çocuğumuz olmayacak 3 yaş sonrası :))

denizela
07-07-2010, 17:37
Sabiha hanımı ben de çok beğeniyoum ama emin olamadığım bazı şeyleri de yok değil.Mesela çocuklar düştükleri zaman ya da bir yerlerini,bir yerlere vurup canları acıdığında ve ağladıkları zaman,o nesneyi dövüyormuş kendisi.bizde yaptık bir dönem bunu,evet çocuk hemen susuyor ama sonuçları ne oluyor arkasından.benim çocuğum vurma huyu edşnmişti mesela,Allahıma bin şükür geçti,bayadır hiç yapmıyor.demekki şiddet aşılamışız diye düşünüyorum,sonra intikam duygusunu geliştirebilir,suçu kendinde değil hep karşı tarafta ya da bir şeylerde bulabilir.bana bu çok doğru gelmiyor açıkçası.

sonra tuvalet eğitiminin 3 yaşından sonra başlanması,bu da kafamda soru işaretlerine sebep oluyor.doktorum programında izlemiştim ben de,bir danışanına sadece tuvalete lazımlık koy demiş,çiş bile demeden,çocuklar kendiliğinden 1.5 yaşında mı 2 yaşında mı ne lazımlığa yapmaya başlamışlar.iyi de her çocuk bir değilki.bu kural her çocuk için geçerli olamaz,mümkün değil böyle bir şey ki ben kendi kızımda denedeim bunu,benim kızım laımlığını oyuncak yaptı,hala daha oyuncak olarak kullanıyor.onun ne işe yaradığını biliyor ama ;) bir kez denedim lazımlığına oturtmayı korktu ve ağladı ben de bir daha üzmedim bebeğimi.kendisi ne zaman isterse o zaman yapsın.kakasını yaptıktan sonra söylüyor,bazen yapacağı zaman da söylüyor.

bir arkadaşımın kızı 3 yaşını mayıs ayında bitirdi.daha yeni geceleri bez bağlamayı bıraktı.çişini lazımlığa yapıyor ama kakası gelince bezimi tak kaka yapıcam diyor.sonrada yatak odasındaki iki komidinin arasına giriyor,annesine sen dışarı çık diyor,orada kendi kendine yapıyor.arkadaşım hiç zorlamamış,wc eğitimi vermeye çalışmamış ve diyorki bana 'herkes etraftan aaa kocaman olmuş hala bez mi kullanıyorsunuz,üşengeç anne bakışları vs.. ile karşı karşıya kalıyorum hep' diyor.ama takmıyorum,çocuğum önemli benim için diyor.bir deçocuğun zorlamak yerine kendi istediği zaman söylemesini beklerse anne de yorulmuyor ve üüzlmüyor diyor.bunlarda çok mantıklı geliyor bana.diğer taraftan da 19 aylık kızım bu yaz öğrensin wc eğitimini istiyorum ama pek umutlu olduğumu söyleyemicem.

arkadaşlar uzun lafın sopası ( kaydirigubbakcemile3) her çocuk kendi kitabını yazıyor ;)

çocuklar düştükleri zaman annenin yanında olması ve ona zarar veren şeye kızarak çocuğa güven vermesi burda esas olan..sabiha hanımın 0-3 yaş için söylediği en önemli şey güven duygusunun oluşması gerisi boş..intikam duygusunun ya vs. duygular bu dönem oturmadığı için üzerinde durmadığını düşünüyorum..vurma huyununda siz öyle yaptığınız için değil zaten o dönemde her çocuğun içinde bi vurma istediği olduğu için ortaya çıktığını söylüyo..yani siz o hareketi yapmasanız da çocuğunuz vurmak isteyecekti ama kendi kızımda da da mümkün olduğu kadar ağlatmama yöntemini kullanan biri olarak çevremizdeki pek çok çocuğa göre kızım çok ama çok az vurdu ve hemen unuttu

denizela
07-07-2010, 17:41
ayrıca tuvalet dönemi beyinde 18 aylıkken başlar 3yaş diye bişey yok..eğer lazımlığa çiş ve kaka yapıldığını söyler bunu bebeklerine yaptırarak gösterirsen arada ve bu konudan hiç bahsetmezsen ve zorlamazsan 3 yaşa kadar kendi söyleyecektir diyo.benimde kızım lazımlığı oyunak yaptı ama içine çiş kaka yapılacağını biliyo henüz 15 aylık..ama oyun döneminde oldukları için yemek uyumak çiş kaka onlar için herşey bi oyun bizde bu oyuna uyarsak mutlu çocuklar büyütüyoruz

gogosvari
13-10-2010, 19:46
bence bu kadın çok başarısız. Bir televizyon programında seyretmiştim. Çocuk altına yapıyormuş. Annesiyle çocuğu çıkarttı. Çocuğa o kadar seyircinin içinde sen altınamı yapıyorsun gibi abuk sabuk sorular sormaya başladı. Çocuk anlayabilecek yaşta tam hatırlamıyorum ama 7-8 olabilir. Nasıl utandı kızardı. Ben şok oldum. Bu nasıl uzman diye. Sonra garip bir ses tonuyla konuşmaya başladı. Sanki çocuk uzaylı agucuk gugucuk gibi. Zaten sinir olurum çocukla konuşurken sesini değiştirenlere bi kere yetişkin sesiyle konuşması lazım. O çocuğun utangaç halini unutamıyorum valla. O günden sonra ne yazdığını okurum, ne de konuşmasını dinlerim

DepresifPolyanna
13-10-2010, 20:49
Bu çocuk gelişimciler birbiri ile ne kadar çelişen insanlar...

Sabiha Hn. çocuğun canını yakan şeye vurmayı savunuyor başka kaynaklarda bu davranışın kesinlikle yanlış olduğu söyleniyor. Çocuğun daha dikkatli davranmasını sağlamak için kesinlikle bunu yapmamalıymışız, çocuk kendi hatasından doğan durumları hep başkalarına mal etmeyi öğrenirmiş...

Çocuğu ağlatmamak gerekli ama her dediğini yapmamak da gerekiyor. Sabiha hanım yine dikkatini başk yöne çekmek ağladığı tutturduğu yerlere gitmemeyi tavsiye etmiş. Başka biri de hayırı anlaması gerektiğini ağlasa bile aldırmamamızı ağlamayı silah olarak kullanmamasını öğütlüyor.

Kafayı allak bullak eden şeyler....

Bunları çocuklarımıza uygularken ne denli başarılı olacağız orası koca bir muamma....

Bir çocuğa bir iki ağlatmada hayır ı öğretirsiniz. Ama başka bir çocukta hayırı öğretmeye çalışmanız o çocuğu daha sinirli hırçın biri yapabilir. Herkes kendi çocuğuna göre yöntem seçilsin denirse de çocukların en inat zamanlarında anneler o kadar çaresi kalıyor ki neyin doğru olacağını kestiremeyebiliyor.

keremce_
14-10-2010, 22:01
evet bunlar güzel şeyler.çocuk gelişim uzmanlarının tek derdi gelecek için sağlıklı çocuklar yetiştirmek.ama,maalesef herşey dört dörtlük olmuyo.her anne ister evladınının sağlıklı,mutlu,aklıı bir birey olmasını .fakat bu denilenlerin hepsini uygulamak o kadar zorki.şu hayat şartlarında hele ki....ev işi,yemek,eş,aile,belki maddi imkansızlıklar ve bunun gibi bir çok sorunla uğraşıyoken evladına da yetişebilmek çok meşakatli...mesela tv de doktorlardan bir öneri,bir çözüm dinlesem yapmaya çalışıyorum hemen ama sonuca vararmadan bıkıyorum.koşuşturma içinde herşeye yetişemiyorum...keşke yapılabilse,keşke çocuklarımızı her yönden sağlıklı bir birey olarak yetiştirebilsek...ama görünüyor ki çok zor

inziva
19-12-2010, 20:06
Mrb arkadaşlar...Tuvalet eğitiminden bahsetmişssinz ben çocuk gelişimi öğrencisiyim. Tuvalet eğitimi için kritik dönem 1,5 yaştır yani 18. ay civarı...Bundan önce çocuğa tuvalet eğitimini kazandırmaya çalısırsanız o davranış ile ilgili kasları henüz gelişmediğinden olgunlaşma gerceklesmediği için zaten başarılı olamazsınız. Ve bu ilerde çeşitli sorunlara yol açabilir. Titizlik hastalığı gibi...Gene 3 yaş gibi gec baslanması da doğru değildir. Bu da çocukta kritik dönemin kötü atlatılması olarak görülür ve ileride genellkile dağınıklık vb. sorunlar şeklinde kendini gösterir...Psikanalizn kurucusu Freud böyle açıklamıs durumu, çoğu uzman da aynı görüşte. Doktorun 3 yaş demesi çok şaşırtıcı doğrusu...:44:

Hymarry
22-12-2010, 16:16
Sabiha Hocanın ikizler yada çoğul kardeşlikler konusunda da eksik olduğunu ve bu dönemlerde bu konuda araştırmalar yaptığını duymuştum..

geve
21-01-2011, 14:15
sabiha hanımı kesinlikle ama kesinlikle tyavsiye etmiyenlerdenim bizde hastasıydık ben ömrümde böle bir doktor görmedim saçma ve asla tedavi edici olmayan bir program uyguluyor ve ayrıca hastalarına saygısı yok...

luffee
04-02-2011, 02:49
Anne İŞte kitabının önsözündeki hikayeyi okuduğum an soğudum kendisinden. Kitap poşetli olmasaydı ve önsözü daha önce okumuş olsaydım kesinlikle almazdım. Aşı yapılması gereken problemli bir çocuğu aşıya ikna etmek için annesine çocuğun yanında "Hanfendi siz nasıl bir annesiniz? Küçük çocuğunuzun vitamin iğnesine ihtiyacı varken siz büyük oğlunuz için vitamin iğnesi istiyorsunuz. Hep büyük oğlunuzu düşünüyorsunuz vs vs " demiş. Ve bu konuşmadan sonra küçük çocuk tıpış tıpış gelip aşısını olmuş.Bir de doktor hanım yıllardır yemek yedirmek, banyo yaptırmak vs için kullanılan yanlış ve fakat en etkili yöntem olan kıskandırma metodunu dahiyane bir buluş gibi önsözüne koymuş. Bir çocuğu aşıya ikna etmek için annesini kötülemek ve abisini kıskanmasını sağlamak nasıl bir mantıktır anlamadım. Prof olmuş ama içindeki cahil kadını öldürememiş demek ki. :20:

nilimsi
04-02-2011, 15:13
Anne İŞte kitabının önsözündeki hikayeyi okuduğum an soğudum kendisinden. Kitap poşetli olmasaydı ve önsözü daha önce okumuş olsaydım kesinlikle almazdım. Aşı yapılması gereken problemli bir çocuğu aşıya ikna etmek için annesine çocuğun yanında "Hanfendi siz nasıl bir annesiniz? Küçük çocuğunuzun vitamin iğnesine ihtiyacı varken siz büyük oğlunuz için vitamin iğnesi istiyorsunuz. Hep büyük oğlunuzu düşünüyorsunuz vs vs " demiş. Ve bu konuşmadan sonra küçük çocuk tıpış tıpış gelip aşısını olmuş.Bir de doktor hanım yıllardır yemek yedirmek, banyo yaptırmak vs için kullanılan yanlış ve fakat en etkili yöntem olan kıskandırma metodunu dahiyane bir buluş gibi önsözüne koymuş. Bir çocuğu aşıya ikna etmek için annesini kötülemek ve abisini kıskanmasını sağlamak nasıl bir mantıktır anlamadım. Prof olmuş ama içindeki cahil kadını öldürememiş demek ki. :20:

saka mı bu yaaaaa:::::(kime inanıcaz neyi nasıl uygulayacağız?:(

kagıt_gemi
05-02-2011, 10:32
Anne İŞte kitabının önsözündeki hikayeyi okuduğum an soğudum kendisinden. Kitap poşetli olmasaydı ve önsözü daha önce okumuş olsaydım kesinlikle almazdım. Aşı yapılması gereken problemli bir çocuğu aşıya ikna etmek için annesine çocuğun yanında "Hanfendi siz nasıl bir annesiniz? Küçük çocuğunuzun vitamin iğnesine ihtiyacı varken siz büyük oğlunuz için vitamin iğnesi istiyorsunuz. Hep büyük oğlunuzu düşünüyorsunuz vs vs " demiş. Ve bu konuşmadan sonra küçük çocuk tıpış tıpış gelip aşısını olmuş.Bir de doktor hanım yıllardır yemek yedirmek, banyo yaptırmak vs için kullanılan yanlış ve fakat en etkili yöntem olan kıskandırma metodunu dahiyane bir buluş gibi önsözüne koymuş. Bir çocuğu aşıya ikna etmek için annesini kötülemek ve abisini kıskanmasını sağlamak nasıl bir mantıktır anlamadım. Prof olmuş ama içindeki cahil kadını öldürememiş demek ki. :20:

size katılmıyorum. düz mantıkla düşünüyorsunuz. çok boyutlu düşünmek gerek. yıllarını bu işe vermiş, yüzlerce çocukla çalışmış bir bilim kadınını kötülemeden önce sakin sakin düşünün lütfen.
bazen beklenen ve istenen sonuçlara varmak için en hızlı ve etkili yöntemi bulmak gerek.çocuk bağıra bağıra ağlasın ağlamaktan kıpkırmızı mı olsun aşı olmak için. bir daha da beyaz gömlek gördüğünde mi başlasın ağlamaya...
aşıdan korkan ve ürken bir çocuğu bu yöntemle sakinleştirmenin neyi garip. rekabet ve kıskançlık insanın doğasında var. biz eğitimle bunları yok etmeye çalışsak da var. zamanla muhakeme yeteneği geliştikçe çocuk bu duygulardan arınmayı öğrenecek. ama henüz çok küçük bir çocuğa terbiye vermeyi başka zamanlara saklayıp; böylesi kriz anlarında bu tür yöntemleri kullanmanın hiç bir sakıncasını göremedim ben.
bunlar annenin hayatını kolaylaştıran çocuğa da bir zararı olmayan yöntemler. sayın prof. her durumda bunları önermiyor sanırım. kriz anlarında, çocuğun inat yumağı kesildiği anlarda bu direnci kırmak için önermiş anlayabildiğim kadarıyla.

el-muallim
12-02-2011, 14:49
aynen katılıyorum gelısıguzel yorum yapmak yersız bencede elbette bzımde kendımıze gore deneyımlerımız olucak ama sonucta yıllaarını bılıme veren bır ınsan var onumuzde onun bılgısını egıtımını bu sekılde yorumlamak yanlıs ...ıyı yonlerını bıze uyaan yonlerını kullanırızz zaten her dedıgı olucak dıye bırsey yok ...bazısı bıze uyar bazısı uymaz o uymayan baskasına uymustur ama...bılgılerını begenıyorum genel olarak ..elımızde yeserttıgımız cocuklar bızım ıçın cok onemlı ...her yonden saglıklı gelısmelerı cok onemlı ...rabbım kolaaylık versın tum annelere...paylasımları beklıyorum arkadaslar guzel aktarıyor ellerıne saglık herkesın ...

esmyrna
13-02-2011, 11:16
aynen katılıyorum gelısıguzel yorum yapmak yersız bencede elbette bzımde kendımıze gore deneyımlerımız olucak ama sonucta yıllaarını bılıme veren bır ınsan var onumuzde onun bılgısını egıtımını bu sekılde yorumlamak yanlıs ...ıyı yonlerını bıze uyaan yonlerını kullanırızz zaten her dedıgı olucak dıye bırsey yok ...bazısı bıze uyar bazısı uymaz o uymayan baskasına uymustur ama...bılgılerını begenıyorum genel olarak ..elımızde yeserttıgımız cocuklar bızım ıçın cok onemlı ...her yonden saglıklı gelısmelerı cok onemlı ...rabbım kolaaylık versın tum annelere...paylasımları beklıyorum arkadaslar guzel aktarıyor ellerıne saglık herkesın ...

kesinlikle katılıyıorum:46:

ekinsu
13-02-2011, 11:26
merhaba arkadaşlar

bu bölümü daha yeni gördüm benim oğlum 2 yaşında ve son 1 yıldır Sabiha hanımı ilgiyle takip ediyorum bende doktorum programında gördüm ve anlattıklarına resmen kilitlendim diyebilirim ve sonra tüm kitaplarını aldım okudum , evet dediiniz gibi kitaplardaki örnekler aynı ama yinede iki kitabın içeriği farklı birinde aradığınız konuyu diğer kitapta ele almış olabiliyor ama yinede kitapları bana yetersiz geldi çünkü beni sonuca götüremedi demek istediğim konuyu anlatmış çok güzel ama bana sonunda ne yapmalıyım onu anlatmamış, netteki videolarınıda seyrediyorum başlıyor çok güzel anlatıyor sonra işin bilimsel kısmına giriyor sonuca kadar anlatıyor ama sonuçta ben hiç bir şey alamadan video bitiyor sonuç yok, bende gitmeyi düşündüm randevu alamadım gidenlerden de hiç olumlu şeyler duymadım sonrada vazgeçtim ama yinede bazı dediklerine katılıyorum bazılarına katılmıyorum aklıma mantığıma çocuğuma uyan kısımları kendi doğrularımla ve içgüdülerimle birleştirip uygulamaya çalışıyorum o kadar yani 1 yıl önceki gibi gözümde büyütmüyorum artık ne derse yapmaya çalışmıyorum ama ne yalam söyliyim insanlar üzerindeki etkisi çok iyi ikna yeteneği de müthiş, yetenekli bir kadın , bu arada hepinize bir iki kitap tavsiyem olacak (bu kitapları bana tavsiye eden arkadaşımada buradan teşekkürler)
1- mahallenin en mutlu yumurcağı- Harvey Karp
2- anneler ve oğulları için bir fincan huzur-Colleen Sell

esmyrna
13-02-2011, 11:32
merhaba arkadaşlar

bu bölümü daha yeni gördüm benim oğlum 2 yaşında ve son 1 yıldır Sabiha hanımı ilgiyle takip ediyorum bende doktorum programında gördüm ve anlattıklarına resmen kilitlendim diyebilirim ve sonra tüm kitaplarını aldım okudum , evet dediiniz gibi kitaplardaki örnekler aynı ama yinede iki kitabın içeriği farklı birinde aradığınız konuyu diğer kitapta ele almış olabiliyor ama yinede kitapları bana yetersiz geldi çünkü beni sonuca götüremedi demek istediğim konuyu anlatmış çok güzel ama bana sonunda ne yapmalıyım onu anlatmamış, netteki videolarınıda seyrediyorum başlıyor çok güzel anlatıyor sonra işin bilimsel kısmına giriyor sonuca kadar anlatıyor ama sonuçta ben hiç bir şey alamadan video bitiyor sonuç yok, bende gitmeyi düşündüm randevu alamadım gidenlerden de hiç olumlu şeyler duymadım sonrada vazgeçtim ama yinede bazı dediklerine katılıyorum bazılarına katılmıyorum aklıma mantığıma çocuğuma uyan kısımları kendi doğrularımla ve içgüdülerimle birleştirip uygulamaya çalışıyorum o kadar yani 1 yıl önceki gibi gözümde büyütmüyorum artık ne derse yapmaya çalışmıyorum ama ne yalam söyliyim insanlar üzerindeki etkisi çok iyi ikna yeteneği de müthiş, yetenekli bir kadın , bu arada hepinize bir iki kitap tavsiyem olacak (bu kitapları bana tavsiye eden arkadaşımada buradan teşekkürler)
1- mahallenin en mutlu yumurcağı- Harvey Karp
2- anneler ve oğulları için bir fincan huzur-Colleen Sell

bnm oğluşum daha küçük ama hemen alıp okuyacağım teşekkürler

kagıt_gemi
14-02-2011, 10:36
merhaba arkadaşlar

bu bölümü daha yeni gördüm benim oğlum 2 yaşında ve son 1 yıldır Sabiha hanımı ilgiyle takip ediyorum bende doktorum programında gördüm ve anlattıklarına resmen kilitlendim diyebilirim ve sonra tüm kitaplarını aldım okudum , evet dediiniz gibi kitaplardaki örnekler aynı ama yinede iki kitabın içeriği farklı birinde aradığınız konuyu diğer kitapta ele almış olabiliyor ama yinede kitapları bana yetersiz geldi çünkü beni sonuca götüremedi demek istediğim konuyu anlatmış çok güzel ama bana sonunda ne yapmalıyım onu anlatmamış, netteki videolarınıda seyrediyorum başlıyor çok güzel anlatıyor sonra işin bilimsel kısmına giriyor sonuca kadar anlatıyor ama sonuçta ben hiç bir şey alamadan video bitiyor sonuç yok, bende gitmeyi düşündüm randevu alamadım gidenlerden de hiç olumlu şeyler duymadım sonrada vazgeçtim ama yinede bazı dediklerine katılıyorum bazılarına katılmıyorum aklıma mantığıma çocuğuma uyan kısımları kendi doğrularımla ve içgüdülerimle birleştirip uygulamaya çalışıyorum o kadar yani 1 yıl önceki gibi gözümde büyütmüyorum artık ne derse yapmaya çalışmıyorum ama ne yalam söyliyim insanlar üzerindeki etkisi çok iyi ikna yeteneği de müthiş, yetenekli bir kadın , bu arada hepinize bir iki kitap tavsiyem olacak (bu kitapları bana tavsiye eden arkadaşımada buradan teşekkürler)
1- mahallenin en mutlu yumurcağı- Harvey Karp
2- anneler ve oğulları için bir fincan huzur-Colleen Sell

"kendi doğrularımla ve içgüdülerimle birleştirip uygulamaya çalışıyorum "
demişsiniz. çok haklısınız size katılıyorum. tek bir kitap ve mucize çözümler yerine çocuk gelişimi konusunda durmadan okuma taraftarıyım bende. bir uzmanın dikkatini çekmeyen bir nokta diğeri tarafından etraflıca tartışılıyor olabilir. zaman kıtlığını bahane etmeden bu tür kitaplara şöyle bir göz gezdirmek; ilgimizi çeken noktaları tarta tarta okumak gerek.
eşimde ben de haftanın bir günü sadece bir kaç saatliğine sevdiğimiz bir diziyi seyretmek için tv yi açıyoruz. onun dışında ev işlerinden kalan vaktimi okumakla değerlendiriyorum.
sonunda bize diploma vermeyecekler ama en az bir çocuk gelişimi uzmanı kadar bilgi sahibi olmayı hedeflemek; sorun başımıza gelsin de o zaman çare arayalım demek yerine böyle davranmak ve sürekli okumayı hedeflemek gerek.
insan bebek ve çocuk gelişimi hakkında okudukça bazı davranışların onun doğasına uygun gelişim aşamalarının bir parçası olduğunu kavrıyor. " bu çocuk niye böyle inatçı, niye bağırıp duruyor vs." sorularla boğuşarak zaman yitirmiyor. ya da mucize çözümler aramak yerine çocuğu ve onun duygularını anlamanın önemini kavrıyor.
önerdiğiniz kitap paylaşımları için teşekkür ederim.

nihalli
18-02-2011, 15:48
Merhaba arkadaşlar,
Benim de şu an 19 aylık bir oğlum var ve henüz Pazartesi günü(14 Şubat) Sabiha Hanım'la ilk randevumuza gittik.

Doğru çocuk yetiştirmenin zorluğunu özellikle çalışan bir anne olarak çok çektim. İlk çocuğum olduğundan tecrübesizdim de ayrıca. Oğlumda işe başlamamla birlikte başlayan problemlerimiz beni de çeşitli arayışlara itti ve Sabiha Hanım'ı o zaman tanıdım. Tabi oğlum 8-9 aylık olmuştu bu arada. Çocuk yetiştirme konusunda o kadar çok konuşan, akıl veren, yol gösteren var ki hangisi doğru diye düşünüyor insan. Sabiha Hanım ve kitapları ile tanıştıktan sonra kime inanmam gerektiğini bulmuştum. Çünkü O (bence en önemlisi) hayatını çocuklara adamış, çocuk beynini, gelişimini, davranışlarını bilimin ışığında incelemiş bir bilim insanı, bir profesör. Söyledikleri bilim temeline dayanıyor, benim için önemli olan bu. Söyledikleri ise oldukça anlaşılır ve mantıklı geliyor bana.

Ben randevuya giderken hemen bir sonuç alamayacağımı, beni ve oğlumu bir sürecin beklediğini ve bu sürecin Sabiha Hanım tarafından takip edilip yönlendirileceğini biliyordum. Aslında kilit noktanın anne olduğunu zaten sürekli söylüyor (0-3 yaşta özellikle). Ben oğlumla yaşadığım problemlerimden sadece ilkini söyledim. Sonra oğlumla oyunlar oynadı ve oynadığı oyundan sonra benim henüz söylemediğim diğer problemlerini de sıralayıverdi. Ardından bir takım sorular ve bizi yönlendirdi. 27 Nisan'da tekrar gideceğiz inş.

alize_13
22-02-2011, 14:07
Merhaba arkadaşlar,
Benim de şu an 19 aylık bir oğlum var ve henüz Pazartesi günü(14 Şubat) Sabiha Hanım'la ilk randevumuza gittik.

Doğru çocuk yetiştirmenin zorluğunu özellikle çalışan bir anne olarak çok çektim. İlk çocuğum olduğundan tecrübesizdim de ayrıca. Oğlumda işe başlamamla birlikte başlayan problemlerimiz beni de çeşitli arayışlara itti ve Sabiha Hanım'ı o zaman tanıdım. Tabi oğlum 8-9 aylık olmuştu bu arada. Çocuk yetiştirme konusunda o kadar çok konuşan, akıl veren, yol gösteren var ki hangisi doğru diye düşünüyor insan. Sabiha Hanım ve kitapları ile tanıştıktan sonra kime inanmam gerektiğini bulmuştum. Çünkü O (bence en önemlisi) hayatını çocuklara adamış, çocuk beynini, gelişimini, davranışlarını bilimin ışığında incelemiş bir bilim insanı, bir profesör. Söyledikleri bilim temeline dayanıyor, benim için önemli olan bu. Söyledikleri ise oldukça anlaşılır ve mantıklı geliyor bana.

Ben randevuya giderken hemen bir sonuç alamayacağımı, beni ve oğlumu bir sürecin beklediğini ve bu sürecin Sabiha Hanım tarafından takip edilip yönlendirileceğini biliyordum. Aslında kilit noktanın anne olduğunu zaten sürekli söylüyor (0-3 yaşta özellikle). Ben oğlumla yaşadığım problemlerimden sadece ilkini söyledim. Sonra oğlumla oyunlar oynadı ve oynadığı oyundan sonra benim henüz söylemediğim diğer problemlerini de sıralayıverdi. Ardından bir takım sorular ve bizi yönlendirdi. 27 Nisan'da tekrar gideceğiz inş.

randevuyu nasıl aldın bende gitmek istemiştim beni anca beklemeye aldılar 6 7 ay oldu hala haber yok zaten ümidide kestim artık :37:

LeyLi
24-02-2011, 11:09
Sevgili anne adayları ve anneler,
Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin editörlüğünde yayınlanan,
Hamileyim ve Bebeğim sizin seçtiğiniz birisi Annelik Akademisi'nden hediye!


Annelik Akademisi / Boyut Yayın Grubu (http://www.annelikakademisi.com)

hatbay
19-09-2011, 20:43
Arkadaşlar ben bu pedagogu tanımıyordum adını ilk defa duydum. Düşünce ve tavsiyelerini paylaşan arkadaşların alıntılarından edindiğim izlenim ve düşüncem şu ki asla dinlemem de uygulamam da. Bir kere tavsiyeleri batı tarzı eğitimin bir parçası. Oysa biz Anadoluluyuz. Ben pedagoji konusunda Adem Güneş'le tanıştıktan sonra dünyaya bakışım değişti. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Özetle ''Bu topraklarda YUNUS'LAR, MEVLANA'LAR, FATİH'LER çıktıysa nasıl yetiştirildiklerine bakmak lazım...'' diyor. Bu şekilde başlıyor ve bir denize dalar gibi anlattıkça bitmiyor dinledikçe içine çekiyor anlattıkları.

Temel cümle şu ÖDÜL İNSANI KİŞİLİKSİZLEŞTİRİR CEZA İSE YÜZSÜZLEŞTİR. Bütün annelere ısrarla tavsiyem mutlaka Adem Güneş'i tanıyın.

35papatya
21-09-2011, 15:33
Arkadaşlar ben bu pedagogu tanımıyordum adını ilk defa duydum. Düşünce ve tavsiyelerini paylaşan arkadaşların alıntılarından edindiğim izlenim ve düşüncem şu ki asla dinlemem de uygulamam da. Bir kere tavsiyeleri batı tarzı eğitimin bir parçası. Oysa biz Anadoluluyuz. Ben pedagoji konusunda Adem Güneş'le tanıştıktan sonra dünyaya bakışım değişti. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Özetle ''Bu topraklarda YUNUS'LAR, MEVLANA'LAR, FATİH'LER çıktıysa nasıl yetiştirildiklerine bakmak lazım...'' diyor. Bu şekilde başlıyor ve bir denize dalar gibi anlattıkça bitmiyor dinledikçe içine çekiyor anlattıkları.

Temel cümle şu ÖDÜL İNSANI KİŞİLİKSİZLEŞTİRİR CEZA İSE YÜZSÜZLEŞTİR. Bütün annelere ısrarla tavsiyem mutlaka Adem Güneş'i tanıyın. :52:ŞAKA GİBİ.... nedemek '' biz anadoluluyuz''??????????????????????????????????? Allah aşkına tıp denilen bilimin ve sonuçlarını doğulu ve batılı olarak nasıl ayırabilirsinizki..... gerçekten tuhafsınız.

hatbay
24-09-2011, 18:14
:52:ŞAKA GİBİ.... nedemek '' biz anadoluluyuz''??????????????????????????????????? Allah aşkına tıp denilen bilimin ve sonuçlarını doğulu ve batılı olarak nasıl ayırabilirsinizki..... gerçekten tuhafsınız.

Demek sizce pedagoji bir tıp dalı. Tamamen hayatın içinde olan, herkesin en çok istediği şeyi: kendi kültürüyle yetişmiş, anne babasının değer yargılarını benimsemiş, duyarlı çocuk yetiştirmenin sizin gözünüzdeki yeri, tıp biliminin işi demek ki... Ne diyebilirim ki Allah şifa versin...

ciltirik
30-09-2011, 19:37
Merhaba arkadaşlar,
Benim de şu an 19 aylık bir oğlum var ve henüz Pazartesi günü(14 Şubat) Sabiha Hanım'la ilk randevumuza gittik.

Doğru çocuk yetiştirmenin zorluğunu özellikle çalışan bir anne olarak çok çektim. İlk çocuğum olduğundan tecrübesizdim de ayrıca. Oğlumda işe başlamamla birlikte başlayan problemlerimiz beni de çeşitli arayışlara itti ve Sabiha Hanım'ı o zaman tanıdım. Tabi oğlum 8-9 aylık olmuştu bu arada. Çocuk yetiştirme konusunda o kadar çok konuşan, akıl veren, yol gösteren var ki hangisi doğru diye düşünüyor insan. Sabiha Hanım ve kitapları ile tanıştıktan sonra kime inanmam gerektiğini bulmuştum. Çünkü O (bence en önemlisi) hayatını çocuklara adamış, çocuk beynini, gelişimini, davranışlarını bilimin ışığında incelemiş bir bilim insanı, bir profesör. Söyledikleri bilim temeline dayanıyor, benim için önemli olan bu. Söyledikleri ise oldukça anlaşılır ve mantıklı geliyor bana.

Ben randevuya giderken hemen bir sonuç alamayacağımı, beni ve oğlumu bir sürecin beklediğini ve bu sürecin Sabiha Hanım tarafından takip edilip yönlendirileceğini biliyordum. Aslında kilit noktanın anne olduğunu zaten sürekli söylüyor (0-3 yaşta özellikle). Ben oğlumla yaşadığım problemlerimden sadece ilkini söyledim. Sonra oğlumla oyunlar oynadı ve oynadığı oyundan sonra benim henüz söylemediğim diğer problemlerini de sıralayıverdi. Ardından bir takım sorular ve bizi yönlendirdi. 27 Nisan'da tekrar gideceğiz inş.


Bostancıda cocuk ve genc'te şimdi adını hatırlayamadım bayan bir psikiyatrist ile görüşmüştük ben bir sey demeden sizden önce oğlunuzla görüşeyim sonra sizinle konuşalım bir ön yargı olmadan inceleyeyim dedi, oglumu aldı görüştü sonra ben girdim, sanki dogdugundan beri oglumu gözlemlemiş tanımış gibi bana oglumu anlattı, yani diyecegim o ki biz bir çocukla ugraşıyoruz onlar günde 10 tane çocuk görüyorlar zaten bu işin egitimini almışlar onlar bu sorunları anlayıp anlatamazlarsa zaten orada durmasınlar demek istiyorum. Paktuna kadar da pahalı degildi...

mori_cedo
23-12-2011, 09:37
ekşi sözlük yorumlarına göz gezdirmenizi tavsiye ederim. şaşırdım doğrusu.. (dikkatinizi çekerim, ekşi sözlük basının bile takip ettiği bir platform)

sabiha paktuna keskin - ek_i sözlük (http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=sabiha+paktuna+keskin)

link açılmıyorsa ekşi sözlükten sabiha paktuna keskin yazıp ulaşabilirsiniz...