Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Anne Olmak İsteyenler Okumadan Geçmeyin!FOLİK ASİTİN ÖNEMİ...


albeyaz
17-06-10, 11:06
Sizlerle paylaşmak istedim...Çoğu kişi neden folik asit kullandığını bilmiyor...Hangi hastalığı önlediğini de...Ve bu hastalığın ne sıklıkla görüldüğünü....doğacak bebeklerimiz için tedbirli olalım derimmmm....
Folik asit niçin önemlidir?
Hamileliğin ilk haftalarında çocukta merkezi sinir sistemi için düzenleme oluşur. Daha sonra bundan hareketle beyin ve omurilik oluşur. Bu sürecin iyi sonuçlanması önemlidir, çünkü yoksa çocukta sakatlıklar oluşabilir. Bu sakatlıklar nöral tüp defektleri (kusur) olarak isimlendiriliyor. Bu sakatlıklardan bir tanesi "açık omurga" veya spina bifida olarakda isimlendirilir. O zaman çocuk genellikle bedensel özürlüdür ve ayrıca zeka geriliğinede sahip olabilir. Bebek beyni olmadanda doğmuş olabilir (anensefali). Böyle bir çocuk genellikle doğumdan hemen sonra veya doğduktan sonra ilk hafta içerisinde ölür.

Böyle bir sakatlığı olan çocuğa sahip olma şansı çok şükür ki çok azdır. Hollanda'da canlı olarak doğan 2600 çocuktan birinde nöral tüp defekti görülür (Gezondheidsvoorlichting dergisi, eylül 2000 sayısı). Bu doğuştan sakatlıkların bir kısmının ekstra folik asit kullanımı ile önlenebilindiği bilinen birşeydir. Folik asit sağlıklı bir bebek sahibi olmak için bir garanti değildir. Başka nedenler ve ırsi (kalıtsal) faktörlerde etkili olabilir. Fakat folik asit kullanımı nöral tüp defektli çocuk sahibi olma şansını azaltır.

albeyaz
17-06-10, 11:06
Eğer sağlıklı ve değişik (çeşitli) şeyler yiyiyorsanız, normalinde yeterli folik asit alıyorsunuz demektir. Fakat hamile kalmak istediğiniz zaman, hamileliğinizin başlangıcında biraz daha fazla folik asite ihtiyacınız vardır. O zaman hergün 0,4 ile 0,5 miligram arası folik asit kullanmaya dikkat etmek zorundasınız. Hollanda'da satın almak için içinde ekstra folik asit içeren besin maddeleri henüz yok. Hergün yeterli derecede folik asit aldığınızdan emin olmak için beslenmenizi folik asit tabletleri ile destekleyebilirsiniz (günde bir sefer 0,4 veya 0,5 mg'lık folik asit tableti

albeyaz
17-06-10, 12:06
Folik Asit Bütün Hamile Kadınlar Için Iyi mi?
Folik asit hamile kalmak isteyen ve yeni hamile kalmış olan bütün kadınlar için iyidir. Onların bir veya daha fazla sağlıklı çocukları olmuş olsa bile. Günde 0,4-0,5 mg gibi az düzeydeki folik asitin zararlı yan etkileri anne adayı ve bebek için bilinmiyor. Hatta folik asiti biraz daha uzun süre kullanmış olsanız bile, örneğin hamile kalmanız biraz zaman almış olabilir.

albeyaz
17-06-10, 12:06
Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlayabilirsiniz?
Hamile olmadan önce, ekstra folik asit yutmaya başlarsanız akıllıca davranmış olursunuz. Örneğin doğum kontrol hapını kullanmayı hamile kalmak istediğiniz için bırakacağınız zaman, aynı zaman da folik asit tabletleri yutmaya başlayabilirsiniz. Her zaman tam olarak başarılı döllenmenin gününü tahmin etmek mümkün değildir. Fakat göz önünde bulundurmanız gereken folik asit kullanımına döllenmeden en az dört hafta önce başlamanızın çok uygun olmasıdır. Böylece doğmamış çocuğun gelişimi için önemli olan dönemde (özellikle döllenmeden sonraki ilk 4 hafta) vücudunuzda yeterli folik asit bulunmasını sağlamış olursunuz. Folik asit kullanmaya hemen hamile kalmayı başaramamış olsanız dahi devam edin.

albeyaz
17-06-10, 12:06
Ve Folik Asiti Kullanmayı Ne Zaman Bırakacaksınız?
Merkezi sinir sistemindeki bu sakatlıkları önlemeye yardımcı olmak için, döllenmeden 8 hafta sonrasına kadar ekstra folik asit kullanmak faydalı olur. 28 günlük siklusta sizin son menstruasyonunuzun (adet günü) ilk gününden sonra 10 haftadır.

albeyaz
17-06-10, 12:06
Folik Asiti Nereden Satın Alabilirsiniz?
Eczaneden veya parfümeri dükkanlarından. Oradan 0,4 veya 0,5 mg'lık tabletlerden satın alabilirsiniz. Bunun için reçeteye gerek yok. Bazı multivitamin preparatlarınada folik asit eklenmiştir. Özellikle hamileler için hususi olan vitamin preparatlarını kullanmaya dikkat edin, çünkü bütün vitaminler zararsız değildir, aşırı derecede vitamin A doğmamış çocuk için zararlı olabilir. Hamileler için hususi olan multivitamin preparatları kullanırsanız, sadece folik asit içeren tabletlerden hala kullanmanıza gerek kalmaz. Yüksek dozdaki 4 veya 5 miligramlık folik asit tabletlerini sadece reçete ile alabilirsiniz.Yurtdışında (Amerika Birleşik Devletleri) piyasada folik asitle zenginleştirilmiş besin maddeleri bulunur. Hollanda'da da yakında benzeri besin maddelerini bulmak mümkün olacaktır. Bunları kullanacaksanız, doktorunuza veya eczacınıza ekstra folik asit kullanmanız gereklimi diye danışınız.

albeyaz
17-06-10, 12:06
Herşeyi Bir Düzene Koyarsak
Hollanda'da canlı doğan 2600 çocuktan birinde nöral tüp defekti görülür. Nöral tüp defekti merkezi sinir sistemindeki bir defektir. Böyle bir sakatlığı olan çocuğa sahip olma şansı azdır. Bu şansı daha da azaltabilirsiniz. Az miktarda folik asit kullanımı siz ve çocuğunuz için basit, sağlıklı ve güvenlidir.


Hamile olmadan en az 4 hafta önce ekstra folik asit alın. Örneğin doğum kontrol hapını kullanmayı bırakır bırakmaz.
Eğer önceden nöral tüp defektli bebeğiniz olduysa, doktorunuzun veya jinekoloğunuzun (kadın-doğum uzmanı) tavsiyesi üzerine tableti 4 veya 5 miligram olan yüksek dozda folik asit yutarsınız.

Diğer durumlarda normal dozdaki folik asit tabletlerinden yutunuz. Bunlar 0,4 veya 0,5 miligram folik asit içerirler.
Bazı multivitamin preparatları folik asitde içerirler. Eğer hamileler icin hususi olan multivitamin preparatlarından kullanıyorsanız, ayrıca folik asit tabletleri kullanmanıza gerek yoktur.

Döllenmeden sonraki 8 haftaya kadar folik asit kullanımına devam edin. Hemen hamile kalamamış olsanız bile. Daha sonra artık gerekli değildir.
Normal dozdaki folik asit tabletlerini reçetesiz olarak eczaneden veya parfümeri dükkanından satın alabilirsiniz.

4 veya 5 mg'lık folik asit tabletlerini yalnızca reçete ile alabilirsiniz.

YAMAN
17-06-10, 12:06
TŞk ederız cnm bılgıler ıÇın bende bır adayım ve kullanmaya baŞladım

neslicel
17-06-10, 12:06
Bilgiler için teşekkürler.Tesadüf bende bugün bu konuyla ilgili araştırma yapıyordum.Folik asite başlamadan önce doktora gitmek gerekirmi yoksa gitmeden başlasakta olurmu?Birde hangi marka folik asiti almalıyız?

albeyaz
17-06-10, 12:06
neslicel
Bilgiler için teşekkürler.Tesadüf bende bugün bu konuyla ilgili araştırma yapıyordum.Folik asite başlamadan önce doktora gitmek gerekirmi yoksa gitmeden başlasakta olurmu?Birde hangi marka folik asiti almalıyız?
Gebelik öncesi yapılması gereken bezı testler vardır.Bunları yaptırdınız mı?

Bu testler:
Kan grubu
Pelvik ultrasonografi
Tam idrar tahlili
Tam kan sayımı
Rutin biyokimya (Açlık kan şekeri, üre, kreatinin, SGOT, SGPT),
Kanama profili (Kanama ve pıhtılaşma zamanları, APTT, PTT, fibrinojen)
TORCH testleri (Toxoplasma, Kızamıkçık, Sitomegalovirüs, Herpes)
(gerekirse) serum B12 ve folik asit düzeyleri olarak özetlenebilir.

albeyaz
17-06-10, 12:06
Zaten doktora gittiyseniz dr. mutlaka folik asit vermiştir. Gitmediyseniz de hamilelik öncesi mutlaka test yaptırmanızı öneririm.

neslicel
17-06-10, 12:06
Henüz doktora gitmedim ama gidicem.D.k hapını bu ay bırakıyorum doktora gitmeden kullanmalımıyım diye düşündüm.

albeyaz
17-06-10, 12:06
neslicel
Henüz doktora gitmedim ama gidicem.D.k hapını bu ay bırakıyorum doktora gitmeden kullanmalımıyım diye düşündüm.
Doğum kontrol hapı kulandıysan en az iki ay bebek yapmamalısın. Doğum kontrol hapı kullanıp hemen hamile kalanların bebeklerinde anomaliler görülürmüş...Dikkat...Kullanabilirsin.Eczaneden alınıyor reçetesiz.Folik plus...

albeyaz
17-06-10, 13:06
Doğum Kontrol Hapı ve Hamilelik
Hamile kalmaya karar verdiniz ancak doğum kontrol hapı ile korunuyorsunuz. Doğum kontrol hapını bıraktıktan kaç ay sonra hamile kalabilirsiniz ve kullandığınız haplar doğurganlığa etki eder mi ? Aşağıda makalede bu sorulara yanıt bulabilirsiniz.

--------------------------

Anne olmaya hazırsanız üç ay öncesinden doğum kontrol haplarını bırakın. Haplardan üç ay sonra kadında tekrar yumurtlama başlar ve hamilelik şansı yüzde 80'e kadar yükselir. Ancak ilacı bıraktıktan sonra ilk ay içinde gebelik gerçekleşirse, ikiz bebeğiniz olma ihtimali hayli fazla!..

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu; yıllarca doğum kontrolüyle korunduktan sonra çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için farklı kontrol yöntemlerine göre neler yapmaları gerektiğini anlattı:

Doğum kontrol hapı kullanan kadın, bebek sahibi olmak istediğinde, hapı bıraktıktan ne kadar sonra hamile kalabilir? Doğum kontrol haplarının; doğumsal anomalilere, kısırlığa, cinsel yetersizliğe ve vücutta irileşmeye neden olduğu inanışı doğru değildir. Yaklaşık olarak hap kullanılması bitirildikten 2-3 ay sonra kadınlarda tekrar yumurtlama başlar. Bu süre sonucunda hamile kalma oranı yüzde 80 olarak gerçekleşir. Ancak doğum kontrol hapı ile korunan kadınların hapları kullanmaya devam ederken veya kestikten hemen sonra gebe kalmaları, bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Hatta ilacı bıraktıktan sonra ilk ay içinde gerçekleşen gebeliklerde ikiz görülme ihtimali fazladır. Hormon tedavisi gören kadınlarda da doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra ikiz doğurma olasılıkları yüksek. Hapla korunan kadınlarda, ileride elde edilecek gebeliklerde ise anomalili bebek (anormal bebek) doğurma riski artmaz.

neslicel
17-06-10, 13:06
Evet en az 3 ay korunup ve folik asit kullanıp 3 ayı geçirme düşüncesindeyim.Folik plus 0,4 mg mı kullanmam gerekiyor?Birde multi vitamin olanlar var sanırım.Onumu kullanmalıyım.Biraz kafam karıştı :)
Cevapların için teşekkür ederim.

albeyaz
17-06-10, 13:06
Yukarıda da yazdığı gibi birkaç yerde de olumsuz etkisi yok diyor doğum kontrol hapının...ama anomaliye etkisi var diyenler de çok..Riske atmamak lazımm...en az iki ay ara bence..

neslicel
17-06-10, 13:06
Evet kesinlikle katılıyorum.ınşallah herşey umduğumuz gibi ve hayırlı olur.

Sevgiler.

albeyaz
17-06-10, 13:06
Normalde 0.4 mg başlayabilirsin....Bazı vitaminlerin de içinde folik asit olduğu için ikisi bir arada kullanılmıyor..Mesela ELEVıT ilacını kullanıyorsan Ayriyetten folik asit almıyorsun...Bence sen ilk önce bir doktora git... O sendeki eksikliklere göre ilaç verecektir...Bu çok hassas bir durum....

karamel06
17-06-10, 13:06
Malesef ben hep unutuyorum yaaa bazende akşamları üç tane birden alıyorum folic plus.

albeyaz
17-06-10, 13:06
karamel06
Malesef ben hep unutuyorum yaaa bazende akşamları üç tane birden alıyorum folic plus.
Üçünü birden almanın zararı yok diye duydum...birçok kişi öyle alıyor...Ama unutma tabi:)))

miss_teacher
17-06-10, 13:06
doktora gitmeden başlasak zararı olur mu acaba?

albeyaz
17-06-10, 13:06
Folik asite başlamanın bir zararı olmaz...Ama hamile kalmadan önce bir rahatsızlık ve bir eksik değeriniz varsa hem bebek hem de siizin için zararı olur...Hamile kalmadan önce mutlaka dr. gidinnnn...Artık bu şart....Günümüzde birçok sorunlu gebelik yaşanıyor...Önlem alıp gerisini Allah'a bırakmak lazım...Biz anne adayları elimizden geleni yapalım ki sonra niye yapmadık diye üzülmeyelim di mi??

cemen
18-06-10, 01:06
bana kadın dogum doktorum "Türkler yeterince hububat ve bakliyat alıyorlar, folik asit tabletine gerek yok demisti" ve ben cok ısrar edince vermişti, kendisi de ardarda dogum yaptı.. dogal olarak almak en iyisi degil mi?

albeyaz
18-06-10, 04:06
cemen
bana kadın dogum doktorum "Türkler yeterince hububat ve bakliyat alıyorlar, folik asit tabletine gerek yok demisti" ve ben cok ısrar edince vermişti, kendisi de ardarda dogum yaptı.. dogal olarak almak en iyisi degil mi?
Eğer sağlıklı ve değişik (çeşitli) şeyler yiyiyorsanız, normalinde yeterli folik asit alıyorsunuz demektir. Fakat hamile kalmak istediğiniz zaman, hamileliğinizin başlangıcında biraz daha fazla folik asite ihtiyacınız vardır. O zaman hergün 0,4 ile 0,5 miligram arası folik asit kullanmaya dikkat etmek zorundasınız.

halime007
31-07-11, 13:07
arkadaşlar ben 17 haftalık bebeğimi anensefaliden dolayı aldırdım. sebep folik asit eksikliği dendi ama ben hamile kalmadan bir ay önce folik asit kullanmaya başladım çünkü daha öncede bir kez düşük yapmıştım arkadaşların tavsiyesi üzerine doktoruma da danışarak folik asit kullandım fakat bebeğim de böyle bir hastalık teşhisi kondu ve mecburen aldırdık ve doktorum bi sonraki gebelikte tekrarlaya bilir diyor sizce ne yapmalıyım aynı olayları tekrar yaşamaktan çok korkuyorum hem fizik olarak hemde ruh olarak psikolojim çökmüş durumda

Dernan
1-08-11, 11:08
Bilgiler için tskler
Folik asit bende çok kilo yaptı yaglanma yaptı 2 bucuk ay kullandım gunde 3 demıstı dr
çok kilo alınca bıraktım maalesef gunde 1 mı alsam acaba :S

hatic22
1-08-11, 19:08
bende folik asit kullanmaya yeni başladım 6+2 günlük hamileyim yarım almam gerektiği yazıyor eczacı öyle yazmış
içeriğinde de günlük 1 adet alın yazıyor .eczacı yazarken dikkat etmedim sormadım
nasıl alsam bilemedim
1 adet alsam çok mu olur acabaa bilgisi olan yardımcı olsun lütfen