Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Diş duşu ile inci gibi dişler


Cicilikiz
8-07-10, 15:07
ınsanlar her ne kadar biyolojik olarak birbirileri ile benzer özellikler taşısa da fiziksel olarak birçok farklılık gösterir. Ten rengi, yüz şekli, el ve ayak yapısı nasıl farklı ise diş yapısı da kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar daha seyrek bazı insanlar daha uzun dişlere sahiptir. Bazılarımızın dişleri bembeyaz iken bazılarımızın yapısal olarak sarı olabilir. ışte bu yapısal özellikler dişlerin sağlık durumunu doğrudan etkiler. Dişleri normalden daha sık yapıda olan kişiler, diş çürüklerine daha sık maruz kalırlar, çünkü; fırçalama ile giderilemeyen artıklar diş boşlukları arasına yerleşerek bakteri çoğalmasına, ağız kokusuna ve çürümelere neden olur. Konu ile ilgili açıklamada bulunan DR. Özkan ÇANKAYA ağız duşu kullanımı hakkında bilgi vererek şu açıklamalarda bulundu:
[​IMG]

Ağız duşu ağız sağlığı açısından çok önemlidir

Ağız duşu; dişlerin ulaşılması güç bölgelerine, diş aralarına ve diş eti cebi içine basınçla su göndermeye yarayan özel cihazlara verilen isimdir. Ağız duşu uygulamasıyla tazyikli su-hava karışımı diş aralarına fışkırtılarak dişlerin arasına sıkışan besin artıkları ve plak uzaklaştırılır. Dişlerin fırçalanması ağız bakımının ilk ve en önemli koşulu olsa da pek çok zaman yeterli değildir. Diş fırçası dişlerin birbirleri ile kontakta olduğu ara yüz bölgelerinde etkinlik gösterememektedir. Bu bölgelerin temizliği ancak diş ipleri, ara yüz fırçaları veya ağız duşları ile sağlanabilir. Ağız duşu uygulaması, diş ipi ile benzer etki gösterir. Diş ipinden farklı olarak uygulanan basınç ile dişeti cebinin çok daha derin bölgelerine ulaşır ve daha etkin bir temizlik sağlar. Ayrıca kullanımı diş iplerine nazaran çok daha kolay ve pratiktir ve diş etlerine yapılan masaj ağız sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Ağız duşu nasıl uygulanır?

Üzerinde su veya gargara sıvısını koymak için bir haznesi, basınçlı suyu istenen bölgeye uygulamak amacıyla değişebilen uçları olan bu cihaz, uygulama ucu diş-dişeti sınırında ve diş aralarında dolaştırılmak suretiyle kullanılır. Uygulanan su veya gargaranın tazyik şiddeti ayarlanarak dişeti cebi içindeki ve diş aralarındaki yumuşak gıda birikintileri temizlenir. Ağız duşu kullanımına başlamadan önce bir diş hekimi tarafından diş taşlarının temizlenmesi faydalı olacaktır. Böylece mevcut ağız hijyeni uzun süre muhafaza edilebilir. Bu amaçla yapılan ağız duşu uygulamalarında su yerine anti bakteriyel gargaralar da kullanılabilir.

Genel olarak kimler uygulayabilir?

Uygulama uçlarının değişebilir olması sayesinde bir ağız duşu evdeki bütün bireyler tarafından kullanılabilir. Ağız duşu ağız hijyenine önem veren herkes tarafından kullanılabilir ancak özellikle kronik dişeti rahatsızlığı olanlar, dişleri çürümeye meyilli kişiler, implant veya köprü protezi tedavisi görmüş hastalar, dişlerinde çapraşıklık olanlar bu uygulamadan çok fayda sağlayacaklardır.

boun
27-07-10, 13:07
benim doktorum da diş dusunu tavsiye etmişti çunku dıslerım birbirine cok yakın ve agızım kucuk o nedenle diş ipi kullanmanıyorum. Her yerde aradım ama bulmadım kullananlar varsa nereden temin ettiler acaba?

boun
21-08-10, 16:08
hala bulmadım iyi mi
:KK43: online satın almak istemiyorum

olivia
21-08-10, 16:08
Dis dusu tavsiye edildigi zamanlar bundan 30 sene önceydi.
Bu zamanda hicbir dishekimi dis dusu tavsiye etmez. Cünkü "diş aralarına ve diş eti cebi içine basınçla su göndermeye yarayan özel cihazlara verilen isimdir " diyor zaten aciklamasinda yani dis eti cebine basincla su göndermek demek mikrobuyla yemek artiklariyla dis eti cebine yollamak yarardan cok zarar yaptigi icin, son 10 senedir hic kimseye tavsiye edilmiyor.
Ne olursa olsun illaki dis ipligi ile dislerin arasi temizlenebilir. Agziniz kücükde olsa, disler birbirine yakinda olsa dis ipligin giremedigi dis arasi yok.

olivia
22-08-10, 09:08
Bu zamanda elektrikli dis fircasi, dis ipligi, disler arasi kücük fircalar ve en azinda senede bir kere profesyonel dis temizligi tavsiye ediyoruz.