Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Sucuk ve sosis hamileler yiyebilirmi?


cherry81
21-08-10, 00:08
Selam

Sucuk ve sosisi (pistikten sonra) hamileler yiyeebilirmi? Toxoplasmayi daha once gecirdim yani oyle bir tehlike yok.

mirayhale
21-08-10, 00:08
benim doktorum yemememi soyledi

Sui
21-08-10, 05:08
toksoplazma riski olmasa bile bence yenmemesi daha doğru, özellikle de içinde ne idüğü belli olmayan sosislerin.

dertlisezen
21-08-10, 05:08
sosıs ve salam yemıyorum ma sucugun ıyı pıstıgınden emınsem bır tane en azından tadımlık yıyorum

AminMellaLle
21-08-10, 05:08
hiç yemedim ben hamileliğim boyunca..

kayradorugum
21-08-10, 06:08
ben yedim hiçbi sorun olmadı

cherry81
21-08-10, 06:08
tamamen guvendigim bir yerden alsam? Birde sebep ne bunlarin yenmemesi icin?

dillerim_lal
21-08-10, 06:08
sosis salam sucuk bu tür besinler kesinlikle çiğ tüketilmemeli...aslında sosis ve salam ve jambon gibi gıdalar bırakın hamilelere normal insanlar için bile çokda sağlıklı besinler değil...heleki sosis içinde ne olduğu belli olmayan sağlıksız birşey

ben kesinlikle yemiyorum....sucuğuda kokusundan dolayı minik bir bir parçayı ekmeğimin arasına koyuyorum eğer yumurtalıysa sucuğuda yemiyorum sadece yumurtasını yiyorum

Sui
21-08-10, 07:08
cherry81
tamamen guvendigim bir yerden alsam? Birde sebep ne bunlarin yenmemesi icin?
İçlerindeki katkı maddesinin haddi hesabı yok, her ne kadar üstünde et içerir yazsa da o etten kasıt, sakatat, deri vb. yani saf et değil. Sosisin içinde kanla karıştırılmış nişasta olduğu söylentileri var. Ayrıca paketlenmiş et ürünlerinde kullanılan koruyucular genellikle nitrat içeriyor ki bu da kanser yapıcı bir madde.

ay_dolu
21-08-10, 07:08
yahu hiç aklımda yoktu. okuyunca aklıma düştü sabah sabahsempatiksalakcinni salamı sosisi zaten oldum oluş sevmem. ne o öle plastik gibi. ama sucuk denince akan sular durdu valladelikafadulden

elifnur67
21-08-10, 07:08
ya arkadaşlar ben de hamileyim ve eşime sucuk aldırdım hamileliğimden buyana ilk kez
daha pişirmedim
tesadüfen gördüm burdaki yazılanarı da

napıcam ben öff
iyi bir markann sucuğunu almış ama napim siz söyleyin bana

Sui
21-08-10, 07:08
elifnur67
ya arkadaşlar ben de hamileyim ve eşime sucuk aldırdım hamileliğimden buyana ilk kez
daha pişirmedim
tesadüfen gördüm burdaki yazılanarı da

napıcam ben öff
iyi bir markann sucuğunu almış ama napim siz söyleyin bana
Arkadaş neden zararlı diye sormuş, onu söyledim. Zaten başka bir arkadaşın dediği gibi bu tip şeyler sadece hamilelikte değil normal zamanlarda da çok tüketilmemesi gereken şeyler. Ama ne bileyim evde sucuk pişer, kırk yılın başı, zaten insanın hamile hamile içi gidiyor, bir iki dilimden bir şey olacağı da yok tabii bence. Mesele bunu rutine bindirmemek, düzenli olarak tüketmemek. Yoksa ben hamileliğimde gözüm döndü kokoreç bile yedim bir gün :)

dillerim_lal
21-08-10, 08:08
- Az pişmiş ya da çiğ ete dikkat !!

Etlerin iyi pişmiş olmasına özen gösterin Sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerini mümkün olduğu kadar uzak durun Yiyecekseniz, az miktarda ve mutlaka pişirerek yiyin Çiğ ette bulunan toksoplazma adı taşıyan parazit düşüklere neden olabiliyor Ayrıca, hamileliğin ilk döneminde bu paraziti alan bebekler, sağırlık, yüksek ateş, sarılık, çeşitli solunum yolu, göz ve sinir sistemi hastalıkları riskiyle karşı karşıya kalabiliyorlar
Hamilelikte Toksoplazma Enfeksiyonu


Toksoplazmozis hamilelikte düşüklere, ölü ya da sakat doğumlara neden olabilen ve genelde kedilerden bulaştığına inanılan bir enfeksiyon ancak bu enfeksiyon sadece kedilerden bulaşmıyor.

Toksoplazmozis nedir?
Toksoplazmozis Toxoplasma gondii adı verilen parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur. İlk kez 1908 yılında Afrikada gondi adı verilen bir tür kemirgende saptanmıştır. Tüm dünyada insanların da dahil olduğu pekçok tür omurgalı canlıda enfeksiyona neden olur. Buna karşılık sadece evcil kedilerin barsağında dişisi ve erkeği bir araya gelerek üreyebilir. Başka bir yerde üremesi mümkün değildir. Bu enfektif parazitler kedinin dışkısı ile dış dünyaya atılır ve buradan diğer canlılara sindirim sistemi yolu ile bulaşır. Bir başka değişle enfeskiyonun insan ya da diğer hayvanlara bulaşabilmesi için ağızlarından girmesi gerekir.

[Toksoplazmozis nasıl bulaşır?
Kediler de bu paraziti enfekte bir hayvanı (fare gibi) çiğ olarak yediklerinde alırlar. Bundan sonta yaklaşık 2 hafta süreyle parazit kedinin barsağında çoğalır. Takip eden dönemde kedinin dışkısı ile dışarıya atılır. Atılan bu parazitlerin bulaşıcı olabilmesi için dış dünyada 24 saat geçirmeleri gerekir. Daha önce bulaşıcılıkları olmaz. Enfekte bir kedi yaklaşık 2-3 hafta süreyle dışkısı ile parazit atar. Bundan sonraki dönemde kedinin dışkısında parazit olmaz. Bir kere toksoplazma enfeksiyonu geçiren kedi bağışıklık kazanır ve daha sonra yeniden enfekte olmayacağı gibi bulaştırıcılık özelliği de taşımaz Benzer bir özellik insanlarda da vardır. Bir kere enfeksiyon geçiren bir kişi bağışıklık kazanır ve daha sonra yeniden hastalanmaz. Sokak kedileri genelde bu enfeksiyonu yaşamlarının çok erken döneminde geçirirler ve bağışıklık kazanırlar. Bu nedenle büyük sokak kedilerinden enfeksiyon bulaşması çok uzak bir olasılıktır.Benzer şekilde çiğ etle beslenmeyen sadece kuru mama yiyen ve sokağa çıkmayan ev kedilerinde ise hastalığın görülmesi olanaksızdır. Kedinin dışkısı ile toprağa atılan ve 24 saat içinde bulaşıcı özellik kazanan parazitler beslenme sırasında (örneğin otlaklarda) sığır, koyun, inek gibi hayvanların sindirim sitemine geçer. Daha sonra buradan kas dokusu içine geçerek hayvanı enfekte eder. Böyle bir hayvanın eti pişirilmeden ya da az pişirilerek bir insan tarafından yendiğinde direkt olarak o insanda da enfeksiyona neden olur. Bir başka bulaşma yolu da toksoplazma bulunan toprakla temas etmiş meyve ve sebzelerin uygun şekilde yıkanmadan yenmesidir.

Görüldüğü gibi toksoplazma insana 3 temel şekilde bulaşabilir.

1-) Enfekte bir kedinin dışıkısı ile temas edip daha sonra bu temasın gerçekleştiği eli yıkamadan ağıza götürmek
2-) Enfekte bir hayvanın etini iyice pişirmeden yemek
3-) Paraziti barındıran bir besin maddesini iyice yıkamadan yemek İnsanlarda bir bulaşma yolu daha vardır:
4-) Enfekte bir anne adayından hamilelik sırasında bebeğine bulaşması

Ne sıklıkta görülür
Tüm dünyada toksoplazmozisin görülme sıklığı konusunda net bir istatistik yoktur. Ancak insanların yaklaşık %25-50'sinin yaşamlarının herhangi bir döneminde parazitle temas ettikleri ve enfekte oldukları tahmin edilmektedir. Ilıman iklimlerde daha fazla görülür. Hastalığın en fazla görüldüğü Fransa'da insanların %65'inin bu enfeksiyonu geçirdiği tahmin edilmektedir.

Belirtileri nelerdir?
Toksoplazma enfeksiyonları erişkinlerde genelde pek belirti vermez. Çoğu zaman doktora gitme gereksinimi doğurmayan hafif bir soğuk algınlığı şeklinde atlatılır. Hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, lenf düğümlerinde şişlik gibi belirtiler görülebilir. Belirtiler birkaç hafta ile birkaç ay içinde kendiliğinden geriler. Çok nadiren göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Bağışıklık sistemi baskılanmış lösemi, lenfoma, AIDS hastaları ile organ nakli yapılan hastalarda çok daha ağır seyredebilir ve hatta ölümlere neden olabilir.

Tanısı nasıl konur?
Toksoplazmozis kanda bu parazite karşı vücudun bağışıklık sisteminin ürettiği antikorların varlığının saptanması ile konur. Yapılan incelemede toksoplazmaya karşı IgG pozitifliği hastalığın daha önceden geçirildiği ve bağışıklık olduğu anl***** gelir. Böyle bir durumda yeniden toksoplazmaya yakalanmak mümkün değildir. kanda IgM varlığı ise aktif yeni bir enfeksiyon varlığını gösterebilir. Böyle bir durumda tekrarlanan incelemelerde IgM düzeylerinde artış görülmesi ile tanı konur ve tedavi edilir. Hem IgG hem de IgM negatifliğinde hastalık yok ve kişi daha önce bu hastalık ile hiç karşılaşmamış demektir ve toksoplazmaya yakalanmamak için önlemlerin alınması gerekmektedir.

Bebek için riskleri nelerdir?
Hamilelikleri sırasında toksoplazma enfeksiyonuna yakalanan kadınların sadece %30-40'ı bu hastalığı bebeklerine geçirirler. Annedeki enfeksiyonun bebeği de etkileme riski gebelik yaşı ile direkt ilişkilidir. Bu risk gebeliğin son trimesterında daha yüksektir ve %70'le kadar ulaşabilirken bu oran ilk trimester enfeksiyonlarında %15'ler civarındadır. Ancak ilk trimesterda bebeğe enfeksiyon geçme olasılığı düşük olmasına rağmen bebekte yaratacağı zarar daha fazladır. Bir başka deyişle son 3 ayda bebeğe enfeksiyon geçmesi daha kolay ancak zarar yaratma olasılığı son derece düşükken, ilk 3 ayda çok zor geçen enfeksiyon daha ciddi sorunlara neden olmaktadır. Erken dönemde görülen toksoplazma düşük ya da ölü doğumlara neden olabilir. Toksoplazmanın diğer etkileri ise beyin hasarı, beyinde su toplanması (hidrosefali), görme ve işitme bozuklukları, gelişme geriliği, zeka geriliği ve epilepsi gibi sinir sistemi bozukluklarıdır.

Hamilelikte toksoplazma enfeksiyonu saptanırsa ne yapılmalıdır?
Hamilelikte sırasında anne adayında toksoplazma enfeskiyonu saptanması bebekte mutlaka bir sorun olacağı anl***** gelmez. Böyle bir durumda detaylı ultrasonografi ile enfeksiyonun bebekte zarar oluşturup oluşturmadığı aranır. 20. gebelik haftasından sonra ise bebeğin göbek kordonundan kan alınarak (kordosentez) kesin tanı konulabilir. Burada bebek kanında IgM varlığı bebekte enfeksiyon olduğunun kesin belirtisidir.

Tedavi nasıldır?
Hamile olmayan bir kadında toksoplazmanın tedavisi antibiyotik ile yapılır. Hamilelerde ise uygulanan antibiyotiğin bebekte oluşması muhtemel hasarı engelleyip engellemediği açık değildir. Eğer bebekte ciddi sekel saptanır ise tercih edilmesi gereken yöntem gebeliğin sonlandırılmasıdır.

Hamilelikte toksoplazmaya bağışıklık olmadığı saptanırsa ne yapılmalıdır? Böyle bir durumda toksoplazmadan korunma önlemlerine dikkat edilmeli ve belirli aralıklarla kanda toksoplazmaya karşı antikor oluşup oluşmadığı araştırılmalıdır.

Toksoplazmadan korunma yolları nelerdir?
Toksoplazmadan korunmanın en etkili yolu hijyen kurallarına uymaktır

• Ellerinizi sık sık yıkayın.
• Eğer toprak ile uğraşıyorsanız mutlaka eldiven giyin
• Çiğ ya da az pişmiş et yemeyin (salam sucuk vb)
• Çiğ et ile temas ettikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın
• Çiğ et kestiğiniz bıçak ile iyice yıkamadan başka bir madde kesmeyin
• Çiğ et kestiğiniz kesme tahtalarını iyice yıkamadan üzerinde başka bir işlem yapmayın
• Çiğ sebze ve meyveleri mutlaka çok iyi yıkayın
• Tercihen dışarıda yeşil yapraklı salataları yemeyin
• Pastörize edilmemiş süt içmeyin bu tür sütlerden üretilmiş ürünleri kullanmayın
• Evde kedi varsa kumunu siz değiştirmeyin
• Kedinin kumunun 24 saat aralıklarla mutlaka değişmesini sağlayın
• Kedinizi dışarı bırakmayın
• Kedinize çiğ et yedirmeyin

mhmt
21-08-10, 10:08
benim doktorum kesinliklee yeme demiştii ben zaten hamile kalmadan önce de salam sosis yemiyodum zararlı die şimdi ise hiç yemiyorumm ama suck kaliteli güvenilir yerden oldumu tatımlık 1 2 tane yiyiorumm ........

bskozberk
21-08-10, 13:08
valla ben yiyorum ya sosis falan...canım istiyor bende kısı:teselli:tlamıyorum ama %100dana

naznur
21-08-10, 13:08
Arkadaşlar ben normal zamanlarda bile yenmesine karşıyım.Yemiyorum şarküteri ürünleri tüketmiyorum.Hiç elinize aldığınız ürünün içindekiler kısmına bakmıyormusunuz zararlı kimyasal ne çok şey var.Değil hamileyken yemek.Hani canınız çeker burnunuzda tüter belki sucuk diyorum.Unutmayın yiyen tek siz değilsiniz bebişinizde yiyecek.:icecream:

cherry81
21-08-10, 17:08
toxoplasma olayini biliyorum ama, ben daha onceden gecirmisim bunu, yani birdaha bunun olma ihtimali yokmus o yonden rahatim. zaten evimde kedide var bulasacak olsa ondan bulasir.

Benim soyle bir sorunum var, ben et sevmiyorum, doktorda eti cok ye dedi bana, bende bunun yerine mesela sucuk yesem de olurmu diye dusunuyorum. Haftada 1 veya 2 defa mesela, ya pizzanin ustunde, yada tost seklinde olabilir. Yani hic et yememekten herhalde biraz sucuk yemek iyidir?

Zaten cig et sevmem ben, oyle ekmegin ustune koyulan seylerden falan mesela yemem (haslanmis gibi olsada), Sosiside sevmiyorum ama belki et niyetine onuda bitane falan yerim zorla diye dusunuyordum..

OZaman galiba en mantiklisi, sadece iyi pismis sucuk yenilmesi biraz benim icin.. Sizce?

didem_elif
22-08-10, 08:08
selam

benim doktorum sosis, sucuk, salam tarzındaki şeyleri bununla beraber işkembe çorbası- ki çok canım çekmişti yemedim :KK43:-, sakatatları ve dip balıklarını, ton balığını, midye , kalamar gibi pek çok şeyi yasakladı. bunların arasında en çok sakatatları özledim :KK43:((

almira85
23-08-10, 08:08
valla ben hamilelikten öncede hamile olduğumu bilmeden 1,5 ay daha sosis,salam,tavuk burger,sucuk herşeyi yiyordum doktorum toxplasma testi istedi sonra hiçbirşey çıkmadı ama ilk 3 ay bunları tüketmesen iyi olur dedi şu anda da ara sıra haşlanmış sosis bazende sucuklu yumurta oda eşimin tabağından tadımlık yiyorum.ama sürekli yemiyorum.

glnk
23-08-10, 09:08
normalde de zaten yenmemesi gereken şeyler.ama çok canım çekerse ki hamileliğin başından beri hiç çekmedi çok az 1-2 tane sucuk falan yerim iyi pişmişse.

kadesa
23-08-10, 10:08
BEN HİÇ YEMEDİM ÇÜNKÜ TOKSOPLAZMAYA KARŞI BAĞIŞIKLIĞIM YOKTU.ama hamileykende canım en çok onları çekti:)

Nagihan
23-08-10, 13:08
ben sucuk yedim ama salam sosis yemedim dr yeme demişti şimdi 37 haftalığım 1kere salam yedim

mandalina52
17-08-12, 19:08
ben çok seviyorum ve yiyorum bir sorun olur mu acaba yarın doktorumu arayıp sorucam

hayatruya
22-08-12, 07:08
bende çok severim salam sucuk vs. ancak toksoplazmadan dolayı korktum.. ama hiç yemedim değil.. zaten yaz olduğu için çok canım istemiyor. salam ve sosis değil de sucuğu ara ara yiyorum

hayatruya
22-08-12, 07:08
cherry81
toxoplasma olayini biliyorum ama, ben daha onceden gecirmisim bunu, yani birdaha bunun olma ihtimali yokmus o yonden rahatim. zaten evimde kedide var bulasacak olsa ondan bulasir.

Benim soyle bir sorunum var, ben et sevmiyorum, doktorda eti cok ye dedi bana, bende bunun yerine mesela sucuk yesem de olurmu diye dusunuyorum. Haftada 1 veya 2 defa mesela, ya pizzanin ustunde, yada tost seklinde olabilir. Yani hic et yememekten herhalde biraz sucuk yemek iyidir?

Zaten cig et sevmem ben, oyle ekmegin ustune koyulan seylerden falan mesela yemem (haslanmis gibi olsada), Sosiside sevmiyorum ama belki et niyetine onuda bitane falan yerim zorla diye dusunuyordum..

OZaman galiba en mantiklisi, sadece iyi pismis sucuk yenilmesi biraz benim icin.. Sizce?
benim evimde de kedilerim var. aşılı oldukları ve çiğ et yemedikleri sürece sorun yok. hatta iyi yıkanmamış sebze meyvenin, iyi pişmemiş etin riski daha fazla.. kedilerin kumuna dokunmamak gerekiyor yalnızca..
bir de ben sucuk vs.nin etin yerini tutmayacağını düşünüyorum, hatta zararlı bile bence.. onun yerine kuru baklagil, yumurta vs. yemen daha doğru olmaz mı acaba?
ben mesela normalde balığı çok severdim hamile olduğumdan beri yiyemiyorum, bunu doktorumla paylaştım ve omega 3 içiyorum...