Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

80ler-90ların çizgi filmleri...buyurun nostaljiye...


ozzder
7-10-10, 10:10
arkadaşlar ister misiniz 80lerin, 90 ların çizgifilmlerini hatırlayalım, paylaşalım ve hatta yorumlayalım???

hadi ilk çizgifilm, hatta çizgi animasyon olan pepen'in balonu (pepin la bulle) benden gelsin.
uykudan önceyi izlemiş, yaşamış tüm 80lerin 90ların çocuklarına gelsin...

PEPEN'İN BALONU

Bu aslında çizgi olmasa da hepimiz uykudan önce Pepen'i izlemiştik. Bu Pepen bir boruyu üfleyince oyuncak maymun, karga, kızıl saçlı kız birden balonun içine girip uçarak bir yerlere gider, maceralar yaşardı. Karga "hey Pepen uçur bizi haydi", maymunun da "üzüntü ve muz kabuğu"derdi.hatta bu laf klasik olmuştur şimdilerde bile söylenir.

bu arada resmini yapıştırmayı denesem de başarılı olamadım arkadaşlaaar....:sinifsinif:

Sim
13-10-10, 11:10
clementine

yakari

susam sokağı

beverly hills
aklıma ilk gelenler

sihri
13-10-10, 20:10
şeker kız candy,susam sokağı...

aSkiTo
13-10-10, 22:10
Heidi..

Tom ve Jerry ..


şirine_
13-10-10, 22:10
ŞEKER KIZ CANDY : Bu çizgi film sonradan özel kanallarda sıkça yayınlansa da asıl popülaritesini TRT'de gösterildiğinde kazanmıştı. Çok eskiydi, seyrettiğimiz ilk kocaman gözlü, kabarık sarı saçlı, acı çeken kızlı japon çizgisiydi. En acıklı bölümünde Candy'nin sevgilisi Anthony attan düşüp beyin üzeri çakılarak Hakkın rahmetine kavuşmuş, Candycik "eentınii, eentiiniii" diye ağlamaktan helak olmuştu. Anneme sorsanız "ah çok ağladık Entıni'ye" diye hala hatırlamaktadır.

şirine_
13-10-10, 22:10
KALIMERO : Ama haksızlık bu öyle değil mi? Kafasında yarım kabuğuyla dolaşan ve her macerasında "ama haksızlık bu öyle değil mi?" diyen minik civciv Kalimero herkesin sevgilisiydi. Bizde bunu en çok annem beğenirdi, (yahu bizde ailecek bir çizgi film meselesi var ama dur çözecem ben bunu) Çok şirindi, biraz da safdildi yanlış hatırlamıyorsam. Pt pıt dolaşır, başına bin türlü bela açar, kabak başına patlayınca da "ama haksızlık bu öyle dii miiii" diye sızlanırdı. Bizim nesil bu yerden bitme sayesinde haksızlıklara karşı sesini yükseltmeyi öğrenmiştir.

şirine_
13-10-10, 22:10
TAŞDEVRİ : Büyük küçük herkesin sevgilisi olmuş fenomen bir çizgi filmdi, sadece çocukluğumuzda değil, hiç durmadan tüm hayatım boyunca yayınlandı, ben ömrümce Fred Çakmaktaş'la Barni Moloztaş izledim. Özellikle Fred'i seslendiren Sezai Aydın'ın başarısı bu çizginin popülaritesini çok etkilemiştir. Bunlar taşdevrinde yaşayan ama hertürlü modern eşyalara sahip tiplerdi. Filin hortumundan duş alır, pelikan kuşunu elektrikli süpürge niyetine kullanırlardı. Özellikle Fred'in bovling oynarken parmaklarının üzerinde yürümesine ve kaynanasını görünce "aaannneecciiğimmm" demesine çok gülerdik.

şirine_
13-10-10, 22:10
SHE-RA : He-Man karakterinin kızkardeşiydi. Başka bir gezegende yaşıyordu çünkü bunları bebekken İskeletor bulmasın diye ayırmışlardı, o zamanlar Star Wars'ı henüz seyretmediğimizden anlamamış, yemiştik biz de bunu yeni bir hikaye diye! Bu hatun kılıcını kaldırır YÜCE RUHUN ADINA, ADIM ŞİİRAAA diye bağırır, birden tipi değişir, atının kanatları peydah olurdu. Bunun da çevresi gudik tiplerle doluydu, bazı maceralarında kardeşi He-Man gelir, kötüleri beraber pataklarlardı. He-Man kadar fenomen olamamıştı aramızda

şirine_
13-10-10, 22:10
JETGİLLER: Taşdevri'nin gelecek çağlarda geçen versiyonuydu, bunların da herşeyi egzantrik ve moderndi. Hizmetçileri robottandı, araba yerine uçan daireleri vardı doğal olarak. Bende fazla bir heyecan uyandırmazdı gelgelelim.

hekimcanan1
1-06-11, 10:06
şirinler çok hoşuma giderdi..birde abim sayesınde he-man ve voltran izlerdik:)