Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

2011 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı


melike_ecesuu
22-11-10, 15:11
Defhne
ben bebek yağı kullanıyorum canım
marka varmı kuzumm nereye uyguluyosunuz göbek gögüs kalca mı????

pamuksel
22-11-10, 15:11
Arina
Çok memnun oldum canım.Anladım canımcım. Hayırlısı bakalım.

Bende çok memnun oldum hayatım.

Arina
22-11-10, 15:11
persembe
bende yazayim degisimleri, hamile kaldigimdan beri uyku hali sersemlik var hic biseye elim varmiyo uyumuyorum ama cok halsizim
mide bulantisi falan yok yalniz iki saat gectimi ac kalmisim gibi oluyorum birde cildim kurudu ve cok susuyorum
Uyku hali bende hep vardı; ama akşam 10 da yatayım istersem aralıksız ertesi gün 12 veya 1 e kadar uyurum:)
Mide bulantısı arada oluyor. Genelde çok acıktığım zamanlar ya da yemek yedikten sonra.
Cildim benim tam aksine yağlandı.
Göğüslerim çok şişti.

Birde dişlerimi fırçalarken fena oluyorum.

Defhne
22-11-10, 15:11
melike_ecesuu
hımm bende diom niye konusmuyo bu kızz ok kusumm çok saol darısıda sana olsun inşş valla ben duyamadım aslında bacım alltan duyarız dedi ama iki hafta sonra gel ozaman daha rahat duyarız dedi bid eikiz olabilir dedi çok şaşırdım heyecandan dilim tutuldu zaten o ayrı bi sorun :KK66:)) rabbim herkese nasip etsin inşallhhhhhhhh
aminnnnnnnnnnnnn

tugcal
22-11-10, 15:11
persembe
bende yazayim degisimleri, hamile kaldigimdan beri uyku hali sersemlik var hic biseye elim varmiyo uyumuyorum ama cok halsizim
mide bulantisi falan yok yalniz iki saat gectimi ac kalmisim gibi oluyorum birde cildim kurudu ve cok susuyorum
senle belirtilerimiz aynıymıiş canım... benim de çok bulantım olmuyor ama acıktığım zaman mideme öyle kramplar giriyor ki sanki 1 hafta bişey yememiş gibi hissediyorum... ayrıa çok sık su içiyorum senin gibi günde 2 litreyi rahat buluyordur benim için bir mucize yazın bile bir iki bardak su içerdim tüm gün:)))

Arina
22-11-10, 15:11
tugcal
ben 28 yaşındayım balıkesirdeyim çalışmıyorum su anda kpss için hazırlanıyorum.... 2 buçuk senelik evliyim....
Memnun oldum hayatım.

tugcal
22-11-10, 15:11
kızlar bir de benim inanılmaz sivilcem çıktı yüzüm gözüm kıpkırmızı sivilce içinde sizin de öyle mi???? insan içine çıkmaya utanıyorum bir de henüz hamile olduğumu ailelerden başka bilen de yok gören ne bu halin diye soruyor ne yalan atcağımı şaşırdım walla:)))

pamuksel
22-11-10, 15:11
melike_ecesuu
marka varmı kuzumm nereye uyguluyosunuz göbek gögüs kalca mı????
Marka önemli değil canım mümkünse vucudunuzun her yerine yayın yağı hiç aklınıza bile gelmeyecek yer çatlayabilir. Islak vucuda yaymak daha kolaydır biliyorsunuzdur kesin ama yine de hatırlatayım dedim he birde bol bol su için kızlar su içmeyenlerin vucudu daha çok çatlar ona göre esnekliğini su verir vucudun.

tugcal
22-11-10, 15:11
Arina
Memnun oldum hayatım.
ben de memnun oldum canım....

Defhne
22-11-10, 15:11
melike_ecesuu
marka varmı kuzumm nereye uyguluyosunuz göbek gögüs kalca mı????
johanson baby doğru yazmışımdır umarım :) sadece göğüslere kullanıyorum

Arina
22-11-10, 15:11
HAMİLE ANNENİN BESLENMESİ
[​IMG]

İçinizde gelişmekte olan küçük bir varlık vardır, ve onun sağlıklı gelişmesi için ağzınıza koyduğunuz her lokma önemlidir. Amerika Harvard üniversitesinde yapılan bir araştırma, bebeğin sağlığının, annenin hamileliği sırasındaki beslenmeyle nasıl yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Araştırmaya alınan kadınlardan diyeti iyi olanların %95’inin çok sağlıklı bebekleri olurken, diyetine dikkat etmeyenlerin (genellikle abur cubur ve fast food ile beslenenlerin) %8’inin sağlıklı bebekleri, %65’inin ölü doğum, prematüre ve doğuştan kusurları olan bebekleri olmuştur.

Başka çalışmalarda da hamile kadınların yediklerinin veya yemediklerinin bebek üzerine olan etkileri gösterilmiştir. Örneğin döllenmeden hemen önce ve erken hamilelik döneminde folik asit eksikliği, omurilik kanalı kusuru ve damak dudak yarıklığı riskini arttırırken, son üç ayda protein ve kalori eksikliği beyin gelişimini kötü etkiler.Yetersiz ve yalnış besin alımı bebekle ilgili gelişimi geciktirebilir.
Ayrıca beslenme hamileliğin seyrine; rahat geçmesine, doğuma, duygusal duruma ve doğum sonrası iyileşmeye etki eder. İyi beslenen kadınlarda erken doğum daha azdır, özellikle çinko eksikliği prematüre doğum riskini arttırır. Hamileliğiniz boyunca dikkat etmeniz gereken önemli konular şunlardır:

Yediğiniz her lokmaya özen göstermek: Her yemekte çatalınızı ağzınıza götürmeden önce "bu yediğim bebeğim için iyi mi?” diye bir düşünün, eğer yanıt “evet” ise çiğneyin. Düşkün olduğunuz tatlılardan ve abur cuburlardan uzak durun.
Tüm kaloriler birbirine eşit değildir: 150 kalorilik bir tatlı kurabiyedeki kalori, kepekli undan yapılmış, meyve suyu ile tatlandırılmış diyet kurabiyedeki 150 kaloriye eşit değildir. Bu nedenle aldığınız kalorinin miktarının yanı sıra, niteliğinede özen gösterin.
Kendinizi aç bırakırsanız bebeğinizide aç bırakırsınız: Nasıl bebeğinizi doğduktan sonra aç bırakmayı düşünemiyorsanız, anne karnındayken de bunu yapmamalısınız. Bebeğinizin düzenli aralarla düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Hiç bir zaman öğün atlamayın. Siz aç olmasanızda
bebeğiniz açtır. Eğer mide yakınmalarınız iştahınızı kapatıyorsa, gereksiniminizi 3 öğün yerine 6 küçük öğün ile karşılayın.

Karbonhidrat alımı: Hamilelik sırasında kilo almaktan korkan bazı kadınlar karbonhidratları tamamen diyetlerinden çıkarırlar. Saf ve basit karbonhidratların (beyaz ekmek, pirinç, şeker, kek, kurabiye) besin değeri az ama kalorileri çoktur. Sa? olmay?n karbonhidrat† kouplekslerinin ise (kepekli tkme?, kahverengu pirinç, kurufasul?e, bezeUye ve özellikle uabuğu ile pişirilen patates) gerekli B vitaminleri, mineraller, protein ve lifler açısından gerekli olduğu bir gerçektir. Bunlar bulantı ve kabızlığın kontrol altına alınmasında yardımcı olur ve şişmanlatıcı değillerdir.
Tatlılar sorundan başka birşey değillerdir: Hiçbir kalori şekerin verdiği kalori kadar boş değildir. Ayrıca araştırmalar şekerin yalnızca yararsız değil zararlı da olduğunu göstermişlerdir. Şekerin diş çürümesine yol açmasının yanı sıra, şeker ve kalp hastalığı, depresyon ve bazı vakalarda hiperaktivite ile ilişkisinin olduğu düşünülmektedir. Şeker ile ilgili belkide en kötü şey hiçbir besin değeri olmamasıdır. Lezzetli ve besleyici tatlılar için, şeker yerine meyve ve meyve suyu kullanın.
İyi besinlerin nereden geldiği bellidir: Pişirdiğiniz yiyecekler konserve ve haşlanıp dondurulmuş ise besleyiciliğinin çoğunu kaybetmiştir. Mevsiminde taze sebze ve meyve, eğer bulunmuyorsa taze dondurulmuş olanları tercih edin. Her gün çiğ sebze ve meyve yemeye çalışın. Sebzeleri ya buharda yada az pişmiş hazırlayarak vitamin ve minerallerin korunmasını sağlayın.
Kötü alışkanlıklar iyi bir diyeti sabote edebilir: Yeryüzündeki en iyi doğum öncesi diyet bile eğer anne alkol, tütün ve benzeri maddelerden uzak durmuyorsa, işe yaramaz. Artık alışkanlıklarınızın değişmesinin tam zamanıdır.
HERGÜN ALMANIZ GEREKENLER
KALORİ
Hamilelerin iki kişilik yemek yediği doğrudur.Ama akılda tutulması gereken şey bu iki kişiden birinin günlük gereksinimi ortalama 300 kalori olan küçücük bir bebek olduğudur. Bu nedenle ortalama bir kilonuz varsa hamilelik öncesi kilonuzu korumak için fazladan 300 kaloriye ihtiyacınız vardır. Günde fazladan 300 kalori almak, yemek yemeyi sevenlerin hoşuna gidebilir. Ancak durum böyle değildir, yani bu 300 kalori için diyetinize çekici besinler eklemek yerine örneğin bir bardak süt yerine 4 bardak süt (380 kalori) içmelisiniz. Hamilelik sırasında alınan kalorilerin hesaplanmasına karşın siz bunu yapmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine haftada bir gün güvenilir bir tartıda tartılarak ilerlemenizi kontrol edebilirsiniz. Kilo alışınız düzgün artıyorsa (2 ve 3. üç aylarda ortalama haftada yarım kilo almalısınız) doğru miktarda kalori alıyorsunuz demektir.

PROTEİN
Günde 4 porsiyon alınması gerekir. Proteinler insan hücrelerinin yapıtaşı olan aminoasitlerden oluşur. Anne adayının gerekenden az protein alması, tıpkı az kalori alması gibi düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuna neden olmaktadır. Bu nedenle hamileler günde en az 65-75 gram protein almalıdır. Yüksek riskli hamileliklerde önerilen miktar 100 gramdır.

C VİTAMİNLİ BESİNLER
Günde 2 porsiyon alınmalıdır.Sizin ve bebeğinizin doku tamiri,yara iyileşmesi ve çeştli metabolik işlemler için C vitaminine ihtiyacı vardır. Bebeğin ayrıca güçlü kemik ve diş gelişimi ve düzgün gelişmesi için C vitamini gerekir. C vitamini suda eriyen vitaminler grubundadır ve vücutta depo edilmez, bu nedenle hergün alınması gerekmektedir. C vitamininden zengin besinler en iyi taze ve pişirilmemiş halde yenir; ışık, ısı ve havaya maruz kalmakla vitaminlerini kaybederler. Bu vitaminin en iyi kaynağı taze sıkılmış portakal suyudur.

KALSİYUMLU BESİNLER
Günde 4 porsiyon yenmelidirler. Kalsiyum, kasların, kalp ve sinir sisteminin gelişimi, kan pıhtılaşması ve enzim etkinliği için gereklidir. Yeterince kalsiyum almazsanız kaybedecek olan yalnızca bebeğiniz değildir; bedene kalsiyum girişi yetersizse bebeğininizin kafa kemiği için gereken kalsiyum sizin kemiklerinizden karşılanarak sizi ileride osteoporoza aday kılar. Ayrıca son araştırmalar yüksek miktarda kalsiyum alımının hamileliğe bağlı yüksek tansiyonun önlenmesinde yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenlerle kalsiyum bakımından zengin besinlerden günde 4 öğün almaya özen gösterin. Eğer günde 4 bardak süt içmek çekici gelmiyorsa, bir kase yoğurt veya bir parça peynir şeklinde alın.

YEŞİL VE SARI SEBZELER, SARI MEYVELER
Günde 3 yada daha fazla porsiyon alınmalıdırlar. Bu besinler beta karoten formunda A vitamini içerirler. A vitamini hücre büyümesi (ki bebeğin hücreleri inanılmaz bir hızla büyümektedir), sağlıklı cilt, kemikler ve gözler için gereklidir. Hatta bazı kanser türlerinide önlemektedir. Yeşil yapraklı sebzeler diğer vitamin, mineraller ve kabızlığı önleyen lifleri de içerirler. A vitamini en fazla havuç, ıspanak, kuru kayısı ve şeftalide bulunur.

TAHIL VE BAKLAGİLLER
Günde 6-11 porsiyon yenmelidirler. Tahıllar (buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, pirinç ve soya) ve baklagiller (bakla, fasulye, bezelye) bebeğin gelişen bedeni için gereken B vitaminini içerirler. Ayrıca hamilelikte çok önemli olduğu gösterilen çinko, selenyum, magnezyum gibi
minerallerden zengindirler. Yalnız saf tahıl unlarını hesaba katmayın (beyaz undan yapılan ekmek gibi), bunlar vitamin ve minerallerden yoksundurlar.

DEMİR YÖNÜNDEN ZENGİN BESİNLER
Sizin ve gelişen bebeğinizin artan kan hacmi için büyük miktarda demir gerekli olduğundan bu 9 ayda hayatınızın herhangi bir döneminde olmadığı kadar çok demire ihtiyaç duyacaksınız. Demiri mümkün olduğunca diyetinizden sağlamaya çalışın. Demir bakımından zengin besinler kadar C vitamininden zengin besinler yemek de demirin bağırsaklarda emilimini arttıracaktır. Hamilelikte demir ihtiyacını genellikle diyet ile karşılamak zor olduğundan 12. Haftadan itibaren günde 40 mg demir alınmalıdır. Demirin vücuda emilimini arttırmak için genelde C vitamininden zengin bir meyve suyu ile (ama kesinlikle süt veya kahve ile değil) alınması önerilir.

TUZLU BESİNLER
Hamile olsun olmasın fazla miktarda tuz ve tuzlu besinler kimse için iyi değildir. Fazla tuz alımı yüksek tansiyon ile yakından ilişkilidir ve bu da hamilelikte potansiyel olarak çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Genel bir kural olarak yemeklere pişirirken değil sofrada tuz atın, böylece miktarını daha iyi ayarlayabilirsiniz.

SIVILAR
Günde en az 8 bardak alınmalıdır. Nasılki iki kişi için yiyorsanız içmenizde öyle olacaktır. Beden sıvıları hamilelikte arttığı için sıvı ihtiyacınızda artar. Bebeğimde sıvıya gereksinimi vardır; bedeninin büyük kısmı tıpkı sizinki gibi sıvıdan oluşmuştur. Ayrıca sıvı cildinizi yumuşatır ve kabızlığı azaltır. Sıvı alımınızı gün içine yayın ve bir kerede 2 bardaktan fazla almayın.

SİZE ÖRNEK BESİNLER
Proteinli besinler:
Aşağıda verdiğimiz her gurup bir porsiyona eşittir ve 18-25 gr protein içerir. Daha öncede önerdiğimiz gibi günde 4 porsiyon yani 75-100 gr protein almalısınız.
1 porsiyon
• 3 su bardağı az yağlı süt
• 1.5 kase az yağlı yoğurt
• 5 yumurta beyazı
• 100gr ton balığı
• 100 gr az yağlı peynir
• 75 gr beyaz tavuk eti
• 100 gr balık
• 100 gr yağsız sığır eti

C vitaminli yiyecekler:
Hergün en azından iki porsiyon C vitaminli yiyecek yemelisiniz.Vücudunuz bu vitamini depolayamaz bu nedenle gün atlamayınız. Verdiğimiz listedekilerin herbiri bir porsiyon içindir.
• 2 küçük portakal
• yarım greyfurt
• yarım bardak portakal suyu
• yarım kase çilek
• 1.5 büyük domates
• 1 bardak domates suyu
• 1 kırmızı yada yeşil biber
• üçte iki kase haşlanmış brokoli
• üç kase çiğ ıspanak

Kalsiyum açısından zengin besinler
Bunlardan günde 4 porsiyon yemelisiniz. Yine listedeki her bir besin 1 porsiyona eşittir.
• 250 gr yağsız süt
• 1 bardak lor peyniri
• 1 kase yağsız yoğurt
• 180 gr kalsiyum eklenmiş süt
• 2-3 yemek kaşığı susam
• 1.5 kase brokoli
• 10 adet kuru incir

Yeşil yapraklı ve sarı sebzeler,meyveler
Günde 3 veya daha fazla porsiyona ihtiyacınız vardır.Her biri 1 porsiyonu karşılar.
• 1 dilim kavun(küçük bir kavunun 1/8’I)
• 1 büyük şeftali
• 3/4 kase haşlanmiş brokoli
• 1 çiğ havuç(küçük)
• 8-10 büyük yaprak marul
• 1/4 küçük patates
• yarım tabak çiğ ıspanak

Diğer sebze ve meyveler
Aşağıdakilerden günde en az 2 porsiyon yiyin
• 1 elma
• 6-7 kuşkonmaz
• 1 tabak yeşil fasulye
• 1 küçük muz
• 2/3 tabak bürüksel lahanası
• 2/3 tabak taze kiraz
• 2/3 kase üzüm
• 1 tabak taze mantar
• 1 tabak taze bamya
• 1 orta armut
• 1 orta boy patates
• 1 dilim ananas

Tahıl ve baklagiller
Günde 6-11 porsiyon arasında alın. Yine listedekilerin herbiri bir porsiyona eşittir.
• 1 dilim kepek,çavdar yada yulaf ekmeği
• 1/2 fincan pişirilmiş kahverengi pirinç
• 2 yemek kaşığı pişmiş buğday
• 1/2 tabak bulgur pilavı
• 1/2 tabak yüksek proteinli makarna
• 1 küçük mısır ekmeği
• 1/2 tabak fasulye yada bezelye

Demir bakımından zengin besinler
• sığıreti
• ciğer
• istiridye
• sardalya
• marul,lahana,şalgam
• kabak
• kabuğu ile pişirilmiş patates
• ıspanak
• baklagiller
• soya fasulyesi ve soyalı ürünler
• kurutulmuş meyveler

persembe
22-11-10, 15:11
resmen dudaklarim kuruyo cok susuyorum cay iciyorum kessin diye kesmiyo:) sorun icmek degilde wc den cikamiyosun ikide bir git gel:)
normalde az yiyordum bende simdi aclikdan zafiyet geciriyormus gibi oluyorum bakalim bu belirtilere gore neyimiz olacak belki cinsiyetle alakalidir:)

Defhne
22-11-10, 15:11
tugcal
kızlar bir de benim inanılmaz sivilcem çıktı yüzüm gözüm kıpkırmızı sivilce içinde sizin de öyle mi???? insan içine çıkmaya utanıyorum bir de henüz hamile olduğumu ailelerden başka bilen de yok gören ne bu halin diye soruyor ne yalan atcağımı şaşırdım walla:)))
ayy benimde çenemde çıktı acayip çirkin oldum diyorum :KK43:

Arina
22-11-10, 15:11
tugcal
kızlar bir de benim inanılmaz sivilcem çıktı yüzüm gözüm kıpkırmızı sivilce içinde sizin de öyle mi???? insan içine çıkmaya utanıyorum bir de henüz hamile olduğumu ailelerden başka bilen de yok gören ne bu halin diye soruyor ne yalan atcağımı şaşırdım walla:)))
Benim çok değil; ama yavaş yavaş başladı. Bak bunu buldum netten, genelde yağlanıyormuş zaten cildimiz. Birde saçım çok dökülüyor benim:KK43:

HAMİLELİKTE SİVİLCELER: Gebelikte özellikle 8. haftadan itibaren değişen hormonal ortam bazı anne adaylarında önceden varolan sivilcelerin artmasına ya da ilk defa gebelik döneminde sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur. Ender durumlarda ise varolan sivilcelerde azalma görülür. Yüz cildi temiz ve kuru tutulmalıdır. Sivilceler kozmetik sorunlar yarattığında doktor önerisine göre topikal (bölgesel) ilaçlar kullanılabilir (dikkat: izotretinoin içerikli "sivilce ilaçlarının" doğumsal anomalilere neden olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden gebelik döneminde sivilceleriniz için ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız!).

pamuksel
22-11-10, 15:11
Arina
HAMİLE ANNENİN BESLENMESİ
[​IMG]

İçinizde gelişmekte olan küçük bir varlık vardır, ve onun sağlıklı gelişmesi için ağzınıza koyduğunuz her lokma önemlidir. Amerika Harvard üniversitesinde yapılan bir araştırma, bebeğin sağlığının, annenin hamileliği sırasındaki beslenmeyle nasıl yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Araştırmaya alınan kadınlardan diyeti iyi olanların %95’inin çok sağlıklı bebekleri olurken, diyetine dikkat etmeyenlerin (genellikle abur cubur ve fast food ile beslenenlerin) %8’inin sağlıklı bebekleri, %65’inin ölü doğum, prematüre ve doğuştan kusurları olan bebekleri olmuştur.

Başka çalışmalarda da hamile kadınların yediklerinin veya yemediklerinin bebek üzerine olan etkileri gösterilmiştir. Örneğin döllenmeden hemen önce ve erken hamilelik döneminde folik asit eksikliği, omurilik kanalı kusuru ve damak dudak yarıklığı riskini arttırırken, son üç ayda protein ve kalori eksikliği beyin gelişimini kötü etkiler.Yetersiz ve yalnış besin alımı bebekle ilgili gelişimi geciktirebilir.
Ayrıca beslenme hamileliğin seyrine; rahat geçmesine, doğuma, duygusal duruma ve doğum sonrası iyileşmeye etki eder. İyi beslenen kadınlarda erken doğum daha azdır, özellikle çinko eksikliği prematüre doğum riskini arttırır. Hamileliğiniz boyunca dikkat etmeniz gereken önemli konular şunlardır:

Yediğiniz her lokmaya özen göstermek: Her yemekte çatalınızı ağzınıza götürmeden önce "bu yediğim bebeğim için iyi mi?” diye bir düşünün, eğer yanıt “evet” ise çiğneyin. Düşkün olduğunuz tatlılardan ve abur cuburlardan uzak durun.
Tüm kaloriler birbirine eşit değildir: 150 kalorilik bir tatlı kurabiyedeki kalori, kepekli undan yapılmış, meyve suyu ile tatlandırılmış diyet kurabiyedeki 150 kaloriye eşit değildir. Bu nedenle aldığınız kalorinin miktarının yanı sıra, niteliğinede özen gösterin.
Kendinizi aç bırakırsanız bebeğinizide aç bırakırsınız: Nasıl bebeğinizi doğduktan sonra aç bırakmayı düşünemiyorsanız, anne karnındayken de bunu yapmamalısınız. Bebeğinizin düzenli aralarla düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Hiç bir zaman öğün atlamayın. Siz aç olmasanızda
bebeğiniz açtır. Eğer mide yakınmalarınız iştahınızı kapatıyorsa, gereksiniminizi 3 öğün yerine 6 küçük öğün ile karşılayın.

Karbonhidrat alımı: Hamilelik sırasında kilo almaktan korkan bazı kadınlar karbonhidratları tamamen diyetlerinden çıkarırlar. Saf ve basit karbonhidratların (beyaz ekmek, pirinç, şeker, kek, kurabiye) besin değeri az ama kalorileri çoktur. Sa? olmay?n karbonhidrat† kouplekslerinin ise (kepekli tkme?, kahverengu pirinç, kurufasul?e, bezeUye ve özellikle uabuğu ile pişirilen patates) gerekli B vitaminleri, mineraller, protein ve lifler açısından gerekli olduğu bir gerçektir. Bunlar bulantı ve kabızlığın kontrol altına alınmasında yardımcı olur ve şişmanlatıcı değillerdir.
Tatlılar sorundan başka birşey değillerdir: Hiçbir kalori şekerin verdiği kalori kadar boş değildir. Ayrıca araştırmalar şekerin yalnızca yararsız değil zararlı da olduğunu göstermişlerdir. Şekerin diş çürümesine yol açmasının yanı sıra, şeker ve kalp hastalığı, depresyon ve bazı vakalarda hiperaktivite ile ilişkisinin olduğu düşünülmektedir. Şeker ile ilgili belkide en kötü şey hiçbir besin değeri olmamasıdır. Lezzetli ve besleyici tatlılar için, şeker yerine meyve ve meyve suyu kullanın.
İyi besinlerin nereden geldiği bellidir: Pişirdiğiniz yiyecekler konserve ve haşlanıp dondurulmuş ise besleyiciliğinin çoğunu kaybetmiştir. Mevsiminde taze sebze ve meyve, eğer bulunmuyorsa taze dondurulmuş olanları tercih edin. Her gün çiğ sebze ve meyve yemeye çalışın. Sebzeleri ya buharda yada az pişmiş hazırlayarak vitamin ve minerallerin korunmasını sağlayın.
Kötü alışkanlıklar iyi bir diyeti sabote edebilir: Yeryüzündeki en iyi doğum öncesi diyet bile eğer anne alkol, tütün ve benzeri maddelerden uzak durmuyorsa, işe yaramaz. Artık alışkanlıklarınızın değişmesinin tam zamanıdır.
HERGÜN ALMANIZ GEREKENLER
KALORİ
Hamilelerin iki kişilik yemek yediği doğrudur.Ama akılda tutulması gereken şey bu iki kişiden birinin günlük gereksinimi ortalama 300 kalori olan küçücük bir bebek olduğudur. Bu nedenle ortalama bir kilonuz varsa hamilelik öncesi kilonuzu korumak için fazladan 300 kaloriye ihtiyacınız vardır. Günde fazladan 300 kalori almak, yemek yemeyi sevenlerin hoşuna gidebilir. Ancak durum böyle değildir, yani bu 300 kalori için diyetinize çekici besinler eklemek yerine örneğin bir bardak süt yerine 4 bardak süt (380 kalori) içmelisiniz. Hamilelik sırasında alınan kalorilerin hesaplanmasına karşın siz bunu yapmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine haftada bir gün güvenilir bir tartıda tartılarak ilerlemenizi kontrol edebilirsiniz. Kilo alışınız düzgün artıyorsa (2 ve 3. üç aylarda ortalama haftada yarım kilo almalısınız) doğru miktarda kalori alıyorsunuz demektir.

PROTEİN
Günde 4 porsiyon alınması gerekir. Proteinler insan hücrelerinin yapıtaşı olan aminoasitlerden oluşur. Anne adayının gerekenden az protein alması, tıpkı az kalori alması gibi düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuna neden olmaktadır. Bu nedenle hamileler günde en az 65-75 gram protein almalıdır. Yüksek riskli hamileliklerde önerilen miktar 100 gramdır.

C VİTAMİNLİ BESİNLER
Günde 2 porsiyon alınmalıdır.Sizin ve bebeğinizin doku tamiri,yara iyileşmesi ve çeştli metabolik işlemler için C vitaminine ihtiyacı vardır. Bebeğin ayrıca güçlü kemik ve diş gelişimi ve düzgün gelişmesi için C vitamini gerekir. C vitamini suda eriyen vitaminler grubundadır ve vücutta depo edilmez, bu nedenle hergün alınması gerekmektedir. C vitamininden zengin besinler en iyi taze ve pişirilmemiş halde yenir; ışık, ısı ve havaya maruz kalmakla vitaminlerini kaybederler. Bu vitaminin en iyi kaynağı taze sıkılmış portakal suyudur.

KALSİYUMLU BESİNLER
Günde 4 porsiyon yenmelidirler. Kalsiyum, kasların, kalp ve sinir sisteminin gelişimi, kan pıhtılaşması ve enzim etkinliği için gereklidir. Yeterince kalsiyum almazsanız kaybedecek olan yalnızca bebeğiniz değildir; bedene kalsiyum girişi yetersizse bebeğininizin kafa kemiği için gereken kalsiyum sizin kemiklerinizden karşılanarak sizi ileride osteoporoza aday kılar. Ayrıca son araştırmalar yüksek miktarda kalsiyum alımının hamileliğe bağlı yüksek tansiyonun önlenmesinde yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenlerle kalsiyum bakımından zengin besinlerden günde 4 öğün almaya özen gösterin. Eğer günde 4 bardak süt içmek çekici gelmiyorsa, bir kase yoğurt veya bir parça peynir şeklinde alın.

YEŞİL VE SARI SEBZELER, SARI MEYVELER
Günde 3 yada daha fazla porsiyon alınmalıdırlar. Bu besinler beta karoten formunda A vitamini içerirler. A vitamini hücre büyümesi (ki bebeğin hücreleri inanılmaz bir hızla büyümektedir), sağlıklı cilt, kemikler ve gözler için gereklidir. Hatta bazı kanser türlerinide önlemektedir. Yeşil yapraklı sebzeler diğer vitamin, mineraller ve kabızlığı önleyen lifleri de içerirler. A vitamini en fazla havuç, ıspanak, kuru kayısı ve şeftalide bulunur.

TAHIL VE BAKLAGİLLER
Günde 6-11 porsiyon yenmelidirler. Tahıllar (buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, pirinç ve soya) ve baklagiller (bakla, fasulye, bezelye) bebeğin gelişen bedeni için gereken B vitaminini içerirler. Ayrıca hamilelikte çok önemli olduğu gösterilen çinko, selenyum, magnezyum gibi
minerallerden zengindirler. Yalnız saf tahıl unlarını hesaba katmayın (beyaz undan yapılan ekmek gibi), bunlar vitamin ve minerallerden yoksundurlar.

DEMİR YÖNÜNDEN ZENGİN BESİNLER
Sizin ve gelişen bebeğinizin artan kan hacmi için büyük miktarda demir gerekli olduğundan bu 9 ayda hayatınızın herhangi bir döneminde olmadığı kadar çok demire ihtiyaç duyacaksınız. Demiri mümkün olduğunca diyetinizden sağlamaya çalışın. Demir bakımından zengin besinler kadar C vitamininden zengin besinler yemek de demirin bağırsaklarda emilimini arttıracaktır. Hamilelikte demir ihtiyacını genellikle diyet ile karşılamak zor olduğundan 12. Haftadan itibaren günde 40 mg demir alınmalıdır. Demirin vücuda emilimini arttırmak için genelde C vitamininden zengin bir meyve suyu ile (ama kesinlikle süt veya kahve ile değil) alınması önerilir.

TUZLU BESİNLER
Hamile olsun olmasın fazla miktarda tuz ve tuzlu besinler kimse için iyi değildir. Fazla tuz alımı yüksek tansiyon ile yakından ilişkilidir ve bu da hamilelikte potansiyel olarak çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Genel bir kural olarak yemeklere pişirirken değil sofrada tuz atın, böylece miktarını daha iyi ayarlayabilirsiniz.

SIVILAR
Günde en az 8 bardak alınmalıdır. Nasılki iki kişi için yiyorsanız içmenizde öyle olacaktır. Beden sıvıları hamilelikte arttığı için sıvı ihtiyacınızda artar. Bebeğimde sıvıya gereksinimi vardır; bedeninin büyük kısmı tıpkı sizinki gibi sıvıdan oluşmuştur. Ayrıca sıvı cildinizi yumuşatır ve kabızlığı azaltır. Sıvı alımınızı gün içine yayın ve bir kerede 2 bardaktan fazla almayın.

SİZE ÖRNEK BESİNLER
Proteinli besinler:
Aşağıda verdiğimiz her gurup bir porsiyona eşittir ve 18-25 gr protein içerir. Daha öncede önerdiğimiz gibi günde 4 porsiyon yani 75-100 gr protein almalısınız.
1 porsiyon
• 3 su bardağı az yağlı süt
• 1.5 kase az yağlı yoğurt
• 5 yumurta beyazı
• 100gr ton balığı
• 100 gr az yağlı peynir
• 75 gr beyaz tavuk eti
• 100 gr balık
• 100 gr yağsız sığır eti

C vitaminli yiyecekler:
Hergün en azından iki porsiyon C vitaminli yiyecek yemelisiniz.Vücudunuz bu vitamini depolayamaz bu nedenle gün atlamayınız. Verdiğimiz listedekilerin herbiri bir porsiyon içindir.
• 2 küçük portakal
• yarım greyfurt
• yarım bardak portakal suyu
• yarım kase çilek
• 1.5 büyük domates
• 1 bardak domates suyu
• 1 kırmızı yada yeşil biber
• üçte iki kase haşlanmış brokoli
• üç kase çiğ ıspanak

Kalsiyum açısından zengin besinler
Bunlardan günde 4 porsiyon yemelisiniz. Yine listedeki her bir besin 1 porsiyona eşittir.
• 250 gr yağsız süt
• 1 bardak lor peyniri
• 1 kase yağsız yoğurt
• 180 gr kalsiyum eklenmiş süt
• 2-3 yemek kaşığı susam
• 1.5 kase brokoli
• 10 adet kuru incir

Yeşil yapraklı ve sarı sebzeler,meyveler
Günde 3 veya daha fazla porsiyona ihtiyacınız vardır.Her biri 1 porsiyonu karşılar.
• 1 dilim kavun(küçük bir kavunun 1/8’I)
• 1 büyük şeftali
• 3/4 kase haşlanmiş brokoli
• 1 çiğ havuç(küçük)
• 8-10 büyük yaprak marul
• 1/4 küçük patates
• yarım tabak çiğ ıspanak

Diğer sebze ve meyveler
Aşağıdakilerden günde en az 2 porsiyon yiyin
• 1 elma
• 6-7 kuşkonmaz
• 1 tabak yeşil fasulye
• 1 küçük muz
• 2/3 tabak bürüksel lahanası
• 2/3 tabak taze kiraz
• 2/3 kase üzüm
• 1 tabak taze mantar
• 1 tabak taze bamya
• 1 orta armut
• 1 orta boy patates
• 1 dilim ananas

Tahıl ve baklagiller
Günde 6-11 porsiyon arasında alın. Yine listedekilerin herbiri bir porsiyona eşittir.
• 1 dilim kepek,çavdar yada yulaf ekmeği
• 1/2 fincan pişirilmiş kahverengi pirinç
• 2 yemek kaşığı pişmiş buğday
• 1/2 tabak bulgur pilavı
• 1/2 tabak yüksek proteinli makarna
• 1 küçük mısır ekmeği
• 1/2 tabak fasulye yada bezelye

Demir bakımından zengin besinler
• sığıreti
• ciğer
• istiridye
• sardalya
• marul,lahana,şalgam
• kabak
• kabuğu ile pişirilmiş patates
• ıspanak
• baklagiller
• soya fasulyesi ve soyalı ürünler
• kurutulmuş meyveler
canım teşekkürler verdiğin bilgiler için tabi bu gıdaları zamana göre uydurun arkadaşlar kesinlikle konserve, konsantre yasak yazın çıkanları yazın, kışın çıkanları kışın yemeye özen gösterin he canınız çekerse tatmak suretiyle tadın ama diğer türlü yasak zaten yeterince suni besleniyoruz.

persembe
22-11-10, 15:11
tugcal bende de gecen hafta cok oldu hic cikmazdi her yerim kirmizi kirmiziydi talk pudrasi ve gul suyunu karistirip maske yaptim 10 dk bekleyip ilik suyla yikadim kuruttu uygun goruyosan dene bakalim limon ve talk pudrasida ayni etkiyi gosteriyo

Arina
22-11-10, 15:11
Kızlar böyle arada atıyorum ama sitelerde rastladıkça buraya ekliyorum:)

Hamilelik (Gebelik) Dönemi - Emziren Anneler ve Bitkiler


Hamilelik dönemi ve dogum sonrasinda emzirme döneminde bulunan anne adaylari ve yeni annelerimizin cok merakla yaklastiklari konulardan birisi bitkiler konusu. Bitkilerle tedavi artik gunumuzde tamamen kabul ediliyor olsada ozellikle hamilelik dönemi ve yeni annelerin bazi bitkileri kullanmalari gercekten sagliklari acisindan sorunlara yol acabiliyor. Bizde bu konu hakkinda ozellikle hamilelik (gebelik) döneminde bulunan anne adaylarimizin hangi bitkiyi kullanmamalari gerektigi konusunda sizleri bilgilendirmek adina Avrupa Birliği ülkeleri ve özellikle Alman kanunlarıyla düzenlenen hamile ve emziren annelerin kullanmamasi gereken bitkiler listesini asagida sizlerle paylasiyoruz.Hamile ve Emziren Annelerin Kullanmamasi Gereken Bitkiler Nelerdir? • Aloe (Sarısabır)
 • Ananas
 • Ardıç meyvesi
 • Arnika
 • Ayı üzümü
 • Barut ağacı kabuğu
 • Devedikeni
 • Ekinezya
 • Enginar yaprağı
 • Hayıt meyvesi
 • Kava-kava kökü
 • Kediotu kökü
 • Kınakına kabuğu
 • Maydanoz otu ve kökü
 • Meyan kökü (Günde 1-2 gr, 2-3hafta süreyle kullanılabilir)
 • Öksürükotu
 • Ravent kökü
 • Sinameki
 • Yılan kökü
 • Zencefil kökü


Yukarida yeralan listemizin disinda hamilelikte (gebelikte) asagidaki bitkilerle ilgili bilgilerden de yararlanabilirsiniz.

Keten Tohumu:

Hamilelikteki kabızlıkta keten tohumu öğütülmeden bol su ile alınabilir. Ayrica karnıyarık tohum kabuğu da bol suyla kullanılabilir.

Gül Esansı ve Hakiki Gül Suyu

Hamileler sıkıntı ve sinirlilik halinde gül esansı ve hakiki gül suyu dışında hiçbir koku maddesi ve yağ (esans) kullanmamalıdır.

Papatya, Melisa, Nane Çayları

Hamilelikteki bulantıda melisa ve nane karışımından çay yapılabilir. Hakiki papatya (Matricariya recutita-chamomilla recutita) da bu çay karışımına ilave edilebilir. Bu karışımdan (melisa, nane ve papatya eşit miktarlarda) bir çay kaşığı bir çay fincanı (150 gr) sıcak suya konur, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülür ve içilir. Bu çaydan ihtiyaca göre günde 3–5 fincan hazırlanarak içilebilir.

Not: Yukarida yeralan bilgiler WHO monografileri, Kommission E monografiler ve ESCOP monografileri ile karşılaştırılabilir.

melike_ecesuu
22-11-10, 15:11
pamuksel
Marka önemli değil canım mümkünse vucudunuzun her yerine yayın yağı hiç aklınıza bile gelmeyecek yer çatlayabilir. Islak vucuda yaymak daha kolaydır biliyorsunuzdur kesin ama yine de hatırlatayım dedim he birde bol bol su için kızlar su içmeyenlerin vucudu daha çok çatlar ona göre esnekliğini su verir vucudun.
ya canım benim ilk gebeligim oluck bu ya fazla bilgim yok böle güzel paylaşımlar olursa bilgi hazinemizin artacagına inanıyrum cok tesekkürlerrrrrr

melike_ecesuu
22-11-10, 15:11
Defhne
johanson baby doğru yazmışımdır umarım :) sadece göğüslere kullanıyorum
saol canımmmmm:KK66:)) bende alayım bariiiii hemececikkkk

tugcal
22-11-10, 15:11
persembe
resmen dudaklarim kuruyo cok susuyorum cay iciyorum kessin diye kesmiyo:) sorun icmek degilde wc den cikamiyosun ikide bir git gel:)
normalde az yiyordum bende simdi aclikdan zafiyet geciriyormus gibi oluyorum bakalim bu belirtilere gore neyimiz olacak belki cinsiyetle alakalidir:)
canım çok fazla çay içmemeye çalış çay kahve zararlı biliyorsun bebeğe... günde 1 fincan da fazla çayı önermiyo dr lar.... onu da mümkün olduğunca açık içmeye çalış... wc sorunu bende de var ya hele geceleri en az 3 kez kalkıyorum:)))

Arina
Benim çok değil; ama yavaş yavaş başladı. Bak bunu buldum netten, genelde yağlanıyormuş zaten cildimiz. Birde saçım çok dökülüyor benim:KK43:

HAMİLELİKTE SİVİLCELER: Gebelikte özellikle 8. haftadan itibaren değişen hormonal ortam bazı anne adaylarında önceden varolan sivilcelerin artmasına ya da ilk defa gebelik döneminde sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur. Ender durumlarda ise varolan sivilcelerde azalma görülür. Yüz cildi temiz ve kuru tutulmalıdır. Sivilceler kozmetik sorunlar yarattığında doktor önerisine göre topikal (bölgesel) ilaçlar kullanılabilir (dikkat: izotretinoin içerikli "sivilce ilaçlarının" doğumsal anomalilere neden olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden gebelik döneminde sivilceleriniz için ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız!).
benim de aksine dökülmesi azaldı biliyomusun hatta hiç yağlanmayan saçlarım her gün yağlanıyor artık...

Arina
22-11-10, 15:11
pamuksel
canım teşekkürler verdiğin bilgiler için tabi bu gıdaları zamana göre uydurun arkadaşlar kesinlikle konserve, konsantre yasak yazın çıkanları yazın, kışın çıkanları kışın yemeye özen gösterin he canınız çekerse tatmak suretiyle tadın ama diğer türlü yasak zaten yeterince suni besleniyoruz.
Rica ederim canım. Böyle buldukça ekleyelim. ben pek konserve yemiyorum. Bu arada ton balıkları falan çok sağlıksızmış. Balık pek sevmem; ama yemek zorundayız haftada 2 gün. O yüzden genelde somon yiyiyorum. Zaten gebelik döneminde de en çok somon tüketilmesini uygun görüyor doktorlar.

Ayrıca sütten tiksiniyorsunuz mesela. Bunu sütlü tatlılar yaparak giderin. Ben zar zor içiyorum, dr. günde 2 bardak verdi. Bazen içiyorum bazen içemiyorum. Bu yüzden hep sütlü tatlı yiyorum:)

asudem
22-11-10, 15:11
tugcal
kızlar bir de benim inanılmaz sivilcem çıktı yüzüm gözüm kıpkırmızı sivilce içinde sizin de öyle mi???? insan içine çıkmaya utanıyorum bir de henüz hamile olduğumu ailelerden başka bilen de yok gören ne bu halin diye soruyor ne yalan atcağımı şaşırdım walla:)))
aynen canim benimde acayip sivilce cikti özellikle cenemde, bende kimseye söylemedim henüz, benim ilk gebeligimde kalp atisi yoktu ben 3 aylikken gittim doktora kalp atisi yoktu,ama bebek belirgindi, kürtaj olmalisin demisti ama ben bekledim, sonra düsük oldu, o yüzden bu kez kimseye söylemek istemiyorum, iyice tehlikleli zamani gecene kadar kimse duymasin diyorum bakalimm.. cünkü ben bile hala inanamiyorum.....

persembe
22-11-10, 15:11
acik iciyorum diye rahatim ama cok icmesem iyi olur haklisin canim

Arina
22-11-10, 15:11
tugcal
canım çok fazla çay içmemeye çalış çay kahve zararlı biliyorsun bebeğe... günde 1 fincan da fazla çayı önermiyo dr lar.... onu da mümkün olduğunca açık içmeye çalış... wc sorunu bende de var ya hele geceleri en az 3 kez kalkıyorum:)))benim de aksine dökülmesi azaldı biliyomusun hatta hiç yağlanmayan saçlarım her gün yağlanıyor artık...

Yağlanma bende de var; ama dökülme de bir o kadar hızlandı.:KK43:(((

tugcal
22-11-10, 15:11
persembe
tugcal bende de gecen hafta cok oldu hic cikmazdi her yerim kirmizi kirmiziydi talk pudrasi ve gul suyunu karistirip maske yaptim 10 dk bekleyip ilik suyla yikadim kuruttu uygun goruyosan dene bakalim limon ve talk pudrasida ayni etkiyi gosteriyo
evet canım pudra ve gülsuyu karışımını biliyorum kız kardeşim kullanıyordu baya iyi gelmişti... sağol canım...
arinaım sağol canım paylaşımlar için hepimize gerekn bilgiler bunlar....

tugcal
22-11-10, 15:11
asudem
aynen canim benimde acayip sivilce cikti özellikle cenemde, bende kimseye söylemedim henüz, benim ilk gebeligimde kalp atisi yoktu ben 3 aylikken gittim doktora kalp atisi yoktu,ama bebek belirgindi, kürtaj olmalisin demisti ama ben bekledim, sonra düsük oldu, o yüzden bu kez kimseye söylemek istemiyorum, iyice tehlikleli zamani gecene kadar kimse duymasin diyorum bakalimm.. cünkü ben bile hala inanamiyorum.....
ben de canım 2 kez düşük yaptım o yüzden kimseye söylemiyoruz sadece annelerimize söyledik dua etsinler diye... cinsiyeti belli olana kadar söylemeyi düşünmüyoruz bizde... nasılsa kışın karnım çıksa da kimse farketmez kazaklardan:)))

tugcal
22-11-10, 15:11
Yengeç bebeği

Su grubundan olan Yengeç bebeği, diğer birçok bebekten daha duygusaldır. Onu tek kelimeyle özetlemek gerekirse "gözyaşları" yeterli olacaktır. Tıpkı Ay gibi, ruh hali günden güne değişen bir bebektir. Aşırı hassaslığı bazen kırılganlığa dönüşebileceğinden iç dünyasını ifade edebilmesine daima fırsat verilmelidir. Ebeveynlerini ve kardeşlerini çok sever. Her zaman korunmak ve sevdiklerini korumak ister. Sevgisini ve duygularını ifade edemediğinde ya kızgınlıkla tepki verir ya da içe dönüp küser. Ayrıca değişiklikten hiç hoşlanmazlar, odalarında yapılan en ufak bir değişiklik bile kendilerini güvende hissetme duygularını olumsuz yönde etkileyebilir. Ruh halindeki değişiklikler bazen o kadar belirgindir ki kahkahalarla gülerken, bir anda ağlamaya başlayabilir ve bunun tam tersi de söz konusu olabilir. Yine de ona sevgiyle yaklaşarak gönlünü çok kolay alabilirsiniz. Bu bebekler sürekli kendilerini güvende hissetme ihtiyacı duyarlar. Bunun için de anne-babalarının yanından ayrılmak istemezler.
Yengeç bebeği biraz fazla ağlıyor olabilir. Onu susturmak için tek yapmanız gereken kucağınıza almak ve sevmektir. Yengeç bebeği kendini her zaman güvende hissetmek ister ve evdeki kötü titreşimleri ufacık bile olsa hemen hisseder. Bu yüzden de Yengeç bebeğinin ebeveynleri, onun önünde tartışmaktan kaçınmalıdırlar. Aile ve şefkat Yengeç bebeği için en önemli konulardır. Yengeç, annelik burcu olduğundan ebeveynler şefkat, aile ve duygusal gel-gitlere dikkat etmeliler. Yengeç bebeğinin hem iyi hem de kötü anılarını büyüdüğü zaman rahatlıkla hatırlayabildiğini unutmayın. Bu çocuk markette 2 dakikalığına kaybolsa bile, bunu ebeveyninin kendisini reddettiğinin kanıtı olarak kabul edecek ve ömür boyu hatırlayacaktır. Bu sebeple, özellikle de aile içinde bu bebeğin kendini tamamıyla güvende hissetmesi gerekir. Yengeç bebeği için aile, her zaman arkadaşlardan önce gelir. Ayrıca boğazına düşkün olan Yengeç bebeği beğenmediği yemekler piştiği zaman ortalığı birbirine katmak konusunda da ustadır. O yüzden ebeveynin ne pişirdiğine dikkat etmesi gerekebilir. Göğüs kafesi, memeler ve mide Yengeç burcunun en hassas bölgeleridir. Dolayısıyla bebeğiniz sık sık hazımsızlık sorunları yaşayabilir. Ayrıca bebeğinizde gastrit ve bağırsak iltihapları da görülebilir. Duygusal tatminsizlik aşırı yeme isteği olarak ortaya çıkabileceğinden beslenmesine dikkat etmelisiniz.ben de farklı bir paylaşımda bulunayım dedim... ben balık burcuyum inşallah bebeğimiz de yengeç olacak eşim şimdiden kara kara düşünüyor evde iki sulugözle ben naparım diye:)))

zazez
22-11-10, 15:11
melike_ecesuu
slm canlar ben geldimmmm ....
bugün doktordaydık teyzeleri rabbime şükürler olsunki keseyi gördük kalp atsını alltan muyane ederim duyarız dedi de hiç gerek yok iki hafta sonra gel o zaman dinleriz dedi hee bide ikiz olabilir mi olabilir dedi şaşırdım kaldım hakkımızda hayırlısı olsun ne diyim saglıcakla gelsin inşallah bebişlerimizzzz
canım gözün aydın çok sevindim
için rahatlamıştır bide bakıosun dr.un dediği gibi ikiz oluolar


bende şimdi geldim dr.dan usg ye göre 5+5 görünüo
geç döllenme dedi
bebeği besleyen yolk sac oluşmuş bu ii bişi dedi
geçenki hamileliğimde onu bile görememiştik
haftaya pzrtsi tekrar gidicem o zaman inş. kalp atışlarını duyarız dedi

Defhne
22-11-10, 15:11
arkadaşlar süper bilgiler valla ellerinize sağlık :)

Defhne
22-11-10, 15:11
zazez
canım gözün aydın çok sevindim
için rahatlamıştır bide bakıosun dr.un dediği gibi ikiz oluolar


bende şimdi geldim dr.dan usg ye göre 5+5 görünüo
geç döllenme dedi
bebeği besleyen yolk sac oluşmuş bu ii bişi dedi
geçenki hamileliğimde onu bile görememiştik
haftaya pzrtsi tekrar gidicem o zaman inş. kalp atışlarını duyarız dedi
süper bir haber canım inşallahhh

Arina
22-11-10, 15:11
tugcal
Yengeç bebeği

Su grubundan olan Yengeç bebeği, diğer birçok bebekten daha duygusaldır. Onu tek kelimeyle özetlemek gerekirse "gözyaşları" yeterli olacaktır. Tıpkı Ay gibi, ruh hali günden güne değişen bir bebektir. Aşırı hassaslığı bazen kırılganlığa dönüşebileceğinden iç dünyasını ifade edebilmesine daima fırsat verilmelidir. Ebeveynlerini ve kardeşlerini çok sever. Her zaman korunmak ve sevdiklerini korumak ister. Sevgisini ve duygularını ifade edemediğinde ya kızgınlıkla tepki verir ya da içe dönüp küser. Ayrıca değişiklikten hiç hoşlanmazlar, odalarında yapılan en ufak bir değişiklik bile kendilerini güvende hissetme duygularını olumsuz yönde etkileyebilir. Ruh halindeki değişiklikler bazen o kadar belirgindir ki kahkahalarla gülerken, bir anda ağlamaya başlayabilir ve bunun tam tersi de söz konusu olabilir. Yine de ona sevgiyle yaklaşarak gönlünü çok kolay alabilirsiniz. Bu bebekler sürekli kendilerini güvende hissetme ihtiyacı duyarlar. Bunun için de anne-babalarının yanından ayrılmak istemezler.
Yengeç bebeği biraz fazla ağlıyor olabilir. Onu susturmak için tek yapmanız gereken kucağınıza almak ve sevmektir. Yengeç bebeği kendini her zaman güvende hissetmek ister ve evdeki kötü titreşimleri ufacık bile olsa hemen hisseder. Bu yüzden de Yengeç bebeğinin ebeveynleri, onun önünde tartışmaktan kaçınmalıdırlar. Aile ve şefkat Yengeç bebeği için en önemli konulardır. Yengeç, annelik burcu olduğundan ebeveynler şefkat, aile ve duygusal gel-gitlere dikkat etmeliler. Yengeç bebeğinin hem iyi hem de kötü anılarını büyüdüğü zaman rahatlıkla hatırlayabildiğini unutmayın. Bu çocuk markette 2 dakikalığına kaybolsa bile, bunu ebeveyninin kendisini reddettiğinin kanıtı olarak kabul edecek ve ömür boyu hatırlayacaktır. Bu sebeple, özellikle de aile içinde bu bebeğin kendini tamamıyla güvende hissetmesi gerekir. Yengeç bebeği için aile, her zaman arkadaşlardan önce gelir. Ayrıca boğazına düşkün olan Yengeç bebeği beğenmediği yemekler piştiği zaman ortalığı birbirine katmak konusunda da ustadır. O yüzden ebeveynin ne pişirdiğine dikkat etmesi gerekebilir. Göğüs kafesi, memeler ve mide Yengeç burcunun en hassas bölgeleridir. Dolayısıyla bebeğiniz sık sık hazımsızlık sorunları yaşayabilir. Ayrıca bebeğinizde gastrit ve bağırsak iltihapları da görülebilir. Duygusal tatminsizlik aşırı yeme isteği olarak ortaya çıkabileceğinden beslenmesine dikkat etmelisiniz.ben de farklı bir paylaşımda bulunayım dedim... ben balık burcuyum inşallah bebeğimiz de yengeç olacak eşim şimdiden kara kara düşünüyor evde iki sulugözle ben naparım diye:)))
Benim babam yengeçtir. O yüzden severim yengeç insanını. Zararsız en başta:)

zazez
canım gözün aydın çok sevindim
için rahatlamıştır bide bakıosun dr.un dediği gibi ikiz oluolar


bende şimdi geldim dr.dan usg ye göre 5+5 görünüo
geç döllenme dedi
bebeği besleyen yolk sac oluşmuş bu ii bişi dedi
geçenki hamileliğimde onu bile görememiştik
haftaya pzrtsi tekrar gidicem o zaman inş. kalp atışlarını duyarız dedi
Hoşgeldin ve gözünaydın canım. İnşallah hayırlısı ile kalp atışlarını da duyacaksın bebeğinin.

tugcal
22-11-10, 15:11
zazez
canım gözün aydın çok sevindim
için rahatlamıştır bide bakıosun dr.un dediği gibi ikiz oluolar


bende şimdi geldim dr.dan usg ye göre 5+5 görünüo
geç döllenme dedi
bebeği besleyen yolk sac oluşmuş bu ii bişi dedi
geçenki hamileliğimde onu bile görememiştik
haftaya pzrtsi tekrar gidicem o zaman inş. kalp atışlarını duyarız dedi
olsun canım geç olsun da güç olmasın inşallah pazartesi pıt pıtları da duyarsın canım... benim de sata göre 3 gün geriden geliyor... sonuçta eşini gördüyse bebek oluşuyor demektir....

tugcal
22-11-10, 15:11
kızlar çıkıp yemek hazırlamam lazım... çok memnun oldum sizleri tanıdığım için... yine görüşürüz inşallah... kendinize ve bebelerinize iyi bakın....:nazar::KK16:

melike_ecesuu
22-11-10, 15:11
zazez
canım gözün aydın çok sevindim
için rahatlamıştır bide bakıosun dr.un dediği gibi ikiz oluolar


bende şimdi geldim dr.dan usg ye göre 5+5 görünüo
geç döllenme dedi
bebeği besleyen yolk sac oluşmuş bu ii bişi dedi
geçenki hamileliğimde onu bile görememiştik
haftaya pzrtsi tekrar gidicem o zaman inş. kalp atışlarını duyarız dedi
allah razı olsun canım benim darısıda size inşallah bende test istedi onu yaptırcam yarın sabah inşallahhh:KK66:)

Arina
22-11-10, 15:11
tugcal
kızlar çıkıp yemek hazırlamam lazım... çok memnun oldum sizleri tanıdığım için... yine görüşürüz inşallah... kendinize ve bebelerinize iyi bakın....:nazar::KK16:
Bende çok memnun oldum canım. Görüşmek üzere, kolay gelsin. Sende kendine ve meleğine iyi bak.:KK16:

pamuksel
22-11-10, 15:11
tugcal
Yengeç bebeği

Su grubundan olan Yengeç bebeği, diğer birçok bebekten daha duygusaldır. Onu tek kelimeyle özetlemek gerekirse "gözyaşları" yeterli olacaktır. Tıpkı Ay gibi, ruh hali günden güne değişen bir bebektir. Aşırı hassaslığı bazen kırılganlığa dönüşebileceğinden iç dünyasını ifade edebilmesine daima fırsat verilmelidir. Ebeveynlerini ve kardeşlerini çok sever. Her zaman korunmak ve sevdiklerini korumak ister. Sevgisini ve duygularını ifade edemediğinde ya kızgınlıkla tepki verir ya da içe dönüp küser. Ayrıca değişiklikten hiç hoşlanmazlar, odalarında yapılan en ufak bir değişiklik bile kendilerini güvende hissetme duygularını olumsuz yönde etkileyebilir. Ruh halindeki değişiklikler bazen o kadar belirgindir ki kahkahalarla gülerken, bir anda ağlamaya başlayabilir ve bunun tam tersi de söz konusu olabilir. Yine de ona sevgiyle yaklaşarak gönlünü çok kolay alabilirsiniz. Bu bebekler sürekli kendilerini güvende hissetme ihtiyacı duyarlar. Bunun için de anne-babalarının yanından ayrılmak istemezler.
Yengeç bebeği biraz fazla ağlıyor olabilir. Onu susturmak için tek yapmanız gereken kucağınıza almak ve sevmektir. Yengeç bebeği kendini her zaman güvende hissetmek ister ve evdeki kötü titreşimleri ufacık bile olsa hemen hisseder. Bu yüzden de Yengeç bebeğinin ebeveynleri, onun önünde tartışmaktan kaçınmalıdırlar. Aile ve şefkat Yengeç bebeği için en önemli konulardır. Yengeç, annelik burcu olduğundan ebeveynler şefkat, aile ve duygusal gel-gitlere dikkat etmeliler. Yengeç bebeğinin hem iyi hem de kötü anılarını büyüdüğü zaman rahatlıkla hatırlayabildiğini unutmayın. Bu çocuk markette 2 dakikalığına kaybolsa bile, bunu ebeveyninin kendisini reddettiğinin kanıtı olarak kabul edecek ve ömür boyu hatırlayacaktır. Bu sebeple, özellikle de aile içinde bu bebeğin kendini tamamıyla güvende hissetmesi gerekir. Yengeç bebeği için aile, her zaman arkadaşlardan önce gelir. Ayrıca boğazına düşkün olan Yengeç bebeği beğenmediği yemekler piştiği zaman ortalığı birbirine katmak konusunda da ustadır. O yüzden ebeveynin ne pişirdiğine dikkat etmesi gerekebilir. Göğüs kafesi, memeler ve mide Yengeç burcunun en hassas bölgeleridir. Dolayısıyla bebeğiniz sık sık hazımsızlık sorunları yaşayabilir. Ayrıca bebeğinizde gastrit ve bağırsak iltihapları da görülebilir. Duygusal tatminsizlik aşırı yeme isteği olarak ortaya çıkabileceğinden beslenmesine dikkat etmelisiniz.ben de farklı bir paylaşımda bulunayım dedim... ben balık burcuyum inşallah bebeğimiz de yengeç olacak eşim şimdiden kara kara düşünüyor evde iki sulugözle ben naparım diye:)))
Canım ben akrebim eşim yengeç kısmetse bebişte yengeç olacak tam bir su familyası olacas yani zaten eşimin içine kapanıklığı beni deli ediyor artık 2 tane yengeçle sıyırırım.