Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

bebeği idrar yolu enfeksiyonu olan varsa yazabilir mi?


DeSpOiNa
13-12-10, 18:12
1.5 aylık oğlum şimdide idrar yolu enfeksiyonu oldu.baya da yoğunmuş..5 gün iğne olacak duruma göre sonra 5 gün şurup verecekler..başına gelen varsa paylaşabilrmi iyileşme sürecini sonucunu vs..tamamen iyi oluyorlar değilmi?

fatma2005
13-12-10, 21:12
nasıl anladınız idrar yolu enefsıyonu oldugunu ne gıbı belırtı verıyo çok gecmış olsun ufacık bebekde neden olurmuşki?

DeSpOiNa
14-12-10, 11:12
nasıl anladık..önce cuma günüydü hafiften ateşlenmeye başladı..37.5 u geçmedi allahtan ateşi.. sürekli doktoru ile telefonla görüştük o süreçte..işte ince giydirin dedi.. sonra sabaha karşı kalkmalarımızda doğru düzgün emmemeye başladı..mama takviyeside alıyor oğlum onuda içmemeye başladı..midesi bulanır gibi yapıp ittiriyordu..doktoru su kaybından ateşleniyor olabilir dedi yemediği için az az su verin dedi onuda içmiyordu..cumartesi hiççç yemedi birşey..sürekli uyku halinde..bu arada önceki gün bayaaa huysuzdu çok sık idrar yapıyordu ve sanırım idrar yapmalarında imiş sürekli sancılanıp baya ağlıyordu..normal bir ağlama değil gaz sancısı sandık biz hep..neyse cumartesi idi dediğim gibi yemedi hiç bişi sürekli uyku halinde halsiz keyifsiz..emmediğinden doktorumuz endişelendi tabi emme reflexi var mı elini yıka ağzına sok dedi..allahtan emer gibi yapıyordu ama meme verinde bir iki emer gibi yapıp ittirdi..açtı bütün gün:KK43: doktorumuz hemen idrar kan tahilili istedi..alt katımda özel tıp merkezi var eve gelip idrarını aldıar ama kanını alamadı kız çok küçük damarını bulamadı almak istemedi..ben aşağı sonucu almaya gidince baya fışkırır şekilde yemyeşil safra kusmuş ve baygın gibiydi artık..sonucu telefonda doktora söledik çok yoğun idrar yolu enfeksiyonu var dedi hemen kap Gazi hastanesinin çocuk aciline dedi..(Ankaradayım ben) attık taksiye gittik sonucu bakıp bu çocuğun yatması gerekebilir yerimiz yok alamayız siz sami ulusa gidin dediler..o ara babası yetişti..risk almayalım belki yer yoktur diye Güven hastahanesine gittik..Kan tahlili, idrar kültürü akciğer filmi böbrek ve bağırsak ultrasonu çekildi..önce 3 gün antibiyotik iğnesi denildi..idrar kültürü çıkınca üreme var 3 gün yetmez 10 gün devam edecek tedavi dendi..bugün 4. iğnesi yapılacak..ama ilk iğneden sonra bariz bir iyileşme sürecine geçtik..amaç tamamen vucuttan atmak olduğundan 10 gün devam edeceğiz antibiyotiğe..neden olurmuş a gelince muhtemelen kakası bir şekilde israr yaptığı yere bulaşmıştır dendi..dışkıdaki bir bakteri sebep olurmuş genelde..ama aldığı havadan değen bişeyden vs herşeyden olabilirmiş..kendime de test yaaptırdım bendemi var bulaştı diye bende bolca basil diye bişi çıktı ama ondan olmazmış..ama genelde kız bebeklerde daha çok görülmekle birlikte sıklıkla bebeklerde olabilen birşeymiş..Çok şükür iyiye gidiyoruz da başından geçen varsa neler yaşadılar anlatırlarda daha çok bilgi sahibi olayım istedim..

pike
14-12-10, 19:12
geçmiş olsun canım

sakıncası yoksa altını neyle temizlediğini sorabilir miyim? benim kızım var ve kakası idrar yaptığı yere illa ki bulaşıyor :KK43:

DeSpOiNa
14-12-10, 20:12
bir kaba çok sıcak olmayan su koyup pamukla silip kuruluyorum altını..kızlarda yukardan aşağıya doğru temizlenmeli imiş ki kakası bulaşmasın..doktorumuz banyo konusunda da kız olsaydı suya değmesi daha sakıncalı olurdu demişti..yani filede yıka demişti..kızlarda risk daha yüksek oluyormuş..aman dikkat et canım ya baya sıkıntılı birşey aile içinde bebek içinde..Allah yaşatmasın ama çok dikkat etmek gerekmiş başımıza gelince iyice anladım..

zencefine
17-12-10, 12:12
merhaba bende 2009 ekim annesiyim... Kızım 8-10 aylık olduğu süreçleri idrar enfeksiyonu ile geçirdi. Bizdeki tek belirti iştahsızlıktı, yemiyordu. Daha sonra takip ettiğimde tuvaletini yaparkende ıkındığı fark ettim, kızarıyordu. Bu iki aylık süreç hastanelerde ve evde idrar torbası takma telaşı ve tit (tam idrar tahlili) ve kültür sonuçlarını beklemekle geçti, sebebi aynı idrar örneğine iki farklı sonuçta rapor çıkmasıydı. Ne yazıkki ülkemiz gerçeği. Biz 2 kere antibiyotik tedavi gördük, eğer son raporumuz (ki onu artık üniversite hastanesinden aldık) temiz daha doğrusu eser miktarda enfeksiyon bulgusuna rastlanıncaya kadar. Eğer son raporda kötü olsaydı 10 gün günde iki kez iğnee olacaktı. O yüzden size tavsiyem özellikle kız bebek annneleri, kaka yaptıklarında muhaakkak altını yıkayın, üstten altta silin iyice temizliyin.

DeSpOiNa
18-12-10, 16:12
biz 5 günlük iğne tedavimizi bitirdik..5 günde şurupla devam edicez.. bugün 3. şurubu içicek..5. gün sonunda 48 saat bekletip idrar testi ve kültürü yapılacak..iyi çıkmasını umuyorum..inşallah bitmiş olur..sonrasında tekrarlıyormu yani?

zencefine
18-12-10, 22:12
biz tedavimizde ve hastane raporlarından dolayı uzun bir süreç geçirdik ne yazıkki. Ama üzülerek evet diyorum eğer hijyene dikkat edilmezse tekrar edebiliyor. Ki ben çok özenirim kız olduğu için sürekli temizlerdim ama şimdi kış soğuğunda bile küçük bir büyük tuvalet bile olsa sokup yıkıyorum, günde bazen 7-8 kere popomuzu yıkıyoruz inanın.

solstice
19-12-10, 10:12
Kesinlikle aynı fikirdeyim cnm....Bende ilk 4 ayında hiç ıslak mendil kullanmadım su ve pamuk yöntemini uyguladım çiş yaptığında şimdi 14 aylık oldu hala büyük tuvaletinde soyup yıkıyorum...Allahtan öyle bi sorunumuz olmadı şimdiye kadar ama bende pişik ve idrar yolu enfeksiyonunun en iyi çözüm yolunun yıkamak olduğuna inanıyorum....

DeSpOiNa
19-12-10, 12:12
ben de ıslak mendil kullanmayıp sıcak suyla pamukla siliyorum ama daha çok küçük oğlum her seferinde yıkarsam üşütürüm diye korkuyorum..şimdi enfeksiyonda var ayaklarını falan üşütürsem daha kötü olur diye korkuyorum..ama her akşam yıkıyorum zaten..banyoya başlamadan da siliyorum her yerini suya temas edincede bir şey bulaşmasın diye..doktorumuzda doğru yapıyorsun demişti..

zencefine
20-12-10, 23:12
DeSpOiNa
ben de ıslak mendil kullanmayıp sıcak suyla pamukla siliyorum ama daha çok küçük oğlum her seferinde yıkarsam üşütürüm diye korkuyorum..şimdi enfeksiyonda var ayaklarını falan üşütürsem daha kötü olur diye korkuyorum..ama her akşam yıkıyorum zaten..banyoya başlamadan da siliyorum her yerini suya temas edincede bir şey bulaşmasın diye..doktorumuzda doğru yapıyorsun demişti..
elbette çok küçükken banyo yaptırmak bile problem oluyor üşüyecek derdinden. Yıkamasan bile havlu koyup popişin altına daha sulu sulu pamukla yıkayabilirsin. Benim kızım olduğu için anatomik olarak kızların b.tuvaletinin idrara karışması kaçınılmaz oluyor ne yazııkki. Yani aslında ne kadar önlem alsakda, istersek en dikkatli titiz anneler olsakda, bazen bebeğin uyandığında bezinde kaka görüyoruz, ne zaman yaptığı meçhul, uyku saatine denk geldiğinden. sana tavsiyem her zaman bir ikinci hastane yada en iyisi üniversite hastanesine örnek vermen. Bizim nerdeyse her hastanede kaydımız var ve her hastaneden farklı rapor aldık. Tit ve kültürü muhakkak ayda 1 yaptırın.

miraggio
22-12-10, 10:12
Benim kızımda da 1 aylıkken olmuştu idrar yolu enfeksiyonu.
Yavrum, nasıl ağlamıştı sancıdan, su ter içinde kalmıştı. Biz gaz sancısı zannedip onun için bir şeyler yapmaya çalışıyorduk. Baktık ki hiçbir rahatlama olmuyor. Başka bir şey bu deyip doktora götürdük. Tahlil yaptılar. Tahlilde çıktı.
Halbu ki ben de sıcak suyla siliyorum. ıslak mendil kullanmıyorum. Altını temizlerken de yukardan aşağı doğru temizliyorum. Ama kurularken tuvalet kağıdıyla kuruluyordum. Dr. kurularken bezle kurula her seferinde de yeni bir bez kullan demişti. kız bebeklerde olabilir bu durum demişti.
10 gün antibiyotik kullandık geçti çok şükür.

DeSpOiNa
22-12-10, 17:12
hmm bende bezle kuruluyorum pamukla sildikten sonra ama 1 den fazla kullanıyorum aslında o bezini..her seferinde değiştirme kısmı aklıma gelmedi..bunuda yapayım..teşekkürler:KK70: biz şurup tedavimizi 2 gün evvel bitirdik..yarın idrar testi ve kültürü yaptıracağız..umarım inşallahhhhhh temizlenmiştir..bugün hacettepede kalça çıkığı muayenesi yapıldı çok şükür gayet iyi..

nesemese
29-12-10, 10:12
Benim oğlum da 2,5 aylık ve nerdeyse haftadır bu idrar yolu enfeksiyonu ile uğraşıyoruz, ilaç kullandık yeniden kültür yapıldı ama hala geçmedi. Pamuk ve kaynamış ılınmış su ile temizliyorum altını ama yıamaya korkuyorum kış olduğu için. İnşallah bu sorun da çözülür..

DeSpOiNa
1-01-11, 19:01
bizim tit ve kültür çok şükür temiz çıktı..süt alerjiside yok denildi..çok küçük ve erkek olduğundan her ay tit ve kültür yaptırıp takip ettirin dendi..gerekirse sondalı ilaçlı film çkeriz denildi..ama şimdidlik çok şükür iyi:KK70: sizede acil şifalar..ne kadar dikkat etsek oluyor demekki..bize dışarıdan bulaşan bir mikrop denildi..nedir bende bilmiyorum..kendi doktoruna telefonda okudum sonucu öyle dedi..bir kaç güne gidicez ona bakalım ne diyecek başka

lara62
3-01-11, 01:01
benim kiz arkadasimin kizi 5 aylikllek idrar yolu enfeksiyonu kapmisti onunkisi cis yaptiginda tam iyi bilmyiorum ama aklimda olan kaslar geri cekiliyor idrarinin hepsini yapamiyormus kalan idrar da ileride böbrekge zarar verir diye antibiyotikum kullaniyordu sonra bilmyiorum ne oldu

edaa_edaa
4-01-11, 12:01
2.5 aylık kızım var benimkide 10gün önce çok ağlamaya beni emmemeye başladı sadece uykudan uyanınca 5 dk emiyordu sanki saate bakıyor5 dk yı geçirmiyordu mama aldım onuda içmedi sonra dr gittik kan idrar kaka tahlili yaptı bağırsaklarında iltihaplanma var dedi antibiyotik şurup verdi yarına tekrar kontrole gitçez ağlaması geçti ama emmede bir değişiklik yok

mercankn
21-01-11, 12:01
benim oğlumda da idrar yolu enfeksiyon var, şurup kullandık geçmedi, iğne verdi 1 hafta kullanın sonra sünnet yapalım dedi, size sünnet önermedi mi??

DeSpOiNa
11-04-11, 13:04
evet kendi özel doktoru idrar yolu enfeksiyonu olunca tekrarlamaması için sünnet önerdi..hatta ayın 14 ünde yani 3 gün sonra hayırlısı ile sünnet olacak..sünneti yapacak olan çocuk cerrahına muayeneye gittik geçen hafta hikayesini anlattık enfeksiyon geçirdi diyince o zaman sünneti önerdi..dedik bizde zaten onun için geldik gün verin diye. o öyle muayeneye geldik sanmış..eğer enfeksiyon hikayesi olmasaydı yapalım demezdim dedi..sağlığı için önerdi 2 doktorda bizde yaptırıcaz işte..genel anestezi ile olacak..çokda hareketli umarım rahat geçiririz.

mercankn
13-04-11, 13:04
mrb, iğne kullanmıştık biz en son, bittikten 15 gün snra gitmemiz gerekiyodu tekrar ama bu arada biz çok ağır grip geçirdiğimiz için yine antibiyotik kullandık, erteledik kültürü, sonra idrar tahlili yaptık temiz çıktı ama bizimde hep kültürde çıkıyodu, henüz kültür yaptırmadık, sünnette yaptırmadık, ama doktorumuz geçsede geçmesede yapalım ki tekrarlarsa bi de o takılmasın kafamıza demişti. gidince yapıcak kesin.. bu arada çok geçmiş olsun, umarım çabuk atlatırsınız...

mercankn
13-04-11, 13:04
msj atamıyormuşum o yüzden buraya yazdım..

DeSpOiNa
17-04-11, 19:04
çok geçmiş olsun sizede biz sünneti yaptırdık 3 gün evvel..çok iyiyiz :KK70:

kedipisi
27-09-12, 22:09
alt temizliğinde ıslak mendil kullanılmasını çok yanlış buluyorum. makatta bütün organlara giden 100 den fazla akupunktur noktası var. sürdüğünüz mendildeki kimyasallar bütün organlara ulaşıyor. su ve pamuk en basit ve zararsız yöntem. üşenmeyip yıkayanlar en iyisini yapıyor tabii.