Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Gebelikte Düşük Çeşitleri nedenleri sebepleri


SelyPre
21-01-11, 14:01
GEBELİKTE DÜŞÜKLER

Gebelik süresinin 20. haftasından önce yapılan doğumlara veya doğan bebeğin 500 gramdan az olduğu doğumlara düşük adı verilmektedir. Düşüğün tıp bilimindeki ismi ‘’abortus’’ tur. Düşüğün 12. haftadan daha önce olmasına erken düşük, 12. haftadan sonra olmasına ise geç düşük adı verilmektedir. Genel olarak gebeliklerin yüzde 10 gibi bir oranı düşük ile sonuçlanmaktadır.

Düşüklerin bir çok farklı sebebi vardır ve aynı zamanda pek çok farklı sonuçlara da yol açabilirler. Bu sonuçlar doğrultusunda değişik isimler ile adlandırılırlar.

• Abortus imminens: Vajinada meydana gelen kanama ve karnın alt bölümündeki kramlar ile görülmektedir. Fakat doğum yollarında henüz açılma gerçekleşmemiştir. Henüz belirlenebilen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat tedavi amaçlı yatak istirahati verilmektedir. Bazı durumlarda hormon tedavisi de önerilmektedir. Ancak bu yöntem bebek açısından zararlı olabileceğinden pek yaygın olarak kullanılmamaktadır.


• Tam Olmayan Düşük (Abortus İnkompletus): Tam olmayan düşükte gebelik materyalininin bazı kısımlarının dışarı atılmış, bazı kısımlarının ise halen içerde olduğu durumdur. Bu durum ile karşılaşıldığında acilen kürtaj yapılması gerekmektedir.

• Tam Düşük (Abortus Completus): Tam düşükte gebelik materyali tamamen rahimden dışarı atılmıştır. Genellikle erken gerçekleşen düşüklerde veya 14. hafta sonrası plasentanın oluşmasından sonraki dönemde bu tür düşük ile karşılaşılmaktadır.

• Sürekli Oluşan Düşükler (Habituel Abortus): Ardı ardına görülen gebeliklerde 3 defa düşük yapılmasına verilen isimdir. Bu düşüklerin nedeni tam olarak araştırılmalı ve tedavi edilmelidir.

Kaynak: GEBELIKTE DüşüK ÇEşITLERI NEDENLERI SEBEPLERI