Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Ezo Gelin Çorbası


Elif
6-02-11, 23:02
[​IMG]½ Su Bardağı Kırmızı Mercimek
1 Fincan Bulgur
6 Su Bardağı Su
1 Adet Orta Boy Soğan
3 Çorba Kaşığı Margarin
2 Çorba Kaşığı Un
1 Çorba Kaşığı Domates Salçası
Tuz,
Kırmızı Biber,
Kuru Nane

Mercimeği ayıklayıp, yıkayın. Bulgurla birlikte tencereye alalım. Suyu tencereye ekleyerek kaynamaya bırakın. Bu arada tuzunu ve soğanı soyup, rendelediğiniz soğanı ilave edin. Mercimek ve bulgurlar iyice yumuşayıncaya kadar pişirin.Diğer tarafta küçük bir tavada yağı eritin. Unu ilave edin ve un sararana kadar yap ile birlikte kavurun. Salça, nane ve biberi ekleyip birkaç kez karıştırarak kavurmaya devam edin. Çorbanın suyundan 1-2 kepçe ilave ederek iyice karıştırın. Tavadaki karışımı tencereye ilave ederek tekrar karıştın ve 1-2 taşım kaynatarak ateşten alın. Ben servis yapmadan önce rondo’ dan geçiriyorum birde.O zaman çok taneli olmuyor.Dilerseniz sizde robot veya rondodan geçirip, yanında limonla servis yapabilirsiniz.

Elif
6-02-11, 23:02
Adı sevgi, aşk, gurur, onur, güzellik, memleket özlemi ve sabır ile özdeşleşen ve asıl adı Zöhre Bozgeyik olan “Ezo Gelin”, 1909 yılında Gaziantep’in Oğuzeli İlçesi’ne bağlı Dokuzyol (Uruş) Köyü’nde doğdu.

Büyüdükçe güzelliği dillere destan olan ve çevre ilçelerden herkesin görebilmek için Dokuzyol Köyü’ne geldiği Ezo Gelin, 20 yaşına geldiğinde, aynı köyden Hanefi Açıkgöz ile “berdel” usulüyle evlendirildi.

Hanefi Açıkgöz, Ezo Gelin’e karşılık, halası Hazik’i, Ezo’nun ağabeyi Zeynel Bozgeyik’e verdi. Ezo Gelin bu evliliğe, ancak onyedi ay dayandı ve sonunda baba evine döner. Daha sonra ise niceleri Ezo Gelin ile evlenmek için talip olur. Bu kez de Suriye’de bulunan teyzesinin oğlu Abuzer Memey gelir ve Ezo Gelin’i yine “berdel” kurallarına göre ister. Ezo Gelin ekonomik nedenlerle evlenmek zorunda kalır.

İkinci evliliğini de böyle zoraki bir şekilde yapan Ezo Gelin’in 6 kız çocuğu olur. Bu çocuklardan sadece Celile isimli kızı yaşar. Memleketinden uzak bir şekilde vatan hasretiyle Suriye’de yaşamını sürdüren Ezo Gelin, verem hastalığına yakalandı. Hastalığı sırasında eşine, “Benim mezarımı memleketime götürün. Götüremezseniz de beni Bozhöyük’ün Türkiye’yi gören kısmına gömün” der.

Ezo Gelin mezar taşındaki yazıya göre 1952 yılında, Oğuzeli Nüfus Müdürlüğü’ndeki kayıtlara göre ise 1956 yılında öldü.

Ezo Gelin Suriye’de, Türkiye sınırına yarım saat uzaklıktaki Carablus İlçesi Bozhöyük Köyü’ndeki bir höyüğe gömülür. Mezar taşında ise “Emir Kızı Ezo Gelin. Doğumu Türkiye’nin Gaziantep ilinin Oğuzeli İlçesi’nin Dokuzyol (Uruş) Köyü 1909. Ölümü 1952. Uzun zamandır çektiği verem hastalığından ve gurbetlik acısından öldü” yazmaktadır.

Ezo Gelin’in mezarı, 43 yıl sonra kardeşi Kenan Bozgeyik’in dönemin Oğuzeli Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız’a başvurması ve Suriyeli yetkililerle yapılan görüşmeler sonucunda, 23 Eylül 1999 tarihinde Gaziantep’e getirilmiş ve Dokuzyol Köyü’nde düzenlenen törenle defnedilmiştir.