PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Market ve Pazar alışverişine aylık ortalama ne kadar harcıyorsunuz?



DygEge
16-03-2011, 21:44
Arkadaşlar;
Biz evde 3 kişiyiz.Eşim ben ve oğlum...Bu ay başından itibaren hesapladımda daha ayın 16 sı olmasına rağmen 230 lira ay başında bugün 75 lira olmak üzere 16 günlük sadece market alışverişimiz...
Her hafta cumarteside pazara gideriz en az 25 lira gider..Hesapladığımda korkunç bir rakam çıkıyor ve açıkçası hergünde etle yada balıkla beslenmiyoruz..Öyle olsa muhtemelen altından kalkılmazdı sanırım...
Sizler aylık gıda ve pazar alışverişlerine ne kadar harcıyorsunuz ve ekseriyetle nerden alışveriş yapıyorsunuz?
İndirimleri kampanyaları takip ediyormusunuz?Paylaşalım...

DygEge
17-03-2011, 21:15
Kimse yazmamış:(

zehra1025
17-03-2011, 22:37
ben yazayım:))
ben 1.5 senelık evlıyım genelde dıkkat edıyorum alışverışe aylık 250 lıra
falan gıdıyo ben haftada 50 lıra sınır koyuyorum kendıme.alışverışıde pazardan yapılcakları
pazardan yapıyorum pazarada akşam ustu çıkarsam daha ucuz oluyo market olarak
genelde bim i tercih edıyorum orda olmayanlarıda farklı yerlerden alıyorum
ama genelde bakarım fıyatlara mutfaktan ve gırtlaktan pek kesılmıyo:1::9:
ama hesaplısını arayıp bulmakta fayda var 1.5 ay sonra bı bebegımız olcak
o da aramıza katılınca emınımkı daha çok masrafımız olur olsun sağlıklı olalımda
varsın olsun:))

DygEge
17-03-2011, 23:01
ben yazayım:))
ben 1.5 senelık evlıyım genelde dıkkat edıyorum alışverışe aylık 250 lıra
falan gıdıyo ben haftada 50 lıra sınır koyuyorum kendıme.alışverışıde pazardan yapılcakları
pazardan yapıyorum pazarada akşam ustu çıkarsam daha ucuz oluyo market olarak
genelde bim i tercih edıyorum orda olmayanlarıda farklı yerlerden alıyorum
ama genelde bakarım fıyatlara mutfaktan ve gırtlaktan pek kesılmıyo:1::9:
ama hesaplısını arayıp bulmakta fayda var 1.5 ay sonra bı bebegımız olcak
o da aramıza katılınca emınımkı daha çok masrafımız olur olsun sağlıklı olalımda
varsın olsun:))

Canım hayırlı olsun bebeğiniz Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin..
Bebek olunca dediğin gibi artıyor en azından sürekli evde et kıyma sebze bulundurmak zorunda kalıyorsun..Yanı yapalım bir makarna yensin dediğin zaman sanki birşeyler eksik kalmış gibi oluyor..
Sanırım onun etkiside oluyor boğazdanda nasıl kısılır demi?
Bizim aylık 600 700 civarında seyrettiği için anormalmi diye düşünüp açtım bu topiği...

zehra1025
18-03-2011, 23:54
Canım hayırlı olsun bebeğiniz Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin..
Bebek olunca dediğin gibi artıyor en azından sürekli evde et kıyma sebze bulundurmak zorunda kalıyorsun..Yanı yapalım bir makarna yensin dediğin zaman sanki birşeyler eksik kalmış gibi oluyor..
Sanırım onun etkiside oluyor boğazdanda nasıl kısılır demi?
Bizim aylık 600 700 civarında seyrettiği için anormalmi diye düşünüp açtım bu topiği...


teşekkur ederım:))
bana sorarsanız çocuk varken meyvesını sebzesını eksık etmeyın ama abur cuburada para vermeyın
hem sağlığı bozuyo çocuklarda gelışım bozukluğuna dahi yol açıyo ve en çok parada onlara gıdıyo
marketlerı takıp etmek te fayda var pazaar alışverışıde faydalı oluyo bence dıkkat ederek 500 e kadar
ındırebılırsınız bu rakamı tabı gelen gıdenınızede baglı benım maalesf burda yanlız olduğumuz ıçın
pek mısafırımız olmuyo hep ıkı kışı yıyoruz ıçıyoruz keşke gelen gıden olsaydıda 500 lıra harcasaydık
ya kısmet işte:))

Teknolog
18-03-2011, 23:59
benimde 3 çocuğum var 12 11 2 yaşında market alışverişmiz deterjan hariç 440 tl 15gün öncede 46 ve 112 tl verdik arada 5 10 tl lerde hariç..

evde gelişme çağında 2 gençbirde bebek varr...
600 700 çok değil bence bizim için tabii...

3 kişilikbir aile için çok olabilir belki...

ama bazenbend düşünüyorumda toplu alışverişten sonra yapılanlarla bazen 1 000 tl yi buluyorrr...

tiamo_
19-03-2011, 00:28
3 kişilik bir aileyiz...........
yanlış olmasın, gıda için 350
sebze meyve için 100
ıvır zıvıra 150 harcamışız. geçen gün hesaplamıştık.
sebzeyi evimize yakın olan manavdan alıyoruz. taze ve ucuz oluyor. pazara gidemiyoruz.
et ve et ürünlerini de et market denen yerden alıyoruz. güvendiğimiz tek yer olduğu için.
gıda ve ıvırzıvırı da, bim market ve migrostan alıyoruz.
deterjan ve benzeri şeyler dahil, 600 civarı para harcanıyor.

DygEge
19-03-2011, 13:03
teşekkur ederım:))
bana sorarsanız çocuk varken meyvesını sebzesını eksık etmeyın ama abur cuburada para vermeyın
hem sağlığı bozuyo çocuklarda gelışım bozukluğuna dahi yol açıyo ve en çok parada onlara gıdıyo
marketlerı takıp etmek te fayda var pazaar alışverışıde faydalı oluyo bence dıkkat ederek 500 e kadar
ındırebılırsınız bu rakamı tabı gelen gıdenınızede baglı benım maalesf burda yanlız olduğumuz ıçın
pek mısafırımız olmuyo hep ıkı kışı yıyoruz ıçıyoruz keşke gelen gıden olsaydıda 500 lıra harcasaydık
ya kısmet işte:))

Canım bizimde gelen gidenimiz yok o haliyle 600 700:)Çocuk için zaten etiymiş sütüymüş eksik olmuyorda benim eşim pis boğazlı biraz sanırım ondan çok etkileniyoruz:..


benimde 3 çocuğum var 12 11 2 yaşında market alışverişmiz deterjan hariç 440 tl 15gün öncede 46 ve 112 tl verdik arada 5 10 tl lerde hariç..

evde gelişme çağında 2 gençbirde bebek varr...
600 700 çok değil bence bizim için tabii...

3 kişilikbir aile için çok olabilir belki...

ama bazenbend düşünüyorumda toplu alışverişten sonra yapılanlarla bazen 1 000 tl yi buluyorrr...
3 çocukla doğrudur canım..Bende hergün giden 5 10 Tl.yi saymıyorum yok çünkü periyodlar halinde süt yumurta yoğurt tarzı şeyler biter..
Demek bizde abartı yok normal sayılırmış teşekkürler..


3 kişilik bir aileyiz...........
yanlış olmasın, gıda için 350
sebze meyve için 100
ıvır zıvıra 150 harcamışız. geçen gün hesaplamıştık.
sebzeyi evimize yakın olan manavdan alıyoruz. taze ve ucuz oluyor. pazara gidemiyoruz.
et ve et ürünlerini de et market denen yerden alıyoruz. güvendiğimiz tek yer olduğu için.
gıda ve ıvırzıvırı da, bim market ve migrostan alıyoruz.
deterjan ve benzeri şeyler dahil, 600 civarı para harcanıyor.
Asgari ücrete yemek yeniyor evde demek artık yaa ne kadar acı bir tablo Allah yardımcımız olsun...

sabrii11
22-03-2011, 11:27
benimde 3 ay öncesine kadar 450 yi buluyordu.. ama 250_300 arasına düşürdüm artık.. önceden markte ihtiyacımla birlik canım ne isterse onuda alıyodum artık elime aldığım şeye bakıyorum gerçektenihtiyacım var diye düşünüyorum o şeyin evdeki işlevini gereksizleri bırakıyorum böylece, bizde 3 kişiyiz...
birde eskiden yemek miktarını çok yapardım yenmeyince 1, 2 tabağı çöpe atardım.. bayat ekmekleri çöpe atardım şimdi pişirdiğim yemek miktarı çok azalttım yenecek kadadırını pişiriyorum ve yetiyo hatta o bile artıyo bayat ekmekleri dolabın üstüne ağzı açık alarak bırakıp kurutuyorum. birazını galeta yapıyorum gerisini hayvan besleyenlere veriyorum..yoksa israf olunca bereket olmuyo evde ....evinizde ki isrefı en aza indirince aylık harcama gerçekten kendiliğinden düşüyor benden söylemesi...
5 yıldır gerçekten mutfakta çok israf etmişim herşeyi(atmışım)..:84:

DygEge
23-03-2011, 11:34
benimde 3 ay öncesine kadar 450 yi buluyordu.. ama 250_300 arasına düşürdüm artık.. önceden markte ihtiyacımla birlik canım ne isterse onuda alıyodum artık elime aldığım şeye bakıyorum gerçektenihtiyacım var diye düşünüyorum o şeyin evdeki işlevini gereksizleri bırakıyorum böylece, bizde 3 kişiyiz...
birde eskiden yemek miktarını çok yapardım yenmeyince 1, 2 tabağı çöpe atardım.. bayat ekmekleri çöpe atardım şimdi pişirdiğim yemek miktarı çok azalttım yenecek kadadırını pişiriyorum ve yetiyo hatta o bile artıyo bayat ekmekleri dolabın üstüne ağzı açık alarak bırakıp kurutuyorum. birazını galeta yapıyorum gerisini hayvan besleyenlere veriyorum..yoksa israf olunca bereket olmuyo evde ....evinizde ki isrefı en aza indirince aylık harcama gerçekten kendiliğinden düşüyor benden söylemesi...
5 yıldır gerçekten mutfakta çok israf etmişim herşeyi(atmışım)..:84:


Çok haklısın canım ilk evlendiğimiz zamanlar aynı hataları bende yaptım şimdi atmamaya çok dikkat ediyorum..Ama abur cubur tarzı şeylere çok para gidiyor ve bizde her daim malesef bulunuyor...

Mihriban
23-03-2011, 16:04
3 çocuğum var aylık market alışverişim 200 civarı ama bunun dışında her hafta yine markete gidip yaptıığım alışverişlerle bu miktar 300 oluyor.:27:aslında boğazlı bir aile değiliz ama maalesef bizde de abur cubur çok gidiyor.kızlarım ve eşim her akşam atıştırmalık birşeyler yemek istiyorlar:97:
pazara her hafta 20-30 arası harcıyoruz etti ortalama 100 lira
aylık et tavuk alışverişimde 70-80 civarı
yani toplam ortalama 500 tl harcıyorum pazarıma marketime kasabıma
bana bu bile çok geliyor çünkü boğazlı bir aile değiliz ama abur cubur bizi batıracak çocuklar için iyi de değil aslında fazla alıştırmak istemiyorum ama olmuyor işte:31:

Nursati
23-03-2011, 16:28
Ben uzun süredir pazara gitmiyorum. Yaz sezonu sadece.
Genel alışveriş şeklimi yazayım.
Manav=Haftalık ve yapılacak yemeğe göre gerekiyorsa adetli. 1 ay için 50.00TL
Kasap= Aylık 100.00 Net Buna ek olarak Balık sezon 100.00
Şarküteri: 15 Günlük şeklinde 2 defa 100.00
Deterjan ve genel bakım ve diğer giderler içinde 100.00 (her ay deterjan alınmıyor çünkü)

Muftaga ve eve alınmayanlar: Abur cubur diye nitelendirdiğimiz herşey ve içecekler.
Bu konularda evde kesin sıkıyönetim var.
Bu giderleri genellikle eşim ve benim yemek kartlarımızdan karşılıyoruz. Bazende kart puanları. Çok ilaç kullandığım için dışarıda hazır yemek yiyemiyorum. Midem çok hashas evdeki yemeklerden götürüyorum işe.

Küçük aileler için artık kg ile alışveriş dönemi kapanması lazım. Ben satıcıdan gramla bişey isteyemem demeyin. Dolapta bozulması dahamı iyi. İstediğiniz miktarda vermek zorundalar. Hatta şansınız varsa seçerek alın. beslenme uzmanları genelde bir kişi için tabldot ölçüsünü kişi başı 100 gr hesaplar genelde. Düşünün yani.
Kendimi çok cimrimi deyim tutumlumune öyle gördüm :1:

DygEge
25-03-2011, 00:53
Ben uzun süredir pazara gitmiyorum. Yaz sezonu sadece.
Genel alışveriş şeklimi yazayım.
Manav=Haftalık ve yapılacak yemeğe göre gerekiyorsa adetli. 1 ay için 50.00TL
Kasap= Aylık 100.00 Net Buna ek olarak Balık sezon 100.00
Şarküteri: 15 Günlük şeklinde 2 defa 100.00
Deterjan ve genel bakım ve diğer giderler içinde 100.00 (her ay deterjan alınmıyor çünkü)

Muftaga ve eve alınmayanlar: Abur cubur diye nitelendirdiğimiz herşey ve içecekler.
Bu konularda evde kesin sıkıyönetim var.
Bu giderleri genellikle eşim ve benim yemek kartlarımızdan karşılıyoruz. Bazende kart puanları. Çok ilaç kullandığım için dışarıda hazır yemek yiyemiyorum. Midem çok hashas evdeki yemeklerden götürüyorum işe.

Küçük aileler için artık kg ile alışveriş dönemi kapanması lazım. Ben satıcıdan gramla bişey isteyemem demeyin. Dolapta bozulması dahamı iyi. İstediğiniz miktarda vermek zorundalar. Hatta şansınız varsa seçerek alın. beslenme uzmanları genelde bir kişi için tabldot ölçüsünü kişi başı 100 gr hesaplar genelde. Düşünün yani.
Kendimi çok cimrimi deyim tutumlumune öyle gördüm :1:

Aslında pazara gitmemek bizim içinde çok daha karlı oluyor..En azından gramla alma şansın oluyor bir marketin manav reyonunda..Pazarda 250 gram biber desen suratına ters ters bakıyorlar:50:
Biz her hafta pazarda 25 lira veriyoruz en az..ayda 100 ile 125 arası yani bence sebze için çok..

semeldem
25-04-2011, 15:19
biz de üç kişilik bir aileyiz aylık harcama 500-600 aslında bence daha az olması gerekiyor ama nasıl olacak bilmiyorum markete bir ihtiyaç için girdiğimde hiç alakası olmayan birçok şey alıp çıkıyorum geçenlerde bir ablam bana alışverişini aylık yaparsan olur olmaz şey için markete girmek zorunda kalmazsın böylece birçok ıvır zıvırı almak zorunda kalmazsın dedi ama bakalım bu önerisine uyabilecek miyim?

farmasi
25-04-2011, 19:12
merhaba arkadaşlar ben çok tutumluyumdur da eşim çok pis para harcıyor boğazına örneğin bir çerezi için 35 - 40 tl lik harcamaya hiç acımaz.
tatlısından ödün vermez.
ben evin bütün masrafına ona yükledim kusura bakmasın :9::9::9:
burada il merkezinde büyük markete gittiğimizde en az 250 tl ile işin içinden çıkıyoruz onun dışında da bulunduğum ilçedeki büyük marketlerin küçük şubeleri var oralardan da ayda da en az 2 kere alışveriş yapıyoruz oraların da her birinde en az 80- 100 arası verdiğimizi düşünürseniz 450 tl yi buluyor sadece market alışverişi.
pazarda her hafta ortalama 25-30 tl civarı harcıyoruz ayda100- 120 tl eder.
dışarıda yemeğe gideriz.en az ayda 3-4 defa .
evimiz kira değil.
su, elektrik, yakıt parası bilmem yani ben ödemem. ben maaşımı yatırım yaparak değerlendiriyorum.
dediğim gibi tüm harcamalar eşime ait.

DygEge
25-04-2011, 19:29
biz de üç kişilik bir aileyiz aylık harcama 500-600 aslında bence daha az olması gerekiyor ama nasıl olacak bilmiyorum markete bir ihtiyaç için girdiğimde hiç alakası olmayan birçok şey alıp çıkıyorum geçenlerde bir ablam bana alışverişini aylık yaparsan olur olmaz şey için markete girmek zorunda kalmazsın böylece birçok ıvır zıvırı almak zorunda kalmazsın dedi ama bakalım bu önerisine uyabilecek miyim?

Aynen yaa hiç aklımda olmayan ama baktığın zaman fuzulide değil aldıklarım:)Mesela tavuk sosları toz poşetler onlara bayılıyorum evde yaptığım hiç öyle olmuyor her ay 10 pakete yakın tüketiyoruz 15 20 lira sadece o soslara veriyorum çok saçma gibi ama hoşuma gidiyor o maggi poşet barbekü soslar falan:56:

ecrin_hatice
11-05-2011, 13:04
yazdıklarınızı okuyunca kendime kocaman bi brova dedim vallah. :66::66:

Kızlar belki gülceksiniz inanmıcaksınız ama bende aylık harcamamızı anlatiyim.Pazar günü bime gittim aylık alışverişe 50 tl tutu :) Bu arada bi ben bi de eşim varız evde yani 2 kişiyiz.Önceden abur cuburlara çok para giderdi ama son 2 aydır almıyoruz.İlk evlendiğimiz zamanlar normal marketlerden alışveriş yapıyodum 120den aşağıya düşmüyodu ama artık bime geçtim hem malları çok güzel hem de çok ucuz özellikle temizlik ürünleeri.Bu aldıklarımın aynısını geçen ay başka marketten aldım 90 tuttu. yani düşünün hemen hemen yarıya inmiş.Bunun haricinde 2 hafta da bi pazara çıkıyorum onda da 20 tl gidiyo.arada marketten aldıklarımda ayda 20 tl tutsa yani aylık pazarım marketim 110 tl kızlar.he diceksiniz ki hiç mi et yemiyosunuz 3 ay önce kasaptan 50 tllik aldım kıymamı butumu tavuğumu hala daha yarısı duruyo. alkışı hakkettiğimi düşünüyorum :66::66::66::66:

Teknolog
11-05-2011, 13:09
hatice sen yaşıyosan bravo vallaa..... pazardan bir meyve bir sebze alıyorsun zaten 10 tl bayılıyorsunn...siz sanırım bişey yeniyorsunuzz.

aylık alışverişş 50 tl mucize gibi bişeyy...

bir peynir bir zeytinn yanınada iki temizlik amddesi alsann 50 tl yi gerçee..abur cuburu bırak günlük alışveriş yapsann ancakk okada tutar bencede madalyalıksınn....

senin yaptığın mucizevi bişeyy :61:

kad_er
11-05-2011, 13:33
valla benim değişiyo,200-250 arası pazar ve market
hiçbişeyden kısmıyorum,her istediğimi alıyorum,

ecrin_hatice
11-05-2011, 14:04
hatice sen yaşıyosan bravo vallaa..... pazardan bir meyve bir sebze alıyorsun zaten 10 tl bayılıyorsunn...siz sanırım bişey yeniyorsunuzz.

aylık alışverişş 50 tl mucize gibi bişeyy...

bir peynir bir zeytinn yanınada iki temizlik amddesi alsann 50 tl yi gerçee..abur cuburu bırak günlük alışveriş yapsann ancakk okada tutar bencede madalyalıksınn....

senin yaptığın mucizevi bişeyy :61:

Canım benim peynirim tereyağım köyden geliyo.sıvıyağım deterjanım bittiğinde bu 100 tlyi buluyo.50 tl sadecebu ayki alışverişim bende hayret ediorum nasıl yaşadığıma :):)

DygEge
11-05-2011, 14:07
yazdıklarınızı okuyunca kendime kocaman bi brova dedim vallah. :66::66:

Kızlar belki gülceksiniz inanmıcaksınız ama bende aylık harcamamızı anlatiyim.Pazar günü bime gittim aylık alışverişe 50 tl tutu :) Bu arada bi ben bi de eşim varız evde yani 2 kişiyiz.Önceden abur cuburlara çok para giderdi ama son 2 aydır almıyoruz.İlk evlendiğimiz zamanlar normal marketlerden alışveriş yapıyodum 120den aşağıya düşmüyodu ama artık bime geçtim hem malları çok güzel hem de çok ucuz özellikle temizlik ürünleeri.Bu aldıklarımın aynısını geçen ay başka marketten aldım 90 tuttu. yani düşünün hemen hemen yarıya inmiş.Bunun haricinde 2 hafta da bi pazara çıkıyorum onda da 20 tl gidiyo.arada marketten aldıklarımda ayda 20 tl tutsa yani aylık pazarım marketim 110 tl kızlar.he diceksiniz ki hiç mi et yemiyosunuz 3 ay önce kasaptan 50 tllik aldım kıymamı butumu tavuğumu hala daha yarısı duruyo. alkışı hakkettiğimi düşünüyorum :66::66::66::66:

Bencede mucizeyi başarmışssın 3 ay önce aldığın etin yarısı duruyorsa zaten bu bir mucize olmalı:))))
Benim cumartesi günü aldığım 1 kilo kıymanın yarısı bitti bile mesela hemde dün itibariyle...
Cumartesi 1 kilo kıyma 1 yoğurt 2 süt 1 reçel 1 el sabunu ve baharat aldım 51 lira tuttu mesela...
Aylık 500 600 den aşağı düşmiyor hiç bir şekilde...
Sizde çocuk yok herhalde yoksa mümkün değil..

ecrin_hatice
11-05-2011, 15:43
Bencede mucizeyi başarmışssın 3 ay önce aldığın etin yarısı duruyorsa zaten bu bir mucize olmalı:))))
Benim cumartesi günü aldığım 1 kilo kıymanın yarısı bitti bile mesela hemde dün itibariyle...
Cumartesi 1 kilo kıyma 1 yoğurt 2 süt 1 reçel 1 el sabunu ve baharat aldım 51 lira tuttu mesela...
Aylık 500 600 den aşağı düşmiyor hiç bir şekilde...
Sizde çocuk yok herhalde yoksa mümkün değil..

Şuanlık bebek yok ben ve eşim varız.Pek etle aramız yok sadece kıymayı bol miktarda tüketiyorum etin yerini tutsun diye.Zaten 2mizde çalışıyoruz.evde sadece akşam yemekleri yeniyo.O da tek çeşit yapıyorum zaten yanına da salata cacık vs. idare ediyoruz.Hemde yemeği geç saatt yediğimiz için çok aşırıya kaçmıyorum.kahvaltı desen sadece pazar günleri yapıyoruz.Onda da eşimde bende yediğimiz tek şey yumurta peynir ve zeytin.Normal yani bu kadar harcamam Pek tüketici değiliz :52:

DygEge
11-05-2011, 17:05
yazdıklarınızı okuyunca kendime kocaman bi brova dedim vallah. :66::66:

Kızlar belki gülceksiniz inanmıcaksınız ama bende aylık harcamamızı anlatiyim.Pazar günü bime gittim aylık alışverişe 50 tl tutu :) Bu arada bi ben bi de eşim varız evde yani 2 kişiyiz.Önceden abur cuburlara çok para giderdi ama son 2 aydır almıyoruz.İlk evlendiğimiz zamanlar normal marketlerden alışveriş yapıyodum 120den aşağıya düşmüyodu ama artık bime geçtim hem malları çok güzel hem de çok ucuz özellikle temizlik ürünleeri.Bu aldıklarımın aynısını geçen ay başka marketten aldım 90 tuttu. yani düşünün hemen hemen yarıya inmiş.Bunun haricinde 2 hafta da bi pazara çıkıyorum onda da 20 tl gidiyo.arada marketten aldıklarımda ayda 20 tl tutsa yani aylık pazarım marketim 110 tl kızlar.he diceksiniz ki hiç mi et yemiyosunuz 3 ay önce kasaptan 50 tllik aldım kıymamı butumu tavuğumu hala daha yarısı duruyo. alkışı hakkettiğimi düşünüyorum :66::66::66::66:

Seni anlıyorum canım bizde bebek yokken ve ikimizde çalışıyorken senin gibi bir dönemimiz olmuştu cumartesi pazar sadece kahvaltı yapılıyordu akşamda o yorgunlukla evde yemek kim yapcak işte şinitzelmiş köfteymiş tostmuş atıştırıp geçiyorduk..Şimdi tamı tamına 3 öğün yemek birde meyvesiymiş çayı kahvesiymiş maşallah lokantadan farkımız yok:52:


Şuanlık bebek yok ben ve eşim varız.Pek etle aramız yok sadece kıymayı bol miktarda tüketiyorum etin yerini tutsun diye.Zaten 2mizde çalışıyoruz.evde sadece akşam yemekleri yeniyo.O da tek çeşit yapıyorum zaten yanına da salata cacık vs. idare ediyoruz.Hemde yemeği geç saatt yediğimiz için çok aşırıya kaçmıyorum.kahvaltı desen sadece pazar günleri yapıyoruz.Onda da eşimde bende yediğimiz tek şey yumurta peynir ve zeytin.Normal yani bu kadar harcamam Pek tüketici değiliz :52:

Mihriban
11-05-2011, 18:13
yazdıklarınızı okuyunca kendime kocaman bi brova dedim vallah. :66::66:

Kızlar belki gülceksiniz inanmıcaksınız ama bende aylık harcamamızı anlatiyim.Pazar günü bime gittim aylık alışverişe 50 tl tutu :) Bu arada bi ben bi de eşim varız evde yani 2 kişiyiz.Önceden abur cuburlara çok para giderdi ama son 2 aydır almıyoruz.İlk evlendiğimiz zamanlar normal marketlerden alışveriş yapıyodum 120den aşağıya düşmüyodu ama artık bime geçtim hem malları çok güzel hem de çok ucuz özellikle temizlik ürünleeri.Bu aldıklarımın aynısını geçen ay başka marketten aldım 90 tuttu. yani düşünün hemen hemen yarıya inmiş.Bunun haricinde 2 hafta da bi pazara çıkıyorum onda da 20 tl gidiyo.arada marketten aldıklarımda ayda 20 tl tutsa yani aylık pazarım marketim 110 tl kızlar.he diceksiniz ki hiç mi et yemiyosunuz 3 ay önce kasaptan 50 tllik aldım kıymamı butumu tavuğumu hala daha yarısı duruyo. alkışı hakkettiğimi düşünüyorum :66::66::66::66:

canım bizimde çocuklar yokken bu kadardı masrafımız desem yeridir.zaten iştahlı değiliz eşimde bende çok az harcamamız olurdu ama işin içine çocuklar girince masraflar çok artıyor herşey değişiyor işte:31:

ecrin_hatice
12-05-2011, 11:16
evet kızlar bzmde allah nasip ederse çocuğumuz olursa masraflarımız otomatik olarak artıcaktır.bende çalıştığım için zaten evde yenilen içilen bişey olmuyo pek fazla öle idare edip gidiyoruz.

pakize85
20-05-2011, 14:39
valla arkadaşlar hepinizin yazdıklarını tek tek okudum bu güne kadar bende böyle seyelre dikkat etmiyorum bir hesap yaptım her hafta sonu market alışverişi + pazar 120-150 arası eee 4 hafta ile çarp 500-600 tl arası bende harcama yapıyorum

22 aylık bebeğim var hergün değişik çorba,et ,meyva,sütü onun için hep organik doğal seyler alıyorum haliyle çok oluyor..
benim tavsiyem ne ihtiyacınız var ise onları alın ve küçük marketlere gidin...
büyük marketlerde ihtiyacınız olmasada aa fiyatı uygun diyerek sepete atıyoruz :)

eee sonuç olarak masrafları olabildiğince düşürmek ama boğazdan da kısılmıyor :71::71:

pakize85
20-05-2011, 15:56
bu arada canım benimde oğlumun adı ege ve senin oğlun gibi sarı saçlı masmavi gözlü Allah onları bize bağışlasın :):54:

semeldem
27-05-2011, 11:11
ecrin_hatice arkadaşım peynir tereyağ memleketten geldiğine göre sen kurubaklagillere,salçaya v.b.şeylere para harcamıyorsundur yani senin memletten gelen destek olmazsa mümkün değil aylık harcaman 110tl yı çok geçer bir de etle aranızın iyi olmaması da harcamanızı büyük oranda azaltır.

sofistike
04-06-2011, 11:10
eylülde nasipse evleniyorum.. ev ekonomisi dersleri alıyorum burdan:66:

farmasi
05-06-2011, 12:43
eylülde nasipse evleniyorum.. ev ekonomisi dersleri alıyorum burdan:66:

merhaba canım buradan ev ekonomisi dersi al, ayda 1 çeyrek altın topiğinde de birikim nasıl yapılır dersi al :34:
o topikte çok faydalı okumanızı gelip yazışmanızı tavsiye ederim. :16:

sofistike
05-06-2011, 19:27
merhaba canım buradan ev ekonomisi dersi al, ayda 1 çeyrek altın topiğinde de birikim nasıl yapılır dersi al :34:
o topikte çok faydalı okumanızı gelip yazışmanızı tavsiye ederim. :16:

hemen bulup okuyorumm :68:

Sinoplu57
07-06-2011, 22:41
bizimde gecen ay komple maket alısverısımız 150 civarı tuttu.. her haftada pzara cıkıyorum 25 tl de orda harcanıyor.. 250 fln kapatıyorum gıda ihtiyacımızı.. bunda pazarlık olayım ve titiz secimlerim etkili.. eşimi tek basına koysam markete emınım 500den asagı cıkamaz..birde herseyımızı toptan alıyoruz.. 6 kg lık yumusatıcı 9 kg lık deterjan gibi.. uzun sure gittiginden iyi oluyor..

bondgirl
12-06-2011, 00:48
500 tl civarı tutuyor. hepsi toplam

gursoy326
13-12-2011, 16:22
ya kızlar bana da akıl verın bızım market alısverısı 300 tl tuttu cumartesı gıttık daha bır kızım var onun dısında her hafta 50 lıra en olmak sartıyla pazara verıyorum nerdeyse hergun de esım marketten sureklı eksıklerımızı alıyor ve her ay bu boyle 2 mılyardan fazla maas alıyor esım ama borc gırtlaga kadar nasıl kısacam bılmıyorum daha 1 paket bez alındı 2 paket daha alınacak mısafır gelecegı zaman ayrıca alısverıs yapıyoruz garnıtur kola su bu falan bız mı cok abartıyoruz bılmıyorum

banusultan
14-12-2011, 12:47
ya kızlar bana da akıl verın bızım market alısverısı 300 tl tuttu cumartesı gıttık daha bır kızım var onun dısında her hafta 50 lıra en olmak sartıyla pazara verıyorum nerdeyse hergun de esım marketten sureklı eksıklerımızı alıyor ve her ay bu boyle 2 mılyardan fazla maas alıyor esım ama borc gırtlaga kadar nasıl kısacam bılmıyorum daha 1 paket bez alındı 2 paket daha alınacak mısafır gelecegı zaman ayrıca alısverıs yapıyoruz garnıtur kola su bu falan bız mı cok abartıyoruz bılmıyorum

alışverişin olmazsa olmazı liste yapmaktır.evdeki eksikler dikkatlice not edilir,dışına çıkılmazsa bütçe sarsılmadan ev geçindirilebilir.
kendi uygulamamı anlatacak olursam,maaş elime geçtikten sonra sabit ödemelerimi yaparım,kalan miktarı hafta bazında 4 e böler ve çok acil ihtiyaçlar haricinde haftalığın dışında harcama yapmam.alacaklarım birikmeden markete gitmem,biten her malzemeyi hemen not ederim,günlük yapacağım yemekleri kafamda tasarlar pazar alışverişimi bozulmayacak seviyede alımla tamamlarım.indirimleri,kampanyaları takip ederim,sadece fiyatı uygun olduğu için o an gerekli olmayan ürünü satın almam,haftalık bütçem fazla verirse diğer haftaya devretmek yerine kenara koyarım ve asla hiç bir miktarı küçümsemem,para kolay kazanılmıyor,eğer eşiniz yürütemiyorsa tavsiyem duruma el koymanızdır.zararın neresinden dönülse kardır.

Axelia
17-01-2014, 18:47
biriktirip de alisveris yapmak en iyisi. parca Parca yapinca ne gittigi belli olmuyor ve cok harcaniyor.

Az once pazardan geldim de... Allahim 2014 yilindayiz ve bu konu 2011 de acilmis.

Muhtemelen patatesin 75 krs civarinda oldugu kabagin en fazla 1 tl oldugu bi donemdir.


:d

Buna ragmen 500 tl mutfaga 50 tl pazara harcayan arkadaslar

%300-%500 civarinda yapilan zamlar ile su danda ayda 3000 tl harciyor :D


Neyse elestirmek bir ise yaramiyor da... Nolacak bu halimiz... Hakikaten artik icecekmis abur cuburmus bulasmiyorum.

Pazara 3-5 sebze alayim diye gittim.. Kabak yarim kilo 3 tl
Patates 4 tl 1 kilo
karnabahar 2 tl kilo
bal kabagi 1 kilo dogranmis 1 tl
ispanak 1.5 tl kilosu
mantar yarim kilo 3 tl
bunlari aldim :D geldim :D:D

Meyve kismini hataydan gelen portakallar ile kapatiyoruz ama... bu nedir arkadas

Annemin yazdan gonderdigi kurutulmus sebzelere sardim. Kuru yiyecek pek pismezdi onlari pisirmeye basladim.

Ne kadar dikkat edersek edelim, tum masraflar bir mutfak icin asgari ucret hatta bazen ustunde... daha bunun deterjani temizligi var... elektrik su dogalgazi var...

her halukarda temel yasam 2000 den asagi deil...


Allah sabir versin.. Tek maas helede asgari ucretle gecinenlere kolaylik saglasin rabbim.

karanfilce
21-01-2014, 17:47
pazar ve marketimin içinde genellikle temizlik ürünleri olmaz
ortalama bişey dersek 400 tl tutuyor.
2 kişilik bi aileyiz.

gizzem
21-01-2014, 18:32
Bizim market masrafımız çok,çalıştığımızdan dolayı pazara gidemiyoruz marketlerden alışveriş yapıyoruz,çok para veriyormuşuz onu anladım:26:

Ben de hep liste yapıyorum ve israf edip attığım da olmuyor aslında. Yalnız bugün rahatsızlandığım için markete gidemediğimden eşime yazıp liste verdim bir de anlattım.evden çıkamadığım için ağda ve bezlerinden istemiştim,bi de tarif ettim sonuçsa bir adet şir ağda kartuşu,bir adet el ağdası,sir ağda bandı ve ağda bezi aynı anda almış.:9:Canım pasta çekmişti krem şanti,bisküvi ve çikolata sosu istemiştim 4 paket krem şanti,bir paket çikolata soru,bir paket çikolatalı puding,bir paket Antep fıstıklı ve çikolatalı puding bir paket poudre şekeri almış e tabi bu alışveriş biraz Fuzuli olmuş kabul ediyorum:9:

CuteMom
28-01-2014, 12:45
Erkekler pazara cıktıklarında kazıklanıyorlar bunu kabul edıyorum :32:

falkon
30-01-2014, 22:32
toplu olarak alışveriş yapılınca daha az masraf yapıyosun toplu olarak yaptığında a buda lazım olur alalım bulunsun diyosun hep o yüzden ihtiyacım olduğunda markete gidip alıyorum zaten her yer market doldu sitenin içinde market var zaten ordan hemen alıp geliyorum
marketlerinde özel gün indirimi oluyor insertler'i çok takip ediyorum yada örneğin bir marketin manav reyonunda cuma günleri indirim oluyor gibi uygulamaları olduğunu duyunca ihtiyacım olan ürünü o güne saklıyorum:30::30: