PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hatalarım ve önerilerimcisemkuzey
19-04-2011, 09:16
3 yaşında bir kızım var.yemek vakti gelince ağlayasım geliyor.çünkü yemek istemiyor.onu bu hale biz getirdiğimiz için kızınca çok pişman oluyorum.zorla yedire ydire yemek yemekten soğuttuk.aç kalır yesinde nasıl yerse yesin mantığıyla bu hale geldik.hala blendırsız bişey yemiyor.
Siz siz olun zorlamayın ve blendır kullanmayın!ekmek yemesi için zorlamayın iyi bir şey değil ekmek.süt içirmeyin yoğurt verin.vücut sütü sindiremezmiş.balık yağı verin muhakkak.
çok titiz davranmayın bırakın mikropta alsın çünkü kızım üstüne bi damla bişery damlasa üst değiştiriyo.suç işlemiş gibi üzülüyo.bitter çikolata veritoruz az tabiki.eline bulaşan çikolatayı bile yalamıyo.
Ne yapıyoruz bu çocuklara.tüm suç bizlerin.
Biraz daha rahat olabilsek keşke.

kedi003
20-04-2011, 08:21
o kadar içten yazmıssınız ki.. aynı sızın gıbı dusunuyorum bende. kendı hatalarımı yavas yavas gormeye basladım. oglum 1 yasında o da blendıra alıstı. cocugun hatası mı? tabı kı hayır. ben herseyını blendırdan gecırdım bogulur korkusuyla. sonuc, su an cok zorlanıyorum pütürlü yedirirlken. 6 ay sadece annne sutu verdım. hıc bır seyden tattırmadım bıle.. meyve suyu ıcırelım bıraz dıyenler sankı cocuga zehır verelım demıs gıbı tepkı gosterdım.. sımdı donup bakınca cok sacma gelıyor. basa donsem tamam 6 ay anne sutu verırım yıne ama bazı seylerı ucundan tatsa ne olacak kı? cok katı kurallarım vardı.. sonuc; su an sadece tarhana corbası ve sebze corbası ıcen bır oglum var.. 6.7. aydan sonra cocuklarınıza herseyden yedırın anneler, korkmayın, hıc bır sey olmaz. ve asla ASLA blendır kullanmayın.. bırde bu baslıgı acan arkadasım, bana baska ne tavsıyelerde bulunabılırsın oglum sonucta senın cocugundan kucuk, hala gec kalmadın bak bunları bunları yap dıyecegın seyler var mı baska?

dnzece
20-04-2011, 08:36
benim oğlum 10 aylık. iskenderden kuru fasülye pilava kadar herşeyi yiyor maşallah. bence ilk yapılması gereken şey doktorları çok dinlememek. oğlum iki ay zor anne sütü aldı. ondan sonra hep mama. doktor 6 aydan önce hiçbişey vermiceksin dedi. ama ben 4 aylıkken başladım ek gıdalara. anne sütü alsaydı belki bende vermezdim ama mama aldığı için doğal şeylere dönsün istedim. sadece iki kez kahvaltıda karışım yedi. hemen ayyırdım. peyniri yumurtayı hep ayrı yer. kayınvaldemler falan geldiiğinde küçük küçük ver aman öksürdü kaldır verme falan. ama çocuk içgüdüsel olarak boğazına kaçsa öksürüp çıkarıo zaten. çok panik bi insan olmadığım için rahattım. hiçte blendır kullanmadım. iki tane dişi var şimdi. yemeediği şey yok. hatta benden çok yiyo. ama bu birazda çocukla illgili. bizimki suyu bile çiğniodu.

hy_patia
20-04-2011, 09:01
öncelikle konu sahibi arkadaşa çok teşekkür ederim. bizlere yol göstermeye çalışıyor. ben daha yolun başındayım, ancak konuyu okuyunca bir arkadaşımla geçen konuşmamız geldi aklıma. onun da 2,5 yaşında bir oğlu var ve anlattıklarınızı ondan da duydum daha geçen hafta. şimdi oğlu nerdeyse hiçbir şey yemiyor ve annesi hep benim yüzümden diyor. bebekken çok zorlamış. burnunu kapatım yedirdiği zamanlar bile oluyormuş aman aç kalmasın diye. ama şimdi çok pişman. bana sakın sakın zorlama sonra yemekten nefret ediyorlar diye üstüne basa basa tekrarladı.

yercekimlikaranfil
20-04-2011, 10:03
Çok yararlı bir konu olmuş. Benim oğlum sekiz aylık. Çok şükür. Herşeyi yer. Nasıl olduğunu değişik konularda birkaç kez anlattım. Maksadım tuzu kuru, bebeği yemek yiyen bir anne olarak -deyim maksadını aşarsa özür dilerim- yemeyen arkadaşlara ders vermek değil; ama, olumlu sonuç aldığım şeyleri paylaşmak isterim.
-Öncelikle hamile kaldığım günden itibaren kötü olasılıkları, hastalık ihtimallerini, tatsızlıkları kafamdan sildim. Çok geniş, gamsız bir insan gibi. Hamilelik hastalık değildi. Asla da öyle davranmadım. Çok rahat bir hamilelik geçirdim. Bu konuda benim gibi pimpirikli bir insanı bile yola getirebilen (ki önceden sistit olur mesanemde tümör var zannederdim) jinokoloğuma çok şey borçluyum. Rahat doktor, rahat hamilelik.
-Sonra bebek olunca da benim kafadan bir çocuk doktoru buldum. Ortalığı telaşa vermeyen, çok hayati olmayan konularda kesin kuralları olmayan bir doktor. Onun da verdiği cesaretle çocuğumu gözlemleyerek büyütmeyi seçtim. Herkesin papağan gibi söylediği genel geçer doğrulara değil bizim doğrularımıza güvendim. Bebeğimin özelliğini anlamaya çalıştım.
-Örneğin 6 ay sadece anne sütü konusunda, Dünya Sağlık Örgütü'nün ne dediği değil ne demek istediği daha önemliydi. İlk altı ay oğlumu sadece anne sütü ile beslemedim. Ama esas besin kaynağı anne sütü idi. 4. ayın bitiminde meyve püresi, iki hafta sonra yoğurt, iki hafta sonra sebze çorbası ekleye ekleye kaşık alıştırmalarına başladık. Bebeğimi ek besinlerle değil anne sütü ile doyurdum ama kaşıkla tanışması gereken zamanda ona bu fırsatı sundum. 6. ay bittiğinde günde üç ana bir ara öğünü sorunsuz alıyordu bebeğim ve de hala dolu dolu emiyordu/emiyor.
-Bebeğimden yaşının üzerinde birşey beklemedim ama yaşının gerektirdiğini denemekte de geç kalmadım. Örneğin, ona hala baharat, salça, şeker ve tuz vermiyorum. Ama mesela dün akşam nohut tanesi kadar kabak tatlısı tatırmanın da ona vereceği keyiften mahrum bırakmadım oğlumu. Örneğin ona dilim havuç vermiyorum, boğazına kaçrsa dönüşü yok; ama, dilim elmayı kemirmesi için gözetim altında eline veriyorum, çünkü artık onu ısırabilecek yarım yamalka da olsa dişleri var. :))
-Yine benzer bir şekilde o bir bebekti ama bir insandı, öğrenmeye ihtiyacı olan bir insan ve hızla büyüyen bir insan. Örneğin evet benim gibi çiğneyemezdi ama benim gibi çiğnemeyi öğrenmek için deneme yapmaya ihtiyacı vardı. Ve bunu öğrenmesi için en uygun ayı kaçırabilirdim çünkü hızla büyüyordu. Ben o dhaa bebek derken çiğnemeyi öğrenme ayını kaçırmamaya dikkat etmeliydim.
- Benim kafadan doktorumuzun bana verdiği ek besinlere geçiş kılavuzunda bebeğin alabildiği, hazır olduğu ilk andan itibaren pütüre alışması gerektiği yazıyordu. Bu ilk an ne zamandı, ne zaman hazır olacaktı? Denemedne bilemezdim hazır olup olmadığını. Ben ne yaptım? İlk gün meyveyi cam rendede püre yaptım. Sadece suyunu verdim, ikinci gün de öyle. Üçüncü gün meyvenin suyunun içine her kaşığa bir pirinç tanesi kadar püresinden ekledim. Baktım gidiyor ertesi gün nohut kadar, ertesi günse artık suyunu püresini ayırmadan verdim. Ha bunu yaparken ben çok mu gamsızdım, yoo, yüreğim ağzıma geldi. Ya boğazına kaçarsa diye tüylerim diken dikendi. Ama deneme cesaretini göstermek ve gamsızmış gibi davranmak zorundaydım.
- Hiç blendır kullanmadım. Çatalla ezdim başlarda. Yiyebildiği incelikte ama ezme derecesini gün gün yavaş yavaş azaltarak. Şimdi çatalla da ezmiyorum. Sadece minik lokmalara bölüyorum. Oğlum da yarı var yarı yok dişleriyle çiğnemeye çalışıyor.
- Ve en önemli konu, hiç oyucakla reklemla televizyonla yemek yedirmedim. İlk günden beri hep masada biz yemek yerken sofra sohbetine kendince katılarak yemek yedi. Onun yemek saatinde bizim yemek saatimiz denk gelmese bile ona eşlik edecek birşeyler atıştırdım. Çocuktan görmediği birşeyi yapmasını beklemek haksızlık. Ve ne olursa olsun akşam yemeği saatimiz birbirine denk getirdim. Aile sofrasında yemek yeneceğini biliyor şimdi.
- Ha o bir bebek ymeediği günler yok mu? Var. Verdiğimi püskürttüğü günler yok mu? Var. Ama o aynı zamanda bir birey, arada onun da iştahsızlığı olabilir, onun da canı istemeyebilir. Sırf oyuncağını göremedi diye yemek yemeye itiraz edebilir. Canı istemezse yemiyor. Canı istediğinde, canı istediğini yiyor. (Canı istediğini derken çikolata değil tabi, yemesi gerekenler arasında istediğini) Ama bunu yaparken onu yönlendirmeyi de ihmal etmiyorum. Mesela benim oğlum sebzeye başladığımız ilk 1,5 ay sebzeyi kesinlikle reddetti. Ne şekilde pişirirsem pişireyim. Ama yoğurt seviyordu. Sebzeyi pişiriyordum, yemeyince kaldırıyordum. Bi daha o öğün için birşey yedirmeye çalışmıyordum. Bir dahaki öğünde sebzesini yoğurdun içnde veriyordum.Ama bol yoğurt az sebze. Giderek yoğurt azaldı, sebze çoğladı, şimdi sade sebze de yiyor.
- Bütün bunları yazarken bebeğin doğuştan getirdikleri de var biliyorum. Ben şanslı bir anneyim ama şansımızı kullanmak da şansszılığımız katlamak da bizim elimizde.
- Ve son olarka ne olur zorlamayın bebeklerinizi. Bebek yemek yeme kavramını beynne ağrılı uyaran olarak kaydetmesin. Ağrı sadece fiziksel ağrı değil. Psikolojik sıkıntıyı da onlar ağrı olarak kaydediyor. Yemek yemek için sıkıştırıldıklarında yemek yemeyi acı verici birşey olarak kaydediyor. sonra her kaşık görüdğünde ağlıyor.
Bunları lütfen ukalalık olarak algılamayın, olumsuz sonuç alanların yanında olumlu sonuç alan bir anne olarak kendimce yöntemlerimi paylaşmak istedim.

cisemkuzey
21-04-2011, 11:29
Kefirle ilgili çok şey duydum okudum.tavsiye ederim.tavuğu haşlayıp suyunu buz kalıbında dondurup çorbalara bulyon yapabilirsiniz.yoğurdu evde ve kefirle mayalayabilirsiniz.
Yemeğini oyunla korkutarak tv ile yedirmeyin diycem ama yapabildim mi hayııırrr:50:
Bizim gibi çocukları akvaryumda yaşatmayın.her türlü havada çıkarın dışarı.hasta olursada olsun.korkmayın sonunda iyileşiyo:1:

mulberry8092
21-04-2011, 22:16
arkadaşlar bu yeme konusu çocktan çocuğa farklılık gösteriyor malesef...
21 aylık bir kızım var...
doktorların dediği gibi ilk 6 ay kızıma anne sütünden başaka bişey vermedim.vermek isteyenlerede deli gibi karşı çıktım malum ilk 6 ay sadece anne sütü diye..6 ayın sonunda ek gıdaya geçmemiz tam bi felaket.çünkü geçemedik kızım ek olarak verilen gıdaları hep kusuyordu.kahvaltı karışımı,muhallebi,meyve suyu,meyve püresi,sebze hiç farketmiyor.yemek istemiyordu..ne zorluklarla yapıp yediriyordum.ya yemez ya zorlarsam tam sonunda kusardı...çoook uğraştım kızımla yemek saati geliyor ne yiyecek aman nasıl yiyecek diye deli oluyodum offf kabus gibi....yemeyen çocukla uğraşmak zor gerçekten ...bi ara resmen yesin diye 1 kasık yemek 1 yudum su.bu böle devam etti bir süre inanmayacaksınız...daha iyi yediği şeyler tarhana çorbası ve tavuk suyu çorbaydı.bi ara korktum bu çocuk tarhanayla büyüyecek diye...pütürlü bişi hayatta yemedi..ne verirsen ver diliyle dışarı iterdi hemen tatmadan daha..
en son 15 aylıktı başka bir doktora götürme kararı aldım kızımı.ve götürdüm.bütün testler yapıldı.Allah a şükür hiç bişi çıkmadı..
doktor "kusma olayını kızınız öğrenmiş.bilinçli yapıyor.sevdiği şeyi vereceğinizi biliyor.yediğini kusuyor sizde vicdan yapıp aç kalmasın diye yediği şeyi yapıyosunuz dedi."
aç kalsada taviz vermeyin.istediği şeyi vermeyin.değişik şeyler yemesi için ısrarcı olun dedi..
ve vitamin şurubu verdi herşeyden yemiyo ya vitamin alsın dedi.sonra bende doktorun dediği gibi yaptım 2 gün sürdü resmen...
kızım değişti herşeyden az az yemeye başladı.bende çok zorlamadan yedirmeye başladım.bıraktım döke saça kendi yedi bi kaç gün az az tabi...vee yavaş yavaş düzeldi.maşallah şimdi herşeyden yiyor yemek ayırt etmiyor pek..hiç bir yemeği çatalla falan ezmiyorum.bizim gibi yiyor ufak parçaya ayırıyorum bazen.

sadece süt içmeyi sevmedi hiç ama yoğurt yemeye bayılıyo...bide peynir istemiyo ama alışacak zamanla...
19 ay emzirdim kızımı ayrıca.emmeyi bıraktıktan sonra çok daha iyi yemeye başldı kızm tabiii.ama şimdi olsaydı herşeyden az az tattırırdım kızıma..öyle katı kurallar koymazdım.yemesi için çok zorlamazdım(kusturana kadar)azda yese çok yesin diye tıkıştırmazdım...

ama yinede bazen diyorum ki ben öyle yapmasamda yemezdi.iştahsız bi çocuk çünkü.neyse geçti Allahtan...artık sorun yok ona özel bişeyler yapmaktan kurtuldum.herşeyi yemesi güzell...
beğendiğim yönüm ve tavsiyem kızımı hiç öyle korumadım.hijyen delisi olmadım.sıcak soğuk pek aldırmadım.alıp kızımı dışarıya çıktım.ve panik bir anne olmadım gayet soğuk kanlı oldum..
kızım Allah a şükür öyle pek hasta olmadı yani..

blendır kullananlara tavsiyem aç kalsalarda yavaş yavaş bırakın derim.bi kaç güne düzelir..tanıdığım 6 yaşında çocuk var hala blandırdan geçmeden yemiyo.
Allah yardımcınız olsun...

AglayanPasta
21-04-2011, 22:22
Benim oglumda ek gidaya gecince kati seyleri yemezdi.Bogazina takilirdi sonrada kusardi.Ben blender kullandim ama sadece corbayi blenderdan gecirerek yedirdim.Fakat okadar zor yerdiki kusardi her yemekte.Bende pek zorlamadimm. simdi 2,5 yasinda. corbalari hala blenderden gecirerek yediriyorum cunku baska turlu yemiyor. Ama diger kati gidalarin hepsini yiyor. bebekken suc bile icmezdi simdi 3 bardak ust uste iciyor. yani gercekten zorlamaya gerek yok. zamani gelince kendileri yemeye basliyolar zaten:31:

kedi003
23-04-2011, 09:28
arkadaşlar bu yeme konusu çocktan çocuğa farklılık gösteriyor malesef...
21 aylık bir kızım var...
doktorların dediği gibi ilk 6 ay kızıma anne sütünden başaka bişey vermedim.vermek isteyenlerede deli gibi karşı çıktım malum ilk 6 ay sadece anne sütü diye..6 ayın sonunda ek gıdaya geçmemiz tam bi felaket.çünkü geçemedik kızım ek olarak verilen gıdaları hep kusuyordu.kahvaltı karışımı,muhallebi,meyve suyu,meyve püresi,sebze hiç farketmiyor.yemek istemiyordu..ne zorluklarla yapıp yediriyordum.ya yemez ya zorlarsam tam sonunda kusardı...çoook uğraştım kızımla yemek saati geliyor ne yiyecek aman nasıl yiyecek diye deli oluyodum offf kabus gibi....yemeyen çocukla uğraşmak zor gerçekten ...bi ara resmen yesin diye 1 kasık yemek 1 yudum su.bu böle devam etti bir süre inanmayacaksınız...daha iyi yediği şeyler tarhana çorbası ve tavuk suyu çorbaydı.bi ara korktum bu çocuk tarhanayla büyüyecek diye...pütürlü bişi hayatta yemedi..ne verirsen ver diliyle dışarı iterdi hemen tatmadan daha..
en son 15 aylıktı başka bir doktora götürme kararı aldım kızımı.ve götürdüm.bütün testler yapıldı.Allah a şükür hiç bişi çıkmadı..
doktor "kusma olayını kızınız öğrenmiş.bilinçli yapıyor.sevdiği şeyi vereceğinizi biliyor.yediğini kusuyor sizde vicdan yapıp aç kalmasın diye yediği şeyi yapıyosunuz dedi."
aç kalsada taviz vermeyin.istediği şeyi vermeyin.değişik şeyler yemesi için ısrarcı olun dedi..
ve vitamin şurubu verdi herşeyden yemiyo ya vitamin alsın dedi.sonra bende doktorun dediği gibi yaptım 2 gün sürdü resmen...
kızım değişti herşeyden az az yemeye başladı.bende çok zorlamadan yedirmeye başladım.bıraktım döke saça kendi yedi bi kaç gün az az tabi...vee yavaş yavaş düzeldi.maşallah şimdi herşeyden yiyor yemek ayırt etmiyor pek..hiç bir yemeği çatalla falan ezmiyorum.bizim gibi yiyor ufak parçaya ayırıyorum bazen.

sadece süt içmeyi sevmedi hiç ama yoğurt yemeye bayılıyo...bide peynir istemiyo ama alışacak zamanla...
19 ay emzirdim kızımı ayrıca.emmeyi bıraktıktan sonra çok daha iyi yemeye başldı kızm tabiii.ama şimdi olsaydı herşeyden az az tattırırdım kızıma..öyle katı kurallar koymazdım.yemesi için çok zorlamazdım(kusturana kadar)azda yese çok yesin diye tıkıştırmazdım...

ama yinede bazen diyorum ki ben öyle yapmasamda yemezdi.iştahsız bi çocuk çünkü.neyse geçti Allahtan...artık sorun yok ona özel bişeyler yapmaktan kurtuldum.herşeyi yemesi güzell...
beğendiğim yönüm ve tavsiyem kızımı hiç öyle korumadım.hijyen delisi olmadım.sıcak soğuk pek aldırmadım.alıp kızımı dışarıya çıktım.ve panik bir anne olmadım gayet soğuk kanlı oldum..
kızım Allah a şükür öyle pek hasta olmadı yani..

blendır kullananlara tavsiyem aç kalsalarda yavaş yavaş bırakın derim.bi kaç güne düzelir..tanıdığım 6 yaşında çocuk var hala blandırdan geçmeden yemiyo.
Allah yardımcınız olsun...
blendırı ne kadarlıkken bıraktınız, bır anda mı kestınız? bırde dıger gıdalara alısması kac gun surdu.. bızde aynı sızın gbıyız hep tarhana hep tarhana :( ne olcak bu cocugun halı dıye uzuluyorum..

mulberry8092
23-04-2011, 13:27
blendırı ne kadarlıkken bıraktınız, bır anda mı kestınız? bırde dıger gıdalara alısması kac gun surdu.. bızde aynı sızın gbıyız hep tarhana hep tarhana :( ne olcak bu cocugun halı dıye uzuluyorum..

canım blendır ı 15 aylık ken kestim.doktora gittikten sonra..bir anda kestim hemde.
gıdalara çabuk alıştı kızım.tabağı önüne koydum bikaç gün öle kendisi yemeye çalıştı oynaya oynaya yani.
tabi bu bikaçgün az yemiş oldu.ama çiğnemeye alıştı bu sayede pütürlü şeyleri...
ne yalan söyleyin 2-3 gün sonra biçok şeyi az az da olsa yemeye başladı kızım.zamanla miktar arttı.emzirmeyi bıraktıktan sonra daha da iyi yemeye başladı...
bu arada minadex multivitamin şurup vermişti doktorumuz.vitamin olsun diye.ama bence iştahınada çok faydası oldu kızımın.3 şişe falan kullandım sürekli.şimdi 1 aydır bıraktım şurubu.herşeyi yiyor vitamini alır diyee..
inşallah sizinde düzelir.gerçekten çok zor iştahsız yemeyen çocuk...ama tavsiyem taviz vermeyin doktorumuzunda dediği gibi...
kolay gelsin...
sizin çocuğunuz ne kadar???

spring78
24-04-2011, 20:50
benim oğumda 8 aylık 4 aylık basladık ek gıdaya herseyi severek yedi ayırt etmedi hiç ama asla ne meyvenın suyunu içti nede sebzeyi çorba olarak tüketti bende pure olarak besledim hep çiğnemeyi biliyor ve aslında seviyor ama oyun olarak goruyor karnı açken puturlu bısey ıstemıyor galıba bu konuda tembel ve ben zorlamak ıstemıyorum cunku aç kalsın nasılsa yer dediğimde bile asla yemıyor ve nerdeyse çatlayana kadar ağlıyor..bide oğlum su dahıl hıcbır sıvıyı tuketmıyor mecburen oyunla falan su ıcırıyorum dr gunde enaz 1bucuk bardak su ıcırmek zorundasın dedi..puturlu gıdaya ve suya nasıl alıstırıcam bılmıyorum :(

burina
24-04-2011, 21:35
kızım 5,5 aylık. sadece anne sütü ile besleniyor ama ben herşeyin tadını alsın ve yemek seçmesin diye herşeyin ucundan minik bir damla tatırıyorum. panik bir anne değilim hatta ablamın deyimiyle fazla cesur bir anneymişim. aslında kuralcı değilim, onun sadece bir bebek değil aynı zamanda bir insan olduğunun da farkındayım. yağmur hariç her türlü havada dışarı çıkarım, korkmam. soğuğu da bilecek, sıcağı da. ışık kapattırtmam. bu konu yüzünden annemle çok tartışmışlığım vardır. hep aynı lafı duyarım, e uyumuyor ama böyleeeee. eninde sonunda alışacak ve uyuyacak. kızım kalabalığı sevmiyor her bebek gibi, ama gerekirse kalabalığa da girerim. kaşıkçı elması doğurmadım ben. bir insan dünyaya getirdim. sakınmam gerektiği kadar sakınırım, lüzumu neyse limiti kadar yapanlardanım. amaaaaaaa bu kadar rahat olan benim çok büyük bir kabusum var: katı gıdaya geçmek. korkuyorum kızlar. herşeyini yaparım, gerekirse nasıl yapıldığını öğrenir, iğnesini bile yaparım. lakin katı gıdaya nasıl geçicem, o tane tane yutkunurken ben nasıl nefes alıcam. akıl verin bana.

kedi003
25-04-2011, 14:06
benim oglum 13 aylık. ilk 6 ay sadece anne sütü verdım. alerjı sorunu vardı ek gıdalara cok yavas gectık. dogru duzgun corbayı 7.5 aylıkken ıctı, kahvaltıya 8. ayın sonunda daha ılk kahvaltımızı yaptık.. bende cok korkuyordum bogazına kacar dıye, hep blendır kullandım. ev yemeklerınden hıc tattırmadım.. sonuc olarak sadece tarhana ve sebze corbası yıyen ve 1 yasında 9 kılo olan bır oglum oldu.. benım hatam hep dıyorum. sımdı sızın yazınızdan sonra blendırı bıraktım cok hafıf rondodon gecırdım bugun pısırdıgımı tavuk yemegını hanı boyle parca parca yıne ama yutabılecegı kadarda yumusak ve kucuk ama yemedı. cunku damak tadı cok kısıtlı gelıstı :14: sızın 1 yasındayken nasıldı durumunuz. kahvaltıyı da hala bulamac verıyorum.. bugun ınat ettım tarhana veya sebze corbası vermıycem dıye sabah 8de yaptıgı kahvaltıyla duruyor. :50: ne onerırsınız sızce aksamda yemek ıstemdıgı tavuk yemegınden mı teklıf edeyım, ısrarcı mı olayım, yoksa tarhanyı sevıyor bıraz bıraz ıcıne mı karıstırıyım.. offf ne zormus yemeyen cocuk

gkt
25-04-2011, 16:23
merhabalar kısmetse benim oğlum birkaç gün sonra 6 aylık olacak. 4 aylık olduktan sonra yavaş yavaş tadımlara başladık. son iki haftadır düzene koyduk meyve, sebze ve yoğurt olmak üzere hergün 3 öğün ek alıyor.
geçen ay doktorumuz "çocuğun gelişimi iyi :nazar: , eklere geçmene gerek yok" dese de, ben başlamak istediğimi söyledim. çünkü etrafımdaki çocukların hepsinde yeme problemi var. ne yiyeceklerin tatlarından haberdarlar nede aç oladuklarından... çikolata bile yemiyorlar :19:
bihayli yol da kat etttim.
benim sorunum şu pütürlüler. tamam çorba haricinde blender kullanmayalım ama çatalla ezilebilmesi için sebzeleri çok kaynatmak gerekiyor. vitaminleri zarar görmüyor mu? :26:
ayrıca pütürlü ama nekadar pütürlü? nekadar ezmek gerek? :26:

mulberry8092
25-04-2011, 21:28
benim oglum 13 aylık. ilk 6 ay sadece anne sütü verdım. alerjı sorunu vardı ek gıdalara cok yavas gectık. dogru duzgun corbayı 7.5 aylıkken ıctı, kahvaltıya 8. ayın sonunda daha ılk kahvaltımızı yaptık.. bende cok korkuyordum bogazına kacar dıye, hep blendır kullandım. ev yemeklerınden hıc tattırmadım.. sonuc olarak sadece tarhana ve sebze corbası yıyen ve 1 yasında 9 kılo olan bır oglum oldu.. benım hatam hep dıyorum. sımdı sızın yazınızdan sonra blendırı bıraktım cok hafıf rondodon gecırdım bugun pısırdıgımı tavuk yemegını hanı boyle parca parca yıne ama yutabılecegı kadarda yumusak ve kucuk ama yemedı. cunku damak tadı cok kısıtlı gelıstı :14: sızın 1 yasındayken nasıldı durumunuz. kahvaltıyı da hala bulamac verıyorum.. bugun ınat ettım tarhana veya sebze corbası vermıycem dıye sabah 8de yaptıgı kahvaltıyla duruyor. :50: ne onerırsınız sızce aksamda yemek ıstemdıgı tavuk yemegınden mı teklıf edeyım, ısrarcı mı olayım, yoksa tarhanyı sevıyor bıraz bıraz ıcıne mı karıstırıyım.. offf ne zormus yemeyen cocuk

canım sıvıları sıvı katıları katı olarak vermeni tavsiye ederim.
mesela yemekleri hiç blandırdan falan geçirme.tane tane yedirmeye çalış.suyunuda kaşık kaşık mesela.
benim kızım pütürlü yemedi hiç.çorbasına ekmek bile koyamadım çünkü yemezdi.
pilav makarna patates(kızartma yada haşlama),kuru fasülye,nohut öle tek tek yemiyomu?
ben onları önüne koyup kendi yemesine izin verdim ilk başlarda oynayarak yemeye başladı tabi çiğnemeyede..
bunlardan başlarda yediği adet sayılı oldu tabi mesala 2 kaşık.yada 3 tane fasülye gibi..
sonra artıyo miktarlar...
biraz ısrarcı ol bence ama çocuğunu sen daha iyi tanırsın daha iyi karar verirsin ısrar etmekmi pes etmekmi?yoğurt falan versen yemezmi?
kahvaltıyı bulamaçmı veriyosun?

cisemkuzey
26-04-2011, 08:24
Bende kahvaltıyı bulamaç veriyodum .düşünün 3 yaşında ve yeni geçtik tek tek yemeye.artık büyüdüğü için rüşvet karşılığı yediriyorum.biraz rahatladım yemek konusunda .küçücük bir kaşık çikolata için veya suyla oynamak için yiyo.tabi masada yemek hala haram.itiraz etmiyoya nerde yerse yesin artık diyorum.zamanlada daha iyiye gider heralde büyüdükçe düzeliyo çünkü.
Hala ekmek vermiyorum.kefire devam.süt vermiyorum bol bol yoğurt veriyorum.midesinin küçük olduğunu unutmuyorum doydum derse ısrar etmiyorum.
Bide bu küçük canavarlar gezmede arkadaşının yanında misafir gelince insanı yalancı çıkarırcasına yiyorlar.tavsiye ederim:34:

rzme
26-04-2011, 09:03
15 aylık oğlum var,
4 aylık yoğurt ve mama vermeye başladım ilk zamanlar çok zor oldu kaşığa alışması ama sbırla bekledim 6 ayını geçtikten sonra herşeye başladım
8 aylıktı ısırgan yemeği bile yedirdim iiştahlamı asla sofrada yanımızda oturtdum yedirdim.
biz yemek yerken ağzı boş olsa bile çiğniyormuş gibi yapıyordu bizi taklit ediyordu böylece çiğnemeyi öğrendi..
şimdi herşeyi yiyor makarna pilav tavuk ızgara balık hepsini...
iştahlamı hayır ama en azından tadını biliyor ama reddetmiyor
eşime benzetmeyeceğim oğlumu eşim makarna pilav asla yemiyor ama oğlum yiyyecekkk inşallah...

rzme
26-04-2011, 09:10
Bende kahvaltıyı bulamaç veriyodum .düşünün 3 yaşında ve yeni geçtik tek tek yemeye.artık büyüdüğü için rüşvet karşılığı yediriyorum.biraz rahatladım yemek konusunda .küçücük bir kaşık çikolata için veya suyla oynamak için yiyo.tabi masada yemek hala haram.itiraz etmiyoya nerde yerse yesin artık diyorum.zamanlada daha iyiye gider heralde büyüdükçe düzeliyo çünkü.
Hala ekmek vermiyorum.kefire devam.süt vermiyorum bol bol yoğurt veriyorum.midesinin küçük olduğunu unutmuyorum doydum derse ısrar etmiyorum.
Bide bu küçük canavarlar gezmede arkadaşının yanında misafir gelince insanı yalancı çıkarırcasına yiyorlar.tavsiye ederim:34:


evet ya oğlum 9 aylıktı evde yemedi bende zorlamadım misafirliğe gittik ordaki bebeğin koca tabak çorbasını bitirdi...
rezil olmuştum..:52::52:

TaDukHePa
27-04-2011, 13:32
Ben oğluşuma 6 ay anne sütü veremedim, sütüm kesildi çünkü. Ama 5,5 aya kadar sadece devam sütü verdim. Sonra yavaş yavaş sebze çorbalarına başladık. Tamamı püre haline gelene kadar blendırdan geçirdim. İlk dişi birkaç hafta önce pörtledi. Yemeklerine tel şehriye atıyorum ve pütürlülere alışsın diye çok fazla blendır kullanmıyorum. İlk dişini gördüğümden beri bazen ufak ufak yediriyorum bizim yedirdiklerimizden. Örneğin tavuk, domatesin ve salatalığın içi. Dün ayıptır söylemesi çeyrek köfte yedirdim. Minik minik parçalarla ağzına verdim. Beni yerken görmesini sağladım. Nasıl çiğnediğimi gördü ve taklit etti. Çok üzerine varmıyorum, çünkü daha 1 dişi var. Dişleri çıktıkça daha pütürlü vereceğim. Bebeğim bizimle ama kendi ayağında yattı. Işıkta uyuması iyi değildir, melatonin hormonu salgılasın diye hep karanlıkta uyuttum. Yazın da odasına geçireceğim kısmetse.
Benim yaptığım tek hata yavrumu sallayarak uyutmalarına izin verdim. Öyle ki oğlum 12 kilo ve ayağımda sallıyorum geceleri. Gündüzleri ise yatağına yatırıyorum, uyuyor kendi.

mulberry8092
27-04-2011, 17:51
canım gündüzleri kendi uyuyabiliyosa geceleride uyuyabilir bence..geceleri de bi denesen...

yagmur00
28-04-2011, 09:23
kızım 13 aylık ve çok iştahsız bir bebek olarak büyüdü ve büyüyor ,doğduğundan beri iştahı olmayan bir çocuk ,dün çok kişi tarafından tavsiye edilen bir doktora götürdüm çocuğmu,sağlığı gayet iyi ,çinko eksikliği haricinde bişeyciği yokmuş ,ammmmaaaaa yememesinin ,pütürlüye geçememesinin nedeni benmişim,yanlış besliyormuşum çocuğumu,evet blendır olayını ben de kullandım ,daha doğrusu kullanmak zorunda kaldım,çünkü bebişim çok zayıftı ,onu zorlayamadım pütürlü yemesi için,herneyse bana kesinlikle blendır yapmayacaksın ve gece süt ,mama kesinlikle vermiyeceksin dedi,gündüz bile doğru dürüst bişey yemeyen bir bebeğe akşam 8 den sonra da bişey vermemek???her neyse üç gün dene dedi göreceksin yemeye başlayacak,onun açlığına senin dayanman gerek dedi,gece acıkıp uyandığında su ver dedi,cicibebe ve labne peyniri yasakladı,bir yetişkin ne yiyorsa o da yiyebilir dedi,tamam ben de herşey veriyorum çocuğuma ama blendırdan geçirdiğim halde yemiyor,şimdi nasıl olacak ne yapacam şaşırdım kaldım,13 aylığız ve daha 8.5 kiloda ,dediklerini yaparsam daha da zayıflayacak eminim çok zor çoook

MySky
28-04-2011, 09:32
Benimde iki cocugum var oglum yedi yasinda ve dogudugundan beri cok sukur hic problem yasamadim,6 aylikken verdim havucu eline ama yanindan ayrilmadan tabi..Kizim premature dogdu bir karis 4 parmak artik siz hayal edin,cok sukur simdi 3 yasinda yemek yemiyor ama yedigi kadar ne yapalim..onuda 8 aylikken ek gidalara gecirdim ben nerdeyse blendir cok cok az kullandim diyebilirim..iki yasindayken sekersiz sakiz cigniyordu benim cocuklarim.kbb doktorumuz cok saglikli oldugunu soyledi..Cocuklar ayn olmuyor bir yiyen bir de yemeyen cocugum var..Ne yiyecegine ben karar veriyorum ne kadar yiyeceklerine onlar:34:Yemke yemiyor diye eline baska birseyler vermeyin..Birakin ac kalsin sabah erken saatte cok az yedirin bir saat sonra baska bir sey yedirin az ama sık yedirin..Benim kizimda 3 yasinda ama 12,5 kilo.Saglikli olsun baska birsey istemem.Kolay gelsin,herseyin basi sabir.

yagmur00
28-04-2011, 09:47
Benimde iki cocugum var oglum yedi yasinda ve dogudugundan beri cok sukur hic problem yasamadim,6 aylikken verdim havucu eline ama yanindan ayrilmadan tabi..Kizim premature dogdu bir karis 4 parmak artik siz hayal edin,cok sukur simdi 3 yasinda yemek yemiyor ama yedigi kadar ne yapalim..onuda 8 aylikken ek gidalara gecirdim ben nerdeyse blendir cok cok az kullandim diyebilirim..iki yasindayken sekersiz sakiz cigniyordu benim cocuklarim.kbb doktorumuz cok saglikli oldugunu soyledi..Cocuklar ayn olmuyor bir yiyen bir de yemeyen cocugum var..Ne yiyecegine ben karar veriyorum ne kadar yiyeceklerine onlar:34:Yemke yemiyor diye eline baska birseyler vermeyin..Birakin ac kalsin sabah erken saatte cok az yedirin bir saat sonra baska bir sey yedirin az ama sık yedirin..Benim kizimda 3 yasinda ama 12,5 kilo.Saglikli olsun baska birsey istemem.Kolay gelsin,herseyin basi sabir.

sabır evet canım sabretmem lazım,çocuğu çok zorladım ,herşeyi denedim ,şimdi de aç kalarak yemesini bekleyecem,allahımdan sabır diliyorum

smmm06
28-04-2011, 10:02
kızım 13 aylık ve çok iştahsız bir bebek olarak büyüdü ve büyüyor ,doğduğundan beri iştahı olmayan bir çocuk ,dün çok kişi tarafından tavsiye edilen bir doktora götürdüm çocuğmu,sağlığı gayet iyi ,çinko eksikliği haricinde bişeyciği yokmuş ,ammmmaaaaa yememesinin ,pütürlüye geçememesinin nedeni benmişim,yanlış besliyormuşum çocuğumu,evet blendır olayını ben de kullandım ,daha doğrusu kullanmak zorunda kaldım,çünkü bebişim çok zayıftı ,onu zorlayamadım pütürlü yemesi için,herneyse bana kesinlikle blendır yapmayacaksın ve gece süt ,mama kesinlikle vermiyeceksin dedi,gündüz bile doğru dürüst bişey yemeyen bir bebeğe akşam 8 den sonra da bişey vermemek???her neyse üç gün dene dedi göreceksin yemeye başlayacak,onun açlığına senin dayanman gerek dedi,gece acıkıp uyandığında su ver dedi,cicibebe ve labne peyniri yasakladı,bir yetişkin ne yiyorsa o da yiyebilir dedi,tamam ben de herşey veriyorum çocuğuma ama blendırdan geçirdiğim halde yemiyor,şimdi nasıl olacak ne yapacam şaşırdım kaldım,13 aylığız ve daha 8.5 kiloda ,dediklerini yaparsam daha da zayıflayacak eminim çok zor çoook
seni okadar ii anlıyorumki aynı senin durumundayım 16 aylık ve 9 kilo kilo alımı okadar yavaşki bende aynı püreyi bile zor yediriyorum pütürlüyü hiç yemiyo ama eline gün içinde çiğnemeyi öğrenmesi için salatalık ekmek falan veriyorum dr agittik yeni muayne etti sağlıklı dedi ama pütürlü yemiyor ne yapmam lazım dedim gittiğimiz dr da çok ünlü prof. falan yani bana dediki kesinlikle pütürlü yedircem diye savaşma nasıl isterse öyle yesin alışır pütürlü yemeye dedi pütürlü yemesi fiziksel bi soruna yol açarmı dedim çünkü direk öğütülmüş yiyo dişlerinin geç çıkması dışında hiçbi sorun olmaz dedi tabiki en güzeli pütürlü yemesi normal bizim yediğimiz gibi yemesi ama yemiyosada savaşmadan zaman içindeyani kendi istediği zaman yiyecek yani sabırla o günü bekliycem pütürlü yesin diye uğraşsam bu sefer hiçbişey yemiyecek ve gerekli besinleri alamıycak

yercekimlikaranfil
28-04-2011, 11:57
kızım 13 aylık ve çok iştahsız bir bebek olarak büyüdü ve büyüyor ,doğduğundan beri iştahı olmayan bir çocuk ,dün çok kişi tarafından tavsiye edilen bir doktora götürdüm çocuğmu,sağlığı gayet iyi ,çinko eksikliği haricinde bişeyciği yokmuş ,ammmmaaaaa yememesinin ,pütürlüye geçememesinin nedeni benmişim,yanlış besliyormuşum çocuğumu,evet blendır olayını ben de kullandım ,daha doğrusu kullanmak zorunda kaldım,çünkü bebişim çok zayıftı ,onu zorlayamadım pütürlü yemesi için,herneyse bana kesinlikle blendır yapmayacaksın ve gece süt ,mama kesinlikle vermiyeceksin dedi,gündüz bile doğru dürüst bişey yemeyen bir bebeğe akşam 8 den sonra da bişey vermemek???her neyse üç gün dene dedi göreceksin yemeye başlayacak,onun açlığına senin dayanman gerek dedi,gece acıkıp uyandığında su ver dedi,cicibebe ve labne peyniri yasakladı,bir yetişkin ne yiyorsa o da yiyebilir dedi,tamam ben de herşey veriyorum çocuğuma ama blendırdan geçirdiğim halde yemiyor,şimdi nasıl olacak ne yapacam şaşırdım kaldım,13 aylığız ve daha 8.5 kiloda ,dediklerini yaparsam daha da zayıflayacak eminim çok zor çoook

Ama şöyle düşün. Doktorun önerisini uyguarsan 3-5 gün ya da bir hafta hadi taş çatlasın bir ay iki ay kilo verecek ama daha önünde koca bir ömür var. Bütün hayatı için düzenli beslenme alışkanlığı edinmiş olacak. Yetişkinliğinde de yemek seçen ergenliğinde sadece patates kızartması yiyen bir çocuk olacağına varsı bir iki ay kilo versin.

ays83
28-04-2011, 12:57
ben 2 sene boyunca ek bir şey olmadan sadece emmişim :52:

sofika
28-04-2011, 13:03
Ama şöyle düşün. Doktorun önerisini uyguarsan 3-5 gün ya da bir hafta hadi taş çatlasın bir ay iki ay kilo verecek ama daha önünde koca bir ömür var. Bütün hayatı için düzenli beslenme alışkanlığı edinmiş olacak. Yetişkinliğinde de yemek seçen ergenliğinde sadece patates kızartması yiyen bir çocuk olacağına varsı bir iki ay kilo versin.

ne yazik ki sorun kilo alimi degil,bu aylarda aldiklari besinlerin onlarin gelisiminde cok etkisi var.Asla kilo derdinde olmadim,hatta ac dursun eninde sonunda yiyecek nasilsa diyenlerdendim.2 gun boyunca hic israr etmedim ve kizim 48 saat boyunca sadece 20 cc yanlis okumadiniz 20 cc sut icti toplamda.O ara rahatsiz olmasinin da etkisi vardi elbet ama o rahatsizliktan sonra cok da bir sey degismedi,taa ki kansizligin da istahsizlik yaptigini ve yemedikce kansizlik oldugunu,kansizlik oldugu surece de yemek istemediklerini ogrenene kadar.Diyecegim o ki benim az bucuk imdadima kan damlalari yetisti,cunku normal besinlerden ihtiyaci olan demiri veremiyordum,boyle olunca da istahsizlik bir hastalik halini aliyordu.Sapsari,birakin agzini acip yemek yemeyi,gozunu acmaya mecali olmayan kucucuk bir yavru olunca karsimda inanin tuylerim dikeliyordu.1-2 ay o hizla kilo vermesi bu aylardaki bebeklerde ozellikle zeka gelisiminde ciddi sorunlara yol acabilir,zayif olsun ama gerekli besini alsin,onemli olan bu.Bazen ne sekilde alindigi(puturlu mu putursuz mu) hic onemli olmuyor.

yercekimlikaranfil
28-04-2011, 13:13
ne yazik ki sorun kilo alimi degil,bu aylarda aldiklari besinlerin onlarin gelisiminde cok etkisi var.Asla kilo derdinde olmadim,hatta ac dursun eninde sonunda yiyecek nasilsa diyenlerdendim.2 gun boyunca hic israr etmedim ve kizim 48 saat boyunca sadece 20 cc yanlis okumadiniz 20 cc sut icti toplamda.O ara rahatsiz olmasinin da etkisi vardi elbet ama o rahatsizliktan sonra cok da bir sey degismedi,taa ki kansizligin da istahsizlik yaptigini ve yemedikce kansizlik oldugunu,kansizlik oldugu surece de yemek istemediklerini ogrenene kadar.Diyecegim o ki benim az bucuk imdadima kan damlalari yetisti,cunku normal besinlerden ihtiyaci olan demiri veremiyordum,boyle olunca da istahsizlik bir hastalik halini aliyordu.Sapsari,birakin agzini acip yemek yemeyi,gozunu acmaya mecali olmayan kucucuk bir yavru olunca karsimda inanin tuylerim dikeliyordu.1-2 ay o hizla kilo vermesi bu aylardaki bebeklerde ozellikle zeka gelisiminde ciddi sorunlara yol acabilir,zayif olsun ama gerekli besini alsin,onemli olan bu.Bazen ne sekilde alindigi(puturlu mu putursuz mu) hic onemli olmuyor.

Tabi bu da doğru ama bazen de ısrar bu dediğinizden de kötü sonuç doğurabiliyor. Yani yıllarca süren bir beslenme bozukluğunu önlemenin bedeli birkaç haftalık sıkıntı olabilir belki.
Her bebek farklı tabi ama örneğin kuzenimin oğlu var. Aşırı titiz, herşeyi mutlaka yedirmeye çalışan bir anne. Sürekli yedirme peşinde. Çocuk 2. sınıfa gidiyor 18 kilo. Bebekken başta annesi olan teyzem çok uyardı ama uyarınca ağlıyordu. "Bu çocuk çok zayıf yemesin de aç mı kalsın, çocuğumun yediğinden size ne" diye hırçınlaşırdı. Her öğün bir savaş şeklinde geçerdi. Şu anda hala kaçıyor çocuk sofradan.

yagmur00
28-04-2011, 14:02
sabah kahvaltı yapmadı öğle yemeği de yemedi
biraz önce dayanamadım süt verdim açlıktan ağlama krizlerine girdi ama yine de çorbayı yemedi ne diyorsunuz anneler dr dediği gibi yapayım aç kalsın
yoksa yine eski düzen sulu çorba mı vereyem

mulberry8092
28-04-2011, 22:01
sabah kahvaltı yapmadı öğle yemeği de yemedi
biraz önce dayanamadım süt verdim açlıktan ağlama krizlerine girdi ama yine de çorbayı yemedi ne diyorsunuz anneler dr dediği gibi yapayım aç kalsın
yoksa yine eski düzen sulu çorba mı vereyem

valla onlar bizden daha akıllı .eninde sonunda istediğimi alırım diye düşünüyor olabilir.sevdiği başka bişi yokmu?
yoğurt,patates,makarna vs başka bişeyler yedirmeyi denesen..
1-2 gün daha sabret bakalım belki yoluna girer.olmadı bakarsın artık duruma göre...

sedefurkan
28-04-2011, 22:18
bende doktorların lafını dinleyenlerdenim ve çok pişmanım ilk 6 ay anne sütü verdim annem ara ara çorba tattırmaya çalışıyodu onunla bile atışıyodum kesinlikle anne sütü almalı diye... kilo alımı iyi diye [6 aylıkken 11.5 kiloydu] bir iki haftada öyle sarkıttım 6.5 aylıkken ek gıdalara başladık aslında başlayamadık şuan 7,5 aylık her öğünümüz bir facia daha 1 kaşık çorba bile içmez şimdiki aklım olsa annemi dinlerdim ah ah

sofika
29-04-2011, 09:28
Tabi bu da doğru ama bazen de ısrar bu dediğinizden de kötü sonuç doğurabiliyor. Yani yıllarca süren bir beslenme bozukluğunu önlemenin bedeli birkaç haftalık sıkıntı olabilir belki.
Her bebek farklı tabi ama örneğin kuzenimin oğlu var. Aşırı titiz, herşeyi mutlaka yedirmeye çalışan bir anne. Sürekli yedirme peşinde. Çocuk 2. sınıfa gidiyor 18 kilo. Bebekken başta annesi olan teyzem çok uyardı ama uyarınca ağlıyordu. "Bu çocuk çok zayıf yemesin de aç mı kalsın, çocuğumun yediğinden size ne" diye hırçınlaşırdı. Her öğün bir savaş şeklinde geçerdi. Şu anda hala kaçıyor çocuk sofradan.

Bazen israr etmesen de,etsen de bir sey degismiyor.Cunku cocugun istahsizliginin sebebi bir rahatsizlik,bir eksiklik olabiliyor(demir gibi).Haliyle annelerin dikkat etmeleri lazim.Cocugunuz sadece aliskanlik ve sizin koydugunuz duzen yada duzensizlikten dolayi mi istahsiz,yoksa altinda baska ve tedavi edilebilir bir sebebi mi var.Eger sebep anneyse ve yanlis besleme taktikleriyse ac birakma,yemek konusunda israrci olmayip o isteyene kadar bekleme ve sabir ise yarayabilir ve oyle de davranmalidir bir anne.Fakat bu istahsizlik devam ediyorsa ve 1 haftalik denemelerin sonunda da hala besin alimi normale donmediyse kesinlikle baska bir care aranmali.Daha once de dedigim gibi cocuklarimizin zeka potansiyeli genetikle beraber ilk yillardaki besin alimina bagli ve uzun suren bir savas halinde illa beslenme terbiyesi verecegim diye hic bir seyden anlamayan bebegi ihtiyaci olan gidalardan mahrum birakmamak lazim.Ben size kesinlikle katiliyorum ve biliyorum ki burdaki annelerin cogunun bebekleri aslinda yiyor,kilolari da gayet iyi ama yanlis taktikler yuzunden ipleri bebeklerinin eline kaptirmis durumdalar ve sonunda bebegin dedigi oluyor,onun istedigi veriliyor.Burada hata annenindir ve bu hatasini telafi etmesi de mumkundur(doktorlar yolunu gosteriyor).Ben de kendi bebegimde niye aylardir duzelmeyen bir kansizlik oldugunu sorguladigimda da yine hatayi kendimde buluyorum.Ben uzun sure oluruna biraktim,eninde sonunda yiyecek dedim,israr etmedim,ac biraktim vs vs.Bebegimin istahsizliginin baska bir sebebi olabilecegini dusunemedim ve bunu dusunmem gerekirdi.Demir depolarini doldurmamiz ve ondan sonra da gerekli demiri duzenli vermemiz lazim bundan sonra.Hala daha israrci degilim,yemesi gerekenleri yemesi gerektigi sekilde vermeye calisiyorum ama cogunlukla basarisiz oluyorum.Buna da su anda sadece bir gun dayanabiliyorum.Ertesi gun blendir,rondo,mamayla sevdigi seylerle neyle olursa olsun da ihtiyaci olan besini alsin diye ugrasiyorum.Aslinda artik onu bunu biraktim,annelik icgudum ne diyorsa onu yapiyorum.Bu arada kizim 10 aylik 8 kilo ve bir cok insanin hayretine ragmen zayif oldugunu dusunmuyorum,sadece bu demir ekiskligi benim canimi sikiyor.

yagmur00
29-04-2011, 10:12
Bazen israr etmesen de,etsen de bir sey degismiyor.Cunku cocugun istahsizliginin sebebi bir rahatsizlik,bir eksiklik olabiliyor(demir gibi).Haliyle annelerin dikkat etmeleri lazim.Cocugunuz sadece aliskanlik ve sizin koydugunuz duzen yada duzensizlikten dolayi mi istahsiz,yoksa altinda baska ve tedavi edilebilir bir sebebi mi var.Eger sebep anneyse ve yanlis besleme taktikleriyse ac birakma,yemek konusunda israrci olmayip o isteyene kadar bekleme ve sabir ise yarayabilir ve oyle de davranmalidir bir anne.Fakat bu istahsizlik devam ediyorsa ve 1 haftalik denemelerin sonunda da hala besin alimi normale donmediyse kesinlikle baska bir care aranmali.Daha once de dedigim gibi cocuklarimizin zeka potansiyeli genetikle beraber ilk yillardaki besin alimina bagli ve uzun suren bir savas halinde illa beslenme terbiyesi verecegim diye hic bir seyden anlamayan bebegi ihtiyaci olan gidalardan mahrum birakmamak lazim.Ben size kesinlikle katiliyorum ve biliyorum ki burdaki annelerin cogunun bebekleri aslinda yiyor,kilolari da gayet iyi ama yanlis taktikler yuzunden ipleri bebeklerinin eline kaptirmis durumdalar ve sonunda bebegin dedigi oluyor,onun istedigi veriliyor.Burada hata annenindir ve bu hatasini telafi etmesi de mumkundur(doktorlar yolunu gosteriyor).Ben de kendi bebegimde niye aylardir duzelmeyen bir kansizlik oldugunu sorguladigimda da yine hatayi kendimde buluyorum.Ben uzun sure oluruna biraktim,eninde sonunda yiyecek dedim,israr etmedim,ac biraktim vs vs.Bebegimin istahsizliginin baska bir sebebi olabilecegini dusunemedim ve bunu dusunmem gerekirdi.Demir depolarini doldurmamiz ve ondan sonra da gerekli demiri duzenli vermemiz lazim bundan sonra.Hala daha israrci degilim,yemesi gerekenleri yemesi gerektigi sekilde vermeye calisiyorum ama cogunlukla basarisiz oluyorum.Buna da su anda sadece bir gun dayanabiliyorum.Ertesi gun blendir,rondo,mamayla sevdigi seylerle neyle olursa olsun da ihtiyaci olan besini alsin diye ugrasiyorum.Aslinda artik onu bunu biraktim,annelik icgudum ne diyorsa onu yapiyorum.Bu arada kizim 10 aylik 8 kilo ve bir cok insanin hayretine ragmen zayif oldugunu dusunmuyorum,sadece bu demir ekiskligi benim canimi sikiyor.

bütün kan tetkiklerini yaptırdık ve demir eksikliği yok şükür sadece çinko eksikliği var ve çinko kullanıyoruz ,dediklerinin çoğuna katılıyorum ama benim bebeğim doğduğundan bu yana yeme problemi oldu,dr hatanın ben de olduğunu söylüyor ,rondo olayını kaldır bak nasıl yiyecek diyor ,oysa ki benim kızım rondo yapsam da yemiyordu ,iki gündür aç geziyor resmen,pütürlüyü de yiyebiliyor aslında tabi canı isterse ,bu vakitten sonra kilo almasını bekleme dedi bana dr ,şok oldum,peki bu çocuk nasıl büyüyüp serpilecek ,aklım beynim durmuş vaziyette

mulberry8092
29-04-2011, 21:54
Bazen israr etmesen de,etsen de bir sey degismiyor.Cunku cocugun istahsizliginin sebebi bir rahatsizlik,bir eksiklik olabiliyor(demir gibi).Haliyle annelerin dikkat etmeleri lazim.Cocugunuz sadece aliskanlik ve sizin koydugunuz duzen yada duzensizlikten dolayi mi istahsiz,yoksa altinda baska ve tedavi edilebilir bir sebebi mi var.Eger sebep anneyse ve yanlis besleme taktikleriyse ac birakma,yemek konusunda israrci olmayip o isteyene kadar bekleme ve sabir ise yarayabilir ve oyle de davranmalidir bir anne.Fakat bu istahsizlik devam ediyorsa ve 1 haftalik denemelerin sonunda da hala besin alimi normale donmediyse kesinlikle baska bir care aranmali.Daha once de dedigim gibi cocuklarimizin zeka potansiyeli genetikle beraber ilk yillardaki besin alimina bagli ve uzun suren bir savas halinde illa beslenme terbiyesi verecegim diye hic bir seyden anlamayan bebegi ihtiyaci olan gidalardan mahrum birakmamak lazim.Ben size kesinlikle katiliyorum ve biliyorum ki burdaki annelerin cogunun bebekleri aslinda yiyor,kilolari da gayet iyi ama yanlis taktikler yuzunden ipleri bebeklerinin eline kaptirmis durumdalar ve sonunda bebegin dedigi oluyor,onun istedigi veriliyor.Burada hata annenindir ve bu hatasini telafi etmesi de mumkundur(doktorlar yolunu gosteriyor).Ben de kendi bebegimde niye aylardir duzelmeyen bir kansizlik oldugunu sorguladigimda da yine hatayi kendimde buluyorum.Ben uzun sure oluruna biraktim,eninde sonunda yiyecek dedim,israr etmedim,ac biraktim vs vs.Bebegimin istahsizliginin baska bir sebebi olabilecegini dusunemedim ve bunu dusunmem gerekirdi.Demir depolarini doldurmamiz ve ondan sonra da gerekli demiri duzenli vermemiz lazim bundan sonra.Hala daha israrci degilim,yemesi gerekenleri yemesi gerektigi sekilde vermeye calisiyorum ama cogunlukla basarisiz oluyorum.Buna da su anda sadece bir gun dayanabiliyorum.Ertesi gun blendir,rondo,mamayla sevdigi seylerle neyle olursa olsun da ihtiyaci olan besini alsin diye ugrasiyorum.Aslinda artik onu bunu biraktim,annelik icgudum ne diyorsa onu yapiyorum.Bu arada kizim 10 aylik 8 kilo ve bir cok insanin hayretine ragmen zayif oldugunu dusunmuyorum,sadece bu demir ekiskligi benim canimi sikiyor.


yagmur00
bütün kan tetkiklerini yaptırdık ve demir eksikliği yok şükür sadece çinko eksikliği var ve çinko kullanıyoruz ,dediklerinin çoğuna katılıyorum ama benim bebeğim doğduğundan bu yana yeme problemi oldu,dr hatanın ben de olduğunu söylüyor ,rondo olayını kaldır bak nasıl yiyecek diyor ,oysa ki benim kızım rondo yapsam da yemiyordu ,iki gündür aç geziyor resmen,pütürlüyü de yiyebiliyor aslında tabi canı isterse ,bu vakitten sonra kilo almasını bekleme dedi bana dr ,şok oldum,peki bu çocuk nasıl büyüyüp serpilecek ,aklım beynim durmuş vaziyette

benim kızımında bütün testleri yapıldı hepsi normal hatta yüksek.doktorumuz biz demir eksikliği beklerken neredeyse fazlalığı çıkacak deyip gülmüştü görünce...
ama yağmur00 dediği gibi benim kızımın yeme problemi ek gıdaya geçmeyle başladı hiç bişi yemek istemedi kustu.pütürlü yemediği gibi blendır dan geçmiş olanı bile yemedi.zorla yedirmeye çalıştım hepp (ne büyük hata)aman aç kalması yesin diye..çok zorladım.mama görünce ağlardı kızım.her öğün benim için işkenceydi..
ama doktorumuzun dediği şu oldu "kızınız bunu öğrenmiş(kusmayı).sevdiği şeyi vereceğinizi biliyo o yüzden yapıyo"
taviz yok dedi.bende taviz vermedim.ama 3 gün sürdü.bende işe yaradı kızım azda olsa yemeye başladı.şu an 21 aylık gayet güzel yiyor herşeyi tek sorun az miktarda yiyor.

ama olsun yiyor ya napim.
eski halini bilen ve bu halini gören şaşırıyo.bu çocuk hiç yemek yemicek sandık diye :) :52:

yagmur00
30-04-2011, 10:55
benim kızımında bütün testleri yapıldı hepsi normal hatta yüksek.doktorumuz biz demir eksikliği beklerken neredeyse fazlalığı çıkacak deyip gülmüştü görünce...
ama yağmur00 dediği gibi benim kızımın yeme problemi ek gıdaya geçmeyle başladı hiç bişi yemek istemedi kustu.pütürlü yemediği gibi blendır dan geçmiş olanı bile yemedi.zorla yedirmeye çalıştım hepp (ne büyük hata)aman aç kalması yesin diye..çok zorladım.mama görünce ağlardı kızım.her öğün benim için işkenceydi..
ama doktorumuzun dediği şu oldu "kızınız bunu öğrenmiş(kusmayı).sevdiği şeyi vereceğinizi biliyo o yüzden yapıyo"
taviz yok dedi.bende taviz vermedim.ama 3 gün sürdü.bende işe yaradı kızım azda olsa yemeye başladı.şu an 21 aylık gayet güzel yiyor herşeyi tek sorun az miktarda yiyor.

ama olsun yiyor ya napim.
eski halini bilen ve bu halini gören şaşırıyo.bu çocuk hiç yemek yemicek sandık diye :) :52:

3.günümüz sonunda kızım pütürlüyü yemeye başladı ama çok az yiyor ,zamanla çoğalır inşallah demek ki bu bücürlerin inadını kırmak gerekiyor

mulberry8092
30-04-2011, 14:45
3.günümüz sonunda kızım pütürlüyü yemeye başladı ama çok az yiyor ,zamanla çoğalır inşallah demek ki bu bücürlerin inadını kırmak gerekiyor

aayy çok sevindim.demek yemeye başaladı kızın..
önce az az yer sonra miktar artar endişelenme bizde de aynısı olmuştu..taviz vermemekle iyietmişşin sende benim gibi...

kedi003
03-05-2011, 17:15
arkadaslar ya bu cocugun sadece 3 cesıt corbayla büyümesi kafama takılıyor artık.. 13 aylık oglum, blendırdan gecırılmıs etlı sebze corbası, blendırsız yogurt corbası(pirincler ıyı pişmişse yıyor) ve vazgecılmez tarhanamız :( yanı bızım yedıgımız hıc bır seyden yemıyor, acken falan teklıf ettıgımde agzında azıcık döndürüyor bazen tükürüyor bazen yutuyor ama cok az yıyor. yanı yıyor bıle denmez ve sonrasında kendı corbasını teklıf ettıgımızde onuda yemıyor :( oyle olunca artık bende bıraktım ev yemeklerınden teklıf etmeyı. 1 yasında 8.700 kılosu :( boyu 75cm. doktor mınyon bır bebek zorlama sakın dıyor ama burda kı annelerın mucadele sonrası blendırı bırakıp ev yemeklerıne gectıkleerını okuyunca bende bır seyler yapmalıymısım gıbı gelıyor.. 3 gun suruyor dıyorsunuz ya, şimdi o 3 gunde ortalama ne kadar yıyor hıc mı yemıyıp pes edıyorlar. yanı bende dayanamıyorum hemenm yesınde tarhana yesın ne yapayım dıyıp pes edıyorum.. ınatcı mı olmalıyım sızce? :44:

yagmur00
03-05-2011, 20:42
arkadaslar ya bu cocugun sadece 3 cesıt corbayla büyümesi kafama takılıyor artık.. 13 aylık oglum, blendırdan gecırılmıs etlı sebze corbası, blendırsız yogurt corbası(pirincler ıyı pişmişse yıyor) ve vazgecılmez tarhanamız :( yanı bızım yedıgımız hıc bır seyden yemıyor, acken falan teklıf ettıgımde agzında azıcık döndürüyor bazen tükürüyor bazen yutuyor ama cok az yıyor. yanı yıyor bıle denmez ve sonrasında kendı corbasını teklıf ettıgımızde onuda yemıyor :( oyle olunca artık bende bıraktım ev yemeklerınden teklıf etmeyı. 1 yasında 8.700 kılosu :( boyu 75cm. doktor mınyon bır bebek zorlama sakın dıyor ama burda kı annelerın mucadele sonrası blendırı bırakıp ev yemeklerıne gectıkleerını okuyunca bende bır seyler yapmalıymısım gıbı gelıyor.. 3 gun suruyor dıyorsunuz ya, şimdi o 3 gunde ortalama ne kadar yıyor hıc mı yemıyıp pes edıyorlar. yanı bende dayanamıyorum hemenm yesınde tarhana yesın ne yapayım dıyıp pes edıyorum.. ınatcı mı olmalıyım sızce? :44:

canım ev yemeklerine tamamen 3 günde geçmen mümkün değil,sadece çorbalarını blendırdan geçirmiyorum artık ,çatalla eziyorum,evet çok aç kaldığı oldu ,öyle durumlarda süt verdim ,bilsin neyi nasıl yemesi gerektiğini ,benim kızımla aynı kilosu ,boyu ,yaşı,senin bebeğinin,bir de doktor bizde gece mamalarını da kestirdi,çok acıksın sabah iyi yesin diye,her gün yediği yemeğin miktarını yarıya düşürdü bebişim,ama artık elimle verdiğim ekmeği poğaçayı ret etmiyor,az yiyor ama yemeye başladı ,sonuçta çoğaltacak öyle değil mi yemeyi,ne kadar süre itiraz edebilir ki,bizim dez avantajımız bebişlerimizin zayıf olması ,bu şekilde zaten kilo da alması imkansız ,neyse sen de denemeye başla ,yavaş yavaş ,herşeyi birden kimse yapamaz ,o da alışacak inşallah

kedi003
04-05-2011, 09:51
canım ev yemeklerine tamamen 3 günde geçmen mümkün değil,sadece çorbalarını blendırdan geçirmiyorum artık ,çatalla eziyorum,evet çok aç kaldığı oldu ,öyle durumlarda süt verdim ,bilsin neyi nasıl yemesi gerektiğini ,benim kızımla aynı kilosu ,boyu ,yaşı,senin bebeğinin,bir de doktor bizde gece mamalarını da kestirdi,çok acıksın sabah iyi yesin diye,her gün yediği yemeğin miktarını yarıya düşürdü bebişim,ama artık elimle verdiğim ekmeği poğaçayı ret etmiyor,az yiyor ama yemeye başladı ,sonuçta çoğaltacak öyle değil mi yemeyi,ne kadar süre itiraz edebilir ki,bizim dez avantajımız bebişlerimizin zayıf olması ,bu şekilde zaten kilo da alması imkansız ,neyse sen de denemeye başla ,yavaş yavaş ,herşeyi birden kimse yapamaz ,o da alışacak inşallah

dogru söyluyorsun arkadasım. zamanla olucak ama dedıgın gıbı zaten cok kılolu degıller bırde bunun üstüne yedıklerı yarı yarıya azalırsa dıye korkuyorum acıkcası :( sımdı mesela kahvaltıyı ıyı yapıyor bulamac seklınde ama 1 yumurta sarısı 4 bebebıskuvusı 1 su bardagı sut 4-5 yemek kasıgı bebelac ballı ırmıklı kahvaltıyı karıstıryorum. yıyıor bunu.. sımdı kahvaltıyı tek tek vermeye kalkmaya cesaret edemıyorum cunku tek ıyı yedıgı ogun kahvaltısı.. dedıgın gıbı aslında gece devam sutu ıcıyor onu kessek belkı gunduz daha ıyı yer. ama yogurt yemeyen bır cocuk oldugu ıcın barı gece sut ıcsın dıyorum bende.. mesela oglen corba ıcıyor ama koyu bır corba. sımdı sız nasıl yapıyorsunuz oglenlerı mesela.. kahvaltıyı tek tek mı verıyorsunuz.. bır gunluk beslenme duzenınız nasıl? bırde doktor ne dıyor sızın kızınızın kılosu ve boyu ıcın. bızım doktor bunlar genetık durumlar, ya anne ya baba bebekken mınyondur o yuzden zorlama ve kafana takma dedı. ben su an 1.78 boyundayım ama lıseye kadar resmen kucuktum. en kısa ve zayıftım sınıfta. yanı cıdden doktorun dedıgı bana mantıklı gelıyor.

yagmur00
05-05-2011, 21:27
dogru söyluyorsun arkadasım. zamanla olucak ama dedıgın gıbı zaten cok kılolu degıller bırde bunun üstüne yedıklerı yarı yarıya azalırsa dıye korkuyorum acıkcası :( sımdı mesela kahvaltıyı ıyı yapıyor bulamac seklınde ama 1 yumurta sarısı 4 bebebıskuvusı 1 su bardagı sut 4-5 yemek kasıgı bebelac ballı ırmıklı kahvaltıyı karıstıryorum. yıyıor bunu.. sımdı kahvaltıyı tek tek vermeye kalkmaya cesaret edemıyorum cunku tek ıyı yedıgı ogun kahvaltısı.. dedıgın gıbı aslında gece devam sutu ıcıyor onu kessek belkı gunduz daha ıyı yer. ama yogurt yemeyen bır cocuk oldugu ıcın barı gece sut ıcsın dıyorum bende.. mesela oglen corba ıcıyor ama koyu bır corba. sımdı sız nasıl yapıyorsunuz oglenlerı mesela.. kahvaltıyı tek tek mı verıyorsunuz.. bır gunluk beslenme duzenınız nasıl? bırde doktor ne dıyor sızın kızınızın kılosu ve boyu ıcın. bızım doktor bunlar genetık durumlar, ya anne ya baba bebekken mınyondur o yuzden zorlama ve kafana takma dedı. ben su an 1.78 boyundayım ama lıseye kadar resmen kucuktum. en kısa ve zayıftım sınıfta. yanı cıdden doktorun dedıgı bana mantıklı gelıyor.

Senin beslenme şekline çok yakın bir beslenme şeklimiz vardı ,bir günde neler yediğini sordu dr ve anlat tek tek ,beslenme hatası yaptığımı ,bebeğimin iştahsızlığının sebebinin ben olduğumu syledi ,öncelikle cicibebe ve onun türevindeki bütün biskitleri hayatınızdan çıkarın dedi,iki cicibeb e bir baklava dilimi ayarındaymış ,sen sabah sabah çocuğuğa baklava ver sonra diğer öğünlerde neden yemiyor diye sor dedi :)gece mamalarını kestirdi ,bildiğin gibi üç ana üç ara öğün verdi

sabah yarım dl ekmek ve yanında istediğin her tür kahvaltılık (tuzlarına dikkat ederek tabiii)
ara yoğurt
öğle öğle yemeği blendısız ve yarım ekmek
ara meyve
akşam akşam yemeği
yatmadan sütlü tatlı

tabi benim kızım bunları yese zaten kilo alır ve iştah proplemi olmaz
hatta bana bundan sonra kilo alımı çok çok yavaş olur dedi ,yle kilolu bir bebek yapamazsın dedi
kızımın zayıflığının önemsenecek boyutta olmadığını doğum kilosun u baz alarak hesaplama yaptı ve sadece 1 300 eksik dedi ,bebişim 3 kilo doğdu ama bu yaşa kadar hep az aldı kiloyu ,sebebi ise anne sütü almamasıymış,tabii ben buna inanmıyorum,mamayla büyüyen nice çocuk gördüm tombiş tombiş neyse benim için onun sağlıklı olması yetiyor bana

gelelim pütülü olayına evet 3 gün boyunca çorbalarını blendırsız verdim ,direndi yemedi tükürdü ağladı ,3 günün sonunda az az yemeye başladı ,ama ben kahvaltısını hala bulamaç veriyorum ,kahvaltı önemli çünkü ,her saat başı ağzına bişeyler veriyorum pütürlü çinenek şeyler bayağ alışmaya başladı pütürlüye geçen gün krebe benzer bir avuç büyüklüğünde bişi verdim ve yedi hepsini zamanla keyf alacak farkındayım ,artık kilosunu düşünmüyorum ,önemli olan normal yeme düzenini verebilmek

kedi003
12-05-2011, 12:07
Senin beslenme şekline çok yakın bir beslenme şeklimiz vardı ,bir günde neler yediğini sordu dr ve anlat tek tek ,beslenme hatası yaptığımı ,bebeğimin iştahsızlığının sebebinin ben olduğumu syledi ,öncelikle cicibebe ve onun türevindeki bütün biskitleri hayatınızdan çıkarın dedi,iki cicibeb e bir baklava dilimi ayarındaymış ,sen sabah sabah çocuğuğa baklava ver sonra diğer öğünlerde neden yemiyor diye sor dedi :)gece mamalarını kestirdi ,bildiğin gibi üç ana üç ara öğün verdi

sabah yarım dl ekmek ve yanında istediğin her tür kahvaltılık (tuzlarına dikkat ederek tabiii)
ara yoğurt
öğle öğle yemeği blendısız ve yarım ekmek
ara meyve
akşam akşam yemeği
yatmadan sütlü tatlı

tabi benim kızım bunları yese zaten kilo alır ve iştah proplemi olmaz
hatta bana bundan sonra kilo alımı çok çok yavaş olur dedi ,yle kilolu bir bebek yapamazsın dedi
kızımın zayıflığının önemsenecek boyutta olmadığını doğum kilosun u baz alarak hesaplama yaptı ve sadece 1 300 eksik dedi ,bebişim 3 kilo doğdu ama bu yaşa kadar hep az aldı kiloyu ,sebebi ise anne sütü almamasıymış,tabii ben buna inanmıyorum,mamayla büyüyen nice çocuk gördüm tombiş tombiş neyse benim için onun sağlıklı olması yetiyor bana

gelelim pütülü olayına evet 3 gün boyunca çorbalarını blendırsız verdim ,direndi yemedi tükürdü ağladı ,3 günün sonunda az az yemeye başladı ,ama ben kahvaltısını hala bulamaç veriyorum ,kahvaltı önemli çünkü ,her saat başı ağzına bişeyler veriyorum pütürlü çinenek şeyler bayağ alışmaya başladı pütürlüye geçen gün krebe benzer bir avuç büyüklüğünde bişi verdim ve yedi hepsini zamanla keyf alacak farkındayım ,artık kilosunu düşünmüyorum ,önemli olan normal yeme düzenini verebilmek


evet bebe biskuvısı konusunda bende kahvaltı ıcın cok agır oldugunu dusunuyorum.. bızımkı kahvaltıda ballı ırmık yıyor, şu bebelacın kahvaltılıgından ama ben ıcıne 3 tane bebe bıskuvısı koyuyorum sanırım agır gelıyor bıraz.. cuma gunu doktora gıttık kılomuz 9 kılo 80gr. boyumuzda 77 cm olmus. bızım doktorda oyle cok kıloya takılan bır doktor degıl. tek tek tane tane yıyecek bulamac yok dıyor hep.. bende kahvalıtsını bulamac verıyorum cunku tek ıyı yedıgı ogun o.. bırde doktorumuz ıkı ogun arası 5 saat olacak ve o 5 saat surede agzına sudan baska bır sey gırmıycek dedı.. ve ınanın o gunden sonra yemelerımız duzeldı. acıkmasına ızın vermıyorsunuz sız anneler dedı.. bende hep oglenden once ara ogun muz verırdım demekkı tıkıyormus cocugu. sımdı mesela sabah 9 da kahvaltı yaptıysa oglen 2 ye kadar hıc bır sey vermıyorum bır tek su ıcıyor. oglen corbasını cok guzel yıyor hatta sevınıyor benı tabakla yanına gelırken gorunce :64: eskıden olsa kafasını baska yerlere cevırırdı yıne mı mama dıye. ara ogunlerdekı meyve ve dıger seylerı de yemekten hemen sonra verıyorum. az yıyıor ama sonucta ara ogun olunca yemesı gereken ana ogunu yemek ıstremıyordu hıc.. gece devam sutune 3-4 bebe bıskuvısı koyuyorum sorun olur mu dedım. ıcıyorsa ve sabahta kahvaltısını yapıyorsa sorun olmaz dedı.. bu arada 5 saatte bır besleme olayına gectık gecelı corbalarındakı her turlu pütürü yıyor sorunsuz. yanı cok corbamsı degıl ama cokta katı degıl verıdklerım ama sorun yapmıyor cıgneyıp yutuyor. sanırım bızım sorunumuz acıkmadan ona bır seyler sunmammıs.

yagmur00
16-05-2011, 19:41
evet bebe biskuvısı konusunda bende kahvaltı ıcın cok agır oldugunu dusunuyorum.. bızımkı kahvaltıda ballı ırmık yıyor, şu bebelacın kahvaltılıgından ama ben ıcıne 3 tane bebe bıskuvısı koyuyorum sanırım agır gelıyor bıraz.. cuma gunu doktora gıttık kılomuz 9 kılo 80gr. boyumuzda 77 cm olmus. bızım doktorda oyle cok kıloya takılan bır doktor degıl. tek tek tane tane yıyecek bulamac yok dıyor hep.. bende kahvalıtsını bulamac verıyorum cunku tek ıyı yedıgı ogun o.. bırde doktorumuz ıkı ogun arası 5 saat olacak ve o 5 saat surede agzına sudan baska bır sey gırmıycek dedı.. ve ınanın o gunden sonra yemelerımız duzeldı. acıkmasına ızın vermıyorsunuz sız anneler dedı.. bende hep oglenden once ara ogun muz verırdım demekkı tıkıyormus cocugu. sımdı mesela sabah 9 da kahvaltı yaptıysa oglen 2 ye kadar hıc bır sey vermıyorum bır tek su ıcıyor. oglen corbasını cok guzel yıyor hatta sevınıyor benı tabakla yanına gelırken gorunce :64: eskıden olsa kafasını baska yerlere cevırırdı yıne mı mama dıye. ara ogunlerdekı meyve ve dıger seylerı de yemekten hemen sonra verıyorum. az yıyıor ama sonucta ara ogun olunca yemesı gereken ana ogunu yemek ıstremıyordu hıc.. gece devam sutune 3-4 bebe bıskuvısı koyuyorum sorun olur mu dedım. ıcıyorsa ve sabahta kahvaltısını yapıyorsa sorun olmaz dedı.. bu arada 5 saatte bır besleme olayına gectık gecelı corbalarındakı her turlu pütürü yıyor sorunsuz. yanı cok corbamsı degıl ama cokta katı degıl verıdklerım ama sorun yapmıyor cıgneyıp yutuyor. sanırım bızım sorunumuz acıkmadan ona bır seyler sunmammıs.


demek 5 saat ara ile verilecek ,ben de deneyeyim bakalım ne olacak ,2 saatte bir çocuğun tepesine dikiliyorum elimde kaseyle

hy_patia
17-05-2011, 07:40
evet bebe biskuvısı konusunda bende kahvaltı ıcın cok agır oldugunu dusunuyorum.. bızımkı kahvaltıda ballı ırmık yıyor, şu bebelacın kahvaltılıgından ama ben ıcıne 3 tane bebe bıskuvısı koyuyorum sanırım agır gelıyor bıraz.. cuma gunu doktora gıttık kılomuz 9 kılo 80gr. boyumuzda 77 cm olmus. bızım doktorda oyle cok kıloya takılan bır doktor degıl. tek tek tane tane yıyecek bulamac yok dıyor hep.. bende kahvalıtsını bulamac verıyorum cunku tek ıyı yedıgı ogun o.. bırde doktorumuz ıkı ogun arası 5 saat olacak ve o 5 saat surede agzına sudan baska bır sey gırmıycek dedı.. ve ınanın o gunden sonra yemelerımız duzeldı. acıkmasına ızın vermıyorsunuz sız anneler dedı.. bende hep oglenden once ara ogun muz verırdım demekkı tıkıyormus cocugu. sımdı mesela sabah 9 da kahvaltı yaptıysa oglen 2 ye kadar hıc bır sey vermıyorum bır tek su ıcıyor. oglen corbasını cok guzel yıyor hatta sevınıyor benı tabakla yanına gelırken gorunce :64: eskıden olsa kafasını baska yerlere cevırırdı yıne mı mama dıye. ara ogunlerdekı meyve ve dıger seylerı de yemekten hemen sonra verıyorum. az yıyıor ama sonucta ara ogun olunca yemesı gereken ana ogunu yemek ıstremıyordu hıc.. gece devam sutune 3-4 bebe bıskuvısı koyuyorum sorun olur mu dedım. ıcıyorsa ve sabahta kahvaltısını yapıyorsa sorun olmaz dedı.. bu arada 5 saatte bır besleme olayına gectık gecelı corbalarındakı her turlu pütürü yıyor sorunsuz. yanı cok corbamsı degıl ama cokta katı degıl verıdklerım ama sorun yapmıyor cıgneyıp yutuyor. sanırım bızım sorunumuz acıkmadan ona bır seyler sunmammıs.

gerçekten ben de deneyeceğim şu 5 saat olayını. kahvaltıya geçmeden önce yavrum sabah meyve öğleden sonra sebze pürelerini güzel güzel yerdi. kahvaltıya geçtik. kahvaltıyı güzel yiyor ama artık çorbayı yemiyor diyebilirim, sanırım acıkmıyor(bir de artık püre yapmıyorum ondan da olabilir ama bu konuda ısrarlıyım az da yese püresiz yedireceğim, alışır diye umuyorum, alışmayacak olsa kahvaltıyı yiyemezdi(onu kaşıkla ezip tek tek yediriyorum çünkü)) çünkü akşam öğününü de yiyor.

serimel
17-05-2011, 08:39
evet bebe biskuvısı konusunda bende kahvaltı ıcın cok agır oldugunu dusunuyorum.. bızımkı kahvaltıda ballı ırmık yıyor, şu bebelacın kahvaltılıgından ama ben ıcıne 3 tane bebe bıskuvısı koyuyorum sanırım agır gelıyor bıraz.. cuma gunu doktora gıttık kılomuz 9 kılo 80gr. boyumuzda 77 cm olmus. bızım doktorda oyle cok kıloya takılan bır doktor degıl. tek tek tane tane yıyecek bulamac yok dıyor hep.. bende kahvalıtsını bulamac verıyorum cunku tek ıyı yedıgı ogun o.. bırde doktorumuz ıkı ogun arası 5 saat olacak ve o 5 saat surede agzına sudan baska bır sey gırmıycek dedı.. ve ınanın o gunden sonra yemelerımız duzeldı. acıkmasına ızın vermıyorsunuz sız anneler dedı.. bende hep oglenden once ara ogun muz verırdım demekkı tıkıyormus cocugu. sımdı mesela sabah 9 da kahvaltı yaptıysa oglen 2 ye kadar hıc bır sey vermıyorum bır tek su ıcıyor. oglen corbasını cok guzel yıyor hatta sevınıyor benı tabakla yanına gelırken gorunce :64: eskıden olsa kafasını baska yerlere cevırırdı yıne mı mama dıye. ara ogunlerdekı meyve ve dıger seylerı de yemekten hemen sonra verıyorum. az yıyıor ama sonucta ara ogun olunca yemesı gereken ana ogunu yemek ıstremıyordu hıc.. gece devam sutune 3-4 bebe bıskuvısı koyuyorum sorun olur mu dedım. ıcıyorsa ve sabahta kahvaltısını yapıyorsa sorun olmaz dedı.. bu arada 5 saatte bır besleme olayına gectık gecelı corbalarındakı her turlu pütürü yıyor sorunsuz. yanı cok corbamsı degıl ama cokta katı degıl verıdklerım ama sorun yapmıyor cıgneyıp yutuyor. sanırım bızım sorunumuz acıkmadan ona bır seyler sunmammıs.

bebeğiniz ne kadarlık bende 5 saat araylamı versem.birde ne kadar yiyor bir kase yiyormu?

ozlemgnd
17-05-2011, 14:07
bebeğiniz ne kadarlık bende 5 saat araylamı versem.birde ne kadar yiyor bir kase yiyormu?

bence 5 saat bebekler için uzun bir zaman..3 ana 2 ara öğün dedi diyetisyenimiz. kahvaltısıyla yemeği arasında 4 saat var ve arada bide ara öğün ayran / süt var. belki porsiyonlarda bi hata yapıyorsunuzdur bu yüzden bebiş daha tam acıkamadan yemek saati geliyodur..kızım 1 yaşında bizim mesela en geç 10 da kahvaltı-sabah ben işe gitmeden once 7,30-8 gibi emiyo uyuyo- 9,30 - 10 arası kahvaltı ( gün aşırı 1 tam yumurta / 1 parça peynir 20 gr kadar labne , 1 tatlı kasıgı pekmez 1 tk cevizle beraber , meyve püresi , ıhlamur papatya çayı ,yarım dilim ekmek içi,bebe büskivilerini ise asla!!).saat 12 gibi 1 çaybardagı süt yada ayran / cacık , en geç 2 de ögle yemegi. 15,30 da meyve engec 8 de aksam yemegi. yatmadan önce de yine emiyo uyuyo. bazen tabi bizimde düzen bozulabiliyo da genelde böyle :)

Nyazyagmuru
18-05-2011, 12:13
bence de 5 saat uzun bir süre. arkadaşlar çalışan bir anneyim, bebeğim de 8,5 aylık. sabah emzirip bırakıyorum, öğleyin bi de akşamüstü 16:00 da emziriyorum. sonra zaten evde olduğum için istediği zaman emiyor. sizce bu aralar yeterlimi, ek gıdaya ağırlık verildi iyice. hemşire arkadaşım yeterli olduğunu söylüyor ama yine de anne olarak acaba diye soruyorum kendime.

Nyazyagmuru
18-05-2011, 12:16
bi de yeni anne adaylarına tavsiyem, bebeğinizi emziğe,biberona, ayakta sallamaya ve sese alıştırın. çalıştığım için çok zorluk çekiyorum bu konuda, malesef kızım emziğe alışmadı, parmağını emiyor. doktor parmak emmesini bıraktır dedi, nasıl olacaksa artık bilemiyorum.

weyden
19-05-2011, 11:38
bu güzel konuyu açtığınız için teşekkürederim.burdaki yorumları okudum da biz anneler ne çok kural koyuyoruz bebeklerimize.ve doktorları nekadar fazla dinliyoruz.kızım 1 yaşında ve bende ilk zamanlarda nerdeyse dokturmuzun dediğinden şaşmıyordum sanki kendi bildiğimi yaparsam bebeğime zarar vericem diye düşünürdüm.doktor kızım doğduğunda asla emzik vermeyin zararlı dedi.ben vermek istemedim ama annem 4 çocuk büyüttüğü için tecrübe sahibi dediki ilk gün emziği verdin verdin yoksa bir daha asla almaz.ve ben annemi dinleyip emzik verdim çokta mutluyum bugün annemi dinlediğim için.
kızımın yemekle bir sorunu yok çünkü 6.aydan itibaren herşeyi verdim çok tuzlu ve baharatlı olmamak şartıyla.blendırı nerdeyse hiç kullanmadım.elimle küçük parçalar halinde verdim tüm yiyecekleri ve çok şükür bugün biz ne yersek severek yiyor.
yeni annelere nacizane bir tavsiyem olacak.kitaplarda yazanlara, doktorlara çok bağlı kalmasınlar.tabiki doktorumuz herşeyin en iyisini bilir.ama bebeğimize minik minik yemekler tattırmakla hiç bişey kaybetmeyiz.
birde çok baskıcı olmayın ne olur yeni anneler bebeğiniz yemiyorsa bırakın ısrar etmeyin ben hiç ısrarcı olmadım 1_2 kez deniyorum baktım yemiyor bırakıyorum.aksi halde bebeklerimizi yemekten soğutmuş oluyoruz.ve bırakın üstü kirlensin.bırakın elleriyle bişeyleri dağıta dağıta yesin.benim kız yerde bulursa kırıntı yada minik toz onları ağzına atıyor.doktora söyledim.araştırma yapılmış köydeki çocuklarla apartmanda yaşayan çocuklar arasında.köy çocukları daha az hastalanıyormuş neden çünkü bünyeleri kuvvetli .bende artık öyleee çok baskıcı kuralcı olmuyorum.sizde bizim yaptığımız hataları yapmayın yeni anneler.herşey bebeklerimizin mutluluğu için.

yagmur00
19-05-2011, 12:33
bu güzel konuyu açtığınız için teşekkürederim.burdaki yorumları okudum da biz anneler ne çok kural koyuyoruz bebeklerimize.ve doktorları nekadar fazla dinliyoruz.kızım 1 yaşında ve bende ilk zamanlarda nerdeyse dokturmuzun dediğinden şaşmıyordum sanki kendi bildiğimi yaparsam bebeğime zarar vericem diye düşünürdüm.doktor kızım doğduğunda asla emzik vermeyin zararlı dedi.ben vermek istemedim ama annem 4 çocuk büyüttüğü için tecrübe sahibi dediki ilk gün emziği verdin verdin yoksa bir daha asla almaz.ve ben annemi dinleyip emzik verdim çokta mutluyum bugün annemi dinlediğim için.
kızımın yemekle bir sorunu yok çünkü 6.aydan itibaren herşeyi verdim çok tuzlu ve baharatlı olmamak şartıyla.blendırı nerdeyse hiç kullanmadım.elimle küçük parçalar halinde verdim tüm yiyecekleri ve çok şükür bugün biz ne yersek severek yiyor.
yeni annelere nacizane bir tavsiyem olacak.kitaplarda yazanlara, doktorlara çok bağlı kalmasınlar.tabiki doktorumuz herşeyin en iyisini bilir.ama bebeğimize minik minik yemekler tattırmakla hiç bişey kaybetmeyiz.
birde çok baskıcı olmayın ne olur yeni anneler bebeğiniz yemiyorsa bırakın ısrar etmeyin ben hiç ısrarcı olmadım 1_2 kez deniyorum baktım yemiyor bırakıyorum.aksi halde bebeklerimizi yemekten soğutmuş oluyoruz.ve bırakın üstü kirlensin.bırakın elleriyle bişeyleri dağıta dağıta yesin.benim kız yerde bulursa kırıntı yada minik toz onları ağzına atıyor.doktora söyledim.araştırma yapılmış köydeki çocuklarla apartmanda yaşayan çocuklar arasında.köy çocukları daha az hastalanıyormuş neden çünkü bünyeleri kuvvetli .bende artık öyleee çok baskıcı kuralcı olmuyorum.sizde bizim yaptığımız hataları yapmayın yeni anneler.herşey bebeklerimizin mutluluğu için.

katılıyorum sana arkadaşım,doktorlar ve kitaplarda yazılanlar bebeiğimize uygun olanı nerden bilecekler ,bütün insanlar tek ve özel yaratılmışken bu genellemeler de niye ?????denilen herşeyi yaptım bebeğim için ama olmadı ve sonunda bıraktım kendi haline o acıkınca yiyor ,uykusu gelince uyuyor ,istediği zaman oyuncaklarıyla oynuyor ,müdahaleci olmuyorum artık ,onu üzmek ,hayatının ilk yıllarında baskıyla karşılaşması hiç doğru değil,benim kızım 14 aylık oldu pütürlülere yeni başladık ,aman aman yemiyor ama yine de başlangıç yapmış olduk ,önceki konularda 5 saatten bahsedilmişti ,onu da denedim ama bir yetişkin nasıl çok uzun süre yemez de birden yerse tıkanıyorsa bebişlerimiz de uzun süre açlıklardan sonra çok yemiyor aksine daha az yiyor mide ufaldığı için ,en iyisi 3 saat ara ile yedirmek ,

turkmengelini
19-05-2011, 13:04
kızlar harikasınız. daha bebeğimle yolun enn başındayız. doğmadı bile:))
ama o kadar bilgilendim, o kadar heveslendim ki...
ben de çok bilmişim ya, eltime kızıyordum 6 aydan önce sadece anne sütü ver" diye.:53:

ya çok sağolun. tüm mesajların çıktısını alasım geldi. kendimi ilk defa gerçekten anne gibi hissettim. hepinizi ve ufaklıkları öpüyorum.:71::71::71:

turkmengelini
19-05-2011, 13:16
dün eltimin bebeğini sevmeye gittim. 3 ayı yeni doldu. ben de aşeriyorum ya, cebimde erikle geziyorum. eriğin kabuğunu soyup elimle dikkatlice tutarak bebeğin ağzına götürdüm. bir emişi vardı, şaşarsınız:)
ek gıda sayılmaz ama tadını bilsin dedim:) bir de annesinin memesini tutar gibi iki eliyle elimi tutmuş öyle emiyor:) bir ara ağlamaya başladı. eriği ben aldım, meğer tadı bitmiş! yenisini soydum emdirdim. zor bıraktırdım sonra:)

benim annem de beni görmeye geldiğinde bebeği görmüştü. o zaman nasihat etmişti. "ilk dört kızda doktoru dinledim, x(ben oluyorum) patlıcanı ilk defa 20 yaşında yedi. hala dördü de sebze yemiyor. oğlanda doktoru dinlemedim. 3 aydan sonra yediğim yemekleri çok tuzlu, acı değilse parmağımla suyuna banıp ağzına verdim. tadını bilsin diye. öyle öyle başladık. oğlan daha dişleri yeni çıkıyordu, yeşil eriği ağzına alıp damaklarıyla eze eze yiyor, çekirdeğini tükürüyordu. 13 yaşına geldi, ne koysam yer tabağına" dedi.

gerçekten ben hala sebze yiyemiyorum. salata malzemeleri dışında kabakmış, patlıcanmış...kardeşim yeni yürüyordu, tavuk budunu damaklarıyla emerek, ezerek yerdi:)

weyden
20-05-2011, 07:50
katılıyorum sana arkadaşım,doktorlar ve kitaplarda yazılanlar bebeiğimize uygun olanı nerden bilecekler ,bütün insanlar tek ve özel yaratılmışken bu genellemeler de niye ?????denilen herşeyi yaptım bebeğim için ama olmadı ve sonunda bıraktım kendi haline o acıkınca yiyor ,uykusu gelince uyuyor ,istediği zaman oyuncaklarıyla oynuyor ,müdahaleci olmuyorum artık ,onu üzmek ,hayatının ilk yıllarında baskıyla karşılaşması hiç doğru değil,benim kızım 14 aylık oldu pütürlülere yeni başladık ,aman aman yemiyor ama yine de başlangıç yapmış olduk ,önceki konularda 5 saatten bahsedilmişti ,onu da denedim ama bir yetişkin nasıl çok uzun süre yemez de birden yerse tıkanıyorsa bebişlerimiz de uzun süre açlıklardan sonra çok yemiyor aksine daha az yiyor mide ufaldığı için ,en iyisi 3 saat ara ile yedirmek ,

haklısın her insan tek ve özel.1 tek doğru var ve bu doğruyu tüm bebeklere uygulatıyorlar.oysaki her bebeğin düzeni farklı.bizim ara öğünlerimiz yoktur mesela.çünkü kızım sabah 10 da kalkar kahvaltısını yapıp 12 gibi uyur.14 de kalkar öğle yemeği yer.2saat sonra yine uyur.7 gibi kalkar ve akşam yemeği yer.yatmadan öncede meyve yediririm akşam 10 gibi yatar.şimdi ben sırf doktorlar istedi diye kızıma nasıl ara öğün koyayım.yanlış anlamayın beni doktorları aslaa dinlemeyin onlar yanlış biliyor demiyorum.haddim değil böyle birşeyi söylemek tabidi doktorlarımıza güvenicez onlarıda dinliycez.ama neden bu kadar baskıcı olalım ne gerek var.hangi bebek ara öğün yemediği için büyüyememiş????bizler ara öğünlerle mi büyüdük.hangimiz akşam 7_8 gibi yatmadığımız için uyku düzeni bozuk psikopat olduk???napabilirim benim kızımda 10 da yatsın.zaten 3_4 yaşına geldiklerinde kreşe balayacaklar yada 5_6 yaşında okula gidecekler.ozaman isteselerde geç yatıp geç kalkamayacaklar.aslında şunuda fark ettim bebeğime iyi bakıcam herşeyi kuralına göre yapıcam derken bende stresli telaşlı pranoyak bir anne olmaya başlamıştım.sürekli bebeğimi doyurmak zorundaymışım gibi hissediyordum.şimdi yerse yediriyorum yoksa acıkınca mama mama diye ağlar ozaman yediriyorum.ne olur anneler baskıcı fazla kuralcı olmayalım.onlar daha çok küçük hayat zaten fazlasıyla zor ve şimdiden bu zor hayatın ortasına atmayalım bebeklerimizi.bırakalım evi dağıtsınlar, üstlerini kirletsinler, yemesinler, ama mutlu, sağlıklı bebekler olsunlar.benim nacizane tavsiyelerim bu kadar.

sofika
20-05-2011, 22:13
dün eltimin bebeğini sevmeye gittim. 3 ayı yeni doldu. ben de aşeriyorum ya, cebimde erikle geziyorum. eriğin kabuğunu soyup elimle dikkatlice tutarak bebeğin ağzına götürdüm. bir emişi vardı, şaşarsınız:)
ek gıda sayılmaz ama tadını bilsin dedim:) bir de annesinin memesini tutar gibi iki eliyle elimi tutmuş öyle emiyor:) bir ara ağlamaya başladı. eriği ben aldım, meğer tadı bitmiş! yenisini soydum emdirdim. zor bıraktırdım sonra:)

benim annem de beni görmeye geldiğinde bebeği görmüştü. o zaman nasihat etmişti. "ilk dört kızda doktoru dinledim, x(ben oluyorum) patlıcanı ilk defa 20 yaşında yedi. hala dördü de sebze yemiyor. oğlanda doktoru dinlemedim. 3 aydan sonra yediğim yemekleri çok tuzlu, acı değilse parmağımla suyuna banıp ağzına verdim. tadını bilsin diye. öyle öyle başladık. oğlan daha dişleri yeni çıkıyordu, yeşil eriği ağzına alıp damaklarıyla eze eze yiyor, çekirdeğini tükürüyordu. 13 yaşına geldi, ne koysam yer tabağına" dedi.

gerçekten ben hala sebze yiyemiyorum. salata malzemeleri dışında kabakmış, patlıcanmış...kardeşim yeni yürüyordu, tavuk budunu damaklarıyla emerek, ezerek yerdi:)ben de 7 aylikken eltimin ve kayinvalidemin kizima borek yedirmeye calistigini gorunce shok olmustum,bir sey demesem de cok canim sikilmisti.Bunun icin cok hakli sebeplerim oldugunu da dusunuyorum,birincisi daha hic unlu gida almamis bir bebege,boregi disardan gelip de yikanmamis ellerini kizimin agzina sokarak vermeye calismalari hos karsilanir bir sey degil.Ikincisi de bunu benden gizli yapmaya calismalari ve alerjik bir durum olsa Allah korusun ben deli divane neden oldu diye dusunup duracagim,onlar evlerinde aman tadina baktirdik ne var bunda deyip yatip uyuyacaklar.3 aylik bebegime erik emdirildigini gorsem herhalde cildirirdim.Bebeklere elbette her sey zamani gelince tattirilmali ama zamanindan once tattirilan bir seyin de bir faydasi yok.Ustelik Allah muhafaza o bebecik azcik guclu emip elinden erigi alip yutsa,elim yazmaya gitmiyor ama ya yutamasa da tikansa...

turkmengelini
21-05-2011, 07:11
ben de 7 aylikken eltimin ve kayinvalidemin kizima borek yedirmeye calistigini gorunce shok olmustum,bir sey demesem de cok canim sikilmisti.Bunun icin cok hakli sebeplerim oldugunu da dusunuyorum,birincisi daha hic unlu gida almamis bir bebege,boregi disardan gelip de yikanmamis ellerini kizimin agzina sokarak vermeye calismalari hos karsilanir bir sey degil.Ikincisi de bunu benden gizli yapmaya calismalari ve alerjik bir durum olsa Allah korusun ben deli divane neden oldu diye dusunup duracagim,onlar evlerinde aman tadina baktirdik ne var bunda deyip yatip uyuyacaklar.3 aylik bebegime erik emdirildigini gorsem herhalde cildirirdim.Bebeklere elbette her sey zamani gelince tattirilmali ama zamanindan once tattirilan bir seyin de bir faydasi yok.Ustelik Allah muhafaza o bebecik azcik guclu emip elinden erigi alip yutsa,elim yazmaya gitmiyor ama ya yutamasa da tikansa...

çok dikkat ettim canım. tabi insan korkar. annesinin kaynanamın yanındaydım zaten. kişisel temzliğime dikkat etmeden bebeğe elimi sürmem ben. kaygında çok haklısın. pis eller falan:((

bahbel
12-06-2011, 14:37
kızım 5,5 aylık. sadece anne sütü ile besleniyor ama ben herşeyin tadını alsın ve yemek seçmesin diye herşeyin ucundan minik bir damla tatırıyorum. panik bir anne değilim hatta ablamın deyimiyle fazla cesur bir anneymişim. aslında kuralcı değilim, onun sadece bir bebek değil aynı zamanda bir insan olduğunun da farkındayım. yağmur hariç her türlü havada dışarı çıkarım, korkmam. soğuğu da bilecek, sıcağı da. ışık kapattırtmam. bu konu yüzünden annemle çok tartışmışlığım vardır. hep aynı lafı duyarım, e uyumuyor ama böyleeeee. eninde sonunda alışacak ve uyuyacak. kızım kalabalığı sevmiyor her bebek gibi, ama gerekirse kalabalığa da girerim. kaşıkçı elması doğurmadım ben. bir insan dünyaya getirdim. sakınmam gerektiği kadar sakınırım, lüzumu neyse limiti kadar yapanlardanım. amaaaaaaa bu kadar rahat olan benim çok büyük bir kabusum var: katı gıdaya geçmek. korkuyorum kızlar. herşeyini yaparım, gerekirse nasıl yapıldığını öğrenir, iğnesini bile yaparım. lakin katı gıdaya nasıl geçicem, o tane tane yutkunurken ben nasıl nefes alıcam. akıl verin bana.

yazdıklarınıza katılmakla beraber "ışığı kapattırmam alışsın" lafınıza takıldım. lütfen geceleri olabildiğince karanlıkta yatırın kızınızı çünkü büyüme hormonu geceleri ve karanlıkta salgılanıyor. gece lambası bile açılmamalıymış. hem karanlıkta yatarak gündüz ve gece uykularını da ayıtediyolar. ayrıca vücudumuzdaki kanserojenlerle savaşan hormonlarda karanlıkta salgılanıyor.

aedk
13-06-2011, 21:02
çok güzel bir konu olmuş.ek gıdalar biz yeni annelerin kabusu.en azından benim öyleydi.ben bu ek gıda yüzünden kaç defa dr değiştirdim.ama bu site bana çok şey öğretti.başlarda dr ların dediğinin aynısını yapıyordum.sonra stres oldum.herkes başka bir şey söylüyor.her dr.un yorumu farklı.bri arkadaş çok güzel demiş.hespi farklı karakterde bir sürü bebek için tek doğru her zaman olmaz.ben artık kendi haline bıraktım.önceleri yemek yerken ağlayan oğlum şimdi daha rahat..çünkü ben sakinleştim.hem modern tıbbı dikkate almalı hemde geleneksel söylenenleri.asıl önemlisi annelik içgüdüsü tabi.kesin zararı olan şeylerden uzak durup kendi haline oluruna bırakmalı.yani ne katı kurallar ne de aşırı rahatlık olmamalı bence.ben öyle yaptım.şükür şimdi bebişim de bende yemek saatlerini keyifli geçiriyoruz.yemiyorsa zorlamıyorum.az ama sık yediriyorum.ne o yemekten bıkıyor ne de aç kalıp vitaminsiz kalıyor yani.

giovinetta
16-06-2011, 22:31
kızım 7 aylık. ilk 6 ay "sadece" anne sütü ifadesini kendime göre yorumladım. Doyurmak için "anne sütü".

Bu yüzden kimseyi dinlemeyip (eşimi bile, kendisi doktor) 4buçuk aydan sonra meyve suları verdim ama hergün sadece 1 kaşık. Birkaç günde bir meyveleri değiştirdim.Çabuk alıştı meyve suyuna. İlk verdiğimde kaşık çok farklı gelmişti çok mutlu olmuştu. Zaten çok küçüktü. Az az meyve suyunu artırdım.

Sonra meyve püresine geçtim, onu da bir kaşıkla başlayıp yavaş yavaş artırdım. Yaşasın cam rendeee!

5buçuk ayda yoğurt verdim. Evde kendim yaptım. Artık kaşığı görünce nım nım yapıyordu :) Sabah meyve püresi, öğle sonu yoğurt, iki öğüne çıktık.

6. ayında bir ara sebze çorbası verdim, pek sevmedi, ısrar etmedim. Bir süre bekledim. Bu defa çok sevdi ama bizim çorbamızı sevdi. Acısını ona ayırdıktan sonra ekliyorum. Bir ara muhallebi verdim, sevdi ama kabız olunca ara verdim.

1 aydır da masadaki herşeyden çok az miktarda veriyorum. Yemeklerimin içine 1 tüm patates koyuyorum. Yemeğin suyuyla birlikte bir miktar ezip veriyorum. Hem vitaminli hem de lezzetli oluyor. Mesela kahvaltıda çok pişmiş yumurta sarısı(1 çay kaşığı) 2 ince dilim beyaz ev peyniri yiyor. Kaşık ucuyla pekmez. Çok şükür reddetmiyor çünkü hepsinin tadına ara ara bakmıştı. Yadırgamadı. Herşeyi çok az az verdim. Yutmasını öğretmek ve tatlara alışmasını sağlamak için. Anne sütü alımında bir azalma olmaması önemli. Bazı çocuklar ek gıdaya hızlı geçince sütten kesiliyormuş.

Tavsiyem 6. ayı bekleyip de birden yüklenmemeli. Bir çocuk dr. arkadaşımız kızımın kilosu iyi diye ek gıda vermeyin dedi. Ama ben yeğenlerimden ve ailenin miniklerinde yaşanan sıkıntıları gördüğüm için yavaş yavaş alıştırmak istedim. Bence anne içinden geleni yapmalı. İçinden vermemek geçiyorsa da veremez zaten, eziyet olur.

Tüm bebişlere sağlık diliyorum.

gamze_eymen
16-06-2011, 22:35
kızım 7 aylık. ilk 6 ay "sadece" anne sütü ifadesini kendime göre yorumladım. Doyurmak için "anne sütü".

Bu yüzden kimseyi dinlemeyip (eşimi bile, kendisi doktor) 4buçuk aydan sonra meyve suları verdim ama hergün sadece 1 kaşık. Birkaç günde bir meyveleri değiştirdim.Çabuk alıştı meyve suyuna. İlk verdiğimde kaşık çok farklı gelmişti çok mutlu olmuştu. Zaten çok küçüktü. Az az meyve suyunu artırdım.

Sonra meyve püresine geçtim, onu da bir kaşıkla başlayıp yavaş yavaş artırdım. Yaşasın cam rendeee!

5buçuk ayda yoğurt verdim. Evde kendim yaptım. Artık kaşığı görünce nım nım yapıyordu :) Sabah meyve püresi, öğle sonu yoğurt, iki öğüne çıktık.

6. ayında bir ara sebze çorbası verdim, pek sevmedi, ısrar etmedim. Bir süre bekledim. Bu defa çok sevdi ama bizim çorbamızı sevdi. Acısını ona ayırdıktan sonra ekliyorum. Bir ara muhallebi verdim, sevdi ama kabız olunca ara verdim.

1 aydır da masadaki herşeyden çok az miktarda veriyorum. Yemeklerimin içine 1 tüm patates koyuyorum. Yemeğin suyuyla birlikte bir miktar ezip veriyorum. Hem vitaminli hem de lezzetli oluyor. Mesela kahvaltıda çok pişmiş yumurta sarısı(1 çay kaşığı) 2 ince dilim beyaz ev peyniri yiyor. Kaşık ucuyla pekmez. Çok şükür reddetmiyor çünkü hepsinin tadına ara ara bakmıştı. Yadırgamadı. Herşeyi çok az az verdim. Yutmasını öğretmek ve tatlara alışmasını sağlamak için. Anne sütü alımında bir azalma olmaması önemli. Bazı çocuklar ek gıdaya hızlı geçince sütten kesiliyormuş.

Tavsiyem 6. ayı bekleyip de birden yüklenmemeli. Bir çocuk dr. arkadaşımız kızımın kilosu iyi diye ek gıda vermeyin dedi. Ama ben yeğenlerimden ve ailenin miniklerinde yaşanan sıkıntıları gördüğüm için yavaş yavaş alıştırmak istedim. Bence anne içinden geleni yapmalı. İçinden vermemek geçiyorsa da veremez zaten, eziyet olur.

Tüm bebişlere sağlık diliyorum.

benimde 5 aylık bebeğim var bende 4,5 aylıkken basladım meyve vermeye alışsın farklı tatlara diye.6 aydan sora bişeler verince yadırgıyolar yemek istemiyolar.yazdıkların hepsine katılıyorum

giovinetta
17-06-2011, 21:16
bugün şehriye çorbası yaptık annemle. kıyma, domates rendesi, ince kıyılmış küçücük bi soğan, az bi zeytinyağı, çok az nar ekşisi, tel sehriye, su. 6 kişilik yaptık, bir küçük kase ayırdık. gerisine baharat..vs. ebeveyn tatlarından koyduk :)) o bir küçük kaseyi verip vermeme konusunda biraz düşündüm. kıymayı ilk kez tadacaktı ve acaba yutabilir miydi? bir kaşık denedim. yüzü şekilden şekile girdi kuzumun. sonra bi kaşık daha denedim, şehriyeleri yadırgadı. yatarken yiyemediğini farkettim, birkaç kez öğürdü. ben de suyunu verdim, suyunu severek yedi. biraz bekledim, geri kalan kıyma ve şehriye tanelerini son bir kez oturtarak vermeyi denedim. bu sefer sevdi taneleri. oturarak hepsini yedi.

taneli yiyecekleri oturtarak da deneyebilirsiniz. oturarak tehlikeli diyorlar ama bir kez denemek lazım, yavaş yavaş alıştırmak lazım. yarın bigün eline kaşık da veririz :49:

fgumuss
17-06-2011, 22:06
yatarak yediremiyorum çünkü yatmıyor.oturarak yediriyorum ama yinede sürekli öğürüyo.oturarak yedirmenin sakıncalı oldugunu da bilmiyordum buarada.yoğurt sevmiyor iki kaşık zor veriyorum.oğlum 7 aylık.ayrıca süt ürünlerine karsı sanırım alerjisi var.yoğurt peynir pasta çikolata vs denedim burun ve ağız çevresi kızarıp kabarcık gibi oluyo yarım saate de geçiyor.aynı sorunu yasayan var mı
:44:

giovinetta
18-06-2011, 11:46
yatarak yediremiyorum çünkü yatmıyor.oturarak yediriyorum ama yinede sürekli öğürüyo.oturarak yedirmenin sakıncalı oldugunu da bilmiyordum buarada.yoğurt sevmiyor iki kaşık zor veriyorum.oğlum 7 aylık.ayrıca süt ürünlerine karsı sanırım alerjisi var.yoğurt peynir pasta çikolata vs denedim burun ve ağız çevresi kızarıp kabarcık gibi oluyo yarım saate de geçiyor.aynı sorunu yasayan var mı
:44:

bildiğim kadarıyla süt alerjisi kabarcık,kızarıklık şeklinde değil de kakasında kan olunca biliniyor. çünkü barsakta kanama oluyor. o kızarıklıklar salyasından ya da kaşıktan oluyordur. yoğurda meyve karıştırıp denediniz mi?

fgumuss
26-06-2011, 22:05
denedim çilek ve muz kattım ama yemedi özellikle çilekliyi hiç sevmedi.hazır yogurt denedim onlarıda sevmedi.... aynı kaşıktan sebze çorbası mesela yediriyorum ozaman bişey olmuyor.kanama yok çok sukur.dr tahrişten olabilir dedi ama tahriş olacak bişey yok ki.2 kasık anca alıyor zaten

karamel86
27-06-2011, 09:07
kızlar benım kızım 3 aylık bız sımdıden meyvaya basladık cunku kızımın bagırsakları calıssın dıye bazen 2 gunde bır yapıyor bazen 5 6 gun sonra yapıyor o yuzden meyvaya basladık kayısı ve armut sımdı dr kabakta yemesını soyledı ama ona daha baslamadım kızlar meyva puresını nasıl yapıyosunuz ben bu hanı meyva sıkıcakları var ya onla suyunu cıkarıyorum ama kabagı nasıl yapsam onunda oyle suyunumu sıksam sız nasıl yapıyosun benım yaptıgım dogrumu sızce

aedk
27-06-2011, 21:48
kızlar benım kızım 3 aylık bız sımdıden meyvaya basladık cunku kızımın bagırsakları calıssın dıye bazen 2 gunde bır yapıyor bazen 5 6 gun sonra yapıyor o yuzden meyvaya basladık kayısı ve armut sımdı dr kabakta yemesını soyledı ama ona daha baslamadım kızlar meyva puresını nasıl yapıyosunuz ben bu hanı meyva sıkıcakları var ya onla suyunu cıkarıyorum ama kabagı nasıl yapsam onunda oyle suyunumu sıksam sız nasıl yapıyosun benım yaptıgım dogrumu sızce

daha çok küçük canım ya.genelde 4.yada başlamayı öneriyorlar ek gıdaya.hem ek gıdaya ilk başlangıç öyle alelacele olmuyor.yavaş ilerleyen bir süreç.meyve veriyorsun madem kabak neden vermek istiyorsun ki.daha çok minik.bağırsakları daha yeni yeni gelişimini tamamlıyor.fazlası ve fazla çeşitli dokunabilir.kakasını yapamıyorsa illa ek gıdayla çözüm bulacaksın diye birşey yok.adaçayı ver mesela.ben öyle yapıyordum.gün içinde ara ar a3-4 çay kaşığı adaçayı yumuşatıyor bağırsklarını.bilmişlik yapmak istemem ama bence kabak falan çok erken.illede meyve vericem diyorsan sadece tattırmak amaçlı ver.bir öğün oluşturmasın yani.meyveyi de cam rendede rendelyerek vermiştim ben.ama başlarda sadece suyunu verdim.kabağı da sebze çorbalarını başlayınce vermiştim

sitare
28-06-2011, 10:54
arkadaşlar benim kızımda 3.5 aylık ek gıdaları tattırmaya ne zaman başlayacağıma karar veremedim. ben anne sütü ve mama takviyesi yapıyorum. sütüm yetersiz olduğu için. annemler ekalsa çocuk şimdiden yemeye başlayacak. ben bekliyorum. 4. ayını tamamlayıncamı başlasam acaba. birde bir günde sadece 1 meyvamı vermek gerekiyor?

karamel86
30-06-2011, 07:33
daha çok küçük canım ya.genelde 4.yada başlamayı öneriyorlar ek gıdaya.hem ek gıdaya ilk başlangıç öyle alelacele olmuyor.yavaş ilerleyen bir süreç.meyve veriyorsun madem kabak neden vermek istiyorsun ki.daha çok minik.bağırsakları daha yeni yeni gelişimini tamamlıyor.fazlası ve fazla çeşitli dokunabilir.kakasını yapamıyorsa illa ek gıdayla çözüm bulacaksın diye birşey yok.adaçayı ver mesela.ben öyle yapıyordum.gün içinde ara ar a3-4 çay kaşığı adaçayı yumuşatıyor bağırsklarını.bilmişlik yapmak istemem ama bence kabak falan çok erken.illede meyve vericem diyorsan sadece tattırmak amaçlı ver.bir öğün oluşturmasın yani.meyveyi de cam rendede rendelyerek vermiştim ben.ama başlarda sadece suyunu verdim.kabağı da sebze çorbalarını başlayınce vermiştim

canım bana dr.tavsıye ettı o yuzden ama kabaga daha baslamadım bı de ada cayını denıyım meyva hergun verıyorum ama suyunu armut ve kayısı

yercekimlikaranfil
30-06-2011, 10:07
canım bana dr.tavsıye ettı o yuzden ama kabaga daha baslamadım bı de ada cayını denıyım meyva hergun verıyorum ama suyunu armut ve kayısı

Daha çok erken ek gıda için. KAbızlık için zeytinyağı verebilirsin. Günde 1 ya da 2 kez, 1 çay kaşığı zeytinyağı alır kabızlığını.

aedk
30-06-2011, 21:24
Daha çok erken ek gıda için. KAbızlık için zeytinyağı verebilirsin. Günde 1 ya da 2 kez, 1 çay kaşığı zeytinyağı alır kabızlığını.

çok doğru..mamasına yada sağıyorsan sütüne birkaç çay kaşığı koyabilirsin.zeytinyağı da çok iyi gelir hem de beyin gelişimi için çok faydalı.ama ek gıda için erken.geç başlamak ne kadar iyi değilse erken başlamakta değil.

arac
14-07-2011, 22:43
benim oğlum onsekiz aylık ve yedi aylıkken diş sıkıntısıyla başlayan iştahsızlığa hiç bi çare bulamadık ne balık yağı ne de başka bir şey öyle zorla felan yedirmek bile mümkün değil sadece ekmek ve su artık eline börek yapıyorum tavuk kızartıyorum patates gibi eline veriyorum yanına oturuyorum o yerken çorba sebze yemeği hiç yemiyor çünkü çok yaramaz hemen ters düz ediyor hasta olacak diye aklım çıkıyor çünkü şurup dahi içiremiyorum çocuğum iştahsız diyenler beni görünce hallerine şükrediyor artık babasına çekti demekki diyorum oda zor yemek yer sevmediği bişey olursa ekmek yer imtihan gözüyle bakıyorum artık