Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Hatalarım ve önerilerim


cisemkuzey
19-04-11, 08:04
3 yaşında bir kızım var.yemek vakti gelince ağlayasım geliyor.çünkü yemek istemiyor.onu bu hale biz getirdiğimiz için kızınca çok pişman oluyorum.zorla yedire ydire yemek yemekten soğuttuk.aç kalır yesinde nasıl yerse yesin mantığıyla bu hale geldik.hala blendırsız bişey yemiyor.
Siz siz olun zorlamayın ve blendır kullanmayın!ekmek yemesi için zorlamayın iyi bir şey değil ekmek.süt içirmeyin yoğurt verin.vücut sütü sindiremezmiş.balık yağı verin muhakkak.
çok titiz davranmayın bırakın mikropta alsın çünkü kızım üstüne bi damla bişery damlasa üst değiştiriyo.suç işlemiş gibi üzülüyo.bitter çikolata veritoruz az tabiki.eline bulaşan çikolatayı bile yalamıyo.
Ne yapıyoruz bu çocuklara.tüm suç bizlerin.
Biraz daha rahat olabilsek keşke.

kedi003
20-04-11, 07:04
o kadar içten yazmıssınız ki.. aynı sızın gıbı dusunuyorum bende. kendı hatalarımı yavas yavas gormeye basladım. oglum 1 yasında o da blendıra alıstı. cocugun hatası mı? tabı kı hayır. ben herseyını blendırdan gecırdım bogulur korkusuyla. sonuc, su an cok zorlanıyorum pütürlü yedirirlken. 6 ay sadece annne sutu verdım. hıc bır seyden tattırmadım bıle.. meyve suyu ıcırelım bıraz dıyenler sankı cocuga zehır verelım demıs gıbı tepkı gosterdım.. sımdı donup bakınca cok sacma gelıyor. basa donsem tamam 6 ay anne sutu verırım yıne ama bazı seylerı ucundan tatsa ne olacak kı? cok katı kurallarım vardı.. sonuc; su an sadece tarhana corbası ve sebze corbası ıcen bır oglum var.. 6.7. aydan sonra cocuklarınıza herseyden yedırın anneler, korkmayın, hıc bır sey olmaz. ve asla ASLA blendır kullanmayın.. bırde bu baslıgı acan arkadasım, bana baska ne tavsıyelerde bulunabılırsın oglum sonucta senın cocugundan kucuk, hala gec kalmadın bak bunları bunları yap dıyecegın seyler var mı baska?

dnzece
20-04-11, 07:04
benim oğlum 10 aylık. iskenderden kuru fasülye pilava kadar herşeyi yiyor maşallah. bence ilk yapılması gereken şey doktorları çok dinlememek. oğlum iki ay zor anne sütü aldı. ondan sonra hep mama. doktor 6 aydan önce hiçbişey vermiceksin dedi. ama ben 4 aylıkken başladım ek gıdalara. anne sütü alsaydı belki bende vermezdim ama mama aldığı için doğal şeylere dönsün istedim. sadece iki kez kahvaltıda karışım yedi. hemen ayyırdım. peyniri yumurtayı hep ayrı yer. kayınvaldemler falan geldiiğinde küçük küçük ver aman öksürdü kaldır verme falan. ama çocuk içgüdüsel olarak boğazına kaçsa öksürüp çıkarıo zaten. çok panik bi insan olmadığım için rahattım. hiçte blendır kullanmadım. iki tane dişi var şimdi. yemeediği şey yok. hatta benden çok yiyo. ama bu birazda çocukla illgili. bizimki suyu bile çiğniodu.

hy_patia
20-04-11, 08:04
öncelikle konu sahibi arkadaşa çok teşekkür ederim. bizlere yol göstermeye çalışıyor. ben daha yolun başındayım, ancak konuyu okuyunca bir arkadaşımla geçen konuşmamız geldi aklıma. onun da 2,5 yaşında bir oğlu var ve anlattıklarınızı ondan da duydum daha geçen hafta. şimdi oğlu nerdeyse hiçbir şey yemiyor ve annesi hep benim yüzümden diyor. bebekken çok zorlamış. burnunu kapatım yedirdiği zamanlar bile oluyormuş aman aç kalmasın diye. ama şimdi çok pişman. bana sakın sakın zorlama sonra yemekten nefret ediyorlar diye üstüne basa basa tekrarladı.

yercekimlikaranfil
20-04-11, 09:04
Çok yararlı bir konu olmuş. Benim oğlum sekiz aylık. Çok şükür. Herşeyi yer. Nasıl olduğunu değişik konularda birkaç kez anlattım. Maksadım tuzu kuru, bebeği yemek yiyen bir anne olarak -deyim maksadını aşarsa özür dilerim- yemeyen arkadaşlara ders vermek değil; ama, olumlu sonuç aldığım şeyleri paylaşmak isterim.
-Öncelikle hamile kaldığım günden itibaren kötü olasılıkları, hastalık ihtimallerini, tatsızlıkları kafamdan sildim. Çok geniş, gamsız bir insan gibi. Hamilelik hastalık değildi. Asla da öyle davranmadım. Çok rahat bir hamilelik geçirdim. Bu konuda benim gibi pimpirikli bir insanı bile yola getirebilen (ki önceden sistit olur mesanemde tümör var zannederdim) jinokoloğuma çok şey borçluyum. Rahat doktor, rahat hamilelik.
-Sonra bebek olunca da benim kafadan bir çocuk doktoru buldum. Ortalığı telaşa vermeyen, çok hayati olmayan konularda kesin kuralları olmayan bir doktor. Onun da verdiği cesaretle çocuğumu gözlemleyerek büyütmeyi seçtim. Herkesin papağan gibi söylediği genel geçer doğrulara değil bizim doğrularımıza güvendim. Bebeğimin özelliğini anlamaya çalıştım.
-Örneğin 6 ay sadece anne sütü konusunda, Dünya Sağlık Örgütü'nün ne dediği değil ne demek istediği daha önemliydi. İlk altı ay oğlumu sadece anne sütü ile beslemedim. Ama esas besin kaynağı anne sütü idi. 4. ayın bitiminde meyve püresi, iki hafta sonra yoğurt, iki hafta sonra sebze çorbası ekleye ekleye kaşık alıştırmalarına başladık. Bebeğimi ek besinlerle değil anne sütü ile doyurdum ama kaşıkla tanışması gereken zamanda ona bu fırsatı sundum. 6. ay bittiğinde günde üç ana bir ara öğünü sorunsuz alıyordu bebeğim ve de hala dolu dolu emiyordu/emiyor.
-Bebeğimden yaşının üzerinde birşey beklemedim ama yaşının gerektirdiğini denemekte de geç kalmadım. Örneğin, ona hala baharat, salça, şeker ve tuz vermiyorum. Ama mesela dün akşam nohut tanesi kadar kabak tatlısı tatırmanın da ona vereceği keyiften mahrum bırakmadım oğlumu. Örneğin ona dilim havuç vermiyorum, boğazına kaçrsa dönüşü yok; ama, dilim elmayı kemirmesi için gözetim altında eline veriyorum, çünkü artık onu ısırabilecek yarım yamalka da olsa dişleri var. :))
-Yine benzer bir şekilde o bir bebekti ama bir insandı, öğrenmeye ihtiyacı olan bir insan ve hızla büyüyen bir insan. Örneğin evet benim gibi çiğneyemezdi ama benim gibi çiğnemeyi öğrenmek için deneme yapmaya ihtiyacı vardı. Ve bunu öğrenmesi için en uygun ayı kaçırabilirdim çünkü hızla büyüyordu. Ben o dhaa bebek derken çiğnemeyi öğrenme ayını kaçırmamaya dikkat etmeliydim.
- Benim kafadan doktorumuzun bana verdiği ek besinlere geçiş kılavuzunda bebeğin alabildiği, hazır olduğu ilk andan itibaren pütüre alışması gerektiği yazıyordu. Bu ilk an ne zamandı, ne zaman hazır olacaktı? Denemedne bilemezdim hazır olup olmadığını. Ben ne yaptım? İlk gün meyveyi cam rendede püre yaptım. Sadece suyunu verdim, ikinci gün de öyle. Üçüncü gün meyvenin suyunun içine her kaşığa bir pirinç tanesi kadar püresinden ekledim. Baktım gidiyor ertesi gün nohut kadar, ertesi günse artık suyunu püresini ayırmadan verdim. Ha bunu yaparken ben çok mu gamsızdım, yoo, yüreğim ağzıma geldi. Ya boğazına kaçarsa diye tüylerim diken dikendi. Ama deneme cesaretini göstermek ve gamsızmış gibi davranmak zorundaydım.
- Hiç blendır kullanmadım. Çatalla ezdim başlarda. Yiyebildiği incelikte ama ezme derecesini gün gün yavaş yavaş azaltarak. Şimdi çatalla da ezmiyorum. Sadece minik lokmalara bölüyorum. Oğlum da yarı var yarı yok dişleriyle çiğnemeye çalışıyor.
- Ve en önemli konu, hiç oyucakla reklemla televizyonla yemek yedirmedim. İlk günden beri hep masada biz yemek yerken sofra sohbetine kendince katılarak yemek yedi. Onun yemek saatinde bizim yemek saatimiz denk gelmese bile ona eşlik edecek birşeyler atıştırdım. Çocuktan görmediği birşeyi yapmasını beklemek haksızlık. Ve ne olursa olsun akşam yemeği saatimiz birbirine denk getirdim. Aile sofrasında yemek yeneceğini biliyor şimdi.
- Ha o bir bebek ymeediği günler yok mu? Var. Verdiğimi püskürttüğü günler yok mu? Var. Ama o aynı zamanda bir birey, arada onun da iştahsızlığı olabilir, onun da canı istemeyebilir. Sırf oyuncağını göremedi diye yemek yemeye itiraz edebilir. Canı istemezse yemiyor. Canı istediğinde, canı istediğini yiyor. (Canı istediğini derken çikolata değil tabi, yemesi gerekenler arasında istediğini) Ama bunu yaparken onu yönlendirmeyi de ihmal etmiyorum. Mesela benim oğlum sebzeye başladığımız ilk 1,5 ay sebzeyi kesinlikle reddetti. Ne şekilde pişirirsem pişireyim. Ama yoğurt seviyordu. Sebzeyi pişiriyordum, yemeyince kaldırıyordum. Bi daha o öğün için birşey yedirmeye çalışmıyordum. Bir dahaki öğünde sebzesini yoğurdun içnde veriyordum.Ama bol yoğurt az sebze. Giderek yoğurt azaldı, sebze çoğladı, şimdi sade sebze de yiyor.
- Bütün bunları yazarken bebeğin doğuştan getirdikleri de var biliyorum. Ben şanslı bir anneyim ama şansımızı kullanmak da şansszılığımız katlamak da bizim elimizde.
- Ve son olarka ne olur zorlamayın bebeklerinizi. Bebek yemek yeme kavramını beynne ağrılı uyaran olarak kaydetmesin. Ağrı sadece fiziksel ağrı değil. Psikolojik sıkıntıyı da onlar ağrı olarak kaydediyor. Yemek yemek için sıkıştırıldıklarında yemek yemeyi acı verici birşey olarak kaydediyor. sonra her kaşık görüdğünde ağlıyor.
Bunları lütfen ukalalık olarak algılamayın, olumsuz sonuç alanların yanında olumlu sonuç alan bir anne olarak kendimce yöntemlerimi paylaşmak istedim.

cisemkuzey
21-04-11, 10:04
Kefirle ilgili çok şey duydum okudum.tavsiye ederim.tavuğu haşlayıp suyunu buz kalıbında dondurup çorbalara bulyon yapabilirsiniz.yoğurdu evde ve kefirle mayalayabilirsiniz.
Yemeğini oyunla korkutarak tv ile yedirmeyin diycem ama yapabildim mi hayııırrr:KK50:
Bizim gibi çocukları akvaryumda yaşatmayın.her türlü havada çıkarın dışarı.hasta olursada olsun.korkmayın sonunda iyileşiyo:KK1:

mulberry8092
21-04-11, 21:04
arkadaşlar bu yeme konusu çocktan çocuğa farklılık gösteriyor malesef...
21 aylık bir kızım var...
doktorların dediği gibi ilk 6 ay kızıma anne sütünden başaka bişey vermedim.vermek isteyenlerede deli gibi karşı çıktım malum ilk 6 ay sadece anne sütü diye..6 ayın sonunda ek gıdaya geçmemiz tam bi felaket.çünkü geçemedik kızım ek olarak verilen gıdaları hep kusuyordu.kahvaltı karışımı,muhallebi,meyve suyu,meyve püresi,sebze hiç farketmiyor.yemek istemiyordu..ne zorluklarla yapıp yediriyordum.ya yemez ya zorlarsam tam sonunda kusardı...çoook uğraştım kızımla yemek saati geliyor ne yiyecek aman nasıl yiyecek diye deli oluyodum offf kabus gibi....yemeyen çocukla uğraşmak zor gerçekten ...bi ara resmen yesin diye 1 kasık yemek 1 yudum su.bu böle devam etti bir süre inanmayacaksınız...daha iyi yediği şeyler tarhana çorbası ve tavuk suyu çorbaydı.bi ara korktum bu çocuk tarhanayla büyüyecek diye...pütürlü bişi hayatta yemedi..ne verirsen ver diliyle dışarı iterdi hemen tatmadan daha..
en son 15 aylıktı başka bir doktora götürme kararı aldım kızımı.ve götürdüm.bütün testler yapıldı.Allah a şükür hiç bişi çıkmadı..
doktor "kusma olayını kızınız öğrenmiş.bilinçli yapıyor.sevdiği şeyi vereceğinizi biliyor.yediğini kusuyor sizde vicdan yapıp aç kalmasın diye yediği şeyi yapıyosunuz dedi."
aç kalsada taviz vermeyin.istediği şeyi vermeyin.değişik şeyler yemesi için ısrarcı olun dedi..
ve vitamin şurubu verdi herşeyden yemiyo ya vitamin alsın dedi.sonra bende doktorun dediği gibi yaptım 2 gün sürdü resmen...
kızım değişti herşeyden az az yemeye başladı.bende çok zorlamadan yedirmeye başladım.bıraktım döke saça kendi yedi bi kaç gün az az tabi...vee yavaş yavaş düzeldi.maşallah şimdi herşeyden yiyor yemek ayırt etmiyor pek..hiç bir yemeği çatalla falan ezmiyorum.bizim gibi yiyor ufak parçaya ayırıyorum bazen.

sadece süt içmeyi sevmedi hiç ama yoğurt yemeye bayılıyo...bide peynir istemiyo ama alışacak zamanla...
19 ay emzirdim kızımı ayrıca.emmeyi bıraktıktan sonra çok daha iyi yemeye başldı kızm tabiii.ama şimdi olsaydı herşeyden az az tattırırdım kızıma..öyle katı kurallar koymazdım.yemesi için çok zorlamazdım(kusturana kadar)azda yese çok yesin diye tıkıştırmazdım...

ama yinede bazen diyorum ki ben öyle yapmasamda yemezdi.iştahsız bi çocuk çünkü.neyse geçti Allahtan...artık sorun yok ona özel bişeyler yapmaktan kurtuldum.herşeyi yemesi güzell...
beğendiğim yönüm ve tavsiyem kızımı hiç öyle korumadım.hijyen delisi olmadım.sıcak soğuk pek aldırmadım.alıp kızımı dışarıya çıktım.ve panik bir anne olmadım gayet soğuk kanlı oldum..
kızım Allah a şükür öyle pek hasta olmadı yani..

blendır kullananlara tavsiyem aç kalsalarda yavaş yavaş bırakın derim.bi kaç güne düzelir..tanıdığım 6 yaşında çocuk var hala blandırdan geçmeden yemiyo.
Allah yardımcınız olsun...

AglayanPasta
21-04-11, 21:04
Benim oglumda ek gidaya gecince kati seyleri yemezdi.Bogazina takilirdi sonrada kusardi.Ben blender kullandim ama sadece corbayi blenderdan gecirerek yedirdim.Fakat okadar zor yerdiki kusardi her yemekte.Bende pek zorlamadimm. simdi 2,5 yasinda. corbalari hala blenderden gecirerek yediriyorum cunku baska turlu yemiyor. Ama diger kati gidalarin hepsini yiyor. bebekken suc bile icmezdi simdi 3 bardak ust uste iciyor. yani gercekten zorlamaya gerek yok. zamani gelince kendileri yemeye basliyolar zaten:KK31:

kedi003
23-04-11, 08:04
aysenur2009
arkadaşlar bu yeme konusu çocktan çocuğa farklılık gösteriyor malesef...
21 aylık bir kızım var...
doktorların dediği gibi ilk 6 ay kızıma anne sütünden başaka bişey vermedim.vermek isteyenlerede deli gibi karşı çıktım malum ilk 6 ay sadece anne sütü diye..6 ayın sonunda ek gıdaya geçmemiz tam bi felaket.çünkü geçemedik kızım ek olarak verilen gıdaları hep kusuyordu.kahvaltı karışımı,muhallebi,meyve suyu,meyve püresi,sebze hiç farketmiyor.yemek istemiyordu..ne zorluklarla yapıp yediriyordum.ya yemez ya zorlarsam tam sonunda kusardı...çoook uğraştım kızımla yemek saati geliyor ne yiyecek aman nasıl yiyecek diye deli oluyodum offf kabus gibi....yemeyen çocukla uğraşmak zor gerçekten ...bi ara resmen yesin diye 1 kasık yemek 1 yudum su.bu böle devam etti bir süre inanmayacaksınız...daha iyi yediği şeyler tarhana çorbası ve tavuk suyu çorbaydı.bi ara korktum bu çocuk tarhanayla büyüyecek diye...pütürlü bişi hayatta yemedi..ne verirsen ver diliyle dışarı iterdi hemen tatmadan daha..
en son 15 aylıktı başka bir doktora götürme kararı aldım kızımı.ve götürdüm.bütün testler yapıldı.Allah a şükür hiç bişi çıkmadı..
doktor "kusma olayını kızınız öğrenmiş.bilinçli yapıyor.sevdiği şeyi vereceğinizi biliyor.yediğini kusuyor sizde vicdan yapıp aç kalmasın diye yediği şeyi yapıyosunuz dedi."
aç kalsada taviz vermeyin.istediği şeyi vermeyin.değişik şeyler yemesi için ısrarcı olun dedi..
ve vitamin şurubu verdi herşeyden yemiyo ya vitamin alsın dedi.sonra bende doktorun dediği gibi yaptım 2 gün sürdü resmen...
kızım değişti herşeyden az az yemeye başladı.bende çok zorlamadan yedirmeye başladım.bıraktım döke saça kendi yedi bi kaç gün az az tabi...vee yavaş yavaş düzeldi.maşallah şimdi herşeyden yiyor yemek ayırt etmiyor pek..hiç bir yemeği çatalla falan ezmiyorum.bizim gibi yiyor ufak parçaya ayırıyorum bazen.

sadece süt içmeyi sevmedi hiç ama yoğurt yemeye bayılıyo...bide peynir istemiyo ama alışacak zamanla...
19 ay emzirdim kızımı ayrıca.emmeyi bıraktıktan sonra çok daha iyi yemeye başldı kızm tabiii.ama şimdi olsaydı herşeyden az az tattırırdım kızıma..öyle katı kurallar koymazdım.yemesi için çok zorlamazdım(kusturana kadar)azda yese çok yesin diye tıkıştırmazdım...

ama yinede bazen diyorum ki ben öyle yapmasamda yemezdi.iştahsız bi çocuk çünkü.neyse geçti Allahtan...artık sorun yok ona özel bişeyler yapmaktan kurtuldum.herşeyi yemesi güzell...
beğendiğim yönüm ve tavsiyem kızımı hiç öyle korumadım.hijyen delisi olmadım.sıcak soğuk pek aldırmadım.alıp kızımı dışarıya çıktım.ve panik bir anne olmadım gayet soğuk kanlı oldum..
kızım Allah a şükür öyle pek hasta olmadı yani..

blendır kullananlara tavsiyem aç kalsalarda yavaş yavaş bırakın derim.bi kaç güne düzelir..tanıdığım 6 yaşında çocuk var hala blandırdan geçmeden yemiyo.
Allah yardımcınız olsun...
blendırı ne kadarlıkken bıraktınız, bır anda mı kestınız? bırde dıger gıdalara alısması kac gun surdu.. bızde aynı sızın gbıyız hep tarhana hep tarhana :KK43: ne olcak bu cocugun halı dıye uzuluyorum..

mulberry8092
23-04-11, 12:04
kedi003
blendırı ne kadarlıkken bıraktınız, bır anda mı kestınız? bırde dıger gıdalara alısması kac gun surdu.. bızde aynı sızın gbıyız hep tarhana hep tarhana :KK43: ne olcak bu cocugun halı dıye uzuluyorum..
canım blendır ı 15 aylık ken kestim.doktora gittikten sonra..bir anda kestim hemde.
gıdalara çabuk alıştı kızım.tabağı önüne koydum bikaç gün öle kendisi yemeye çalıştı oynaya oynaya yani.
tabi bu bikaçgün az yemiş oldu.ama çiğnemeye alıştı bu sayede pütürlü şeyleri...
ne yalan söyleyin 2-3 gün sonra biçok şeyi az az da olsa yemeye başladı kızım.zamanla miktar arttı.emzirmeyi bıraktıktan sonra daha da iyi yemeye başladı...
bu arada minadex multivitamin şurup vermişti doktorumuz.vitamin olsun diye.ama bence iştahınada çok faydası oldu kızımın.3 şişe falan kullandım sürekli.şimdi 1 aydır bıraktım şurubu.herşeyi yiyor vitamini alır diyee..
inşallah sizinde düzelir.gerçekten çok zor iştahsız yemeyen çocuk...ama tavsiyem taviz vermeyin doktorumuzunda dediği gibi...
kolay gelsin...
sizin çocuğunuz ne kadar???

spring78
24-04-11, 19:04
benim oğumda 8 aylık 4 aylık basladık ek gıdaya herseyi severek yedi ayırt etmedi hiç ama asla ne meyvenın suyunu içti nede sebzeyi çorba olarak tüketti bende pure olarak besledim hep çiğnemeyi biliyor ve aslında seviyor ama oyun olarak goruyor karnı açken puturlu bısey ıstemıyor galıba bu konuda tembel ve ben zorlamak ıstemıyorum cunku aç kalsın nasılsa yer dediğimde bile asla yemıyor ve nerdeyse çatlayana kadar ağlıyor..bide oğlum su dahıl hıcbır sıvıyı tuketmıyor mecburen oyunla falan su ıcırıyorum dr gunde enaz 1bucuk bardak su ıcırmek zorundasın dedi..puturlu gıdaya ve suya nasıl alıstırıcam bılmıyorum :KK43:

burina
24-04-11, 20:04
kızım 5,5 aylık. sadece anne sütü ile besleniyor ama ben herşeyin tadını alsın ve yemek seçmesin diye herşeyin ucundan minik bir damla tatırıyorum. panik bir anne değilim hatta ablamın deyimiyle fazla cesur bir anneymişim. aslında kuralcı değilim, onun sadece bir bebek değil aynı zamanda bir insan olduğunun da farkındayım. yağmur hariç her türlü havada dışarı çıkarım, korkmam. soğuğu da bilecek, sıcağı da. ışık kapattırtmam. bu konu yüzünden annemle çok tartışmışlığım vardır. hep aynı lafı duyarım, e uyumuyor ama böyleeeee. eninde sonunda alışacak ve uyuyacak. kızım kalabalığı sevmiyor her bebek gibi, ama gerekirse kalabalığa da girerim. kaşıkçı elması doğurmadım ben. bir insan dünyaya getirdim. sakınmam gerektiği kadar sakınırım, lüzumu neyse limiti kadar yapanlardanım. amaaaaaaa bu kadar rahat olan benim çok büyük bir kabusum var: katı gıdaya geçmek. korkuyorum kızlar. herşeyini yaparım, gerekirse nasıl yapıldığını öğrenir, iğnesini bile yaparım. lakin katı gıdaya nasıl geçicem, o tane tane yutkunurken ben nasıl nefes alıcam. akıl verin bana.

kedi003
25-04-11, 13:04
benim oglum 13 aylık. ilk 6 ay sadece anne sütü verdım. alerjı sorunu vardı ek gıdalara cok yavas gectık. dogru duzgun corbayı 7.5 aylıkken ıctı, kahvaltıya 8. ayın sonunda daha ılk kahvaltımızı yaptık.. bende cok korkuyordum bogazına kacar dıye, hep blendır kullandım. ev yemeklerınden hıc tattırmadım.. sonuc olarak sadece tarhana ve sebze corbası yıyen ve 1 yasında 9 kılo olan bır oglum oldu.. benım hatam hep dıyorum. sımdı sızın yazınızdan sonra blendırı bıraktım cok hafıf rondodon gecırdım bugun pısırdıgımı tavuk yemegını hanı boyle parca parca yıne ama yutabılecegı kadarda yumusak ve kucuk ama yemedı. cunku damak tadı cok kısıtlı gelıstı :KK14: sızın 1 yasındayken nasıldı durumunuz. kahvaltıyı da hala bulamac verıyorum.. bugun ınat ettım tarhana veya sebze corbası vermıycem dıye sabah 8de yaptıgı kahvaltıyla duruyor. :KK50: ne onerırsınız sızce aksamda yemek ıstemdıgı tavuk yemegınden mı teklıf edeyım, ısrarcı mı olayım, yoksa tarhanyı sevıyor bıraz bıraz ıcıne mı karıstırıyım.. offf ne zormus yemeyen cocuk

gkt
25-04-11, 15:04
merhabalar kısmetse benim oğlum birkaç gün sonra 6 aylık olacak. 4 aylık olduktan sonra yavaş yavaş tadımlara başladık. son iki haftadır düzene koyduk meyve, sebze ve yoğurt olmak üzere hergün 3 öğün ek alıyor.
geçen ay doktorumuz "çocuğun gelişimi iyi :nazar: , eklere geçmene gerek yok" dese de, ben başlamak istediğimi söyledim. çünkü etrafımdaki çocukların hepsinde yeme problemi var. ne yiyeceklerin tatlarından haberdarlar nede aç oladuklarından... çikolata bile yemiyorlar :KK19:
bihayli yol da kat etttim.
benim sorunum şu pütürlüler. tamam çorba haricinde blender kullanmayalım ama çatalla ezilebilmesi için sebzeleri çok kaynatmak gerekiyor. vitaminleri zarar görmüyor mu? :26:
ayrıca pütürlü ama nekadar pütürlü? nekadar ezmek gerek? :26:

mulberry8092
25-04-11, 20:04
kedi003
benim oglum 13 aylık. ilk 6 ay sadece anne sütü verdım. alerjı sorunu vardı ek gıdalara cok yavas gectık. dogru duzgun corbayı 7.5 aylıkken ıctı, kahvaltıya 8. ayın sonunda daha ılk kahvaltımızı yaptık.. bende cok korkuyordum bogazına kacar dıye, hep blendır kullandım. ev yemeklerınden hıc tattırmadım.. sonuc olarak sadece tarhana ve sebze corbası yıyen ve 1 yasında 9 kılo olan bır oglum oldu.. benım hatam hep dıyorum. sımdı sızın yazınızdan sonra blendırı bıraktım cok hafıf rondodon gecırdım bugun pısırdıgımı tavuk yemegını hanı boyle parca parca yıne ama yutabılecegı kadarda yumusak ve kucuk ama yemedı. cunku damak tadı cok kısıtlı gelıstı :KK14: sızın 1 yasındayken nasıldı durumunuz. kahvaltıyı da hala bulamac verıyorum.. bugun ınat ettım tarhana veya sebze corbası vermıycem dıye sabah 8de yaptıgı kahvaltıyla duruyor. :KK50: ne onerırsınız sızce aksamda yemek ıstemdıgı tavuk yemegınden mı teklıf edeyım, ısrarcı mı olayım, yoksa tarhanyı sevıyor bıraz bıraz ıcıne mı karıstırıyım.. offf ne zormus yemeyen cocuk
canım sıvıları sıvı katıları katı olarak vermeni tavsiye ederim.
mesela yemekleri hiç blandırdan falan geçirme.tane tane yedirmeye çalış.suyunuda kaşık kaşık mesela.
benim kızım pütürlü yemedi hiç.çorbasına ekmek bile koyamadım çünkü yemezdi.
pilav makarna patates(kızartma yada haşlama),kuru fasülye,nohut öle tek tek yemiyomu?
ben onları önüne koyup kendi yemesine izin verdim ilk başlarda oynayarak yemeye başladı tabi çiğnemeyede..
bunlardan başlarda yediği adet sayılı oldu tabi mesala 2 kaşık.yada 3 tane fasülye gibi..
sonra artıyo miktarlar...
biraz ısrarcı ol bence ama çocuğunu sen daha iyi tanırsın daha iyi karar verirsin ısrar etmekmi pes etmekmi?yoğurt falan versen yemezmi?
kahvaltıyı bulamaçmı veriyosun?

cisemkuzey
26-04-11, 07:04
Bende kahvaltıyı bulamaç veriyodum .düşünün 3 yaşında ve yeni geçtik tek tek yemeye.artık büyüdüğü için rüşvet karşılığı yediriyorum.biraz rahatladım yemek konusunda .küçücük bir kaşık çikolata için veya suyla oynamak için yiyo.tabi masada yemek hala haram.itiraz etmiyoya nerde yerse yesin artık diyorum.zamanlada daha iyiye gider heralde büyüdükçe düzeliyo çünkü.
Hala ekmek vermiyorum.kefire devam.süt vermiyorum bol bol yoğurt veriyorum.midesinin küçük olduğunu unutmuyorum doydum derse ısrar etmiyorum.
Bide bu küçük canavarlar gezmede arkadaşının yanında misafir gelince insanı yalancı çıkarırcasına yiyorlar.tavsiye ederim:KK34:

rzme
26-04-11, 08:04
15 aylık oğlum var,
4 aylık yoğurt ve mama vermeye başladım ilk zamanlar çok zor oldu kaşığa alışması ama sbırla bekledim 6 ayını geçtikten sonra herşeye başladım
8 aylıktı ısırgan yemeği bile yedirdim iiştahlamı asla sofrada yanımızda oturtdum yedirdim.
biz yemek yerken ağzı boş olsa bile çiğniyormuş gibi yapıyordu bizi taklit ediyordu böylece çiğnemeyi öğrendi..
şimdi herşeyi yiyor makarna pilav tavuk ızgara balık hepsini...
iştahlamı hayır ama en azından tadını biliyor ama reddetmiyor
eşime benzetmeyeceğim oğlumu eşim makarna pilav asla yemiyor ama oğlum yiyyecekkk inşallah...

rzme
26-04-11, 08:04
cisemkuzey
Bende kahvaltıyı bulamaç veriyodum .düşünün 3 yaşında ve yeni geçtik tek tek yemeye.artık büyüdüğü için rüşvet karşılığı yediriyorum.biraz rahatladım yemek konusunda .küçücük bir kaşık çikolata için veya suyla oynamak için yiyo.tabi masada yemek hala haram.itiraz etmiyoya nerde yerse yesin artık diyorum.zamanlada daha iyiye gider heralde büyüdükçe düzeliyo çünkü.
Hala ekmek vermiyorum.kefire devam.süt vermiyorum bol bol yoğurt veriyorum.midesinin küçük olduğunu unutmuyorum doydum derse ısrar etmiyorum.
Bide bu küçük canavarlar gezmede arkadaşının yanında misafir gelince insanı yalancı çıkarırcasına yiyorlar.tavsiye ederim:KK34:

evet ya oğlum 9 aylıktı evde yemedi bende zorlamadım misafirliğe gittik ordaki bebeğin koca tabak çorbasını bitirdi...
rezil olmuştum..:KK52::KK52:

TaDukHePa
27-04-11, 12:04
Ben oğluşuma 6 ay anne sütü veremedim, sütüm kesildi çünkü. Ama 5,5 aya kadar sadece devam sütü verdim. Sonra yavaş yavaş sebze çorbalarına başladık. Tamamı püre haline gelene kadar blendırdan geçirdim. İlk dişi birkaç hafta önce pörtledi. Yemeklerine tel şehriye atıyorum ve pütürlülere alışsın diye çok fazla blendır kullanmıyorum. İlk dişini gördüğümden beri bazen ufak ufak yediriyorum bizim yedirdiklerimizden. Örneğin tavuk, domatesin ve salatalığın içi. Dün ayıptır söylemesi çeyrek köfte yedirdim. Minik minik parçalarla ağzına verdim. Beni yerken görmesini sağladım. Nasıl çiğnediğimi gördü ve taklit etti. Çok üzerine varmıyorum, çünkü daha 1 dişi var. Dişleri çıktıkça daha pütürlü vereceğim. Bebeğim bizimle ama kendi ayağında yattı. Işıkta uyuması iyi değildir, melatonin hormonu salgılasın diye hep karanlıkta uyuttum. Yazın da odasına geçireceğim kısmetse.
Benim yaptığım tek hata yavrumu sallayarak uyutmalarına izin verdim. Öyle ki oğlum 12 kilo ve ayağımda sallıyorum geceleri. Gündüzleri ise yatağına yatırıyorum, uyuyor kendi.

mulberry8092
27-04-11, 16:04
canım gündüzleri kendi uyuyabiliyosa geceleride uyuyabilir bence..geceleri de bi denesen...

yagmur00
28-04-11, 08:04
kızım 13 aylık ve çok iştahsız bir bebek olarak büyüdü ve büyüyor ,doğduğundan beri iştahı olmayan bir çocuk ,dün çok kişi tarafından tavsiye edilen bir doktora götürdüm çocuğmu,sağlığı gayet iyi ,çinko eksikliği haricinde bişeyciği yokmuş ,ammmmaaaaa yememesinin ,pütürlüye geçememesinin nedeni benmişim,yanlış besliyormuşum çocuğumu,evet blendır olayını ben de kullandım ,daha doğrusu kullanmak zorunda kaldım,çünkü bebişim çok zayıftı ,onu zorlayamadım pütürlü yemesi için,herneyse bana kesinlikle blendır yapmayacaksın ve gece süt ,mama kesinlikle vermiyeceksin dedi,gündüz bile doğru dürüst bişey yemeyen bir bebeğe akşam 8 den sonra da bişey vermemek???her neyse üç gün dene dedi göreceksin yemeye başlayacak,onun açlığına senin dayanman gerek dedi,gece acıkıp uyandığında su ver dedi,cicibebe ve labne peyniri yasakladı,bir yetişkin ne yiyorsa o da yiyebilir dedi,tamam ben de herşey veriyorum çocuğuma ama blendırdan geçirdiğim halde yemiyor,şimdi nasıl olacak ne yapacam şaşırdım kaldım,13 aylığız ve daha 8.5 kiloda ,dediklerini yaparsam daha da zayıflayacak eminim çok zor çoook

MySky
28-04-11, 08:04
Benimde iki cocugum var oglum yedi yasinda ve dogudugundan beri cok sukur hic problem yasamadim,6 aylikken verdim havucu eline ama yanindan ayrilmadan tabi..Kizim premature dogdu bir karis 4 parmak artik siz hayal edin,cok sukur simdi 3 yasinda yemek yemiyor ama yedigi kadar ne yapalim..onuda 8 aylikken ek gidalara gecirdim ben nerdeyse blendir cok cok az kullandim diyebilirim..iki yasindayken sekersiz sakiz cigniyordu benim cocuklarim.kbb doktorumuz cok saglikli oldugunu soyledi..Cocuklar ayn olmuyor bir yiyen bir de yemeyen cocugum var..Ne yiyecegine ben karar veriyorum ne kadar yiyeceklerine onlar:KK34:Yemke yemiyor diye eline baska birseyler vermeyin..Birakin ac kalsin sabah erken saatte cok az yedirin bir saat sonra baska bir sey yedirin az ama sık yedirin..Benim kizimda 3 yasinda ama 12,5 kilo.Saglikli olsun baska birsey istemem.Kolay gelsin,herseyin basi sabir.

yagmur00
28-04-11, 08:04
MySky
Benimde iki cocugum var oglum yedi yasinda ve dogudugundan beri cok sukur hic problem yasamadim,6 aylikken verdim havucu eline ama yanindan ayrilmadan tabi..Kizim premature dogdu bir karis 4 parmak artik siz hayal edin,cok sukur simdi 3 yasinda yemek yemiyor ama yedigi kadar ne yapalim..onuda 8 aylikken ek gidalara gecirdim ben nerdeyse blendir cok cok az kullandim diyebilirim..iki yasindayken sekersiz sakiz cigniyordu benim cocuklarim.kbb doktorumuz cok saglikli oldugunu soyledi..Cocuklar ayn olmuyor bir yiyen bir de yemeyen cocugum var..Ne yiyecegine ben karar veriyorum ne kadar yiyeceklerine onlar:KK34:Yemke yemiyor diye eline baska birseyler vermeyin..Birakin ac kalsin sabah erken saatte cok az yedirin bir saat sonra baska bir sey yedirin az ama sık yedirin..Benim kizimda 3 yasinda ama 12,5 kilo.Saglikli olsun baska birsey istemem.Kolay gelsin,herseyin basi sabir.
sabır evet canım sabretmem lazım,çocuğu çok zorladım ,herşeyi denedim ,şimdi de aç kalarak yemesini bekleyecem,allahımdan sabır diliyorum

smmm06
28-04-11, 09:04
yagmur00
kızım 13 aylık ve çok iştahsız bir bebek olarak büyüdü ve büyüyor ,doğduğundan beri iştahı olmayan bir çocuk ,dün çok kişi tarafından tavsiye edilen bir doktora götürdüm çocuğmu,sağlığı gayet iyi ,çinko eksikliği haricinde bişeyciği yokmuş ,ammmmaaaaa yememesinin ,pütürlüye geçememesinin nedeni benmişim,yanlış besliyormuşum çocuğumu,evet blendır olayını ben de kullandım ,daha doğrusu kullanmak zorunda kaldım,çünkü bebişim çok zayıftı ,onu zorlayamadım pütürlü yemesi için,herneyse bana kesinlikle blendır yapmayacaksın ve gece süt ,mama kesinlikle vermiyeceksin dedi,gündüz bile doğru dürüst bişey yemeyen bir bebeğe akşam 8 den sonra da bişey vermemek???her neyse üç gün dene dedi göreceksin yemeye başlayacak,onun açlığına senin dayanman gerek dedi,gece acıkıp uyandığında su ver dedi,cicibebe ve labne peyniri yasakladı,bir yetişkin ne yiyorsa o da yiyebilir dedi,tamam ben de herşey veriyorum çocuğuma ama blendırdan geçirdiğim halde yemiyor,şimdi nasıl olacak ne yapacam şaşırdım kaldım,13 aylığız ve daha 8.5 kiloda ,dediklerini yaparsam daha da zayıflayacak eminim çok zor çoook
seni okadar ii anlıyorumki aynı senin durumundayım 16 aylık ve 9 kilo kilo alımı okadar yavaşki bende aynı püreyi bile zor yediriyorum pütürlüyü hiç yemiyo ama eline gün içinde çiğnemeyi öğrenmesi için salatalık ekmek falan veriyorum dr agittik yeni muayne etti sağlıklı dedi ama pütürlü yemiyor ne yapmam lazım dedim gittiğimiz dr da çok ünlü prof. falan yani bana dediki kesinlikle pütürlü yedircem diye savaşma nasıl isterse öyle yesin alışır pütürlü yemeye dedi pütürlü yemesi fiziksel bi soruna yol açarmı dedim çünkü direk öğütülmüş yiyo dişlerinin geç çıkması dışında hiçbi sorun olmaz dedi tabiki en güzeli pütürlü yemesi normal bizim yediğimiz gibi yemesi ama yemiyosada savaşmadan zaman içindeyani kendi istediği zaman yiyecek yani sabırla o günü bekliycem pütürlü yesin diye uğraşsam bu sefer hiçbişey yemiyecek ve gerekli besinleri alamıycak

yercekimlikaranfil
28-04-11, 10:04
yagmur00
kızım 13 aylık ve çok iştahsız bir bebek olarak büyüdü ve büyüyor ,doğduğundan beri iştahı olmayan bir çocuk ,dün çok kişi tarafından tavsiye edilen bir doktora götürdüm çocuğmu,sağlığı gayet iyi ,çinko eksikliği haricinde bişeyciği yokmuş ,ammmmaaaaa yememesinin ,pütürlüye geçememesinin nedeni benmişim,yanlış besliyormuşum çocuğumu,evet blendır olayını ben de kullandım ,daha doğrusu kullanmak zorunda kaldım,çünkü bebişim çok zayıftı ,onu zorlayamadım pütürlü yemesi için,herneyse bana kesinlikle blendır yapmayacaksın ve gece süt ,mama kesinlikle vermiyeceksin dedi,gündüz bile doğru dürüst bişey yemeyen bir bebeğe akşam 8 den sonra da bişey vermemek???her neyse üç gün dene dedi göreceksin yemeye başlayacak,onun açlığına senin dayanman gerek dedi,gece acıkıp uyandığında su ver dedi,cicibebe ve labne peyniri yasakladı,bir yetişkin ne yiyorsa o da yiyebilir dedi,tamam ben de herşey veriyorum çocuğuma ama blendırdan geçirdiğim halde yemiyor,şimdi nasıl olacak ne yapacam şaşırdım kaldım,13 aylığız ve daha 8.5 kiloda ,dediklerini yaparsam daha da zayıflayacak eminim çok zor çoook
Ama şöyle düşün. Doktorun önerisini uyguarsan 3-5 gün ya da bir hafta hadi taş çatlasın bir ay iki ay kilo verecek ama daha önünde koca bir ömür var. Bütün hayatı için düzenli beslenme alışkanlığı edinmiş olacak. Yetişkinliğinde de yemek seçen ergenliğinde sadece patates kızartması yiyen bir çocuk olacağına varsı bir iki ay kilo versin.

ays83
28-04-11, 11:04
ben 2 sene boyunca ek bir şey olmadan sadece emmişim :KK52:

sofika
28-04-11, 12:04
yercekimlikaranfil
Ama şöyle düşün. Doktorun önerisini uyguarsan 3-5 gün ya da bir hafta hadi taş çatlasın bir ay iki ay kilo verecek ama daha önünde koca bir ömür var. Bütün hayatı için düzenli beslenme alışkanlığı edinmiş olacak. Yetişkinliğinde de yemek seçen ergenliğinde sadece patates kızartması yiyen bir çocuk olacağına varsı bir iki ay kilo versin.
ne yazik ki sorun kilo alimi degil,bu aylarda aldiklari besinlerin onlarin gelisiminde cok etkisi var.Asla kilo derdinde olmadim,hatta ac dursun eninde sonunda yiyecek nasilsa diyenlerdendim.2 gun boyunca hic israr etmedim ve kizim 48 saat boyunca sadece 20 cc yanlis okumadiniz 20 cc sut icti toplamda.O ara rahatsiz olmasinin da etkisi vardi elbet ama o rahatsizliktan sonra cok da bir sey degismedi,taa ki kansizligin da istahsizlik yaptigini ve yemedikce kansizlik oldugunu,kansizlik oldugu surece de yemek istemediklerini ogrenene kadar.Diyecegim o ki benim az bucuk imdadima kan damlalari yetisti,cunku normal besinlerden ihtiyaci olan demiri veremiyordum,boyle olunca da istahsizlik bir hastalik halini aliyordu.Sapsari,birakin agzini acip yemek yemeyi,gozunu acmaya mecali olmayan kucucuk bir yavru olunca karsimda inanin tuylerim dikeliyordu.1-2 ay o hizla kilo vermesi bu aylardaki bebeklerde ozellikle zeka gelisiminde ciddi sorunlara yol acabilir,zayif olsun ama gerekli besini alsin,onemli olan bu.Bazen ne sekilde alindigi(puturlu mu putursuz mu) hic onemli olmuyor.

yercekimlikaranfil
28-04-11, 12:04
sofika
ne yazik ki sorun kilo alimi degil,bu aylarda aldiklari besinlerin onlarin gelisiminde cok etkisi var.Asla kilo derdinde olmadim,hatta ac dursun eninde sonunda yiyecek nasilsa diyenlerdendim.2 gun boyunca hic israr etmedim ve kizim 48 saat boyunca sadece 20 cc yanlis okumadiniz 20 cc sut icti toplamda.O ara rahatsiz olmasinin da etkisi vardi elbet ama o rahatsizliktan sonra cok da bir sey degismedi,taa ki kansizligin da istahsizlik yaptigini ve yemedikce kansizlik oldugunu,kansizlik oldugu surece de yemek istemediklerini ogrenene kadar.Diyecegim o ki benim az bucuk imdadima kan damlalari yetisti,cunku normal besinlerden ihtiyaci olan demiri veremiyordum,boyle olunca da istahsizlik bir hastalik halini aliyordu.Sapsari,birakin agzini acip yemek yemeyi,gozunu acmaya mecali olmayan kucucuk bir yavru olunca karsimda inanin tuylerim dikeliyordu.1-2 ay o hizla kilo vermesi bu aylardaki bebeklerde ozellikle zeka gelisiminde ciddi sorunlara yol acabilir,zayif olsun ama gerekli besini alsin,onemli olan bu.Bazen ne sekilde alindigi(puturlu mu putursuz mu) hic onemli olmuyor.
Tabi bu da doğru ama bazen de ısrar bu dediğinizden de kötü sonuç doğurabiliyor. Yani yıllarca süren bir beslenme bozukluğunu önlemenin bedeli birkaç haftalık sıkıntı olabilir belki.
Her bebek farklı tabi ama örneğin kuzenimin oğlu var. Aşırı titiz, herşeyi mutlaka yedirmeye çalışan bir anne. Sürekli yedirme peşinde. Çocuk 2. sınıfa gidiyor 18 kilo. Bebekken başta annesi olan teyzem çok uyardı ama uyarınca ağlıyordu. "Bu çocuk çok zayıf yemesin de aç mı kalsın, çocuğumun yediğinden size ne" diye hırçınlaşırdı. Her öğün bir savaş şeklinde geçerdi. Şu anda hala kaçıyor çocuk sofradan.

yagmur00
28-04-11, 13:04
sabah kahvaltı yapmadı öğle yemeği de yemedi
biraz önce dayanamadım süt verdim açlıktan ağlama krizlerine girdi ama yine de çorbayı yemedi ne diyorsunuz anneler dr dediği gibi yapayım aç kalsın
yoksa yine eski düzen sulu çorba mı vereyem

mulberry8092
28-04-11, 21:04
yagmur00
sabah kahvaltı yapmadı öğle yemeği de yemedi
biraz önce dayanamadım süt verdim açlıktan ağlama krizlerine girdi ama yine de çorbayı yemedi ne diyorsunuz anneler dr dediği gibi yapayım aç kalsın
yoksa yine eski düzen sulu çorba mı vereyem
valla onlar bizden daha akıllı .eninde sonunda istediğimi alırım diye düşünüyor olabilir.sevdiği başka bişi yokmu?
yoğurt,patates,makarna vs başka bişeyler yedirmeyi denesen..
1-2 gün daha sabret bakalım belki yoluna girer.olmadı bakarsın artık duruma göre...

sedefurkan
28-04-11, 21:04
bende doktorların lafını dinleyenlerdenim ve çok pişmanım ilk 6 ay anne sütü verdim annem ara ara çorba tattırmaya çalışıyodu onunla bile atışıyodum kesinlikle anne sütü almalı diye... kilo alımı iyi diye [6 aylıkken 11.5 kiloydu] bir iki haftada öyle sarkıttım 6.5 aylıkken ek gıdalara başladık aslında başlayamadık şuan 7,5 aylık her öğünümüz bir facia daha 1 kaşık çorba bile içmez şimdiki aklım olsa annemi dinlerdim ah ah

sofika
29-04-11, 08:04
yercekimlikaranfil
Tabi bu da doğru ama bazen de ısrar bu dediğinizden de kötü sonuç doğurabiliyor. Yani yıllarca süren bir beslenme bozukluğunu önlemenin bedeli birkaç haftalık sıkıntı olabilir belki.
Her bebek farklı tabi ama örneğin kuzenimin oğlu var. Aşırı titiz, herşeyi mutlaka yedirmeye çalışan bir anne. Sürekli yedirme peşinde. Çocuk 2. sınıfa gidiyor 18 kilo. Bebekken başta annesi olan teyzem çok uyardı ama uyarınca ağlıyordu. "Bu çocuk çok zayıf yemesin de aç mı kalsın, çocuğumun yediğinden size ne" diye hırçınlaşırdı. Her öğün bir savaş şeklinde geçerdi. Şu anda hala kaçıyor çocuk sofradan.
Bazen israr etmesen de,etsen de bir sey degismiyor.Cunku cocugun istahsizliginin sebebi bir rahatsizlik,bir eksiklik olabiliyor(demir gibi).Haliyle annelerin dikkat etmeleri lazim.Cocugunuz sadece aliskanlik ve sizin koydugunuz duzen yada duzensizlikten dolayi mi istahsiz,yoksa altinda baska ve tedavi edilebilir bir sebebi mi var.Eger sebep anneyse ve yanlis besleme taktikleriyse ac birakma,yemek konusunda israrci olmayip o isteyene kadar bekleme ve sabir ise yarayabilir ve oyle de davranmalidir bir anne.Fakat bu istahsizlik devam ediyorsa ve 1 haftalik denemelerin sonunda da hala besin alimi normale donmediyse kesinlikle baska bir care aranmali.Daha once de dedigim gibi cocuklarimizin zeka potansiyeli genetikle beraber ilk yillardaki besin alimina bagli ve uzun suren bir savas halinde illa beslenme terbiyesi verecegim diye hic bir seyden anlamayan bebegi ihtiyaci olan gidalardan mahrum birakmamak lazim.Ben size kesinlikle katiliyorum ve biliyorum ki burdaki annelerin cogunun bebekleri aslinda yiyor,kilolari da gayet iyi ama yanlis taktikler yuzunden ipleri bebeklerinin eline kaptirmis durumdalar ve sonunda bebegin dedigi oluyor,onun istedigi veriliyor.Burada hata annenindir ve bu hatasini telafi etmesi de mumkundur(doktorlar yolunu gosteriyor).Ben de kendi bebegimde niye aylardir duzelmeyen bir kansizlik oldugunu sorguladigimda da yine hatayi kendimde buluyorum.Ben uzun sure oluruna biraktim,eninde sonunda yiyecek dedim,israr etmedim,ac biraktim vs vs.Bebegimin istahsizliginin baska bir sebebi olabilecegini dusunemedim ve bunu dusunmem gerekirdi.Demir depolarini doldurmamiz ve ondan sonra da gerekli demiri duzenli vermemiz lazim bundan sonra.Hala daha israrci degilim,yemesi gerekenleri yemesi gerektigi sekilde vermeye calisiyorum ama cogunlukla basarisiz oluyorum.Buna da su anda sadece bir gun dayanabiliyorum.Ertesi gun blendir,rondo,mamayla sevdigi seylerle neyle olursa olsun da ihtiyaci olan besini alsin diye ugrasiyorum.Aslinda artik onu bunu biraktim,annelik icgudum ne diyorsa onu yapiyorum.Bu arada kizim 10 aylik 8 kilo ve bir cok insanin hayretine ragmen zayif oldugunu dusunmuyorum,sadece bu demir ekiskligi benim canimi sikiyor.

yagmur00
29-04-11, 09:04
sofika
Bazen israr etmesen de,etsen de bir sey degismiyor.Cunku cocugun istahsizliginin sebebi bir rahatsizlik,bir eksiklik olabiliyor(demir gibi).Haliyle annelerin dikkat etmeleri lazim.Cocugunuz sadece aliskanlik ve sizin koydugunuz duzen yada duzensizlikten dolayi mi istahsiz,yoksa altinda baska ve tedavi edilebilir bir sebebi mi var.Eger sebep anneyse ve yanlis besleme taktikleriyse ac birakma,yemek konusunda israrci olmayip o isteyene kadar bekleme ve sabir ise yarayabilir ve oyle de davranmalidir bir anne.Fakat bu istahsizlik devam ediyorsa ve 1 haftalik denemelerin sonunda da hala besin alimi normale donmediyse kesinlikle baska bir care aranmali.Daha once de dedigim gibi cocuklarimizin zeka potansiyeli genetikle beraber ilk yillardaki besin alimina bagli ve uzun suren bir savas halinde illa beslenme terbiyesi verecegim diye hic bir seyden anlamayan bebegi ihtiyaci olan gidalardan mahrum birakmamak lazim.Ben size kesinlikle katiliyorum ve biliyorum ki burdaki annelerin cogunun bebekleri aslinda yiyor,kilolari da gayet iyi ama yanlis taktikler yuzunden ipleri bebeklerinin eline kaptirmis durumdalar ve sonunda bebegin dedigi oluyor,onun istedigi veriliyor.Burada hata annenindir ve bu hatasini telafi etmesi de mumkundur(doktorlar yolunu gosteriyor).Ben de kendi bebegimde niye aylardir duzelmeyen bir kansizlik oldugunu sorguladigimda da yine hatayi kendimde buluyorum.Ben uzun sure oluruna biraktim,eninde sonunda yiyecek dedim,israr etmedim,ac biraktim vs vs.Bebegimin istahsizliginin baska bir sebebi olabilecegini dusunemedim ve bunu dusunmem gerekirdi.Demir depolarini doldurmamiz ve ondan sonra da gerekli demiri duzenli vermemiz lazim bundan sonra.Hala daha israrci degilim,yemesi gerekenleri yemesi gerektigi sekilde vermeye calisiyorum ama cogunlukla basarisiz oluyorum.Buna da su anda sadece bir gun dayanabiliyorum.Ertesi gun blendir,rondo,mamayla sevdigi seylerle neyle olursa olsun da ihtiyaci olan besini alsin diye ugrasiyorum.Aslinda artik onu bunu biraktim,annelik icgudum ne diyorsa onu yapiyorum.Bu arada kizim 10 aylik 8 kilo ve bir cok insanin hayretine ragmen zayif oldugunu dusunmuyorum,sadece bu demir ekiskligi benim canimi sikiyor.
bütün kan tetkiklerini yaptırdık ve demir eksikliği yok şükür sadece çinko eksikliği var ve çinko kullanıyoruz ,dediklerinin çoğuna katılıyorum ama benim bebeğim doğduğundan bu yana yeme problemi oldu,dr hatanın ben de olduğunu söylüyor ,rondo olayını kaldır bak nasıl yiyecek diyor ,oysa ki benim kızım rondo yapsam da yemiyordu ,iki gündür aç geziyor resmen,pütürlüyü de yiyebiliyor aslında tabi canı isterse ,bu vakitten sonra kilo almasını bekleme dedi bana dr ,şok oldum,peki bu çocuk nasıl büyüyüp serpilecek ,aklım beynim durmuş vaziyette

mulberry8092
29-04-11, 20:04
sofika
Bazen israr etmesen de,etsen de bir sey degismiyor.Cunku cocugun istahsizliginin sebebi bir rahatsizlik,bir eksiklik olabiliyor(demir gibi).Haliyle annelerin dikkat etmeleri lazim.Cocugunuz sadece aliskanlik ve sizin koydugunuz duzen yada duzensizlikten dolayi mi istahsiz,yoksa altinda baska ve tedavi edilebilir bir sebebi mi var.Eger sebep anneyse ve yanlis besleme taktikleriyse ac birakma,yemek konusunda israrci olmayip o isteyene kadar bekleme ve sabir ise yarayabilir ve oyle de davranmalidir bir anne.Fakat bu istahsizlik devam ediyorsa ve 1 haftalik denemelerin sonunda da hala besin alimi normale donmediyse kesinlikle baska bir care aranmali.Daha once de dedigim gibi cocuklarimizin zeka potansiyeli genetikle beraber ilk yillardaki besin alimina bagli ve uzun suren bir savas halinde illa beslenme terbiyesi verecegim diye hic bir seyden anlamayan bebegi ihtiyaci olan gidalardan mahrum birakmamak lazim.Ben size kesinlikle katiliyorum ve biliyorum ki burdaki annelerin cogunun bebekleri aslinda yiyor,kilolari da gayet iyi ama yanlis taktikler yuzunden ipleri bebeklerinin eline kaptirmis durumdalar ve sonunda bebegin dedigi oluyor,onun istedigi veriliyor.Burada hata annenindir ve bu hatasini telafi etmesi de mumkundur(doktorlar yolunu gosteriyor).Ben de kendi bebegimde niye aylardir duzelmeyen bir kansizlik oldugunu sorguladigimda da yine hatayi kendimde buluyorum.Ben uzun sure oluruna biraktim,eninde sonunda yiyecek dedim,israr etmedim,ac biraktim vs vs.Bebegimin istahsizliginin baska bir sebebi olabilecegini dusunemedim ve bunu dusunmem gerekirdi.Demir depolarini doldurmamiz ve ondan sonra da gerekli demiri duzenli vermemiz lazim bundan sonra.Hala daha israrci degilim,yemesi gerekenleri yemesi gerektigi sekilde vermeye calisiyorum ama cogunlukla basarisiz oluyorum.Buna da su anda sadece bir gun dayanabiliyorum.Ertesi gun blendir,rondo,mamayla sevdigi seylerle neyle olursa olsun da ihtiyaci olan besini alsin diye ugrasiyorum.Aslinda artik onu bunu biraktim,annelik icgudum ne diyorsa onu yapiyorum.Bu arada kizim 10 aylik 8 kilo ve bir cok insanin hayretine ragmen zayif oldugunu dusunmuyorum,sadece bu demir ekiskligi benim canimi sikiyor.
yagmur00
bütün kan tetkiklerini yaptırdık ve demir eksikliği yok şükür sadece çinko eksikliği var ve çinko kullanıyoruz ,dediklerinin çoğuna katılıyorum ama benim bebeğim doğduğundan bu yana yeme problemi oldu,dr hatanın ben de olduğunu söylüyor ,rondo olayını kaldır bak nasıl yiyecek diyor ,oysa ki benim kızım rondo yapsam da yemiyordu ,iki gündür aç geziyor resmen,pütürlüyü de yiyebiliyor aslında tabi canı isterse ,bu vakitten sonra kilo almasını bekleme dedi bana dr ,şok oldum,peki bu çocuk nasıl büyüyüp serpilecek ,aklım beynim durmuş vaziyette
benim kızımında bütün testleri yapıldı hepsi normal hatta yüksek.doktorumuz biz demir eksikliği beklerken neredeyse fazlalığı çıkacak deyip gülmüştü görünce...
ama yağmur00 dediği gibi benim kızımın yeme problemi ek gıdaya geçmeyle başladı hiç bişi yemek istemedi kustu.pütürlü yemediği gibi blendır dan geçmiş olanı bile yemedi.zorla yedirmeye çalıştım hepp (ne büyük hata)aman aç kalması yesin diye..çok zorladım.mama görünce ağlardı kızım.her öğün benim için işkenceydi..
ama doktorumuzun dediği şu oldu "kızınız bunu öğrenmiş(kusmayı).sevdiği şeyi vereceğinizi biliyo o yüzden yapıyo"
taviz yok dedi.bende taviz vermedim.ama 3 gün sürdü.bende işe yaradı kızım azda olsa yemeye başladı.şu an 21 aylık gayet güzel yiyor herşeyi tek sorun az miktarda yiyor.

ama olsun yiyor ya napim.
eski halini bilen ve bu halini gören şaşırıyo.bu çocuk hiç yemek yemicek sandık diye :) :KK52:

yagmur00
30-04-11, 09:04
aysenur2009
benim kızımında bütün testleri yapıldı hepsi normal hatta yüksek.doktorumuz biz demir eksikliği beklerken neredeyse fazlalığı çıkacak deyip gülmüştü görünce...
ama yağmur00 dediği gibi benim kızımın yeme problemi ek gıdaya geçmeyle başladı hiç bişi yemek istemedi kustu.pütürlü yemediği gibi blendır dan geçmiş olanı bile yemedi.zorla yedirmeye çalıştım hepp (ne büyük hata)aman aç kalması yesin diye..çok zorladım.mama görünce ağlardı kızım.her öğün benim için işkenceydi..
ama doktorumuzun dediği şu oldu "kızınız bunu öğrenmiş(kusmayı).sevdiği şeyi vereceğinizi biliyo o yüzden yapıyo"
taviz yok dedi.bende taviz vermedim.ama 3 gün sürdü.bende işe yaradı kızım azda olsa yemeye başladı.şu an 21 aylık gayet güzel yiyor herşeyi tek sorun az miktarda yiyor.

ama olsun yiyor ya napim.
eski halini bilen ve bu halini gören şaşırıyo.bu çocuk hiç yemek yemicek sandık diye :) :KK52:
3.günümüz sonunda kızım pütürlüyü yemeye başladı ama çok az yiyor ,zamanla çoğalır inşallah demek ki bu bücürlerin inadını kırmak gerekiyor

mulberry8092
30-04-11, 13:04
yagmur00
3.günümüz sonunda kızım pütürlüyü yemeye başladı ama çok az yiyor ,zamanla çoğalır inşallah demek ki bu bücürlerin inadını kırmak gerekiyor
aayy çok sevindim.demek yemeye başaladı kızın..
önce az az yer sonra miktar artar endişelenme bizde de aynısı olmuştu..taviz vermemekle iyietmişşin sende benim gibi...