Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Hangi leke nasıl çıkar


nilyesili
14-06-11, 11:06
Eğer temizlik malzemelerine yüklü miktarda paralar harcıyorsanız, leke çıkarma ve pratik temizlik yöntemlerindeki bu kolay yollar size uygun bir mesaj olabilir.
Kahve lekesi
Kahve lekesinin baş düşmanı yumurta sarısıdır. Ilık su içerisine bir yumurta sarısını döküp iyice karıştırın. Onu lekenin üstüne sürüp bir iki dakika bekledikten sonra durulama suyu ile silin. Lekenin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Kan lekesi
Muhtemelen kan lekesi gün içerisinde rastlayabileceğiniz en inatçı sorunlardan biridir. Nasıl çözülmesi konusunda söylenen tüm önerileri bir kenara bırakın. Soğuk suyun üzerine bol miktarda tuzu dökün. Daha sonra bu karışımı lekenin bulunduğu noktaya dökerek üstte kalan tuz ile ovalayın. Bu işlemi bir-iki dakika sürdürdükten sabunla yıkayıp durulayın.

Kırmızı şarap
Halınızın üzerine kırmızı şarap döküldüyse telaşa kapılmayın. Soda içerisine dökeceğiniz karbonat, şarap lekesi için harikalar yaratıyor. Çok fazla yorulmanıza gerek yok. Öncelikle ilk nemini almak için kuru bir bezi lekenin üzerine bastırın. Daha sonra üzerine lekenin boyutu kadar karbonat eklediğiniz sodayı dökün 15-ila 25 dakika arası bekletin. Bu işlem lekenin asit ile kabarmasını sağlayacaktır. En son nemli bir süngerle bölgeyi silmeniz yeterli olacaktır.

Ayakkabı temizliği
Kirlenen ayakkabılarınızı temizlemek için en iyi yöntem dış macunudur. Bunun için temiz bir bez ve dış macunu yeterlidir. Temiz bezin üzerine diş macununu dökdükten sonra iyice yedirin. Daha sonra ufak ufak ovalayın. Durulamak içinde yine temiz bir bezi kullanabilirsiniz. Bu işlemden sonra göreceksiniz ki en sevdiğiniz ayakabınız eskisinden daha yeni olacak.

Ruj lekesi
Ağır lekeler sınıfına giren ruj için yapılacak en iyi yöntem kabartma tozudur. Ruj lekesi olmuş giysinizi kabartma tozu ile birikte yıkarsanız sorun ortadan kalkacaktır. Hatta bazı kaynaklara göre saç spreyi de ruj lekesine iyi gelen ürünlerden biridir

Ayakkabı cilası
Mat ve pis bir ayakkabıyla kimse dolaşmak istemez. Eğer ayakkabınızı kısa bir zaman içerisinde temizleyip patlatmak durumunda iseniz bir muz bütün işi çözecektir. Muzu ezip bir bez yardımıyla ayakkabınıza yedirin ve herşey hazır.

Yağ lekesi
Önemli bir günde koltuğa dökülen bir yağ lekesi uğraşmak isteyeceğiniz son şey olmalı. Telaşlanmanıza gerek yok. Kabartma tozu ve suyu karıştırarak yumuşak bir hamur kıvamına getirin. Lekenin bulunduğu yere sürüp biraz bekleyin. Duruladığınızda lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Gümüş parlatma
Muhteşem bir akşam yemeği çatal, bıçaklarınızın mat görüntüsü ile mahvolabilir. Derin bir kabın içine ılık su doldurun. Kabartma tozu döktüğünüz suyun içine parlatmak isteğiniz metal eşyaları bırakın. Biraz beklettikten sonra bir sünger kullanarak soda ile iyice silin. En son soğuk suyla duruladığınız takdirde parlak ve temiz bir görünüm elde edecektir.

Su lekeleri
Ağaç yüzeylerde suyun bıraktığı izlerden kurtulmak için nemli bir beze mayonezi iyice yedirin. Lekelerin bulunduğu yerleri hafifçe ovalayın. Bu izlerden kurtulduğu için sehpanız size teşekkür edecektir.

Pas lekeleri
Pas sökücüler ve güçlütemizleyciler hem tehlikeli hem de pahalı olabilir. Bir süngeri kolaya batırıp pas olan yeri hafifçe ovalarsanız bu zahmetli işten kurtulmuş olursunuz.

Hali ve döşeme temizliği
Pahalı bir halı temizleyicisi almak yerine halınıza mısır unu serpin ve ovalayın. Kirler anında yüzeye çıkacaktır. Ekstra temizlik için halı şampuanı ve soda da kullanabilirsiniz.

Cam temizliği
Ev ve araba pencereleri, aynalar, kapı camlarını temizlerken en iyi yöntem gazete kağıdıdır. İster islak bezle silin ister camsil ürünleriyle sonunda gazete kağıdı ile kurularsanız çok az bir güç kulkanarak tertemiz camlar elde dersiniz.

Tıkanmış boruları açmak
Bu bir leke olmayabilir ama bayanların sıklıkla uğraştıkları zor bir iştir. Evinizde tıkanmış bir boru varsa set kimyasallarla uğraşmak yerine kabartma tozu, beyaz saf sirke ve kaynar su karışımını kullanın.
Daha sonra ılık su ile durulayın.

Fırın temizliği
Geleneksel fırın temizleyiciler etkilidir ancak içerisindeki kimyasallar, zehirli gazlar sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunu daha kolay ve sağlıklı bir yöntemle halletmek mümkün. Soda su ve kabartma tozunu eşit ölçülerde karıştırın ve bir gün bekletin. Ertesi sabah karışımı temizlik fırçası ile kirli yüzeye döküp hafifçe ovalayın. Nemli bir bez yardımı ile durulamanız yeterli olacaktır.

Sentetik zemin
eğer evinizde çocuk varsa muhakkkak ki lekeli yerler vardır. Bu tip yerleri Bir kova ılık suyun içine bebe yağı ve bir kaç damla sirke koyup karıştırırsanız kolayca temizleyebilirsiniz.

Evye temizliği
Su lekeleri lavabolar için en kötü görünümü oluştıruyor. Bunun temizliği aslında sandığımızdan daha kolay. Bir litre suyun içine dört kaşık kabartma tozu ekleyin. Karışımı temiz bir bezle birlikte lavaboya uygulayın.

Ocak temizliği
Kabartma tozunu sıcak su ile macun haline getirin. bunu bir bez yada fırça yardımı ile ovalayarak uyğulayın ve beş dakika bekleyin. sonrasıda duruluyabilirsiniz.

Koku önleyici
Herhangi bir yerde hoş olmayan bir koku mu var? İşte bunun için ağzı açık bir kutunun içine kabartma tozu koyun ve kokunun olduğu yere götürün. Banyo, mutfak, buz dolabı... Aynı zamanda buzdolabınızda oluşan kötü kokuların engellenmesi için bir bardak sütü de aynı şekilde ağzı açık bırakın.

mynet