Evin alt katında fırın olmasının avantaj ve dezavantajları nelerdir?


JJuLiEtt
2-02-12, 18:02
merhaba arkadaslar alt katımızdaki boş dükkana fırın acıyorlar ve ben bu konuda cok tereddütlüyüm..
evinin altında fırın olan arkadaslar avantaj ve dezavantajını söylermisiniz

prag
2-02-12, 19:02
yan komşumun altında fırın vardı, banyosunun tam altında fırın yakıyolardı ve bu yüzden kara fatma çıkıyordu
dairesine hep bazen apartmanada yayılıyordu.yaz aylarında dahada felaketti.

YagmurunEllerii
2-02-12, 19:02
Bizim dershane fırının üstünde
Şahane kokular geliyo:KK1:

kadesa
2-02-12, 19:02
bundan tam 4 yıl önce bir ilçede öğretmenlik yapıyorduk ve gidiş-geliş zor olur diye oradan ev tutmuştuk.evimiz birinci kattı ve altı boştu,pastane açılacak demişlerdi.ben özellikle imalat yapılacak mı diye sorduğumdaysa hayır sadece satış olacak demişlerdi.biz eve yerleştik 2 ay geçti bir gece saat 3'e doğru bir gümbürtüyle uyandık.annemde bize gelmişti h.sonu için ve kadıncağız deprem oluyor sandı,aklı çıktı.ve sonraki gecelerde 2-3 gibi başlayıp 5 e kadar imalat yapılıyordu.nasıl bir gürültü anlatamam,uğultu gibi.ne uyku ne sinir kalmıştı bizde.eşim en son büyük bir kavga etti,neler oldu neler..kimler araya girmediki..zaten il merkezinde evimiz vardı ama kiracımız oturuyordu.bizde onunla konuştuk,adam sağ olsun evimizi boşalttı ve taşındık.çok berbat bir 2 ay geçirmiştik,anlatamam..bize yalan söylediler,ahımızı aldılar ve tam 1 yıl sonra o fırın kapandı,sahibi battı!evde hiç kiracı bulamadı..

size diyeceğim o ki eğer kiracıysanız yeni bir ev aramaya başlayın..gürültüsü ve kokusu katlanılacak gibi değil maalesef.

hatceloji
2-02-12, 19:02
acayip sıcak oluyor..kışın pikeyle yatmak kadar..böfff yazları hiç sorma :KK23:

lethem
2-02-12, 19:02
benim arkadaşlarım fırın üstünde otururdu. onlar da sıcak diyolardı :) ama gürültü faktörü de doğrudur.

slimsigara
2-02-12, 19:02
Tecrübem yok ama netten okuduğum bir şeyi paylaşayım. Bu Van depreminde yıkılan evlerin çoğunun altı fırınmış. Fırının sıcaklığından dolayı beton mu içindeki malzeme mi ne ufalanıyormuş. Evin sağlamlığına etki ettiğini okumuştum bende.

ehlimana
2-02-12, 20:02
benim halamın kızının kayınvalidesinin hayatındaki en büyük problemi:)
yazın cehennemi, kışın da doğalgazdan ötürü zenginliği yaşıyorlar :KK52:

flowers06
2-02-12, 20:02
Eğer kiracı iseniz evi boşaltın ev sahibi iseniz konut sahiplerinden izin almadan fırın lokanta tarzı yerler açamazlar yasal izin gerekli.Fırın betonu pişirerek depreme dayanıklılığını ortadan kaldırır herhangi bir depremde eviniz allah korusun ayakta duramaz.Fırın açıldığı takdirde kesinlikle evi boşaltın

Frizya
2-02-12, 20:02
bizim önceden oturdugumuz yerin altı da fırındı. ekmeğin pişirildiği fırın kısmı arka odaya denk geliyordu bizde. sadece o odanın altı sıcak oluyordu. yere yatsan sıcacık oh mis gibiydi yani
ama is kokusu da oluyordu. özellikle arka odada ve banyoda yoğun şekilde.ön odalara koku fazla gelmiyordu. bir arkadas yazmıs böcek oluyormus diye, böcek sorunumuz yoktu. devamlı pasta kurabiye kokusu olurdu :))) bazen kokuyu aldık mı pasta alır gelirdim sıcacık ekmek alırdık :)
gürültü oldugunu cok hatırlamıyorum. yani aşırı rahatsız edici bir gürültü olsa hatırlardım sanırım 2 sene kadar onceydi o evde oturdugumuz. umarım cok sıkıntı cekmezsiniz. sanırım en rahatsız edici şey koku olur

asifnothinghappens
2-02-12, 21:02
ananemlerin evinin altında fırın var ve evlerine çıkan fındık fareleriyle başları dertte. bir türlü önüne geçemediler. birini yakalasalar, bir hafta sonra bir tane daha çıkıyordu. neyse ki yakında taşınıyorlar. fırınların en büyük sorunu sıcak ve yiyecek olduğu için fare. fırında olmasa bile evlere doluşuyorlar...

JJuLiEtt
2-02-12, 21:02
oyyyy bayılazammmm:105:
herkes onay vermiş durumda fırının yapımıda bitmiş bu akşam toplantı yapmıslar
tek itiraz eden benim :KK19:
eşim daha imzalamadı ama kalan herkes onaylamıs durumda..
bende depremle ilgili yazıları okudum iyice korktum
keşke kiracı olsaydık hemen cıkardık
ama bu senaryoları yasarsam bende durmam

askitom_85
2-02-12, 21:02
kotu olmus yaa ((

tabı herkes onay verır sonusta onların alt katı degıl...

Satıp baska yerden alma ımkanınız yokmu?
Bır ara bızım bu taraflardan dusunuyordun.

Ztn sımdı sattın sattın ılerıde sorun cıkarsa satmak da zor olur gıbı.

flowers06
2-02-12, 21:02
Siz onay vermeden açamazlar herkesin onayı lazım kesinlikle onay vermeyin evinizden olursunuz.Bizim evin altına lokanta açacaklardı fırını vardı lokantanın biz onay vermedik ruhsat alamadılar ruhsatsız çalışmak istediler sonra kapatmak zorunda kaldılar deprem olayıda doğru .

cherrybl0ss0m
2-02-12, 22:02
Ben diğer faktörler hakkında bir şey söyleyemem ama bir tanıdığımız fırının hemen yanındaki binada oturuyor onlarda kurumdan çok şikayetçiler çevresindeki apartmanlar camlarını açık bırakamıyorlar dışarıya çamaşır asamıyorlar minik minik kurumlar uçuşuyor bacasının filitresi olmasına rağmen,çamaşırları perdeleri nokta nokta siyah oluyor hep.Kaç kez imza topladılar hani bir şeyler yapılabilir mi diye ama sonuçlanmadı taşınmayı düşünüyor kendisi de.

kadesa
3-02-12, 09:02
JJuLiEtt
oyyyy bayılazammmm:105:
herkes onay vermiş durumda fırının yapımıda bitmiş bu akşam toplantı yapmıslar
tek itiraz eden benim :KK19:
eşim daha imzalamadı ama kalan herkes onaylamıs durumda..
bende depremle ilgili yazıları okudum iyice korktum
keşke kiracı olsaydık hemen cıkardık
ama bu senaryoları yasarsam bende durmam
sakın imza atmayın çünkü bir kişi bile onay vermezse imalat yapamazlar..ben o dönemde avukat arkadaşlarımla bu konuyu çok görüşmüştüm..hatta gürültü ile ilgili yasalarda var.iyi araştırın bence.bizim altımızdaki fırın izinsiz açılmıştı,belediyeye şikayet ettik dilekçe verdik.sonra bütün apartmandan imza topladılar ama kimse kabul etmedi ve bizim tarafımızda oldular.haklıydık çünkü..sonra araya belediye başkanı,ilçenin ileri gelenleri girdi.babama falan haber verdiler.bizde o ilçeliydik ve babamın ailesi oranın ileri gelenlerinden,tanınmış bir aileydi.babamın hatrına şikayetimizi geri aldık ve oradan taşındık.yoksa iş mahkemeye kadar gidecekti.sırf kendi memleketimiz diye uzatmadık,zaten kiracıydık orada.size tavsiyem o imzayı atmayın,eğer atarsanız ileride hiçbir şey için şikayette bulunamazsınız.üstelik kendi evinizmiş,iyi düşünün.

turamit
3-02-12, 11:02
öncelikle yüksek jeofizik mühendisiyim. basit şekilde şöyle söyleyeyim, apt yapılmadan önce zemine bakılır boşlu vb varmı, depreme dayanıklı vb parametreler hesaplanır, bu bilgilerle inşaat mühendisleri de diğer parametreler hesaplar yapılır... şimdi buna göre hesaplanıp yapılan binaya sen fırını sokarsan, yeterli yalıtım kesinlikle yapamazsın, ısnır da ısınır duvarlar , kolanlar... tamamen ağırlık merkezini dayanıklılığını değiştirir. deprem olsa Allah korusun büyük ihitmalle yıkılır.


ayrıca altında fırın olan bir evde misafir kalmıştım, sabah ezan vakti o ne koku arkadaş obez olur insan... ağzının suları akıyor. ses çok olur, ısı çok olur...

bu fırınların kesinlikle müsatakil binalara alınması gerekiyor...

manndal
3-02-12, 11:02
Evin izolasyonu normal mesken için yapıldığından fırın nedeni ile zamanla aşırı ısıdan binanın malzemeleri dayanıksızlaşırmış.Satıcak olsanız bu risk de bilindiği için ev yok değerine gider.Halamların öyle olmuştu..

Melan2010
3-02-12, 14:02
bende duyduğuma göre binaların altında fırın iyi değilmiş.....helede deprem bölgesindeyseniz....fırının sıcaklığı binanın kolonlarını yumuşatıyormuş...hafif bir sarsıntıda daha kolay yıkılabiliyormuş...öyle söyledi uzmanlar..fırın olacaksa dahi tek katlı binalara yapılsın denildi..

JJuLiEtt
3-02-12, 15:02
kızlar yorumlarını için hepinize tesekkür ederim bu kadar büyük tehlike varsa belediyeler neden izin veriyor anlamıs değilim
bende okudum vanda en cok fırın olan evler yıkılmıs tehlikesi gercekten cok
hala imza atmadık ama herkes onay vermiş durumda :KK15:

uzgun35
3-02-12, 18:02
canım sakın diyorum kesinlikle imza atmayın önceden amcamların evi fırının üstüydü. Yazın durulmuyordu evde istersen klima aç diğer odalar bildiğin sauna gibi oluyor. Kışında çok sıcak oluyor duvarlar çatlıyor söylüyeceklerim bunlar sen karar ver. Ve bu arada gidin bir avukata danışın sonuçta ev kendinizinmiş senelerce yaşıyacaksınız orada

chileqli
3-02-12, 19:02
Sakın sakın imza atmayın aynı olayı ben geçen sene yaşadım. Ayrıca hemen imza atmakla olmaz o işler. Bütün apartman sakinlerinin imzalarının alınması gerekiyor, bir kişi dahi hayır derse olmaz. İmza öyle boş kağıda evet ben kabul ediyorum şeklinde olmaz noterden onaylı olması gerekir ki yarın öbür gün bir anlaşmazlık olursa her iki tarafın da elinde resmi bir belge olsun. Sonra gelelim bunun teknik prosedürüne bir kere bu baca yangın yönetmeliğine uygun olmalı artı bulunduğunuz yerdeki makine mühendisleri odası ya da şubesinden bir mühendisin bu bacanın projesini çizmesi ve imzalayıp onaylaması gerekiyor tabii ki de beledeyinin de izni olması gerekiyor ayrıca. Yani uzun sözün kısası öyle kolay değil artık bu işler. İşin sıcaklık, hamamböceği,fare kısımlarını bile yazmıyorum arkadaşlar zaten değinmiş. Benim de bu işlerden haberim yoktu başa gelince öğreniyor insan
Şu şekilde olur fırını açacak kişi oluşacak bütün zararları tazmin edeceğini noterdeki sözleşmede kabul eder ve imzalarsa o zaman olur o da kabul ederse :KK66:

UyuyanGuzel
3-02-12, 20:02
firin ustu ya da yiyecek dukkani ustu olan evlerde bocek sorunu olur...

oykupunya
3-02-12, 22:02
Van depreminden sonra tvde bir haber yapılmıştı.Alt katında fırın olan evler depreme dayanıksız oluyormuş ve fırın olan evlerin tamamı depremde yıkılmış.Nedenide fazla sıcaklıktan duvarlarda birşey meydana geliyormuş tam hatırlamıyorum ama internette araştırırsan bulabilirsin :)

womanhood
3-02-12, 22:02
sakın öyle bi hata yapma....