Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

damadın avucuna kına yakılırmı


bir garip oblomov
6-09-12, 06:09
kızlar merhaba; anne ve baba tarafından selanik göçmeniyiz ama dedelerimizin dedeleri göçmüş oralardan izmir'e yani oralarla alakamız yok artık bizde erkeğin avucuna kına yakılmaz kına gecelerinde sadece geline yakılır. teyzemin oğlu geçtiğimiz günlerde ödemişli bir kızla evlendi ve kına gecesi ödemişte oldu. zavallı abiciğimin avucuna kına yaktılar tabi bozuldu bana sordu hemen böyle bi adet varmı diye bende bizde yok dedim gidip yıkayamadıda ayıp olmasın diye ertesi gün düğünde avucunda tutmuş kınayla oynadı çok garipti hiç erkeğin bir avucunda kına görmemiştim:KK31: kızlar sizlerde adetler nasıl merak ediyorum. çünkü gelinin tek eline kına yaktılar kırmızı eldivenini taktılar diğer eldivenide damadın eline geçirdiler çok komik bir durumdu acaba telaştan mı oldu diye merak ediyorum:KK9:

biiirrrr
6-09-12, 06:09
ben trakyalıyım bizdede sadece geline kına yakarlar erkek kına gecesinde kız kınalandıktan sonra alır kucağında götürür tek yaaptığı odur yani kınada :)

merys
6-09-12, 06:09
tabiki erkeğe de kına yakılır.bizde kıza ve erkeğe ayrı ayrı eğlenceler düzenlenir ama ikisine de kına yakılır. bizim düğünde de eşimle beni yanyana oturtup kına yaktılar, erkek tarafındaki eğlence sabaha kadar sürdü. adetler farklılık gösterebilir ama erkeklere kına yakılması ortak . bunu bu kadar sorun etmeyin.:KK34:

merys
6-09-12, 06:09
mesaj tekrarı...........

Defnem08
6-09-12, 08:09
canım bizdede kına yakılmaz erkeğe. bizde erkeğe bi sünnet olurken bide askere giderken kına yakılır. kına gecesi kızın gecesidir erkeğe kına yakılması bana biraz mantıksız geldi. ama eğer adetleri öyleyse yapılacak birşey yok. her yörenin adeti değişiyor saygı duymak lazım.

bir garip oblomov
6-09-12, 08:09
yani ne bileyim bana acayip geldi damadın avucunda kına olması onedenle sizlerle paylaşmak sizlerinde düşüncelerini almak istedim hiç alışıldık bir durum değil küçükken bile erkek çocuğuna değilde kız çocuklarının avuçlarına yakılır kına:KK9:sünnette ve askere giderken bile avucuna değil serçe parmağına yakılır diye biliyorum ben

xcvbnm
6-09-12, 09:09
ödemişten kız almışsınız bizim buralarda böyledir canım yadırganacak bi durum yok her yerin adeti farklı sonuçta:KK34:

bir garip oblomov
6-09-12, 15:09
xcvbnm
ödemişten kız almışsınız bizim buralarda böyledir canım yadırganacak bi durum yok her yerin adeti farklı sonuçta:KK34:
tabi cnm da insan bilmediği için şaşırıyor damatta bozuldu tabi alışkın değil kınanın yakılmasına:KK9: neyse allah'ım geçim versinde adetler herşeyler yerine getirilir:KK34:

Defnem08
7-09-12, 08:09
canım kız daha önceden hiç söylemedimi nişanlısına bizde kına yakılır diye. daha önceden söylese damatta şaşırmazdı sizde şaşırmazdınız.

bir garip oblomov
7-09-12, 09:09
bilmiyorum ki konusu olmadı heralde:KK9: