Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Hayıt Otu /Tohumu... Hamile kalma paylaşım alanı?


nefret
8-08-07, 08:08
hormonları duzenlıyorsa fazla kullanmadıgımız surece faydalı olur sanırım
bende hormonal bozukluk cıkmıyor ama fazla tüylenmeden şikayetçiyim :KK43:
ırsı bizimki bacaklarda yok tüy fazla, ama gobekte var :KK43:
bunun içinde fayda saglarmı acaba ?

yessillim
22-08-07, 21:08
canlarım ya bu hayıt otunun zararlarını bilenler var mı.. kullanan arkadaslar ne kadar kullandıklarını yazarmı.. ben bir haftdır kullanıyorum ve belim cok ağrıyo kasıklarıma inen bi ağrı olusuyo bilen varsa yarımcı olsun arkadaslr

callisto_jade
11-09-07, 10:09
ben bu otu bioderin içinden çıkan kağıttan okudum.ısırgan otu ile beraber diyordu orda.tüm kadın hastalıklarına iyi geliyo.ben hormonlarımı onunla düzene soktum.ama düzenli içmek lazım.dün tatilden döndüm bu hafta yine her akşam içemeye devam edicem.ben çok faydasını gördüm sizlerede tavsiye ederim.özellikle pco hastası olan bayanlara.her akşam yatmadan mutlaka hayıt otu demleyip için.hatta mümkünse ısırgan otu ile beraber demleyin.arasırada civan perçemi çayı için.bu arada hayıtın suyuda aktarlarda satılıyor.ne kadar doğaldır o su bilemem ama kadın hastalıklarında çok tavsiye ediliyor.

callisto_jade
11-09-07, 11:09
bernacım sen aktarlarda satılan hayıt suyu ile mi adetini düzene soktun?

berna83
16-09-07, 00:09
evet callisto jade.Bu ay 3.sü de oldu.hiç bir yan etki gormedim.kullanmaya devam edicem.2 ay sonra yavas yavas azaltarak bırakıcam.

mavisu34
19-09-07, 20:09
Hayıtın yan etkisi %2 gibi düşük bir orandadır. Ciltte karıncalanma dışında bir yan etkisine rastlanmamıştır. Hayıt kullanımı bırakıldığında karıncalanmanın da geçtiği gözlenmiştir.

mavisu34
19-09-07, 20:09
HAYIT OTU


çııÖÖçşMenapozdan kansere...
- Doğal olarak yaşanan menopozun dışında ameliyat, radyasyon veya uyuşturucu kullanımının neden olduğu erken menopoz tedavisinde de kullanılır.Vücuttaki pro-jesteron üretiminin azalmasıyla ortaya çıkan rahatsızlıkları bu hormonun üretimini çoğaltarak yok eder. Menopozda görülen ter basmalarına, başdönmesine, döl yolu kuruluğuna, sinir bozukluklarına, isteriye, kabızlığa, hazımsızlığa, osteoporosis'e (kemik içlerinin koflaşarak zayıflamasına neden olan bir hastalık) iyi gelir. Rahmin ameliyatla alınmasından sonra vücudun dengelenmesine yardımcı olur.
-Adet öncesi görülen, adetin başlamasıyla kesilen, alınganlık, kızgınlık, duygusal çöküntü, göğüslerde şişme ve hassasiyet, tatlı yiyeceklere aşırı istek, kabızlık veya ishal, karın şişmesi, başağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.
-Düzensiz adette, özellikle endometriosis (rahim içindeki salgıfi zarın bulunmaması gereken yerlerde bulunması) ve olağandışı rahim oluşumlarının bulunduğu durumlarda.
-Rahim kistlerinde; yumuşak adele dokusunda oluşan lifsi kistlerin tedavisinde.
-Bazı rahim iltihaplarında
-Projesteron ağırlıklı doğum kontrol haplarının kullanımı sonrasında adet döngüsünün düzenlenmesinde.
-Emziren annelerde süt üretimini arttırmada kullanılır. Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre hamilelikte kullanılmasının bir sakıncası yoktur ancak 3. aydan sonra kullanımı sütün erken gelmesine neden olabilir. Sütü fazlalaştırmak için kullanılıcaksa doğum ertesi hemen hayıta başlanılır.
-Buluğ çağındaki gençlerde veya yetişkin erkeklerde görülen aknenin tedavisinde, iki-üç aylık bir kullanım sonucunda başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
-Adet döneminde dizde oluşan ödemlerde.
-Buluğ çağında, emzirme dönemi ya da menopozda ortaya çıkan çene kemiği hastalığında.
Düzenli hayıt kullanımı östrojeni düşürür ve böylece üreme organlarındaki dokuları kanserden korur. Projesteronu arttırarak kemikleri ve rahim duvarlarını güçlendirir.
Hayıtın toplanması ve hazırlanması
Hayıt hapını, bitki ilacı satan eczanelerde, vitex agnus-castus adı altında bulabilirsiniz. Kendi ilacınızı kendiniz yapmak istiyorsanız önce hayıtı topladığınız yere dikkat etmeniz gerekir. Bitkiyi, araba yollarından ve ilaçlı tarım arazilerinden uzak yerlerden toplayın. Yemişleri toplamak için en uygun zaman Eylül ayıdır. Tentür yapımı için topladığınız yemişler önce ezilip, sonra alkolün içinde birkaç hafta bekletilir. 35-40 derecelik iyi cins votka bu iş için idealdir. 300gr. ezilmiş hayıt yemişi 1 litre alkolde en az iki hafta bekletilir. Karışımı arada bir sallamak gerekir. Tentür yapımında iki değişik görüş vardır; biri alkol-hayıt karışımını renksiz camda bir hafta güneşte bekletmek, diğeri ise karanlık, serin bir yerde birkaç hafta bekletmek. İki yöntemi de deneyip size uygun geleni yapmanızı öneririz. Bekleme süreci sonunda elde edilen bulamaç süzülür ve koyu renkli bir şişede saklanır. Bu şekilde yaptığınız ve serin bir yerde sakladığınız tentür iki-üç yıl bozulmadan dayanır. Hayıt kullanmanın bir diğer yolu da yemişlerini öğütmektir. Elde ettiğiniz tozu kapsüllere koyarak veya çay yaparak kullanabilirsiniz. Ancak yemişlerin öğütülür öğütülmez kullanılması gerekir. Aksi halde öğütülmeyle açığa çıkan bazı maddeler oksijenle temas sonucu bozulurlar.
Kullanım süresi ve dozu
Hayıt, bitkibilimciler tarafından yavaş bir ot olarak tanımlanır.Bazı araştırmalara göre iyileşme belirtileri 10 gün içinde gözükmeye başlasa da tam bir tedavi için en az 6 ay boyunca günlük kullanımı gerekir. Hastalık belirtileri tamamen ortadan kalktıktan sonra 3-6 ay daha hayıtın kullanımına devam edilmelidir. Yoksa geriye dönüş yaşanır. Akne tedavisinde üç aylık kullanımın yeterli olduğu görülmüştür.
Hayıt tentürü için doz, sabahları aç karına 40 damladır (bir damlalık dolusu). Bazı otacılar 3 damlalık dolusu kullanılmasını önerirler. Taze öğütülmüş yemişlerinden günde 3-6 kapsül veya 400mg tozundan demlenmiş çay.
çııÖÖçşSentetik hormon tedavisine karşı hayıt
SENTETİK hormon tedavisinin 60 yıllık geçmişine baktığımızda elde edilen pek çok başarıya karşı pek çok soruna da yol açtığına tanık oluruz. Yan etkileri arasında; mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet,vücutta sodyum ve su depolanmasından kaynaklanan kalp ve böbrek rahatsızlıkları, ender olarak rastlansa da kist oluşumları, bunalım, kilo alma, kanser, damar hastalıkları sayılabilir. Uzun süreli kullanımında ise hipofiz bezindeki hormon dengesini sağlayan alıcıların hassasiyetini azaltarak kalıcı bir zarara neden olduğu görülmüştür. Sentetik hormonların molekül yapısı vücûdun salgıladığı doğal östrojen ve projesterondan çok farklı olduğundan, hormonları dönüştürmekle görevli karaciğer onları tanımakta ve işlemekte zorlanır. Bu da uzun süreli kullanımlarda karaciğer kanseri ve rahatsızlıklarına neden olabilir. Kısa dönemli sentetik hormon tedavilerinin hastalık belirtilerini ortadan kaldırdığı yadsınamaz. Uzun süreli hormon dengesizliğinin neden olduğu ilerlemiş hastalıklarda tek çare sentetik hormon tedavisi olabilir. Bu gibi ilerlemiş durumlarda hayıtın etkisi olmaz. Böyle durumlarda sentetik hormon tedavisi kadar doğal ilaçlar konusunda da bilgili doktorlara başvurmanız önerilir. Alman doktorlar, doğal ilaçların kullanımında ve bunların araştırılmasında dünyada öncü durumundadırlar. Bu araştırmaların sonuçlarını* aşağıda özetleyebiliriz:
-Hayıt sentetik hormon tedavisine alternatif bir tedavidir.
-Hayıt, hormon dengesizliğini doğrudan hipofiz bezine etki ederek düzenler. Böylece sorunu kaynağından çözümler.
-Hayıtın kendisi bir hormon olmadığından etkisi dolaylıdır. Bu nedenle yumuşak ve yavaş bir tedavi sağlar.
-Hayıtın yan etkisi %2 gibi düşük bir orandadır. Ciltte karıncalanma dışında bir yan etkisine rastlanmamıştır. Hayıt kullanımı bırakıldığında karıncalanmanın da geçtiği gözlenmiştir.
-Hayıt, adet döngüsünün her döneminde kullanılabilinir. (Döngünün yalnızca ikinci döneminde kullanıl-masi gerektiğini söyleyenler de vardır).**
-Sentetik hormon tedavisinde emziren annelerin tedaviyi kesmeleri gerekirken, süt üretimini arttırdığından hayıt tedavisine devam edebilirler.
-Uzun süreli sentetik hormon tedavisi gerektiren bazı hastalıklara bir yıllık hayıt tedavisi yeterli gelebilir.
-Hayıtın arkasında 2000 yıllık bir deneyim ve kullanım varken, sentetik hormon tedavisinin 60 yıllık bir tarihi vardır.
-Hormon tedavisinin maliyeti hayıta göre çok yüksektir.
Hayıt : İdrar söktürür. Sancıları keser. Aybaşı kanamalarını düzenler. Anne sütünü artırır. Hazımsızlığı giderir. Karın ağrısı ve ishali keser. Ayak şişlerini indirir. Akrep ve arı sokmalarında kullanılır.


alıntıdır.

yessillim
28-09-07, 22:09
kıslar valla tşk ederim.. ramazan dolayısı ile kullanamıyorum.. zaten bugün gene yasmine başladım ben .. haplarla birlikte kullanılması doğru olmaz sanırım artık başka bahara

cimhop
24-11-07, 14:11
arkadaşlar hayıt tohumunu kullanırken çok dikkatli olun derim çünkü ben kullanmıştım gece yatmadan önce havanda dövüp yarım tatlı kaşığı sıcak suyla cay gibi içtim sabah yataktan kalkamadım baş dönmesiyle bir ay kadar vücut dengem yerine gelmedi hızlı hareket edemedim

<yumyum>
3-12-07, 13:12
arkadaşlar nasıl kullandığınızı yazar sanız çok sevinirim mesela ben şimdi adetliyim ve ne zaman başlayayım bu ota tabi ilaçla oldum ben bu ay şimdi öbür ay olmayacak bende bu otu kullanmaya karar verdim bu ay adetli olduğum için ne zaman başlayayım ve içenler günde kaç defa iciyonz nolur bilenler cvp verin

gmzdmr
6-12-07, 10:12
hayıt otu hormon düzenliyici olarak kullanılır bunun için hayıt otu değil tohumunun öğütülmüşü kullanılır sabahları aç karnına 1'er çay kaşığı yutmanız yeterli ayrıca hemoroit ve menopoz düzensizliğinede iyi gelir kullana bilirsiniz. ayrıca daha iyi birşeyde tavsiye edebilirim adet dönemlerinde akşamları birer tatlı kaşığı isveç şurubuda aynı şekilde size yardımcı olur geçmiş olsun

SEFİL
9-12-07, 20:12
gmzdmr
hayıt otu hormon düzenliyici olarak kullanılır bunun için hayıt otu değil tohumunun öğütülmüşü kullanılır sabahları aç karnına 1'er çay kaşığı yutmanız yeterli ayrıca hemoroit ve menopoz düzensizliğinede iyi gelir kullana bilirsiniz. ayrıca daha iyi birşeyde tavsiye edebilirim adet dönemlerinde akşamları birer tatlı kaşığı isveç şurubuda aynı şekilde size yardımcı olur geçmiş olsun
canım bu söylediklerin işe yarayabilir ancak nerden bulabiliriz isveç şurubu hormonlarım benimde düzensiz de.

öziş
16-12-07, 15:12
alfi sanada geçmiş olsun bak yumurta tembelliği için hayıt meyvası çok iyi aynı zamanda tarçınla bal karıştrıp ye. bide şunu yap hergün fındık ceviz badem armut incir ye düzelir benimki düzeldi

Filo
24-12-07, 10:12
ya arkadslar bu hayıt tohumunu ezipmi sıcak su ilave etmeliyiz yoksa ezmeden öylemi sıcak su ilave edelim lütfen yardım edin arkadaslar anlamadım.................

EU1
25-12-07, 12:12
yessillim
arkadaslar pco hastasıyım adet düzeni için hayıt otu kullancam. faydaları ve zararları neler . lütfen bu konu benim için cok önemli. bildiklerinizi benimle paylasırsanz sevinirim


Sevgili yeşilcim yazını okudum sana benim şahsen denediğim bir şeyi önerebilirim benimde adet düzensizliğim var:Hemde bu konuda çok sıkıntılar çekmiş biriyim Ben bir süre önce farklı bir nedende dolayı çemen tohumunu kullanmıştım.Bunun araştırken ögrendiğim en önemli şey kadınların adet düzensizliği ve menepoz gibi sorunlara uzman doktorlar tarafından tavsiye edildiği ben kullandığm dönemde çok faydasını gördüm.Eger istersen tavsiye ederim özelikle kadınlık hormonları üzerinde çok büyük etkisi olduğu için adet düzensizliğine iyi gelmekle beraber düzene sokuyor o sıkıntılardan kurtarıyor.
Çemen tohumunu aktarlardan bulabilirsin kapalısıda bulunuyor.ambalajlı olanları tavsiyede ederim mısır ununa benzer un gibi rengide mısır unu gibidir ayrıca büyük marketlerdede bulabilirsin..Şimdiden geçmiş olsun sevgiyle kalın....

kardelen82
28-01-08, 11:01
Berna merhaba bende bugun hayıt suyu aldım ama her gün mü içicem yoksa adet olmaya yakınken mi içmem gerekiyor.bilgi verebilirsen sevinirim.selamlar.

Elif26
31-01-08, 01:01
Arkadaşlar bende pko hastasıyım bu hayıt suyunu kullandığımız zaman içerisinde hamile kalınırsa düşüklere sebep olabiliyormu.Lütfen bilgisi olan varsa bana yardımcı olurmusunuz.Bunları kullanırken hamile kalan arkadaşlar var mı.:enbuyukkk:

royall
31-01-08, 16:01
gmzdmr
hayıt otu hormon düzenliyici olarak kullanılır bunun için hayıt otu değil tohumunun öğütülmüşü kullanılır sabahları aç karnına 1'er çay kaşığı yutmanız yeterli ayrıca hemoroit ve menopoz düzensizliğinede iyi gelir kullana bilirsiniz. ayrıca daha iyi birşeyde tavsiye edebilirim adet dönemlerinde akşamları birer tatlı kaşığı isveç şurubuda aynı şekilde size yardımcı olur geçmiş olsun

bu isveç şurubunu daha önce ellerimdeki siğillerim için kullanmıştım ve çok faydasını gördüm hiç bi iz kalmadan geçip gittiler ama adet düzensizliği için olduğunu ilk duyuyorum adet dönemlerinde içmeye başladıktan ne kadar sonra adet olunuyor acaba benimde bu konuda baya sıkıntım var bu aralarda üstelik hiç bi yan etkiside yok isveç şurubunun denemekte fayda inşlh bende de işe yarar....fisfisfis

BenSevdaguL
1-02-08, 07:02
Bende pco hastasıyım.1 aydır kullanıyorum hayıt suyunu fakat hiçbir etkisini görmedim.Adetlerimde düzelmedi halen.

hürrem 2000
8-02-08, 09:02
berna83
arkadaslar hayıt sayesinde 2.reglimi de tam tarihinde oldum.hayıt benim için bi mucize.bu arada hayıtın hazırlanmıs suyu 1 ltlik siselerde satiliyor.suyla karıstırarak içiyosunuz.kokusu,kötü tadı yok.gayet rahat kullanılabiliyor.
(ilk basta hayıt tohumunu toz haline getirip kullandım.cok zorlanmıstım.)
CANIM BEN HAYIT TOHUMUNU DEMLEYEREK İÇİYODUM.... AMA ÇOK ACI GELDİ BANA ... SENİN SÖYLEDİĞİN NASI BİŞİ NERDE (AKTARDA MI) SATILIYO. VE NASI KULLANILIYO..........ADINIDA VERİRSEN SEVİNİRİM...

hürrem 2000
8-02-08, 09:02
berna83
arkadaslar hayıt sayesinde 2.reglimi de tam tarihinde oldum.hayıt benim için bi mucize.bu arada hayıtın hazırlanmıs suyu 1 ltlik siselerde satiliyor.suyla karıstırarak içiyosunuz.kokusu,kötü tadı yok.gayet rahat kullanılabiliyor.
(ilk basta hayıt tohumunu toz haline getirip kullandım.cok zorlanmıstım.)
BİDE FİYATINI ÖĞRENEBİLİRMİYİM...............

berna83
15-02-08, 22:02
kardelen82
hergun içtim hayıt suyunu.sadece adetim basladıgı ve devam ettigi gunlerde içmedim adetim bitince tekrar ettim.şu an kullanmıyorum cünkü düzene girdi.

hurrem 2000 ben aktarlardan alıyordum.6 ytl idi.

berna83
15-02-08, 22:02
bu arada doktor bana dogum kontrol hapı yazmıstı.yan etkileri olur dusuncesiyle kullanmadım.2 yıl bunun sıkıntısını cektim.şükür 3 aydır hiçbişey kullanmadan oluyo:)umarım siz de olumlu etkilerini gorursunuz.

EU2
19-02-08, 19:02
Ben hayıt tohumunun hormon düzenleyici olarak biliyorum. Yeğenim denedi ve yaptırdığı testlerde hormonları normal düzeye gelmişti.

Asortie
19-02-08, 19:02
duydum ama ne işe yaradığını bilmiorm

canan
23-02-08, 08:02
bukonuda tecrübeli uzman kişi şunu der:
hayıt hormon düzenleyicidir
bir çay kaşığı tohum
bir su bardağı kaynar suda demlenir ve içilir
adet düzensizliği(özellikle geciken adet) için günde bir veya iki bardak içilir

gururlu
23-02-08, 17:02
kızlar ben hormon testi yaptırdım.hormonlarımda bir sorun yok.ama her ay adetim gecikiyor.acaba ben de bu hayıt tohumu çayını denesem mi? önerilerinizi bekliyorum......

canan
24-02-08, 14:02
alfi
bendede yumurtalık tembelligi var diane 35 adet düzenleyıcı kullanmadan adet olamıyorum tum tahlıllerımı oldum kıstte yok ama olamıyorum civan percemı aslan pencesi kantaron otu da kullandım ama fayda etmedi ne yapsam iyi gelirmi kızlar bi zararı olmasın ben cok dertliyim kısır olcam dıe korkuyorumdaha 23 yasındayım ve yıllardır cekıyorum
Hayıt meyvesi hormonların salgılanmasını düzenleyen yani fazla ise azaltan az ise arttıran bir meyvedir.Hipofiz bezinin işlevlerini normalleştirir.Öncelikle dişi cinsel sistemin hormon dengesini düzenleyici olarak kendisini ıspatlamıştır.Bu nedenle hormon işlevlerinin düzensizliğinden kaynaklanan ağrılı adet görme,aşırı kıllanma vb düzensizliklerle ilgili rahatsızlıklarda başarıyla kullanılabilir ayrıca doğurganlığı arttırdığı da belirtilmektedir.Yapılacak iş aktarların hepsinde bulunan hayıt meyvesinden satın alınarak yarım tatlı kaşığı tohumu havanda ezdikten sonra veya değirmende öğüttükten sonra bir su bardağına koyup üstüne kaynar su doldurarak 8-10 dakika demlendirip süzerek günde 2-3 defa her seferinde taze demlenerek öğün aralarında içmektir. En iyisi sabah açkarnına bir bardak akşam yatarken bir bardak biraz şekerle tatlandırıp içmektir.
14 günde bir-iki gün ara verip bir süre devam edin inşaallah probleminiz kalmayacaktır. Normal miktarlarda kullanımında herhangibir yan etkisi görülmüyor.
Bir de ökse otu var ağaçların dallarında yaz kış yeşil olarak bulunur.Burç,çekem ökse otu gibi yerel adlar alır.Özellikle ahlat ağaçlarında görmek mümkündür.çam ağaçlarında da vardır. İşte bu ökse otu Taze bitki özsuyu, kadının kısırlığına da yardımcı olabilir. Taze Ökseotu sap ve yaprakları güzelce yıkanarak, ince kıyılır ve nemli durumdayken mikserde suyu sıkılır. Bu özsudan 25 damla, biraz suyun içinde, kahvaltıdan yarım saat önce ve yatmadan önce alınır.

<yumyum>
26-02-08, 01:02
kızlar ben bunu yumurtlama gününe kadar kullanırsam faydasını görürmüyüm acaba ya tedavi gördüğüm için yumurtlamadan sonra içmek istemiyorm da nolur nolmaz diye bende pko var onun için içmek istiyorm

Elif26
26-02-08, 15:02
Bende aktardan aldım bugün ama tadı kötü yaw midem bulandı........

canan
27-02-08, 06:02
ilk önce ben de tadını sevmedim ama ilaç bu

işe yaradığını görünce kötü tada katlanıyorum
ben iğne olmayı da hiç sevmem hatta çok korkarım ama
doktor yazınca bigüzel yaptırıyoruz:sm_confused:

florya
27-02-08, 06:02
Yanetki gösterdiği görülmemiş bir bitki. Yalnız hamilelikte kullanımıyla ilgili olumlu veya olumsuz bilgi yok. hamilelikte kullanılmaması doğru olacaktır.
Etkileri: Cinsel organları güçlendirici, hormon dengeleyici
(Progesteron), anne sütünü arttırıcı.
Kullanım alanları: Hayıt meyvesi, hipofiz işlevlerini uyarır ve
normalleştirir; bu etkinlikte progesteron işlevinin uyarılması ve
normalleştirilmesi başta gelir. Görünüşe göre bedende birbirinin aksi
etkinlikleri başlatabildiğine göre, hayıtın amphoterik ilaçlar
sınıfına girdiği söylenebilir. Örneğin, onun bir afrodizyak olduğuna
inanılır, ama anti-afrodizyak olarak da oldukça başarılıdır. Durumun
gereğine göre etki yapabilir yani.
Hayıt öncelikle, dişi cinsel sistemin hormon dengesini düzenleyici
olarak kendini kanıtlamıştır ve bu nedenle, hormon işlevlerinden
kaynaklanan, ağrılı adet görme, aşırı kıllanma ve benzeri
düzensizliklerle ilgili rahatsızlıklara karşı başarıyla
kullanılabilir.
Özellikle menopoz dönemi başlangıcındaki rahatsız edici belirtilere
karşı çok değerli yardımlar sağlayabilir. Doğum kontrol hapına son
verildikten sonra da, bedenin doğal dengesini yeniden kurabilmesinde
çok yararlı olur.
Hayıt meyvesi, anti-androjen özelliklere sahiptir ve androjen
hormonlarının etkisini azaltabilir. 1988&#8217;de Almanyada yapılan bir
araştırmanın sonuçlarına göre, hayıt meyvesinde progesteron etkisi
saptanmış. Bu özellik sayesinde, adet kanamalarını düzenleyen hipofiz
bezinin işlevi etkilenebiliyor. Meyve ayrıca doğurganlığı da
arttırabiliyor.Adet dönemiyle ilgili, migren veya akne gibi rahatsızlıklar da hayıt meyvesiyle tedavi edilebiliyor. Ayrıca, bitki anne sütünün
arttırılması için de kullanılıyor.
Östrojen ve progesteron hormonlarının yetersizliğine karşı da hayıt
yardımcı olabilir.
Kullanım biçimleri: Yarım tatlı kaşığı tohum havanda hafifçe ezilir,
orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır,
üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendirildikten sonra süzülür.
Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay, soğutulmadan öğün aralarında
içilir.

busem68
27-02-08, 06:02
hayıt orunu biliyorum ama ne işe yaradığını bilmiyordum bence iyice araştır.

Tarrcinn
27-02-08, 14:02
--Yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen suyundan günde 1-2 fincan içilirse; kadınların adet kanamalarını düzenleyerek dönemi sancısız geçirmelerini sağlar.
--Emziren kadınların anne sütünü arttırır.
--Hazımsızlığı gidererek iştahı açar. Bağırsak ağrısını alır, ishali engeller.
--Arı sokmalarını iyileştirir.

böyle yazıyo kitapta :1rolleyes:

seyma88
27-02-08, 19:02
Kızlar bnm pco sorunum var.Ve adetim düzensiz bzn oluyorum bzn olmuyorum.2 ayda bir olduğu da oluyor.Bu ay hayıt tohumunu(yaprak değil) kullandım.Bi arkadaş 2.içişimde regl oldum diye yazmıştı.Aynısı bende de oldu.2 bardak sonra regl oldum.Kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.Tıp bu derece ilerlemeden önce eski zmnlarda bu tür sorunlarda hayıt tohumu kullanılırmış.İsterseniz araştırın.Bende araştırdıktan sonra içmeye karar verdim ve kısa sürede sonuç aldım.:teytey::nazar:

Elif26
3-03-08, 02:03
ben hayıt tohumunu iyice ezdikten sonra bala karıştırarak alıyorum çünkü çayını midem kabul etmiyo.eğer çayını içemeyen arkadaşlar varsa bu şekil deneyebilir işe yarıyor....